dat, wanneer in Den Helder ruimere opvattingen op sportief gebied opgeld zullen doen, sier,hts de voetbalsport, in den meest algemeenen zin des woords, er wèl bij zal varen. Ik vond het noodig bovenstaand stukj i in te zenden om eenige feiten uit h t betoog van den heer „Kees" recht te zetten. U, mijnheer de redacteur, nogmaals m(jn welgemeenden dank betuigend voor de zoo welwillend afgestane plaatsruimte, teelreu ik nogmaals, D. Wegens plaatsgebrek is het ant woord van „Kees" tot het volgend nummer blijven liggen. Agenda. Dagelijks 7 Bioscoop-Voorstellingen Konlngstr. DageUlks 7 uur. Zondags 2 uu 11 Mei. Litéraire Soirée Mevrouw Boldlngh, 8 uur „TivolT (Bontens). 1 Mei. S.D.A.P. Meifeest in .Tivoll", 8 Spreker: C. Thomassen. Amsterdamsche Beurs. 8% Ned. W. Schuld 2 U°!o idem 6% Tabak Bulgarije 1% Goud Hongarije 1% Oostenrijk 1% Rusland 6e Em. 6% Blnn. Mexico 6 "la Fund Brazilië iue/o Amsterdam 40/0 idem Cert. Ned. Handel Mij. Amalgamatcd Copper Com. Am. Car Foundry Am. Hlde Leather Commun Steels Cult. Mij. Vorstenlanden. Kotahoon Hedjang Lebong Pittsburg Coal Intor. Rum. Petroloum Kon. Nod. Potroleum Orlon Petroleum Amsterdam. Rubber Mi).. Doll Batavia Rubber Nod. Amor. Stoomvaart Nederl. Schoepvaart Unie ^Marinebond Doll' Batavia Tabak Dell Maatschappij ModanTabak Maatschappij Wost Java Thoo Holl. IJz. Spoorweg Mf. Staatsspoor l°/o 8taatsapoor 1% Wladikawkas 1885 Common Topeka Misaourla Rock Island South Rails Union PaclBc 8% lot Amsterdam 2 J<% lot Antwerpen Congo loten 29>/i6 98' 1013/4 97% löSP/g 71 'A 463/4 191/K, 5Ö13/.0 '28 koe» 2SApr" 2HApr' /Ut- 185% 15tP/4 B0i/w 88 /3i— - 661%, 109is/io 7 19'l/io Wu Burgerlijke Stand van Helder, van 28 en 29 April 1914. GETROUWD: J. Duinker en A. Zwaan. BEVALLEN: J. Boendermaker- Kooger, d.; C. Slikker—Vries, z.; H. Wolters Van der Veer, d.; J. M._E Scott—Eising, d.; H. Schenk-De Vries, z.A. Geus—De Roode, z. Marine sn Leger. B() K, B. ia aan den off. van adm, le kl. J. II. vun TrooUon, woeena ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, tengevolge van llchaamsgebr., met 16 Mei eer vol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van een pensioen van f2878. De luit. tor zee le kl. A. F. Hansen wordt pltaal te Haarlem. De officier van gezondheid der Se kl. K. Edel, van hot militair hospitaal te Utrecht, wordt op 1 Mei a.s. overgeplaatst bij den militairen geneeskundigen dienst der landmacht in het garnizoen te don Helder. korps, ln garnizoen te den Helder. Do sorgL-maJoor-adminlstrateur J. C. N. de GraatT, van de le comp. van het korps pantser- fort-artillerie te den Helder, wordt op 6 Mei a.8. aangesteld tot sorgt.-majoor-instructeur b|) de 2e comp. van het korps, In garnizoen te IJmulden De miliciens, behoorende tot de lichting 1607 van de le, 2e en 6e comp., le ba^ 4e regt. ves ting-artillerie, thans voor herhalingsoefeningen te den Helder onder de wapenen, worden op 80 dezer ln het genot van groot-verlof gesteld. Stoomvaartberlchten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Kou. d. Ned., uitr, vertr. 28 dezer v. Southamplon BiU 1 ton, thuisr., vertr. 28 dezer van Harseille. Oelobos, uit r., pass. 23 dezer Kaap Carvaeiro. Kangean arriv. 28 dezer van A'dam te Batavia. Karlmata, thuisr., arriv. 28 dezer te DJeddah. Bogor vortr. 29 dezer van A'dam naar Hamburg. Lhulsr., vertr. 29 dezer van Tanger Roepat, uitr., arriv. 29 dezer te Padang. Vondel, ultr., vertr. 26 dezer van Suez. Rotterdamscho Lloyd. Bengalon, thuisr., arriv.27 dezer te Cochln. Bosoekl vortr. 28 dezer van R'dam naar Java, via Hamburg. Dell, thuisr., vertr. 28 dezer van Port Sald. Gorontalo nrrl v. 29 dezer van Hamburg te R'dam. Madioen, ultr.. pass. 29 dozor Kaap Carvoolro, Palombang. ultr.,arriv. 29 dezer lo Padang. Rlndjanl, ultr., arriv. 29 dezer te Marseille. Tornato, thuisr., pass. 29 dezer Gibraltar. Kon. Holl. Lloyd. Gelrla, thuisr., vertr. 27 dezer van Vigo. Zaanland, ultr., vertr. 27 dezer van Pernambuco. Zoulandla, ultr., vortr. 27 dezer van Lissabon. Frisia, thuisreis, vertrok 28 dezer van Santos met Kon. West-Indische Maildienst. Marktberichten. Amsterdam, 29 April 1914. Ter markt waren heden aangevoerd000 vette koeion, lo kw. 00 a 00 et, 2e kir. 00 a 00 ct., 8o kw. 00a00ct.000melk- on kalfkoeien fOOOa f000, 318 vette kalveren, le kw. fLOS a 1.10, 2e kw. f 1.06, Se kw. f 1.00 per K.G. 104 nuchtere kal- voron f 12 a f 18 per stuk. 00 schapen f00 a f00 Er stuk. 783 vette varkens, Hollandsche lokw. a 45 ct., 2e en 8e kw. 41 a 43 ct. per K.G. Geen Overzeesche, geen Geldersche. Beverwijk, 29 April 1914. Groenten. (Bericht van de Vrije Groenten- eu Fruitveiling). Spinazie f85—50 per 100 kistraap- atelen f2—5160, rad(Js f 2—S, rabarber f 0—9, alles Cir 100 bos: postelein f35— 50 per 100ben;wor- len fl6-OI per 100 boB; salade f5-7 per 103 krop; asperges, dik, f85-50, ld. id. blauw f20- 25. id. dun flO-16, id. ld. blauw f8-12, allos per 109 bos. Behagen, 80 April 1914. 31 Paarden f 90.- h 400.- Veulens 0.— 0.— Ossen 0.— 0.— 20 Stieren 150.- 800.- 270 Goldoköoien (magere) 180.- 270.- 02 Geldekoeion (votto) 3X1.— 840.- 60 Kalf kooien 200.- 840.- Vaarzon on 110 Pinken Graskalvoren 76 Nuchtoro Kalvoron 11.— 27,— Rammen 0.— n 0.— 8ohapon (magere) 0.— 0.— Bchapon (votto) 0.— o.- 260 Ovorhoudora 24.- 88.- Lammoren 0.— n 0.— 9 Bokken on Gelton 6.- 12.- 10 Varkona (magere) 14.— 18.- 120 Varkons (vette) p. K.G. n 0.43 0.46 180 Biggen 8.- 14.- 60 KonUuen 0.80 0.60 60 Klpgon p. stuk n 0.80 1.25 Duiven 0.— 0.— Ganzen 0.— 0.- Zwanen n O.— 0.— 600 K.G. Boter p. K.G. r 1.10 L20 GO K.O. Kaas 0.46 0.65 8009 Kl poloren p. 100 stuks 8.25 4.- Eenduloron p. 100 stuks CL— Kievitseieren 0.— 80.- 160.- Visscnerijberichten. Niouwodiop, 28 April. Aangebracht door 7 kordors te zamon 6o stuks groote tong, f0.65 stuk, 200 stuks middeltong, f0-30af0.85 stuk, 140 stuks kleine tong, fO.10 per stuk, manden klolno schol, f8.00 a f4.00 per mand, f0.70 a f 1.25 per tal, 12 tal geep, f9.00 al por tal, U050Ö stuks ansjovis, f5.76 a f6.90 por 1000 stuks. Van roggevlsschers 40 roggen, f0.70 per stuk. 29 April. Aangebracht door Skorders te zamon 0 stuks middeltong, f0.85 per stuk, 80 stuks kleine tong, f0.10 por stuk, 12 manden kleine schol, f8.0ö a f4.00 per mand, 2 manden scliar, fl.00 por mand. Door trekkers aangebracht: 525 tal haring, f0.86 a fl.00 per tal, 16 tal geep, f7.75 a riO.OO per tal. 140.000 stuks ansjovis, f4.50 a fG.85 per 1000 stuks. April. V.m. 8 uur, niets. Bij Kou. besluit van 27 dezer is benoemd tot ontvanger der Regi stratie en Domeinen te Helder, de heer B. W. F. van den Brand, thans ontvanger te Kampen. DeheerA.G. F. Kniphorst, die reeds vroeger te Helder benoemd was, is thans als zoodanig te Kampen geplaatst. PLAATSELIJK NIEUWS. In den loop van den aanstaanden zomer zal door Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden een buitenlandsehe reis worden ge maakt aan boord van Hr. Ms. Pantser- dekschip „Zeeland". Volksconcert Behoudens nadere toestemming van Burgemeester en Wethouders, zal door „Helders Harmoniekapel", directeur G. H. J. v. d. Bogaerde, hedenavond te 8 uur een openbaar concert worden gegeven op de Loodsgracht, waar het volgende programma zal worden af gewerkt: Volkslïod. Oude Wilhelmus (1583). Koningin Wllhelmina-marsch. A. Ganter. Favorito. Ouverture de concours. H. Feruand. Anna! Polka pour piston. G.H.J.v.d.Bogaerdo. Souvenir de Cainpine. Fantasie. L. A. Schouten. PAUZE. lm Zigcunerlagor. Marsch populaire. Osscheit. Vendange et Malsson Ouverture. A. Torelli. Almeria. Spaansche wals. F. Andrleu. Saiut notro Banière. Finale. De muziekvereeniging „Winnubst" zal van 8-10 uur op het Molenplein het volgende programma uitvoeren: (n. Oudo Wilhelmus. Dankgebed. Valerius. 1. Auf gut Olück Marsch. L. A. Schouten. 2. Ouvorturo Keizer Tiberius. J. v. d. Meulen. 3. Briso du Soir Valse. Vivenot. 4. Fantnisio sur 1'Op. Guillaume Teil. Rossinl. PAUZE. 5. Hallo Entoa Marsch. Do Cock. 6. Ouverture Au VUlage. A. Couvé. 7. Juliana Mazurka. P. A. Stens. 8. Fantalale Franche Amltié. Martin. Finale. Wien Neerlandsoh bloed. Winnubst Marscli. Jb. ter Hall. Door de Genie alhier wordt op 12 Mei om half elf in de „Sociëteit „de Eensgezindheid", aanbesteed, het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken te Helder en op Texel. Raming f 5680. Centraal bureau op 's Rijks Werf alhier. Op Zaterdag 16 Mei a.s., voorm. 11 uur, wordt aan het Dep. van Marine te 's-Gravenhage aanbesteed het maken van een Centraal bureau voor de nieuw in ie voeren c-om mercieele boekhouding. De aanwijzing heeft plaats op 's Rijks Werf alhier, den 12 Mei, voorm. 11 Va uur. Nog maar werk aan den winkel. Door den Majoor, toegevoegd aan den Inspecteur der Genie te 's-Graven- hage, zal op 22 Mei a.s., des nam. to half twee, worden aanbesteedhet maken van betonwerken en het ver richten van grondwerk, ten behoeve van de verbetering van het fort „Kükduin" alhier. Raming/"413.000, Uitbreiding fort Kijkduin, Ten behoeve van den aanvoer van materialen, geschut, enz., benoodigd voor de verbouwing en uitbreiding van het fort Kijkduin, zal een spoor weg worden gelegd in aansluiting met de lijn van de Holl. Spoor nabij het terrein van de Gemeente-Reini ging, langs de Gemeenschapslinie, het fort Erfprins en verder langs den dijk bezuiden den tramweg en het Badpaviljoen naar het fort Kijkduin. Talefoon. Nieuwe huishoudaatisluitingen. J. R. Filz, luitenant t.z., Ankerpark. J. de Graaf, Binnenhaven R. Rijfkogel, offic. v. gez., Hoofdgracht. J. C. Tollenaar, luit. t.z.. Binnenhaven, G. J. te Winkel, Ankerpark. Wij vernemen, dat op de eerst komende begrooting van het Departe ment van Waterstaat enz. een post zal voorkomen tot naasting van alle particuliere telefoonlijnen. De Hel- dersche telefoon komt daarvoor dus ook in aanmerking. Haring, Geep en Ansjovis. Sedert onze vorige opgave zijn alhier aangevoerd: 1076 tal haring, 28 tal geep en 451.000 stuks ansjo vis. Haring gold f 0.35 k f 1.25 per tal, goep f 7.75 a f 10.— per tal, ansjovis f 4.50 k f 6.90 per 1000 stuks. Een vierde bioscoop. Aan den heer M. P. Polak, direc teur van het Casino gebouw, is door B. en W. dezer gemeente vergunning verleend tot het plaatsen van een gasmotor van 28/30 P.K., ten be hoeve van een aldaar in te richten bioscoop. De Heldersche Bank. ln de Dinsdag 25 April 1914 ten kantore van de „Heldersche Bank" gehouden jaarlijksche algemeene ver gadering, weiden balans- en winst en verliesrekening per 31 December 1913, overeenkomstig praeadvies van commissarissen, door aandeelhouders vastgesteld. De resultaten over het afgeloopen jaar mogen bevredigend genoemd worden. Na geheele afschrijving van het saldo der oprichtingskosten en van de waarde van het kantoor-meubilair, word het dividend bepaald op 4% over het geld en 1% over het in fondsen gedeponeerde bedrag, terwijl besloten werd f 500. naar de reserve rekening over te brengen. De commissarissen W. J. van Neck en G. de Ven, die aan de beurt van aftreden waren, werden herkozen. Oe Heldersche Courant is des Dinsdags-, Donderdags- en Zaterdagsmiddags verkrijgbaar aan de Kiosk in de vestibule van het Station k 2'/a cent. B|j het gisteren te Haarlem gehouden examen voor Onderwijzeres slaagde mej. G. A. K. L.Boerke, leer linge der R. N. L., alhier. BINNENLAND. De „Kortenaer". Blijkens in den Haag ontvangen telegram heeft het pantserschip „Kortenaer", dat sedert 21 April j.1. voor Tampico, aan de golf van Mexico, ligt, de Nederlandsche kolonie aldaar aan boord genomen met uitzondering van 6 personen, die verkozen aan land te blijven. Het aantal Nederlanders in den staat Mexico gevestigd wordt geschat op 40 in de stad Mexico, op circa in Tampico en andere plaatsen der republiek, te samen ongeveer 70. Nader valt te vermelden, dat onder i op oorlogsvaartuig „Kortenaer" opgenomen uitgewekenen zich ook eenige Deensclie onderdanen bevinden. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 28 April. Geslaagd groote stoomvaart le-stuurman C. Spanjor, 3e stuurman J. Th. Menage, G. R. J. Robles de Medina, A. Roos en Th. N. Schotman. Verduistering van Effecten. In de zaak tegen den commission- nair in effecten P. K. J. P., te Hil versum, beschuldigd van verduistering van effecten tot een bedrag van p.m. f 150.000, welke toebehoorden aan de freules Hooft van Woudenberg van Geerestein, is voor de rechtbank te Amsterdam een gevangenisstraf van 2 jaar geëischt. Hij is nog een der slachtoffers van de malversatiën van Lefevre de Montigny en De Geer. De verdediger vroeg vrijspraak! Staking te Zaandam. Het wordt met den dag rumoeriger in Zaandam. Hoofdzakelijk hebben de stakers het gemunt op de kan toorbedienden, die van en naar hun kantoor worden „gebracht", hetgeen natuurlijk telkens een oploop tenge volge heeft, door de op relletjes be luste opgeschoten jongens. Gisteren avond was het buitengewoon woelig in de Westzijde. Pa en Ma komen met de auto I Men schrijft uit Alkmaar Kan ik nog dineeren en hier van nacht logeeren? vroeg Vrijdagavond omstreeks acht uur een net gekleede jongen die den indruk n een 16- jarigen H. B.-scholier maakte, aan den eigenaar van een hotel in den omtrek van Utrecht. De dinertijd is voorbij, maar u kunt i la carte eten, antwoordde de hotelier. Geef dan de spijskaart maar Best mijnheer. En onze jeugdige vriend, die per flets was komen aanrijden, knoopte gedurende het gereed maken van het bestelde middagmaal een praatje met den hotelier aan. Hij vertelde hom, dat zijn Pa on Ma den volgenden dag met de auto uit Den Haag zouden komen en met hem eenige dagen in het hotel wilden logeeren. Hij had er echter de voorkeur aan gegeven met de fiets te gaan, want dan kon men meer van de ontluikende natuur genieten dan in een auto, dhr zoo snel reed. Bij liet zich het middagmaal goed smaken, ging vroeg naar bed en gaf order om half acht gewekt te worden, daar hij niet te laat wilde ontbijten ten einde zyn Pa en Ma met de fiets tegemoet te rijden. Precies op tijd stond zijn ontbijt klaar en na dit flink eer bewezen te hebben ging hy naar de garage om zijn fiets te halen. Hij maakte den stalknecht een compliment over het schoon maken van zijn fiets, welk karweitje hij straks nog wel eens over kon doen als hy met pa en ma met de auto terugkwam, want deze zou ook wel erg onder de stof zitten. Dag mijnheerPrettig zitjezei de stalknecht, terwijl de jongen vroo- lijk en wolgemoed wegpeddelde. Saluut, vriend! antwoordde de fietser hem minzaam met de hand toewuivend. Hij moetintusschen nog terugkomen en de hotelier heeft met pa en ma, die met de auto zouden komen, nog geen kennis gemaakt! „Hdld.1' schip in brand gestoken, maar ge lukkig konden naderende en passee- rende schepen een doel van de opva renden redden. Bij het gevecht met de zceroovers werden verschillende officieren verwond. Torpedobooten zijn uitgezonden om naar de ver misten te zoeken. Europeesche pas sagiers bevonden zich niet aan boord van do „Taion." Onduidelijk is in dit relaas, wat er van de zeeroovers zelf geworden is, on wat eigenlijk hunne bedoelingen waren. Als zij het schip in brand staken, verkeerden ze toch immers ook zelf in gevaar. Deze eerste be richten dienen dus zeker nog wel aanvulling. Vast slaat alleen, dat door het optreden der zeeroovers een ernstige ramp plaats had. Hongkong, 28 April. Twee torpe dobooten zijn met regeeringsambte- uaren vertrokken naai de plaats, waai de aanval op de „Taion" is geschied. BUITENLAND. Ontploffing. New-York, 28 April. In een kolen mijn te Barkley in West-Virginia heeft een ontploffing plaats gehad 250 mijnwerkers zijn in de mijn be dolven. Eccles (West-Virginia) 29 April. Bij do ontploffing in de New River Corapauy's my'n zyn 203 mijnwerkers bedolven, zonder hoop op redding vier dooden en vijftig levenden zijn aan den dag gebracht. Dezelaatsten zijn met brandwonden overdekt. De suffragettes? Londen, 28 April. Een telegram uit Felixtow (Essex) meldt, dat het Badhotel door brand verwoest is. Men verdenkt de suffragettes. De Chineesche zeeroof. In ons vorig nummer hebben wij reeds met een enkel woord melding gemaakt van het geval van zeeroof in de Chineesche wateren, waarbij vermoedelijk tal van raenschenlevens verloren zijn gegaan. Het Britsche stoomschip „Taion" is ter hoogte van Kiau, ten noorden van Macao, door zeeroovers overvallen. De ban dieten staken het schip in brand. Een deel van de bemanning en de passagiers is gered, maar 180 men- schcn worden vermist. Uit nadere bijzonderheden, die uil Sjanghai worden gemeldt, blijkt dat de zeeroovers zich als passagiers aan boord van de „Taion" hadden inge scheept. Eenigen uren nadat het schip Hongkong had verlaten, deden ze tien aanval. De bemanning werd overrompeld en onschadelijk gemaakt, de officieren van de brug verdreven, de machines stop gezet en het stuur- toestel verniold. Daarop werd het UIT INDIË. Het spoorweg-ongeluk bij Kemajoran. Het spoorwegongeluk dat 2 April bij Kemajoran jjeeft plaats gehad heeft zich als volgt toegedragen, volgens een telegram in de „Sum. Post" van 3 April. De trein reed op den gewonen tijd om 6.37 uur van Kemajoran in de richting Priok. Op honderd meter vóór de brug over de Kali Mali werd plotseling een stop signaal gegeven en geremdeen losloopende karbouw stond op 20 meter vóór de brug op de rails. Het was onmogelyk om snel te remmen wegens de lengte van den trein. De karbouw werd daardoor aangereden en volgons uitgemaakt onderzoek derailleerde de locomotief op het hoornstel, De locomotief schoof twin tig meter door hei zand en stootte daarop op den eersten ijzeren dwars ligger van do rolbrug welke los schoot en omlaag wipte. De locomo tief maakte dientengevolge een wen ding van 180 graden. De goederen wagen werd versplinterd. Het vol gende derde-klasrijtuig, waarin hoofd zakelijk toekangs, eveneens en viel links in de kali. De twee volgende rijtuigen sprongen dwars over den wegde rest van den trein bleef op de rails ondanks den hevigen schok. Een ontzettend schouwspel volgde nu. De locomotief gaf wolken stoom af. Een paniek maakte zich van allen meester. De niet gewonde inlanders vluchtten naar alle richtingen. Uit de puinhoopen steeg een afgrijselijk gekerm op. Verwonden sleepten zich met inspanning van hun laatste krachten zooveel mogelijk op een afstand der onheilsplek. Toen de kalmte eenigszins was teruggekeerd, snelden de Europeesche aanwezigen naar het station terug. Dadelijk werd overal om hulp gete lefoneerd. Een half uur daarna vertrok een hulptroin met doktoren, ver bandmiddelen en genie- en hospitaal soldaten. Dezen vonden een ontzet tend schouwspel: overal lagen hevig bloedende gewonden verspreid. Het eerste werk was, dezen te verbinden. Sommigen bleken ontzettend ver minkt. Daarna werd met het verlossings werk aangevangen. Met dommekrach ten werden de overblijfselen dei- wagens opgeheven, en daarna trok men de gewonden, die ijselijk gilden, te voorschijn. De soldaten verrichtten heldenwerk, wijl zij het gevaar liepen dat de opstaande waggons om konden vallen. De inzittenden van de eerste wagens zyn bijna allen dood of zwaar gewond. Nu eens vindt men ze met ingedrukten schedel, dan weer met afgerukte ledematen of opengescheur de lichamen. Daartusschen knielden de doktoren neer om hulpverbanden te leggen. De genie weerde zich krachtig. In giooten getale stroomden de inlanders toe om te zien of ze bloed verwanten konden herkennen. Geen enkele inlander wilde hulp verleenen. Zij moesten daartoe worden geprest. Dertig gewonden en tien dooden werden dadelijk per trein naar Wel tevreden vervoerd. Een remmer, die van den trein gesprongen was, maar onder een omvallenden wagen geraakte, was nog beklemd en kreunde afgrijselijk. Toen het eindelijk gelukte, hem "te bevrijden, was hij reeds stervende. Zijn hoofd was zwaar gekneusd, de ledematen waren gebroken. Hij kreeg een groote wonde in de zijde. Daarop werd overgegaan tot het zoeken van de lichamen van verdere passagiers, die meestal onder den eersten wagon in de kali werden verbrijzeld of zijn gestikt. Vyf lijken werden met veel moeite te voorschijn gebracht. Ze zaten verwikkeld in prikkeldraad. De karbouw werd gevonden bij een landhoofd. In totaal zyn er twintig dooden en zestig ernstig gewonden, van wie mogelijk verscheidene nog zullen sterven. De machinist was eerst onvind baar; later echter werd hij ontdekt onder de gewonden in het militair hospitaalhet verband wegens een zware hoofdwond had hem onher kenbaar gemaakt. Het afgenomen verhoor bevestigt, dat de karbouw geen tijd tot remmen liet. De machi nist herinnert zich, dat hij door den schok van de machine werd ge slingerd, meer niet. De stoker, die hetzelfde lot onderging, is stervende. De materieele Bchade is zeer groot. De heer Damme, chef der exploitatie der S. S. Mij., deelt mede, dat het verkeer binnen vier dagen zal zijn hersteld. De brug is alleen uitgewip+ en licht beschadigd. Buitenlandsch Overzicht. De oppositie togen de I-Iome-rule- wet treedt in liet Engelsch parle ment ook na de wapensmokkelary in Ulster wel op eigenaardige wijze, om het eens zeer zacht te zeggen op. Lord Landsdowne vroeg n.1. Maan dag zoo maar in een interpellatie aan de regeering het volgende: of het juist is, dat ten spoedigste troe pen van Dublin en Curragh naar Belfast zullen worden gezonden; of nog andere troepenbewegingen zul len plaats hebben en of de regeering reden heeft om voor een aanval of voor ernstige onlusten in Ulster te I vreezen Niet waar, je moet maar durven Minister Crewe antwoordde dat de regeeririg nog geen bevel gegeven had tot troepenbeweging en dat hij niet kon zeggen of hot eventueel nog geschieden zou, daar het zou afhan gen van dc omstandigheden. Maar raak was het antwoord dat de minis ter op de laatste vraag gaf. „Ik kan mij daarvoor met meer recht tot u richten", zei de minister. Dat snedige, korte, snijdende antwoord lokte bij do ministerieelen terecht oen storm van toejuichingen uit. De regeering zal optreden als Ulster haar daartoe noopt als gjj met uw revolutie begint, bedoelde de minister en gaf juist aan, dat bij de Ulstermen en die hen steunen de verantwoorde lijkheid van het uitlokken van een opstand voor de voeten wierp. Dinsdag kwam zoo waar een ander Ulsterman 't nog erger maken. Alsof de lieele smokkelgeschieaenis niets beteekende kwam Austin Chamber- lain (zoon van den bekenden papa) in het Lagerhuis met een motie waarin verklaard werd dat, met het oog op de onlangs door de regeering op touw gezette bewegingen van leger en vloot tegeu Ulster, op de onvolledigheid en onnauwkeurigheid wat betreft de hoofdpunten in de verklaringen der ministers en op het feit dat „de regeering nog steeds ioge breke is gebleven zich openhartig omtrent, den toestand uit te laten", het Huis van meening is, dat er een volledig en onpartijdig onderzoek omtrent alle omstandigheden behoort te worden ingesteld. Dat toen minister Churchill onge nadig uit zijn slof schoot is te be grijpen. Hij constateerde vooreerst dat de oppositie zich geschaard had aan de zijde van hen, die hun heil zoeken in vergrijpen tegen de wet. Wanneer daardoor oproer mocht ont staan zou de regeering het dempen en wanneer er een burgeroorlog zou uitbreken, zou zij al het mogelijke doen om dien te onderdrukken. Yan oproer of burgeroorlog zal echter geen sprake zijn, tenzij Ulster die veroorzaakt. En in dat geval, zei de minister, zou Carson, de aanstoker van don, stryd groot gevaar loopen. Waarom, vroeg hij verder, stelt hy zijn actie niet in dienst van den vrede? Waarom kan hij niet onom wonden zeggen dat hy, indien de regeering een amendement tot uit sluiting van Ulster aanneemt, al zijn invloed zal aanwenden om van Ier land een integrale eenheid te maken in het federale stelsel? Dat doende zou de politieke toestand verbeteren, 't zou tot eer strekken van allen die bij de kwestie zijn betrokken, terwijl zij thans slechts schande oogsten. Zoo sprak de minister. Reuter meldt uit Belfast dat Woensdag een pantser-eskader uit elf schepen bestaande daar was aan gekomen en voor anker ging in de Bangor baai. De keizer van Oostenrijk neemt in beterschap toe. Bij de ontvangst der Oostenrijksche delegatie zoide de aartsliertog-troons- opvolger tot den president dat de toestand van don keizer bevredigend is. De katarrh is by'na verdwenen en men kan met volle gerustheid zeggen dat do ziekte voorbij is. In zijn toespraak wees hij er voorts op dat sedert de jongste bijeenkomst der delegaties in den internationalen toestand een ernstige ontspanning ontstaan is. In het belang van den vrede zal de band met de bondge- nooten nauw aangehaald blijven. Wat betreft de eischen voor leger en vloot eischt de uitbreiding der oorlogs marine groote bedragen, die echter onvermijdelijk zyn nu de vloten der andere mogendheden zich voort durend ontwikkelen en uitbreiden. Minister Berchtold gaf een uit voerig overzicht van de verhouding tot de andere mogendheden in ver band met de questies op het Balkan schiereiland. Peru en Cuba hebben zich nu ook aangesloten bij de bemiddelingsactie der overige Zuid-Amerikaansche Sta ten, in zake het geschil fusschen Mexico en de Vereenigde Staten. Officieel wordt nu tegengesproken dat de bemiddeling der zuidelijke staten het aftreden van Huerta ten doel zou hebben. De diensten zijn aangeboden onafhankelijk van eenige voorwaarde. Huerta heeft trouwens het bemiddelingsvoorstel direct aan vaard. 't Was president Wilson, die voorbehoudingen maakte. Te Vera Cruz zijn nu de matrozen weer naar hun schip gegaan; zij zijn vervangen door landsoldaten onder commando van generaal Tunston. Een burgerlijk bestuur is ingesteld. De Amerikanen bereiden zich dus op een verblijf van langeren duur voor. De rebellen ontwikkelen in den omtrek der stad groote actie. Dat het voor de buitenlanders in Mexico niet zoo veilig is of liever dat zij liever buiten het gedrang blijven als er klappen vallen blijkt uit den toe loop naar do oorlogsbodems van ver schillende landen die voor Tampico liggen. Nederlanders zyn er niet veel hun getal wordt geschat op 70 in den staat Mexico, 30 in de stad Mexico en 40 te Tampico en andere plaatsen. Onder de uitgewekenen op de „Kortenaer" behooren ook eenige Deensche onderdanen. UIT MEXICO. Joh. T. Mechan, de correspondent van de „Newyork Herald", die met het oorlogschip „Connecticut" de reis met de vluchtelingen uit Tampico medegemaakt heeft, is te Galveston aangekomen en heeft van daar een elaas van hetgeen hy gezien en gehoord heeft aan zijn blad geseind. Hy verteltj dat ongeveer alle Ameri kanen van Tampico en omstreken door het oorlogschip waren opge nomen, maar dat er nog groote be- zorgheid heerschte omtrent liet lot van degenen, die vorder in het bin nenland wonen en die men niet had kunnen bereiken. Ongeveer 2000 mensehen werden Woensdag en Donderdag naar het schip gebracht, dat op 3 K.M. afstand van de stad lag, sommigen zelf aanvankelijk zeer tegen hun zin. Zij moesten nl. have en goed te Tampico achterlaten en zouden derhalve gaarne gebleven zijn, maar de marine-autoriteiten nood zaakten hen aan boord te gaan. Woensdag werden 1300 personen op het schip gebiacht na een vreeselijken nacht, gedurende welke studenten en arbeiders door de straten van de stad waren getrokken onder bet- geroep van „dood aan de Ameri kanen, leve Mexico!" Nu en dan schoten zij geweren af, sleurden Amerikaansche vlaggen over de straten en hielden dreigende be toogingen voor hotels en andere ge bouwen, waar Amerikanen een schui- plaats hadden gevonden. De militairen waren allen in de kazernes en de politie liet het gepeupel stil begaan, tot dat de commandant van den Duitschen kruiser „Dresden", dreigde matrozen aan wal te zullen zetten, wanneer niet ten spoedigste aan de ongeregeldheden een einde kwam. Geen enkel Amerikaansch schip lag in de haven. Schout-bij-nachtMayo was Dinsdagmorgen met „Dolphin", de „Des Noines" en de „Chester" naar de buitenhaven vertrokken. De Britsche kruiser „Hermione", de Duitsche kruiser „Dresden" en de Nederlandsche kruiser „Kortenaer" waren echter juist aangekomen en hadden het anker laten vallen in de rivier dicht by het douane-kantoor. De anti-Amerikaansche betooging was Dinsdagmiddag begonnen na de verschijning van een extra-editie van „La Republica", waarin de be woners werden aangespoord zich te vereenigen tegen de Amerikaansche indringers en ook was op verschil lende plaatsen een officieel bulletin aangeplakt, waarin werd medege deeld, dat de Amerikaansche troepen te. Vera Cruz waren geland. Te twee uren des ochtends ver scheen een detachement gendarmen op het tooneel der ongeregeldheden en joeg de menigte uiteen. Op verschillende andere plaatsen van de stad begonnen 's ochtends de samenscholingen opnieuw. De toestand werd hoe langer hoe drei gender. De Amerikaansche consul liet aan de Amerikanen weten, dat zij zich konden begeven naar de loodsen van het douanekantoor, van waar Duitsche sloepen hen aan boord van de „Dresden" of van Amerikaansche schepen zouden brengen. Eerst wilden de Amerikanen niet heengaan, toen zij echter vernamen, dat ook andere nationaliteiten door hunne consuls gewaarschuwd waren, begon een al gemeene uittocht. En nu werden de vluchtelingen aan boord van de ver schillende schepen gebracht. Op het dek van de „Connecticut", de „Cyclops" en de kruisers „DesMoines" en „Birraiugham" krioelde het van de menschen, die ten slotte allen dankbaar waren, dat zij veilig en wel uit Tampico weg waren. Toen de laatste sloepen aan kwamenontbraken er slechts weinig Amerikanen op het appel en van deze mocht met grond worden aangenomen, dat zij elders een veilige schuilplaats hadden ge vonden. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 28 April. Aan de orde is deartikelsgewijze behandeling van het ontwerp inkom stenbelasting. Bij artikel 13 bespreekt de heer Tydeman (v.1.) de vraag of een in komen, dat wisselt en aan schom melingen onderhevig is, moet worden bepaald op het bedrag van het laatst- verloopen jaar, dan wel op het ge middelde van de laatste drie jaren. Hij verdedigt het eerste geval, en dient aldus een amendement in. De minister verdedigt zijn stelsel, doch hetamendement-Tydeman wordt aangenomen. Het belangrijkste wat uit deze zit ting te vermelden valt, is het debat over den kinderaftrek. De voorgangers van minister Berlliug hadden in hun ontwerpen bepaald, dal voor alle inkomens, hoe groot ook, kinder aftrek mocht worden toegepast. Minister Bertling echter nam die be paling terug en verving haar door deze andere „Het belastbaar inkomen der binnen het Ryk wonende personen, niet meer bedragende dan f5000, wordt, alvorens het tarief van art. 33 daarop wordt toegepast, ver minderd met f 50 voor ieder minder jarig eigen of aangehuwd kind of pleegkind, dat niet zelf in deze belasting wordt aangeslagen." Er rezen deze beide vragen: Zal de kinder-aftrek ook worden verleend aan inkomens boven f 5000. en: zal er in den kinder-aftrek al dan niet progressie worden gebracht? De twee bovengestelde vragen wer den in amendementen concreet aan de orde gebracht. In zake het eerste punt was er een amendement-Van Vuuren, om den kinderaftrek toe te staan voor alle inkomens. En in zake het andere punt waren er twee amen dementen: óón van den heer Van Vuuren en éón van den heer Drion. Deze beiden wilden in den kinder aftrek progressie brengen, maar ze deden het op verschillende manier. De heer Van Vuuren ging in z'n amendement eindeloos voort den kin der-aftrek te verhoogonhoe grooter het inkomen, hoe meer men per kind mocht aftrekken. Iemand b.v. met f 2000 inkomen zou mogen aftrekken föO per kind, iemand met 1 ton in komen (en die zyn er genoeg) mocht aftrekken f500 per kind. En zoo voorts. Hoe meer welvaart, hoe meer in komen, hoe meer kinder-aftrek. Dit was een zonderling iets,„door den heer Vliegen terecht bestreden. Er moest een grens zyn. En die giens poogde de heer Drion te trekken. In diens amendement zou de kinder-aftrek s t ij g e n tot een inkomen van f 4000. Dan bedroeg hij f200 per kind. Voor de hoogere in komens daalde 't bedrag dan weer, om bij een inkomen van f7000 ge heel te verdwijnen. Daarboven dus: geen kinder aftrek. Hot was onge twijfeld aardig symmetrisch gecon strueerd, maar wij hebben niet ver mogen te ontdekken, dat er een lo gische gedachte aan ten grondslag lag, vooral niet wat betreft de daling van het bedrag voor de inkomens boven f4000. Eu het werd een beetje zonderling, toen de heer Drion op 't eind van 't debat plotselingde beperking tot de vermogens van hoogstens f7000 schrapte. Op grond van een technisch motief, nl. om de stemming over de amende menten beter tot haar recht te doen komen, wijzigde de heer Drion eens klaps z'n voorstel zóó, dat nu ook voor alle vermogens kinderaftrek werd toegestaan die boven de f7000 zouden dan mogen aftrekken vijftig gulden. Zitting van Woensdag 29 April. Aan de orde is eene interpellatie van Mr. Van Deventer (v.d.) inzake de pestbestrijding op Java. De interpellant stelt den minister een 7-tal vragen, na uitvoerig ge schiedenis eu verloop dezer ziekte te hebben nagegaan, en eenige mid delen aan de hand gedaan te heb ben ter bestrijding. Hij vraagt den minister: 1. Welke maatregelen worden en zullen nog worden genomen ter be strijding van dc pestziekte op Java en ter voorkoming van haar verdere uitbreiding? 2. Zal daarbij, afgescheiden van alle andere middelen tot bestrijding en voorkoming der ziekte, de syste matische verdelging van h u i s r a t ten allereerst in de door pest ge teisterde streken en voorts overal elders op Java krachtig ter hand worden genomen? 3. Wordt beproefd, om door de pest aangetaste personen te genezen en wordt hun lijden zooveel moge lijk verzacht? 4. Wordt alles in het werk ge steld, om de bevolking van de nood zakelijkheid dor genomen maatregelen te overtuigen en om te voorkomen, dat zij gekrenkt wordt in haar ge voelens, in het bijzonder in haar godsdienstige gevoelens? 5. Is het waar, dat reeds ge bleken is van knevelarijen of andere geldelijke knoeierijen ten nadeele van de bevolking of van den lande ge pleegd in verband met de pestbe strijding? Zoo ja, is daartegen met gestrengheid opgetreden en wordt tegen herhaling gewaakt? 6. Beschikt de regeering over het vereischte medisch en verplegend personeel? Zoo neen, op welke wijze stelt zij zich voor daarin te voor zien? 7. Wordt met klem gewaakt en, zoo ja, op welke wijze, dat de be smetting niet wordt overgebracht naar eilanden buiten Java? Uit het antwoord van den minis ter valt het volgende te vermelden Nu de pest iu Indiö zoo heerscht, komt de vraag op de lippen, of de genomen maatregelen voldoende zyn geweest. Spr. verzekert, dat de In dische wetgever krachtig heeft in gegrepen op hot voorschrift van be staande internationale voorschriften, maar er is traagheid geweest, om de resultaten der wetenschap in de wet geving op te nemen De pest is raoeielyk te herkennen. Uitvoerig gaat de minister na wat •reeds aangewend is om de pest te bestrijden, maar veel succes hadden de genomen maatregelen niet. Proe ven toonden aan, dat de huisrat de bacillen overbracht en dat deze in grooten getale in de huizen nes telde. De minister betoogt aan do hand van een artikel van prof. Saltet, dat het onmogelijk is de ratten uit te roeien, en treedt in tal van by zonderheden, een overzicht gevende van hetgeen sinds 1912 is geschied. De gouverneur generaal heeft een beroep gedaan op Nederland om nieuwe medische krachten te krijgen. De voorwaarden van uitzending waren voldoende, n. 1. 1500 gulden voor uitrusting en 400 gulden in de maand, zoodat, dat durft spr. uit ervaring zeggen, betrokkenen f3500 per jaar kunnen overleggen. Bovendien heeft spr. f 1000 geboden voor verzekering tegen sterfte. Doktoren kunnen dus een goed spaarpotje maken. Spr. heeft echter nog slechts 11 geneeskundigen .bereid gevonden, om naar Indie te gaan. Wanneer hierin niet spoedig verbetering komt, wanneer zich niet meer doktoren aanmelden, zal spr. niet aarzelen, om in het buitenland geschikle krachten te zoeken. (Be weging). Spr. doet echter nogmaals een be roep op de jonge medici. De heer Schaper (s.-d.). Dat is een requisitoir! De heer De' M u r a 11 (u.-l.) ver dedigt de doktoren door te wijzen op de groote risico, die zy loopen. De heer F o c k (u.1.) dringt er krachtig op aan de quarantaine-maat regelen voor schepen vooral niet te laten verzwakken, zooals onder Van Heutz is geschied. Hy brengt hulde aan den gouverneur-generaal voor diens optreden in de laatste maanden. Evenals de vorige spr., dringt ook deze spr. aan om de salarissen yan de uittezenden doctoren nog hooger te stellen. De heer S c h a p o r (s.d.) meent, dat de bevolking onder de pest lijdt door de jarenlange verwaarloozing door hetNederlandscho gouvernement. Hij Yraagt een onderzoek naar de beweringen van den heer De Muralt. Het gouvernement heeft getreuzeld. Nu zyn er geen hospitalen, geen dokters, enz., maar reeds vele jaren geleden heeft Van Kol over den ge zondheidsdienst geklaagd. Het is een schande, dat men die dingen altyd heeft verwaarloosd. Tjipto was een dokter, die in de peststreken arbeidde, maar dien zet men over de grenzen. Spr. meent, dat men de bevolking onvoldoende heeft verzorgd. Er was corruptie. De menschen zijn gekneveld en bestolen door inlandsche hoofden. Daar komt bij de onderlinge naijver tusschen de ambtenaren. Spr. dringt aan op onbekrompen verbetering der woningtoestanden, al kost het wat veel. Een schande noemt hij het, dat er zoo weinig doktoren zich aanmelden, ze strijden liever in Holland tegen de ziekteverzekering. Kunnen de rijkaards in Indiö niet eens wat geld geven ter bestrijding vau de pest of heeft men meer liefde voor dreadnoughts Nadat nog de heer Ter S p i 11 (v.1.) gesproken heeft, wordt de vergadering verdaagd tot heden morgen. Voorde plaatsing van Advertentiën, ingekomen na 9 uur des morgens op den dag der verschijning van ons blad, kun nen wij niet instaan.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2