HELDERSCHE COURANT Onzeopruimi VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna GEMEENTERAAD VAN HELDER. a.s. Zaterdagavond, 27 Juni. Mooi goed voor weinig geld. Profiteert daarvan. HERMAN NYPELS. No. 4328 DONDERDAG 25 JUNI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 et, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£ 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2\ cent. Gehouden op Dinsdag 23 Juni 1914. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Over de Linden. Ingekomen stukken en mededeelingen. Goedkeuring van hot kohier van de Plaatselijke Directe Belasting naar het Inkomen en van het Schoolgeld, van de wijziging van de Verordening ingevolge de Pandhuiswet, van het be sluit tot aankoop van grond en van de verordeningen betreffende de pension- noering van gemeenteambtenaren. Aanneming door J. Sinjewel en W. G. F. Sant van do benoeming als onderwijzer aan de School No. 8. Adres van eenige ingezetenen, ver zoekende behoud van de pont bij de Telegraafstceg. De Voorzitter stelt voor deze missi ves voor kennisgeving aan te nemen. De heer H a r t s i n c k bepleit het behoud van de ponthet is gebleken, dat er zeer veel belanghebbenden zijn, die vóór het behoud zijn en de pont kan nog wel een paar jaar mee. De Voorzitter zegt, dat men moeilijk anders doen kan, waar in de vorige vergadering besloten is de pont op te ruimen dan dit adres naast zich neer te leggen. Aldus besloten. Adres van J. L. Düker betreffende du voorwaarden voor waterlevering. In handen gesteld van B. en W. ter afdoening. Missives van de Nationale Christe lijke Geheel-onthouders Vereenigiug, ile afdeoling Helder van de „A.N. G.O.B." 011 van de Groep Helder van de Rein Leven Beweging, betreffende bioscoopvoorstellingen in lokaliteiten, waar sterke drank in het klein wordt verkocht. Het betreft hier adliaesiebetuiging aan het verzoekschrift van de Ger. Drankbeslrijders-vereeniging. De mis sives worden bij de stukSen gevoegd en zullen in de eerstvolgende ver gadering worden behandeld. Adres van het R.-K. Kerkbestuur, verzoekende subsidie voor hare be waarschool. Adres van eenige leeraren aan de Burgeravondschool betreffende de be rekening van hun salaris. Rapport van de Raadscommissie in zake herziening van de salarissen van ambtenaren en werklieden der gemeente. Adres van het bestuur der Ver- eeniging „Ambachtsschool voor Hel der en omstreken", houdende verzoek om een subsidie van f5000.—, in gaande 1 Januari 1915. In handen gesteld van B. en W. om advies. Adres van de Vereeniging voor volkshuisvesting „Helder", voor toe kenning van een voorschot ad f282,800, voor den bouw van 125 woningen. Als bovon. De heer Biersteker vraagt of B. en W. eens willen overwegen of thans niet wat goedkooper kan wor den gebouwd. Het gevolg van de wijziging der bouw voorwaarden is geweest, dat de huren al dadelijk duurder moesten worden, en de be doeling is oorspronkelijk geweest om juist goedkoopere woningen te heb ben. De Voorzitter is het hier mee eens en zegt overweging toe. Adres van het bestuur van het Departement Helder van de „Maat schappij tot Nut van het Alge meen". verzoekende een subsidie van f1800. voor de door haar op te richten Industrie-en Huishoudschool. Als boven. De heer Bommel vraagt om wat spoed te willen betrachten, aange zien het departement gaarne 1 Janu ari zou willen openen. De V o o r- zitter heeft daar geen bezwaar tegen. Nog is ingekomen een ministerieel schrijven, waarbij geene goedkeuring wordt gehecht aan de verdere hef fing 'van opcenten op het gedistil leerd, indien niet die heffiDg voor de volgende jaren verlaagd wordt en wel resp. tot 12, 9, 6 en 3 gld. per H.L. voor de jaren 1916 t/m 1919. Aan de orde is thans: Gratificatie. Verzoek van }le weduwe Roosloot un wed. A. Kruk Roodt, opi de ge wone jaarlyksche gratificatie te mogen ontvangen (f100). Verleend. Telling woningen. Voorstel tot het toekennen van een toelage voor de te houden telling van woningen. Ten einde het percentage van leeg staande woningen met juistheid te kunnen bepalen, is het noodig, dat alle 'woningen, ook de bewoonde, worden geteld volgens wijken en huurprijzen, zooals dit is geschied op 15 Januari 1910. Dit percentage zoo zuiver mogelijk te weten, is van groot belang bij hel nemen vau eene beslissing met betrekking tot de aanvragen om voor schot voor woningbouw. Voor die bepaling is het noodig, dat de element- registers van de personeele belasting worden nagegaanhet is niet moer dan billijk, dat aan de twee Rijks ambtenaren die den controleur der belastingen daarbij behulpzaam, zullen zijn, voor dien arbeid eene kleine vergoeding wordt verleend. Hét bedrag daarvan is door B. enW., na den controleur hierover te hebben gehoord, voor beiden te zamen be paald op f 40. - en B. en W. stellen den Raad voor hun tot het doen dier uitgaaf de vereischte machtiging te willen verleenen. Aldus besloten. Toelage. Voorstel voor het toekennen van eene toelage aan den heer J. Fray, voor diensten bewezen aan de com missie voor gas- en waterleiding. f50.— toelage wordt verleend. Ambachtsschool. Inzending van de rekening over 1913; ten bedrage van f24856.98. B. en W. stellen voor tot goedkeuring te besluiten. De heer Dr. Van den Berg ves tigt de aandacht op het ontstane na- deelig saldo. Dit is ontstaan door het bouwen van eene werkplaats, maar daarvan is geene rekening en verant woording gegeven, spr. heeft er al thans niets van op deze rekening ge vonden. Kan de voorzitter hierom trent ook inlichten? De heer K r ij n e n zegt, dat de directeur met do jongelui van de school de werkplaats gemaakt heeft. Loonen zijn er niet bij uitgegeven, alleen is materiaal verbruikt. Dit is van den voorraad afgenomen en tel kens is er, als er te kort kwam, dan weder eens wat bljgekocht. Zoodoende vindt men geen post ervoor op de rekening. De heer Van'den Berg prote steert tegen deze wijze van doen. Had men dan althans de opmerking niet gemaakt. En hoe komt men aan het nadeel ig saldo van f 1400. De Voorzitter merkt op, dat het natuurlijk moeilijk te preciseeren is, en de heer Bommel zegt, dat de loods vee) meer waard is dan f 1400. - De rekening wordt vervolgens goed gekeurd. Kohier. Aangeboden worden het le suppletoir kohier van de inkomstenbelasting 11386.66} het le suppletoir kohier van school geldheffing f 1055.39}. Met algeineene stemmen goedgekeurd. Adres Heldersche Winkeliers-Vereeniging. Advies op het verzoek van de Algemeene Heldersche Winkeliers- Vereeniging, inzake uitbreiding van het boekje van aangeslagenen in de Plaatselijke directe Belasting naar het Inkomen. De Vereeniging vraagt in het jaar lijks uïttegeven kohier van den'hoof- delijken omslag ook te doen opnemen de namen van hen, die te den Helder zijn gevestigd en niet in de pl. bel. zijn aangeslagen. Daardoor wordt verkregen een zeer practisch adres boek, dat vooral aan de winkeliers te Helder veel diensten zal bewijzen. B. en W. adviseeren op het adres afwijzend te beschikken, o.a. omdat het niet op den weg van het Ge meentebestuur kan liggen optegeven, welke personen niet in de belasting vallen De heer Adriaanse verdedigt het verzoek. De adressanten hebben niet kunnen overzien, dat de inwil liging op zooveel moeielijkheden zou stuiten. Het feit, dat hier ter stede geen adresboek bestaat, heeft den doorslag gegeven tot het verzoek. Maar spr. erkent de bezwaren van B. en W. en zal daarom het voorstel van het D.B. steunen. Wel had spr. niet als hoofdbezwaar verwacht het argument, dat de gemeente de niet- belastingplichtigen niet signaleeren kan, maar dit meer gezocht in het meerdere arbeidsloon. De heer K r ij n e n zou, indien de heer Adriaanse zijn verzoek namens de Winkeliers-vereeniging intrekt, dat wel willen overnemen. Het is van belang, dat er een lijst komt van de inwoners dezer gemeente. Herhaal delijk zoekt men tevergeefs een naam. Ook voor officieele lichamen iszoo'n adresboek gemakkelijk. Bovendien kan de Raad dan oordeelen over de niet-aangeslagenen, de aangeslagenen kennen wij, maar van de niet-aan geslagenen zouden er nog wel eens kunnen ontsnappen. De heer Biersteker voelt wel wat voor de redeneering van den heer Krijnen. Doordat indertijd het boekje van den Hoofdelijken Omslag uitgegeven is, is het voor den boek handel onmogeHjk geworden een adresboek uïttegeven. De gemeente kan nu de uitgaaf van een adresboek in de hand werken, spr. zou het dan vollediger willen hebben ingericht, met de beroepen er bij. De Voorzitter meent, dat dit iets voor een particulier uitgever is. De heer Biersteker repliceert en zegt, dat zoo'n uitgaaf voor een uitgever niet loonend meer is, omdat het grootste gedeelte al in dit boekje staat. Een ander geval zou het zijn als dit boekje niet verkrijgbaar was. De heer D e G e u s is van meening, dat we net andersom moeten rede neeren en het niet wenschelijk moeten achten het boekje verkrijgbaar te stellen. Van de gemeente is niet te vergen, dat zij eene volledige lijst geve van de inwoners. De heer Van den Berg vindt voor het idee-Krijnen wat te zeggen, voor het idee-Biersteker absoluut niets. Daarom is spr. het echter nog niet met den heer Krijnen eens. De meer dere kosten zullen niet worden goed gemaakt Wanneer de handel een adresboek noodig heeft, mout hij er voor zorgen. De heer Oortgijsen vereenigt zich met het plan-Krijnen, weet echter een andere weg. Als de Raad een kohier van niet-betalers wenscht te hebben, bijvoorbeeld om twijfelachtige gevallen te beoordeelen, laat hij dan aan den controleur der gemeente belastingen opdragen zoo'n lijst samen te stellen, dan kan de gemeente die ten allen tijde inzien. De gemeente naren echter hebben daar niets mee te maken. De heer Adriaanse bepleit nog maals de uitgave van een volledige lijst. Het is juist zooals de heer Bier steker zei: voor een particulier uit gever wordt de uitgave niet loonend. En waar dit boekje toch reeds onder het publiek komt, is er z.i. geen be zwaar ook de andere namen erin te vermelden. De heer Verstegen vraagt welk belang de gemeente heeft bij de samenstelling van een adresboek. Want op het gemeentebelang komt het toch aan. De heer K r ij n en zegt, dat o.a. de verschillende armbesturen er ge gevens in vinden, die ze nu missen. Als dat zoo is, repliceert de heer Verstegen, als de Commissie verschillende aanvragen om bedeeling niet anders beoordeelen kan dan met zoo'n adresboek, dan deugt de samen stelling van het armbestuur niet. Ja, zegt de Voorzitter, de lieer Krijnen houdt er eigenaardige denkbeelden op na ten opzichte van armbesturen. Nadat de heer Van N e c k uit eengezet heeft, dat we langzamer hand een geheel anderen kant uitgaan dan de bedoeling was van degeen, die de zaak ter tafel bracht, dat het toch niet aangaat, waar des tijds gebleken is, dat zelfs toen dit boekje niet bestond, voor een parti culier uitgever de geregelde uitgaaf van een adresboek niet loonend was, dat de gemeente dat maar wel onderneemt, de heer Biersteker de ujtgave wel in het belang van de gemeente acht en zijn oorspronkelijke meening handhaaft, - komt het voorstel- Krijnen (het uitgeven van een vol ledige lijst van de inwoners, aange slagenen en niet-aangeslagenen), in stemming en wordt verworpen. Vóór stemmen de heeren Van der Ploeg, Krijnen, Harjer, Adriaanse, Biersteker, Grunwald en Terra. Het voorstel van B. en W. wordt thans bij acclamatie goedgekeurd. Pensioengrondslagen. Voorstel tot voorloopige vaststel ling van de pensioengrondslagen van gemeenteambtenaren. Het betreft hier de pensioenen van den gemeente-apotheker dr. G. A. Stutterheim en de assistente mej. C. Helder. Bij acclamatie besloten conform advies. Wijziging Gemeentewet. Advies op het adres van het Ge meentebestuur van Zandvoort over het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet. (Belasting logeer gasten). Het Gemeentebestuur van Zand voort verzoekt adheesie-betuiging aan een door haar tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht adres, betreffende het heffen van belasting van hen, die gedurende ten minste een week als logeergasten vertoeven in een hótel of pension binnen de gemeente. B. en W. adviseeren op dit ver zoek niet in te gaan, omdat eene wetsbepaling als deze niet van be lang is te achten voor deze gemeente, omdat het hoogst zelden voorkomt dat logeergasten eenigen tijd in hótel of pension in deze gemeente vertoe ven. Ook om praktische redenen kun nen B. en 'W. zich niet met het voorstel vereenigen, omdat de voor gestelde maatregel het tijdelijk ver blijf van het reizende publiek in deze gemeente niet zal bevorderen. Bij acclamatie aldus besloten. Tijdelijke spoorweg. Voorstel om machtiging te ver leenen tot het in gebruik geven van gemeentegrond voor een tijdelijken spoorweg. Betreft hèt aanleggen van een tijdelijk werkspoor voor het lossen en vervoeren van materialen aan het einde van het Heldersche kanaal bij het Westpleïn, ten behoeve van werken aan het fort Kijkduin. B. en W. stellen voor onder be paalde voorwaarden de gevraagde vergunning te verleenen. Met algemeene stemmen aldus be sloten. Voorwaarden Waterlevering. Advies op het adres van de Ver eeniging „Samenwerking", betreffen de wijziging van de voorwaarden voor waterlevering. B. en W. stellen voor afwijzend op het adres te beschikken. De heer Biersteker, ofschoon voor het denkbeeld, zooals het daar ligt niets voelend het betreft hier reductie voor een aantal perceelen van één eigenaar vraagt of het zoo bezwaarlijk is om de verreke ning per perceel per jaar te doen plaats hebben. Thans moet men, wan neer men boven het aantal meters verbruikt heeft, bijbetalen, terwijl men een volgend kwartaal, als men beneden het aantal meters is ge bleven, geen reductie krijgt. Dat is niet billijk; spr. stelt voor om het meer verbruikte aantal meters aan het einde van het jaar te doen ver rekenen. De V o o r z i 11 e r zal zien of het denkbeeld voor verwezenlijking vat baar is. Het idee is al meer bespro ken. De heer K r ij n e n waarschuwt tegen deze berekening. Men zal dan veel meer water gaan gebruiken, waar nu nog wel eens zuinigheid wordt betracht, en dat geeft weer allerlei uitbreiding en dus allerlei kosten aan het bedrijf. Het voorstel van B. en W. af wijzend te beschikken op het adres van de Verhuurders-vereeniging „Sa menwerking" wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Medailles. Voorstel tot toekenning van me dailles voor do wedstrijden der Marine, die in dit jaar'zullen gehouden wor den. Besloten wordt evenals vorige jaren weder medailles beschikbaar te stel len. De heer Verstegon verklaart zich tegen het voorstel. Beplanting Kanaalweg. Advies op het verzoek van „Hel ders Belang" inzake beplanting van den berm van den Kanaalweg. De Vereeniging „Helders Belang" verzoekt beplanting mot gras en bloemen van de door ijzerdraad afge heinde bermen van het Heldersche Kanaal. De Vereeniging is van meening, dat dit een groot gorief zou zijn voor de bewoners der aan het Heldersche Kanaal gelegen woningen, daar zij heel wat minder last zouden hebben van stof en vuil, 'omdat dit voor een groot gedeelte door die beplantingen wordt tegengehouden. B. en W. zeggen in hun advies o.a. het volgende: Zoolang het belang dor geplante jonge boomen langs den Kanaalweg het bohoud van het ter plaatse aan gebracht hekwerk vordert, zal de eventueele beplanting van den berm met gras en bloeinun voldoende be veiligd zijn. Doch zoodra het hetwerk wordt weggenomen, zal de beplanting- elke beschutting missen en open en bloot als zij dan ligt, weldra vertrapt en vertreden zijn. Het hekwerk bij voortduring te laten staan, is niot gewensclit, omdat in zoodanig geval elke gelegenheid tot aaDleg tin losplaats van schepen aan de zijde van deu Kanaalweg blijvend zoude ontbreken. B. en W. meenen ook op grond van de geschatte kosten f1000 voor het maken van een gootlaag met 13 syphons en 60 M. riool voor hot afioopende water, de kosten van aanleg f220 alsmede die van onderhoud, afwijzend te moeten advi seeren. De heer Boon vraagt of die dure rioleering wel noodig is. De bewoners zouden met enkele grasbeplanting ge holpen zijn. De Voorzitter licht in, dat voor de besproeiing van het gras enz. een goot noodig is. De heer V e r f a i 11 e wil bij wijze van proef eenmaal met gras bezaaien. Dat is een kwestie van 'n f45.-. Na eenige discussie wordt dit voor stel aangenomen. Tegen de heeren Krijnen, Van Neck en De Geus. Vacantie-Kinderfeesten. Advies op het verzoek van de Commissie voor de Vacantie-kinder- feesten om subsidie. Ten vorigen jare werd eene voor gestelde subsidie, groot f50. ver leend onder voorwaarde, dat de aan wijzing der kinderen, die aan dat feest zouden deelnemen, zou geschieden door de hoofden van scholen na de betrokken klasse onderwijzers te heb ben gehoord, niet aanvaard. B. en W. stellen thans voor onder dezelfde voorwaarden weder f50.— subsidie te verleenen. De heer Grunwald stelt voor dat de clausule betreffende aanwijzing door de hoofden van de kinderen worde veranderd in dien geest, dat gesproken wordt van „in overleg met de hoofden". Verleden jaar is dat ook wel de bedoeling geweest, maar de voorwaarde is dan toch in zachter vorm gegoten. De Voorzitter begrijpt het fijne onderscheid niet. De heer Verstegen: Verleden jaar is de subsidie niet geaccepteerd omdat over de toelating moest worden beslist door menschen, die er niet over konden oordeelen. Toch is het en het is prachtig Het maakt thans een vreemden indruk, dat men weer met dezelfde voorwaarde aankomt en de SubBidie daarvan afhankelijk stelt. De V o'.o r z i 11 e r. Op welken grond zouden B. en W. er een andere meening op na hebben moeten houden De heer Verstegen. Op grond van de ervaring, dat het zeer goed gegaan is zonder de hoofden. De Voorzitter. Daaraan ben ik nog niet toe. Dat het goed ge slaagd is, ligt toch niet aan de re geling van B. en W. De heer Verstegen. Algemeen wordt het groote nut erkend van het Vaoantie-kinderfeest, en nu ont trekt de gemeente er zich aan op grond van een bloote formaliteit. De heer Van Neck meent, dat deze zaak verkeerd wordt voorgesteld. Verleden jaar is lang en breed ge redeneerd over de vraag of de hoofden van scholen de kinderen zouden aan wijzen en op grond van dezen eisch is de subsidie door den Bond ge weigerd. Nu wordt op dezelfde con dities weer subsidie verleend. De heer Grunwald wil er een andereu vorm aan geven. Dat heeft echter met de zaak niets te maken, dan moet de Raad een andere voordracht en andere voorwaarden maken. De heer Adriaanse is het vol komen eens met B. en W. B. en W. zijn zeer correct gebleven, evenals verleden jaar. De heer Van den Berg vindt ook, dat het niet noodig is, dat de hoofden de kinderen aanwijzen. Maar in onderling overleg kan het wel ge schieden. De heer Grunwald zet nader uiteen hoe deze zaak werkt. Er is hier een groep onderwijzers, die zich moeite en opofferingen hebben getroost om armen kinderen een prettig dagje te bezorgen. Dat het onderwijzers zijn, is een toevallige bijkomstigheid, het zou evengoed een groep personon buiten het onderwijs staande kunnen zijn. Waar nu echter de gemeente niet bereid is zonder eenige voorwaar de de subsidie te verleenen, daar is spr. clausule toch beter. Spr. kan zich niet voorstellen," dat men niet tot over eenstemming zou kunnen komen. De heer Verstegen licht in, dat de zaak het gezag van het Hoofd absoluut niet aanrandt. De Bond van Ned. Onderwijzers, van wie de orga nisatie uitgaat, vraagt aan de onder wijzers welke kinderen mee zullen gaan. De Commisie krijgt dio opgaaf, onderzoekt en schift. De zaak gaat heeleraaal buiten het hoofd om, het is alleen de bedoeling om wat armen kinderen een uitgaansdagje te bezor gen. Spr. stelt voor de subsidie zonder eenige voorwaarde te verleenen. De heer Adriaanse vindt de beste weg, dat het hoofd der school in overleg handelt met de onderwijzers. Eerstens om het hoofd te erkennen, tweedens omdat het een organisch geheel vormt. Nog eenige nadere gedachten wisse lingen volgen, waarna een voorstel Krijnenom de gevraagde subsidie zonder eenige voorwaarden te ver leenen, wordt aangenomen. Tegen stemmen de heeren Adriaanse, Van Neck en Terra, de heer de Geus blijft buiten stemming. Verzoek Stuivenberg. Advies op het verzoek van den Brigadier van Politie D. Stuivenberg, om een bril van gemeentewege te mogen ontvangen. Men weet uit de vorige vergadering, dat brigadier van Stuivenberg vraagt voor rekening der Gemeente eene bril te mogen aanschaffen. Adressant grondt zijn verzoek op het feit, dat in en door den dienst zjjn gezichtsvermogen is verminderd en dat zijne benoeming hem vrije genees- en heelkundige behandeling vergunt. B. en W. adviseeren afwijzend op het yerzoek, omdat een bril geen genees-, maar een hulpmiddel is en dat, toen gemerkt werd, dat in strijd met de Verordening soms gratis bril len werden verstrekt, daarmee sedert den aanvang van 1912 gebroken is. Tevens vestigen B. W. er de aandacht op, dat, mocht buiten de verordening om, aan adressant het gevraagde worden toegestaan, daar mee de deur wordt opengezet voor tal van dergelijke aanvragen, ook van andere categorieën van ambtenaren. In art. 7 der vroegere verordening regelende de inrichting van de politie werd gesproken vau „vrije genees kundige behandeling en geneesmid delen". In het nieuwe art. 7 van de dd. 24 Aug. 1885 vastgestelde ver ordening is sprake van „vrije genees kundige behandeling" voor dienaren van politie le en 2e kl. De heer Verstegen bepleit de toestemming. Het D.B. zegt: een bril is geen genees- maar een hulp middel. Spr. weet niet of deze mee ning steunt op een medisch advies. Een bril vervult wel degelp de rol van geneesmiddel. Iemand met slechte oogen beschermt ze door het dragen van een bril, zelfs zijn er voorbeelden, dat de oogen door het dragen van een bril beter worden. Dus is een bril ook een geneesmiddel. Op dezelfde manier kan b.v. een breuk genezen door het dragen van een breukband. Spr. stelt voor aan de agenten een bril uittekeeren, temeer, daar ze in en door den dienst slecht van gezicht worden. De heer Van den Berg ver eenigt zich met het advies van B. eD W. In gevallen, waarin een bril een geneesmiddel is, zal spr. vóór de verstrekking ervan zijn, maar iq de meeste gevallen is een bril slechts een hulpmiddel. De heer Adriaanse, ofschoon aanvankelijk geneigd geweest een bril te verstrekken, kan zich ook vereenigen met het voorstel van B. en W., omdat er werkelijk in strijd met de verordening gehandeld wordt. Tenslotte wordt het voorstel vau B. en W. met slechts eene stem tegen die van den heer Verstegen aangenomen. Voorwaarden Verkaveling. Voorstel inzake het verzoek van R. N. van Os, om wijziging van de voorwaarden van verkaveling van zijn bouwterrein. B. en W. adviseeren afwijzend. De heer Bok vindt het onbillijk den heer Van Os alles te laten be talen. Aan de overzijde van het ter rein zijn vier huisjes gebouwd en een vereenigingslokaal van den R.K. Volksbond, en er is geen kans voor den heer Van Os daarvoor restitutie te verkrijgen. Spr. vindt het billijk, dat hij de helft der kosten betaalt en de gemeente in casu de andere bewoners - de andere helft. De Voorzitter vraagt welk be lang de gemeente er bij heeft. Er worden huizen gebouwd, ant woordt de heer Bok. De heer K r ij n e n vindt ook, dat de heer Van Os recht heeft op ver mindering van een gedeelte. Maar de heer De Geus waar schuwt, om met dergelijke dingen voorzichtig te zijn. Iedere speculant behoort bekend te zijn met de toe standen op de terreinen die hij be bouwen wil. Doordat de perceelen gedeeltelijk bebouwd zijn, zijn ze al in waarde gestegen. Na nog eenige discussie wordt het punt van de agenda afgevoerd ten einde een nader onderzoek intestellen of hior termen bestaan den heer Van Os een gedeelte' van zijn onkosten te vergoeden. Vermindering van boete. Voorstel betreffende het verzoek van de firma Smulders, om vermin dering van de hem opgelegde boete. De firma Louis Smulders Co., te Utrecht, verzoekt ontheffing van de opgelegde boete van f1580. wegens te late oplevering van de kolentransport-inrichting aan de gas fabriek. De directeur der gasfabriek en do Commissie voor de Gasfabriek en Waterleiding adviseeren beide tot vermindering der boete tot f500.-, op grond, dat de firma herhaaldelijk genoodzaakt is geweest haar arbeid tijdelp te staken. Ook heeft de ge meente door de latere oplevering den laatsten termijn later betaald en daardoor een voordeel in rente ge noten van pl.m. f360.— a f400. B. en W. stellen voor de te be talen schadevergoeding te bepalen op fGOO.-. De heer Verstegen kan zich met dit advies niet vereenigen, omdat de Raad niet kan beoordeelen welke verzuimdagen er zijn geweest zonder schuld van de firma. Dat blijkt ook niet uit het bericht van den directeur der gasfabriek. Die spreekt van „eenige malen". Als de gemeente dit niet weet, is zij ook niet verantwoord de firma f 1580.— boete kwijt te schel den. Spr. vraagt alsnog nadere op gaaf van het aantal verzuimdagen en aanhouding van dit punt tot nader. Hierover ontspint eenige discussie. De heer K r ij n e n zegt, hoe door de firma Smulders zelf een leverings termijn is gesteld, zoodat het niet aangaat de firma heelemaal vrij te stellen van boete. Maar het voorge stelde bedrag is alleszins billijk. De heer Verstegen trekt hierop zijn voorstel in en het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Financiëele regeling. Tot regeling van den dienst 1913 zijn opgemaakt: a. een concept-besluit tot het doen van af- en overschrijvingen b. een concept-besluit tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven. Bij acclamatie vastgesteld. Een kohier van oniuvorderbare posten pl. dir. belasting wordt even eens met alg. st. vastgesteld. Particuliere praktijk Veearts- Keurmeester. Voorstel in zake het waarnemen van particuliere praktijk door den Veearts- Keurmeester. Ofschoon het den veearts-keur meester verboden is particuliere praktijk uitteoefenen, meenen B.enW. dat het soms gewenscht wordt ge acht hem te vergunnen in de kom der gemeente praktijk uitteoefenen, omdat niet altijd gemakkelp hulp is te krijgen van elders. Daar deze praktijk slechts van ge ringe beteekenis kan zijn, meenen B. en W. dat het aan de ambts bezigheden van den veearts-keur meester niet zal schaden, wanneer hem die vergunning wordt verleend. Tegenover die vergunning zouden B. en W. hem intusschen willen verplichten tot gratis geneeskundige behandeling der paarden der Ge meente-Reiniging. Tot heden komen de kosten daarvan ten laste der gemeente. B. en W. stellen voor de instruc tie van den veearts-keurmeester dien overeenkomstig te wijzigen. De heer Terra zal alleen vóór- stemmen, indien de instructie zóó gewyzigd wordt, dat het den titu laris vergund zal worden in de ge- heele gemeente praktijk uitteoefenen. Het voorstel B. en W. wordt aan- genomon. Tegen de heeren Harjer, Verstegen, Terra, Van der Ploeg en Kryncn. Commissie van Bijstand. Voorstel tot het instellen van een Commissie van Bijstand voor „Pu blieke Werken". Mot algemeene stemmen aange nomen. Ontheffing Bouwverordening. Adviezen op het verzoek: 1. van A. Krijnen, om ontheffing van het bepaalde by artt. 16 en 18 van de bouwverordening voor per ceel Weststraat 34; 2. van M. J. 't Hart, om ont heffing van art. 16 van dezelfde ver ordening voor perceel Van Berk straat 2a; 3. van A. J. Salm, om ontheffing van art. 10 en 18 van dezelfde ver ordening voor het perceel Hoofd gracht 78. De adviezen luiden alle gunstig. Conform besloten. Credietbank. Voorstel om medewerking te ver leenen aan de Vereeniging van Ned. gemeenten in zake de oprichting van een credietbank. B. en W. stellen voor, aangezien zij de oprichting van bedoelde bank voor de gemeento vooral van belang achten als zij hier ter plaatse wordt vertegenwoordigd en het opnemen en storten van gelden ook hier ter plaatsen kan geschieden, - te be sluiten 1. toe te treden tot de door de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten op te richten gemeentelijke credietbank en in het kapitaal dier bank deel te nemen voor f 10.000. - mits de bank te Helder wordt ver tegenwoordigd en ook hier ter plaatse gelden kunnen worden opgenomen en gestort; 2. het noodige bedrag te leenen van het reserve fonds der Gasfabriek, aan welk fonds daarvoor een ronto zal worden vergoed van 4%. Met algemeene stemmen aldus besloten. Rekening en Begrooting. Mededeelir.g dat weldra de reke ning over 1913 voor heeren raads leden ter inzage zal worden gelegd en dat nu kan worden overgegaan tot het trekken van afdeolingen voor het nazien van die rekening en van de op te makon begrooting voor 1915. In de eerste afdeeling hebben zit ting de heeren Van den Berg, Ver- faille, Over de Linden, Boon, Bier steker en Zander. In de tweede de heeren: Terra, Oortgijsen, Grunwald, Bommel, Har jer en Adriaanse. In de derde de heerenHartsinok, Van der Ploeg, Verstegen, Krijnen, Bok. Eén vacature. Bij de rondvraag werden nog eeni ge minder belangrijke vragen gedaan, waarna de Raad overging in comité- generaal tot het behandelen van eenige reclames. eindigt BINNENLAND. Godsdienstbezwaren. Door een lantaarnpoetser van de gasfabriek te Hilversum is aan den Raad het verzoek gericht zoodanige maatregelen te willen treffen, dat door hem niet behoeft te worden go- werkt op Zaterdag; een en ander op grond van zijn godsdienstige over tuiging. B. en W. van Hilversum zyn van oordeel, dat het verzoek van reques trant niet voor inwilliging vatbaar is. Dezelfde bezwaren, die bij reques- trant bestaan, bestaan ook ten aan zien van de orthodox-jodenook deze houden den Sabbath. Niettemin past in het kader van het werklie denreglement goen regeling van werk uren, die rekening houdt met het vieren van den Sabbath. Eene rege ling te maken, die daarmede reke ning houdt is in een gemeente van de grootte van Hilversum zeker niet doenlijk. Waar meer en meer naar voren komt de stelregel, dat het weekloon naast vakverschillen moet rekening houden met de levensbe hoefte, kon niet ingevoerd worden een regeling, waarbij naast deze fac toren de bepaling van het weekloon afhankelijk worde gesteld van het werken gedurende 5 of 6 werkdagen, terwijl een werkrooster, ingericht voor een bepaald aantal uren (vol gens de verordening per week 54 en per dag 10) niet ten behoeve van enkele werklieden kan gewijzigd worden. Mistdien stellen B. W. voor afwijzend op het adres te beschik ken. Stijlbloempjes. Uit den Raad van Velsen „M. d. V. Ik heb mijne armen wijdgeopend om dit voorstel aan mijn boezem te drukken". „De gemeentelijke beerzuigmachi- ne, M. d. V. schijnt een echte fijn proever te zijn" (het ging over do kwaliteit vau benzine dezer motor machine.) „Als die werkman rnet den archi tect in nadere aanraking wil komen, M. d. V., wordt hij telkens hespionneerd". Uit een verzokeringa-tirade „Nu moeten wij hier op den voor grond erkennen dat men bij spoedig overlijden natuurlijk veel beter af ia."

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1