HELDERSCHE COURANT No. 4309 ZATERDAG 9 MEI 1914 42e JAARGANG Tweede Blad. Agenda. BloBcoop-Voorelelllngen Koningstraat Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. 9 Mei. Opening Bazar Sanatoriumfonds. Casino. 10 Mei. Concert van het Stafmuziekcorps der Kon. Marine, Park achter het Paleis, 12 Mei. Lulherecho Zang vereeniging. Concert in do Nieuwe Lutliersche Kerk, 8 uur. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN: Naam: Beroep: Woouplaats: Van: Gel.: P. Zeeman, landm., Koeeras 80, Callantsoog. N.H. Wed.C.C.Stoilberg, Lollestr.6, Amsterdam. J.v.d.Toorn,niaiin.,Kuiperdw.str.ll,R,dam. RU. ll.Engelsnoer.st, Waagstr. 17, A.'Paulowna. N.H. P.J.Groeneweg.gcpd., id. id. R.C. B.Cubmck,mann..lcRozondw.strJlHellev.sl.N.H. E. Pi)i, koopman. Kuiperslr. 36, Amsterdam. Wcd.K.A.Sturrekop.z^Kan.wA4,Gorinchorn. N.-I. A.W.Minueboo,ketel w.,Kuiperst.l2,Alkniaar.RC. C. Hing, huish, Stationstr. 17, Schageu. N.H. VERTROKKEN Naam: Beroep: Van: Naar: Gel.: N. A. G. v. d. Hulst, onderw., Laan 2, A'damN.H. R.Wichorink, verpleegst,ziekenhuis, id. Gor. J.Vader-Quast,z,,Gov^tr.üö,Gr.RapidsNJk.N3. D. Slort, ambt S.S.,Californiestr. 4, Gouda. J.Klaphaak -Boei, Binnenii.114. Rotterdam. RC. J.Kruitsergt.-iuaj.,Bree8tr.:ö.Willemstad. N.H. A.G.Wisse,bankw..Parallolw.62,Amsterduin P. Kruis, luitt z., Binnenli. 4S, 's-Hago. Geen. Wod. W. H. Kanteree. Hoofdgr. 42/AMam, RC. D. Trap, bloemist Kerkgraeht, 02 Haarlem, C. N. Kaagman, gepd., Schng str.02. N.H .1. Termaut, slager, J. in'tVeldstr. 75, J.J.Schippers, marinier, DoolhoflB.U'dam, Wed. A. v. Heteron, zonder, Koegras, ld., P..1. Biornlewe, k. mar., do Wetstr. 7, A'onrn, R.C. J.Zwartondiik, tuinier, koegr.,91h, Aalsmeer, D.G. Wod. W. Gieling.z,. Wilhelm.slr. 10, A'dam, RC. W. Cornelissen, gep., Ach tg., W.Z. 9, R'dam, N.H. ZOMERDIENST op de Hollandsche Spoor. I Mei 1914. Van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Aankomst 5.15 's Maandags en daags 7.40 na feestdagen doch niet op 1 Juni. 6.26 Zondags niet. 9.10 6.5P op Zon- en feest- 8.06 dagen tot Alkmaar 7.40 sneltrein 9.10 7.48 Donderd. tot Schageu 8.46 2) 9.02 11.37 11.55 2.21 1.48 Zondags niet 4.35 4.10 gedeeltelijk sneltrein 0.03 7.40 sneltrein 9.17 8.32 10.54 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek Aankomst 4.4-4 alleen Donderdags 7.84 6.04 Zondags niet 8.85 8.12 sneltrein 9.37 9. Zondags, alleen van af Alkmaar 10.07 9.44 11.47 12.54 3.26 3.38 6.07 5.25 7.32 9.05 sneltrein 10.35 10.06 alleen vanaf Alkmaar 11.14 10.47 op Zon- en feestdagen 12.64 te Alkmaar. te Behagen. Buitenlandsch Overzicht. Een Belgisch ingenieur Geernaert heeft onlangs het voorstel gedaan een gedeelte van de kolonie de Congo over te doen aan Duitschland, natuur lijk voor een zeer belangrijke som. De Belgische financiën zouden er dan direct voor jaren boven op zijn. In Belgie zelf noemt men het, plan natuurlijk onzinnig. Maar in Frankrijk wekte 't eenige onrust. 'I Mocht eens zoo zijn. Ja men vreesde daar dat Duitschland zeker wel genegen zou zijn enzoovoort. En sommige Fransche bladen gaven den vriende lijken raad die zoo ongeveer hierop neerkwam„Als je wat te verkoopen hebt, wij zijn altijd zulke goede vrienden geweest, wend u dan eerst tot Frankrijk". Misschen keken de Belgen bij 't vernemen hiervan wel wat vreemd op ze hebben heele- maal geen plannen tot verkoopen van hun nieuwe kolonie. Uit Duitsch land wordt ten overvloede bericht dat men in regeeringskringen het verkoop-gerucht nooit voor ernstig heeft gehouden. De zaak kan daar mee uit zijn behalve natuurlijk voor de politieke tinnegieters in Frankrjjk. Een eenigszins sensationeel bericht kwam in de Fransche bladen voor omtrent de uitwijzing van Franschen uit het Rijksland. In werkelijkheid schijnen enkele in het Rijksland wonende Franschen een aanzegging te hebben gekregen dat zij er niet mogen blijven wonen. Vermoed wordt dat het enkele onruststokers zijn, die wat al te veel op het chauvinistisch gevoel werkeD. Sommige Fransche bladen staan op hun achterste pooten en schrijven over represaille maat regelen. Wolff's bureau verklaart nu echter na informatie te bevoegder plaatse, dat bij de Regeering van het Rijksland van een voorge nomen uitwijzing van Franschen niets bekend is. Het Fransche vreemdenlegioen staat bij de Duitschers in slechten reuk. Er is zelfs een Bond tegen het vreemdenlegioen. Die had onlangs eenige tableaux-vivants gegeven waar in een paar figuren, in de uniform van het legioen voorgesteld, wellicht aan de Franschen aanstoot konden geven, 't Blijkt nu uit het antwoord op eene interpellatie daarover, dat de Rijksoverheid haar invloed aanwendt om dergelijke dingen, die aanstoot zouden kunnen geven, te voorkomen door verbod, als do wet het toelaat. De Fransche regeering nam soortge lijke maatregelen ten aanzien van het gebruik van Duitsche uniformen bij voorstellingen in Frankrijk. Der gelijke maatregelen zyn zeker te prijzen. De Keizer van Oostenrijk neemt steeds in beterschap toe. De ziekte verschijnselen verminderen en de algemeene toestand is zeer goed. De Duitsche Rijksdag nam met algemeene stemmen in tweede lezing het ontwerp op de bezoldigingen aan, waarbij ook de lagere beambten bij spoorwegen en posterijen en de boogere postbeambten onder de be paling der wet zijn begrepen. De staatssecretaris Kühn herhaalde dat het aldus uitgebreide outwerp voor de regeering onaannemelijk is. Te Sint-Petersburg hebben de ar beiders hunne ontevredenheid over den politieken toestand in het Rijk kenbaar gemaakt, door als sym pathiebetuigingen met de uitgesloten leden der Doema het werk te staken. 50.000 arbeiders in 78 bedrijven legden het werk neer. Pogingen om straat- betoogingen te houden in de arbei derswijken werden door de politie onderdrukt. In Italië hadden weer verschil lende heftige anti-Oostenrijksche be toogingen plaats o. a. te Triest en te Florence. In Rome kon de politie een studentenbetooging voor het Oostenrijksche consulaat nog ver hinderen. Over de Ulster-questie niet veel nieuws. Alleen meldt de „Times" dat minister Asquith eenige dagen geleden besprekingen heeft gevoerd met Bonar Law en Sir Edwar Carson, de leiders der ülsteriauen en Woens dag ook een onderhoud had met John Redmond, den leider der Iersche nationalisten. De ministerraad houdt zich thans ook met de questie bezig. In Albanië is d&toestand nog verre van gezond. De Epiroten ontwikkelen zulk een macht, dat de Albaneesche regeering hen door de internationale commissie van controle over Albanië heeft laten weten, dat zij bereid is tot concessies, op voorwaarde, dat de vijandelijkheden en het verder oprukken onmiddellijk worden ge staakt. Zografos, de aanvoerder, meldde dat hij daartoe bereid was en verzocht den tyd der samen komst tot onderhandeling bekend te maken. De onderhandelingen over de be middeling tusscheu Mexico en de Vereenigde Staten zullen in Canada en wel te Niagara Falls worden ge houden. Zy beginnen den 18 dezer. De Mexicaansehe regeering heeft Rabosa, Luiz Figuerro en Auguste Rodriguez, die in Mexico veel gezag hebben en waarborgen geven van volkomen onpartijdigheid, als afge vaardigden naar de conferentie, waar over de bemiddeling zal worden be raadslaagd, aangewezen. Blijkens een telegram uit Was hington hebben de gezanten van Argentinië, Brazilië en Chili, na overleg met Bryan, te kennen ge geven, dat zij hun pogingen tot be middeling zonder Carranza's mede werking zullen voortzetten. Eeu wijziging in Carranza's houding acht men hoogst onwaarschijnlijk. Kardinaal Merry del Val heeft namens den Paus aan den aarts bisschop van Mexico geseind, dat het des Pausen hartewensch is dat de bemiddeling van de Zuid-Amerikaan- sche republieken moge leiden tot herstel van de rust en de welvaart in Mexico. Z. H. verzocht dezen wensch ter kennis te brengen van den president en van alle invloed rijke personen in Mexico. Aan de Westkust beschikken de rebellen over een vliegmachine. Te Mazatlan wierpen zij daaruit een bom, die in een straat neerkwam en eenige slachtoffers maakte. De Amerikanon voorzien nog geen einde van den strijd. Bij den Senaat is een wet ingediend om het Ame- rikaansche leger sterker te maken dan de voorgeschreven 100.000 man, „omdat een krachtig optreden op een gegeven oogenblik kan noodig PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Zeehond" is gisteren alhier binnengekomen. Geslaagd bij het onderwijzers examen te Haarlem de heer H. 0. Hulzebos, leerling der R. N. L. alhier. Kathleen Parlow. Men verzoekt ons te berichten, dat deze eminente violiste, bij haar groote tournée door Duitschland en Holland (Oct.—Nov. 1914) ook den Helder komt bezoeken. Het is het comité, dat 5 Maart 1.1. den grooten pianist Percy Grainger alhier introduceerde, gelukt, zich nu reeds te verzekeren van het optreden dezer gevierde Canadeesche kunste nares. Vereeniging „Tot Steun". De afdeeling Helder van de Ver eeniging „Tot Steun" hield Vrijdag avond eene algemeene openbare ver gadering in de Nieuwe Kerk, die, van eenigszins propagandistische strekking, een feestelijk karakter droeg, en waarop door mevrouw Vos-Krijger (zang), en de heeren A. J. C. Mooij (orgel) en J. Pala (viool) welwillende medewerking werd ver leend. De voorzitter der afdeeling, de heer Ds. J. W. Poort heette de vrij talrijke aanwezigen welkom, waarna de no tulen der vorige vergadering (van 23/4 1913) werden goedgekeurd en De secretaresse Mevr. L. de Bruijn- Van Ringelensteijn bracht hierna het jaarverslag van 1918 uit. Wy ont- leenen hieraan het volgende: Het aantal leden onzer afdeeling bedroeg 1913, 70 leden en 144 be gunstigers, vergeleken met het vorige jaar toont dit een verlies aan van 8 leden en 11 begunstigers. Met een gevoel van blijde voldoe ning constateert het verslag dat de moeielykheden voor een groot deel overwonnen zijn. De kinderen maken het, op eene enkele uitzondering na, vry goed. Het aantal verpleegden, dat einde vorige jaar 21 bedroeg, was Dec. 1918 19 en wel 18 voogdijkinderen en 1 vrije pupil. De gemiddelde uitgaven voor een verpleegde bedroegen f 154.— De afdeeling was verplicht dit jaar een renteloos voorschot groot f 500.— terug te betalen, doch hier tegenover stond gelukkig eene gift groot f 300. door een onbekende. Ten voordeele van de kas werd door de Marinekapel een concert gegeven, terwijl het Hoofdbestuur de helft van de contri butie-afdracht schonk. Bij acclamatie werd het jaarverslag goedgekeurd. Bjj monde van Ds. Koster werd de rekening en verantwoording van den penningmeester uitgebracht en tot goedkeuring geadviseerd. De ont vangsten over 1913 bedroegen f4432.24 waaronder de reeds vermeldde gift van f 800.— (aan contributies werd ontvangen f 55.30), terwyl de rekening sluit met een batig saldo van f 485.72'. Den penningmeester, den heer Van Driesten werd onder dankzegging decharge verleend over het gehouden beheer. Te dezer plaatse richtte de voorz.. Ds. Poort, tot don aftredenden pen ningmeester hartelijke afscheidswoor den bij zijn vertrek uit de gemeente. We zijn overtuigd van het goede hart, en de goede zorgen die de heer Van Driesten steeds voor de ver eeniging zal blijven koesteren. Het spijt ons, dat het zoo kort is geweest, dat we van zijn werkkracht hebben mogen profiteeren. Spr. brengt den scheidenden penningmeester nog maals hartelijk dank. Aan de orde is thans do verkiezing van een bestuurslid, wegens perio dieke aftreding van Mevrouw De Ven- Boon, die bij acclamatie herkozen wordt. Tot afgevaardigden naar de alge meene vergadering der vereeniging te Apeldoorn op 22 Mei worden bij acclamatie gekozen de dames De Ven- Boon en De Boer Jongkees, die vrij mandaat zullen krijgen. Als laatste punt op de agenda stond Causerie over het werk van „Steun" door den Voorzitter. De heer Ds. Poort, daartoe het woord verkrijgende, noemt de uit drukking „causerie" wel wat te fraai; spr. zal slechts in korte trekken uit eenzetten wat de Vereeniging wil. 4 Mei 1886 richtten eenige perso nen op initiatief van Dr. Mounieren onder leiding van Prof. Knappert de vereeniging op, wier doel was te werken als de stichtingen van Ds. Pierson te Zetten, maar dan in vrij zinnigen geest. 2 Nov. d.a.v. werd de vereeniging te Nijmegen gecon stitueerd. Zy, die hot initiatief hadden ge nomen, waren overtuigd iets in deze richting te kunnen doen, mits zij werkten in den geest van God; ge vallen en moesten worden gebracht tot de overtuiging dat de alwijze liefde van God, het gebonden zijn aan God alleen leiden kan tot do grootste individueele vrijheid. Daar door alleen krijgt men waarachtig vrije menschen. Maar de vereeniging plaatste zich op het standpunt, dat geen dwang in godsdienstig opzicht mag worden uitgeoefend. En dat niet gestichts-, maar ge zinsverpleging moet worden gevolgd, een individueele leiding, tot het vormen van persoonlijkheden. Die kan alleen verkregen worden in het gezin, onder persoonlijke leiding. In de 28 jaar van haar bestaan is do vereeniging trouw gebleven aan haar oude beginselen. Men vraagt wel eens: hoe is dat beginsel vau gezinsverpleging te rijmen met het bestaan van vier doorgangshuizen die de vereeniging bezit? Maar het woord zegt het hier al: die inrichtingen zyn slechts „doorgangs"-huizenze dienen om de pupillen te leeren kennen, ze te gewennen aan orde en tucht etc. Dan, na eenige maanden, sommigen wat langer, andere wat korter, gaan ze in de gezinsverpleging. Aan de doorgangshuizen ia zoo weinig moge lijk het karakter gegeven van een gesticht Is de vereeniging geslaagd? Zeer zeker. Begonnen met 220 leden, telt zij er thans 4300, die in 23 afdee- lingen werken. De afdeelingen heb ben de zorg voor de pupillen, behalve die in plaatsen welke buiten het ressort van eene afdeeling vallen en de regeer ingskinderen, die het Hoofd bestuur verzorgt. Ten einde voeling te kunnen hou den met de pupillen, zijn gemach tigden aangesteld. Spr. herdacht dankbaar den arbeid van Ds. Kunst in Terborg, die voor vele kinderen een waar vader was. Eenige afwyking in het werkpro gram is gekomen bij de invoering der Kinderwetten. Toen is de opvoe ding van ouderen eenigszins op den achtergrond geraakt en is thans hoofdzaak geworden de opvoeding van de kinderen, door toepassing van de Kinderwetten aan de ouderlijko macht onttrokken. De afdeeling Helder beweegt zich uitsluitend in deze richting, (spr. zet uiteen hoe die Kinderwetten werken). Gevraagd zou knnnen worden: werkt gij niet te veel de gemakzucht dor ouders in de hand? Maar ten eerste heeft de vereeniging zich alleen bezig te houden met het be lang van het kind en bovendien bestaan deze bezwaren in theorie, want geen enkele der ouders is zoo diep gezonken, dat ze gemakkelijk hun kind afstaan. En het resultaat is, dat door „Steun" thans mannen en vrouwen aan de maatschappy gegeven zijn, die wat presteeren in die maat schappij. Als we dan zien uit welk milieu ze z(ju voortgekomen, dan moet geconstateerd dat ons werk zeer zeker gezegend is. Met een oproep om stoun eindigde spr. De contributie per jaar is f2.50, als donateur kan men f 1.- geven; de regeering geeft subsidie, maar die is absoluut onvoldoende. En onze vereeniging kan niet, als armenzorg b.v. bü gebrek aan middelen, het werk stopzetten; wij moeten, een maal begonnen, het werk doorzetten tot de meerderjarigheid van den pupil toe. Steunt ons dangij helpt daardoor sociale nooden wegnemen en brengt de maatschappy vooruit! Na deze rede begon het tweede deel van het programma. Wy kun nen hierover kort zijn. De heer Mooij gaf eenige fraaie nummers op het orgel en toonde zijn meesterschap op dit instrument. Welk een fraai instrument is het orgel bij kunst zinnig gebruik! Op een prachtig praeludium van Ritter volgde een fraaie, in mineurtoon gehouden me- ditation van Hiller, waarna het slot stuk Concertstück van Töpfer tot waardig besluit strekte. Mevrouw Vos—Krijger mochten wij al eens vroeger hooren; haar welluidend geluid kwam in dit kerk gebouw goed tot zijn recht. Aan vankelijk in Judas Maccabaus ietwat gedempt, klonk het Immanuel van Nössler waarlijk verrukkelijk en de meesterlijke begeleidingen stem pelden dezen zang tot innig kunst genot. De heer Pala gaf een romance van Svendsen. Ook hij is geen onbe kende en werkte mede aan de op luistering van deze goedgeslaagde vergadering. Tenslotte dankte Ds. Poort alle medewerkers en aanwezigen voor den betoonden steun. BINNENLAND. Bezoak Deensche Koningspaar. Definitief is, naar wij vernemen, nu vastgesteld, welke Nederlandsche oorlogschepen, tydens het bezoek van den koning en koningin van Dene marken in de Amsterdamsche haven zullen vertoeven. Het zijn de pant- serdekschepen Noord-Brabant, Gel derland en Zeeland, benevens een viertal torpedobooten. Ook een Deensche kruiser zal hier verblijven, n.1. de „Heimdal". Zooals wij reeds mededeelden, ver trekken de hooge gasten per konin klijk stoomjacht Daar hun vaderland. Dit jacht zal ook eenige dagen te voren te Amsterdam aankomen. Koninklijk bezoek. aan Haarlem. De Koningin en de Prins zullen Dinsdag een niet officieel bezoek bren gen aan Haarlem en daar het Frans Halsmuseum en de werf Conrad bezichtigen. Bij den commissaris dei- koningin Mr. Dr. van Leeuwen zal het dejeuner gebruikt worden. Landweeroefeningen In 1814. In het jaar 1914 komen te den Helder voor herhalingsoefeningen onder de wapenen: do landweerplichtigen, behoorende tot het 26e bataljon laudweerinfan- terie, van 25 tot 30 Mei; de landweerplichtigen, behoorende tot het 27e bataljon landweerinfan- terie, van 5 tot 10 October; de landweerplichtigen, behoorende tot de 3e en 5e comp., van het le bat., 4e reg. vesting-artillerie, van 24 tot 29 Augustus; en die, behoo rende tot le comp. van dat bataljon, van 3 tot 8 Augustus. Het landweerkader komt 3 dagen vroeger onder de wapenen. De Israëlietische landweerplichti gen van het 27e bataljon landweer- infanterie komen onder de wapenen met het 26e bataljon. Ook een gevonden voorwerp. Met den personentrein van Leeu warden werd Woensdag in een 3e- klasse-dames-coupé een meisje ver voerd, met bestemming naar den Haag, waar zij in dienstbetrekking zou komen. Uit deze richting komende, moet men te Meppel bijna steeds over stappen, doch hoe 't zich nu juist heeft toegedragen, is niet bekend, maar een feit is, dat onze reizigster bleef zitten, en zelfs nog geen waar schuwing gaf van haar vertoeven, nadat de trein gerangeerd was en weer op het spoor was gebracht voor het vertrek naar Leeuwarden. Lan gen tyd bleef zij zeer geduldig wach ten op de dingen, die komen zouden. Onnoodig te zeggen, dat, toen een treiopoetsor aangifte kwam doen op het bureau van zijn „gevonden voor werp", haar komst niet weinig hila riteit verwekte. (Zw. Crt.) Treinbotsing. Gisterenmiddag is bij bet binnen komen van het Haarlemsche station om 4 u. 23 min, trein No. 580 uit Den Helder, door verkeerden wissel- stand, geloopen op trein No. 455, die drie minuten later naar Zandvoort moest vertrekken. De Heldersche trein, die te Haarlem stopt, had een geringe vaart. De locomotief reed het ledige le en 2e klasse-rytuig No. 114, dat het ach terste rytuig van den Zandvoortschen trein vormde, ter zyde aan. De tree plank werd versplinterd en de wand naast het portier werd op eenige plaatsen beschadigd. Door den schok ontspoorden de voorwielen. Met behulp van een andere loco motief werd de aangereden waggon vr(jgetrokken, terwyl tegelijk de Heldersche trein achteruitstoomde. Het aangereden rijtuig ontspoorde echter nu ook met de andere assen. Met behulp van dommekrachten werd de waggon weer in de rails gebracht. Hij wordt Zaterdag naar de Centrale Werkplaats te Haarlem vervoerd. De dienst naar Zandvoort had slechts tien minuten vertraging. De verkeerde wisselstand is te wijten aan oen verzuim van een beambte. Een „bom". In de Lange Leidschedwarsstraat te Amsterdam, achter het Paleis van Justitie, wordt een autogarage ge bouwd voor de „Auto-Onderneming". Drie weken geleden werd met den bouw aangevangen, onder leiding van den architect den heer Van Vlootdorp. Kort na den aanvang van den bouw brak onder de cementstorters een staking uit, welke ongeveer -acht man omvatte. Door onderbazen van de maatschappij „Condor" werd de arbeid voortgezet. Vanochtend werd de directeur van de „Condor gewaarschuwd, dat er in den omtrek van het werk, waarbij ook geregeld gepost werd, stakers rondliepen. Hij verzocht den onder bazen daarom op hun hoede te z(jn. Om half acht vond een der onder bazen onder den cementmolen een bom met brandende lont. Het was een soort conserven-bus met papier en touw omwonden, waaruit een lont stak, die langzamerhand opbrandde. De onderbazen vluchtten naar alle kanten en waarschuwden den posteerenden politie-agent, die het bureau Leidscheplein van geval in kennis stelde. Dadelijk verscheen de inspecteur van politie de heer De Vries Humel, die de lont doorknipte. De bom werd meegenomen, naar het politiebureau, terwyl een drietal stakers, die in den omtrek van het werk aangetroffen werden, voorloopig naar het bureau werden overgebracht. De bom lag vanochtend, uiterlijk heel onschuldig in de kamer, van den inspecteur, in afwachting van de komst van eenige officieren van de artillerie-inrichting aan de Hembrug, die de bom zullen onderzoeken. Uit dit deskundig onderzoek zal blijken, of het instrument werkelijk gevaarlyk is en men dus met een aanslag te doen heeft, of dat do bom slechts als een flauwe grap bedoeld is, om de werkwillige onderbazen schrik aan te jagen. Van uit de zaal van de 2e Kamer der Rechtbank werden met het oog op het justitieel onderzoek in deze zaak, fotografische opnamen gedaan van het terrein en de omgeving, waar de bom gevonden werd. Uit het onderzoek door den commis saris van politie, den heer Dusser de Barenne, ingesteld, is gebleken, dat deze bommengeschiedenis van geheel onschuidigen aard is geweest. De „bom" bevatte niets ontplofbaars, wel zand, eenige spijkers, een sigaret tendoosje enz. De drie stakers, die voorloopig naar het bureau overge bracht waren, werden dan ook weer op vrije voeten gesteld. De „bomaan slag", waarvan ook de officier van justitie mr. Baart de la Faille en de rechter commissaris mr. Verscheure in kennis werden gesteld, blykt dus niets anders dan een flauwe aardig heid geweest te zyn.» Rechtbank ts Amsterdam. Berooving en poging tot afdreiging. Een 48-jarige bewoner uit Domburg, die te Amsterdam logeerde, vroeg in den avond van 17 Februari op het Rembrandtplein den weg naar de Van Eeghenstraat, waar een fa milielid van hem woonde. De persoon, dien hij aangesproken had, bood zich als gids aan. Deze voerde daarop den Domburger langs allerlei straten en ten slotte over een terrein achter de Johannes Yerhulststraat, waar hy den Zeeuw beroofde van een gouden remontoirhorloge met dubbelen gou den schakelketting, een portemonnaie met pl.m. f4 en een zakportefeuille, onder meer inhoudende een gouden tientje en twee almanakjes. De beroofde, die aanvankelijk geen aangifte had gedaan, kreeg op 21 Februari in zijn woonplaats bezoek van een onbekende, die zich aan diende als de vader van den 19-jarigen jongen man, die zich aan de berooving had schuldig gemaakt. De onbekende gaf voor A. Verbeek te heeten en op de Ceintuurbaan te Amsterdam woonachtig te zijn. Hij zeide, dat hij al 17 jaar op hetzelfde kantoor werkzaam was en dat hij alles deed om zijn zeven kinderen, waarvan de 19-jarige de oudste was, vooruit te brengen. Bij den oudste echter had hij al meer dingen gevonden waaraan hij niet op eerlijke wijze gekomen was en deze zoon moest daarom uit Amsterdam, waar de verleiding te groot was, weg. Zijn plan was dén jongen naar zijn broer in San Fran- cisco te sturen, maar hij had geen geld geDoeg en rekende er nu op, dat de Domburger hem aan het geld zou helpen. Eerst vroeg hy f500. Nadat de Domburger had te kennen gegeven, dat hij niet bereid was zooveel geld voor den zoon uit te geven, zeide de z.g. Verbeek, na wat in een boekje gecyferd te hebben, dat f 800 ook wel voldoende zou wezen. De Domburger weigerde ech ter eenig bedrag te verstrekken, zoo dat „Verbeek" onverrichter zake kon heengaan. Zoo spoedig werd echter de prooi niet losgelaten, want op 24 Februari ontving de Domburger een aange- teekend schrijven uit Amsterdam, waarin „A. Verbeek", onder bedrei ging met een aanklacht wegens ver leiding van een minderjarige tot- onzedelyke handelingen, den geadres seerde uitnoodigde 's Vrijdags onge veer 12 uur aan het station Middel burg te zijn met f300 om zijn zoon te kunnen laten vertrekken. De beroofde deed nu aangifte b(j de politie. Deze zette posten uit om vader en zoon af te wachten. Ze kwamen met den trein van 12 uur en werden vervolgens, nadat ze met den beroofde in een café waren ge gaan, door de politie aangehouden. Het waren de 28-jarige Hendrik Johan GerbeD, „koopman", en de 61-jarige Arie van Ommeren, „com- missionnair", en heden hadden deze personen zich voor de vijfde kamer der Rechtbank alhier te verantwoor den, Gerben ter zake van de beroo ving en van Ommeren wegens lo. poging tot oplichting en 2o. poging tot afdreiging. Gerben, die in de instructie alles ontkend had, bekende op de terecht zitting het ten laste gelegde. De omstandigheden waaronder het ge beurde plaats had, verklaarde hy liever niet in het openbaar te zeggen. President mr. Offerhaus: Is het uw bedoeling, dat de zaak met ge sloten deuren zal worden behandeld Komt u dan met de waarheid voor :n dag? Beklaagde: Ja. De Rechtbank gelastte daarop de behandeling der zaak met gesloten deuren. Nadat de getuigen waren gehoord, eischte het O. M., mr. Luyken Glas horst, veroordeeling tot 2l/a jaar ge vangenisstraf. Mr. A. Zeldenrust, die als verde diger optrad, vroeg een onderzoek naar de geestvermogens van den beklaagde. Daarna stond terecht Arie van Om meren, wien ook recidive ten laste gelegd is: hy werd in 1912 wegens oplichting veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Deze zaak werd met open deuren behandeld. Volgens den beklaagde heelt hy onder een sterken druk van Gerben gestaan. Deze had hem om den tuin geleid en medegedeeld, dat do Dom burger hem,Gerben, f300 had beloofd. Beklaagde werd door Gerben uitge- noodigd, hem te heipon het geld binnen te krijgen, en beklaagde, die in de meening verkeerde dat het een eerlijke zaak was, had daarop zyn medewerking verleend. Tegen zijn zin echter. De Domburger, als getuige gehoord, verklaarde, dat beklaagde hem eu zyn vrouw diep medelijden inboezemde, toen hij van zyn 19-jarigen zoon ge waagde, die voor zijn bestwil naar Amerika moest. Beklaagde spiegelde aan getuige voor, dat het gestolene hem zou worden teruggegeven, en in dat vertrouwen stelde hij beklaagde zelfs f8.50 voor reisgeld naar Amster dam ter hand. Op de vraag om meer geld, ging getuige echter niet in. Toen getuige een paar dagen daarna een aangeteekendon brief ontving, verheugde hy zich reeds bij voorbaat over de nette wijze waarop het ge stolene liern werd teruggezonden. Het bleek echter de dreigbrief te zijn. Vervolgens deelde getuige mede, hoe de arrestatie van de beklaagden in zijn werk is gegaan. Op 't moment dat getuige, ingevolge afspraak met de politie, in „Café Commerce" te Middelburg, bü wijze van schljnver- tooning f 800 voor den dag haalde, kwam de politie, die de beklaagden arresteerde. Een politie inspecteur, die de be klaagden naar Amsterdam overbracht, verklaarde, dat beide beklaagden in den trein met elkaar gesproken hebben. Beklaagde Van Ommeren zei toen tot bekl. Gerben„Ik begrijp niet waarom je niet verklaart van de ontuchtige handelingen". Bekl.Gerben riep echter uit: „Er is niets voor gevallen, dat verd.... ik!" Volgens bekl. Van Ommeren zou bekl. Gerben gezegd hebben „Als ik voor onzede lijke handelingen word veroordeeld, krijg ik kind met". (Bekl. Ger ben lag, volgens bekl. Van Ommeren, met zyn vrouw in scheiding en was bang zijn kind te verliezen). De in specteur van politie verklaarde echter, dat bekl. Gerben zich niet heeft uit gelaten op de wijze als bekl. Van Ommeren wil doen voorkomen. Het O. M., mr. Luyken Glashorst, achtte zoowel de poging tot oplich ting als de poging tot afdreiging bewezen. Eiachdrie jaar gevan genisstraf. Mr. A. Zeldenrust, die ook voor dezen bekl. optrad, refereerde zich aan het oordeel der Rechtbank. Beklaagde hield vol onschuldig to zyn. Uitspraak in beide zaken 22 Mei a.8. BUITENLAND. Een ballon door den bliksem vernield. Berlijn, 8 Mei. Het Wolff-bureau deelt mede, dat hedenmiddag een on bemande ballon-captif waarmede het vijfde telegraafbataljon by Zossen oefeningen hield, door den bliksem is verwoest. Er kwamen geen persoon lijke ongelukken by voor. Record De snelheid, waarmede actueel© ge beurtenissen op het doek worden ge worpen, neemt steeds toe. Het record is geslagen met de vertooning der film, waarop de aankomst van den koning en de koningin van Engeland is afgebeeld. Reeds werd gemeld, dat het konink- lyk jacht van Dover tot Calais ge volgd werd door den aviateur Hucks. Deze nam tijdens den overtocht op namen van een hoogte van 250 meter. En de aankomst te Calais werd fllmd van een hoogte van 150 meter. Na een korte rust ging Hucks terug naar het aerodroom te Londen, alwaar hü arriveerde met zijn films nog voor de koning en de koningin hun intocht hielden binnen Parijs. Om 6 uur in de» namiddag werd de film in het Coliseum te Londen vertoond. (Tel.) Spion. Voor den krijgsraad van de 34ste divisie te Metz stond Donderdag de musketier Stoffels van het 145ste re giment daar als spion terecht. Hij is herkomstig van de Pruisisch- Luxemburgsche grens en was, toen hij onder dienst was, naar Frankryk gedrost. In een grensplaats bracht een meubelmaker, die meer als tusschen- persoon dienst doet, hem samen met den Franschen spionage-commissaris te Conflans. Deze beloofde hem een belooning van 5000 mk. als hü er in slaagde, te Metz een Duitsch machi negeweer of onderdeden ervan te ste len, om die aan het Fransche spio- nagebureau uit te leveren. Stoffels nam de opdracht aan en begaf zich na zyn aankomst te Metz naarMon- tiguy, om daar in de loods van de machine geweren in te breken. Op het laatste oogenblik werd hy echter bang en zag hy van zijn voornemen af. De krijgsraad veroordeelde Stoffels, onder toekenning van verzachtende omstandigheden, tot vijf jaar ge van genisstraf. De commissaris van de crimineelc politie, die hem in hechtenis nam, verklaarde als getuige, dat dergelijke gevallen dikwijls voorkomen en dat de Fransche agenten den Duitachen deserteurs soms „levensgevaarlijke of voor de gezondheid schadolyko ge reedschappen" meegeven, om hun opdrachten ten uitvoer te brengen. Een parelsnoer van 3.6 millioen Gd. Max Mayer, de juwelior in Hatten Garden to Londen, die de eigenaar is geweest van het vermaarde parelsnoer van 100,000 pd.st., dat verleden jaar tusschen Parijs en Londen gestolen werd, heeft nu een nieuw snoer zoo goed als voltooid, dat het driedubbele van het vorige waard zal zijn. Dit snoer, ter waarde dus van 8.6 millioen gulden, zal, naar hij aan een man van de Standard mededeelde, bestaan uit ongeveer 200 prachtige parels, naar kleur gerangschikt. Hij verzekerde, dat hij het snoer niet had kunnen samenstellen uit de paarlen die in de twintig laatste jaren vergaard zyn, maar er zyn nu bekende paarlen aan do markt gekomen en daardoor is hy in staat het snoer vol te maken. Mayer dacht niet, dat hy' moeite zou hebben om het kwijt te raken, Er zyn tal van multimillionairs, zeide hy, die belust zijn op hetgeen andere menschen niet kunnen hebben. De kiesrechtvrouwen. Een kiesrechtvrouw heeft te New York haar geestverwanten een nieuw middel aangeraden om den mannen 't zoozeer begeerde kiesrecht voor vrouwen af te dwingen. „Ge moet niet alleen niet meer voor hen koken of wasschen, maar hen ook niet meer kussen of aanzien", luidde haar advies. Gelukkig voor de mannen bleek zy de eenige voorstandster van dit draconische beleid. De andere dames vonden het niet uitvoerbaar. Dehulshsudingmoctgemoderniseerd. De vrouw is langzamerhand de huishouding ontgroeid, schrijft T. B. in het „Hbl." De vrouw is in alge meene ontwikkeling vooruitgegaan en de huishouding heeft baar in haar vlucht niet kunnen volgen. Het wordt tijd, dat de vrouwen de hand aan den ploeg slaan om de huishouding te moderniseeren, te doen aanpassen aan den tijd, waarin we leven. De gevaarfijke klip, die bij die pogingen omzeild dient te worden, is, dat aan de oude bekoring van den huiselüken haard niets te kort mag worden gedaan, wat ge- makkelüker gezegd is dan volbracht, vooral, omdat het zoo moeilyk is te definieeren, welke factoren er voor de aanwezigheid van die bekoring noodig zyn. Een van de voornaamste is wel, dat er orde heerscht in het huishouden en het is nu maar de quaestie, dat de huishouding zoo wordt gewijzigd, dat die orde er heerscht, ook als do vrouw er slechts een paar uren per dag aan kan besteden. Dat z*y nooit geheel gemist kan worden en dat zü het oppertoezicht in handen behoort te houden, zullen de meest moderne feministen niet kunnen ontkennen. Aan den andeten kant, gaat het werkelük niet langer aan, dat de vrouw haar tijd versnip pert aan kamers schoonmaken, koken en verstelwerk. Eenige vooruitgang is er al wel te bespeuren. Langzaam aan wordt b.v. de inrichting van onze huizen anders, eenvoudiger, hygiënischer en gemak kelijker om schoon te houden. De vaste kleeden op den vloer - ware stofnesten - maken meer en meer plaats voor zeil of geolied hout. Gordynstof en meubelbekleeding wor den practischer. De gereedschappen maken het werken steeds gemakke- lüker. Centrale verwarming of gas kachels vervangen kachels en maken het smerige werkje van kachels aan maken overbodig. Er zijn geen veeren bedden meer, die een kwartier lang opgeschud moeten wordengeen olielampen, die zorg vereischen. Het koken wordt vereenvoudigd door gas- ovens, electrische oven, kookkisten enz. enz. Ook met de voedingsmiddelen gaan we vooruit. Flesschenmelk behoeft niet meer gekookt te worden; con serven van de een of andore goede fabriek kunnen met succes eigen inmaak vervangener wordt nergens meer in de steden voor eigen gebruik geslacht. Verder komt de wasch meestal kant en klaar thuis. Er wordt niets meer zelf geweven, ja wat al niet. Natuurlijk zijn daar weer allerlei bezwaren aan verbonden. Vaste kleeden hielden het een raenschen- leven uit, zeil niet. Een gewone kachel is gezonder dan een gaskachel, zegt men. Olielampen gaven licht dat zachter was voor de oogen. Koken op een petroleumstel of op hot keuken fornuis is beter dan op een gaskachel, zeggen ouderwetsche menschen. Thuis gewasschen goed blyft langer heel en is helderder. Eigen weefwerk is on verslijtbaar. Maar daartegenover staat een massa gemak. Dat gemak moet betaald worden, dat spreekt vanzelf en wanneer de vrouw het zich gunt, dan dient zy daar bf eigen inkomsten öf andere nuttige bezigheden of eigenschappen tegenover te stellen. Het gaat niet aan, om van 't gemak te profiteeren en zelf den daardoor verkregen vrijen

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 5