Abonnements Kleeding MAGAZIJN „DE STER", Gummi- en Waterproof-Regenmantels 1 DE WIT's VERF. Tijdelijk aanbod, f 1.15 en f 1.20. Schietoefeningen II Alkmaarsehe Rijtuig-Maatschappij, HERMAN NYPELS - HELDER - Telephoon no. 41 Heldersche Courant kl HELDERSCHE COURANT 4e ^lHH.FEIJEN voorheen E. VAN DAM. Kantoor: Breedstraat 23. Interc. Telefoon 92. Bezoekt: Café „HILBRAND". CHEF KREUGER H2N Spoorstraat 99. Salon Coiffure Moderne. OPENING. FORRER. Firma S. A. KANNEWASSER ZONEN P. DE BRUIJNE, SAFFIERA „HELDRIA". T. van Zuylen, Is Vacantie voor Handels- en Kantoorbedienden Heldersche Maatschappij voor GLASVERZEKERING Oudkerk Van Praag, iJ Vergiftigde Levens. Tarief op aanvrage bi| De Commandant van bovengenoemd regiment maakt bekend, dat in het tijd vak vanIS-30 JUN11914, Schiet oefeningen gehouden zullen worden van de forten Kijkduin en Erfprins en van de batterij Kaaphoofd, waar bij het verkeer langs den Zeedijk voor Erfprins en Kaaphoofd op de meeste dagen van 8 uur v.m. af een groot gedeelte van den dag met korte tusschenpoozen gestremd zal zijn, reden waarom het voor hen, die zich op die dagen naar Huisduinen willen begeven, aanbeveling verdient van den Huisduinerstraatweg gebruik te maken. Tevens wordt een ieder gewaar schuwd, dat projectielen, scherven", buizen, banden, looden kogels, enz. afkomstig van de schietoefeningen der Artillerie, welke gevonden worden op de Zandplaat Onrust of de Texelsche kust, of die uit zee worden opgevischt, 's Rijks eigendom zijn. Hij dio zich deze voorwerpen toe eigent is derhalve strafbaar volgens de wet. Hat oprapen en vervoeren van geladen niet gesprongen projectielen is levens gevaarlijk, ook voor de omgeving van hem, die zulks verricht. Op Maandag 22 Juni a.s., des namiddags ten 2 uur, -/.uilen Burge meester en Wethouders van Helder ten Raadhuize in het openbaai aanbesteden: I. Het bultenverfwerk aan gemeente-gebouwen, bruggen, enz. In 1914. II. Het plaatsen, schoon houden, wegnemen en onder houden der kachels enz. In de verschillende gemeente-gebou wen over het tijdvak van 1 Juli 1914 tot 1 Juli 1917. Bestekken zijn, zoolang de voor raad strekt, tegen betaling van f 0.25 •per exemplaar verkrijgbaar ter Ge meente-Secretarie. Aanwijzing op Dinsdag 16 Juni a.s., voormiddags 10 uur, aan het Bureau van Gemeentewerken. De inschrijvingsbiljetten bohooreu op zegel te worden gesteld. Verzuim niet de étalage van het Schoenenmagazijn van Spoorstraat 27 te zien. Grootste keuze. Laagste prijzen. STALHOUDERIJ. (Ie klasse Paarden en Rijtuigen). Billijke en vaste tarieven voor Rijtoeren in de prachtige omstreken van Alkmaar. (DORPSSTRAAT). Café Biljart, groote zaal voor partijen en gezelschappen, waar voor piano disponibel, stalling voor paarden, rijtuigen en automobielen - bewaarplaats voor rijwielen, enz. Goede consumptie. Billijke prijzen. Beleefd aanbevelend, C. J. VAN 'T SANT. Firma Wed. L. I. GROEN, ZUIDSTRAAT 79, blijft steeds de hoogste waarde geven voor Goud, Zilver, Galon, Meabelen, Naaimachines en verder voor alle voorkomende artikelen. Heeft ook weder een mooie Naaimachine te koop. Fotograaf, KONINGSTRAAT 98, bij het Koningsplein. Bekroond Binnen- en Buitenslands. ATELIER geopend van 9-4 uur. de SERVICE ANTISEPTIQUE. Scheren Haarsnijden 6 cent. 10 cent. Den 20 JUNI 1914 Geen kosten en moeiten zijn ge spaard om de netheid en zindelijk heid te bevorderen. Beleefd aanbevelend, Di meest ggviaagdt m iooidnli|Sti zuime bereide VERF ii Gevestigd 187G. - Fabriek Helder. Verkrijgbaar gesteld bij de HeerenA. Korff Az., KanaalwegH. de Wit Jrz., Keizerstraat 13 (direct bii 't Spoor;; Texel: P. Boon Mz., Cocksdorp A. Ellen Oosterend Wielingen: Wed. Kaleveld Joh. Tak.es Tz., NoorderbuurtKoe gr as: D. Marebs; Julianadorp: M. Noot 't Z a n d Z ij p e P. RuisIJ ra u i d e n Firma D. C. Kaan. En Detail. DE WIT. En gros. - Verzendingen naar alle plaatsen. Magazijn en Fabriek Binnenhaven 74, Helder. Zonder eonige prijsverhooging worden door bemiddeling van het Advertentie-Bureau van de advertentiSn geplaatst in alle Couranten en Tijdschriften. Moet de advertentie in meerdere Couranten worden geplaatst, dan behoeft men slechts één copy te geven. Voor ff 1.15 en ff 1.20 bieden wij een groote partij geruite-, gestreepte- en stipschorten, met pompadour-garneering. Kanaalweg 97. Spoorstraat 46. NIEUWE ZENDING: Confectie-Afdeeling KANAALWEG 149 Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het geven van Privaatlessen. Zeer billijke conditiën. Onderwijzer met akte Fransch L.O., Keizerstraat 100. Spreekuur: 6-8 nam. het ontharingspoeder hij uitnemend heid, doet in 8 minuten alle overtollige haren verdwijnen, is bovendien het eenige middel wat absoluut onschade lijk is. Prijs per flacon f1.50. Ver krijgbaar bij Firma De Bie Biersteker, Keizerstraat 93. DIK PLAATSELIJKEN HANDEL, doet Uwe inkoopen zooveel mogelijk in de stad Uwer inwoning, daarmede bevor dert gij de welvaart onzer lig. Held. Winkeliersvereeniging. HAARHERSTELLER. Beproefd middel tegen het uitvallen en tot bevordering van den hergroei van 't hoofdhaar, blijkt steeds het beste. Per flacon 50 cent. Alléén verkrijgbaar bij: Spoorstraat, Coiffeur. Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden Afd. „den Helder". noodig Wat de medici er van zeggen: Ondergeteekende erkent gaarne de wenschelijkheid van eene jaarlijksche vacantie voor allen, die in winkels, magazijnen en kantoren werkzaam zijn, alsmede voor handelsreizigers. Het is merkwaardig, welk een nut eene goed doorgebrachte vacantie, liefst buiten de stad doorgebracht heeft, zoowel voor gezondheid, als voor den arbeidslust. T. VAN DEN HOORN, Arts te 's-Gravenhage. Gevestigd te Helder Opgericht 1 Mei 1904 Directeuren: GEBRS. HOOGERDUIJN Deze maatschappij verzekert U tegen de laagste prijzen Dagelijks inlichtingen MIDDENSTRAAT 12 Wulfruna Motorrijwielen 2V3 H.P. magneet en veerende vork f 450. Springfield Rijwielen in elke uitvoering verkrijgbaar. AgentA. J. SCHAAP, Keizerstraat 19, Helder. Wearwell Rijwielen zijn snel, sierlijk en goedkoop. AgentP. J. LAFÉBER, Zuidstraat 2, Helder. PrliS9°,fe.r"en Importeurs GEBR. SIEBOL, Amsterdam. Hatuurwollen Ondergoederen, Wil wollen Ondergoederen, Hoed wollen Ondergoederen, Katoen Tricot Ondergoederen, Linnen Ondergoederen, Reform Ondergoederen, Zijden Ondergoederen, Ketel Ondergoederen, enz. enz. Verkrijgbaar bij: Spoorstraat 52, Spoorgraoht 45-46 Telefoon 188. Telef. Interc. 48. Geïllustreerde Prijscouranten op aanvrage gratis verkrijgbaar. Wie zich van af 1 Juli a.s. op dit blad abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. =11= 5116 Inteekenbiljet De ondergeteekende wenscht zich te abonneeren op de voorheen genaamd ,,'t Vliegend Blaadje" (per kwartaal 65 cent, franco per post 90 cent) Naam- Straat en nummer: -- - =11=1 Is FEUILLETON. Een beeld der werkelijkheid. 29) Ik daarentegen, heb by myzelven gezworen aan dezen ondankbaren bodem te ontwoekeren wat ik kan, en ik zal u toonen in hoeverre ik geslaagd ben. 01 Ik zal nooit een Cresus worden, maar ten minste kan ik op deze wijze voortleven." „Misschien verschilt uw grond dan van den mijne, Ik heb op minstens twintig verschillende plaatsen gespit, want ik dacht dat ik krankzinnig zou worden onder mijne ontdekkingmaar overal stuitte ik op steenen." „Dat was ook bij mij het geval." En wat hebt gij daartegen gedaan „Gewerkt zoo hard ik kon. De grond is minder slecht dan zelfs de schurken die ons in het ongeluk stortten ge dacht hebben wanneer men slechts de eerste steenlaag verwijderd heeft is het alsof de bodem beter wordt; men zou zeggen dat hij al zijne slechte be- standdeelen naar boven heeft ge dragen. Alleen ihaar hoort er een ongeloofelyk geduld en volharding toe, om het zoover te brengen. Kom mede en ik zal u de vruchten van mijn arbeid laten zien." Holdius volgde hem, en zag weldra zeer fraai aardbeziën-velden, wijn ranken en pruimenboomen. Maar toen hy zich tot zijn gastheer keerde om hem zijne bewondering te kennen te geven, liet deze hem zijne handen zien. Zij getuigden beter dan woorden van de inspanning welke het gekost had zoover te geraken. Onno her innerde zich niets zoo afzichtelijks te hebben gezien. Geen polderwerker in Nederland kon zulke litteekenen van ruwen arbeid behouden. Doorloopen van diepe sneden, vol blaren en wonden moesten zij den ongelukkige bij elke beweging pijn doen. Hy zelf bekeek ze met een bitter lachje en zeide: „En te denken dat ik vroeger heel trotsch was op mijne handen, en niet tevreden was als er bet minste aan ontbrak. Maar klagen helpt hier niet het komt er hier op aan zijn dage- lijksch brood met de nagels uit den grond te halen." Toch een weinig bemoedigd door dit bezoek, keerde Onno huiswaarts en van dat oogenbiik af gunde ook hij zich geen rust aleer hij eenige vrucht van zyne pogingen aanschouw de. Indien hij werklieden had kunnen nemen, die onder zijne bevelen den bodem omgespit en beplant hadden zou alles veel sneller en doelmatiger zijn gegaanmaar hetgeen hem over bleef was zoo weinig dat hij daaraan niet kon denken, en reeds bly was wanneer hij er in slaagde den een of anderen vogel te schieten en als een onthaal aan Marcelle te brengen. Voor de jonge vrouw was dit leven byna ondragelijk wel had haar echt genoot er zorg voor gedragen haar het dochtertje van een hunner arme buren te bezorgen, om het ruw werk voor haar te verrichten maar niette min was zij hier tot allerlei bezigheden gedwongen, waarvoor zy vroeger teruggedeinsd zou zijn, en daarbij die ontzettende zwijgende eenzaamheid om haar heende onmogelijkheid ooit hare gedachten aan een ander wezen toe te vertrouwen, maakten haar half waanzinnig. Zij had het be zoek van al hare overige buren ontvan gen en begaf zich ook nu en dan naar hen toe, want Holdius had voor een kleinigheid van een cow-boy een paard gekocht, dat door hem zelf in de prairiën was opgevangen, en wanneer het dier niet noodig was om den grond te bewerken, mocht- Marcelle er zich altijd van bedienenmaar zij voelde geen enkele gemeenschap met de rampzalige lieden, die bijna allen als versuft waren door hun ongeluk. Gezamenlijk hadden zij een protest opgesteld tegen de handelwijze der Verhavens en dat aan de Hollandsche bladen gezondenbun aller handteeke- ning verleende aan dat stuk een ge wicht dat de firma bad doen vallen, indien zü niet reeds zoo groote winsten binnen had gekregen, en dus rustig af kon wachten dat het geschokt ver trouwen weGr zou zijn teruggekeerd. Adriaan Verhaven, die maar al te goed voorzien had dat dit hem den een of anderen dag te wachten stond, antwoordde in een open brief, die van verontwaardiging tintelde over het geen hij de ondankbaarheid noemde van lieden, die daarginds voor den lichten arbeid terugbeefden, welke hun toch binnen zoo korten tyd den rijkdom moest bezorgen. Dit stuk werd opnieuw door velen geloofd, maar wie er zich geen oogwenk zelfs door liet verblinden, was de vader van den schrijver. Hij gevoelde dat de bewoners der Malvinia-gronden gelijk hadden en verweet zich zoo danig hen in het ongeluk te hebben gestort, dat hij langzaam wegkwijnde van verdriet, en binnen enkele maan den tyds aan hartzeer stierf. En nog altijd ging de landverhuizing voort, zoodat men zich althans een weinig minder verlaten begon te ge voelen, en elkander kleine diensten kon bewijzendoch Marcello's ge moedstemming werd er nietvroolijker om, en wanneer Holdius doodelijk afgemat van den arbeid huiswaarts keerde, trof hij slechts eene kwijnende ontevreden gezellin aan, die niet de geringste belangstelling toonde in het door hem volbrachte werk. Zijn leven in die dagen was onbeschrijfelijk smartelijk, en alleen de aanblik van zijn kind schonk hem nog eenige vreugde. Zij hadden reeds een jaar in de wildernis doorgebracht, toen op een dag dat Onno bezig was zijn grond te beploegen, eene hand op zijn schou der nederdaalde, en eene welluidende mannenstem hem in het Fransch toevoegde „Wel, vriend, liet doet mij goed u weêr te zien." Verrast keerde hij zich om en her- kendo Filips van Oudekerke. „Gij hier riep hij uit, hem vol har telijkheid de hand drukkende. „Ik wist niet dat ik my nog over iets ter wereld meer had kunnen ver heugen. Maar wat voert u naarMal- vinia „Enkel en alleen het verlangen u beiden weór te zien'" antwoordde de jonge man, die zijn paard bij den teugel voerde, „ik wilde mij bovenal met eigen oogen overtuigen of gij hier naar wensch geslaagd waart." „Wat dat betreft is het een ellendige bodem en wy werden allen op de schandelijkste wijze misleid. Gode zij dank slaag ik er in met mijn gezin voort te leven, maar dat is ook alles, en van eenig vooruitzicht om weder naar het vaderland terug te keeren is geen sprake, wat mij vooral diep grieft voor mijne oude moeder en voor Marcelle, die hier een plantenleven leidt." „Is zij ten minste gezond in dit klimaat „Ja, zij verdraagt het gelukkig goed maar gü zult er soo aanstonds over oordeelen, want ik geef er voor heden den arbeid aan en breng u dadelijk naar huis. Vertel mij van waar gij komt". „Uit de prairiën, dat is al wat ik u kan antwoorden, want ik ben zoo weinig mogelijk in de bewoonde wereld geweest. Het heeft mij goed gedaan zoovele maanden in de ver laten natuur rond te dolen zelfs het gezelschap van mijn cow-boy werd mij dikwijls te veel, en dan liet ik hem kampeeren, terwyl ik zelf alleen de wildernis inzwierf." „Alsdietevenswijze zooveel aantrek kelijks voor u heeft, zult gij u moeielijk weder in Europa kunnen gewennen." „Misschien keer ik er wel nooit weder," sprak Filips ontwijkend, in elk geval schrikt het gezelschap van vrienden mij zoo weinig af, dat ik u eenvoudig weg kom vragen mij voor eenige dagen als uw gast te willen beschouwen. Ik heb verscheidene stukken wild meegebracht die wij samen moeten eten, en gij zult er eens over oordeelen of mijn jongen geen uitstekende kok is." „Gy zult ons hartelijk welkom zyn maar hebt gij dan al uwe have en goed by u?" vroeg Holdius lachend. „Het kon niet anders; waar zou ik een schuur gevonden hebben om myn boeltje zoolang te bergen, en mijn knecht moest toch ook onder dak komen, evenals het paard voor den wagen. Ik ben alleen vooruitge reden, omdat ik u niet opeens ver schrikken wilde met het onverwacht opdagen van zulk een karavaan." Onno geleidde de beide paarden naar een stal, borg den ploeg weg en bracht zijn gast daarna huiswaarts, hem onderweg vertellende van al de teleurstellingen welke Malvinia voor hem had weggelegd. Zij bereikten de woning zonder dat Marcelle hen bemerkt had. De jonge vrouw verfoeide Amerika zoodanig dat zij zelden of ooit meer een blik wierp op het haar omringende land schap, en aangezien het etensuur nog lang niet geslagen had was zij bezig een wit jurkje voor Elsa te maken, ter wijl het kind aan hare voeten speelde. „Ga alleen binnen," fluisterde Onno den Belg toe, „ik vertoon mij nooit in myn arbeiderspak aan haar, en zal komen zoodra ik mij verkleed heb. Het zal zulk een verrassing voor haar wezen u te zien." En te gelijk opende hij de deur en sloot haar terstond weder achter Oude kerke, die juist het eerst tot hem ge gaan was, om te voorkomen dat hij de jonge vrouw alleen zou wederzien. Er viel evenwel aan geen terug treden te denkenreeds vroeg Mar celle, zonder om te kyken Zijt gij niet wel geworden, Onno, dat gij zoo vroeg van het werk komt Holdius volgt mij zoo aanstonds," sprak Filips op zachten toon. „Gij ziet dat ik u geen van beiden vergeten heb." De jonge vrouw sprong overeind zij durfde zich niet omwenden, uit vrees dat zij bemerken zou slechts de speelbal te zijn van een zinsbedrog. Was het wel mogelijk dat hij tot haai" was gekomen, na de wijze waarop zij van elkander waren gegaan Had hy niet duidelijk bewezen hoe onver schillig zij hem was En toch, ja, zij herinnerde zich de belofte die zij van hem geëischt had, en op eens door een grooten angst aangegrepen, snelde zij op hem toe en vroeg haastig „Zijt gij ziek Hebt gij het einde voelen naderen, dat gij gekomen zijt." Hij greep hare handen en drukte die eerbiedig. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 4