DE HELDERSCHE BANK. Queen Anne Meubelen, -thee E. Brandsma OP DE FIJKBANK A. Klopper Zonen Firma DE BIE BIERSTEKER, EIWITSTAAL AMSTERDAMSCHE W>. M LEVENSVERZEKERING. DEPOSITO RENTE. De gouden Bril. A. WIERINGA, Thee m-I is Meubelfabriek Loodsgracht 69. is uitstekend! KEIZERSTRAAT 93, HELDER. 9b |kv 0MIJ303F pniliemsbnO Vraagt Uwan W|nka||er Warm of koud, goed voor den dorst. AMSTERDAM. KEIZERSGRACHT 547-549. BIJKANTOOR VOOR NED.-INDIË SOERABAJA SOCIETEITSTRAAT. GUNSTIGE VOORWAARDEN. CONCURREERENDE TARIEVEN. INLICHTINGEN VERSTREKT GAARNE HERMAN nypels, HELOER. P. KIKKERT ZONEN. GRAND HOTEL „TEXEL' Eigen Stalhouderij en verhuurinrichting van Automobielen. Telefoon 7 en 15. Diners worden dagelijks aan huis bezorgd. Bestellingen 's morgens voor 12 uur 'aan het van ouds bekend KOOKHUIS DIJKSTRAAT 13. Beleefd aanbevelend, A. DOL. Witte Kruis. Verzoeke beleefd, tevens dringend, het in bruikleen zijnde Materiaal, wat niet meer gebruikt wordt, ten spoedigste aan het Magazijn Bree waterstraat 64 terug te bezorge DE MAGAZIJN-COMMISSIE. WIJ nemen gelden In déposito. Rente tot nadere aankondiging met éin dag opzegging 4/2 tien degen 5 vooi drie maanden vast 3'/2 zes maanden 33/4"/. één jaar vast 4 (voorheen Firma J. P. v. d. BOSCH). Levering van alle soorten Brillen en Pince-nez, in goud, doublé en nickel. Ook volgens geneeskundig recept. Spoorstraat 120. onovertroffen van kwaliteit en zeer waterhoudend, 70, 80, 90 en 100 oent per pond. Pakjes van >/9 1 21/2 ons. In het oude Victualiehuis. R. MAALSTEED, Dijtilllll 22. Hetdei Wederverkoopers provisie. En het rad Heeft niemand ooit plezier gehad, 'n Exteroog is ook 'n strop, Gedézalf moet er boven op. Prijs 30 cent. Verkrijgbaar bij de voorn. Drogisten. Speciaal adres voor OVERHEMDEN naar maat. a OVERHEMDEN met piqué borst f 2.75, prima kwaliteit. in MAHONIE- en EIKENHOUT voor Salon en Huiskamer. Vraagt het Uwen geneesheer. Texel: a. Wuis, C. C. Rijf, P. Kiel, Daalder, J. P. Dros, D. Kuiter Wed. Blom, P. Brouwer. Wiehinqen N. Omes, M. Gorter. Jdltana, dorp: M. Noot. Anna Paülowna: Neuvel en a. Wiggers. 't Zand: G. A. de Wit. Oodksluis:. G. v. Doorn. Sohagen: Rotgans en Purmer- Bbebzand: G. Borst. Heldeb: D. Bruin v/h. Balgkanaal. (Oecoctum Achilleae Millefolii compositum sterilisatum) is gebleken het middel te zijn tegen fistel, fistelachtige gezwellen en algemeene klierachtigheid. Zij wordt bereid uit versche of versch-gedroogde kruiden door A. BAKKER JOH.Z., Apotheker, Zaandam. Zij is niet on aangenaam van smaak en wordt ge makkelijk, óók door kinderen, inge nomen zij wekt den eetlust op, ver drijft de koorts en geeft een algemeen gevoel van verlichting en beterschap. Prijs f 1.— benevens 12% ct. voor de flesch. Verkrijgbaar te Helder bij c.j.wester- BAAN, Spoorgracht 23. Lijst van-genezen personen, die uit dankbaarheid toestemming hebben gegeven hun naam te publiceeren G. Munnik, Purmerweg, Monniken dam Dochtertje van E. Kinsbergen, Reigerstraat, Zaandam Zoontje van K. Niele, Krommenie - Johannes van Gelder, Assendelft J. Bloemen daal, Nieuwendam Mejuff. Meijns, Wormerveer - Dochtertje van Auke de Vries, Nassaustraat, Zaandam Jan van Gelder, Assendelft - J. de Lange, Heul, Oostzaan W. Kaal, Oranjestraat No. 7, Zaandam - W. Onrust, Zuiddijk No. 141, Zaandam - Zoontje van C. Tolman, Gansewerf, Zaandam - W. Kroon, Communica- tieweg, Assendelft - Adolphus van Gelder, Assendelft Hendrika Kla ver, Nieuwendam, No. 154 Hendrik op de Velde, Boerenpad No. 9, Zaan dam J. Visser Jbz., G'arolinastraat No. 8, IJrauiden - Mejuff. Schenk - Wiepjen, Zonnewijzerspad, Zaandam - Jan Jonker, Oosterpad, Zaandam - Mejuff. K. Veldhuis—Veen, West- zaan Mejuff. G. Louw - Oostendorp, Watergang Mejuff. Guurtje Hoedjes, Assendelft Mejuff. Half, Heemskerk - Zoontje van A. Duyvis, Kattegat 36, Zaandam - J. Zwart, Egmond aan Zee Zoontje van J. Bloemen- daal, Nieuwendam [Jda van Haren, Kraaijenhofstraat 31i, Amsterdam P. Kaat, Wormerveer Bruin van Gelder, Assendelft A. Hemstra, Zaandam C. Bakkum, Heemskerk - G. van der Plas, Adrianastraat No. 13, IJmuiden - Jonjejan, Ilpen- dam C. Way, Militaireweg, Krom menie. De binnenlandsche toestand. OE MOBILISATIE VAN EEGER EN VLOOT. Blijkens bij de regeering ontvangen berichten gaat de mobilisatie rustig haar gang, ook wat betreft de paar den vordering, zopdat verwacht werd, dat heden (Zondag) alles gereed zou zijn. Alle dienstplichtigen zijn opge komen. Voortgegaan wordt met het formeeren der eenheden, zoodat, als 't noodig is heden (Zondag) „oorlog's gereed". De mobilisatie loopt vlot van stapel. De geest onder het personeel der vloot laat niets te wenschen over. De kapitein ter zee, Hoog, gewezen souschef van den marinestaf, is toegevoegd aan den chef van -dien staf. Tengevolge van de heerschende oorlogsgeruchten en de onrustbarende telegrammen, ontstond reeds zeer spoedig in ons land en elders een toestand, die men aanduidt menden naam van finantiöele crisis. De crisis komt voort uit het crediet- stelsel. Massa's ondernemingen, vrij wel elke onderneming, werken tegen woordig met crediet. Dat wil zeggen dat het geld waarmede de onder neming gedreven wordt, niet in contanten aanwezig behoeft te zijn, dat men elke geldsom die beschik baar komt, als kapitaal gebruikt. Het geheele moderne bedrijfsleven berust op het crediet. Maar crediet is tenslotte vertrouwen. Zoodra het vertrouwen verdwijnt, wordt het crediet aangetast. Massa's menschen die geld uitstaan hebben, vragen het op, trachten hun papieren voor geld in te ruilen. Zelfs de inleggers in de Rijkspostspaarbank en ookinandere spaarbanken doen hieraan mede, ofschoon voor hen geen gevaar en geen belang bij het in handen hebben van het geld is. Vraagt men nu enkel zijn geld op van de Rijkspostspaarbank uit een gevoel van vrees, dan benadeelt men daarmee alleen zichzelven door dat men de te maken rente derft. Anders wordt het met de talrijke credietopzeggingen in het bedrijfs leven, in dit geval het weigeren van papieren geld. Daarmee doet men wèl kwaad. Wat toch is het geval? De groote runs op despaarbanken en andere finantiöele instellingen, veroorzaken noodzakelijkerwijze een tekort aan pasmunt, en, doordat iedereen zijn eigen pasmunt vast houdt, wordt zoodoende goud en zilver uit de circulatie onttrokken. De winkeliers worden noodgedwon gen genoodzaakt het papieren geld te weigeren, omdat zij zelve op hun beurt er weer niet mee betalen kun nen, en de crisis is geboren. Het is natuurlijk dwaasheid van de menschen zoo te doen. De Neder- landsche Bank, het lichaam, dat de bankbiljetten uitgeeft als wettig be taalmiddel, heeft goud en zilver ge noeg om aan alle aanvragen tot inwisseling te voldoen. En bovendien heeft zilvergeld evenmin de waarde, die het vertegenwoordigt als papier geld. Iedere gulden heeft aan zilver eene waarde van fO.46. Slechts goud heeft ongeveer de waarde die het gemunt vertegenwoordigt. Niettemin, het feit i s er nu een maal dat eene finantiöele crisis be staat en het is de taak dor regeering die zoo spoedig mogelijk uit de wereld te helpen. Dat kanlo. door aanmunting van geld, en 2o. door het vaststellen van een maximum prijs van levensmiddelen. Want ■natuurlijk, dat gewetenlooze, „han- j" winkeliers -- zich niet ont zagen voor hunne goederen een aan zienlijke meerwaarde te vragen, waar van talloos vele kleine luyden" de dupe werden. En de huidige toestand is zoo, dat deze noodmaatregelen thans geboden zijn. De onzinnige stormloop op de Nederlandsche Bank, want het inwis selen van papieren geld is óók niets anders, dreigt een ernstige belem mering te gaan vormen voor de krachtige hulp die deze instelling juist thans in zoo hooge mate aan handel en industrie moet kunnen verleenen. Nu reeds besloten is het percen tage gemunt geld, dat de Bank aan wezig moet hebben ter dekking van de in omloop zijnde bankbiljetten, en dat in gewone omstandigheden 40% is, terug' te brengen op 20, volgt daaruit, dat het bedrag aan bankpapier, dat mag worden uitge geven een half millioen gulden min der wordt. Elke uitgifte van bankpapier dient om wissels te disconteeren, voor schotten te verleenen etc., welke op zich zelf een meer dan voldoende overwaarde hebben om de soliditeit der biljetten boven allen twijfel te stellen, zoodat de metaal voorraad slechts een extra dekking vormt. Mocht het redeloos opvragen van geld aanhouden en de bewegings vrijheid der Bank dus verder worden beperkt, dan is het de vraag of het niet in het algemeen belang wen- schelijk kan worden om door wet telijke maatregelen paal en perk te stellen aan de schade die het publiek op deze wijze zichzelf toebrengt. Maakt men het de Bank door het opvragen van vele millioenen guldens contanten onmogelijk orn handel en nijverheid voldoende bij te staan, dan kan het niet anders of fabrieken, handelshuizen etc. welke dientenge volge niet voldoende geholpen kunnen worden, het bedrijf zullen moeten stopzetten, wat onnoodig zou zijn indien de Nederlandsche Bank vol doende biljetten kan uitgeven om het zakenleven krachtig re blij ven steunen Men moet ook bedenken, dat ieder een verplicht is bankpapier tot elk bedrag in betaling aan te nemen. Het is zelfs zoo er mee gesteld, dat men eene vordering boven de flO. in papier kan betalen, en, wanneer de aanname geweigerd wordt, kan men per deurwaardersexploit het geld nogmaals aanbieden. Proces verbaal van de weigering tot aanname van papiergeld heeft dezelfde geldig heid als eene kwitantie, zoodat men het later niet nogmaals behoeft te betalen. De Regeering heeft reeds buiten gewone maatregelen voorgesteld ten einde te voorkomen, dat de prijzen van levensmiddelen omhoog worden gedreven. Den burgemeesters zal machtiging worden verleend, de prijzen van levensmiddelen vast te stellen, en eventueel beslag te leggen op de voorraden. Daarvoor komen Tweede en Eerste Kamer Maandag bijeen. Eerste Kamer zal dit ontwerp be handelen in den nacht van Maandag op Dinsdag, waarop de wet in „Staatscourant" van Dinsdag kan worden opgenomen. De Munt te Utrecht is druk bezig met het aanmunten van zilveren munt, die zeer spoedig in circulatie zal worden gebracht. Ook is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van het octrooi der Nederlandsche Bank, waarvan de strekking is, dat in geval van nood de Bank ontheven kan worden van de verplichting tot betaliug barer biljetten. In de memorie van toelichting wordt hieromtrent het volgende ver klaard De gebeurtenissen volgen elkaar dezer dagen zóó snel op en brengen zóó buitengewone en zóó ongekende toestanden te weeg, dat de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat de Neder landsche Bank in moeilijkheden zou kunnen geraken, als zij in een tijd, waarin zulke buitengewone beroepen op haar hulp als kredietinstelling worden gedaan, verplicht zou kunnen worden, tevens groote bedragen aan bankbiljetten te verzilveren. Om zelfs de mogelijkheid weg te nemen, dat de Bank in een toestand zou kunnen komen, waarin zij aan haar verplichting niet zou kunnen voldoen, wordt dit wetsontwerp voorgesteld. Het behoeft wel nauwelijks te worden gezegd, dat de Regeei iDg* zich de groote economische beteekenis van den daarin voorgestelden maatregel niet ontveinst cn dat zij niet dan in de uiterste noodzakelijkheid daarvan zal gebruik maken. Tot zoover wat de maatregelen der voorziening in de finantieele crisis betreft. Wij zullen trachten, van de velerlei en dagelijks veranderende berichten omtrent den toestand in ons land een samenvatting te geven. Van overal komen berichten om trent het goed verloop der mobilisatie, die vlot en ordelijk gaat. Natuurlijk worden verschillende bedreven ge weldig getroffen, hetzij, zooals b.v. het sleepersbedrijf te Rotterdam, doordat vele paarden worden gere- quireerd. De mobilisatie schijnt die van 1870 verre te overtreffen in regelmatig verloop. Vele gepensionneerde offi cieren bieden zich aan en het leger bestuur aanvaardt dankbaar hunne diensten. Generaal Snijders, opper bevelhebber van land- en zeemacht, heeft in een circulaire, gericht aan de autoriteiten van land- en zeemacht, er de aandacht op gevestigd, dat 's lauds grenzen niet mogen worden overschreden door militairen. Bij de Marine is een onderzoekingsdienst ingesteld, waarvan de strekking is te verhinderen, dat schepen zonder onderzoek de havens in- of uitgaan. Duitschland heeft de grens bij Emmerik met prikkeldraad, planken en met steenen gevulde tonnon ge barricadeerd. Hollandsche arbeiders, die daar werken, werden niet meer doorgelaten, Ook op andere plaatsen zijn vesperringen aangebracht. •Verschillende fabrieken hebben al geheel of gedeeltelijk stopgezet. Het tramverkeer in de hoofdstad wordt met veel moeite door onvoltallig personeel onderhouden. De uitvoer is verboden van paarden, hooi, stroo, haver, steenkolen en cokes. Opgeroepen worden artsen voor officieren van gezondheid. "let Hoofdbestuur van het Roode Kruis doet een oproep om gaven, die kunnen worden gezonden aan het Hoofd-Comité van het Neder landsche Roodo Kruis, Lange Voor hout 6, Den Haag. Brieven aan hen die zich onder de wapenen bevinden. De directeur generaal der posterijen en telegraphie vestigt de aandacht van belanghebbenden op de noodza kelijkheid om de brieven en andere stukken voor hen, die zich onder de wapenen bevinden, van zoo volledig mogelijke adressen te voorzien. Be halve de naam van den geadresseerde zijn in ieder geval tevens te vermelden het korps en het onderdeel waartoe hij behoort. Voor hen, die bij de bezetting van de liniön en stellingen behooren, worde, indien deze bekend is, de plaats van bestemming op het adres aangegeven; is die niet bekend, dan worde de naam van de linie of stel ling als adres vermeld. De brieven, enz. voor hen, die nog in de garnizoensplaatsen zijn ver- eenigd, worden naar die plaatsen geadresseerd, totdat het veldleger buiten die garnizoenen wordt samen getrokken. Alsdan moet het adres zoo mogelijk bovendien de aanduiding van de divisie van het veldleger bevatten. („St.-Ct." H. M. de Koningin. H. M. de Koningin vertoefde Zondag avond in de bureaux van het hoofd kwartier van den opperbevelhebber van zee- en landmacht. H. M. de Koningin-Moeder, H. M. de Koningin-Moeder is Maan dag naar Soestdijk teruggekeerd. Nu het voorgenomen verblijf van H. M. de Koningin te Soestdijk door de om standigheden niet kan doorgaan, is H. M. de Koningin Moeder voornemens eenigen tijd in de residentie te komen doorbrengen en haar paleis in het Voorhout te betrekken. De Koningin moeder denkt zeer spoedig in Den Haag terug te keeren ook omdat het heen en weer reizen op dit oogenblik onnoodige stoornis geeft. Veilig Nederland. De vorstin van Erbach, zuster van de Koningin-Moeder, heeft hedennacht haar vier kinderen per auto naar Soestdijk gebracht. Ingediend zijn Zaterdagnacht twee wetsontwerpen: le om een buiten gewoon crediet aan te vragen van 50 millioen gulden ter bestrijding van uitgaven, voortvloeiende uit het buitengewoon onder de wapenen roepen van het leger, 2e om te be palen, dat alle dienstplichtigen onder de wapenen moeten blijven, totdat het oorlogsgevaar zal zijn opgehouden. Voorts wordt wijziging voorgesteld in een reeds ingediend wetsontwerp om mogelijk te maken, het verbod van uit- en vervoer van levensmid delen, paarden, vee, veevoeder, daar onder begrepen hooi en stroo, rij- en voertuigen, daaronder begrepen auto mobielen en rijwielen. Verbod vasthouding en prijsopdrijving van waren. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling der onteigeningswet, ter voorkoming van vasthouding en prijs opdrijving van waren. Na machtiging van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, zullen in 't geheele land, of ia be paalde gemeenten de burgemeesters bevoegd zijn, in hun gemeenten de aanwezige levensmiddelen en grond stoffen van levensmiddelen, huis houdelijke artikelen en brandstoffen voor de gemeente, in bezit te nemen om deze aan gemeentenaren tegen redelijke prijzen ter beschikking te stellen, terwijl schadeloostelling voor de inbezitgenomen artikelen zal wor den geregeld in den geest van die bij de vordering van paarden. Verschillende berichten komen in van weerbaarheids- en padvinders- voreenigingen, wier leden zich be schikbaar hebben gesteld voor de regeering. Delftsche studenten willen een vrijwilligerscorps oprichten uit de niet ten strijde geroepen krachten. Van de zijde der S.D.A.P. hadden verschillende meetings plaats tegen den oorlog. In Amsterdam o.a. een reusachtige meeting, die door 25000 personen bezocht was, in Den Haag werd een motie aangenomen, waarin de S.D.A.P. verklaart de regeering te willen steunen, ook wat betreft de mobilisatie, doch van de regeering eischt, dat zij door beslag te leggen op alle voorradige levensmid delen, niet slechts zorgen zal voor de gemobiliseerden, doch ook voor de noodlijdende gezinnen van de ach terblij venden. Ook do kermis te Haarlem zal vermoedelijk worden uitgesteld. Gedurende de laatste dagen zijn de Noordzeebadplaatsen leeggestroomd. Rijkspostspaarbank. Uit de talrijke aanvragen om terug betaling, welke dezer dagen plaats hebben, is het den Directeur der Rijkspostspaarbank gebleken, dat bij sommige inleggers door de oorlogs berichten ongerustheid gewekt is over de veiligheid hunner spaargelden. Door hem wordt er daarom op ge wezen dat voor die ongerustheid geen enkele grond bestaat. Immers de Staat der Nederlanden waarborgt zonder eenig voorbehoud aan de inleggers de teruggaaf hunner inlagen en de be taling der verschuldigde renten. Wat er ook gebeure, dit staat dus vast, dat de inleggers kapitaal en rente zullen terugontvangen. De gelden, die de inleggers terug halen en onder eigen bewaring nemen, kunnen door verschillende omstandig heden als oneerlijkheid, brand enz. verloren gaan, doch wat bjj de Rijks postspaarbank ia ondergebracht blijft ten allen tijde hun eigendom, zij kunnen het niet verliezen. Houders van Staatsschuldboekjes worden er op gewezen dat de Staat de volledige nakoming waarborgt van de verplichtingen, welke aan de Spaar bank tegenover hen zijn opgelegd. De Directeur der Rijkspostspaarbank, Busing. Prins Hendrik. Bij Kon. besluit is goedgevonden, toe te voegen aan het algemeen hoofdkwartier van de strijdmacht, Zijne Koninklijke Hoogheid, den Prins der Nederlanden, Hertog van Meck- lenburg, Luitenant-Generaal ;i la Suite van de Landmacht. Mijnen in onze zeegaten. De regeering brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in aansluiting aan de met het oog op den critieken toestand reeds genomen maatregelen tot handhaving der onzijdigheid, de noordelijke zeegaten en zeegat van Goeree door mijnen onveilig zijn ge maakt, terwijl mijnenleggers gereed liggen om op eerste bevel de overige zeegaten af te sluiten. (St.-Ct.) Onze Scheepvaart. Wij vernemen, dat reeds van ver schillende onzer koopvaardijschepen de lading, voor zoover bestaande uit levensmiddelen, door de Regeering van het land, waar zij zich bevonden, is opgevorderd. In Duitschland heeft de regeering zich op deze wijze, in gevolge het oorlogsrecht, de lading van eenige booten van de Koninklijke Stoomboot Maatschappij toegeëigend. Het wordt niet toegestaan dat schepen, geladen met levensmiddelen, van Nederlandsche havens vertrekken Van Londen naar Amsterdam. Amsterdam, 2 Aug. '14. Op mqn reis van Londen naar Am sterdam via den Hoek heb ik een stuk geschiedenis meegemaakt. De reis was in alle opzichten merkwaar dig. Het begon in Liverpool Street Station, waar een drukte was die het geheele station vulde. Dit viel te meer op, daar de halve dag die ik in Lon den doorbracht mij geen oogenblik den indruk gaf te zijn in de hoofd stad van een land „on the verge of war". Het was een gewone regen achtige Londensche Zaterdagmiddag. Een beetje meer drukte bij de kran- tenventers dat was al. Geen mili tair vertoon of ongewoon troepen vervoer. Des te meer trof |dus de zenuw achtige, beladen atmosfeer aan het station, bij het vertrek vandenHar- wichtrein. Ik was een uur te vroeg en had dus volop gelegenheid op te merken dat het meerendeel der wach tenden Duitschers waren, vergezeld door Engelschen, die hun vrienden een laatsten afscheidsgroet kwamen brengen. Geen zweem van stroefheid of „ill-feeling"hier aan den voor avond van een grooten oorlog, een tooneel van verbroedering en vriend schap tusschen zonen en dochters van de beide landen. De trein vertrok slechts iets te laat en was stampvol. De corridors vol er was bijna geen doorkomen aan en overal Duitsch in alle tong vallen en dialecten. Vele Hollanders óók en Scandinaviörszeer weinig Engelschenhet meerendeel der En- gelsch sprekenden waren Amerikanen. Ik bemachtigde een plaatsje in een afdeeling met 2 Engelsche dames, die naar Stavoren gingen en tot het laatste oogenblik nog niet gedecideerd waren of zij durfden gaan ên mij om raad vroegen. De gaf ze natuurlijk den raad, dien ze niet hooren wilden, n.1. om kalm thuis te blijven, daar zij moeite konden hebben weer terug te gaan, welke raad zij, misschien wijselijk niet opvolgden. Verder drie Duitschers die hun mobilisatieroep opvolgden twee kellners en een kantoorbediende en verder twee Duitsche meisjes, die bij vrienden ge logeerd hadden en dien ochtend door hun ouders telegrafisch terug geroe pen waren. De Harwichboot vertrok ongeveer op tijd en onze tocht door de haven en de baai was wel een zeldzame ondervinding. Het eerste halfuur bleven wij voortdurend in en net van zoeklichten, zoo van de wal als van de oorlogsschepen. Een destroyer vergezelde ons een eind weegsvoort durend doken felle zoeklichten uit de dikke duisternis op. Het optisch verschijnsel van uit een door zoeklicht beschenen schip is zeer merkwaardig. Het is alsof men zelf in een dal is en als of de diffuse lichtbundel van een hoogen zwarten berg afkomt. 's Nachts tegen twee uur zag ik verschillende schepen zonder lichten ik kon niet onderscheiden of het oorlogsschepen waren, maar het feit dat zij zonder lichten voeren maakt dit wel waarschijnlijk. Onze nadering der Hollandsche kust onderscheidde zich slechts hierdoor dat wij stopten om een loods aan boord te nemen, hetgeen onder gewone omstandigheden niet gebeurt en dan ook een zwak protest van den gezag voerder uitlokte, die echter zonder verwijl z(jn schip stopte, toen van het loodsvaartuig gepraaid werd dat ztj een loods aan boord zouden zenden. De Duitschers, die ik in den trein en aan boord sprak zagen den toe stand donker inzij vreesden dat bet een harde dobber voor Duitsch land zou zijn sommigen vertelden mij hoe zij uit brieven van hun land- genooten dezen pessimistischen in druk hadden gekregen. (Hblad.) Misbruik maken van den toestand. Een kruidenier in de Hohbema- straat te 's-Gravenhage, die Zaterdag van de opwinding onder het publiek gebruik maakte om voor zijn waren buitensporig booge prijzen te vragen, bekwam dit allesbehalve goed. De huismoeders uit deze volksbuurt) die allerminst prijzen van 70 cent voor een kilo suiker, 30 cent voor een kilo zout en 15 cent voor een pakje lucifers konden betalen, kwamen tegen het opvoeren van die prijzen in opstand en de menschen uit de wijk voegden zich bij die protesten, zoodat 't ten slotte verliep in een relletje, dat met dreigementen ge paard ging. De winkelier moest ten slotte zijn huis sluiten, want de winkelruit was reeds ingeworpen. Het hoofdbestuur der Nationale Vereeniging tot bestrijding van den woeker teekent protest aan tegen het groote misbruik, dat verschillende winkeliers en gewetenlooze personen maken van de zenuwachtige over spanning van velen. De buitensporig hooge, geheel ongemotiveerde prijzen, die door vele winkeliers gevraagd worden en het gewetenloos misbruik maken van den onzinnigen angst, waardoor bankpapier vèr beneden de waarde wordt ingewisseld, vallen, zegt het hoofdbestuur, zeker onder woekerpractijken, waartegen met niet genoeg klem kan worden gewaar schuwd. Hot hoofdbestuur raadt daar om met d6n meesten ernst alle in woners van Nederland aan hunne kalmte te bewaren en niet door on zinnigen angst gewetenlooze personen de gelegenheid te bieden hun slag te slaan. Financiëel nieuws. Naar aanleiding van een onder houd, dat het Hbld. gisteren had met de directie der Nederlandsche Bank dringt het bestuur van den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie er met den meesten nadruk op aan, dat de leden zich bij het doen van uitbetalingen beperken tot hetgeen noodig is voor levenson derhoud, werkloonen of onafwijsbare verplichtingen. - De minister van koloniën brengt ter kenni9, dat tot nader order geen officieren en militairen beneden dien rang naar Indië zullen vertrekken. Alle reeds uitgereikte opdrachten tot vertrek ^aan bovenbedoelde officieren en overfge militairen komen hierdoor te vervallen. - Evenals bij het leger stellen zich ook bij de marine veie gepen sionneerde en eervol ontslagen offi cieren beschikbaar voor liet vervullen van diensten bij de vloot. - De Stoomvaart Mij. Nederland meldt, dat het de bedoeling is, den maildienst in beide richtingen zoo veel mogelijk volgens vaarplan voort te zetten. Aan passagiers naar en van O.-Indië wordt aangeraden zich te Amsterdam in te schepen of daar aan land te gaan. Op verzoek van het hoofdbestuur der posterijen zal de mail, aan te brengen per s.s. Grotius, die gisteren te Genua werd verwacht, te Amster dam worden gelost. Beperkte Treinenloop met ingang van 3 Augustus. VERTREK VAN HELDER 7.38 rechtstreeks in de richting van Amsterdam enaankomst aldaar 10.16. 12.33 over Haarlem, aankomst, aldaar 3.08. Vertrek van Haarlem 3.41 en aankomst te Amsterdam 4.00. 4.28 rechtstreeks .in de richting Amsterdam en aankomst aldaar 7.02. 7.53 rechtstreeks in de richting Amsterdam met overstappen te Alkmaar en te Uitgeest. Aankomst Amsterdam 10.57. VERTREK VAN AMSTERDAM: 7.09 naar Helder over Haarlem, stopt te Velsen van 8.04 8.50 en te Alkmaar van 9.35—10.10, aankomst te Helder 11.18. 12.00 rechtstreeks naar Helderen aankomst aldaar 2.38. 3.14 naar Helder over Haarlem, stopt te Alkmaar van 4.52 5.80 en aankomst te Helder 6.38. 8.05 rechtstreeks naar Helderen aankomst aldaar 10.43. Kijkjes uit mijn venster. Speculanten. Speculeeren doet ieder koop man en dat moet hij doen. Hij zoekt zoo goedkoop mogelijk in te slaan en bouwt zijn hoop op de kans dat hij het zoo duur mogelijk vau de hand kan zetten. Hierin ligt voor een gedeelte zijn winst en hierin is niets ongeoorloofds. Maar de deugde lijke, achtenswaardige handel houdt op wanneer men in moeilijke, toch al benauwde tijden misbruik maakt van de verontrustende omstandighe den en den verkoopprijs van een dagelijksch en onmisbaar artikel hoog opvoert louter om een woekerwinst te behalen. Toen de vorige week het Heldersche publiek nauwelijks zeker was van de algemeene mobilisatie in het land werden de winkels in de eerste plaats de kruidenierswinkels be stormd om een grooten voorraad le vensbehoeften in te slaan en menig een die zenuwachtig en angstig en begeerig wilde geholpen worden, moest al spoedig de duurte voelen die som mige zakenlui op eigen houtje had den ingevoerd. Niet alleen in bedui dende winkels, maar in vele klein tjes die in onze talrijke volksbuurten zijn gevestigd, was een hartejooze, onzedelijke speculatie begonnen. Wij hebben feiten gehoord die meer dan ergerlijk waren en degened, die er zich aan schuldig maakten, ver dienden eigenlijk aan de kaak ge steld te worden, opdat men in ge wone, kalme, rustige dagen, die we liefst zoo gauw mogelijk hopen te beleven ook eens rekening zouden houden met zulke geweten loozen, die-maar op meödoogenlooze wijze de grens van alle hebzuchtige kansen overschreden. Er zijn winke liers geweest die tot het uiterste hun koopwaar tegen den ouden prijs heb ben omgezet en het publiek slechts waarschuwden om zich voor te be reiden op de mogelijke dingen die konden gebeuren. Dat is eerlijk, dat is billijk. Doch er z(jn ook winkeliers geweest, die alléén aan vaste klanten groote partijen afstonden tegen hoogen prijs, terwijl de menschen die anders niet komen en nu op het kritieke oogenblik zich vertoonden, eenvoudig werden weggestuurd met de bood schap dat men niet leverde. Er zijn winkeliers geweest, die het zeer druk on zeer vol hadden en die zelfs durfden te doen uitkomen dat het zóó goed ging", dat het zóó nog maar een tijdje moest duren. Er zijn winkeliers geweest, die 's morgens, 's middags en 'savonds, die driemaal op een dag hun pr ijzen omhoog joegen en de menschen .in angst en in nood het ware eeji mes op de keel zetten. En bij enkelen liep dat spel van vrije berekening en eigenbelang buiten den koers der marktom sterk in 't oog, waarom het toe te juichen is dat van hooger hand in deze met kracht wordt ingegrepen.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 4