■a MARINE. een Vischtorpedo Agenda. Bioscoop-Voorstellingen Kanaalweg 1 Dagelijks 7 uur. Zondags 4 uur. Bioscoop-Voorstellingen Spoorgraclit. Dagelijks 7 uur. Zoudags 4 uur. „Past d'r Op". Niéuwe Kerkplei 11 Juli. Hollandsch ïooneelgezelscliap. Opv. van „Amor op manoeuvre". Casino, 8 u. Amsterdamsche Beurs. 4 'i/o Goud Hongarije 4% Oostenrijk go/u Rusland (ie Eni. 4 Binn. Mexico 4 Pund Brazilië Dy,% Amsterdam 4n/u Idem Gort. Ned. Handel Mij. Amalgamated Copper Gom. Am. Car Foundry Am. Hlde Leatlier 9 Juli 10 Juli 77% ff' 'A Guit. My. Vorstonlanden Ketahoen Redjang Lobong Plttsburg Coal Inter. Rum. Petroleum Kon. Ned. Petroleum Oriun Petroleum Amsterdam. Rubber Mij. Doli Batavia Rubber Ned. Amer. Stoomvaart Nudorl. Scheepvaart Unie 4%% Marinebond Prol', Marine Dell Batavia Tabak Dell Maatschappij MedanTabak Maalsel j.i|jpij West Java Thoe Ho». IJz. Spoorweg MU. - Staatsspoor 40/n Staatsspoor 4°/o Wladlkawkas 1885 Oommon Topeka Erlo Missouris Rock Island South Rails Union Paeillc 3 o/u lot Amsterdam 2 J£°/u lot Antwerpen Gongo loten Exdividend. sw 'iT'i"/; -'"It 1711/10 lC/w 16/lC 1% 24r,/io 241/e 1-7'/, ,1 Ingezonden Mededeeling. op RIJWIEL», RIJTUIG» en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand(aroningen.)| MARKTBERICHTEN. Hoorn, 9 Juli 1914. KAAS. Aanvoer 189 Btapels, wegende 77.700 K.G. Prijs: kleine f 04.60, commissie f31.- -• fabrleks f31.60. Alkmaar, 10 Juli 1914. KAAS. Kleine volvette met rilksmerk f kleine fabriekskaas T32.-, kleino boerenkaas f84.—, commlsBie fabriekskaas f31.— commis sie boorenkaaB f34.50, middelbare fabriekskaas f80.—, middelbare boerenkaas f34.-. Aange voerd 350 stapels, wegende 230.000 K.G., waar onder K.G. volvette kaas. Handel (kleine) matig. Alkmaar, 10 Juli 1914. Heden werdon ter graanmarkt aangevoerd 00 JT.L. Tarwe r7.«0 a i'0.-, rogge 10.- a f0. gorst l'0.- a 0.-, id. chev. TO.— a f0.-, haver f4.— a f4.25, paardoboonen l'O.— a f0.-, |>r" boonen f 14.— a f-.-, citroen bonnen l'28 l'O-,duiven boonen f—.- witte boonen 1 a f-.-, Karweizaad f Erwten: groene riS.- a f0.-, grauwe f-.-af-.-, vale a f—Handel goed. Beverwijk, 10 Juli. Salade van f 0.80-1.25 p. 100 krop, wortelen van l' 4.00—0.00 per 100 bos, rabarber van f4.00- 5.00 per 100 bos, komkommers van f 8,00—5,00 per 100 stuks, doppors f 4.00-6.50 per 100 pond, capucijnors f6.00 -7.00per 100 pond, peulen f4.00- 6.00 per 100 pond, tuinboonen f 0.40-0.50 per zak, postelein f 5.00-10.00 por 100 ben, bloemkool f 8.00-12.00 per 100 stuks, aardbeien f 8.00-0.- per 100 maudios, aardbeien voor export f9. 11.00 per 100 K.G. VISSCHERIJBERICHTEN. Niouwediep, 9 Juli. Aangebracht door kordors 2 tot 10 Longen fl per stuk; 10 tot middeltongen f0.60 a f 0.00 por stuk10 tot kleine tongen f 0.15 a f0.2O por stuk1 tot 2 mand kleine schol fl.50 a f3.50 per mand; 1 tot 2 mand schar f2.50 a f3 por mand. 10 Juli. Door 40 kordors 1 tot 5 longen fl por stuk; 10 tot CO middeltougen f0.40 a f0.50 por stuk; 10 tot 90 kleine tongen f0.10 a f0.15 por stuk; 1 mand stortscliol l'O a I'S por mand 1 tot 2 mand kleino schol 1*1.60 a f2 per mand 1 tot 2 mand schar f2.60 a f3 per mand. MARINE EN LEGER. Bü busch. v. d. Min. v. Marine zijn luit. t. z. lste klasse' G. F. Krulsinga, thans lste ofll. in ile marine-kazerne te Amsterdam, met 1 Aug. gest. ter besch.; kapt. der-mar. O. R. van Blüenburg belast met do betr. van lste ofli, in de marine-kazerne te Amsterdam, De luitenant tor zee 26 kl. E. B. Willemstijn, thans op non-activiteit, hoeft eervol ontslag uit den zoedienst gevraagd. Mol den lsten Augustus 1914 zijn de navol- feilde plaatsingon gelast: lult. ter zoo der le lasso E. M. J. Ohevalior van nr.Ms.Noptunus op Wachtschip Willemsoordlult. ter zee iler le kl. K. A. 'folders van Hr. Ms. Bellona, ge stold tor beschikking en bestemd om ln de tweede helft van Augustus a,s. por particulier stoomschip naar Oost-lndiG te vertrokken; kapitein der mariniers J. J. C. de Koek van do ufdeeiing Mariniere te Rotterdam op Hr. Ms, Neptunus en luit. ter zee der 2e klasse E. J. Voöte van ter boschikklng geplaatst op Hr. Ms. Bellona. BB Kon. Bosl. van 0 Juli 1914 No. 09is mach tiging verleend om don machinist K. Bolk, van Hr. Ms. Kon. Emma, in deze maand naar Nürnborg (Duitschland) te committoeren ten einde legonwoordig to zijn bij den afbouw on de goreedmaklng bij de machinefabriek do „Augsburg-Ntlrnberg Akttön Gesellschaft" van de motoren voor onderzeebooton VI en VII on zal aldaar het toezicht overnemen van den officier-machinist der 2e kl. W. Wiegel welke daarna naar Nederland zal terugkeeron wordende hü met den dag na dien van zijn aankomst geplaatst In de Directie der Marine te A'dam, De Bergt.-maj.-admlnlstr. Rondel van het 11e regt. inf. te Nijmegen, wordt op 13 Juli gedeta cheerd bil het 21o regt. van het wapen te Men Heldor, ten einde dienst te doen als adj.-onderolf,- k war tier m. De sergeant le kl. II. W. Bouthoorn, ia mot 1 Juli j.l, aangesteld tot sergt.-majoor-instrnct.. bü hot 3e bat, inf. to den Helder. Burgerlijke Stand van Helder, Haven te Nieuwediep. n Lysekil 8B.„Heim- Pr. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Juliana, uitreis, arriv. 0 Juli te Singapore. Radja, uitreis, ia 8 Juli Perim gepass, Boeton, uitrois, vertr. 8 J uli van Genua. Kambangan, uitreis,arriv. 9 Juli to Singapore. Kangoan,thuisreis, pass. 9 Juli Gibraltar. Karimata,uitreis, pass.9 Juli Gibraltar. Roepat, thuisrelB, vertr. 10 Juli v. Porl-Said. Vondel, thularelB, yortr. 9 Juli van Algiers. - tr.SJuli van Batavia. Rotterdamsche Lloyd. Arakan, thuiBrels, vertr. 8 Juli v. Marselllo, Dell, uitreis, vertr. 8 Juli van Suez. Palera bang, thuisreis, vertr. 9 Ju» v. Djeddall, Wilis, uitreis, vertr. 9 Juli van MarseiUe. BEVALLENT. J. v A. Verver—Renooii, z Muiters, d.C. Stockoi 1 dor Veen—Gauw, d, PLAATSELIJK NIEUWS. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, uitreis, vertr.8 Juli van Lissabon. FrlBla, thuisreis, vertr. 8 Juli v. Rio Janeiro. Maasland, arriv. 8 Juli v. A'dam te B.-Ayres. Tubantia arriv. 8 Juli v. A'dam te B.-Ayros. Zeelandla, uitreis, pass.8 Juli Teneriffe. (Verb.) Gelria arriv. 10 Juli v. Buenos-Ayres te A'dam. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Fred. Hendr., vertr. 8 Juli v. Paramaribo naar A'dam. Jan v.Nassauarriv.lOJuli v. W.-IndiO te Havre. Luna, thuisreis, vertr. 4 Juli van Curagao. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar OoBt-Indiö Vorzendingsweg. Per: zeepoBt vla Amsterdam zeepost via Rotterdam Hofi. mail via Genua Holl. ma» via Marseille Fran. ma» vla Marseille (v. Atjeh, Sumatra'8 Westkust en Bonkoo- len, alleen op verlan- gon dor afzenders). Duitsche m. via Napels Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 3.40 's namiddags. Datum der ter post bezorging. Tijdst-der laat. busl. a/hPostk. De Schout-bij-Nacht, Commandant der Marine te WILLEMSOORD, geeft kennis, dat op 9 Juli 1914, is gezonken op 8 mijl N.W. IJmui- den in 16 Meter water. Voor het visscben en terugbrengen daarvan aan boord Hr. Ms. „Koningin Emma" wordt eene belooning toege kend van: f250.— binnen 14 dagen, f 150.— later dan 14 dagen, doch binnen 30 dagen, en f 75.-- na 30 dagen, nadat zij is zoekgeraakt. Van het vinden der torpedo wordt onverwijld bericht verzocht aan boord van Hr. Ms. „Koningin Emma". Ter voorkoming van ongelukken zij men gewaarschuwd geen der aan de torpedo bevindende uitstekende deelen te veratellen. Naar wij vernemen, is het bestuur der afd. Helder van Maatschappij tot Bevordering van Toonkunst uitgenoodigd een harer leden aan te wijzen om zitting te nemen in het Hoofdbestuur dezer maatschappij. Wel een eervolle onder scheiding voor de Heldersche deeling! Blijkens een bij liet Dep. van Marine ontvangen telographiscli be- icht is Hr. Ms. „Noord-Brabant" commandant J. J. Oudemaus, Donder dag Sagros gepasseerd. Brieven Hr. Ms. „Kortenaer". Brieven en andere stukken, bestemd voor Hr. Ms. „Kortenaer", moeten niet meer naar liet buitenland worden geadresseerd doch thans naa Helder verzonden worden. Prins Hendrik. Men meldt ons uit Kopenhagen d.d. 8 Juli Het bezoek van Z. K, H. den Prins der Nederlanden behoort alweer tot het verledene. Heden om 12 uur ver trok de „Zeeland" naar Petersburg, De eerste dag van zijn verblijf alhier was eenigszins officieel door de ont vangst van den Koning, die des middags een gala-diner gaf tui eere van ilen Hoogen Gast. De luitenant ter zee le kl. W. C. Bijl de Vroe werd bij die gelegenheid begiftigd met het ridderkruis der Danebvogs- orde. Den tweeden dag bezocht. Z. K. H. geheel incognito de tentoon stelling in Malmö, terwijl des middag: de Hollandsche Kolonie aan- boord werd ontvangen en gelegenheid kreeg, hare opwachting bij den Prins maken, bij welke gelegenheid zij een kostbaar geschenk aan Z. IC. H. aan bood. Koninklijke Marine-Jachtclub. De wedstrijd voor sloepen type B 2, met modeltuig, gestuurd door officieren der Koninklijke Marine, welke Vrijdag 1.1. door windstilte niet ten einde kon worden gebracht, is gisteren ter reede alhier opnieuw gehouden. De uitslag was: prijs sloep „Atjeh", stuurman luit. ter zee H. Ferwerda; tweede prijs sloep „Nautilus", stuurman luit. ter zee J. W. II. Vogelzang; derde prijs sloep „Emma", stuurman J. E. Leut- scher; vierde prijs: sloep „Emma' stuurman luit. ter zee J. van Reede. Startprijsdezelfde. Herhalingsoefeningen. De miliciens, behoorende tot de lichting 1908 van de le, 3e en 4e compagnie, le bat., 4e regt. vesting artillerie, komen van 13 Juli tot 1 Augustus d.a.v. voor herhalings oefeningen te den Helder onder de wapenen. Posterijen en Telegrafie. Belanghebbenden maken wij attent, dat in Augustus a.s. een vergelijkend examen zal plaats hebben voor surnu merair bij de posterijen en telegrafie en voor adspirant-opzichter bij telegrafie, terwijl in het laatst van Augustus of begin September een examen zal worden gehouden voor hulp telegrafist of kantoorbediende. Dit laatste examen strekt om het noodige personeel op to leiden voor den dienst der posterijen en telegrafie te Amsterdam, Rotterdam en 's-G: venhage. Van de 150 opengestelde plaatsen kunnen 30 door vrouwelijke candidaten worden ingenomen. troepen tc Vincenueseen mooi nummer die optrekkende regi menten infanterie en die aanstor mende colonnes cavalerie, de turko's hun eigenaardig costuum. Het bezoek van het Engelsche Konings paar met het schitterend vertoön sluit daarbij aan. Een processie in een der zuidelijke landen, met als achtergrond en prachtig bergland schap, was mede zeer mooi. Het hoofdnummer was een drama in acten „Levensgevaarlijk"een ge beurlijke geschiedenis vol avonturen alles komt echter in orde. Een drama uit het marineleven in een onderzeeboot maakte wel indruk. Voor de vroolijke zijde was gezorgd door een komische geschiedenis van een persman, die.,, op origineele wijze aan een bericht kwam, door het zelf te doen gebeuren. Als extra nummer een gezelschap acrobaten die wel sterke toeren te zien geven. Dit nummer was naar de .atuur genomen. Do directie liet ook het portret van het vermoorde kroonprinselijk echtpaar met kinderen op hel; doek verschijnen. Witte Bioscoop. In de Koningstraat is het iederen avond bijzonder druk en de directie heeft dan ook voor de kermis-ge- 3id een programma samenge steld dat bij de vele bezoekers onge twijfeld in den smaak valt. Allereerst wordt vertoond „Mooi ICaukasie", een zeer schoon© natuur opname, die om do afwisselende en genotvolle beelden aller aandacht, gaande houdt. Dan volgt het beroemde blijspel van A. Hennequiu en A Milland, „De vrouw van papa" waarvan de twee grappige afdoelingen telkens de noodige aanleiding geven tol; uit bundig lachen. Hierna komt op het doek „De ge stoorde bruiloft", een dramatisch stukje dat werkelijk boeit. Het komische nummer in twee afdeelingen van den bekenden Max 'ander „Zoen nooit je dienstmeisje", zorgt weer voor een leuke afwisseling en het is volkomen geschikt om de toeschouwers eens hartelijk le doen lachen. Hoogst interessant is „The Laro' een fraai gekleurd acrobaieruiuimnei dat verbazingwekkende toeren geeft te aanschouwen. Wie van iets extra's wil profite kunnen we gerust aanraden in deze bioscoop een kijkje te nomen, Verdronken. Een werkman, als machinedrijver werkzaam op het fort Kijkduin al hier, is bij het baden aan het strand verdronken. Zijn lijk is hedenmorgen te half vijf nabij het Badpaviljoen aangespoeld. De ongelukkige ongeveer 30 jaar oud, ongehuwd, doch kostwinner zijner moeder Bioscoop Kanaalweg. Natuurlijk hebben de bioscopen ge tracht om de-met-kermis-uitgaande lui een afwisselend programma bezorgen. Het Biscoop-theuter den Kanaalweg heef talhans uitstekend voor variatie gezorgd. De „Heldersche Courant" zooals het Pathé-journal" hier geannonceerd wordt gaf te 'zien parade van Fran Holiandsch ïooneelgezelscliap. Het gezelschap-Spree kwam gist avond voor hel voetlicht met een ansche klucht „Amor op Manoeu- a", die voor een goed gevulde gegeven werd. is oen echt „kermis"-stuk, dat wij het als klucht niet zeer hoog stellen. Behalve dai d dubbelzinnige aardigheden liet, po ervan niet verhoogen, is de intrige erg gewild-onmogelijk. De Fran- sche titel luidt.: „Le truc du berger de truc van den herder, en die truc bestaat hierin, dat een opmanoeuvr zijnd soldaat speculeert op de bij- geloovigheid der meuschen on daar door er stoffelijk wel bij vaart. Maar 't grappige lag er te dik op om aardig te kunnen zijn, en de heer Spree, die bedoelde rol speelde, zorgde voor wat aandikkiug. Overigens waren de rollen in goede handen. Zooals we dat gewoon zijn. Mevrouw Smits—Gr ader was een vroolijke, levendige dienstbode, die er slag van had grappige tooueeltjes smakelijk aan te kleedende heer Weert een goede Plumard en de heer Mijin had zich onherkenbaar gegrimeerd als levensverzekerings- inspccteur. Mevr. Spree—te Mijtolaar speelde het jonge huisvrouwtje en deed dat op de haar eigen, bevallige wijze; Mevr. Cato de Jaeger enmej, Betsy Cremer hadden wat kleinere rollen, terwijl tenslotte de heeren Spree en Èijlders de beide ingekwar tierde soldaten en de heer Arbous voor den jeugdigen Lebondois speelde, Hedenavond gaat dit stuk weer morgen, Zondagavond het bekende Marie Jeanne". Amsterdamsch Cabaret- en operette ensemble op de bovenzaal van Café Central We herinneren ons „uit vroegen ,gen" dat in het oude „Tivoli" jaar lijks met Kermis een gezelschap al tisten kwam, dat mot een zeer vari- eerend program avond aan avond voile zalen wist te trekken. Maar het aantal attracties op de kermis is vermeerderd, althans w: tooneel betreft. En zoo kan het ge beuren dat een gezelschapje goede acteurs toch aan de aandacht ont snapte. Dat denken wo tenminst' van het ensemble dat op de boven zaal van Café Central zijn programm: uitvoert, 't Was er niet vol en toch, wie er heengaat zal zich zijn avond niet beklagen. Zelfs wie aan zang en voordracht zeer liooge eischen stelt zal voldaan zijn. Iïet duo Durand zijn operette-duet- tisten, die in den smaak moeten vallen. Vooral mejuffr. Henriötte der Finck, die ook alleen optrad met een drietal zeer mooie liederen, be schikt over een mooi geluid. Mevr. Loggerd'Oliveira, die een 4-tal jaren aan hot Rembrandt-theater verbonden was, heeft eveneens een mooi heldor sopraangeluid. Men hoort in ha; dadelijk de begaafde, goed geschoolde zangeres, die passie weet ku leg; in het voorgedragene. Het duo Weston lokte in hun Volendam film-act een welverdiend applaus uit. Do heer Joh. 1-Iinz toonde zich een best piano-humorist. Hij zong, zich zelf accompagneerend, een fijne satin op Liefdadigheid, zooals zo soms be oefend wordt, een aandoenlijk lied. „Mijn vader was ook een heer" een „Brief van een inbreker aan zijn advocaat". Een aardig leuk ding, di laatste. Na de pauze- werd gegeven de operette „Liefde boven goud", een verkorte „Döllarprinses". .Succes-ope rette stond op 't programma on hol; was niets te veel gezegd. Het kleine gezelschap bestaat uit geschoolde artisten, die ook in een gr-oote zaal een uitstekend figuur zouden maken. De zang was mooi, heel mooi. We mogen een woord van lof niet onthouden aan den accompagnateur den heer Van Bijnen, van wie veel dacht wordt, doch. die uitstekend voor zijn taak berekend is. Waarom 't niet vol was? Vermoe delijk omdat het gezelschap hier niet genoeg bekend is, wat te bejamme- i is, waut al wat gegeven wordt goed. Wij durven het ensemble daarom gerust bij onze lezers aan bevelen. „Past d'r op I" Henri Ter Hali's Revue genoot gisterenavond weer'! groot succes, waut de schouwburg-op 't Kerkplein as stampvol. Om haar pracht en hittering was het publiek zeer op lettend en vaak verbaasd en om de utige tafereeltjes en velerlei mallig heden werd Yiooiijk gejuicht- Achter de coulissen bij Henri ter Hall. 't frappeerde ons bij deze en vorige voorstellingen van het gezelschap Ter Hall, dat decor-verwisselingen zoo spoedig geschieden. Zoo bijvoor beeld in het eerste bedrijf van „Past •ijzen plotseling uit zee een lantal zeemeerminnen op, hetgeen in de zaal gezien een aardig effect maakt. Daar uitteraard een houten tent van beperkte afmetingen geen buitenissigheden op het gebied van decors en requisieteu toelaat, besloten wij den heer Ter Hall eens te vragen ons oen kijkje achter de schermen te vergunnen, teneinde onze lezers :tn hetgeen hier den gansohen avond geschiedt eens een en ander te vertellen. De heer Ter Hall was onmiddellijk bereid ons ter wille to zijn. „Als oud-Nieuwodieper is het juist voor den Helder wel eens aardig", luidde zijn antwoord en toen wij ons des vonds aan dou achterkant der tont vervoegden, wachtte de tooneel- meester, de heer De Groot, ons reeds op. Was nog geen acht uur het eerste tafereel, het strand, gereedstond, had de lieer De Groot gelegenheid ons een en ander te 'aten zien. Mot de zeer beperkte jimte in de Leut is gewoekerd het grootste gedeelte daarvan is voor iooneel gereserveerd. Toch dit slechts ongeveer 10 bij 7 meter groot. De requisieteu -- er zijn er zoo inige noodig- - vinden een berg plaats in een beneden het tooneel zich bevindende ruimte. Daar staat de mand, waarin de zeemeermin straks plaats zal nemen, daar be vindt zich de fiets, waarmee, te Amsterdam, een slagersjongen don stuurman zal aanrijden, daar bevindt zich dc telefoon-installatie, die straks zoo'ii alleraardigst effect zal maken, 't kort, daar is de bergplaats van alles en nog wat. Achter do coulissen, boven, staan de losse schennen, die straks noodig Want behalve een aantal han- doeken, beschikt de heel* De Groot ook over losse, staande scher men. Zoo vindt men daar reeds staan de inrichting van het „elee- trisclie huis", waar de scheepsjongen gemangeld weer uitkomt en later le „liersl.ol"-machiue, weer gaaf voor den dag komt, enzoovoort. Alles hoeft een vaste plaats en strenge orde heeraclit hier. De ver schillende benoodigdrieden staan zóó, dat de eerst-noodige ook het dichtst bij de hand staan, en na afloop, als een ander decor wordt opgezet, wordt dezelfde "strenge volgorde gehand haafd. Men begrijpt, dat orde in dezen schijnbaren chaos het eerste en voornaamste is voor het welslagen en de taak van den heer De Groot mei. zijn beide helpers is (jan ook niet gering. Daar komt nog bij, dat althans m deze tent, hot electrisch schakelbord óók moet bedienen, zoo dat de goede gang van zaken geheel op hem drijft. Het gezelschap beschikt over drie stel decors: hot groot,e, van 14 M. breed en 7 M. hoog, alleen bruikbaar op groote tooneelen, een kleiner van ongeveer 10 M. breedte en het kleine, waarmee zo de kermis alhier bezoekt,, van 7 M. breedte. Inmiddels zijn verschillende artis ten, gekleed en geschminkt, uit de kleedkamers gekomen. Do zeemeer min, in haar luchtig gewaad, staat reeds gereed om in haar mand 'te kruipen; de „stuurman", de „kapi tein", die zich even voorstellen aan don bezoeker, de heer D. Nieuwen- huizen, „half vrouw, -half man", zij allen staan gereed. Als de eerste slag van achten klinkt, roept de heer Ter Hall: „bellen!" en de ouverture zet in. De zeemeerminnen, die straks moeten oprijzen uit.de golven, nemen haar plaatsen in op' de kleino houten bankjes. Voor haar komt een in tweeën verdeeld doek, dat door twee tooneelknechts in zacht golvende beweging wordt; gehouden. Een klei ner, lager doek, eveneens de zee voorstellend, bevindt er zich voor, een paar meter van den grond af. De onderkant van het hoog© doek is ondoorschijnend, de bovenkant daar entegen is doorzichtig. Het tweede doek dient om dit te maskeoren. Als het oogenblik gekomen is, dat de zeemeerminnen uit de golven op duiken om haar zuster te overreden le komen, zakt het voorste doek plotseling naar beneden en rijzen de zeemeerminnen van haar plaatsen op, daarmee de illusie gevend, alsof ze werkelyk uit de diepte komen opdagen. Deze hangende doeken zijn in tweeën of drieën verdeeld, zoodat men, door de eene neer te laten of op te halen, in een oogwenk een decorverandering krijgt. Wanneer de burgemeester opkomt, wordt het roode gordijn dichtge schoven en het tooneel daardoor verkleind. De heer De Groot heeft daardoor de gelegenheid het tooneel voor de volgende scène in gereedheid te brengen. We krijgen nu de scène aan boord van het schip, waarop Piet kapitein is. Geen oogenblik hebben noch de tooneel meester en zijn hulpers, noch de artisten, rust,. Want zijn de hoer De Groot on zijn helpers don ganschen avond in de weer, zooals men licht begrijpen lean, ook de artisten zijn voortdurend bezig zich te kleeden en te ver- kleeden. Zij hebben twee kleedkamers tot hun beschikking; die voor de hoeren is in de bovenverdieping van de tent, die voor de dames is on middellijk achter het tooneel. Daar zit een helpster met naald en draad gereed. Daar de, ruimte hier primitief is het vooral daar behelpen, 't Hing er stampvol met. costuums. Inmiddels gaat het spel op de planken zijn gang. De revue gaat al van begin van dit jaar af, iedereen weet dus zijn taak, en van een eigenlijke regeling, een inspecient of zoo, is geen sprake. Mochten er eens een paar dames wat hard babbelen /rouw blijft nu eenmaal een vrouw dan roept er wel eens een pst!" maar overigens weet ieder zijn taak. Het is een heen eu weer loepen van tooneel naar kleedkamer, van kleedkamer naar tooneel. Want de dames, die zooeven gespeeld hebben voor slachtoffers der mode, n zich daartoe in vogelpakjes hebben gedost, moeten aanstonds weer op komen als poppen en in dien tusschen- tijd nog even haar Hollandsche kappen laten zien. Voor de tweede acte wordt het Entos-scherm neergelaten. Aan den wand, waar de verschillende touwen samenkomen, is met krijt eenige aanwijzing geschrevenEntos, do Vrouw en hoe de tafereelen moer mogen heeten. Dat neerlaten gaat spoedig genoeg, maar tocli is in de pauze tusschen eerste en tweede acte geen minuutje overniet zoodra staan de artisten, die het eerst moeten op komen, gereed, of het is: halen en liet spel gaat voort. Keurig mooi zijn de vaandels van de verschillende tentoonstellingen; elk hiervan is een kunstwerk op zichzelf. Wat er met al ilie vaandels geschiedt? vroegen wij. Opgeborgen, tot tijd en wijle ze eens te pas kunnen komen. Tc Rijs wijk, vertelde ons een der dames- artisten, is een heel arsenaal van afgedane requisiten. Ook de verschillende costuums zijn keurig bewerkt. Trouwens, dit is al mede een van de redenen van hot succes van het gezelschap Ter Hall, dat aan de Ausstattung zooveel werk besteedt wordt. Wij komen hier straks nog even op terug, en vinden nu gelegenheid hut fraaie negligé te be wonderen van den heer Nieuwon- huizen Sr., die als mevr. de Helling uit zoeten slaap gewekt wordt door do telefoon, en die er daarin zoo grappig uitziet. Met uiterst oenvou- hulpmiddelon is die telefoon- scène in elkaar gezet. Trouwens, het is verwonderlijk hoe eenvoudig alles is. Van hot tooneel afgezien, lijkt liet samenstel van verwonderlijke bedenksels, van ingewikkelde con structies, van buitengewone compl; aties; iu waarheid is het do ©ei: voud zelve, en de toepassing va- oude beproefde trucs. Een enkel wuonl over de costuraes, zeiden we. Daaraan is veel zorg besteed, daar de 'heer Ter Hall, terecht, van meeoing is, dat de aan kleeding veel doet in een revue. Ze worden allo op eigen atelier, door mevrouw Ter Iïall ontworpen en vervaardigd. Hiervoor is een geheele staf costumièras aan 't werk. Er zijn ervan gazen rulle, van fluweel, maar ook van zij, beslikt met goiid- brocaat en loovertjcs; kortom, een lust voor 't oog. De „clianteclei"- cosluines van vogels en andere dieren zijn van werkelijke voeren resp. bont vervaardigd. Ook voor de vaandels en schilden zijn geen kosten gespaard om ze fraai'te doen zijn. De verschillende wapens zijn er op geschilderd en ze zijn smaakvol en sierlijk bewerkt. De artisten waren vol van een plannetje, dat zij morgen hopen uit te voeren. Zij willen namelijk een voetbalmatch spelen tegen een elftal van 11. B.8. Bi zonderheden hierom- ent vindt de lezer elders in dit blad. sociaal-democraten hadden ge stemd tegen alle voorstellen der vrij zinnig-democraten, ging er oen luid gejouw op. De sociaal-dumocratischo raadsleden werden, toen zij op straat verschenen, uitgescholden voor ver raders en onderkruipers. De politie zorgde er voor, dat zonder verdere incidenten de menigte zich verspreidde. Overreden. Donderdagmiddag werd op den Binnensingel te Vlaai-dingen een kin derwagen door een wancwagon aan gereden, met hot treurige gevolg, dat het in den wagen zittende kindje, oud 7 maanden, eruit werd geslingerd en het achterwiel van den wautwagen over het hoofdje kreeg. Het wichtje was onmiddelijk gedood. BINNENLAND. - Gisteren promoveerde aan de Rijks Universiteit te Utrecht, tot doctor in de Nederlandsche Letteren, na verdediging vau het proefschrift „De Doelisten beweging te Amsterdam in 1748", de heer N. J. J. de Voogd,' leeraar aan het gymnasium te Gouda, vroeger leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier. Jhr. C. H. A. van der Wijck. f Donderdagnacht is te Baarn in den ouderdom van ruim 74 jaren over leden de oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiö, jhr. C. H. A. van der Wijck. Vacantie Gemeente-werklieden te Amsterdam. De Amsterdamsche raad heeft, nadat een viertal zittingen waren gewijd aan de besprekingen over deze kwestie, het voorstel van B. en W. aangenomen, waarbij, met ingang van liet jaar 1915, aan de Gemeente werklieden behalve de gewone jaar- lijksche verlofuren (27 uur) een week vacantie wordt verleend, benevens een toeslag van f 10.—Bovendien zal nog dit jaar een toeslag van f5 worden gegeven. Voor 1914 komt dit te .staan op eon uitgaaf van f 70.000 en voor 1915 op f 145.000. De vrijz.-democratische fractie had voorgesteld 54 gewone verlofuren benevens oen week vacantie te ver leenon, en de f 10. toeslag reeds dit jaar toe te staan. De discussiëii over deze aangelegen heid waren somtijds vrij heftig. Het amendement der vrijz.-dernocraton werd door geen der andere partijen gesteund, ook niet door de S.D.A.F., hetgeen bij eon dool der werklieden kwaad bloed heeft gezet, waaraan reeds gisterenavond uiting werd ge geven. Gisteravond had zieli een groot aantal gemeentewerklieden, meeren- deels leden van den Federatieven Bond, voor het stadhuis verzameld om te betoogen, voornamelijk togen do sociaal-democratische voorstellen inzake de verlofregeling. Bijna allen droegen oj) hun hoed het gedrukte opschrift108 uren verlof met 50 pet. toeslag. Hun aantal was tijdens de avondziti.iiig tot een 1500 gegroeid. Een sterke politiemacht, onder leiding van don commissaris Koster Henke, was aanwezig om de orde te hand haven. Toen bij. het afloopon van de raads vergadering de secretaris van don Federatieven Bond, de heer Wesse- lingli, den uitslag der stemmingen van een der hooge stoepen mede deelde aan de menigte en riep, dat Het verloren wapenschild. Het Servischo Consulaat ziet zich gedwongen tot het bestellen van een nieuw wapenbord. Er is nog slechts geringe kans het oude schild terug te vinden, "maar, hoewel men niet meer duikt of dregt, duurt het onder zoek voort. Ook de beleedigde regee ring deed nog niets van zich hooien, vermoedelijk doordat alle informaties den Londenschen gezant geschie den. Eon politiewacht verdedigt noj steeds het gebouw tegen eventueele verdere molestaties. Onderwijzersovervloed. H. schrijft in de „Nederlander": ,,'t Is overbekend, dat er tal van onderwijzers rondloopen zonder aan stelling. Rondloopen, al sedert langenlangen tijd. Sollicitatie na sollicitatie wordt verzenden, ook naar de zeer lucratieve betrekking van volontair. En als er nog een gunstig antwoord komt op een sollicitatie naar een volontairschap, dan klappen de ouders in de handen van blijdschap. Hunne zonen of dochteren hebben althans iets gekregen. Voor een loontje van f2 of minder moet dan een heele week zwaar worden gearbeidde ij vei*, de vol harding, het oneindige „blokken" worden wol'beloond. Waar moet dat henen? Leest men de schoolbladen, dan struikelt men over de annonces: Volontair, gevraagd". Zou er niet wat misbruik worden gemaakt van 't zoo overvoerd zijn der markt En waar is de controle Ik dacht zoo, als onze kweekscho len of normaalscholen, on alle andere inrichtingen waar onderwijzers wor den gevormd, eens oen poosje vacantie namen en gaven, totdat de markt weer wat normaal is? 't Is maar een ideetje, natuurlijk voor verbete ring vatbaar. Maar iets moet er toch worden gedaan. Nu zoo'n verbazend groot aantal werkloozeu, en middelerwijl is men weer en nog druk bezig dat aantal nog grootor to maken. Wij vragen nogmaals Waar in,eet. dat honen Vacantiekamp „Volksweerbaarheid". Op het program voor dit kamp, te houden op de Veluwe van 23 Juli tot 13 Augustus a.s. waarvoor men zicli aanmeldt en inlichtingen ver krijgt bij W. Speerstrp,, 2e C. Huygens- 67 te A'dam, komt vooréén dag per rijwiel naar het kamp van Oidebroek; één dag naar 't remonte1-' depót to Millingen; een lezing met lichtbeelden van den kapitein van liet Indische leger, A. Franssen Herderschee, over zijn onderzoekings tochten naar het Wilhelmina-gebergte, een zeer belangwekkend nummer voor de jongens; verder feestdag met onderlinge wedstrijden op 1 Aug. ter eere van H. M- de Koningin Moeder's verjaardag 2 Aug., is Zondag.een lezing van den kapitein Bierman over oefenprogram voor verkorten diensttijd, welk program in 't kamp bij het gymnastiekonder wijs zal worden gevolgd en een paar feestavonden met voordrachten enz. van de lcampgasten zeil'. De overige avonden worden op kalm-gezellige wijze inet gymnastiek en open lucht- spel op de hei doorgebracht, en zoo- dra 't donker wordt, vereenigen allen zich in de groote loods en zorgt de piano met de door de jongens mee gebrachte muziekinstrumenten voor een goede stemming. Er is nog gelegenheid tol; deelname. wel bekend nog als de ontdekker van hot dynamiet-complot der gebroeders Macnamaria. Het heet nu, dat het onderzoek van den districts-attorney en den detective o. a. aan het licht heeft gebracht, dat de vrouw, die den moord bedreef, bijgestaan werd door een gehuurden bandiet, een z.g. gun- man uit New-York, die voor 50 dollars haar had geholpen met „goede raad gevingen" on den revolver zou hebben verdonkeremaand. De moord echter zou door de vrouw zelf zijn geschied. Dit verhaal zou zijn gedaan door een vriend van den „gunman". Het. klinkt zeker wel erg Amerikaansch. Vergiftiging door schoensmeer. Men herinnert zich de vergiftigings- gevallen door het aanwenden van aniline-lioudende schoensmeer- en Ideurmiddelen. Het Maandbl. tegen de Vervalschingen wijst op nieuwe vergiftigin gsgeval len gep ubliceerd door dr. Creyx in het „Bulletin de la Soc. Pharm. de Bordeaux". De volgende verschijnselen deden zich hierbij voorzware hoofdpijn, braken, duizeligheid, albuminurie, verminder de hartwcrliing, enz. De vergiftigingen vonden bijna steeds plaats bij pas geglansde schoenen, doch werden ook bij uit gedroogd leder waargenomen. Vooral door het transpireeren bij zomer- temperatuur werden de schadelijke verschijnselen waargenomen. Op merking verdient het feit, dat ook bij geel gekleurde schoencrêmes na- deelige gevolgen geconstateerd werden. Het schijnt dat deze kleur stof, genoemd „Martin's geel"—hoe wel tot nu toe tot de z.g. geoorloofde voor de kleuring van voedings middelen gerekend, vergiftige eigiA- schappen heeft. Dit werd bewezen door de proefnemingen die dr. Mat- theus en Longfellow op honden namen en in de „Hygiënische Rund schau" mededeelden. Hier te lande werden' officieele waarschuwingen gepubliceerd tegen sommige schoencremes. Het is, zegt het Maandblad, evenwel zeer waar schijnlijk, dat men deze namen ver andert om het publiek op een dwaal spoor te brengen zoodat men met z.g. „nieuwe" artikelen zeer voorzichtig behoort to zijn, en officieel toezicht te dezer zake in liet algemeen be lang zeer noodzakelijk geacht moet worden. Buitenlandse!! Overzicht. IJmuiden, 7 Juli. Voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn nu ongeveer 260 Kiezers ingeschreven, in liet vorig jaar bedroeg dit aantal 130. Vooral door het krachtig werken van den voorzitter hebben zich verschillende gerechtigden opgegeven, die vroeger onverschillig daarvoor waren. Tusschen IJmuiden en Velsen wordt nu een dubbelspoor gelegd, wat wel noodig is met het drukke reizigers- en Zandvervoer. De Kamer van Koophandel heeft hiertoe veel bijgedragen. Uit den bij Castricum gestranden Stoomrtawler „Batavier I," waarvan de berging is opgegeven, werd nog eenige inventaris geborgen en hier aangebracht, Bij de derde lezing als 't eigenlijk ernstig wordt zijn in het Huis der Lords eindelijk du ingrijpende amen dementen op de door de regeering voorgestelde veranderingen in de Home rule-wet besproken. Twee zijn er reeds aangenomen met groote meerderheid van stemmen. De Regeering stolt voor, weel, men, Ulster voor zes jaar uil; te Sluiten, althans voor de districten die dat bij meerderheid eischen en dan het Parlement verder over nog langere uitsluiting te laten beslissen. Neen zeggen de i ,ords Ulster moet geheel uitgesloten worden en voor onbepaal de» tijd. Of de regeering die de groote meerderheid van het Lagerhuis achter zich heeft dat zal toelaten, staat zeer te bezien. De Lords willen burgeroorlog voorkomen zeggen zij, en willen daar om een kleine minderheid haar zin geven. Of de groote meerderheid dei- Ieren, de nationalisten dat anders - verlangen komt er voor hen niet op aan. De toestand in Ulster wordt wel ernstig. Do Unionisten hielden een samenkomst om de instelling eener voorloopige regeering te bespreken. Zij verspreiden reeds op groote schaal een proclamatie die daartoe opwekt. In Parijs z\jn een tweetal Russen gearresteerd in het bezit van bommen Zij verklaarden een aanslag op den Czaar in den zin te hebben. Die be wering wordt nu echter betwijfeld en men gelooft dat zij een aanslag in den zin hadden tegen president. Poincaré, die zich Zondag naar het departement der Somme zou begeven. De bommen, die door den directeur van het chemisch laboratorium zijn onderzocht, moeten eene ontzettende kracht hebben gehad. Bij het onder zoek bleek tevens dat de ontploffing spoedig zou plaats hebben, zoodat de bommen niet naar Rusland konden worden gebracht. De Russen werden trouwens ook gearresteerd toen zij op weg waren naar Luzarches, dat slechts enkele kilometers verwijderd is van de spoorlijn die president Poin caré Zondag moet passeeren. Het Fransche parlement heeft zoo hard gewerkt dat ook dit jaar als naar gewoonte, de zitting op 14 Juli, den herinneringsdag van den val der Bastille zal kunnen worden gesloten. De begrooting is aangenomen Senaat en Kamer zijn het eens geworden en zelfs de invoering der inkomsten belasting is door den Senaat goed gekeurd. De conservatieve tegen standers zijn over het laatste zeer BUITENLAND. De geheimzinnige moord. Er is een weinig licht gekomen in de raadselachtige moord op mrs. Bailey die in de consultatiekamer van zekeren dr. Carman te Freeport op Long Island op zoo geheimzinnige wijze door een revolverschot werd gedood. De justitie heeft aanleiding gevonden om de vrouw van dr. Carman te arre steeren. Wij hebben reeds verteld, dat al dadelijk na den moord ernstige verdenkingen rezen tegen mevr. Car man, die bijzonder jaloersch was en onder anderen een diotograaf had laten aanleggen naar de kamer van haar man om ile gesprekken tusschen deze en diens' vrouwelijke patiënten af te luisteren. Bezwarend voor haar was vooral de verklaring van een ge tuige, die haar in de nabijheid van het raam der consultatiekamer had gezien, terwijl mevrouw Carman zelf beweerde, dat ze wegens ongesteld heid haar kamer had gehouden. De justitie heeft, bij deze gelegen heid gebruik gemaakt van de diensten van den vermaarden detective Burns, Met een belangrijke meerderheid heeft de Kamer de credieten bewilligd voor de officieele deelneming van Frankrijk aan de Panamatentoou- stelling te San-Francisco. De oppositie er tegen, kwam van den kant van hen die wilden protesteeren tegen den last, dien de Amerikaansche douane verschillende zendingen van Fransche nijverheidsproductie naar Amerika, doet ondervinden. Er is nog geen definitief antwoord gekomen op de vraag, waarom toch plotseling te Niagara Falls zooveel concessies werden gedaan. Men zegt nu, dat die te wijten of te danken zouden wezen aan Japan. Men herinnert zich de geruchten, als zou Huerta aan het land van den Mikado om hulp hebben ge vraagd en zelfs reeds tot loon daar voor een oorlogshaven op de Mexi- caansche kust in uitzicht hebben gesteld. Welnu, het schijnt, dat Japan inderdaad bezig is, dien steun te verlëeneu, door een heel brutalen toon aan te slaan in zake de Califor- nische aangelegenheden. Zelfs moet er met een oorlogs verklaring zijn gedreigd. Het plan is, de opening van het Panamakanaal op te luisteren met den doortocht der geheele Atlantische vloot naar den Stillen Oceaan, en die vloot zal daar dan een poosje blijven. Maar nu kan ze er nog niet door, en wanneer Japan een slag wil

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2