Telegrammen van Dinsdag. Brussel, 2 Augustus. Een telegram uit Berlijn meldt, dat een sterke colonne kozakkeu, voorzien van kanonnen, Duitschland bij Bealla binnengerukt is. Berlijn, 2 Augustus. Op de Thornor- spoorbrug trachtte heden een man van den trein uit een bom te werpen. Hij kon echter bijtijds worden ge grepen. (Thern is een stad van ruim 30.000 inwoners, op den rechteroever van den Weichsel gelegen. Red.) Berlijn, 1 Augustus. Toen heden middag een Duitsche patrouille bij Proostken, 300 meter van de grens op Duitsch grondgebied, door oen Russische patrouille beschoten werd, werd dit vuur door de Duitschers beantwoord. Aan geen van beide zijden werden verliezen geleden. (Proostken is een dorpje in Oost- Pruisen, in het district Allenstein gelegen. Red.) Berlijn, 2 Augustus. Gisterennacht is een vijandelijke stuurballon op weg van Kerprich naar Andernach waargenomen. In denzelfden nacht trachtte een kastelein uit. Kochem met zijn zoon de spoorwegtunnel bij Kochem op te blazen. De poging mislukte. Vader en zoon werden gefusileerd. Er zijn vijandelijke vliegmachines, van Dueren in de richting van Keulen varende, waargenomen. Bij Wesel is een Fransche vlieg machine uit de lucht neergeschoten. Allenstein, 3 Augustus. 2 uur 's middags. Tot dusverre hebben er over het algemeen aan de grens slechts kleine cavalerie gevechten plaats gehad. Johannisburg, dat door een eskadron van het 11e regiment dragonders is bezet, wordt op het oogenblik aangevallen. Luxemburg, 2 Aug. Hedennacht kwam aan het station van Luxem burg een trein met Duitsche soldaten aan, die zich van het station en de bruggen van de lijnen Trier—Trois- Vierges meester maakten om het regelmatige verkeer van de Duitsche militaire treinen door het groother togdom te verzekeren. Zij meldden zich vervolgens aan de kazerne aan Luxemburg aan. De commandant van het detache ment Luxemburgsche vrijwilligers protesteerde tegen deze schending der neutraliteit. De Duitschers trok ken zich terug. De officieren begaven zich naar het regeeringsgebouw en ontboden daar de hofambtenaren, die op het oogenblik met hen onder handelen. Berlijn, 2 Augustus. Zooeveu kwam hier een militair bericht binnen, dat heden voormiddag Fransche vliegers in de omgeving van Neurenberg bommen geworpen hadden. Daar de oorlogsverklaring tusschen Frankrijk en Duitschland tot dusver nog niet heeft plaats gevonden, be- teekent dit een schending van het volkerenrecht. Aan da Fransch-Luxemburgscha grens. Brussel, 2 Augustus. Volgens hier ontvangen berichten is het station van Trois Vierges, in het Noorden van Luxemburg, aan de rivier de Wolz gelegen, door de Duitsche troe pen bezet. De Duitsche troepen trokken niet op tot Lunéville, doch tot Longwy, dicht bij Belgisch Luxemburg. Zij zijn per spoorweg erheen gebracht. Do Fransche gezant te Brussel ver zekerde onzen correspondent, dat op het oogenblik, dat Duitsche troepen Fransch grondgebied betreden, een casus belli intreedt en de oorlog auto matisch aanvangt. Ottowa. Canada zal, ingeval En geland in het conflict betrokken wordt, alle schepen van vijandelijke naties in beslag doen nemen, die zich in de St. Lourens-rivier bevinden. Parijs. De „Matin" zegt gemachtigd te zijn tot de verklaring, dat op het oogenblik, dat Duitschland aan Rus land den oorlog verklaarde, er eene verzoening intrad tusschen Oostenrijk en Servië. De „Matin" wijst er op, dat Rusland het Duitsche leger rustig zal laten binnentrekken en niets in den weg zal leggen en eindigt zjjn beschouwing: Duitschland vangt aan waar Napoleon is geëindigd. Luxemburg. De minister van staat ontving een telegram van den Duit- schen rijkskanselier, waarin wordt verklaard, dat de inval der Duitschers plaats had om de spoorwegen te be schermen tegen een eventueelen aan val van Fransche troepen. Amsterdam, 3 Augustus. De Duit- scho troepen zijn te Visé aangekomen. Bij Luik wordt alarm geslagen. Londen. Op Malta is de staat van beleg afgekondigd. Delfzijl. De Duitschers hebben de badpaviljoens op het Duitsche eiland Borkum ten noorden van de provincie Groningen in de lucht doen vliegen omdat deze in den weg staan. De lichten van den houten vuurtoren zjjn gedoofd. Uit Londen. De „Daily Mail" zegt, dat Von Jagow namens de Duitsche regeering weigerde te beloven in ge val van een oorlog met Frankrijk de neutraliteit van Belgie te handhaven. Uit Berlijn. Volkomen zekerheid bestaat, dat Italië zijn plaats als bond genoot zal vervullen. De „Temps" bericht, datdeEngel- sche regeering aan de Fransche de verzekering gegeven heeft dat in ge val van een Fransch-Duitschen oorlog Eugeland leger en vloot zal mobili- seeren en aan Fransche zijde zal strijden. Brussel. Duitschland heeft tot Bel gië een ultimatum gericht, voorstel lend een verdrag ter vergemakkelij king van de Duitsche operaties. De termijn eindigde had hedenmorgen zeven uur. Den geheelen nacht had ministerraad plaats in het koninklijk paleis. Het antwoord wordt heden morgen bekend gemaakt. Brussel, 3 Aug. Het antwoord van Belgie op het ultimatum van Duitsch land luidt: i plicht doen". Athene, 2 Auguslus. DeGrieksche regeering heeft bevel gegeven tot de algemeens mobilisatie. Naar verklaard wordt is dit slechts een voorzorgsmaatregel. Athene, 2 Augustus. De Grieksch- Bulgaarsche commissie, die bijeen gekomen was, om de nog hangendo grensquaestie te regelen, heeft haar arbeid afgebroken zonder tot over eenstemming te zijn gekomen. Het is niet onmogelijk, dat opnieuw een oorlog uitbreekt. Tusschen Athene en Boekarest worden echter de onder handelingen om het verdrag van Boekarest, het koste wat het kost, te doen eerbiedigen, met gunstig resultaat voortgezet. Een „goudschip". De „Kronprin zessin Cecilie", van den Noordduitschen Lloyd, met de post, passagiers en ruim 2 millioen dollar aan goud ou groote hoeveel heden zilver, word gisteravond om streeks zeven uur uit New York te Plymouth verwacht. Libau. Libau (Russiscli Lepaja), waarvan de oorlogshaven door- den Duitsclien kruiser „Augsburg" gebombardeerd moet zijn, ligt in het Russische gou vernement Koerland aan de uitmon ding van het meer van Libau in de Oostzee. Het telt 90.000 inwoners en is de voornaamste koopstad van Koerland. Ten N. van de stad ligt de oorlogs- baven Keizer Alexandei III met de oorlogshavenstad en de vesting. De „Augsburg" is een pantserdek- kruiser van 4350 ton, die in 1909 afgeloopen is. Zij voert 12 snelvuur kanonnen van 10.5 cM. en heefteen bemanning van 379 koppen. Metz, 2 Augustus. Gisteren heeft een Fransch geneesheer, geholpen door twee verkleede Fransche offi cieren, getracht een drinkwaterbron met cholera-bacillen te besmetten. Hij is terstond doodgeschoten. De beschieting van Libau heeft geestdrift gewekt. De aanslagen van Fransche vliegers op een spoorweg had geen resultaat. QEEN DUITSCH ULTIMATUM AAN NEDERLAND. Men seint ons uit Den Haag: Blijkens bij de beste bron inge wonnen informatiën kunnen de be richten als zoude door Duitschland aan Nederland een ultimatum gericht zijn, op de meest stellige manier worden tegengesproken en kan hier aan toegevoegd, dat Duitschland geen verandering heefl gebracht in zijn voornemen om de Nederlandsche neutraliteit te eerbiedigen. AAN DE RUSSISCHE DRENS. Berlijn, 3 Aug. De Duitsche grens- beschermingstroepen bij Lublinitz namen hedenmorgen na een kort ge vecht Czeustochau. Ook Bendzin en Kaliseh zijn dooi de Duitsche troepen bezet,. EEN ZEESLAG. Stockholm, 3 Aug. Volgens be richten uit goede bron heeft gisteren een slag plaats gehad tusschen de Russische en Duitsche vloten bij de Aaland-eilanden. De Russische vloot werd terugge dreven naar de Finsche golf, waar ze ingesloten ligt. Brussel, 3 Augustus. Om 11 uur hedenmorgen verzekert men in het ministerie van oorlog, dat tot nog toe geen enkel Duitsch soldaat het Belgisch grondgebied heeft betreden. Visé is bezet, maar door het Belgische leger. AAN DE FRANSCH-DUITSCHE GRENS. Belfort, 3 Augustus. Een Duitseho patroelje is op Fransch grondgebied gekomen en stootte in den omtrek van Jencherai op Fransche soldaten. De commandant der Duitsche patroelje een officier, doodde een Franschman, maar werd onmiddellijk zelf door een anderen Franschen soldaat gedood. Belfort, 3 Augustus. De burgemees ter rapporteert het volgende: Tegen den middag begaf zich een vrij tal rijke afdeeling Duitsche cavalerie in de richting van Suarce, ten Z.O. yan Belfort gelegen op 3 K.M. afstand van de grens, die niet bezet werd gehouden in overeenstemming met het voorschrift van de Fransche re geering, die een soort neutrale zöne heeft willen scheppen, om grensinci denten te vermijden. DE HOUDING VAN ENGELAND. Londen, 2 Augustus. De regeering heeft de marine-reserve opgeroepen en alle draadlooze telegrafie, ook die op vreemde schepen, varende in Engelsche wateren, onder haar be heer genomen. Zij heeft tevens een moratorium afgekondigd. Het gerucht loopt, dat zij een ul timatum aan Duitschland heeft ge steld, een besliste toezegging van eerbiediging van België's neutraliteit eischende. ITALIË NEUTRAAL. Brussel, 3 Aug. De Italiaansche legatie deelt officieel mede, dat Italië neutraal zal blijven tegenover de Europeesche mogendheden, die in staat van oorlog zijn. In het Duitsche ultimatum was feitelyk gevraagd, dat Belgie de for ten van Namen ter beschikking van Duitschland zou stellen. Had het ultimatum eerst onbeschrij felijke zorg bij de bevolking gewekt, het antwoord der regeering hoeft dadelijk alle zorg doen wijken voor geestdrift. Het is prachtig om te zien, lioe al de krachten van het land thans eendrachtig samenwerken om de verdediging nog te versterken. Er heerscht bepaald geestdriftde graten zijn vol manifestanten, voorzien van kleine vlaggetjes met de Belgische driekleur. Intusschen heeft de regeering den Franschen gezant te Brussel ver klaard, dat zij in deze omstandig heden meende geen beroep te moeten doen op de waarborgende mogend heden. Mochten de gebeurtenissen het eischen, dan zou zij zien welke,hou ding aan te nemen. Berlijn, 3 Aug. (Officieele mede- dceling.) Tot dusverre hadden de Duitsche troepen overeenkomstig de gegeven bevelen de Fransche grens niet overschreden. Sedert gisteren echter doen Fransche troepen zonder oorlogsverklaring aanvallen op onze grensposten. Zij hebben, ofschoon de Fransche regeering ons nog slechts enkele dagen geleden mededeelde, dat zij een zone van tien kilometers onbezet hield, op verschillende punten de grens overschreden. Fransche com pagnieën houden sinds den afgeloopen nacht Duitsche plaatsen bezet. Bommen-werpende vliegers komen sinds gisteren naar Baden en Beieren en met schending van de Belgische neutraliteit over Belgisch gebied naar de Rijnprovincie en trachten onze spoorweglijnen te vernielen. Frankrijk heefL daarmede den aanval tegen ons geopend en den oorlogstoestand in het leven geroepen. De veiligheid van het rijk noodzaakt ons ter verdediging de keizer heeft de noodige bevelen gegeven en de Duitsche ambassadeur te Parijs heeft order ontvangen om zijn paspoorten aan te vragen. EEN VOORSTEL VAN DUITSCHLAND EN ENGELAND. Londen, 3 Aug. Kuhlmann, kanse lier van de Duitsche ambassade, heeft een communiqué aan de pers gezonden, waarin wordt, gezegd, dat Duitschland bereid zou zijn zich te verplichten om Frankrijk niet op zee aan te vallen en de kusten van Belgë en Holland niet voor oorlogsdoeleinden te ge bruiken, wanneer Engeland zich neut raal zou verklaren. Hij voegt daaraan toe„Daar Engeland, naar liet schijnt, niet van plan is Engelsche troepen naar liet vasteland te zenden, zou liet door deel te nemen aan den oorlog geen andere diensten aan Frankrijk bewijzen dan die van de genoemde belofte reeds het gevolg zijn, zonder dat het aan den oorlog deelneemt. Bovendien zou het door zijn neutrali teit te handhaven veel belangrijke en diplomatieke diénsten kunnen be wijzen. De houding van Engeland. Londen, 3 Aug. ''Het Huis bood een aanblik zooals nooit te voren. Geen enkel plaatsje was onbezet. De ministers werden bij hun binnen treden met luide toejuichingen begroet. Minister Lloyd George diende- een wetsontwerp in betreffende uitslel van de betaling van wissels en waarbi aan de regeering het recht werc verleend een moratorium af te kon digen. Het ontwerp werd op staan- den voet onder toejuichingen in alle lezingen aangenomen. Minister Grey, die met toejuichingen werd begroet, zeide dat hij onverpoosd had gearbeid aan het behoud van den vrede in Europa. Het was thans echter duidelijk, dat de vrede in Europa niet gehandhaafd kon blijven. Sprekende over de verplichtingen van Engeland, zoide hij: „Tot gis teren hadden wij geen belofte van meer dan diplomatieken steun aan Frankrijk gegevenHij las daarop den brief voor, van 22 December 1912, waarin lrij erin had" toegestemd, dat, bijaldien een der beide mogend heden ernstige reden had om te verwachten, dat zij zou worden aan gevallen, zij in overleg zouden treden of zij niet gezamenlijk zouden optre den om den aanval te verhinderen. Geen land wenschte minder be trokken te worden in het Oosten rijksch- Servisch geschil dan Frankrijk. Het is daarin betrokken tengevolge zijner eereverplichtingen. (Toejuichingen.) Groot-Brittanniê is sedert jaren met Frankrijk door vriendschap ver bonden en in hoeverre die vriend schap verplichtingen medebrengt kan ieder voor zichzelf nagaan. (Toe juichingen). Hij wees er op dat de Fransche vloot in de Middellandsche Zee ia en dat de andere Fransche kusten onver dedigd zijn. Wanneer dus een vijan delijke vloot deze kusten aanvalt kan Groot-Brittannie niet daarbuiten blij ven. (Luide toejuichingen). En daarop deelde hij mede. dat hij thans aan Frankrijk de verzekering had gegeven, dat de Britsche vloot, indien de Duitsche door het Kanaal of de Noordzee mocht varen om Fransche schepen of de Fransche kust aan te vallen, aan Frankrijk allo mogelyke bescherming zal ver- leenen. Frankrijk had het recht, zoo zeide hij verder, om dadelijk te weten of het in dit geval op steun van Groot-Brittannië kon rekenen. Hij voegde daaraan toe, dat de door hem gegeven verzekoring nog de goedkeuring van het parlement behoefde, en dat zij geen oorlogs verklaring was. Hij nam aan, dat de Duitsche regeering bereid zou zijn om te beloven, dat zij de noordelijke kust van Frankrijk niet zou aanval len, zoo Engeland zich tot onzijdig heid verplichtte, maar dat was een belofte, die Engeland niet ver genoeg gaat. (Toejuichingen.) Wat de neutraliteit van België aangaat, verklaarde do minister, dat het belang van Engeland bij die neutraliteit lieden ten dage nog evou groot is als in 1870 en dat Engeland zijn verplichtingen thans niet minder ernstig opvat dan destijds. Toen de mobilisatie begon had hij aan de Fransche en Duitsche regee ringen geseind of de neutraliteit van België zou worden geëerbiedigd. Frankrijk had verklaard, dat zij ze zou respecteeren, wanneer ze niet door een andere mogendheid werd geschonden. Do Duitsche staatssecre taris verklaarde dat hij niet kon antwoorden alvorens den Keizer en den Rijkskanselier te hebben gecon sulteerd, hij verklaarde echter te betwijfelen of een antwoord op de vraag wel mogelijk zou zijn, daar het de plannen van Duitschland zou blootleggen. Grey zeide verder: Onze regeering was de vorige week gepolsd, of bij aldien België's integriteit na den oorlog werd hersteld, Engeland zich daarmede ftevreden zou stellon. In ons antwoord wezen wij op onze belangen en onze verplichtingen. Grey las een telegram voor van den koning der BelgBh, aan koning George, waarin diens diplomatieke tusschenkomst werd ingeroepen ter bescherming van de onafhankelijk heid van België; die tusschenkomst heeft de vorige week plaats gehad. Grey wees er verder op, dal wanneer de onafhankelijkheid van België ver loren gaat, het ook gedaan 'is met, die van Nederland, en hij verzocht het huis wel te overwegen, welko belangen van Engeland thans op het spel stonden. Indien in den oorlog, die thans in Europa gevoerd wordt, de neutraliteit van een dezer landen mocht worden geschonden en indien troepen van een der strijdvoerende mogendheden die neutraliteit schendt en daartegen niet wordt opgetreden, zal het, welke ook de integriteit zij bij het einde van den oorlog, gedaan zijn met zijn onafhankelijkheid. (Toe- 1 juichingen.) Wanneer België zijn onafhanke lijkheid verliest, zal Nederland volgen. Ik verzoek het huis uit het oogpunt der Britsche belangen na te gaan, wat er op het spel zal staan, wan neer Frankrijk totaal wordt geslagen en zich moet onderwerpen aan- den wil en de macht van een mogendheid grooter dan zij zelf. Ik loop niet vooruit op de gevol gen (toejuichingen), omdat ik er zeker van ben, dat Frankrijk in staat is zich te verdedigen met alle energie, bekwaamheid en patriotisme, die het zoo dikwijls heeft betoond en indien België, Nederland en Denemarken onder denzelfden domineerenden in vloed kwamen", terwijl wij in een crisis als deze onzijdig bleven staan. (Toejuichingen). Stel u niet voor, dat een groote mogendheid, als zij zich in oen oorlog als deze zich onzijdig houdt, aan het einde ervan in staat zal zijn oen in vloed aan te wenden. Indien de toe stand yan België is zooals hij in de inlichtingen, door de regeering inge wonnen, wordt omschreven, rust op Groot-Brittannië ook de verplichting al hel mogelijke te doen om te voor komen de gevolgen, waartoe de mede gedeelde feiten leiden, wanneer daar tegen niet werd opgetreden. IN ONS LAND. (Zie verder de vierde bladzijde.) Vanwege hel legerbestuur wordt medegedeeld dat het publiek zich niet behoeft ongerust te maken aangaande de voorraden van do meest nood zakelijke levensbehoeften in ons land. Er wordt bijgevoegd, dat er aan meel en rijst voor geruimeu tijd meei dan voldoende hoeveelheid is. Telefoondienst te den Helder. In verband met de in dit en het vorig nummer geplaatste ad verten tien betreffende den dienst op het telefoon kantoor, kunnen wij nog mededeelen, dat die staking niet heeft gegolden het vorkeer voor militairen en civielen dionst en ten doel had, op .alle mogelijke gebeurlijkheden voorbereid te zijn en daarom liet betrokken personeel geheel voor diensten vrij te hebben. Vanaf heden is de dienst zoo moge lijk wederom voor alle aangeslotenen volledig opengesteld. Een Protest. Het hoofdbestuur der „Nationale Vereeniging tot bestrijding van den woeker" teekent protest aan, tegen liet groote misbruik dat verschillende winkeliers èn gewetenlooze personen maken van de zenuwachtige over spanning van velen. De buitensporig hooge, geheel ongemotiveerde prijzen die door vele winkeliers gevraagd worden, en het gewetenloos misbruik maken van den onzinnigen angst waardoor bankpapier Ver beneden de waarde wordt ingewisseld, vallen, zegt het hoofdbestuur, zeker onder de woekerpractijken, waartegen met niet genoeg klem kan worden ge waarschuwd. Het hoofd bestuurjraadt. daarom met den meesteu ernst alle inwoners van Nederland aan, hun kalmte te bewaren en niet door on zinnigen angst gewetenlooze personen de gelegenheid te bieden hun slag te slaan. Relletje te Amsterdam. Eenige groepen van de verschil lende revolutionaire vereenigingen hielden gisteren te Amsterdam een vergadering om te protesteeren tegen den oorlog. Na afloop van de vergaderingen begaven de betoogers zich in optocht de straat op, socialistische liederen zingend. Op het Frederiksplein vereenigden zich de beide groepen, elk ongeveer 400 man tellend, tot een geheel en rustig, zonder de minste ordever storing, liep men de Weteringschans op, ook nu weer socialistische liederen zingend. De stoet werd van meet af door politieagenten begeleid. Op hot kruispunt Weteringschans— Vijzelgracht daagden plotseling een aantal politieagenten op, die de menigte, onverwacht, gelastten zich te splitsen. Toen dit niet vlug genoeg ging, werden de betoogers met de blanke sabel uiteengedreven. Er wer den een aantal charges gemaakt om de menigte te verspreiden, waarbij gevoelige klappen vielen. Een man werd bij deze gelegen beid gearresteerd. Een oogenblik latei- volgde weer een charge. Een vrouw en een man, die nogal protesteerden en zich niet gauw genoeg uit de voeten maakten, werden op last van een inspecteur van politie in hechtenis genomen, waarbij de sabel niet ongebruikt bleef. Omstreeks elf uur was de menigle verspreid. Voor beriebten betreffende den toestand in ons land zie men ook de vierde pagina van dit blad. De dienstregeling op de Holl. Spoor vindt men op de 4e pagina van dit blad. Laatste Berichten. Het persbureau Vazdias deelt officieel mede, dat Duitschland zich sedert 3 Augustus in oorlogstoestand met Frankrijk bevindt. Parijs, (4 Aug. De diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland zijn verbroken. Generaal Joffre, de opperbevel hebber van het Fransche leger, is naar de grens vertrokken. Don Haag, 4 Aug. Onze Regeering besloot tot uitgifte van 25 millioen nieuw papier a fl.-, f 2.50 en f5.--, gegarandeerd door den Staat. Brussel, 4 Aug. Duitsche vliegers hebben hedenmorgen drie bommen boven Luneville geworpen. De ma- terieele schade is zeer groot. Stockholm. Schepen van de Nord* deutscher Lloyd met Duitsche troe pen aan boord zijn nabij Finland ge zien. London. Bericht, wordt eeue ont moeting tusschen Fransche en Duit sche schepen nabij Flamboroughhead, doch liet bericht wordt niet bevestigd. Brussel. De Duitsche keizer heeft aan koning Albert geantwoord; dat toekomst en lot van Duitschland hem dwingen zijn plannen door te zetten. Den Haag. In een buitengewoon nummer van de Staatscourant kondigt de regeering aan de strikto neutrali teit van Nederland in liet conflict tusschen verschillende staten in acht te zullun nemen. Roermond. Twee Belgische officie ren, op Belgische vliegtoestellen, zijn nabij Roosteren gedaald. Door de grenswacht aangehouden, zijn ze bij den burgemeester ondergebracht en staan onder strenge militaire be waking. Roosteren ligt op Nederlandscli grondgebied tegenover liet Belgische Maeseyck in de provincie Limburg. Milaan. Uit Nisj wordl geseind Drie Oosteurijksche regimenten, ge steund door artillerie, zijn door de Serviërs bij Smederevo op 40 K.M. van Belgrado aangevallen en met zware verliezen teruggeslagen. Op een ander punt trachtten Oostenrijk- scho llotille-vaartuigen de Donau over te steken, hetwelk niet is gehikt. Op grond van ambtelijke Servische berichten wordt medegedeeld, dat de Oostenrijkers Zondagochtend 1 uur op alle punten aan dé grens terug geslagen' zyn en nog geen duimbreed Servisch grondgebied hebben bezet De Serviërs zijn opgetogen. Men heeft in Oostenrijk de kracht van liet Ser vische leger onderschat. Londen. De Engelsche regeering heeft den uitvoer van oorlogsbenoo- digdheden verboden. Alle risico op schepen beladen met tarwe, uitgaan de van Canada, is door de regeering gewaarborgd. Brussel, 4 Aug. De „Vingtième Siècle" bericht, dat Duitschland aan België den oorlog heeft verklaard. DE LUCHTVLOTEN DER NATIES. Triple Entente. Driebond. 800 vliegmach. 700 vliegmach. 29 stuurballons. 37 stuurballons. 2150 vliegers. 1070 vliegers. Alle wapens, van Driebond zoowel als Triple Entente, zijn thans zoo goed als geheel op voet van oorlog gebracht. Het „vijfde wapen", even als alle andere. En daar in de a. s. veldslagen het zweeftuig en de stuur ballon zonder eenigen twijfel een zeer groote rol zullen spelen, daar de aëronautiek een vreeselljk wapen zal blijken te zijn, zoo is het oogenblik gekomeD, de onderlinge strijdkrach ten der groote mogendheden, die elkander' op leven en dood gaan be strijden, aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Italië, dat onzijdig zegt te zullen blijven, maar dat toch wellicht later nog zal moeten of willen ingrijpen in den verschrikkelljken strijd die te wachten staat, was het eerste land, dat dit wapen in de bloedige practijk aanwendde, zoo niet in een wezen lijken oorlog, dan toch tijdens een zeer belangrijken kolonialen veld tocht. Thans gebruikt Frankrijk hel, met succes, in Marokko. Triple Entente. De drie naties, welke doze politieke combinatie vormon, kunnen in den strijd brengen stuurb. vliegm. vliegers Frankrijk 10 350 1200 Rusland 12 350 250 Engeland 7 200 700 De Driebond. De Driebond kan over liet vol gende machine- en menschenmateri- aal beschikken Stuurb. vliegm. vliegers Duitschland 21 450 650 Oostenr.-Hong. 8 100 240 Italië 8 TWEEDE KAMER. Vergadering van Maandag 3 Augustus. Geopend 11 uur 15 m. Voorzitter de heer H. Goeman, B o r g e s i u s. De toestand. Alle ministers zijn aanwezig, alle tribunes zijn stampvol. De Voorzitter deelt mede, dat de Kamer is bijeengeroepen volgens art. 5 van het reglement van orde, sprekende van buitengewone omstan digheden. Hij verheft zich daarna van zijn zetel en zegt te midden van doodsche stilte en terwijl ook alle andere leden opstaan ongeveer het volgende Met het oog op de ernstige buiten- landsche omstandigheden heb ik de Tweede Kamer in buitengewone spoedvergadering bijeengeroepen. Sedert den dag der bijeenroeping is de toestand nog verergerd. De oorlog tusschen de groote machten van Europa, zoo lang gevreesd, doch welke men om de vreeselijke gevol gen daarvan voor de wereld schier niet mogelijk achtte, is dan toch uitgebroken. Bij den vreeselijken indruk door deze gebeurtenis gewekt, moeten zelfs die van afschuwelijke moorden, zooals nog dezer dagen te Parijs heeft plaats gevonden, op den achtergrond raken en al zal, naar wij allen vurig hopen en verwachten, ons eigen vaderland voor de verschrikkingen van den oorlog gespaard blijven, zoo zullen de economische en andere gevolgen zich toch ook hier in die mate doen gevoelen, dat de bijeen komst van de Volksvertegenwoordi ging ook de Eerste Kamer ver gadert zoo aanstonds alleszins gerechtvaardigd is. In dagen als die, welke wij nu beleven, is het de plicht van elke volksvertegenwoordiging om samen te werken met ter zijdestelling van eiken partijstrijd, het vaderland te dienen en te beschermen. Moge het ons gegeven zijn, die maatregelen te treffen en te onder steunen, welke ter voorziening en noodweer noodzakelijk zijn. Wij zullen ons dan gelukkig mogen rekenen. De Minister van Binnen- landsche Zaken (de heer Cort van der Linden) zegt, als tijdelijk voorzitter van den Ministerraad, on geveer het volgende: Met ongewonen spoed heeft de Nederlandsche Regee ring erop aangedrongen, dat deze vergadering werd saamgeroepen, om enkele wetsontwerpen bij de volks vertegenwoordiging in te dienen. Zij hoopt, dat deze nog heden ook de Eerste Kamer kunnen bereiken en door haar kunnen worden afgehan deld. Een buitengewoon zware taak heeft de regeering thans te vervullen. H. M. de Koningin is in deze bange dagen één van zin met Haar volk, en Haar verantwoordelijke ministers, die het volk hebben te leiden. In de geschiedenis der menschheid hebben zich slechts zelden omstandig heden voorgedaan als die, welke wij thans beleven. De regeering zou haar zware verantwoordelijkheid schier niet kunnen dragen, wanneer zij niet vast kan rekenen op den steun van de volksvertegenwoordiging. Wij zijn gereed en van plan om met alle kracht onze onzijdigheid en zoo noodig onze onafhankelijkheid te handhaven. Ons schikkende naar God's wil, wachten wij met vastbe radenheid en koelbloedigheid af, wat de toekomst ons brengen zal. De regeering rekent op de Staten- Generaal en heeft het vaste vertrou wen, dat de volksvertegenwoordiging ook bezield mot diezelfde gedachte zich zal verheffen boven al wat in gewone dagen verdeelt en zal mede werken met de regeering voor het behoud en de eenheid van ons dier baar vaderland. (Levendig en alge meen applaus.) De wetsontwerpen, door de tijds omstandigheden geboden, worden zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming alle aangenomen. Dit zijn de volgende: Het wetsontwerp tot verbod van uit eu vervoer van artikelen, de wetsontwerpen strekkende tot het langer in dienst houden van inge- lijfden bij de militie en bij de land weer, wijziging van het octrooi der Nederlandsche Bank, inlijving van lotelingen der lichting 1914, onder de wapenen blijven van dienstplich tigen, het buitengewoon krediet van 50 millioen, aanvulling der Onteige ningswet ter voorkoming van vast houding en prijsopdrijving van wa ren, inlijving van ingeschrevenen voor de lichting der militie van 1915. De bedoeling van het wetsontwerp tot inlijving der lotelingen van de lichting 1914 is tegemoet te komen aan het volledig maken der aanvul lingsreserve, die door de landstorm wet in het leven is geroepen. Daar de landstorm eerst na verloop van jaren op zijn volle sterkte zal komen, is zij thans nog te zwak om in.de bestaande behoeften te kunnen voor zien. Daarvoor dient dit wetsont werp, hetwelk uitsluitend voor de onbereden korpsen wordt aangewend. Ten opzichte van het ingediende en thans aangenomen ontwerp tot inlijving van ingeschrevenen der lichting 1915, zegt de memorie van toelichting, dat het ontwerp strekt tot verstrekking van de aanvullings- reserven. De groep op wie thans de dienstplicht zal worden gelegd, is dezelfde groep, die anders aan de loting zou moeten deelnemen. Een nadere wettelijke regeling zal te zij ner tijd moeten voorzien in de voor den dienst 1915 en 1916 hieruit voortvloeiende moeielykheden. Eenige leden vragen het woord om naar aanleiding van de zeer ern stige tijdsomstandigheden iets te zeg gen. Zoo de heer De Savornin Lobman. De heer Troelstra zot het standpunt zijner partij uiteen. Principieel staat zij aan de zijde der regeering, omdat het oproepen van de troepen niet ten doel had oorlog te voeren, maar om te vermijden, dat wij in een oorlog worden mee gesleept. Wanneer er eene regeering is, zegt spr., die onschuldig is aan de verschrikkelijke ramp, die over Europa is losgelaten, dan is dat wij mogen het met trots zeggen deze regeering. De lieer Troolstra be spreekt vervolgens den economischen toestand. De maatregelen door de regeoring genoemd, waarborgen niet, dat men in Nederland niet voor honger behoeft te vreezen. (Spr. doelde hier op het gratis verkrijg baar stellen van levensmiddelen). De heer De Visser stelde een mora torium voor - uitstel van betaling van wissels etc., maar spr. zou dit willen zien uitgebreid tot uitstel van betaling van huishuren en van belasting. Ten slotte vraagt spr. dal. de regeering de volksvertegen woordiging pp de hoogte houdo van de buitenlandsche politiek. Behalve eenige andere sprekers, die vertrouwen uitspreken in de re- geering, deelt de minister van land bouw, enz., de heer Treub, een en ander mede betreffende de crisis van de laatste dagen op gebied van pap lor- geld. Er zijn deze laatste dagen perso nen, aldus de minister, die meenen zich zelf te helpen door zooveel mo gelijk zilveren ruilmiddel aan het verkeer te onttrekken. Daardoor schaden die personen het algemeen belang en zichzelf. (Applaus.) Het was tot nu toe onverstandig, maar het ziet er uit of het misdadig zal worden. Gaat men zoo door, dan zal de regeering daartegen zoo krachtig mogelyk ingaan. (Applaus.) Gewetenlooze individuen nemen thans de goëgemeente hun biljetten af tegen minder waarde aan zilver geld. De Regeering zal ten krachtig ste ingrepen om dat tegen te gaan. Den heer Troelstra antwoordt de minister, dat z. i. de tijd nog niet gekomen is om een dergelijken in grijpenden maatregel voor testellen. Wel echter verzekert do minister den heer Troelstra, dat als de toe standen ernstiger worden de regee ring een beroep zal doen op alle armeninstellingen om maatregelen te nemen tot leniging van den nood, waarbij deze dan erop zullen kunnen rekenen, dat uitgaven die zij zullen moeten doen in verband met den kritieken toestand hun ten spoedig ste door de regeering zullen worden vergoed. Met groot genoegen ver nam de minister, dat de organisatie der sociaal-democratische arbeiders beweging ter beschikking van de re geering staat. De regeering zal zeer gaarne de hulp der vakorganisatie, van welke kleur en richting ook, ter voorkoming van hongeroproeren aan vaarden, en niemand zal aan de re- geering credieten weigeren om die hongeroproeren tegen te gaan. De Minister spreekt nog over de economische crisis. Een moratorium is op het oogenblik, naar de meening dor regeering, niet gerechtvaardigd. Het groote gevaar is thans dit, dat het groote publiek den toestand veel ernstiger maakt door wantrouwen te toonen, waar dit niet op zijn plaats is. Nogmaals doet de Minister een ernstig beroep op de pers, om toch al het mogelijke te doen om het plot seling ontstaan wantrouwen iu onze bankbiljetten tegen te gaan. Als ieder zijn plicht doet, maar daarnaast het hoofd koel houdt en zijn kalmte be waart, zullen wij de economische crisis het hoofd kunnen bieden. (Applaus). EERSTE KAMER. Des middags werden de in de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen behandeld in de Eerste Kamer. Ook daar werden zonder discussie of hoofdelijke stemming de wetsontwer pen aangenomen. Verschillende leden bespraken de noodzakelijkheid van een moratorium, maar in aansluiting op 't antwoord aan den heer Troolstra deelde de Minister mede, dat dit thans nog niet gewenscht werd geacht. Er was op de tribunes en vóór den aanvang groote belangstelling voor deze ongewone vergaderingen. PLAATSELIJK NIEUWS. Als een bewijs welkeen wilde, ongemotiveerde berichten thans de ronde doen, diene, dat ons lieden telefonisch van uit Enkhuizen inlich tingen gevraagd werd betreffende het in de lucht vliegen van een slagschip bij den Helder Hulp aan onze boeren. De oproep om werkkracht duur het bestuur van „Helders Belang" gedaan willen we ten zeerste aanbe volen. Uit verschillende boerderijen zijn de mannen weggeroepen voor den militairen dienst en moet de boerderij worden gedreven door een vrouw met soms een enkele dienstbode. Vooral ook omdat bij velen de oogst rijp geworden, reeds gedeeltelijk is gemaaid en noodzakelijk moet worden binnengebracht, is hulp dringend noodig. Het is daarom dat worden opgeroe pen jonge mannen, die vrij zijn en die vrijwillig hun hulp willen ver- leenen aan onze boeren bij het oogsten en in de boerderij. Daar waar arbeiders zijn wegge roepen, die vrouw en kinderen moes ten verlaten, 'wordt als voorwaarde gesteld, dat het loon van den man aan de vrouwen uitbetaald zal wor den, terwijl zij, die hulp verleenen, daarvoor niet anders dan kost) en inwoning genieten. Een mooi arbeidsveld dus voor de oudste leerlingen van Ambachts school, Zeevaartschool, H. B. S., Nor maalschool, onderwijzers, leeraren en in het algemeen voor allen die va- cantie hebben. Ieder die gevoelt dat hij helpen kan vervoege zich aan het bemidde lingsbureau Loodsgracht 21. Tot heden meldden zich 100 jon gelui aan. Zij, die hulp behoeven, wenden zich tot het bemiddelingsbureau. Tevens vestigen wij de aandacht, op den oproep om vrouwelijk per soneel ter assistentie. Ook vrouwen en meisjes kunnen aan de land bouwers goede en vele diensten be wijzen met het binnenhalen van den oogst en in de huishouding. Nadere bijzonderheden brengt eene adver tentie in dit nummer. Zaterdag 1 Aug. 1914- slaagde te Rotterdam voor het examen M.O, acte MJ Bouwkunde A. Dokter ie Heldor.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2