1 Ingezonden Mededeeling. tan de vrouwen van 45 jaren. Laten wij hare ongerustheid wegnemen. Gij zijt nu, Mevrouw, aangekomen aan den herfat van uw leven. Gij zijt ongerust, want gij weet, dat een verandering in uw leven zich gaat voordoen, een verandering, die voor altijd het moederschap en de vreugde daarvan gaat verwijderen. Gij zijt on gerust, angstig zelfs, want het is u niet onbekend, dat voor vele uwer gelijken die verandering is gepaard gegaan met pijnlijke storingen. Sommige uwer oudere vriendinnen hebben vreeselijk geleden door die storingen en hare schoonheid is er zoo door aangetast, dat zij in enkele maanden vele jaren verouderd zijn. Gij vraagt u zelve af, of dat ook niet uw lot zal zijn, of gij niet zult gaan lijden, of gij niet vreeselijk zult gaan ver ouderen. Wees in het minst niet beangst, Mevrouw, volg, bij het naderen van uwe -45 jaren, de behandeling met de Pink Pillen, en geheel uw gestel zal, dank zij de Pink Pillen, zonder sporen na te laten, worden onder houden in een volmaakten staat van gezondheid en van normale werking uw bloed zal zoo zuiver, zoo rijk, zoo overbloedig blijven, dat gij zelfs niet verzwakt zult zijn en dat gij nauwelijks iets van die groote ver andering zult bemerken. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar il f 1.75 per doos, en f9 - per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam, voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Florcs, v. A'daiu n. Vigo, 13 3 Juni Dungenoasgop. Bamla, uitr., 183 Juni Gibraltar gepuss. Baaka, ultr., arriv. 4 Jurfl te Padang. Kam banaan, uUr, pass. 4 Juni Gibraltar. Pr. d. NederL, uitr., vertrok i J uni van Genua. Riouw.uitr., arriv. 4 Juni te Sabang. Kon. Emma, tliulsr., vertrok 1 Jnnl vr Sumatra, thuiar., v Rotterdamsche Lloyd. Bengalon, thuisr., vertrok 4 Juni van Marseille. Djebres, ultr., vertrok 4 Juni van Sucz. Goontoor. uitr.,arriv. 4 Juni te Padang. Jacatra, thuisr., vertrok 4 Juni van Cochin. Merauke, thuisr, vertrok 3 Juni van Padang. Insulinde, thuisr, vertrok 4 Juni van Perim. Sindoro, thuisr, vertrok 4 Juni van Tanger. Samarlnda arriv. 4 Juni van Java te Rotterdam. Tabanan vertrok 4 Juni van Batavia naar R'dam. Walcheren, thuisr, vertrok 5 Juni van Bordeaux naar Havre. Soerakarta, uitr,arriv.5 Juni te Port SaM. Tamborn, uitr, arriv. 5 Juni te Lissabon. Kon. Holl. Lloyd. Frisla, ultr, vertrok 4 Juni van Boulogne. Dol llaiul. thuisr., vertrok 4 Juni van Montevideo. Maasland, uitr, vertrok 4 Juni van Lissabon. Kon. West-Indische Maildienst. Agenda. Bioscoop-Voorstellingen Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. 7 Juni. Concert van het Stafmuziekcorps i Kon. Marine, Park achter het Palels, LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN: Naam: -Beroep: Woonplaats: Van K.v.d.Wijk, marinier, Oostslootstr.44, R'dam. NJI. C.Ba ggerman,opzicht „Koegras,Werkundam. E-Brons - de Jong,zonder, Zuidstr. 80, A'dam. R.C. M.v.d.Hoeven, z.,Wagonstraat55, Rotterdam. N.F J. S. v. Orselon, korp.-stoker, Bloomstr, 13, Nieuwenhorn. Ge P. Karssen, kleerra, Molengr.2, Hoorn. HA) R. T. de Cock, ondcrw, Langestr. 47, Zi) |>e. N .1 l'.Kcppel,arbeider,Koogras,Anna Paulovrn*. J.C.Tononnnr,lult.t.z.lekl.,Birinenh.43,A'dam. VERTROKKEN: Naam: Beroep: Van: Naar: Gel H. Hofman, timm., Kanaal w.lM, Hilversum. N.H. H.G.Borgli8tijn,Hoofdm„Wesr9tr.0/7,Vllss. R.C. O. van Dijkhuizen, remmer, Schagenstr. 82, Amersfoort. N.H, JJ.Stlns^rheider,KroonstrJJl,Bloeinendaal. S. Le vi, bakker, Koningstraat 110, Rheden. NJ. J.BonLmonteur.Slulsdijkstr.lO.Amstordnm. N.H. E.H.Koomen, slager, Spoorstr. 24, L. B. Louwaard, matroos-scheerder, Bothastraat 30, Amsterdam. E. v. Dri6Bt«o. gepd, I.oodsgr. 66, Groningen. P.doWaard,besteller, leVroonstr.27, Borgen. P. J. Grlms, gepd, Hoogstr. 47, Beverwijk. E.L. A. G. Olthol', verpl. Zlokonhula, Deventer. N.H. A.MjJnhardt, drogist, Kanaal weg, Zeist. H. v. -1. Meer.boekh, Trompstr. 18, M~.Moiitcu>'boots ml, Ruüterstr.54, Hellev.«L N.Ü. A. Agema. reiziger, v. Galenstr. 49, Hoorn. Ger. h.L.LooSe8fein, zeem, trompstr^w^ft'dam. n'.'h, ...v.Scheijen,boekh.,Kanaalw.42,yEngwirdeii J.M.SIinlsjzepd.jKonlngdw.SO.Amsterdam. Wed. CL de Waal, z„ Zuidstr. 75. Apeldoorn. 1 E. J. Dormolen-Braclithulzer, Kanaalw.41, L.M.v.Schaik-v.d.Baan, Kooisteeg 1, Amsterdamsche Beurs. 8% Ned. W. Schuld 244% idem 6% Tabak Bulgarüo 4% Goud Hongarije 4 Oostenrijk 5% Rusland 6o Em. 4% Binn. Mexico Cert. Ned. Handel MU- - Amalgamated Copper Gom. Am. Car Foundry Am. Hlde Leathor Common Steels Cult. Mij. Vorstenlanden Ketalioen Rodjang Lobong Plttsburg Coal Inter. Rum. Petroleum Kon. Ned. Petroleum Orion Petroleum Amsterdam. Rubber Mij. Dell Batavia Rubber Ned. Azner. Stoomvaart Nedorl. Scheepvaart Unie 4 Marinehond Pref. Marine Deli Batavia Tabak Deli Maatschappij MedanTabakMaatscliappU West Java Theo Holl. IJz. Spoorweg Mij. Staatsspoor 4% Staatsspoor 4% Wladikawkas 1886 Common Topekft Miesouris Rock Island South Rails Union Paclflc 8% lot Amsterdam 2>4% lot Antwerpen Congo loton ex dividend. a 83'%c 84 100 102 4 Juni a. 921/ic 80% a S; 102 'it 49-/. a. 331/4 155 169^8 72' •1 '"VK. 61 "lu sik 191/s 113% 622 81 121 82 11*9/4 IK 53 193 15ó'/« 10 3973/4 490 177 60 a 495!-; 102% 3, 108 977/16 IS!':. Zbh 1W'%6 28'Vic "'jl'6 lif» '■•154: Wie 249/16 Marine en Leger. Bij besch. v. d. Min. v. Marine is do off. mach. lste kl. M. B. van TUI met 1 dezor gepl. a.b. „Zeehond", en ld. 2do kl. J. W. M. Renten a.b. „Van Speyk". Do luitenant tor zoe le kl. N. J. van Laer, chef van het torpedo-atelier op 's Rijkswerf te Hellovoetsluis, wordt 1 Juli van deze functie ontheven en toegevoegd aan den chef va- ■*- afdooling materieel b(j het departoment marine. HU wordt lu zUn functie vervangen door den luitenant tor zoo lo kl. A. L. Boeser, die daartoe den llen dezor te Hellevoctsluls wordt geplaatst- In do directie der marine le Willomsoord zijn de adolboratonlekl. P. F. de Bruyn Tenbergen, G.W. Bakker en L. A. M. C. Koene overgeplaatst a,b. van Hr. Ms. pantserdekschlp „Zoour Mot 4 Juni Is de knp.-luit. ter zee A. A. Visser van Hr. Ms. Wachtschip te Willomsoord, gesteld „ter beschikking". De sergeant W. Ronshoö", van hel Se bat,21o regt. infanterie to don Helder, wordt op 8Junl a.8. op zUn verzoek overplaatst bij do compagnie admlnistratletroepeu. Genoemde sergeant wordt werk/aam gc-dcid ten buroole van den verplegingsofflclor in de Legerplaats bU Oldebroek. De sergeant J. J. SlUkermun, van dc compagnie admliilstratletroepen, workzaam ton bureele van den verplegingsofficler in de Legerplaats bil Oldebroek, wordt op 8 Juni aj. - op zUn ver zoek - overgeplaatst bij het 21e regt, infanterie. De miliciens, behoorende tot do administratio- troepun van hot 8o bat, 21o regt. lnfanlorie te den Holdcr, worden op 15 Juni aA. In het genot van groot verlof gesteld. Burgerlijke Stand van Helder, van 4 en 5 uni 1914. GETROUWD: F. W. v. d. Hilst on G.Tromp, S. Roinders en G. Hendriks. BEVALLEN: A. Spijkerman-Bruin, z.,- li Paap- Lavooi, d.; J. Brielsuian-KrUger. z.; W. (tabriolse—Zuidemu, d. O V ERLKDENS. B. Henderson, 4 jaarJEngel, 4 jaar; J, MlUendorff, 01 Jaar. Marktberichten. Alkmaar, 5 Juni 1914. KAAS. Kleine volvette mot rilksmerk f Kleine fabrieksbaas f81-32, kleino boerenkaas f34.-, commissie f82.60, middelbare f38.—. Aan gevoerd 370 stapels, wegende 250.000 K.G, waar onder - K.G. volvette kaas. Handel gooa. Hoorn, 4 Juni 1914. KAAS. Aanvoer 192 stapels, wegende 79.931 BovorwUk, 0 Juni 1914, -erges le soort (dik) f-12-50 per 100 hos. blauw f25 - 82 per 100 bos; id. 2e soort dun flS—22 per 100 bos; id. id. blauw flO-15 per 100 bos; rabarber f4-6 per 100 bos; raap stelen f 2-2.50 p. 100 bos; radUs f2-2,50p.l00bos; wortelen fl6-22 p. 100 bos; salailo fl.20-2 p. 100 krop; poBteloln 130-35por 100ben; spinazie f80—120 per 100 kist, bloemkool f 12-10 per 100 stuks, komkommors f6-7 p. 100 stuks, aard beien f 14—18 por 100 mandjes. Aanvoer50C*-— asperges. PLAATSELIJK NIEUWS. De lieer M. J. Schut is Donder- g te Haarlem geslaagd voor het examenSL.O. De heer H. M. E. Ruymgaart. alhier, is Woensdag te Haarlem ge slaagd voor het examen L.O. Door den Commandant der Marine werd gister aanbesteed de levering van 48000 K.G. zachte tarwe en 32000 K.G. harde tarwe, waarvoor per 100 K.G. werd ingeschreven als volgt M. Witsenburg, Jr., Zachte Havde Helder, f 12.63 'f 12.72 f 12.54 f12 66 H. H. van Waveren, Haarlem, f 12.32 112.3'; G. Muskens, Nijmegen, f 12.31 f12.! Door den Commandant der Marine alhier werd gister aanbesteed de levering van 173000 K.G. Aard appelen, waarvoor per 100 K.G. werd ingeschreven als volgt A. Postmaf4. C. van Os„3. W. A. Swaters3.44 S. van Amesfoort Dz3.43 Allen alhier. Programma van het Concert te geven Stafmuziekcorps der Kon. het Park achter het Paleis, 7 Juni, aanvang 4 uur I. Marclie de Concort 2. Ouverture „Phèdre" 3. „Ivresse d'amour". Valse 4. Vorspiel auB Parsifal - 5. Andante con moto a.d. Unv< Symphonle. itnste dc 1'Op Hoch Holstein, 1 kwam ons gisterenavond allerlei nieuwe (en oude) avonturen van O'Neill vertellen. Hij deed dat in een duidelijk Engelsch dat gemakkelijk te volgen was, en dat met Holland- sche woorden en wat voor Hol- lanseh! doorspekt was. Allereerst al maakte Cuy-na-Gael het erg gezellig in de zaal. „Casino" was half vol, en de nienschen zaten verspreid aan tafeltjes. „Laten we eou beetje naar voren komen", zei do spreker, „dat is gezelliger". En de volksverhuizing begon, totdat we allemaal dicht opeen zaten, in ge spannen verwachting van wat. we zouden hooren. O' Neill's taalkennis bleek sinds den laatsten keer - ongeveer drie jaar geleden dat hij hier kwam vertellen, naar hij zelf zeide uitge breid te zijn. Die uitbreiding bleek dikwijls aan de verstaanbaarheid van zijn Hollandsch niet ten goede te zijn gekomen. Zoo knoopte hij aan het in Rotterdam langs de straat gehoorde woord „engerd" de beteeke- nis van iets kleins, liefs vast, afge leid als het naar hij meende was van „eng" (narrow), en kon dientengevolge zeer serieus spreken van „lieve engerd", hoewel wij allen brulden van het lachen. En dat hij, om een apothekerswinkel te bereiken, ,,het hoekje om" moest, vlak naast een winkel met spektakels (spectacles, brillen), en een straatjongen dit maar niet aan het verstand kon brengen, jaf mede aanleiding tot geweldige vroolijkheid. Dat hij het woord lijmen (sticking) vertaalt door stikken en dientengevolge een fleschje lijm ver taalt met „een fleschje stikstof' was ook alleszins begrijpelijk, en te be grijpen is het, dat hij de vreemde woorden vermijdt, sinds hij in een met veel moeite bereikten barbiers winkel, heeft gevraagd„wilt u mij razen Ten opzichte van het begrip „belet" heeft hij een vermakelijke discussie met een keukenmeid in Velp. Hij kan meneer niet te spreken krijgen, daar die „belet" heeftom hem even wel des middags te pakken te krijgen, moet hij „belet" vragen belet hebben, belet vragen, hetduizeltO'Neill. Ein delijk vindt hij in zijn dictionnaire .belet-engaged, to be engaged",en wat natuurlijker dan dat hij vraagt is meneer geëngageerd Zoo gaat het door van den D trein is de geschiedenis uit zijn boekjes bekendzoo ook het avontuur op de boerderij, waar hij, zeer hongerig, aanvankelijk niets krijgt, aangezien hij naar Engelschen trant, op de vraag „blieft u dit of dat?" steeds ant woordt: „o dank u". Verwonderlijk zijn de avonturen met de telefoon in het Achterhoek - sche hótel, en dê heer Brown droeg alles met humor voor, waardoor het gèlieel tot een hoogst-amusanten en leerrijken avond werd. Met de slot woorden, in 't Hollandsch uitgespro ken „tot wederziens" stemden allen hartelijk in. door het Marine in op Zondag Herrmann, Massenet. Allier. Wagm Vlagvertoon. Verschillende groepen torpedoboo ten van de Nederlandsche Marine zullen in de eerstvolgende maanden eenige vreemde havens bezoeken. Een groep van twee dier vaartuigen gaat 19 Juni naar Havre en verder zullen aanwezig zijn drie groepen ieder van twee van 17 tot 21 Juli te Edinburgh, twee groepen ieder van twee van 23 tot 26 Juli te Hamburg en vier torpedobooten van 1 tot October te Londen. Ronde stuivertjes. Het door ons aan „de Telegraaf' ontleende bericht over de geldigheid der oude stuiver stukken, is in zoover foutief, dat de geldigheids termijn niet wa3 1 Juni, maar 1 Juli. Inbraak. Donderdagmorgen kwam de ad junct-commissaris van het loodswezen alhier tot de minder aangename ont dekking, dat gedurende den afgeloopen nacht zijn woning aan de Buiten haven door ongenoode gasten was bezocht, de deursluiting was verbro ken en een binocle was medegenomen. De dader bleek te zijn de matroos le kl. P., aan boord Hr. Ms. „Zee hond", die in het bezit van 't gestolen voorwerp werd bevonden. Hij werd onmiddellijk op het Wachtschip in arrest gesteld. Leelijke botsing. Gisterenavond kwam een wielrijder, die zonder licht reed, in woeste vaart in de Spoorlaan met een dame in botsing, die. per rijwiel met een flink gangetje van het Station naderde. Zij smakte tegen den grond en kreeg een hevig bloedende wond aan het hoofd, terwijl zij van den schrik een oogenblik bewusteloos raakte. Hij kwam zoodanig te vallen, dat hij een arm brak en zijn fiets gedeeltelijk vernield werd. Engel8che lezing Rev. Brown. De Vlaamseho talo is wonderzoet, voor dio heur geen geweld aan doot, maar rusten laat in 't liorte Aldus dichtte Guido Gezelle. Maar lastig is ze ook, voor een vreemde ling. Wij herinneren ons het geval van den Brusselaar, die met veel moeite in 't „Vlaarasch" had mede gedeeld, dat hij ,,'n dépêche gekregen had van madame, dat den kleinen kadee (cadet-kleine jongen) malade was", maar wilt blij was, dat weo zijn vraag: „Kunde-'n-'n bietje Frausch klappen, menierke?" antwoorden konden: „Awel zulle". En ook een snoezig Antwerpsch vrouwtje op de boot naar Londen vond „die 'olland sche taal zoo moei-lijk". We kunnen ons dan ook wel voor stellen, dat Jack O'Neill, de Ier, er mee sukkelde en nog sukkelt. Dat hij, in twee allervermakelykste boek jes, van zijn avonturen vertelt, zoö dat iemand de tranen over de wangen rollen van pret. Zijn dubbelganger Cuy-na-Gael Volkshuisvesting. De vereeDiging voor volkshuisves ting „Helder" vergaderde Vrijdag avond in „Bellevue" onder voorzitter schap van den heer C. Adriaanse. Opkomst gering. Na het lezen der notulen geeft de secretaris-penningmeester, de heer C. van DaleD, zijn jaarverslag over 1913. Wij nemen dit in zijn geheel over Juist op den laatsten dag des jaars kon gezegd worden dat alle 38 wo ningen voor de eerste maal opgele verd waren. Dd. 19 Mei werden de eerste hui zen betrokken en zooals reeds in ons vorig jaarverslag werd vermeld vor derde het werk niet in die mate als ons bestuur gaarne had gewenscht. Dit vond zijn oorzaak voornamelijk door het gebrek aan werkkrachten. Er zat geon gang in den bouw. Daarbjj kwam nog dat de aannemer Boom, aan het bestuur mededeelde dat hij door den samenloop van om standigheden onmogelijk deu bouw kon voltooien. Zijno borgen, -de hee- ren Bierdrager en Spruit te Alkmaar, namen echter alle verplichtingen op zich en lieten onder leiding van den aannemer, den bouw der woningen voortzetten. Geleidelijk kwamen zoo, blok voor blok, de woningengereed en meldden zich vele gegadigden aan. De verhuring werd opgedragen aan het Dag. Bestuur, gehooid den op zichter. De namen der gegadigden werden op eene lijst gebracht en naar volgorde de perceeleu verhuurd. Een vervolglijst bevat thans de namen van hen, die bij het ledig komen eener woning, in aanmerking komen. Twee woningen kwamen in den loop van het jaar ledig, doch werden onmiddellijk weder verhuurd. De be woners zijn over het algemeen zeer tevreden over de inrichting der wo ningen. Tegelijk met het bewonen der eerste huizen kwam de benoemde opzichter, de heer A. G. A. Verstegen in functie. Door hem werd eene som van f 200.— in contanten gestort als waarborg voor de afdraging der huurpenningen, 't welk wekelijks plaats vindt. De perceelen werden voor bedrijfsschade verzekerd, d. w. z., wanneer eventueel, door brand, de perceelen niet verhuurd kunnen wor den, waardoor de vereeniging schade zou lijden, dan wordt die schade vergoed. Het kwam het bestuur wensche- lijk voor de perceelen aan den Pol derweg, niet van muntgas te voor zien. Het bestuur gaf machtiging aan het Dag. Bestuur om, in ver band met de beschikbare gelden, b.v. alleen de huizen aan den Polder weg, gewone gasaansluiting te geven. In de ledenvergadering van 15 Augustus werd het huurreglement in dien zin gewijzigd, dat de huui- bij vooruitbetaling moet worden vol daan. De Vereeniging is toegetreden als lid van den Nationalen Woningraad te Amsterdam. Jn het bestuur kwam eene wijzi ging. Door het bedanken van den heer P. Doorewaard, wegens vertrek naar elders, werd door de leden in diens plaats gekozen de heer W. Ornee. De heeren F. v. d. Ploeg, Dl'. C. H. Ketner en P. van Dalen, die volgens rooster moesten aftreden, werden herkozen. Het Gemeentebestuur benoemde als Commissaris, met recht alle ver bij te wonen, boeken en bescheiden naiezien etc. de heer W. J. van Neck, Wethouder der Ge meente. Op eeu enkele uitgezonderd, was genoemde heer in alle vergade ringen tegenwoordig en mocht ons bestuur dikwerf dankbaar gebruik maken van de practische adviezen door Z.E.A. gegeven. Ten opzichte van de voorgenomen slooping en herbouw der twee on bewoonbaar verklaarde woningen te Huisduinen, kan worden medegedeeld dat het aangevraagde voorschot ad f 3100.— is toegestaan. De percee len werden van de bewoners (eige naars) gekocht voor f 600. Hun werd bij het passeeren der koopacte f 125.— in contanten gegeven en het restant bij de Hpld. Bank in deposito gegeven. Om beide bewoners met groote gezinnen een goed tijde lijk onderdak te geven, gaf nog heel wat hoofdbrekens. Het gezin Muïje kreeg een onderkomen te Huisduinen, terwijl, mede- met steun van heeren Burgemeester en Wethouders, het jezin Kater ten slotte tijdelijk werd gehuisvest in een perceel, eigendom der gemeente, gelegen in de Wacht- straat. Een som van f 118.40 werd uitgegeven om aan de gezinnen ledi kanten en beddegoed te verschaffen. Een en ander geschiedde in overleg met de menschen, van het geld der kooppenningen. Inmiddels werd door het bestuur aan de Militaire autori teiten vergunning gevraagd om te Huisduinen, liggende in den verbo den kring, te mogen bouwen. Bij het gereedmaken van het verslag werd die vergunning verkregen en was het bestek en teekoning gereed om de aanbesteding te doen plaats vinden. De voorzitter brengt onder applaus den secretaris-penningmeester dank voor zijn zaakrijke en beknopte ver handeling. Uit het financieel verslag bleek dat de uitgaven en inkomsten bedroegen f 70433.66', saldo winst f 1442.93. Het „plan Huisduinen" sloot met een post winst en verlies van f 1.27' tot een bedrag van f 1118.27'. Het verslag was reeds door de commissie van onderzoek nagezien en in orde bevonden. Inzake het plan Huisduinen stelt het Bestuur voor goed tekeureudat Gebr. Steeman het werk te Huisduinen voor de beschikbare som zullen uit voeren, welke goedkeuring wordt ver leend. Inzake het plan-Tuindorp zijn door B. en W. op advies van den gemeente- bouwmeester eenige wijzigingen voor gesteld waarvan sommige nogal van ingrijpenden aard waren. Na onderhandeling is men evenwel tot overeenstemming gekomen. Bij elk der woningen komt nu nog een bergplaatsje. De wijzigingen hebben evenwel tot gevolg dat het plan nu f 17.165 meer zal moeten kosten, zoodat f 210.000 zal moeten worden aangevraagd. De heer Krijnen, technisch adviseur, geeft nader uitvoerige toelichtin'gen bij de voorgestelde wijzigingen. De woninglniur zal moeten worden ge steld op f 2.70, f 2.30 en f 2 per week gedurende 52 weken. Gerekend is hierbij op l'/a procent onderhoudskost*™-. De vergadering keurt met algemeene stemmen de nieuwe becijferingen goed en geeft het bestuur volmacht tot dit nieuwe bedrag bij het gemeentebestuur eene aanvrage in te dienen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Snel, Rijkes 'en Ornee. Als commissie tot nazien der reke ning en verantwoording over 1914 worden gekozen de heeren de Jong, Mienis en van de Bilt. De som voor onderhoud en herstel wordt vast gesteld op 1 procent zijnde f 580. Door den heer Plasmeyer was in de vorige vergadering aanmerking gemaakt dat niet in alle perceelen muntgas was aangebracht. De be spreking werd toen uitgesteld. Hier over wordt thans opnieuw gedis- cuseerd. De heer Krijnen licht toe dat het niet plaatsen van muntgas meters in de perceelen Polderweg geschied is op aanstichting van den Inspecteur der Volksgezondheid en na het advies van den Directeur der gasfabriek. Het bestuur zal nader overwegen of misschien op verzoek der huurders eenige perceelen alsnog gas over den meter in plaats van muntgas zullen kunnen verkrijgen. De heer Mienis vraagt of in het nieuwe complex (Tuindorp) geen win kelhuis kan gebouwd worden. Het bestuur licht toe dat dit niet kan geschieden vanwege „Volkshuisves ting, wanneer daarin op andere wijze kan worden voorzien. Het bestuur meent dat van de zyde van particulieren hierin wel zal wor den voorzien binnen niet te langen tijd. De vergadering wordt daarna onder dankzegging voor de opkomst door den voorzitter gesloten. BINNENLAND. Nieuwe Hollandsche haring. J.l. Dinsdag is aan H.M. de Koningin de eerste nieuwe Hollandsche haring aangeboden, welke werd aangevoerd door het stoomharingschip Louis Groen, behoorende aan de naam- looze vennootschap Nederlandsche Stoomvisseher|j te IJmuiden. De directie der naamlooze vennootschap heeft van H. M. een bedrag van f 150 onvangen, ter verdeeling onder de bemanning van het schip. Een schipbreuk. De Russische sleepboot „Newa" is gistermiddag door het hevige rollen, waardoor zij zware slagzijde vei kreeg, volgeloopen en gezonken in de vaar geul van den Nieuwen Waterweg. De bemanning, bestaande uit twaalf personen, allen Russen, en de loods, werden door de stoomloodsboot gered en te Hoek van Holland geland, van waar zij per treiu naar Rotterdam terugkeerden. Het schip ligt ongeveer 50 meter bezuiden de vuurlijn en 500 meter in zee. Alleen een gedeelte van de pijp is zichtbaar. Dit schip was van de Internationale Sleepdienst- Maatschappij gekocht voor de Rus sische regeering. In opdracht van dat gouvernement waren aan Bur- gerhout's Machinefabriek aanzienlijke veranderingen aan het schip aange bracht en vertrok het gistermiddag van Rotterdam met bestemming naar Sebastopol. Een loopjongen er van door. Een loopjongen te Haarlem is er van door gegaan met eeu fiets van zijn baas en f 20. In de mand van de fiets heeft hij een 12-jsaiig vriendje van hem meegenomen naar Antwerpen. Dut jongetje heeft hij te Antwerpen aan zijn lot overgelatende politie heeft zich over den knaap ontfermd en stuurt hom nu naar Haarlem te rug. Van den loopjongen zelf is nog niets bekend. Zijn eigen kind gored. Woensdagmiddag werd de veer- commissaris A. de Visser van het 's-Gravendeelsche veer bij Dordrecht door eene vrouw gewaarschuwd, dat er een kind te water lag bij den aanlegsteiger der veerstoomboot. Zonder te dralen begaf De V. zich gekleed te water en had het geluk dadelijk den drenkeling te grijpen en boven water brongen. Men kan zich zijn blijdschap voor stellen, toen hij zag, 'dat hij zijn achtjarig zoontje van den dood ge red had. Voetbalwedstrijd zonder vergunning. Het gerechtshof te Arnhem heeft vrijgesproken dc 18 beklaagden uit Rijssen, die terecht stonden wegens het houden van een voetbalwedstrijd op Zondag, zonder vergunning van den burgemeester. Noodlottig schot. Gistermiddag ontwaarden de ge broeders De Wolf te Leeuwen bij Tiel een kraai, die herhaalde malen hun kui kens had gestolen. Een geweer werd geladen om den roover te schieten. Op onverklaarbare wjjze ging heL schot te vroeg af, waardoor de 36-jarige Johannes de Wolf in de hersenen werd getroffen. De dood tradomnid- delijk in. De kermis te Almelo. Naar aanleidiug van een adres van de Vereeniging van handelaren en neringdoenden te Almelo en de Ned. Vereeniging van kermisvakge- nooten tot het weer-inyoeren van de kermis, aan welk verzoek een 5000- tal ingezetenen adhaesie hoeft be tuigd, en een adres van een 16-tal instellingen en vereeningingen, waar in verzocht wordt niet tot die weder invoering van de kermis over te gaan, stelt de meerderheid van B. en W. den Raad voor, deze zaak aan een referendum te onderwerpen en daaraan onder contröle van de ge meente te doen deelnemen hen, die op de thans van kracht zijne kiezers lijst voorkomen. De minderheid van B, en W. stelt voor, de kermis niet weer in te voeren. Barbaarsch Nederland, Du correspondent te Parijs van de „N. R. Gt." bericht aan zijn blad: In een brief uit Den Haag in de „Liberté" van Woensdag getiteld „La Hollande barbare" bespreekt Pierro Long de ervaringen door den heer Jules Romain te Harderwijk opge daan. Hij zegt, dat hij den titel „Barbaarsch Nederland" voor reke ning laat van de Nederlandsche pers, die sedert kort oen nieuwe rubriek- onder dezen titel geopend heeft. Na een uiteenzetting van het gebeurde en na een betoog, dat er op het gebied van tucht der straatjeugd in Nederland en niet alleen van de jeugd, zeker nog veel te doen blijkt, eindigt hij met de geestige en voor ons land sympathieke en vriendelijke conclusie: Nederland is heelemaal niet vreemdeliugenhatend en ook niet barbaarsch. Het beste bewijs hiervoor leveren juist de kolommen lange klachten in de Nederlandsche bladen zelf over barbaarsch Neder land. Leest de Nederlandsche bladen de heer Romain wordt er heelemaal niet in gehoond, integendeel men bedankt hem. Men beschouwt hem als een weldoener. Zijn klacht heeft hem hier meer vrienden gemaakt dan hij zich voorstellen kou. Is dat niet verrukkelijk als barbaarschheid UIT INDIË. Vulkanische uitbarsting. De correspondent van de N. Rott. Ct. te Batavia seint: Op de Sangireilanden hoeft er van des namiddags 4 uur tot des nachts een uur een ernstige uitbarsting van den vulkaan Roeang plaats gehad. Door de gloeiende lavastroomen zijn klappertuinen en een bosch verbrand. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgevallen. De vulkaan Roeang ligt op het gelijknamige eilandje, dat tot de Sangir-eilanden behoort. BUITENLAND. „Empress of Ireland". Montreal, 2 Juni. Volgens ver klaring kan naar alle waarschijnlijk heid het stoomschip „Empress of Ireland" worden gelicht. Het ligt in 29 vaam water, doch met laag tij bevindt zich het hoogste punt van het schip slechts 9 vaam beneden de oppervlakte. Wij lezen in de Manchester Guar dian, dat men in allen gevalle de 200,000 aan goud- en zilvormutaal aan boord van de „Empress of Ireland" zal trachten te bergen. Of het de kosten waard zal zijn, het schip te lichten, betwijfelt men. Nu men gezien heeft, dat de boeg van de Storstad haast tot een hal ven cirkel naar stuurboord is omgebogen, betwijielt men of het sc-hip met dien boeg in het gat van de „Empress'' had kunnen blijven. Van verschillende zijden o.a. dooi den scheepsdokter van de „Empress, wordt tegengesproken, dat er onder de passagiers met messen is gevochten. (N. Rott. Ct. De mail aan boord van de „Em press" is blykens een officieels kennis geving van de postautoriteiten te Montreal volkomen verloren gegaan. De Canadeescbe bladen bevatten volgens een telegram van den corres pondent van de „Times" te Toronto nog verschillende artikelen en mede- deelingen, waarin aan den eenen kant een verdediging wordt gegeven van de eer der bemanning, tegen welke verschillende onrechtmatige beschuldigingen zouden worden in gebracht en a.ui den anderen kant ernstige beschuldigingen worden ge uit, jegens de tusscheudckspassagiers, die voor een deel zich op „duivel achtige" wijze zouden hebben ge dragen. Zoo vertelt de „World" van Toronto, dat een aantal door doods angst aangegrepen tusschendekspas- sagiers met messen gewapend zich een weg baanden door de op de dek ken bijeengedrongen schipbreuke lingen. Verschillende lijken moeten verwondingen toonen, die onmogelijk door ongeluk kunnen zijn ontstaan. De dief der Joconda. Florence, 5 Juni. De dief der Jo conda, Perugia, is tot een jaar en twee weken gevangenisstraf, alsme de tot de kosten van het proces veroordeeld. De rechtbank nam ver zachtende omstandigheden in aan merking. De suffragettes. Londen, 5 Juni. De historische kerk te Breadsoll bij Derby, die kostbare relikwiên en de gedenkteekenen voor Erasmus en Darwiu bevatte, is door brand geheel vernield. De suffragettes worden verdacht, dien brand veroorzaakt te hebben. De woeste vrouwen. Het gaat in de laatste dagen weer duchtig toe in Engeland. Reuter- telegrammen hebben alreeds melding gemaakt van de nieuwste wandaden der suffragettes. Uit de mededeelingen in de Engelsche avondbladen omtrent de vernieling van eenige teekeningen in de Doré Gallery, blijkt dat een jonge vrouw Woensdag met een bjjl het glas, dat twee teekeningen be dekte, heeft vernield. Een der stukken, een teekening van Bartolozzi schijnt ernstig beschadigd, van het andere stuk, een waterverfteekening van John Shapland, schijnt alleen het glas verbrijzeld te zijn. De jonge vrouw trachtte nog in een andere zaal haar vernielingswerk voort te zetten, maar werd door een oppasser gegrepen. In de lichte worsteling, die daarop volgde, werd de man, hetzij door de bijl, hetzij door het gebroken glas, aan de hand verwond. De vrouw had op het tooneel van haar heldendaden een schrijven achter gelaten, luidend: „Als ge hieraan een einde wilt zien komen, moet ge ons recht verschaffen. Wij willen liever sterven dan toegeven. Wij hebben alle andere middelen beproefd. Wij hebben tot dusver ons te veel als dames gedragen. Nu zullen we gaan vechten. Gij kunt ons dooden. Maar anderen zullen in onze plaats optreden. Ik heb me bij de oorlog voerenden aangesloten." Merkwaardig is in dit schrijven zeker de mededeeling, dat men tot dusver te damesachtig optrad. Als dat de opvatting der suffragettes is, wat is er <lau in de toekomst nog te verwachten. De daderes van dit vernielingswerk was pas Woensdagmorgen ten ge volge van een hongerstaking uit de gevangenis ontslagen. Reuter heeft reeds gemeld, dat ook olders weer verschillende wandaden door de suffra gettes zijn bedreven. Er hebben wederom eenige brandstichtingen plaats gehad en voor de Holloway- gevangenis zijn eenige politieagenten afgerost. Onschuldiger was de daad van een tweetal andere suffragettes, die tot 40 sh, boete zijn veroordeeld, wegens belemmering van het verkeer. Een dezer dames had zich met een ketting aan het hek van Bucking- ham-palace doen bevestigen, zoodat de politie van hamer en breekijzer moest gebruik maken om haai te verwijderen. (H.blad). Nieuwe taktiek. De nieuwe taktiek van de kiesrecht vrouwen is om, als zij voor den rechter worden gebracht, door aanhoudend praten en schreeuwen het getuigen verhoor te beletten. De rechter laat echter de getuigen vlak bjj zich komen en neemt zoo hun verklaringen af. Ook zijn er verscheiden, diedeheele zitting door met geweld vastgehouden moeten worden en zich steeds trachten los te rukken. De twee vrouwen, die onlangs voor het Buckingham-paleis een oploop veroorzaakten - een had er zich aan het hek vastgeketend zijn Woens dag voor geweest. „Arme onzinnige schepsels", zei de rechter, „het spijt mij voor u, maar gij zijt beiden ver oordeeld tot 40 shilling boete of een maand." Zij verkozen natuurlijk de gevangenis. Acht pakjes naalden in het lichaam. Een Weensch X-stralen-specialiteit had onlangs het lijk van een raorfl- nist te schouwen. Behalve enkele voor de geneeskunde belangrijke afwijkingen, ten gevolge van het morfine gebruik, vond hij niet minder dan 160 naalden en stukjes van naalden, die alle in het vleesch van het rechtordijbeen staken. Waarschijn lijk had de patiënt herhaaldelijk bij het haastige inspuiten de naald ge broken, en zag hij geen gelegenheid de naald te verwijderen. Opmerkelijk is, dat geen der naalden een verzwe ring had veroorzaakt. (Vox Medic.) onderneming om als zoodanig werk zaam te kunnen zijn moet worden toegelaten, d. w.z. een ver- ii n n i n g noodig lieeu van over heidswege. Spr. betwist dat dit zou zijn aanranding van de bedrijfsvrij heid beperking van het aantal stuwadoorsondernemingen is dan ook niet de bedoeling. De heer Spiekman (S.D.) ver dedigt eveneens enkele amendemen ten, om 3 nieuwe artikeleD iu te voegeu, welke strekken, evenals hel amendement-Van der Voort, tot het weder in de wet brengen van het voorschrift uit het ontwerp-Talma, dat voor het uitoefenen van het stuwadoorsbedrijf een vergunning noodig is. Spr. betoogt uitvoerig met een beroep op de praktijk, dat een ver gunning noodig is, om werkelijk met kracht tegen misstanden te kunnen optreden. Bjj het uitbrengen van rapporten over ingekomen adressen door den heer Teenstra (V.D.), dringen de heeren O 11 o (U.L.) en Ter L a a n (S.D., Den Haag) er op aan, dat aan weduwen van vóór 1905 overleden onderwijzers ook pensioen zal worden toegekend. Na de pauze wordt de dag verder gevuld met het debat over de nood zakelijkheid al of niet van „ver gunningen". Minister Talma had een dergelijk artikel opgenomen, minister Treub had het geschrapt. Vandaar thans de amendementen van de heeren Van der Voort van Zijp en Spiekman. Wij zullen over die debatten maar niets meedeelen. De heer Van der Voort van Zijp trekt zijn amendement in ten gunste van den heer Van Idsinga (C.H.), die een ander amendement heeft in gediend, voorschrijvende, dat de on dernemingen, die aan de wettelijke eischen voldoen, worden ingeschreven in een register. Dit amendement neemt de minister over, het amen dement Spiekman betreffende de ver gunning wordt met 52 tegen 13 stemmen verworpen. Vóór de socia listen en de heer Van Vliet. Op art. 5 verdedigt de heer Spiek- m a n (3.D.) amendementen, waarvan de bedoeling is, de arbeidskaar L te vervangen door het arbeidsboekje. De hoofden der ondernemingen wor den verplicht voor ieder arbeider een arbeidsboekje aanwezig te hebben. Spreker meent, dat zonder arbeids boekje een goede arbeidsregeling niet mogelijk is, omdat men alleen met die boekjes een goed overzicht krijgt over do toestanden in het bedrijf. Zitting van Vrijdag 5 Juni. De heer M e n d e 1 s (s.d.a.p.) vraagt uitdrukkelijk wat wel eigenlijk de principieele bezwaren van den mini ster tegen het arbeidsboekje zijn. Spr. vindt het zuiverder in 't algemeen en voor iedereen de arbeidsboekje.-! in te voeren. Zoo niet, laat de minis ter dan duidelijk zeggen wat hij wil voor controle-middel. In Amsterdam blijken die boekjes te bestaan. De heer van der Voort van Z ij p (a.r.) heeft het amendement met sympathie begroet, en vindt ook alleen arbeidersboekjes afdoend con trolemiddel. Door verschillende leden wordt voor en tegen hierover te berde ge bracht en de minister beant woordt de verschillende sprekers. Hij vindt het boekje nog al omslachtig en buiten Rotterdam overbodig. Wij zullen over die debatten maar niet te veel meer vertellen, daar het onzen lezers niet erg zal interesseeren. De minister staat op zijn stuk inzake de arbeidsboekjes, en alle amende menten en sub-amendementen wor den verworpen. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 4 Juni. De behandeling der Stuwadoorswet wordt voortgezet. De heer Van Raalte (U.L.) ver dedigt een amendement tot vast stelling van een artikel 1 bis, waar van de bedoeling is, om de wet uitsluitend van toepassing te verklaren op die gemeenten, waarin gedurende het laatst verloopen kalenderjaar minstens twintig zeeschepen goederen hebben gelost of geladen. De heer Van Nispen tot Scvenaer (R.K., Nijmegen) en de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Treub, bestrijden het amendement. Er is, betoogt de minister, ongeveer niets voor te zeggen. Na re- en du pliek trekt de heer Van Raalte z|jn amendement in. Op art. 2 verdedigt de heer Van der Voort vanZ|jp (A.R.) een amendement waarvan de bedoeling is te bepalen, dat een stuwadoors- Voetbal. Programma voor Zondag 7 Juni: 12.30-2 H.B.S. II—Sparta. 3 5 H.B.S. 1-Holland 1 (Alkmaar). Het Alkmaarsche „Holland" zal Zondag op het terrein aan den Boi- weg den strijd tegen het eerste „H.B.S."-elftal aanbinden. No. 2 van hare afdeeling in de 3e klas zijnde, slaagde zij er in gedurende dit seizoen de 2oklasser „Alcmaria Vitrix" twee maal te slaan, terwijl zij eenmaal de nederlaag moest lijden. Het is dus een sterke 3e klasser waartegen „H.B.S." haar naam zal hebben hoog te houden. Jammer daarom dat zij het dezen keer zonder Boers, de spil van het elftal, zal moeten stellen, maar daar tegenover staat dat zij in Hoogerduijn een uitmuntende rechts buiten heeft gevonden, die voor 'teerst de groen-witte kleuren zal verdedigen. Het H.B.S.-elftal zal er als volgt uitzien: I Hoek C. Kramer P. Luyckx De Vos Schouten Schiller Hoogerduijn TenHaclcon Meerens A_KramerKorfl' Bultenlandsch Overzicht. Tot voorzitter der Fransche Kamer is gekozen Paul Deschauel met 411 van de 435 uitgebrachte stemmen. Viviani is door president Poincaré belast met de samenstelling van een ministerie. Er wordt al een l(jstje van de nieuwe ministers gepubliceerd, maar officieel is daarvan tot op heden niets bekend. Viviani wil Lëon Bour geois in het Kabinet opnemen doch deze heeft zijn toetreding afhankelijk gesteld van de houding die het nieuwe kabinet tegenover de driejaarswet zal aannemen. Hij vindt dat de hand having daarvan, zonder eenige aarze ling of dubbelzinnigheid een levens voorwaarde voor het land is. Hij wil de portefeuille van buitenlandsche zaken alleen aanvaarden als Viviani hem op dit punt de noodige waar borgen geefl. Poincaré, Bourgeois en Viviani hebben daarover op het Elysée langen tijd geconfereerd zonder dat een resul taat bereikt werd. 't Is de vraag of Viviani een form zal weten te vinden, die de geünificeerde radicalen en de socialisten tevreden stelt, en tegelijkertijd de aanhangers van de driejaarswet, die de groote meerder heid vormen. Te Berlijn is tegen den redacteur van' het weekblad „Aktion" een ver volging ingesteld omdat hij de daad

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2