HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Hoe de spijsvertering werkt. Puralimento's No. 4336 DINSDAG 14 JULI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad lt 37 j 45 0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regol meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 2S°;'o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-excmplaar 21 cent. Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Donderdagmiddag. Vertrek en aankomst der treinen. VAN DEN HELDER NAAR AMSTERDAM. Vertrok Aankom»!. 5.15 'sMaanil. on dougsiiB ronstil, 7.40 0.26 op Zon- on FooatJ, niet 9.10 0.59 opZon-ou feostU.t. Alkmaar 8.06 7.40 sneltrein 9.10 7.48 Dumlerd. t»»t Scliagen 8.46 3) 9.0211-37 11.55 2.21 1.48 op Zon- on Foestd. niel 4.35 4.10 gedeeltuiyk sneltrein 6.03 7.40 sneltrein 9.17 8.3210-54 VAN AMSTERDAM NAAR DEN HELDER. Vei trek t Aankomst 4.44 ulleen Donderdags 7.34 6.Ü4 op Zon- on Foosld. niel 8.35 8.12 sneltrein 9.37 9. Zon<l.,alleon vanaf Alkmaar 10.07 9.4411-47 12.543-26 3.386-07 5.257.32 9.05 sneltrein 10.35 10.06 alleen van af Alkmaar 11.14 10.47 op Zon- en feestdagen 12.54 i) te Alkmaar. te Scbagen. STOOMBOOTDIENSTEN. Helder - Amsterdam (Gebr. Zur MUhlen). Van Helder 'smorg. 7.15 en 'sav. 11 uur A'dam 9.15 'sm. 4 Helder-Texel (T. E. S. 0.). Van Helder'smorg. 5.15,9.15') en 's midd. 12.15,4.15 en 7.55. Van Texel 'smorg. 4.15,6.30,10.45en 's midd. 2.50 en 6.15. Op Zon- en feostd. te 10 uur. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN: Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Gel: T. L. Kru(ls,luiLtjr.2okU Zuidstr. 10,N.lielv.NJi. E. Swagers-Pasdon, r.b., Gasstr. 23, Leiden. S. Fraau, sergt-matli.dr.,deWelstM, Schoten. R.C. GDtlkmau.mach. lei-rLU.lJ.S.,Gravensl r. 91 Weststellingwerf. T. BlUham Perdon. z. Dlacoi Slocli toren. N.H. 37, .Poortman, griffier b.d. Marino, Ankerp. llelIevoetsluiB. P. Jl.uteun, comm.telegr- Keizerstr.Hoorn.N.H. A.C.N.Taverne,marin.,Achtergr.W.Z37,R'dam. R. Krul.gepd., Piet Hoinstraat 30. Zi.ipi:. L. Schalier, marinier, Smidstr. 6, R'dam. N.H. O. den Engelsman, sergl. der marin., Paul Krugerstr. 45, R'dam. Geen. W. U.Middondorff,k.d.m.,v.Hamstr.26, A'dam. N.H. W. F. Pol Iers, marin.. D()kweg 42, R'dam. R.C. S. Kiel,»t olieman, Scliagenstr. 25, Leiden. W. J. Lobenstein,k.d.m., Kroonstr.il, R'duin. N.H. A.ilo Jager, marln, Molenstr. 132, P. Visser, k.d. m.,Paul Krugeistr.2, C. Vermeulen, marin., Dlaconiestr. 43, N. Ie Mair, bootam., Janzenstr. 80, Ocgstgeest. F. Palmkoek, marln., Gasstr. 38a. K'dam. R.C. W.U. Kroeke, kommies, Spoorgr. 15, Eersel. N.H. J. P.A. Mcüor.pvlp.,Achtergr.W.Z.78,R'dam. R.C. H.G.Heszler.k.loorbed.,Parallel w.UK.Utrocht.N,II. ,1. de Groot, k.-konst., Rozonstr. 44, Hellev.sl. J. KrUnon, amb. telegr, Zuidstr. 12, Hoorn. W. N. Keizer, bootsin. K.M., le Vroonstr. 26, l-Iellevoetsluis. P.li.v. Rui ven-Mei)ors,/..b.,Buitenli.24,R'dam. J. F. Martin, k.d.m., Californiestr. 23, L.C.KosdUk,kw.t.ni.,2eKozen<lw.st6,Leideii. R.C. PLAATSELIJK NIEUWS. Zondagmorgen werd alhier op de kermis een kraampje op den Kanaal weg omver gereden. De be woner, nog te bed liggende, werd onzacht gewekt uit zijn slaap en kon mopperend en pruttelend z(jn zaakje weer opbouwen. Gelukkig was er geen schade toegebracht. Ingezonden Mededeeling. Wanneer het voedsel eenmaal in de maag is aangekomen, werken de maagsappen er op indaarna gaat de spljsbrei, onder den invloed van kronkelende darmbewegingen, in de ingewanden over. Indien dit regel matig geschiedt, gaat alles goed. Ongelukkigerwijze geschiedt het bij de verzwakten, bij de bloedarmen, bij allen wier bloed om de een of andere reden te wenschen overlaat, op gansch andere wijze. De maagsappen worden zeer lang zaam afgescheiden, en de verwerking van het voedsel is lang en moeilijk. Bovendien zijn bij de verzwakten de kronkelende darmbewegingen krach teloos, nauwelijks gevoelig; en de spijsbrei in plaats van snel in de ingewanden over te gaan, blijft in de maag. Dan zegt de ïyder: „Mijn eten bezwaart mij." Somwijlen zijn daarvan brakingen het gevolg. Zoo gebeurt het met hen, die geen rijk en zuiver bloed hebben. De organen nemen hunne voeding en hun kracht op uit het bloed. Indien de organen slecht gevoed zijn, door een te arm bloed, dan doen zij onvolkomen hun werk, somtijds doen zij het zelfs in het geheel niet. De Pink Pillen geven rijk en zuiver bloed met iedere pil, en zetten daardoor alle verflauwde organen in gang. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a fl.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 63 te Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS en Yerder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Brand op de kermis. Zondagmorgen omstreeks half elf ontdekte men aan den Kanaalweg bi and in de kraam van den heer J. Bekenkamp, van Amsterdam. Hoewel oenige buren, en in het bijzonder de heer Joh. P. de Graauw, aldaar vlak bij woonachtig, hun best doden om het vuur te blusschen en de luxe artikelen in veiligheid te brengen, brandde de kraam geheel af en ging voor circa f800.- ver loren. Onder de kermisreizigers langs den weg werd een collecte gehouden om de belangrijke schade eenigszins te dekken; deze bracht f80.— op, ter wijl nog een open schaal bij de ver koolde overblijfselen stond, met een duidelijk leesbaar papier, waarop het publiek verzocht werd iets te offeren. Des avonds werd in de verschillende openbare vermakelijkheden gecollec teerd bij Ter Hall bracht deze col lecte de aanzienlijke som van f56.— op, in „Casino" ruim f25. De oorzaak van den brand is onbekend. Zakkenrollers. Voor deze heeren was het in de afgeloopen week weer een mooie gelegenheid om hun slag te slaan. De heer C. J., die een poosje aan den Kanaalweg in de drukte voor een café had gestaan, ontdekte toen hij er binnen ging om iets te ge bruiken, dat men zijn portemonnaie met f 12.35 had gerold. Drank-ellende. Zondagnacht werd een jonge vrouw, die te veel gedronken had, in het laantje aan de Hoofdgracht bewuste loos gevonden, met een halve flesch drank bij haar. Door een der toe schouwers herkend, werd het mensch door een paar mannen naar haar woning gebracht, waar haar echtge noot nog geneeskundige hulp moest ontbieden om de levensgeesten weer op te wekken. Inbraak. Toen de heer Chr. van Dijk, Zon dagavond in zijn woning "aan de Zuidstraat kwam ontdekte hij een kerel, die zich daar verborgen hield. De bewoner wilde den man mee nemen naar het politiebureau om hem hier te laten verklaren wat hij in zijn huis moest doen, doch op weg daarheen wist de inbreker onver wachts te ontsnappen on is tot nog toe niet teruggevonden. Bij nader onderzoek bleek, dat hij f60.- uit een linnenkast had ontvreemd. Een jubileum. Gisteren, Maandag 13 Juli, was het 25 jaar geleden dat Piet Brouwer als arbeider bij de H.1J.S.M. in dienst trad. Dat men dit feit niet geheel onopgemerkt voor den rangeerder liet passeercn, zagen we op het per ron van 't slation, waar het wacht lokaal van de arbeiders met vlaggen en groen en bloemen aardig was versierd en waar een mooi cadeau, zes stoelen, gereed stond. Per rijtuig werd de jubilaris van zijn woning gehaald en toen Piet het lokaaltje binuentrad, waar zijn koperen hoorn en zijn lantaarn netjes opgepoetst aan den wand hingen en waar eenige spoormannen in het beste pak tegen woordig waren, werd hij door den chef, den heer F. Hackenitz, hartelijk toegesproken, en gecomplimenteerd. Prins Hendrik te Petersburg. Reuter seint uit Petersburg d.d. 11 Juli: De kruiser „Zeeland", met prins Hendrik der Nederlanden aan boord, is heden de Newa opgeloopen. De Prins werd door grootvorst Andree Wladimirowitch en door den minister van marine begroet, en voer met hen naar den steiger, waar Z. K. H. door de leden van het Noder- landsche gezantschap werd ontvangen. Daarop begaven de Prins en de Grootvorst zich naar Tsarkoje Sélo, waar de Prins zijn intrek neemt in het paleis van zijn zuster, de groot vorstin Maria Paulowna. BINNENLAND. Begrafenis overste Thomson. Naar wij vernemen, zal de extra- rouwtrein, waarmee het stoffelijk overschot van overste Thomson van Amsterdam naar Groningen overge bracht wordt, Woensdagmiddag om 12 u. 19 van het Centraal-Station te Amsterdam vertrekken. De trein stopt alleen te Amersfoort (3 minuten), te Zwolle (5 minuten) en te Assen (4 minuten). De garni zoenen, daar aanwezig, zullen op de perrons opgesteld worden en de mili taire eerbewijzen brengen. Voorts passeert de trein Naarden Bussum, Harderwijk en Oldenbroek, waar even eens voor de militairen de gelegen heid bestaat, op de stations aan wezig te zyn. Om 3 u. 47 komt de trein te Groningen. Voorts kunnen wij nog mededeelcn, dat voor de rouwplechtigheid op den Kop van de Handelskade te Amster dam, zich reeds 15 personen hebben opgegeven om het woord te voeren. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 11 Juli. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman E. D. de Muinck; tweede stuurman B. C. Visser; derde stuurman H. Ph. Meyar. Slaking in den Het personeel van den Haagschen tram is sedert Zondagmorgen in staking gegaan, in hoofdzaak omdat de looneischen niet door de Directie werden ingewilligd. De tramdirectie verklaart dat zij deze verhooging, neerkomende op een jaarlijksche uit gaaf van f 130.000. niet kan betalen over de laatste jaren is aan de aan deelhouders slechts f 195.060 uitge keerd. De door den Burgemeester van den Haag aangeboden bemiddeling werd door de stakenden aanvaard, doch door de Directie vlakweg afgewezen. Zaterdagnacht tegen één uur mid dernacht hadden de besturen in de groote zaal van het gebouw van den Roorasch-Kath. Volksbond een ver gadering belegd, waar naar schatting meer dan 700 tramwegmannen aan wezig waren. Den heer P. Moltmaker was de leiding opgedragen. In zijn openingswoord deelt de voorzitter mede, dat na afloop der mobilisatie vergadering de gecombineerde hoofd besturen het adres hadden opgesteld en den volgenden morgen tegen 6 uur in de bus bij de directie hadden ge gooid. Na dien tijd heeft men in de grootste spanning verkeerd wat de directie zou doen. De directie is nu weer voor het eerst over de brug ge komen om een officieel antwoord te geven aan de organisatie, die ze steeds jarenlang heeft genegeerd. De directie heeft in dat schrijven haar oude stand punt gehandhaafd en medegedeeld niet met de organisaties te zullen onderhandelen over de hangende ge schillen. Heftig critiseert spr. de houding der directie die geen ander antwoord wist te geven dan door in de bladen te vermelden, dat 200 raarëchaussées zullen worden gezon den om denkende, nuchtere arbeiders, desnoods met geweld te keeren. Ernstig drukt hij de aanwezigen op 't hart kalm te blijven en met de handen in de zakken het verloop van den strijd geduldig af te wachten. Verschillende bestuurderen voerden daar nog het woord en veroordeelden scherp de houding der Directie. Onder groote instemming der ver gadering leest een hunner een corres pondentie voor uit de N. R. Crt., waar de correspondent uit Den Haag aan zijn lezers mededeelthet tramperso neel van Den Haag maakt zich gereed te staken, welnu, dat het stake en dat het zijn doel met de staking bereike! Dit laatste is mijn hartgrondige wensch en die van allen, die ik tot dusverre sprak over de zaak. De sympathie is met de beambten zoo algemeen en zoo beslist als het zel den voorkomt. De maatschappij ver dient schatten, de loonen zijn zeer laag, de eischen hoogst bescheiden. Het optreden van de vakvereeni- gingen jegens de hoofden der onder neming is even correct en hoffelijk alsdat van de leden zelf jegens het publiek. Men heeft den werkgever niet onverhoeds overvallen, kortom het recht staat hier aan de zijde van den werknemer. Maar niet alleen het te bereiken doel, ook het middel daar toe, de staking zelve, is mij sympa thiek. Op de vraag van den voorzitter wie morgen niet aan de staking zul deelnemen gaan 4 handen omhoog, terwijl op de vraag van den voor zitter wie wel meb wil doen, een spontaan „ja, wij allen" door de zaal dondeft. Voorts bracht de voorzitter nog ecu woord van hulde aan het Tweede Kamerlid ds. Van der Voort van Zijp, die met kloekheid de zijde van de arbeiders koos. In een krachtige pero ratie eindigt spr. zijn reeds vaak door applaus onderbroken rede. Op de mededeeling, dat het per soneel tot Maandagmiddag 12 uur in de gelegenheid zal worden gesteld den arbeid te kunnen hervatten of anders ontslagen zal worden, volgde een geestdriftig applaus uit deze ver gadering, terwijl op de vraag: .Tram men we morgen, Zondag, of niet?" een spontaan „Neen!" uit de honder den monden kwam. Om half zes werd deze nachtelijke vergadering door den voorzitter be ëindigd, terwijl de stakers tegen 1 uur weer in het gebouw van den R.-K. Volksbond bijeen werden ge roepen. Op voorstel van den voorzitter werd het volgende schrijven ter hand gesteld aan B. en W. der gemeeDte. de directie der H. T. M. en aan den raad van beheer. „In opdracht der hedennacht met het gezamelijke personeel uwer maatschappij gehouden vergadering hebben wij de eer, ter kennis van U.E.G. te brengen, dat in bedoelde vergadering, waar ruim 800 beambten uwer maatschappij aanwezig waren, met op 4 na algemeene stemmen door het personeel besloten is het werk niet te hervatten alvorens: le. voldaan is aan de wenschen van het personeel, op 9 Juli j.1. ter kennis van U.E.G. gebracht, en 2e. de hulpconducteur Van Putten, ontslagen wegens zijn op 10 Juli gedane verklaring, bij eventueele staking niet te zullen onderkruipen, weer in dienst is teruggenomen. De in dezen samenwerkende hoofd besturen verklaren zich te allen tijde bereid tot nadere besprekingen omtrent deze aangelegenheid. Tot handhaving der orde waren Zaterdag reeds verschillende deta chementen marechaussées aange komen. Totaal zouden een 100 tal manschappen worden ingekwartierd. Ingezonden Mededeeling. Dat Blikgroenten, Tafelzuren, Jams, Limonades, etc. zuiverder en smakelijker zijn dan elk ander fabrikaat,weet iedereen, maarweet gy ook, dat zij niet duurder zijn? Do geneeskundige commissie: Prof. Dr. P. ROTTING A, nyg heit Gegarandeerd vrij van kleur stoffen en conserveermiddelen. Hygiënische Fabriek van Verduur zaamde Levensmiddelen Amsterdam. Zondagmorgen vóór 12 uur reed geen enkele tram. Het Plein, anders een der brand punten van het tramverkeer, geleek een rustige ruimte, een soort van marktplein van een onzer Brabant- sche dorpen. Het Stationspleineven- eens. Even na twaalven, Zondagmiddag, werd het op 't Plein anders. Een motorwagen van lijn 8, die van daar naar het Gevers Deynootplein op Scheveningen rijdt, reed voor, be stuurd door een controleur, die een politie-agent naast zich had, terwijl poetsers op den motor- en bijwagen als conducteurs dienst deden. Op het achterbalcon van den motor wagen eveneens een politie-agent en op dat van den bijwagen een rijks veldwachter. 't Was een poging der directie,-om het bedrijf ia werking te stellen. Toen was het met de kalmte op het deftige Plein gedaan. Honderden schaarden zich aan weerszijden van de trambaan, vijandige kreten uitende aan het adres van het werkwillige personeel. Uitdrukkingen als: „Ver raders! Schooiers!" vertolkten de gezindheid. Slechts een enkele waagde 't, om als passagier in de tram plaats te nemen. Een heer en dame werden herkend, waarop het aan uitjouwen niet ontbrak. De bereden politie verscheen en etn aantal gewone agenten. Zij hielden de baan wij, doch het publiek, bestaande uit georganiseerden uit andere vakkeu, bield stand. Als een wagen van lyn 8 vertrok, werd een Indianengehuil aangeheven; kwam er een andere wagen aan dan werden dezelfde tooneelen herhaald. De trams van lijn 8, er waren v(jf wagens ingelegd, vertrokken, doch met zéér weinig passagiers. Het publiek waagde er zich niet aan. Alleen in den namiddag brachten de wagens van !ijn 8 nogal passagiers uit Scheveningen aan. Maar de op winding in de stad nam toe. Van lijn 13 werden door eenige grondwer kers de ruiten verbrijzeld, ook de wagens van lijn 8 bleven evenmin ongedeeld. Die van lijn 1, de lijn, waarop een aantal van de oudsten uit het personeel dienst doen, die zich toch, boven verwachting der stakingsleiding, bij de staking hadden aangesloten, hadden geen bepaalden triomftocht door het roode Haagsche district. In de volksbuurten, die deze wagens passeeren, bepaalde men zich niet tot jouwen en fluiten, maar werden ook allerlei projectielen op de wagens gericht, met het gevolg, dat te circa half drie van de vier wagens, die uitgereden waren, alweer drie in ontredderden toestand in de remise aan de Frans Halsstraat geborgen stonden. Omstreeks twee uur, toen een rijtuig van lyn 1, op zijn weg dooi de Wagenstraat gekomen was, ver sperden een aantal rijtuigen de rails. In plaats van, gelyk dit anders ge schiedt, den conducteur by het ont ruimen van de rails de behulpzame hand te bieden, hield het publiek nu de paarden tegen, zoodat het voor het trampersoneel onmogelijk was ze van het tramspoor te verwijderen. Of men wilde, of niet, de wagen moest stilstaan, en aangezien op de Amsterdamsche Veerkade voor een in aanbouw z(jnd huis een groote hoeveelheid steenen opgestapeld ston den, vlogen die in minder dan geen tijd door de lucht met als mikpunt de tram. De politieagent, numero 471, Asberg genaamd, die op het voorbalcon van den wagen stond, schoot ten slotte zijn revolver in dé lucht af. Dat bracht er even de schrik in. De rails werden vrijgelaten en met gebroken ruiten kon de tram zyn weg vervolgen. Middelerwijl zijn een 100 Berlijners aangekomen, die volgens de mede deeling der Directie, door meerderen zullen worden gevolgd. Het zijn zoo genaamde .„Streikbrechers", die be- hooren tot een 'vereeniging, welke 18000 leden telt. De Duitschers die thans in de remise aan de Laan van Meerdervoort ingekwartierd zijn, hebben hun eigen koks en koksmaats meegebracht, die in een daarvoor ingerichte zaal hunne werkzaamheden verrichten. De tram directeur heeft voor de noodige bed den gezorgd, zoodat de werkwilligen voortdurend in de remise konden blijven en althans gisteren noch met het publiek, noch met het stakend personeel in aanrakiug kwamen. Aangezien de burgemeester der residentie er prijs op stelt, dat de trams allen bediend worden door mannen, die met de constructie dei- wagens goed op de hoogte zijn, werd op een traject van ongeveer 100 meter geoefend. Ons bereikte intus- schen van verschillende kanten het gerucht, dat de autoriteiten ten slotte toch geen toestemming tot uitrijden zullen geven, omdat de Duitschers niet in het bezit zijn van eenig te 's-Gravenhage geldig zijnd rijbewijs of diploma. Mochten de Berlijners heden aan den arbeid gaan, dan vreest men, gezien de groote sympathie door het Haagsche publiek voor de stakers gekoesterd, dat zich ernstige ongeregeldheden zullen voor doen. De sympathie van het publiek, van hoog tot laag, is aan de zijde der stakers. Uit alle kringen der stad ontvangen ze steun en medewerking. Verschillende restaurants vroegen aan de stakingsleiders om toezending van steunlijsten. SPORT. Voetbal. Artisten-elftal H.B.S.-combinatie. Voorwaar, voorwaar, het is een zware taak, die thans op de schouders rust vau uw gelegenheids-verslagge ver. Want niet alleen, dat hij zelf nooit gevoetbald heeft, noch gekiept, noch zelfs de schoone functie van grensrechter heeft bekleed, maar hem ontbreken de aller elementairste bd grippen van wat voetbal is. Hij staat tegenover deze schoone sport zoo vreemd als Homerus zou staan tegen over een eventueele vliegmachine, die hij gezien zou hebben. Maar wat wilt u? Voor buitenge wone matches gelden buitengewone regelen, en wij staan in onze nuchtere onbevangenheid tegenover de voet balsport geenszins alleen, want, van het artisten-elftal waren er velen, die het in de beoefening van deze sport niet veel verder hadden gebracht dan de beschouwing van het leeren mon ster op het veld. „Meneer", vroeg ons de heer Klein- bloesem, met zijn artistieken krulle- bol on zijn aanleg voor embonpoint, toen hij, in Adam's kostuum, in de kleedkamer zich, na afloop van de match, stond aftedrogen, „meneer, kleedt u ons niet te veel uit?" Wy vonden deze vraag vrij over bodig. Ten eerste had de spreker zich zelf reeds uitgekleed, ten tweede be hoorde het niet tot onze taak ook zelfs figuurlijk iemand uittekleeden, en ten derde hadden de heeren zich, bijna zonder uitzondering, kranig geweerd. De medaille, die aan H.B.S. ten deel vielmaar daarover straks. Moeten wij nu deze half-serieuse match serieus behandelen? Heel offi cieel vertellen hoe het allemaal ging? Dat er een scheidsrechter was, die floot, een grensrechter, die met zijn vlaggetje waaide, dat er met vuur en élan gespeeld werd? Het zij zoo. Be ginnen wij bij 't begin. Dat was toen beginnen gofloten werd en de elftallen zich op het ter rein opstelden. De artisten trokken in vast aaneengesloten ryen op naar het strijdperk, helaas! waren ze maar steeds zoo vast aaneengesloten gebleven! begeleid door hoera- roepen der supportende dames van het gezelschap, die en haie stonden geschaard toen de dappere troep aan kwam. De meermin wier neus kapot was verbrand door de Huis- duinensche zon ('t flatteerde niet), en de vogels van diverse pluimage, die nu eens dit dan dat voorstellen ze waren en masse opgekomen om getuige te zijn van de nederlaag. Want 't zou een nederlaag worden, dat was al afgesproken. Best. Daarna stellen is dat niet de gebruikelijke term - de elftallen zich op en de heer Ter Hall maakt aanstalten tot den aftrap. Wie denkt, dat een aftrap een aftrap is, vergist zichde heer Ter Hall maakte er, zooals zyn gewoonte is, een revue in drie bedrijven van. Eerst trok hij jas uit en vest, deponeerde die op een hoopje met zijn manchetten en verdere ab- en dependenties, hield een speech, die in 't kort hierop neerkwam:„Bemoeien jelui je niet met mij. Ik trap af." Waarna hijniet aftrapte, doch zijn schot (ziet de noot) naast de bal deponeerde. Toen dan eindelijk dit historisch oogenblik historie was geworden en de aftrap tot het verleden behoorde, begon de match. Vooraf waren we door den heer Frans Meermans, thans aan het Rembrandt-theater verbonden, voordien bij Ter Hall, en hier wel bekend van het Operette-gezelschap Jan mart, gekiekt. Al heel spoedig na dun aftrap kreeg H.B.S. de leiding. De artistieke keeper, de heer Joh. Köhler, was nog niet op dreef en zonder te willen beweren, dat hy zijn plichten verwaarloosde, wist hij toch het eerste schot het beste niet te stoppen. Hoe overigens de artisten uit d'r slof schotenKlein- bloesem, met de krullebol, had een fraai oogenblik; hij bloesemde groot op en trapte klassiek, maar kon toch niet in 't doel komen. De artisten •waren erg solidair, te solidair volgens de regels der voetbalkunst; ze zaten als kakkerlakken op hoopjes om elkaar een vlieg af te vangen. Van kakkerlakken gesproken: was het niet Sim. Niouwenhuizcn, de kakkerlak, die gelijkmaakte ja, waarlijk, daar gaat de bal het net in. 'I De leur zal, hier on elders, bemerken, dat w|i goede en gangbar» technische tonnen In-bhen ongedaan l(jdeuB on» Verbluf "P hel terrein. Eu furgeuot on devienl forgeron. Geweldig joelden de zeenimfen: heil Bobbie, heil! Af en toe kwam de heer Ter Hall zijn strydend troepje ter hulp. Want er waren al enkelen die aemechtig begonnen te doenéén riep om een pauze van tien minuten voor hem alleen. Maar het heilige vuur be zielde ze allen, en de heer Ter Hall kon niet veel meer doen dan in den weg loopen, hetgeen ZEd. dan ook behoorlijk deed. Het aantal gemaakte goals was ont zettend, onrustbarend, dat kon on mogelijk goed afloopen. Want nadat Bobbie gelijkgemaakt had, kwam al heel gauw de leiding weer in handen van de artisten. 't Werd 2-1,2-2, toen kwam Wolferts van de artisten en maakte 3-2, en De Bats (artisten) maakte 4—2. Toen blies de heer v. d. Berkhof (scheidsrechter) pauze. Maar eerst kwam een krans, een fraaie, artistieke krans, en het was niemand minder dan de stuurman, die er mee vereerd werd. Van wege zijn initiatief; hij had n.1. het elftal, dat een tiental was, opgericht. De woorden welke door den heer Ter Hall. bij de overreiking dezer tropee werden gesproken, mogen helaas niet geboekstaafd worden, 't Leek ons overgroote bescheidenheid, maar er moet naar worden gehandeld. Toen ging de stuurman de lucht in: three cheers, hurrahJan Groot bleek zijn rose broekje gescheurd te hebben bij had nu een fraai grijzen pantalon aangetrokken, die hem niet kwaad stond. Kleinbloesems zuidelijkste deel hij fctond met 't gelaat naar 't noorden bleek min of meer te drijven, te oordeelen naar tal van streeperige vlekken op het rood van zijn pantalon. Hinderlijk was het niet; een ietsje onaesthetisch. Maar Jo Köhler! Die bleek in de pauze reusachtige keep-hoedanig- heden te hebben opgedaan. Vier maal achter elkaar wist hij, met opoffering van zijn gehoele persoonlijkheid een schot tc stoppen, en de vyfde maal schoot de bal hem voorbij. Eens had hij de bal te pakken en bewerkten, vier, vijf H.B.S.-ers hem van alle kanten; de detective noch tans gaf geen kamp en smeet het bruine monster (zie de noot) hoog •over allen heen. Toen viel-d-ie, van wege de inspanning, - de detective n.1. En de meermin met de verbrande neus, de andere dames en het overige publiek, zc riepenhoeraof hoezee al naar hun aard. Men besloot Köhler Göbel te noemen, „'t Scheelde maar éen letter", zei 6en jongen, daarbij blijk gevende óf niet te kunnen spel len óf een onduidelijke voorstelling van het begrip letter te hebben. Een incident met een veldwachter en een boef bracht er meerdere vroolijkheid in. De veldwachter arresteerde den boef, op wiens hoed het begin van de lynchwet werd toegepast. Daarna nam de veld wachter de bal op en deponeerde die netjes in het netje, 't Was een punt voor H.B.S. Eenmaal raakte een H.B.S.-er in zijn eigun net verward. Dit verhoogde er de stabiliteit niot van. Hij kwam na eenige geweldige rukken vrli, met achterlating van een schoenveter. Zoo ging het nog een tijdje door. „Do tijd gaat snel, gebruik hem wel" was het devies van H.B.S. Bal na bal werd in het uet-met-den-schoen- veter gedeponeerd, maar ook de artisten kregen er nog een punt bij, 9 5 was de eindstand. We stonden er allemaal paf van, sommigen duikel den kop (of is het duikelkopten die ellendige ingewikkelde werk woorden ook!) en allemaal dreven ze. Behalve oom Daan, de grens rechter, en de jongeheer die met d'r vlaggetjes zwaaiden. Bobbie had in de pauze een palmtak geplukt langs een sloot, waar hij bijna in rolde, maar die was verloren gegaan, - de palmtak n.1. De uitreiking der medaille was een indrukwekkende plechtigheid. Sommigen waren hun aandoening niet meesterzilte tranen druppelden langs der meermin stukkend neusje, en allen waren er kapot van. Van de plechtigheid namelijk. De heer Ter Hall hield een speech. Ook deze kunnen wij helaas niet weergeven vanwege het opdringend publiek, dat den verslaggever ver hinderde notities te maken. En zonder notities gaat het niet. Maar er kwam o.a. de beeldspraak in voor dat H.B.S. de medaille op den boezem van baar vaandel mocht hechten, waarop een onderofficier van H. M. de Koningin de opmerking maakte dat een vaandel geen boezem heeft. Hetgeen nog onzes inziens zou moeten worden bewezen. De captain van H.B.S. zei, dat hy de medaille dankbaar aanvaardde, ofschoon onverdiend. Dit nu was on juist; de medaille was wel degelijk verdiend, want hij was speciaal voor H.B.S. geslagen, 't Was logisch on mogelijk, dat de artisten zoo'n medaille hadden kunnen winnen. Toen werden we weer gekiekt door den heer Frans Meermans, en daarna was 't uit. ,'t Volgend jaar komen we revanche halen", zei de heer Ter Hall. A rivederci, signori Ad interim. H.F.C.-Trekvogels. Eerst een nederlaag van 5—0 en nu een overwinning van 4-3, dat mag werkeiyk een mooie revanche heeten. Ongetwyfeld heeft H.F.C. dien uitslag te danken aan Pelser en Kiljan, die deii vorigen keer op het appèl ontbraken. Dun Ajax-lui, die nog ver sterkt waren met Ziegeler, viel dat resultaat van 4-3 dan ook niets mee. Om over drieén fluit scheids rechter Kubbe beginnen en de mid denvoor van Ajax trapt weldra af. Ze spelen tegen zon, maar hebben eenigszins het voordeel van den wind. Ze schynen hiervan te profiteere», want de eerste tien minuten zijn beslist voor de Trekvogels. Pelser maakt steeds ruim baan, en ook Meerburg met Van Arnhem werken uitstekend. Pelser werkt zich er eindelyk alleen maar doorheenvóór het doel passeeit hy naar Taylor, die echter nog niet op dreef is. Nu is echter het sein gegeven door den aanvoerder en de H.F.C.-voorhoede zet nu steeds flink op. Daar zet Groote voor, helaas valt Kiljan net. Taylor neemt het daarom over en de doelman van Ajax moet eeli hoekschop forceeren. Weer keeit men terug. Kiljan onderneemt één van zijn bekende rennen, passeert den r.-achter door naar Taylor over te zetten en deze draalt niel om tot ieders verbazing een onhoudbaar schot te lossen (1-0). Dat is toch wel wat prikkelend voor onze Trekvogels. De vleugelmannen rennen dikwyls langs het lijntje, zetten goed voor, maar- het binnenstel heeft zijn vorm van vroeger niet te pakken. Eenmaal weet Riemerts nog net te redden door uit te loopen. Men schiet toch te weinig bij de tegenpartij, dat be wijst wel, dat soms de middenspelers maar eens een schot lossen. Bij H.F.C. is men gelukkiger. Bak werkt weer onvermoeid hij geeft aan Kiljan over en nu geeft deze zijn linkerbuurman eens een kans. Groote is voor schieten altyd te vinden, daar vliegt al zoo'n schuiver en de keeper kan ten 2de male visschen. Een prachtschot(2—0). Dan krijgen we een intermezzo. Iemand brengt het publiek even in opschudding. We zullen echter zoo'n handelwijze niet nader quallflceeren. Alleen hopen we, dat hot bestuur van H.F.C. zijn plicht zal doen,, en wat meer radicaal te werk zal gaan. Weldra zijn de hevig berooide ge moederen weder tot bedaren ge komen en het spel gaat verder. Spoedig is het echter rust. De warmte doet zich geweldig gevoelen, inzonder heid op het spel van H.F.C. De Trekvogels raken wat meer inge speeld en dadelijk na de hervatting weet do l.-binncn al te doelpunten. Buitenspel-positie .is oorzaak, dat dit punt niet wordt toegekend Lang laat dat puntje echter niet op zich wachten. De l.-binnen brengt weer op en weldra ziet Riemerts zic.h door den r .-midden gepasseerd (2-1). Doch de Ajax-keeper krygt het ook be nauwd.- Daar maakt hy moor dan twee pas. Een vrije schop dus. Bak plaatst deze achteruit naar Pelser, die netjes den stand weer vergroot (3-1). Het schynt nu gelijk op te gaan met de punten. Ajax komt weer aan de beurt. De vlugge links midden passeert naar den midden voor, die door de verdediging heen loopt en Riemerts geen schijn van kans geeft (3-2). De Trekvogels komon in de meerderheid. De in.- voor kopt een goeden voorzot van den r.-buiten net naast. Even daar na lost hy een goed schot, dat Riemerts mooi stopt. Groote en Kiljan brengen wat opluchting. De eerste geeft weer een lagen schuiver. Dan zien we Kikkert voorzetten. Kiljan kopt den bal bij Taylor, die warempel alweer een goaltje maakt (4 2). Nu is het de beurt aan de Trekvogels. Ze sluiten H.F.C. wat in, en in die periode maakt de l.-binnen een kleiner verschil in stand (4-3). Men zwoegt om den stand gelyk te maken, maar het lukt niet, ofschoon hot gerust wel verdiend zou zyn. Zoodoende komt het einde mot een 4-3 over winning. C. v. S. Ingezonden Mededeeling. Slechte Spijsvertering. Wanneer ons voedsel niet behoorlijk verteerd wordt, worden het bloed ou dientengevolge de weefsels en verdere organen van qns lichaam niet behoor- lyk gevoed. Van welke uitstekende hoedanigheden uw voedsel ook moge zijn, in welke hoeveelheden gij het ook gebruikt, uw bloed wordt arm eu vormt zich niet in voldoende mate. Uw gelaatskleur wordt geel, het vleesch wordt slap, uw lippen worden bleek en uw tong beslagen. Gij gevoelt u gedrukt, gij hebt geen eetlust en alles wat gij gebruikt hindert u, gij krijgt maagpijn, een gespannen gevoel over dc borst, last van hoofdpijn, enz. Verzwakking en bloedarmoede kunnen optreden. Het is van het grootste belang zorg te dragen voor een behoorlijke ontlasting en indien uw spijsvertering niet in oide is, kunt gij niets beters gebruiken dan Foster's Maagpillen. Zy werken zacht, doch afdoende, zij herstellen een vrlie vloeiing der trage gal en hergeven het arbeidsvermogen der spijsverteringsorganen. Dank zij hun aangename on zachte werking, zijn zij het aangewozen middel voor vrouwen zoowel als mannen, grijs aards' zoowel als kinderen. Foster's Maagpillen zijn te Den Heider verkrijgbaar bij de Firma De Bie-Biersteker, Keizerstraat 93, a f 0.65 per flacon of f3.60 per zes flacons. Eischt de- echte en weigert elke flacon,die niet voorzien is van nevenstaand hun dulsuierk. (45)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1