HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna PURALIMENTO'S No. 4341 ZATERDAG 25 JULI 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct, franco per post 90 ct, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 374 u n 45 0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2b cent. EERSTE BLAD. Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt Dinsdagmiddag. Vertrek en aankomst der treinen. VAN DEN HELDER NAAR AMSTERDAM. Vertrek Aankomst 5.15 's Maand, en dnags na Teeatd. 7.40 6.26 op Zon- en Feestd. niet 9.10 6.59 op Zon-en feestd. t. Alkmaar 8.06') 7.40 sneltrein 9.10 7.48 Donderd. lot Schagen 8.46 2) 9.0211.37 11.552.21 1.15 all. Zaterdags,sneltr.t.Alkm. 3.11 1.48 op Zon- en Feestd. niet 4.35 4.10 gedoeltelilk sneltrein 6.03 7.40 sneltrein 9.17 8.3210.54 VAN AMSTERDAM NAAR DEN HELDER. Vertrek Aankomst 4.44 imoon Donderdags 7.34 6.04 op- Zon- en Feestd. niet 8.35 8.12 sneltrein 9.37 9. Zond.,alleen van ar Alkmaar 10.07 9.4411.47 12.543.26 3.386.07 5.257.32 9.05 sneltrein 10.35 10.06 alloon van af Alkmaar 11.14 10.47 op Zon- en reeHtdagoii 12.54 te Alkmaar. 3) te Schagon. STOOMBOOTDIENSTEN. Helder -Amsterdam (Gebr. Zur MUhlen). Van Helder'smorg. 7.15 en 'sav. 11 uur A'dam 9.15 'sm. 4 Helder—Texel (T. E. S. 0.). Van Helder'smorg. 5.15,9.15') en 's inidd. 12.15,4.15 en 7.55. Van Texel 'smorg.4.15,6.30,10.45en 's midd. 2.50 en 6.15. Op Zon- en feestd. te 10 uur. BINNENLAND. Hr. Ms. de Koningin heeft Donderdag een bezoek gebracht aan Hengelo. Kapitein .Doorman terug. Woensdagmiddag is de Nederland- sche officier in dienst van Albanië, de heer K. W. P. Doorman, te- Utrecht aangekomen. De kapitein is met buitenlandsch ziekteverlof en vertoeft ten huize van zijn moeder. Stuurliedenexamens. 's-Gravenhage, 23 Juli. Groote stoomvaart. Geslaagd le stuurman S. Hoogstra; tweede stuurman P. J. W. Zaalberg, J. Bonting. D. V. Kuipers; derde stuurman: L. V. E. Benecke, J. M. de Bruyn. Doorielectriciteit gedood. Woensdavond is te Zwagerveen (Kollumerland) bij het onweer de tak van een lindeboom door den bliksem getroffen en gebroken. De tak viel op een electrische draad met een stroomsterkte van 220 volt. Vrouw Thomas Mulder, die haar zoontje daar vaudaan wilde halen, kwam in aan raking met den neergevallen draad en kreeg den stroom door het lichaam. Zij werd onmiddellijk gedood. Het Bioscoop-gevaar. Door het dagelijksch bestuur van den „Bond ter Behartiging van de Be langen van het Kind" is aan de Ge meentebesturen een adres gezonden, waarin het volgende wordt gezegd: „dat aan het bezoeken der openbare bioscoopvoorstellingen door kinderen, naar het oordeel van personen van verschillende richting, uit het oog punt van zedelijkheid en gezondheid ernstige gevaren zijn verbonden: Ingezonden Mededeeling. De Warmte drukt neer. De Pink Pillen beuren op. Gedurende de warme tijden be klagen zich de meeste raenschen over vermoeienis, over vermindering van kracht, over verlies van eetlust. Voor héél wat personen brengt de terugkeer van de zomer den terug keer van sommige ongesteldheden mee, als puisten, eczeem, zweren en de warmte maakt die brandende huidziekten nog onuitataanbaarder. Het misbruik van te frissche dran ken, van onrijpe vruchten, verzwak ken en bederven de maag. Neemt de Pink Pillen gedurende de warme tijden. De Pink Pillen geven krachten, ontwikkelen de eetlust, be vorderen de spijsvertering. Zij geven bloed en versterken het zenuwstelsel. Zij zetten de werking van alle organen aan en bestrijden de vermoeienis. Zij zijn onmisbaar voor allen die niet naar bet land of naar de zee kunnen gaan, om door middel vaneenlucht- kuur nieuwe krachten te verkrijgen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar ii f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 16, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalwog 63 te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. dat mitsdien tot oeperking der tot nu toe aan de bioscopen gelaten vrijheid dient te worden overgegaan dat tot nu toe noch op grond van het Wetboek van Strafrecht, noch uit kracht van art. 188 der Gemeente wet voldoende inperking schijnt ver kregen te kunnen worden; dat daarom gemeentelijke verorde ningen in het Teven dienen geroepen te worden tot bescherming van de jeugd tegen het bioscoop-gevaar; redenen, waarom adressant met be leefde verwijzing naar de hierbijgaande memorie van toelichting Uw College dringend verzoekt bij den Raad uwer gemeente eene verordening aanhangig te maken betreffende hot toelaten van kinderen tot openbare bioscoopvoor stellingen". Prins Hendrik met de „Zeeland" naar het Noorden. De bijzondere verslaggever van het Alg. Handelsblad" schrijft in een derde artikel omtrent deze reis het volgende III. Het is haast onmogelijk onder woorden te brengen, hoe groot de hartelijke gastvrijheid was, waarmede de „Zeeland" hier in Petersburg door de Nederlandsche kolonie en door de Russische autoriteiten is ontvangen. Aan het slot van mijn vorigen brief meldde ik reeds, dat ons bij aan komst een heel programma van feestelijkheden werd overhandigd, een programma dat reeds zoo vol was, dat wij al dachten, dat uitbreiding niet mogelijk was. Maar dat schijn baar onmogelijke geschiedde toch. Al zeer kort na onze aankomst kwam het bestuur der Nederlandsche Ver een iging te Petersburg aan boord om kennis te maken en het programma in details te bespreken en al dade lijk spraken zij over de kleine ga pingen, die er nog in de rij van feestelijkheden bestonden en die zij wilden trachten zoo. goed mogelijk aan te vullen. Persoonlijk stelden zij zich allen beschikbaar, om iedereen aan boord in de stad rond te leiden en de merkwaardigheden te laten zien en voegden ook onmiddellijk de daad bij het woord, door eenige offi cieren mede te nemen om hun een eersten indruk van deze groote stad te geven. Ik zal nu geen enkele op somming van de nummers van het programma geven, maar zooveel mogelijk van dag tot dag vertellen hoe de opvarenden van de „Zeeland" hunnen tijd in Petersburg door brachten. Het begon al direct den tweeden dag. Des morgens om 9 uur lag een der vele prachtige stoombarkassen, die de Russische marine hier bezit, langs z|jde, om commandant en offi cieren te brengen naar het museum „Ermitage" en naar het Winterpaleis. Deze beide schitterende gebouwen werden hun door eenige hoofdoffi cieren getoond. De „Ermitage" bezit een enorme hoeveelheid kunstschat ten, een aantal schilderijen van de oud-Hollandsche en Vlaamsche school, zooals men haast nooit bij elkaar ziet. Bijzonder merkwaardig was de zoogenaamde brillantenzaal, waar ongelooflijke schatten, toebehoord hebbende aan vroegere keizers en keizerinnen, bewaard worden. Daar ligt een menigte brillanten en kost bare steenen bij elkaar, allen gezet in magnifieke sieraden, zooals mis schien- nergens anders te vinden is. Daarna werd een bezoek gebracht aan het prachtige winterpaleis. Schit terend mooi, maar een paleis als geen een ander. Echt Russisch waren daar de overgroote menigte kostbare gouden en zilveren borden, opge hangen aan de wanden, en waarop in verschillende tijdvakken brood en zout aan de Tsaren bij hunne be zoeken aan andere steden was aan geboden. Na afloop werd aan de gasten van het Ministerie van het Hof in een der zalen een keurig dejeuner aan geboden. Des avonds tegen 8 uur stonden bij de aanlegplaats van het schip een aantal auto's gereed, welke comman dant en officieren moesten brengen naar het restaurant „Cubat", alwaar de Nederlandsche Vereeniging te Petersburg een luisterrijk gastmaal aanbood. Daar was nagenoeg de ge- heele Hollandsche Kolonie bij elkaar en wat daarbij merkwaardig was, men hoorde niets anders dan Hol- landsch spreken. Hollanders die reeds tientallen van jaren hier wonen, Hollanders die hier waren geboren en slechts zelden en dan voor zeer korten tijd hun land van origine hadden bezocht, allen hadden hunne Hollandsche nationaliteit volkomen behouden in spraak en gewoonten en allen gaven blijk van hunne on veranderlijke gehechtheid aan hét vaderland. Het bleek ook uit de toe spraak, welke de voorzitter der Ver eeniging, de heer Mohr, bij het des sert hield, een toespraak overvloeien de van liefde voor Nederland en van vriendschappelijke gezindheid tegen over de vertegenwoordigers van het Hollandsche oorlogsschip. Ook nog lang na afloop van don maaltijd bleef men onder gezelligen kout bijeen. Den volgenden dag stond voor de officieren niets anders op het pro gramma, dan een ontvangst in de clublokalen der Hollandsche Vereeni ging in den avond en een maaltijd voor 160 onderofficieren en manschap pen in het Volkshuis, deze laatste aangeboden door de Russische marine. Dezen dag had men namelijk moeten vrijhouden voor een mogelijke ont vangst bij den Tsaar. Toen nu bekend werd, dat die ontvangst eerst den volgenden dag zou plaats bebben, kwamen verschillende uitnoodigingen om per auto en trein iets van de merkwaardigheden en omstreken van Petersburg te lateu zien. Dat hier van gaarne en dankbaar gebruik gemaakt werd, is wel haast onnoodig om te zeggen. De ontvangst in do keurig en ge zellig ingerichte club der Vereeniging liet weer niets te wenschen. Ook hier werden commandant en officieren door den voorzitter in een keurige toespraak welkom geheeten en daarna verdeelde men zich in groepen en bleef men weer tot laat in den nacht, die in dezen tijd van liet jaar te Petersburg nagenoeg licht blijft, bijeen. Het feest voor onderofficieren en manschappen slaagde eveneens uit muntend. Het volkshuis is een groot- sche inrichting, gesticht door eene vereeniging, welke zich ten doel stelt de volksvermaken te veredelen. Het volk heeft er vrijen toegang, de con sumptie, de dranken alcoholvrij, is er uitstekend en goedkoop, er worden comedie- en opera voorstellingen ge geven en in den grooten tuin vindt men allerlei kermisvermakelijkheden van goed gehalte. Onder begeleiding van eenige Russische en Hollandsche officieren hebben de Nederlandsche gasten zich daar uitmuntend ver maakt. Dinsdag 14 Juli was een buiten gewoon drukke, maar niet minder interessante dag. Al vroeg 's morgens om 8 uur, moesten commandant en officieren present zijn aan boord van het admirnliteitsjacht „Newa", waar mede zij naar Kroonstad zouden worden gebracht. Zooals de telegraaf u bereids al wel medegedeeld zal hebben, zou de Tsaar dien dag aldaar het nieuwe Alexis-dok, ook in de naaste toekomst groot genoeg voor Dreadnoughts, openen, en bij deze gelegenheid zouden commandant en état-major van de „Zeeland" de hooge eer genieten aan Z. M. te worden voorgesteld. Aan boord van de „Newa" gingen mede verschillende groot- waardigheidsbekleeders, onder wie o.a. de ministers van marine en oorlogeerstgenoemde overreikte aan boord in opdracht van den Keizer aan alle officieren een decoratie, welke reeds bij de ontvangst door Z. M. gedragen moest worden. In Kroonstad was eveneens een schitte rend gezelschap b|jeen, allen gekleed in de keurige Russische uniformen en beladen met ridderorden. De commandant van de „Zeeland" ge noot de eer voorgesteld te worden aan Z. K. H. grootvorst Kyrill Wladimirowitch, den neef van Prins Hendrik. Niet lang na onze aankomst naderde het Keizerlijke jacht en kort daarop stapte Z. M. aan land, in gezelschap van H. M. de Keizerin, hunne vier dochters en een groot gevolg. Dit schitterende1 gezelschap passeerde van zeer dichtbij de op een rij opgestelde Nederlandsche officieren, waarna door Z.M. de eere- wacht werd geïnspecteerd. Voor de Nederlandsche officieren was daarbij merkwaardig de morgengroet dooi den Keizer Tuide aan de compagnie gebracht, die precies in de maat en luide werd beantwoord. Toen daarna de Keizer de lange rij van matrozen langs ging, die om het geheele dók stonden geschaard, weerklonk een onafgebroken luide juichtoon. Het moet wel, datde verschillende troepen- afdeelingen, die gepasseerd werden, voortdurend dien juichtoon van el kander overnemenhet zou natuurlijk anders volstrekt onmogelijk zijn zoo lang achtereen dien galm aan te houden. Het maakte een machtigen indruk tusschen de tonen van het aangrijpende Russische volkslied, als een koraal door de groote marine kapel gespeeld. Na den rondgang plaatste de Keizer zich met zijn gevolg in een paviljoen en volgde de kerkelijke inzegening, die door de in prachtige met goud beladen gewaden gekleede Russische geestelijkheid, onder koorgezang, ge schiedde. Hierna had de voorstelling plaats van den commandant en état- major aan den Keizer, waarbij Zijne Majesteit eenige vriendelijke woorden tot den commandant en eersten officier richtte en iedere officier de hand reikte. Ook genoten allen nog de eer tot den handkus bij Hare Majesteit te worden toegelaten. Jammer genoeg kon het einde dei- plechtigheid niet worden afgewacht. De commandant moest namelijk tegen woordig zijn bij een déjeuner, dat door den Nederlandschen gezant aan den Prins der Nederlanden werd aangeboden. Met het admiraliteits- jacht „Strela" keerden allen naar Petersburg terug. In den namiddag te 4 uur gal Nederlandsche consul in zijn vorstelijk ingerichte woning een raout, waar ook Z. K. H. Prins Hendrik en zijne zuster, H. K. H. Maria Pawlowna, zouden verschijnen. De consul bood volgens oud-Russisch gebruik opeen prachtige schaal, voorzien van het naamcijfer van den Prins, brood en zout aan. Commandant en officieren van de „Zeeland" werden aan de grootvorstin voorgesteld, waarbij H. K. H. meedeelde voornemens te zijn een bezoek aan boord te brengen. Deze raout, waar natuurlijk ook de Hollandsche kolonie met hunne dames tegenwoordig was, vormde wederom een uitstekend geslaagd feest. Nog was het programma van dien Ingezonden Mededeeling. BLIKGROENTEN, Vruchten in flac., Geleiën, Jams, Tafelzuren en Limonades zijn zuiverder en smakelijker en toch niet duurder dan andere prima merken. De geneeskundige Commissie Pror. Dr. P. RUITINGA, Prof. Dr. R. K. SALTET, Prof. P. v. d. WIELEN, Hoogleeraron aan do Amsterd.Uni versltolt, Kft U de meest mogelijke garantie voor jlfiniache behandeling en zuiverheid der artikelen- Gegarandeerd vrij van kleur stoffen en conserveermiddelen. tlliiniulii Fabnek m Vtiduuizaarade linnniilliliD Imstufa. dag niet ten einde. De commandant was uitgenoodigd tot een diner bij H. K. H. Maria Pawlowna, in haar paleis te Tsarskoje-Selo, terwijl aan de officieren door de Russische marine een luisterrijk diner werd aangeboden in de clublokalen der Keizerlijke jachtclub, waar wederom blijk werd gegeven van de hartelijke gezindheid van de Russische kameraden tegen over hunne Hollandsche collega's. De dag van Woensdag was niet minder interessant. Des morgens om 9 uur vertrokken commandant, offi cieren en equipage met het jacht „Strala" en een ander schip naar het Keizerlijk paleis Peterhof, dat door het ministerie van het hof ter bezichtiging was gesteld. Bijzonder interessant zijn daar naast de vele kunstschatten, die in het paleis zijn bijeengebracht, de mooie waterwerken in het prachtige park. Alle fonteinen waren te werk gesteld, en zeker kunnen zij in aanleg en uitvoering wedijveren met de beroemde fonteinen in Versailles, zoo zij die niet al overtreffen. Op den terugtocht werd aan boord van de „Strela" een déjeuner aan geboden en werden onderofficieren en manschappen op hun schip dooi de Nederlandsche Vereeniging ont haald. Des namiddags te half zes stonden auto's gereed, om commandant en officieren te brengen naar het 50 K.M. buiten Petersburg gelegen buiten goed van den Nederlandschen consul, alwaar aan hen en aan een gedeelte der Hollandsche kolonie een diner werd aangeboden. Ook dit feest, waar de gezelligheid buitengewoon groot was, slaagde uitmuntend. De Nederlandsche Vereeniging had dien avond alle beschikbare onder officieren en matrozen uitgenoodigd voor een groot diner in het Volkshuis. Ongeveer 175 menschen zaten daar bij aan, en den geheelen avond waren verder eenige heeren der kolonie aanwezig, om aan de Hollandsche gasten alles te laten zien wat te zien was. Donderdag gaf de Nederlandsche gezant een déjeuner aan commandant en officieren van de „Zeeland", waar bij ook Russische autoriteiten ge- noodigd waren, en des avonds hadden de officieren van de „Zeeland" eenige Russische kameraden aan tafel te gast. Vrijdagmorgen om 9 uur lag weel een stoombarkas langs zijde gereed, om de officieren te brengen naar de Oboechof-fabrieken, Russische staats fabrieken, gelegen ongeveer vijf kwartier stoomens de Newa op. Op den tocht daarheen had men ook goede gelegenheid de enorme uitge breidheid van Petersburgopte merken. Bijna tot aan de fabriek onafgebroken kaden, met groote gebouwen, woon huizen en fabrieken. In de Oboechof Werke wordt al het geschut voor Rusland vervaardigd en het grootste gedeelte van het torpedo-materieel. Het was jammer, dat de tijd voor de bezichtiging gesteld, zoo kort was. Als men bedenkt, dat in die fabriek 6000 a 7000 werklieden arbeiden, dan is het te begrijpen, dat men in twee uur tjjds slechts een opper- vlakkigen indruk kan krijgen, hoe zeer ook de geleiders, bestaande uit den directeur en de hoogste ambte naren der fabriek, zich moeite gaven aan de officieren alles te toonen en hun vele vragen te beantwoorden. Na den rondgang door de fabriek volgde weer een prachtig déjeuner, zonder dat schijnt het nu eenmaal niet te gaan als men bij de Russen te gast is. Des avonds had de commandant een diner aan boord en daarna ont vingen commandant en officieren de Nederlandsche kolonie met hun dames, een zwakke poging om eenigermate de vele beleefdheden te beantwoorden, die zij ontvangen hadden. Aanvanke lijk dreigde een onweer, gepaard gaande met regen, de „at home" in 't water te doen vallen, maar ge lukkig klaarde het spoedig op en werd er menig dansje gedanst. Zaterdag, den dag van vertrek, ontvingen wij aan boord nog menig afscheidsbezoek. Des middags om 5 uur kwam de Prins, die in den na middag een bezoek gebracht had in de Hollandsche Club, weer aan boord terug, vergezeld van H. K. H. groot vorstin Maria Pawlowna en van den grootvorst André Wladimirowitch. Allen aan boord stonden weer in parade aangetreden en II. K. H. in specteerde de geheele bemanning. Na aan boord de thee te hebben ge bruikt vertrokken de gasten weer, uitgeleide gedaan door don Prins, die even later aan boord terugkwam en precies om 6 uur lichtte de Zeeland" het anker, onder het ge juich eener talrijke menigte aan den wal en tot ver begeleid door een boot, waarop vele leden der Hol landsche kolonie ons een laatst vaar wel toewuifden. En zoo behoorden de onvergetelijke dagen te Petersburg doorgebracht weer tot het verleden. De „Zeeland" is aldaar ontvangen op eene w|jze, zooals niemand aan boord ooit had kunnen verwachten. Wij hebben daar een indruk gekregen van de gehecht heid van lang in het buitenland vertoevende Nederlanders aan het vaderland, zooals wij niet voor moge lijk hadden gehouden. Maar wij hebben daar ook gezien, dat Nederland in Rusland een goeden naam heeft. En niet alleen uit overlevering, uit den tijd van Peter den Groote, heeft die naam een goeden klank, al leeft ook bij ioderen Rus de geschiedenis van dien grooten keizer voort. Wij hebben ook wel degelijk kunnen merken, dat die goede naam ook in den tegen woordigen tijd bevestigd wordt door de plaats die de tegenwoordige Nederlanders aldaar innemen. Men moet in het vaderland niet zeggen, dat zulke reizen voor vlag vertoon, nu verhoogd door de tegen woordigheid van den Prins dei- Nederlanden, geen nut hebben. Zoo als wij hoorden, stonden reeds meer dan 14 dagen vóór onze komst, in alle Russische bladen lederen dag hoofdartikelen over ons vorstenhuis en ons land. Over al onze bedrijven, over al onze industrieele onderne mingen, over onze scheepvaart en handel stonden de kolommen vol en al die artikelen waren hartelijk ge stemd. Gedurende ons verblijf ging dit zoo voort, de bladen brachten portretten van den Prins, van het schip en van vele feestelijkheden die op de „Zeeland" betrekking hadden en een zoodanig optreden kan niet anders dan een invloed ten goede oefenen en den band versterken die Rusland met Nederland verbindt. De „Zeeland" is uit Petersburg weggegaan met een groot gevoel van dankbaarheid voor al hetgeen daar aan de opvarenden werd geboden, maar ook met eenig gevoel van trots, dat zij mocht medewerken om de vriendschapsbetrekkingen, die tus schen Nederland en Rusland bestaan te helpen bevestigen en wellicht te versterken. Het gedrag van de equi page was uitstekend en menig woord van lof werd daarvoor zoowel van Russische als van Hollandsche zijde gehoord. De staking te Zaandam. Aan het „Handelsblad" ontleenen wij het volgende De Bond van Werkgevers in het houtbedrijf te Zaandam heeft in ant woord op het jongste schrijven dei- stakers meegedeeld, dat de bond bereid is, een commissie uit de stakers te ontvangen, alhoewel, zooals in het antwoord wordt gezegd, de voor waarden waarop de bond van werk gevers bereid is het werk te doen hervatten, bekend zijn. Duitsche werkwilligen op last van burgemeester Ter Laan over de grens geleid. Een gebeurtenis, die zeker wel een unicum mag heeten in de ge schiedenis van de stakingen in Neder land, heeft zich Donderdagavond te Zaandam afgespeeld. Daar zijn, op iast van den burgemeester, den heer K. ter Laan, een veertigtal Duit sche werkwilligen, gekomen öm te werken in het houtbedrijf, over de grens geleid, aangezien hunne pa pieren niet in orde waren. De Duitschers waren geleverd door een firma te Blankenesse bij Hamburg, in opdracht van den Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf. Zij zouden b|j een tweetal firma's aan den arbeid gaan. Hieronder volgt een uitvoerig relaas van het gebeurde. De aankomst. De Hamburgsche trein, die des namiddags om 5 uur 2 het Centraal Station binnenstoomt, bracht de 44 Duitsche werkwilligen mede, die de patroonsvereeniging te Zaandam be steld had. De noodigo veiligheidsmaatregelen waren genomen in den vorm van politieposten op de perrons. Alles ging echter rustig, en de Duitschers, met hun uniforme bagage, en zoo uiteenloopendemenschentypen, waren weldra veilig in den extra wagon geborgen, die aan den trein voor Zaandam gehaakt was. Mr. Van Z u y 1 e n, de rechtskundige adviseur van de patroonsvereeniging te Zaan dam, begeleidde hen naar de plaats hunner bestemming. Er was in Zaandam wel iets van uitgelekt, dat er Duitschers zouden komen. Maar van algemeene bek-end- heid scheen het toch niet te zijn. Tegen het uur van aankomst zag men op het stationsplein burgemees ter Ter Laan, terwijl daar verder aanwezig waren de wethouders D u y s, D o n i a euKamphuys, bij wie zich later wethouder Van der Laan voegde. Met. een kleine vertraging kwam de trein uit Amsterdam binnen. En van buiten af zag men, hoe de Duitschers bijeengebracht werden in de wachtkamer derde klasse. Men bleef wachten en wachten, doch de Duitschers verschenen niet. Wel zag men leden van den Werk- geversbond met den adviseur mr. Van Zuylen het station ingaan en weder verlaten. En intusschen groeide buiten de menigte steeds aan. Daar komt wethouder Duys naar buiten. H|j maakt een geruststellend gebaar tegen een paar partljgenooten, die aan zijn lippen hangen, en keert weer in het station terug. Wat was er daarbinnen intusschen voorgevallen In het station. Gedurende al dezen tijd werd er in do gang naar de wachtkamer derde klasse druk gepolemiseerd. Burgemeester Ter Laan en de wet houders Duys, Donia en Kamphuys, later ook wethouder Van der Laan, waren met stationchef, politie-autori teiten en den begeleider der Duit schers in druk overleg.over de pa pieren der Duitsche werklieden. Het ging daarbij warm toe. Zoo voegde de heer Duys den rechtskundigen adviseur van de patroonsvereeniging - op diens vraag wat hij onder een pas verstond - toe: „Een pas? dat zou ik maar eens aan mijnheer Elias vragen 1" De leider der werkwilligen ver klaarde met grooten nadruk, dat hij met de voorhanden papieren, o.a. van de Hamburgsche politie, reeds overal geweest was. Te Rotterdam, en nog onlangs te Tiel. Maar de burgemeester hield vol, dat de papieren niet in orde waren en dat de Duitschers niet konden worden toogelaten. De reden der niet te e 1 a t i n g. Wij hebben burgemeester Ter Laan gevraagd, op welken grond de Duitschers niet werden toegelaten, waar zij toch, volgens hun beweren, voldoende papieren hadden in den vorm van bewijzen van te zijn inge schreven bij de politie, of van te hebben voldaan aan hun militairen dienstplicht. Burgemeester Ter Laan verwees ons Daar art. 1, 2e lid, van het vestiging verdrag tusschen Nederland en Duitschland gesloten. Slechts twee der Duitschers (de een bleek eigenlijk een Deen van geboorte te zijn, de andere kwam uit Beieren) hadden een paspoort of Heimatschein. Dezen zouden dus kunnen blijven. Mr. Van Zuylen protesteerde tegen deze toepassing van het vestigings verdrag, doch het baatte niet. Wet houder Du5rs haalde de noodige papieren van het Stadhuis, o.a. een formulier waarbij de burgemeester van Zaandam gelastte, dat de Duit schers onder politiegeleide over de grens zouden worden geleid. De heer Duys raadpleegde een spoorboekje en constateerde, dat de Duitschers nog denzelfden avond via Enschedé over de grens konden ge leid worden. Enschedé is een der plaatsen, waar volgens de bijlage van het vestigingsverdrag de over neming van uit te leiden personen zal geschieden. De grenscommissaris daar ter plaatse werd telegraphisch van een en ander op de hoogte ge steld. Wethouder Duys trad, toen aldus was besloten, opnieuw naar buiten om de verzamelde menigte vóór het stationsplein toe te spreken. Onder hoera's deelde hij mede, dat de Duitschers weer naar huis gingen en dat de overheid streng onpartijdig was opgetreden, met handhaving van de wet. Hij verzocht verderde menigte om het der politie niet lastig te maken, doch rustig naar huis te gaan. (Hernieuwd gejuich.) Onder de Duitschers. Inmiddels waren de Duitschers nog steeds onder politie-toezicht in de 3de-klas-wachtkamer. Niemand werd daar toegelaten, en om nieuwsgierigen te weren, was de verkoop van perron kaartjes stopgezet. Een enkele reis derde klasse Hembrug bleek evenwel wonderwel als perronkaartje geschikt te zijn. Zoo kwamen we dan ook in de 3de-klasse wachtkamer terecht. Daar stonden de Duitschers te midden van hun pakken bagage, alle gewikkeld in dekens van uniform model. Het was wel een heterogeen gezelschap, dat we hier bijeen vonden, De Duitschers, sommigen als heeren, anderen als werklieden gekleed, van zeer verschillenden leeftijd en uiter lijk, waren zeer verbitterd. Ze klaag den hun nood aan enkele werkgevers, die zich tusschen hen bewogen, of aan de Zaandamsche politie-agenten, die hen bewaakten. „Es ist haarstrilubend!" zeide een der Duitschers tot ons. „Ueberall habe ich gearbeitet, in Belgien, in Frankreich, aber nie sind wir von der Polizei ausgewiesen worden wie hier." DieganzeGeschichte ist Politik", zeide wijsgeerig een andere. „Der Bürgermeister ist rot, durch und durch Intusschen had de bedoelde burge meester zich met den commissaris van politie op een bank aan een tafeltje in de wachtkamer gezet, om op een lijst de Duitschers hun namen te doen teekenen. Het scheen datde heer Ter Laan vermoedde, dat de namen niet juist waren opgegeven, althans, zich tot de Duitschers rich tend, zeide hij: Wenn ihre Namen falseh sind, wivd die deutsche Polizei das wohl bemerken. Een gemor steeg uit het gezelschap op en eenigen hunner, onder wie hun geleider, een korte, stevige kerel, na men zelfs een dreigende houding tegen Zaandam's burgemeester aan, zoodat de aanwezige politie-agenten het noodig vonden wat naderbij te komen. Maar onvervaard klom burgemeester Ter Laan op de bank, waarop hij ge zeten had. En toen volgde er een toe spraak, zooals er wel zelden een door een Nederlandsch burgervader zal ge houden zijn. Afkeurend gemompel onder du Duitschers. Hun leider protesteert luide. - Halten Sie das Maulvoegt de burgemeester hum toe, wederom onder afkeurend gemor. - Wenn ihre Papiere nicht in Ordnung sind, - zoo gaat de burge meester voort kunnen Sie hier nicht kommen. Aber wonn ihre Pa piere in Ordnung sind, sind wir Hol lander die besten Leute der Welt - Schamper gemompel. - Dann sind Sie uns willkommun und bónnen Sie frei in die Stadt gehen, besluit burgemeester Ter Laan. Wethouder Duys is intusschen in debat geraakt met een paar der Duitschers. Sie sind SeineMajestüt dur Streikbrecher 1 hooron wij hem tot uen hunner zeggen. - Wenn Sie das in Deutschland gesagt hiitten, würden Sie acht Monate bekommen haben, is het antwoord dat hij krijgt. Was soll man dann sagun vraagt de heer Duys. Het vertrek. De trein van S.7 is intusschen voor gekomen. Het sein tot vertrek wordt gegeven. De Duitschers pakken hun bagage bijeen en verlaten steeds mop perend de wachtkamer. Burgemeester en wethouders doen hun uitgeleide tot aan den trein. De Duitschers stap pen in en met hen eenige Zaandam- sche politiebeambten, onder bevel van den inspecteur, die hen tot Enschede zullen vergezellen. Ook het tweetal Duitschers, dat blijven mocht, omdat de papieren in orde waren, verkoos liever mee terug te gaan. Dan stoomt, met ongeveer tien minuten vertraging, de trein weg. De menigte voor het. station is blijven staan en heft een luid „hoera 1" aan als de trein met de Duitschers weg rijdt. In Amsterdam geeft de doortocht der Duitschers nog aanleiding tot een relletje. De twee Duitschers, wier papieren in orde waren, bleven hier achter. De anderen wilden dit voor beeld volgen. De politie kwam eraan te pas en dreef de menschen met de blanke sabel in den trein. Wij vernamen, dat de Duitschors, dan voorzien van de noodige papieren, binnen eenige dagen weor zouden terugkomen. Voor het bureau, dat hen leverde, is het geval een schadepost in dien zin, dat het zich verplicht had tot levering der werkkrachten aan de fabrieken. ZijKijk me eens recht in hot gezicht en erken eens eerlijk, je hebt me voor m'n geld getrouwd? Hij (richt langzaam on vreesachtig de oogen op haar gelaat)Ja, dat zal wel zoo moeten geweest zijn. Ingezonden Mededeeling. Nierzand,Niergruis, Nier en Blaassteen. Wanneer de nieren niet in orde zijn, kan het zich voordoen, dat het urinezuur, hetwelk dan niet uit het lichaam wordt verwijderd, zich afzet in de nieren of het nierbekken. Naar gelang van de grootte dezer afzet tingen spreekt men van nierzand, gruis of steen. Zoolang de nieren niet goed werken, vermeerdert de afzet ting op de reeds gevormde stukjes voortdurend en kunnen deze zich tot een aanzienlijke grootte ontwikkelen. Nierzand en -gruis kunnen met de urine het lichaam verlaten. Grootere stukjes blijven dikwijls in de blaas achter en vormen blaassteenen. Ook kunnen z|j verstopping der urine wegen veroorzaken en menigmaal wordt een operatie noodzakelijk. Het is daarom van veel gewicht in te grijpen, zoodra gij verschijnselen van bovengenoemde ziekte opmerkt, als een gevoel van zwaarte en druk king in de lendenen, zoodat men te dezer hoogte behoefte aan steun heeft bij het loopen en zitten. De urine laat een fijn zand achter en de nacht- urine is dik en bevat een rood be zinksel. Het water komt soms drup pelsgewijze, onophoudelijk heelt men aandrang en een branderige pijn, ook pijn in den rug van boven naar be neden en gericht naar de Maasstreek. Begint nog hoden met het gebruik van Foater's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale niergeneesmiddel, het welk aan de nieren haar oude kracht hergeeft en haar in staat stelt om de onzuiverheden, welke uw lijden veroorzaken, af te voeren. Zjj grijpen uw kwaal in haar wortels aan. Te Den Helder verkrijgbaar bij de Fa. De Bie-Biersteker, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die rjiet voorzien is /an nevenstaand handelsmerk. (57)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1