HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Pauiowna Steuncomité. Puralimento's No. 4354 DINSDAG 25 AUGUSTUS 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37 J 45 0.76 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden medtdeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2A cent Op pagina 4 van dit blad zijn opgenomen 1. Voetbal. 2. Een ingezondenstuk. 3. 'n Half uurtje. 4. Gedichtjes van den Oorlog. 5. De oorlog en het boekdrukkersbedrijf hier te lande. 6. Feuilleton, enz. Adressen. Hel Centraal-bureau is gevestigd ia 't Gebouw der Openbare Werken aan de Kerkgracht en is geopend op werk dagen van 10—12 en 2-5 uur. Alg. Secretaris Ds. H. BUISKOOL. Wie finantieelen steun wil geven, zende ziju bijdrage aan den Heer W. BIERSTEKER, Loodsgracht 21, Pen ningmeester. Wie werk zoeken of werkkrachten noodig hebben, worden uitgenoodigd zich te richten tot het Subcomité, dat daarvoor dagelijks zitting houdt in het Gebouw van den Marinebond, van 10-12 en 2-5 uur. Voor gratis hulp in de huishouding wende men zich tot den Heer W. VISSER, Stationstraat 4. Degene, die gratis een rantsoen eten wil bekomen, kan zich opgeven bij Mevr. DE BOER -JONGKEES, Koning straat 28-30. Wie tengevolge van de mobilisatie lluantieele hulp noodig heeft, melde zich op Maandag, Dinsdag, Woensdag of Donderdag aan by het Subcomité voor Uitkeering, Gebouw der Openbare Werkon, 9-12 en 2-4 uur. De drukke stad. A Aan deze droeve onrustige dagen, die geheel een werelddeel vervullen van onnoembaar wee en gadelooze ellende, die voor lange, lange jaren het werk der voortschrijdende be schaving stop zetten, die ons in één maand tijds terugvoeren naai de on rustige dagen der middeleeuwen waaraan wij ontgroeid meenden ie zijn, - aan deze ontzagwekkende vreesachtige tijden, waarop iedore voetstap, dien wij op aarde zetten, ons doet vreezen den laaienden brand van de wereldverwoesting verder te doen gaan past zich, hoe zonder ling en tegenstrijdig het klinken moge, het veranderde uiterlijk onzer stad aan. Wij zoeken voor onze angsten een uitweg, wij trachten te ontkomen aan de benauwing van de vreese- lijke verhalen die thans deze planeet vervullen, en w(j vindèn in den levendigen stroom van menschen, die in onze straten is losgelaten, een schadeloosstelling, eene ontspanning van den angst en de onzekerheid. Want wij, die niet een bij uitstek militair volk zijn goddank! vinden het huidige schouwspel van militari stisch vertoon en militaristische drukte bij uitstek interessant. En nu de nood der tijden vooralsnog in ons landje niet zóó blijkt te nijpen als zich eerst liet aanzien, is er weer lust gekomen om ons in het levendige, vroolijke schouwspel van het heer- schende militarisme te vermeien. Onze straten, op gewone avonden druk van een flancerende menschen- massa, zijn nu schier niet om door te komen. Auto's, ongekende, zeld zame dingen in dit uiterste plekje van het land, zijn ons thans zoo ge meenzaam geworden als taxis te Amsterdam. En de cafe's, anders stilgezellig, halverwege gevuld met een deels rustig, deels luidruchtig publiekje, zijn thans de verzamel plaatsen gevonden van een bonte, warrelende menigte, die biertjes ver slaat en liederen zingt en dit lieve leventje wel leiden wil zoo. En des Zondags, in dezen prach- tigen zomer, laten de weinige trei nen, die we hebben in dezen tijd, een onafzienbare stroom bezoekers op onze stad los. Vrouwen met klei nere en grootere kinderen, en moe ders met lieve, oude gezichten en boersch uitziende vaders en broers, met pakjes en zakjes aangeko men na lang rondboemelen indezen in meer dan een opzicht éénigen trein, opgewacht door landweer mannen met verbruinde gezichten en ontvelde wangen en nauwspan- nende uniformen. Kleine, fijne meis jes met teere, blonde krulletjes kus sen vader de roode wangen en kij ken vreemd en schuw naar het pakje en naar de gekke muts En zusters speuren, in de onbekende plaats aangekomen, zoekend rond en herkennen broerlief niet in zijn pak van landmeerman en alleen de stem is het identificatie-bewijs. Uit de geweldige menschenzee op het Stationsplein, die 's Zondags morgens tegen half twaalf daar is samengestroomd, den bloedverwant op te diepen, is geen gemakkelijk werk. Sommigen slagen niet; zij dralen wat heen en weer, met de volgeladen city-bag appelen en peren, heel onderin nog een geheim zinnig pakje met lekkere worst, waar vader zooveel van houdt! aan de hand en worden moe en gaan op een bank zitten, wachtend, tot de stroom van menschen wat geslonken is. En een vriendelijke landweerman wijst ze den weg naar het fort of de kazerne: links af juffrouw, en dan maar rechtuit, dan komt u erwel", en moeder en kind gaan weer op pad om vader te zoe ken maar de meesten slagen erin te vinden dien ze zoeken. Een jonge vrouw kijkt zoekend en vor- schend rond. Een dikgebuikte, ge- puntbaarde landweerman komt plot seling op haar aanstormen. Een blij herkennen! „Dag vrouw! Dag man!" een prikzoen met den puntbaard en voort gaat het, door de menschen- volte naar ja, waarheen? Wat doet het er toe? die dag komt wol om, veel te gauw zelfs. Een ander tooneoltje. Een deftige landweer-le luitenant kijkt uit naar meisje of vrouw. Hij is in 't civiele leven, laat 's kijken: dokter of advocaat of zoo. Zij komt er wel dra aan, wil hem, spontaan, zoenen, maar even spontaan weert hij deze intimiteit af: zij kon het décorum schaden! Want zie, daar staan eenige soldaten, die hem salueeren, en ver beeld u, dat die hem zoenend had den gezien Onze officier heeft een oppasser meegenomen, die het pakje zal dra gen, dat zijn vrouw eventueel mee brengt, dus reeds bij voorbaat speeu- leerend op hetgeen zij meebrengt, 't Pakje was erg klein en licht De film verschiet een oude, boerscbe man met een mager, ge rimpeld vrouwtje zoeken hun jongen van het 26e district. De jonge boer is gauw gevonden, en kijk ze even later loopen, vader en zoon met een grooton sigaar in den mond, en moeder-raet-het-mandje sukkelt mee. Zoo splitst zich de stroom naar alle richtingen en gedurende geheel den verderen dag is het geweldig druk op straat en in de tehuizen en café3. Heel die massa gasten brengt voor een goed deel den dag op straat door eu heel wat geld vloeit in de laden van kasteleins. Want die heb ben het goed en de winkeliers ook. En de vele zoetelaars langs den weg van de ljsco af tot den poonenkoop man toe: menig dubbeltje glijdt in de zakken van dezen. En als dan, na een vermoeienden dag van gewandel en gepraat des avonds de tijd komt voor den trein, herhaalt zich de drukte van dien morgen. De reusachtig lange trein is stamp- en stampvol; op het perron heerscht gezellige drukte. Maar het meeste publiek staat langs den weg; van de goederenloods der H. S. M. af tot ver op den Parallelweg: kop en staart van den trein. En er zal wel, zoo héél in stilte, in een hoekje van den coupé, een traan wegge moffeld worden voor dien armen man, die weg is uit zijn gezin, om, wie weet hoe lang nog de neutrali teit mede te bewaren voor ons land Maar te zien krijg je dien traan niet, die druppelt in stilte weg.... Paus Pius X.f Rome, 22 Augustus. Den geheelen dag heeft de pelgrimstocht naar de St. Pieterskerk geduurd. Er z(jn ze3 missen gelezen. Het Pietersplein staat zwart van de menschen. Om vier uur vanmiddag is het hek van de kerk gesloten en zijn de voor bereidselen voor de bijzetting be gonnen. Rome, 22 Augustus. De kardinalen hebben vandaag een tweede bijeen komst gehouden, waaromtrent een volstrekt stilzwijgen bewaard wordt. Volgens de „Tribuna" zouden de kardinalen besloten hebben het con clave in den gebruikelijken vorm te houden, volgens de apostolische ver ordeningen, met een toevoeging en wijzigingen van Pius X. Rome, 22 Augustus. Hedenavond om zes uur begaf het kapittel van St. Pieter zich met de koorzangers der St. Guilia-kapel naar de Sacraments kapel in de basiliek van St. Pieter, ten einde het lijk van Pius X af te halen en over te brengen naar de kapel van het H. Hart, waar een katafalk bedekt met rood damast opge steld was. In de kapel waren aan wezig 22 kardinalen eu het corps diplomatique bij St. Pieter geaccredi teerd. De garde noble nam den eere- dienst waar. De stoet kwam te 6 uur 20 in de kapel van het Heilige Hart. De koor zangers hieven het „Miserere" aan. Het stoffelijk overschot van den Paus werd op de katafalk geplaatst. De aanwezigen waren diep onder den indruk. Nadat de absolutie was ge geven, bedekten de sediarii het lijk met een rood damasten kleed en plaatsten het in de kist. Mgr. Galli sprak hierop de lijkrede uit. Nadat verschillende andere plechtig heden hadden plaats gehad, werd de kist met een houten pen gesloten. De garde noble presenteerde hierbij het geweer. Rome, 28 Augustus. Nadat de hou ten kist gesloten was, verzegelde de kardinaal-camerlengo Dellavolpe, kar dinaal Merry del Val als aartspriester van de basiliek, en de opperhofmeester monseigneur Ranuzzi Bianchi, het dek sel. Om half acht werd ook het deksel van de zinken en daarna dat van de pijnboomhouten kist gesloten. Op nieuw werd nu een stoet gevormd en de kist onder escorte van de garde noble op een wagentje geplaatst, dat door de sampietrini (bewakers dei- basiliek) naar het altaar van do con fessie werd gerold, van waar men de kist door middel van een kraan in het sousterrein liet zakken. Toen de kardinalen zich daarop terugtrokken, gal' mgr. Ceptelli nog eens de abso lutie en werd de kist door de sampie» trini in de voorloopige graftombe ge plaatst. Deze plechtigheid was om 8.10 uur geëindigd. In de kerk, die elec- trisch verlicht was, waren ongeveer duizend genoodigden aanwezig. Offervaardigheid voor het vaderland. Bij den minister van binnenland- sche zaken is ingekomen van iemand dio verzoekt zijn naam geheim te houden, de volgende brief: Amsterdam, 10 Augustus 1914. Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsc-he Zaken, te 's-Graveuhage. Te oud, om mij, zoo noodig, per soonlijk ter beschikking van de Re geering te stellen voor de verdediging van ons land, heb ik mij afgevraagd op welke wijze ik en zoovele anderen, die in mijn geval verkeeren, van hunne opofferingsgezindheid kunnen doen blijken, en ik ben tot het volgend besluit gekomen. Ik verbind mij tegenover Uwe Excellentie in 's Rijks schatkist, ten behoeve van een Fonds voör de ver dediging van het ryk en de koloniën, te storten tien percent van het ver mogen, dat ik na afloop van den tegenwoordigen oorlog zal bezitten. Als maatstaf voor de grootte van mijn vermogen zal gelden mijne eerste aangifte voor de vermogensbelasting minstens 12 maanden na het sluiten van den vrede tusschen Duitschland, Frankrijk en Engeland. Bij vroeger overlijden zullen mijne erfgenamen verplicht zijn voor hetzelfde doel tien percent van mijne nalatenschap in 's Rijks schatkist te storten. Mocht voor de dekking van de nu gemaakte en nog te maken oorlogs kosten of voor de verdediging van onze koloniën eene extra belasting geheven worden, dan behoud ik mijnen erfgenamen en mij zelf het recht voor, om de bovengedane toezegging tot de helft te verminderen of de extra be lasting, voor zoover zy van het ver mogen, op de wijze van deDuitsche „Wehrsteuer" geheven wordt, van de verschuldigde bijdragen af te trekken. Als het blijkt, dat mijn vermogen na afloop van den oorlog niet ver minderd is, dan zal de door mij toe gezegde bijdrage eene som uitmaken van circa f120,000. Ik vermeld dit in de hoop, dat velen, die, naar ik ver wacht, myn voorbeeld zullen volgen, hetzelfde doende, de regeering in staat zullen stellen, te beoordeelen, wat voor het door mij bedoelde fonds aan vrij willige bijdragen te verwachten is. Zijn er onder de vermogenden, die zich alleen tot het doen eener bijdrage, als door mij toegezegd, willen ver binden, mits zij de zekerheid hebben, dat een groot bedrag bijeenkomt, laten zij dan de voorwaarde stellen, dat naar den vermogenstoestand, volgens de laatste aangifte, minstens honderd millioen aan bijdragen worden toe gezegd. Ik wensch die restrictie niet te maken, maar ik kan het begrijpen, dat anderen dit wel wenschen. Tydens mijn leven mag aan nie mand medegedeeld worden, wie de schrijver van dezen brief is. Voor deze daad wensch ik lof, blaam of dank van niemand. De regeering, hoogel(jk waardeeren- de de offervaardigheid van welke dit aanbod blijk geeft, is gaarne bereid zich met de vorming van een fonds als is voorgesteld, te belasten. Zij die daartoe willen meewerken langs den aangeven of een soortge lijken weg, gelieven zich bij den minister van binnenlandsc-he zaken aan te melden. (Stct.) De Algemeene toestand. Na de overwinning in Belgis, komt voor de Duitschers die in Lotharingen. Zuinig zijn de berichten van den Duit- schen generalen staf met bijzonder heden; wat zij melden zijn slechts feiten. De Fransche troepen zijn ver slagen en worden achtervolgd, meer dan 10.000 man zijn gevangen ge nomen en 50 kanonnen veroverd. De slag had plaats op Duitsch grondgebied, in de streek tusschen Metz en de Vogesen. De Fransche troepen waren dus iu grooten getale in Lotharingen doorgedrongen, de Duitsche berichten spreken zelfs van acht legerkorpsen. Z(j hadden in ver schillende voorposten-gevechten kleine successen behaald, doch zyn nu door de Duitsche korpsen, die in dit gebied geconcentreerd waren, en onder be vel van den Beierschen kroonprins stonden teruggeworpen, waarschijnlijk tot over de Fransche grens. Hiermede is echter in dit gebied een beslissende overwinning niet be haald. Aan de overzijde van de grens ligt het zeer sterke en goed ver dedigde vestinggebied van Verdun, Toul en Nancy. Dat dit onneembaar zou zijn, kan in dezen tijd niet ge zegd worden. Luik heeft getoond, dat ook de beste meest modern ingerichte forten kunnen worden platgeschoten. Maar gemakkelijk zal dit niet gaan. Hoe het verder verloop van den stryd in dit gebied zal zijn, kan on mogelijk worden overzien. Waar schijnlijk zullen de Duitsche troepen in dit gebied samenwerken met de massa die door Luxemburg is ge trokken en by Longwy en ten zuiden van die plaats stelling heeft genomen. Zij zal daar de Fransche troepenmacht bestrijdend en de fortenlinie beschie tend het resultaat van de beweging der troepen, die door België trekken, Blikgroenten, Tafelzuren, Jams, Limonades, etc. zuiverder en smakelijker zijn dan elk ander fabrikaat,weet iedereen, maarweet gij ook, dat zij niet duurder zijn? De geneeskundige commissie: Prol'. Dr. P. RU1T1NGA, Prof. Dr. R. H. SALTET, Prof. P. v. d. WIELEN, Hoogleeraren aan de Amstord.Dniversitelt, geeft u de meest mogelijke garantie voor n vgiénischo bereiding en volkomen zuiver heid der artikelen. Gegarandeerd vrij van kleur stoffen en conserveermiddelen. Hygiënische Fabriek van Verduur zaamde Levensmiddelen Amsterdam. afwachten, om dan tenBlotte te pogen zich met deze te vereenigen. Nu het Belgische leger in Ant werpen is opgesloten en door een af- sluitingsleger zal worden belet, in den rug of in de flanken van de op- marcheerende legermachten offensief op te treden, is de doormarsch door Belgie voortgezet. Namen is omsingeld; maar buiten het bereik van de kanonnen dier vesting trekken nu de Duitsche legers door Belgie op riaar Noord-Frankrijk, waar zij zullen stuiten op de vereenig- de Fransch-Engelsche legermacht. Hier zal nu het tooneel van den derden grooten slag moeten gezocht worden; eerst daarna zal zich duide lijker dan tot nog toe de strategie van het Duitsche leger afteekenen, en zal men eenig denkbeeld kunnen krijgen van hetgeen in het vervolg van den strijd zal gebeuren. BELGIË. Een offlcieele mededeeling van het ministerie van oorlog luidt: De regeeringen der verbonden legers beoordeelen de terugtrekkende beweging onzer troepen niet anders dan wij. Zy waren de eersten om te zeggen, dat de Belgen, na met de bekende dapperheid de eerste opera ties hunner legers te hebben gedekt, niet beter doen kunnen dan een wei nig rust te verschaffen aan de sol daten, om nadien eeu krachtdadig offensief te hervatten, dat allen tot de zegepraal zal leiden. De verstand houding tusschen de kabinetten en de hoofdkwartieren is volledig. Het operatieplan in Belgie is vastgesteld, en hoezeer het ons pijnt, den vyand op eeu zoo aanzienlijk deel van ons grondgebied te weten, wy moeten vertrouwen hebben in den moed van ons heldhaftig leger en in de loyau- teit onzer geallieerden, die in de neteligste uren ons hun dankbaar heid betuigden en van hun krach tige voornemens blijk gaven. In den oorlog moeten sentimenteele beschou wingen zwichten voor het te berei ken eindresultaat. Wij dienen nu geduld te oefenen en vol vertrouwen te blijven. Het leger, liggend onder Antwerpen, heeft zijn plicht ver vuld. De hoogste Fransche overheden rekenden het zich ten plicht het luide te verklaren. Onze troepen wachten dus enkel het bepaalde oogenblik af, om terug in 't veld te komen en voor recht en recht vaardigheid te strijden. Hiermede stemt overeen eene be schrijving, die de correspondent van de „N. R. Ct." aan zijn blad zendt, en waarin hij zegt: Ik geloof altijd nog dat reusach tige gevechten, misschien wel de beslissende gevechten, geleverd zul len worden in België en dat het Bel gische leger daar een belangrijk werkzaam aandeel in zal hebben, 't Gaat nog steeds niet aan bijzon derheden mee te deelen over de juiste plaatsing van de verschillende strijdmachten voor zoover nog niet bekend. Maar het terugtrekken van het Belgische leger maakte op my niet den indruk dat dit geschiedde omdat het verslagen was. En nu achteraf, wordt mijn meening zeer versterkt dat het terugtrekken taktiek inhoudt die bepaald is in overleg met de mee-helpende mogendheden. Want reeds na de overwinningen van het Belgische leger by Haeleu, begon een langzaam zich concentreeren op de hoofdmacht, terwijl het Zuid waarts bij Tienen en Gembloux ner gens tot vernietigend treffen kwam. En zonder dingen te verraden die nog geheim moeten blijven kan ik verklaren dat belangrijke Fransche versterkingen op tijd aan hot Bel gische front hadden kunnen zijn als men tot het laatst toe stand had willen houden op de lijn Diest Tie nen-Namen. Doch voor het leveren van een grooten slag achtte de Fransch- Belgische party het blijkbaar nog niet den geschikten tijd. In de auto waarmee ik door het land trok, zaten o. a. mr. F. '.Dan- vers Yates, van de Warwick Bios- cope, die overal waar'hij kans zag zijn door saamgeperste lucht gedre ven bioscope apparaat liet draaien. Verder mr. Th. Grant, van de Daily Mirror. Ik heb hen beiden opnamen zien doen, terwijl de Duitsche kogels suizend langs hen heen kwamen. Dat waren altijd moeielijke oogen- blikken voor me, want ik voelde dan den plicht op me rusten om de drie jongens weer in de auto te krijgen. Maar als er één in was, bleken de andere twee juist bezig weer ergens een mooie opneming te doen; waren die twee weer naar de auto gehaald, dan bleek de derde in dien ttjd weer verdwenen om nog een kiek te ne men. Kwam ik van mijn zoeken naar den derde terug, dan liet Yates zyn film weer alloopen op vooruit- stormende soldaten, terwijl Grant een foto nam die tot titel zou hebben „Cinema-man doet opnemingen in het gevecht", etc. Maar hun durf en hun vooraan moeten zijn, brachten me in vier dagen langs het geheele gevechts front, steeds juist tot langs de aan rukkende troepen. Er zat altijd weer even iets angstigs in als we de laat ste Belgische barricade passeerden en men ons daar zei: „U kunt pas- seeren als u het wilt, maar de Duit schers zijn vanmorgen tot vlak in de buurt hier gezien." Dan tufte de wageu heel langzaam den verlaten weg op, terwijl wij aan elk huisje dat we ontmoetten, vroegen hoe ver de Duitschers konden zijn. Tot slot dit. Ik heb twee legers gezien die me beide in staat lijken en toegerust schijnen voor een ge weldige worsteling. Om daar eeniger- mate getuige van te z(jn, zal ik trachten voor de derde maal België in te dringen, maar reeds weet ik dat die derde maal de moeilijkste zal zijn. De Duitschers te Brussel. Een communiqué uit Parijs d.d. 22 Augustus, zegt dat de intocht der Duitschers in Brussel een pijnlijke en wreede beproeving voor Belgie is, en voor alle Franschen. De Fransche regeering stelt er prijs op te verzeke ren dat het lijden van België thans geleden wordt door Frankrijk. Sedert het Belgisch grondgebied is geschon den door de Duitsche soldaten en het Belgische bloed heeft gevloeid om den doortocht te beletten, zijn de twee naties één geworden. Frankrijk is besloten om alles te doen ten einde het grondgebied van zijn bondgenoot vrij te maken, en acht zyn taak eerst dan voltooid, wanneer geen enkele Duitsche soldaat meer op het Belgische land is ge bleven. Strategische overwegingen maakten 't onmogelijk om eerder met het Belgische leger ter verdediging van het land samen te werken. Maar het aangegaan verbond wordt er slechts te ernstiger door, de samenwerking zal te eendrachtiger zijn en met de uiterste geestkracht worden doorge voerd. De minister van oorlog heeft nauw keurige instructies uitgevaardigd, volgens welke de Duitsche gevange nen, officieren en soldaten, moeten behandeld worden met welwillend heid en raenschelijkheid. De correspondent van de „Times" geeft, naar verhalen van Donderdag nacht gevluchte inwoners, een be schrijving van den intocht der Duit schers in het zwijgende Brussel. In het centrum, zoo vertelt hij, waren de inwoners aan weerskanten van den weg, dien de Duitsche troepen volgden, samengestroomd. Zij zagen bleek van woede en vrees. Er werden geen schoten afgevuurd en de Duit sche soldaten deden eenvoudig als hun gelast was. Men kan niet zeggen, dat zij over de schreef gingen van de gewone oorlogswetten, maar de arrogantie en het volslagen gebrek aan takt kwamen uit in het optreden der officieren, die de machtelooze menigte spottend toelachten en tar tend Belgische vlaggen naar beneden baalden, die nog uit verlaten huizen wapperden en die ze dan van achteren over hun paarden hingen. Zij bevolen - volgens de Times- correspondent - dat hotels en koffie huizen geopend zouden worden en op de terrassen der cafés in de buurt van het Noorderstation gingen ze op luidruchtige wyze zitten eten en drinken en rooken. Sommigen liepen naar boven in verschillende hotels in volkswijken, namen er kamersin bezit en zaten daar tot laat in den nacht voor de open vensters of op de balkons te rooken en te drinken. Zij lieten, volgens den berichtgever der Times, geen gelegenheid voorbij gaan om de arme Brusselaren te laten gevoelen, dat zij de overwinnaars waren en dat de bevolking niets was. In een der openbare parken reden verscheidene Duitsche officieren op zettelijk met hun paarden door de bloemperken heen. Londen, 22 Aug. Een correspon dent van de Times, die in Brussel was, beBhrijft hoe de Duitschers, na twee uur de stad binnentrokken. Zij worden voorafgegaan door bereden verkenners, daarachter kwamen cava lerie, infanterie, artillerie en genie met hun tros. Een belangrijk onderdeel van den stoet werd gevormd door honderd automobielen, waarop machinegewe ren gemonteerd waren. De trommels werden geslagen, de trompetten gestoken. De soldaten zongen maar voortdurend de Wacht am Rhein en Deutschland, Deutsch- land über Alles. Onder de troepen waren Bruns- wijkers, doodshoofdhuzaren en de Zieten-hazaren. Allen waren gekleed in de groengrijze uniform. Metvlu'g- gen stap kwamen zij den Leuven- schen straatweg af, en gingen langs den Botanischen Tuin, naar het plein van het Noorderstation. Op een fluit- en trompetsignaal, marcheerden de manschappen met den beroemden parade-pas verder. Zij trokken daar over de heuvels van Koekelberg. Vele soldaten schenen door hun langen marsch uitgeput wankelen verder. Een ruiter lag be wusteloos over zijn paard. Maar ter wijl de soldaten zoo uur na uur voor bijtrokken, waren er sommige regi menten, die een uitstekenden indruk maakten. Van het 66ste het 40ste en voor al het 26ste toonde niet één dei- manschappen blijken van overmatige vermoeidheid, na den barren nachte lijken tocht, dien zij hadden moeten maken. De troepenmacht die door Brussel is getrokken wordt op 35.000 40,000 man geschat. Zy worden door nog 150,000 anderen gevolgd. Het wordt algemeen be weerd, dat het leger op Maubeuge zal aanrukken. In de cafó's praatten de officieren zonder eenige terughouding over de de plannen, zonder zich er om te be kommeren of er ook geluisterd werd door de omzittenden. Zij zouden Vrijdag tot Iffre, Zater dag tot Nivelle en zoo vlug mogelijk naar Frankrijk gaan door de opening tusschen Bergen (Mons) en Charleroi. De gebeurtenssen van de afgeloo- 3en week maken diepon indruk op iet Engelsche publiek. Militaire cri tici zeggen, dat de bezetting van Brussel was verwacht en niet van strategische beteekenis is. Op de ver beelding des volks maakt het feit nochtans indruk, hier evenzeer als in België. De oorlogsschatting, Brussel op gelegd, wordt hier sterk afgekeurd. De Times zegt dat de Duitschers een precedent scheppen, dat zij wil- licht binnen eenige weken zullen hebben te betreuren. De vastberadenheid van de Engel- schen om met alle macht zich tegen de Duitschers te keeren wordt nog versterkt door de groote opkomst voor Kitchener's tweede leger. Duitschland heeft verschillende oorlogsschattingen geëischtvanBelgië, die door Engeland en Frankrijk zul len worden betaald. Van de stad Gent eïschte z(j 50 millioen, evenals van Luik. Koning Albert heeft thans defini tief zijn intrek genomen in het Paleis op de Meir te Antwerpen. De groote vraag van het oogenblik is natuurlijk, of de Duitsche troepen al dan niet de stelling Antwerpen zullen gaan aantasten. In groote trekken is de positie aldus: dat het noordelijk gedeelte van Belgie tot dusver vrijwel van oorlogsgeweld is gespaard gebleven. De groote Duitsche legertros heeft zich, al vechtende, doch met onmis kenbare zekerheid voortrukkende, bewogen van onze Limburgsche gren zen over Hasselt, Diest en Aerschot naar Brussel en is vandaar in Zuid oostelijke richting afgeslagen. Zal dat zoo blijven? Zal de Duitsche staf de communicaties van haar troe penmacht voldoende gewaarborgd vinden, wanneer het noordelijk ge deelte van Belgie volgens de mede- deelingen van haar verkenners en spionnen van vijandige elementen gezuiverd blijft? Vrydag is een troep van 44 uhlanen tot het hartje van Mechelen doorge drongen. Belgische soldaten waren er niet, de garde civique was, even als op do meeste plaatsen waar de Duitschers voor de poorten staan, ontwapend. De ruiters voelden zich dus vrij veilig. Totdat op het aller onverwachtst een paar gepantserde automobielen der Belgen met razende snelheid en donderend geweld de stad kwamen binnenvallen en onmiddellijk een vernietigend vuur op den vijand openden. Deze restte geen ander middel dan de vlucht. Slechts acht man slaagden er echter in nog te ontkomen, de anderen vielen gewond of stervend van hun paarden of werden krijgsgevangen gemaakt. Zoo onverwachts was het optreden der mitrailleuses, dat zelfs de burgers van het stadje zich niet bijtijds kon den bergen. Ook van hen moesten een zestal gewonden in het hospitaal worden opgenomen. Dergelijke voor hen noodlottige excursies van het Belgische leger zullen de Duitschers natuurlijk voort durend hebben te vreezen, wanneer zij geen vrij sterke legermacht ach terlaten, want bij do minste zwakke plek zullen de Belgen er gebruik van weten temaken. De inlichtingendienst der Duitsfthers moge voortreffelijk zijn, het spreekt vanzelf dat die der Belgen in hun eigen land, waar een ieder, al mag hij dan geen wapenen dragen, medewerkt om als het kan den vijand afbreuk te doen, nog veel beter is. De parlementaire berichtgever van het Handelsblad v. Antwerpen meldt, dat sedert 25 Aug. geen enkele Duit- scher meer te Brussel is. 300.000 Duitschers zijn voorbij getrokken, 150,000 langs Boschvoorde en Ukkel in de richting Charleroi, 150.000 langs Vilvoorde in de richting Ninove. Terneuzen, 23 Aug. Te Bergen en Charleroi moet in de straten ernstig gevochten zijn. De mitrailleuses vel den velen neder. De lyken liggen op gestapeld in de straten. Berlijn, 23 Aug. Verwacht wordt, dat het Duitsche Noordelijke leger in Belgie in de eerstvolgende dagen een beslissenden slag zal leveren. Hot zware Duitsche geschut waar mede de forten van Luik zyn be schoten wordt nu ook voor de be schieting van Namen gebezigd. Antwerpen, 22 Augustus. Volgens het. Handelsblad v. Antwerpen is geen beleg van Antwerpen te ver wachten, het Duitsche leger trekt dwars door Belgie naar de Fransche grens. Het beeft eerst al de dorpen tusschen Leuven en Aalst bezet, waar door het gros van het leger ruim baan kreeg. De Duitschers hebben Brussel links laten liggen, zich bepalend tot het zenden van een detachement. Het leger is verder over Ninove, Sotteg- hem, naar Oudenaarde opgerukt, waar men het Vrijdag zag. Het blad besluit: „Gelukt het den bondgenooten op de Maaslinie een over winning te behalen, dan zal dit Duit- sche leger een leelyke pijp rooken." Een ooggetuige, gaf het volgende beeld van Antwerpen, welke stad van alle communicatie met de buiten wereld afgesloten zal worden. In de omstreken van de stad, aldus werd ons medegedeeld, zijn duizenden boomen afgebrand en vele huizen met den grond gelijk gemaakt, hetgeen uit militaire overwegingen geschiedde. Duitsche soldaten te Canne en Roclenge. W(j vernemen nadere bijzonder heden over de vermoording te Canne van mevrouw Postwlck, vrouw van den Belgischen burgemeester van Canne, en van den advocaat Dirckx uit Roclenge. Dronken Duitsche soldaten kwamen 's avonds 9 uur aan de woning, waar mevrouw Postwick haar man was elders en de heer en mevrouw Dirckx bijeen waren, aankloppen. Daar hun naar hun ziu niet spoedig genoeg werd opengedaan, geraakten zij, toch al door den drank verhit, zoo buiten zich zelf, dat zij den heer Dirckx, die eindelijk opendeed, neer schoten eu verder met de kolven van hun geweren bewerkten. Mevrouw Postwick, die kwam toegesneld, kreeg ook een kolfslag en werd zoo met de bajonet doorstoken, dat haar ge zicht onkenbaar was. Mevrouw Dirckx kwam er met een schotwond af; de weduwe wacht nu te Maastricht haar bevalling af. Dirckx laat 6 kinderen na. Dat is in 't kort de geschiedenis van de moordpartij, die te meer als een ontzetting over het gezin kwam, daar het huis slechts 4 meter van de Nederlandsche grens verwijderd stond en mon op een bezoek van de Duitsche soldaten eigenlijk niet ge rekend had. In geheel Roclenge schijnen de Duitschers den boel kort en klein geslagen te bebben. In de huizen in gekwartierd, waar op do deuren voor af met krijt werd aangegeven, hoe veel man er in gehuisvest konden worden, hebben de soldaten de kelders aangesproken. Een pastoor met nog een inwoner werden in gijzeling ge houden en moesten meedrinken. De soldaten, die zich aan de ver moording van mevrouw Postwick en den heer Dirckx hebben schuldig gemaakt, zoudon den kogel gekregen hebben. Canne ligt ten Z. van Maastricht, Roclenge 8 K.M. van Canne, aan den grooten weg van Visé naar Tongoren. De Belgische oorlogs schattingen. Londen, 22 Aug. Passagiers, die gisteravond te Folkestone aangekomen zijn, berichtten, dat alle vreemdelin gen bevel ontvangen hadden Oost ende te verlaten. Daily Chronicle en Daily News be- toogen, dat de Brussel opgelegde oorlogsschatting van tweehonderd millioen inbreuk maakt op de con ferentie van den Haag van 1899. Bovendien is het een monsterachtige onrechtvaardigheid tegenover het land, waar de Duitschers zoo onbarm hartig zyn binnengedrongen. Sarolea. de Belg, die professor is te Edinburgh, seint aan de Daily Chronicle, dat Hallet, de Brusselsche wethouder van financiën, hem heeft gezegd, dat met geen onkel dwang middel zelfb maar een gedeelte van die soin opgebracht zal worden. Parijs, 23 Aug. Frankrijk eu Euge- land hebben samen 500 millioen francs ter beschikking gesteld van de Belgi sche regeering om aan de eischen door den oorlog gesteld te kunnen voldoen. Het krijgsbedrijf in België. Berlijn, 23 Augustus. (Wolff. Part.) De groote generale staf meldt: Het ter weerszijden van Neuf Cha- teau voortrukkende leger onder hertog Albrecht von Wilrtemberg heeft heden aan het over de Semois-rivier (langs de grens van Belgisch Luxemburg en Frankrijk) voor uitgerukte Fransche leger een volkomeu nederlaag toege bracht. De vervolging vangt nu aan. Tal van kanonnen, vaandels en ge vangenen, waaronder verscheidene ge neraals zijn ln onze handen gevallen. Ten Westen van de Maas rukken onze troepen tegen Maubeuge op. Een voor het Duitsche front optre dende Engelsche brigade ruiterij is w. g. von Stein, sous-chef van den generalen staf. Antwerpen, 24 Augustus. Het groote Duitsche geschut is Zaterdag opgesteld tusschen Ninove en Roze. Uhlanen z(jn gezien op tal van plaat sen, o.a. bij Lokeren, bij Gilles, bij Dendermonde en Aarseele. Brugge, 24 Augustus. Te Zeobrugge is een klem Engelsch eskader en transportschip aangekomen. Het transportschip bevatte 200000 Liter benzine voor vliegmachines. Verschei dene gepantserde vliegmachines werden eveneens ontscheept. Het transportschip werd door een dest- royer vergezeld.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1