HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4313 DINSDAG 19 MEI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 cL, franco per post 90 et, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37* 45 „0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 8 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel mesr 15 cent. Advertentlën op bepaald aangowozen plaatsen worden 25°/o hoogar berekend. - Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2* cent. ZOMERDIENST op de Hollandsche Spoor. 1 Mei 1914. Van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Aankomst 5.15 's Maandags en daags 7.40 7.40 na feestdagen doch niet op 1 Juni. Zondags niet. op Zon- en feest dagen tot Alkmaar sneltrein 9.10 8.06 9.10 7.48 Donderd. tot Schagen 8.46 2j 9.02 11.37 11.55 2.21 1.48 Zondags niet 4.35 4.10 gedeeltelijk sneltrein 6.03 7.40 sneltrein 9.17 8.32 10.54 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek Aankomst 4.44 alleen Donderdags 7.34 G.04 Zondags niet 8.35 8.12 sneltrein 9.37 9.- Zondags, alleen van af Alkmaar 10.07 9.44 11.47 12.54 3.26 3.38 6.07 6.25 7-32 0.05 sneltrein 10.35 10.00 alleen van af Alkmaar 11.14 ln.47 op Zon- en feestdagen 12.54 PLAATSELIJK NIEUWS. Eerste Heldersche Bioscoop-Theater. Het bioscoop-theater aan den Ka- naalweg trekt deze week weer vele bezoekers, gevolg van de interessante films die er gegeven worden. Behalve de „Heldersche Courant", bevat bet gevarieerde programma een natuur opname, „Pluimveefokkerij'', die tal van mooie, leerzame kiekjes geeft. Na dit nummer volgt een drama in drie acten, „Kapitein Kidd", een pak kende geschiedenis van een zeeroo- v ets kapitein, waarin allerlei tafereelen teil zeerste boeien. Door koning Wil lem III van Engeland wordt kapitein Kidd het bevel opgedragen over een fregat. Hy bemint een schoon meisje, Peggy genaamd, die hem eveneens oprecht en innig lief heeft. Vóór de kapitein nu naar zee gaat, ontdekt hij echter dat Peggy nog een anderen minnaar bezit, wat evenwel een groote, noodlottige vergissing is. Maar de ge volgen blijven niet uit. Kidd, jaloersch van aard, gaat met een „dollen kop" naar boord en om zijn bitter gemoed te luchten, wordt h|j zeeroover, laat voorbijgaande schepen aanvallen en zinken en de opvarenden zonder par don vermoorden. Peggy is intusschen wanhopig van smart achtergebleven, kwijnt en moet voor verzet naar een ander land. Zij gaat in gezelschap van haar vader en broeder naar Amerika en ook dit vaartuig komt toevallig in handen van den gevreesden Kidd. We zien de zeeroovers over de ver schansing van het schip stormen, vechten, schieten, de passagiers te water gooien en ook de arme Peggy wordt op dit moment doodelijk ge troffen en sterft in de armen van Kidd, die nog uit haar mond verneemt lic-t verschrikkelijke misverstand en thans werkelijk inziet hoe verkeerd hij het meisje heeft beoordeeld. Vorder wordt nog vertoond een aardige comedie, „De Wonderbron- nen", het drama „De millioenen- erfgenaam", en „Een goede reclame", een komisch stukje dat veel vroolijk- heid verwerft. BINNENLAND. Het Seminarie te Katwijk afgebrand. Een onzer lezers vestigt er onze aandacht op, dat de betiteling van de inrichting van onderwijs te Kat wijk a/d R., welke afgebrand is, onjuist is. Er is aldaar geen Seminarie (op leiding van priesters), maar eene inrichting van onderwijs, bevattende een school voor m.u.1. o., een gym nasium en een H. B. S. meto-jarigen cursus, alle internaat, welke zijn af gebrand. De drie inrichtingen zijn bekend onder den naam van St. W i 11 ebror ds-College. Een der buisknechts van het St. Willibrords-College te Katwijk heeft bekend op de koffiekamer een bran denden lucifer te hebben weggewor pen, zoodat dit als oorzaak van den brand zal moeten worden beschouwd. Volkspetitionnement voor Plaatselijke Keuze. Op 14 Mei waren 635.350 hand- teekeningen ingekomen op het adres voor Plaatselijke Keuze. Behalve van enkele kleine gemeenten worden thans de opgaven nog ingewacht van Frane- keradeel, Meppel, Kampen, Enschedé, Baarn, Helder, katwijk, die tezamen ongeveer 120.0db inwoners tellen. De cijfers van enkele groote steden zijn als volgt: Leeuwarden 10250, Gro ningen voorloopig 7980, Assen 2635, Zwolle 6301, Arnhem 6652, Nijmegen 5230, Zutphen 3340, Utrecht 20147, Alkmaar 3762, Amsterdam 58903, Haarlem 8574, Delft 6300, Dordrecht 7900, Gouda 3806, Den Haag 33878, Leiden 6091, Rotterdam 37786, Schie dam 3379, Middelburg 3100, Vlis- sin gen 3288, Breda 1741, Helmond 2477, 's Hertogenbosch 2272, Tilburg voorloopig 2429. Amsterdam—Keulen. De Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij vestigt de aandacht op haar snelle verbindingen met Keulen via Kesteren-Nijmegen doormiddel van een geestig geteekend biljet, waarvan onze kunstenaar Willy Sluiter de ontwerper en de drukkerij Senefelder de uitvoerder is. Het biljet stelt voor een glundor lachend paartje op de huwelijksreis, dat vol blijde verwachting is van de prettige dingen, die het op de aan tevangen reis wach ten; nog typischer is des witkiels lach, als wilde hij zeggen: „ga jelui je gang maar, luidjes! ik ben ook jong geweest Het geheel is een aangenaam aan doend staaltje van moderne reclame. Verdronken. Te Veendam is Vrijdag bericht ontvangen, dat II. T. L., eerste stuurman bij de Paketvaart in Oost- Indie, op de thuisreis met verlof met het stoomschip „Kawi", in de Middellandsche Zee overboord is ge vallen en verdronken. Brandstichting te Ede. De krijgsraad te Arnhem heeft den sergeant D. W. B. uit Ede die terecht heeft gestaan, veroordeeldwegens diefstal tot 6 maanden militaire ge vangenisstraf: wegens brandstichting tot 1 jaar gevangenisstraf en wegens desertio tot 3 maanden militare detentie, onder aftrek van de voor- loopige hechtenis, met vervallen verklaring van den militairen stand. Onschuldig gestraft? Onlangs werd meegedeeld, dat een gevangene, in het Leeuwarder tucht huis opgesloten, bekend liad schuldig te zijn aan een poging tot moord en inbraak, waarvoor de koopman J. G. Ligtvoet, te Den Haag, in 1907 tot 8 jaar gevangenisstraf was veroor deeld. Naar aanleiding van deze bekentenis vroeg do veroordeelde, die dus zeven jaar onschuldig in de gevangenis ge zeten zou hebben, revisie van zijn vonnis aan. De Hooge Raad stond dit verzoek toe, en Vrijdag werd de zaak voor het gerechtshof te 's Hertogen bosch behandeld. Het was op 3 Dec. 1906 te Den Haag, dat er werd ingebroken bij de winkelierster Maria Paalvast. Twee mannen drongen de woning binnen, één hunner greep de vrouw ahn en trachtte haar te worgen, doch doordat er onraad kwam, moesten de mannen vluchten vóór hun misdadig opzet was voltooid. Ligtvoet werd als schuldig aan de worgingspoging aangehouden, en niet tegenstaande zijn ontken ten is tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld. I-Iij on dergaat zijn straf in de Leeuwarder gevangenis, waar verleden jaar een medegevangene, zekere A. Hofman, hem en anderen verklaarde, dat hy, Hofman, schuldig was aan bet feit, waarvoor L. was gestraft. Voor het Bossche gerechtshof werd de zelfbeschuldiger als getuige ge hoord. Hij deelde mee, dat hij tezamen met zekeren Prins, die inmiddels overleden is, de poging tot moord had gepleegd. Zij waren gegaan om de winkellade te lichten, en toen door de vrouw overvallen. Dr. Westerhuis, geneesheer in de strafgevangenis te Leeuwarden, ver klaarde, dat H. tydens een ziekte aan hem eerst het feit heeft bekend. Hij leed toen aan waandenkbeelden en zei „Ik zal het maar bekennen, want ik ga toch dood." Sinds heeft hij altijd zijn bekentenis volgehouden, hoewel zijn andere waandenkbeelden sinds geheel verdwenen zijn. De direkteur van de Leeuwarder gevangenis geloofde aan de waarheid van de verklaring van Hofman, dien bij meer tot misdaad iu staat achtte dan Ligtvoet. DeAdv.-generaal.tnr.dr.VanGeuns, noemde deze zaak merkwaardig, en geheel eenig in de strafrecht-littera tuur. Voor hem zelf had de zaak nog deze bijzonderheden, dat hij indertijd voor de Haagsche rechtbank alsOff. van Just. veroordeeling van beklaagde Ligtvoet heeft moeten vragen. Thans de zaak onder ander licht ziende, vroeg spr. voor den beklaagde vrij spraak, met zijn onmiddellijke invrij heidstelling. Het Hof heeft, overeenkomstig dat requisitoir, den beklaagde thans vrij gesproken, en hem onmiddelyk in vrijheid doen stellen. Maar wie geeft hem z|jn zeven jaren terug? Sociaal-Democratische Partij. Uit het vijfde jaarverslag (15 Febr. 1913-1 April 1914) van de Sociaal- Democratische Partij, afgedrukt in „De Tribune" en in het laatste num mer ten einde gebracht, klinkt een matte toon. Dit is niette verwonderen, gezien de resultaten. O.a. hebben wij nog dezer dagen aan het partijorgaau ontleend, dat het aantal leden op 1 April jl. 525 bedroeg tegen 533 op 15 Februari van het vorige jaar. „Uit alles blijkt," lezen wij aan het slot, „hoe ontzettend moeilijk onze strijd is, maar nog meer hoe buiten gewoon noodzakelijk. Zonder onze partij, zou er geen lichtpunt bijna zijn aan te wijzen in de arbeiders beweging van ons land, zeker niet in haar politieken strijd." Aan de s.d.a.p. wordt nog eens voorgehouden, dat zij de vertegenwoordiger van het proletariaat niet is en het socialistisch program verloochent in theorie en practyk. „Nog zyn van de Amster- damsche haven- on transportarbeiders geen half procent in de Arbeiders partij georganiseerd, nog niet één procent der arbeiders iu de metaal nijverheid, nog niet één procent in de bouwvakken, nog niet een per duizend in de zeevaart." BUITENLAND. De heldhaftige spoorwegvrouw. De bladen brengen eenstemmig hulde aan de buitengewone geest kracht van madame Poulain, de vrouw van den wissel wachter te St. Denis, bij Parijs, wier heldhaftige daad in ons vorig nummer vermeld is. De directie der Noorder spoorweg maatschappij heeft reeds aan den minister van openbare werken aan gevraagd om aan madame Poulain de eere-medalje toe te kennen, die verleden jaar voor spoorwegbeambten is ingesteld. Tevens heeft de directie der maatschappij, vóór nog het onder zoek, dat volgens het reglement der maatschappij is voorgeschreven, heeft plaats gehad, aan de moedige vrouw duizend fraDk ter hand doen stellen uit erkentelijkheid voor de bijzondere plichtsbetrachting, waarvan zij onder voor haar zoo smartelijke omstandig- hoden blijk gegeven heeft. Inderdaad is het gedrag van de vrouw van den wisselwachter zeer verheven. In den nacht ging haai man naar buiten om zijn werk te doen, er was een trein op komst. Hij wordt door boeven vermoord, onder omstandigheden, die onze lezers in ons vorig nummer gelezen zullen hebben. De vrouw hoort de schoten; zij hoort meer: haar man is neer gevallen en kermt ora hulp, roept haar, zijn vrouw. Zij stormt naar buiten, maar op hetzelfde oogenblik gaat de bel over, die de komst van een sneltrein aankondigt. Moet zij terugkeeren naar de seinen of naar haar man vliegen, wien een ongeluk, welk overkomen is en die kermend om haar roept? Zij doet wat zij in haar heldhaftige nederigheid niet eenmaal „plicht" noemt: de vrouw spreekt van „dienst". De dienst roept. Zij verlaat haar man, vliegt terug, hanteert krukken en assen, de snel trein dondert voorbij in den nacht: een ramp is voorkomen. In het dienst boek teekent zij op: „trein van 3 u. 14 gepasseerd; alles veilig." Haar man vindt z|j dood. Het drama van de „Columbia". Dd. 4 Mei berichtte een draadloos telegram van het stoomschip „Seyd- litz", te Halifax (Nieuvv-Schotland) ontvangen, dat een onbekend stoom schip op 150 mijlen ten zuiden van het Sable-eiland (dat ten oosten van N. Schotland ligt) in brand stond. Verschillende schepen snelden ter hulp, doch geen levend wezen bevond zich op het schip. Later werden twee reddingbooten met 27 schipbreuke lingen op zee drijvende gevonden, veertig uur na de ramp. Tot 9 Mei werd door verschillende groote stoom schepen vruchteloos naar de derde, waarop de rest van de bemanning was ondergebracht en die 14 personen aan boord had, gezocht. Thans wordt uit Montreal bericht, dat een draadloos telegram van deu Amerikaanschen kustwachter „Sene- ca", via Sable-eiland ontvangen, meldt dat de „Seneca" de derde reddingboot opgepikt heeft. Van do 14 schipbreu kelingen waren nog 4 in leven, 11 man stierven tengevolge van uit putting eh werden over boord gezet. Italiaansch schip gestrand. Tobroek, 16 Mei. Het stoomschip „Solferino" is in den nacht van 14 op 15 dezer tusschen Bardia en Ras-el- Milhr op 20 M. van de kust vastge raakt. Toen by het aanbreken van den dag een deel der bemanning en der passagiers zich in een boot begaven, vuurden Bedoeinen herhaal delijk op hen en doodden een stoker en een matroos. Een machinist en twee passagiers zijn gewond. De overigen z|jn ongedeerd te Tobroek aangekomen. De stoomschepen „Orione," „Confl- da" en „Bausan" zijn naar de plaats der stranding vertrokken om de men- schen, die nog aan boord van de „Solferino" zijn te redden. De toestand van de gewonden is bevredigend. De „Aqultanla". Eere wien eere toekomt. Wij heb ben mededeeling gedaan van den proeftocht van de „Vaterland", het nieuwe schip voor den transatlan- tischen dienst van de Hamburg— Amerika-lijn, dat thans naar New- York is vertrokken; vermelding ver dient het dus ook dat de nieuwe boot van de Cunard-lijfl, de „Aquitania", het grootste Britsche schip, te Liver- pool is aangekomen, ten einde gereed te worden gemaakt voor de eerste reis naar Amerika, die op 30 Mei zal beginnen. Is de „Vaterland" ook op het oogenblik het grootste schip ter wereld, de „Aquitania" is toch ook een reusachtige boot, dubbel zoo groot ongeveer als ons grootste schip, de „Rotterdam", nog slechts voor enkele jaren het vfjfde schip, wat grootte betreft, der wereld. Terwijl de inhoud van de „Vaterland" ruim 56,000 ton is, is die van de „Impe rator", eveneens een Duitsch schip, ruim 52,000, die van de „Aquitania" en „Brittanic" 50,000 en eindelijk die van de „Olympic" ruim 46,000 ton, Dit zijn thans de v|jf grootste schepen. Maar zoowel in Duitschland en in Engeland staan al weer grootere op stapel. Brandstichting. Engelsche Kiesrechtvrouwe'n heb ben te Edgbaston, de houten tent van een cricketclub in brand gesto ken. De tent is afgebrand. Familiedrama. Te Hirschberg in Silezié heeft dr. Timme, een leeraar van de hoogere- burgerschool, zijn vrouw, die aan een ongeneeselljke ziekte leed en vreeselijke pijn te verduren had, op haar herhaald dringend verlangen doodgeschoten. Daarna joeg hij zich zelf een kogel door het Loofd. Hij zelf werd gewond, maar is nog in leven. Als hy van zyn wonden op komt, zal hij in elk geval het gebruik van zijn oogen moeten missen. Door een tijger verscheurd. Uit Painan vernemen we, dat dezer dagen te Bajang een inlandsche jager op verschrikkelijke wijze om het leven gekomen is, vertelt de Sumatrabode. Velen van de manne lijke bevolking van het district Bajang waren dien dag op do wilde zwijnen jacht uitgetrokken, daar men in de rijstvelden veel overlast van deze viervoeters heeft. De mannen waren slechts met een lans en mes gewapend. Een der jagers stiet in het bosch op een tijger; doodelijk verschrikt liep hij een eindje weg en trachte toen in een boom te klimmen. Het vreese lijke roofdier was echter vlugger, besprong den armen kerel tijdens zijn klimpogingen en verscheurde hem. Eerst toen de tyger zich ver wijderd had, durfden de kameraden -van den ongelukkige te naderen, wiens overblijfselen zjj naar hun kampoeng medevoerden. De Duitsche Legerbelasting. Volgens de Tiigl. Rundschau, staat het nu vast dat de buitengewone heffing voor de legerwet 1200millioen mk. zal opbrengen. Men weet, dat de belasting in drie jaarlijkschetermijnen betaald zal worden. Het blad ver zekert, dat de regeèring er echter niet aandenkt de 20 pet. die de heffing boven de raming van 1 milliard op levert, bij den derden termijn in mindering te brengen. Besluit tegen de onzedelijkheid. De Beiersche regeering wil krach tige maatregeleu tegen de in de groote steden h. i. veldwinnende on zedelijkheid en tegen den achteruit gang der geboorten nemen. By den Bondsraad is een voorstel van Beie ren ingekomen, om de wetsbepalingen tegen de zedeloosheid overeenkomstig een besluit van den Beierschen Land dag in het heele rijk te verscherpen. Ten einde t.e voorkomen dat er voor zekere middelen reclame gemaakt wordt, zal de burgerlijke stand in Beieren voortaan ook geen huwelijks voltrekkingen en geboorten meer bekend maken. De Detective en de katten. Dezer dagen ging het vreemd toe kisten vol katten. Ongeveer dertig stuks. Toen de detective uit zyn raam dezen engros-handelaar zag, gaf h|j het op, zyn statistiek bij te houden. Hij had er al 1738 genoteerd. De menschen, die scheldend en tierend zich op straat verdrongen, begonnen te lachen, toen zij dezen grossier met de handkar zagen. En weg was hun woede. Alleen de groot handelaar werd wit van ergernis, razende zoo hard hij kon. Toen vond de dikke agent het welletjes. Met een doorborenden blik bracht hij den razenden handkar man tot zwijgen. De menigte ging uiteen. Het werd weer kalm in de Invalidenstrasse. Voor het ongelukshuis zat een een zaam katje, dat met zijn natgelikt pootje achter het oor streek. (H.blad). LUCHTVAART. Militaire vliegert gedood. Halberstadt, 16 Mei. Op het vlieg veld zijn heden twee militaire vliegers, de tweede luitenant Wiegant en de eerste luitenant Fellinger tijdens een vluchtgevallenenonmiddellijkgedood. Uit den Omtrek. in de Invalidenstrasse te Berlijn, een dicht bevolkte buurt, waar de kleine burgerstand woont. Mannen, vrouwon en kinderen, met zakken, manden en alle mogelijke bergings-ingredienten gewapend (dron gen, scheldend en tierend, voor de deur van een huis, waarvan de be woners uit het raam hingen, lachend of kwaad kijkend, al naar het humeur van deze bewoners. En uit alle gevangenissen, die deze dringende menigte bij zich droeg, klonk een jammerlijk geraiauw en vinnig geblaas. Katers en katten werden aangedragen, zwarte en witte, groote en kleine. Den geheelen dag was er al een krachtige hausse ge constateerd op de Berlijnsche katten- markt en de prijzen waren tot duize lingwekkende hoogte gestegen. De reden van deze hausse moest gezocht worden in een advertentie, volgens welke een detective in de Invalidenstrasse katten kocht, hoe meer hoe liever, tegen vijf mark het stuk. Reflectanten moesten de dieren meebrengen. Natuurlijk had de man aan deze advertentie part noch deel. Een on bekende, waarschijnlijk een niet zeer vriendschappelijk gestemde concur rent, had hem deze poets gebakken. Om vyf uur 's morgens werd er voor de eerste maal gescheld. Een klein meisje toonde een vuile, groote, spartelende kat. Het detective-echt paar begreep niets van deze demon stratie. Het kind snapte maar niet, dat men niets met dit dier te maken wilde hebben. En van dit oogenblik af belde het den geheelen dag aan de huisdeur en de telefoon. Sceptische menschen vroegen eerst om inlich tingen; doch scharen optimisten brachten de stribbulende dieren dade lijk mee. De detective verloor zijn goed hu meur niet. Hij hield een statistiek bij. 's Middags om vijf uur waren hem 1254 katten te koop aangeboden. Yan vijf tot zes - het eigenlijke koopuur in de advertentie vermeld liep het storm. De dikke politie agent was nijdig als een spin. De portier was nog woester, want vele katten-bezitters hadden hun dieren de vrijheid ge geven en het huis wemelde van blazende, miauwende creaturen, die overal hun sporen achterlieten, Byna kwam het tot een catastophe. Een man duwde een handwagen, en op dezen wagen waren drie kooien, van het model, waarin gewoonlijk duiven en kippen naar de markt I heeft vervoerd worden. Nu waren de drie 1 plaats, Umulden, 19 Mei. Ds. R. W. Huizing alhier heeft voor het beroep naar de Gereformeerde Gemeente in Veenendaal bedankt. Z.Eerw. zal gedurende een vijftal weken onder de Nederlandsche ha- ringvisschers in Schotland gaan wer ken. Wegens overplaatsing naar Hoorn i9 ingenieur C. W. Lely afgetreden als lid van de gezondheidscommissie iu de gemeente Velsen. Door de afdeel ing IJmuiden van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen zal een z.g. Nutsspaarbank worden opgericht. De ijsfabriek voor de IJmuider vischhandelvereeniging zal over het afgeloopen boekjaar een dividend van 6*% uitkeeren. Naar men hier beweert is de IJmuider stoomtrawler „Thor" we gens visschen in verboden water opgepakt bij IJsland. Bevestiging is echter nog niet verkregen. De handelscursus, welke hierdoor een daartoe opgerichte vereeniging, in het leven is geroepen, mag zich meer en meer in de medewerking en belangstelling van het publiek verheugen. Vrijdag is de cursus ge sloten. Binnenkort zal een derde klas worden ingericht. TexBl, 18 Mei. Mej. N. Keijser, van hier. leerlinge van de Kweekschool voor onderwijze ressen te Arnhem, heeft acte als onderwijzeres behaald. Wiermaaiers van hier zullen in het aanstaand seizoen voor de Gemeente Wieringen elk 60 pakken zeegras mogen aanbrengen, elk pak van 100 K.G. De consenten worden uitgereikt door de firma Dros Co., alhier. Petitionnement voor Grondwettelijke gelijkstelling van Man en Vrouw. Zaterdagavond 16 Mei werd eene vergadering gehouden te Den Burg, bezocht door ongeveer 120 personen, mannen zoowel als vrouwen om het doel hiervan uiteen te zetten. De Presidente, mej. E. Langeveld, opende met de volgende toespraak: „Het plan voor de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, bij de Regeering een verzoekschrift in te dienen, om niet alleen het kiesrecht voor den man, maar ook vrouwenkiesrecht in de Grondwet vast te leggen, vond ook op Texel steun. Het Comité, dat zicli gevormd heeft, om voor dit plan op Texel te werken, achtte het wenschelijk in een open bare vergadering met debat over dit onderwerp te spreken, teneinde hen, die straks gevraagd zullen worden hun naam op het adres aan de Re geering te zet ten, gelegenheid te geven, zich goed van deze actie op de hoogte te stellen. Recht aangenaam was het ons Comité, dat Dr. Vos en mej. Kramers direct bereid gevonden werden hier heen te komen; het is dan ook een hartelijk welkom, dat ik hun beiden toeroep. Mochten er onder de aanwezigen zijn, die met spreker of spreekster van inzicht verschillen, dan zal straks gelegenheid gegeven worden, deze meening te doen hooren. Met den wensch voor een aange naam saraenzyn en een hartelijk welkom aan u allen, open ikdever- Hiermede werd het woord gegeven aan Dr. I. Vos, van Amsterdam, die een warm pleidooi hield voor de grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw, en daarin betoogde, dat die gelijkstelling der vrouw als een recht toekomt, daar zij voor zoovele zaken evenveel presteert als de man. In de eerste plaats is noodig, dat de vrouw medezeggingschap krijgt voor de opvoeding van haar kinderen. Spreker kan zich niet voorstellen, nog hier en daar de meening te ontmoeten, die den man in alles baas moet doen zijn. En waar is het, dat ook de man een buitengewoon belang bij gelijkstelling heeft. Men vrouw toe to laten tot de die haar toekomt; gelijk waardigheid is noodig. Het is be schamend voor den man, dat hy de vrouw die .plaats niet geeft, waar zij haar buitengewone krachten en ta lenten tot sehoone ontwikkeling kan brengen. Mogen we haar nog langer ont houden het recht, om mede tot stand te brengen datgene, wat góed is voor de Maatschappijweg te nemen, wat schadelijk is voor haar kind? De vrouw zelve kan haar toestand het best verbeteren, en de man heeft een mooie ideale roeping, om haar de gelegenheid daartoe te verschaffen. Van den man moet het initiatief uitgaan daartoe en wij allen, vrouwen en mannen, moeten er aan mede werken. Ik ben er van overtuigd, dat de dageraad bezig is te glorenhet principe moet aanvaard worden, zij het ook, dat men over het tempo nog verschilt, vooral voor zooverre het 't vrouwenkiesrecht betreft. De gelijkstelling en daarmedo de samenwerking zal komen en sehoone vruchten geven. De vrouw niet langer de mindere van den man, maar door eendrachtigen arbeid het wereldleed verminderd en meer liefde en vrede gebrachtI Daartoe zal het komen! Vooral voor de vrijzinnigen is de taak weggelegd het hiertoe te bren gen. De vrouw mag niet langer al leen streven voor stoffelijke belangen, maar ook voor geestelijke; de vrouw moet in alles zijn onze evenknie. Ook zij moet haar gevoelsleven tot sehoone ontwikkeling kunnen bren gen. De strijd die daartoe leidt is een eerestrydLaat ons hem aanvaarden Luid applaus volgde op dit fiere en krachtige woord. Vervolgens sprak Mej. M. Kramers, van Rotterdam, die een overzicht van den arbeid der vrouwen tusschen vroeger en nu. Toen was het spinnen, weven enz., alles bin nenshuis in eigen gezinthans komt ook de vrouw meer en meer op de arbeidsmarkt. In cijfers werd aange geven hoeveel vrouwen er thans meer in betrekkingen werken, dan eerder, dan tien jaar geleden, en daarbij bleek, dat de toename van vrouwen in loondienst veel belangrijker is, dan die van mannen. En doordat de vrouwen door dien arbeid in aan raking komen met de wetten, wordt vraag naar medezeggenschap bij het maken dier wetten hoe langer hoe sterker. Nog steeds ban de man beschikken over alles wat er in huis by ban verkoopen, bezwaren enz., zonder zijn vrouw er in te kennen; hij beschikt over de kinderen en de moeder heeft niets te zeggen. Hoe zijn toch zulke bepalingen in de wetten gekomen en waarom blijven ze er in? Vooral werden gewraakt de artikelen 163 en 355 uit het Burgerlijk Wetboek, terwyl er ge wezen werd op de schandelijke on rechtvaardigheden, die hieruit voort vloeien. En nu zegt de volksvertegen woordiging van tegenwoordig wel, dat er verandering moet komen, maar er gebeurt nog niets van. De tegenwoordige volksvertegenwoor diging is dien naam niet waard, daar zij slechts de kiezers, z|jDde */u van de mannen, vertegenwoordigt en daar mede alleen rekening heeft te houden. Minister Heemskerk heeft indertijd gezegd, dat hij geen vrouwen kon zienhet Kamerlid v.d.Voort van Zyp beeft in het vorig jaar gezegd geen vrouwen te hooren. Welnu, dan moeten de vrouwen wel zorgen, dat ze gezien en gehoord worden. We zullen petitionneeren en vragen hand- teekeningen by alle partijen, want overal kunnen we voorstanders vin den protestraeetingen moeten ge houden worden en we kunnen er op wijzen, dat in staten, waar men tot vrouwenkiesrecht, tot gelijkstel ling gekomen is, de toestanden veel verbeterd zijn, en vooral in Amerika wordt in naburige staten het goede voorbeeld gevolgd. Ook wy krijgen meer en meer hulp, en we hebben ons nu te wenden tot alle Nedorlan- ders, mannen en vrouwen, opdat we aan de Regeering een zoo groot mogelijk aantal handteekeningen kunnen aanbieden. Het is nu tijd om elkander te helpen, mannen en vrouwen, en wanneer gelijkstelling, wat samenwerking beteekent, ver kregen zal zyn, dan zal ze zegen brengen voor en aan allen Ook deze rede vond luiden bijval. In de pauze, die nu volgde, werden de lijsten ter teekening aanheboden; ze keerden met byna 100 handteekeningen aan de Comité-tafel terug. Het overige van den avond was aan zang en tooneel gewijd. Mej. J. Langeveld zong liefelijk en rein een vijftal nummers, waarbij zeker het mooist uitkwamen „Van 't Meuseur- ben" en „Het Hemelhuis". De piano begeleiding werd gegeven door Mevr. Gaarlandt. Na elk nummer werd luide geapplaudisseerd. Hierna werd door een beer en twee dames een tooneelstukje gegeven uit „Instantanées"naar Hilda van Suylen- burg. Wel duidelijk kwam in het verdienstelijke samenspel uit, hoe de vader zelfs het recht heeft de spaarpenningen zijner kinderen te verbrassen en te verspelen, en hoe hij zijn kinderen tegen den wil der moeder kan verwijderen. Nadat mej. Langeveld nog een paar nummers gezongen had, was eraan den mooien avond al weer een einde gekomen. De vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft hiermede voor de zooveelste maal een mooien avond voltooid, telkens het nuttige aan het aangename verbindende. Nadat de presidente dank had go bracht aan dr. Vos voor zijn krachtig woord, aan mej. Kramers voor haar interessante lezing en- verder aan allen voor medewerking en belang stelling, werd de bijeenkomst gesloten. In comité werd daarna de auto tocht, die Zondag voor het petionne- ment gehouden zou worden, geregeld. SPORT. Voetbal. Uitslagen van Zondag. Te Helder: H.F.CH—Emma 1-0. H.F.C.LLI H.B.S. scholieren 0-0. H.F.C.UI en IV-H.V.V.II 4-0 GclderlandI Ambachtsschool 4—2. Geldeilandll-H.V.V. 3 0. Te Texel: Sportclub Texel-H.F.C.I 2-4. Seriewedstrijden uitgeschreven door Hr. Ms. Gelderland. Uitslagen: Vrijdag 15 Mei: 4.30 - 5.30: Neptunus-Aljeh1-1. Zaterdag 16 Mei: I.30 - 2.30: Bellona v.Speyck:5—1. Eindstand der competitie: gesp. gew. verl.gel. vr. togen punt. gi 0 16 1 11 5 1 14 12 7 1 11 10 9 19 9 24 12 2 2 2 8 1.6 1.16 1 0.83 0.33 0.16 Emma Gelderl. 6 Bellona 6 Neptunus 6 Atjeh 6 Zeeland 6 v.Speyck 6 le prijs, verguld br. medaille en 11 zilveren draagmedailles, le ge schonken door den korporaal dei- mariniers C. v. d. Giesen, 2e dooi de adelborsten aan boord Gelderland, gewonnen door Hr. Ms. Emma. 2e pr|js, verzilverd br. medaille, geschonken door luit. ter zee C. E. L. Helfrich, gewonnen door Hr. Ms. Gelderland. 8e prijs, bronzen medaille, ge schonken door luit. ter zee C. E. L. Helfrich, gewonnen door Hr. Ms. De uitreiking der medailles had Zondag 17 Mei, des morgens te 10 uur, in de Marinecantine plaats. Eerat gaf de muziek van Hr. Ms. Gelderland eenige nummers ten beste, waarna de luit. ter zee C. E. L. Helfrich het woord nam. Deze memoreerde de totstandko ming dezer seriewedstrijden. Door den korporaal der mariniers Chr. v. d. Giesen was een voorstel aan hot beBtuur der voetbalclub „Gelderland" gedaan, om sorlewedstrijden te hou den, waarvoor hy een medaille be schikbaar stelde. Een door het bestuur benoemde commissie heeft toen de wedstrijden verder geregeld. In het begin waren er acht deelnemende clubs, van welk aantal er in den loop der wedstrijden één, n.1. de Heems- kerck, afviel. Volgens spreker een bew|js, dat er b|j de Marine wel animo voor het voetbalspel is. Spr. hoopte, dat deze wedstrijden tot geregelde ontmoetingen aanleiding zouden geven. Hierna werden de verschillende prijzen uitgereikt, onder applaus der aanwezigen en fanfares der muziek, waarbij spr. de prijswinners met het behaalde succes geluk wenschte en den wensch uitsprak, dat zy op den zelfden voet zouden doorgaan met de beoefening der voetbalsport. Gymnastiek. „Pro Patria." Vrydag j.1. had de wedstrijd plaats voor de meisjesafdeelingen. Bestond deze afdeeling aanvankelijk uit één klasse, begin Mei waren we genood zaakt haar in twee klassen te splitsen, zoodat ze nu bestaat uit: Klasse A meisjes van 10—13 jaar en klasse B, meisjes van 18 16 jaar. Voor afdeeling A bestond de wed strijd uit: ringen en blokjesrapen. Het hoogst aantal punten dat behaald kon worden was 63. De uitslag was: le diploma M. Moorman 61 punten. 2e A. Kuiper 58* 2e C. Wessel 66 3e A. Moorman 53* 4e M. Rappart 63* 5e C. v. Leeuwen 62 6e E. Gazan 51* Voor afdeeling B bestond de wed strijd uit: barren en hoogspringen, het hoogstaantal punten dat behaald kon worden was 64. De uitslag was: le diploma G. Slikker 50 punton. 2e T. Smit 44 3e G. Kuiper 43 4e T. v. d. Ploeg 42 5e M. Rijkeboer 39 Leider van deze afdoelingen is de heer M. P. van Hooydonk. Voor verdere inlichtingen, wonde men zich tot den waarnemenden secretaris, den heer J. Drijver Jr., Weezenstraat 71. De wonderen der natuur. Het „Stuiversblad" vertelt: „Meer dan vijfduizend eieren, waaronder van de hertogin van York, de hertogin van Fife on prinses Christiaan, kwamen bin nen." Opmerking van onze schooi maak ster „Van die sufferqjettes kAje allen verwachte". -

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1