2 5 K L 0 UI GROOT 0 z 1 BLOL ISES en COSTUUMROKKEI N. A. COI LTOI F, Binnenhaven 1. het Duo C. R. DE GROOT, «long Holland' Een belangrijke Brochure. Bouwkunde. Gedurende de kermis Hedenavond opening M. J. 'T HART. bij A. BOON, J. DE BEURS, Karnemelk met Gort d TO cents per flesch, tige kinderen (een theelepel Sangui- op een eetlepel suikerwater)aan bloedarmen (tweemaal daags een eet lepel bij zenuwzwakten, bij her stellenden na do influenza of na de typhoidezij werkte grondig en had geen schadelijke bewerkingen". Wij meenen den lezers van dit blad een goeden dienst te doen met boven staande mededeelingen uit de belang rijke brochure van Dr. POL DENADE. De Sanguinose is verkrijgbaar bij de meeste A pothekers en goede Drogisten Van Dam en Co., Den Haag. de Riemerseraat 2c—4. De wetenschap wordt tegenwoordig meer en meer onder het bereik van het volk gebracht; wat vroeger in het latijn werd geschreven, omdat de geleerden meenden, dat een ander er niet mede noodig had, dat wordt tegenwoordig in de eigen landstaal gebracht onder de aandacht van velen, maar men kan het niet meer veranderen; de wetenschap wordt meer en meer onder het bereik van velen gebracht. Wij voor ons juichen dit toe; vooral wanneer op duidelijke wijze wordt gesproken over dingen die ieder weten moet. En dit geschiedt in de brochure, die wij hier op het oog hebben, en die wij niet aarzelen EEN BELANGRIJKE BROCHURE te noemen, de studie bedoelen we van Dr. POL DEMADE, gewijd aan de Sanguinose. Dr. POL DEMADE is de bekende en begaafde geneesheer, die in Belgis in onderscheidene bladen de medische kroniek schrijft. Hij heeft een afzonderlijke studie gewijd aan de Sanguinose, het plantaardig bloedvormend middel, dat ook ten onzent tal van vrienden telt. „Een plantaardig versterkingsmid del, dat zóózeer de verloren veer kracht opwekt als de Sanguinose", zoo schrijft Dr. Demade, „verdient de aandacht van geneesheeren en kranken". En hij geeft er goede redenen voor op. Met uitspraken van geleerden als Prof. ROSSBACH uit Jena en NOTHNAGEL uit Weenen, wijst hij aan, waarom gewone staal- prèparaten dikwijls zonder uitwerking blijven; ja hij vertelt: „mij zijn arme lijders bekend, die jaren lang staal hebben geslikt, maar ze zijn arm- bloedig gebleven. En bloedarmoede is een erge armoede. „Heden ten dage kent iedereen min of meer de rol van het bloed in het menschelijk lichaam. Het bloed is overal in het. lichaam, en het is voordurend in beweging. Bij den gezonden mensch heeft dat wonder van den bloedsomloop plaats zonder dat hij er eigenlijk iets van merktmaar bij vele hapert daar iets aanen dit wordt dan de oorzaak van veel lijdensgeschiedenissen men kan zelfs zeggen dat iedere ziekte in direct verband staat met dén bloeds omloop. Soms is er een toestand van algemeene verzwakking gevolgd op een ziekte of daaruit overgebleven soms heeft men te hard gewerkt of te veel van zijne krachten gevergd. Soms is bleekzucht en bloedarmoede de gewone toestand geworden. Allerlei komt daaruit voortgeen eetlust hoofdpijnslapeloosheidzenuwachtig heid maar het begin is: arm bloed. Kunt gij het bloed verbeteren, dan zijt gij er. De maag wordt sterker; de eetlust komt terug, de spijsver tering komt in orde, de algemeene levensopgewektheid wordt verhoogd. Welnu, ik heb het niet in enkel ge val, maar in vele honderden gevallen ondervondende SANGUINOSE verbetert het bloed. Door de werkzame bestanddeelen, die Sanguinose bevat, geeft zij aan tal van lijders aan bloed armoede levenskracht en levenslust terug. In waarheidde Sanguinose geeft aan het bloed nieuwe levens ki-acht. Zij versterkt het, door het in aanraking te brengen met die natuurlijke levenwekkende bestand deelen, die zij put uit het levende plantenrijk. Ik zelf heb de Sanguinose toegepast in zeer verschillende ge vallen, en kan niet anders dan de voortreffelijke uitwerking roemen. Ik heb ze voorgeschreven voor klierach LUCHTVAART. Luitenant Spandaw. t De le luitenant-vlieger van het Indische leger Spandaw, die Woens dagavond op het vliegterrein te Soeaterberg is gevallen, is gister morgen 5 uur, na een smartelijk lijden, in het militair hospitaal te Utrecht overleden. De geneesheeren hadden nog gepoogd, hem door een operatie in het leven te houden. Spandaw, die dezer dagen van Belgie kwan vliegen, steeg om 8 uur op. Van geringe hoogte stortte hij neer. Een ooggetuige vertelde: „Ik zag den vlieger rustig opstijgenop een hoogte van plus minus 50 M. gaf de mötor een knap en toen viel het toe stel plotseling en hoorde ik don vlieger kermen." Dat luitenant Spandaw nu juist hier op Hollandschen bodem moest vallen, hij, die naar Holland kwam om in zijn vaderland zijn militair brevet te passeeren, wijl het hem on aangenaam was, dat in den vreemde te doen. De oorzaak van het ongeval weten wij nog niet, maar het was de avond van een broeiheeten dag en bekend is, dat bij groote hitte verticale lucht- stroomingen ontstaan, welke zeer ge vaarlijk zijn. Naar ons vermoeden is luitenant Spandaw dus het zooveelste slachtoffer van de terecht zoo ge vreesde remous. Wij kunnen nog mededeelen, dat de luitenants Coblijn, die toen het ongeluk plaats vond boven Utrecht vloog, en Roeper Bosch een onder zoek naar de oorzaak van den nood- lottigen val hebben ingesteld. Dat er iets aan de machine heeft gehaperd is hun daarbij niet gebleken. Hunne conclusie luidt, dat het ongeluk aan een samenloop van omstandigheden te wijten is. Welke omstandigheden dit konden zijn, vernamen we niet. Een ooggetuige deelde echter mede, dat hij het toestel in sterke mate had zien schommelen, zoodat er o. i. nog alle plaats blijft voor onze lezing, dat er ten gevolge van de hitte een hevige remous heerschte. („Hbl.") Doodeniijst van aviataurs. Reims, 3 Juli. Korporaal Mirat en korporaal Godefroy maakten heden een vliegtocht van vier uur in een monoplan in het aerodromo te Cham pagne. Plotseling viel het toestel van een hoogte van 250 meterGodefroy was doodde toestand van Mirat is hopeloos. Kijkjes uit mijn venster. In den pietermannen- tijd. Een Engelsch- man over de liefhebberij van het hengelen. Vak-hengelaars. - Over pietormannen,poonen en de familie knorhanen. Aanschouwelijk onder wijs aan den steiger. Verstandig woord van een vletter man. De Noordzee als goudmijn. Cijfers uit een oud zakboekje. 2 Juli. O.p den smoor-heeten Donderdagmiddag lag de Buitenhaven goud-gezengd van zon en tegenover de „Harssens", op de laatste plank van den hoogen steiger, zaten oude en jonge Nieuwediepers puffend te hengelen naar pietermannen, een hartstochtelijke bozigheid, die wel de moeite loonde, want er werden velen van deze visschen buit gemaakt, soms achtereenvolgens uit het diepe water gezwiept, wel eens wild en woest en zóó, dat ze over het ijzeren hek slingerden en achter de houten schut ting terecht kwamen, waar ze dan nog even tusschen de steenen spar telden, als dollen duikelden en snel opsprongen, martelend om aan dezen kant weer te ontkomen, maar in dit spel van bevrijding werden ze jam merlijk bezocht door den een of ande ren jutter, die dan met een vork zijn uiterste best deed om de glibberige beesten handig de vrijheid te be- rooven, wat niet geheel en al zonder gevaar gepaard gingde pieterman, die op den rug, nabij den kop, een harden vinstraal met vlijmscherpe punten heeft, bracht met deze ge vreesde wapenen nogal eens een bij zonder pijnlijke wonde toe en het waren wel meest jeugdige en on voorzichtige visschers, die mjjt ge troffen en sterk opgezwollen handen onuitstaanbare pijnen hadden te ver dragen. Een vreemdeling, een Engelschman, die naar het roezemoezig druk gedoe stond te kijken, daar hij nog een oogenblik tijd had voor het vertrek van de Texelsche boot, welke hem naar den overkant zou brengen een Engelschman noemde het vis- Bchen met den hengel „a solitary vice" (eenzaamheids-ondeugd), het wreedste, het koelbloedigste, het domste der z.g. „sports" (landver maken). „No angler can be a good man zei hij tegen een dame, die een koket auto-kapje van rose zijde droeg on met deze kinderlijke hooldversiering stond te halsreiken in het haven water. Hahaha - het is om vroolijk en gezond bij te schateren, zoo lach wekkend doet die fraai-klinkende phrase heden ten dage, in dezen t(jd van pietermannen aan. Er zijn hen gelaars, die tevens goede en uitste kende menschen zijn, zoowel in ken nis, bekwaamheid en karakter. Er zijn vak-hengelaars in ons visschers- plaatsje, die niet uit tijdverdrijf, maar om wat te verdienen er van houden óp vischrijke wateren zich af te zonderen met hengel en hoek en die dergelijke sentimenteele uit roepen van buiten het werkende leven zwevende menschen verwerpen als dwaas-dichterlijk of onredelijk ge praat. „No angler can be a good man!" Een vak-hengelaar, die buiten de pieren in z'n vlet had gezeten en daar met twee of meer korte hen gels en met afgevijlde hoek weer- haken een paar honderd pieter mannen had gevangen en nu aan den steiger lag om met een opkooper te onderhandelen, trok minachtend de schouders op toen men het hem vertaalde en liet een vervaarlijk salvo van Hollandsche vloeken uit z'n mond kwallen. Zijn pieter mannen gingen in manden naar den wal en toen men hiermee gereed was, begon de vletterman onvermoeid aan een pompje tusschen de doften te werken, dat zuigend en gorgelend een flinke hoeveelheid vuil, troebelig water aan bakboord uit wierp en toen er niets meer omhoog kwam, greep bii naar een akertje, plompte het over boord en kletste het inwendige overal goed nat en met een '.wabber gaf hij alles een extra beurt, zoodat het vaartuig er weer proper uitzag. Toen deed hij een vieze lap van z'n linkerhand en op dit dikke lichaamsdeel smeerde hij wat keukenstroop, een middel dat vooral in de visscherswereld nogal sterk aanbevolen wordt tegen steken van den pieterman. Hij vertelde, dat hij straks drie knauwen had opge- loopen, toonde ons het lijk van zoo een dier waaruit de lever was gesneden en liet de vinstraal zien, die gevormd wordt door vijf met sterke vliezen aan elkaar gehechte priemen en hij wees op de uit einden der kieuwdeksels waar ook twee van zulke stekels voorkomen en die zoo scherp zijn dat zij gemak kelijk het leer van schoen of laars doorboren. En dat met het stoken dezer visschen niet valt te spotten, bevestigde de man door te verklaren en te bewijzen dat hij verleden jaar tengevolge van een pietermanssteek een stijven vinger had behouden. Het vleescli van den pieterman levert een smakelijk gerecht op, zoowel in gekookten, gestoofden of gebakken als in gerookten toestand. Maar hij gaf toch de voorkeur aan poonen, die veel ronder en meer gevuld zijn dan het lichaam van den pieterman. Op poonen kon je hem 's nachts trakteeren, overdag en altijd. Het was een van de lekkerste hapjes uit de Noordzee. Hij nam er eenigen, die voor moeder de vrouw bestemd waren, want zij was dol op deze familie der knorhanen. En nu volgde de verklaring. Poonen en knorhanen waren zoo'n beetje broers, volgens hem. Natuurlijk was er groot verschilde knorhaan kroop langs den zeebodem en de. poon be woog zich vlug zwemmende, de knor haan had een monster-kop en de poon een fijn snoetje, maar, evenals de knorhaan, ook op zij en van boven bedekt met beenplaten. Hij tilde een roode poon op en nu krégen we aanschouwelijk onderwijs over deze heerlijke visch. Hij verklaarde de kleine schubben, de borstvin met de drie vrijstaande stralen en de rugvin, nabij den kop die veel overeenkomst heeft met de stekels van den pieter man, doch die volstrekt niet vernijnig is. Hij draaide en keerde den rooden poon om het mooie effect te laten bewonderen van de gestreepte zij vinnen, rood en groen, zoo ook van de borst en buikvinnen, blauwachtig gestreept. Daarna moesten we nog zien het onderscheid van den grauwen poon, wiens huid in het water fraaie kleuren vertoont en waarvan de kieuwdeksels een groen tintje en de rug en buikvinnen een licht kleurtje hebben. En toen hij de poonen in een net had gestopt om ze aanstonds mee naar huis te ne men, ging hij nog even gemakkelijk op een doft zitten, met den rug naar het malsche windje en met het gezicht naar de zon die als een groote, gele lampion stralend aan den hemel hing. Hy had het nog oens over den Engelschman van zooeven. Vreemd toch, dat zoo'n kerel - ja dat een groot deel van ons eigen volk zoo weinig de ge wichtige beteekenis inziet van een belangrijk middel van bestaan als de visscherij. En hij vond het jam mer, dat men aan 't Nieuwediep die industrie toch maar niet tot hooger ontwikkeling kon brengen. De Noordzee noemde hy een reus achtige goudmijn, waaruit jaar lijks millioenen worden geput, zon der dat men voor de instandhouding der productie een hand uitstak. Hij, de eenvoudige hengelaar, haalde een boekje uit zijn binnenzak en las daaruit de schatten der zeevisschery, de opbrengst voor verschillende lan den, alsof hij, die maar haringtrek ker is, de man was die by dat alles het grootste belang had. Frankrijk 48 millioen, Zweden 4 millioen, Bel gie 3 millioen, Denemarken 6 mil lioen, Duitschland 11 millioen, Neder land 10 millioen en Engeland 111 millioen, tezamen dus 212 millioen. Bij de 10 millioen, nagenoeg uit sluitend uit de Noordzee, komen voor ons land uit de Zuiderzee en Zeeuwsche stroomen nog elk 2 mil lioen en uit de riviermonden 1 mil lioen zoodat de zee en kustvisscherij in Nederland jaarlijks totaal 15 mil lioen opbrengt. Of ik nog een paar cijfers wilde? Hij ging voort: in 1907 waren in ons land byna 6000 zee-en kustvaartuigen, bemand met ruim 27000 koppen. Gesteld, dat elk vis- scher een gezin onderhoudt van twee personen, wat niet hoog geschat is, dan leefden dus meer dan 63000 per sonen rechtstreeks van de visscherij en telt men daarbij nog de duizen den die in aanverwante vakken hun brood verdienen, dan krijgt men een helder beeld van de beteekenis der zeevisschery. Met ernstig gelaat stopte hij het zakboekje weer weg in den zak, ge- gelijk iemand wien men een kapitalen rijkdom ter bewaring heeft gegeven, gooide even later het touw los en z'n riemen bonkten aan twee kan ten over de reeling, waarop hij in langzaam roei-rythme naar de lange brug afzakte, de voeten vast geklomd en het lijf regelmatig voor- en ach terover buigende, scheurend z'n vlet door het flauwe kabbelrietje dat tegen den harden boeg klotste, steeds weer wegspoelend in rustelooze wieling van lange, kronkelende golfjes. SPORT. .Voetbal. Terrein Strooweg. 4—5Va uur: H.F.C. I-V.V.A., 2e kl. N.V.B. 2—3>/a uur H.F.C. II Mïllitair I „Gelderland". Terrein B o 1 w e g. Zondag 5 Juli. 1 - 2.30 uur H.B.S. II - Holland. 3-5 uur: H.B.S. 1 -Marine-elftal. UIT DEN OMTREK. Texel, 3 Juli. Naar wy vernomen zal hier dit jaar geen openluchtsamenkomst wor den gehouden van "Vrijzinnige Gods dienst igen. In deze week bedroeg de totale veeuitvoer: 7 kooien, 11 kalveren, 67 schapen, 999 lammeren, 1 paard en 10 varkens. Er werden reeds voor een half millioen alleen aan wolvee dit jaar uitgevoerd. Burgerlijke Stand van Texel, van 27 Juni tot en met 3 Juli 1914. GEBOREN Johanna Martha Maria d.v. Adrianus Hendericus Feddema en Geertruida Klasina Johanna Meul- man, het Noorden Simon z.v. Willem Zijm en Grietje Kees, Oudeschild. ONDERTROUWDFrederik Buys, oud 2u jaren, veldarbeider en Adriana Mechielsen, oud 21 jaren, zonder beroep, beiden wonende te Texel Jacob Krljnen, oud 37 jaren, licht- wachter, en Mietje Sauerborn, oud 23 jaren, zonder beroep, beiden wo nende te Texel; Biem Cornelis Gar- ritsen, oud 34 jaren, landbouwer, en Pietje Eelman, oud 29 jaren, zonder beroep, beiden wonende te Texel. GETROUWD: Klaas Bonne en Adriaantje Boon. OVERLEDEN: Hendrik Zoetelief, oud &1 jaren, gehuwd met Jannetje Smit, den BurgTrijntje Smit, oud 84 jaren, weduwe van Jan List, EierlandTrijntje Stark oud 66 jaren, Oosterend. INGEZONDEN. In aansluiting met het stuk van den heer B. Heringa (zie 2e bladzijde, eerste blad), ontvangen wij nog het volgende ter plaatsing Geachte Redactie Gaarne voldoen wij aan het verzoek, de namen en adressen der bestuurs leden op te geven en wij hopen zeer, dat menigeen zich uit eigen beweging zal aanmelden als lid of donateur. Maar de ervaring leert, dat slechts weinigen, zelfs onder hen, die met het goede doel sympathiseeren, er toe komen zich zelf aan te melden. We hopen, dat in dit geval het tegendeel zal blyken, doch zouden reeds nu aan den oproep van den heer Heringa gaarne een vraag willen toevoegen Zijn er onder hen, die zoo warm met ons streven sympathiseeren als de geachte inzender van bedoeld stuk, niet enkelen, die bereid zijn een be paald gedeelte van de stad te „be werken" Dat z(j dan niet nalaten hunne namen op te geven aan het Bestuur W. de Boeb, Voorz., Loodsgracht 67. W. van DEHMoLEN.Secr., Kanaal weg 4. Mevr. M. Schokking Baltesen Middelbeek, le Penn., Stationsweg 11. Mevr. M. de Boer—Jong kees, 2e Penn., Koningstraat 28/30. L. de Bruijn, "Vischmarkt 1. Mej. N. Kiske, Kanaalweg 115. M. J. Kobving, Koningstraat 54. J. Koster, Kerkgracht 60. C. C. G. Visser, Weezenstraat. Geachte Redactie! Het ingezonden stuk van den heer J. Heijnert, leider der Spreeuwen en scheidsrechter van den Nederland- schen Voetbalbond, gelezen hebbende, haast ik mij u te verzoeken het vol gende te willen opnemen Als een der geachte bestuurderen van de sportvereeniging H.B.S., wil ik mijne excuses aanbieden, dat op Zondag 28 Juni op het terrein aan den Bol weg de wedstrijd U.V.V.— Alcmaria Vitrix gespeeld is, omrede op 1 Juni reeds de wedstrijd H.F.C. „Helder" Spreeuwen (Amsterdam- sche Combinatie) was vastgesteld en het bestuur der sportvereeniging H.B.S. een afspraak tusschen den heer Heijnert en den secretaris van de H.F.C „Helder" als offlcieele mede- deeling behoort aan te nemen. (My was niet eerder iets bekend van den wedstrijd H.F.C. Spreeuwen dan 16 Juni of 18 Juni, toen uw verslag gever, de heer C. v. S., de mede- deeling in de Heldersche Courant deed.) De heer Heijnert zal mij niet kwalijk nemen dat ik een dergelijk „ingezon den stuk" niet „au sérieux" neem. Tevens wil ik den geachten heer scheidsrechter der N. V. B. mede deelen,dat het spelen van den wedstrijd U.V.V. Alcmaria Vitrix niet de sportvereeniging H.B.S., maar Helders Belang aanging. U, geachte redactie, dank zeggend voor de opneming. S. J. J. LUIJCKX, Bestuurslid S. H.B.S. Aan een „Sportliefhebber". Met verwijzing naar een vroegere mededeeling in ons blad, melden wij U, dat ongoteekende stukken over deze aangelegenheid niet meer worden geplaatst. Ingezonden Mededeeling. op RIJWIEL., RIJTUIG. «1 AUTOBANDEN j waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.) Amsterdamsche Beurs. 3% Ned. w. Schuld slis!» 4 o/u OoBtenryic 5 0/0 Rusland tie Em. i% Binn. Mexico 4 o/o I'und Brazilië Vk£re 2Juli 3Juli idem Cert. Ned. Handul M(J. Amalgamated Copper Oom. Am. Car Sc Foundry Am. Hido Sc Leather Common Steels Cult, Hu. Vorstenlanden Ketahoen Redjang Lobong Pittsburg Coal Inter. Rum. Petroleum Kon. Nod. Petroleum Orion Potroleum Amsterdam. Rubber Mij.. Deli Batavia Rubber Ned. Amer. Stoomvaart Nederl. Schoepvaart Unie 4^o/0 Marinebond Pref. Marine Doli Batavia Tabak Deli Maatschappij MedanTabak Maatscliappjj West Java Theo Holl. Uz. Spoorweg M(j. Staatsspoor (0 Wladikawkas 188 Miasourls Rock Island South Rails Union Pacific 3°/o lot Amsterdam 2 lot Antwerpen jstK 'ffl -l r 34.10 ïr.ri/s »»/l6 «lf/4 109 °4>S U5"/l« 101/4 179 188U 164% «P/g 1021/4 W/4 841/,» 1W» 1% Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Buelon, uitreis, is 2 Juli Gibraltar geposs. Radja, uitreis,arriv.2 Juli te Port Saïd. Kangean, thuisr., arriv. 3 Juli te Genua. Rotterdamsche Lloyd. Rindjani, thuisr., vertrok 2 Juli van Porlm. Samarinda, uitreis, pass. 2 Juli Sagres. Djebresarriv. 2 Juli van Rotterdam te Soerabaja. Goontoor vertrok 2 Juli v. Batavia n. Rotterdam, ï'ambora arnv. 2 JuU van Rotterdam tc Batavia. Wllis, uitreis, arriv. 3 Juli te Lissabon. Kon. Holl. Lloyd. Maasland,uitreis, vertrok 2 Juli van Santos. Zeelandiu, uitreis, pass. 8 JuU Ouessant. Kon. West-Indische Maildienst. Lodewjjk van Nassau vertrok 3 Juli van A'dum naar Paramaribo. Modea, thuisreis, vertrok8 Juli van Hilvrc. Java-Bengalen Lijn. Calcutta vertrok 1 Juli van Java naar Calcutta. VISSCHERIJ BERICHTEN. Nieuwediep, 2 Juli. Aangebracht door 8 per stuk, 10 tot 40 stuks kleine tong f0.10 Ï0.20 per stuk, 1 tot 2 raaud kleine schol f ZOO a f4.00 per mand, 1 tot 2 mand schar a f 4.00 per mand, 2 stuks tarbot f4,00 a f6.00 per stuk. 3 Juli. Aangebracht door 20 korders, te zamon: EO stuks tong fOSO per stuks, 200 stuks middel- tong f0.35 a f0.40 per stuk, 300 stuks kleine tong fO.10 a f 0:16 per stuk, 6 mand kleine schol f 8.0U a f4.60 per mand, 10 mand schar f8.00 a f 4.00 per mand. Burgerlijke Stand van Helder, van 2—3 Juli. ONDERTROUWD: J. v. Riel en J. Donker. BEVALLEN: C. C. Smit-Swart, d.; M. Gras-Vos, z. OVERLEDENA. C. Schuilenburg -Wouters, 52 jaar. MARKTBERICHTEN. Hoorn, 2 JuU 1914. KAAS. Aanvoer 103 stapels, wegende *07.030 K.G. Prijs: kleine f36.—, commissie f34.60 en fabrieks f81.50. Alkmaar, 3 Juli 1914. KAAS. Kleine volvette met rijksmerk f-.-, kleine fabriekskaas f32.-, kleino boerenkaas f84.50, commissie fabriekskaas f32.-, commis sie boerenkaas f34.-, middelbare fabriekskaas f35.-, middelbare boerenkaas f36.-. Aange voerd 360 stapels, wegende 245.000 K.G., waar onder - K.G. volvetto kaas. Handel (kleine stug). Alkmaar, 3 Juli 1914. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 86 H.L. Tarwe f8,30 a f8.40, rogge fO.- a fO.-, gerst fO.- a 0.-, id. chev. fO.— a fO.-, haver r4.— a f4.30, paardeboonen fO.— a fO.—bruine boonen f7.— a f16.—citroen boonen f12.- a fO—duiven boonen fwitte boonen f a f—Karweizaad fErwten: groene f16.- a fO.—grauwe f21.—af—vale f0.- a f Beverwijk, 3 Juli 1914. Asperges le soort (dik) f00-00 per 100 bos; id. 2e soort f00—00 per 100 bos; id. id. blauw dun f00-00 per 100 dos; id. ld. blauw f0-00 per 100 bos: doppers f6—6; peulen f6—7 per 100pond; rabarber f3—4 per 100 bos; wortelen f5—7 per 100 bos; capuciinors f6-8 por 100 pondtuinboonen f 0.60-0.80 per zakkomkom mers f5—6 per 100 stuks; bloemkoolf7—lOper 100 stuks; salade f0.80-1.40por 100krop; poste lein f20-22perl00 ben; aardbeien f2.60—4 per 100 mandjes. Aardbeien voor export f9—12 per 100 K.G. MARINE EN LEGER. Het detachement- der Marine bestemd om deel le nemen aan de oefeningen in de legerplaats nabij Harskamp zal 4 Augustus 1914 worden samengoLrokken op het Wachtschip te Willems oord, waaraan zal worden deelgenomen door don kapitein dor mariniers P. van Werdt, aan gewezen leider, de le luitenant der Mariniers G. J. van Loenen on de luitenant ter zee der 2de klasse P. D. de Voer, allen van do afdeeling Mariniors te Rotterdam en de luitenants ter zee der 2e klasse N. Munk en J. J. Zomer beiden van Hr. Ms. „Bellona". Na alloop (26 Augustus 1914) keeren alle deel nemers naar hunne tegenwoordigo standplaats terug. De luitenant ter zee der Ie klasse H. P. Pril le vitz, adjudant van den commandant der Marine te Willemsoord, is aangewezen om v/m. 4 tot en met 18 Juli 1914 geplaatst te worden aan boord van Hr. Ms. „Schorpioen" te Hellevoet- sluis voor liet inedumaken van cene horhahugs uofening bij don torpedodienst. De kapitein ter zee J. C. Bentz van den Berg, chef van den staf der zeemacht te Willemsoord, wordt den le Augustus 1914 eervol van die be trekking onthoven on gesteld ter beschikking on als chef van den staf der zeemacht vervan gen door den kapitoin-luitenant tor zee A. F. Gooszen, thans werkzaam aan het Departement van Marino, welke in verband daarmede reeds den 18e Juli a,s. wordt werkzaam gesteld in de Directie der Marine te Willemsoord. De si r. H. Kok, vau het 2e out., zie regt. infanterie te den He-iaer, is over geplaatst bii hot le bat. van hot korps, in gar nizoen te Hoorn. De sergt.-majoor lnstrucl. B. Tromp, van ihet Se bat, 21e regt. inf., is aangesteld tot sergt.- majoor-administr. b(j liet 2e bat. van het korps to den Helder. De sergeanten D. P. Hommerson on S. Lan- genberg, van het le bat., 21e regt. infanterie te Hoorn, zijn 8 dezer overgepl. bij het 3e bat. van het korps te den Helder. Advertentiën. J. DONKER, Wed. van N. v. BOGERIJEN. Heidei, 3 Juli 1914. Huwelijksvoltrekking 16 Juli a.s. Den len Juli overleed in het Provinciaal Gesticht „Duin en Bosch", te Castricura, onze ge liefde Zoon en Broeder PHILIPPUS KRAAK, in den ouderdom van 29 jaar. Dat hij ruste in vrede. Zijn diepbedroefde Ouders, Broeders en Zusters: W. KRAAK. "W. KRAAK—de Winter. A. H. VERSCHOOR. M. VERSCHOOR-Kraak. H. W. KRAAK. C. J. KRAAK Kater. D. KRAAK. D. KRAAK Lammers. W. KRAAK. A. J. SCHAAP. A. M. SCHAAP-Kraak. P. KRAAK. A. KRAAK-Abeln. Voor de vele bewijzen van belang stelling en deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Man en Vader, den heer K. SLIKKER, betuigen wij onzen oprechten dank H. SLIKKER—de Heer. D. SLIKKER. G. SLIKKER. A. SLIKKER. G. SLIKKER. Dankbetuiging. - Ondergeteekenden betuigen hun hartelijken dank voor de talrijke be wijzen van deelneming en vele blijken van oprechte vriendschap, bij het overlijden van hun geliefden Zoon ontvangen. In 't bijzonder danken wij de leerlingen dei R.H.B.S., de leden van „Pro Patria" en de Hel dersche Padvinders voor de door hen betoonde hulde. A. H. DE CARPENTIER. C. C. DE CARPENTIER-Avé. M. H. J. GROENENDIJK, ARTS, is ZONDAG en MAANDAG 5 en 6 Juli afwezig. De andere Burgergenees- heeren nemen de practijk waar. K0STEL00ZE INENTING EN HERINENTING. Burgemeester en Wethouders van Helder brengen ter algemeene kennis, dat door den Heer C. G. v. d. LEE, Arts alhier, zitting zal worden gehou den tot kostelooze inenting en herin enting op Woensdag 8 Juli e.k., 's middags 2 uur precies, in het ge bouw aan de Kerkgracht, naast het Weeshuis. De ouders worden uitgenoodigd de geboortebewijzen van de kinderen, waarvoor inenting wordt verlangd, mede te nemen. Helder, den 2 Juli 1914. Ondergeteekenda stalt zich gaarne disponibel tot het LES geven in onderstaande vakken: BOUWKUNDIG TEEKENEN. HET MAKEN VAN BESTEKKEN. PLANNEN. BEGROOTINGEN. enz. Projectie en Perspectief teekenen Vraagt inlichtingen J. H. B. BUTHFER, Leer aar Amb. Sch., Krugerstraat SB, Helder. Hulshoudaansl. v^nnf flO.— por Gewone aansl. vanaf f30.- per jaar en v. a. f6.— entree. Nieuwe aansluitingen 249 KIESEWETTER, C„ Kanaal- weg. 198' Onderzeekazerne aan het Bassin, Directiekeet. RENKEN, J. W. M., Binnen haven, (huish. aansl.) optreden van: Hollandsche Karakter-duettisten. GEHEEL NIEUW Repertoire. Aanbevelend, J. REUVERS, Kanaalweg. van een Kruidenierswinkel in de Aanbevelend, VERLOREN op de Hoofdgracht of achter gelegen Dijk, een gouden Schakel-Halskettinkje met filigrain Fatmahandje. - Tegen belooning terug te bezorgen Bureau Politie, Molenplein. VERLOREN zilveren Broche, (Zeeuwsche Knoop met Steentjes) gaande omtrek Kanaalweg en Langesteeg. De vinder zal beloond worden. Adres: Kanaalstraat 17. Een flinke Dienstbode gevraagd Adres: P. DE BRUIJN, Breestr. 34. Terstond gevraagd een gevorderde Leerlinge voor het Costuumvak. Adres: 2e Wilhelminadwarsstraat 8. Een flink Meisje 15 a 16 jaar, voor halve dagen, Loon fl.50. Adres: Loodsgracht 36. Mevrouw NAUDIN TEN CATE, Buitenhaven 4, verlangt met 1 Aug. of Sept. eene Keukenmeid. Loon f160, bij bekendheid met de fijnere keuken f200. Gevraagd een flinke Werkster, voor Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag. Adres: Bureau van dit blad, Aan de DRUKKERIJ van dit blad kan een Jongen geplaatst worden. H. FORRER, Coiffeur, Spoorstraat 99, vraagt twee Bedienden, die uitstekend kunnen scheren en haar knippen. Een flinke Loopjongen gevraagd. Adres: VAN BERKUM, Hoofdgr. 60. Flinke Slagersjongen Adres: N. WOLS, Vlamingstraat. Flinke Jongen gevraagd. Adres: C. A. SCHOUTEN, le Goversdwarsstraat 115. Gemeubileerde Kamers te huur. Adres: Bothastreat 12. Te koop een verplaatsbare, waterdichte Keet en eenige perceelen Bouwterrein. AdresW. L. DE JONG, Ankerpark 3. Te koop wegens vertrek voor zeer billijken prijs een Gashaard, in uitstekenden staat, met „Majolica"- onderplaat, afvoerpijp en eenige Meters gaspijpen met kranen. Te bevragen: Bureau van dit blad. BROEDSCHE KIPPEN. Broedeieren. Hoenderpark „Villa Maiie", Verl. Walvischstraat 47. Te koop een Kip met 13 Kuikens. Adres: 2e Vroonstraat 53. Aan 't zelfde adres weggeloopen 1 jonge zwarte Kip. Tegen belooning terug te bezorgen. Te koop 9 Kippen met Hok en toebehooren Te bevragen: Koningdwarsstraat53. Weder verkrijgbaar: puik versch geslacht RUNDVET, bij de 5 pond 30 ct., bij 1 pond 40 ct. Vette en doorregen Varkenslappen, 30 ct. per pond. A. KOOMEN, SPOORSTRAAT. Heiwerken. Vraagt PRIJS voor Zand-, Hei-, Remming-, Schoeiïng- en Steiger- werken Binnenhaven, - Helder. Reusachtig best versch geslacht, 30 cent bij de 5 pond. Spoorgracht 20. van E.H.S.M 99 Ten einde een ieder in de gelegen heid te Stellen een proef te nemen met onze hoogst smakelijke, hygiënisch bereide in flesschen, met fabrieks-étiquet, stellen wij dit artikel gedurende de KERMISWEEK verkrijgbaar inhoud 1 Liter. Daarna zal de prijs weer zijn 12 cents per flesch. Beleefd aanbevelend, DE DIRECTIE.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 6