?sss2 „De Empress of Ireland". Agenda. Bloscoop-Voorstollingou Kanualweg 112. Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. Bioscoop-Voorstellingen Spoorgracht. Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. Bioscoop-Voorstellingen Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. 6 Juni. Lezing van den heer Irwin Brown. Casino, S uur. Amsterdamsche Beurs. 3 Nod. W. Schuld 2 U Idem 5% Tabak Bulgarije 4% Goud Hongarije 4 Oostenrijk G°/0 Rusland 6o Em. 4 Blnn. Moxi'-o 4% Fund Brazilië 6 U o/0 Amsterdam 4 Idem Cert. Ned. Handel Mij. Amalgamatod Cotper Com. Am. Car Foundry Am. Hlde Je Leather Common Steels CulL Mij. Vorstenlanden. Ketahoen Redjang Lebong Plttsburg Coal Inter. Rum. Petroleum Kon. Red. Petroleum Orion Petroleum .Amsterdam. Rubber Mij. Doli Batavia Rubber Nod. Amer. Stoomvaart Nederl. Scheepvaart Unie 4J£0/„ Marinebond Pref. Marino Doli Batavia Tabak Deli Maatschappij MedanTabak Maatschappij West Java Thee HolL IJz. Spoorweg Mij. Staatsspoor 4°/o Staatsspoor 4»/o Wladlkawbas 188G Common To^ieka Mlssouris Rook Island South Rails Union Pacific 3% lot AmBterdam A"lo lot Antwerpen Oongo loten Marine en Leger. beseh, v.d. Min. v. Marino is luit. te late kl. A. L. Bceser met 11 dezer gepl. i dlr. to Ilellovoetsluis en N. J. van Laer, thans fepl. in die dlr., met 1 Juli ovorgopl. naai >op. van Marine. De onlangs hier te lande gebouwde onderzee boot K 1 zal 1 September naar Oost Indiê trekken onder bevel vnn den luitenant lei 0 klasso jhr. G. L. Sclioror. 1 do gedane proeftochten er gunstig. lasso jhr. i rosuitate:. gezondh. der le kl. L. J. Bdller mui ingang vim (i Juni 1914 gedurende een J ter beschikking gestold van den Minister i Kolonlén ten behoeve der pestbestrfidiug Nederlondsch-IndiG, in verhand aarmee hij met. db n datum eervol wordt ontheven van zyne plaatsing bij het Marine-hospitaal te Willems oord, terwijl met 2 Juni 1914 tUdelijk Is heiast mot den Chirurgische» dienst bil dat hospitaal .1# heer Care) Hendrik ten Horn, arts to A'dam. De lult. ter zee der 2e kl. J. W. D. Kutll Hr. M«. Wachtschip te Willemsoord wor Juni 1914 ttjdolilk godotachoerd aan boord Hr. Ms. „Geep". BEVORDERING OP 1 JUNI 1914. Bootsman J. F. L. Houben tot schipper. Surg.-torpedist J. Bouwen tot torpodist-mujoor. Kwartiermeester P. Osinga tot bootsman. Matr.-torp.ru. W. D. Hooglaml tot korp.-torp.nl. Stoker le kl. K. Vencma tot matroos-torp.m. Stoker 36 kl. W. N. Bouwman tot Stoker lo kl. F. Coolegem lot Korp.-mach.dr.lekl. J.Cnossen tot serg, mach.dr. Mutroos-tlmm. F. F. Felkers tot korp.-tlunu. Korp.-zlckenverpl. A.Neissingh tot serg. z-verpl. Matr. z.verpl. J. F. Nleuwenliuustotkorp. z.verpl. Matroos 3e kl. P. II. Verbeek tot matr. schrijver. Matroos kok L. J. Stern lot korporaal-kok. Adsp.-stofni. E. J. Kampman tot starinuzlkunt. J. Bos MET IC JUNI 1914. Kwartiermeester 1). Steeman tot bootsman. J. v. d. Plas Korp-hofmeester J. Bos tot serg.-hof moester. ah,dr. 2e kl. ALSBOVEN MET INGANG VAN 1 MAART 1914. Stolcer-ollem. G.T.Oostdam tot korp.-m.dr.2e kl. ALSBOVEN MET INGANG VAN 1 MEI 1914. Korp.-bottelier J. C. Koning tot sorg. botteller. OVERPLAATSING OP 6 JUNI 19U. lloofdmuch. D.W. Claassen v. Heemsk. ter besch. D. AL Bot v. ter besuh. op Heemsk. De kapitein G. L. M. H. Higly. van het le 4e reet. vesting artillerie te don Helder, is belast met het bevel over de le compagnie van dat bataljon. De sorgoant lekl. D. LangerUs, van het 3e bat., 21e regt., infanterie te den Helder, wordt van 10 Juni a.s. tot en met 11 Augustus d.a.v. gedetacheerd bij .te normaal-sctiietschool te 's-Gravenhage. Uo milicien-sergeant J. Fold, van het 4e regt. vesting-artillerie, is aangesteld tot sergeant bij het 2e bataljon van het. korps, in garnizoen te Neuzen. Vlsscherijberichten. Nleawediep, 2 JuuL Aangebracht door 3 kor ders te zamon 50 stuks groote tong f0.80 per stuk, 150 stuks middeltong f0.46 a ff0.50 per stuk, 100 stuks kleine tong f0.15 per stuk. 2 maud kleine schol f 5X10 per inand, 2 mand schar f3.00 por mand. Vnn trekkers 50 tal haring f 1.76 a f2J*0 per tol, S0 tol geep f 4.10 a f7,00 per tal, 5000 stuks ansjovis f7.10 a f7.75 por 100O Btuks. 3 Juni. Van 25 korders te zamen 2 tot 10 stukB groote tong f0.85 per stuk, 10 tot 80i middeltong f0.40 a fOoO per stuk, 10 t- stuks kleine tong f0.15per stuk, 1 tot 2 i kleine schol f8.00 u f6.00 por mand, 1 schar voor f8.60. Van trekkers 170 tal haring ("120 a f3.80 per tal, 100 tal geep f3.80 a fstiO por tol, 50X100 stuks ansjovis f7.50 a f7.90 por 1000 stuks, 1 Marktberichten. Beverwijk, 2 Juni 1914. Asperges le soort (dik) f82-38 per 100 bos, ld. id. blauw f20- 28 por 100 bos; ld. 2o soort dun f10—16 per 100 bos; ld. ld. blauw f8—12 per 100 bos; rabarber f4 6 per 100 bos; raap stelen f2-3 per 100hos; radijsf2-8per 100bos; wortelen f22-25 p. 100 bos; salade fl.50-2 p. 100 krop; postolein f80- 36per 100ben; spinazie f70-100 por 100 kist, bloemkool flÖ-30 per 100 stuks, komkommers T8-10 p. 100 Btuks, az-J beien f14—16 per 100 mandjes. Aanvoer 5000 asperges. Purmerend, 2 Juni 1914. Kaas. Aangevoerd 128 stopels f30-84.50 de 60 K.G. Boter. Aangeroerd 2263 K.G. f150- 1.35 per K.G. V e e. 488 Runderun vot vee f 0,76- 0.86 por K.G. 68 Paarden, 112 vetto Kalvere.. fO.96—L16 per K.G. 494 nuchtere id. f 15-30por Stuk; 395 vetto Varkens f0.46-0.49 per K.G. 17 magere id. f20-25 por stuk; 242 Biggen f9—12 -ter stuk; 2411 schapen en lammeren. Eieren 3.90-450 per 100 stuks. Handel matig. Amsterdam, 2 Juni 1914. Tor markt waren boden aangevoerd309 vetto koeien, le kw. 87 a 92 ct,, 2e kw. 82 a 85 cto Se k w. 73 a 79 ct.116 melk- en kalfkoeien f280 a f850, 00 votte kalveren, le kw. f0.- a 0.-, 2o kw. f0.-, Se kw. f0.- por K.G.; 80 nuchtere kal veren f 12 a r 20 per stuk, 6 schapen f22 a f84 ner stuk. 404 lammeren f12.— afl6.- per stuk. 363 vette varkens, Hollandsche le kwaliteit 46 a 47 ct., 2e en 8o kw. 43 a 45 ct. per K.G. Amsterdnm, 8 Juni 1914. Vee. Tor veemarkt waron heden aangevoerd 308 votte kalveren, lc kw. fl.06-1.10, idem 2c kw. f 1.06, idem 3e kw. fl.- per K.G., 99 uucht. kalveren f 12-90 per stuk; 839 vette varkous, Hollandsche lo kw. f0.46-0.48, id. 2e en 8e kw. f 0.44 - 0.46 por K.G. Schagen, 4 Juni 1914. 38 Paarden f 80.- k 400. - Veulens KI a- o.- 8 8tieren 160.- 460.- 15 Geldekoeion (magere) n 120.- 230.- 97 Goldekoeien (vette) 200.- 895.- 60 Kalfkoeien 180.- 300.- Vaarzou 0.— 0.- - Pinken 0,- o.- Graskalveren 0.— 0.— 00 Nuchtere Kalveren 12.- 28.- Rammen 0.- 0.- - Schapen (magere) 0.- 0.- 750 Schapen (vette) 27. - 35.- 140 Overhouders 26. - 34.- 700 Lammeren 12-,, 19.75 - Bokken en Geiten 0.- 0.- 20 Varkens (magere) 14. - 16.- 110 Varkens (vette) p. K.G. 0.45 0.47 100 Biggen 7.- 12.- 35 Konijnen 0.16 1.26 p stuk 0.20 1.80 0.- - Duiven - Ganzen - Zwanen 1100 K G. Beter p. K.G. 150 j, 150 60 K.G. Kaas 0.46 0.56 2000 Kipeieren p. 100 stuks 3.26 4."' - Eendolereu p. 100 stuk9 0.- - Kievitseieren 0.— Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Flores vertrok 2 Juni van Amsterdnm naar Vlgo. Banda, uitr, pass. 2 J uni Kaap lioca. Koningin Emma,ultr., vertrok 1 Juni v. Sa hang, Koning Willem III, thulsr.,verlr.2Juniv.Genua. Lombok, tliulsr-arrlv.31 Mei to Gamnran. Pr. d. Nederl., uitr., arriv. 3 Juni te Genua Rembrandt, thuisr., vertrok 2 Juni v. I'OTt Saïd. Kangean. thuisr., vertrok 2 Juni van Padsng. Rotterdamsche Lloyd. Willsarriv.2 Juni vnn Batavia te Rotterdam. Goentoer, uitr., vertrok 80 Mei vau Colombo. Sindoro, thuisr., vertrok 1 Juni vanMarsellk-, Soerakarta, thuisr., pass. 1 Juni K.BIant DJebres, uitr., arriv. 8 Juni te Port-Saiü, Ophir, uttr., vertrok 2 Juni van Suez Saniarinda, thuisr., is 3 Juni Ouessant gepass. Tambom. uitr.. vertrok 2 Juni van Southninpton on isJ unl Ouessant gepass. Bengalen, th ufsr., arrlv. 3 Juni Marsell lc. Kon. Hall. Lloyd. indis. thuisr., pass.31 Mei FornandoNoronho. Gooiland, thuisr. vertrok 1 Juni van Las Palmas. Uollandlaarrlv.30 Mol v.A'dam teBuenos Avres. Rijnland arriv. 81 Mei van Amsterdam te Santos. Maasland, uitr.. arriv. 3 Juni to Leixoes. Frisia vertrok 3 Juni van A'dam n. Buenos A> res. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Maurlts, thuisr, arriv. 1 Juni to Hdvro. Java-Bengalen-Lijn. Ceram arriv.3 Juni van Java to Caleiitia. Burgerlijke Stand van Helder, van 2 eu 3 Juni 1914. ONDERTROUWD: L. Post on A. de Boer, G. den Kartoe en E. Breiner, O. Bandt en O. Smits. GETROUWD: W. E. Volk en A. A. Brcet, A. van Duren en A. Bakker. BEVALLEN; G. Damave-üo Maar, J. M. Brandt—Lebbe, z.; C. de Veil-Vlaming, A. Greuter—Koning, z.; J. A. Gord es- Van Vuuro, z.; 8. H. de Langen—Aufenacker, z.; D.Taekonu - Bakker, z.; W. C. van Rijssen-dc Groot, d. PLAATSELIJK NIEUWS. - Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. „Gelderland" 2 dezer te Christi- ania aangekomen. - Hr. Ms. pantserschip „Jacob van Heemskerck" zal voor een reis naar West-Indie op den 13den Juni 1914. de reede van Texel verlaten met bestemming naar Curagao. Gedurende de reis zal de steenkolen- voorraad worden aangevuld to Fun- chal (Madeira), St. Vincent (Kaap Verdische Eilanden) en St. Lucia. - Door den architect G. de Beurs Gz. is onderhands aanbesteed het bouwen van 2 woonhuizen aan de Breestraat alhiei. Laagste inschrijver H. H. London voor de som van f3160.-. - By het te Amsterdam gehouden examen van de vereeniging van leeraren in het boekhouden op 25, 26 en 27 Mei, slaagde de heer G. den Hartog Jr., leerling van den heer W. N. Francken alhier. - By de vanwege de Vereeniging van Leeraren laatstelijk uitgeschreven examens slaagde voor het praktijk diploma boekhouden de heer J. de Waard, alhier, leerling van den heer A. M. Kloos, leeraar der Handels avondschool. Examen Fransch. In de commissie, die in 1914 wordt belast niet het afnemen der examens in de Fransche taal, is o.a. tot lid benoemd de heer W. van der Molen, leeraar aan de H.B.8. alhier. Rangeerterrein Holl. Spoor. Wij ontvingen inzake het „speel terrein" van de Hollandsche Spoor nog eenige ingezonden stukken. Waar wy echter het onderwerp reeds in een onzer vorige nos. besproken hebben, meenen wij hierop voorloopig niet terug te moeten komen. Ongevallen. Door te zware belastiug is Dinsdag middag een rytuig, waarin een familie, bestaande uit vier dames, twee heeren en twee meisjes, bij het draaien ge kanteld, omdat een der wielen tegen den bodem van het rytuig vastliep, en daardoor niet kon draaien. De inzittenden kwamen met den schrik vrij, doch het rijtuig werd zwaar beschadigd. Het ongeval had plaats voor het kerkhof, waar men een bezoek had gebracht. Aannemingscommissie Adelborst. By Kon. besl. is bepaald, dat de commissie van aanneming voor adel borst 2de kl., 3de afd., bij het Kon. Inst. voor de Marine te Willemsoord, in dit jaar zal zyn samengesteld als volgt Lid, tevens voorz.kap. t. z. E. E. Dullemond, comm. van het K. Instituut, tevens dir. van het oud. ledenkap. der mariniers P. S. Groen, luit. t. z. 1ste kl. K F. Sluys en de heeren A. J. Goedkoop van Nelle, c.-i, dir. H. B. S m. 5-j. c. te Delft, en dr. J. Geest. id. id. te Dordrecht; plaatsv. liddr. H. J. Oosting, leeraar a.h. Kon. Inst. voorn.; secr.aan comm. toegevoegd, off. v. adm. 2de kl. W. A. Vos. BINNENLAND. Vica-admiraal Van Hecking Colenbrander. Naar de „N. Ct." verneemt, heeft de vice-admiraal G. P. van Hecking Colenbrander, directeur en comman dant der Stelling van de Monden der Maas en van het Haringvliet, eervol ontslag uit den zeedienst aangevraagd. Inkomstenbelasting. De Tweede Kamer heeft gisteren met 68 tegen 12 stemmen het ont werp Inkomsten-Belasting aange nomen. Oude stuivertjes. Met ingang van 1 Juni hebben de oude stuivertjes uitgediend. Deze kunnen alleen nog bij den betaal meester ter inwisseling worden aan geboden. (Tel.) ProvincialeStaten van Noord-Holland. De electrlciteitsverordenlng. Gisteren ishetantwoord verschenen van Ged. Staten op het rapport der afdeelingen. Met genoegen hebben gedeputeerden gezien, dat hun op vatting, dat de provincie ten aanzien van de electriciteitsvoorziening binnen haar gebied regelend qn handelend dient op te treden, door zeer vele leden werd gedeeld. Van de provincie mag huns inziens worden verwacht, dat zij het daarheen zal weten te leiden, dat overal binnen haar gebied tegen redelijke voorwaarden electri sche stroom kan worden geloverd. Dat de provincie daardoor de grenzen van haar taak zou overschrijden, kunnen Gedeputeerde Staten niet inziende provincie toch is binnen de perken door de wet gesteld vol komen vrij zich de behartiging aan te trekken vau alle belangen, welke zy meent ten gemeenen nutte te kun nen bevorderen. Ged. Staten kunnen- geen vryheid vindon, hun aan de regeering uitge brachte adviezen aan de staten over te leggen. Zy hebben intusschen geen bezwaar mede te deelen, dat zij het advies hebben te kennen gegeven, dat zij van de wenschelijkheid van een regeling door het openbaar gezag ten volle overtuigd waren. Naar het oordeel van Ged. Staten zal onder de tegenwoordige omstan digheden slechts dan de behoorlijke voorziening van de provincie van electrischen stroom binnen een niet te lang tijdsbestek verzekerd zyn, wanneer de provincie zoowel een verordening betreffende dit onder werp vaststelt, als metterdaad haar werkzaamheid tot dit gebied uit strekt. God. Staten deelen volkomen het gevoelen van de leden, die meenen, dat de financieele positie der K. E. M. de overneming van de aandeelen van Gebrs. Stork tot den koers van 110 pet. volkomen wettigt. Voorziening van de eilanden van electrischen stroom van het vasteland zal voorloopig niet in aanmerkini kunnen komen. Ged. Staten kunnen niet ontkennen, dat hun door de bepalingen der ver ordening belangryke bevoegdheden worden toegekend, doch zij meenen, dat het in dezen niet anders mogelijk is, daar de omstandigheden, waar onder electrische stroom geleverd kan worden, zeer uiteenloopend zijn, zoodat het niet doenlijk is, een voor alle gevallen geldende, meer in bij zonderheden afdalende regeling te maken. Aan de gemeenten wordt volle vrijheid gelaten, zelf haar electriciteits voorziening ter hand te nemen. In hoeverre een meer algemcene verkrijgbaarstelling van electrische energie de huisindustrie zal kunnen bevorderen en welke maatregelen daartegen zullen kunnen worden ge nomen, zal een punt van nader onderzoek kunnen uitmaken. Barbaarsch Nederland. Naar aanleiding van de aan den Minister van Justitie gerichte vragen inzake de molestatie van vreemde lingen, heeft deze hierop geantwoord, dat bedoelde klachten onder zijn departement zijn gebracht en op zyn last worden onderzocht en voorts, dat na afloop van dat onderzoek en na konnisheming van de juiste toe dracht der zaak, zijneizijds ernstig zal worden nagegaan, of er termen aanwezig zyn, om van justitiewege tot het treffen van eenigerlei maat regel over te gaan. De moordenaar Van Leeuwen. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft den student Van Leeuwen, die zijn verloofde doodschoot, veroordeeld tot acht jaren gevangenisstraf, met aftrek der voorloopige hechtenis. Door een sloofje. In de oliefabriek van de N. V. De Schie aan de Westerkade to Schiedam geraakte eergisteravond van den werkman De Koning het sloofje, dat uit den aard der zaak doortrokken was van olie en vet, in brand. Toen De Koning zich door vlammen om ringd zag, sprong hy in de Wester haven. Hy werd er spoedig uitgehaald en naar het ziekenhuis vervoerd, waar zijn toestand hoogst ernstig bleek. Verduistering. Zondagmorgen heeft een kantoor bediende te Nijmegen, in gezelschap van zyn meisje, de stad verlaten, met medeneming van een bedrag van pl.m. f 7000, toebehoorende aan zijn patroons. Ontaarde ouders. Dinsdagmiddag hoorden de buren van een bewoner der Hovestraat te Heer hulpgeschrei. Vele menschen snelden .toe, en binnen eenige oogen- blikken had zich een menigte voor de woning verzameld. Op het kleine plaatsje voor het huis mishandelden man en vrouw hun 20-jarige dochter Deze had een eind touw om den hals, hetwelk aan de eene zijde dooi de moeder, aan den andereu kant door den vader werd vastgehouden, Voor de deur viel het meisje be wusteloos neer. De menschen voor het huis waren stellig van meening, dat de ouders het meisje poogden te worgen, doch durfden in het begin niet te hulp komen. Een.vrouw wierp wel met een steen naar den vader om het meisje te bevryden. Een man verloste eindelyk het meisje dat reeds blauw in het gezicht was. Nog denzelfden dag werdeD de ouders gearresteerd, het onderzoek is in vollen gang. De ouders ontken nen den opzet. Een zestal getuigen worden gehoord. Het meisje vertoeft op het oogenblik by een tante. Zy is pas in Februari by haar ouders teruggekeerd uit het gesticht Misé- ricorde waar zij eenigon tijd ver pleegd was. (L. K.) De verboden voetbal. Een vermakelyk geval leverde eene rechtzitting te Arnhem op. Indertijd werd door de gemeente Rijssen eeue verordening aangenomen, waarby het houden van wedstrijden op Zondagen, zonder verlof van den burgemeester, verboden werd. EeD troepje jongelui waagde het er op en ging Zondags voetballen. Vandaar conflict, proces verbaal en ontslag van rechtsver volging door den kantonrechter té Goor. In hooger beroep veroordeelde de Almelosche rechtbank beklaagden gedeeltelyk tot 50 cent boete of 1 dag hechtenis, terwijl eenige zeer jeugdige misdadigers, op wie de kinderwetten nog van toepassing waren, ter beschikking werden ge steld van de regeering. De Hooge Raad vernietigde dit vonnis en ver wees de zaak naar het hof te Arnhem. Aldaar kwam de zaak van de vorige week voor. De advocaat sprak van een „wedstrijd" en requireerde 50 cent boete of 1 dag hechtenis, de ver dediger daarentegen wees er op, dat, bohalve de voor verschillende uit leggingen vatbare beteokenis van het woord „wedstrijd", het hier een be langrijke zaak betreft, aangezien bij een veroordeelend vonnis voetbal en andere sport in Rysson vrijwel on mogelijk is. Verder betwistte hy de bevoegdheid van den gemeentelijken wetgever, daar hetgeen hier by ver ordening wordt geregeld, reeds dooi den Rykswetgover is geregeld bij de Zondagswet. Worden deze bekl. veroordeeld, wordt ieder openluchtspel in Rijssen onmogelyk gemaakt, dan zal het in die gemeente gaan, als elders, waai de menschen zich vervelen, dan zul len ze in de kroegen gaan zitten en misbruik maken van drank. De open bare orde zal dan heel wat meer gevaar loopen. PI. concludeerde tot vryspraak. UIT INOIË. Wij lezen in het „N. v. d. D. v. N.-L" van 4 Mei: Dezer dagen deed een Chineesche timmerman aan boord van den juist van Deli te Singapore aangekomen Duitschen stoomei Ranee met een mes in de hand een aanval op den Europeeschen eersten officier en twee Chineesche passagiers. Dit drietal ligt nu zwaar gewond in het hospitaal; hun toestand is hoogst zorgelijk. Ver moedelijk zullen ze alle drie sterven aan de gevolgen der kwetsuren. Do aanleiding tot het bloedige drama was een woordenwisseling, die met een een vechtpartij eindigde, tusschen den moordenaar en de beide passagiers, waarin de stuurman tua- schenbeiden kwam- De Straits Times verneemt omtrent het treurspel het volgende De moordenaar heet Chong Peng on is afkomstig van Sabang. Voor den politierechter erkende de man schuldig t,e zyn aan het toe brengen van verwondingen, doch beweerde dat hij daartoe was gepro voceerd. Men had hem te Sabang willen dwingen oin lid te worden van een geheim genootschap. Hij had dit ge weigerd en toen was hij onophoudelyk vervolgd. Men had hem aangevallen on daarom besloot hij naar Singapore te gaan. Ook aan boord van de Rauee had hij zyn vervolgers bemerkt en allo plagerijen eindigden opnieuw met een aanval op zijn persoon. Toen greep hij zijn mes en wondde zijn beide aanvallers. Het speet beklaagde, dat hy ook den stuurman had ge wond, doch hy had niet dadelyk bemerkt, dat een Europeaan voor hem stond. Wanneer hij dit wel had gezien, zou hij nooit hebben gestoken. De behandeling der zaak weid tct den 8sten dezer uitgesteld. BUITENLAND. Engelsche kiesrechtvrouwen. Londen, 8 Juni. Een vrouw, die een bezoek aan de Doré-galerij bracht, heeft twee kostbare teekeningen met een hamer zoo goed als vernield. Londen 3 .Juni. Er vallen heden weder een aantal gewelddaden van de suffragettes te vermelden. De jonge vrouw, die de teekeningen in dè Doré galery vernielde, verdedig de zich met een byl tegen den wachter, die haar wilde arresteeren en bracht hem zware wonden toe. Drie vrouwen sloegen den gevange nisdokter van de Holloway-gevaugenis met een rijzweep, twee anderen deden een aanval op redacteuren van twee bladen te Belfast, sloegen hen en wierpen heil met vuil. Een huis te Belfast is afgebrand, Twee vrouwen werden gearresteerd, een dezer droeg manneDkleederen, Hoe langer hoe maller. Londen, 3 Juni. Een tweetal jonge Kiesrochtvrouwen hobben zich giste ren met ijzeren kettingen aan den hoofdingang van het Buckingham Paleis vastgebonden. Slechts met veel moeite konden zy worden losgemaakt door de kettingen door te vylen. Het Koningspaar was op dat oogenblik nog niet in Londen. Kinematographie bij het leger. De kinematographie is nu ook dienstbaar gomaakt aan de africh ting van den troep in het schieten. Het legerbestuur heeft een nieuw toestel, dat „levende doelen" heet, aangekocht en Dinsdag heeft de Keizer to Döberitz de nieuwe inrichting zelf met eenige schoten ingewjjd. Het toestel zal ook in ver schillende schietscholen en op het opleidingsschip „Irene" geplaatst worden. Het toestel is heel eenvoudig. Op een projectiescherm van papier ver- schynen kinematografische beelden, die bewegingen in natuurlijke snel heid weergevenruiters die over hindernissen springen, auto's in volle vaart, een koppel honden; of meer zuiver militaire doelen: marchee- rende infanterie, cavalerie in draf of in galop, vliegtuigen in de lucht. Het projectie vlak wordt beschoten, Op hot oogenblik waarop een pro jectiel indringt, wordt, met behulp van een bijzondere inrichting, de plaats waar dit het scherm treft, schel verlicht. Men ziet die plaats dan als een schitterend punt blinken en tegelijk wordt het afrollen van het kinematografische beeld onge veer een secondo tot stilstand ge bracht. Die seconde is voldoende om uit te maken, of de lichte stip in het voorwerp zit, waar de schutter op gemikt heeft is dus het schot een treffer of bevindt de lichte stip zich links, rechts, voor of achter het doel? Een seconde later kan men, daar de film verder afrolt, oen nieuw beweeglijk doel uitzoeken en be schieten. Men verwacht, dat de schutters zich by deze schietoefeningen de tegenwoordigheid van geest zullen leeren eigen maken, die by liet be schieten van een werkelyken vyand noodig is. En het toestel stelt de leiders in staat, om na te gaan, hoe de man tegenover een doel, dat zich snel verplaatst, van zyn munitie partij zal kunnen trekken. In de Engelsche bladen vinden wy een uitvoeriger telegram over kapitein Kendall's getuigenis voor de commis sie van onderzoek te Rimouski, maar er staat betreffende de aanvaring zelf niet meer in dan in ons vorig nummer te lezen staat. Nog een paar bizon- derheden over hetgeen er na de aan varing gebeurde zijn er echter aan toe te voegen. Ongeveer een kwartier na de aan varing zonk de „Empress of Ireland". Evenals vele andere geredden, ver telt Kendall, dat de zuiging van het zinkende schip hem omlaag trok. Boven gekomen greep hy een drijvend hek. Uit een boot hoorde hy roepen „Daar is de kapitein, laten wy hem redden." Er waren al 30 menschen in de boot. Zij hadden nog een 20 of 25 meer aan boord; 10 werden aan touwen vastgesjord, in het water meegesleept. Ziende, dat de boot er met gee» mogelijkheid meer kon helpen, roeide men naarde,,Storstad", waar alle geredden aan boord werden gebracht. Toen keerde de boot met Kendall en zes roeiers naar de plek terug, waar het wrakhout dreef, maar er was geen levende ziel meer te zien. Kendall getuigde nog, dat er op het oogenblik vau de aanvaring geen wind was. Het was volmaakt stil. Van een ontploffing op het zinkende schip had hij niets gehoord. Natuur- lijk is er saamgeperste lucht ont snapt, maar er was geen eigeniyke ontploffing. (Andere geredden spreken echter van een ontploffing, die vele menschen aan boord doodde of ver wondde.) Er waren een 30 of 40 reddingbooten aan boord; met de opvouwbare booten meegerekend, was er plaats in voor ruim 2000 men schen. Zelf heeft Kendall vier booten losgesueden. Zoover hij wist waren er geen andere booten neergelaten. De geredden zyn bijna allen door booten van de Empress zelf gered, of door aan wrakstukken te blijven hangen. De Storstad had drie of vier booten uit. Veel hebben die niet gered. Kendall was twee van die booten voorbygevaren en zij hadden slechts drie schipbreukelingen aan boord. Was er gevecht aan boord om een plaats op do vlotten? vroeg de lyk- schouwer. Ik vraag dit omdat eenige verdronken mannen een mes in de hand hadden, en eenige vrouwen daarmede schijnen gewond te zijn.— Kendall had daar niets vud gezien. Hy was aan den anderen kant van het schip, daar waar de booten waren, te water gegaan. Kapitein Poulit van de Eureka zei, dat zyn schip 's nachts om 3 uur op do plaats van de ramp was. Het on geluk gebeurde omtrent kwart voor tweeen. Zy zagen uit hun booten nog slechts lijken in het water. Naar de Daily Chronicle uit Mon- treal verneemt, heeft een mevr. Black, die met haar man gered werd, getuigd, dat er aan boord erg werd gevochten. Het was een stryd om het leven. De radiotelegraflst vertelt, dat hy in zijn eerste S.O.S.-telegram zei: „Wij zijn op iets gestooten en zinken snel." Hij wist dus zelf niet, dat een ander schip ze had aangevaren. Na van Father Point bericht tè hebben ge kregen, stormde hij op dek en riep Er komt alle hulpbinnen het uur is er een schip. In vele verhalen komen staaltjes voor van heldhaftigheid. Zoo heeft majoor Morris, van het Leger des Heils, een half uur gezwommen met het lichaam volgens een getuige met het lijk van commissaris Rees van het Leger op zijn rug. Toen moest hy het opgeven. Morris is gered. Gosselin, een advokaatuitMontreal, is gered zonder in het water te hebben gelegen. Een vlot raakte los en gleed op hem toe. Hij zette zich daarop en raakte zoo zachtjes te water. Maandagochtend zijn 188 lijken van passagiers te Quebec aangebracht. In vele gevallen was het moeilyk de lijken te herkennen. Velen waren gewond. Het lijk van een zuigeling werd door vier mannen als dat van hun kind opgeeischt. De vertegenwoordiger van de ree- derij van de „Storstad" te Montreal verklaart, dat verscheiden officieren en minderen van de „Storstad" hebben getuigd, dat het schip op het oogen blik van de aanvaring met volle kracht achteruit stoomde. Ongeveer een minuut tevoren werd de machine achteruit gezet, zegt de 3de machi nist, die in de machinekamer dienst deed. De 2de machinist bevestigde dit. Hij zei ook, dat de schok op de „Storstad" niet erg merkbaar wasv Naar zijn meening, zouden na de* aanvaring de twee schepen toch niet aaneen zijn gebleven, ook al was de „Storstad" vooruit gestoomd, want de boeg van de „Storstad" kwam niet rechtstandig op het boord van de „Empress", maar schuins, zoodat de boeg er in elk geval langs gegleden zou zyn. (Op de tegenspraak, die in dit getuigenis ligt met dat van den kapitein van de „Storstad", die heeft gezegd dat zijn schip na de aanvaring niet achteruitsloeg, is reeds gewezen.) Een ander bericht uit Montreal zegt, dat het anker van de „Storstad" zoo beklemd zat, dat het de romp van de „Empress" kan hebben open gereten als een blikjesopener. Aan het anker en de ingedrukte platen var. den boeg waren bloedsporen, volgens het telegram. By Rimouski heeft men een vrouw, een Zweedsche naar men dacht, naakt en zinneloos zien rondzwerven. Men vermoedt, dat zij met een stuk wrakhout aan wal is gespoeld. Onder dc slachtoffers zyn vier zusters, de oudste 8 en de jongste 3 jaar, die, kortgeleden wees geworden, naar een oom in Engeland op weg waren. Het lyk van den tooneelspelder Laurence Irving is gevonden met een flard van zyn vrouws kleeren in de hand. Een aangrijpen verhaal doet een tweede klasse passagier Tergas Ducan van Londen. Ik lag wakker le bed, zegt hij, toen ik de seinen hoerde van de beide schepen. Ik sprong verbaasd mijn bed uit en kleedde me aan. Plots viel het schip opzy en de machines stondon stil. Door myn patryspoortje zag ik, dat het buiten donker was en zwaar van mist. Een heftig gekraak volgde, ik snelde naar boven, half aangekleed, doch ik kon, op het geheel omliggende schip me slechts met de grootste inspanning voortbewegen. Wie kon, greep naar reddingsgor dels, maar tijd ontbrak, om ze aan te doen. De leden der bemanning, kapitein en officieren gedroegen zich op held haftige wijze. Ik zag er, die de passagiers hielpen om vrouwen vau reddingsgordels te voorzien. Een man, die er over twee beschikte, gaf er my één. Anders zou ik niet zijn gered. Temidden der algeraeene verwar ring viel telkens de zinkende stoom boot nog meer om en al de menschen, die op het dek waren, rolden in de golven. Het was dan „ieder voor zich". Dan hoorde men 'n gekraak: de reddingsboot sloeg om en verdween in de diepte. Ik hoorde vrouwen weenen en bidden, ik hoorde mannen roepen, terwijl zij in zee vielen. Ik zonk. Toen 'k naar de oppervlakte keerde, hoorde ik wéér, nog altoos, dezelfde afschuwelyke kreten, terwyl menschen elkaar omstrengelden. Een half dozijn misschien klampten zich aan my vast en ik moest er mij van losmaken. Ik trapte, sloeg en rukte, op eigen leven bedacht en ik kwam vry... Weldra zwom ik te midden van stille dooden. Ik lag reeds een half uur in het water, toen ik tenslotte door een der reddingsbooten halfdood van ver moeienis en koude werd opgenomen. 1023 dooden. Officieel is thans vastgesteld, dat bij de ramp van de „Empress of Ire land" 1023 menschen zijn omgekomen. De gunstiger cyfers van de „Times" zijn dus onjuist gebleken. Omtrent de oorzaken van het gruwelijk ongeluk zal nu een officieel onderzoek licht moeten geven. De verklaringen van den gezagvoer der van de „Empress" en dien van de „Storstad" loopen zoo zeer uiteen, dat eerst zulk een uitvoerig en nauw gezet onderzoek die tegenstrijdig heden zal kunnen oplossen. Het officieele onderzoek zal op 9 Juni te Quebec beginnen en de enquete-com- missie is reeds samengesteld. Zij be staat uit de heeren Sir Adolph Rou- thier, admiralty judge te Quebec en Ezekiel Mc Leod, rechter in de Admiralty Court van New-Brunswick, terwijl van wege den Britschen Board of Trade lord Marsey als lid der commissie is benoemd. Men zal zich herinneren, dat lord Mersey ook de leider was van het onderzoek in zake de ramp van de „Titanic." De omgekomenon. Meer dan 400 lyken van de „Em press" liggen te Quebec opgeborgen. Een correspondent van de „Daily Mail" is er heen gegaan en verhaalt De klokken luidden, doodsklokken, in de ontroerde stad. Met den kruiser „Essex", die op specialen last van dc-Regeering uit gevaren was, zijn enkele lijken hier heen gebracht. De anderen met de „Storstad". De lykkisten stonden op de „Essex" gereed, terwijl zy rondvoer op de plaats des onlieils. Zij vond echter niet veel dooden. Op de werf in de groote loods is een doodenkamer ingericht, de kisten staan er in rijen, met vlaggen bedekt. Het is diep ontroerend. Op een stapel staan onder een zwart laken 25 kistjes met lykjes van kinderen en weenende ouders staan daar rond om de hunnen te zoeken. Vele lyken hebben de reddingsgor dels nog om. Zij verdronken met omhoog gestrekte armen. Daar ligt, het lijk van een vrouw, die een klein kind tegen de borst gedrukt houdt. Een triest figuur is die van den heer Cullen, van Toronto. Hij heeft zyn vrouw en twee kinderen ver loren. Het gaat zoo langzaam! Hy zendt om zes schroevendraaiers, dat de mannen in de loods sneller de kisten kunnen openen. Met een gil ontdekt hij het lijk van zijn zesjarig dochtertje Maud. En enkele minuten later staat hy, terwyl de tranen hem over de wangen stroomen, voor het lijkje van zijn tweejarig zoontje Albert. Hollanders. Terstond na het bekend worden van de ramp der „Empress of Ireland" heeft ons ministerie van buitenland- scbe zaken aan de betrokken consu laire ambtenaren verzocht om te geven, of bij die ramp ook Neder landers waren omgekomen. Van den vice-consul te St. John (New Brunswick) is bericht ontvangen, dat zich aan boord dertien landge- nooten bevonden, van wie er één werd gered. Aangezien de namen in het telegram waarschijnlijk verminkt zijn overge komen, wordt het, ter vermijding van onnoodige ongerustheid, beter geacht deze nog niet te publiceeren. Belang hebbenden kunnen evenwel aan het ministerie van buitenlandsche zaken inzage van het telegram krygen. Nadere informaties worden nog in gewonnen. Volgens een telgram uit Montreal aan de „Times" denkt men daar dat het zeer goed mogelijk is de „Empress of Ireland" te lichten. Bij laag water is het dek slechts negen vadem onder den waterspiegel en de waarde van het schip is groot genoeg om pogingen te doen het te behouden. In verzekeringskringen te Londen twijfelt men echter aan 't welslagen van zulke pogingen. Texel. De Ned. Herv. Gem. te Oudeschild is reeds geruimen tyd zonder een eigen predikant. Naar wy vernemen zal de heer P. Glas, kand. tot den H. D. te Hoogwoud, Zondagmorgen, a.s.- bij de vacante gemeente op beroep komen preekon. Godurende de maand Mei werden van hier uitgevoerd 15885 lammeren, 473 koeien, 106 kalveren, 7 schapen, 4 paarden en 89 varkens. Behalve de reeds vermelde lam meren, waren Dinsdag ter markt aangevoerd 12 koeien, piys f175 a f240; 2 paarden, f180 af235; 6 nuchtere kalveren, f 16 a f24; 1 ram, f 38 7 schapen, f 28 30 schram men, f 18 a f 42 en 32 Biggen, f 13 a flö per stuk. Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering van 3 Juni 1914. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren D. Koorn en S. Bakker. De Voorzitter opent de vergadering, de notulen worden na voorlezing Uit den omtrek. Jullanadorp. Aan de Maandag alhier gehouden ringryderij op fietsen, namen 20 personen deelde le prijs f 6.50 werd behaald door J. Jansen, de 2e pr. f4.50, door J. Lugtig, terwijl de 3e en 4e prijzen gewonnen werden door D. Doves en J. C. de Boorden, met geiyk aantal ringen. Het een en ander werd afgewisseld en besloten met een genoeglijk bal, met dans muziek van J. C. Kelder van Purme rend, hetgeen ook nog al een talryk publiek lokte, en wat zeer in den smaak vie.. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Gedeputeerde Staten van eene Suppletoire begroo ting en een besluit tot af- en over schryving. Bericht dat de heeren J. Keyzer en P. Wiegman hunne benoeming tot Armvoogd hebben aangenomen. Proces verbaal van kas-opneiniug by den Gemeente ontvanger, bij wien alles in orde is bevonden. Verzoek van de plaatselijke afdee- ling der Maatschappy van Landbouw, om vergoeding voor een verwarmd en verlicht lokaal voor den Landbouw- cursus, waarvoor een bedrag van f60 wordt beschikbaar gesteld. Verzoek van de Vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek om subsidie voor het schoolfeest. Hiervoor wordt f37.50 toegestaan. Gedeeltelijke ontheffiing van Hoof- delijken omslag of hondenbelasting wordt op verzoek toegekend aan mevrouw de Goeje, .1. Nieuwland, Jb. Keijser en C. M. Koorn, en ge heele 'ontheffing aan J. C. Keijser. Op het verzoek om ontheffing van mej. Verham en S. J. Rotgans zal het volgende jaar worden gelet. De Rekening vau Armvoogden, welke ter inzage heeft gelegen, wordt nu goedgekeurd, evenals eene supple toire begrooting. Een voorstel om in de Gasfabriek nog een ontwikkelaar te plaatsen en nog een carbidkelder aan te leggen en daarvoor eene geldleening van f750.— aan te gaan, wordt aange nomen. Na bezichtiging van een monster basaltslag, wordt besloten, daarop voorloopig geene bestelling te doen, waarna de vergadering wordt gesloten. Burgerlijke Stand v. Anna Paulowna. Mei 1914. GEBOREN: Pieter Riemert, zoon van Lucris Tjittes eu van Antje de Jong.* Nicolaas, zoon van Dirk Hoog- schagen en van Geertje Berg. Jan, zoon van Dirk de Graaf en van Jannetje Ootjers. Jan, zoon vau Fol- kert Bakker en van Sjouke Boon. Albertus Theodorus, zoon van Corne- lis Josephus van der Kroon en van Agatha Bakker. Cornelis Petrus, zoon vau Cornelis Nicolaas Smiersenvan Johauna Huiberts. Marie, dochter vau Iman Cornelis Geluk en van Aaltje Bakker ONDERTROUWD: Simon Broers, oud 23 jaren en Dieuwertje Mulder, oud 25 jaren, beiden wonende te Anna Paulowna. Arie van Rozelaar, oud 59 jaren en Rebecca Bakker, oud 46 jaren, beiden wonende te Auua Paulowna. Jan Kousebaud, oud 22 jaren en Jannetje Meeldyk, oud 20 jaren, beiden wonende te Anna Paulowna. GETROUWD: Simon Bróurs eu Dieuwertje Mulder. Arie van Roozelaar en Rebecca Bakker. Gerrit van Eeten en Grietje Groot. Jan Kouseband en Jannetje Meeldyk. OVERLEDEN: Dirk Walkeuter, oud 63 jaren, echtgenoot van Adriana van Wijngaarden en wonende te Anna Paulowna. Een als levenloos aangegeven Kind van Cornelis Raap en van Trijntje Bood. Willem Gerrit van der Sluijs, oud 36 jaren, echt genoot van Jannetje Hazekamp en wonende te Anna Paulowna. Een als levenloos aangegeven kind van Chris- tiaan Hoogmoed en van Trijntje Bas. LAATSTE BERICHTEN. De federatie Helder der S. D. A. P. heeft tot caudidaat voor den Gemeente raad in district II (vacature-Harten dorf) gesteld de heer A. W. Michels, welke de candidatuur heeft aange- Lijk opgehaald. Gistermorgen is uit het Noord- hollandsch kanaal te Alkmaar opge- vischt het lijk van den heer Groen, sergeant van het 4e reg. vesting artillerie alhier. - Heden is door bet Provinciaal bestuur te Haarlem aanbesteed: Het verbeteren van hoofden op het Noor- derstrand van het eiland Vlieland en het herstellen van stormschade. Raming 48000 gld. Laagste inschryver J. V. Kooyman te Vlieland f51860. Haven te Nieuwediep. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 3 Juni. Aan de orde is de voortzetting van de behandeling der Stuwadoorswet en wel artikel 1. Dit artikel bepaalt wat verstaan wordt onder stuwadoors-arbeid, on der de stuwadoors-onderneming, on der een haven-arbeider, enz. Hierop zijn een vijftal amende menten ingediend, n.1.: le. een amendement-Spiek man, waarvan de bedoeling is om door nieuwe omschrijving van de bepalingen den arbeid in een expe ditie-onderneming, voor zoover deze geschiedt ten bohoove van het ha-

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2