HELDERSCHECOURANT VOORHEEN GENAAMD JT VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Hardlijvigheid. No. 4327 DINSDAG 23 JUNI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37 J- 45 0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°;'o hoogor berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Bewijs-exemplaar 2\ cent Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Donderdagmiddag. Vertrek en aankomst der treinen. VAN DEN HELDER NAAR AMSTERDAM. Vertrek Aankomst 5.15 's Maand, en daags na feestd. 7.40 6.26 op Zon- en Feestd. niet 9.10 6.59 op Zon- en feestd. t. Alkmaar 8.06 7.40 snoltrein 9.10 7.48 Donderd. tot Scliagen 8.46 2) 9.02 11.37 11.55 2.21 1.48 op Zon- en Feestd. niet 4.35 4.10 gedeeltelijk sneltrein 6.03 9.17 7.40 8.32 sneltrein VAN AMSTERDAM NAAR DEN HELDER. Yertrek Aankomst 4.4-4 alleen Donderdags 7.34 6.04 op Zon- en Feestd. niet 8.35 8.12 sneltrein 9.37 9.— Zond.,alleen vanaf Alkmaar 10.07 9.4411.47 12.643.26 3.386-07 5.257-32 9.05 sneltrein 10.35 10.06 alleen van af Alkmaar 11.14 10.47 op Zon- en feestdagen 12.54 STOOMBOOTDIENSTEN. Helder-Amsterdam (Bebr. Zur MUhlen). Van Helder'smorg. 7.15 en 'sav.11 uur A'datn 9.15 'sm. 4 Helder-Texel (T. E. S. 0.). Van Helder'smorg. 5.15,9.15*) en 's raidd. 12.15,4.15 en 7.55. Van Texel 'smorg.4.15,6.30,10.45en 'smidd.2.50 en 6.15. Op Zon- en feestd. te 10 uur. PLAATSELIJK NIEUWS. Bond voor Minder Marinepersoneel. Zaterdagmiddag om 2 uur waren in het met groen en talloozu bloem stukken smaakvol versierde bonds- gebouw een groot aantal afgevaardig den en uitgenoodigden aanwezig. Van het Dagelyksch Bestuur dezer gemeente merkten wij op den heel de Geus, wethouder; van den Ge meenteraad de heeren Ëgb. J. Bok, W. Biersteker en C. Adri- aanse; van de Prov. Staten den heer D. H. Grünwald, lid van den Raadden heer Kastelijn, gem. bouw meester. Verder waren aanwezig de heeren F. W. N. Hugenholtz, lid 2e kamer Staten-Generaal (S. D. Kamer fractie), J. G. van Kuykhof (partijbe stuur S.D.A.P.), J. Oudgeest, lid v.d. Raad der Gemeente Amsterdam (Voorz, Nod. Verbond van Vakver.), mejuffrouw Heieen Ankersmit, (Secr. Bond van Soc.-dem. Vrouwenpropa- ganda-clubs), Van den Tempel, A. B. Kleerekoper (Redactie Het Volk), benevens vele afgevaardigden yan arbeiders vereenigingen. Fraaie bloemstukken, het een al mooier dan het ander, waren inge komen van den Bond v. Kleeding- industrie, Sigarenmagazijn v. d. Wolk, Kunst a. h. Volk, P. Kramer, archi tect, N.V.V., Partijbestuur S.D.A.P., Heldersche Uitgeversmaatschappij, Redactie Het Anker. Later kwamen nog meerdere. Even na tweeén verzamelden allen zich in de groote, heerlijk-luchtige vergaderzaal, waar de hooggerugde, fraai-bewerkte bestuurszetels gereed stonden, en een stapel telegrammen wachtte om voorgelezen te worden. De Voorzitter van den Bond, de heer H. T o e r i n g, noemde het een hooge eer en een bijzonder aangename taak de aanwezigen welkom te mogen heeten. Deze gebeurtenis, indrukwek kender dan eenige andere, moge er toe bijdragen op vele van de hande lingen van den Bond een ander licht te doen vallen. De administrateur van den Bond, de heer Michels, zal nader uiteenzetten hoe de matrozen steentje voor steentje en met groote opoöeringen en onder groote moei lijkheden den burcht hebben opge bouwd, getuigend aldus van solidariteit en saamhoorigheid. Spr. drukte zijne groote tevredenheid uit over den bouw aan allen die medewerkten; een bijzonder woord van lof komt toe aan den architect, die tot in alle onderdeelen alles zelf regelde. Op het oogenblik, dat de Voorzitter de woor den sprak„Ik verklaar dit gebouw voor te zijn geopend", werd van de vier torentransen de nationale vlag geheschen, de witte Bondsvlag wap perde midden op den toren en van onder tot boven was het gebouw in éen oogwenk gepavoiseerd. Saluutschoten donderden van de transen, de menigte kouddoend van dit heuglijk feit. De administrateur, de heer Michels, alvorens de details van dit feit uiteen te zetten, deed voorlezing van tele grammen en schriftelijke gelukwen- sc-hen. Van oud-minister Kraua, Lid van de Eerste kamer, was eene medcdeeling van verhindering, verder waren er telegrafische gelukwenschen van de Indische leden, den oud redacteur van het Anker, Meyer, de afd. Amsterdam van den Bond, den Alg. Ned. Ambt. Bond, het Kamerlid Schaper, den Ned. Slagersgezellen- bond, het Kamerlid Gerhard („Een organisatie die dat kan, kan meer"), oud-gasten Vlissingen; tenslotte van den heer Jan A. van Zutphen, mel- dondo door ziekte in zijne familie verhinderd te zijn. Mededeelingen van verhindering waren ingekomen van den Comissaris van Politie, den wethouder van Neck, de raadsleden Bommel en Harjer, verder van de Kamerleden Heeres, Smeengc, Gerretson, Otto, van de Eerste Kamerleden Kraus (reeds genoemd) en Bergsma. Een groote massa schriftelijke ge lukwenschen waren voorts nog ingekomen. Wanneer bij de marine een oorlog schip in dienst wordt gesteld, aldus begon de heer Michels, is het de ge woonte, dat een speech wordt ge houden, de vlag geheschen wordt en saluutschoten worden gelost. Die gewoonten meende wij thans temoeten volgen. De vele niet-aanwezigen heb ben door de saluut-schoten thans kennisgekregen van de opening. Want niet alleen voor onze organi satie is dit feit van groote beteekenis, maar voor de geheele arbeidersklasse is,3 wat hier tut stand is gebracht, van belang;, jarenlang is met taaie volharding en trots alle tegenwerking gearbeid aan dit doel: een eigen ge bouw en de arbeidersklasse kan dus in haar geheel juichen over de tot standkoming ervan. Waaraan ontleent dit gebouw zijn waarde? Aan de architectuur, zeer zeker, maar niet m de eerste plaats. Het is de vrucht van de samenwer king van duizenden menschen, die begrepen, dat ze elk voor zich, als individu niets beteekenden, maar ge organiseerd een sterke macht vormen. Steen voor steen is opgebouwd, niet door giften en subsidies, maar door eigen-gespaarde centen, ontnomen van een vrij karig traktement. Zoo juist symboliseert dit gebouw de organi satie: toen de ruwe steen daar lag, vroeg men zich wel eens af, wat moet dat worden Ongelijke, gekar telde steenen, groot, klein, met ruwe kanten, daaruit kon toch niets goeds groeien. En ziehier het schoone ge bouw, dat er uit ontstaan is; zoo is ook de organisatie steen voor steen uit ruw materiaal, geworden tot een sterke macht. Voorzeker, het is ous niet gemak- kelyk gemaakt er te komen, maar we hebben aanstonds begrepen, dat hinderpalen dienen om te worden overwonnen, niet om er voor uit den weg te gaan. Spr. gaat nu in 't kort de ge schiedenis van dit gebouw na, hoe in 1901 de matrozen een bescheiden gebouwtje huurden op de Hoofdgracht, hoe zij vervolgens aan de Haven een eigen gebouw openden, dat bleek niet te rendeeren omdat -do ligging verkeerd was, en toen in het huur huis in de Keizerstraat trokken, waar ze, bescheiden, bleven, om al spa rende, de in 1908 ontworpen plannen voor een eigen gebouw uittevoeren. Ik had er, zei spr., aanvankelijk een zwaar hoofd in, omdat de moeielijk- heden zoo groot waren. Maar wat de schepeling wil gebeurt: generaties van schepelingen hebben geofferd, jarenlang, zonder ervan te profiteeren. Thans is 117000.- nit vrijwillige bedragen bijeengebracht; de ont brekende f13000.-- zijn uit de fond sen der organisatie gekomen. „Een organisatie die dat kan, kan meer", zegt Gerhard. Men heeft de matrozen verweten revolutionair te zijnja, ze zijn revolutionairin opofferingsgezindheid. Hun opoffe ringsgezindheid was het grootst in dagen van felle vervolgingen. Afgezien van al de materieele dingen is de grootste eer van den Bond de geestelijke ontwikkeling, waarop hij zijn leden gebracht heeft. Tusschen den schepeling van thans en vroeger is een enorm verschil. Zonder de organisatie zou dat ver schil niet ontstaan zijn. En nooit kan men van de bondéleden zeggen, dat zij hun plicht verzaakten. Maar de autoriteiten begrijpen hun menschen niet. Moesten ze niet thans aanwezig zijn, nu er getuigd wordt van dit belangrijke stuk cultuurleven Dat ze thans afwezig zijn, bewijst, dat zij van het werken van den Bond niets begrijpen (geroep: zeer juist!) Daardoor is een geest ontstaan, die tegen den hunnen ingaat; zij willen ten koste van alles de tucht hand haven op menschen, die geestelijk ver boven den tijd staan, waarin die tuchtbepalingen ontstonden. Zij be grijpen niets van de ontwikkeling der maatschappij. Over het gebouw zelf een enkel woord. Niets is gespaard om den schepeling het beste te geven. Alles is vermeden wat doet denken aan een café. De schepeling moet aller eerst een thuis vinden in dit gebouw, en hem moeten allerlei mooie dingen omringen. Dit is van zeer opvoeden de kracht: het leert hem het mooie zien en begrijpen. Dan zal hij het later ook waardeeren in de burger maatschappij. En het is de groote verdienste van den architect Kramer dit zoo goed begrepen te hebben. Tusschen onzen Bond. en den heer Kramer zijn vriendschapsbanden ge knoopt, die nooit weer verbroken worden. Aan drie eischen moest dit gebouw voldoenhet moest zjjn bondsgebouw, café en hotel. De eerste eisch ging voorop, de beide andere bleven onder geschikt. De schepelingen, die zich hier komen verpoozen, moeten voor een oogenblik eens uit den dagelijk- schen sleur weg; zij moeten daar een tehuis vinden. Bij geen categorie van menschen is de behoefte aan huiselijkheid zoo sterk aanwezig als bij den matroos, hij, die in zijn dage lijksch leven zoo weinig huiselijk heid heeft. Laat ons hopen, dat nog jaren en jaren de aanwezigheid van dit gebouw de beste resultaten oplevert voor de organisatie. Dat tenslotte de autori teiten de groote opvoedende kracht zullen erkennen, die niet schaadt aan het militarisme, die, integendeel, het ten goede komt. Met een driewerf hoerawerd deze toespraak besloten. De redacteur van „Het Anker", de heer Verstegen, nam hierna het woord. Wij weten allen, dat dit blad op last van hoogerhand van den Bond is afgescheiden. Maar ook weten wij, dat er on verbreekbaj e moreele banden bestaan tusschen „Het Anker" en den Bond. De feitelijke toestand is dezelfde geblevenalleen is de organisatie niet meer aansprakelijk voor den inhoud. Daardoor heeft spr. het recht de organisatie geluk te wenschen, nu zij een van de heerlijkste oogen- blikken doormaakt. Spr. hoopt, dat de tegenstanders van den Bond uit hetgeen hier thans geschiedt, leeren inzien, dat hier toch werkelijk iets anders geschiedt dan tucht-onder- mijnen, dat hier groote moreele dingen gebeurd zijn. Namens het Partijbestuur der S.D.- A.P. wenscht de heer Van Kuyk hof den Bond geluk. Zooals door Michels gezegd is: de opofferings gezindheid van de leden zal ten goede komen aan de arbeidersspr. sluit zich hierbij aan. Wie had een twintig jaar .geleden gedacht, dat het marine personeel zóó iets tot stand zou brengen, toen zij nog de ruwe, door de kapitalistische klasse gebruikte massa waren, die geen eigen idealen had. De organisatie leerde hen, dat ze, bij de plichten, ook rechten hadden. De hoer Oudegeest spreekt namens het N.V.V. Ook hij vergelijkt het verleden met het heden, nu er zooveel verbeterd is, ook in de levens wijze en voeding. Voor den Helder is het feit ook van beteekenis; op humoristische wijze beschrijft hij hoo al dadelijk de vreemdeling, van het station komende, met open mond het gebouw aanstaart. „Wat is dat.?" vraagt de vreemdeling. „Meneer," is bet antwoord, „dat is hot gebouw van de matrozen." „Hm, hm," ant woordt de vreemdeling, „de Neder- landsche staat zorgt dan maar wat goed voor de Jantjes." Maar dan legt de inwoner uit, hoe het het eigen gebouw der matrozen is, ge bouwd zonder één cent subsidie van den staat. En dan ziet hij in dit gebouw een dreigende vuist, want hij voelt daarin de ontwaking van het proletariaat. Multatuli schreef: „Niet in hot snijden der padi is de vreugde, maar in liet snijden dor padi, die men zelf verbouwd heeft." En ik kan mij voorstellen, dat, wat Verstegen zei, dat steen voor steen is opgebouwd van het geld der matrozen, zoo recht uit het hart is gesproken. De heer Hugenholtz spreekt namens de soc.-democratisclie Kamer fractie. Hoewel de Bond met sociaal democratie niets te maken heeft, niets te maken kim hebben, omdat de Bond eene vakvereeniging is en de S.D.A.P. eene politieke partij is, bestaat toch tusschen beide hartelijke vriendschap. Nooit gaat er zoo'n harte lijk gejuich up bij ons als wanneer ge sproken wordt van de Jantjes. Zoolang de vloot bestaat moet de bevolking een behoorlijk bestaan hebben en daarvoor zullen wij strijden. Ik vraag mij af, zegt spr.: moet de vloot tot in lengte van dagen bestaan? Het gebouw van de matrozen staat daar alsof het de eeuwen trotseeren moet. Ik hoop, dat lang vóór het teekenen van verval geeft, het niet meer noodig zal zijn; dat het overgedragen zal worden aan de geheele arbeiders beweging. Moge de arbeidersjongen zich van hieruit kunnen vaardig maken en verdedigen voor den strijd in de-maatschappij. Een woord van hulde aan de geestelijke architecten, aan Michels en Verstegen! De Kamerfractie is jarenlang voorgelicht door deze beide mannen, als het er om ging de be langen van het mindere marine personeel te bespreken. Eigenaardige toestanden waaronder de Bond werkt. Hij heeft alleen als strijdmiddel bet petitionnement en de publiciteit. En als de band, die „Het Anker" vormt met den Bond, de autoriteiten weten het maar al te goed, verbroken wordt, is ook de organisatie ten ondergang gedoemd. Daarom tracht men het orgaan te fnuiken. Verstegen is de man, die met zijn persoon betaalt voor den Bond. Hem zouden zc gaarne opsluiten en machteloos maken. Ware hij grooter jurist, dan zou hij beter leeren de klippen te omzeilen van het recht. Maar hij kan zich op de studie toeleggen. Ook Michels brengt spr. hulde voor de wijze waarop hij de dikwijls overal verspreide leden bijeen weet te houden. Mejuffrouw Heieen Anker smit brengt de groeten over van de vrouwen. Met bewondering en trots hebben ze u gadegeslagen. De bourgeoisie schroomt niet, jonge mannen in dienst te nemen om hare belangen te beschermen, en zij zelve is niet in staat te leeren zich vry te maken. Zij houdt de ontwikkeling van het proletariaat tegenhet pro letariaat kan alleen zich zelf helpen. De vrouwen danken u voor het voor beeld, dat gij haar geeft. Achtereenvolgens voeren nog het woord tegenwoordigers van: den Bond van Zeelieden „Vol harding" (spr. Brautigam), den Bond van Machinisten, Sto kers en Dekpersoneel (spr. Kerkhof), den Helderschen Be stuurdersbon d, den C e n t r. Bond van Bouwvakarbeiders, den Alg. Nederl. Typografen bond, welks spreker, de secretaris Hols, dien dag zelf een jubilé viert (25-jarig secretarisschap), den Bond van Post-, Telegraaf- en Tele f o o n p e rs o neel, de afd. Helder der S.D.A.P. (spr. Saunders), waar na de Voorzitter ze allen be antwoordt. Hygiënische FabriekvanVerduurzaamde Proef mijn groenten, 't zijn de fijnste, Uit den rijkdom van ons land. Rein vooral zijn zij behandeld, Alle zorg ging hand aan hand. Laat mijn vruchten ook ontbieden, leder vindt ze delicaat. Mijne jams en mijn geleien, Eerste klas is 't fabrikaat. Neem mijn vruchtensappen en mijn Tafelzuren op Uw disch, Onvervalscht, als alles is. Des avonds om 7 uur vereenigden zich allen voor het oude gebouw in de Keizerstraat, van waar in optocht, met de banier en de muziek voorop, naar „Casino" getrokken werd. Daar was een ontzagwekkende menigte samengestroomd, die geen plaatsje onbezet liet in het groote gebouw. Ir. weerwil van de open deuren heerschte oen tropische hitte in de zaal, maar die deed aan de feest vreugde geen afbreuk. Door de groote uitgebreidheid, die dit verslag al reeds gekregen heeft, moeten wij over dezen feestavond kort zijn. Een mooi programma was opgesteld muziek* van stafmuzikan ten der Kon. Marine word afgewisseld met zang van „Kunst aan 't Volk" en redevoeringen werden als afwisse ling afgestoken. Prachtige vaasjes met irissen en andore bloemen zonden zoete aromen in de zaal. Het allereerst spreekt, by verhin dering van den heer Van Zutphen, de heor Kleerekoper. Spr. zal de „Krijgsartikelen van net proletariaat" voorlezenjil. „Leer wat te leeren is", „weet wat te weten is" „ver nietig wat te vernietigen is", „ver over wat te veroveren is". Tot de vrouwen zegt spr.gebruikt uw tijd om u te ontwikkelen, vormt geest en hart, liet is uw tijd om naar uw cursussen te gaan. Tot de mannen zegt hijdoet onverkort uw plicht in dienst. 01' het u aangenaam is of onaangenaam, komt er niet op aan gij hebt te doen wat men u oplegt. Maar als uw plicht u loslaat, komt dan voor do vrijheid op. Laat door uw harten wat warms gaanlaat or eon licht branden in uw oogen. Denkt dat eene gansche wereld op de verlossing wacht. Uw tempel hebt gijplaatst daarin de arke des Nieuwen Verbondsde sociaaldemo cratie, dan zal die beschenen worden dooi den goddoiyken glans die de beschaving zal veroveren. De heer T h o m a s s e n schetste in korte trokken de wording van den Bond, die in hoofdzaak den stoot gaf aan de vakbeweging alhier. Na de pauze sprak, zooals het programma aankondigde, de heer F. W. N. H u g e n h o 11 z, lid dei- Tweede Kamer. Spr. wees op hetgeen de Bond reeds bereikt heeftvooral op geestelijk gebied is veel gedaan. Hy zette uiteen hoe de Bond ten onrechte antimilitaristisch genoemd werd en ovenmin sociaaldemocratisch kon worden genoemd, eu wees er vervolgens op, dat we van de ver volging van minister Rambonnet niet al te veel te duchten hebben. De Bond is, zooals minister Colijn gezegd heeft, onvernietigbaar. Wat heeft ook niet minister Ellis gedaan om hem te vernietigenEllis was de geweldenaar, maar Rambonnet is de tacticus, die den Bond buiten boord zet. De slimmerd denkt daarbij dan zal de Bond wel zijn eigen dood sterven. Hij weet niet, dat de Bond toch binnen boord is, omdat hij leeft in de harten en hoofden. Spr. vertelde verder, dat het niet gelukt is het nieuwe militiewetje van Rambonnet er nog gauw vóór het reces doorte- jagendat wordt thans October of November, en dan krijgen we eerst nog de interpellatie Troelstra, o.a. vragende om eene parlementaire en quête over de toestanden aan boord. De minister heeft half en half eene commissie toegezegd. Het wetsont werp op zich zelf is zoo kwaad niet. Spr. somt er de voordeelen van op. Maar 't is slechts eene poging om te ontkomen aan verbetering van voorwaarden. Wel zal de toeloop beter worden, maar of het verloop beter wordt, is echter de vraag. De minister wete echter, dat, zoolang hy vijandig staat tegenover den Bond, de kamerfractie vyandig staat tegen over hem. En dat beteekent nog' wat anders dan alleen het tegen de begrooting stemmen, wat wij toch altijd doen. De minister zal dat ondervinden. Zijne Excellentie zal zich de tanden stuk byten op den Bond, zooals vóór hem anderen dat gedaan hebben. Colyn heeft het ge zegd „De strijd tegen den Bond is niet te winnen". De architect, de heer Kramer werd by monde van den heer Smit gehul digd, hem werd oen fraai bloemstuk aangeboden. Voor de stakende arbei ders in Zaandam en Almelo werd f28.50 gecollecteerd. Zondagmorgen vroeg werden vele oud leden van den Boud afgehaald aan het station en ontvangen door het Bestuur, waarna eene wandeling door de stad plaats had. Des middags had de plechtigheid plaats van de ont hulling van den gedenksteen, door de oud-leden aangeboden bij monde van den vroegeren redacteur van „het Anker" den heer Meyer. Deze gedenksteen, ontworpen door den architect en uitgevoerd door den beeldbouwer Hildo Krop, is een, symbolische voorstelling van het leven en werken van den Bond. Een sterke lichtboei, dragend de initialen van den Bond, ligt, te mid den der woelige golven, stevig ge meerd aan een „A"(a)nker" De zee, oppervlakkig kalm, wordt, hoe dieper men er in doordringt, al woeliger en woeliger; rustig en hecht drijft echter de boei met zyn licht. Op het fundament staat het jaartal 1897 datum van oprichting van „Het Anker". Een opgaande zon beschijnt het tafereel, symbolisch voorgesteld door opgaande lijnen. De klokken der herinnering luiden op zijher innering aan de vervolgingen, waar aan de Bond blootstondde geluids golven planten zich voort onder de fundamenten van den Bond. Vier puntige pieken belagen de boei van onderenhaat, nijd, afgunst en ja loezie van boven trachten bliksem flitsen hem te raken, doch schieten mis en verdwijnen in zee. De asymmetrische steen is bedoeld als eén onverbrekelyk geheel met het gebouw vormendde hoeksteen, waar op de fundamenten schragen. Ont neem het die en het gebouw valt in een. Vandaar dat de symbolische voor stelling niet door een rand wordt afge scheiden zy wordl geacht te zijn eén doorloopend geheel met den muur. De steen draagt, behalve jaartallen en initialen, de inscriptie„De oud- gasten aan de makkers op de vloot." Na afloop van deze plechtigheid, waarby weder schoton gelost en ge zongen werd en waarvan kinemato- graflscho opnamen werden genomen, werden de bezoekers in „Tivoli" toe gesproken door de heeren Kleerekoper en Hugenholtz. 's Avonds herhaling van het pro gramma van den vorigen avond. Prachtig weer op beide dagen droeg veel bij tot het welslagen van dit feest. Erratum. In onze beschrijving van het gebouw in het vorig nummer laat de zetter ons, behalve eenige minder belangryke onjuistheden, spreken van de sombere lynen van liet gebouw, waar bedoeld is de sobere. De welwillende lezer heeft dit natuurlijk allang verbeterd. „Helpt Elkander". Zaterdag vergaderde in „Tivoli" het ziekenfonds „Helpt Elkander". De voorzitter P. Goudswaard opende de vergadering met een gemoedelijk welkom en deed mededeeling van de te behandelen punten. Aanwezig bleken 118 leden. De secretaris II. Bomhoft las de notulen der vorige vergadering, die na een korte opmerking werden goedgekeurd. De penningmeester L. Roggeveen gaf het financieel verslag over het verloopen halfjaar van 30 Nov. 1913 tot 30 Mei 1914. Het aantal leden bedroeg op 30 Nov. 254. Ingeschreven werden 13 nieuwe leden en 1 oud-lidafgevoerd werden 8 leden waarvan 1 als over leden. De vereeniging had op 30 Nov. 118 donateurs, 5 donatrices en 1 eerelid. Op 30 Mei bedroeg het aantal dona teurs 117, dat der donatrices 4 en 1 eerelid. De ontvangsten beliepen in het laatste halfjaar: Aan contributie f 678.20, aan dona- tién en inleggelden f 148.26, aan rente f 47.43. Totaal f 873.89. De uitgaven beliepen aan zieken geld f 599. Aan uitkeeringen bij over- lyden en huishoudelijke uitgaven f 243.31, samen alzoo f 842.3], zoo dat er over dat halfjaar een batig saldo was van f31.58. De bezittingen der vereeniging bedroegen op 30 Nov. f 1997.206, samen thans dus f 2028.78s. De ontvangsten der reservekas be droegen f 25.75, de uitgaven f 18. Alzoo voordeelig saldo f 7.75. Het geheele bezit der reservekas is thans f 208.83*. Door de leden B. Goedknocht en C. 't Hart waren de boeken en be scheiden nagezien en in volkomen orde bevonden. De opgegeven gelden waren aanwezig. Aan den penning meester werd dank gebracht voor zijn juist beheer. De voorzitter bracht thans een woord van dar.k aan de leden die het lid Van Riel hebben grafwaarts gebracht voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Het bestuur stelt voor om de ver goeding voor het dragen te brengen op 75 cent, wat wordt goedgevonden. Voorzitter deelt mee dat zieke leden die hersteld zijn niet altijd den be trokken commissaris daarvan kennis geven. Hij stelt voor de leden de ver plichting op te leggen van hersteld zijn kennis te geven. Nog deelt hij mede dat verschillende leden vry vragen van de vergadering wegens ohistandigheid van ziekte, enz. Tegen dat verlof is geen bezwaar maar dau moet men die leden niet vinden in 't café een potje biljart spelend. Voor zitter hoopt dat zooiets niet meer zal voorkomen en de vergadering is het blijkens 't applaus met hem eens. Bij de rondvraag had niemand iets te zeggen. De voorzitter dankte allen voor hun aanwezigheid en gaf verlof tot vertrek met een gemoedeiyk „Jongens, de zaak is afgeloopen hoor I" BUITENLAND. Een aanslag op baron Henri da Rotschild. Parijs, 21 Juni. Baron Henri de Rotschild werd, toen hy de opera verliet, aangevallen door een individu, dat vijf revolverschoten op hem loste, die hem licht in den heup verwond den. De dader is een zekere Prudhon, die vroeger ïnelkslijter was en be weert door de melkinrichtingen op philanthropische basis geruïneerd te zyn. Prudhon had aan Rotschild dreig brieven geschreven. De „Matin" heeft aan dr. deRoth- schild laten vragen of hij zijn aan rander en de beweegreden zyner daad kende, waarop werd geantwoord, dat Prud'hon baron Henri reeds sedert jaren met bedreigingen achtervolgt. De baron kent hem niet anders dan uit zijn dreigbrieven. Twee jaren ge leden, by den dood van baron Gustave, had Prud'hon aan Henri de Roth- schild geschreven, dat hy „hem zou opknappen" bij het verlaten van het kerkhof. Maar tot dusverre had Prud'hon zijn bedreigingen nimmer waar gemaakt. De „Bismarck". Zaterdagmiddag is op de werf van Blohm en Vos te Hamburg het der de schip van het „Imperator"-type te water gelaten. Op verzoek des kei zers, die persoonlyk de te waterla ting bywoonde, doopte gravin Hanna von Bismarck, de jeugdige kleindoch ter van den „ijzeren kanselier" het schip met den naam „Bismarck". De burgemeester van Hamburg sprak de dooprede uit. SPORT. VOETBAL. Uitslagen van Zondag: Excelsior I-H.V.V. I 0-3. Een glorievolle dag. Dat was een succesdag voor H.F.C. Van het hoogste tot het laagste elf tal, alle hebben den naam van H.F.C. hoog gehouden in waarlyk spannende ontmoetingen. Zoo was het eerste elftal naar Wormerveer, om aldaar het kampioenschap te veroveren op Z.F.C. II. Een luid gejuich steeg uit de honderden menschen, die zieti by het station hadden verzameld, op, toen de spelers met een overwinning van 4 2 terugkwamen. Kiljan (2), Groote (1) en Bak (1) hadden voor de puntjes gezorgd. Naar men zegt, moeten allen nog al in vorm ge weest zynin de voorhoede vooral het trio Groote - Kiljan - Taylor. Ver der zij vermeld, dat Morée weer mee speelde en Feij als invaller mee was. 's Namiddags speelde hier op het H.F.C.-terreiu het Amsterdamsche „Avantie" tegen het volgende elftal I Hagenaar Guile Meerburg Kwast Keizer Wal Boogh Riemerts Wiering Kater B. v.ScheUen Ondauksdit tweede-klassespelen het minder gunstige weer, dekte de recette nog verre de onkosten van den over tocht. De wedstryd zelve geeft ons een afwisselend overwicht van de partijen te zien. Het eerste kwartier blijft het een heen- en weergetrap zonder einde. „Avantie" begint dan meer teekening in haar spel te bren gen. Haar vleugels weteu nog al eens op te dringen, maar Meerburg vooral maakt schoonschip. Langzamerhand komt „Avantie" meer opzetten en een paar hoekschoppen zijn daarvan het gevolg. In de voorhoede van H.F.C. ontbreekt alle samenspel,alleen Riemerts en Kater werken soms goed, de overigen hebben niots in te brengen- Voor half time blyft de stand blanco, zoo wordt gedraaid. Nu pakt H.F.C. beter aan en .Avantie" wordt op haar beurt in het nauw gebracht. Zoo zelfs, dat men op ongeoorloofde wijze Riemerts aanvalt. De vrije schop, hiervoor gegeven,' wordt door laatst genoemde netjes m een doelpunt om gezet (1-0). H.F.C. leidt. Nu komt het vuur er in. H.F.C. heeft de over hand. „Avantie" wordt ingesloten en weer is het Riemerts, die weet door te dringen en met een goed schot den stand op 2-0 brengt. „Avantie" geeft echter niet op. Haar r-binnen is ongelukkig als hij tegen de lat schiet. De kansen draaien weer. De 1-buiten lost een schot, dat Hagenaar goed opvangt. Kort daarop ontkomt H.F.C. weer aan een groot gevaarGode en Meerburg beginnen te falen, men staat voor Hagenaar en nog net weet de toeloopende Gode den bal weg te trappen. Weldra komt de geflatteerde eindstand van 2—0, die geenszins verwacht werd. „Avan tie" speelde een mooiere party en had dan ook misschien wel een ge lijk spel verdiend. Haar rechtsbinnen en rechtsmidden vielen wel het meest op. Ten slotte brengt H.F.C. III ons een overwinning van 2-1 op P.P., terwyl H.F.C. IV het nog mooier maakt door met 5-2 te winnen van K.M.D. Zoo blijkt dus, dat de medailles voor de lagere elftallen nog behouden zijn. Bovendien brengt de kampioens titel tevens een „blikkie* mee. Laten we afwachton, wat ons de volgende Zondag brengt. Naar we vernemen komt dan een combinatie van „Ajax," V.V.A. en „Blauw-Wit", doch daar zullen we later mqer ovor raededeelon. C. v. S. H. B. S. I - Texel I. Zondag ontving H. B.S. op het terrein aan den Bolweg het eurste elftal van Sportclub (Texel). Texel trapt eerst af, doch dadelyk neemt U.B.S. het spel in handen. Het duurt niet lang of de aanvallen op het doel der gasten worden met succes bekroond. Een freecick wordt door Hoogerduin in gezet. Texel werkt echter goed en zelfs is het spel stukken beter dan van H.B.S. Een corner op het H.B.S.- doel genomen, wordt door den links buiten mooi ingezet. De stand is dus geiyk. De keeper van Texel is slecht. Een al te scherpe voorzet van den linksbuiten wordt door den keeper slecht weggewerkt, met het gevolg, dat Kramer de gelegenheid waar neemt en de bal inzet. Stand 2—1. Direct daarop wordt weer een doel punt gemaakt, doch dit wordt wegens off side niet toegekend. Onzes inziens echter ten onrechte. De linksbinnen denkt er schynbaar ook zoo over, gaat alleen met den bal aan den loop en plaatst dezo in het doel. (8-1). Nu valt Texel even krachtiger aan, en H.B.S. boft, doordat een bal, die bijna zeker moest zitten, by de schermutseling voor het doel weg gewerkt wordt. Kort daarop komt de rust. Na de rust veischynt Texel met een anderen keeper. Dit is echter geen verbetering. Als de linksbinnen nog niet in de voorhoede is, brengt H.B.S. goed op en do middenvoor zorgt voor het 4e doelpunt. Dit wordt gevolgd door een doelpunt van den rechtsbinnen, hetwelk echter weer niet toegekend wordt wegens off side. Texel blijft niettegenstaande de tegenslag volhouden en meermalen moeten dc backs en de keeper han delend optreden. Dan gaat onver wachts de II.B.S.-voorhoede er weer van door, en do rechtsbuiten plaats niet een mooi schot do bal in Texel's doel. (5-1). De middenvoor zorgt hierna voor no. 6. Nu komt er geen verandering meer in don stand. Als de scheidsrechter, - welke af en toe een eenigszins zonderlinge beslissing nam, vooral met gevallen vau buitenspel, - het einde fluit, heeft H.B.S. mot 6-1 gewonnen. Of H.B.S. zooveel sterker was? Zeker was de uitslag nog moer in het voordeel geweest van H.B.S., indien eenigen der spelers eindelyk eens wilden leeren dat men den bal voor hot doel aan dengeno geeft, die or het boste voorstaat. Werkelijk liet komt er niet op aan of Jan of Piet de doelpunten maakt. Hoofdzaak is d at ze gemaakt worden. Dikwijls is het toch ook do voorzet die de bal zoover breugt dat er een doelpunt gemaakt kan worden. Dit ia echter al zoo dikwijls gezegd, dal ik niet geloof dat de hier bedoelde spelers het ooit zullen leeren. Het zelfde geldt 'voor het spelen op links. Ook dit wordt totaal veronachtzaamd, zoodat het in de meeste gevallen eigenlijk een voorhoede ls die uit 4 inan bestaat. Het samenspel van Texel was veel beter dan dat van H.B.S., hetgeen ook duideiyk bleek bij het overbrengen van den bul. Dc schutters in de voor hoede faalden echter. korfbal. H.B.S.—Texel 4-6. Ingezonden Mededeeling. Wanneer gij een of twee dagen zonder ontlasting blyft, dan ontwaakt gy 's morgens met een zwaar, dof en vermoeid gevoel en hebt gy een on- aangenamen smaak in den mond en een beslagen tong. Alles hindert u, gy wordt kregelig, gij krijgt last van hoofdpyn, gevoelt u duizelig en op gezet, en gy hebt niet den minsten trek in uw ontbyt. Dit zijn de eerste kenteekenen.dieer op wijzen, dat de maag, lever en ingewanden niet be hoorlijk werken en bij veronacht zaming worden zij spoedig gevolgd door andere verschijnselen als brakin gen, maagpijn, enz., die tot gevaarlijke kwalen als geelzucht, chronische ver stopping enz. leiden kunnen. Daarom is het van groot belang in te grijpen zoodra gij last hebt met den stoelgang en hiervoor is niets beters bekend dan Foster's Maagpillen, het betrouwbare en zacht werkende laxeermiddel. Zij zyn klein en gemak- lyk in te nemen, terwijl de eigenschap, dat de dosis niet voortdurend vergroot behoeft te worden, hen tot een on misbaar huismiddel maakte. Foster's Maagpillen zijn to Den Helder verkrijgbaar b(j de Firma De Bie-Biersteker, Keizerstraat 93, a f0.65 per flacon of f8.60 per zes flacons. Eischt de echte en weigert elke flacon,die niet Iv r voorzien is van i nevenstaand hati- delsmerk. (42)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1