Laatste berichten. I' BELANGRIJKE_PRIJSVERLAGING. „Jong Holland" gepasteuriseerde ROOMBOTER, Groninger Glazenwasseherij. Natuurboter R. BAKKER Dz., Reusachtige Afslag prima DELFTSCHE ROOMBOTER, p. DUINKER, 1 zagen dit gevaar direct in en verdwe nen op onzichtbare wijze. De „blinde" onderzeeër moest onder de gegeven omstandigheden aan de oppervlakte komen en zoodra haar uitzichttoren boven de zee uitstak, werden de kanonnen der „Birmingham" er gericht en reeds het tweede schot trof den uitzichttoren juist op de waterlijn. Het geheele dek werd open gescheurd en de boot zonk direct als een steen, nadat men nog juist het nummer en de letter had kunnen op nemen. Het was door het koelbloedig op treden van het smaldeel kruisers en hetSchitterend schieten een mooi wapenfeit, dat zeker zijn uitwerking t zal hebben op het moreel van de bemanning der Duitsche duikbooten. De zee-oorlog. De Duitsche kruiser „Goeben" en de kleinere kruiser „Breslau", die zich in de Middellandsche zee bevinden, weten nog steeds aan de vervolging der Engelsche en Fransche oorlogs schepen te ontkomen. Volgens een bericht van do „Temps" hebben de beide Duitsche schepen kolen inge nomen. Waar dit echter geschiedde wordt niet vermeld en blijkbaar weet men eigenlijk volstrekt niet waarde schepen zijn. De maritieme mede werker van de „Times" zet uiteen dat het doel van den Du itschen com mandant wel zal zijn schrik te brengen onder de koopvaardljvaarders en dus de scheepvaart in do Middellandsche zee te belemmeren. Daarom ontwijkt hij allen strijd en tracht hij de jacht op zijn schepen zoolang mogelijk te rekken. Eenzelfde spel als van de „Goeben' mag, meent de medewerker van de „Times", verwacht worden van de kleine Duitsche kruisers op den At- lantisclien Oceaan en van de Duitsche hulpkruisers, die zich op zee mogen bevinden. Het aantal kruisers zal wel licht vijf bedragen, geen krachtige schepen, maai van ilinke snelheid. Zij zijn licht gewapend en weinig gepant serd en zijn dus vlugger dan de groote gepantserde Britsche kruisers, die ter vervolging zijn uitgezonden. De Duitsche handelsvlag is nu van de zee verdwenen, terwijl onze schepen zich vrij overal bewegen. Wat de Duitsche hulpkruisers be treft, het schijnt, dat er niet vele zijn uitgerust en tot dusver heeft er nog geen enkele zich vertoond, üuitsch- land heeft een 50 of 60 koopvaarders van meer dan 14 knoopen snelheid, die op deze wijze zouden kunnen worden gebruikt, maar Groot-Brit- tannië beschikt over ten minste het drievoudige aantal en ook in dit op zicht acht dus de „Times" den toe stand voor Engeland geruststellend. In de Middellandsche Zee. Londen, 11 Augustus. De Star ver neemt uit Rome, dat de Duitsche kruisers „Göben" en „Breslau" heden (Dinsdag) morgen onder volle stoom bij kaap Matapan gezien waren. Het telegram uit Rome was verder dooi de censuur besnoeid. IN ONS LAND. Berichten over oorlogsschepen voor onze kust. Het Handelsbad schrijft Het is thans geen tijd van critiek oefenen een verzoek door onze regeering, ook langs vreemde omwe gen tot ons gericht, volgen wij thans op, hoe vreemd het ons moge lijken. Zoo ook de vraag tot ons gericht, niets mede te deelen omtrent de be weging van vreemde oorlogsschepen langs onze kust. De verklaring voor dit alleszins om een verklaring vra gende verzoek is, dat oorlogvoerende partijen van onze publicaties na- of voordeel zouden kunnen hebben. W(j behoeven wel niet te zeggen, dat door geen enkel rechtsgeleerde liet in het land zelf bekend maken van zaken voor het land zelf van belang ieder zeevarende zal gaarne willen weten, welke vloten hier kruisen als schending van neutraliteit wordt be schouwd. Op geheel neutrale wijze wordt alles gemeld wat wij te weten komen en ieder kan er onpartijdiglijk voordeel van trekken. Maar, hoe hot zij, wij zullen aan het verzoek voldoen en waarschuwen onze lezers slechts dat zij inlichtin gen omtrent bewegingen van vreemde vloten voor onze zeegaten tevergeefs in de dagbladen zullen zoeken. Nederland's neutraliteit. Naar aanleiding van de bespreking in buitenlandsche bladen van de neutraliteit van Nederland, wordt er aan herinnerd, dat officieel is ver klaard, dat alle opzettolijke inbreuken op de Nederlandsche onzijdigheid, met geweld zullen worden tegenge gaan. Brussel, 12 Augustus. Het Brus- selsche-democratische dagblad „Le Peuple" zegt in staat te zijn mede te deelen, dat Nederland zijn neu traliteit zal verdedigen. Niet alleen is de oorlogstoestand geproclameerd, maar de belangrijkheid der troepen bewegingen wijzen er op, dat men in het voorkomende geval partij zal bieden aan den indringer. Uit een brief van den heer W. H. Vliegen, voorzitter der S. D. A. P. aan het dagblad „Le Peuple" blijkt, dat de Nederlandsche soldaten met heel hun hart aan de zijde dor Belgen staan, vooral in Hollandsch Limburg en nu meer dan ooit. Hij besluit met de verklaring, dat Nederland het aan zijn oer verplicht was tot dusver niets tegen België te ondernemen en het dit in de toe komst ook uiet zal doen. De geest van het volk is daarvoor de beste garantie. Duitschland en Nederland. Berlijn, 11 Augustus. Volgens het officieuse Wolff-bureau hebben offl- cieele Engelsche en Russische organen in de neutrale landen de bewering verspreid, dat Duischland aan Enge land had aangeboden Nederland te verdeelen, op voorwaarde dat Enge land onzijdig zou blijven. Deze be wering, zegt het officieuse bericht, is volkomen gelogen, daar Duitsch land in zijn onderhandelingen nooit over zulk een aanbod heeft gesproken. (Wij hebben de bewering tevoren nergens gelezen.) De handelaren in bloembollen hobben de handen ineengeslagen en zullen met elkander een boot huren om hun product naar Amerika te vervoeren. De Amsterdamsche haven. Op het oogenblik liggen in de Amsterdamsche haven niet minder dan 70 dienstdoende koopvaardij schepen, waarvan 56 Nederlandsche. Er liggen voorts 4 schepen bij de Nederlandsche Fabriek. Gemiddeld bedraagt het aantal koopvaardij schepen, dat hier ligt, ongeveer 40. Van 9 op 10 Augustus kwamen 6 schepen, van 10 op 11 Augustus 5 schepen hier binnen. Het waren allen Nederlanders en het meerendeel had zoo goed als geen lading inenkele wat stukgoed of steenkolen. De gemobiliseerden en „Het Volk". „Het Volk" bericht: Met goedkeuring Van den genei aal majoor, stelling-commandant van Amsterdam, zullen aan allo scholen te Amstordam, waai- soldaten inge kwartierd zijn, eenige exemplaren van ons blad ter lezing worden neer gelegd. Geïnterneerden te Alkmaar. Bij aankomst der Belgische geïnter neerden te Alkmaar, was een reus achtige volksmassa op de been, zoo wel aan het station als bij het opvoedingsgesticht. De geïnterneerden liepen gepakt en gezakt onder militair geleide, voorafgegaan door den com missaris van politie en agenten, naar het gesticht. Ned. officieren uit Albanië. Generaal De Veer, majoor Kroon en kapitein De Jong, vroeger in Albaneeschen dienst, zijn van Rome via Genua of Marseille op den terug tocht naar Nederland. De bijzondere berichtgever van de „Daily News" in Nederland seint, dat ons land thans het toevluchtsoord van Europa is geworden. Nederland verricht onovertroffen Roode Kruis- arbeid en de Hollandsche padvinders doen prachtig georganiseerd werk. De „Koningin der Nederlanden." Hets.s. „Koningin der Nederlanden" van de Maatschappij Nederland ver trekt Zaterdag 15 Aug., op den ge wonen tijd, 12.30 van Amsterdam., rechtstreeks naar Genua en verder naar Indië. Hollandsch bankpapier I Een Nederlander bood in zijn hotel te Luik een bankbiljet van f10 ter betaling aan. Het werd terstond aan vaard en gewisseld. Een ander verLelde dien Nederlan der, dat hij, ook in Luik, een biljet van 100 francs (f50) ter inwisseling en betaling had aangeboden, maar het werd geweigerd. Het vertrouwen in Nederlandsch bankpapier scheen in België grooter te zijn dan dat in de biljetten uit eigen land. PLAATSELIJK NIEUWS. De gezondheidstoestand van den burgemeester. Volgens een van de familie ont vangen bericht, is de toestand van onzen burgemeester redelijk. Geslaagd voor acte Teekonun Ij. O. de heer 'J'. C. Pieters alhier thans leerling Rijkskweekschool te Haarlem. - Bij het te 'sGraveuhage ge houden toelatingsexamen voor de Rijkskweekschool voor Vroedvrou wén te Amsterdam, slaagde onze plaatsgenoote mej. A. Klerk. - Kindervoeding. Bij Koninklijk Besluit van 28 Juli 1914 zijn goedgekeurd de Statuten der vereeniging „Kindervoeding", ge vestigd te Helder. Nieuwe telefoon-aansluitingen. Mevr. J. D. de Boer - Wetters, Stationstraat (huishoud-aansluiting). 227 Roode Kruis, C. G. Dibbetz, Hoofdgracht 245 Le Rütle, luitenant, ter zee Kanaal weg. Brand. In den nacht van Maandag op Dinsdag, brak, vermoedelijk ten ge volge van hooibroei, brand uit iu de boerderij vau C. Hoogschagen te Koegias (gom. Callantsoog). Slechts een hooischelf kon, door het tijdig aanwezig zijn van de brandspuit, be houden blijven. De Oultschers in België. Antwerpen, 12 Augustus. Volgens de Précurseur zijn vanochtend be zuiden Luik de Fransche en Belgische troepen met de Duitschers slaags geraakt. Brussel, 12 Augustus. Volgens de Sou- is de toestand heden als volgt te vatten: De nacht is kalm voorbijgegaan. Langs het heele front heeft de Duit sche cavalerie zich teruggetrokken, behalve op één punt, waar zij voeling houdt met de onzen. Uit de algerneene taktiek der Duitschers valt af te leiden dat zij een nieuwe oorlogsfaze zijn begonnen. Nu de bruuske aanval op Midden-België is mislukt, schijnen de Duitschers zich te versterken langs het front Nederlandsche grens-Luik en voorloopig het offensief tegen het centrum van het land te hebben op gegeven. Zij zetten tal van boeren en werklieden aan 't werk op de wegen in 't Zuiden van de provincies Luik en Luxemburg, waar zij weten dat de Franschen met hun troepen macht aanrukken. De maatregelon der Duitschers schijnen aan te toonen dat zij, eenmaal weer offensief op tredend, zullen trachten zich een weg te bannen van den zuidelijken loop der Ourtbe, naar de Boven-Maas en Frankrijk. De Duitschers verschansen zich in de straten van Luik tegen een offen sieve beweging der Belgen van de zijde van Ans (ten Westen van Luik). Zij hebben het bombardement vau de forten hervat en trachten posities te bemachtigen om er zich te dekkon tegen het vijandelijk offensief op de rechterflank. De forten bieden krach tiger dan ooit tegenstand. Hot blad voegt aan liet boven staande toe dat het gewenscht is nieuwe inlichtingen af te wachten om stellig te kunnen bevestigen dat de Duitsche troepen geen poging doen tot een grooten aanval op de Belgen. Nader meldt de „Soir" dat de worsteling rondom de forten van Luik is hervat. De forten beantwoorden met kracht het vijandelijke vuur. Brussel, 12 Augustus. Volgens de Soir zijn Duitsche uhlanen Hasselt binnengedrongen, hebben op het post kantoor 17,000 frs. in beslag geno men en op de Banqne Nationale 2,017,000 frs. Belgische ruiterij heeft hen op de vlucht gejaagd en velen van hen gedood en gevangen geno- mep. Gisteravond heeft een eskadron Duitsche dragonders, die uit de rich ting van Luik kwamen, getracht de Belgen bij Ainoffe (t. Westen van Luik aan de spoorlijn Waremme Hoei) te verrassen. Na een gevecht van drie uur zijn de Duitschers teruggo slagen met verlies van 153 dooden en 102 krijgsgevangenen. Du verhe zen aan Belgische zijde waren; G dooden en 15 gewonden. Brussel, 12 Augustus. Na den nacht te hebben doorgebracht in de posities, welke na den terugtocht van gisteren werden bereikt, zijn de Duitschers weer voorwaarts gerukt naar een dooi de Belgen bezet punt, warrvan zij meenden' dat het verlaten was. De Belgische staf onderhield een uit nemende bewaking en werd op de hoogte gehouden door verspieding van de cavalerie. De noodige orders werden gegeven en de Duitschers vonden de Belgen gereed. Er ontspon zich een gevecht, waarvan de resultaten gunstig waren voor de Belgische wapens. Een tienduizend man nam er aan deel. Was de eerste acJJe der Belgische troepen in open terrein. Zij voerden een gelukkig gevecht, dat een goede inwijding is van de komende dingen. Overigens is de toestaud onveranderd, tenminste schijnbaar. In de Noordzee. Berlijn, 12 Aug. Duitsche duik booten zijn de laatste dagen langs de oostkust van Engeland en .Schot land tot aan de Shetlandsche eilan den gevaren. Over de gebeurtenissen tijdens dezen tocht kan om begrij pelijke redenen thans niets worden meegedeeld. In de Middellandsche Zee. Berlijn, 12 Augustus. De pantser kruiser „Goeben"en de kruiser „Bres lau" waren den 5en Aug. na hun beschieting van Algerynache kustdi onzijdige 1 Luliaansehe haven Messina binnengeloopen. Daar hebben zij uit een Dnitsch stoomschip hun voor raad kolen aangevuld. Do haven werd intusschen door Engelsche oorlogs bodems, waarmede de „Goeben" en de „Breslau" in gevecht waren geweest, bewaakt. Toch zijn beide Duitsche schepen er in geslaagd den Gen Aug. des avonds uit Messina in volle zee le komen. Over hun verderen tocht kunnen voorloopig pm begrijpelijke redenen geen nadere mededeelingen worden gedaan. De oorlog en de transatlan tische scheepvaart. Londen, 12 Aug. Uit Washingion aan de „Daily Telegraph"Hier lig gen een dozijn groote Duitsche stoom schepen, die wegens den oorlog niet kunnen vertrekken. Onder du be manningen heerscht groote ontevre denheid. Het personeel van de kan toren der Duitsche Lloyd en der Hamburg-Amerika-lijn ziet om naar andere betrekkingen. Duitschland is reeds eenigon tijd niet moer contact geweest met de Ver. Staten en de Duitsche scheep vaartkantoren beschikken niet over voldoende geld voor de bemanningen, waarvan velen moeten ttankloppen bij vereenigiugen voor steun aan zeelieden, te betalen. Als dc verschuldigde havengelden niet op lijd betaald worden, is het mogelijk, dat op de „Vatorland", het grootste schip der wereld, beslag wordt gelegd, totdat het bedrag zal zijn betaald. Tal van Duitsche schepen zijn aan gewezen om in tijd van oorlog als hulpkruisers dienst te doen (kier schijnt de censor zijn aandacht aan het telegram gewijd te hebben Corr.' Het bericht gaat dan voort: Intusschen wordt het schip (De Vaterland Red.) bewaakt door met geweren gewapende matrozen en niemand; behalve de havenautori teiten, wordt aan boord toegelaten. De Engelsche scheepvaartkantoren te New-York houden hun gewoon petsoneel aan en wachten met ver trouwen op betere tijden. Uit Duitsche bron. De strijd in Eizas-Lotharingen. Berlijn, 12 Augustus. Uit officieele Duitsche bron wordt de ontruiming van Alkirch door liet Duitsche gar nizoen geheel vrijwillig genoemd. De Franschen hebben daaruit oen groote overwinning gefantaseerd. In tusschen zijn de in Duitschland bin nengedrongen Fransche divisies ten westen van Mühlhausen verslagen en legen de Zwitsersche grens terug geworpen. Daarover zwijgen de Fran sche berichten. Het Duitsche grondgebied is van vijanden gezuiverd. Bij Lagarde (in Lotharingen aan de grens) zijn den Duitschen troe pen meer dun 1000 niet gewonde krijgsgevangenen in handen gevallen, dat is meer dan het zesde deel der twee Fransche regirauntun, die aan het gevecht deelnamen. De militaire medewerker van de Times is van oordeel, dat de hoofd macht van de Duitsche legers, welke tegen Frankrijk zullen oprukken, zich ten Noorden van Lotharingen bevindt. Volgens dezen deskundige zijn 17 Duitsche legerkorpsen thans gereed om in één groote gecombineerde voor waartsche beweging in Frankrijk te worden geworpen door de Belgische Ardennen. Uit Fransche bron. De Militaire toestand. Parijs, 12 Augustus. Blijkens offi cieele inlichtingen is du militaire toestand hedftp, op den elfden dag na het begin der mobilisatie, als volgt samen te vattenDe Duitsche troepen hebben over de geheele linie voeling gekregen met de Franschen. Overal hebben zij moeten terug trekken. De Franschen hebben enkele mooie successen te boeken, zoo in de streek van Chateau Salins (in Lotharingen ten N.O. van Nancy), bij Moncel waar een Duitsch bataljon met een batterij geschut is gedecimeerd. De bezetting van het dorp Lagarde dooi de Franschen, dat met de bajonet is bestorrad, bewijst, dat de Duitschers niet bestand zijn tegen een aanval met de blanke wapenen. Ten Noordoosten van Verdun had den de Duitschers enkele voordeelen behaald op de Fransche voorposten, maar zij zijn later met groote vet kezen teruggeslagen. Een Duitsche batterij is daar door het Fransehe geschut vernield. Bovendien hebben de Franschen drie kanonnen, drie machinegeweren en twee caissons buit gemaakt. Longwy, ofschoon slechts omringd door een bolwerk, dateerend uit de 17e eeuw, heeft geweigerd zich aan de Duitschers over te geven en blijft een schildwacht aan de grenzen van Luxemburg en Lotharingen. De geleverde gevechten bewijzen dat de Fransche en Duitsche dekkings troepen over een front van300K.M. voeling met elkaar hebben en eikaars zwakkere punten zoeken. De Fransche en Duitsche hoofd macht kunnen niet overa! in even wicht blijven. De pers en de gemobiliseerden. Over het feit, dal, de commandant van de stelling Helder weigert „Het Volk" aan dc abonnés van dat blad die onder de wapenen zijn door de post te doen uitreiken, tewïjl andere bladen wel worden toegelaten, heeft de directeur van „Het Volk" zich tele grafisch bij don minister van oorlog bezaard. De minister heeft daarop ten be scheid gegeven, dat, waardestelling Helder in staat van oorlog is ver klaard, de commandant dier stelling daar het gezag uitoefent en de mini ster inbreuk kan noch wil maken, Londen, 13 Aug. Engeland heeft Oostenrijk den oorlog verklaard. De gezant heeft Londen ver laten. Parijs, 13 Aug. Vanaf midder nacht bestaat de oorlogstoe stand tusschen Frankrijk en Oostenrijk. Londen (officieel). De admiraliteit heeft order gegevuit de vijandelijk heden tegen Oostenrijk te beginnen. Brussel, 13 Aug. Gisteren had een slag plaats tusschen Haolen en Diest. 250O Duitsche ulanen met kanonnen en evenveel infanterie taakten slaags met een gemengde Belgische brigade met brigade cavalerie. De Belgen luidden een volkomen succes, de Duitschers werden op Berbroeth te ruggeslagen en verloren ruim 200 dooden. De verliezen der Belgen zijn gering. Door H. M. de Koningin is intich- tiging verleend den landstorm op le roepen. Bij openbare kennisgeving is den betrokkenen bekend gemaakt zich gereed te houden. Roozeudaal. Hedenmorgen half vijf en half acht zijn treinen aangekomen met. Hollaudsche bedevaartgangers uit Lourdes. De reis was zeer ver moeiend en moeielijk. Bergen op Zoom. Hedennacht half één, toen de bedevoarttreinen van Lourdes aankwamen, moesten de honderd zieken die in de ambulance wagens wei den vervoerd, dien wagens direct ontruimen. Zij werden door do militaire over heid gerequireerd om onmiddellijk naar hot slagveld te gaan teneinde 700 gewonden te halen. Brussel, 13 Aug. Hot ministerie van oorlog bevestigd officieel de gisteren door do Belgen behaalde overwinning. De verliezen der Duit schers waren zeur groot en worden geschat op s/d van liet deelnemende, aantal troepen. De verliezen der Belgen zijn be trekkelijk gering. Men is er zeker van, dat geen enkele verrassing zal kunnen plaats hebben, daar iedere nieuwe aanval is teruggeslagen. (De laatste berichten zijn ongecorrigeerd.) Uit de Heldersche Courant van 15 Maart 1871. In een kort overzigt van den loop des Oorlogs geeft de Staats-Anzeiger" de volgende cijfers: De oorlog heeft 210 dagen geduurd, gerekend van den datum der oorlogs verklaring, 19 Julij 1870, tot het laatste wapenfeit, 16 Februarij 1871. Wanneer men evenwel aanneemt, dat de oorlog eigenlijk met de capi tulatie van Parijs (28 Januarlj 1871) is gesloten, dan is het slechts eene tijdruimte van 180 dagen geweest. In dien tijd hobben de Duitsche legérs 17 veldslagen en 156grootere en kleinere gevechten geleverd, 26 versterkte plaatsen ingenomen, 11.650 officieren en 363.000 man gevangen genomeD, ruim G700 stukken geschut veroverd en 120 adelaars of vaandels buitgemaakt. Bij nadere berekening heeft er gemiddeld eiken dag een gevecht plaats gehad, is er om de 9 dagen een veldslag geleverd, om i den zesden dag een vesting genomen, en zijn gemiddeld per dag 65 offi cieren en 2070 man gevangen ge nomen, 38 stukken geschut genomen en om den derden dag twee vaandels veroverd. De eerste klap. Pat ijs, 12 Augustus. De „Echo de Paris" schrijft: De inneming van Mülhausen is geweest als de klaroenstoot, die aan Frankrijk en Europa het begin van het drama aankondigde. Met een vastbesloten gebaar hebben wij ons tot den Elzas gericht met de woor den: „Hier zijn wij! Reken op ons!" Aldus luidt de proclamatie van gene raal Jofl're en wij moeten hem dank weten, om de vreugde die hij ons geschonken heeft, die hij tevens schonk aan degenen, die ons ver wachten. Maar wel niemand zal verwacht hebben, die de kaart goed heeft be schouwd, dat wij van Altkirch en Mülhausen af met één sprong geheel den Elzas zouden oversteken! Men beschouwc het als een veroverde stelling, nog meer moreel dan wel militair veroverd. Laat ons nu de kaart beschouwen Onze dekking strekt zich uit van Maubeuge tot Belfort. Langs doze onmetelijke linie heeft zij overal haar vooruitgeschoven posten, en achter de linie wordt onze concentratie vol tooid. En hier is het zaak om na te deuken. Wij zijn thans op den tien den dag der mobilisatie. Niets heeft haar in den weg gestaan, dank zij de prachtige orde bij de verschillende diensten en de schitterende houding onzer manschappen. De concentratie heoft met dezelfde regelmaat plaats. Alle berichten, alle verhalen die ons van daarginds bereiken, hoe kort en simpel zij ook mogen zijn, getuigen van deze prachtige samenwerking. Het Noordelijk Leger trekt itj België vooruit. De Oostelijke Legers formee- ren zich tegenover de grens. Zoo is de toestaud, zooals die zich aan aller oogen voordoet en hij is buiten gewoon goed. Herinnert u maar: wat vreesde men sedert twee jaren, naarmate de Germaansche donderkoppen zich samenpakten Niet alleen de binnen- landsche oneenigheid en de bezwaar lijke mobilisatie, maar ook en vooral 'n aanval van het Duitsche leger, dat onze nog onvoltooide dekking overhoop kon werpen, en de concen tratie onzer legers zóu kunnen be letten. De Duitschers gaven daartoe zeiven reeds bij voorbaat het besluit te kennen. Niets van dat alles is gebeurd. De Duitsche legers hebben zich niet op ons gestort. Zij concontveeron zich zooals de onze, niet vlugger en niet langzamer. Dat is onze eerste overwinning Maar daarentegen is de operatie voor en om Luik, die ook sedert zoo geruimen tijd voorzien en aangekon digd was, mislukt wegens den hel denmoed der Belgen en dit groote feit, onafhankelijk van zijn moreele en diplomatieke gevolgen, vormt op zichzelf reeds voor ons een tweede overwinning, misschien wel beslis send. De Belgen houden stand, onze colonno-spitsen zijn met hen in voe ling, de Engelschen naderen wie zou dit alles hebben mogen hopen, nog geen acht dagen geleden Natuurlijk worden er langs deze geheele dekkingslinie afzonderlijke gevechten geleverd, dezen over, genen voor de grens. Ik spreek niet van Altkirch. Dat beteekende méér. Dat is een militaire en moreele demon stratie van het hoogste gewicht, maar daar zijn dan nog de gevech ten in de Vogezen en in het Noord- Oosten, in den Bonhomme-pas en in den pas van Sainte Marie, bij du mijnen van Longuyon en van Spin- court, waarvan de berichten, die eergisteren tot ons zijn gekomen, ons ontroerden en uit de verte op ons den indruk hebben gemaakt van veldslagen. Laat ons wel bedenken, dat dit nog in het geheel niets beteekent: eenvoudige schermutselingen der voorhoeden, en' laat ons niet in ver warring worden gebracht dooi het onvermijdelijk stilzwijgen, dat steeds op de oorlogstelegrammon volgt, waar achter de verschrikte verbeelding allerlei geheimenissen zoekt. Ik durf wel zeggen, dat deze eerste periode der krijgsoperaties niet anders dan „klassiek", methodisch is. De groote slag is ophandenHij nadert in België, hij nadert in het Noord- Oosten, hij nadert in het Oosten. Dit is zoo duidelijk als maar moge lijk is. Iljj heeft echter tot dusverre nog niet kunnen plaats hebben, en reeds het feit alleen, dat wij van nu af in staat zijn, hem over de ganschu linie en met geheel onze strijdmacht te beginnen, moet voldoende zijn om ons gerust te stellen. Wij gaan trou wens reeds voorwaarts. Men moet iederen morgen tot zich- zelven zeggen, en daarbij al zijn moed bijeenrapen, dat er een schrik kelijke oorlog begint. Iedereen gevoelt dat in Frankrijk, in Duitschland, in België, in Engeland, in Rusland, iu geheel Europa. Keizer Wilhelm heeft gezegd, in de tooneeltaal, waarvan hij hot gehuim bezit: „Zijn óf niet zijn!" En feitelijk heeft hij gelijk. Het leven dor naties staat op dit oogenblik op spel. Wij moeten onze harten drie dubbel ompantseren. De worsteling zal zwaar, misschien langdurig zijn, maar daar wij ons leven op het spel zetten, zullen wij niet van toegeven weten, noch wij, noch de Belgen, noch de Engelschen, die het evengoed als wij op 't spel hebben gezet. En hoe ook de wisselvalligheid van dezen strijd moge zijn de overwinning is zeker. Zij is het, omdat Duitschland, ingesloten tusschen Rusland, welks geweldigen aandrang het zal moeten weerstaan, en Engeland, dat het zal uithongeren, slechts één kans had om aan zijn lot te ontkomen, en die bestond hierin, dat 't ons bij verrassing overviel en nog reeds bij den aanvang verpletterde. Duitschland heeft zich in zijn waanzinnigen trots dit aldus voor gesteld. Zijn lot is bezegeld. De Duit- scher had, wat nu geschied is, niet voorzien Dit zijn God's geheimen, en keizer Wilhelm zal nu wel weten, dat er tusschen hemel en aarde meer dingen bestaan, dan waarvan zijn schoolsche wijsheid heeft gedroomd. MARKTBERICHTEN. Scliagen, IS Aug. 1914. 11 Paarden f SZ.50 a Veulens 0,— Ossen o.— 5 Stieren ioo.~ 2 Qeldekoelen (magere) 50 Geldekoeieii (volle) 180.- 12 Katrkoeieu Vaarzen 0.- Pinken 0.- Graskalverun 0.— 16 Nuchtere Kalveren 8.- Rammen 0.- :10 Schapen (magere) 10 Schapen (vette) 15.- Ovornouders 0.— Lammeren Bokken en Geilen O.— Varkens (inagerc) u.- 10 Varkens (vette) p. K.G. 0.38 20 Biggen 0.- Konijnen o.— 50 Kippen p, stuk 0.16 Eenden 0.— Duiven .0.— Ganzen o.— Zwanen 0.— 00 K.G. Boter p, K.G. 1.10 50 K.G. Kaas 0.40 00 Kipeieren p. 100 stuks 2.20 MARINE EN LEGER. Bii Kon. besluit van JO dezer is, met ingang van 10 dezer, bevorderd tot vice-admiraal, dr schout-btl-nacht W. Naudin ton Cato, com dant der marine te Willomsourd, tevens mandant der Stelling van don Helder. Stoomvaartberlchten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Batjan, uttr„ arriv. 7 dezor Port Said. Vondel, uitr.,arriv. 8 dozer Tangor. Karimata, uitr., arriv. 9 dezer te Batavia. Koningin Emma. uitr., pass.Sdozer Perim. Kangean arriv. 10 dezer van Hamburg te A'dam. Colebes, thuisr., vertrok 10 dezor van Port Said. Grotius, thuisr., arriv. 10 dezor te Falmoulh. Sumatra, uitr., arriv. 11 dozer te Sabang. Boeton, uitr., arriv. 11 dezer te Samarang. Prinses J uliana, thuisr., vertr. 10 dezer v. Sabang. Prins d. Ned., tliuisr., vertr. 11 dozer v. Port Said. Grotius arriv. 13 dezor van Batavia te A'datn. Rotterdamsche Lloyd. Bandoeng. thuisr., arriv. 11 dezor to Marseille. Jacatra, uitr., vertr. 11 dezer van Gibraltar. Madioen, tliuisr,, vortr. 11 dezer van Marseille. Malang, thuisr., is 11 dezor Sagres gepass. Kedin, uitr., arriv. 12 dezor te Sabang. Samarïiida arriv. 11 dezer van R'dara to Batavia. Torna te vertr. 11 dezer van Batavia naar Ceylon. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland,uitr.,arriv. 10 dezer te Montevideo. Frisia vertr. 12 dozer van A'dam n. Buenos-Ayrea Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Maurlts vertr. 8 dezor v. New-York n. W.-Indié. Oranje Nassau vortr. vermoedelijk op8 dezer vf Paramaribo naar A'dam. Prins Willem Y arriv. 11 dozer van Paramaribo A'dam. Modea arriv. 10 dezor van A'dam to Barbados. Java-Bengalen Lijn. VISSCHERIJBERICHTEN. per stuk, 150 stuks kleine long, fO.OG per stuk, 4 manden kleine schol, 14.00 per mand, 2 manden schar, fS.00 per mand. 12 Augustus. Niets biunen. 13 Augustus, v.m. 8 uur. Van lkorder4 don kleine schol, f5.00 per mand. Burgerlijke Stand van Helder, van 11 en 12 Aug. 1914. ONDERTROUWD: F. J. Sehulte en W. A. T. Oetelmans. GETROUWD.1. Yerfaille en R. v. Pelt. BEVALLEN E. M. Plokhooj-Vermeulen, d. A. de Ruiter—Schoustra, z. C. Snel -Van der Wal. d. on z. N. Peters-Vermeulen, d. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indiö: Datum der Tijdst. dei- ter post- laat. busl. bezorging, a/li Postk. B Aug. 6.55'sav Naar Guyana (Suriname): via queenstown 14 mail via Southampton (alleen op verl. d. afz.) Naar Cura<}ao, Bonaire en Aruba: i vrijdag 3.40'sn. Naar St. Martin, St. Euatalius en Saba Naar Kaapland, Nalal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 3.4-0 's namiddags. Advertentiën. Geboren: JOHAN HENDRIK, Zoon van G. JOH. VAN DER LEE en T. v. d. LEE v. Leeuwen. Helder, 13 Aug. 1914. Loodsgraoht 29. Getrouwd: JOH. VERFAILLE en ROSINA VAN PELT, die, mede namens wederzijdsche familie, luin hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 13 Augustus 1914. Steuncomité. 12 Aug. 1914 in dank ontvangen: van afd. Helder van den Ned. Aan- nemersbond f50.-. Vereeniging,, Nu t en Vermaak" f5.—. De Bond van Minder Marine-Per soneel heeft aan het Heldersche Steun comité f 100. toegezegd. De Penningmeester, W. BIERSTEKER, Loodsgracht 21, Huishoudaansl. vanaf f 10.-- por jaar on v. a. f6.- entree. Gewone aansl. vanaf fSO.— per jaar on v. a. f5.- ontroo. Nieuwe aansluitingen Mevr. J. D. DE BOER - WETTERS, Stationstr. (Huisb.-aansl.). 227 Roode Kruis, C. Q. DIBBETZ, (Hoofdgr.) 245 LE RUTTE, Luit. ter Zee, Van morgen, (Vrijdag) af, zal de vroegrit te 10 uur van den Helder weder aanvangen. OE DIRECTIE. 'Si Door behoeftige gezinnen kan eiken avond tusschen 7 en 9 uur eten gehaald worden - voor zoover aanwezig - in het gebouw der Fröbelschool (Laan) en in de Fröbelschool van den Heer BREET, Vijzelstraat. Aan laatstgenoemd lokaal zal ook, voor zoover aanwezig, des middags tusschen 1 en 2 uur eten verstrekt worden. Er biedt zich aan een flinke nette werksters, alle dagen disponibel. Adres: Verlengde Gasstraat 42. Biedt zich aan een net Meisje, voor dag en nacht, liefst voor 2e Meisje of Meisje-alleen, v.g.g. voorzien. Brieven onder No. 260, aan het Bureau van dit blad. Een beschaafde jonge Dame biedt zich aan voor hulp in de Huishouding. Br. No. 261, Bureau van dit blad. Nette Dienstbode gevraagd. Adres: Mej. VEEN, Kauaalweg 98. Gevraagd een zindelijke Dienstbode. Adres: J. DE BEURS, Jan in 't Veidstraat 84. Wordt gevraagd een net Meisje, boven de 18 jaar, voor halve dagen en Zaterdag den geheelen dag. Zich aan te melden 's avonds tus schen 8 en 9 uur, Stationsweg 5. Voor direct gevraagd een Dienst bode of Dagmeid. Adres: MANHEIM, Koningstraat. Gevraagd een net Dienstmeisje. Hoog loon. Aan hetzelfde adres eene nette Werkster voor den Zaterdag gevraagd. Adres: Boter- en Kaashandel „De Vergulde Koe", Breewaterstraat 8. Gevraagd een net Meisje, voor de morgenuren, als hulp in de huis houding. AdresBureau van dit blad. Gèvraagd een net Meisje, voor e morgenuren, 15 jaar. Adres: Weststraat 54. Echtpaar met Kindje (8 indn.) vraagt voor dadelijk gom. KAMERS mot volledig pension. Brieven met prijsopg. onder No. 259, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd een flinke Huisknecht. Adres: Hótel DEN BURG. Gevraagd een Woning, bevatten de .2 slaapkamers en 1 zitkamer. Brieven letter A, Boekh. MAAS, Kan aal weg. Te huur aangeboden net gem. Voor-Slaapkamertje. Des verkie zend met of zonder kost. In het centrum der Gemeente. Adres: Bureau van dit blad. Tc huur een Woonhuis ut de Krugerstraat no. 28. Adres: H. LASTDRAGER, Kru gerstraat no. 26. Te koop een goed onderhouden KINDERWAGEN met 2duwers. Adres: Weststraat 23. Te koop een prima zware Handwagen. Te koop gevraagd een platte Paardenwagen. Adres: G. JOH. VAN DER LEE, 2e Molenstraat 156- 158. Te koop een best HEERENRIJWIEL, voor spotprijs van f 16.00. Adres: l8t0 Vroonstraat No. 52. Ter beschikking een snelvarend luxe MOTORJACHT tot vervoer van passagiers. Tevens te huur of te koop. Adres: Loodsgracht 38. levert U van af VRIJDAG 14 AUGUSTUS tot nader bericht hare heerlijke keurig verpakt, in stukjes van K.G. a 70 ets. Vraagt onzen wijkbestellers proefcarton I Beleefd aanbevelend, DE DIRECTIE. Beleefd aanbevelend, H. BRINK, Vischmarkt 6. Gegarandeerd zuivere a 55 cent per pond. Vraag prijsopgaaf voor grooter hoeveelheden. KEIZERSTRAAT 56. van nu 60 ets. en 55 ets. per pond. Pas ontvangen: een partij Edammer Kaas f 1.10. [Westgracht hoek Keizerstraat.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2