Verliezen. Er wordt geschat, dat de Belgen sedert het begin van den oorlog aan dooden, gewonden en gevangenen 10.000 man verloren hebben. De Duitsche verliezen op Belgischen bodem bedragen minstens het drie dubbele. De strijd in Zuid-België. Parijs, 23 Aug. (Part.) Volgens do om 11 uur verstrekte oflicieele in lichtingen zijn de Franschen overal lot den aanval overgegaan. Inden gi ooten slag, die over een uitge breide linie, van Bergen (Mous) af tot de Luxeinburgsche grens toe, geleverd wordt, treden de Fransehen op in vereeniging met het Engelsche leger. Men heeft hier bijna het ge- heele Duitsche staande leger, benevens de reserve, tegenover zich. De slag zal waarschijnlijk verschei dene dagen duren. De gevangenneming van generaal Leman. Generaal Leman, de dappere ver dediger van Luik, is gevangen ge nomen. Men wist dat reeds ver scheidene dagen, doch verder had men van het geval niets gehoord. Doch nu weeteen te Aken verschijnend blad er wat van te vertellen. Onder de puinhoopen van een vernield fort hebben de Duitschers den generaal, half gestikt, gevonden. Natuurlijk was onmiddellijk iedereen in de weer om hulp te bieden en zoodoende gelukte het, om den generaal weer bij te brengen. Vervolgens werd de ge vangene voor generaal von Emmich geleid, wien hy zijn degen overreikte. Doch generaal von Einmicli, wetende, flat Leman tot op het laatst op zijn post gebleven was, liet hem den degen behouden, een ridderlijkheid, waarover de Belgische generaal zich zeer ge troffen gevoelde. Intusschen bleek de gevaugene medische hulp niet te kunnen ont beren; met groóte zorg is hij ver pleegd en na een rustkuur van een paar dagen, gevoolde generaal Leman zich weer gezond en wel. Toen is hij per auto uit Luik naar Aken gebracht onder toezicht van majoor Bayer. De hoeren hebben in hot hotel „Groszer Monarch" den nacht doorgebracht en zijn vervol gens naar Keulen vertrokken. DUITSCHLAND. Van Duitsche zijde wordt thans liet sueu velen van prir.s Frederik Willem van Lippu-Detmold bevestigd. Duitschland's antwoord op het ultimatum van Japan. De Duitsche regeering heeft Zondag het volgende antwoord gegeven Op de eischen van Japan heeft de Duitsche regeering gcenerlei ant woord gegeven. Zij ziet zich daarom genoodzaakt haar ambassdeur te Tokio terug te roepen en den Japan- schen zaakgelastigde te Berlijn zijn paspoort te doen overhandigen. Naar aanleiding van de mededeeling van Wolff's buroau dat op de Duitsche werven dag en nacht gewerkt wordt aan den bouw van een groot aantal oorlogsschepen, doelt men mede dat van do groote schepen op het oogen- blik daar op stapel staan 4 dreud- noughta, 3 groote kruisers en 5 kleine kruisers. In Engeland zijn deze ge tallen 8, O en 16, voor Frankrijk 10, O en 6, voor Rusland 7, 4 en 6 en voor Japan 4, 2, 0. De Duitsche bladen maken de vierde verliezenlijst openbaar. De vier tot- nutoe verschenen lijsten bevattende namen van 88 officieren en 228 man schappen, die gesneuveld, 25 officieren on 470 manschappen die gewond en 2 officieren en 217 manschappen die vermist zijn. De veldslag tusschen Metz en de Vogezen. Berlyn, 21 Augustus. (Wolff.) De groote [generale staf deelde gister avond mede: De door onze troepen tusschen Metz en de Vogezen (d. i. in Lotha ringen) verslagen Fransche strijd krachten zijn heden achtervolgd. Zij beslaan uit meer dan 8 legercorpsen. De terugtocht van de Franschen ontaardt in oen vlucht. De Duitschers hebben tot dusver meer dan 50 ka nonnen veroverd. Keulen, 22 Augustus. (Part.) De in het groote hoofdkwartier vertoevende correspondent van de Kulnische Zei- tutig seint, dat het aantal b(j Metz gevangen Franschen veel meer dan 10.OCH) zou bedragen. De stemming in het. hoofdkwartier is, volgens den correspondent, uitstekend. In bewon derenswaardige rust en klaarheid wordt er verder gearbeid in denzelf den geest van ijzeren orde en vast beradenheid, die den opmarsch tot dusver gekenmerkt heeft. De Franschen hadden het plan ge maakt een beslissenden inval in Duitschland te doen. De gevechten met de Duitsche troepen begonnen reeds op den 17en dezer. Don 20en dezer waren de Franschen overal teruggeslagen. De Donon, die zij bezet hadden, werd heroverd en de ver volging ook vandaag nog met kracht voortgezet. De buitenlandsche mili taire attachó's hebben de tijding aan hun regeeringen gezonden. Berlyn, 22 Augustus. (Wolff.) De Norddeutsche Allgemeine Zeituug, de overwinning bij Metz besprekend, besluitWy zijn door een dicht weefsel van leugens omsponnen. Als do oorlog kon worden uitgevochten met bedrukt krantenpapier, dan ware Duitschland nu zoo dood als een pier. Het is altijd Fransch gebruik ge weest, zich door fantastische zelfbe goocheling in slaap te laten wiegen, tot met het ontwaken ook de kata- strofe kwam. Do leugencampagne in de Fransche en Engelsche pers had ditmaal een bepaald doelhet was een strijd om de ziel der neutrale staten, die tot liet partij kiezen tegen Duitschland en Oostenrijk moesten worden over gehaald, eer de feiten van de slag velden konden spreken. Thans is echter onze groote over winning in de gehoele wereld bekend en daardoor is de bedriogelijke sluier vaneengereton. Ons leger heeft de proef schitterend doorstaan. Duitsch land kan zijn dappere zonen een dankbaren en trotschen groet brengen. Berlijn, 23 Aug. Het bureau Wolff meldtDe troepen onder aanvoering van den kroonprins van Beieren, die in Lotharingen eene overwinning be haald hebben, hebben de linie Luné- ville-Blamont-Cirey overschreden. Het 21e legercorps is Zondag Lunêville binnengetrokken. De vervolging be gint rijke vruchten te dragen. Behalve talrijke gevangenen heeft de linker vleugel, die zich in de nabijheid van en in de Vogezen ophield, 150 stuks geschut veroverd. Het leger van den Duitschen kroonprins heeft heden den strijd en de vervolging tot voorbij Longwy voortgezet. Het leger van hertog Al bi echt van Wurttemberg, dat aan beide kanten van Noufehateuu optrad, heeft gisteren een legor, dat over Semois voortrukte, totaal ver slagen en dit wordt thans achtervolgd. Talrijke kanonnen, veldkeukens en gevangenen, waaronder verscheidene generaals, zijn hem in handen ge vallen. Ten westen van de Maas rukken onze troepen tegen Maubeuge op. Een Engelsche eavalerie-brigade, die tegen ons front optrad, is ver slagen. Berlijn, 23 Augustus. Het antwoord van Duitschland op het Japansche ultimatum is vanochtend door graaf Montgelas, hoofdambtenaar bij het ministerie van buitenlandsche zaken, aan den Japanschen zaakgelastigde medegedeeld. De leden van het Ja pansche gezantschap verlaten mor genochtend Berlijn. De Duitsche regeeriug stelt tot de Nederlandsche grens een extra-trein te hunner be schikking. In gezaghebbende kl ingen is men ervan overtuigd, dat Kiao Tsjau onder leiding van den gouver neur Meyer Waldeck het zeer veel langer kan houden dan de Japanners zich voorstellen. Duitsche overwlnningsberlchten. Berlijn, 23 Aug. (W. B.) Dc groote Generale Staf deelt mede dat de troepen die onder aanvoering van den Kroon prins van Beieren in Lotharingen de ovorwinning hebben behaald, de linie Lunêville - Blamont Cirey hebben overschreden. Het 21ste legerkorps is heden Luneville binnen getrokken. De vervolging begint rijke vruchten te dragen. Behalve talrijke gevangenen en vuldteekens heeft de aan en in de Vogezen opereerende linkervleugel reeds 150 stukken geschut buit ge maakt. Het leger van den Duitschen Kroon prins heeft heden den strijd on de vervolging voorbij Longwy voortge zet. Het van beide zijden van Neufclia- teau ageorende leger van hertog Al- brecht van Wurtemberg heeft heden een over do Semois gedrongen Fransch leger totaal verslagen en achtervolgt het thans. Een groot aantal kanonnen, veldteekens en gevangenen, onder wie verschillende generaals, zijn in zijn handen gevallen. Ten Westen van de Maas ageeren onze troepen in de richting van Mau beuge. Een voor hun front opgetreden Engelsche eavalerie-brigade is ver slagen. De handel van Duitschland met de neutrale staten. Berlijn,24. A ug. W olff.s spec. dienst.) De „Nordd. Allg. Ztg." schrijft onder het hoofd „De uitvoerhandel naar het neutrale Buitenland": Een der belangrijkste uitwerkin gen van den wereld is de verhinde ring van den goederenruil tusschen de oorlogvoerende staten. De buiten gewoon groote handel van Duitsch land met de landen, waarmede het thans in oorlog is, bedraagt vele milliarden. Door de plotselinge ver lamming van de wederzijdsche han delsbetrekkingen lijden onze vijanden ten doele nog erger dan wij zelf, daar zij hun besten klant bobben verloren. Doch ook wij worden zwaar getroffen. Des te meer moe ten wij erop uit zijn den handel mot het neurrale buitenland gaande te houden, nu het goederenverkeer op de spoorwegen hervat is. In vele kringen schijnt men ten aanzien van den overzeeschen handel tamelijk radeloos te staan bij den verander den stand van zaken, daar de gewone wegen van het transport over Duit sche havens en mut Duitacho sche pen voor het verkeer mot thans ge sloten zijn. Voor die bezorgdheid is echter geen grond. Het zal thans noodig zijn transportwegen te vinden over neutrale landen. Eenige dezer landen hebben reeds rekening gehouden met de behoefte aan oprichting van nieu we scheepvaartlijnen. FRANKRIJK. De Fransche lozingen over de ge vechten in Lotharingen en in de Vogezen volgen hieronder: Parijs, 22 Augustus. (Reuter.) Een officieele mededeeling van 2 u. nam. houdt het volgende in In Lotharingen is de aanvallende- beweging der Duitschers, die het antwoord was op ODzen aanval en die lot gisteren heeft voortgeduurd, heden tot staan gebracht. Gevechten hebben plaats gehad op de hoogten ten Noorden van Lunê ville. De Duitsche aanval maakte oen slappen indruk. Het is zeker, dat indien onze ver liezen gedurende de laatste drie dagen ernstig zijn geweest, die van de Duitschers dat evenzeer waren. Parijs, 22 Augustus. (Reuter.) Het volgeude wordt officieel medegedeeld Officieele Duitsche telegrammen hebben gemeld, dat de door ons op 20 Augustus in Lotharingen geleden tegenspoed den 21sten in een vlucht is ontaard, gedurende welke 10.000 man van ons gevangen zouden zijn gemaakt en 50 kanonnen vermees- terd. Dit ziju belachelijke overdrij vingen. Het succes der Duitschers in Lotharingen was niet grooter dan dat van ons in den Elzas. Het aan tal dooden, gewonden, krijgsgevange nen en vermisten is gezamenlijk nauwelijks 10.000. Gedurende onzen terugtocht hebben geen Duitsche af- dèolingen de Meurthe (die op een af stand van pl.m. 20 K.M. evenwijdig aan de grens van Lotharingen op Frauseh gobied langs Lunêville eu Nancy loopt) overschreden en Fran sche troepen hebben het fort bij Nancy bezet gehouden. Deze tydelijke tegenspoed, welke gevolgd is op een krachtige voor- waartsehe boweging onzerzijds, is niets dan een episode in de worste ling, die noodzakelijkerwijs talrijke malen aan eb en vloed onderhevig zal zijn. Onze troepen in Lotharingen zjjn nog steeds vól vuur en verlan gen niets anders dan to overwinnen en hun dooden te wreken. Parijs, 22 Augustus. (Part.) Offici eel woult medegedeeld, dat de Fran schen iu de Vogezen hebben veroverd de bergen Ballon d'Alsace en Honock (beide op de Fransch-Duitscho grens van den Elzas, dc eerste ongeveer ter hoogte van Mühlhausen, de an dere van ColrnaiDe verliezen waren gering20 Franschen en een 100-tal Duitschers. Op den Col du Bonhommo en bij Ste. Mariu aux Mines (Markirch) had den de Franschen 600 dooden on go- wonden, doch de flankbeweging en het geschutvuur hebben den Duit schors zesmaal zoo groote verliezen berokkend. Pêgoud, do bekende vlieger, is naar men weet, dezer dagen to Parijs te ruggekeerd van het fronthij kwam een nieuwe machine halen, daar de oude onbruikbaar was gc-woiden. Een andere vlieger, kapitein Finck, heeft volgens een mededeeling van Pêgoud bij Metz een groote lucht- vaartloods vernield, waarin zich een Zeppelin bevond. Ook drie Tuu'bc- vliegtuigen werden bij die gelegen heid vurnietiigd. Garros. Wij lezen in de Nieuwe Rolt. C't. Parijs, 22 Augustus. Ik dineerde hedenavond met een goeden vriend van Garros. Toen ik hem bewogen over den tragischen dood van Garros in het begin van den oorlog sprak, vei klaarde hij mij op de meest be sliste wijze, dat deze historie niet meer dan een verzinsel was. Hij had nog Maandag den 17den Augustus te Parijs een lang gesprek met Garros gehad en de vlieger had, evenals Pêgoud, reeds zeer belangwekkende ervaringen opgedaan, maar andere dan volgens de fantastische verhalen, welke inen van hem heeft opgedischt. Parijs, 28 Augustus (Officieel.) De „Zeppelin 8" die van Straatsburg op weg was naar Badonviller is door de Franschen neergeschoten Parijs, 23 Aug. De vorst, en vorstin van Albanië zijn met alle familieloden uit Albanië gevlucht en te Bari (Italië) geland. Officièele Fransche mede deeling. Parijs, 24 Aug. In een communiqué van het ministerie van oorlog wordt gezegd: Lunêville is door de Duit schers bezet. De Duitschers vallen Namen met groote kracht aan, dat echter hevig weerstand biedt. De forten van Luik houden het nog steeds uit. De Franschen zijn overal tot hot offensief overgegaanhun actie wordt geregeld voortgezet in samenwerking met het Engelsche leger. ENGELAND. Londen, 24 Augustus. Een troep Duitsche kolonisten zijn in Engelsch- Oost-Afrika binnengevallen en hebben groote kudden vee van de boeien gedood. Troepen vrijwilligers zijn uitgezonden om do roovera tegen te houden. Engelsche firma's. De Engelsche regeering zou, naar gemold wordt,- aan alle Engelsche firma's hebben verboden zaken te doen met buitenlandsche firma's, waarbij Duitschers zijn betrokken. Dit verbod heeft klaarblijkelijk ton doel den Duitschen handel te ver nietigen. Uitvoer van steenkolen uit Engeland. Een ambtelijk bericht uit Londen meldt, dat alle beperkende bepalingen voor den uitvoer van steenkolen. o.a. borgstelling en dergelijke, ingetrokken zijn. De Britsche Consul-Generaal tot zijn landgenooten. De Britsclu- Consul-Generaal te Rotterdam richt zich, in een adver- tentie in de „N. Rott. Cfc." op tic volgende wijze tot zijn hier te lande Vertoevende landgenooten Do Consul-Generaal van Zijne Brit- scho Majesteit voor de Nederlanden drukt liet allen Britsehen onderdanen, vertoevende in of reizende door de Nederlanden, op het hart, dat zij zich angstvallig hebben te onthouden van •elke daad of elk woord dat op eeniger- loi wijze zou kunnen beschouwd worden als een inbreuk op de gast vrijheid, welke zij in dit land gemeten. Hij verzocht hun te bedenken, dat zij zich bevindon 111 een onzijdig land en dat olku uiting van hun gevoelens ten opzichte van den oorlog niet toe laatbaar is. RUSLAND. Parijs, 24 Aug. De bladen van Rome zeggen, dat de Russische over winning bij Gumbinuen de Duitsche tegenstand onmogelijk maakt. Het Russische leger dringt Duitschland binnen met zevenvoudige overmacht. Hot doel van den generuleu staf is recht op Berlijn aan te rukken. Op het oostelijk oorlogs terrein. Londen, 24 Aug. De vermeestering van Zusterberg door de Russen wordt officieel bevestigd. De Duitsche strijd krachten, aldus meldt de „Times", verloren twee derde van hun offen sief. Bij de vervolging werden de Duitschers volkomen verslagen. De Russen hebben Soldun (dicht bij de Poolsche grens) bezet, van waar do spoorweg naar Danzig gaat. Uillen- burg (oostelijk van Soldan) bevindt zich eveneens 111 Ëussische handen. Niedenberg is in brand gestoken door het terugtrekkend garnizoen. De te rugtocht van de Duitsche troepen in dit gebied was geen nederlaag, maar een paniek. JAPAN. Japansche troepen naar Europa...? Georges Clemenceau zegt in L'Hom- me Libre, van gezaghebbende zyde te hebben vernomen dat Japan zoo noodig binnen 2 maanden tijds 300.000 man op de Fransche kust zou kunnen ontschepen. Het lijkt hem echter raadzamer, ze met de Transsibqrische spoor te vervoeren om zij aan zij met de Russen te strijden. OOSTENRIJK. Oostenrijk-Servië. Alle berichten uit Servië wyzen op een aanvallend optreden tegen Oostenrijk. Talrijke berichten van ovejjj^Tiniugen komen dagelijks bin tien, doch daar ze slechts van één zijde komen, zijn ze niet te vertrou wen. Met dit ai wyzen zo er toch op, dat Oostenrijk nog met bij machte is geweest, Servië een ilinke klap toe te dienen, en teekenend is wel het bericht uit Boedapest, dus uit Oosteniijksche bron, dat hieronder volgt. In dat bericht is voel tusschen de regels te lezen: Boedapest, 22 Aug. Het Hongaar- sche correspondentie-bureau maakt bekend, dat de straf-expeditie van Oostenrijk togen Servië v oorloopig uitgesteld wordt, daar liet aangewezen schijnt om de hoofdmacht van het Oostenrijksehe leger tegen Rusland aan te wenden. Er blijft een voldoend aantal Oosten iijksche troepen in Servië achter om de in bezit genomen gewichtige stel lingen bezet te houden. (N. R. Gt.) Een van de laatste telegrammen gisteren ontvangen, meldt weer (uit Fiausche bron): Parijs, 23 Aug. Het Servische leger achtervolgde het Oostonrijksche leger en vernietigde verscheidene regimen ten Oosteniijksche soldaten. De Ser vische artillerie "leed 9 Oostonrijksche booten bij Ogratiha zinken, S mannen werden gevangen genomen. Oostenrijkse!) optreden tegen Servië. Londen, 21 Aug. De „Daily Mail" ontving uit Udine bericht, dat groote verbazing is gewekt; te Weeiieu, door het bericht, dat de operatiën tegen Servië aan de Dima worden gestaakt en dat de oorlog met Servië dus zich bepalen zal tot een strafexpeditie. Het schijnt dat de Oostenrijkers al liim kracht met die dei Duitschers willen vcrconïgen tegen de Russen. Oostenrijk-Rusland. De berichten over de gevechten aan do Oostenrijksch Russische grens zijn heelcmaal niet te vertrouwen. Beide partijen winnenHieronder een paar berichten uit Oostenrijksehe bron Krakau, 22 Aug. Het dagblad „Czas" meldt, dat tusschen het Oos- tenrijksch-Hongaaische leger en de Russische cavalerie bij Kielcc een gevecht hoeft plaats gevondende Russen werden verslagen en moesten Kielce ontruimen. Weenen, 22 Aug. Van het Russische oorlogstuoneel vallen mooie successen onzer kranige cavalerie te vermelden. In Tomaszow werd een Russische troepondivisie overvallen. Twee ko- zakkenregimenten en een der Rus sische ulanen-regimenten moesten vluchtende aanval van een Rus sische cavaleriedivisie werd afgesla gen ;/een der Russische brigades werd bij Turynka in dc p.ui gehakt, de andere bij Komionka Strumilowa zeer sterk gedecimeerd. Van de Duitsch-Russische grens. Parijs, 23 Aug. De overwinning der Russen bij Gumbinnen moet zeer belangrijk zijn geweest. De slag duurde twee dagen. Het [punt van het meeste belang is, dat de Russen daardoor beslag hebben gelegd op veel rollend materieel. Van hun eigen spoorwegmatorieol konden zij niet in Duitschland zich bedienen, daar het Russische spoorwegnet een andere spoorbreedte fieeft dan het Duitsche. Loudeu, 23 Aug. Reuter verneemt van het Russische gezantschap dat Grootvorst Nicolaas liet volgende tule gram aan zijn regeeriug heeft ge zonden Na een slag van twee dagen in den omtrek van Gumbinnen liul>- ben do Russische troepen de over winning behaald. Wij hebben het hoofd geboden aan 3 Duitsche leger korpsen en vele kanonnen buitge maakt. De Duitschers hebben zwarc- vorliezen geleden en zijn genoodzaakt terug te trekken. Onze troepen ver volgen den vijand. Dit succes is be haald door liet leger van generaal Renuenkampf. De overwinning is van groote strategische waarde. St. Petersburg, 22 Aug. Gemeld wordt dat do Russen Goldap (in O. Pruisen, ongeveer 30 K.M. ten Z. van Gumbinnen) hebben bezet. Wilna, 23 Aug. Na een veldslag is Insterburg (aan de samenvloeiing vau I'regel en luster, 2<J K.M. ten W. van Gumbinnen) door de Russen bezet. OP ZEE. Londen, 23 Aug. (Officieel). Gemeld wordt, dat gisteren twee Hollandsche stoomschepen, de „Houtdyk" en de „Aliee H", door Duitsche mijnen in de Finsche golf gezonken zijn. De Duit schers gaan voort mijnen te leggen, hetgeen in strijd ia met de Haagsclie Conventie. Londen, 23 Aug. (Officieel.) Twee Deensche stoomschepen, de „Mary- land" en de „Broburg", zijn in de Noordzee gezonken, omdat zij op mijnen gestooten waren. Het lot van de bemanning der „Maryland" is onzeker. De bemauning van de „Bro burg" werd gered, behalve de 2de machinist. Het ongeval had plaats op de voornaamste handelsroute, welke de schepen gewoonlijk nemen en op 30 inijl afstand van het land. Mijnen op zee. Londen, 23 Augustus. Een officieele mededeeling van liet departement van marine vestigt er de aandacht van de neutrale mogendheden op, dat de vaart iu do Noordzee gevaar oplevert. Met schending van de desbetreffende bepalingen van de Haagsche Conven tie, gaan de Duitschers voort op de scheepvaartwegen van den handel drijvende mijnen .uit. te strooien. Deze mijnen voldoen n.1. niet aan het voorschrift van de Conventie, dat zij een bepaald aantal uren na de plaat sing vanzelf onschadelijk worden. Ook zijn zij niet volgens een bepaald militair plan geplaatst of bestemd om tegen de actie van de vijandelijke vloot te dienen. Zij schijnen veeleer op goed geluk tc zijn uitgezet, om gevaar op te leveren voor de koop vaardijschepen van Engeland en do neutrale mogendheden. Tengevolge hiervan is de scheep vaart van de neutrale mogendheden aan de grootste gevaren blootgesteld. In do Noordzee zijn op aanzien lijkenafstand van de Engelsche kust twee Deensche schepen vergaan. Ook zijn in de Finsche Golf twee Nederlandsche schepen, die uitZweed- sche havens kwamen, op mijnen go- loopen en vergaan. De Britsche admiraliteit wenscht er met nadruk op te wijzen, dat het, voor de neutrale schepen van het grootste belang is iu Britsche havens binnen te loopon vóór zij zich in de Noordzee wagen, om daar te worden op de hoogte gesteld van de vaar wegen, die de admiraliteit heeft laten vrijmaken en op welke de scheep vaart zoo veilig is gemaakt als onder de omstandigheden mogelijk is. De Britsche admiraliteit behoudt zich de volle vrijhoid voor, om tegen deze nieuwe wijze van oorlogvoering haar maatregelen tc nemen. Zij zelfheeft nog geen mijnen laten plaatsen en tracht er naar do scheepvaartwegen zooveel mogelijk open te houden. Mijnen in de Noordzee. De Engelsche minister van buiten landsche zaken heeft, naar Politiken vau 12 dezer mededeelt, den Engel sehen gezant te Kopenhagen als volgt geseind: „De Duitschers leggen overal in de Noordzee kontaktmijnen, zonder zich te bekommeren over het gevaar voor de koopvaardijMen moet het vaar water in de Noordzee dus als in liooge mate gevaarlijk voor de koop vaardijschepen van alle landen be schouwen. Wegens die handelwijze van Duitschland moet de Engelsche admiraliteit ter zelfverdediging ge lijke middelen aanwenden, waardoor liet gevaar voor de scheepvaart in de Nooidzee nog aanzienlijk zal ver meerderen." Het slot is een waar schuwing aan de scheepvaart om uit de buurt te blijven. Van Duitschen kant is, gelijk men weet, tegengesproken, dat ei- in de Noordzee links en rechts mijnen zijn gestrooid. Neuti'ale schepen, zoo heette liet, die naar Duitsche Noordzeehavens koers zetten, behoeven slechts aan te sturen op een punt, 10 zeemijlen ten N. van Helgoland. Daar vinden zij loodsen. Op Duitsche Oostzee havens kunnen neutrale schepen recht aan sturen. Do geheele bemanning van de door de Engelschen in den grond geboorde Duitsche onderzeeboot „U. 15" wordt nu als vermist opgegeven. Zy bestaat uit 3 officiereu en 20 minderen. Amsterdam, 24 Augustus. Hier te lande is bericht ontvangen, dat van hot Nederlandsche stoomschip „Aliee II", in de Finsche golf vergaan, 13 der opvarenden gered zijn, 8 perso nen, waaronder de kapitein en zijn vrouw, zijn verdronken. Van de „Houtdijk" zijn de kapitein en 10 personeu gered, zoodat 14 personun vermist worden. Antwerpen, 24 Augustus. Gisteren werd het bericht bevestigd, dat een Engelsche vloot, bestaande uit 2 groote kruisers, 6 torpedobool jagers en 2 onderzeeërs op de roede van Qstende is aangekomen. De burge meester bracht eeu bezoek aan het admiraalschip, waar hij een lang onderhoud h:ul met den comman deerenden officier. De burgerwacht vair Oostende, die eer st ontwapend was, is thans wuder bijeengeroepen. De Etigelsclteii hebben ammunitie gezonden over Brugge naar Gent. Liet convooi bestond uit 60 gesloten wagons gevolgd door wagons mondvoorraad. Londen, 24 Aug. Het persbureau meldt, dat de Contour ijksche rogoeting aan don kruiser' ..Kaiseriir Klisaboth", die- thans itt Kiaotsjau zich bevindt, last gaf tot ontwapening. De beman ning moet ztchnaar Trientsin begeven. In de Adriatische Zee. Weenen, 24 Aug. (Wolft). Volgens ambtelijke berichten uit CcLLitrje hebben zich van den kruiser „Zerrta", die in een gevecht met de Fransche vloot moet zijn gezonken. 14 officie ren en 170 man, o.w. 15 gewonden, op Montenegrynschgrondgebied gered. Alle andere iit de buitenlandsche pers verspreide berichten over ver liezen van de Oostenrykseh-Hon- ga&rsche marine iu gevechten in de Adriatische Zee ziju geheel uit de lucht gegrepen. Berlijn, 24 Aug. De mijnen, waarop twee Nederlandsche stoomschepen iu den Finscheu Golf zijn geloopen, waren Russische mijnen. IN ONS LAND. De Nederlandsche gezant te Berlijn. Baron Gevers, Nederlands* li gezant te Berliju, is Zondag te 'sGtaven- lrage aangekomen err vertrok giste renavond weer naar zijn post. De Matrozenbond. Het „Anker" meldt, dat hot hoofd bestuur van den bond van Minder Marinepersoneel besloten beeft, in deze dagen de actie voor positiever betering van het personeel stop te zetten, ten einde de aandacht vau de marine autoriteiten thans niet af te leiden van het overwegende belang der landsbeseherming. De vlsschersvloot. De angst bij de I-Iollandsche haring- visschers is «enigszins geweken. Rottige Maasaluische reedera hebben besloten hun schepen Maandag of Dinsdag weder naar zee te zenden. Het visscherijbedrljf heeft nu go- durende ruim twee weken stil gelegen. Er is veel vraag naai' haring. Voor een plaats als Maassluis waar bijna de gansche burgerij moet bestaan van de haringvisschery zou het een uitkomst zijn, wanneer het bedrijf gedurende de maanden September eu October nog geregeld kon worden voortgezet. De stoomtrawlervloot. Van de stoomtrawler vloot te Minui- den gaan gedurende du laatste dagen verschillende vaartuigen naar zee om binnen een afstand van ongeveer 15 mijlen uit do kust de visachorij uit te oefenen. Eenige trawlers varen nu geregeld op Engeland en hebben daar mooie besommingen gemaakt omdat de En gelsche vlsschersvloot nagenoeg stil ligt en do visch daar dus hoog in prijs is. Onze scheepvaart. In den loop der week zijn gelei delijk meerdere diensten ter zee weer in werking getreden, zoodat thans de vaste verbinding van Rotterdam is hersteld met Belfast en Dublin onder Engelsche vlag, Goole onder Engel sche en Nederlandsche vlag, Grimsby onder Nederlandsche vlag, Huil onder Nederlandsche vlag, Harwich met de gewone Engelsche vrachtbooten, Londen onder Nederlandsche en Engelsche vlag, Liverpool onder En gelsche vlag, Manchester onder En gelsche vlag, Newcastle onder Neder landsche en Engelsche vlag. Dat betreft dus alleen de verbinding met de Engelsche havens, die anders meerendeels door Engelsche schepen wordt onderhouden. Voorzoover thans daarbij de Nederlandsche vlag wordt betrokken betreft dit schepen die anders in de algemeene vrachtvaart zijn en boven Vlissingen thans de voorkeur er aan geven om tijdelyk in de vaste beurtlijnen te worden opgenomen ter vervanging van En gelsche schepen. Verder is de dienst hersteld op Havre en de voornaamste Noorsche en Zweedsche havens. Wat de laatste betreft onder de eveneens neutrale Zweedsche en Noorsche vlag. Voorkoming van faillietverklaring, Beurswet 1914. Bij de Tweede Kamer zyn twee wetsontwerpen ingediend, strekkende het eene om de mogelijkheid te openen, dat aan personen, die door de tegenwoordige buitengewone om standigheden tijdelyk in geldelijke moeilijkheden verkeeren, alsnog' een termijn zal kunnen worden gegund orn wanneer zij in rechten worden aangesproken of met faillietverklaring bedreigd aan hun verplichtingen te voldoen. Het tweede ontwerp: Beurswet 1914, houdt bepalingen in betreffende den geld- en fondsenhandel in de tegenwoordige buitengewone omstan digheden. De neutraliteit van Nederland in het geding. Parijs, 22 Augustus. De „Petit Parlsien" /.egt, dat zij meent te weten, dat de Nederlandsche regeering, nu de Duitschers ten Oosten van Ant werpen bij de Nederlandsche grens zijn verschenen, te Parijs en te Londen haar reeds gedane verklaringen heeft hernieuwd, volgens welke het Neder landsche leger de onzijdigheid van Nederland krachtig zal verdedigen. Belangrijke besprekingen hebben in Den Haag plaats gehad tusschen minister Loudon, den gezant Marcelin Pellet en een bijzonderen afgevaar digde van de Fransche regeering. Parijs, 22 Augustus. De senator Gervais schrijft in de „Matin": Wij wenschen, dal Nederland ook dooi de daad ziju reeds gedane verklaringen zal bekrachtigen, niet alleen met be trekking tot de onzijdigheid van zijn grondgebied, doch ook wat zijn poli tieke en economische onzijdigheid betreft. Bagage uit Zwitserland. Tien spoorwagens mei bagage van reizigers uit Zwitserland zijn te Rot terdam aangekomen. Ook uit Duitsch land worden tal* van koffers naar ons land doorgezonden. Nederlander In^België doodgeschoten. Zaterdagochtend is, zoo meldt de Tel., te Amsterdam bekend geworden, dat du heer H. J. Dijkstra, voorzanger van de Westerkerk 011 onderwijzer aan een bijzondere school, Woensdag 5 dezer te Esneux, waar hij met zijn echtgenoote en nog een oudere dame voor zijn vacantie verblijf hield, het slachtoffer is geworden van den oorlog. Op de hoogten voor Esneux open den de Belgen het vuur aan de aan rukkende Duitschers, met het gevolg, dat weldra een ontzettend gevecht plaats vond. De bewoners van het hotel Bollevue, onder wie ook do familie Dijkstra, vluchtten in den kelder. De heer Dijkstra beging de be trekkelijke onvoorzichtigheid tegen het aanbreken van den ochtend, reeds op den eersten nacht, zich over een erfje naar het privaat te wagen. Benedon, in den kelder, zag men hem niet terugkoeren. Na uren wachten vond men hem dood op een binnen plaatsje liggen, een kogel had zijn hart doorboord. Zeven tegen twee. Zooals na het ultimatum door Japan aan Duitschland gesteld niet anders was te verwachten, heeft ook Japan zich thans geschaard bij de verbondeneü, die den strijd tegen Duitschiand en Oostenrijk voeren. Japan heeft aan Duitschland den oorlog verklaard, terwijl Duitschland zelf Zaterdag bij het afloopen van den in het ultimatum gestelden termijn, de diplomatieke betrekkingen met het eilandenrijk in het Verre Oosten verbrak. Voorloopig zal dat ingrijpen van Japan zeker zich niet beperken tot de vermeestering van de Duit sche vesting in China, Kiao-tsjau, tot de verdrijving van de Duitsche vlag in de wateren van het Verre Oosten en tot de vernietiging van de Duitsche belangen aldaar. Zal echter Japan zich hiertoe bepalen of zal het ook* actief aan de krijgsverrichtingen in Europa deelnemen? Van Fransche zijde wordt opgemerkt, dat Japan in staat is een expeditieleger van zekei wel 800,000 man naar Europa te zenden, hetzij over zee naar Frankrijk, hetzij door Siberië naar het Russiseh- Duitsche front. Het zou ongetwijfeld een merkwaardige speling van het lot ziju, als Japansche troepen ge zamenlijk met den vroegeren Rus- sischen vijand zouden optrekken. In hoeverre echter de Fransche ver wachtingen omtrent een actieve militaire ondorsteuning van Japan op het Europeesche oorlogster rei 11 gerechtvaardigd zijn, zal moeten worden afgewacht. In elk geval zou nog geruimen tijd hiermede gemoeid zijn, zoodat voorloopig op het eigen lijke oorlogsterrein door dit optreden van een nieuwen oorlogvoerende niets wordt veranderd. Omtrent den toestand op het oor logsterrein tast men nog vrijwel in het duister. Met bijzondere geestdrift zijn blijkens de telegrammen 111 Duitschland de berichten omtrent de overwinningen van het Duitsche leger in Lotharingen ontvangen. Terwijl de Duitsche legermacht onder aan voering van den Kroonprins van Beieren de Franschen terugwierp op de lijn Metz—Vogezen, wordt nu officieel van Duitsche zijde meege deeld, dat de Duitschers onder bevel van den Duitschen Kroonprins ook in het noorden van Lotharingen, op de linie Metz - Luxemburg, de Fran schen hebben teruggedrongen en uil de mededeelingen van den Duitschen generalen staf moet worden opge maakt, dat de Duitsche legers reeds het Fransche grensgebied zijn bin nengedrongen, Luneville zou o. a. reeds bezet zijn. Ook in Belgisch Luxemburg zouden de Franschen over de Semois teruggedrongen zijn. Dat de Duitschers aan dit deel van het zoo uitgestrekte front succes hebben gehad, wordt in de berichten van Fransche zijde toegegeven. Al verklaren deze, dat de overwinniugs berichten der Duitschers overdreven zijn, de tegenslag der Fransche troe pen in Lotharingen 'wordt erkend. Natuurlijk is de opmerking van Fransche zijde juist, dat deze tegen slag „niets anders is dan een episode in een strijd, waarbij uit den aard der zaak veel wisselvalligs zal voor komen". Het FraDsehe leger, dat reeds op Duitsch gebied was door gedrongen, is hier teruggeworpen, maar neemt thans de sterke linies op eigen gebied in en het vervolg van den stryd zal dus nu moeten leeren of de Duitsche legers nu ook werkelijk de vruchten zullen plukken van den voorspoed, die hun wapens op Lotharing8ch gebied hadden en de begonnen vervolging zullen kunnen voortzetten. Op Belgisch gebied is de toestand weinig veranderd. Hier zal ten westen van de Maas ongetwijfeld binnen enkele dagen een beslissing vallen, daar er geruchten gaan van een grooten slag, die tusschen Namen en Charleroi zou zijn begonnen en van welks uitslag het zal afhangen of de Duitschers den weg naar noord west Frankrijk zullen vrij krijgen. Do beschieting van Namen is blijkens officieele berichten, zoowel van Engel sche als Duitsche zijde, begonnen. Merkwaardig is echter het feit, dal- slechts zoo spaarzame berichten Ro men van het oostelijk oorlogsterroin en wat nog komt is zoo tegenstrij dig, dat het zeker vrywel onmogelijk is omtrent den toestand hier zich een eenigermate juist denkbeeld te vormen. Terwijl het eerst heette dat de Oostenrijkers zich voorloopig tegen Servië eigenlijk zouden bepalen tol observatie en in hoofdzaak hun kracht zouden concentreeren tegen Rusland, wordt in telegrammen van Oosten rijksehe en van Bulgaarsche zijde gemeld, dat de Oostenrijksehe hoof den mot succes het binnenland van Servië binnenrukken. Als men dan daarnevens de telegrammen van Parijs legt, melding makend van Ser vische overwinningsberichten,en van vluchtende Oostenrijkers, dan doet, men zeker het verstandigst voorloo pig een pogiug om hier een uiteen zetting van den toestand te geven te laten rusten. Wat de operatiën aan de Russisch- Duitsche grens betreft. De Russen, wiei- mobilisatie naar het heet 1111 gereed zou zijn, zijn liet Pruisische gebied binnen getrokken en hebben Gumbinnen bezet zooals officieel van Russische zijde wordt gemeld. Blijk baar heeft daar een geweldige strijd gewoed, want vau Duitsche zijde wordt melding gemaakt van duch tige verliezen aan gesneuvelden, ge wonden en gevangenen aan Russische zijde. In het Duitsche bericht wordt hierbij gevoegd, dat omtrent dezen strijd nog geen nadere bijzonderheden kunnen worden meegedeeld, teneinde den vijand niet in te lichten over de Duitsche bedoelingen. Dat zou een eenigszins euphemistischo erkenning Yau een tegenslag kunnen zijn maar ook in dit geval is afwachten de boodschap. Voorloopig is het wel te verwachten, dat Duitschland, al zijn krachten in het westen concern treerend, zich tegenover de Russen tot een defensieve houding zal bepa len. Maar hetgeen daar in het oosten zoo in het verborgen plaats heeft, zal ongetijfeld van groote beteekenis zijn, ook voor de westeling in hel westen. Voor Frankrijk is het van overwegend belang, of de druk Uit* de Russische bondgenoot in het oos ten zal oefenen, sterk genoeg is 0111 de krachtsontspanning der Duitschers in het westen te verminderen. Al is aller aandacht dus thans op hut wes ten gericht, de beteekenis van de operatiën in bet oosten voor den definitieven uitslag ook op het Duitsch- Belgisch-Fransche oorlogstooneel mo gen niet worden onderschat. Verdrag nopens de rechten[en ver plichtingen der onzijdige mogend heden in geval van oorlog te tand. Art. 1. Het grondgebied der onzij dige mogendheden is onschendbaar. Art. 2. Het is den oorlogvoerenden verboden het grondgebied eener onzij dige mogendheid door troepen of con- vooien, munitie of krijgsvoorraden te doen doortrekken. Art. 5. Eene onzijdige mogendheid mag op haar grondgebied geen dei- in do artikelen 2 tot 4 bedoelde daden dulden.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2