K. EDEL, Arts. Zeevaartschool le Helder. TAFELEN Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL MARINE EN LEGER. Bevordering op 1 Juli 1914. Boolsm. W. v. d. Bosch, tot scliipper. Konst. niaj. A. li. Markmann, tot opperkonst. J.B.Klop, Sorgt.-korist. W J. Annyas, totkonst-majoor. J. Boer, Sergt. torp.dt. F. M. llumans tot torpodist.-maj. Macli.-druv.-maJ. D.Holtz, tot oppeimach.-druv. R. de Kloe, tot Sgt.-mncli.-dr. W. 1'. Jagol, tot inacli.-drüv.-maj. F. A. Leertouwer, tot Kwartm. J. C. F. Lodder, tot bootsman. Mulr.-torpedom. J. B. Kleinpaste, korp. torpm. Korp.-torp.dl. P. Niorop, tot sergt.-torpedist. Matr. Ie kl. L.J. L. v.Hilat. tot korp.-torpedlst. Malr.-timm. K.L.G. Henning, tot korp.-limm. Korp.-geschutm. F. Groen, tot sergt -geseUutin. B.A.J.H.Buseh, J. Visser, Korp.-mont. J. v, Munster, sergl.-inontotir. J.F.Vliegenthart, G. J. W. Keppels. H. C. A. Proos, G. Qauer, E. Scheffer, 1'. I lill.-MiilH, Matr. Üo kl. U.v. Kloef, matr.-kok. Matr. lo kl. R. Wallaart scheerder. Bt.-ollem, J. J. B. Niowold, tol korp. mach.-dr.2e UI. .I.M.Doornebos, G.Vermeulen, A.M Bh. C.W.Ailaurt, n W.F.G.L.v.Erkelens,,, W. C. Karaaen, A.Vador, 1, Mar. Ie kl. L. Schalier, tot korp. d. tnars. A. .lansen, 11. A. Majoor, F.ï.v. OoBt, P. Rinkel, 1 W. F. J. v. Genderen, Op 10 Juli 1914, Uergt.-boll. 3. P. Flaakenhout, tot bottelier-nia,i. Op 11 Juli 1914. Korp. d. mar9. A. F. Nlelson, tot sergt.d.mars. Op 16 Juli 1914. Korp. hofm. P. .1. de Vries, tot sergt.-hofm. Op 30 Juli 1914. Kwart.m. A. Mi WiUemse, tot bootsman. Alsnog bevorderd niet ingang van 1 Febr.1914. Stoker olieman .1. G. de la Fonteüne, tot korp. machlno drljver 2e kl. Alsboven op 1 April 1914. Matr.-kok 1'. Neufeglise, tot korp.-kok. Overplaatsing. Zellm.-maJ. T. G. F.Buütondük van Wachtschip Willemsoord op Kon. Emma (Jachtclub),8Juli. Schipper A. v. d. Kamp, van Wachtschip Wil lemsoord op „Bellona", 4 Juli. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Boeton, uitreis, is 1 Juli Carvoeiro gepass. Oranio, uitreis, vertrok 2 JuU van Genua. Vondel, tluusr., vertrok 2 JuU van Port Saïd. Rotterdamsche Lloyd. or. thuisreis, vertrok 1 JuU vi JacatraarTiv.2 Juli van Java te Rotterdam. Kon. Holl. Lloyd. Zeeland ia, uitreis, vertrok 2 Juli van Dover. Amstelland vertr.2Juli v. A'damn.B.-Ayres. Delfland arrlv.ZIuli vanB.-Ayres te Amsterdair Kon. West-Indische Maildienst. Pr. d. Neder!. arr. 2 Juli van Suriname te A'dam. (Zie verder Tweede Blad). Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. .Naar Oost-Indié: Verzondingsweg. Datum dol ler post bezorging. TUdsl.der laat. busl. a/hPoatk. zeepost vla Amsterdam zeepost via Rotterdam Holl. mail vla Genua Holl. mail vla Marseillo Fran. mail vlaMarsollle (v. Atjoh, Sumatra's Wostkusten Bonkoe- len, alleon op vorlan- gen dor afzenders). Duitsoho m. vla Napels Naar Palembang, Riouw, Ban ka, Billiton en Borneo Eng. mail vla Brlndlsl 17 en 31 JuU HoU. mail vla Genua 14 en 28 Holl. mail vla Marsollle 7 on 21 (aUeen op verl. d. afz.) Fran. mail vlaMarseille Dultscho m. vla Napels Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra Eng. n HoU. 1 mail vla Genua Holl. mail via Marssille (alleen op verl. d. afz.) Fran. mail vla Marsoille (voor Atjoh alleen op verlangen d. afzend.) Dultsche m. via Napols eiken Vr(|d. 14on29 Juli 7 on 21 Naar Guyana (Suriname) 10 en 80 -JuU 1 vla Queenstown mail vla Southampton (alleen op verl. d. afz.) mail via St. Nazalro Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: zeepost via Amsterdam 16 on 30 JuU maD vla Southampton eiken Dinsd. of Queenstown en Vrijdag mail vla Hamburg 1 Juli (alleen op verl. d. afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 3.40 's namiddags. Onbestelbare Brieven. 2e helft der maand Juni 1914. Brieven Binnenland Etjen, N., Rotterdam Hamburger, R,, Mej. AmsterdamJansen, G., AmsterdamKort de, A., Mej. Helder Ver burg, P., Amsterdam. Briefkaarten (Binnenland). ten Brink, Mina, Amsterdam; Mulder, J., Mej. Amsterdam Polder man, H., BeverwijkSmit, T. G., A'dam. Brieven (Buitenland). Campbell, J., SoerabaiaStephon, Dorothy, Londen. Briefkaarten (Buitenland). Michael, Brussel. Correspondentie. H.H. Correspondenten worden beleefd verzocht hun nota's over het tweede kwartaal vóór 10 Juli in te dienen. Red. Heldeische Courant. PLAATSELIJK NIEUWS. Blijkens een b(j het departe ment van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantserdekschip „Kortenaer", onder bevel van den kapitein-luite nant ter zee L. P. W. van der "Wal, 2 dezer van Veracruz naar Tampico vertrokken. Hr. Ms. „Noordbrabant", is giste ren te Malta aangekomen en zal den 15 dezer, des voormiddags 7 uur te Amsterdam arriveeren. Marine-Sportvereeniging. Op Vrijdag 24 Juli hebben de jaar- lijksche Zwemwedstrijden, georgani seerd door de Marine-Sportvereeni ging, plaats op 's Rijkswerf bij de Zweminrichting. BINNENLAND. Oe staking te Zaandam.. De verslaggever van het „Handels blad" te Zaandam schrijft d.d. 3 Juli o. in. aan zijn blad. Het begint te spannen Onder de stakers valt ontegenzegge lijk een toenemend prikkelbare stem ming waar te nemen. Waren het aanvankelijk de werkende kantoorbe dienden die hunne verbolgenheid wek ten, thans worden de zes bejaarde arbeiders die eenige dagen geleden het werk hebben horvat, fanatiek ge volgd, om niet te zeggen ver volgd. 's Morgens bij het krieken van den dag worden de men sch eii „met het noodige eor be toon" zooals dat in stakerster minologie wordt uitgedrukt naar hun werk geleid en 's avonds op de zelfde manier weder naar hun wo ningen gebracht. Zooals wij gisteren in ons Ochtend blad mededeelden, ishetdaarbij Woens dagavond reeds tot een treilen ge komen tusscheu politie en stakers. Over de politie gesproken. Het is bekend, dat voor de dienaren van den H. Hermandad te Zaandam de 8-urige arbeidsdag is ingevoerd. Deze bestaat voor de mannen den laatsten tijd alleen nog op papier. Naar mij werd medegedeeld, wordt thans voortdurend 12 uur dienst ge daan en voor heden moesten deze arbeiders weder een uur vroeger op komen. Blijkbaar zet men alles op haren en snaren om het te stellen zonder hulp van buiten. Totdat, wie weet, misschien de Zaandamsche politieagenten eenste vige protestmeeting organiseeren om te protesteeren tegen overmatigen arbeidsduur. Gisteravond haddou zij weder han den vol werk. Ik zag een reeds be jaarden werkwillige onder grooten toeloop naar huis brengen. Bij het straatje, waar de man woonde, riep de politie een „halt en niet verder Tot groot misnoegen van enkele sta kers, van wie enkelen de afzetting trachtten te verbreken. „Kun jij leven van twaalf gulden in de week?" giftigde een hunner aan het adres van den politie man, dezen als 't ware partij stellende in het conflict. De man der wet ging wijselijk niet op een discussie in, doch handhaafde met een collega de afzetting. Een oogenblik later was het op de Westzijde - de hoofdplaats van Zaandam - nog erger. Onder toe loop van een steeds aangroeiende menigte ging oen ander werkwillige huiswaarts. De man liep te trillen op zijn beenen. Naast, voor en ach ter hem eenige politie-agenten. En rondom, op niet meer dan 2 3 pas afstand stakers en nieuwsgierigen. Al meer en meer werd opgedrongen totdat, juist op hot goede moment, de inspecteur van politie Van Zwicht een krachtig „halt!" commandeerde. Niemand dan de werkwillige en een begeleidende politie-agent mocht ver der. Het geheele verkeer werd een voudig voor oen vijftal minuten stop gezet. Tot groote verbolgenheid van enke le stakers. „Dat lapt jelui burgemeester 'm noul" briesdc een der stakers, ver moedelijk oen syndicalist, aan het adres van een modernen collegastaker. Deze vond ook dat het niet te pas kwam, beloofde onmiddelijk bij den burgemeester te zullen klagen Naar ik vernam, bevond ook de socialistische wethouder Donia zich onder de menigte, die bij die gelegen heid zijn misnoegen uitsprak over het volgen van de bejaarde werk willigen. BUITENLAND. De moord te Serajewo. De bladen bevatten thans bijzon derheden omtrentde lijkplechtigheden van de slachtoffers. Heden heeft de bijzetting plaats gehad. Weenen, 2 Juli. Het onderzoek in zake den moord op het aartsher togelijke paar wordt door zeven rechters van instructie geleid en men beijvert zich, alle draden van de samenzwering in handen te krijgen. Behalve te Serajewo, werden ook in de provincie talrijke personen ge arresteerd. Het wordt steeds duide lijker, dat de troonopvolger er in geen geval in BosniC heelhuids afge komen zou zijn. Langs den weg naar den konak stond een geheel leger van bommenwerpers. De feitelijke aanlegger van de misdaad is Cabrinovitsch, die alles voorbereidde en zich met Princip te Belgrado in verbinding stelde. Verder bleek, dat er vier medeplichtigen, zijn, waarvan reeds twee gearresteerd werden. Cabrinovitsch verklaarde,enkele we ken geleden in 'n koffiehuis te Belgrado in een krant te hebben gelezen, dat de Oostenrijksche troonopvolger een bezoek zou brengen aan Serajewo. Hij gaf dadelijk Princip, die aan een ander talfeltje kaart zat to spelen, een wenk en sprak met hem af, nader te overleggen, wat hun te doen stond. Den volgenden dag kwa men zij overeen, don troonopvolger te vermoorden, om te toonen „dat er nog Serviërs waren, bereid om voor hun volk te sterven." Ten einde zich wapens te ver schaffen, wendden zij zich tot Milan Pribitsewits, een gewezen Oosten- rijksch officier, die, na te Agram wegens hoogverraad veroordeeld te zijn tot gevangenisstraf, welke hem later was kwijtgescholden, naar Serviö was gegaan en er majoor bij den generalen staf was geworden. H(j verwees hen naar Tsjiganowits, een bekend komitadzji, die beloofde, hun bommen uit het tuighuis van Kra- goejewats te verstrekken, als zij zijn aanwijzingen stipt opvolgden. Indien zij nog vier mannen wisten te vinden, bereid om aan den aanslag deel te nemen, zouden z|j zes bommen en zes geladen revolvers krijgen. Cabri novitsch en Princip gingen nu op zoek uit naar medeplichtigen en vonden twee, de Bosnische studenten Trifun en Laresj. Tsjiganowits nam met dat getal genoegen en verzocht hen, afzonderlijk naar Serajewo te tan. Op den dag van den aanslag zijn de bommen 's ochtends om half tien in een confiseurswinkel in de Kumu- rijastraat uitgedeeld. Princip had daar heen de revolvers meegebracht en deelde ook cyaankalium uit, dat de gene, wiens aanslag gelukte, dadelijk moest innemen, om zichzelf uit den weg te ruimen en zoodoende de ont dekking van het complot onmogelijk te maken. Daarop nam elk <le hem aange wezen plaats in, hij zelf op de Ku- murljabrug, Princip op 100 pas afstand op den hoek der Frans Jozefstraat en Appelkade. Princip heeft doze verklaringen in hoofdzaak bevestigd en is bij zijn verhoor uitgevaren tegen de andere medeplichtigen, die zich achterbaks hebben gehouden en hun post hebben verlaten. Na het verhoor is Klenics, de eige naar van den confiseurswinkel, waai de wapens verdeeld zijn, gevangen genomen. Ook de student Trifun is in hechtenis. Hij was op de vlucht gegaan en is te Pratsch, bij de Ser vische grens gevat. Bij zijn verhoor heeft hij zijn mede plichtigheid bekend en gezegd dat hjj de bom, die men ter hand gesteld had, heeft weggegooid, toen hij zag dat Princip's schoten doel getroffen had den. Keizer "Wilhelm heeft kou gevat en gaat niet naar Weenen. De man en de krant In het Russische stadje Kostrow werd, den dag na Paschen, de arbeider Pawel Bass door de gendarmerie gearresteerd en in de gevangenis af geleverd. Op de vraag naar de reden van deze arrestatie werd meegedeeld, dat Bass, bij een huiszoeking, in het bezit was bevonden van een groot aantal exemplaren eener verboden krant. Dat was reden genoeg om den man te arresteeren. Hij bad verboden bladen in zijn huis, dus was hij socialist of anarchist, in ieder geval revolu- tionnair, en dan hoorde hij in de ge vangenis thuis, niet op straat. Nadat de man, zonder eenig verhoor ofeenig vonnis ongeveer twee maanden was vastgehouden, werd hy eindelijk voor den rechter gebracht en na een zeer summier verhoor werd hem een protocol ter onderteekening voorge legd. Het bleek nu echter, dat de man analphabeet is, niet lezen of schrijven kan. Verbaasd vroeg de rechter „Maar man, je hebt toch de „Ar- beiter-zeitung" gelezen, een verboden krant, on daarom ben je gearresteerd." „Ik heb ze heelemaal niet gelezen ik heb ze alleen maar gebruikt om mijn muren te behangen die waren zoo vuil." Het bleek nu, dat een buurman den arbeider had gedenonceerd, omdat hij een aantal oude kranten had ge kocht, waaronder ook exemplaren van de verboden „Arbeiterzeitung". Toen hij tot den gendarme, die huiszoeking kwam doen, zeide, dat die bladen dienden, om den muur mee te be plakken, had de dienaar der wet hem toegevoegd „Houd je bekWie verboden bladen in huis heeft, gaat in den bak En de Russische werkman kon slechts antwoorden „Nitsjewo Eerste hulp bij ongelukken. De New-Yorksche burgemeester Mitchell heeft zich niet willen laten interviewen over zijn gewaarwor dingen, toen hij het slachtoffer was van een moordaanslag; want hij heeft er zich afgemaakt met het overver tellen van een reis-herinnering, welke hoegenaamd geen verband schijnt te staan tot zijn eigen avontuur. Hy maakte aan boord van een oceaanstoomer een reis mee, toen plotseling een der passagiers met zenuwachtige gebaren de rook-kajuit binnen stormde en uitriep: „Heeft hier iemand ook een whiskeyflesch bij de hand?... een dame heeft daar zoo juist den arm gebroken Dadelijk werden hem van verschil lende zijden de kleine-fleschjes toege reikt, waarmede vele Amerikanen dikwijls gewapend zijn. De man koos de volste flesch uit, ontkurkte haar, zette ze aan den mond en begon rustig te drinken. Eindelijk nam hij de flesch van de lippen, reikte haar zoo goed als leeg aan den eigenaar terug, en zei met een diepen zucht: „Ik dank u; nu voel ik me weer wat beter. Het is zonderling, maar eiken keer dat ik eene dame haar arm zie breken, word ik zoo draaierig in m'n maag!" Schetsen uit de Rechtzaal. Z'n Lien. Erfelijkheid Ze keek op toen de deur werd geopendWist, voelde wie er was. En hij, Kees, zag direct dat 't nog net eender was gebleven als vroeger. Lien was bleek geworden, maar had strak, stug vóór zich ge keken. Met iets om de mondhoeken, dat-ie nooit vroeger had gemerkt Iets-nieuwsO, hij kende Lien op een prikje. Werd de rest onverschillig- doende, zag 't al, ze dacht toch nog aan den vent, aan „den doode". Hij moest zien uit te vorschen hoe ver, hoe diep dat ging. Kees was fljn-menschenkenner. En hij mocht Lien graag-lijen. Toen ze met den „dooie" liep en later vaste-verkeering kreeg, had 't hem pijn genoeg ge daan. Er waren avonden geweest, dat Kees, mes in de hand geklemd, rondliep om ze op te wachten Vast-besloten om dien kerel „koud te maken". Maar toen hadden zij - Lien en Kees elkaar eens ge sproken, op plekje, waar niemand ze verrassen kon. Zij had naast hem gezeten, dicht tegen hem aan. Hand in hand Haar hoofd tegen zijn schouder. Toen had zij lang tegen hem ge sproken, - waarom zij met geen ander zou gaan trouwen. Ze had hem aangekeken met haar grijze oogen, en hij las erin dat 't een groot offer voor haar was „Omdat je van me houdt, van mij alleenhad-ie gezegd, haar han den grijpend. Toen had Lien geschreid, haar hoofd blijvende leunen tegen z'n schou der. Hij wist toch óók alles op een prikje, - hoe Lien d'r vader z'n halve leven in „de bajes" had door gebracht. En d'r broers Louis En der andere broér Leendert... Toch wou Karei haar hebben ondanks alles. Hij had eene goede vaste be trekking. En d'r moeder doodziek, d'r vader al over 't jaar weg, waar- li één wist geen sterveling... Ze zaten, haud-in-hand op het onbespiede, veilige, verre plekje. En Kees, die al zooveel „bakjes had meegemaakt", wist geen woorden te vinden. Knauwde op z'n rossigen knevel. Voelde dat er lauw vocht druppelde over z'n wangen. „Nou had-ie eindelijk uitgeroepen, „doe wat je niet laten kunt, Lien En ze waren samen opgeloopen. Aller lei paden, wegjes over't was een heel eind buiten de stad. Hij stapte voort, handen in broekzakkeu, vóór zich uit kijkend, geen woord kwam meer over z'n lippen, dien avond „Nou, adiel" had Kees geroepen, toen ze van elkaar gingen, vlak bij hei-verlichte stad. En hij merkte, toen, niet eens, dat Lien een omweg koos om aan de men- schen, niet te laten merken dat ze zulke dik- en rood-beschreide oogen had... „Gaat 't goed?" vroeg hij, op een van de stoelen in het vertrek neêr ploffend. Ze knikte. Durfde niet opkijken Wist, dat-ie anders direct in d'r oogen, op d'r gezicht, aan alles, zou lezen, zou merken, wat in haar omging. „Best... zei ze, op heeschen toon. Hij floot zachtjes tusschen de lippen. De klok, hangend aan een wand in de kamer tikte tikte „Zeg, Lien Zij deed of ze iets aan haar schort vermaakte. Om niet te laten merken, hoe of ze beefde „Zeg, Lien Zij keek op. En toen was Kees er toch wel dadelijk zoo heelemaal zeker van Dat zij nog altijd van hem hield Vertelde hij doel van zijn komst. Als die ander Nou-ja, dat dénken Die centen, die „spie" van den „dooi „Zeg, Lien?" Hij, Kees vertelde verder. Prachtzaakje. Over de duizend-pop mee te verdienen, wat hij haar be zwoer. Een van de mooiste dingetjes, in wéken voorgekomen Bij den „dooie", - bij Lien d'r wettigen man, - zou niemand 't zoeken. Ja, de „prinserij" zou daar verdenking hebben tegen iemand als Karei Hautkamp Zij, Lien, stond met gebogen hoofd, starend op den grond. „Hij doét 't niet!" Maar 't scheelde geen tiaar, of hun handen, -- onderwijl ze daar tegen over elkander stonden, hadden elkair beroerd.-,En hij, Kees, zag ook, hoe er door de slanke figuur van de jonge vrouw een siddering gingO, ze woCl welZe woü welZij, de dochter van „den Schele", - was nog altijd dezelfde Zonde-en-jam- mer, dat zij met „den dooie", vent, in staat om al de jongens bij „de prinserij" aan te geven" als-ie ergens de lucht van zou krijgen, was gaan trouwen Even, onderwijl hij vertelde, had Lien opgekeken. Maar dat was voor Kees toch voldoende geweest. Want het vuurde, glansde, schitterde, straal de in haar oogen Van geestdrift voor het boeven kunststuk, dat ze zouden volbrengen, bij inbraak, be raamd tegen Donderdag-nacht Hij, de „dooie", was even terug gedeinsd, toen ze daar tegenover hem stond, zóó dreigend Het bloed van den „schele", niet te versmaden in zijn goeie dagen Voor wien drietal age'ntjes noodig waren om hem in bedwang te hou den Het bloed van den vader was in Lien wakker gekomen. Ze had de vuisten gebald, en vuur spatte uit haar oogen. 't Schuim kwam op haar lippen en in haar oogen bliksemde 't „Met schurken en boeven woü je cpij onder één dak brengenHad-ie gezegd Het bord had Lien al in de knuist. Dat ze hem naar den kop zou gooien. Maar ze bedwong zich. Dacht aan het uitgemagerde schepsel, dat in de kamer-ernaast, in de bedsteö, lag._ Aan d'r moeder. En aan de dikke, zilveren schijven, aan de riksen, die hij, d'r man, iederen Zaterdag avond op de tafel neêrtelde. Ze zweeg. „Best!" zei Lien, „as-je dat niet voor me over hebtVoor Jan voor m'n bloedeigen broérBest „Nou, wat-dim 1 Ze keek hem, den „dooie", haar wettigen man, aan met d'r groote, grjjze oogen. Hij had, al uit hun tijd van verkeering, iets angstigs over gehouden van dat kijken werd er schuw, raar, onzeker onder „Nou!?" En ook zonder dat zij 't gezegd had, begreep hij, de man. Dat ze wegwoü, weg van hem. Hij voelde, dat zij gaan zou Volvoeren, vol brengen de bedreigingVanwaar het gevaar kwam, was hem niet duidelijk. Maar düt er gevaar was, 't drong al sinds-lang tot hem door. De gedachte, dat hij haar, Lien, zou missenDie groote, dreigende oogen, waar hij bang voor was en die hem aantrokken tochDat maakte hem bang En zij, de by intuïtie sluwe doch ter van boeven-generatie zij voelde dat hij zwakker werdDat hij wan kelde Dat hij niet durfde Ze ging naar een kast in de kamer, nam er hoed en mantel uit. Zag de angst- de wanhoops-sidde- ring, die hem door de leden voer „Lien!?" riep hij, de „dooie," en 't klonk als een smeekbede Als staal, zoo strak, was haar ge zicht. „Waar ga je heen „Weg!Voor-goed Hy woü d'r hand vatten. Maar zij ontweek, ontglipte hem. „Neen, - as-jij m'n broér niet wilt helpen Jam'n bloedeigen broér En zij stond al bij de deur. Was haast op straat Hij schreeuwde: „Lien dan Greep haar bij de slip van d'r mantel. Ze deed of zij zich wilde losrukken. Maar ging toch langzamer loopen. Keerde om. Ging met „den dooie" naar huis... Eerst nog-tegenstribbe lend. Daarna gewilliger Want hij, - haar man, de „dooie", had 't beloofd. Als Jan haar brour, dan dat pak met gestolen dingen, van die inbraak bij Peters, by hem in huis bracht, - welnu, goed, dan zou-ie 't bergen... Verstoppen laten Hij had, thuis, gezeten aan tafel, de „dooie" -- met het hoofd in de handen. Wanhopig-woelend over z'n kruin Niet ziende, hoe Lien een spotlach had over zijn angst, zijne wroeging, zijn berouw. Hoe 't, in haar grijze oogen, juichte, jubelde, klaterde, schaterde van jool dat Kees tóch zijn zin zou krijgen „Jawell" zei de jonge advocaat, die in de zitting van dien ochtend mooi succes had beleefd Kereltje vrij-ge- kregen van de vierde Kamer, geen kleinigheid Of-jeme daar 'n mensch aan Vargas-zelf weet te ontwringen Jawèl!" zei hij, „jelui, met je theo- rién over erfelijkheid, belast-zijn Neurasthenie Ontoerekenbaarheid, die zich openbaart in de Criminateit jawèl, 't is allemaal prachtigIk geef toe, dat er veel voor te zeggen is, sommige gevallen, ook wel opper vlakkig beschouwd maar „Nou, ga-door! Wat-maarzei de collega, die hem zoo fel bestreden had, in het halfuur, dat we zaten te hoo rnen" by avond grogje „Nou, wat- dan: maar!?" Hij liet een lucifer knetteren en deed lang over het aanpijpen van z'n sigaar, zoodat partner al triom fantelijk glimlachte Voelde, dat hij toch sterker stond dan de meesten voorstanders van erfelijkheids theorie in grog-clubje meenden Jong, succés-belevend advoaat strek te de beenen uit en tuurde naar de wegkringelende rookwolkjes „Stel je nou eens voor" zei hy „een braven, door en door netten, fatsoenlijken, ordentelljken kerelEen werkman uit kerngezonde menschen gesproten Vent waar niks, heele maal niks op te zeggen valt. Raakt op zekeren dag verkikkerd op eene vrouw, afstammend uit generatie van boeven Nou 't bloed kruipt waar 't niet gaan kan, hé Haar hart hangt nog aan oude relatién Oude vrindenZij haalt hem over om complice te worden. Hij stribbelt tegen. Is doodsbang dat ze weg zal loopenHoudt van 't mensch. Onderwerpt zich Wordt mede plichtige van de boeven, van het tuig, uit,ja, uit zwakheid, uit liefde, hoe zul je 't noemen. De politie krijgt de lucht van het zaakje. Hij, de eerlijke vent wordt in de gaten gehouden. Maar ten slotte vliegt hij erin Ik, wéét dat wel, amice - dood-onschuldig. Heeft nooit een cent, een duit, oneerlijk geld ge noten. Maar de schijn is tegen hem Hij blijft onder den invloed van de vrouw. Verdraagt, verduurt, gedoogt alles, allesTotdat, op zekeren dag, de man bespeurt dat hij dupe isDat zij, de dochter uit boeven-generatie, hem heeft bedrogen. Dat ze hem ge bruikte als middel om om haar vriend, haar minnaar Zekere heer Kees... Te gerieven... Het „zaken doen" gemakkelijk te maken In den kring der grogjes-hijschende vrienden was 't even stil geworden. Advocaat, die succés had doorleefd, liet, met zeker driftig handgebaar, weer lucifertje ontvlammen „Nou is diezelfde kerel in zijn kring eenmaal „de dooie" genoemd, een van gemeenste gevaarlijkste schavuiten Noemt-jelui dat nou er felijkheid?Of waaronder rang schikt ge zoo-iets Vragend keek advocaat den kring rond Maar: het antwoord liet zich tame lijk lang wachten Maïtre Cobbkau. INGEZONDEN. Kindervoeding. Mag ik, geachte Redactie, voor onderstaande regelen eenige plaats ruimte in Uw blad verzoeken? Dezer dagen ontving ik een biljet ter invulling, om als lid of donateur van bovengenoemde Vereeniging toe te treden. Wanneer ik ooit met volkomen instemming lid ben geworden van de eene of andere instelling, dan is het zeker Kindervoeding I Hoe meer men nu met iets sym pathiseert, hoe meer men daarover spreekt, en, in verband hiermede, hoe meer men de argumenten hoort waarom de menschen, van wie men zou mogen verwachten, dat zij iets voor zoo een nuttige instelling voe len, geen lid of donateur worden. Telkens toch hoort men bijna de zelfde redenen, n.1.: Men voelt er niets voor om te zorgen voor die kinderen waarvan de vader drinkt en de moeder snoept, of, zooals er helaas ook zyn, waarvan de ouders beiden drinken. Maar nu vraag ik toch aan de zulken, die een zoodanig argument aanvoeren: Is het dan de schuld van die arme kinderen, die tegen zulke ellendelingen vader en moeder moeten zeggen, dat zij naast ouderliefde ook nog moeten missen een stuk brood om hun honger te stillen, of een stuk kleeding om hunne, soms door ellende en ziekte uitgeteerde lichaampjes tegen de koude te beschutten? Er zijn ook van die gezinnen, waarvan de kinderen de straat worden opgejaagd om te bedelen, of worden belast met den verkoop van sinaasappelen, etc., en wanneer dan het noodlot wil, dat de bedelpartij naar den zin van de ouders niet genoeg heeft opgebracht, dan worden de stumperds in vele gevallen als belooning op een pak slaag onthaald, omdat hij of zij niet hun zucht naar drank kunnen botvieren. Ik vraag nogmaals: Is het de schuld van deze jonge verschoppe lingen onzer samenleving, dat zoo hun jeugd verloren gaat, waardoor zij op ouderen leeftyd soms reeds zoo in het dierlijke zijn verstokt, dat ook hun nageslacht de wrange vruchten zullen plukken van hunne zeer verwaarloosde jeugd? Uw ant woord kan en raag niet anders zijn danNeen Het is daarom, dat ik uit naam van deze arme kinderen een beroep doe op de offervaardigheid van onze burgerij en om hun te vragen als lid of donateur Kindervoeding te willen steunen. Ook U, onderwijzeressen en onderwijzers, die zooveel zoudt kun nen vertellen van dat naamloos leed van enkelen Uwer leerlingen, verzoek ik, indien Uwe instructie zich daar tegen niet verzet, prent het Uwe leerlingen in, dat zij aan hunne ouders moeten vragen en altijd maar moeten vragen: „Is moeder al lid van Kindervoeding?" Waar toch „Kindervoeding" en „menschenvorming" zoo nauw te zamen zijn verbonden, daar kan het niet anders of de jonge Vereeniging zal een zegen zijn voor de toekomst. Moge een meer versneden pen dan de mijne U allen eens voor oogen tooveren het „kinderleed" en „kinder vreugde", wanneer gij nog mocht aarzelen als lid of donateur toe te treden. De Redactie zou ik willen verzoeken de namen en adressen te vermelden van het Bestuur van Kindervoeding, opdat men ruimschoots de gelegen heid heeft zich tot een van die allen te wenden om als lid of donateur te worden ingeschreven. De geringe contributie als lid van minimum f0.50 en als donateur vau f2.50 per jaar, stelt bijna iedereen in staat zich als zoodanig te laten inschrijven. Met dank, ook namens de door mij geschetste kinderen, heb ik de eer te zijn, Uw dw. dienaar B. Heringa. Helder, 3 Juli 1914. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U, zoo ik hoop voor het laatst in deze kwestie, eenige plaatsruimte. „Een verblijdend teeken". Een verblijdend teeken noem ik het, dat de zoo alom geachte en be kende heer W. Biersteker den hand schoen opneemt, om de H.F.C. een lesje te geven in de wellevendheid. Ik zeg verblijdend, want waar een dusdanig man zich ia onze sport wereld als criticus opwerpt, is dit voor ons het verblijdend teeken, dat de belangstelling voor de voetbal sport in deze gemeente, zich lang zamerhand baan breekt in alle kringen. Om nu slechts even terug te komen op den inhoud van des heoren Bier stekers ingezonden stukje.diene het volgende. Vooreerst is nu wel ge noegzaam bekend, waarom'de H.F.C. niet kon medewerken op 1.1. Zondag. Ten tweede is het in do voetbal wereld gewoonte en naar ik vertrouw ook bij ieder ander sportlicliaam, dat men zich vooraf verstaat met elkaar, wanneer men iets groots of aparts op touw wil zetten. Door onderling overleg ziet men dan de schoonste resultaten. Dat dit nu den heer Bier steker niet voldoende bekend was, is hem natuurlijk niet kwalijk te nemen, daar hij zich zeker niet al te druk in sportkringen bewogen heeft Daarom durf ik bijna den heer B. aanraden, zich in sportzaken, voor- loopigdoor terzake deskundige luidjes te laten voorlichten. Men is er anders o zoo gauw by om het oud Holland- sche spreekwoord in toepassing te brengen „Schoenmaker houd U bij Uwe leest". Met hartelijken dank voor de plaatsing, Fb. Letschert, Voorzitter H.F.C. Een onzer handelsfirma's verleent ons inzage van een door haar uit Duitsohland ontvangen schrijven, dat in onze taal gesteld bedoelt te zyn: „hu kompt het dat mei kien antword ob mein Schreiven geevt ick zett veel saaken av. kón mei doch schreiven. het ist mogeleuk as niet te dühr seit dat ick maal herover kome en koop veel av. üwe andword graacli endgegen sehe, X". (H.blad). BABY-gewicht. Mag ik als diep-beleedigde moeder mijn hart in uw rubriek uitstorten Het geval is dit: Bij gebrek aan een eigen weeg toestel liep ik gisteren met mijn baby bij onzen slager aan, om hem te vragen, of hij mijn kindje even wilde wegen. Wat denkt u, dat die man me uit beroepesleur vroeg „Met of zonder beenen, me vrouw?" (Hdbl.) Niet goed. Mevrouw A.„U zegt, dat brande wijn een goed middel is tegen buik pijn, maar ik ben dat niet met u eens." Mevrouw B.„Heeft u dat by ondervinding Mevrouw A.„Ja zeker. Vóór ik brandewijn in huis had, had mijn uian hoogstens eens per jaar buikpijn maar nu ik er een voorraad van op deed, heeft hij het bijna iederen dag." Advertentiën. Geboren JOHANNES FREDERIK, Zoon van Ch. GRAS en M. GRAS-Vos. Helder, 2 Juli 1914. Getrouwd J. F. PROOST en A. M. ABBO, die tevens hartelijk dank betuigen voor de Yele bewijzen van belang stelling, zoowel van binnen als buiten deze gemeente, bij hun huwelijk ontvangen. Vlissingen, 2 Ju" 1914' Smiddwarsstxut 2, Heden overleed na een kort stondig doch zeer zacht lijden, in den ouderdom van 52 jaar, onze geliefde Echtgenoote, Moeder en Zuster, Mejuffrouw A. C. SCHUILENBURG- WOUTERS. Door ons allen diep betreurd. Mede namens de Familie: M. SCHUILENBURG. Helder, 2 Juli 1914. Do tor-aarde bestelling zal plaats hebben op Maandag 6 dezer op de begraafplaats To Vraag b(J Amsterdam, des numlddags Molenplein 165, Speciaal voor Huidziekten. SPREEKUUR: Dagelijks van half twee tot twea uur. Voor minvermogenden tegen maand- kaarten ii f 1.-v. één uur tot half twee. Ondergeteakenden zul len van af JULI hun tarieven voor ver loskundige hulp verhoogon. 't Laagste tarief zal dan zijn f_6 't hoogste 112. N. KISKE, Kanaalweg 115. M. FILLEKES, Kroonstraat 3a. H. VEENTJER, Kerkgracht 30. E. MEINEMA, Spoorstraat 110. Beleefd verzoek aan het Heldersche pu bliek de ledige Spinaziemandjes terug te be zorgen aan de groenteleveranciers. Het Bestuur der Veilingvereeniging „Helder". Het toelatings examen tot den 2- jarigon cursus voor onbevarenen aan deze school zal gehouden worden op Donderdag 23 Juli a.s., en aan vangen des voormiddags te 9 uur. Aangifte en inlichtingen bij den Directeur (den "heer Th. C. W. VAN MIERLO) eiken Maandag- en Don derdagmiddag van 2'/s tot 4Va uur aan het gebouw der school. De nieuwe cursussen ter opleiding voor alle diploma's als stuurman of machinist ter koopvaardij vangen aan op Dinsdag 1 September. Verschenen bij C'. DE BOER Jr. le Helder: Zeevaartkundige voor waarnemingen nabij don Meridiaan door J. VAN ROON, Leeruur u. d. Zeevaartschool te Helder. Prijs fl.GO Te bekomen bij eiken Boek handelaar. Gevraagd in een jong huishouden een Dienstbode, netjes kunnende werken, v.g.g.v. Zich aan te melden bij of brieven te richten aan den Ontvanger der Registratie en Domei nen te Schagen. Adresden heer L. ZWAAG, Landbouwstr., Schageu. Gevraagd een flinke Dienstbode, f 12. per maaud en verval. Adres: Hötel „DEN BURG". Gemeubileerde Zit- en Slaapkamer te huur, zonder pension. Te bevragen: FORRER, Coiffeur, Spoorstraat No. 99. Te huur een nieuw Huis, van alle gemakken voorzien, op het mooiste gedeelte van Schoorldam aan hetN.-H. kanaal. Te bevragen Breewaterstraat 62 on Schoorldam 16b. WINKELHUIS. Op prima stand te SCHAGEN een Winkelhuis te koop, voor alle doel einden geschikt. Franco brieven onder letter V, Bureau „Schager Courant", te Schagen. Geldbelegging. Wegens hoogen leeftijd worden uit de hand te koop aangeboden, verschillende solied gebouwde en goed onderhouden HEERENHUIZEN aan de Hoofdgracht en Korkgracht, eigen dom van den Heer H. Janzen Ez., te 's-Gravenhage. Voor solide geld belegging zeer geschikt. Adres: den Heer J. L. VAN OS, Nieuwstraat 27. Solide Geldbelegging. Te koop 13 zoo goed als nieuwe Burgerwoonhuizan, ook afzonderlijk. AdresBr. no. 234 Bureau van dit blad. Te koop een Winkelpui met spiegelruiten, zoo goed als nieuw. Adres I. L. van OS, Nieuwstraat 27. Te koop een PIANO. Aan hetzelfde adres een KLOEK met 13 KUIKENS te koop. Adres: Trompstraat 2a. Een partij PAKKISTEN en VATEN te koop. Te bevragen Kanaalweg 67-68. Afbraak te koop bestaande uit: 30 40 lange eiken Biels, 100 stuks Ribben, 100 stuks 1} dulms Kraalschrooten, voorts: Straat- en Metselsteen en Pannen, ook nog Landpaaltjes, Ramen, Deuren, Kozijnen, enz. Te bevragen b(j Jb. VAN ZOONEN, Gravenstraat 56, Helder.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2