inneias-Dazar (Fancy-fairj Machinale Blei-inrichting Magazijn „De Ster" Advertentiën. LUTHERSCHEREENIGING CONCERT Oproeping. Zondag 10 Mei a.s. bij P. VOORTHUIJZEN, te houden van ZATERDAG 9 tot en met ZONDAG 1T MEI 1914. Toegangsprijs 10 cent. Heeren- en Kinder-Confectie Magazijn „De Bijenkorf". L. GOLTOF, Spoorstraat 75. Kanaalweg 97. Spoorstraat 46. Jb. HARJER en Zn. Lancaster Rolgordijnen. Ingezonden Mededeeling. Neemt dit ter harte. Een verwoeste gezondheid, dat is de verwoesting voor u zelf. Een slechte maag, dat is de verwoesting van uwe gezondheid. Waak. dus over uwe maag. Indien gij er gebruik van maakt i9 zij uw vriend, indien gij er misbruik van maakt is zij uw vijand. Zij zal u de ergste pijnen doen lijden. Om uw maag goed te doen werken, moeten de verterings organen sterk en moet gij zelf'krach tig zijn. Gij kunt geen kracht hebben dan indien uw bloed rijk is. Zij die arm aan bloed zijn, lijden een el lendig leven. Zij wier bloed rijk is, hebben een gemakkelijk leven, zij kunnen in alle omstandigheden er van slagen. Armbloedigen, weet wel dat gij even krachtig kunt worden als zij die u omringen en wier goede gezondheid gij bewondert. Daartoe is het voldoende dat gij de Pink Pillen gebruikt, die de machtigste hersteller van het bloed en versterker der zenuwen zijn die bekend is. De Pink Pillen zullen, door uw bloed te ver rijken en het te zuiveren, van u een nieuw mensch maken, zoodat gij u zelf niet meer zult herkennen. Neemt dit wel ter harte en zegt het voort in uwe omgeving. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht,neurasthenie, maagziekten Rink Pillen De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h f 1.76 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 16, Amsterdam, voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE-Biebsteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 63 te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Banka, uitreis, vertrok 6 dezer van Catanla. Blouw, uitreis, pass.7 dezer Kaap St. Vincent. Kon. d. Nederl., uitreis, vertrok 7 dezer v. Genua. Rotterdamsche Lloyd. Goentoor, uitreis, pass. 6 dezer Ouessant. Besookl.ultrois, vertrok 0 dezer van Antwerpen on passeerdo sedort Vllssingen. Kawl, thuisr., vertrok 7 dezer van Perim. Kon. Holl. Lloyd. Rijnland, uitreis, vortrok 0 dezer van Leixoos. Amstoliund, thuisr., pass. 7 dozer Kaap Vord. EU. Hollandia, uitrois, vertr. 7 dezer van Boulogne. Kon. West-Indische Maildienst. Oranjo Nassau arr.7 dezer v. Paramaribo te A/dam. Java-Bengalen-Lijn. Arakan vertr. 6 dezer v. Tjllatjap n. Porto Novo. (Zie verder Tweede Blad.) Tijditippen van verzanding dar Brievenmalen. Naar Oost-Indiö: Verzondingsweg. Por: T(jdst.der laat. busl. a/h Postk. PLAATSELIJK NIEUWS. zeepost vla Amsterdam 22 Mei zeepost via Rotterdam HoU. mail vla Genua Holl. maU Vla Marselllo 12 en 20 Fran. mail vla MarsoUle (v. Atjoh, Sumatra's Wostkust en Benkoo- lon, alleen op verlan gen dor afzenders). Buitacbe m. via Napals Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: Eng. maU vla Brindisi Holl. mail vla Genua Holl. mail via Marsellle (alleen op verL d. afz.) Fran. mail vla Marsellle Duitsche m. via Napels Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra Eng. muil vla Brindisi Holl. mail Vla Genua Holl, mail vlo Marseillo (alleen op verl. d. alk.) Fran. mail via MarseiUe (voor Atjeh alleen op verlangen d. afzend.) Duitsche m. via Napels Naar Guyana (Suriname): zeepost via Amsterdam mail via Queenstown mail vla 8outhampton (alleen op verL d. afz.) maU vla St. Nazaire Naar Cura$ao, Bonaire en Aruba: zeepost via Amsterdam 21 Mei mail vla Southampton eiken DinBd. of Queenstown on Vrydag mail vla Hamburg 1 (alleen op verL d. afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 3.40 's namiddags. Hr. Ms. pantserdekschip „Noord- Brabant" is Donderdagnacht, tijdens eene nachtelijke oefening in het Mars diep, nabij de Laan, voor anker lig gende, op drift geraakt en in het Kaap- en Molengat tusschen de boei en Onrust aan den grond gevaren. Het schip is met eigen kracht vlot gekomen; de inmiddels ontboden sleepboot „Titan" behoefde geen dienst te doen. Het pantserdekschip „Holland" is gisteren van hier naar Amster dam vertrokken, ten einde op de werf van de firma Goedkoop in reparatie te worden opgenomen. De heer M. de Groot alhier is Donderdag te Haarlem geslaagd voor het examen L. O. Programma van het Concert te geven door het Stafmuziekcorps der Kon. Marine in het Park achter het Paleis, op Zondag 9 Mei, aanvang 4 uur. 1. Dio Fahne hoch. Marsch. I.üdecko. 2. Ouverturo „Das GlOckchon des Eremiten". MalUart. 8. Concort Walzer. Morelli. 4. Paraplirase Ubor dio Loroley. Nosvadba. 6. Intermezzo. Clarko. Fontaletedel'op: „LosHuguonots". Mojerbeer. 7. Erlnnurung on Borliu. Marsch. Herrroann BINNENLAND. Pestbostrijding in Nod.-lndlB. De „Staatscourant" (No. 107) bevat opnieuw de oproeping van genees kundigen om werkzaam te zjjn op hot pestterrein in Ned.-Indlö. Uit den trein gevallen. Op het traject Borken-Winterswijk is eergisteren een schoolgaand knaap je, zoontje van den heer V. te Win terswijk, tijdens den rit uit de trein gevallen. Het ventje had het portier geopend en werd door de sterke zuiging naar buiten gesleurd. In be- wusteloozen toestand is hij opgeno men, een dokter constateerde hersen schudding. De Inkomstenbelasting. Tot dusver betaalde iemand, die vermogen bezat, alleen van dat bezit belasting (vermogensbelasting) en niet van de opbrengst. De nieuwe Inkom stenbelasting zal hem voor beide aanslaan. Nemen we tot voorbeeld iemand met f 100.000. Nu maakt de een meer procenten van zijn geld dan de ander. Wie 5 pet. weet te maken, heeft een inkomen van f 5000, wie 4 pet. maakt, heeft f4000, en met 3 pet. slechts f3000. Tot dusver moesten ze, hoe ongelijk hun inkomen ook was, in de vermogensbelasting alle drie evenveel betalen, n.1. f 112.50, benevens even- tueele opcenten. Onder de nieuwe in komstenbelasting wordt dat anders. Ze zullen, waar ze alle drie even veel bezitten, wel allen een gelijk bedrag aan vermogensbelasting moe ten betalen, n.1. f50, maar van de opbrengst betaalt de man, die 5 pet. maakt, bovendien f115, die van 4 pet. f85 en die Yan 3 pet. f55 inkomsten belasting. Wat de kleinere inkomens betreft, wie een inkomen heeft van f 650 700, moest tot dusver fl (plus de opcen ten) bedrijfsbelasting betalen. Onder de nieuwe inkomstenbelasting wordt het f 1.25. Maar de bedrijfsbelasting kent geen kinderaftrek, de nieuwe inkomstenbelasting echter wel, n.1. f 50 per kind. Wie een paar kinderen heeft, blijft dus ook met f 700—f 750 inkomen nog vrij van deze belasting. De bioscope als kinderbewaarplaats. De bioscope niet geschikt voor kleine kinderen? Te Rotterdam is er een, die 's Zater dagsmiddags uitsluitend door kleine kinderen bezocht wordt. Wat nog niet wil, dat ze als een ideaalin- richting voor de kleuters moet worden beschouwd. Brusse vertelt er van in de N. Rt. Ct. 't Loopt aardig druk. Een file van straatkinderen aan de kas. En om beurten klimmen die baneusies dan op hun teenen naar 't loketjo om uit d'r warme handjes de plakkerig bewaarde centen neer te laten vallen voor den bureaulist. Moederende meis jes sleepen soms heele ristjes grut van de bu'vrouwen uit 't hofje mee hijschen d'r eigen broertje nogeffies in z'n afgezakte broekje Dan laat de gegalonneerde portier ze ernstig passeeren met dat eerbiedige ge woontegebaar van wilt u maar door gaan heeren en dames? Glunder-welgedaan zit de directrice te handwerken. „Is 't niet net'n kinderschooltje vraagt zij mij lachend. „Er zitten er 'n heeleboel bij van drie en vier jaar ja, ook wel van twee, daar, die hummels. De moeders zyn blij, dat ze ze met den Zaterdag kwijt zyn, - allemaal uit die arme buurtjes hier achter niewaar? Waar moeten zulke kinders anders naartoe Thuis is er niemand om op ze te letten. Op straat is èök niet vertrouwd, leeren ze meer kwaad dan goed. En zitten ze hier dan niet veilig, zoo voor zes centen al dien tijd Nee, nou is 't niet vol. 'k Denk 'n twee honderd'k heb wel Zaterdagen, dat er vier honderd zitten. En allemaal van dat kleine goed, dat z'n eigen weg niet kan vinden... „Want ziet u, de menschen spreken nou wel graag kwaad van de bioscope, vooral de lui, die er nog nooit 'n voet in hebben gezet, maar is dit dan niet nuttig - als kinderbewaar plaats 't Blijken vroegrijpe kindertjes te zijn. Van kleine, onschuldige tafereel tjes moesten ze niets hebbendie vonden ze flauw. Ze verlangen „dram- ma 'b". Vertoond werd „Rigadin schaakt Venus". En dan „De Markies van Karebas". „Daar heb je 'm al" roepen de jongens uit - „die ouwe knul, de marekis van Karrebasruizedram^ ma Onder den schijn van 't groene lampje dacht de directrice liefelijk mee. „De jacht op Diana" - verkon digt diep verslagen de explicateur. En tegen mij: „Bij zoo'n drama zeg ik alleen naar den titellaat ik de kinderen van denken, wat ze willen." „Hé, hé" pols ik mijn buur tjes „wat wil die ouwe heer nou „Die jongemeid, die jonge meid1" jubelt er een. „En wat dannög?" - houdikaaD. Een naar schatting vijf-jarig ven tje met griezelig ontstoken oogjes kijkt verwonderd om en zegt pathe tisch „Hij wil haar beminnen". „En heeft zij daar dan geen zin in?" vraag ik. „In dio ouwe marekies tenminste niet" verklaart m'n buurdametje- met-'t-springtouw abstract „maar wel in die jonge knul „Zie je nou" droomt mijn buurtje hardop voort „dat meisie mag niet met die jongen loope... Jakkes, jakkes, die ouwe marekies; 'k zien 'm weer... 't Is zoo'n engert; hy wil d'r zoenen I zie je dat nou Zoo'n ouwe karekas... O, en die jonge, das net... net me nefle van gezicht... Och, schapies... zoo lief hè?... Die jbnge het wat gehoordNou gaat ie 't zegge an die manne. As me moeder venaved thuis komt, dan zal ik 't 'r allemaal vertellen..." „Kom je dikwijls zoo hier?" „Och, nogal dikkels Zaterdagmid dags. Me moeder is werkvrouw, - me vader is dood. Anders zit ik daar zoo alleenig. Want me broer is uit werke, hè, en me zus op fabriek... 'k Heb thuis eerst de boel netjes an kant gemaakt... En 'k hadzescente. 'k Krijg alle dag 'n cent van me moeder. En toe' denk 'k ik ga na de bioscoop..." „Alle Zaterdagen?" „Soms geef 'k de cente wel an me moeder terug, hè, - want die zit ook wel 's zonder, en dat voor de Zondag..." BUITENLAND. Lucifers-sluikhandel. Keulen, 7 Mei. De zaak van den lucifers-sluikhandel over de Hollaud- sche grens neemt steetis grooter omvang aan. Gisteren zijn weer een paardenhandelaar en een koopman uit Oberhausen in hechtenis genomen, zoodat nu in het geheel 7 personen in verband met deze zaak in hechtenis zitten. Het onderzoek heeft uitge maakt, dat ten minste twee honderd duizend pakken lucifers van Holland met auto's des nachts over de grens in Duitschland zijn binnengesmokkeld. Verscheidene handelaars en café houders van het Neder-Rijngebied staan hieraan schuldig. Vischkotter aangehouden. Het Duitsche politie-vaartuig „Ziet- hen" heeft den Engelschen visch- kotter „G. Y. 1120" uit Grimsby ten N. van Norderney aangehouden en te Wilhelmshaven binnengesleept. Aviatiek in het gebed. Dezer dagen heeft keizer Wilhelm als hoofd van de Evangelische Kerk van Pruisen een wijziging in het kerkelijk gebed bekrachtigd, waardoor er de luchtvaarders in opgenomen worden. In alle Evangelische kerken van Pruisen zal dus voortaan wor den gebedenBescherm den koninklijken opperbevelhebber en de gezamenlijke Duitsche krijgsmacht te land en ter zee, in het bijzonder de schepen en luchtvaartuigen die onder weg zijn". (Ned.) De meening van een Javaan over de weerkracht van Indië. Wanneer wij waarde hechten aan de meening van anderen, aan hetgeen buiten onzen eigen kring wordt ge zegd met betrekking tot Nederland en Indiö, dan hebben wij in de eerste plaats het gewicht te erkennen van het oordeel van den Indiër, die, hoewel belanghebbende bij de kwestie in niet mindere mate dan wij Neder landers, de zaak toch beziet van een ander standpunt dan wy. Wil een dergelijk oordeel objectieve waarde bezitten, dan moet het afkomstig zijn van iemand, die ofschoon be trokkene, niet is een partyman, omdat deze uit den aard der zaak de dingen ziet door een sterk ge- kleurden bril. Bovendien moet hij zijn een man van breedere ontwik keling en met een daardoor ver ruimden gezichtskring, zoodat zijn blikken gaan over de grenzen der ïnlandsche maatschappij. Al moge thans op een snelle uit breiding in de toekomst worden gehoopt, toch is heL aantal van hen, die aan de hier te stellen eischen voldoen, nog steeds beperkt. Onder de jonge generatie van ont wikkelde Javanen is er een, die in den laatsten tyd in woord er. geschrift zijn meening duidelijk heeft geopen baard, zoodat wy weten wat hij denkt ook over de weerkracht van Indiö. Wij bedoelen Raden Mas NotoSoeroto, die in den laatsten tijd ook te Amsterdam eenige malen als spreker is opgetreden voor een belangstellend publiek. De heer Noto Soeroto (Raden Mas is zijn titel) is een kleinzoon van den regeerenden Sultan van Djokjo- karta. Hij vertoeft sedert eenige jaren in Nederland, heeft aan de Leidsche Hoogeschool den graad van candidaat in de rechten verworven en stelt zich voor ook den doctorstitel te be halen. Hij meldde zich vrijwillig aan voor den dienst bij het leger hier te lande en is thans reserve luitenant bij het 8e regiment huzaren. Ondanks zijn nauwe aanraking met de Wester- sche maatschappij voelt de heer Soeroto zich nochtans geheel Ooster ling; ondanks zijn Westersche cultuur, ondanks zyn correcte Europeesche kleeding is zijn binnenste geheel ge bleven in overeenstemming met zijn uiterlijk, dat alle physieke eigen schappen vertoont van den type- Javaan, van de donkere gelaatskleur en den tengerén lichaamsbouw tot den klank der stem. Wy schromen dan ook niet de meening van den heer Soeroto te geven als een oordeel van buiten onzen kring, en voeren tot staving van ons standpunt aan Soeroto's eigen woorden„De hand- haviug en waardeering der twee be schavingen is het reöele, het alleen mogelijke, dat Nederlanders en Ja vanen moeten nastreven. Al moge de tegenwoordige jong-Indiör, tenge volge van zijn moderne opvoeding en zijn eerste geestdrift voor het in deze tijden gestadig veldwinnen der Westersche levensbeschouwing, oogeuschijnlijkvereuropeaniseerdzijn, in wezen blijft hij, ondanks zichzelf, nog altyd de Oosterling in denken en voelen, als gevolg van eeuwen lang heerschende tradities. Wil de Nederlander den status quo in Indiö handhaven, dan moet hy allereerst beginnen met de groote verschillen in het diepste wezen van Oost en West goed in het oog te houden, om met des te grooter waardeering en des te ruimer blik naar den Javaan toe te treden". De beweging, die thans vooral in de „Sarokat Islam" en de „Indische Partij" haar uiting vindt, toont volgens den heer Soeroto aan, dat de bevolking van Oost-Indiö en in het byzonder van Java verkeert in een geestestoestand van zelfonvol daanheid maar de stemmingen onder de inlanders in Oost-Indiö zyn tot op heden van vreedzamer aard dan in andere hoeken van Aziö. Het ont wakende Aziö, vertegenwoordigd door China en Japan, zal echter het tooneel der komende gebeurtenissen van het Noordwesten van Europa naar het Zuid-Oosten van Zuid-Aziö ver plaatsen, en dan zal midden op het tooneel staan het Nederlandsche In- sulinde als een meubelstuk, dat ge vaar loopt by een verwoed optreden der acteurs te worden omvergewor pen. En dan is de vraag: „Hoe zal Nederland zijn positie in Oost-Indiö handhaven". Een waarschuwing voor Nederland ligt, ook volgens den heer Soeroto, in de Japansche spion nage op Java, en de daardoor veroorzaakte spionnen^ vrees is z.i. allerminst van grond ont bloot. Het gevaar, dat in het Oosten de suprematie van Europa bedreigt, is voornamelijk te duchten van den kant van het Mongoolsche ras. Voorshands is er nog geen sprake van een veree- nigd samengaan van China en Japan, maar voorzien mag worden, dat de Japanner zich te gelegenertijd tot den Chinees verwaaDt zal gevoelen, meer dan tot welke andere natie ook. Hoe - vraagt de heer Soeroto is het bestaan van het uitgebreide corps geheime agenten der Japansche regeering te rijmen met de bewering, dat de eerzucht van Japan is een vreedzame eerzucht, die de ontwik keling van markten en werkver schaffing voor zijn steeds toenemende bevolking als het eigenlijke geheim der grootheid beschouwt? Hoe dik wijls hoort men niet, dat de spionnage zich onder den dekmaytel van allerlei beroepen en bedrijven verbergt, dat zij zelfs met do prostitutie gemeene zaak maakt? Men denke aan den Japanschen houder van een onaan zienlijk Semarangsch toko'tje, van wien liet bekend is, dat hij „in drie geslachten" generaal is. Het Japansche geheime informa tiebureau, dat zooals wij onlangs mededeelden in het terrein van zijn werkzaamheid ook Nederlandsch- Indië heeft betrokken, bedoelt volgens den heer Soeroto niets anders dan stemming te maken onder de Inlan ders voor Japansch imperialisme en Japansch overwicht over de Aziatische volken. De heer Soeroto verklaarde in onlangs te Amsterdam gehouden rede het dan ook volmaakt eens te zijn met de waarschuwing van den bekenden oud-ambtenaar voor de Chineesche zaken, den heer Henri Borel, gericht tegen hetlndo-Japansch Verbond, dat hooge regeeringsperso- nen in Japan en China onder zijn leden telt en als welks agenten do hotel-bedienden in de groote steden van China optreden, dat heet te zijn een „handelsvereeniging" doch in derdaad is een wijdvertakte politieke organisatie, die als leuze voert„Het Oosten voor het Oosten". In zijn „Annalen der Zuidelijke Rijken" schreef het Japansch parle mentslid Takegashi, die talryke reizen maakte door de Nederlandsche Ko loniën: „De Inlanders hopen op het aanbreken van den Dageraad, zy kijken reikhalzend en smachtend uit naar de gevoelens voor hen in het hart der Japanneezen. De eene dag na den anderen nadert en daarmee krijgt de Hollandsche regeering een zorg meer om over te denken". In het boek zijn opruiing en verdacht making van de Hollanders voor het grijpen. Dat het behoud van Indiö voor Nederland zulk een levenskwestie is, dat de behandeling daarvan niet op de lange baan kan worden geschoven, staat voor den heer Soeroto vast, en hij beroept zich in dit verband op Mr. C. van Vollenhoven, die zeide Bloei van Indiö trekt bloei van Ne derland na zich. Het is telkens en telkens weer Indiö geweest, dat ons uit een ziektecrisis ophaalde of na ziekte over het doode punt heen brachtzooals het de Republiek heeft helpen groot maken, zooals het den val in de achttiende eeuw heeft helpen breken, zooals het met hon- deïdo millioenen eerst onze hoofdig heid met België heeft bekostigd, later ons aan sporen en kanalen heeft geholpen, bet afschaffen van de slaverny in de West heeft mogelijk gemaakt, onze scheepvaart en scheeps bouw op gang heeft gebracht en onzen geestelijken gezichtskring honderdvoudig heeft verruimd. Zonder het geld van Indiö geen Waterweg en geen herleefd Rotterdam en allicht geen herleefde werven. Het vraagstuk van het behoud van Indiö is veelzijdig, het beweegt zich op diplomatiek, militair en algemeen politiek terrein. Het samengaan van Indiö met Nederland eischt van den kant van Nederland daarom groote toewijding. De kwestie van koloniale politiek is de voornaamste want daarin vinden de militaire en mari tieme problemen grootendeels hun oplossing. Gegeven een overheerscht en een heerschond volk. Gevraagdhoe is eenheid, eendracht, en samenwerking dier twee te verkrijgen En het ant woord van Soeroto isdoor met alle dienstbare middelen het gevoel van heerschen en beheerscht worden weg te nemen door boven eigen belangen het bestaan van hoogere gemeen schappelijke belangen te stellen door boven onderlinge verdeeldheid op grooter gemeenschappelijk gevaar te wijzen, Indien die geest van eenheid, het gevoel van samerihoorigheid is ver kregen, dan kosten van zelf de defen sievraagstukken (inlandsch leger, hulplegioenen, militie en vlootbeman- ning) niet meer zooveel hoofdbrekens, omdat ook al stapt men heen over de bezwaren, die wortelen in den twijfel omtrent de deugdelijkheid van den inlandschen krijgsman men toch steeds stuit op den twijfel om trent de betrouwbaarheid. De deel neming aan een militaire opleiding tot verdediging van den geboorte grond is hier opvoedkundig zoo goed, omdat de Javaan daardoor zelfbewust wordt. Er bestaat reeds een actie om onder de inlanders weerbaarheids corpsen te vormen ten einde in tijden van gevaar het gouvernement hulp te kunnen bieden. In aansluiting daarmee namen de inlandsche officie ren van Soerakarta het initiatief tot de oprichting van een Javaansche padvinders-organisatie. De vraag of Nederland, indien het eventueel in verwikkeling kwam met een andere mogendheid nopens Indiö, op de Inlandsche bevolking zou kun nen rekenen is ongetwijfeld van zeer groote beteekenis. De waarborg voor een eendrachtige samenwerking tus schen Indiö en Nederland moet, naar de overtuiging van den heer Soeroto, worden gezocht in den intellectueelen en zedelijken groei van het Javaan sche volk. Er zijn gelukkig niet velen meer, die beweren, dat onderwijs en ontwikkeling voor Inlanders uit den booze zijn, dat zij slechts staats burgers kweeken,, onruststokers en ydele bluffers, ongewenschte elemen ten voor de rust en voor het werk van een koloniale regeering. Een krachtige en eerlijke regeering, die het heilige besef heeft, dat zij over eenkomstig de wenschen van het volk en met eerbiediging zijner hoogste gevoelensrgodsdienst, liefde voor eigen taal en eigen kunst, welvaart van het land en het gelnk der onderdanen, naar haar beste vermogen dient, behoeft zich niet uit angst achter zulke bezwaren te verbergen. Onderwijs is het eenige middel om van de Javanen een levenskrachtig volk te maken. En vervolgens moet worden gestreefd naar associatie der intellectueelen, zonder aanzien van rang en stand. Noodig is economische vooruitgang der inlandsche maatschappij, omdat economische kracht haar beter in staat stelt aan haar intellectueeleen artistieke behoeften te voldoen. De grooter© bedrijvigheid in landbouw, handel en industrie is het bewijs, dat het volk zijn belangen begrijpt. Naast de intellectueele volksontwik keling zorge men echter vooral voor de vorming van inlandsch kapitaal om de volkskracht hooger op te voeren en te geraken tot stoffelijke en geestelijke rijkdom. Een groot werk als dit kan slechts tot stand gebracht, als er niet voort durend bezorgdheid behoeft te bestaan voor de veiligheid, als men niet telkens de kans loopt te worden overrompeld. Op welke manier nu moeten wij, Nederlanders en Inlanders, zoo vroeg de heer Soeroto onlangs, ons het leven en de veiligheid verzekeren om onafgebroken en met noesten vlijt gezamenlijk aan de taak der omvorming der minder duurzame verhoudingen te kunnen arbeiden? En hij antwoordde, dat er slechts één middel is: de ontplooiing der Nederlandsche en Inlandsche volks weerkracht tezamen. Daarom hecht hij groote waarde aan een gezamen lijke verbetering der defensie van Indiö, waaraan hij nauwelijks meende te moeten toevoegen, dat de Neder landsche vloot in de verdediging van Nederlandsch-Indiö een zeer belang rijke rol heeft te vervullen, misschien wel de voornaamste. Soeroto juicht ten zeerste toe de poging, die thans zal worden gedaan om het personeel der zeemacht ook te recruteeren uit de inlanders. Naar zijn meening zal nu ook niet lang meer kunnen uit blijven de opleiding van Javaansche zeeofficieren, opdat de Javanen van aanzienlijke familie in de gelegen heid zullen worden gesteld als offi cier te dienen bij de marine, gelijk thans reeds bij de landmacht. Eindelijk zy - ook in het belang der weerkracht de politiek ten opzichte der Javaansche vorsten erop gericht, door handhaving van hun g zag en aanzien in hen te verkrij gen en te behouden trouwe en ver knochte bondgenooten en vrienden der Nederlanders, welke vast op hun steun in tijden van gevaar zullen kunnen rekenen. Er zijn volgens din hter Soeroto onder de Inlanders maar heel weini gen, die nu reeds in een zeer aan staande vrijheid gelooven een vrijheid die wellicht maar van heel korten duur zou zijn - ook zyn er maar zeer enkele Anglo-maniacs, die er geen waarborg voor kunnen vin den, dat wij onder de Nederlanders er beter aan toe zijn dan onder den Brit. Maar gelukkig zijn er nog velenj zoo zeide hij verder - die slechts heil zien In een geleidelijke en ge zonde emancipatie. En voor deze geldt slechts die eene vraag: „Hoe zijn eendracht en samenwerking tusschen Nederland en Indiö te verkrijgen?" Wij gelooven te kunnen besluiten met als onze meening hier aan toe te voegen, dat een dergelijke eendracht en samenwerking nimmer minder kunnen worden ontbeerd, dan wanneer het erom gaat eengemeen- schappelijken vijand te weerstaan. gestoorde conversatie. Dominee (op de wandeling langs een vrachtrijder komende, wiens wagen in de modder vast zit)Kan ik je met iets helpen, beste vriend Vrachtryder: Ja, mijnheer de domi nee. DomineeWat moet ik dan doen Vrachtrijder Dóórloopen, dominee. Als u er by bent, kan ik niet tegen de paarden zeggen wat ze verstaan. De woordspelige. Eindelijk wordt een schilderij-ver- valscher voor den rechter gesleept hij heeft een naiven kooper een „ech ten" Israöls als een „koopje" aange praat en voor eenige honderden gul dens heeft hij de schildery verkocht. De experts hebben bewezen, dat de schilderij niet van den meester kon zijnvandaar vervolging. De rechter„Heb jo nog iets tot je verdediging aan te voeren, be klaagde De beklaagde: „Stellig,meneer de rechter Ik heb myn kooper voor uit gezegd, dat de schilderij niet echt was." Derechter: „Wat beweer je nu De beklaagde: „Ik heb hem ge zegd „Dit ia een kopie; en waar schijnlijk heeft hy verstaan „koopje." Uit den Omtrek. Texel, 7 Mei. Door de N.V. „T.E.S.O." is in 1913 o.m. ontvangen voor het vervoor van personen en rijwielen f 19236,25, voor goederen f 10160,93, voor vee f 1258,92, voor de post f4000, voor boothuur f 1648,55. De balans sluit iu ontvangst en uitgaaf met f 172753,04*. De jaarver gadering zal Zaterdagavond a.s. ge houden worden. Hoewel de berichten omtrent ansjo visvangst op de Zuiderzee nog niet gunstig luiden, zijn toch enkele vaar tuigen van hier daarheen vertrokken om te beproeven met deze visschery weer wat te winnen. Texel, 8 Mei. De bekende Iersche Setter, eigen dom van den heer T. Reuvers, welke hond zoo dikwijls bekroond werd op verschillende tentoonstellingen en voor korten tijd nog vier eerste prijzen behaalde op de tentoonstelling, te Haarlem gehouden, is thans moeder geworden van niet minder dan 13 jongen. Vader is Mylord, eveneens eigendom van den heer Reuvers. Mej. Postma, van den Helder, zal alhier tijdelijk als onderwijzeres werk zaam zijn, eerst te Den Burg en vanaf 16 Mei a.s. te Waal. Gedurende deze week werden naar elders uitgevoerd 231 koeien, 42 kal veren, 2 schapen en 25 varkens. Naar wij vernemen luidt de voor dracht voor onderwijzeres aan de O. L. S., te de Waal, als volgt: 1 mej. Kuperus, to Midden-Eierland, 2 mej. Postma, te Utrecht, en 3 mej. Westers, te Helder. Uitgaande van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht is alhier gevormd een comité voor het Volkspetitionne ment met het volgende bestuur presidente, mej. E. Langeveld secre taresse, mevr. Wagemaker—Keijser; penningmeesteres, mej. Rab. Op 16 Mei a.s. hoopt men in „De Vergulde Kikkert" te Den Burg eene bijeenkomst te houden, waarin mej. M. Kramers, uit Rotterdam als spreek ster zal optreden. Men hoopt nog een spreker ook te vinden, terwijl zang en een tooneel- stukje opluistering zullen geven. Op 17 Mei zal dan een auto-tocht volgen, om op de verschillende dor pen het Petitionnement in te leiden. Den 23sten Mei a.s. hopen onze J geliefde Ouders HUBERTUS WASSENBURG en CATRIENA MARIE DOEZIE, hunne 25-jarige Echtvereeniging te 1 a herdenken. Dat zij nog lang ge- j spaard mogen blijven is de wensch van hunne dankbare Kinderen. Helder, Hoogdwarsstraat 2. op DINSDAG 12 ME11914, des avonds te 8 uur, in de NIEUWE LUTHERSCHE KERK, Weezenstraat. O.a. opvooring van de van A. POMPER. Welwillende medewerking van de Heeren P. BRIZEE, Cello, en J. A. v. d. VLIET, Orgel. Solisten: Ledenvanhet Zangkoor Zy die iets te vorderen hebben van verschuldigd zijn aan of onder hunne berusting hebben, behoorende tot de nalatenschap van den Wel- Edelen Heer Johannes Adrianus Gerardus Robijn, in leven Rijks- Havenmeester te Nieuwediep, over leden te Amsterdam, den 30en April 1914, worden beleefd verzocht daar van ten spoedigste opgave, betaling of afgifte te doen ten kantore van den Notaris H. M. Beeckman, te Nieuwediep (den Helder), Weststraat 43. N.V. Stoomwasscherij „DEN HELDER". Zoo spoedig mogelijk een Waschvrouw gevraagd. KOEGRAS (bij de eerste sluis). advertentiana. Een nieuw middel tegen zenuw ziekte gelezen in een advertentie: „Wie helpt een net persoon, sedert 16 jaren zenuwziek aan gebruikt» postzegels." in het „CASINC'-Gebouw, ten bate van het SANATORIUMFONDS der Onderofficiers- vereeniging „ONS BELANG", OPENING Zaterdag 9 Mei, des namiddags ten 7 uur. Overige dagen geopend van 's middags 2 tot 's avonds 11 uur. Groote attractie's. - Eiken avond CONCERT. Belanglooze medewerking van de: Mandoline-club „SERENATA" (Zaterdag). „CASIN0"-0rkest(Zondag). Muziekvereeniging „AP0LL0"(Maandag). „HELDERS HARMONIEKAPEL"(Dinsdag). ORKEST z.g.n. Parijsche bezetting, eenige Heeren musici, (Woensdag). Muziekvereeniging „WINNUBST"(Donderdag). Muziekvereeniging „APOLLO"(Vrijdag). Zaterdag en Zondag als Woensdag. WOENSDAGMIDDAG ten 3 uur groote Poppenkast-voorstelling. Des avonds optreden van KOKADORUS. Vorder verschillende vermakelijkheden, als: Vischtent, Grabbel- bak, Schiettent, Koektent, Panorama, Museum en andara. Heerlijk zitje in de Thee-tent. Alle artikelen worden tegen winkelprijs verkocht. N.B. In verband met den beperkten tijd, wordt verzocht inzendingen te doen aan den Heer A. K. KOKELAAR, Kanaal weg 118. Rolschaatsen in bruikleen of iu huur worden dankbaar aanvaard. 15 pet. korting. 15 pet. korting. Behangerij. Spoorstraat 49. SPECIAAL ADRES voor Ruime sorteering Linoleums, Vloerzeilen, Tapijten, Tafelkleeden, Vitrages en Overgordijnen. Voor prima Tapis-Belge en ijzersterke Huiskamer- Karpetten het eenige adres. Onze van ouds bekende naam en de soliditeit onzer goederen maken verdere reclame voor ons overbodig. Vraagt onze reuzen stalen-colloctie op zicht. Verhuizingen door het geheele land. Aanbevelend, Jb. HARJER ©n Zn.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2