breken. De verschillende legaties raden de menschen aan naar hun land terug te keeren of naar een neutraal land. Onder de Nederlanders daar heerscht reeds veel armoede. Iu^le stad zelve vreest men ieder oo§feiblik dat een paar heethoofden iets tegen de Duitschers zullen be ginnen en daardoor ook de verwoes ting van Brussel zullen uitlokken. Men had op den Boulevard du Nord een telefoondraad doorgesneden en als straf zette de Duitsche comman dant liet telefoonnet voor de burgers buiten werking, er bijvoegend dat herhaling ernstiger represaillemaat regelen tengevolge zou hebben. De Duitschers in België. Terneuzen, 1 September. Uit een particulier bericht valt af te leiden dat de zending van Duitsche troepen oostwaarts niets anders was dan ver wisseling van vermoeide soldaten die nu door versche troepen worden of zijn vervangen. Thans zijn de Duit schers weer in het noorden van België gekomen en bevinden zich te Dender- monde. De treinloop bezuiden Gent is weer gestopt. Hedenavond kwamen hier een aan tal vluchtelingen, waaronder een notabele uit Leuven, die tot de bonden gevangenen behoorde. De oude heer heeft ook van de mishandelingen en beleedigingen verhaald waaraan hij en anderen bloot stonden. Hij weet niet waar zijn vrouw is. Ostende, 1 Sept. (Reuter.) De Indé- pendance Beige meldt dat de Duit schers de omstreken van Brussel versterken. Het kerkhof wordt her schapen in een versterking. Te Leuven hebben de Duitschers twee Jezuïeten, professoren aan de aan de universiteit doodgeschoten. Een dertigtal venters van dagbladen waarin Duitsche wreedheden vermeld stonden, zijn, op karren gebonden, naar Biussel gevoerd en eerst los gelaten dank zij de tusschenkomst van een Nederlandsch burger. De Duitsche gouveneur van Brussel heeft de uitzetting binnen een etmaal van de te Brussel woonachtige Engel- schen bevolen. Dezen hebben een pro test ingediend bij den Amerikaanschen gezant. De Duitschers in België. Antwerpen, 2 September. Om half vier in don morgen is opnieuw een Zeppelin boven de stad verschenen. Het luchtschip werd op geweerscho ten en geschutvuur onthaald. Antwerpen, 2 September. De Zeppe lin kwam uit het Noorden en stevende in Zuidelijke richting. Het luchtschip wierp een bom op den spoorweg, zonder schade aan te richten. Van de huizen in den omtrek sprongen alleen de ruiten. Nadere inlichtingen behelzen echter, dat de Zeppelin ook tien huizen ernstig heeft beschadigd. Achter deze huizen zijn nog vijf bommen gevallen, die groote gaten in den grond geslagen hebben zonder schade te veroorzaken. Men meent, dat het luchtschip, licht getrofl'en, door hot vuur uit de forten, terzelfdertijd 8 of 9 bommen heeft laten vallen om te ontkomen. Een Zeppelin boven Antwerpen. Antwerpen, 2 Sept. (Reuter.) Te 3.36 vloog opnieuw een Zeppelin boven Antwerpen, die met geweren en ge schut werd beschoten. De Zeppelin bewoog zich van het noorden naar het zuiden. Een bom viel op de spoorlijn, doch veroorzaakte hier geen schade. Volgens latere inlichtingen zijn in het geheel tien huizen ernstig sehadigd. Achter deze huizen liet de Zeppelin nog vijf bommen ineen weide vallen, waar zij groote gaten in den grond sloegen zonder verdere schade aan te richten. Men vermoedt, dat het luchtschip geraakt is door het vuur uit de forten de bemanning liet achter elkaar acht of negen bommen vallen om vlugger te kunnen ontsnappen. De strijd in West-, Noord en Noordoost Frankrijk. Het officieele Fransche bericht over du krijgsverrichtingen in Noord- en Noordoost Frankrijk en het telegram uit het Duitsche hoofdkwartier, beide opgenomen in ons vorig nummer, en, wat het eerste betreft aangevuld door een nader telegram in dit nummer, vereischen eenige toelichting en ver gelijking. Vooreerst zeggen de Franschen in Fransch Lotharingen voordeelen te behalen, terwijl de Duitschers ver klaren, den strijd voort te zetten. Het eenige positieve nieuws, al weer eenige dagen oud, was dat Manon- villers, een sperfort ten O. van Luné- ville, door de Duitschers veroverd was. In Fransch Lotharingen zouden nu de beide uit Elzas-Lotharingen opgerukte Duitsche legers, dat van den kroonprins van Beieren en dat van generaal-veldmaarschalk van Heeringen staan. Meer naar het Noorden zou dan, volgens het telegram uit het Duitsche hoofdkwartier, het derde Duitsche leger, onder bevel van den Duitschen kroonprins, den opmarsch naar en over de Maas voortzetten. Dit leger, dat naar men weet Longwy veroverd heeft, had van de grens een langeren weg af te leggen, om de Maas te be reiken, dan het meer Westelijk ope- reerende Duitsche leger onder bevel van den hertog van Wurtemborg. Het heeft de bezetting van Montmedy, bij een uitval krijgsgevangen gemaakt eu de vesting ten val gebracht. Ten N. van Verdun moet het bezig zijn de Maas over te trekken. Van een herhaling van den aanval van een Fransch leger van den kant van Ver dun is niets gemeld. De aanval is door de Franschen als een over winning voorgesteldde Duitschers zeggen, dat hij is afgeslagen. Het - naar de orde, die w(j nu volgen vierde leger van den hertog van Wurtemberg heeft, ook volgens het bericht uit het Duitsche hoofd kwartier, nadat het naar men zich herinneren zal ten Z.O. van Mézières met een breed front (gedeeltelijk?) de Maas was overgotrokken, tegenslag gehad en werd door de Franschen (een overmacht, zeggen de Duitschers) over de rivier teruggedreven. Nu zou het weer over de Maas zijn gezet en optrekken tegen de Franschen, die aan de Aisne staan. Voordien werd het fort Les Ay velles genomen, dat men ten Z.W. van Mézières moet zoeken. Dan komt men in steeds meer Westelijke richting, aan het leger van den generaal-veldmaarschalk ba ron von Hausen, die het Fransche leger in den eersten grcjteu slag door een flank-aanval tot den terug tocht moet hebben gedwongen. Dit zal hetzelfde leger zijn, dat volgens officieel Fransch bericht van Zaterdagnacht den Franschen slag leverde in de streek van Signy, Por den en Launois. Moet men nu het bericht uit het hoofdkwartier geloo- ven, dan zijn bij dien strijd de Franschen ook hier in hun centrum een aanmerkelijk eind teruggedreven tot Rethel, ten N.O. van Reims aan de Aisue gelegen, dezelfde rivier, waarheen ook het leger van den her tog van Wurtemberg de Franschen ten slotte heeft opgedreven of is ge volgd. Op den Noordelijken oever van deze rivier zal dus nu opnieuw slag geleverd worden of reeds ge leverd zijn. Het zesde Duitsche leger, van gene raal-veldmaarschalk von Btilow, is het leger, dat de Franschen en En- gelschen bij St. Quentin geslagen heeft. Het zal dan ook een gedeelte van dit leger geweest zijn, dat de Franschen, volgens hetzelfde offici eele bericht van Zaterdagnacht, bij Guise, oostelijk van St. Quentin, zeggen over de Oise te hebben terug geworpen. Het verband tusschen dit legeren het zevende leger van generaal-veld maarschalk von Kluck ia overigens nog niet duidelijk. Men zou echter zeggen, dat de linkervleugel van het leger van von Hausen vorderingen, die door de Franschen worden erkend, heeft gemaakt in de richting van La Fère, wat veel op een omtrekkende beweging van de bij Guise opgedron gen Franschen begint te gelijken. Het leger van von Kluck zou bij deze veronderstelling op den uitersten Duitschen rechtervleugel staan en, na do Engelschen eerst bij Maubeuge en daarna ten Z.W. van Maubeuge te hebben teruggedreven, nu een flank-aanval van zwakke Fransche strijdkrachten hebben afgeslagen by Conibles (W.N.W. van St. Quentin). Dit zouden dan Fransche troepen geweest moeten zijn, die in geen verband staan met het Fransche hoofdleger,* doch waarschijnlijk uit het Westen oprukken. De Duitschers in Frankrijk. Berlijn, 2 Sept. (Wolff.) Ambtelijk uit het groote hoofdkwartier: De Fransehu vesting Givet (a. d. Maas, in de nabijheid van du Fransch- Belgischc grens) is den Sisten Aug. gevallen. Londen, 2 Sept. (Reuter, Part.) Een bijzondere correspondent van de „Daily Uhronicle", die Maandag uit een stad heeft geseind, waarvan de naam door den censor is geschrapt, meldt, dat de Engelsche troepen in het dal van de boven-Oise in een verbitterd gevecht gewikkeld waren. De Duitschers zonden groote massa's troepen naar dezen hoek van het slagveld, in de hoop, een van de groote wegen naar Parijs in handen te krijgen. De slag duurde Zondag en Maandag voort. De vijand leed reusachtige verliezen, doch won ein delijk door zijn overmacht eenig terrein. Londen, 2 Sept. De „Times" ver neemt uit Dieppe, dat Zondag een groote slag werd geleverd. Een reus achtige strijd van de achterhoede is nu waarschijnlijk gaande. Londen, 2 September. (Part.) De „Daily News" verneemt uit Boulogne, dat Amiens Maandag ontruimd werd en de linkervleugel der boudgenooten verder naar het Zuiden omzwaaide. In de buurt van St. Quentin woedde een slag. Later seint de correspondent echter, dat de strijd daar toch verondersteld wordt niet ineer dan een vuurwerk- vertooning te zijn geweest van een klein gedeelte van de Duitsche hoofd macht. De correspondent van de „Times" meldt, dat Zondagmiddag om 5 uur de Duitschers nog niet te Amiens waren. Volgens een ander telegram aan de „Times", was er in den nacht van Zondag op Maandag geen ver binding meer tusschen Amiens en Parijs. Een Duitsche vliegmachine boven Parijs. Parijs, 1 Sept. Een Duitsche vlieg machine vloog hedenavond boven Parijs en liet twee bommen vallen. De eene sprong uiteen in de rue Hannovre bij de Avenue de 1'Opéra en richtte slechts onbeduidende schade aan, de andere viel op een huis in de rue Mail en barstte niet. Zy werd teruggevonden in een kamer van de bovenste verdieping. Ze is kegelvor mig en ongeveer 20 cM. hoog. Aan de Russische-Duitsche en Russlsch-Oostenrijksche grenzen. Berlijn, 1 Sept. (Wolff.) Officieel wordt door het hoofdkwartier mede gedeeld, dat het aantal gevangenen in den slag tusschen Gilgenburg en Ortelsburg nog grooter is dan eerst bekend was. Het bedraagt zeventig duizend man, daaronder driehonderd officieren. Het artillerie-materiaal der Russen is geheel vernietigd. Berlijn, 1 Sept. (Wolff.) De keizer heeft generaal von Hindenburg, den overwinnaar in Oost-Pruisen, tot generaal-veldmaarschalk (Generaal- oberst) bevorderd en hem het IJzeren Kruis 1ste klasse verleend. De keizer zond hem het volgende telegram Groote Hoofdkwartier. Door de in den driedaagschen slag behaalde volledige overwinning over eon Russische overmacht heeft uw leger voor immer de dankbaarheid van het vaderland verdiend. Met heel Duitschland ben ik trotsch op deze daad van het leger onder uw bevel. Wilt de dappere troepen myn warme keizerlijke waardeeriug overbrengen. w. g. WILHELM I. R. De veldslag tusschen Oosten rijkers en Russen. Boedapest, 1 Sept. Het is een deel van het Oostenrljksche centrum, dat van Delsez over Tomesstof tot Hru- bieszof (aan de Bug, 30 K.M. van de Galicische grens in het Russische gouvernement Lublin) was opgerukt, gelukt zich als een wig tusschen den rechtervleugel en het centrum der Russen te dringen. Tengevolge daarvan wordt de beslissing op het noordelijke front ieder oogenblik ver wacht. Aan het oostelijke front zijn de Oostenrljksche troepen eveneens tot den aanval overgegaan. Alle be richten luiden gunstig. De slag bij Hohensteln. De „Frankf. Ztg." bevat de volgende mededeeling van zijn oorlogscorres pondent over den slag bij Hohenstein, in Oost Pruisen, waarin volgens de berichteu van den Duitschen geueralen staf, 70.000 Russen, onder wie 300 officieren, gevangen werden genomen. De correspondent zegt: In een harden strijd, die drie dagen duurde, behaalden de Duitsche legers een groote overwinning op de voort- dringende Russen. De Russische troe pen wilden van Hohenstein, dat zij twee dagen bezet hadden, naar Osterode en Duitsch-Eylau voortruk ken. Bij Hohenstein werden zij tegen gehouden door een landweerdivisie, in het zuiden ondersteund door de rechter nevendivisie, in het noorden door een uit Allenstein opdringend (Hieruit zou dus blijken, dat Allen stein, volgens Russische berichten over Londen door de Russen bezet, in handen der Duitschers moest zijn.) De zuidelijke divisie greep over Neidenburg met sterk gebogen rech tervleugel de Russen aan, terwijl de Duitsche troepen uit het Noorden over Allenstein, Wartenburg en Bi- schofsburg met een sterken linker vleugel-aanval de Russen aangrepen. Zoodoende waren de Russen aan drie zijden omringd, en werden zij, na een hevig gevecht teruggeslagen naar het Oosten en Zuidoosten in de Masurische meren en de moerassen. In Hohenstein zelf was de strijd zeer verbitterd. De stad was door de Russen bezet, en werd door de Duit sche artillerie beschoten, zoodat zij gedeeltelijk in brand word gezet. In de huizen en in de slooten langs den weg lagen hoopen Russische dooden, Het aantal Russische gevangenen was 7COOO, een driehonderdtal officieren en twee generaals. Bovendien werden vele kanonnen, wagens en vaandels buit gemaakt. Door deze overwinning van gene raal von Hindenburg z(jn, naar de correspondent meldt, du vijf of zes Russische legerkorpsen, die in Zuid- Oost-Duitschland waren gevallen, uit eengeslagen en vernietigd. Engelsche berichten. Londen, 2 Sept. (Eigen bericht.) De „Daily Mail" meldt: De Duitsche Keizer kwam Zaterdag te Charleroi, bezocht het slagveld, reed daarna in een auto naar Mons, en bracht den nacht door in Brussel, in het Hotel Bellevue. Het koninklijk paleis te Brussel is in gebruik bij den Duitschen gene- ralen staf. De „Times" verneemt uit Dieppe Er zijn geen Duitschers te Abbeville. Een Amerikaan, die vergunning had gekregen door Duitsche linies te gaan, verhaalde aan den „Times"- correspondent te Ostende, dat de Duitschers het stadhuis te Namen in de lucht hadden doen vliegen. De reden waarom is onbekend. De Russische infanterie. Aan een opstel van den oorlogs correspondent van de „Neue Freie Presse" ontleenen wij het volgende: „De Russische infanterist bezit nog steeds zijn van ouds beroemde taai heid. Onze strijders treffen den met de grootste moeite teruggedrongen vijand na een korten opmarsch weder aan in nieuwe verschansingen en het spel van gisteren en eergisteren begint van voren af aan. De Franschman trekt tintelend van strijdlust te velde en valt verwoed aan; wordt hij echter verslagen,dan trekt hjj zich mismoedig terug en houdt zich voorloopig buiten gevecht. De Russische soldaat gaat zonder opgewondenheid den vijand tegemoet en neemt alles kalm op als een be schikking van God. Zege noch neder laag maken hem overmoedig, tegenslag stoort zijn gemoedsrust niet, hij is gewoon te dulden en zoo duldt hij ook in den oorlog. Lang zaam, maar onverdroten werpt hij zijn verschansingen op, verdedigt ze, iaat zich eruit verdrijven en bouwt een eind verder weder nieuwe ;iede- ren voetbreed gronds moeten wij hem met ons bloed afkoopen." Dé stemming te Berlijn. De correspondent van de N. Rott. Courant verhaalt in een artikel over de stemming te Berlijn onder meer:Ten opzichte van de vloot heerschen twee diametraal tegen overgestelde meeningen. Een gedeelte van het publiek gelooft ook iu dit opzicht vast aan een goed eind, terwyl de man uit het volk over 't algemeen zich fatalistisch schikt in zijn meening, dat aan de suprematie van Engeland ter zee niet3 te doen is. Terwijl de „T&gliche Rundschau" Zaterdagavond uit het officieele bericht van Wolff nog een succes voor de Duitsche vloot wist te distilleeren, vindt men het voorgevallene in re- geeringskringon uiterst onaangenaam omdat de vloot in de laatste dagen zooveel verkenningsmaterieel verloren heeft. Men moet bedenken, dat de kleine zeer snelle kruisers een speciali teit zijn van de Duitsche marine werven. De gezonken Ariadne echter was een al eenigszins verouderde, in 1900 gebouwde bodem. Men is hier van meening, dat de schepen het slachtoffer geworden z(jn van den „vermetelen Duitsche ruiter- geest", waaraan het leger zijn groot succes te danken heeft, maar die ter zee, waar het materieel een zoo overwegende rol speelt, en waar een koel berekenende overmachtige vijand op doze vermetelheid speculeert, al te gevaarlijk is. Er gaan hier stem men van beteeken is op, die tot grootere voorzichtigheid maneu. Des niettemin. zal men later, als alle bijzonderheden over den loop van den zeeoorlog bekend mogen worden, menig brutaal stukje van de snelle Duitsche scheepjes vernemen. Het schijnt echter, dat het geluk deze moedige ondernemingen nog weinig begunstigd heeft. OP ZEE. Het zeegevecht bij Helgoland. De „Manch. Guard." ontving nadere bijzonderheden omtrent hot zeege vecht, Aa.t b(j Helgoland heeft plaats gehad/ Wij ontleenen hieraan het volgende Verleden Donderdag of Vrijdag voer een torpedojager-flottille van Harwich af, zonder bekende bestem raing. Het is later gebleken, dat deze booten die des nachts de haven verlieten de opdracht hadden gekregen deel te nemen aan een onderneming tegen een deel van de Duitsche vloot, waarvan de plaats bekend was, en waarvan een aantal kleine kruisers zich herhaaldelijk op do Noordzee waagden. In de morgenschemering, voordat de damp was opgotrokken, kwamen de Engelsche schepen nabij de plaats waar de Duitschers - onder bescher ming der forten van Helgoland wachtten. Omtrent den aanval vernam men reeds, dat de forten zich onmiddellijk met hun zware geschut in den strijd mengden. Enkele der Engelsche booten kwa men vrij dicht bij de Duitsche vloot, aanvankelijk zonder opgemerkt te worden. Zij lokten den vijand meer naar volle zee, waai- weldra Duitsche kruisers aan het gevecht kwamen deelnemen. Een der deelnemers aan het ge vecht vertelde: „Het waseenhelsch spektakelhet lijkt mij nog een wonder, dat er van de vele op ons gerichte schoten zoo weinigen doel troffen. De Duitschers schoten dan ook te hoog, en de meeste schade berokkenden ons de granaten van het kustgeschut". In dien tijd snelden de Engelsche kruisers te hulp, terwijl de kleine torpedojagers den vijand fel bleven bestoken. Gedurende het heetst van het gevecht waagden zich twee dier kleine scheepjes tusschen twee Duit schers. Zij maakten gebruik van de aarzeling dier kruisers, die blijkbaar vreesden elkander te treffen, om hun groote schade toe te brengen. Vier andere torpedojagers hadden een Duitschen kruiser bijna tot zinken gebracht, toen een grooter schip het den „coup de grace" toebracht. Een Engelscho kruiser werd niet minder dan 19 maal getroffen, doch de vier schoorsteenen en de Marconi- inrichting bleven intact; een pro jectiel drong dicht boven de waterlijn in den scheepswand, en ging dóór de pantserplaten, dwars door het schip, vlak langs eeu paar matrozen die juist uit hun kribben kwamenhet was toen kwart over vieren in den morgeu. Het zinken van de „Mainz" was het begin van het einde voor Duitschors; .het stond in lichtelaaie toen het begon tu zinken, even stak de boeg hoog boven het water uit en toen verdween het groote schip snel ouder water. is naar Amsterdam gekomenhij vertelde ons, hoe hij zijn boot, en de 15 anderen door de Duitschei sin den grond had zien boren. Het zal dan een 400 mijlen Noord westelijk van Wilhelmshafen geweest zijn, dat wij op een goeden morgen twee trawlers van onze vloot door een Duitsche torpedoboot, de „Alba tros", zagen praaien", vertelde hy. „Myn mannen wilden er eerst van door, maar de Duitscher richtte zijn kanonnen ook op ons, en daarom beval ik maar dat we rustig zouden blijven liggen. De Duitscher moest toen onze vlag zien, en wij seinden waar vandaan wij kwamen. 's Avonds hoorden wij drie kanon schoten, dat moet voor de „Omreier" en de „Waliant", van de Atlas-maat schappij te Grimsby geweest zijn Trouwens later hebben we de beman ning inWilhelmshafen teruggevonden. Des morgens om half vier er was inmiddels een groot Duitsch slagschip bijgekomen, door tweetor- jedobooten begeleid, kregen wij iet bericht dat ons een uur restte om van boord te gaan. Een poosje later zagen wij, van het Duitsche schip af, dat ons ver voeren zou, hoe de dreadnought met een zwaar kanon onze machinekamer inschootdaarop zonk onze trawler. Op den terugweg naar Wilhelms hafen zagen we een Duitsche torpedo boot mijnen strooien dat ziet men direct aan een langzaam gangetje van het schip, dat er verdacht uit ziet. Met ons honderdzestigen zaten wij kort daarna te Wilhelmshafen; onder weg kregen wij soep, overigens be moeiden de Duitschers zich niet met ons. Er waren Zweden, Nooreu, Engel schen, Russen en Deneu onder ons, die later uitgezocht en onder bescher ming hunner consulaten gesteld werden. Te Wilhelmshafen zagen wij enkele der geredde opvarenden van Magdeburg" rondloopenzij droegen de reddinggordels nog omgebonden. De Engelsche kruiser Arethusa en de torpedojagers Liberty en Laurel, die in den zeeslag bij Helgoland be schadigd zijn, zijn Zaterdag onder eigen stoom te Sheerness binnenge vallen. Van de Liberty was een stoom pijp geheel weggeschoten en een andere van beneden tot boven open gereten. De Japanners in Kiautsjau. New-York, 1 Sept. Een Reuter- telegram uit Peking meldtHier zijn berichten ontvangen, dat de Japan ners Tachien, een eilandje voor de baai van Kiautsjau, bezet hebben. Niet de Amethyst, maar de lichte kruiser Arothusa, eerst een paar dagen iu dienst gesteld, heeft volgens bericht van het Engelsche Pers bureau, in den zeeslag bij Helgoland eon voorname rol gespeeld. Aan het hoofd van een smaldeel torpedojagers werd de Arethusa door twee Duit sche kruisers aangevallen. Op een 2500 a 3000 M. duurde een half uur lang het vuurgevecht De Arethusa heeft eenige schade beloopen en eenige manschappen verloren, maar zij ver joeg de twee Duitsche kruisers. Het vervolg van den strijd kent men. De Engelsche admiraliteit verzekert, dat de meerderheid van de Engelsche torpedojagers boven de Duitsche duidelijk is gebelken. Hun schieten was veel beter. In het geheel was het verlies der Engelschen 69 en dooden gewonden. Onder de dooden zijn twee officieren van buitengewone verdienste, kapi tein-luitenant Bartlett en de luitenant Westmucott. Alle beschadigde En gelsche schepen zullen in acht of tien dagen weer slagvaardig zijn. Het succes van de onderneming is in de eerste plaats te danken aan de inlichtingen, verstrekt door de duikbooten, die in de laatste drie weken, zegt de admiraliteit, buiten gewone stoutmoedigheid hebben toond. Mijnen in de Noordzee. Naar het „Handelsblad" uit Rot terdam verneemt, heeft de kapitein van een gisteren hier van Engeland aangekomen Nederlandsch stoomschip bericht gebracht, dat gisteren een aantal Duitsche stoomtrawlers, die men overschilderd en de merken Huil en Yarmouth had gegeven, er op betrapt waren mijnen te strooien in de Noordzee. In verband daar mede besloten twee reederijen alhier, die hun schepen tijdelijk in de vaart op Newcastle hadden gebracht, daar van voorloopig af te zien. Dat Duitsche trawlers in de Noord zee mijnen hebben gelegd, heeft de Engelsche admiraliteit reeds beweerd. Men weet, dat de Engelsche ad miraliteit zooveel mogelijk de mijnen uit de Noordzee laat opvisschen. Dat werk wordt door trawlers gedaan. Zy maakte Zaterdag bekend, dat er twee, No. 61, de Tbos. W. Irvine, en No. 106, de Crathie, bij dat werk op een mijn waren gestooten en vergaan. Vijf man waren er bij om gekomen en acht gewond. Trawlers gezonken. Met eeu vijftiental andero stoom trawlers uit Grimsby en Boston waren ze op de Noordzee gaan visschen. Veertien dagen .later liepen er 160 man, met als eenig bezit de kleeren, die ze aan het lijf droegen, door Wilhelmshafen. Een hunner, een Hollander, met een Engelsche vrouw getrouwd, en reeds 32 jaar te Grimsby wonende, Doch de nederlaag der Russen in Polen zou, in verband met de neder laag bij Hohenstein en met de in Polen heerschende stemming tegen de Russen, voor deze Russische legers wel eens zeer noodlottig kunnen zijn. Met groote belangstelling wordt daar om uitgezien naar de berichten over den grootèn strijd, die tusschen Warschau en Lemberg wordt gestre den. (Zie de laatste berichten). De Algemeene toestand. Overal voorbereiding en afwachting In Frankrijk is volgens de Fransche officieele berichten een algemeen ge vecht aan den gang tusschen de Maas en Rethel. Van daar dringen de Duitsche troepen opmet kracht, maar stuiten zij op tegenstand van de Fransch-Engelsche macht, die hun wil beletten naar het Zuiden to dringen en zich tusschen de forten- linie Verdun-Toul-Epinal en de hoofd stad in te schuiven. De troepenmacht in en om die fortenlinie strijdt voortdurend tegen de drie uit het Westen aandringende legers. De Fransche belichten noemen dit een belegeringsslag. Bij een dier gevechten werd het leger van den Duitschen Kroonprins, die over Longwy voortdrong, geslagen tusschen Spincourt en Lonquyondaarentegen behaalde de hertog van Wurtenberg, die uit Belgiö voortrukt, een over winning tusschen Neufchateau en Paliseul. Het gevecht tusschen de Maas en Rethel heeft nog niet tot een resul taat geleid. Van Duitsche zijde is over den voortgang der gevechten in Frankrijk geenerlei bericht ontvangen. (Zie ech ter onder de laatste berichten). In Oost-Pruisen is het gevecht tus schen de Duitsche en Russische legers volgens de berichten van den gene- ralen staf te Berlijn belangrijker en van grooter beteekenis geweest dan aanvankelijk werd aangenomen. De nederlaag van de Russen is aanzien lijk, het aantal gevangenen bedroeg 70.000, benevens 300 officieren en 9 generaals. Dit succes op het Oostelijk gevechts terrein zal zeker van invloed zijn op de in Duitschland heerschende onge rustheid over den Russischen inval. De Duitsch-Russische grens is zeer uitgestrekt, maar door den voor sprong, die Russisch-Polen heeft is de afstand vïan het meest westelijk gelegen punt van Rusland tot Berlijn slechts 180 K.M. In Engeland en Frankrijk verwechtte men, dat onge veer tegelijkertijd met het bericht van de aankomst der Duitsche troe pen voor Parys, de Russen Berlijn zouden hebben bereikt. Maar dit zal nu wel niet het ge val zijn. De „Manch. Guardian", die nog niet de jongste berichten van den dag in Oost-Pruisen kende, zeide reeds, dat zulke verwachtingen wat heel optimistisch zijn, omdat de Russen, willen zij naai- Berlijn op rukken langs dien weg, hun flanken moeten kunnen beveiligen. Vandaar hun opmarsch over Tilsit en Ko ningsbergen. Die marsch is nu ook gestaakt, door de nederlaag bij Hohenstein, en om geen gevaar te loopen afgesneden te worden, moes ten de Russische flankdekkingen ook terugtrekken. Het gevecht dat de Oostenrljksche troepen in Russisch-Polen, benoorden Kratnik leveren tegen de Russen is eveneens nog onbeslist. Reeds zes dagen duurt de strijd voort, waarin de Oostenrijkers, volgens de berich ten uit Weenen, met grooten moed vooruit dringen. Hun pogen is de Russen tot voorby Warschau te rug te slaan. Het gevechtsfront Is daar meer dan 80 K.M. breed. Zoo (Ie Russen er in slagen de Oosten- rijksche troepen naar Lemberg terug to dr(jven is de noordelijke vleugel der Oostenrijkers, die zich ongeveer bij Ljublin bevindt, verloren. Dan zouden de Russische troepen Galicie kunnen binnenrukken, Krakau zou voor hen liggen en de inval in Duitsch land zou over Breslau kunnen wor den gesteund. MARINE EN LEGER, Do fourier mot don rang van sergeant lo vi J. H. C. Baptist van liet 21e regt. infanterie' 19 bevorderd tot sergeant-majoor-admio. 1>U h„i' 23e regt. van het wapen, in garnizoen te Eêt IN ONS LAND. Engeland en Nederland. Het Engelsche consulaat-generaal te Rotterdam deelt aan de „N. Rott. Courant" mede, dat aldaar geruchten loopen over een ultimatum, dat Engeland aan Nederland zou gesteld hebben, ten einde voor Engelsche troepen met bestemming naar Ant werpen doortocht langs de Schelde te verkrijgen. Deze geruchten zijn naar den consul- generaal mededeelt, volstrekt on waar. De koninklijke Britsche regee ring verlangt, zoo verklaart hy ver der, ten zeerste, de neutraliteit van Nederland in ieder opzicht en onder omstandigheden die denkbaar zijn, te eerbiedigen. Spoorwegdienstregeling. Vanwege de militaire autoriteit wordt medegedeeld, dat de beperkte spoorwegdienstregeling het gevolg is, in de eerste plaats van den beperk ten steenkolenvoorraad, die na 1 Augustus nagenoeg niet is aangevuld en in de tweede plaats van het feit, dat een aantal militaire treinen op verschillende stations worden gereed gehouden om eventueel onze troepen macht naar een bedreigd front te kunnen samentrekken. Zooveel doenlijk wordt naar uit breiding van 'den spoorwegdienst ge streefd, maar zoolang het gevaar voor inmenging van Nederland in den oorlog niet is uitgesloten, laat de verantwoordelijkheid van het mi litair gezag niet toe, zich te ontbloo- ten van een hulpmiddel, dat onmis baar is, om het doeltreffende strate gische gebruik der strijdkrachten mogelijk te maken. Duitsche logger binnengevlucht. Maandag kwam te IJmuiden binnen de Duitsche logger „Magdeburg" uit Einden, welke 4 weken op zee was en van een Nederlandsohen logger had vernomen dat er oorlog was uit gebroken. De schipper achtte het daarom wenschelyk een neutrale haven binnen te loopen. Weliswaar had hij voor acht dagen twee oor logsschepen en vier torpedobooten waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld - in volle vaart zien passeere», doch deze lieten het schip ongemoeid.^ De bemanning bestaat geheel uit 14 Duitschers, van wie 7 dienst plichtigen. De visscherij. Uit Scheveningeir wórdt géschre- Er komt eindelijk wat beweging in de bemanningen van de visscherij- vloot om zee te kiezen. De mee?te visschers bedingen extra voordeel, waartegen de reederlj bezwaar maakt. Deze is alleen bereid om voorschot op of het reeds verdiende loon zelf uit te keeren maar geen buitenge wone toelage. Dat men intusschen in de laatste dagen geneigd is den komenden mooien vischtijd niet on gebruikt te laten voorbijgaan is voor een goed deel toe te schrijven aan de gedragslijn van het Steuncomité 1914, dat niet gezind is steun te ver- leenen, zoolang niet vaststaat, dat de visscherij niet kan worden uitge oefend onafhankelijk van het goed dunken van de bemanningen. Algemeen is de lust om te varen nog niet, maar men verwacht, dat het met den dag beter zal worden. Uitvoer rijst uit Indië. Het verbod van uitvoer van rijst door den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indie dient om te waarbor gen, dat de inlandsche bevolking, indien rijstinvoer in Indië uit andere landen moeilijkheden mocht onder vinden in verband met de tegen woordige bijzondere omstandigheden, zich kan voeden met de fijnere rijst, die in normale tijden naar Europa wordt uitgevoerd. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwodiep, 1 Sept. Aangebracht door 20 korders te zamon T tot 5 stuks tong TOSO per stuk, 5 tot 20 stnks middeltong T0.40 per stuk, 10 tot 30 stuks kleine long TO.ÏB per stuk, en kele manden stortschol f7.00 a f9.00 per mand, I tut 2 mand klolno schol f2.60a f4.00 per mand, I tot 2 mand schar T3.00 per mand. 200 stuks pieterman f3.00 per 100 stuks. Van makreelvisschers 360 stuks makreel f4.60 per 100 stuks, 400 stuks pieterman Ti!00 stuks. per stuk. 100 stuks kleine tong i'0.15 per stuk, 6 mand kleine schol f4.00 a f5.00 per mand, U mand schar f3.00 per mand. Burgerlijke Stand van Helder, van 1 en 2 8ept. 1014. ONDEBTROU WDD.Kraft en CJ.W.BoelBums. GETROUWD F. J. Schulte en W. A. Th. uetelman». BEVALLENS. Snip-Metzelaar, z.: O. L. HUligehokken-Koater,?..; J. de Graaf-Drouger, d.; P. Klein—Koopman, M. .1. Llohorl.-Son- nenberg, z. OVERLEDEN: G. vau Hert-de Vries, 43jaar. M. de Jong-Gerdes, 31 jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. - Bij de dezer dagen te 's-Graven- e gehouden examens voor de akte Fransch L.O. zijn o. a. geslaagd de heeren J. J. Adriaanse en H. J. Marinus en de dames C. M. Kuil en M. M. P. Langendam. Oefening kweekt Kunst. Met verwijzing naar de advertentie* ons ons blad van 1 Sept. j.1. waarbij door bovengenoemde Vereen i- ging de aanvang der lessen werd aangekondigd, deelen wij mede, dal. het gymnastieklokaal der Vereeniging aanzienlijk is uitgebreid en verbeterd. In verband hiermede is het lokaal Zaterdagavond te 9 uur voor belang stellenden te bezichtigen. Haven te Nieuwediep. 1 Sopt. Aangekomen van Harllngen en trokken naar Rotterdam s.s. „Minister Tak' 2 Sept. Id. van Huil naar Harllngen 93. „WesUand". Id. van Newcastle naar Harlingen s.s.„Betsy Anna". 3 Sept. Id. van Londen naar Harllngen het Engelsche s.s. „Leouwarden". Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Grotius, uitreis, vertrok 31 Aug. van Cowes. Kon. der NederL, uitreis, vcrtr.31 Aug. van Suex. Nias, thuisreis, arriv. 31 Aug. teMarseUle. Prinses Jullana, thuisr., vertr. 31 Aug. v. Genua. Celebcs, thuisreis, arriv. 31 Aug. te Gravesend. Vondel, uitreis, vertrok 81 Aug. van Colombo. Rotterdamsche Lioyd. Kon. Holl. Lloyd. Tu ban tia, uitreis, vortrok 31 Aug. v. Lissabon. Geirla, thuisreis, arriv. 1 Sopt. te Santos. Hollandia, thuisreis, is 81 Aug. Teiientfe gepass. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Will. I, thuisreis, pass.31 Aug. St. Mïuhaels. MARKTBERICHTEN. Schagen, 3 Sept. 1914. 10 Paarden f 80.— a 1 Veulens CL— Ossen - 0.- 22 Stieren 16 Qeldekoel.- 126 Geldekoeien 36 Kalfkoolen Vaarzen Pinken Graskalveren 25 Nuchtere Kalveren Rammen 90 Schapen (magere) 730 Schapen (vette) Overnoudere 240 Lammeren Bokken en Geiten Varkens (magere) 100 Varkens (vette) p 90 Biggen 00 KonQneu ?g£E Duiven Ganzen Zwanen 600 K.Q. Boter p 50 K G. Kaas 3800 Kipeieren p. ICO Eendeieren j>. 100 Kievitseieren BINNENLAND. Callantsoog, 2 Sept. 1914. Gisteren werd bij dam 13 het lijk gevonden van een inwoner der Keeten. Vermoedelijk is levensmoeheid de drijfveer geweest, dat de ruim 80-jarige man, J. Langereis geheeten, een eind aan zijn leven heeft gemaakt. De kermis, die hier van 't jaar gehouden zou worden op G, 7 en 8 September is door B. en W. tot nader te bepalen datum uitgesteld. Ds wethoudersbenoeming te Amsterdam. De heer W. H. Vliegen, in de plaats van den heer Delprat tot wothouder jekozen, heeft, naar wij vernemen, jesloten zijne benoeming niet te aan vaarden. De heer Vliegen heeft aan den burgemeester schriftelijk mede gedeeld, dat hij geen principieel be zwaar heeft tegen de aanvaarding van het wethouderschap, maar dat hij, daar de verkiezing van gisteren voor den Raad blijkbaar een verrassing was, den Raad in de gelegenheid wil stellen door een nieuwe verkiezing zijne benoeming ai dan niul te be krachtigen. Door een trein overreden. Gistermorgen ongeveer liuimegfii is de laudweerkorporaal Wiggers de Vries, ingezetene van Bussum, door een van Amsterdam komenden snel trein bij de Karnemelksloot ouder Naarden overreden. De dood trad onmiddelijk in. Het ongeluk ontstónd doordat De Vries couranten wilde oprapen, door passagiers van een naar Amsterdam gaanden trein voor de militairen op de spoorbaan ge worpen. DE WEEK. 1 September. De wijze, waarop Koninginnedag 1914 in Nederland is „gevierd", gaf een beeld van de stemming, die thans —"in de gegeven, droevige crisis-omstandigheden gelukkig du overgroote meerderheid van ons volk bezielt en beheerscht. Van „viering", in den zin van luidruchtig festijn, was ditmaal op nadrukkelijk ver langen der Koningin zelve geen sprake. Ditmaal hoorde men in du straten geen getoeter on gefluit en gejoelde orgels zaagden en dreun den niet. Er liepen geen verkleede kerels en vrouwen rond met centen bakjes en gore papiertjes, waar „nati onale rijmpjes" op gedrukt. De café's waren even doodsch en driekwart- j, althans in de middaguren, als uu op alle andere dagen, 's Avonds kwamen er na den zwoel-loomun dag op de terrassen wat leven digheid. Maar niets ongewoons. De politie had geen vingers vóór de oogen te houden wanneer er een passeerde die zich door valsche prik kels in fuifstemming had gebracht. Men zag nergens gehos. Overal een rustig-kalme stemming. Wèl hingen hier en daar vlaggen uit de huizen; het „dundoek"- werd nauwelijks be wogen door een ras-voorbijgaand Augustus-koeltje. Wèl zag men nu en dan oranje-strikjes in knoops gaten. De behoefte om aldus t,u „getuigen" op den vier-en-dertigsten geboortedag van onze Koningin in dagen van crisis en nog steeds drei gend gevaar zich eene Landsmoeder toonend in den besten, waren zin van dat woord, te „getuigen" van onzen eerbied en vereering voor du hooge Vrouwe, die allen thans een voorbeeld van plichtsbesef en toewij ding van het algemeen belang is zij was velen te sterk. En men mag er zeker van wezen, dat mochten zelfs deze blijken van feestelijk ver toon op Koninginnedag, in strijd zijn met den wensch van H. M., onze Koningin er allerminst door gekrenkt zal zijn. Mij moet de bekentenis van het hart, dat zulk gedenken van den jaardag der Landsvrouwe me vrij wat sympathieker was dan de manier, waarop dit in normale tijden geschiedt. Zeker, - 't kan wat fees telijker, wat vroolljker en kleurigur. En wij allen hopen, met president Goeman Borgesius in zijn hulde-rede aan H. M. op 31 Augustus, bij de opening der Parleraents-zittiug, toen gehouden (voor de eerste maal sinds de laatste Augustus-dag een nationaal feest is, neen, voor de eerste maal sinds het herstel onzer onafhanke lijkheid vergaderde ons Parlememeut op de kentering tusschen Augustus

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2