HELDERSCHE COURANT ARTHURA TANDPASTA Tweede Blad. BEECHAM'S PILLEN Een mooi gebit Een goede gezondheid, geeft 10 cent. DIRK KOPPEN. Spoorstraat 43. Zuidstraat 73. No. 4306 ZATERDAG 2 MEI 1914 42e JAARGANG Agenda. Bioscoop-Voorstellingen Koningstraat Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. 2 Mei. Meifeest-viering S.D.A.P. „Tivoli". 8 9 Mei, OpeningBazarSanatoriumfonds.Caslno. M Moi. Litéraire Soiróo Mevrouw Boldingli, 8 uur „Tivoli" (Boutons). Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag 6 Mei 1914. Onderwerpen ter behandeling: Ingekomen stukken en mede- deelingen. Samenstelling stembureaux. Vaststelling belastingkohieren. Verkaveling bouwterrein. Wijziging Politieverordering Suppletoirs begrooting, dienst '13. Voorstel opheffing pont Achter binnenhaven. Voorstel aankoop land. Benoemingen. Reclames. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN: Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Gel. P. de Groes, letterz-, Prinsenstr. 1, Bolsward, B.C. G. de Jong, off. Leger d. Heiis, Spoorgr. 88, A'foort. C.v.Brooknovon, stafm.. Langestr. 12a, B.o.Z., E.C. B-v.UHoren, off. v.gez., Weststr. 104, A'dam, N.H. G.J.Lu.--lil,,:-ii,.S!..| ii.-:si r.lió.J longelr». W. Nanning, zee-off., Binnenhaven 4, Utrecht, P.H.Jauson, kwartm., O.sloolstr. 79, Hilv.sum, H.T.Orovoling,sgt.-scur., Bothastr.5, A'dani, E.L. J. Keizer, zeesjouwer. Achtoratr. 85h., N.H. A. de Leeuw, huisli., W.K.H.Siogolaar,sgt.-konst.,Broodst.G,-sHage, r J.C.Hellendüorn,h.mach.,Zuidstr54-ö, Hengelo, S.Peterson. gepd^Molenstr.Sa, N.-Helvoet, V S-Viaman, I.t.z.2ekl„ Stationstr.6, Alkmaar, D.G. J.v.d.Berg, naaister, Uoogstr. 61, Rotterdam, Kil. M. Keppel, arbeider, Julianadorp, Alkmaar, J. N. de Ronde, l.t-z. Ie kl., Dijkstr. 10, 'a Hago, J.ILB.Buthfer, leeraar, Middenstr.58, Oostburg. H.A.Eikerbout,mar., Kuip.d.str.5,Gorinchom,E.L. ./.N.WedsdoSwart,3gt--bot.,Onrust21,M.biirg, N.H. G. D. Moeder, barbier, Korkgracht 22, A'dam, II. G.Verhoiil6n,gepd,,Govorstraatl6, M. P.Vol-Bakker, zend., Vlschstr. 12. Schied., R.C. L. Moorland, opz., v. Hogond.atr. 7 Z.bommel, N.H. A.J.W.v.d.Grinten,lt.-kol.,loGov.d.str.l7,Nijm.R.C. .I.W.M.Ronken, ofr.-maoh.,Binn.h57,Utrecht, NU. VERTROKKEN: Naam: Beroep: Van: Naar- Gel.: G-A.Fluitman,macb.H.IJ.8.,Weez.st.6I,C.cum,RC. C.v.d.Linden, sgt.-stoker,Vischstr.34, R'dam,N.H. **.J.Blank man-Heihgenberg,z.,Grav.st.24,Tox., Buitenlandsch Overzicht. De Belgische Kamer is bezig met de behandeling van het wetsontwerp op de sociale verzekeringen, 't Wil voorzien in gevallen van ziekte, vroegtijdige invaliditeit of ouderdom en de deelnemers dan steunen met een tegemoetkoming van één franc per dag. Verzekeringsplichtig zijn alle mannelijke en vrouwelijke werk lieden boven 16 jaar, die in nijver heid, landbouw, handel en visschery- bedrjjf werkzaam zijn en minder dan 2400 franc (1200 gulden) per jaar verdienen. In België bestaan tal van maat schappijen van ouderlingen bijstand, die voor hare leden reeds in dezen geest werken. Het ontwerp wil deze vereenigingen steunen en daarnaast zelve nog zoo'n vereeniging stichten om allen, ook zij die om bepaalde redenen niet tot 'n reeds bestaande „maatschappij" willen toetreden, toch op te nemen. Daar de Kamer zich ongekend lang heeft bezig gehouden met de onderwijswet (5 maanden) schiet er slechts weinig tijd voor dit ontwerp over- 't Moet vóór 8 Mei klaar zijn, dan wil de Kamer uiteengaan, want 24 Mei hebben de nieuwe verkie zingen voor de helft van het Rijk plaats. En gaan al stemmen op om alleen maar de ouderdomsrente te stemmen en de rest dan later. Doch anderen, vooral de vereenigingen, zijn tegen dat uitstel 'tis al zoo lang uitgesteld, zeggen ze en van uitstel, je kunt nooit weten, komt afstel. Zou de Triple Entente, de goede verstandhouding tus9chen Frankrijk, Rusland en Engeland, niet een Triple Alliantie: een drievoudig verbond worden? Dat is al eens meer be sproken en nu weer in Frankrijk na het bezoek van het Engelsche Koningspaar aan Parijs. De Russische minister van Buitenlaudsche zaken heeft hierover zijne meening gezegd aan een Fransch journalist van de „Matin". Natuurlijk met het bepaalde doel dat het publiek zou worden gemaakt. Die kwestie is niet eens aan de orde gesteld, zegt hij. Men moest daar zoo niet over schrijven want allicht kon een der drie naties daardoor onaangenaam getroffen wor den. De verstandhouding is best, de betrekkingen zyn oprecht, nauw en hecht en het Russisch-Fransch bond genootschap is populairder geworden dan ooit. Wederzydsche bezoeken der staatshoofden kunnen de aan sluiting tusschen de leden der Triple Entente slechts bevorderen. De drie Duitsche luchtschippers, die zonder speciale vergunning over de Russische grens vlogen en bij hun nederdaling werden gevangen geno men zijn thans door de rechtbank te Perm veroordeeld wegens het op nemen van plannen, de vervaardiging van kopieën, de beschrijving van versterkte plaatsen, het verzamelen van inlichtingen omtrent versterkte plaatsen enz. en wel tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van 68 dagen voorarrest. De Duitschers ontkenden zich aan eenige spionnage te hebben schuldig gemaakt. In Duitschland heeft de gevangenneming indertijd nogal ont stemming verwekt. Wat men nu zeggen zal? De nieuwo stadhouder vanhet Rijks- land is te Straatsburg aangekomen. Er waren strenge politiemaatregelen genomen. Er waren op straat weinig nieuwsgierigen en betoogingen had den niet plaats. Zaterdagavond moet een Duitsch officier zich te Metz zeer onhebbelijk gedragen hebben tegen drie Lot ha- ringsche burgers. Een dezer heeft van den luitenant verontschuldigingen geëischt, anders zal hij hem gerech telijk vervolgen. Aan de leeraren in het Rijksland ia korten tijd geleden verboden zich bij hun onderlinge gesprekken van een andere taal dan van het Hoog- duitsch te bedienen. De leeraren meenen dat niemand het recht heeft hun dat te gebieden en spreken nu heelemaal geen Duitsch meer. Een averechtsche uitwerking van het bevel dus. In Monaco hebben de kiezers staakt omdat de verkozen lichamen te weinig te zeggen hadden. De Deensche politiebond dreigt met staking zijner leden indien bij de nieuwe justitieele hervorming niet meer aan hun wenschen wordt tege moetgekomen dan nu voorgesteld is. De mijnwerkersstaking in Colorado wordt hoe langer hoe ernstiger en dreigt te ontaarden in een burger oorlog. President Wilson heeft de uitzen ding van bondstroepen gelast. Een Hollandsch schip, de Andijk van de Holland-Amerika-lijn, dat voor Fransche rekening een lading rails en gereedschappen naar Vera Cruz overbracht, werd door de Amerikanen belet zijn lading daar te lossen. De Fransche ambassadeur bracht des wege een klacht over aan de Ameri- kaansche regeeriog. De staatssecre taris van Marine deelde mee dat schout-bij-nacht Fletcher verklaart dat moeilpheden van militairen aard hadden belet, dat het schip onmid dellijk gelost werd, waarop het koers zette naar Nevv-Orleans. Dit vertrek was echter het gevolg van een mis verstand. Huerta nam het voorstel tot schor sing der vijandelijkheden tusschen de "Vereenigde Staten en Mexico gedu rende de bemiddelingsonderhande lingen aan. Ook Caranza heeft het bemidddelingsvoorstel aangenomen. Volgens bericht uit New-York zou Villa aan de Vereenigde Staten voor gesteld hebben hen met ongeveer 20000 man over Amerikaansch grond gebied naar Galveston te brengen en vandaar met Amerikaansche schepen naar Vera Cruz. Binnen 2 weken was dan de zaak in Mexico geregeld meent Villa. Amerika zal wel zoo wjjs zijn een dergelijk voorstel niet aan te nemen. Ondanks de ingevoerde 52000 ge weren is de toestand in' Ulster ver beterd. 't Engelsche ministerie heeft nog altijd de groote meerderheid van 't parlement achter zich, is gebleken. De situatie is nu zoo dat de regeering tot Carson zegtkom met uw voor stellen en we zullen zien, doch Carson antwoordt: laat eens zien wat de regeering ons biedt. Ze wachten nu van weerskanten. Maar ei is een begin van onderhandeling. En dan kan met geven en nemen de zaak tot een oplossing komen. PLAATSELIJK NIEUWS. Prins Hendrik. Naar men verneemt is de 3e Juli bestemd voor de uitreis naar Scan dinavische havens van het pantser schip „Zeeland" met den Prins 3an boord, in verband met het bezoek aan de Noordsche haven. Blijkens bij het Dep. van Marine ontv. bericht zyn Hr. Ms. „Panter" en „Vos" 30 April te Colombo aan gekomen. Buitenlandsche reizen van Torpedobooten. Door de te Willemsoord in station zijnde Torpedobooten groep VIII en IX, zal dezen zomer een bezoek worden gebracht aan Hamburg, Edin- burg, (Leith) en Londen, en door de te Hellevoetsluis in station zijnde groep A. aan Havre en Edinburg. De bezoe ken der booten uit Willemsoord zullen plaats hebben te Hamburg van 23 tot 26 Juni, te Edinburg van 17 tot 21 Juli en te Londen van 1 tot 5 October, terwijl de groep uit Helle voetsluis omstreeks 19 Juni Havre zal bezoeken en verblijf dezer groep te Edinburg zal samenvallen met dat van de booten uit Willemsoord. Aanbesteding. Door het Departement van Marine wordt den 16 Mei a.s. aanbesteed het verbouwen van de Marinierskazerne tot Marine kazerne. Een en ander houdt verband met de a.s. afvoering uit de sterkte dei- zeemacht van Hr. Ms. Wachtschip Adolf Hertog van Nassau. Vermoedelp ontvangen wij do teekeningen van dit belangrijke bouwerk hedenavond. Wij zullen ze alsdan weder op ons publicatiebord aanplakken. De heer F. J. van der Vlies, leerling van de Zeevaartschool alhier, is Donderdag te Utrecht geslaagd voor het examen machinist A. Haring, Geep en Ansjovis. Van 30 April tot hedenmorgen werden aangevoerd 1050 tal haring, 190 tal geep en 208.000 stuks ansjovis. Haring gold f0.80 a fl.50, geep f3.75 fll.— per tal, ansjovis f 4.55 a f6.I0 per 1000. Gisteren zyn in het Zeemans huis, het gebouw der Middernacht- zeudingvereeniging te Nieuwediep, eenige heeren bijeengekomen om te geraken tot constitueering van een commissie van toezicht op den arbeid, verricht in genoemd gebouw. Na een uiteenzetting van het doel dei- inrichting door den heer J. N. van Munster, voorzitter van het dage- lpsch bestuur der vereeniging, werd de commissie samengesteld uit do heeren ds. C. Stadig, predikant der Ger. Kerk. J. J. Oudemans, kapitein luitenant ter zee; P. van Dalen, controleur der gemeente-belastingen, allen in Den Heldor; ds. A. E. van Griethuysen, predikant der Ned. Herv. gemeente te Huisduinen, en, als „traït d'Union" tusschen hoofdbe stuur en commissie, den heer J. N. van Munster. Tot voorzitter der commissie werd aangewezen ds. Stadig. De directeur van het Zee manshuis, de heer J. H. Staalman, werd aan de commissie toegevoegd als secretaris, metadviseerende stem. WINKELNIEUWS. Wij waren in de gelegenheid in den winkel van den heer H. Spruit, „de Magneet", de veel geannonceerde 1/2 Wath Philipslampen te zien bran den. De lichtsterkte en intensiviteit is enorm en overtreft verre de tot nog toe bekende metaaldraadlampen. Ieder lampje brandt met een licht sterkte van 35 volts (300 kaarsen), en verbruikt de helft van den stroom van gewone lampen. Daardoor is de lamp op den duur goedkooper dan gas, en, wanneer men zelf motor heeft, komt het verbruik ongeveer op 3 cent per uur. De lampen kunnen 3000 uur branden, dus kunnen eenige jaren mee voor ze vernieuwd be hoeven te worden. Wij gelooven dat de heer Spruit de eenige firma in den Helder is, die deze verbeterde Philipslamp heeft ingevoerd. BINNENLAND. - De „Staatscourant" (No. 101) bevat nogmaals een oproeping aan jonge artsen, ook vrouwelijke, om op de bekende voorwaarden te worden uitgezonden, teneinde op het pest- terrein op Java werkzaam te worden gesteld. De heer W. Vader, wethouder der gemeente Schagen, heeft als raadslid bedankt. Dit ontslagnemen staat in verband met de bekende „adviseurskwestie" in zake de verbouwing van de Gas fabriek aldaar. Te Schoorldam is bij het vee van den landbouwer v. d. O. tongblaar opgemerkt. Verscheidenerunderenzyn op last van den Ryksveearts afge maakt. De staking te Zaandam. Jn de Donderdag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Zaandam werd geïnterpelleeid door de heeren Groen (s.d.a.p.), Fris(anti- rev.) en Kuyt (3.d.a.p.), aangaande de staking. De heer Groen stelde een vijftal vragen betreffende de ver houding tusschen het hoofd der ge meente en de patroons, en de waar heid van loopende geruchten, omtrent verspreide berichten dienaangaande. De heer Fris vroeg de medewer king van den burgemeester, om het volgen van werkwilligen te verhin deren. De heer Kuyt vroeg naar de waar heid van het gerucht, of de arbeiders de bemiddeling van den burgemees ter zouden hebben aanvaard en wenschte inlichtingen in zake de bewaking der fabrieken door den particulieren veiligheidsdienst. De voorzitter beantwoordde de vragen zeer uitvoerig onder voorbe houd, dat hij zich ook in den ver volge geheel buiten den strijd zou houden. Het antwoord der patroons op het bemiddelingsvoorstel kon de voorzitter niet bekend maken. De bewaking der fabrieken door den particu lieren nacht veil igheidsdienst achtte spr. een verzwaring van zijn taak als hoofd der politie. Mededeeling werd gedaan van een jeval van het aantreffen van een leliloed en dronken nachtwaker door een Zaanschen politie-agent op een werf. Wat de ordeverstoring betreft, deelde spr. mede, dat alle mededee- lingen, door de patroons verstrekt, zyn onderzocht. Van patroonszjjde werd niet altijd voldoende mede werking ondervonden. Wat de waar heid dier mededeelingen betreft, som mige juist. Spr. ias ten bewijze daarvan eenige brieven, zonder de namen te noemen, voor. Spr. had een woord van lof voor het optre den van de politie en verklaarde, dat hij, als het moest, ten strengste zou optreden, wanneer door een van beide zyden de wet werd overtre den, ofschoon tot nog toe door de politie niet een strafbaar feit is ge constateerd. Spr. zal steeds zooveel mogelijk trachten botsingen te voor komen. pr. gaf een overzicht van het politierapport over do geheele maand April, waaruit bleek, dat de orde nagenoeg niet verstoord is geweest. Wat betreft de ordeverstoring op den avond van 29 April, spr. achtte dit een bemoeilijking door den gevolg den heer V. van de politie, terwijl bovendien deze volging niet op reke ning van de stakers mag worden geschoven. Op de vraag, of een firma, by een niet tegenwoordig zijn van den burge meester om 12 uur, zich tot den commissaris heeft gewend, ant woordde spr., dat dit werkelijk het geval was, terwijl spr. wenschte op te merken, dat hij deze behandeling zeer onbeusch achtte, daar hij zich overtuigd achtte, steeds in deze dagen van strijd zoo juist mogelijk te zijn opgetreden. Spr. eindigde de beantwoording dezer interpellatie door mede te deel en, dat een boekdeel van rapporten en brieven na de staking voor de geheele gemeente ter inzage zou liggen. Spr.' wist, dat hij sociaal-democratisch burgemeester een zeer moeilijke po sitie bekleedde, maar hij achtte zich in staat zijn ambt te vervullen op de meest correcte wijze. In 't algemeen belang hoopte spr., dat spoedig de strijd zou eindigen en daarom hand haafde h(j nog steeds zijn bemidde lingsvoorstel van 4 April. Wethouder Duijs trekt uit de mede deelingen van den voorzitter eenige conclusies in zake de staking. Spreker bracht een woord van hulde aan den onpartijdigen burgemeester, niettegenstaande deze van verschil lende kanten wordt geprikkeld en gesard. Op scherpe wijze critiseerde hy het optreden van patroonszyde. Spr. richtte nog een vraag tot den burgemeester, of het dezen bekend was, dat den laatsten tijd individuen van verdacht allooi in de gemeente rondsluipen. Wethouder Kamphuys fr.-k.) ver schilde met de opvattingen van den burgemeester, als zou de orde niet verstoord zyn. Spr. was meermalen getuige van ordeverstoringen ge weest en stelde de vraag: „Is het gerechtvaardigd, dat een werkwillige wordt gevolgd?" Spr. acht de wijze van volgen een schande voor de stakers zelf en verwacht, dat de burgemeester, wat betreft de politie maatregelen, verdere stappen zou doen. Wat het prikkelen van den burge meester betreft, begreep spr., dat dit op hem bedoeld was, en spr. wilde nogmaals verklaren, dat hij, indien hij voor zichzelf de overtuiging kreeg, dat het beleid van den burgemeester te wenschen overliet, niet zou na laten in Haarlem of Den Haag om ingrijping te verzoeken. Nadat nog van rechtsche zijde het volgen werd afgekeurd, werd het debat over de staking gesloten. De overige interpellaties werden uitgesteld tot een volgende zitting, wegens het vergevorderde uur. Tegen 1 uur, op den I Mei-dag, ging de Raad nog over in geheime zitting. De 1 Meidag te Zaandam. De 1 Meidag heeft zich hier op den dag door niets bijzonders gekenmerkt. De stad had haar gewoon aanzien, 's avonds ontstond er langzamerhand een groote verandering, duizenden menschen verzamelden zich op de straten, om deel te nemen aan den optocht of om deze te zien voorbij trekken. Een stoet van ruim 3000 betoogers met vaandels en banieren, begeleid door vier muziekkorpsen, trok door de gemeente. Wij merkten er o.a. op drie raadsleden en het Kamerlid Duys. De burgemeester, de heer K. ter Laan, verklaarde ons, niet aan de betooging te hebben deel genomen, omdat hij eiken schijn van partijkiezing in de staking wilde vermijden; ware er geen staking ge weest, dan had hij wel aan de betoo ging deelgenomen. Voor drie stampvolle zalen werd het woord gevoerd door de heeren K. ter Laan, A. de Vries en F. Wi- baut. De heer Ter Laan zeide, dat het hem een groot voorrecht was, tot de feestvierende arbeidersklasse van Zaandam te mógen spreken, hij had van dit voorrecht geen afstand willen doen, niettegenstaande den thans heerschenden klassenstrijd in de ge meente. Hij achtte het een bijzonder voorrecht, omdat Zaandam tot nog toe de eenige gemeente is, waar de arbeiders door eigen kracht deD 8-uri- gen werkdag hebben weten te ver overen. Dat is een stuk van de Mei beweging. De 1 Meidag te Amsterdam. De federatie Amsterdam van de S. D. A. P. eD de Amsterdamsche Be- stuurdersbond hielden een betooging in het Paleis voor Volksvlijt. De toeloop was zoo groot, dat alle zalen en ook de tuin vol liepen, terwijl velen moesten worden buitengesloten. Troelstra, Vliegen, Kleerekoper, de Miranda en E, Polak voerden het woord. Voorzitter Eerste Kamer. De „Staatscouraut" van gister avond bevat het Kon. Besl. van 1 Mei, waarby is benoemd tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, voor den yerderon duur van de zitting, die aangevangen is op den derden Dinsnag in September 1913, J. J. G. baron van Voorst, tot Voorst, lid van die Kamer. Pestbastrijding Java. Naar wij vernemen hebben twee officieren van gezondheid derKoninkl. Marine, een van welke is de officier van gezondheid 2e kl. L. J. Bulier, zich bereid verklaard ter beschikking te worden gesteld van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië om bij de pestbestry ding werkzaam te zijn. Zooals bekend heeft de heer Buller in geschrifte ernstig opgetreden tegen hen, die critiek uitoefenden op de voorwaarden, die de Regeering had aangeboden voor uitzending van ge- neesheeren naar het pestterrein. Het Deensche bezoek. Op den dag dat het Deensche ko ninklijk paar met H. M. de Ko ningin te Rotterdam komt, Zaterdag 23 Mei, tegen 11 uur des voorm., zal aldaar aanwezig zyn Hr. Ms. pantserschip Heemskerck, aan boord waarvan het gezelschap het noenmaal zal gebruiken met een 30tal genoo digden. De ouderdomrente en de gemeenten. Naar aanleiding van de in verschil lenden vorm geuite vrees, dat de wet op de ouderdomsrente van minister Treub een „strop" zou zijn voor de gemeenten, vernemen wij dat te Utrecht een berekening zou z(jn ge maakt volgens welke de voorgestelde regeling een voordeelig saldo voor die gemeente zou afvverpeu, dat de ge meente dus meer zou ontvangen van het Rijk, dan het aan de rentetrek kers zou hebben uit te betalen. Het weer in April. Men meldt uit de Bildt, dat het Ned. Meteor. Instituut hot volgende voorloopig overzicht heeft opgemaakt over het weer in AprilIn de afge- loopen maand April was de tempera tuur gemiddeld 2 tot 3 graden Cel sius boven de normale. Het te De Bildt bereikte maandgemïdelde 11.9 gr. C. is het hoogste sinds 1849. Hoewel in de laatste drie weken zeer weinig regen voorkwam, was de maandsom gemiddeld slechts weinig beneden het normale bedrag, tenge volge van zware regenbuien in de eerste dagen Het geheel aantal uren met zonneschijn te De Bildt bedroeg 214 tegen 159 uren normaal. Overladen. Een der personen, die Donderdag avond gewond werd bij liet ongeluk aan den Noord wal te 's Graven hage, nl. de 16-jarige Jink, wonende in de Jan Steenstraat aldaar, is in het Ge meenteziekenhuis overleden. BUITENLAND. Miss Pankhurst te Brussel. De Belgische autoriteiten hebben het voorbeeld van hun Duitsche col lega's niet gevolgd en hebben miss Pankhust kalm in de hoofdstad laten optreden. Veel succes heeft miss Sylvia niet gehadnauwelijks een honderdtal dames en heeren, o. w. natuurlijk nog veel Engelschen, zijn naar haar komen luisteren. Nieuws vertelde zij natuurlijk niet. Het Antwerpsche „Handelsblad" zegt van haar: Zij lijkt eer een zacht, innemend meisje te zijn. Evenwel, wanneer zij spreekt, wordt men gewaar, dat zij het tem perament van haar moeder heeft. Na afloop van haar voordracht ver zocht zij haar gehoor vragen te stellen Een der aanwezigen maakte hier van gebruik en vroeg haar ten huwelijk, welke vraag met een ver nietigend stilzwygen werd beant woord. De Leger-belasting. Naar schatting, zullen de 40,000 menschen, die te Berlijn in de bui tengewone heffing voor het leger aangeslagen zijn, ongeveer 74.235,000 mk. daarvoor brengen. LUCHTVAART. Het Ned. Zeewezen meldt dat het in de bedoeling van het depar tement van marine ligt, door be middeling van het departement van oorlog een Farman-tweedekker aan te koopeo, waarop zich dan in Soes- terberg twee marine-officieren zouden oefenen. Vliegongelukken. Reuter seint uit Halberstadt, dat gistermorgen de vliegofficieren luite nant Niemeier, van het Saksische infanterie-regiment no. 178 als be stuurder, luitenant Mayer, van het Luftschiffbataljon l, als begeleider, te Döberitz in een tweedekker van de Luftverkehrgesellschaft zyn op gestegen. Des middags zijn ze op een hoogte van 20 M. boven het vlieg terrein te Halberstadt door een on weersbui verrast. Het toestel werd ter aarde geworpen en geheel ver nield. Mayer was dadelijk dood, Nie meier is zwaar gewond. SPORT. Voetbal. Terrein Strooweg. Zondag a.s. zal er een Voetbal wedstrijd plaats hebben van 2u.30 tot 4 uur tusschen H.F.C. I en Spartaan I 2p klas N.V.B. van Amsterdam. Langs de straat. Incidentje. Nietwaar, als jongen hebben wij het evengoed gedaan, als we de kans maar hadden. Als jongen hebben we fijn dienstmeisjes natgespoten met d'r eigen spuit, hebben we winkel deuren opengegooid tot de bel, zoo'n ouderwetsche, met een lange veer, als razend te keer ging, en we d'r zelf van schrokken. We zijn brutaal sigarenwinkels binnengestapt, en hebben, als de juffrouw of de rqeneer vóórkwam, met een doodonschuldig gezicht om een beetje vuur gevraagd voor een eigengemaakte sigaret van stroopapier, die lekker brandde op je tong. Wo hebben do waterleiding kraan opengezet, als het dienstmeisje, dat de stoep deed, even naar binnen was om een koppie thee te halen, we hebbenja, wat hebben we al niet? In den tuin van den dorps- dominé het stoffelijk (en rampzalig) overschot begraven van Azor, die overreden was en wiens lijk wo in een stijfselkist met alle aan een begrafenis verbonden ritueel uitge leide deden, waarna we berouwvol luisterden naar een preek over het spotten met zóó iets heiligs En zeker, achter aan rijtuigen gehangen hebben we ook. We zijn lekker nooit geraakt door's koetsiers zweep, al heeft het wel eens ge houden. En we wisten altijd met handigheid er af te springen als het ons verveelde of de situatie kritiek werd. En daarom is er geen haar op ons hoofd, dat het een jongen zelfs niet een meisje verwyten zal als ze van de gelegenheid profl- teeren en een gratis tochtje mee maken achter op de veeren. Al hou den wij dan, bezadigde en zeer w(jzc vaderlanders, die wij intusschen ge worden zijn, ons hart vast bij de voorstelling van de mogelijke inci denteele gevolgen. Want men ver- gete het niot: „das Unglück schrei- tet schnell", zegt Schiller, en hoe veel te sneller nog achter een voort snellend rytuig. Het zal noodig zijn, tot juiste appreciatie van het hieronder volgend waarachtig verhaal, ons een kleine uitweiding te veroorloven op natuur kundig gebied, eene uitweiding, die, ofschoon niet geheel en al passend in het kader van dit zeer-fatsoenlijke blad, nochtans onvermijdelijk is. Wy wenschen vóór alles realiteit to geven, en eene gebeurtenis niet mooier of beter of smakelijker te maken dan het leven-zelf haar geeft. En wanneer wy dan bedenken, dat een paard, van den warmen stal komend, met goed-rond buikje, voor een rytuig gespannen en dravend, er onwillekeurig toe komt iets natuurkundigs te doen, dan zyn wij omtrent hetgeen volgen gaat volko men gedekt tegenover den lezer. Want zoomin als de drukke zaken man, in de hitte van zijn dage- lijkschen bestaansstryd, tyd en gele genheid heeft zijn broodjc-met-vleesch- en-kop-koffie anders dan binnen den kortst mogelijken tijd naar binnen te werken, zoo heeft bruintje, de trouwe vriend van het menschdom, en dientengevolge door datzelfde menschdom trouw uitgebuit, - vaak geen tijd om na in den heerlijk- warmen stal zyn glimmend buikje volgestopt te hebben met overheer lijk voer, te doen wat wy, euphemis- tisch aanduidden als behoorend tot de natuurkunde. En zoo kan het gebeuren, dat bruintje al dravend in een minimum van tijd de straat bezoedelt, die door de gemeente reiniging met opoffering van arbeids kracht en-tyd, is schoongemaakt. Wij voor ons nemen het bruintje allerminst kwalijk, gedachtig aan het bijbelwoord: Wie uwer zonder zonde is, werpe den eersten steen. Tot nog toe is ons verhaal on schuldig en onsamenhangend. Want wat heeft het kattekwaad, dat wij in onze jeugd uithaalden, te maken met het natuurkundig proces, waar mee bruintje de straatsteenen be werkt? Niets, absoluut niets, niet waar? Maar dit is slechts schijn en aan ons de taak u het het verband, dat tusschen beide bestaat, duidelijk te maken. Het was omstreeks twaalf uur, dat een paard, dat in den hierboven omschreven natuurkundigen toestand verkeerde, zich voortbewoog in de richting van de postbrug. Tezelfder tyd kwam een jongen uit school, en begreep, dat het wèl zoo gauw ging achter een rijtuig voort te hollen dan op een sukkeldrafje. Dies holde hij naar he't rijtuig, dat hem achterop kwam, toe, en wilde met één wip op de achterveeren gaan zitten. Maar er is, vriend lezer, een nood lot. Een fantastisch, luguber, spook achtig, vreeselijk noodlot. Nu eens manifesteert het zich in kiespijn, dan weder in Julienne-soep, soms veratoffelijkt het zich in nieuwe schoenen. Wij zeggen: nieuwe schoenen, of minstens nieuw-gezoolde schoenen. Hard en lokker warm en stevig. MiUir glad. De nieuwe schoenen waren 's school jongens noodlot. Breng een nieuwe schoen aan een voet in aanraking met het bovenomschreven natuur kundig verschynsel, en tien tegen één, dat ge als resultaat ziet een ander natuurkundig verschijnsel, ver band houdend met de wet der zwaartekracht. En dat de jongen viel, was nog het slimste niethet was een logisch gevolg van de wetten der natuur, die ganschelijk niet met zich laten spotten. Maar dat de jongen juist daar viel, op dat voor de gemeente reiniging zoo dankbaar plekje gronds, dat was fataal. Want wij die als historieschrijver, de gave hebben verder te zien dan onze neus lang is, zagen in gedachten 's jongelings moeder bezig niet benzine, met vlug zout, met bleekpoeder, ploeterende en arbeidende met een schijn-succesje op het jongenspantalonnetje, tot er de dood op volgde voor het broekje, wel te verstaanwij zagen de mannen van de stadsreini ging, met verbaasde blikken kijken naar deze allerzonderlingste natuur- speling, - wij hoorden de jammer klachten der ontdane moeder, en de niet minder .hoorbare geluiden van vader op de onder den jongens pantalon verborgen edele deelen des lichaams Wij zagen de verper soonlijking van rauwe narigheid en van roode rauwheid Toen hebben wij ons omgedraaid, met de Farizeesche verzuchting: Wat ben ik blij, dat het mij niet overkomen is! Ingezonden Mededeeling. HOOFDPIJN BIJ EEN VROUW komt alleen door storingen, die al leen san vrouwen eigen zijn. Zü komen door een eenvoudige oorzaak, maar deze wordt spoedig verholpen door Marine en Leger. De machinist C. A. van den Steon, van Hr. Ms. .Heemskerk", zal 11 Juli per s.s. „Insu- linde" naar oost-Indiê vertrekken, 0111 aldaar to worden honnemd tot technisch ambtenaar by den radlo-télegraphischon dienst. Den 4on April gaf te Soorabaja de schout-bü- nacht F. Pinko het bevol ovor het Nedorlnndscli eskader in Ned.-Indié over aan kapitein F. Bau- 'iiiin. De sergeant P. A. Sluismak, van liet le bat., e rogt. infanterie, is mot paspoort uit don militairen dienst ontslagon. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. ariinata, thuisr., arriv. 1 dozor te Sucz. r. der Ned., thuisr., vertr. 80 April van Lissabon. Billiton, thuisr., pass. 1 dezer Gibraltar. itr., arriv. 1 dezer to Lissabon. n Bntnvin naar A'dnm. Rotterdamsche Lloyd. Bandoeng, ultr„ pass. 30 April Porim. Kediri, thuisr., pass. 30 April Sngres. Madioen, uitr., pass.30 April Gibraltar. Samarïnda vertr. 30 April van Batavia n. R'dam. Tambora, thuisr., vertr. 1 dezer van Marselllo. Kon. Holi. Lloyd. Rijnland, ultr, is 1 dezer Dover gepass. Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau, thuisr., pass. 1 dezer Ouessant. Haven te Nieuwediep. Marktberichten. Hoorn, 90 April 1914. VEE. Op de voorjaarsveemarkt waren liedon aangevoerd 2082 rundoren. Geldekoelen f210- f340, kalfkoeien f260-390, melkkoeien f250- f300, pinken f 110-f 220. PrIJz. hoog, handel stug. Hoorn, 80 April 1914. Alkmaar, 1 Mei 1914. KAAS. Aangevoerd 246 stapels, wogondo 175,000 K.G. Kleine fabrieksknas f3150, kloino boerenkaas f33.-, commissie f35.-, middelbare fS4.—Handel goed. Beverwijk, 1 Mei 1914. Groenten. Spinazie fCO—100 per 100kist; raap stelen fl—2.00, radijs f 2-3, rabarber f 4-0, Hlies or 100 bos; postelein f30- 46 por 100ben; wor telen f22-20 por 100 boB; salade f4-G per 100 krop; aspergos, dik, f45 - 66, id. id. blauw f20- 25, ld. dun f 10-15, ld. id. blauw f 10-15, alles por 100 bos. Visscherijberichten. Nleawedicp, 30 April. Aangebracht door 40 korders te zamon 6 tot 90 stuks groote tong fo.65 per stuk, 10 tol 100 stuks middeltong f0.30 a f055 per stuk, 10 tot 50 stuks kleine tong fO.10 per stuk, 1 tarbot f4,00 per stuk, 1 tot 2 manden stortschol f 5,00 a f 4.00 per mand, 1 tot 4 manden kleine schol fl.50 a f3.00 por mand, 0 tot mand schar l' 1.50 per mand. Door trekkers aangebracht: 450 tal haring, f050 a fl.50 per tal, 95 tal geep f550 a fll.Oü per tal. 150.000 stuks ansjovis f455 a f6.30 per 1000 stuks. 1 Mei. Door 20 korders to zamen 5 tot 20 stuk» groote tong f0.00 per stuk, 10 tot 90 stuks mid- doltong f05u a f055 per stuk, 10 tol 50 stuks kleine tong f0.10 per stuk, 1 tol 2 mandon stortschol f9.00 a f5.00 per mand, 1 tot 4 tnnndon kleine schol fl.00 a f200 per inand. Door trekkers aangebracht300 tal haring, fl.00 a f 1.(10 per tal, 00 tal geep f3.75 a fC.OÜ per tal, 30.000 stuks ansjovis f5.00 a fü.10 por 1000 stuks. 2 Mei, v.m. 8 uur. Door trekkers aangobrachl 300 tal haring f0.90 a fl.45 por tal, 85 tal geep f4.00 a f6.00 per tal. 28.000 stuks ansjovis f6.05 a fö.10 per 1000 stuks. Burgerlijke Stand van Helder, van 30 April en 1 Mei 1914. ONDERTROUWD: S. Reinders en G. Hendriks, H. Bloemendal en G. Smits. GETROUWD: M. Hillenius en M. Janzen, C. v. Otteren en C. R. H. v. Wuijckhuise Nortier, K. Hoornsma en T. Smit. BEVALLEN: G. J. de Bruijn-de la Fonteyne z., E. Oosthuizen - Burger d., M. J. Liedmey'er-Lempke z., J. G. Oostendorp-Kamp z. Voorde plaatsing van 'Advertentiën, ingekomen na 9 uur des morgens op den dag der verschijning van ons blad, kun nen wij niet instaan. i Tuben [Cretin) 25 cent en in Tandpasta welke door H.H. Tandartsen en Doctoren aanbevolen wordt. ARTHURA TANDPASTA staat onder voortdurende contröle van het Scheikundig Laboratorium onder Directie van Dr. VAN HAMEL ROOS HARMENS, te Amsterdam. Contractant voor den Helder:

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 5