Drievoudig Ideaal. BEECHAM'S PILLEN Ingezonden Mededeeling. Gezondheid, Kracht,Schoonheid. De gezondheid van iedere vrouw hangt vooral af van den rijkdom van haar bloed. De armoede van het bloed is zeer zeker de oorzaak van al wat niet regelmatig is in haar gezondheidstoestand. De geheime pij nen, de hoofdpijnen, de pijnen in den rug, de steken in de zijden, de bleeke wangen, kriDgen om de oogen, de eetlust die verdwijnt, de zenuwachtige prikkelbaarheid, de zenuwbuien, de galaanvallen, de zwakte, ae verkwij ning, de neerslachtigheid en al die ellendige gewaarwordingen die de vrouwen in de dagen van slechte gezondheid ondervinden, dat alles komt voort uit het bloed, dat het gebrek heeft niet zuiver en niet rijk te zijn. Wanneer het bloed rijk en zuiver is, zyn er slechts lichte wolken in het leven van het jonge meisje en der vrouw. Daarom moesten alle vrouwen die lijden, de Pink Pillen nemen, die rijk en zuiver bloed geven, die de regelmaat terugbrengen en de werking van alle organen opwekken. De Pink Pillen herstellen de eet lust en de kracht, bedaren de zenuwen en geven aan de vrouw dat innemen de uiterlijk, hetwelk het deel is van alle gezonde vrouwen De Pink Pillen bezorgen aan de vrouwen haar drie voudig ideaal van gezondheid, kracht en schoonheid. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9 - per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam, voor Helder en Omatreken bij H. DE BIE— Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. BINNENLAND. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indiö: V orzendingsvr eg. Per: Datum der ter post bezorging. T(|dst.der laat. busl. a/h PoBtk. zeepost vla Amsterdam 6 on 19 Jnnl zeepost via Rotterdam 12 en 28 Holl. maU vin Genua 2 en 16 Holi. mail via Marseille Fran. mail via Marsolllo (v. Atjeh, Sumatra's Westkust en Benfeoe- len, alleen op vorlan- gon der afzondors). Dultache m. via Napels 10 en 24 Naar Palerabang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: Eng. mail via Brlndisi Holl. mail vla Genua Holl. maU via Marseille (alleen op ver!, d. afz.) Fran. mail vla MarsoiUe Dultache m. via Napels Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra Eng. mail via Brlndisi eiken Vr(jd. Holl. maU via Genua 2 on 16 Juni Holl. mail vla Marseille 9 en 23 (alleon op vorl. d. afz.) Fran. mail via MarsoiUe (voor Atjeh alleon op verlangen d. afzend.) Dultsche m. vin Napels Naar Guyana (Suriname) zeepost via Amsterdam mail vla Queenstown mail via Soulhampton (alleen op verl. d. afz.) mail vla St, Nozaire Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: zeopost via Amsterdam 14 en 18 Juni mail vla Southampton eiken Dlnsd. of Queenstown en Vrijdag maU via Hamburg 1 Juui (aUeen op rerl. d. alk.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 3.40 's namiddags. Ingezonden Mededeeling. Idoen wonderen bij gevallen van moeheid en overmatige hersenarbeid Zij geven een ge- zondt en verkwikkende slaap. Marine en Leger. De hoofdmachinist w. G. m. Brouwer is tijde lijk geplaatst bil den dienst der conservatie op 's Rijkswerf te HeUevoetsluis. Stoomvaartberlchten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Banda vertrok 28 dezer van A'dam naar Java. Kon. WUlem III. thulsr., arri v. 28 dezer te 8uez. Oranje, thulsr, arriv. 28 dezor te Lissabon. Rotterdamsche Lloyd. Besoeki, ultr, vertrok 27 dezer van Perim. DJebros, uitr, vertrok 27 dezer van Genua. Samarlnda, thular., pass. 28 dezer Kaap Blanc. Oplilr, ultr., vertrok 28 dezer van Marseille. Insullnde, thulsr., vertrok 28 dezor van Colombo. Kon. Holl. Lloyd. Rijnland, uitr, arriv. 27 dozer te Rio Jauelro. Tubantia, tbuisr, vertrok 28 dezer van Dover. Zeelandia, thulsr, vertrok 27 dezer v. Rlo Janelro. Kon. West-Indische Maildienst. Juno arrlv. 28 dezer van Wost-Indië te A'dam. (Zie verder Tweede Blad.) PLAATSELIJK NIEUWS. Den uitslag van het morgen te Hoorn te houden concours van har monie- en fanfarecorpsen, "waaraan „Winnubst" medewerkt, zullen wij Zondagavond tusschen 7 en 8 uur op ons publicatiebord vermelden. De opening van het nieuwe gebouw van den Bond van Minder MariuePersoneel, aan het plantsoen alhier, is bepaald op Zaterdag 2' Zondag 21 Juni a.s. De heer C. van Scheyen alhier is Donderdag te Haarlem geslaagd voor het examen L. O. Telefoon. Nieuwe aansluitingen: 241 Düker, J. L., Stoommelk- inrichting „Jong Holland", Woning en fabriek. 248 Jutte, Mr.-G. J., Keizerstraat. 182 Mijnenmagazyn, Buitenhaven. De kweekschool voor de Zeevaart te Leiden. De plannen tot verbouwing van de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden, met het oog waarop de mi nister an marine deze inrichting heeft bezocht, hangen samen met de plannen tot reorganisatie van de instelling, waarin de minister zich voorstelt de opleiding van leerliDg onderofficieren bij de koninklijke marine te doen plaats vinden. Wij vernomen, dat het in de be doeling ligt om het in 1859 gestichte gebouw, aan het Galgewater staande op een oud bastion, waar vroeger de bekende molen van Rembrandt heeft gestaan, af te breken en te vervan- door een nieuw gebouw met twee verdiepingen. Het hoofdgebouw blijft, zooals het is. De twee gebouwen aan het Noordeinde zullen eveneens wor den afgebroken en vervangen door een groot gebouw. In het bovenge deelte daarvan zal dan de recreatiezaal worden gevestigd, terwijl het bene dengedeelte zal worden bestemd voor exercitielokalen. Agitatie-comité tegen de wet-Treub. Dezer dagen werd een agitatie comité tegen de wet-Treub defitief opgericht. Op het oogenblik nemen de volgende vier verecnigingener aan deelSociaal-Democratische Partij (S. D.P.), Nationaal Arbeids-Secretariaat (N. A.S.), Ned. Scbeeps- en Bootwerkers- bond en de Federatieve Bond van Gemeentewerklieden. Op het oogenblik bestaat het uit voerend comité uitD. J. Wijnkoop, voorzitter; B. Lansitik Sr,; S. van den Bergh, en Van Zelra, penning meester. Doel van het agitatie-comité- is, oen zoodanige strijd te voeren tegen het wetsontwerp-Treub tot verleening van ouderdomsrente aan behoeftigen, dat de wet-Treub wordt verworpen. Onweersgevolgen. By een kort, doch hevig onweder, dat zich (voor een paar dagen) bij Scharwoude (N.H.) ontlastte, is de bliksem geslagen in een woning van den heer T. Peereboom. Hij sloeg in zonder brand te veroorzaken en ver nielde alles wat in zijn weg lag. De verwoesting is merkwaardig. Alle ruiten werden vernield, de gordijnen zwart gebrand; vele voorwerpen zijn van de oorspronkelijke plaats gerukt, zoowel in huis als daarbuiten. Schil derijen werden van den wand gerukt, dc voordeur is stuk geslagen. De bewoners bleven, als door een wonder, gespaard. Talrijke nieuwsgierigen komen naar de verwoesting zien. Een rattenplaag. Aan den Langendyk, boven Alk maar, (de bekende tuinbouwstreek in Noord-Holland), hadden de vereeni- giugen langen tijd een premie gesteld op het dooden van ratten. Enkele maanden geleden heeft men daarmee opgehouden. Maar dit wreekt zich thans op schrikbarende wyze. De koolplanten vooral hebben erg te lyden van deze schadelijke dieren, op sommige akkers is de helft van het gewas vernield. Het is te ver wachten, dat de tuinbouw-vereeni gingen weer spoedig zullen overgaan tot het invoeren van den verdelgings maatregel. Een rijwieldievegge. De Haarlemsche recherche heeft Woensdag een goede vangst gedaan. Eenige dagen terug werden nadeele van J. P., rijwielhandelaar aldaar, twee damesrywielen verduis terd, en ten nadeele van G. de V., rijwielhandelaar te Schoten, een damesrywiel. De drie rijwielen wer den te Haarlem bij een opkooper in beslag genomen, by wien ze verkocht waren te zamen voor f22.50. Woensdag gelukte het aan recherche de verkoopster in den Haag op te sporen. Het bleek te zijn een 26-jarig meisje B. S., in den Haag woonachtig. Bij haar aanhou ding bekende zij volmondig, niet alleen de drie te Haarlem gepleegde verduisteringen, maar tevens deelde zij mede, dat ze in den Haag in den laatsten tijd niet minder dan 15 rijwielen had verduisterd en 4 witte rokken had ontvreemd. (O. H. Ct.) Verduistering te Wormerveer. De Haarlemsche Rechtbank ver oordeelde den Duitschen kantoorbe diende W. M., die te Wormerveer ongeveer f 4000 had weggenomen uit het kantoor van de firma Jan Dek ker, tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Het complot tot het laten zinken van de „Hope". Indertijd hebben voor de Rechtbank te Haarlem en het Gerechtshof te Amsterdam terechtgestaan de kapi tein, de machinist en de stoker van het stoom visschersvaartuig „Hope' IJM. 115, in verband met het laten zinken van dat schip op 18 April 1913 in de Noordzee. Het Gerechts hof veroordeelde den kapitein en den machinist ieder tot een jaar gevan- genisstraf.onder aftrek der voorloopige hechtenis, en den stoker tot zes maan den gevangenisstraf, onder aftrek van vyf maanden voorloopige hechtenis. Bij de behandeling der zaak hadden de beklaagden verklaard dat ze door den assuradeur C. Zwart waren om gekocht. In Februari j.1. nu had zich dien tengevolge voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden de 30- jarige assuradeur C. Zsvart, beklaagd dat hy voor 13 April 1913 te IJmuiden door een belofte opzettelijk het straf bare feit heeft uitgelokt, door aan den machinist A. Th. Maréchal een be looning in geld te beloven, wanneer hij de „Hope" tot zinken bracht. De Rechtbank te Haarlem sprak den beklaagde vrij van het ten laste gelegde, terwijl het O. M. 2J jaar vangenisstraf had geöischt, met last tot onmiddellijke gevangenneming. Het O. jM, teekende van dit vrij sprekend vonnis appèl aan, zoodat de zaak Donderdag in hooger beroep voor het Gerechtshof te Amsterdam diende. Van de behandeling ook van zaak is destijds een uitvoerig verslag in ons blad verschenen, zoodat, daar geen nieuwe gezichtspunten zich open den, thans met een kort verslag kan worden volstaan. By het getuigenverhoor verklaarde de machinist Maréchal, dat i.y te Rotterdam met bekl. een telephonisch gesprek heeft gevoerd over het plan tot het doen zinken van het schip. Hem werd toen door bekl. f 1000 beloofd, welk geld hem veertien dagen na het zinken van de „Hope", die voor f30,000 verzekerd was, zou worden uitbetaald, een belofte die echter niet is nagekomen. De kapitein Ai ie vdn Steen verklaarde bij het telephonisch gesprek tegenwoordig te zijn geweest. Hij hoorde, vlak bij den hoorn staande, beklaagde Ja" ant woorden, toen Maréchal vroeg: „Je blijft bij de afspraak?" Advocaat-generaal mr. De Josselin de Jong ziet in bekl. den man, die de aanleidende oorzaak van het zinken is geweest, alsmede van de valsche scheepsverklaringen, die door de be manning werden afgelegd. De bekl. is door de Haarlemsche Rechtbank vrijgesproken, omdat het ten laste gelegde niet wettig bewezen Spr. acht dit bewijs echter wel geleverd, omdat de verklaring van den machinist niet alleen staat, maar steun vindt in de verklaring van den schipper. Eischvernietiging van het vonnis en veroordeeling van bekl. tot twee jaren gevangenisstraf. Tevens ver zocht de advocaat-generaal het Hof, by de uitspraak van het arrest de onmiddellijke gevangenneming van bekl. te gelasten. Mr. dr. Vis pleitte vrijspraak. Gemeenteraad van Zaandam. De staking. In de April-vergadering was door den burgemeester aan de hand van het desbetreffende politierapport en ter beantwoording van een door het soc.-dem. lid, den heer Kuit gestelde vraag, de mededeeling gedaan, dat in een der fabrieken 's nachts een der particuliere nachtwakers bebloed, dronken en slapende op den grond was gevonden. Tegen deze beschuldiging was een dezer nachtwakers W. J. Lens van Amsterdam, te kennen gevende dat dio op niemand anders dan hem kon slaau, in een adres aan den Raad in verzet gekomen. Adressant verklaart nimmer dron ken te Zaandam te zijn geweest en aldaar door de politie ook niet op den grond te zijn gevonden. Voor zoover hy weet blykt ook niet uit het politierapport dat hij in beschonken toestand is aangetroffen, doch staat daarin vermeld, dat hij niet naar sterken drank riekteJ Dat zijn neus verwond was, vond zijn oorzaak in het feit, dat hij den vorigen avond in de duisternis over een stuk hout gevallen was. Hij meent dat bedoelde agent van politie, die het vei baal1 had opge maakt zonder twijfel zal willen ver klaren, dat hij niet beschonken was, daar die agent zelfs eenige oogen- blikken kalm met hem heeft zitten te praten. Adressant geeft voorts te kennen door de mededeelingen met groote schade te worden bedreigd, omdat hij daardoor uit zijn betrekking zal worden ontslagen, gelijk hy daarin reeds is geschorst en verzocht nu dat de voorzitter de beschuldiging zal terug nemen of een onderzoek Daar de feiten instellen. -• Een open brief van den Bond van Werkgevers, (waaruit wij reeds vroeger het een en ander hebben vermeld) on het adres-Lens worden tezamen behandeld. Op voorstel van den heer Duys (S.D.A.P.) wordt besloten den open brief in de notulen op te nemen. Ook de brief van Lens zal daarin worden opgenomen. De heer Duys meent, dat elk woord in den brief een onwaarheid is. Door den voorzitter is met al te groote onpartijdigheid op de inter- pellatiön van de heeren Kuyt en Groen in de vorige raadsvergadering geantwoord. De burgemeester heeft alle rapporten openbaar gemaakt, wat niemand anders in het land zou doen. De burgemeester heeft niets gedaan dan de officieele rappor ten geciteerd, zonder eenig commen taar daarbij te leveren. Die houding wordt nu door de werkgevers ver keerd uitgelegd. De Voorzitter heeft niet gezegd, dat de werkwilligen die 's avonds op straat komen de orde verstoren, hij heeft alleen de vraag gesteld of wanneer zy onnoodig en demonstra tief over straat gaan, zij daardoor niet tot ordeverstoring aanleiding geven. In het politierapport is het te lezen, dat op sarrende wyze door sommige werkwilligen en kantoorbedienden is opgetreden. Ook is niet waar, dat de Burgemeester gezegd beeft, dat alle klachten van werkgevers gelogen zijn. Wel heeft hij aangetoond, dat verscheidene dier gevallen onjuist waren voorgesteld. Is het geen verzwaring van de taak, dat de houtwerven door vreemde individuen worden bewaakt Een der leden heeft een dier nachtwakers dronken in den trein ontmoet. Het is Koning Alcohol die waakt. Patroons moraal, Oranje en alcohol gaan veel samen. Zonder de politie met iets op de hoogte te brengen zijn die nacht wakers hier gekomen. Zou het zoo vreemd geweest zijn, als een agent 's nachts zoo'n man over de werf zag loopen, dacht dat het misschien was een sabotageplegende staker of iemand die brand wilde stichten? Daarbij kan het voorkomen dat inder daad een kwaadwillige op een werf kwam. In zoo'n geval kan de politie meenen, dat het een nachtwaker is. Wordt op die wyze de taak van de politie niet verzwaard? Spr. heeft den Burgemeester ge waarschuwd niet al t© goedgeloovig to zyn en te goeder trouw, wanthy kent de kerels hier nog niet, die parvenu-achtige vrijzinnigen, die men hier heeft. Nu de burgemeester onpartijdig op treedt deugt hy niet meer en schrijft men briefjes aan deD Commissaris der Koningin als hij om 12 uur niet op het gemeentehuis is. Telkens heeft de Burgemeester den werkgevers gevraagd hem in te lich ten als er hout verscheept werd, doch de werkgevers voldeden hier aan niet. Spr. keurt het af, dat de Bond van Werkgevers het schrijven aan den Burgemeester als antwoord op zijn aanbieding om bemiddeling heeft ge publiceerd, terwi,jl de Burgemeester zoo gentlemanlike is geweest om dien brief niet openbaar te maken. Daarbij stelt men het voor, of de Burgemeester geweigerd heeft te antwoorden op een vraag van een der patroons of hy niet bereid zou zyn de particuliere nachtwakers te beschermen. De voorzitter heeft hier op wel degelijk geantwoord. De houtpatroons zullen door hun wyze van optreden den strijd moeten verliezen. Zulke menschen mogen het niet winnen. Spr. vraagt of het waar is, dat de Christelijke stakers niet voldoende geld tot ondersteuning hebben. Wan neer dat zoo is, dan blijkt daaruit, dat de Christelijke baronnen en ge- fortuneerden één lijn trekken met de vrijzinnige patroons. Spr. hoopt, dat de Raad het zal te kennen geven, als de burgemees ter niet onpartijdig optreedt, en dat men dan met feiten zal komen. Spr. brengt hulde voor de wijze waarop de burgemeester zich van zijn taak heeft gekweten. De arbeiders hebben den burgemeester gesteund, doch daardoor heeft hij den steun van de patroons verloren. Ook der politie brengt spr. hulde. De Voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen beide stukken in hun handen ter afdoening te stellen. De Voorzitter zegt, niet te willen antwoorden op de onbeschofte wijze, waarop de Bond van Werkgevers zich in zyn open brief heeft geuit. Spr. gaat den geheeleu inhoud van den brief na. Spr. vraagt of Zaandam eigenlijk niet het toonbeeld is geweest van een ordelijke, rustige stad? De ordeverstoringen waren steeds het gevolg dat men de politie niet heeft gewaarschuwd, wanneer werk willigen en kantoorbedienden op straat kwamen. Op de beschuldiging van partijdig heid zal spr. niet ingaan. Doch dit was aanleiding, dat hij zijn bemid deling introk. Ook na die beschuldi ging is spr. voortgegaan in dezelfde richting en heeft hij meer gedaan, dan hij als burgemeester verplicht was. Spr. heeft aan het bestuur van den B. v. W. een brief geschreven, waarin hij wees op de onjuiste voorstellingen, en waarin hy er op aandrong het beweerde met bewijzen te staven. Een grief heeft spr. den Bond er van gemaakt, dat men niet gewacht heeft tot het officieele raadsvorslag zou zijn verschenen. Dit heeft spr. ook den voorzitter van den Bond v. W. den heer EDdt aangeraden. Aan den Bond heeft spr. vrijheid gegeven zijn antwoord op den open brief te publiceeren. Men heeft dit niet gedaan. Spr. is van zichzelf overtuigd steeds zijn plicht te hebben gedaan en onpartijdig te hebben gehandeld. De heer Fris (a.r.) vraagt ook hot schryven van den burgemeester in de notulen op te nemen. Hiertoe wordt besloten. De heer Fris zegt, dat het gerucht gaat, dat de kas der Christelijke stakers slecht staat. Spr. weet dit niet, doch wel weet hij, dat elke week aan de Christelijke stakers een gulden meer wordt gegeven dan aan de modernen. Spr. acht het niet in het belang van Zaandam, dat de arbeiders de staking winnen. (De heer D u ij sAcht u het dan gewenscht dat zy de staking ver liezen De heer Fris (a.-r.) zou het in het belang van Zaandam achten, als de staking morgen eindigde. (De heer Du ijs: gewonnen of verloren?) De heer Fris: Opgelost. De in dustrie krijgt oen gevoeligen klap; daarbij zullen er arbeiders zijn, die straks niet meer aangenomen kunnen worden. Het gaat niet aan te zeggen de arbeiders moeten de staking winnen. De heer Du ijs (s.d.a.p.): Nu de patroons alle bemiddeling weigeren, moet gewacht worden dat de over winning behaald is. De heer Van der Veen (A.-R.) erkent, dat de voorzitter een moeilijke taak heeft. Dat de voorzitter de zaak als sociaal democraat partijdig beziet is verklaarbaar. Spr. acht het een ongewenscht standpunt, dat een werkwillige of een kantoorbediende, die rustig zijn weg wil gaan, kennis moet geven aan het hoofd der gemeente. Ieder moet veilig zijn weg kunnen gaan. De heer Baas (A.-R.) erkent, dat over de orde niet te klagen valt. Het is inderdaad waar, dat de werkwil ligen zelf veel kunnen doen tot het bewaren der orde. Al die groote woorden brengen ons verder van huis. Dit geldt ook voor de stakings leiding. Men moet geen olie op het vuur werpen. Men heeft geen tegenover gestelde maar evenwijdig loopende belangen. De heer Gropn (S.D.A.P.) criti- seert de houding der Christelijke ver trouwensmannen. 8 weken is er ge vochten. 't Is een schande dat men hier nu adviseert om maar weer aan het werk te gaan. Moet de toenadering komen van de arbeiders. Zijn de loonen niet schandelijk laag? De heer Prins (S. D. A. P.) zegt nooit zulk een ordelijke staking te hebben gezien als hier, wat spr. dankt aan den burgemeester, de stakings leiding en den commissaris van politie. Vechtpartijen komen in gewone tijden ook wel voor. In het geheel is één klap uitgedeeld, terwijl er alle Zaterdag- en Zondagavonden klappen bij de vleet worden uitgedeeld. Bij de stakingen van het Hart en de Phenix ging het er anders by langs. De heer Feisser (Vrijz.-Dem.) meent ook dat men alles wat kwetst moet nalaten en niet generaliseeren. Spreker wijst er op, dat ook van stakerszijde is te kennen gegeven, dat men geen bemiddeling wenscht. Dan komt men niet tot een eind. Van beide zijden moet men iets toe geven. De heer Duys (S. D. A. P.) wil natuurlijk ook een spoedige oplossing van het conflict, doch acht het in het belang van Zaandam, dat de stakers den strijd winnen, omdat het meer in het belang i8 dat de honderden ar beiders proficeeren van een bloeiende industrie, dan 14 of 15 fabrikanten. Het is het beginsel van de soc.-dem. zooveel mogelijk welvaart aan zooveel mogelijk menschen te verz keren. De overzijde vereenzelvigt het belang der gemeente met dat der kapitalisten. Het is ook in het belang der nering doenden als de arbeiders de over winning behalen. Als de patroons de rijkdommenuitZaandam hebben weg gehaald, gaan zij de gemeente uit. naar Bloemendaal, terwijl de arbeiders hier blijven. Menschen die de goede trouw niet betrachten, noemt spr. tuig. Spr. zegt dit in verband met het optreden der patroons tegenover den burgemeester. Onderkruipers zijn verraders, al wil spr. verzachtende^ omstandigheden pleiten. De heer Fris e. a. sterken door hun woorden de werkgevers. Samen werking tusschen twee tegenover elkaar staande partijen noemt spr. lak door strijd moeten verbeteringen worden verkregen. Spr. deelt mede, dat de voorzitter moeite heeft gedaan, toen by zich had teruggetrokken, een ander te krijgen als bemiddelaar. Als de patroons alle bemiddeling blijven weigeren, zou het niet zoo vreemd zijn wanneer het vaststaat, dat het winnen van den 3trijd door de stakers zou zyn in het belang van Zaandam niet onmogelijk zou zijn, dat men tot subsidie uit de gemeentekas aan do stakers zijn toevlucht zou moeten nemen. De heer Van der Laan (S. D. P.) constateert, dat do heer Van der Veen niet heeft aangetoond, dat B. en W. bij de staking zijn betrok ken. Dat de stakers alle bemiddeling hebben afgewezen is niet waar: alleeh hebben zij te kennen gegeven die bemiddeling niet te zullen vragen. De voorzitter constateert, dat niemand in den Raad het voor den open brief heeft opgenomen. Spr. is het met den heer Van der Veen eens, dat woorden als tuig niet in den Raad thuis hooren. De heer Duys: Ik eigenlijk ook. De heer Fris heeft, naar sprekers oordeel zich onvoorzichtig uitgelaten door te zeggen, dat er gebrek komt in de gezinnen van de arbeiders. Daardoor heeft hij steun gegeven aan de patrooDS. Dit heeft spr. van iemand, die zegt voor de arbeiders te gevoelen verbaasd. Daarbij ver dient het afkeuring, dat officieel uit den Raad aan een der beide strijdende partyen steun wordt verleend. Met den heer Van der Veen spr. het eens, dat iedereen op straat veilig moet zijn. Doch als men liever geen herrie heeft dan wel, is het toch veel voorzichtiger de politie vooraf keunis te geven. De heer Prins stelt een motie veor, waarin door den Raad sym pathie wordt uitgesproken met de onpartijdige leiding van den voor zitter en afkeuring wordt te kennen gegeven over de onwaarheden door den Bond aan het adres van den burgemeester geuit. De heer Fris (A.-R.) heeft met genoegen van den voorzitter gehoord, dat bemiddeling nog mogelijk ia. Spr. ontkent te hebben gezegd, dat de arbeiders maar weer aan het werk moeten gaan. Alleen heeft hij een spoedige oplossing in het belang van Zaandam genoemd. Tegenover de bewering van den heer Duys dathy ten gunste van de werkgevers heeft gesproken, wijst hy op de houding van de heeren Duys c. s. die niets anders hebben gedaan dan ten gunste ▼an de stakers spreken. De heer Brinkman (vrijz.-dem.) geeft te kennen in te stemmen met het eerste deel van de motie, doch kan het tweede deel niet voor zijn rekening nemen, vooral omdat de aangevallenen zich hier niet. kunnen verdedigen. De heer Duys: Ik dacht wel dat de heeren een smoesje zouden vinden. De heer Brinkman'. Ik sta vry zoowel tegenover de patroons als tegenover de arbeiders. De heer Baas meent ook dat het niet aangaat medeburgers een hak te zetten zonder dat zy zich verde digen kunnen. De heer Duys stelt zijn partij genoot Prins voor het laatste ge deelte van zijn motie terug te hemen. Spr. zal tevreden zijn als de leden voor het eerste deel stemmen, om dat zij daardoor den Bond een vol doenden draai om de ooren geven, aangezien de Bond in den open brief aan den voorzitter getuigd heeft, dat hij met twee beenen staat op het standpunt van de arbeiders. De heer Prins neemt het tweede deel van de motie terug. De motie-Prins wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter zegt den leden dank voor dit bewijs van vertrouwen. De open brief en het adres-Lens worden in handen van den voor zitter ter afdoening gesteld. (Hbld.) en Staffordsbire, en in Warwickshiie ziet het er met den oogst allertreu rigst uit. In Frankrijk is het al weinig beter. Zelfs in het zuiden van dat land tn aan de Riviera volgt de eene storm, steeds gepaard met regen en sneeuw, op den anderen. Ook daar is op ver schillende plaatsen de oogst geheel of gedeeltelijk vernield. Te New York is het daarentegen zoo heet als het iu 31 jaar niet ge weest is. De thermolmeter wees daar Woensdag 90 gr. BUITENLAND. Een scheepsongeluk. Petersburg, 28 Mei. Zeven jonge lieden uit de voorname kringen deden gisteren een tocht met een jacht van de academische jachtclub in de Fin- sche Golf. Door den hevigen wind kantelde het jacht. De opvarenden klemden zich aan het omgeslagen schip vast en hielden zich zoo den geheelen nacht boven water. Van morgen weiden zes van hen echter door de golven weggeslagen, alleen de zevende kon door visschers wor den gered. Meimaand. De door dichters in alle toonaarden bezongen Meimaand doet dit jaar hare reputatie weinig eer aan, niet alleen in ons land. In Engeland by v. is het even koud, zoo niet kouder dan ten onzent en uit alle streken van dit land komen berichten omtrent de schade, door de vorst aan de gewassen toegebracht. In East Berkshire lagen dezer dagen de vijvers toe en zelfs de planten, die met glas waren bedekt, leden onder de hevige koude. In het district Bath teekende de thermoter 22 gr. Fahr., zoodat o.a. de aardappelen totaal bedorven zijn en ook de vruchtboomen zwaar heb ben geleden; in het district Peter- borough, het noorden van Shropshire De hoogste goederen van Indië. Oceanen scheiden Nederland van zijne koloniën in Oost en West, en een wyde kloof gaapt tusschen de gedachten-sfeer der Indiërs en de onze, maar toch wist het menschelyk genie een, door de eenheid in het denken der menBchheid geschoorde, brug te slaan naar het Oosten en het Westen, waarlangs ideeön-wisse- ling den producten-handel kon volgen, en wist het daar om den evenaar in het Oosten te vereenigen, niet alleen politiek en economisch, maar ook geestelijk, die duizenden eilanden, van wier bewoners eenige groepen in godsdienst, taal, zeden en ge woonten meer van elkaar, dan van ons verschillen. Het schoonste idee, dat Nederland zóó aan den Indischen Archipel bracht, is het Christendom. Ons ge werd dit uit het Oosten, en onze zendelingen voeren het langs heilige gronden naar de verste landen der zon alsof door een wonder de goddelijke gedachte verder terug kaatste dan haar beweging aanvang nam. In de pracht der tropische natuur, waar, bij het maanlicht de palm zich verheft als een vrouw, biddend in een doorgeurden tempel, waar de mensch zich zyn zwakheid met Gods grootheid hoort toezingen, ge voelt het Christendom zich weer in zijn omgeving, en, had niet de ver strakte leer van Mohammed daar de harten al gevat, het had ook op Java, gelijk reeds op Ambon, Minahassa en in de Battaklanden rijken oogst mogen saè,mbinden. Maar wij, Christenen, wat kunnen we door den Islam en de Moslims, door het Boeddhisme en zijn aan hangers ons gevoel en ons inzicht verrijken! Immers, door de studie dier godsdiensten zien wij de zuiver heid van het Christendom als getoetst goud en komen wy tot de erkenning, dat velen onzer „heidensche" broeders in de deugdenouderliefde, zelf bedwang, berusting, bescheidenheid, verder zijn dan wij. Laten wij zendelingen uitzenden evenals Mohammedanen en Boed dhisten op hunne wijze, maar laten wij toch vooral de menschen wij willen bekeeren, in hun gods dienst, zeden en gewoonten leeren kennen Gelukkig ziet de zending in,' dat zij zich aldus aan moet passen aan de omgeving, en wordt juist door zendelingen rijk materiaal geleverd voor de kennis van godsdienst, taal, zeden en recht der Indiërs. Zoo worden onze godsdienstige ideeön en onze wetenschap verrijkt langs die banen. En niet alleen vloeit de Christelijke godsdienst in zyn volheid over den Archipel uit, maar ook ziét de Indiër met verwondering, maar ook deele bewonderend onze instellingen van Staats- en gemeentebestuur ten zljnent doorwerken, en half verbaasd, half verblijd hoort hy van onze be grippen van recht, goede trouw, van onze inzetting van het huwelijk en de plaats der vrouw alle welke begrippen en instellingen zich uit christelijke beginselen ontplooiden of den invloed daarvan sterk onder gingen. Zoo schrijft in haar brieven de liefelijke Raden Adjeng Kartini, dat zij verrukt was over de plaats dei- vrouw in het christelijk huwelijk. En juist de Westersch-beschaafdu Kartini, die het Christendom als maanstralen door de jonge ziel zag schemeren, schenkt ons de bloemen- bekoring der Javaansche vrouw, wier teer gevoelsleven balsem zou mogen zijn voor het iets te intellectueele, iets te individueele geestesleven van enkelen harer Hollandsche zusteren. In het algemeen zal het Oosten wèl doen, zich, zonder het volks eigen los te laten, te sterken aan het scherpe intellect, den geest van persoonlijk initiatief, het vrijheids gevoel van den Westerschen enkel- ling,terwijl deze laatste van het fijne gevoelen van den Javaan, diens opgaan in de landszeden, weer veel kan leeren. De Archipel-maleier gevoelt, dat hij bij ons, Nederlanders, op recht kan rekenen, en bewijst door dat gevoel, dat hij een louter idee van het Westen heeft ontvangen. Zeer zeker is het er verre van. dat de Indiër al onze vormen van procesrecht, die menigen Hollander vreemd aandoen, bewonderend zou billijken, maar wel ziet „hy er als kern, dat de Hollander hem een eerlijk rechter is, voor wien hij zich vrijelijk kan verdedigen, en dat waar deert hij. En zóó kan men wel in een strafgeding de kalme oogen van een maleischen beklaagde even zien opflitsen, als een sprake van mensch tot mensch, als een hulde, omdat hem is recht gedaan. En wanneer dan een zware straf tegen den be klaagde wordt gewezen, treft geeD blik van haat den rechter, die im mers alles heeft gedaan, om goed vonnis te kunnen wijzen. Een merkwaardig bewjjs, hoe onze goede trouw, ons „een man een man, een woord een woord" bij den Ma- leier-insloeg, is wel, dat men in de Padangsche Bovenlanden onder de uitdrukking: „Bag badjandji djo oelando" (letterlijk: „Zooals bij het afspreken met Hollanders") verstaat precies doen, zooals is afgesproken" De Archipel-maleier waardeert ook zeer, dat hem onder het Nederland- sche bestuur groote vrijheid is ver zekerd; dat zijn instellingen, zijn recht, zijn godsdienst, zijn zeden en gewoonten niet worden op zij ge schoven; dat er geen breuk in zyn geschiedenis wordt geslagen, door strakke, straffe oplegging van Wes- tersch recht en Westersche instel lingen, maar dat de Regeering juist wenscht, dat de archipel-adat, die niet in strijd is met de menschelyk- heid, blij/t voortleven, zoolang als de bevolking dit zelf wil, en dat bestuur en rechtspraak zooveel mogelijk rus ten op de inheemsche bestuurs instellingen en de eigen rechtspraak der bevolking. Zóó volgt de Regeering in Indiö een waarlijk breede en wijze politiek. Zal nu deze organische ontwikke ling, deze uitwisseling van ideeön doorwerken, dan moet Nederland met Insulinde vereenigd blijven. Zou toch een der grootmachten den Archipel overweldigen, dan zou, afgezien van den zwaren cyns, die men den Indiörs zou opleggen, en van den stroom van laaghartige gelukzoekers, die zich van het overheerschende volk over hen zou uitstorten, zeer zeker een breuk in hun geschiedenis, in hun organi sche volksontwikkeling geslagen worden. Bestuur, rechtspraak, onderwijs zouden dan van nieuws geregeld worden, met sterke centralisatie, met starre, straffe commando's, als in een legermacht, met onderdrukking van de bestaande volksinstellingen, met fatsoeneering en verwringing van het geestelijk leven der ongelukkige in heemsche bevolking naar het model, dat de overweldiger vooraf zou heb ben vastgesteld. Vooral de nieuwste koloniale geschiedenis geeft voor beelden van een dergelijk streven. Zóó zou een van boven af revolu tionaire politiek gevolgd worden. Maar op Nederland en Indie rust de plicht tegen zulk een overrompe ling te waken, in het belang der Indiërs, in het belang van het Moeder land, in 'het belang van vrijheid en recht. Het is onze heilige roeping om door rechtspraak en politie naar binnen, maar ook door een krachtig leger en een vloot van sterke schepen naar buiten de geestelijke goederen der volkeren onder de Nederlandsche vlag te beschermen. Neen, niet alleen aan verdragen danken wij onze positie in Oost-Aziö, zooals wel is beweerd, maar aan onze innerlijke kracht, onzen takt, ons welbewust streven naar geleide lijke historische ontwikkeling der Indiörs, aan onze uitwisseling van ideeën met het Oosten, zooals geen enkele koloniale mogendheid het heeft toegepast, maar daarbij is ons dan de zware taak opgelegd, om, nu het veld van de wereld zich verplaatst naar den Stillen Oceaan, ook aldaar, zooals in middeleeuwen en nieuwe geschiedenis in Europa, het even wicht der volkeren en daarmede het recht in de wereld te helpen bewaren. Brengt onze vloot en ons leger dan in overeenstemming met de breede kracht, die van ons uitgaat over de wereld, laat de defensie althans vol doende zijn, om bij een oorlog tus schen de grootmachten den rechts toestand in den Aziatischen Archipel naar behooren te beschutten! Nog is het mogelijk. Het zal afhangen van de volks vertegenwoordiging, of wij, als weer het kanon onweert op den Stillen Oceaan, voor God, Koningin en Vader land zullen kunnen handhaven, wat wij ontvingen, dan wel de hoogste goederen der menschheid ten roof moeten laten. Langs de straat. Roovorbende van Japijokla. A Een kinderhand is gauw gevuld, zegt het spreekwoord. Geef een jongen een paar plankjes, een hamer en wat spijkers, en by' toovert u allerlei fantastische voorwerpen, als daar zyn auto's, vliegmachines en kasteelen. Geef hem twee stoelenhij waant zich op een dreadnought te zyu voor een overmachtigen vijand. Kinderen hebben fantasie en die fantasie stelt ben in staat met de aller-eenvoudigste hulpmiddelen de aller-ingewikkeldste problemen optelossen. Maar natuurlijk accepteert een kind liever het reeöle dan het primi tieve. Liever heeft het de spoorwagen- in-blik, die langs heusohe rails kan rijden dan het voorvaderlijke namaak sel ervan. Al was het alleen maar hierom, dat hij daar bij de vernieling, meer satisfiactie van heeft. Want zoo'n primitief houten ding meteen paar raderen van garenklosjes is lang niet zoo aardig om stuk te maken als een vernuftig in elkaar gezette mechanische spoorwagen. Maar een van de heerlijkste dingen, die je een jongen geven kunt, zyn heusche spoorwagens. Zoo'n gevaarte van eenige duizenden kilo's, dat je met je allen een eindje voortbewegen kunt langs de rails, zoo'n leege, open goederenwagen, waar je op, in, aan, boven, onder, langs en midden kunt hangen, staan, zitten, enz. dat is je ware. Er is nog een hooger genot. Dat is het genot in het onbeperkte bezit te zyn van een wagon eerste en tweede klassehet intense genot op de zachte kussens, slechts voor weledel geboren en hoogwelgeboren zitvlakken bestemd, zijn proletariörsbeenen te mogen uitstrekkenmet zijn beslijkte schoenen, of, nog liever, met ruw houten klompen, het zachte pluche te mogen bezoedelen, kortom in bandelooze vry heid de anarchie hoogtij te doen vieren. Heerlijk, zoo'n onbe twist eigendom ter dispositie te hebbenheerlijker dan welke bosch- rijke heerlijkheid van welken hoog geboren graaf met wandelwegen, vijvers en stille paadjes. Natuurlijk meesmuilt de lezer. Na tuurlijk zegt hy by zich zelf: hy dat ben ik is weer aan 't doorslaan, hij doet weer eens aardig. Wie ter wereld, aldus gaat de lezer voort in beter weten, wie ter wereld geeft nu aan jongens spoorwagens cadeau om Met uw verlof: ik sla niet door. Ik blyf in de 1ÜQ vaQ bet waarachtige, zooals al mijn werk aan de krant steeds het stempel draagt van waar heid en waarheid alleen. Wie mij niet gelooven wil, moet maar eens 's mid dags, na de schooluren, gaan kyken op het rangeerterrein van de Hol landsche Spoor. Hy zal zien, dat daar allerlei goederenwagens, en, als 't geluk dient, ook personenwagens, gereed staan om tot speelgoed te dienen van de jongens uit den omtrek. Hij zal zien, dat ze zelf rangeerdertje spelen, met vereende krachten de

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2