HEVEA Ingezonden Mededeeling. Iop RIJWIEL., RIJTUIG. «AUTOBANDEN waarborgt «ollditclG Fabriek Hevea,. Hoogefand.xOroorngTO^I In ieder geval... om tien uren was iedereen goed en wel thuis, en bleven op de straat alleen maar ach ter: een patroelje gendarmen een paar agenten hier en daarleden van de burgerpolitieaf en toe een militaire- of Roode Kruis auto, die met een waaier van licht in de duisternis boorde... en hier en daar «en beklagenswaardige journalist, die met zijn blad van de censuur kwam Het was niet pleizierig Maar 't, belette zeker niemand het slapen. De emotie over den bommenregen van ilezen nacht is weeral over. Waarom zou er nu juist op mijnen kop een bom vallen?" zeiden filoso- iisr.h de Sinjoren, en kropen, even filosofisch, hunnen emmer in. Het gedrag der Antwerpsche be volking mag aan heel de wereld ten voorbeeld worden De gevechten bij Charleroi. Wij hebben al meermalen melding gemaakt van de bloedige gevechten in en om Charleroi. Iemand, die uit Maubouge te Parijs was aangekomen, verzekerde dat de stad tot vijfmaal toe door de Duitsehers was genomen en door de Franschen hernomen. Toen do Duitsehers er do laatste maal uit terugtrokken hadden zij eerst de stad in -.brand gestoken. Het doel bereikt. Onder bovenstaand opschrift hu- val ten do Antwerpsche ochtendbladen do conclusie, dat de uitval van do Belgische troepen in de richting Meubelen uitstekend is geslaagd. 0obool overeenkomstig het beoogde doel hebben ze na een tweedaagsch gevecht bereikt lo. de verdedigings stellingen te vernielen, die de Duit sehers hadden opgeworpen 0111 een eventueel offensief der Belgen te ver hinderen 2o. een aanzienlijke Duitsohe troepenmacht bezig te houden, en aldus de legermacht van de verbonden Fransche en Engelsche troepen te ontdoen van een belangrijk deel van bun aanvallers, speciaal op den lin kervleugel. Do bladen constateeren, dat het vierde Duitsche legercorps, dat reeds oen heel eind zuidelijk was getrokken, is teruggekeerd om de troepenmacht bij Brussel te versterken. De Duitsehers te Brussel. Bij do eerste ontmoeting tusschon generaal Von Arnim en den lieer Mas, stak de eerste den burgomoester de hand toe. Deze wees do eer af met de woorden Verontschuldig mij, generaal. Ik kan u niet als vriend behandelen. In den loop van Maandag werd de heer Burgemeester gewaarschuwd, dat togen acht uren 's avonds de ter mijn verloopen was voor de betaling der 50 miljoen oorlogsschatting. Hij deed opmerken, dat -de gemeentekas leeg was en toonde de borderels, welke klaar bewezen, dat de fondsen gestort waren in de Antwerpsche banken. In den namiddag kreeg hij een brief, waarin hem beteekend werd, dat er zekere maatregelen zouden te nemen zijn, indien de stad haar verplichting niet nakwam. De heer Max heeft als antwoord gegeven, dat hij het verloop der ge beurtenissen moest atwachton. Berlijn, 28 Aug. (Wolft'.) De bur gemeester van Brussel heeft aan den Duitschen plaatselijken bevelhebber medegedeeld, dat de Fransche regee ring aan de Belgische had verklaard, dat zij in de onmogelijkheid verkeerde België offensief te steunen, daar zij zelve geheel tot het defensief ge dwongen was. OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt gemold, dat zich voor het Oostenrijksch-Hongaarsche leger 800.000 vrijwilligers hebben aan gemeld. In Duitschland en Oostenrijk Hongarije hebben zich dus in het geheel twee miljoen vrijwilligers aangemeld. RUSLAND. Do Russische legatie in den Haag hooft de volgende mededeelingen ont vangen over de krijgsverrichtingen van het Russische legerOns offensief in Oost-Pruisen wordt met succes voortgezet. Heden, 26 Augustus, heb ben wij de steden Tilsit, Nordenburg, Bisschófsburg; Sensburg en het station Rothflisz bezet. 1 n Oost-Galicië hebben wij de Oosten- rijksche achterhoede teruggedreven naar den overkant yan de rivier Zolotaya Lipa. (Tilsit is een stad van 41,000 in woners met een belangrijken hout handel de andere plaatsen liggen alle in de buurt van de spoorlijn van Insterburg naar Allenstein.) Aan de Russische grenzen. Petersburg, 28 Aug. (Petersb. Tel. Agentur.) Onze troepen naderen de vesting Koningsbergen, en drijven de voorposten van het garnizoen voor zich uit. Gemeld wordt, dat de Russische troepen talrijke overgangen over do rivier de Alle, tusschen de "Woiclisol en de Dniester bezetten. De Russische troepen zijn in con tact gekomen met de Oostonrijksche legers. De krijgsverrichtingen der Russen. St. Petersburg, 27 Aug. (Peters- burgsohe Telegraafagentschap). Offi cieel wordt het volgende gemeld Den 25sten dezer heeft ons offen sief in Pruisen en Galiciö zich inet het grootste succes ontwikkeld. De Duitsehers trekken overal Ijl- lings op Koningsbergen en Allen stein terug., In üaliciê rukken onze troepen krachtig op naar Lomberg en nade ren de stad snel. Onze cavalerie verjaagt den vijand overal van het front vau ons offen- sief, in gevechten, waarin de Ooste* rijkers steeds verslagen en verstrooid zijn. St. Petersburg, 28 Aug. (Peters- burgsche Telegraafagentschap). Onze troepen naderen de vesting Konings bergen, de voorhoede van het gitlTii- zoen terugdringend. Men meldt, dat de Russische troepen talrijke over gangen over de Allo bezet hebben. Tusschen de Woichsel en de Dnjestr hebben de Russische troepen nauwe aanraking met de Oostonrijksche legers. Don 26sten Augustus hebben Rus sische troepen bij Tomasof (ten N.W. Lemberg, op Russisch gebied) bij Monastir Zyska (vrij diep in OostGalicïe) gelukkige gevechten ge leverd. OP ZEE. De „Celebes" te Cherbourg. De gezagvoerder van het stoomschip Celebes" van de stoom vaart miuit- schappij „Nederland", van Nederl.- Indie naar Amsterdam, telegrafeert van Cherbourg dat hij aldaar den 25sten Aug. des avonds is gearriveerd (vermoedelijk op bevel van een Fransch oorlogsschip) en dat de aan boord zijnde lading onder controle is en orders van de Regeering te Parijs gewacht moeten worden. Een Duitsche hulpkruiser in den grond geboord. Londen, 27 Aug. (Reuter.) De Duit sche hulpkruiser, het koopvaardijschip Kaiser Wilhelm der Grosse", metende 14.000 ton, bewapend met tien kanon nen van naar schatting 4 inch is door een Engelschen lichten kruiser tot zin ken gebracht ter hoogte van (plaats naam waarschijnlijk dooi' de censuur geschrapt.) Dit is een der weinige gewapende Duitsche hulpkruisers, die er iu geslaagd is zee te kiezen. De overlevenden werden aan land gezet vóór het schip in den grond werd geboord. Aan boord van den Eugelschen kruiser werd één man gedood en weidon acht licht gewond. Mijnen in de Noordzee. Londen, 27 Augustus. De Deensche stoomtreiler Skuli Fogetie is op reis van Griinsby naar IJsland iu de Noordzee op een mijn gestooten en gezonken. Dertien koppen van de be manning zijn aan de Tyne aan wal gebracht. Vier worden er vermist. Het Noorsehe stoomschip Gollfiied is op weg van Blytli in de Noordzee op een mijn gestooten en gezonken. Vier man zijn aan de Tyne aange bracht, acht worden vermist. De Duitsche kruiser „Magdeburg" opgeblazen Berlijn, 27 Augustus. (Wolff.) Do kleine kruiser Magdeburg is in de Finsche Golf in de nabijheid van het eiland Oldensholm bij mist vastge- loopen. Daar bijstand door andere schepen bij de hèerschende dichte mist on mogelijk was en men er niet m slaagde het schip af te brengen, liet men den kruiser in de lucht springen, toen overmachtige Russische strijd krachten kwamen opdagen. De Magdeburg heeft op deze wijze een eervollen ondergang gekregen. Onder vijandelijk vuur werd door de torpedoboot V 26 het grootste ge deelte der bemanning gered. De verliezen van de Magdeburg en van de V 26 staan nog niet geheel vast. Tot nog toe is bekend, dat er 17 dooden zijn, 21 gewonden cu 85 vermisten, o. w. de commandant van de Magdeburg. De geredden zullen heden in een Duitsche haven aankomen. (De Magdeburg is een pantserdek- kruiser van 4550 ton, in 1911 van stapel geloopen, en een zusterschip van de Breslau, die te Konstantinopel ligt. Hij is gewapend met 12 kanon nen van 10.5 c.M.) 't Geval- herinnerd aan dun helden daad van Van Speyk. Russische lezing over het vergaan van de „Magdeburg". Petersburg, 28 Augustus. (Petersb. Telegraaf Agentschap). In den nacht van 26 Augustus bij heerschondcn mist, liep de Duitsche kruiser „Mag deburg" onder de Russische kust aan den grond. Pogingen om het schip weder vlot te krijgen, mislukten ten cenenmale, ondanks de hulp van de Duitsche torpedojagers. Des morgens trok de mist op, onze twee kruisers, uitgezonden lot opsporing van de „Magdeburg" open den het vuur. De Duitsche kruiser beantwoordde ons vuur, maar moest hiermede spoedig ophouden. De Rus sische granaten vernielden de pijpen en veroorzaakten een ontploffing, die het voordek van de „Magdeburg" tot aan de commandobrug openscheurde. De kapitein van den kruiser en een gedeelte der officieren en man schappen werd krijgsgevangen ge maakt. Ook nu waren er te Amsterdam en in den Haag een aantal uitgestapt, doch de overgroote meerderheid kwam te Rotterdam. De zilverbons. Naar wij vernemen zijn maatrege len getroffen dat de zilverbnns van vijl gulden, welke terugvloeien in de rijkskassen, niet zonder noodzaak weder worden uitgegeven. Mede zal er voor worden zorg gedragen dat de zilverbons, welke door hun formaat aan spoedige slijtage en vervuiling onderhevig zijn, worden ingetrokken zoodra zij voor verdere circulatie onge schikt blijken. aanvaarden en dan ook categorisch, zoowel door de Eugelsche als Neder- landsehe importeurs is geweigerd. De regeering, die in deze algemeene be langen dient en uit den aard risico's aanvaarden kan, anders dan particu lieren, heeft dan ook volgens mede deeling van den minister in de zitting van de Tweede Kamer van 26 dezer, besloten deze contracten to aan vaarden. Amerikanen. Het aantal passagiers, dat jnet de Rotterdam de reis naar Jfmerika medemaakt, zal ongeveer ^!40U be dragen. Schepen op mijnen geloopen. Londen, 28 Aug. (Reuter). Twee Engelsche trawlers en het Deonsehe s.s. „Ena" van Swendborg, zijn op Duitsche mijnen geloopen in de Noord zee op de koopvaardijroute naar New Castle, 20 mijl uit de kust. De beide trawlers hadden 5 dooden en 11 ge wonden, de equipage van de „Ena" werd door de Engelsche torpedoboot IN ONS LAND. Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. De eerste lijst van tot 22 dezer ontvangen bijdragen en toezeggingen wijst een totaal aan van f 263.922.73Vs, terwijl bovendien de American Petro- leum Cy. to Rotterdam 100.000 liter potroluuni heeft geschonken in bons van 4 liter, Amerikanen. Aan den vloed van Amerikanen uit Duitschland naar ons land komt maar geen einde. Twee reusachtige lange extra trei nen, Donderdagavond aan het Maas- station uit Chailotteiiburg over Han- noYer, Rheine, Almelo en AmersfooiT te Rotterdam aangekomen, brachten er te zamen wederom ruim 400 aan. Geïnterneerde paarden. Iu de gebouwen van de werf Colli ad te Haarlem zijn een-en-veertig paar den gestald van buitenlandse!»; mili tairen, die op Hollandsch gebied ge ïnterneerd zijn. Hoilandsche visschers. Gisterennacht passeerde te IJmui- den het van Leitli naar Amsterdam bestemde Nederl. s.s. „Pluto", waar zich aan boord bevonden 30 Neder landers. 19 van hen behoorden te zamen tot de bemanningen van de Duitsche haringloggers „Fehrbellin" en „Memel" uit Emden, en „Louise" uit Brake, welke schepen door de Engelschen tot zinken waren gebracht, nadat de opvarenden van boord waren gered. Ze werden evenals de Duit sehers te Edinburgh in een kamp bijeengebracht, waar zich nu de. be manningen van 21 Duitsche loggers en eenige koopvaardijschepen te zamen bevinden. De overige 11 porsonen waren in Schotland arbeidend als turfstekers. Allen roemden, in tegen stelling met de vorige passagiers van de „Nicolaas",de behandeling in Enge land, en van den Nederlandschen con sul on van de militaire autoriteit, vooral van de matrozen der kruisers, waar ze eerst 12 dagen op vertoefden. Bovendien waren zij kapitein Van Dijk-Blolc zeer dankbaar, dat zij mede mochten met de „Pluto". De zeeva renden onder de Nederlanders meld den nog, dat zij den Duitschen logger „Otten", uit Glüokstadt, in den grond zagen schieten. Met het lot van do daaropvarende visscliers waren zij niet bekend. Allen gingen met de „Pluto" mede naar Amsterdam. Offers voor het Vaderland. De Minister van Binnenlandsche Zaken deelt in de „St. Ct." no. 199 moe, dat ten behoeve van het fonds, waarvan sprake is in zijn bericht in de „St. Ct." van 23 en 24 Aug. (zie ochtendblad „HaudelsblacJ" van 23 Aug. „Een Voorbeeld") in dank ont vangen is eene toezegging van iemand, die ziju naam niet verder bekend wenseht gemaakt te zien, tot een tiende van zijn op ongeveer f 280,(KK) te schatten vermogen. Voorts heeft de heer J. Volker Tijszoon, te Haarlem, zich op gelijke voorwaarden als de schrijver van den .in bovenvermelde „St. Ct." op genomen brief bereid verklaard een tiende van zijn vermogen af te staan ten behoeve van het op te richten fonds, mits meer dan 100 millioon gulden iu totaal wordt bijgedragen. Eindelijk heeft iemand, die ver zocht zijn naam geheim te houden, zich verbonden ten behoeve van het meergemelde fonds bij het sluiten van den vrede tusschen de oorlog voerende Mogendheden, tot de stor ting van een bedrag van f 25,000, zonder verdere restrictie of aftrek van eventueele oorlogs- of mobilisa tiebelasting. Verder verbindt hij zich gedurende de drie daarop volgende jaren een jaarlijksch bedrag van f 25,000 in bedoeld fonds te storten, indien zijn inkomen niet vermindert onder het- gemiddelde van zijn inkomen dei- jaren 1911, 1912 en 1913. Mocht dit laatste wel het geval zijn, dan ver bindt hij zich de drie ach tereen vol gende jaren, boven omschreven, tot eene bijdrage jaarlijks van 15 pC't. van dat inkomen, zooals dat dan zal zijn, alles boven en behalve de be lastingen die de Regeering voor de defensie noodig mocht achten. Waar het den Nederlander, die dit milde aanbod deed mogelijk is de bijdrage van f 25,000 bij het sluiten van den vrede zonder eenige restric tie te storten, wenseht hij voor de verdere drie bijdragen het voorbe houd te maken: lo. van overlijden 2o. van verdere toezeggingen tot een totaal van plus minus honderd millioen gulden. Graancontracten. Naar aanleiding van een gehou den bespreking tusschen den direc teui van de afdeeling graan on meel van het departement van land bouwnijverheid en handel en de firma Gerhard Polak, te Amsterdam, heeft laatstgenoemde firma heden aan dien directeur het volgende voorstel met toelichting in overweging gegeven. De regeering neemt alle contracten, gesloten door Nederlandsche firma's met Amerikaansche meelfabrieken op Augustus- en zoo noodig September- aflading over. Na ontvangst van de cognossementen, of bij aankomst dei- goederen, levert de regeenng aan importeurs tot denzelfden prijs, plus gemaakte onkosten en rente-verlies, tegen contante betaling de voor hen oorspronkelijk bedoelde partijen terug. Deze verbinden zich, alle door hen afgesloten contracten met hun koo- pers, hetzij meelhandelaren, bakkers of anderszins, te leveren tot den prijs, waarvoor oorspronkelijk door hen ver kocht is, onder bijberekening van de extra onkosten hierboven vermeld. De regeering bepaalt den prijs van het niet verkochte gedeelte, onder toepassing van art 76 a en b aanvul ling-onteigeningswet, gelijk dit sedert 8 Augustus regelmatig geschiedt. Toelichting: Op deze wijze worden ongeveer 300.000 balen meel van Amerika gekocht tot ten minste 25 pet. beneden de huidige noteering, naar Nederland geleverd, welke anders vermoedelijk voor een groot doel ge royeerd zouden worden. Immers, de voorwaarden, door de Amerikaansche meelfabrikanten gesteld, botaling in New-York zonder eenige zekerheid voor ontvangers, dat de goederen onder neutrale vlag zullen worden verscheept, ojient risico's, die een commissie-firma niet ongestraft kan terpentijn en 100 Gr. raapolie en voeg na bekoeling pl. m. 125 Gr. keukenstroop toe. Strijk de verkre gen vloeistof op papier, stokken of takken. Bij het gebruik van stokken kunnen de vliegenlijken met een verwarmde lap weer verwijderd wor den, en dan is de stok gereed om nieuwe vliegen te vangen. Een en ander is bij drogist en kruidenier te verkrijgen. INGEZONDEN. Het vliegengevaar. Een ernstig woord van waar schuwing voor ieder die prijs steil op zijne gezondheid. Vliegen behooren tot de voor ons monschen lastige, vieze en voor onze gezondheid gevaarlijke dieren. Hot zijn de vuilste van alle insecten. Hare eieren leggen ze in vuil en mest.-Uit die eieren sluipen maden, die op haar beurt in en van vuil en afvalstoffen leven. Komen zij van een mesthoop en gaan zij op uw voedsel zitten, dan besmetten zij dit. Met verseh vuil en ziektekiemen, gehaald op den mest hoop, uit kwispedoor, privaat of een rottend cadaver, aan haar pooten of op haar lichaam vliegen ze uw keuken binnen en strijken neer op uw eettafel. Gij loopt dus alle kans, dat die vuile, ziekteverwekkende stoffen op uw voedsel terechtkomen en gij ze tegelijk daarmede inslikt. Er is echter meer. De uitwerpselen ook dé fluimen van lijders aan tering, typhus en andere besmettelijke ziekten hebben voor vliegen een bijzondere aantrek kelijkheid. Du daar opgedane smetstoffen bren gen zij oen oogenblik later over op het voor u bestemde voedsel, mis schien wel op do lippen van uw sla pend kind en kunnen u en uwen kinderen aldus tering, typhus, zomor- diarrheo en nog andore ziekten be zorgen. De steekvliegen kunnen bovendien door haar steken bloedvergiftiging, steenpuisten, negenoogen en milt vuur veroorzaken. Komen zij met haar besmet lijf in aanraking mot. melk of verdrinken zij daar iu, dan bederft de melk heel spoedig, want in de melk ver meerdert zicli de smetstof op schrik barende wijze. Zorgt, daarom dat in uw huishou den de melk steeds buiten het bereik van vliegen blijft, door de kan of het glas zorgvuldig te bedekken. Bedenkt, dat het hier kan gaan om leven gezondheid uwer kinderen. Wat te doen om de vliegen kwijt te ruken? Zorgt in do eerste plaats zooveel mogelijk, dat ze er niet komen. Zooals gezegd, de vliegen vermeerdoren zich in most- en vuilnishoopen. Houdt deze daarom, zoo hetu eenigszins mógelijk is, van de omgeving uwer woning verwijd-ird. En kunt gij con mest- of vuilnis hoop niet uit uwe nabijheid weren, zorgt dan ton minste liem elke week op te ruimen, of dekt dehoopentoe, b.v. met plaggen. De larven der vlie gen hebben ongeveer tien dagen noodig om tot vlieg te worden. Wor den mest en vuil dus binnen de 10 dagen weggeruimd, dan wordt de ontwikkeling van nieuwe vliegen belet. Kunnende mesthoopen.niet worden weggeruimd, begiet ze dan met een ruime hoeveelheid kalkmelk (versch te bereiden door één deel gebluschte kalk te mengen met drie deelen water) of met een mengsel van gelijke deelen petroleum-residu, pai affine-olie of een dergelijke stof en water (vóór het gebruik goed aan te mengen Vuil verzamelingen, als van oud stroo, papier enz. moet men door verbranding vernietigen, alvorens zij den vliegen tot broeinest kunnen verstrekkenstort in riolen en goten carbol of chloorkalkwerpt in de trechters der privaten eene carbol- oplossing van 5%reinigt kwispe doors dagelijks en giet ze gedeeltelijk vol met eene vijfprocentige carbol- oplossing. Ruim ten slotte alles wat vuil en stof is, zoo spoedig en zoo volledig mogelijk, op. Op die wijze zult gij de vermeer dering der vliegen afdoende kunnen tegengaan. Wenschelijk is het alle deze maat regelen aan te wenden, zoodra de eerste vliegen zich beginnen te ver- toonen. Deze eerstelingen hebben overwin terd in warme reten of holten uwer woonvertrekken, en deze enkelingen, die zich in Mei plegen te vertoonen, zijn de stamouders van al de vliegen, die in den zomer ons zooveel last en gevaar berokkenen. Door toepassing der hierboven aangegeven voorzorgen zal het zeer zeker mogelijk zijn de vliegenplaag aanmerkelijk in te perken, maar toch zal er geen zomer voorbijgaan, waarin wij van het bezoek dezer onwelkome gasten geheel veischoond zullen blijven. Wat daartegen le doen Begin met de zich in het voorjaar vertoonende overwinterde vliegen door vliegenpapier, plakstrooken en glazen vliegenvallen zooveel doenlijk weg te vangen. Krijgt ge er verder in don zomor weer laat van, plaats dan in uwe ver trekken vlakke borden, waarin een slappe oplossing van formaline of een aftreksel van kwassiehout met suikerlaten de vliegen zich verlei- don om daarvan te snoepen, dan sterven zij den dood door vergiftiging. Wil men ze zeer snel uit een ver trek verdrijven, zoo verbrandt men op eene test met gloeiende kolen insectenpoeder. De hierdoor veroor zaakte dampen bedwelmen de vliegen, zij vallen neer en moeten dan weg- geveogd on verbrand worden. Tracht door de aangegeven mid delen do vliegen in 't bijzonder uit de ziekenkamer on van het budju van uw kiud verwijderd te houden. En vorgeet vooral de zindelijkheid niet. „Waar geen vuil is, zijn geen vliegen". Goedkoops vliegenlijm. Smelt 200 Gr. hars met 100 Gr. Mijnheer de Redacteur Hierbij verzoek ik U beleefd een kleine plaatsruimte in Uw veel ge lezen blad. Onder zeer groote blijken van in genomenheid werd door ons miliciens het bericht ontvangen, dat aan ons 1 of 2 maal 24 uur permissie kan gegeven worden om een bezoek aan onze naaste bloedverwanten te bren gen. Een genot door ons allen, den huidigen toestand waarin ons vader land verkeert in aanmerking geno men, ten zeerste gewaardeerd. Maar helaas, wat voor velen onzer een blijde tijding was, is voor anderen een teleurstelling te meer. Want het is een hard gelag voor vele dooi de fortuin minder begunstigden om te zien hoe hun kameraden met ver heugde gezichten schip of kazerne verlaten iu het blijde vooruitzicht, al is het dan ook maar voor zeer korten tijd tot hun dierbaren terug -te koeren, terwijl hun de gelde lijke middelen ontbreken doch ook thuis misschien wel ouders, ja vrouw en kinderen hebben, die ook zij zeer gaarne eens zouden bezoeken, om alsdan do nijpende zorgen en ellende voor eenige oogenblikken door hun tegenwoordigheid tc verzachten. Mot geweld moeten zij hun ver langen onderdrukken en berusten in hun machteloosheid. Het doel van mijn schrijven is dan ook aan u allen meer gegoedo bur gers en vooral aan u die door rang en positie daartoe in staat zijt gesteld, lu verzonken door uw bemiddeling of steun to bewerken, dat ook aan hen gelegenheid zal kunnen gegeven wor den om hun naaste bloedverwanten te bezoeken. Er vast van overtuigd zijnde dat zoo in deze aan hun aller wensch zal worden voldaan, dit zeer zeker zal medewerken om den goeden geest in ons leger niet alleen te handhaven maar zulfs te verbeteren, verblijf ik, aan bekwamer en machtiger perso nen dan ik dit goede werk ten zeerste aanbevelend, en u mljuhoor de Redac teur voor het plaatsen dezer dankende, Een Zëkmilicien. (Wij kunnen den geaehten inzender mededoulen, dat door het lid der Tweede Kamer den heer K. ter Laan, bereids aan de Minister van marine en oorlog de vraag is gericht of de miliciens en de landweermannen, die nu onder de wapenen zijn, bij het gaan met verlof, op 's Rijks kosten mogen reizen). bevinden met onbeschermde hoede- pennen. De H. T. M. zal aan de conducteurs hoedepenbeschermers verstrekken, die zij tegen betaling van 5 cent inogen verkoopen. Geen parade. Op verzoek van H. M. de Koningin zal op 31 Augustus geen parade in de verschillende garnizoenen worden gehouden. Texel. De uitvoer van vee, die in een paar weken zooi was verminderd, neemt weer belangrijk toe. In den loop dezer week werden naar elders verscheept 705 schapen, 220 lammeren, 22 kal veren, 5 koeien en 55 varkens. MARINE EN LEGER. Koulnkluico Marins-rt Coutcn Piccardl Wleringa ir- icntscl Do officie: Mathol^ la Opgave van offleiere; zijn aangewozen, 0111 l Hr. Ms. „De Rinjter" a: te worden geplaatst: 1 boord van dien boden) -._n den Berg, Com- jut, luitenants ter zee le klasse Jlir. S. de Ranitz, le officier, L. .1. Quant, G. .1, W. 1'ut mail Cramer en N. J. van Laer; luitenants ter zee 2e klasse H. J. van der Stad, I. A. Kom C'olthoir, N. Munk, J. J. Zomer en E. J. Voüte; luitenant ter zee 2o klasse Mar.-Res. F. C. baron van Aeraen Bejjeren van Vosholailol- boral lo klasse Mar.-Res. W. J. van der Horst-, adelborst, lo klasso J. van Leeuwen en J. C. CornellSj lo luitenant der Mariniers L. Spiegel- borg; officier van gozondh. le klasBe O. M. Beu kers; officier van adm. lo klasse C. P. Souten- dam; adjunct,-administrateur J. P. Kuüston; 'ter-machinist I e klasse K. C. W. E. Hantzscli 'lor-niai hinist 2o klasse B.Scliurlnk; hoofd- ihlnlsten W. Zaafier en P. Davidse, machinisten A, do Jong, S. Jaring, J.ICiljnn en P. M. Struik van Schijndel. De Horgoant-majoor-admin. B. de Jong, van hot, 7o rogt. infanterie le Amsterdam, is in zuil tegonwoordigon rang overgeplaatst by liet 21e - het wapen. PLAATSELIJK NIEUWS. Ontspannings-avond „Casino". De familie Polak van het Dijkje bood Woensdagavond den hier aan wezigen militairen een „ontspannings avond" aan, bestaande uit eenige afwisselende nummers en een tooneel- stukje. Na een kort openingswoord door een der heeren Polak gesproken, die releveerde om welke redenen deze avond georganiseerd was, zong ge noemde heer een openingslied, waar van wij het begin hier overschrijven: Algoede God, zie uit Uw hemelwoning Goedgunstig neer op 't dierbaar [Vaderland. Doe hier de welvaart spoedig (weder keer en Schenk ons Uw heil altijd met [milde hand. Daarna kwam een komische voor dracht 011 een danspantomime, ge titeld „Onze Vloot", door 4 dames en 4 heeren leerlingen van het dans instituut. Na do pauze werd een gelegenheids klucht opgevoerd, getiteld „Inkwar tiering", terwijl een Neutraliteits- Marschlied 011 een Walsdroom (dans- arrangement voor 3 dames) hut pro gramma voltooiden. Hier volgt van hot Marschlied het eerste en laatste couplet d'Ellondo, zoolang roods gevreesd, lis gekomen, De oorlog brak los om ons heen, 't, Gedreun dor kanonnon wordt [alom vernomen. Gekerm en gezucht en geween. Ons land heeft zijn dapp'ren te [wapen geroepen, Maar houdt zich strikt buiten den [strijd. Wij kunnen 011 willen het nimmer [gedoogen Een schending der neutraliteit. Op, laat dus ons lied nu weer luide [weergalmen Langs stranden en weiden en hei, Zoolang nog de Eendracht ons Volk [blijft bezielen, Zoolang ook blijft Nederland vrij. Leef op weer na dagen van angst en [van kommer, Toont burgers Uw kracht en Uw vlijt. K11 leger en vloot, door Uw streven [bemoedigd, Handhaven de neutraliteit. Een en ander werd luid toegojuichL en was tamelijk goed bezocht, liet programma werd Donderdagavond herhaald. - Vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur geraakte aan de Westgracht een kinderwagen met 2 kinderen te wa ter, Door het kloeke optreden van Chr. Gras, bediende bij den lieer Luyckx, die zich gekleed te water begaf, werden de kinderen waarvan een met de riem in de omgekeorde wagen vastzat, gered. De fom-ior i Koks, vnu I toorn, is bovo ,(j do ilupöt-Ci 11 te den Helder. I den rang van segeanl le bl. 1. lo bat., 21e regt. infanterie te ord tot sergeant-majoor-adniln. ijiagnie van liet korps, in MARKTBERICHTEN. - lenkaas 1*2-1.—, middelbare fabriekskaai '21.60, middelbare boerenkaas f21. Aange voerd -10 stapels, wegende 1552M K.G. Kaashandel (kleine) matig. Alkmaar, 28 Aug. 1914. linden worden ter graanmarkt aangevoerd 44G6 II I,. Tarwe r&ïia f050,rogge f780 u erst winter f0.00a0.,id.«.hev.f T.OOaf 8.00, 4XÖa f -l.oO, paarde boenen f 0.— a f0.bruine boonen f b.*/) a f14.—, citroen boonen f f0—duiven boonon f—witte boonen f24 ■a I gele fKarweiïaad nieu Rood moslerzaud f18.—geel id. f 12.50, blauw- mnanzaad f 16.Erwten groene fll.— a f 2° grauwe f25.- a f29.-, vale f14 - a f20.50. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Celebes, tliuisr., arriv. 25 Aug. te Cherbourg. Jason nrriv. 27 Aug. van AlicanU- te Algier? Kon. dor Nederl., uit.r., vertrok.27 Aug. van Mal la. Prinses JullaiiB,lhuisr.,vertr. 25 Aug.v. 1'ort.Snld. Oranje, lliuisr., vertrok 23 Aug. van Colombo. Ambon nrriv. Aug. van Newcaslle lo A'dam. Rotterdamsche Lloyd. BuHoeki, lliuisr., vertrok 25 Aug. van Marsoille. Tnbannn, ultr„ vertrok 25 A.ug. van Coloi Rlndjnni, uitr. pass. 27 Aug. Periin. BaildoOngai'i'lv.28 Aug. van Java te R'dam. DJocja, vau Newcaslle naar Port Said, Is 25 Aug, Gibrultur gopass. DJobros, thuisr., vertrok 27 Aug. vau Port f: flountoer, ultr,, pass.27 Aug. Oftavos. Kon. Holl. Lloyd. Kon. West-Indische Maildienst. Haven te Nieuwediep. n Harlingen en ve s. „Betsv Anna." naar Harlingen s. VISSCHERIJ BERICHTEN. Niouwodicp, 27 Augustus. Aangebracht door 4 korders tezamen 20 stuks groote tong f 085 Sr stuk, 60 stuks middeltong fO.45 per stuk, stuks kleine tong f0,15 per stuk, 2 manden stortscbol f 10.00 per mand, 4 manden kleine schol f280 a f8.00 per mand, 2 manden schar f2.60 per mand. 28 Augustus. Van 80 korders tezamen 2 tot 15 stuks groote tong f 0.85 per stuk, 10 tot 60 stuks middel tong f 0.40 a f O.oO per stuk, 10 tot 40 stuks kleine tong f0.10 a f 015 por stuk, 1 lot 2 manden stortschol f7.00 a f92x) per mand, 1 tot 4 manden kleine schol f280 a f 4.00 por mand, 1 tot 2 manden schar f2.00 a f2.50 per mand, 600 9tuks pieterman f8.00 per 100 stuks. Burgerlijke Stand van Helder, Van 27 tot 28 Aug. 1914. ONDKBTliOU WDK. Mastenmaker en A. Mulder, D. Kok on F. Lugt. GKTROUWD:G.-Bodorfon M.Kwinkeionburg, W. CL Kr(jnen en G. P. v. d. Nieuwenglozen, Th. C. Drjlvor on J. Luldinga. BEVALLEN-, E. B. M. Boots-Rirctenburg d. J, Vader-Kossen d, A, v. Twuüver-v. Stra ten d. T. Zoons-de Haas z. A. J. de Vries- 111 n d. OVERLEDEN: Geone. Burgerlijke Stand van Texel, van 21 tot en met 27 Aug. 1914. GEBOREN: Maarten, z. v. Pieter Jan Koorn en Antje Koorn, de Hem- merKlaas, z. v. Jacob Zuidewind en Tetje Brouwer, Dijkmanshuizen; Johannes Gerbrand, z. v. Johaiines vau 't Noordende en Neeltje de Graaf, de Cocksdorp'; Cornelia Wouterina, d. v. Cornelis Kalis en Neeltje Kok, de Cocksdorp. BINNENLAND. Onbeschermde hoedepennen. Met 1 September e.k. treedt in wer king do Verordening tot wijziging van de Algemeene Politie-verordening voor 's-Gravcnhage. waarin onder meer wordt bepaald, dat het op strafte van een geldboete tot f25 verboden is, zich iu of op een tramrjjtuig te Laatste berichten. Op het Westelijk oorlogstooneel. Nieuwe nederlagen. Berlijn, 28 Aug. (W. B.) De groote generale staf meldt uit liet hoofd kwartier: liet Engelsche leger, waar bij zich drie Fransche turrltorialu divisies hadden aangesloten, is ton noorden van St. Quentin volkomen verslagen. Het trekt zich geheel terug over St. Quentin. Duizenden ge-van genen, zeven veld batterijen en oen zware batterij zijn in onze handen gevallen. Ten Zuid-oosten van Mezières zijn onze troepen na voortdurende ge vechten in breed front de Maas over getrokken. Onze linkervleugel heeft na ge vechten in het. gebergte gedurende negen dagen de Fransche bergtroe pen tot Oustolljk van Npinal terug gedreven, en rukt nog steeds •verder voort. Du burgemeester van Brussel deel de den Duitschen bevelhebber riede, dat de Fransche regeeitng aan de Belgische mededeelde, onmogelijk öeingeü offensieven steuij te kunnen verleenen, daar de Frianschen zelf volkomen tot het defensief zijn ge dwongen. Berlijn, 28 Aug. (W.B.) In opge togen bewoordingen wordt in de bladen het officieele bericht over de successen van het Duitsche leger aan de Belgische grens en in Frankrijk besproken. f, De „B. Z. ara Mittag" zegt, dat zeven Duitche legers deze operaties hebben uitgevoerd en dat de negen- daagsche gevechten, waarin hel. Duitsche leger steeds zegevierend bleef, in beteekenis den volkerenslag van Leipzig en alle veldslagen dei- wereldgeschiedenis ver overtreffen. De beweging der vijf legers aan de Belgische grens vormde één groote samenhangende operatie, die geleid heeft tot de omvatting van den noor delijken Franschen vleugel. De bladen achten het heden mede gedeelde succes van zoo groote waarde, dat zij de raeening uitspreken, dal. zij "de meening uitspreken, dat daar mede de [veldtocht op het westelijk oorlogstoon eel gewonnen is. Berlijn, 28 Aug. (W. B.) De „Berl. Lokal Anz." bevat de volgende op merkingen, naar aanleiding van de hedenmorgen gepubliceerde overwin- ningsberichten Op den linkervleugel der verbonden legers stonden de Engelschen bij Maubeuge. Nadat de Engelsche cavaleriebrigade ten Oosten van Maubeuge verslagen was, wordt Kamorljk nog aangegeven ais het noorden van liet Duitsche aan valsfront. Dit bewijst, dat liet voor de En gelschen onmogelijk is naar het. noor den uit te wijken. Cijfers ontbroken nog. Daar echter aan het leger van generaal von Kluck was opgedragen, do Engelschen bij Maubeuge aan te vallen, vermoeden wij, dat dezen veel meer troepen hebben geland dan de lezers wisten. De Engelschen werden verslagen, daarna ten Zuid-Westen van Maubeuge opnieuw aangevallen. Do legers van v. Bulow en baron Hauser drongen vervolgens het Bel- gisch-Fransche leger, ter sterkte van ongeveer aclit legerkorpsen, uit den driehoek Sambre—Namen Maas in oostelijke richting voorbij Maubeuge, zonder zicli voorloopig om die vesting te bekommeren. Eerst toen de slag geslagen was, werd begonnen met don aanval op Maubeuge. Officieele mededeeling. De Engelsche legatie te 's-Graven- hage deelt het volgende mede: De Fransche krijgsoperatién welke zich over een afstand van ongeveer 250 mijlen uitstrekken, hebben eenige wijzigingen noodzakelijk gemaakt in de opstelling onzer troepen, welke thans een sterke linie bezetten, ton einde de Duitsche voorhoede af te wachten, aan beide flanken gesteund door het Fransche leger. Het moreel der beide verbonden legers blijkt uit stekend te zijn en er is geen twijfel of zij zullen zich kranig houden in de stellingen welke zij thans innemen. Het Engelsche leger. Londen, 28 Aug. (Reuter.) Eerste minister Asquith las in het Lager huis het vólgende telegram voor van den Engelschen opperbevelhebber Sir John French. „In het gevecht van Woensdag j.1. werden de Britsoho troepen aangevallen door vijf Duit sche legerkorpsen, twee cavalerie divisies, een reserve-korps garde ca valerie en een twee cavalerie-divi sie.- Een gedeelte van ons leger had zwaar te lijden onder den cavalerie aanval, een ander van onze leger korpsen, dat op den rechterflank word aangevallen, bracht den vijand zware verliezen toe. De houding der Britsche troepen was in alle opzichten be wonderenswaardig en de Fransche legerbevelhebber Joffre heeft ons tele grafisch zijn gelukwenschen aange boden en hartelijken dank gebraehL voor onzen krachtigen steun aan den Franschen." (De mededeeling werd met luide toejuichingen begroet). Vluchtelingen uit Mechelen. Sedert Donderdagavond zijn te Antwerpen ongeveer 5000 vluchte lingen uit Mechelen aangekomen, uit vrees, dat de stad zou gebom bardeerd worden. Om 10 uur 's avonds kwam de eerste extra trein, in den loop van den nacht gevolgd door vier andere extra-treinen. De vluch telingen werden in lange rijen, be geleid door mannen van het Roode Kruis, raadsleden, politie-agenten en gemeente-ambtenaren, naar de groote gebouwen gebracht. Inderdaad is de stad Mechelen Donderdag opnieuw gobombardeerd. Te Antwerpen werd den geheelen dag het kanongebulder gehoord. Oostenrijk en België. Londen, 28 Aug. Aan het Exchange- ugentschap wordt uit Rome bericht, dat Oostenrijk aan Belgiè den oorlog heeft verklaard wegens den steun, dien het aan Frankrijk en Engeland en de slechte behandeling, waaraan de Oostenrljksche onderdanen in Bel gië hebben blootgestaan. Naar Thorn. Parijs, 28 Aug. Uit Kopenhagen wordt geseindDe Russische cavalerie, onder tien vermaarden generaal Rennonkampf, rukt aan op Thorn, de vesting van den fortenketen tusscheu Danzig on Posen. Tilsit genomen. Riga, 28 Aug. Naar bericht wordt, hebben do Russische troepen Tilsit genomen en daar grooten buit ge maakt. Het garnizoen en de bevolking zijn gevlucht. Op het Oostelijk oorlogstooneel. Oostenrijkers en Russen. Woonen, 28 Aug. (W. B.). Het oor- logsporsbureau bericht: „Sedert 26 Augustus ziju tusschen de Oosten- rijksch Hongaarsche en de Russische troepen de gevechten begonnen, die thans plaats hebben op liet gehcele terrein tusschen de Weichsel en de Dniester. De Oostenrijksch-Hongaarsche vleu gel, die offensief optreedt, dringt zegevierend voorwaarts".

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2