Amsterdamsche Beurs. 3u/u Ned. W. Schuld 214% idom 6% Tabak Bulgarije 4% Goud Hongarije 4% Oostenrijk 0 Rusland 6e Em. i% Binn. Mexico 4% Fund Brazilië r> A "lo Amsterdam 45lo idem CerL Ned. Handel Ml). Amalgamatcd Copper Oom. Am. Car 4 Foundry Am. Hide 4 Leather Common Steels Guit. Mij. Vorstenlanden. Ketahoen Redjang Lebong Plttsburg Coal Intor. Rum. 1'etroloum Kon. Ned. Petroleum Orion Petroleum Amsterdam. Rubber Ml|. Dell Batavia Rubber Ned. Amer. 8toomvaart Nederl. Scheepvaart Unie 414% Marlnebond Pref. Marine Deli Batavia Tabak Deli Maatschappij MedanTabak Maatschappij West Java Theo Holl. IJz. 8poorweg MD. Staatsspoor 1 Staatsspoor 4% Wladikawkas 1886 Gommen Topeka I Missouris Rock Island South Rails Union Paclflc 3% lot Amsterdam 2 j$°/o lot Antwerpen Conga loten MARINE EN LEGER. i aan De Schelde te Vlisslngen gebouwde onderzeeboot K I zal nog dczo maand naar Willemsoord vertrokken om aldaar verder voor de reis naar India te worden In gereedheid gebracht. B(j K. B. is kap. t. z. A. J. van vgl ontheven van de hem tijd. i dlr. en comm. dor marine tAmsterdam, deze betrekking wederom opgodragen aan vlce-adm. G. F. Tyd6man. BIJ K. B. is aan off. v. gez. Ie kl. b'u de zoo- roacht F. Slkkema en aan luit. t. z. 2e kl C. Mórzer Bruyns met 1 Aug., wegens ungcscliiklh. voor de verdere waarn. van den mil. dienst ten gevolge van lichaamsgebr., eervol ontslag uit aen zeedienst verleend, ouder toekenning van pensioen, resp. van f1426 en f1001 'sjaars. De kapitein J. H. C. P. Brand I van hol 3e baU, 21e regt. infanterie te den Helder, wordt op 16 dezer ontheven van zu'ne detacheerlng in de stelling van Amsterdam. De sergl.-jnajoorlustruct. IJ. Hardorlf van het 21e regl. infanterie zal tegen 1 8eptomber a.s den militairen dienst met pensioen verlaten Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië Verzendingsweg. Per: Datum der bezorging. T(Jdst.der laat. busl. a/hPoslk. zeepost via Amsterdam 17 en 31 Juli 6.66'sav ost via Rotterdam 34 6.65'sav. mail via Genuu 14en2S 0.66'sav. Holl.mail via Marseille Fran. mail via Marseille (v. Atjeh, Sumatra's Westkust en Benkoe- Jen, alleen op verlan gen der afzenders). Dultsche m. vla Napels Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo Eng. mail vla Brlndisl 117 ei Holl. mail via Genua 14 ei Holl. mail vla Marsollle (alleen op verl. d. afz.) Fran. mail via Marseille I Dultsche m. via Napcis Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra mail vla Genua Holl. mail via Marseille (alleen op verl. d. afz.) Fran. mail vla Marsollle (voor Atjeh alleen op verlangen d. afzend.) Dultsche m. via Napels Naar Guyana (Suriname) Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Kangean, thuisreis, is 12 Juli Ouossant gepass. Kariuiata, uitreis, ls 12 Juli Kaap Bon gopiuis. Kon. der Neder), thuisreis, vertr. 11 Juli v. Pcrim. Krakatau, thuisreis, vertrok 11 Juli van Periul. Oranje, uitreis, is 11J uli Perim gepasseerd Rembrandt, uitreis, vertrok 11 Juli v Tanger. Vondel, thuisreis, vertrok 12 Juli van I,issal>on. Celebes, thuisreis, vertrok 12 Juli van Sabang. Sumatra, uitreis, pass. 13 Juli OuessanL Rotterdamsche Lloyd. Samarinda, uitreis, vertrok 10 Juli van Snez. Wills, uitreis, passeerde 11 Juli Kaap «lol Arm!. Bengalen vertrok 11 Juli van R'duin nnur Java. Madioen, thuisreis, vertrok 11 Juli van Padung. Aracan, van Marseille naar Antwerpen, is 11 Juli Gibraltar gepasseerd. Deli, uitreis, is 13 Juli Perim gepasseerd. Insulinde, uitreis, arriv.12 Julite8outliamplon. Jacatra, uitreis, arriv.12 Juli te Hamburg. Kawi, uitreis, vertrok 11 Juli van Colombo. Merauke, thuisreis, vertrok 12 Juli Marseille. Paleinbahg, thuisreis, vertr. 12 Juli v. Port-Said. Rindjani, thuisreis, vertrok 12 Juli van Marseille. Kon. Holl. Lloyd. Zaanland arriv. 11 Juli v.Buenos-AyresleA'dam. Kennemerland, uitr., arriv. 12 Juli te Montevideo. Rijnland, thuisreis, pass. 11 Juli Kaap Verd. EU. Kon. West-lndisch8 Maildienst. Luna, thuisreis, vertrok 10 Juli vanTnniilad. Fauna,uitreis, arriveerde 10 Juli te Colon. Lodewlik v. Nassau, uitr., vertr. 10 Juli v. Madera. Oranje Nassau vertr. 10 Juli v.N.-York n.W.-IndlB. Jan v. Nassau arriv. 12 Juli v. Suriname te A'dain. I via Queenstown mail via Southamplon (alleen op verL d.afz.) mail via St. Nazaire Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba x IC en 90 Juli eiken Dlnsd. en Vrijdag 1 Aug. post vla Amsterdam il via Soutbampton of Queenstown mail vla Hamburg (alleen op verl. d. afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: zeepost vla Amsterdam 1(1 en 30 Juli 6.01 (alleen op verl. d. afz.) muil vla Engeland 27 O.tü Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 3.40 's namiddags. Haven te Nleuwediep. 14 Juli. Vertrokken sleepboot „Titan", Duinkerken tot bet overbrengen van een schip van daar naar Port Talbot. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 11 Juli. Aangebracht door 70 korders te zamen 2 tot 10 stuks groote tor" 10.90 per stuk, 10 tot 80 stuks middolbong f0.' a f0.60 per stuk, 10 tot 100 stuks kleine tong f 0.10 a 10.16 por stuk, 10 stuks tarbot f4.00 f6.00 per stuk, 1 tot 2 mand stortschol f4.00 fC.00 per mand, 1 tot 2 mand kleine schol f 1.00 a f 2.IW por mand, 1 tot 2 mand schar f2.00 a f2.60 per mand, 1 tot 3 stuks rog f0.70 per stuk. 13 Juli. Van 6 korders te zamen 40 stuks Ïroote tong fOB6 por stuk, 200 stuks middel ong f0.86 per stuk. 160 stuks kleine tongfO.10 per stuk, 6 mand stortschol f4.00 per mand, mand kleine schol fLOO per mand. 14 Juli. V.ni. 8 uur niets. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 11 Juli 1914. Aangevoerd 27 paarden f70 a 300, 29 koelen en ossen f 180 a f326, 34 nucht. kalveren f8,- a f25,-, 12 magere schapen f20.- a f28,-. 46 lammeren f 12 a f 20, C magero varkons 118,- a f22,-, 176 biggen f'0,00 a f11, 4 bokken en gelten f3,- a f4—, 5 kleine bokjes f0,75 a 11.60, boter per half K.G. hoogste prijs f0,72', iniddelprlis f0.06, laagste prijs f0,00, aangevoerd 0160 kop, kipeleran f 4. - a f 4,80 por 100. Hoorn, 11 Juli 1914. Tarwe f6,76 a f9,-, gerst f6,25 a fÜ^O, haver f 4,00 a f4,60, groene erwten flOjiOa 11,-, grauwe ren fóo,— a f00,-, 0 varkens f 141 biggen f9,- a f18,-, 00 paarden f0—.- f0-.-, kipeleren f4,30 a f4.60, 3720 kop boter CO a 05 ct. per kop. Alkmaar, 13 Juli 1914. Aangevoerd 7 koeien en ossen f250.- af 830, 62 vette kalveren f46,-1 a f135,-, per K.G. f0,86 a f 1,49 nucht. Idem f8,— a f24,—820 vette schapen f26.- a f33,-, 429 vette varkens l'0,42 a r0,49 per K.G., - magere id. f - a f Amsterdam, 13 Juli 1914. Ter markt, waren heden aangevoerd 260 vette kooien. Ie kw. 81 a 86 CL, 2e kw. 70a79ct., 3e k w. C7 a 73 ct.146 molk- en kalfkoelen f830 a f330, noo vette kalveren, le kw. f0.00 a 0.00,2o kw. 10.00, 3e kw. f0.00 per K.G.; 112 nuchtere kal veren f 12 a f 3ü per stuk, 15 schapen f Ma f34 per stuk. 000 lammeren f00,- af 00.— per stuk. C40 vette varkens, Hollandsche le kwaliteit 44 a 46 cl., 2e en 3e kw. 42 a 41 ct. per K.G. Beverwijk, 18 Juli. Salade van f 1.00-1.60 p. 100 krop, wortelen van f 4.00—6.00 per 100 boa, rabarber van f3.00- 4.00 per 100 bos, komkommers van f 3.00—6.00 per 100 stuks, doppers f6.00—6.00 per 100 pond, cauucijners f7,00— 9.00 per 100 pond, peulen fo,00- 8.00 per 100 pond, tuinboonen f0.30-0.60 per zak, postelein f 6.00-8.00 por 100 bon, bloemkoul f 6.00-10.00 per 100 stuks, aardbeien f 3.50-6.- per 100 maniBus, aardbeien voor export f12,— Purmerend, 14 Juli. 7 stapels Fabriekskaas per 60 K.G, f 9 Boerenkaas 60 f 1 Commissie 60 r 2 Middelbare 60 f C K.G. Boter per K.G. f 130 11 6 Runderen; 322 vette per K.G. f 0.72 f I2G3 melke en gelde f lWi— f s Stieren f 000.— f 3 Paarden f 000.- f 2 vette Kalveren per K.G. f 0.80 f 0 nuchtere id. per stuk f 16.— f 7 vette Varkens per K.G. f 0.43 f 9 magere ld. per stuk f 7.- f r 9tuk f 8.- f f 26.- f f 00.- f f 14.- f Biggen Schaliën - Overhouders 2 Lammeren - Ganzen - Kalkoenen - Kipeleren p - Eendeieren i - Kievitseieren per stuk f 0.- - mand Appelen r 0.- - mand Peren f (X- f 0.- f 0— 100 stuks f 426 Burgerlijke Stand van Helder, van 12 en 13 Juli 1914. BEVALLEN: A. van Die-Schel lingerhout d.; C, Kapitein - Wal, d.; B. Middelink-Coerman d.T. van 'tOosten, z/n. Heykoop-de Bruijn z. OVERLEDEN. B. Noot-Oudijk, 67 jaar, F. van der Hauten, 34 jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Mag dat zoo, uieneer? 't Schijnt wel,badmeester, andera zou de politie 'twel verbieden. Niet waar? Maar ziel-u meneer, de meeste mcnschen kunnen voor een bad geen 20 cent betalen (of 15 in abonnenjent). En er is niemand, die ze 't zwemmen in zee belet. Maar vindt u het niet een schandaal, dat de gemeente zelf geen zwembad exploiteert? Och, badmeester, 't rendeert niet, juist vanwege de gratis-gelegen heden, die de gemeente zelf verschaft. Nee, dat zou niet loonen. Hè meneer, zoo'n gemeentelijk zwembad. Daar zou ik nou wat voor voelen. Dan konden ariue drommels voor niemendal en andoren voor eeil dubbeltje zwemmen. Eu weet u, meneer, wat dan nog het mooiste was? Nee, badmeester. Ziet-u, dan was er controle op onder- en bovenkloeren, wat de jongens betreft. Dan kon ik daar eens netjes een lijst van aanleggen, en die kon dan altijd goede diensten bewijzen. En behalve dat loeren ze hier zwemmen en slaan ze altijd onder toezicht. Jk wil wel gratis zwemlessen geven, meneer, als dit. plannetje eens door kon gaan. - 'k Help het je wenschen, bad meester. Wat inij betreft, heb ik me altijd geërgerd aan het onsmakelijke gezicht op den zeedijk. En je kan nergens anders wandelen als je wat frissche zeelucht wilt hebben. - Nou meneer, we zullen maar op hoop van zegen leven. Weet u nou goed? Knieën intrekken, daarna de beenen zijwaarts uitslaan met de voetzolen naai buiten Kyk maar eens, badmeester. Prachtig, meneer, prachtig. Ik maak een reuzenzwemmer van u, zonder hengel. Zal u eens zien. Nou, badmeester, ik hoop, dat jo wenschen nog eens in vervulling gaan. Een gemeentelijk zwembad Dat zou een ideaal zijn. De badmeester kreeg het nu druk met een dikken jongen, die duiken wou en nog niet mocht. Wij maak ten van de gelegenheid gebruik om weg te gaan, werden evenwel nog nageroepenZe moeten eerst door en door zwemmen kunnen, meneer, voor ze in het diepe bassin mogen Dag meneer! Dag badmeester! kantoor verbrand zijn, alsmede een hooimijt en een belangrijke voorraad twijg. De brandweer uit Meppol was spoedig ter plaatse, waardoor de woning van Oh. behouden is gebleven. Zijn bloeder heeft gevaarlijke brand wonden bekomen. Alles is verzekerd. Een beleediging. In de Vrijdag gehouden Raadsver gadering van Schoonhoven heeft de burgemeester meegedeeld, dat hij een aanklacht zal indienen bij den offi cier van justitie, naar aanleiding van de uitdrukking, door den wethouder H. A. Schreuder in de vorige zitting gedaan: dat alle verordeningen, die de gemeente heeft, prul verordeningen zijn. De burgemeester achtte den Raad door deze uitdrukking beleedigd en oordeelde haar strijdig met het algemeen belang. Vooraf had de voor zitter geconstateerd, dal do notulen, waarin bedoelde' uitdrukking is opge nomen, ongewijzigd waren goedge keurd en vastgesteld. („N. R. Ct.") BUITENLAND. BINNENLAND. - Hr. Ms. „Zeeland" is 11 dezer te St. Petersburg aangekomen. Hr. Ms. „Heemskerk" is II dezer te Willemstad (Curagao) aangekomen Hr. Ms. „Noordbrabant" wordt hedenavond te Ymuiden binnen ver wacht. De leerlinge van School 8 Joh. W. Houwing, legde Zaterdag j.1. met goed gevolg het toelatings examen af voor liet gymnasium te Breda. Da gezondheidstoestand van den burgemeester. Gistermorgen ontvingen wij bericht dat den toestand van de Burgemeester iets gunstiger is. Herhalingsoefeningen. De miliciens, behoorende tot de lichting 1907 van de 3e en 4e coinp., le bat., 4e regt. vesting-artillerie, komen op 20 Juli a.s. voor herha lingsoefeningen te den Helder onder de wapenen. Een gesprek in de Binnenhaven. Niet aan de Binnenhaven, lezer. Ook niet op de Binnenhaven. Neen, in de Binnenhaven, of juister uitgedrukt: in het water van de Binnenhaven, en nog juister omschrevenin de bad inrichting van het Departement Hel der der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De badmeester had juist theorie-les gegeven in 't zwemmen: knieën samentrekken, meneer, daarna zijwaarts uitslaan met de voetzolen naar buiten, daarna byeen brengen goed zoo, meneer, u avanceert, niet bang zijn. Ik heb ze aan den hengel gehad, meneer, die de heele Binnenhaven bij elkaar schreeuwden, alsof ze zoo zouden verdrinken De bezoeker schudde do natte lok ken als wijlen Neptunus, alsof hij wilde zeggen: - Wat 'n rare men- schen zijn er toch in de wereldToen de badmeester even adem schepte, nam de bezoeker het woord, en zei Jonge, jonge, wat is dat water lekker, badmeester! Dat doet een menscb z'n botten goedl Zesentwintig graden, meneer, 't Is een godenbadje wat u nou krijgt. Weet je wat ik zoo jammer vind, meneer Nee, badmeester. Dat er niet meerderen gebruik maken van deze inrichting. Jonge, jonge, 't is toch zoo'n mooie inrichting, meneer. Kijk u eris, toen hij zag, dat de bezoeker even uit het water kroop, gaat u deris mee, dan zal ik u eens laten zien. En de badmeester toonde den bezoeker verschillende schoone zaken, welke by eene bad en zweminrichting behooren, als daar zijn-; apparaat voor de droge lessen, hengel voor de natte id., zwemgordels in verschillende soorten.Allemaal zelf gemaakt meneer, zei de bad meester met trots. 't Zit er niet an bij de inrichting om dat te kunnen bekostigen, en ik heb veel te veel liefhebberij in mijn werk, meneer, om niet te maken, dat alles in de puntjes is. De bezoeker begon verdacht te rillen en maakte gauw, dat hij weer in 't lekkere warme water kwam. Maar hij ging wel op het praatje van den badmeester in. Kan de inrichting zich niet be druipen, badmeester? Jonge nee, meneer. Dat wordt al maar gesubsidieerd, maar als we 't van de klanten moesten hebben, dan konden we wel sluiten. Da's jammer, badmeester. Wat zal ik u zeggen, meneer? De menschen hebben veel te veel gelegenheid waar ze gratis terecht kunnen. Kijkt u maar eens langs het Kanaal, meneer. En op den zeedijk, badmeester. Je zou nog werk hebben om al de vuile hemden te tellen, die je daar te zien krijgt. Stichtelijk gezicht voor Bij K. B. is de commies bij 's Rijks werven J. F. Kloprogge te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Prins Hendrik in Rusland. Reuter seint uit PetersburgDe kei zer en de keizerin ontvingen prins Hendrik der Nederlanden. Na de ont vangst had een dejeuner plaats, waar aan ook de kinderen van den keizer, de grootvorstin Maria Pawlowna en het gevolg van den prins deelnamen. Jhr. mr. J. Roëll. j Na een kortstondige, hevige onge steldheid is gisteren te 'a-Gravenhage overleden jhr. mr. J. Roëll, 70 jaar oud, vice-president van den Raad van State, oud-minister, oud-lid der Tweede Kamer, voormalig griffier der Zuid-Hollandscho Staten. Burgerkleeding voor onderofficieren. Het Hoofdbestuur van „Ons Be lang", vereeniging van onderofficie ren der Ned. Landmacht, heeft den Minister van Oorlog verzocht het dragen van burgerkleeding te willen veroorloven aan de gehuwde en huw- gerechtigde onderofficieren en zulks op Zon- en feestdagen, zoomede wan neer zij zich met verlof bevinden. Contributieverhooging „Ons Belang". Tot op 1 Juli j.1., de dag, waarop de contributie voor bovengenoemde onderofficiersvereeniging der Land macht werd gebracht van 30 op 50 cent per maand, hebben slechts 185 leden naar aanleiding van de contri butieverhooging voor het lidmaat schap dier vereeniging bedacht, ter wijl intusschen ruim 200 nieuwe leden toetraden. Vacantieregeling Gemeente werklieden te Amsterdam. Onmiddellijk na liet bekend worden van den uitslag der stemming heeft de Federatie van Gemeente-Arbeiders een extra-nummer doen drukken van haar orgaan „De Gemeente-Arbeider' vol van heftige beschuldigingen tegen de sociaaldemocratische raadsleden die „hun beginsel aan den kapstok hebben gehangen en du positie hun wethouder stelden boven het belang van meer dan 10 duizend arbeiders." Vuurwerk ontploft. Zaterdagnamiddag heeft in de keuken van perceel no. 51 aan de Van Houweningenstraat, to Amster dam, een ontploffing plaats gehad. De bewoner, de vuurwerkmaker Hou ten was bezig met het maken van klappertjos, toen plotseling door wrij ving van «le alagsas het kruit ont brandde. De ontploffing was zoo hevig, dat uit keuken cn achterkamer de ruiten werden weggeslagen. De werkman kreeg wonden aan borst en aangezicht. Het bloed liep hem uit de ooren. Brandweer en Geneeskundige Dienst verleenden hulp; het slachtoffer werd per auto brancard naar liet Wilhelmina-Gast- huis vervoerd. Eerst de burgemeester, toen de secretaris en nu de wethouders. Na den burgemeester en den secre taris van Rotterdam komen nu de wethouders dier gemeente aan de beurt voor salarisverhooging. Twee raadsleden doen het voorstel aan Ged. Staten. Ze vragen verhooging der jaarwedden van de wethouders van f4000 tot f6000, wat naar betoogd wordt., meer in overeenstemming zal zijn met de eischen, welke het ambt stelt. Het maximum-pensioen der wethouders willen zij echter zien blijven vastgesteld op f2000. Benzine-ontploffing. Gisternacht maakte de heer Van Chulik, die bij zijn broeder, een visch- handelaar aan de Reestbrug by Meppel inwoont, zijn motorfiets schoon. De benzine vatte vlam, ontplofte met het gevolg, dat een groote schuur eu Het onderzoek naar de ramp van de „Empress of Ireland". Quebeck, 11 Juli. Lord Mersey heeft heden de conclusies, door dos coiji- miHSie van onderzoek inzake de aan varing op de Sint Lourens-rivier, tusschen de „Empress of ireland" en „Storstad", vastgesteld, voorgelezen. Tuftenes, de officier die tijdens de aanvaring het commando over de „Storstad" voerde, treft, volgens de commissie, de schuld voor de aan varing, omdat hij de koers van de „Storstad" heeft veiandord eu heeft nagelaten den kapitein te waar schuwen toen hij don mist zag naderen. De ramp mag, volgens de commissie, geenszins worden toegeschreven aan eigenaardigheden van den waterweg op de St. Lourëns, zij had onder gelijke omstandigheden overal kunnen voorkomen. De kwestie der verantwoordelijk heid voor de ramp noemt de com missie gemakkelijk op te lossen, omdat zij beheerscht wordt door de vraag, welk van beide schepen tijdens den mist zijn koers heeft veranderd. Indien Tuftenes verondersteld heeft, at de „Empress of Ireland" de Storstad" aan bakboordzijde hueft willen voorbijvaren en dat zij door haar lichten dat voornemen te kennen heeft gegeven, dan heeft hij zich vergist. Die vergissing zou echter geen kwade gevolgen hebben gehad, als de „Storstad" maar dezelfde koers had gehouden. Voorts geeft de commissie als haar meening te kennen, dat kapitein Kendall (van de „Empress") beter zou hebben gedaan als hij de „Stor stad" meer ruimte had gelaten om te passeeren. Dat hij zulks heeft nagelaten, beschouwt de commissie echter niet als bijkomende reden voor de aanvaring. Ook kan men niet zeg gen dat het bevel om te stoppen, door Kendall uit voorzorg gegeven, blijk geeft van weinig beleid. Het snelle zinken van de „Empress" verklaart de commissie uit de ge deeltelijke vernieling van het gesloten waterdichte schot tusschen de beide machinekamers. De commisie beveelt voor de toe komst aan. alle patrijspoorten en zooveel mogelijk waterdichte schot ten tydens mist te sluiten en vlot ten gereed te houden, die vanzelf wegdrijven als een schip zinkt. Noodlottige ontploffing. Shanghai, 12 Juli. Gisternacht had nabij het arsenaal van Klangnan, aan boord van het Chineesche oorlogschip „Tungeli" een ontzettende ontplofing plaats. Vijf-en-dertig zeocadetton wer den gedood Du oorzaak van de ramp is onbekend. Daad van een krankzinnige. Oran (Frankrijk), 13 Juli. In de rue Mostaganem ontdekte men vijf in staat van ontbinding verkeerende lijken. Na onderzoek bleek, dat do kapitein Gouze in een aanval van verstandsverbijstering zijn vrouw en hun drie kinderen heeft vermoord. Toen hy tot zichzelf kwam en zich rekenschap gaf van zijn ontzettende daad, pleegde hij zelfmoord. Zes menscjien vermoord. Bergamo (Italië), 13 Juli. Simono Fiametta heeft den gemeente-secreta ris Camareta, diens dochter en vier andere personen vermoord. De aan leiding tot deze daad is niet bekend. Dc moordenaar is nog niet gevat hij moet zich in de omstreken van de stad ophouden. Ongeluk met een luchtschip. Udine, 13 Juli. Het Italiaansche bestuurbare luchtschip P 5 was ge land in de legerplaats en werd, terwijl oen tiental cavaleristen het vasthiel den, door den wind weer omhoog ge- voord. Negen soldaten lieten de touwen los, maar de tiende werd mee naar boven getrokken en viel naar omlaag, toen de ballon reeds een hoogte van 150 meter had bereikt. Hij was on middellijk dood. Het luchtschip, welks bemanning aan boord gebleven was, landde ver volgons zonder moeilijkheden. De „Tasman" in een cycloon. Volgens een Router-bericht aan du Engelsche bladen word de „Tasman", die naar men weet de verbinding tusschen Java on Australië onder houdt, op de jongste terugreis naar Java door een cycloon beloopen. Het schip werd uren lang door de golven als een bal heen en weer geslingerd. De kapitein en de eerste stuurman bleven dertig urenzonder eenige onderbreking op de brug. Onder de passagiers heerschtc groote vrees, maar het stoomschip, dat lichtelijk beschadigd werd, bleef behouden door de prachtige zeemanschap van de officieren en de bemanning. Eenigen der bemanning werden gekwetst. Propaganda voor zeevisch. De „Fischzeitung" meldt, dat de Keizer, toen hij onlangs de tentoon stelling te Altona bezocht, de opmer king maakte, dat het toch jammer was, dat het Dultsche volk over het algoineon nog zoo weinig aan zeevisch wilde. Hijzelf leefde eigenlijk alleen nog maar nog maar „van zeevisch, aardbeien en kersen". De Keizer vond hot in elk geval noodig, dat er een krachtige propaganda voor zeevisch Duitschland gemaakt werd. Dame in bad. Bij een thermometerstand als van de laatste dagen is er slechts over één onderwerp, dat het geoorloofd geacht wordt grapjes te plaatsen. Dus worde hier aangehaald het ver haal van de Berlijnsche brandweer, welke Zondag gealarmeerd werd voor een geval, dat hoegenaamd niets had uit te staan met brand. Toen do brandweer met man eu macht voor het huis kwam aangerukt, waren er eenige buren, die den commandant moedeelden, dat er een dame was, die met do warmte oen kuipbad had willen nemenüien had echter akelige geluiden uit du badkamer hooien komen, doch men had zich geen toe gang tot de ongelukkige kunnen verschaffendood was zij niet, want men hoorde haar om hulp roepen. Het geval moest echter van urnsti- gen aard zijn, aangezien men uit de onduidelijke kreten van het slacht offer had kunnen afleiden, dat. zij zelf niet in staat was, zich uit den be- narden toestand, waarin zij zich be vond, te verlossen. De brandweer talmde, na deze toe lichting, niet lang. Men drong de woning binnen, zocht de badkamer op, en trapte de deur daarvan in. Nu bleek, dat de dame in quaestie zich werkelijk in zeer onaangename omstandigheden bevond. Zij had een bad willen nemen in de badkuip; doch de kuip was niet groot van inhoud; en de omvang van de bad- lustige dame was wel groot. Het. gevolg hiervan was, dat de onge lukkige in de kuip vastgeklemd zat, en onmogelijk in staat was zich uithaar kuip los te maken. De brandweer begreep, dat oen krachtig ingrijpen hier geboden was; de brandweergasten staken de han den uit, en rukten de dikke dame uit haar beknelde positie. Het is een verbaal om koud by te worden. En slechts uit deze zotnersche overweging nemen we hier het ver haal uit de Duitsche bladen over („Hblad".) Hebt ge echter gelogen, dan zullen dc nadeelige gevolgen niet voor u uitblijven en zal toean Allah u straffen wegens uwe meineedigheid. Na lang draalen kwam het zaakje los, en herriep getuige haar ver klaring. De kruik mot bepreveld* water bleek meer invloed op haai' te hebben dan de eed. ALBANIË. Reuter seint uit Durazzo aan de N. Rott. Ct.i De opstandelingen weigeren de Nederlandsche officieren Verhulst en Reimers uit te leveren, zoolang hun ne eischen niet zijn- ingewilligd. Generaal De Veer heeft gisteren uit Walona geseind: Dr. De Groot en de sergeant-ma joor-ziekenverpleger Van Vliet zijn te Walona aangekomen. Majoor De Waal en kapitein Sonne zijn op weg daarheen. (Als deze beide officieren daar zijn aangekomen, zal het geheele Neder landsche personeel inAlbanië behalve de majoor Verhulst en kapitein Rei mers, in de beide kustplaatsen ver- eenigd zijn.) De erfenis-later. Herr Seifert, burger van het Duit sche stadje Weida, heeft aan zijn woonplaats een erfenis gelegateerd. Men spreekt er veel overtoch is het bedrag der erfenis niet hooger dan een bescheiden 200 mark. Herr Seifert heeft echter een be paling toegevoegd aan zijn testamen taire gift. Hij bepaalde, dat de stad het bedrag niet mocht ontvangen, en dat het ook de renten van het kapitaaltje onaangeroerd moest laten. Eerst den 25en Juni van het toe komstige jaar 2254 zal de gemeente Weida gebruik mogen maken van de erfenis. Het bedrag zal dan, berekend tegen rente op rente, een kapitaal vertegen woordigen van eenige tientallen milli- oenen. Het duurt dus nog drie honderd veertig jaar Waarom leefde Herr Seifert niet drie honderd veertig jaar geleden; waarom kwam geen der burgers van Weida of van welke andere plaats in het Germaansche rijk, of daar buiten in het jaar 1574 op dit denkbeeld? Men had toen toch wel de ge- wenschte soliede banken, bijv. die der Medici's, of der Gondi's, in Ve netië en Lyon. Zelfs zouden deze bank-instellingen zijn blijven bestaan, met ziilke beleggingen in haar kluizen Het voorbeeld van den Weida'schen Herr Seifert vraagt niettemin om navolging. Kan het verstandige erf-ooms niet op een idee brengen? Ze behoeven geen vermogende kapitalisten te zijn, om hun neven en nichten aan hun geld-laadje te noodigen, hun elk een lapje van honderd toonende, docli hun dit be drag slechts schenkende, onder uit drukkelijk beding, dat de eigenlijke erfenis tot het jaar 2254 op rente moet blijven uitstaan. Op deze wijze zou menig erf oom ineer hebben ge daan dan zijn plicht hem voorschrijft. En zouden ook zijn dankbare erf genamen niet het stroelende gevoel hebben, dat zij tenminste in hun nageslacht een aantal millionnairs weten Schadevergoeding. De goe gemeente te New-York is lichtelijk geamuseerd over een eisch tot schadevergoeding tot. uen bedrag van 625,000 gulden, ingediend dooi een mevr. Weaverson tegen een mevr. Frame. Laatstgenoemde daino zou de ge negenheid van mijnheer Weaverson hebben weten te winnen, ten koste van de affecties van dien heer zijn echtgenoote. Hot ietwat komische van het geval is, behalve het reus achtige geëischte bedrag—hierin ge legen, dat mijnheer Weaverson 60 is, mevr. Weaverson 65 en movr Frame72 jaar. UIT INDIE. Hoe men een inlander brengt tot waarheid spreken. Een Indisch blad verhaalt liet volgende. Voor den landraad was een vrouwe lijke getuige verschenen, die niet tegenstaande den door liaai afge- legden eed, lustig zat te liegen. Bewijs om haar met goed gevolg wegens meineed te vervolgen, was er niet, en toch had de landraad de getuige noodig voor de constructie van het bewijs, noodig voor beklaagde's veroordeeling. Getuige werden de gevolgen van meineed ernstig onder het oog gehouden, doch zonder succes. De president besloot toen de proef op de som te nemen en een akal (list) toe te passen. Er werd een gendi (kruik) met water gehaald, daarop met krijt een kruis geteekend, en de gendi met inhoud door den panghoeloe (schrift geleerde) bepreveld. Welnu, zei de voorzitter tot ge tuige, drink nu van dat water. Als ge werkelijk de waarheid hebt ge- sproken, zal u geon leed overkomen. Indië en onze nijverheid. Voor eenigen tijd, in een beschou wing over de indirecte belangen bij het behoud van Indië, voor zoover die belangen betreffen onzen Handel, Nijverheid en Scheepvaart, hebben wij gewezen op de beteekenis van Indië als afzetgebied voor de Neder landsche Industrie. In aansluiting daarmede vermeenen wy thans de aandacht te mogen vestigen op de belangrijke redevoering, welke, in een dezer dagen gehouden vergadering van de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid, is uitgesproken door den heer D. H. de Vries, directeur van de Moluksche Handelsvennoot schap te Amsterdam. Nog meer dan om hetgeen deze deskundige, op grond van zijn lang durige ervaring 'op het gebied van den export handel naar Indië, heeft medegedeeld omtrent de beteekenis, die de uitvoer naar Indië voor onze Nijverheid reeds nu heeft, lijkt ons zijn rede vooral belangrijk om het geen daarin werd gezegd, naar aan leiding van de beteekenis, welke die uitvoer zou kunnen hebben. Want thans is, volgens zijn meening, het aandeel van de Nederlandsche Nijver heid in den algemeenen invoer in Nederlandsch-Indië lang niet zoo groot als het zou kunnen zijn. Bovendien staat Nederlandsch-Indië in zijn geheel nog pas aan het begin van een groote economische ontwik keling, en gaat het nog een groote toekomst tegemoet. De voornaamste afneemster van Nijverheidsproducten is natuurjijk de inlandsche bevolking. Ten onrechte wordt den inlanders spilzucht en gemis aan spaarzaamheid verweten. De ervaring leert, dat als hun het sparen gemakkelijk wordt gemaakt, de inlagen der spaarbanken gestadig toenemen. Doch met vermeerdering der inkomsten gaat gewoonlijk ook vermeerdering der uitgaven gepaard. Dit ziet men ook hier. Zoodra de inlander wat meer welvaart geniet, wordt hij kooper van vele Nijverheids- producten in den vorm van kleeding, gereedschappen, verlichtings-, luxe- en genotmiddelen. Gelukkig gaat de economische toe stand der inlandsche bevolking in de laatste jaren sterk vooruit, en boven dien neemt die bevolking geregeld in aantal toe. Op Java alleen, dat nu reeds pl.m. 30 millioen inwoners telt, bedraagt die toeneming ongeveer een half millioen per jaar. En ook in het overige deel van den archipel neemt men een grooten vooruitgang, waar. Naast de toenemende behoeften der inlandschu bevolking staan die van de Europeanen en die van de z.g. vreemde Oosterlingen, een groote klasse van zéér koopkrachtige af nemers vormende. Verder is het een gelukkig verschijnsel, dat de industrie in Indië zich meer en meer begint te ontwikkelen, waardoor verschil lende koloniale producten ter plaatse zelf verwerkt kunnen worden, industrie heeft behoefte aan tal van machinei iën en werktuigen, mate rialen, enz., die alleen door aanvoer uit Europa (of Amerika) bevredigd kan worden. In de oplevering op velorlei gebied deelt ook de van jaar tot jaar toe nemende scheepvaart mot en in Nederl.-Indiê. Daarop wijst ook de totale waarde van den algemeenen invoer, die in 1907 f247millioen,1908f260millioen, 1909 f281 millioen, 1910 f345 millioen, 1911 f400 millioen, 1912 f435 millioen bedroeg. Zij het ook, dat af en toe wel eens eene reactie zal intreden, zonder over drijving kan worden beweerd, dat deze lijn zich in stijgende richting zal blijven bewegen, en dat Nederl.- Indië als afzetgebied voor Euro- peesche Nijverheidsproducten steeds in beteekenis zal toenemen. De vraag is nu maar, of de Neder landsche nijverheid zich volkomen van dezen toestand bewust is, en of zij gereed is, om zich een zoo groot mogelijk aandeel te verzekeren. Want de concurrentie op dit gebied is groot; er is bijna geen land in Europa, dat zich onbetuigd laat, evenmin Noord-Amerika, en in de laatste jaren ook Japan. Uit eigen ondervinding kon de heer De Vlies verzekeren, dat onze koopers, de Oostersche handelaren, meestal knappe des kundigen zijn, en dat zelfs de Chinees op den passar zeer goed weet, in welk land dit of dat artikel besteld moet worden, om dan het beste en het goedkoopste te verkrijgen. Inte ressant in hooge mate is het, om in het exportvak dien strijd tusschen de industriën van verschillende lan den op de Indische markt gade te slaan. Te betreuren is het, dat onze Nederlandsche industriöelen Indië over het algemeen zoo weinig zoeken. Wel maken de zonen van onze groote fabrikanten af eu toe een (pleizier-) reisje naar Indië, maar zij hebben meestal haast om terug te keer en, en zelden zien wij hen in Indië eens een campagne op een exportkantoor medemakeu. Daaren tegen kan er bijna geun boot in Indië aankomen, of de buitenlanders zenden hun reizigers of komen zeli'. Er is oen tijd geweest, dat goederen van Nedcrlandschen oorsprong in Indië weinig populair waren, dat men meende, dat iets uithol buiten land moest komen, wilde hot goed zijn. Wel maakte men een uitzonde ring voor verschillende manufacturen, aardewerk en specifiek Nederlaudsclie artikelen, maai het leeuwendeel van de zaken ging buiten ons land om. Gelukkig is ook hierin een wending ten goede gekomen, en de nationale zin ontwaakt ook op dit gebied meer en meer. Kan men bij Nederlandsche fabrikanten terecht, en is hunne noteering concurreerend met die van het buitenland, dan worden de In dische orders zelfs gaarne hier te lande geplaatst, omdat men bij ons van een soliede en betrouwbare uitvoering verzekerd is. Een belemmering, die zich hierbij somtijds voordoet, wordt gevormd door het moeilijker aanpassingsver mogen van Nederlandsche fabrikanten in vergelijking met de buitenlanders. De Indische orders moeten meestal zooveel mogelijk blijven binnen liet kader, dat de fabrikant zich gevormd heeft; vallen zij daarbuiten, dan zijn z(j hier moestal onuitvoerbaar. Daar entegen stelt men er in hot buiten land een eer in, aan de dikwijls origineele en veeleischende verlangens van de Indische afnemers tegemoet te komen. Tenslotte zij hier nog opgemerkt, dat onder de vele en velerlei artike len, die in de staten van in- en uit voer onder den algemeenen naam van „kramgrijen" zijn saamgevoegd, en waarvan de invoer steeds toe neemt, tal van artikelen voorkomen, die niet bepaald door de groot industrie behoeven te worden gefa briceerd, doch welker vervaardiging zeer goed onder het bereik van de kleinere industrie valt, en ook hier te lande met goed gevolg zou kunnen geschieden. De heer De Vries richtte een krach tige opwekking tot de Nederlandsche Nijverheid, om hare volle aandacht aan Nederl.-Indiê te wijden, ten einde ons Indië meer en beter te leeren kennen. Hetgeen oud-Indiërs in Nederland dikwijls zoo pijnlijk treft, is, dat men in Nederland wel belangstelling heeft voor Indië, maar dat men niet met Indië medeleeft in den waren zin des woords. Toch ontleent Nederland, vooral in de oogen'van het buiten land, zijne beteekenis in de rij der staten in hoofdzaak aan ziju koloniaal bezit. Daarom kon ook hier het vraagstuk dat allen thans bezig houdt, het vraagstuk van de defensie van Oost- Indië, niet onbesproken blijven, zelfs al mocht dit overbodig schijnen in een kring van ernstige mannen van zaken, waar men zeker in de eerste plaats beseft, welke plichten aan ons geslacht, als rentmeester van het erfdeel onzer vaderen, zijn opgelegd, wat wij verplicht zijn tegenover onze kinderen en ons nageslacht, om hun dat kostelijk bezit ongeschonden na te laten. Wanneer het blijkt, na kalm en bezadigd overleg, dat de ernst der tijden ons noodzaakt, maatregelen te nemen en ons de noodige opoffe ringen te getroosten voor de verde diging van dat kostbare deel van ons Rijk, dat in Indië ligt, dan zal dat in dezen kring zeker ten volle worden begrepen en ingezien. Maar het sterkst staat Nederland, zoo betoogde de heer De Vries verder, wanneer het zijn plicht als koloniale mogendheid op zulk een onberispe- lyke wijze vervult, dat geheel de beschaafde wereld er belang bij heeft, ons land die taak ongestoord te laten volvoeren. Die taak is: om aan de millioenen en millioenen inlanders, die onder het Nederlandsche gezag leven, te brengen ontwikkeling en beschaving, vooruitgang en wolvaart, vrijheid en rechtszekerheid voor ieder individu. Daarom moet iedere Neder lander doordrongen zijn van de grootschheid der roeping, die onze natie in Indië te vervullen heeft. Niet alleen om stoffelijk voordeel te behalen, mag ons oog op Indië worden gericht. Hoe beter men ludië leert kennen, hoe meer men hét zal lief krijgen. Nederland, één met Indië, gaat een groote toekomst tegemoet. Doen wij onzen plicht tegenover Indië, dan verhoogt dit de geestkracht van ons volk, verzekert dit de toekomst en de grootheid van onze natie. Moge de stem van dezen tot uur- deelen .alleszins bevoegden' man van de praktyk weerklank vinden, ook buiten den 'kring, waarin zy werd gehoord, dan zal dit, naar onze over tuiging, zijn ten bate niet alleen van onze Nijverheid, doch van geheel Nederland en Nederlandsch-Indië. Buitenlandsch Overzicht. Zou minister de Broqueville wel duidelijk gesproken hebben toen hij te Turnhout de vervlaamschiug der Gentsche hoogeschool toezegde? Daar over twisten de bladen. De verslaggevers hadden n.1. geen toegang tot die vergadering. Vandaar de twijfel. De mededeeliug die wij daaromtrent deden was ontleend aan het Hbl. van Antwerpen, wiens verslaggever op zolder was geklommen en door den ventilator alles duidelijk hoorde en opteekende. En 't blijkt nu al meer en meer dat het verslag juist was. De Vlaaraschgezinde bladen juichen en de socialistische afgevaardigde Dectrée, hoofd der Waalschgezinde party, heeft reeds te kennen gegeven dat hij den minister-president onmid dellijk na het reces zal interpelleeren over zijn ilamingantische redevoering. De Ulstermen zijn eigenaardige menschen. De regeering heeft voor gesteld Ulster, zoo het dat wil, voor- loopig uit te sluiten van de home rule wet; het Hoogprhuis beamen- deert dit ontwerpdaarna zal het naar het Lagerhuis gaan waar men zal nagaan wat er kan toegegeven worden. In dien tusschentijd, zou men in Ulster zien wat er geschiedt, afwachten enneen, zeggen ze, we zullen zorgen dat we zelf een voorlooplge regeering hebben. lu

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2