HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4332 ZATERDAG 4 JULI 1914 42e JAARGANG Abannement per 3 mnd. 65 cL, franco per post 90 cL, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37* 45 „0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke ragel moer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/0 hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2} cent. TWEEDE BLAD. Agenda. Bioscoop-Voorstellingen Kanaalweg 112. Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. Bioscoop-Voorstellingen Spoorgracht. Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. Bloseoop-Voorstelllugeu Koningstraat. Dagelijks 7-uur. Zondags 9 uur. Vanaf 5 Juli. Hollandsch Toonoolgczolscliap. Casino, 8 uur. Heorl ter Hal I's Rovuo Gezelschap. Opv. van „Past d'r Op". Nieuwe Kerkplein, 8 uur. 5enö Juli. Hollandsch Tooneelgeselschap. Opv. van „De Big van he» lÉBete." Casino, LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN: NaamBeroep: Woonplaats: Van: Gel.: B. Davidson, bed„ Kanaalweg 69, Enschede. N.I. W. Vreeswijk, mjjnonru.,FlorastT.82. A'dam. N.H. H. BuUsman,timm.,Bloemstr. 26, Alkmaar. M. Jansen, kleerm., Langestr. 8, Haarlem. J. Kats, matr. a/b. „Hercules", Harlingcn. A.v.d.Oord—Vos1zJ.ln't.Veldstr.76,'sHage.Geen. K.A.vanHaas.marih.,2eVroonstr.92b, - N.H. A.v.U.Weijde, matr.-torp.dt., Breestr.11. V liss. R.C. W.A.Kclzor,btsra.,leVroonstr.36,Hekclinger N.H. A. van Toorn, marin-, Schagenstr. 1, R'dam. C. Wallast, kleerm., Spoorstr. 66, A'dam. Gerf. W.v.Hemert12est.m.,LoüdHgrA3,Vlaardlngen.N.H. J.M.v.Wl|ngaarden,dlonstb.,Bultenh.20,A'dam H.J.v.Alphen, banketb, DiJkstr. 34, 's Hago. R.C. U, Visser, reiziger, Zuidstr. 19, Wormer veer. N.H. J.C.Rempt, tud.opziclit. WalorsL,Koogras bj paal AOuder Amstel. J. H. de Wilde, korp. ziekenverpleger, Van Hogendorpstr. 26, Haarlem. T. Klyn, leerL verpl. Ziekenhuis, Alkmaar. J. Koppel, dekkn., Molenstr. 70, VERTROKKEN Naam: Beroep: Van: Naar: Gel.: K.Pos, marin., AchtergT. W/Z.72,Amsterdam. N.H. O.L.Kust, korp.-konst., Vijzolstr.39, Hell.sluis. R.C. Wed. J. v. Riel, zonder, Hoofdgr. 8, 's-Hage. J. P. Hofstede, smid, Koegras 231, Zaandam. J, J. J, do Glopper, mach,, 2e Schagondw.str. 2a, Batavia. NJJ- A. v. Esschoten, mach., Basstr. 48, Batavia. R.C. K. Roos, gepd„ Achtergr. Z/Z. 72, Oudshoorn. O.G. J. Mast, marin., Molenstr. 102, Amsterdam. R.C. C. Brugman, koopm., Wagenstr. 26, Zupe N.H. 'A. Vcrhoist, stoker, Oranjestr.2, Amsterdam. R.C. WJ.E.Sulsters-Wouter8,z„Westgr^9,A'dam.N.H. M. Ambriola, zonder, RozenBtr. 96, Wognum. R.C. J.P.deVuoght, huish., DiJkstr. 30, Leiden. W. Vrybloed, marin., Gas9tr. 28, Leidon. N.H. .1H.Mc euos.sergt. mar.,Floradw.str.8,N.-Hel v. .1do Boer, mar., V. Ho(jondorpstr. 10, R'dam. Gerf. J. Genis, korp. jTI* I-Iogondorpstr. 10, R'dam. Gen. ut!.,,, ...„r„ Westgr. 78, Rotterdam. N.H. J. do Lueuwe, koopm., Weststr. 108, A'dam. N.I. Buitenlandsch Overzicht. De bespreking van het amendee- ringsontwerp op de home rule wet is in het Engelsche Hoogerhuis be gonnen. Namens de oppositie legde lord Landsdowne de verklaring af, zich niet te zullen verzetten tegen een tweede lezing van het ontwerp. Maar hij meende, dat het doel ervan een burgeroorlog in Ierland te voor komen, er toch niet door bereikt zal worden. De oppositie wil het ontwerp zóó wijzigen dat Ulster van home rule wordt uitgesloten zonder eenige tijdsbeperking. De spanning in Ulster wordt groo- ter. Twee vrijwilligers vau de Ulster partij die in uniform en met geweer op straat liepen werden bekeurd om dat zij zonder vergunning verboden wapens droegen. Generaal Richardson, de bevelheb ber der Ulstersche vrijwilligers, heeft een order uitgevaardigd waarbij hij den vrijwilligers vergunt openlijk de wapens te dragen. In het Lagerhuis vroeg oen der afgevaardigden of die order niet in strijd was met de wet en welke stappen de regeering in deze wilde doen. Minister Birell ont kende het optreden der politie en meende dat een optreden der regee ring onder de bestaande omstandig heden onverstandig zou zijn. Dit lokte de scherpe vraag uit: „bestaat er wel een regeering in Ierland". Van de regeeringsbanken werd daarop niet geantwoord. Men hoopt daar dat de vredesonderhandelingen wel tot een goed resultaat-zullen leiden. Intusachen zitten de nationale vrij willigers ook niet stil. Hun aantal heeft zich de laatste weken van 80000 tot 114000 uitgebreid. Te Omagh kwam het al tot on- eenigheid en de politie die den vrede tusschen de belde soorten vrijwilli gers wilde herstellen kreeg klappen, Joe Chamberlain, de Engelsche oud-minister, die in het staatkundig leven een groote-rol speelde, is over leden. Hij droeg de schuld van den oorlog der Zuid-Afrikaansche boeren tegen Engeland wat hem niet tot eer strekt. Na de postmannen willen nu in Frankrijk de rijkswerklieden (tabaks en lucifersfabrieken van den staat) gaan staken. In de Kamer ia de urgentie aan genomen voor de beperking -van het voorstel tot kiesrechthervorming, 't Is in handen eener commissie ge steld. Een leiddraad heeft die com missie gekregen in de motie die de Kamer aannam en die luidt: „De Kamer, vastbesloten de-kies rechthervorming tot stand te bren gen in den geest van evenredige vertegenwoordiging, rekent erop, dat de commissie voor het algemeen stemrecht haar in staat zal stellen om de wet zoo spoedig mogelijk tot stand te doen komen" met een amendement-Breton, verklarende dat de hervorming verzekerd moet wor den door de vereenigde meerder heid der twee Kamers. Ze schijnen daar zoo waarlijk te Niagara-Falls tot een einde te zijn gekomen, de bemlddellaars voor Mexico. Een aantal gedelegeerden is reeds vertrokken. Een vertegenwoor diger der Vereenigde Staten gaat naar Carranza's hoofdstad. Huerta's gedelegeerden onderteekenden een protocol met de organisatie varreen nieuwe voorloopige bondsregeering voor Mexico. Zij zal worden gevormd -door een overeenkomst tusschen de vertegen woordigers der politieke par tijen en zal zoodra zij door de Ver eenigde Staten en de 3 Zuidelijke Staten Argentinië, Brazilië en Chili is erkend, normaie diplomatieke be trekkingen aanknoopen. De Veree nigde Staten krijgen geen schade vergoeding en verlangen ookgeoner- lei genoegdoening. Buitenlanders krijgen schadevergoeding. Huertazal aftreden. Carranza is tot vredes onderhandeling met Huerta geneigd. De Amerikaansche troepen blijven in Vera Cruz, doch vertrekken als de vrede feitelijk tot stand is ge komen. Uit Albanië komen nog altijd tegenstrijdige berichten. De werving van vrijwilligers voor Albanië in Oostenrijk begonnen, doch daar door regeering verboden, zal nu in Durazzo plaats hebben. Roemeniers komen daar soms met eigen uini- formen aan, en eergisteren vertrok ken weer eenige dozijnen uit Boeka rest met officieren erbij. Onder do mogendheden moet het plan bestaan een internationaal le gertje van 3000 man te vormen onder commando van overste Philips, die nog steeds te Skoetari zit en wacht. De admiraals der internationale vloot besloten, in geval van een aan val der rebellen, 900 matrozen te doen landen ter bescherming van het vorstelijk paleis. Vorst Wilhelm moet zich in hache lijke positie bevinden. Van andere zijde wordt weer gemeld dat de groote mogendheden plan hebben de regeering over te dragen aan de Internationale Contróle-com missie. Er hadden reeds besprekingen plaats over een eventueelen troonsopvolger. Prenk Bib Doda, de man die ontzet zou komen brengen, bleek ook al niet te vertrouwen te zijn, zijn troepen waren al aan 't rooven. Het gerucht loopt dat. de rebellen onderling ruzie hebben gekregen. Turkhan pasja, die in Rome zit om hulp te krijgen voor den vorst, beweert dat de rebellen het geen veertien dagen meer uit houden, ze zullen gebrek gaan krijgen. PLAATSELIJK NIEUWS. Vertrek Prins Hendrik. Onze berichtgever te IJmuiden schrijft Omstreeks half zes arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik met zijn adju dant Bijl de Vroe per auto, en werd op den aanlegsteiger, waar de „Zee land" gemeerd lag, ontvangen dooi den heeren J. P. Handgraaf, oudste wethouder en waarnemend burgo meester, Wynoldy Daniels, gemeente secretaris en do Bmoys Tack, haven meester. Op de openbare gebouwen was de vlag gehesclien, terwijl de Engelsche visscherij-kruiser „Seagull" evenals de „Zeeland" gepavoiseerd was. Bij het aan boord gaan, werd het volkslied gespeeld en de prinselijke standaard geheschen. Na den commandant en officieren te hebben begroet, werd de beman ning op het achterdek goiuspecteerd, w,iama da trossen werden losgemaakt en het schip -zich statig in beweging zette. De Engelsche bemanning stond op dek geschaard en salueerde. Bij' het uitvaren van de haven werden door het pantserfort 83 saluut schoten gelost. Even na 6 uur was het schip in zee. Levering van aardappelen. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 15 Juli 1914 is de levering van aardappelen van het nieuwe ge was aan de soldatenmenages van het garnizoen den Helder opgedragen aan de N. V. v. h. P. van Twisk, Diiv WA. Swaters alhier, tegen den prijs van f 2.82 per H. L. (Inschrijvingsbiljetten waren inge komen, behalve van vorengenoemde N. V., van de heeren A. Postma en C. van Os, beiden te den Helder, tegen den prijs van onderscheidenlijk f4.— en f 3.73 per H. L.zoomede, van den heer S. van Amesfoort tegen den prijs van f 2.83 per H. L.) Koninklijke Marine-Jachtclub. Gisterenmorgen zijn de gewone jaarlijksche wedstrijden van de Kon. Marine-Jachtclub aangevangen, aan vankelijk onder niet zeer gunstige weersgesteldheid. We] was het prach tig zomerweer, maar de voor een dergelijken wedstrijd onontbeerlijke wind ontbrak. Er woei een zwak zuchtje, doch tengevolge van den zwakken wind en den krachtigen stroom, in dezelfde richting, konden geen der sloepen type Bs met model- tuig,gestuurd door officieren der Kon. Marine, de finish bereiken. De baan voor het tweede nummersloepen type B met fantasietuig moest tot op do helft worden bekort. Jammer, want voor beide nummers was de belangstelling groot. Ziehier de uitslag van Vrijdag.: A. Uitsluitend voor personeel der Kon. Marine. 2. Sloepen type B met fan tasietuig (voldoende aan de voor waarden, waaronder de wisselbeker wordt verzeild), gestuurd door onder' officieren van de Zeemacht met don rang van korporaal en daarboven. Baan 12 Eng. mtjlen. Ie prijs: zilveren medaille, uitge loofd door Z.E. den Minister van Hr. Ms. „Atjeli", stuurman bootsman A. Aaldertsz., tijd 3 u. 23 m. 0 sec. 2e prijseen zilveren medaille, uitgeloofd door de gemeente Helder, Kon. Inst. v. d. Marine, stuurman bootsman F. Cordes, tijd 4 u. 51 m. 271/,, sec. 3e"prij8een groote bronzen medaille, Hr. Ms. „Bellona", stuurman kwar- tierm. J. G. D. Tismeer, tijd 5 u. 42 m. 49 sec. Startprijseen kleine zilveren medaille, bootsman A. Aaldertz. Extra-prijs: voor den eersten en tweeden prijswinnereen kistje sigaren, uitgeloofd door den schout bij-nacht W. Naudin ten Cate. Hedenochtend was weliswaar de wind gunstiger voor een zeilwedstrijd, maar daarentegen heerschte een vrij hevige mist, die alle uitzicht be lemmerde. Reeds vroeg heerschte in de haven, bij het Wachtschip, groote bedrijvig heid. Overal werden de sloepen in gereedheid gebracht, die straks mee zouden doen en een kansje zouden wagen. Verschillende Jantjes waren bezig hun vaartuigen op te tuigen geschreeuw klonk van den wal en rumoer rees op. Willicht kon uit den mistigen morgen nog - wie weet? - een schooue dag rijzen. Een eenzame schilderes, vermoe delijk van een gezelschap toeristen, stond, met haar schetsboek gewa pend, het frissche, levendige too- neeltje te vereeuwigen. Het was een dankbaar onderwerpde elegante, vol getuigde vaartuigjes op den voor grond, terwijl de silhouet van de „Gelderland" op den achtergrond de lijst vormde. Rechtop stond, achter in zijn sloep, een matroos. „Wat zal ik er mooi op staan!" roept hij zijn kameraden toe, die meesmuilen. Victualie werd ingeladen; heele vaatjes, (lesschen bier, geheimzinnige pakjes en aan versnaperingen zal het de bemanning niet ontbreken. Te 10.15 vangen de wedstrijden aan. Volgeladen booten met dames en heeren supporters liggen aan den oever, gereed om weg te stoomen On ze Vloot" heeft de geh eele Dageraad afgehuurd, die de wedstrijden van nabij zal volgen. Zelfs zal vanmiddag Win- nubst een en ander met zijn muziek opvroolijken. Over het verloop dezer wedstrijden in ons volgend nummer. Herhalingsoefeningen. De miliciens, behoorende tot de lichting 1911 van de 3e eti4ecomp. van het le bat. 4o regt. vesting-ar tillerie, komen van 6 Juli a.s. tot 1 Augustus d.a.v. voor herhalings oefeningen te den Helder onder do wapenen. „Kindervoeding." Naar wij vernemen, ondervindt do jonge veieeniging veel medewerking van de zijde der marine-autoriteiten. Reeds werd haar, onder bepaalde voorwaarden, de beschikking toege zegd over het eten, dat overblijft aan boord van Hr. Ms. oorlogschepen. Het hangt slechts van den steun der particulieren af, of de vei eeniging over voldoende middelen zal beschik ken om haar doel te bereiken. De Kermis. „C a s i n o"-g e b o u w. Holl. Toneelgezelschap. Directeur M. Hpree. In „Casino" zullen gedurende de kermis een reeks voorstellingen gegeven worden, waarop wij in 't bijzonder de aandacht onzer lezers vestigen willen. De heer M. Spree, de hier zoo be kende populaire acteur, zal daar met zijn gezelschap optreden. Als openingsstuk wordt gegeven i „Big van het 168e", militaire klucht, die steeds een stormachtig succes heeft op alle kermissen. Dinsdag en Woensdag twee op voeringen van „Blanke Slavinnen" het nieuwste actueele stuk, dat hier reeds 't vorige seizoen een groot succes behaalde. In het café-restaurant „De Pool" zal de volgende week het bekende gezelschap Boesnach optreden met een aantal fraaie nummers, waaron der gedresseerde duiven, den kleinsten komiek prins Atom, en waar de dames Boesnach de tango zullen dansen. Telefoon. Nieuwe aansluitingen. 249 Kiesewetter, C., Kanaalweg. 198* Onderzeekazerne aan het Bas sin, Directiekeet. Renken, J. W. M., Binnen haven, (huish. aansl.) Leelijke val. Gisterenavond waren eenige jon gens achter den Kanaalweg aan het spelen op de rails die daar hoog van den grond bij den dijk zijn aange legd voor het groote werk aan 't fort Kijkduin. De 12-jarige A. de B., die hard over een der zijplanken liep, viel naar beneden en kreeg een ernstige wonde aan het hoofd, ter wijl h(j bovendien den rechterarm brak. Kloppen na da brniloft. Donderdagnacht omstreeks 1 uur maakten eenige visschers en meisjes na afloop van een huwelijkspartij een wandeling door. de gemeente. Op de Postbrug ontmoette het gezelschap een ander troepje vroohjke jongelui en doordat een hunner een van de Marine, benevens als wisselprijseen dames wilde aanpakken, geraakte zilveren Vikingschip, uitgeloofd door het warme bloed van do vissehers de Ned. vereeniging „Onze Vloot", I zoodanig aan het koken dat .zij zich zelf geen baas meer waren en spoedig ernstige klappen gingen uitdeelen. Een van de tegenpartij kreeg een hevige slag op eeu zijner oogen en in minder dan geen tijd werd een woedend gevecht geleverd, waaraan de politie, die bijtijds verscheen, een einde maakte. Proces-verbaal zal waarschijnlijk het gevolg zijn van dezen slag. Arrondissements-vergadering van Onderwijzers. Vrijdag werd te Schagen in het Noord-Hollandsch Koffiehuis" de jaarlijksche vergadering gehouden van onderwijzeressen en onderwijzers in het arrondissement Helder. Tegenwoordig waren .141 dameM en heeren. De schoolopziener, de heer J. Kor ver opende met een woord van welkom en bracht een woord van weemoedige herinnering aan de overleden col- D. Corporaal, onderwijzer aan de school met den bijbel te Helder en J. Katoen, hoofd der school te 't Zand. Hij herinnerde er ook aan hoe een onzer Heldersche collega's in veertien dagen tijd twee zijner kinderen zich zag ontvallen. 'tTrof hem, toen hij hoorde op welke wijze de kinderen der klasse van dien onder wijzer van hunne aanhankelijkheid hebben doen blijken. In Neerlands jeugd is toch een kiem aanwezig die tot hope stemt. Onder leiding van den heer D. Sohwantje zong de 5de klas der oponb. lagere school te Schagen op zeer verdienstelijke wijze eenige liederen, waarvoor de vergadering met luid applaus dankzegde. Voorts deed de schoolopziener eenige mede deelingen betreffende het arrondis sement. Op 15 Jan. 1913 waren ingeschreven als leerlingen op openbare scholen 5868, op bijzondere scholen 1171 op 15 Jan. 1914 bedroeg dat aantal respectievelijk 5980 en 1165. In het arrondissement waren werk zaam 39 hoofden van scholen (incluis 2 vacaturen) en 169 onderwijzers en onderwijzeressen. Voorts volgden mededeelingen om trent schoolgebouwen, leermiddelen, landbouwverloven en resultaten van het onderwys. Wat dit laatste betreft zegt spr., dat. het arrondissement Helder best de vergelijking raetandere arrondissementen kan doorstaan. De toewijding der onderwijzers verdient allen lof. Spr. dankt voor de mede werking die hij overal mag onder vinden en tot de jongeren zegt hij „Houdt den goeden naam hoog;zoo- volen gaan en gingen u goed voor." Spr. doet eenige mededeelingen naar aanleiding der rapporten door hem bü het hooger Rijbsschooltoezicht uit gebracht omtrent de vakkenh, j eri k (zang, vrye- en orde-oefeningen, handwei ken). De uitslag der examens voor de onderwijsakte waren dit jaar in het arrondissement gunstig. Van de Rijksnormaallessen te Hel der gingon op 22 candidaten en slaag den 18, van de christ.-normaallcsson gingen op 5 en slaagden 4 candidaten. Spr. zegt zich te verheugen, dat het Rijk zich de opleiding voor hoofd akte zal aantrekken. Voor Schagen zou hij zulk een cursus toejuichen. B. en W. dier gemeente zegden hunne medewerking reeds toe. 't Herhalingsonderwijs is in Helder hoofdzakelijk inhalingsonderwijs - buiten meer voortgezet onderwijs. Spr. handelt vervolgens over de werking der leerplichtwet, die veel goeds doet, maar helaas niet ver genoeg reikt on niet altijd met kracht laat optreden. Het rapport der Staats commissie hoopt spr. dat bevrediging brengen zal. Komt die pacificatie, dan komt wellicht ook betere waar deering ook in financieel opzicht voor de onderwijzers. Spr. wekt ten slotte op tot ijverige plichtsbetrachting en samenwerking. Het kinderkoor zingt daarop ondor leiding van den heer Schwantje nog eenige liederen, die weer zeer in den smaak vielen. Voorz. dankt den leider voor het genot dat hij de vergadering ver schafte. Mevrouw Flothuis-van Dommelen uit Rotterdam sprak alsnu over: „Lezen, spreken en verzen zeggen." 't Was. een mooie rede met pakkende voorbeelden gekruid. Zij zei daarbij verzen van Gezelle, Holene Swart, Revius, Verwey en Adema van Scheltema. De dank, dien de voorzitter haar by 't eindigen bracht voor haar schoone voordracht, werd door de vergadering met een langdurig applaus onderstreept. Na de pauze werden door den secre taris, den heer Van de Bilt, de notulen gelezen, die zonder op- of aanmer kingen werden goedgekeurd. Dezelfde bracht als' bibliothecaris verslag uit over de arrondissementa- bibliotheek. Wij teekenen daaruit aan dat die bibliotheek telt 488 worken plus een groote aardglobe. Aan 52 verschillende lezers werden 156 werken uitgeleend. Tot bestuurslid werd bij acclamatie herkozen de beer A. .Klerk Az. te Helder. Omtrent de leerplichtwet deelde de voorzitter mee dat verzonden waren 519 aanmaningen, 151 waar schuwingen en 48 aanzeggingen, terwijl 47 processen-verbaal werden opgemaakt. De voorzitter sprak ten slotte nog een opwekkend en aanmoedigend woord en sloot daarop de vergadering. BINNENLAND. Onweer. Het hevige onweer, dat gisteren morgen over een groot deel van Friesland heeft gewoed, heeft op ver schillende plaatsen ongelukken ver oorzaakt. Aan het Woumansdiep bij Leeuwarden sloeg de bliksem in de boerderij, bewoond door A. van der Meer en eigendom van de kerkvoog dij te Huizum. Alles brandde af; per soonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Een groote voorraad hooi verbrandde. Alles was verzekerd. Te Leeuwarden is de bliksem ge slagen in verschillende woningen, zonder echter belangrijke schade te veroorzaken. De boerenhuizinge in eigen gebruik j den heer T. J. Veenstra te Dracht ster-Compagnie en die van den heer J. H. Miedema te Dantumawoude werden door den bliksem getroffen en brandden beide af. Op verschillende plaatsen zijn verder .arden, koeien en kalveren in het land gedood. Het onweer ging van een hevigen regen vergezeld. Te Gendringen is in denzelfden nacht een peppel door den bliksem getroffen; de boom kwam neer op het huis van V., dat byna geheel werd vernield. De bewoners bleven ongedeerd. Gisterennacht is het huis van den schilder Ten B. in de Walstraat te Rijssen door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Ten B. zelf werd ook getroffen en is spoedig daarna overleden. Zijn huisgenooten, die ook bewusteloos waren, werden weer bijgebracht. Verzekering dekt de brandschade. Door de werking der spuiten bleven de Gereformeerde Kerk en het huis van den vrachtrijder I. S. gespaard. Te Dinteloord is gisterenmorgen omstreeks 5 uur de bliksem geslagen in de graanschuur van den heer P. M. Sneep, welke met de daarin aan wezige landbouwgereedschappen en machinerieën is afgebrand Verzeke ring dekt de schade. Gisterenmorgen omstreeks -4 uur zyn de boerenplaat van D. Dijkstra in bet Heidenschap bij Koudum (Fr:) en een boerenplaats te Bakhuizen, bewoond door L. de Jong en toebe- hoorende aan de maatschappij Gaaster- land, door het inslaan van den blik sem afgebrand. Van den inboedel van De Jong is een groot deel gered, doch overigens is alles verbrand. Verder, werden verschillende boo- men door een windhoos neergeveld. Gisterennacht is de bliksem ge slagen in de woning van Alb. Strijker te Dedemsvaart, waarbij deze en een inwonend meisje werden gedood. Te Raard, bij Dokkum, is de lioeren- behuizinge van J. Meindertsma door den bliksem getroffen en geheel af gebrand. De Typografenbond en de Patroonsbond. In het „Weekblad" van den Dia- mantbewerkersbond lezen wij, dat in den Bondsraad behandeld werd een verzoek van het bestuur der afd. Amsterdam van den Typografenbond tot aansluiting van de drukkerij van den Diamantbewerkersbond by den Patroonsbond. Ter toelichting zeide voorzitter Henri Polak: De Typografenbond heeft als gevolg van den strijd in het vorig jaar, een collectief contract gesloten, waarbij de partijen zich wederzijds verplicht ten, slechts met of bij georganiseer- den t,e werken. Maanden geleden werd de uitnoodiging tot ons gericht om aansluiting bij de Patroonsorga nisatie. Een deel van het bestuur wilde de consequentie daarvan niet aanvaarden, zou liever de drukkerij opheffen. Het andere deel me>endc, dat, wanneer dat verlangd wordt door den -vakbond zeiven, daartegen geen bezwaar kon worden gemaakt. Nu is het puntje bij het paaltje gekomen. Door oen samenloop vau omstandigheden had de drukkerij zeer veel werk, waarvoor tijdelijke krachten noodig waren. Dit werd ons erd. Het bestuur van den Typogravenbond weigerde de werk lieden, omdat wij niet bij de Patroons organisatie waren aangesloten. Toen wilden wij laten overwerken. Doch het bestuur van don Typo gravenbond zeide: ook dit staan wij u niet toe. Daarna kwam het officieele verzoek om aansluiting bij den Patroonsbond. De beide helften van het bestuur staan in huune meening tegenover elkaar. Het eene deel zegt, dat de ophef fing van de drukkerij óók door den Typogravenbond kan worden aange zien als een vijandige daad. Een dergelijke verhouding tusschen twee vakbonden is toch zeer ongewenscht. Mochten te eeniger tijd inderdaad als gevolg van deze aansluittng moei lijkheden komen, dan heeft de Typo grafenbond dat zelf gewild. Er is geen enkele reden om nog konin- klijker te zijn dan de koning zelf. Deze laatste meening werd ten slotte door de meerderheid van de vergadering gedeeldzü besloot met 15 tegen 9 stemmen tot aansluiting, mede wijl ook het bestuur van hetN.V.V. daartoe adviseerde en men meendezich niet te moeten begeven in een be oordeeling van oen contract, door den Typografenbond met den Patroons bond afgesloten. Evenwel werd zoowel door eenigo leden als door den voor zitter uitgesproken, dat het gebeurde er allicht toe zou leiden, dat een goede gelegenheid, om de drukkerij van de hand te doen, zou worden aanvaard, aangezieu op deze wijze het patroonzijn den bond te zwaar ging vallen. Brandstichting op de Bakkerij- Tentoonstelling te Amsterdam. Toen gisternacht ruim 12 uur, eveo nadat de laatste tentoonstelling-be zoekers den Paleistuin verlaten had den, een der nachtwachts in de Galerij de ronde deed, bemerkte hij, dat in den hoek van den tuin een hoeveel heid lont lustig brandde. Onmiddellijk gaf hij een signaal op de fluit. Tege lijkertijd klonk echter van de tegen over gestelde zijde -het politie-alarm- sigtiaal. Een begin van brand was nl. ontdekt achter het gebouwtje, waarin „Le Moulin Rouge", 't z.g. „danspaleis" gevestigd is. Met behulp van emmers water gelukte het den eigenaar, den heer K. W. van der Straaten, en zijn knecht het brandje te blusschen. Dank zy het uiterst harde hout, dat aldaar tijdelijk opgeslagen lag, kon 't vuur geen voedsel genoeg vinden om het gebouwtje zelf te bereiken. Anders was de schade aan zienlijk geweest, aangezien de ver- zekeringsacten, zoowel voor dit etablissement als voor de aangren zende Rodelbaan, nog niet gepasseerd waren. Doeken met petroleum gedrenkt, welke op de plaats waar 't vuurtje ontstond, gevonden werden, wekten het vermoeden, dat hier van brand stichting sprake kon zyn. In verband hiermede deelde de heer Van der Straaten mede, dat juist denzelfden avond zes personen door hem ontslagen waren Tot dusver werd nog geen positieve aanwijzing omtrent den dader ver kregen. BUITENLAND. Onweer. Neurenberg, 3 Juli. Vanavond is een vreeselijk onweer boven Neuren berg losgebarsten. De aangerichtte schade is reusachtig en voorlooopig nog niet te schatten. Twintig minuten lang viel een ge weldige hagelslagsteenen zoo groot als hazelnoten en sommige als wal noten. De openbare plantsoenen, de war- moezerijen en de velden in de om geving der stad zijn geheel vernield. Hier en daar heeft de neerstroomonde regen in het plaveisel der straten groote gaten Jozeph Chamberlain. f Ec-nige dagen voor zijn 78sten ver jaardag is, naar een telegram uit Londen meldt, Jozeph Chamberlain gisternacht te Londen overleden. Het bericht van zijn overlijden wekt her inneringen, die niet tot de gelukkigste van de menschheid behooren en brengt ons het beeld weer in de gedachte van een imperialistisch staatsman, die voor wat hij als de grootheid van zij vaderland beschouwde, niet ge schroomd heeft nameloos leed over zijn medemenschen te brengen. In de geschiedenis van Engeland zal zijn naam wellicht blijven leven als rijks- vermeerderaar, maar geen geschied schrijver zal hem kunnen reinigen van de smet, dat hij de man is ge weest die zijn vaderland, geroemd als bakermat van de vrijheid, in de rich ting gestuwd heeft van eeu staatkunde die ten slotte de onafhankelijkheid van twee dappere volken, wien hij tot een noodlot geweest is, vernietigd heeft. Het Is een lange weg geweest van den inval van Jameson tot aan don vrede van Vereeniging, en die weg is geteekend met h6t bloedspoor van vele duizenden slachtoffers. Men doet best bij dezen dooden vijand van het Boerenvolk niet al de wreede her inneringen, die aan z(jn naam ver bonden zijn, weer op te halen. En ten slotte stemt het verzoenend, dat andere Engelsche staatslieden, die z(jn opvolgers waren, aan dat volk zooveel mogelijk tarug hebben gegeven, wat hij hun ontnomen had en dat de vroegere republieken zich nu, met de andere Engelsche kolonies in Zuid- Afrika tot een machtige unte ver- eenigd.aan werken des vredes knnnen wijden. De moord op Aartshertog Franz Ferdinand en zijne gemalin. Gedurende het verdere verhoor van den moordenaar beweerde deïe thans berouw van zijn daad te hebben. Na het verhoor van Cabrinovicen Princip begaven detectiven zich naar den banketbakkerswinkel in de Ku- murya9traat. arresteerden den wiu- keiier Klemes en sloten den winkel, 's Namiddags werd de bewuste Trifun te Pratseh in de nabijheid der Ser vische grenzen gevangen genomen. Zijn verhoor duurde tot middernacht. Hij gaf toe, in den banketbakkers winkel een bom, een revolver en cyankali ontvangen te hebben. Hij wierp de bom weg, daar hij zag, dat Princip'a aanslag gelukt was. Hij was op den dag van den moord uit Pale naar Serajewo gokomen. Een politiechef verklaarde, dat de samenzwering op weg was, geheel aan het licht te komen. Pribitcevic was de organisator, Cabrinovic kwam uit Had8itci naar Sonyewo en de bommen waren in de nabijheid dezer stad verborgen. Verdacht van mede plichtigheid wordt ook Danilo Hitsch, bij wien Princip inwoonde; hy werd gearresteerd, evenals een Serviër, s naam niet het oog op het onderzoek, niet medegedeeld werd. Woensdag heeft de politie teAgram een onderzoek ingesteld in de al daar gevestigde typografen-vereeni- ging, waarvan Cabrinovic lid is ge weest en daar de voorzitter dezer vereeniging, Lazarevic genaamd, des tijds bij den bomaanslag te Cettinje betrokken is geweest. Naar verluidt, zullen de regeerings- commis8aris Potiorek en de minister van Financiën, Billinski, hun ontslag moeten nemen. Ook zou Potiorek van hooger hand te verstaan gegeven z(jn, de begrafenis van den aarts hertog niet bij te wonen en te Soera- jewo te blijven. Wegens zijn jeugd - Princip is nog geen 20 jaar oud kan men den moordenaar niet ter dood veroor- deelen. Het was een overspannen, opvliegend persoon, zeer goedig en in zichzelf gekeerd. De beide lyken zyn te Weenen aangekomen en aldaar in de slot kapel tentoongesteld. Er was eene groote belangstelling bij het publiek. Keizer Franz Joseph heeft de kin deren van aartshertog Franz Ferdi nand een jaarlijksche apanage toege kend, welke zoo hoog zal zijn, dat zij dezelfde vorstelijke levenswijze kunnen voeren als die, welke hun gewaarborgd zou zijn, wanneer hun vader later keizer was geworden. Do nieuwe troonopvolger heeft besloten de kinderen dezelfde apanage te doen behouden, wanneer hij eenmaal keizer geworden is. 6eheimzinnigen moord. Het courantenlezend publiek inde Vereenigde Staten is hoogelijk geïn trigeerd door een geheimzinnigen moord. Een mevrouw Louise Bailley, echtgenoote van een bekend hoeden- fabrikant en een bekoorlijke, nog jonge vrouw (36 jaar), had een dok ter geconsulteerd, bij wien zij nog nooit geweest was: dr. Edwin Car- man. Toen zij, na den arts te hebben geraadpleegd, de kamer van den medicus wilde verlaten, werd zij door het raam doodgeschoten De dokter weet niet meer van het geval te ver tellen, dan dat hij een hand door het raamkozijn had gezien. Mevr. Bailey was in het hart getroffen; zij was dadelyk dood. De dokter houdt het er voor, dat het schot voor hemzelf bestemd was, doch hij is er zich niet van bewust, vijanden te hebben. Dr. Carman had mevr. Bailey nooit te voren gezienzij kwam hem consulteeren voor malaria. De politie heeft nog getracht bloed honden het spoor te laten vinden van den dader doch .ofschoon de- honden het vermoedelijke spoor een heel eind hebben gevolgd, moesten zij ten slotte onverrichterzake terugkeere n Moord-aanslagen in Juni. Er is geen week noodig geweest voor een onzer nauwgezette statistici, om ons nu reeds voor te rekenen, dat Juni de maand is, waarin het grootste aantal moorden op hoog ge plaatste personen werd gepleegd. Het volgende lystje hebben wij aan zijn nauwkeurigheid te dankeu. Steeds in de maand Juni vielen onder moordenaarshandenin 1876 Abdoel Aziz, in 1903 Alexander I van Servië en diens gemalin Draga, in 1894 Carnot, in 1876 Hassein Anvi en andere Turksche ministers, in 1488 James IH van Schotland, in 1868 Michael, vorst van Servië. Voor de maand Juli staan ook ver schillende slachtoffers op dit macabre doodenlijstje. Zoo worden wij her innerd, dat in deze maand onder moordenaars-handen het leven lieten in 1483 Eduard V van Engeland, in 1881 general Garfield, in 1899 de president van Dominica, in 1900 koning Umberto van Italië, in 1793 Marat, in 1895 Stamboeloff, en einde lijk in 1584 onze Prins Willem van Oranje- De verzamelaar van deze Juni en Juliopgaven voegt er de verklaring bij, dat deze moorden in verband staan met de warmte, welke gewoonlijk in de eerste zomermaaden heerscht. Koele zomers hebben dus hun kleine voordeelen. UIT OOST-INDIE. Een zware straf. Een matroos van het opnomings- vaartuig „Van Doorn" zou een dezer dagen met een maleische schoone van Simpang Haroe, Sum. W. kust, in het huwelijksbootje stappen. Dit was voor den aanvang der laatste reis zoo vastgesteld, en hij had baar voor de noodige onkosten reeds f 80 gegeven. Doch, hetzij de dame niet voldoende vertrouwen had in de stuurmanskunst van onzen ma rineman om aan hem het roer van het huwelijksbootje toe te vertrou wen, hetzij er een kaper op de kust was, die meer in den smaak viel, de juffrouw weigerde te trouwen, en het geld was naar de maan. Wil je niet trouwen, dacht ons Jantje, wat doe je dan met die lange wimpels, en vlugger dan de beste haarkunstenaar sneed hij de lange haren der onwillige bruid totb(jden schedel af. Zoo gehavend kwam zjj zich bij de politie over den wreedaard be klagen, vertelt de „Sum. bode".

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 5