HEVEA Ingezonden Mededeeling. Iop RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand(Qrontngcn.)| tlo van Engeland op het vasteland en het ministerie van oorlog heeft dan ook met den meesten spoed voorbereidingen daartoe gemaakt. RUSLAND. De Duitsche ambassade te Petersburg vernield. Te Petersburg hebben troopèn volk, verontwaardigd over de behandeling van Rusland's diplomaten te Berlijn, een Duitsch koffiehuis en verschillen de bakkerijen verwoest. Do menigte wist, de bereden politie terug te dringen en heeft daarna hot Duit sche gezantschap volkomen uitge plunderd. De vernieling van het prachtige Duitsche gezantschapsgebouw te Petersburg, tracht men te veront schuldigen met do bewering dat grootvorst Constantijn zou zijn mis handeld door Duitschers en de trein der Tsaritza-weduwe aangehouden. Beide beweringen zijn totaal onjuist. De Tsaritza-weduwe is bij aankomst van haar treinte Berlijn met alle eerbetoon door vertegenwoordigers van het ministerie van buitenland- schezaken, den generalen staf en het ministerie van spoorwegen ont vangen. De trein werd in plaats van door het Oostelijk gebied, dat zich in oorlogstoestand bevindt, door Slees- wijk -Holstein naar Denemarken ge leid. Dit geschiedde uit hoffelijk res pect' voor de hooge reizigster. Even zoo is grootvorst Constantijn op zijn reis door Duitschland niet aan de geringste mishandeling blootgesteld geweest en geheel zonder letsel ge bleven. ITALIË. Itallë's houding. De „Daily Telegraph" zegt, dat het in goed ingelichte politieke kringen niet onwaarschijnlijk wordt geacht, dat Italië aan Oostenrijk den oorlog zal verklaren, daar het ver bond met dat land nooit populair was in Italië. OP ZEE. Wanneer de Engelsche regeering in oorlog is, dan strekt zich die oorlog uit tot ieder werelddeel, wijl liet Britsche Rijk over de geheelu wereld verdeeld is, aldus vangt de maritieme medewerker van de „Daily Tel." een opstel over de Engelsche vloot in oorlogstijd aan, waarna hij vervolgt Maar thans zijn er twee voorname strategische oorlogstooneelen 1. Noordzee en Kanaal. 2. Middellandsche Zee. Overeenkomstig de bestaande af spraak tusschen de regeering van Qroot-Brittannie en Frankrijk, is dit land geheel en al verantwoordelijk voor de verdediging der Noordelijke wateren, terwijl het met Frankrijk de verdediging der Zuidelijke wateren deelt. Deze overeenkomst heeft geleid tot de concentratie van zoo goed als de geheelo Fransche vloot in de Middellandsche Zee, Daar Italiö ver klaard heeft, neutraal te zullen blij ven, heeft de Fransche vloot alleen met de strijdmacht ter zee van Oostentijk en Duitschland in deze wateren te doen. In de positie in do Noordzee is iedere combinatie buitengesloten, Hier staan slechts twee vloten tegen over elkaar de Engelsche en de Duitsche. De toestand is de eenvoudig heid zelf, daar de Britsche admiraals geen admiraals onder een andere vlag hebben, met wie zij moeten beraad slagen en een plan uitwerken. De hier te volgen strategie zal dus niet gecompliceerd worden door eonige politieke of andere overweging. De strijdkrachten in de Noordzee. De strijd is uitgebroken op een oogenblik, dat de plannen der Engel sche verdediging, zoowel als die van aanval, gelukkig een stadium van lijpheid hebben bereikt, dat ons vertrouwen schenkt. Langs de kust zijn vliegerposten ingericht, en zijn petroleumtanks aangelegd, er zijn patrouille-flotiljes van Lorpedojagers en duikbootcn in het leven geroepen. Dit, wat de verdediging betreft. De Fransche havens aan het Kanaal, Duinkerken, Calais en Dieppe, zijn eveneens voorzien van kleine oorlogs bodems. De Straat van Dover kan wel beschouwd worden als volstrekt versperd. In de Noordzee hebben de Eorste en Tweede der Engelsche Hom Fleets, met hun kruiser-eskaders en torpedojager-flotiljes, hun oorlogs stations opgezocht. Hoe de schepen verdeeld zijn, kan natuurlijk niet worden aangegeven. De opstelling der oorlogsbodems is het uitvloeisel der strategische plan nen van het departement der Admi raliteit, uitgewerkt in samenhang met de plannen van den Legerstaf, die het geesteskind van mr. "Winsten Churchill is - het was zijn eorste daad na het aanvaarden van zijn ambt. De verhouding der gepantserde schepen tusschen de twee actieve vloten bl(jkt uit het volgende staatje: td Dreadnought-slagschepen 19 Droadnought pants. kruisers 4 Pre-dreadnought slagschepen 26 Predreadnoughtgew. kruisers 16 Vrijwilligers versus miliciens. De Duitsche hoogzeevloot bevindt zich in een bepaald zwakke positie. Voor zooverre bekend is, hebben de roserve-eskaders van de Duitsche vloot, bestaande in oudere schepen, nog niet gemobiliseerd. Zij zullen zoo spoedig mogelijk op voet van oorlog worden gebracht, maar reeds is de Derde Vloot van de Engelsche Home F1 e e t a vervolledigd wat bemanning betreft, als een gevolg van het oproepen der vlootrcserves. Wanneer de mobilisatie aan beide zijden van de Noordzee is voltooid, zou de Engelsche vloot ongeveer dubbel zoo sterk zijn als de Duitsche. Maar hiermede is het beeld niet voltooid. De aard der bemanningen heeft nog grooter consequentie dan de aard der schepen. De gemiddelde duur van den dienst der Engelsche manschappen is ongeveer 10 jaar, in Duitschland ongeveer 4, met. in begrip van de kleine hoeveelheid vrijwilliigers. Het is altijd beweerd, dat om deze reden de Engelsche vloot een bepaald voordeel heeft, wat betreft vakkennis en getraindheid der bemanning, boven iedere andere vloot, uitsluitend be mand met miliciens, die b.v. bij de Duitsche vloot slechts drie jaren dienen, terwijl slechts 26 procent van de geheele vlootbemanning uit vrijwilligers bestaat, die langer dienen. Aldus is .de toestand, zooals die bestaat op een oogenblik dat de Engelsche regeering de Noordzee om zoo te zeggen heeft versperd voor de Duitsche hoogzeevloot. Duitsch land weet zeer wel, dat hot binnen varen dezer wateren een zeeslag beteekent. Niet-officieele berichten aangaande de verplaatsingen der Duitsche en Engelsche schepen moeten met de grootste voorzichtigheid worden aan vaard. In de Noordzee. IJmuiden, 6 Augustus. Het Duit sche stoomschip „Pernau", heden van Archangel voor Zaandam te IJmuiden binnengekomen, rappor teert in den nacht nabij Terschelling te zijn aangehouden door 12 Engel sche torpedobooten die de bemanning gelastte het schip te verlaten, waar op de machine van de „Pernau" ge deeltelijk onklaar werd gemaakt. Na ingewonnen instructie bij den com mandant der torpedoflottillo werd de bemanning van de „Pernau" vrij gelaten en het schip vergund door te stoomen, op grond dat. het stoom schip vóór het uitbreken van den oorlog de haven van Archangel had verlaten. Londen, 0 Aug. Ouder dé talrijke heden buitgemaakte schepen behooren ook de Duitsche paketbooton „Kron- prinzessin Ceeilie" van de Hamburg- Amerika-lijn (niet te verwarren met het gelijknamige „goudschip" van de Norddeutsche Lloyd, Red.) en de „Prinz Adalbert". Beide zijn te Fal- mouth binnengebracht. De Duitsche vloot in de Middellandsche Zee. Naar de „Times" uit Parijs ver neemt, is daar uit Rome bericht gekomen, dat de bevelhebber van het Duitsche eskader in de Middel landsche Zee, dal bij Messina lag, bevel had gekregen zich bij de Oostenrijlcsche vloot te voegen. In de Chineesche Zee. Londen, 0 Aug. Volgens een tele gram aan de „Daily News" uit Tien- tsin, d.d. Dinsdag, 6 uur namiddag, is voor Weihaiwai de Duitsche kruiser „Einden" (8600 ton met een beman ning van 321 koppen) in gevecht geweost met den Russischon kruiser „Askold" (6500 ton, 580 koppen). Beide schepen zijn gezonken. De Engelsche vloot heeft bij Gibral tar drie Duitsche stoombooten buit gemaakt met een lading, die op een waarde van 80.000 pd. st. wordt ge schat. De „Times" verneemt uit Peters burg, dat tien Duitsche stoomschepen met graan en hout te Archangel in beslag zijn genomen. landschón consul te Bazel bericht ontvangen, dat de volgende Nedor- laudsche officieren, uit Albanië op weg naar Nederland, té Bazel zijn aangekomen: De Groot, Reddingius, Du Waal, Roelfsema e-n Sonne, en voorts de sergeant Van Vliet. De mail naar Nederl.-lndië. De Directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend dat de verzonding der post uit Nederland naar Nederlandsch Oost Indle tot nadere kennisgeving, uit sluitend des Zaterdags langs do n rechtstreekschen zeeweg van Amster dam of Rotterdam zal plaats vindon. Het verdient aanbeveling de cor respondentie zoo tijdig ter post te te bezorgen, dat zij uiterlijk des Vrijdagsavonds te Amsterdam, res pectievelijk Rotterdam, kan zijn. Het binnenhalen van den oogst. Óp telegraphische informatie in verschillende oorden des lands heelt de Directeur-Generaal van den Land bouw in overgroote meerderheid dor gevallen antwoord ontvangen, dat het met de veftorging van den oogst wel zal gaan en voor gebrek aan werkkrachten uiut behoeft te worden IN ONS LAND. Zilverbons. Een Donderdagavond verschenen buitengewone Staatscourant bevat de wet betreffende uitgifte van zilver bons, benevens het Kon. besluit tot vaststelling van eon uiterlljkon vorm en van du hoeveelheid van elke soort der uit te geven zilverbons. Uit dit besluit blijkt, dat du kleur van ondergrond, vignet en rand is lichtbruin voor de bons van 1 gulden lichtblauw voor die van f2.50, en lichtgroen voor die van f5. De cijfers zijn resp. in donkerbruin, donkerblauw en donkergroen. De achterzijde der bons wordt niet bedrukt. Uitgegeven zullen worden ten hoogste tien millioen zilverbons van een guldon, vier millioen van twee en een halve gulden, en een millioen van vijf gulden, dus totaal voor een bedrag van vijf-en-twintig millioen gulden, welk bedrag wordt uitgegeven naar gelang daaraan behoefte blijkt te bestaan. Het namaken of vervalschen van zilverbons met het oogmerk om die als echt en onvervalscht uit to geven of te doen uitgeven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren. Oude stuivers. Op last van den minister van finan ciën worden de ingetrokken ronde stuivertjes weder in omloop gebracht. Papieren geld. De Amsterdamsche Raad heeft in overleg en met goedvinden van de Regeering en van de Nederlundsclie Bank besloten over te gaan tot het uitgeven van gemeentelijke botalings- bons ten bedrage van f 1.— en 1'2.50. Zij worden, te beginnen mot heden, uitgegeven. Het gemeentebestuur van Rotter dam besloot eveneens tot uitgifte van eigen papieren geld. Papier. De papier-groothandelaren hebben de prijzen van het papier voorloopig met 10 verhoogd. Op de Donderdag gehouden ver gadering van Amstcrdamscho Druk kerspatroons is besloten zoo lang mogelijk het bedrijf voort te zetten. In verband hiermede hebben zij besloten van heden a? slechts contant te koopen, doch daartegenover ook af te leveren tegen contante afdoe ning, onder aftrek van 2 pCt. De Nederiandsche officieren uit Albanië. Aan het departement van buiten landsche zaken is van den Neder- De R.-K. Patroonsbond in de sigaren- industrie te Eindhoven besloot wegens de ernstige tijdsomstandigheden, voor loopig slechts 7 uren per dag op de fabrieken te laten werken, en over 8 dagen nader to overwegen, wat verder te doen staat. De Prins te Maastricht. De Prins ging per auto naar Moastrichl, om de werkzaamheden van hel Koode Kruis gade te slaan. De bloembollen-cultuur in gevaar. Naar wij uit kringeh met de bloem bollencultuur in verbinding staande vernemen, dreigt deze cultuur Ue ondergang. Het is namelijk door don oorlog onmogelijk, de verkochte bloemen al' te schepen, terwijl zelf het gevaar dreigt dat, indien de onverkochte bloembollen nu nog naar Engeland en Amerika worden verscheept, de prijzen daarginds zoodanig zullen worden gedrukt, dat men tot liooger prijzen afgesloten contracten, op grond van force majeure, in liet buitenland zal trachten teannuleeren. Indien de groote voorraad niet wordt geëxporteerd, welk export als gezegd in strijd zou zijn mot de be langen van de cultuur, dan zou liet cenige middel zijn, de bollen te plan ten, doch het gevolg daarvan -zou zijn, dat het volgend jaar een zoo danige overproductie zou ontstaan, dat de cultuur daardoor zeer zou worden geschaad. Daarom schijnt het, voornemen te bestaan om desnoods den geheelen oogst ter waarde van plus minus tien millioen gulden to vernietigen en door het vormen van eon bond tusschen kweekers en han delaars te trachten, de prijzen zoo danig tn de hand te houden en dus te verhoogen, dat binnen enkele jaren door die verhooging van prijzen de thans berokkende schade zou zijn ingehaald. Wij hebben verschil lende Kaarten van het oorlogstooneel op ons publicatiebord geplakt, en verzoeken belangstellenden te willen medewerken, om te voorkomen dat deze kaarten door de straatjeugd worden vernield. Rectificatie. Oproeping Militie 1915. Ons bericht in het vorig nummer, dat wij aan een ander blad ontleenden, was onjuist. De oproeping oin op te komen, heeft niet plaats gehad. De betrokkenen hebben slechts (le aanschrijving ontvangen, dat zij tot die lichting behooren. PLAATSELIJK NIEUWS. Eind-examen R. H. B. S. De leerlingen J. H. Muts en H.W. Vonk, van de R. H. B."S. alhier, z(jn Donderdag te Zaandam geslaagd voor het eind-examen R. H. B. S. EEN STEUNCOMITÉ. Aan don oproop van den loco-bur gemeester den hoer Van Neck, naar aanleiding van een uitgesproken ver langen van onzen gemeenteraad daartoe, gericht tot alle belangstel lenden in onze gemeente, hadden Vrijdagavond velen gehoor gegeven. In „Casino" werd vergaderd. Ernst, onder den indruk van de tijdon, lag op aller gezicht. De heer Van Neck zette in 'tkort 'l doel der bijeenkomst uiteon. Het beginsel was gerezen uit den boezem van den raad en spr. had zich een oogenblik aan zijn drukke bezigheden onttrokken om deze vergadering voor te zitten. Hij wees er op hoe velen opgeroepen zijn om de wapens te dragen, hoe algemeen aau dien op roep ter verdediging onzer neutrali teit is gehoor gegeven en hoe wij uit dankbaarheid aan al die mannen', die geroepen werden ons te verdedi gen, te zorgen hebben voor hen en voor wie zij zonder kostwinner achter lieten. Daarom wordt een oproep tot de burgerij gericht opdat een comité van hulp worde ingericht. Spr. heeft voor zich liggen oen lijst van namen van hen, die naar hij meende daar voor op de eerste plaats in aanmer king kwamen. Iiy loost die namen voor. Dozo commissie heeft het recht zich uit te breiden met sub-com missies cn zich nog andere porsonen toe te voegen als zij dat nuttig en noodig acht. ln de eerste plaats zijn menschen gezocht die in staat zullen zijn hun hulp en werkkracht te geven. De door Voorzitter genoemde per sonen zullen dus als voorloopig comité optreden en uit hun midden een bestuur aanwijzon, dat de zaak leiden zal en dat in de eerste plaats trachten zal gelden bijoen to zamelen om die te geven aan hen voor wie ze bestemd zijn en dat zijn in de eerste plaats zij, die als milicien of land weerman onder de wapenen staan, 't Is waar, ook anderen hebben soms steun noodig en wellicht zal het comité uitbreiding tot andere cate gorieën moeten ovorwogen, hoewel Voorz. mount dat dit enorme bezwaren zal brengen. Voorzitter meent dat meti deze uiteenzetting zijn taak eigenlijk is afgeloopon. De heer de Ven zegt den voorz. dank dat hij ondanks dat hij over laden is met werkzaamheden deze vergadering wilde bijeenroepen en iden. Hij stelt voor den heer Van Neck tot eere-vooiaitter te benoemen wat de vergadering met applaus goed keurt. Do heer Van Neck dankt daarvoor en belooft zijn steun, waar hem tijd overblijft naast zijne werk zaamheden als loco-burgemeester. De heer Do Ven weut, dat hot steuncomité ook de volle sympathie hoeft van den stelling-cominandant, den heer Naudin ten Cate, waarom hij voorstelt ook dien tot cere-voor- zitter to benoemen, wat door de vergadering mede onder applaus ge schiedt. Heden, Zaterdagmiddag te 2 uur zal het steuncomité op het Raadhuis door den loco-burgemeester worden geïnstalleerd. Als nu wordt aan de vergaderden gelegenheid gegeven om iets te zeggen zoo zij meeneu dat dit ter verlichting van hot comité kan strekken of zijn nut hebben in 't belang der zaak. De hoer Vrieslander vraagt of de raad der gemeente subsidie zal geven. Voorzitter zegt daarop niet veel te kunnen zeggen. Persoonlijk meent hij dat het comité eerst moet onder zoeken van welken omvang de steun zal zijn, die moet worden verleend. Hij stelt zich voor, dat indien hot particulier initiatief niet genoeg kan doen, dan een beroep kan worden gedaan op den raad. De hoer Rumpff maakte reeds kennis met huisgezinnen, die ver langend naar steun uitzagen en prijst het wijze vooruitzicht van onzen gemeenteraad. Hij weet wat dit steun comité doet zal geen armenzorg zijn. Maar er zijn ook anderen dan land weermannen, die tengevolge van.don toestand, hulp noodig hebben. Y Voorzitter zegt dat wij in de eerste plaats aan onze krijgslieden eeh plicht te vervullen hebben cn, hoewel toegevend dat er nog veel meer zijn die 't noodig hebbc-n, zal men toch eerst moeten zien wat er kan gedaan worden en dat is in de eerste plaats, zorgen voor hen die hun kostwinner missen. Uitbreiding zal zeer moeilijk zijn. Op oen desbetreffende vraag van voorzitter verklaren alle comité-leden die aanwezig zijn zich bereid tot zitting nemen. De presentielijst doet de ronde op dat de aanwezigen, die blijk van be langstelling gaven, zoo noodig kunnen aangebracht worden voor do subcomi té waartoe alle hunne medewerkiug des gevraagd beloofden. De heer De Geus zegt dat 'them genoegen doet dat zoo weinig inlich tingen gevraagd worden. Schrijnend van weemoed met het leed rondom ons, voelen allen dat men zich geven moet. De jongeren zijn opgeroepen, zullen zoo noodig hun leven in de waagschaal stellen, die zij achter lieten verkeeren in nood. Hij doet een beroep op de barmhartigheid en het medegevoel on spreekt de hoop uit dat blijken zal, dat de humaniteit in Helder tot uding lcomo door gave en toewijding. De bedoeling was niemand uit te sluiten, aller mede werking zal dankbaar aanvaard wor den. Hij hoopt dat allen familie en vrienden zullen opwekken tot steun en medewerken. Een warm applaus volgde op deze met diep gevoel go- sproken woorden. De heer Bierstoker wil onmiddellijk gelegenheid geven geldon te zenden aan den heer De Ven Spoorstraat, opdat dadelijk geholpen kan worden. Hij doet voorts een beroep op de pers en tot allen tot medewerking. Do heer Verstegen meent dat als nu reeds geld kan gezonden worden oen oventueelc collecte zal belem merd worden. Als die gelegenheid er niet is, zal niemand do collectan ten kunnen wegsturen mot de opmer king: ik heb reeds gegeven. De lieer Buiskool is 't met den heer Verstegen eens; hot comité zal bepalen hoe en op welke manier zal gewelkt worden. De heer Rusting vraagt of alleen financiöelen steun gevraagd wordt en ook niot b.v. werkkrachten op plaat sen waar die noodig zijn en weer door anderen kunnen gegeven worden. Voorzitter meent dat dit bezwaren heeft, maar dat liet hoofd-comité dit in ieder geval kau overwegen of in handen geven van een sub-comité, De voorzitter dankt voor de opkomst, 'tls een bewijs van sympathie voor de zaak, die aller steun nu dringend noodig iieeft. Met opzet zijn deleden van den Armenraad niet in het comité opgenomen, omdat die toch al werk genoeg hebben zullen. Hij hoopt dat de zaak niet erger worde en dat wij blijven kunnen bij het verleenen van steun. Moge dan ge zegd kuuneu worden: de opoffering was groot maar 't kon blijven bij materiëelen eu zedelijken steun. Mogen wij voor grootere offers ge spaard blijven Wij ineenen dat de oproep om steun tot onze burgerij ernstig genoeg gedaan wordt en dat ieder zal voelen, dat in deze buitengewone tijden ook buitengewone offers noodig zijn. Waar een beroep gedaan werd op den steun dei- pers willen wij hier volgaarne tot al onze medeburgers de dringende bede richtenHelpt naar uw vermogen Humaniteit, barmhartigheid en plicht dringen ons. Wij moeten in de eerste plaats hen helpen, die geroepen zijn ons huis en haard te verdedigen of te bewaken. Laten wij een offer brengen naar onze klachten. Dat is plicht! Dat gebiedt de naas tenliefde. De tijden zijn ernstig. Wij Nederlanders zijn één in de ure des gevaars. Wij moeten elkaar helpen, allen. En als straks aan Uwe deuren wordt aangeklopt Ilelderschen, geeft, geeft allen en geeft wat veel gij die 't maar eonigszins doen kunt. Beseft uwen plicht in dezen! Brieven voor de „Kortenaer". Alle correspondentie voor Hr. Ms. „Kortenaor" zal voortaan des Dins dags on Vrijdags worden opgonomeu in een brievenmaal aan dat scbip iu Wcst-fndie. Het verdient aanbeveling de stuk ken reeds een dag vroeger aan het postkantoor t<- bezorgen. Brieven naar Oost-lndië wordon tot nader bericht slechts por zeepost verzonden. Ook daarvoor is tijdige bezorging aan het postkantoor alhier gewenscht. Hulp bij het binnenhalen van den -oogst. Door tussbhenkomst van hetplaatso- lijk-comité zijn reeds jongelui van hier naar hot platteland gezonden. Gisteren, Vrijdagmorgen, zaten we met zoo'n troepje 111 don trein van 7.38. Met koffers bij zich, gingen de wakkere jongens er blijmoedig en vrijmoedig op af om nuttig werkbij een landbouwer in den Polder te gaan verrichten. Aan het station al daar werden zjj afgehaald door den zoon van Blaauboer uit den Kleiweg, bij wicn zij op het veld zouden ar beiden. Buiten stond de bakwagen voor hen gereed en toen het clubje Heldersche jongens daarin plaats ge nomen had, knus bij elkaar op de harde danken van het voertuig, ging het in draf langs de Molenvaart en de Kleine Sluis oui aldus den Kleiweg te bereiken, die in het uitgestrekte land is gelegen en waar enkele boe renplaatsen en wat arbeidershuisjes staan. En terwijl we zelf ook op den bok klauterden om een eindje mee te rijden, vertelde Blaauboer, naast ons met de leidsels in de hand, dat men te. Anna Paulouna in dezen tijd van het jaar zeer moeilijk werk krachten kan missen voor de nood zakelijke behandeling van den oogst, dat vclo handen waren onttrokken door de mobilisatie van het logeren dat men daarom dan ook dank baai- gebruik maakte van het onderling hulpbetoon uit Den Helder. De landstorm opgeroepen. Van particuliere zijde wordt gemeld, dat dn Duitsche landstorm is opge roepen; allo daarbij ingedeelde man schappen, tot 45-jarigen leeftijd zijn onder de wapenen geroepen. Op hol. Door liet voorbij gaan van oen automobiel werd Donderdagavond aan de Loodsgracht een voor oen vrachtwagen bespannen paard schich tig en terwijl de bestuurder even met iemand stond te praten, maakte het dier van de gelegenheid gebruik en ging oi' van door langs de Kerkgracht tol aan de Laan, waar oen paar moedige mannen het paard, met moeite tot staan brachten. Een goede dag. Donderdag verloor de hoer J. R., op weg naai liet postkantoor, een portefeuille met f 350 aan bankpapier. Deze werd gevonden door den kor poraal-stoker. M. B., die als belooning f25.— kreeg. Een verrassing. De 12-jarigo H. M. alhier, eon hartstochtelijk postzegelverzamelaar, schreef onlangs aan den koning van Denemarken om een compleot stel postzegels van dat land en zond bij voorbaat daarvoor in ruil Z. M. een verzamelingNederlandsche postzegels. Deze .week worden het jongmensch namens den koniug honderd post zegels toegezonden. Burgerlijke Stand van Wieringen, over de maand Juli. GEBOREN; Aaltje, dochter van E. Kuut en H. TrompAlida, dochter van C. Scheltus en M. ten Bokkel Trijntje, dochter van KI. Aadig en G. Bakker. ONDERTROUWD: Joh. H. A. Pos- sekol en M. Bais. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: Gerritje Bos oud 75 jaar, echtgenoote van Jan Hegeman. BINNENLAND. De IJmuidensche trawlersvloot. Nu in verband met den oorlog het visschen op de Noordzee onmogelijk is geworden en de haven van IJmui den geen veilige schuilplaats meer biedt, hebben de IJmuidensche vis- sclicrs een plaats in de haven van Amsterdam verzocht. Aan dit verzoek is voldaan en hot Westelijk deel van het hoofdkanaal in de Buikslooter-Hampolder is tot visschershaven ingericht. Een veeïlig- tal trawlers is reeds aangekomen. Spoedig wordt de geheelo vloot hier verwacht. - De gemeenteraad van Allernaar besloot: le. geen kermis te houden, 2e. het dor burgerij zoo gemakkelijk mogelijk te maken wat betreft hot innen der belastingen, 3e. duizend zakken meel aan te koopen, 4e. B. en W. een blanco krediet te verleenen voor mogelijken meerderen aankoop. De staking te Zaandam. Op voorstel van den Bond van Werkgevers is de staking, na 4 maan den tu hebben geduurd, opgeheven. Bij aanmelding hebben de gehuwden de voorkeur. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN NaamBoroep: Woonplaat£: Van: Gol. A.K.Hot;tii3US,0u»<Hot.lin.,Kaiiaalw 46,A'dam. B.C. VT-D.G .deGraaf,ultv-,v. Hogend.str.2',R'daiu. N.H. A. Genol, z. b., Buitenhaven 23, A'daiu. C.Koden,atok.,Breewater8tr.7,Hellcvoctsluls. S.v.d.Heide,rijkskl.,leWUh.dw.str.2,Groenlo. Wod.R. v.d.Horst, z.b.. Wel te vrüdon22,R'dam. G. B. GooBtman, banketli.,-Westgr.2, A'dani. R.C. A.J.v,d.Berg,kap.L.d.n.,Spoor(,-r.36,'sHage. L.d.11. W. J. Ox, gep., Kerkgracht 44, Hoorn. N.H. Wed. 3 .T. Zogers, z.b., Vijzelstraat 40, tl'dani. I). A. Dauvo, dekkuecht, Rotterdam. R.C. J.C.N.doOraaff,BB.-inHj.Art.,Janz.Hir,80,Velson. lJ.deBruiino1ondorw.,Kulzurstr.lOO,Apeldoorn. W.Houwlng,kap.t.z„Statioi)sw.lO,Teteringen. Wed.jAV.Calten, z.b., Id. ti, id. R.C. D.Dukkor, koopman, Kanaal wogl&ö.A'dam. N.H. L.Grtok,viBseher.ViscbstraatS, N.-Amerika, R.C, L.M.l)ioderiohB,gepd.,Kon.dw.str.42,VeUen. NJI. J.v.Dorr aoeman.Broow.str.SS, Vlaardlngen. J. Ham, opzichter, Janzenstr. 73, 'e Hage, O.K, MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 7 Aug. 1914. KAAS. Kleine volvette met rükamerk f kleine fabrlekskaas f24.-, kleine boerenkaas ral-, commissie fabriekskaas (19.-, commis sie boerenkaas f23.—, middelbare fabriekskaas ria-, middelbare boerenkaas f20.-. Aange voerd 119 stapels, wegende 564.36 K.G. Handel (kleine) in ovoroenstomming met den toestand. Alkmaar, 7 Aug. 1614. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 1U3H.L. Tarwe f7.50 a f rogge f0.0 a fO.-, gerst winter f7.50 a 0„ td. chev. rO. a fO.,haver r5.l6 a f6.60, paardeboonen fO a fO.-, bruine boonen f'JO.— a f—citroen boenen I— a fO-, duiven boonen f .-, witte boonen f f—gele f-.—Karwelzaad nieuw. Rood mosterzaad fbiauwmaanzaad f-.- Erwlen: groenef16.- a fO.-, grauwe f-.- a f-.-, vale f-.- a I MARINE EN LEGER. li Ij K. B. is, inet 5 Aug., t(jd. benoemd let luit_ t. z. 2e kl. bij de Kon. marine-reserve, de met ing. van t April eervol uit den zeedienst ontslagen luit. t. z. 2e kl. H. G. van Steyn. Bij Koninklijk Besluit vau 6 Augustus 1914, o. 44, zijn met den datum van dat besluit de navolgende adelborsten der 2e klasse, le afdee- ling, bevorderd tot adelborst dor le klasse.als: M. H. NiemeJJeri P. B. M. van Stoelen, W. Gauw, J. de Mos, li. 0. M. Hetlerschü, H, G.de Br mine, W. A. den Tex Bondt, D. W. Bouw meester, W. van don Donker, A. M. E. van Dishoek, G. W. Bruinsma, J. O. Fanoy, J. 3. 13. de Jonge Oudraat, J. W. H. Holfman, S. Wol- driugh, P. J. Hendrikse, C. W. Heringa, P. van Popta, B. Valk, A. C. van den Büllaardt, A. E. Ernsto, J. van Leeuwen, J. C. Cornells, E. L. Marlens, J. Varkevisser, P. J. Harinck. H. C. Nieuwenhuisen en C- A. Wecmhoff; en tot adjunct-administrateur, de adspirant administrateurs: J. M. Tinga, J. li. Kuijster, F. Laworman en W. Baars. Doggersbank slaags is geraakt met de Duitsche vloot voor de volle zee en dat zij de Duitschers op het oogenblik achtervolgt ln de richting van de Nederiandsche kust. Londen, 6 Augustus. De correspon dent van het Exchange nieuwsagent schap te Queenstown seint, dat een groot Engelsch s.s., de Vemeric, met 49.000 quart. tarwe aan boord voor Duitsche rekening, op weg van Gal veston naar Bremon, is aangehouden door een Engelsehen kruiser 011 naar Queenstown opgebracht. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Koningin Emma, uitreis, vertrok 5 Aug. v. Suoz. Boeten, uitreis, arri v. 6 Aug. te Singapore, Kariinata, uitreis, arriv. 5 Aug. te Padang. Rembrandtuitreis,arriv. 6 Aug. te Singapore. Rotterdamsche Lloyd. Bandoeng, thuisreis, vertrok 4 Aug. v. Port-Sald. Bengalen, uitrei9, is 6 Aug. Perim gepasseerd. Tabauan, uitreis, arriveerde 5 Aug. te Marsoille. Kon. Holl. Lloyd. Zeelaudia, thuisreis, vertrok 5 Aug, van Santos. Tubantia, thuisreis, arriv. 6 Aug. te Plymoutli. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. (I. NeilerL, uitreis, arriv. 5 Aug. te Paramaribo. Pr. Will. V, thulsr., pass. 7 Aug. Kaap La Hague. VISSCHERIJBERICHTEN. Kleuwcdiep, 6 Augustus. Aangebracht door 5 korders te zamen 100 stuks tong fO-36 per stuk, 300 stuks middeltong f050 per stuk. 300 stuks kleine tong f0.05 per stuk, 4 mand kleine schol f4.00 per mand, 4 mand schar fSJW p. 7 Augustus. Niets binnen. S Augustus. Van 10 korders to zamen 40stuks middnlFong.f 0.20 per stuk, 40 stuks kleine tong f0.05 per stuk, 2 mand kleine schol f4.00 per mand, 2 mand schar f3.00 per mand. Haven te Nieuwediep. Burgerlijke Stand van Helder, van 6 en 7 Aug. 1914. ONDERTROUWD: A. Broekhulzen 011 M. do CockR. Bras en A. SchoortD. Dienaar t S. Eelman. GETROUWD: H. Kwast en S. J. Holland. BEVALLEN J. Kraak-de Boer, z. OVERLEDEND. Verver, 4 weken. Telegrammen van Vrijdag. Brussel. Een trein uit»Luik bracht gewonden en honderd krijgsgevan genen mede, waarvan verschillende gekleed waren in Engelsche unifor men. Huil. Het hospitaal is gewaar schuwd, dat 250 gewonden in aan tocht zijn. Visschersvaartuigen mel den dat een gevecht plaats heeft gehad aan de Oostkust van Engeland. Londen. Officieel. De Britsche pantserkruiser „Amphion", (groot 3600 ton, gebouwd iu 1911), is op een mijn geloopen cn gezonken. Een officier en 130 man verdronken. 16 offi cieren en 135 man werden gered. Volgens mededeeling van de Engel sche admiraliteit is de Engelsche vloot slaags geraakt mot de Duitsche vloot in de Noordzee. De Duitsche vloot trekt zich op de Noderlandsche kust terug. Oostenrijk verklaart Rusland den oorlog. Weenen, 6 Augustus. De Oosten- rijksch-Hongaarsche regeering heeft aan de Duitsche regeering meege deeld, dat aan Szapary, haar gezant te St. Petersburg, last is gegeven, de Russische regeering ervan in kennis te stellen, dat- Oostenrijk- Hongarije dooi de dreigende houding van Rusland inzake het conflict met Servië, zoowel als met liet oog op den oorlog van Rusland met Duitsch land, zich in staat van oorlog met Rusland beschouwt. Berlijn, 7 Augustus. Het offleieuse bureau van Wolfl'maakt het volgende bekend Onze voorhoeden zyu eergisteren langs de geheele grens België bin nengerukt. Een kleine troepenafdee- ling heeft met groote stoutmoedig heid een aanslag op Luik gewaagd. Enkele ruiters drongen de stad bin nen en wilden zich meester makon van den bevelhebber, die zich slechts door de vlucht heeft kunnen redden. De aanslag op de moderne vesting zelve gelukte niet. De troepen staan er voor en zijn handgemeen met den vijand. Natuurlijk zal de geheele,ons vijandige buiten landsche pers doze onderneming, die op den gang der groote krijgsverrichtingen zonder eenigen invloed is, tot een nederlaag stempelen. Voor ons is zij niet anders dan een in de krijgsgeschiedenis on gekende daad en een bewijs voor den doodsverachtenden aanvalsgeest van onze troepen. Brussel, 7 Augustus. De Peuple zegt, dat het bombardoment van Luik tot gisterenavond 7 uur op 6 of 7 plaatsen brand heeft veroorzaakt. De beschieting had vooral plaats tus schen half drie en 4 uur. Om kwart over vijf kwam een parlementair nog eens de overgave der stad eischen. Om kwart over 6 werd het bombar dement hervat. In de Noordzee. Londen, 6 Augustus. De corres pondent van de „Daily Telegraph" te Huil seint, dat de ziekenhuizen aangeschreven zijn zich voor te be reiden op de aankomst van gewon den. Men is dus steeds meer geneigd geloof te schenken aan de heden in omloop geweest zijnde geruchten, dat er een zeeslag heeft plaats gehad. South Shields, 7 Augustus. De admi raliteit heeft de reeders ervan in kenuis gesteld, dat de Engelsche vloot op de Noordzee ten Zuiden van Uit de ochtendbladen van heden. De inval der Duitschers in België. Brussel, 7 Augustus. Het ministerie van oorlog meldt, dat de Duitschers om een wapenstilstand van 24 uren hebben gevraagd. De stad Luik is niet door de Duitschers bezet. De Duitschers geven toe, dat 25000 man van hun troepen buiten gqvecht zijn gesteld. Het gerucht, volgens hetwelk de burgerlijke bevolking van Luik op de Duitsche troepen zou hebben gescho ten, is ten eenonmale ongehrond. Berlijn, 7 Augustus. De vesting Luik is genomen. Nadat de afdeelingen, die de be storming op Luik hadden onderno men, versterkt waren, werd de aan val doorgezet. Hedenochtend om 8 uur was de vesting in Duitsche handen. [Wij hebben nu twee tegenstrijdige lezingen, de eene Belgische zegt dat alle forten nog standhouden, de andere Duitsche dat de.vesting gevallen is. Het is op 't oogenblik niet uit te maken welke lezing de juiste is. Red.J Berlijn, 7 Augustus. De keizer heeft na ontvangst van den chef van den generalen staf zijn vleugeladjudant naar den Lustgarten gezonden, om het publiek mede te deelen dat de vesting Luik gevallen is. Op die tijding hief de menigte luid hoerageroep aan. Keulen, 7 Augustus. De Koinische Zeitung schrijft over de inneming van Luik: Het bezit van Luik verschaft ons leger de mogelijkheid van een ver zekerden overtocht over de Maas en de beschikking over een kruispunt van de belangrijkste spoorweglijnon. De Belgische bezetting heeft zich mogelijk op Antwerpen teruggetrok ken, waarheen de zetel der regeering is verlegd. Voor ons Maasleger ligt nu voor- eemt uog de versterkte stelling van Namen. Volgens een particulier bericht heeft vooral het 58ste iufanterie- regiment een lievig vuur te doorstaan gehad. Verscheidene gewonde officieren zijn in Keulen aangekomen. Brussel, 7 Augustus. Naar de Etoile Beige bericht, verzekert men uit ambtelijke bron, dat nog geen enkele beslissing is genomen ten aanzien van een verzoek om oen wapenstil stand van de zijde der Duitschers, daar er op 't oogenblik elders een gevecht gaande is. Maastricht, 7 Augustn-s. Nu moet ik u nog een vreeselijk verhaal ovei - seinen, dat ik u doe, gelijk liet mij gedaan is. Een der,dorpen even overdeLim- burgsclie grens is Warsage. Het be hoort tot de dorpen waar de Duit- scher bij zijn opmarsch naar de Maas doorgetrokken is en het ligt iets ten Zuidoosten vau het Nederiandsche dorpje Mesch. Met den burgemeester van Warsage, die tevens lid dei- Belgische Kamer is en vanochtend hier in het Hotel du Lévrler aange komen is, mocht ik zoo juist een onderhoud hebben. Hij heeft mij het verhaal gedaan, dat ik u zal ver tellen. Gij kunt dan oordeelen of ik het een vreeselijk verhaal mocht noemen. Toen de Duitsche troepen steeds nader aanrukten, heeft de burgemeester van Warsage in zijn gemeente een proclamatie uitgevaar digd, waarin hij zijn burgers op het hart drukte tegenover de Duitsche soldaten een strikte onzijdigheid te betrachten. Dinsdag verschenen de Duitsche voorposten in het dorp. Officieren meldden zich bij den burge meester, en vier hunner bleven bij hem en zijn gezin logeeren. Men sprak natuurlijk over den oorlog en de Duitschers vroegen den bejaarden burgervader naar de sterkte van hel Belgische Maas-leger. De burgemees ter antwoordde dat hij er niets van af wist, maar dat hij, zoo hy iets wist, dat toch niet zeggen zou, waar op een der Duitsche officieren hem lachend op den schouder klopte. Den volgenden dag kwamen er wederom twee Duitsche officiereu bij den burgemeester. Zij kwamen per auto en konden het met den burgemeester heel goed vinden, die van zijn kant ook best met de vreem delingen opschoot. De burgemeester liet uit overmaat van voorzorg de leden zijner gemeente nogmaals sa menkomen en nogmaals drukte hij hun op het hart niets tegen den vij and te ondernemen en den ganscheu dag trokken drommen Duitsche sol daten ongehinderd door het dorp. Gis teren, Donderdagmiddag, - de be jaarde burgemeester van Warsage had zich juist even een middagslaapje gegund was het dorp plots vol geweervuur. De burgemeester vloog naar buiten, waar de Duitschers eischten dat iedereen buitenshuis zou komen. De burgemeester be zwoer zijn menschen te gehoorza men aan het gebod van den vijand, en toen nu iedereen zijn huis verla ten had en de bevolking angstig rond haar burgemeester samenschoolde, wezen de Duitschers 14 dorpelingen aan, die, onder beschuldiging van op de soldaten geschoten te hebben mee gevoerd werden. Den burgemeester trof de bedreiging, dat, als er nu nog een schot viel, hij aansprakelijk ge steld zou worden. Dc burgemeester van Warsage, dien wij ontdaan en doodop hier in het hotel ontmoetten, verzekert ons dat hij, hoewfï hij natuurlijk geen absolute zekerneid heeft, zich) niet kan voorstellen dat ook maar eon Yan de bewoners v?n zijn gemeente

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2