R.-K. ZUSTERSCHOOL, Ontspannings Avonden LOMPEN, METALEN enz. NI Stoombootdienst van GEBR. ZÜR MÜHLEN. Bidstond Bidstond OPENBARE SAMENKOMST Waarschuwing. Tandarts ANSINGH „Hoofdcursus." i. INKWARTIERING, Tijdelijke dienstregeling Duitsche, Kni p-Cursus. Zij is slechts verplicht met de onzij digheid strijdige daden te straffen, indien die daden op haar eigen grond gebied zijn gepleegd. Art. 6. De verantwoordelijkheid eener onzijdige mogendheid wordt niet gemoeid door het feit, dat afzon derlijke personen de grens overtrek ken om bij een der oorlogvoerenden in dienst te treden. Art. 7. Eene onzijdige mogendheid is niet gehouden te beletten den uit- of doorvoer voor rekening van een der oorlogvoerenden van wapenen, munitie, en in 't algemeen van al wat voor een leger of eene vloot dienstig kan zijn. Art. 9. Alle beperkende of verbie dende maatregelen door eene onzijdige mogendheid ten aanzien der in art. 7bedoelde onderwerpen genomen, moeten door haar op geheel dezelfde wijze op de oorlogvoerenden worden toegepast. Art. 10. Als eene vijandige daad kan niet beschouwd worden het feit, dat eene onzijdige mogendheid, zelfs met geweld, inbreuken op hare onzij digheid tegengaat. Art. 11. De onzijdige mogendheid, die op haar grondgebied troepen toe laat, tot de oorlogvoerende legers be- liooreude, interneert deze, voor zooveel mogelijk, ver van het oorlogstooneel verwijderd. PLAATSELIJK NIEUWS. Ontspanningsavonden „Casino". De lieeren Polak (Dijkje) hebben voor Woensdag en Donderdag twee ontspanningsavonden voor militairen georganiseerd, waarbij een varieerend programma zal worden uitgevoerd. Behalve voordrachten en dans, staat een gelegenheidsklucht „Inkwartie ring" op het programma. De prijs van 15 ceut is uiterst gering, opdat het doel: ontspanning aan militairen, be reikt kan worden. Verdere bijzonderheden geeft de advertentie in dit nummer. Verdronken. Zondagmorgen is bij het op de. Razende Bol loopen van de torpedo boot G 11 de zeemilicien-kok P. de Jong, stamboebnummer 993c, over boord geslagen en verdronken. Vingers afgeklemd. Terwijl eenige werklieden gisteren morgen aan de Binnenhaven bezig wuren om een ijzeren zolderbalk van een schuit op den wal te bren gen, geraakte de 51-jarige J. W. met de linkerhand tusschen de raderen van het spil, tengevolge waarvan drie vingers weiden afgekneld. Een buitenkansje. Een zoon van een aanzienlijke familie te Zaandam was onlangs tijdelijk ingekwartierd bij A. S., al hier, en de jonge soldaat had het er best van eten en drinken, totdat hij werd verplaatst naar een der scholen en men niets meer van den gast zag of hoorde. Maar dezer dagen ontvingen de menschen, die hem zoo goed mogelijk hadden geherbergd, van de ouders uit genoemde ge meente f 50. met een briefje er bij waarin dank werd gezegd voor de uitstekende behandeling welke iiun zoon had genoten. ger te mogen berusten, zelfs niet in de mogelijkheid van het hedendaag- sche barbarisme. Met dank, J. J. SCHOEFFRI.ENBERQER. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indiö 'l'Udat. dei- laai. busl. :i/li 1'uatk, Naar Guyana (Suriname): zooposl via Amsterdam 27Aug.[ G.5r,'sav mali vla (Jueenstown SS j 3.40 'sn. mail via Soulhampton 7Sej>l. tl.Wsav (alleen op verl.d.aiz.) Naar Curaijao, Bonaire en Aruba zeepost, via Amsterdam j 27 Aug. j 6.65'sav mail via Soulliampt.in eiken Dinsd. ul'Queenstown en Vrtjdag 3.40'nn. Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba reopost vla Amsterdam (alluon op verl. d. af/,.) mail via Engeland 27 Aug. 7 Sopt. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- bolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 3.40 's namiddags. BINNENLAND. Texel, 24 Augustus. Mej. J. van Achterbergh, onder wijzeres aan de school met uitgebreid leerplan te Den Burg, komt als no. 1 voor op de voordracht ter benoeming eener onderwijzeres te Amersfoort. Daar de verzending van wild niet op de gewone wijze kan plaats heb ben, zijn de wilde eenden hier voor kleinen prijs te koop, n.1. 40 ;t 50 cents per stuk. De kooikers werken nog niet, ze hopen, dat spoedig betere tijden zul len aanbreken. Mr. L. W. van Gigch f. Na een langdurig ziekbed is Zater dagnacht te Baarn, 52 jaar oud, over leden de heer mr. L. W. van Gigch, advocaat eu procureur en lid van den Gemeenteraad voor het district Am sterdam IV. INGEZONDEN. Geachte Redactie Gaarne zag ik het volgende in uw geacht blad opgenomenmen be- achonwe het niet als critiek. Ophouden met vechten 1 Prachtige leuzeDoch helaas, thans nog iu theorie. De stafmuziek heeft het j.1. Zondag als marsch doen schallen en het moet bij hetaanhooren daarvan voor de aanwezigen een pijnlijken indruk hebben gemaakt. Want het internationaal parool is thans niet „Ophouden met vechten doch integendeel Vermoord elk levend wezen, hetzij vrouw of kind, zoonoo dig." En zulks na 19 eeuwen Chris tendom. Duidt het mij nietten kwade, geachte lezer(es), wiens overtuiging berust in het ivare Christendom, dat ik u hiermede wil kwellen, integen deel. Want ook een overgroot deel der niet Christenen zullen in de thans woedende moordpartijen, een niet mindere kwelling voelen, veroorzaakt eondeels uit hunne houding, daar waar deze anders had moeten zijn. Hel lust mij niet om thans daarover een oordeel te vellen, maar wat mij wel lust, is er op te mogen wijzen, dat, wanneer straks duizenden en nog eens duizenden jonge mannen hun kostbaar leven hebben gelaten en zoo velen gewonden achterblijven op het slagveld, worstelende met den dood, kreunende roepende den naam van een zijner dierbaren, dat daarna du Llians zoo smachtende vrede over allo volkeren verwezenlijkt, een tijd perk moge aanbreken, niet op papier ot het doen verrijzen van een Vredes paleis, maar daadwerkelijk een Vrede op aarde". En om zulks te bereiken, dienen door liberaal of clericaal, rechts of links, van stonde af aan gearbeid te worden. Laat het dus niet blijven bij een trompetgeschal, doch laat de ervaring, welke wij nu aanschouwen, er toe leiden, dat het uen menschelijke plicht is, niet lan Burgerlijke Stand van Helder, van 22 tot 011 mot 24 Augustus 1914. W. 1'ü n o n 1) u rg - Troc kdM.Rensmaag - Bril i n ,d OVERLEDEN: A. M. Slikker, 2 iaav. Burgerlijke Stand van Texel. Van 14 tot en met 20 Aug. 1914. GEBORENTjerk, z. v. Marten de Haan en Jeltje de Boer, den Hoorn. MARINE EN LEGER. B(j Kon. besluit vau 20 dezer is, met ingang van den oorsten October: lo. aan don hoofdingenieur dor marine F. S. C. M. Wijs, geplaatst als hoofd van het vak van Scheepsbouw bij 's Rijks werf te Willemsoord, op zijn daartoe gedaan verzoek, wegens onge schiktheid voor de verdere waarneming zijn ambt, eervol ontslag uit 's Rijks dl verleend 2o. bevorderd tot hoofdingenieur der mal de ingenieur der marine J. van derStruyf, bestendiging van zijne toevoeging aan directeur van Scheepsbouw; 80. overgeplaatst als hoofd van liet vak Scheepsbouw bij 's Rijks werf to Willemsoord, bi) not departement v den chef der afdeeling 4o. toogevoegd aan den olie materieel bij het departement Do 2e lultonani F. E. de Njjs Bik, van liet 2to regt. iufanterio te den Helder, wordt op 1 Sept. a.s. overgeplaatst bij het 7e regt. van het wapen, in garnizoen te Amsterdam. De adjudanC-ondurofT. J. Bok, van liet. Se bat,, 21e regt. Infanterie te den Helder, is aangesteld tol adjudant-onderotf.-kwartiermaoster bjj de brigade grenadiers eu jagers, in garnizoen te 's-Gravennage. De sergeant-majoor-admin. J. Kuipor, van de depot-compagnie van het, 21e regt. Infanterie, is bevorderd lot adjudant-onderuff. bü het 3e bat. van het korps, in garnizoen te den Heldor. Do sergeant-majoor-admin. W. Kondel, van het 11e regt. infanterie, is bevorderd tot adju- dant-onderoff.-Jcwartleriueester bij liet. 21e regt. inlanterio, in garnizoen te den Helder. De sergeant-majoor-schrijver W. van den Heu vel, werkzaam ten bureele van don comman dant der stelling van don Heldor, is bevorderd tot schrijver le kl. (adj.-ondoroif.j. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Vondel, uitreis, is 23 Aug. Perim gepasseerd. Nias, thuisreis, vertrok 22 Aug. van Port-Said. Ambon vertrok 22 Aug. van A'dam 11. Nowcastle. Floros, uitreis, passeerde 21 Aug. Perim. Oranje, thuisreis, vertrok 22 Aug. v. Singapore. Kon. Emma arriv. 23 Aug. v. A'dam le Batavia. Kon. dorNedorl., uitreis, arriv.23 Aug. to Genua. Prinses Juliana. thuisreis, pass. 22 Aug. Porlm. Pr.derNedorl., thuisreis, pass.22Aug.Ouessant. Riou w, thuisreis, arriv. 23 Aug. te Murseille. Kon. der Nedorl., uitreis, vertr. 24 Aug. v. Genua. Rotterdamsche Lloyd. Djucja, van Nowcastle naar Port-Said, is 21 Aug. Dover gepasseerd, liandoeng, thuisreis, vertrok 2t Aug. v.Tangor. Goentoer vertrok 23 Aug. van K'dam naar Java. Bandoeng, thuisreis, passeerde 22 Aug. Saeres. Besoeki, thuisreis, arriv, 23 Aug. te Marsetlle. Goentoer, uitreis, passeerde 23 Aug. Dover. Kediriarriv.22 Aug. van R'dam te Batavia. Medan, uitreis, arriveerde 23 Aug. te Padaiig. Rindjani, uitreis, vertrok 23 Aug. van Suez. Tambora, thuisreis, pass. 24 Aug. Kaap Blunc. Kon. Holl. Lloyd. Rijnland arriv. 22 Aug. van Nowcastle te A'dam Zeolundla, thuisreis, vertrok 22 Aug. v. Vigo. Gooiland, uitreis,arriv.23 Aug. toR10 Janeiru. Hollandia, thuisreis, vertr. 19 Aug.v. Rio Janeiru. Kon. West-Indische Maildienst. rok 21 Aug. van C'olon naar JL'dam. Medeu Pr. Fred. Üundr., uitreis, vertrTÜ Aug v. Oranje Nassau, thuisreis, arriv. IS Aug. le Haviv bodewijk van Nassau vertrok 22 Aug. vsnNow York naar West-Indlê. Haven te Nieuwediep. 22 Aug. Aangekomen van Harlingen en ver trokken naar Londen het. Engelschestoomschip „Lee u warden". 24 Aug. Aangekomen van Huil en vertrokken naar Harlingen het sa „Minister Tak". Id. van Harlingen naar Goolos.s. „Friesland". ld. van Goole naar Harlingen sa „Scbieland". Idvan Londen naar Harlingen s.s. „Groningen Id. van Goole naar Harlingen sa „Duiveland". Harlingen en ver- het Nodorlaridselio stoomschip „BestovAot". VISSCHERiJBERICHTEN. Nieuwediep, 22 Augustus. Aangebracht door 36 korders te znmen 2 tot 10 stuks tong CO.05 per stuk, 10 tot 40 stuks middeltong fOJSO a fO.40 per stuk, 10 tot 40 stuks kleine tong fO.OS a fO.10 per stuk, 4 stuks tarbot f6.00 a fo.00 por stuk, 1 tot 2 mand stortschol l'G.00 a 1'S.OO por mand, 1 lot 2 mand kleine schol f.'i.OO .1 1 4.00 per mand, 1 tot 2 mand schar f iCO .1 per mand. Augustus. Niets binnen. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 22 Aug. 1914. Aangovoord 14 paarden f 80 a 300, 29 koeien n ossen f180 a f280, 36 nucht. kalveren f3,— f20,—69 magere schapen f10.- a f22,— 00 lammeron f 00 a f 00, 7 magere varkons - a f 19,-, 232biggen f4,00a 112,00,2bokken alten f4,- a fo,-, 0 kleine bokjes f0.<)0 ..00, boter per half K.G. Uoogsto prijs 1*0,70. middelprjjs f0.65, laagste prijs f0,6ü, aangevoerd "398 kop, kipeieren f4,7-5 a J'6,ö0 per 100. Alkmaar, 24 Aug. 1914. Aangevoerd 22 kooien en ossen f190,- a f310,— vetto kalveren f40 a f92,50, per K.G. fO,70 f0,80, 38 nucht. idem f8,- a f18,-, 1120 vetto ...diapon f26,— a f31,—703 vette varkens fO^Sli a f0,44 per K.G., 0 magere ld. f00 a f00. Boerenkaas 6( Commissie IX Middelbare 6< per K.G. f f 26.60 f 23- f 00.- a f 1,30 1960 K.ó'. Boter 688 Runderen 416 vetto per K.G. f 0.68 f 0.64 122 melkt) en goldo f 120.- f 250.- 48 Stieron f 000.- r 000.- 42 Paarden f 000.- f 000.- 163 vetto Kalveren per K.G. r 0.70 f 0.90 318 nuchtere id. per stuk f 8.— f 22- 744 vette Varkens per K.G. i' 0.39 f 0.4.3 28 mngero id. per stuk f 12.- I 18.- 292 Biggen per stuk f 4.- f 10.- °~Kf 3i- f 80.- r 00.- f 00.- r 00.- r 00.- 0.- f - 0.- r 0.- r o.-,r 0.- Overhouders 331 Lammeren Kalkoenen - Kipeieren por 100 stuks f - Eendeieren 100 f O.- f 0.- - Kievitseieren per stuk f 0.— f 0.— U00 zak Appelen f 2.- f 4.- 1800 zak Peren f 2.- f 4.- Fabriekskaas handel vlug; vette koeien vlug vette kalveren matig; nuchtere idem matig; vette varkens vlug; magere idein stug; biggen stug; lammeren stug. Laatste berichten. NEDERLAND. Vandaag worden de geïnterneerde Belgen uit Alkmaar naar het kamp te Elfbergea in Gaastorland over gebracht. Het stoomschip „Prins der Neder landen", van de Maatschappij „Neder land", dat Maandagmorgen vroeg te Amsterdam werd binnen verwacht, is te Hüvre aangehouden, waar men het schip do draadlooze installatie heeft ontnomen. Tot heden, Dinsdagmiddag, was bij de directie nog niet bekend, wan neer het schip voor IJmniden kan worden verwacht. Tweede Kamer. De Tweede Kamer komt a.s. Woensdag niet om elf uur, doch om twaalf uur bijeen. Parijs, 25 Aug. Met conclave zal 31 Aug. een aanvang nomen. -Be vestigd wordt, dat keizer Frans Joseph zijn veto zal uitspreken tegen kardinaal Mereier. Oorlogsberichten. Parijs, 26 Aug. De Touring-club de France besloot met algemeene stemmen de groote eere-medaille !oe te kennen aan de Touring-clüb de Belgique als bewijs van broederschap en vriendschap en als erkenning van de bewezon heldendaden jegens het Belgische vaderland betoond. Maastricht, 25 Aug. De. bevolking van het in staat van oorlog ver klaarde deel van Nederland moet de wapens inleveren. Londen, 25 Aug. Aan de „Tele graaf wordt uit Londen geseind, dat volgens een aldaar ontvangen tele gram uit Rome de toestand van keizer Frans Joseph van Oostenrijk- Hongarije, zeer critiek is. Tsingtau gebombardeerd. Tokio, 24 Augustus. Een bijzon dere editie van de Yamato meldt, dat Tsingtau (de hoofdstad van de Duitsche kolonie (Kiao-tsou) door de Japanscho vloot wordt gebombar deerd. Parijs, 24 Augustus. Naar de „Li- berté" verneemt is Charleroi nog steeds het centrum van den slag, welke op beide oevers van de Sanbre is begonnen. Gisteravond werd zwaar kanongebulder gehoord totMaubeuge toe. Ook wordt geschutvuur gehoord ten Noordwesten yan Jeumont in de richting van Bergen, Tal van ge kwetsten zijn te Maubeuge en te Valenciennes aangekomen. Zij ver klaren gewond te zijn in een hevig gevecht, dat eergisteren bij Marchie- necs (ten Z.-W. van Charleroi) is ge leverd. De Teraps verneemt dat de Duit- schers Zaterdag tusschen 12 en 2 uur 's middags een villa boven Charleroi hebben beschoten en in brand ge stoken. Zij waren langs den linker oever van de Sambre gekomen. Zater dagavond kwamen de Franschen aan. De Duitschers schoten op hen uit de huizen in de benedenstad, waarop do Franschen dat deel der stad be gonnen Le bombardeeren. Zaterdag hebben de Duitschers Marchiennes, Monceau, Anderlues, Chatelet, Chatelineau, Fontaine en Evöque (plaatsjes in den omtrek van Charleroi in brand gestoken. Ook hebben zij Thuin ten Zuiden van Charleroi bezet. Over den groote» veldslag in Bel gie heeft het Fransche ministerie van oorlog hedenmiddag om 3 uur bekend gemaakt dat de-Franschen een drievoudige» aanval doen. Eén leger is van Waver in Zuidelijke richting vertrokken en rukt over Neufcliatoau tegen de Duitschers in Luxemburg op; een tweede leger,, vertrokken van Sedan, trekt dooi' do Ardennen en valt de Duitschers aan op hun opinarsch tusschen de Lease en de Maas; het derde leger, in de streek van Chimay, valt den Duit- sclien rechtervleugel aan tusschen Sambre en Maas. Het wordt gesteund door een Engelsch leger, dat uit dc-n omtrok van Borgen is vertrokken. Aan de Duitsch-Russische grens Parijs, 24 Augustus. De Russische legatie alhier ontvangt uit St. Potors- burgdd. heden het volgende telegram. De Duitsche strijdkrachten zijn in vollen terugtocht om de rivier An- gerapp (een Zuidelijke zijrivier van dc Pregel, die er bij Insterburg in valt) over te steken. De overgang over deze rivier bij Darkeheim (20 K.M. ten Z.Z.O. vau Insterburg) is in Russische handen. Ten Westen van de Masurische meren hebben de Russen de steden Johannisburg, Or- telsburg eu Willeuberg bezet. (Johan nisburg ligt ten Zuiden van de Masu rische meren» Ortelsburg 60 K.M. ton Westen van Johannisburg, Willeu berg 40 K.M. ten Zuiden van Or telsburg. Volgens een telegram van den 23sten uit St. Petersburg aan de Russische legatie hebben de .Russen Neidenburg (40 K.M. ten Westen van Willenberg) bezet, hetgeen door do Duitschers was ontruimd en in brand gestoken. Wij bedreigen de communi catielijn van de Duitsche troepen uit het Pruisische binnenland. Aan gezien de slag bij Gumbinnen den terugtocht der Duitsche troepen hoeft tengevolge gehad, is de macht in Pruisen beoosten den Weichsel in Russische handen. Berlijn, 24 Augustus. Terwijl op het Westelijk oorlogstooneel de toe stand voor het Duitsche leger bizonder gunstig is, heeft op het Oostelijke oorlogstooneel de vijand Duilseh gebied betreden. Sterke Russische troepenmachtenzijn vooruitgedrongen in de richting van de rivier Angerapp en ten Noorden van den spoorweg Stallpünen-Insterburg. Het eerste legerkorps hield den vijand op bij Wirballen, waar het de overwinning behaalde. Het werd echter terugge roepen naar de me.er Westelijk staande hoofdmacht. De hier geconcentreerde troepen hebben den vijand, die bij Gumbinen en Zuidelijk daarvan ope reerde, aangovallen. Het eerste legerkorps wierp den vijand terug, nam 8000 man gevangen en ver overde verscheidene batterijen. De cavalerie-divisie van hetzelfde korps sloeg twee Russische cavaleriedivisies terug en nam er 500 man van gevangen. De verder Zuidelijk strijdende troe pen stieten gedeeltelijk op krachtige versterkingen, die zonder voorberei ding niet kon worden genomen, en bevonden zich anderdeels op een zegevierenden opmarsch. Daar er be richt werd ontvangen van het aan rukken van nieuwe vijandelijke krach ten uit de richting van Narew naai de streek ten Zuidwesten van de Marzurische meren, meende het opper bevel hiertegen maatregelen te mooten treffen en trok zijn troepen terug, hetgeen zonder eenig bezwaar geschiedde, daar de vijand onze troe pen niet volgde. De op het oorlogsterrein getroffen maatregelen moesten eerst worden uitgevoerd en wel op een wljzu, die een nieuwe beslissing mogelijk maakt. Deze is ophanden. De door den vijand verspreide tij ding dat hij vier Duitsche legercorpsen heeft verslagen is onwaar. Er is in het geheel Duitsch legercorps ver slagen. De vijand is onze troepen tot nog toe slechts met kavallerie over de rivier Angeropp gevolgd en moot langs den spoorweg Insterberg heb ben bereikt. De beklagenswaardige provincies die aan den vijandelijken inval zijn blootgesteld, brengen dat offer in het belang van het geheele vadorland. dat zich zulks na de beslissing van den oorlog dankbaar zal herinneren, w. g. Yon Stein, sous chef van don generalen staf. Het offIcieele Fransche bericht. Parijs, 24 Aug. (Reuter.) Het com muniqué aan de pers van 10 uur luidt; Een groote slag tusschen de aanzienlijke Fransch-Engelsche strijd krachten en een groote Duitsche legermacht duurt voort, terwijl de actie wordt voortgezet, waarin wij do belangrijke tank hebben bijkans het geheele vijandelijke leger op te houden. In de Adrlatische Zee. Weenen, 24 Aug. (Wolf.) In aan sluiting aan mededeelingen van hot Weensche eorrespondentiebu roau o ver den kruiser Zenta, wordt het volgende medegedeeldVan den geest van Tegethof bezield, waagde deze notedop liet in volle zee den strijd met een vljftigvoudige overmacht aan te binden en heeft het kleine schip, met een zekeren ondergang voor oogen, ge tracht den vijand zooveel mogelijk» schade toe te brengen. Dit. schijnt onzen kruiser en zijn heldhaftige bemanning ook gelukt te zijn. De manschappen, die op de Mon- tenegrijnsche kust gered zijn, zullen wel krijgsgevangen zijn gemaakt. Puiijs, 25 Augustus. Het ministerie van oorlog maakte hedennacht be kend; Het Fransche leger, dat het Duitsche had aangevallen, moest terugtrekken. Aan beide zijden wer den aanzienlijke verliezen geleden. Wij verwachten, dat de Duitsche cava lerie over Roubaix en Tourcoigu bij ltljssel een gedeelte van het Fransche gebied zal binnendringen. Niettemin blijft het Fransche loger defensief ongeschokt. Rozendaal, 25 Augustus. Volgens inudedeelingen van personen, zoo juist uit Antwerpen hier gearriveerd, heeft een Zeppelin-luchtschip heden- hl de stelling Antwerpen met zoeklichten verkend en daarna boven de Meir en huven do 12 ïuaanden- straal. schuin tegenover het Konin klijk Paleis zes bommen geworpen, die alle ontploften. Verscheidene poli tie-agen ten weiden getroffen, waarvan een gedood, terwijl een huis gevel vernield werd. Parijs, 25 Augustus. Uit Londen wordt aan de New York Herald ge seind Eon opzienbarend gerucht loopt iu diplomaLieke kringen. Door keizer Wilhelul zou als gevolg vau de tweede weigering van België besloten zijn verovering van Belgiö en de inlijving door Duitschland. Een soort gelijk gerucht, eveneens uit diploma tieke kringen, meldt dat keizer Wilhelm hoop koestert vóór het teekenen van don vrede België en Nederland te zien geannexeerd. Dit alles stemt overeen met den droom der Duitsche staatliedeii die uitbrei ding wenscht der Duitsche kust en begeerig zijn naar hot. bezit van de havens van Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam. (Wij zullen dit bericht voor- loopig als oen kletspraatje bo schouwen. Red. Held. Ot.) Berlijn, 25 Aug. (Officieel.) Vijf forten van de vesting Namen en de stad zijn in het bezit van de Duitschers; de vier andere worden nog beschoten. (De laatste berichten zijn ougecorrigeenl.) Een Duitsche vrouw over de houding van Duitschland. Een Duitsche dame, in Nederland vertoevende, zond aan de „Kolnisohe Volkszeitung" het volgende ingezon den stuk, dat door dit blad in zijn nummer van 22 Augustus geplaatst werd „De schending van de neutraliteit van België door Duitschland, en de oorlog, begonnen met een land, dat geheel onschuldig is, hebben hier aller sympathie naar den kant dei- Belgen gedreven. Woordbreuk wordt hier niet vergeven, en de Duitsche gewonden en vluchtelingen heeft men geholpen uit menschlievendheid en plichtsgevoel, niet uit sympathie voor de Duitschers. Geloof maar, zoo gemakkelijk heb ik het hier niet als Duitsche. Mijn man en mijn onmid dellijke omgeving houden mij wel naar beste krachten dc hand boven het hoofd, maar alle telegrammen en couranten zijn anti-Duitsch ge kleurd, en locli heb ik 'mij nooit zoo Duitsch gevoeld als juist nu in deze ernstige tijden. Wanneer het tegen Frankrijk en Rusland gaat, kan men hier wel met Duitschland meevoelen, maar sinds België er bij betrokken is, is het uit. U schrijft, de behandoling der gewonden en vluchtelingen was een cultuurvolk onwaardig, zeer zeker. Maar hoe sterk is het Bel gische volk niet geprikkeld! Het was een vreedzame natie en liet vertrouwde op het woord van Duitsch land. Is hot. niet begrijpelijk, dat het een woedend dier gelijk wordt, wan- neor mon het aanvalt, in strijd met dit eens gegeven woord, en (iat het zyn hoogste ideaal, zijn onafhanke lijkheid, verdedigt? De rijkskanselier heeft gezegd „Not kennt kein Gebot". Waarvoor worden de wetten dan gemaakt in vredestijd? Zonder „nood" zijn wet ten immers waardeloos. Arm Belgiö! Hoe gaarne zou ik mijn Duitsch vaderland togen deze beschuldigingen verdedigen. Kan ik dat? Op den duur zou ook een strijd van Nederland tegen Duitschland geen succes kunnen hebben, maar geloof mij, goedschiks laat men geen Duitscher de grenzen passcoren. Tot den laatsten man geeft ieder zijn bloed voor de verdediging van Nej dorland's vrijheid, en iets anders kon* men van de Belgen toch ook niet verwachten. Het is een ongelijke strijd en Duitschland zal zegevieren, maar België's dapperheid zal voor eeuwig gegrift staan in de wereld geschiedenis. Hopen wij slechts, dat de Nederlandsche grenzen ontzien zullen worden. Hier zou hetzelfde gebeuren als in België en dan kan men zich niet voorstellen hoe hel dan verder zqu gaan. Aan dergelijke verwikkelingen denkt men niet, wanneer men een buitenlander huwt". Advertentiën. Maurits Wolf en lansje Vrleslander, die, mede namens wederzljdsche fa milie, dank betuigen voor de onder vonden blijken van belangstelling. Helder, 34 Augustus 1914. Heden overleed na een lang durig doch geduldig lijden, onze innig geliefde Echtgenoot en Vader, de Heer PIETER VAN DER LEEK, in don ouderdom van 35 jaar. Beverwijk, 22 Aug. 1914. Wed. P. v. d. LEEK en Kinderen. Heden overleed te Beverwijk, zacht en kalm, na een langdhrig en zeer smartelijk lijden, onze geliefde Zoon, Broeder en Belui wd- broeder, PIETER VAN DER LEEK, in den ouderdom van 35 jaar. Namens zijn diepbedroefde Familie C. VAN DER LEEK Pz. Helder, 22 Aug. 1914. 25 Gulden belooning wordt uitgeloofd voor het vinden en aan brengen van het lijk van den Zeemilicien P. DE JONG, omgekomen op Zondag morgen l.l. in de Haaksgronden. Adres: J.C.DEJONG, Bassingracht 29. Dankbetuiging, Qiulergeteekonde betuigt hiermede tiaar hartel|jken dank aan den WelKd. Heer L. v. n. PLOEG, Hoofd dei- School, den Heeren Onderwijzers en den Leerlingen voor de groote belang stelling bij <le tor-iuirde-bestelling ,n mijn Zoontjes. Mede namens de Familie: Wed. K. DE WAAL- van den Doel. Helder, 24 Augustus 1914. Klaas üuitstraat 19. Naar aanleiding van de wereldoinatandig- heden is ei Donder dagavond 8 uur BIDSTOND in het vergaderlokaal Molenstraat schuin tegenover de Palmstraat. op Woensdag 26 Augustus, te 7'/2 uur, in het Evangelisatie-gebouw Palmstraat. Voorgangers: Os. A. E. v. GRIETHUIJSEN Ds. C. C. VISSER Ds. C. J. WARNERS. Donderdag 27 Aug., 's avonds 8 uur, Kerk Oud Geref. Gem. in de Hoogstraat. voor Militairen In de gemeen schapslinie fort Dirks Admiraal, op Woensdagavond 26 Augus tus, circa 6 uur. Onderwerp WAT ZULLEN WE DOEN. Woensdagavond ten half acht repetitie. Trouwe opkomst gewenscht. Dames en Heeren, die van boven genoemde Voreenigjng lid wunschen le worden, kunnen zich eveneens aanmelden. De repetitie's worden gehouden Woensdagsavonds, in de bovenzaal van „IRENE", Hoogstraat. HET BESTUUR. Witte Kruis. Allen die nog materialen in hun bezit hebben en die niet meer gebruiken, moeten dit vóór DONDERDAG terug bezorgen aan het Magazijn, daar na dien tijd per kwitantie zal worden beschikt over de volle waarde van het hun verstrekte Materiaal. Namens de Magazijn Commissie. heeft de praktijk hervat. „Nieuwe Rotterdamsche Courant". ABONNEMENTEN (Ochtend- en Avond editie) ingaande heden tot 1 October worden berekend a fl.SO. De Agenf, Keizerstraat 37. H. J. P. EGNER. Losse nummers 5 cent steeds tot een beperkt getal verkrijgbaar. Een net Meisje, 19 jaar, biedt zich aan als hulp in de huishouding of iets dergelijks. Adros: Bureau van dit blad. Grand Café „Central", Kanaalweg 84. Wordt gevraagd een nette Dienstbode. Aanmelden Dijkweg. Aanvang nieuwe Cursus 1 SEPTEMBER. Deelnemers gelieven zich aan te geven bij den Voorz. Koogstraat 110. HET BESTUUR. JONKERSTRAAT 44. Uitgebreid er gewoon L.0. Gedurende deze week aan neming van LEERLINGEN, zoowel Jongens en Meisjes. Gevraagd een DIENSTBODE. Adres: Hotel „DEN BURG". Direct gevraagd: een flink net Dienstmeisje, 2 gulden loon met do volle kost. Adres: Zuidstraat 72. Wordt gevraagd tegen 1 September een nette Dag-Dienstbode, met behulp van een werkster. Adres: Spoorstraat, 87. Flinke Dag-dienstbode gevraagd, wegens ziekte der tegen woordige. Aan te melden tusschen 7 en 9 uur: Sluisdijkstraat 110. Gevraagd een nette Dagdienstbode, in een klein gezin. Wasch buitenshuis. Adres: Kanaalweg 67—68. Een net Meisje vraagt beleefd eenige nette Naaihuizen. Adres: Bootsmanstraat 9. Een flinke Dagmeid gevraagd. Adres: M. S. DE JONG, Rozenstr. 32. Wegens huwelijk der tegenwoordige vraagt Mevr. BIK een flinke tweede Meid voor dag en nacht, v. g. g. v. Zich aan te melden 's avonds na S uur, Ilavenploin 10; Gevraagd een Dagmeisje. Adres: Zuidstraat 58. op WOENSDAG en DONDERDAG 27 AUG.. van half 8 tot half 10 uur, in „CASINO". PROGRAMMA, Uittevoeren door de Fam. PULAK, (Oijk- straat 37) en eenige hunner Leerlingen. Orchest. 2. Opening. 3. Humoristische Voordracht. t. ONZE VLOOT. (Danspantomiine door 4 Dames en 4 Hoeren). PAUZE kluchtspel voor deze gelegenheid bewerkt door: Ph. B. P. PERSONEN Jonkli. van Hasselaar. Mevr. van Hasselaar. Marie, hun dochter. Henri Broek mans, soldaat. Trien, de meid. Piet Ummels, soldaaL. Gerard v. Reven, soldaat. Een knecht. I. Orchest. 7. Nuutruliteits-Marschlied, 8 „EEN WALSDROOM" (Dans arrangement voor 3 Dames). Neemt tijdig toegangsbewijzen! Verkrijgbaar a 15 ct. (tot dekking «Ier kosten): DijksfraSt 37; Magazijn v. Feestartikelen Jon. I'. deüraauw (Kanaalweg); Sigarenmagaz. Neder land", A. K. Kokbi.aar, E. M. Smit (Kanaalweg 13), Jaoob Mantel (Dijk straat 12). De kaarten zijn geldig op één der avonden. Gevraagd: een Werkster, voor halve dagen. Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd een flinke LOOPJONGEN. Adres: D. KOPPEN, Spoorstraat. Flink Werkman voor vaste betrekking, direct gevraagd. Aanmelding aan DUINKER's Adv.- bureau, Spoorstraat. Banketbakkersbediende gevraagd. Adres: P. VERFAILLE,Keizerstraat! Een flinke Smidsjongen gevraagd. Adres: .1. DE ROOS, Wilhelminastr. 1. Schoenmakersleerling. Een nette Schoenmakersleerling, die bij hot vak wenscht opgeleid te worden, kan terstond geplaatst wei den Schoenhandel - Schoenmakerij R. DE COCK Langestraat 47. Gemeubileerde Kamers te huur met of zonder pension, omtrek fort „Erfprins". Br. fr. No. 265 Bureau v. d. Blad. Bejaarde Weduwe zoekt Kost en Inwoning bij eenvoudige burger menschen. Brieven fr. onder No. 267 aan het Bureau van dit blad KAMER gevraagd door Reservist (Marine), inbegrepen ochtend-ontbijt. Brieven met prijsopgaaf onder No-. 268 aan liet Bureau van dit blad. To koop 2 beste Handkarren. Adres: G. JOH. v. I.EE, 2e_Molenstr;iat 150. worden vanaf heden weder ingekochtenkel tegen den geldenden marktprijs. Breestraat 10. H. 611 T. op ZONDAG en WOENSDAG. ALKMAAR-NI EU WEDIEP. Van ALKMAAR naai NIEUWEDIEP. Van NIEUWEDIEP naar ALKMAAR. Vertrek Aankomst (circa) 's morg. 9.00 u. 's midd. 12.30 u. 'smidd. 12.30 u. 'smidd. 4.15 u. 's avonds 7.15 ti. 's av. 10.45 u. Vertrek Aankomst (circa) 's morg. 7.15 u. 'smorg. 10.45 u. 's avonds 7.00 u. 'sav. 10.30 ia, 's avonds 11.00 u. 's nachts 2.30 ai. Zaterdag: van 't Zand naar Alkmaar 'smorg. 5.30 uur. van Alkmaar naar 't Zand 's midd. 1.30 uur. DE DIRECTIE. Chr. Zangvereeniging „Zingt den Heere". A. s. Woensdagavond 7.45 uur REPETITIE in het gebouw Bewaarschool, Middenstraat. Aanvang 15 September a.s. Dames Er bestaat weder gelegenheid om in 3-4 maanden tijd de nieuwste Costumes, Blouses, Strompolrokken.Mantelcostuums, Ulsters, Jongenspakjes en Kinderkleeding op maat to loeren knippen en in elkander zetten. Voor het verlaten van den cursus mag men GRA TIS een Costuum of iets dergelijks vervaardigen. Dames, die geen gelegenheid hebben een avondcursus te volgen, kunnen ook PRIVAATLESSEN ontvangen. Billijke con ditiën. Dames, die wenschen deel te nemen, worden beleefd verzocht zich spoedig aan (e melden. Aanbevelend, Mej. M. P. VEEN-DE KOK. Spoorstraat 53, Holdar. Geknipte Patronen dagelijks te bekomen.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 3