IC I ■ai ■ij w. «f: l s I a y* I Agenda. ...ebt. Dagelijks 7 uur. Bioscoop-Voorxtelliagen Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. 20 Juli. Openlucht-meeting voor Staatspensioen op het land van den heer Kraakman, Amsterdamsche Beurs. 3% Nod. W. Schuld 2 K°/l lll9m 6% i'ibak Bulgarije 4% (ioud Hongarije 4 Oostenrijk 6°/o Rusland 6e Em. 4 *'/o Blnn. Moxi'-o 4 u/u Fund Brazilië &Mj°/o Amsterdam 4 "L idem Cert. Red. Handel Mü- Amalgamated Copper Oom, Am. Car Foundry Ara. Hide Leatlier Cult. Mn. Vorstenlanden Ketalioen Rodjang Lebong Tittsburg Coal inter. Rum. Petroleum Kon. Ned. Petroleum Oriou Petroleum Amsterdam. Rubber MU. Deli Batavia Rubber Ned. Araer. Stoomvaart Nederl. Scheepvaart Unie 4^% Marinebond l'ref. Marine Dell Batavia Tabak Deli Maatschappij Medan'fabak Maatschappil West Java Thee Holl. IJx. Spoorweg Mu'. Staatsspoor 4®/o Staatsspoor 4»/„ Wladlkawkas 1885 Oommon Topeka Ene Mlssourls Rock Ialand South Rails Union Pacific B "la lot Amsterdam 214%.lot. Antwerpen Congo loten Exdlvidend. Vorige 21 Juli 77% w'iu 36 80 100 108% 159 164 1034/4 158'/8 60% IH'f/lo 943/4 98 1 557 m1' 188% 379 492 496 45 95 35.90 iao»/4- i S MARINE EN LEGER. Bij Kon. besluit van 17 dezer is, met ingang van 1 Aug., bij de zeemacht bevorderd lot in specteur van administratie, de officier van ud- mlnistratie le klasse -T. F. de Hart. RECTIFICATIE. In het ln ons vorig nummer voorkomende bericht van aanstelling tot sergeant-tumb. van den kurporaal-tamb. C. Ph. Christ, dient. Iiot. woord ,.6iyft" te vervallenterwijl ln do inodo- deeling nopenB de werking van de contributie verhouglng der onderofficferR-vereenlglng „Ons KnlHnv" vnnr het woord „bedacht" zal mooton n „bedankt". Stoomvaartberlchten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. OrarOe, ultr.. arriv. 21 dezer te Sa bang. Kariraoen, lliuiar-vertr.21 dezer van Port Sald. Kon. der Nederl., thuisr., vertr.20dozer v.tienun. Krakatau, thuisr., vertr. 20 dezer van Djeddali. Rem brandt, uitr., vertr. 21 dezer van Suez. Batjan vertr. 22 dezer van A'dam n. Java o n arriv nam. te Antwerpen. Kon. Emma, uitr„ pass. 22 dezer Oueesant. saaafeBHSssssr Lombok, uitr., vertr.22 dezer van Hamburg. Rotterdamsche Lloyd. Besoekt, thuis., vertr. 20 dezer van Padang. Bogor, uitr., arriv. 20 dezer te Sabang. Medan, ultr., pass. 20 dezer Oucssant. Morauke, arriv. 21 dezer van Java te R'dam. Bandoeng, thuisr., vertr. 21 dezer vau Peruu Goeutoer. thuisr., vertr. 21 dezer Port Said. Insullnde, uitr, arriv. 22 dezer te Marsellle. Palembang, thuisr., vertr.21 dezer ran Marsellle Ternate arriv. 22 d« n R'dam te Batavia. Kon. Holl. Lloyd. Frisia, thnisr., is Hollandia, uitr, vertr. 20 d< Samland, van Montreal nr - voorm. WighL Zeelandla, ultr, vertr. 20 dezer van Santos, Rijnland, thuisr, pass. 21 dezer Ouessant. Th bantla. thuisr, vertr. 21 dezer van Santos, met 16000 bn. koffie voor A'dam. Kon. West-Indische Maildienst. Prins der Ned, ultr., is 21 dezer Flnisterre gepass. VISSCHERIJBERICHTEN. Nleu wedlep, 22 Juli. Aangebracht door 1 Motor- botter, „H.D. 160". 350 stuks groot.e-, middel- en kleine tongen, scnar en pieterman. Besomming f 100.00, Door 8 korders tezamen 20 stuks middeltong ro.46 per stuk, 30 stuks kleine long f0.16 per stuk, 2 manden kleine schol f2.60 per mand, 2 manden schar fSDO per mand. 28 Juli, v.m. 8 uur. Door 10 korders tezamen 2 tot 10 stuks groote tong 10.90 perstuk, lOtot 40 stuks middel tong f0.40 a f0.50 per stuk, 10 tot GO stuks kleine tong f0.10 a f0.15 per stuk, O tot 1 mand kleine schol f3D0a 14.00 per mand, 0 tol 1 mand schar f3.00 per mand, 200 stuks pieterman f 2A0 per mand. MARKTBERICHTEN. Beverwijk, 22 Juli. jppers 1200-4.00 «DO per 100 pond, n capucUnera (bruin) f6.00—8.00 per 100 pond, Oog lies fé-o, ld», 10.60— UO per 1000 stuks, snijboonen fl.2G-l.50 por 0 stukr •-*-•- RW? 3 stuks, tuinboonen f080—0.60 por zak, poste lein f 10-20 per 100 ben, aalade van f080 080 p. 100 krop, Komkommers f4.00-G.00 per 100 stuks, bloemkool le soort f1200- 16D0 id.êe soort f6.00 - 8.00 per 100stuks, wortelen vau f 6.00-0.00 por 100 bos, aardbeien f3.00 -4,00 per 100 mandjes, aalbessen 17.00-11.00 per 100 pond, kruisbessen f4.00-6.00 per 100 pond, perziken 15.00-10.00 per 100 stuks, aardappelen (bravo's) fl.GO-1.75, ld. eigenheimers fl.60—1.90 por zak. Amsterdam, 22 Juli. Vee. 215 vette kalveren, le qual. f0.96-1.00, 2e qual. f0.92, 3e qual. f 088 per K.G„59 nuchtere kalveren, f 10—16 per stuk, 930 vette varkens, Hollandsche le qual. f0.43-0.45, 2e en 3e qaul. r0.4l-0.43 per K.G. Schugen, 23 Juli 1914. 6 Paarden f 70.- k 160.- - Veulens 0.- 0.- - OBsen 0.— 0.— 10 Stieren 29 Geldekoeien 73 Geldokoelen 50 Kalfkoeien Vaarzen 0.— 0.— Pinken 0.— 0.— - Graskalveren 0.— 0.— 20 Nuchtere Kalveren 12- 25.- Rammen 0.— 0.- 110 Schapen (magere) 300 Schapen (vette) Overhouders 170 Lammeren - Bokken en Gelten :W.r ïlfcïl:: Varkens (ma|ere) ft— 25 Varkens 80 Biggen 40 Konijnen 300 Kippen 26 Eenden p. K G. 0.40 0.47 4.- 9.- 0.16 0.60 p. stuk 0.16 0.76 ft- ft- r 460 Ho DBÖter p. K.G. 1.20 1.40 - KG. Kaas 0.- 0.- ax» Klpeieren p. 100 stuks 276 4.76 - Eendeieren p. 100 stuks (X- - Kievitseieren 0.— Burgerlijke Stend ven Helder, Kraan-De Laraar, d.; T. Brlnkman-Vt z.; P. L. Haijes-Campfens, d.; J. H. P. van Hoorn-Zijlstra, z. OVERLEDEN: T. A. Schottlng, 80J.; J.KIiJn, 6 mnd. PLAATSELIJK NIEUWS. - Bij Kon. besluit van 17 dezer is, met ingang van September, op nieuw tijdelijk voor een jaar belast met het geven van onderwijs in de Maleische taal bij het Koninklijk Instituut voor de marine te "Willems oord en bij de Marine-machinisten- school te Hellevoetsluis, de heer Amaroellah, leeraar aan den cursus voor voortgezet handelsonderwijs te Amsterdam. De Raad der gemeente Sint- Maarten benoemde in zijn zitting van gisteren metalgemeene stemmen tot hoofd der openbare school den heer O. de Wit, onderwijzer aan school No. 4 alhier. De heer G. Uurbanus, werkzaam aan de Gemeente-Gasfabriek alhier, is benoemd tot opzichter aan de Gemeente-Gasfabriek te Leeuwarden, op een aanvangsalaris van f 1000 per jaar. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. H. Nobels, slaagde gisteren te Soerabaia voor het examen 2e stuurman groote stoomvaart. Geslaagd voor de akte M. O. teekenen (akte M f.) de heer J. J. Goes alhier. Eind-examen R. H. B. S. Gisteren zijn te Zaandam o.a. ge slaagd: R. de Kok, M. J. Ph. Nittel en A. F. Sant, leerlingen van de R. H. B. S. alhier. Blijkens bij het Departement van Marine ingekomen berichten zijn Hr. Ms. torpedobooten „G 6" en „Pangrango" onder bevel van den lnitenant ter zee der le klasse F. J. Witteveen en Hr. Ms. torpedobooten „G 13" „G 14", „G 2" en „Tangka" onder bevel van den luitenant ter zee le kl. jhr. J. C. A. van der Wijck 21 dezer van Edinburgh vertrokken. Hr. Ms. „Noordbrabant" vertrok gisteren naar zee, om 14 dagen Noordzeeoefeningen te houden, en gaat daarna voor 8 dagen naar Edin burgh. Brieven voor de „Noordbrabant". Van 23 Juli t. m. 1 Augustus, zal dagelijks een depêche gezonden worden aan het Pantserdekschip Noordbrabant" te Edinburg. De laatste lichting alhier zal plaats hebben om 3.40 smiddags. Na 8 Augustus keert het schip hier terug. De reis van Prins Hendrik. Reuter seint uit Stockholm De „Zeeland" is vanmiddag om vier uur van hier vertrokken. De kust- batterijen losten bij 't vertrek saluut schoten. De reis van de torpedojagers „Panter" en „Vos". - Een interessant verslag betreffende deze reis, van Nieuwediep naar Soe- rabaya, vinden belangstellenden afge drukt op de vierde bladzijde van dit nummer. Oefeningen te Den Helder. Vanaf heden lot en met 24 Juli a.s. zal, ouder leiding van den majoor J. G. W. Bolomey, commandant van het le bat. 4e regt. vesting artillerie alhier, eene oefening worden gehou den in den fortendienst, waaraan zal worden deelgenomen door het 4e regt. vesting-artillerie en het 21e r_ infanterie uit den Helder en een detachement van het le bat. van laatstvermeld korps uit Hoorn. Levering van aardappelen. Bij beschikking van den Min. van Oorlog is'de levering van aardappelen ten behoeve van de soldaten-menages van het garnizoen te den Helder tot 31 October a.s. toegewezen aan de firma Swaters, alhier, tegen den prjjs van f 1.83 per H.L. Inschrijvingsbiljetten waren inge komen van de heer A. Postma ad. f2.22; A. J. de Bun je ad. f2. - C. vad Os ad fl.97; S. van Amesfoort ad. fl.85 en van vorengenoemde firma Swaters ad. fl.83, alles per H.L. Voordrachtsavonden Toonkunst. De gewone jaarlijksche voordrachts avonden van leerlingen fier muziek school van de maatschappij tol be vordering der Toonkunst afdeeling Helder, hadden deze week plaats op Dinsdag 21 en Woensdag 22 dezer in .Casino". De tropische temperatuur was voor belangstellende ouders geen beletsel deze „openbare les", waarop hun lieveling(en) blijken zouden geven van de ontwikkeling van hun eventueel talent, bij te wonen. Velen prefereerden een tamelijk koel zitje in de Casino-serre, doch ook daar was het warm. De twe>ede avond bracht door het onweer en de hevige plasregens wat verkoeling; het oor spronkelijk plan om de voordrachten in den tuin te geven moest hierdoor echter vervallen. Wij hebben enkele nummers ge hoord en constateerden met genoegen, dat er zooveel muzikale kinderen zijn naar wie het een genot is te hooren. Af en toe kwam een jeugdig zangeresje en zong mot een beetje bedeesd stem metje een van die snoezige heden- daagsche kinderliedjes. Wij denken hierbij aan Dit van Otteren, en aan Truus Blom en Jansje Zander. Gis terenavond waren de grooteren aan de beurt en het was alweder een veelzijdigheid van ontluikende talent bloempjes die vertoond werd. Hier was het o. a. mejuffrouw T. de Boer, de welbekende van winteravond- concerten, die met eenige nummers het programma opluisterde. Greta Bakker hoorden wij toevallig in een Frühlings-sonatineons compliment, hoorDat was kranig werk De vacantie is thans begonnen en de nieuwe cursus vangt 1 September aan. Prov. Staten van Noord-Holland. In de zitting van de Provinciale Stalen van Noord-Holland van Dins dag 21 Juli werd van gedachten ge wisseld over subsidieering van de N.V. „Texels Eigen Stoomboot-onder neming". Behandeld werd de provin ciale begrooting voor 1916, en ten opzichte van deze maatschappij had den Gedeputeerde Staten voorgesteld geene subsidie te verleenen. De hoeren Grünwald en Thomassen nu stelden voor alsnog f1000.— subsidie te verleenen. De heer Grunwald betoogt, dat de vereeniging er niet zoo gunstig voor staat als Ged. Staten willen doen gelooven. Hij onderwerpt de becijfe ring aan kritiek en merkt op, dat geld noodig is, omdat er een nieuwe boot in de vaart is gebracht en, hoogere eiscben, ook door het nieuwe postcontract, aan de onderneming werden gesteld. De heer Boreel van Hogelanden komt er tegen op, dat men hier met cijfers komt, die betrekking hebben op eene boot (de Ada van Holland"). De onderneming staat er gunstig voor, al zal zij misschien nog geen dividend maken een volgend jaar. De tarieven zijn verhoogd omdat de retourbilletten zijn afgeschaft. Daarentegen toont de heer Grun wald aan, dat deze voorstelling van zaken te gunstig is. Een lid van het D. B. van Texel heeft zijn aandeelen, die hij voor f1000.— heeft gekocht, van de hand gedaan voor f500. De heer Thomassen merkt op, dat men uit de cijfers van 't gemeente bestuur van Texel nog f 11000.- te kort komt. Er moet een ver nieuwingsfonds ingesteld worden. Er i3 nu verlies, wordt geen subsidie gegeven, dan stijgt dat tot f4000.-. De tarieven zijn verhoogd onderden invloed van hetgeen ten vorigenjare in de Staten is gesproken, maar daarmee zjjn de inkomsten niet verbeterd. Na nog eenige discussie wordt het amendement-Thomassen aangenomen met 46 tegen 23 stemmen. De sub sidie wordt dus toegekend. De heer Grunwald trekt daarop zijn amen dement in. Verder wordt aan de vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek" te Helder f400.— subsidie verleend. Slechts één lid, de heer Paul Reymer, stemde tegen. Besloten werd om aan de N. H. Propaganda-commissie van de „Neder- landsche Vereeniging tot Afschaf fing van Alcoholhoudende dranken" f500.- subsidie te verleenen. Ver schillende leden waren hier tegen, op grond, dat het niet tot de taak der provincie behoort dergelijke vereeni- gingen met meesttijds anarchisti sche en socialistische tinten, te sub sidieeren. De heer Gerhard houdt een pleidooi voor de subsidieering daar in Noord-Holland elk jaar voor 14 millioen gulden aan alcohol wordt opgedronken. Wanneer men nu weet dat alle belastingen van rijk, provincie en gemeente in deze provincie maar 13 millioen gulden en de boter- en kaasmakerij in Noord-Holland maar 17 millioen gulden opbrengen, dan blijkt daaruit toch wel, hoezeer de drankbestrijding noodig is. Eveneens kreeg de Prov. Commissie van den A.N.G.O.B. f250.-. In de gisteren gehouden zitting werd de subsidie aan de zeevaart school te Texel verhoogd van f1550 tot f2250. Toegestaan werd f1125 als bijdrage in de kosten van de verbetering van den aanlegsteiger aan de Van Iiwiji-k sluis. BINNENLAND. De Haagsche tramstaking. Ingevolge haar voornemen, heeft de Haagsche Tramweg-Maatschappij Dinsdag nog een lijn in dienst ge steld, zij het ook beperkt. Men moet dit „in dienst stellen" echter nemen voor wat het is: eene poging om door dergelijke handelingen het pu bliek te intimideeren. Want er is geen sprake van, dat er een volle dige dienst is. Met het beschikbare personeel kan de directie nog wel op meerdere lijnen een beperkten dionst onderhouden, maar veel te beteekenen heeft die dienst niet. De toestand van het oogenblik is nu, dat sedert de maatschappij, na de bekende opschudding in de stad en na het feit, dat zij om die rede nen ingevolge de concessie-voor schriften aan het gemeentebestuur, heeft moeten kennis geven, dat zij, door overmacht gedwongen, den ge- regelden dienst moest staken, thans een beperkten dienst op vijf stads- lijnen geheel of gedeeltelijk onder houdt met 22 motorwagens en met 75 man rijdend personeel. Wanneer meu nu weet, dat ruim 800 man staken, en dat onder die 75 man ook wel zullen zijn burger- jongelui en studenten, begrijpt men wel wat er van de waarde van het bericht overblijft. Intusschen schijnt, zooals de Telegraaf-correspondent be richt, inderdaad onder het publiek de vrees te ontstaan, dat de stakers het zouden kunnen verliezen, nu de maatschappij een zy het ook gebrek kige» dienst onderhoudt op vier lijnen (de lijn naar Delft is dan uo. 5.) De werkwillige beambten hebben door bemiddeling van een dames comité onderdak gekregen in een reeks villa's aan den Scheveningschen weg. Het werd hen thuis al te warm door plagerijen enz. van met stakers sympathiseerenden. In die villa's worden ze dag en nacht ver pleegdzij krijgen er logies, ontbijt, middageten, enz. Ouderdomsrente. Als men eensdeels zich buiten de wet stelt" en anderdeels van de wet profiteert, kan men van die twee ledige verhouding soms nog voordoel hebben ook. Er woont te Wonseradeel oen echtpaar, dat geen echt paar is, d. w. z. ze zijn niet volgens de wet getrouwd. Man en vrouw maken beiden aanspraak op ouderdomsrente. Waren ze nu wetterlijk getrouwd, dan zouden ze samen f 3 per week ontvangen, maar nu ze volgens de wet vreemd van elkander zijn, krijgen man en vrouw elk f 2, dus samen f4. Waarmee ze een gulden per week bevoorrecht zijn boven degenen die een wettelijk huwelijk hebben aange gaan. Do aanranding te Hilversum. Uit het verhoor, dat het jongc- mensch heeft ondergaan, is gebleken, dat hij vroeger bediende is geweest aan het filiaal te Bussutn der Amers- foortsche kassiersfirma Van der Zoo, De Jong en Van Ophoven, waar de incasseerder vandaan kwam. Hij was daardoor op de hoogte van de dagen, waarop geldovorbrengingen plaats hadden. Reeds den geheelen dag moet hij in de omgeving van dit kantoor hebben rondgezworven. Een en ander is aanleiding genoeg geweest om hem naar Amsterdam te overbrengen, waar hij in preventieve hechtenis is gesteld. Op de vliegenvangstl Beter dan lijmstok, vliegenpapiei en andere middelen ter bestrijding vau het vliegenkwaad moet een zelf te vervaardigen vliegenvanger zijn. Men neme een bamboestok, waar mee men het plafond kan bereiken, zet dan boven in dezen stok een glaasje zonder voet, (z.g. dienders glaasje), vult dit glaasje tot op een derde met petroleum en de vliegon- vanger is gereed om minstens 100 vliegen per minuut te vangen. Men gaat nu met dit instrument op jacht, liefst bij avond. Zoodra het licht brandt, zal men zien, dat de vliegen zich grootendeels tegen het plafond ter ruste hebben gezetmen laat ze dan rustig zitten, doet het licht wat lager branden, doch zóó dat men de vliegen aan het plafond goed kan onderscheiden. Men neemt nu den stok met glaasje op, en nadert voorzichtig de vlieg, die rustig blijft zitten, en tot zijn groote verbazing zal men iets ongeloofelijks zien. Als het glaasje op 1 of 2 centimeter de vlieg ge naderd heeft, laat de vlieg zich los, valt in de petroleum en is oogen- blikkelijk dood. Als men zoo eiken avond een kwartier op de vliegenjacht gaat, kan men zijn woning vrijwel vlieg- vrij maken en houden. Zoo'n slimmerd. Onlangs is, naar het „Nws." mee deelt, hier ter stede een examen af genomen, uitgaande van een be kende Vereeniging aan wier boek houdersdiploma veel waarde wordt gehecht. Eenige dagen vóór het examen plaats had werd de drukker van de examenopgaven intercommunaal op gescheld en kreeg de volgende last geving: „U spreekt met X. (de naam van een der examinatoren). Ik ben hier te H. voor een vergadering; heb een exemplaar opgaven noodig. Zend 't maar poste-restante H." De drukker voldeed aan de op dracht, maar man van zaken zijnde, telegrafeerde hij tegelijkertijd aan den heer X: „Heb heden posterestante H. ex. examenopgaven verzonden." De examinator begreep er uiots van en stelde zich met den drukker in verbinding, waarvan de slotsom was dat men begreep te zijn beet genomen. Dat moest natuurlijk een dergenen gedaan hebben, die zich voor het examen hadden opgegeven. Men ging informeeren aan het postkantoor te H. en vernam dat juist een oogenblik te voren de brief was afgehaald. Hoe de afhaler zich dan gelegitimeerd had, daar immers de brief aan den heer X. geadres seerd was? Wel, hij had gezegd de heer X. zelf te zijn en ten bewijze daarvan zijn portemonnaie getoond, waar binnenin een papiertje geplakt was, met den naam van dezen erop. Hoe nu den schuldige te ontdekken! Dat ging zoo: Bij het binnenkomen in de zaal, werden alle examinandi ongemerkt gadegeslagen door de twee beambten, die aan het loket poste- restante hadden dienst gedaan. En zij wezen onmiddellijk den dader aan. Deze probeerde eerst nog te ont kennen, maar dat ging niet erg goed. Want toen hy zynportemonnaie moest vertoonen, was het papiertje met den valschen naam er wol uit verwijderd, maar niet zonder dat een paar moeten waren achtergebleven, waarop nog duidelijk eenige letters van den naam van den heer X. zichtbaar waren. Toen viel hij maar door de mand. De examencommissie oordeelde dat het blijven kon bij het ongemakkelijke standje dat zij het jongmensch toe diende en bij het fiasco dat hij ge maakt had, want die commissie was natuurlijk ook niet van gisteren en had aan de examinandi een heel stel nieuwe vragen voorgelegd. Maar het muisje zal misschien toch nog staartje hebben. Want de gefopte drukker moet niet bereid zijn de geschiedenis zoo maar te laten loopen en zou er een justitie-zaakje van willen maken. BUITENLAND. Het proces Caillaux. Tweede dag. De Dinsdag wordt begonnen met de verdere getuigen te hooren. Men hoopt een twintigtal getuigen onder welke ook de echtgenoote der be klaagde, te hooren. De kantoorlooper Sirac vertelt wat hij van het gebeurde gehoord en gezien heeft. Desgelijks zijn chef, de opzichter der kantoor- loopers van de „Figaro". De bekende schrijver Paul Bourget, die met Calmette het bureau van het dagblad verliet op het oogenblik, dat hem het kaartje van mevr. Cail laux overhandigd werd, verklaarde, dat Calmette in geen geval mad. Caillaux in zijn campagne betrekken wilde, en dat hij er niet aan dacht particuliere brieven te publiceeren. Hij wenschte geen oordeel uittespre- ken over de wy'ze waarop Calmette meende zijn campagne te moeten voeren, maar hij was in ieder geval overtuigd een politieke campagne te voeren. Een andere getuige, een journalist van de „Figaro", was ge troffen door de koelbloedigheid van mevr. Caillaux. Mevrouw Caillaux had herhaaldelijk beweerd, dat in de wachtkamer van de „Figaro", waar zij een uur wachtte op Calmette, gesprekken waren ge voerd waarin de naam van haar echtgenoot werd genoemd, hetwelk haar hoe langer hoe meer opwond. Ook thans verklaart zij, dat een der hee- ren van de afdeeling advertentie» tegen een ander gezegd had op diens vraag of de krant al klaar was „Nog niet, het is trouwens pas zes uur en er is weinig plaats, want morgen gaat een lang document over Caillaux mede". Het mooiste is nu echter, dat de bedoelde beambte per tinent ontkent dit gezegd te hebben hij was aan de afdeeling advertenties en wist absoluut niet wat er in de krant zou komen. Haar advocaat, mr. La bori, merkt nu op, dat mevrouw Cillaux ongetwijfeld in een droom toestand verkeerde en daardoor meende, dat het gesprek gehouden was, een verklaring, die begrij pelijkerwijze tegenstrijdige manifes taties in de zaal verwekt. Twee redacteuren van de „Figaro", worden daarna gehoord. Zij vinden beide dat mad. Caillaux zeer kalm was na haar daad. Zij had bv. gezegd, op het oogenblik, dat men zich van haar meester wilde maken„Laat my los, ik ben eene vrouw." Een der redacteuren verklaarde, dat Cal mette beschikte over papieren, die, indien hij ze gepubliceerd had, de schande, de eerloosheid en de onbe schaamdheid van Caillaux hadden aangetoond. Gewetensbezwaren hiel den hem van de publicatie terug. Er is na de daad onmiddellijk beslag gelegd op Calmette's portefeuille en papieren daaruit kunnen niet ver dwenen zijn. Na de pauze wordt de heer Cail laux gehoord. Hij verhaalt met be wogen stem de geschiedenis van zijn vorig en tegenwoordig huwelyk. „Nooit kende ik een zoo volmaakt geluk," zeide hy, „als tijdens mijn huwelijk met mevrouw Raynouard" (de tegenwoordige mevrouw Caillaux). Zij was de meest liefhebbende, de teederste echtgenoote, die men zich denken kan, een kameraad die al mijn lief en leed deelde. Wij leefden en leven nog in de nauwste geestverwantschap." Hierop barstte de beklaagde in tranen uit. Men zou, zegt de correspondent van het „Handelsblad", er de tranen bij in de oogen gekregen hebben, wanneer men niet wist, dat hij al weer mot scheidingsplannen rondliep. Verteedering was er in zijn woorden en verontwaardiging, beklag en drei gement. Zijn rede had maar één ge brek, maar ook alweer een gebrek, dat alle deugden te niet deed: ze was tè mooi, tè volmaakt, tè be studeerd. Ze maakte bijna nooit den indruk „echt" te zijn, regelrecht uit zijn hart te komen. Dit hinderde niet veel in zijn poli tiek betoog, dat zakelijk blijven kon, maar hoe valsch klonk vooral zijn teederheidHoe is het mogelijk, dat er toehoorders waren en ze waren er die bewonderende „ah I's" lieten hooren bij zyn smeltende of dreigende perioden, die zoo volstrekt alle spon taniteit, alle overtuiging mistenOm het te lezen zal dit alles misschien wel heel mooi zijn, maar bij het hooren pakte het niet, omdat het niet den indruk maakte „de waar heid" te zijn. Hij vertelt vervolgens de geschie denis van den befaamden brief, door hem aan zijn vorige echtgenoote ge richt en door Calmette gepubliceerd. Het was duidelijk, dat andere publi caties zouden volgen en mevrouw Caillaux ging hieronder zeer gedrukt. Toen de brief „Ton Jo" verscheen, kwam zij opgewonden bij haar man in de kamer en zeide „Morgen zal men ons geheele leven aan de groote klok hangen. Dat gaat zoo niet lan ger". Calliaux trachte haar te kla- ineeren, raadde haar aan eens naar Monier, Voorzitter van den minister raad, te gaan, maar des middags kwam zij uiterst opgewonden van dit bezoek terug: naar de raeening van Monier was er niets aan te doen. Zij scheen te vragen om hulp en Caillaux zeide: „Wees maar stil, ik zal Calmette op zijn smslaan, maar wachtmijn tijd af". Des na middags was het ongeluk gebeurd. Caillaux begaf zich dadelijk naar het politie-bureau en zijne vrouw sprak als eerste wensch uit. „Ik hoop dat ik hem niet gedood heb". Caillaux wijst er verder op, dat zijne vrouw hevige martelingen heeft verduurd tijdens de campagne vau Calmette. Zijn woord dien morgen scheen haar te kalmeerenin werkelijkheid is het de aanleiding geweest tót haar daad. Daar hij uiterst bewogen is, vraagt hij eenige oogenblikken te mogen rusten, hetwelk toegestaan wordt. Onder het heengaan kust hij zijne echtgenoote de hand en deze ziet hem glimlachend aan. Terwijl de zitting geschorst was heerschte in de zaal een hevig tumult. Na de hervatting roert Caillaux eerst de historie aan van de „Figaro" campagne, op touw gezet om den man te treffen dien men wilde ver pletteren. Alle middelen waren goed. Caillaux laat alle aanvallen tegen hem de revue passeeren. „En het is al dat vuil, hetwelk haar geest in verwarring heeft gebracht!" roept hy uit, zich tot zijn vrouw wendende. Hij zal al het materiaal waarover hij beschikt aanwenden om het Hof en de jury te bewijzen dat er niets overblijft van al de aanvallen, die tegen hem gericht waren. Sprekende over de Fransch-Duitsche onderhandelingen verklaart hij: „Als men er mij toe noodzaakt zal ik hier alle bijzonderheden uiteen zetten, maar ik druk degenen, die mij er toe zouden dwingen, op het hart, na te denken over de gevolgen." „Als ik, gaat Caillaux voort, Cal mette in hét leven zou kunnen terug roepen door hem toe te staan mij op nieuw door de modder te sleuren, ik deed het ganscher harte." Daarna gaat hij over tot de finan cieels politiek van de „Figaro". Op snijdenden toon houdt hy een requi sitoir tegen dit blad. Sprekende over de financieele on dernemingen aan wier hoofd hij, naar men hem beschuldigt, als president van den raad van administratie zou hebben gestaan, dringt hü er bij de leden van de jury op aan, dat zij als goede republikeinen naar hem zullen luisteren. Dit geeft aanleiding tot heftig gemompel achter in de zaal. Caillaux verzocht geconfronteerd te worden met de redacteur Latzarus, naar aanleiding van hetgeen deze had beweerd betreffende zekere diploma tieke stukken. Latzarus geeft de grootste ver bazing te kennen over het feit dat men, na eerst den nadruk te hebben gelegd op de gevaren van het rucht baar maken dezer stukken, thans van hem eischt dat hij ze ruchtbaar maken zkl. Latzarus spreekt daarna over zijn hoofdredacteur, van wien hij zooveel hield, en dien Caillaux had laten ver moorden. (Heftige protesten in de zaal. Het kost, den president moeite stilte te verkrijgen). Caillaux eindigde met de verzeke ring, dat zyn optreden altijd correct geweost is. Bij zijn vertrek hebben, evenals tijdens de zitting, betoogingen van voor- en tegenstanders plaats. Derde dag. Bij den aanvang der zitting con stateert mr. Chenu, de advocaat der tegenpartij, dat men dit strafproces wil doen ontaarden in een politiek proces. Caillaux wil de rechtzaal verlaten met een certificaat voor zyn nationaal loyalisme. Hiertegen komt mr. Labori, de raadsman van mevrouw Caillaux, op. De voorzitter van den raad van beheer der „Figaro", de heer Prestat, leest eene verklaring voor, waaruit zou moeten blijken, dat dit blad geenszins werkt met Duitsch kapitaal. Chenu vat hierop vuur en zegt tegen Prestat: „Gij hebt u veel moeite gegeven. Gy hadt kunnen volstaan met tegen Caillaux te zeggen, dat hij liever niet hier had moeten komen om het graf te schenden, dat zijn vrouw gedolven heeft". „Aanvaardt gij de verant woordelijkheid voor deze woorden?" vraagt, diep bewogen, Caillaux. „Natuurlijk doe ik dat", antwoordt de advocaat, waarna het incident als gesloten wordt beschouwd. Caillaux intusschen bewijst met de stukken - i.c. met artikelen uit dagbladen, die hij voorleest dat buitenlandscbe banken hulp aan de „Figaro" hebben verleend, Calmette zoowel als Caillaux waren beiden voorstanders van een zekeren toe nadering tot Duitschland. Hierna komen verschillende andere getuigen. O. a. verklaart een winkel bediende de werking van een brow ning, waarop mevrouw Caillaux op merkt, dat men niet te zeer verwon derd moet zyn, dat zij er goed mee wist om te gaan, daar zij veel ge jaagd beeft en vuurwapens wist te hanteeren. De heer Labayrie, gewezen kabinets-chef van Caillaux, verdedigt zijn politieke houding en bespreekt de campagne in de „Figaro". De heer Delbos, hoofdredacteur van de „Radical" zegt bij zyn verhoor, dat hij op den dag zelf, dat het drama plaats had, n.1. den 16en Maart, ge troffen was geweest door den staat van opwinding, waarin mevrouw Caillaux zich bevond. Zij maakte op hem den indruk van een getergd dier. De chauffeur Carlier vertelt hoe zijn meesteres haar dag gebruikte. Nog al bezwarend lijkt zijn verklaring, dat mad. Caillaux hem verzocht de driekleurige cocarde, die hij als be diende van een minister droeg, van zijn pet weg te nemen. Een andere getuige verklaart, dat het onmogelijk het rapport-Fabre kon zijn, dat me vrouw Caillaux er toe had kunnen bewegen haar daad te plegen, aange zien meerdere Parijsche dagbladen dit rapport in hun bezit hadden. Er heerschte een algemeene span ning toon de volgende getuige opge roepen werd. Het is mevrouw Estra- dère, gewezen redactrice bij de Figaro", die bij het begin der instructie verklaard had, dat haar door Calmette een bedrag aan geld was aangeboden, indien zij zich zekere intieme brieven, welke de campagne der „Figaro" konden steunen, wist te verschaffen. Deze dame verklaart: „Op zekeren avond dineerde ik bij mevrouw Cail laux en ik hoorde, hoe zij zich be klaagde over de houding van mevrouw Gueydan, die brieven aan Calmette zou hebben aangeboden. Ik zeide haar toen, dat mevrouw Gueydan integer deel de aanbiedingen, die haar gedaan waren, van de hand had gewezen en dat Caillaux alles zou gegeven hebben, om in het bezit te komen van den brief „Ton Jo". Ik zweer, dat ik nooit gehoord had van dezen brief, maar dat Calmette mij voorstelde, om een bezoek aan mevrouw Gueydan te brengen, ten einde mij den brief „Ton Jo" te verschaffen. Ik weigerde en weldra moest ik wegens gezond heidsredenen myn medewerking aan de „Figaro" laten varen. Later richtte Calmette aan mij een brief, waaruit men zien kan, hoe deze over my dacht." Deze brief wordt ver volgens voorgelezen. Daarna gaat mevrouw voort: „De brief „TonJo" verscheen 2 maanden later. Ik weet echter niet, op welke manier hy in handen van Calmette gekomen iB. Caillaux intervenieert en maakt een toespelling op de intieme brieven, waarmee mevrouw Estradère in ken nis gesteld zou zijn. Deze antwoordt echter, dat zij altijd slechts over den brief „Ton Jo" gesproken had en zij zweert, dat zij nooit een anderen gekend heeft. De zitting wordt vervolgens ver daagd. Na de pauze worden verschillende getuigen a décharge gehoord. Zij ver klaren, dat mevrouw Caillaux de laatste dagen vóór de misdaad zeer opgewonden was. De directeur van de „Gil Bias" keurt de campagne van de „Figaro" sterk af, de overige verhooren betreffen de publi ceering van de brieven. Een verslag gever de de „Figaro" verklaart, dat Caillaux gezegd heeft: „Ik heb ge noeg van Calmette's aanvallen. Als dat nog langer duurt, zal ik hem myn getuigen zenden, en gij weet, ik schiet goed". Caillaux, ondervraagd, herinnert er zich niets van! Het merkwaardigste gedurende al deze verhooren was de houding van den heer Caillaux. Sedert hij ge tuigd heeft, mag hy evenals de andere getuigen in de zaal aanwe zig zijn en hü zit daar nu tusschen de andere getuigen, dan heelemaal vooraan, dan op een hoek van de journalistenbank, steeds scherp den geheelen loop van zaken volgend, nu een goedkeurend knikkend, dan wenk- brauwenfronsend, soms, als zijn naam genoemd wordt, opspringend en aan biedend onmiddelijk te komen weer leggen of aanvullen. En datiseigen- lyk het buitengewoon merkwaardige van het proces geworden, die hooge surveillance van den in de zaal aan wezigen Caillaux op alles wat er ge beurt. Caillaux en Labori te zamen leiden thans als het ware het proces. De procureur-generaal en de president van het hof zitten er Wjna als be deesde figuranten. In andere groote strafprocessen worden de getuigen it charge, die wat tegen de beschuldig den komen inbrengen, door den pro cureur-generaal en den president ge- woonlük gekoesterd en aangemoedigd, terwyl de getuigen h décharge vaak zuur aangekeken worden. Hier is het tegendeel 'tgeval, of liever de getuigen a décharge worden met groote voor komendheid behandeld, de getuigen, die iets tegen mevr. Caillaux komen inbrengen, zien zich aan Labori en Caillaux overgeleverd, zonder dat de procurour-generaal of de president een hand uitsteken om de ongeluk- kigen uit de vervaarlijke klauwen van deze beide heeren los te krijgen. De heer Caillaux wil van dit proces blijkbaar niet alleen een vrijspraak van zün vrouw maken, maar ook een soort vrijspraak en triomf voor zichzelf. Hij schijnt tot nu toe niet kwaad of weg, maar men moet het vervolg nog afwachten, daar de jury een zoo onberekenbaar lichaam is. Toch heerscht sedert de publicatie van de akte van beschuldiging de meening in het paleis van justitie, dat het wel niet al te slecht voor de beschuldigde zal afloopen. De feeBngrottan van Saalfeld. Onder de vele holen, die in de laatste jaren in Duitschland ontdekt zün, trekken tegenwoordig de zgn. feeëngrotten van Saalfeld in Thuringen sterk de aandacht. Dit zün geen langs natuurlü'ken weg, door oplossing in kalksteen ontstane holten, zooals met de in Thuringen ook voorkomende druipsteengrotten het geval is. De Saalfelder grotten zij'n slechts oude münen in zwarte, silurisehe leien, waaruit vroeger aluin en vitriool werd gewonnen. Deze ontginning is reeds tegen het einde der middeleeuwen begonnen, doch nu reeds sedert lan gen tijd gestaakt. De oude münwer ken zijn vervallen en door een toe val zy'n zy enkele jaren geleden weder ontdekt en ontsloten. De aan blik, welken zij boden, was in hooge mate verrassend. Door uitlooping van de aluinleien zijn zeer- merkwaardige mineraalvormingen tot stand geko men, die het dak en den vloer en ten deele ook de wanden bedekken. Nu eens zyn het druipsteen vormingen als stalakieten en stalagmieten, dan weder terrassen of opvullingen. Het merkwaardige van dit voorkomen ligt echter in de delfstoffen, die zich in deze oude mynen hebben afgezet. Het zün hoogst zeldzame mineralen, die nauwelüks elders op de wereld aan getroffen worden. De hoofdrol speelt diadochiet of fosforijzersinterdaar naast komen ook pissofaan, melaute- riet en allofaan voor. Daar deze nu eens hemelsblauw, dan weer smaragd groen, soms ook bruin en niet zelden helder wit zijn, bieden deze grotten het beeld eener zelzame kleurenpacht. Büzonder interessant is, dat men hierin de ontwikkeling der stala kieten geheel volgen kan. Het zün eerst bewegelijke slijmdraden, die van boven af langzamerhand verharden en later, naar het schijnt, ook weder uiteenvallen. Verder i6 het hier voor komen van kolossale hoeveelheden waterhoudend ijzerfosfaat in den vorm van bergboter zeer merkwaar dig. Dit zijn slecbts enkele trekken van het mineralogisch zoo merkwaar dige geheel dezer feêngrotten, die door den Pruisischen geoloog dr. H. Hess von Wichdorff zijn ontdekt. Worit van Walvisschenvlsesch. Reeds lang is het den Noren en in het bijzonder de Noordsche vis- scherü-bevolking bekend, dat het vleesch van den Walvisch feitelijk zoogdier een puik voedingsmiddel is. Niettemin is er tot nog toe weinig werk van gemaakt, om het als zoo danig in te burgeren, integendeel bij de vangst dezer visehsoort was het enkel te doen om de traan en het vet. Het vleesch wist men eenvoudig niet te benutten en liet het verloren gaan. Nu en dan bereidden Noorsche visschers uit den kwistigen overvloed op primitieve manier een goede ham, of sneden de beste stukken uit een Narwal die het eerst voor vleesch- voeding in aanmerking komt - in reepen, welke in de lucht gedroogd, jaren lang bruikbaar bleven. De Noor Hvistendahl werd daardoor er toe ge bracht een proef te nemen, of wal- visschenvleesch niet voor worstberei- ding zou zijn aan te wenden. Die proe ven zün nu eens gelukt, dan weder mis- geloopen, doch ten stotte is men er toch in geslaagd het bewijs te leveren, dat zoodanige bereiding mogelijk is. Bekende geleerden in de leer dei- voedingsmiddelen hebben zich veel moeite gegeven, de bereiding alzijdig na te gaan en te onderzoeken, en hebben het zoover gebracht, dat uit het vleesch van den narwal en potwal een worstsoort te fabriceeren is, welker smaak heelemaal niet aan zeevisch doet denken. Niet alleen gewone metworst en saueüsjes, ook bloed worst, zult enz. worden geleverd en uitmuntend van smaak. Zulke waar, ofschoon meer dan twee jaar oud, bleek by onderzoek nog volkomen frisch van reuk en smaak en onver anderd van kleur. Dr. Röhrig, van den keuringsdienst te Leipzig, schrijft, dat walvischvleesch zich uiteriyk reeds onderscheidt van rundjvleesch,wijl er geen vet en spierstrepen door loopen. Gekookt en gebraden ziet het er heelemaal niet uit als vischvleesch, maar meer als mager rund vleesch, vrij van visschigen, tranigen smaak. •Als eerst het vooroordeel maar over wonnen is, zal mende waarde erken nen van dit nieuwe voortreffelijke voedingsmiddel, dat door züne goed koopte - 12 centen het pond - vooral het volksbelang ten goede zal komen. BEN PRETMAKER. Jante: Toe pa, laat me eens in den draaimolen zitten? Vader: Neen, het is met jou een aaneenschakeling van pretjes jongen Gisteren heb je door een gat in het zeildoek in het paardenspel mogen küken, vandaag heb ik je haar laten knippen, morgen word je ingeënt waar moet dat met je heen? Boekbespreking. Sotrabajaseh Marinegebouw. Wij ontvingen het Jaarverslag 1913 van de bovengenoemde vereeniging. Het verslag is verlucht met een aantal fraaie reproducties van de photos van het nieuwe gebouw. In de toelichting wordt het voordeel aange toond van de oplossing der vereeni ging in den Bond v. Minder Marine personeel. Deze heeft f5000.- voor het nieuwe gebouw geleend, terwijl een tweede leening van f5000.- te

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2