HELDERSCHE COURANT PURALIMENTO'S No. 4359 ZATERDAG 5 SEPTEMER 1914 42e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad zijn opgenomen 1. Raadsoverzicht. 2. Feuilleton. De Algemeene toestand. Met onmiskenbare duidelijkheid teekent zich op het Westelijk oorlogs veld de toestand af. Voor de uit het noorden en noord oosten oprukkende Duitsche legers, die van de generaals Von Kluck, Von Hausen, Von Bülow, den hertog van Wurtemberg en den Duitschen kroonprins trekken de Fransche troepen geregeld terug. Zij ontwyken echter den grooten slag, laten den vijand niet de gelegenheid hem in een beslissend gevecht te mengen, maar volgen een taktiek, die bestaat in terugtrekken en tijd winnen. Zy gedragen zich dus naar het oude woord dat Vondel zijn Gysbreght in den mond legde „Een vijant wint genoegh, al wint hij niet dan tijt". Door dit ontwyken van den slag wil de Fransche generalissimus blijkbaar voorkomen, dat zijn troepen vernietigd wordeiy voordat de ves tingen aan de Fransche oostgrpns zyn ingesloten. De bedoeling toch van den Duitsche generaleu staf moet zijnhet Fransche noorderleger te verslaan, en dan de troepen die tot het leger van de Vogezen behoo- ren, van twee zijden aan te vallen. Maar generaal Joffre heeft ver moedelijk nog een tweede doel met zijn terugwijkende beweging. Hij wil de Russen de gelegenheid geven om steeds verder in Oost- Pruisen door te dringen, zonder dat de Duitsche troepen, die thans in Frankrijk zijn, tegen de Russischen bondgenoot kunnen worden afge zonden. Het is te begrijpen, dat deze tak tiek de Duitschers ongeduldig maakt. Het is toch een Duitsche opvatting van oorlogvoeren, om met groote snelheid den vijand op te zoeken, hem zoo mogelijk te omsingelen, en dan te vernietigen, dat wil zeggen tot het nederleggen der wapens te dwingen. Dat deed het Duitsche leger in 1870 bij Sedan, dat schijnt het thans weer, onder Von Hindenburg, waar, volgens de stafberichten nu reeds 90,000 Russen, zijn gevangen genomen. Het schijnt de bedoeling van gene raal Joffre te zijd, dit te voorkomen, door haudig manoeuvreeren den vijand steeds verder in het land te lokken, zonder hem gelegenheid te geven een grooten slag te slaan en de te genover hem staande legers tot de overgave of tot de vlucht te nood zaken. In meer dan een opstel over Duit sche taktiek is die strydwyze der Duitsche legers uiteengezet, een strydwyze, die door Napoleon I het eerst werd toegepast, en door Von Moltke tot de uiterste consequenties werd doorgevoerd. Zoolang de legers uit huurlingen bestonden, moesten de groote veldslagen met de aan zienlijke verliezen worden verme den; het troepen materiaal was te kostbaar en de kunst van den veld heer bestond er in, om door handig, gekunsteld manoeuvreeren het doel van de operaties te bereiken. Doch de invoering der volkslegers gaf een steeds toenemend menschenmateri aal, zoodat verliezen niet meer zulk een groote rol speelden, en de ont stane openingen.gemakkelijker kon den worden aangevuld. Bovendien gaf de nieuwen gevechtswijze, het optreden in lange, dunne tirailleur- linies, een meer individueel karakter aan het gevecht, waardoor de kunst matige, moeilijk te leeren evoluties van de gesloten aanvalskolonnes ver vallen konden, en de opleiding ge makkelijker en vooral sneller ging. En sedert was voor de groote veldheeren het doelden vijand snel en met groote overmacht aan te vallen, om hem door omsingeling tot overgave te brengen, of te ver nietigen. Geheel op dezelfde wijze als de Duitsche legerautoriteiten handelen de Oostenryksche. Deze hebben voor den strijd tegen Servië slechts een klein gedeelte hunner macht afge zonderd, doch keeren hun grootste macht tegen Rusland. •En nu is het verschil, dat. de Duit sche troepen in Frankrijk steeds vooruitrukken, en dat de Oostenrijk- sche troepen tegenover de Russen steeds moeten wijken. De Oostenryk sche rechtervleugel vooral heeft duch tige klappen gehad, zoodat zelfs Lem- berg, de hoofdstad van Galicie, in handen der Russen gevallen is. Maar ook de linkervleugel, van generaal Dankl, die tot dusver steeds zege vierend vooruitrukte in Russisch Polen, schijnt thans by Ijubliu een nederlaag te hebben geleden, waarbij duizend gevangenen en acht kanon nen in handen der Russen vielen. Het is duidelijk, dat die taktiek vooral moet worden gevolgd in een strijd met twee en meer fronten, zooals die thans wordt gevoerd. De groote macht moet eerst tegen den belangrijksten en gevaarlijksten tegen stander worden aangewend, om dien te verslaan, en de gelegenheid te vinden zich vervolgens op den ande ren tegenstander te werpen. Men moet het er zelfs voor over hebben, dat deze een eind in het land binnen dringt, en het zou een fout zijn zich daardoor te laten laten verleiden, om de krachten te verbrokkelen. Het doel der Duitsche legers moet dus zyn, de Franschen eerst te verslaan, met de geheele macht waarover kan worden beschikt, om vervolgens de Russische troepen aan te vallen. De door generaal Joffre gevolgde taktiek maakt de uitvoering van dat plan moeilijk. De geheele, volkomen nederlaag der Fransche noorderarmee is ondanks de herhaalde krachtige aanvallen niet verkregen, wijl de Fransche legers terugtrekken, voor dat de aanval noodlottig voor hen zou kunnen worden. Parijs. Parijs, 3 September. (Reuter). De president van de Republiek en de regeering hebben besloteu het vol gende manifest tot het land te richten Franschen! Sedert eenige weken zijn onze troepen in verbitterde ge vechten met het vijandelijke leger gewikkeld. De dapperheid van onze soldaten heeft hen op verschillende plaatsen besliste voordeelen doen bohalen, doch in het Noorden heeft de druk van de Duitsche strijdkrach ten ons tot den terugtocht gedwon gen. Deze toestand legt den president der Republiek en de regeering een smartelijke beslissing op. Öm te waken voor het nationale welzijn "en de publieke organen zien zij zich voor het oogenblik verplicht uit Parijs te vertrekken. Onder leiding van zijn voortreffe- lijken bevelhebber zal het Fransche leger vol moed en vuur de hoofd stad en haar vaderlandlievende be volking tegen den overweldiger ver dedigen. De oorlog moet echter tegelijkertijd op het overige gedeelte van ods grondgebied worden voortgezet. Zon der vrede of wapenstilstand, zonder rustpoos of zwakheid zal de heilige strijd voor de eer van de natie en het herstel van het geschonden recht worden volgehouden. Geen van onze legers is tot wijken gebracht en zoo sommige gevoelige verliezen geleden hebben, dan zijn de leege plaatsen onmiddellijk weer aangevuld. Het oproepen der rekru ten verzekert ons voor het vervolg nieuwe manschappen, nieuwe krach ten. Volhouden en vechten, dat moet het wachtwoord der verbonden legers van Engeland, Rusland, België en Frankrijk zijn. Volhouden en vechten, terwijl op zee de Engelschen ons helpen om de gemeenschap onzer vijanden met de overige wereld af te snijden. Volhouden en vechten, terwijl de Russen voortgaan op te rukken om aan het hart van het Duitsche ryk den beslissenden stoot toe te brengen. Het is de taak van de regeering der Republiek, om dezen hardnekki- gen tegenstand te leiden. Overal zullen de Franschen voor de verde diging van hun onafhankelijkheid opstaan, maar om aan de geweldige worsteling kracht en afdoendheid te verzekeren, is het noodzakelijk, dat de regeering vrij blijft om te han delen. Op verzoek van de militaire over heid heeft de regeering dus haar zetel voor het oogenblik naar een punt van het grondgebied overge bracht, waar zij in ongestoorde ver binding met het geheele land kan blijven. De tegeering verzoekt de leden van liet parlement zich niet te ver van haar te verwijderen, opdat zij met hun medeleden een symbool van de nationale eenheid kunnen blyven vormen. De regeering verlaat Parys eerst, nadat zij de verdediging van de stad en het versterkte legerkamp met alle in haar macht staande middelen verzekerd heeft. Zij weet, dat zij de bewonderenswaardige Parijsche be volking niet tot kalmte, vastbesloten heid en koelbloedigheid behoeft te vermanen. Hier toont men steeds aan de meest verheven plichten te voldoen. Franschen! Laat ons waardig blij ven onder deze tragische omstandig heden. Wy zullen ten slotte de over winning behalen. Wij zullen haar behalen door een nooit te verslappen wil, door te volharden en door te zetten. Een volk, dat niet wil onder gaan en dat om zijn bestaan te red den voor geen beproevingen en voor geen offers terugdeinst, kan er zeker van zyn te zullen overwinnen (Volgen de handteekeningen van Poincaré en van alle ministers). De strijd in West-, Noord en Noordoost Frankrijk. Londen, 3 September. (Reuter.) Een telegram uit Parijs behelst, dat de overbrenging van den zetel der regee ring uit zuiver militaire overwegingen is geschied, nu Parijs de spil van de krijgsverrichtingen der beide legers geworden" is. De legers opereeren in den omtrek en uit de versterkingen zal men wellicht een van de vleugels van de bondgenooten kunnen steunen. Parijs zal met de uiterste kracht verdedigd worden. Ofschoon een aan val altyd mogelijk is, schijnen de laatste berichten dien voor de meest nabije toekomst onwaarschijnlijk te maken. Het overbrengen van den zetel der regeering werd voorzichtig geacht, om uitoefening van het gezag in het geheele land te verzekeren. De Liberté schrijft: Men kan zeg gen, dat de oorlog in het tweede stadium is gekomen. De Franschen zijn aan de eene zijde tot de poorten van Parijs teruggedreven, aan de andere zijde houden zy de poort van Lotharingen stevig toegegrendelil. De Fransche legers staan nog te Parijs en te Nancy. Zij zyn terug getrokken, doch niet overwonnen. De Duitsche linie breidt zich eveneens van de Seine tot de Moezel uit. De verbindingslijnen strekken zich uit tot den Rijn, maar terwijl de voorhoede Parijs nadert, is Berlijn in onrust over de bedreiging van den inval der Russen. Het versterkte Parijs van 1914 is ook niet meer het ver sterkte Parijs van 1870. Op het oogenblik beschermt een gordel van groote forten Parijs, op een afstand, welke een belegering eerst mogelijk maakt, wanneer er 700.000 man voor gebezigd worden. De Liberté schijnt verder tegeloo- ven, dat de Duitschers besloten zijn tot een krachtigen aanval op een sector. Het blad zegt, dat deze onder neming een afdoende bescherming van de flanken en den rug van de aanvalskolonne vereischt, en dat zij met een halve belegering gelyk staat. Gekneld tusschen Parijs en het Fran sche leger in het binnenland, dat geheel vrij is in zijn bewegingen, zullen - aldus besluit de Liberté de Duitschers niet kunnen .slagen, indien elk zijn plicht doet. Maar wat er ook gebeure, de oorlog zal worden voortgezet en de Fransche legers zullen stand houden. De militaire medewerker van het Journal des Débats gelooft, dat weldra een groote slag zal plaats hebben in den omtrek van de forten van Parijs. Berlijn, 3 September. (Wolff.) Aan gaande de beteekenis van de over winning bij St. Quentin, die generaal- veldmaarschalk von Bülow den Sisten Augustus behaalde, melden de oor logscorrespondenten uit het groote hoofdkwartier, dat bij St. Quentin 4 Fransche legercorpsen en 3 Fransche reservedivisies in het veld stonden. Zij werden volledig verslagen en worden nu krachtig vervolgd. De slag was verwoed en duurde 2 dagen. De concentrische opmarsch der Duitsche Westerlegers gaat onafge broken voort. Elke dag brengt nieuwe successen, welke evenwel slechts bericht worden, als zij van beslissende beteekenis voor den geheelen gang der krijgsverrichtingen op het Weste lijke oorlogsterrein zijn. Londen, 3 September. (Reuter Part.) Een correspondent van de Daily Chronicle seint uit een plaatsje in het Somrne-departement, dat het vierde Duitsche leger, dat gedurende twee dagen getracht heeft de Engel- sche strijdmachten te verpletteren, ontzaglijke verliezen heeft geleden. De strijd op Maandag was niet minder verwoed dan die op Zondag. De grootere voortreffelijkheid van het Engelsche geschutVuur en de dapper heid van de Engelsche infanterie heeft het aan de Engelschen mogelijk gemaakt, hun taak, den opmarsch der Duitschers te vertragen, te vol brengen. Geen enkel leger zou be stand zijn geweest tegen verliezen, als door het Duitsche deze laatste dagen zijn geleden. Geheele infanterie divisies werden weggevaagd. De Duitsche infanterie heeft haar elan verloren en is niettegenstaande de pogingen van de officieren enkele malen op de vlucht geslagen. Londen, 3 September. (Reuter Part.) Een correspondent van de Daily Mail, die seint uit een plaats in Frankrijk achter de Engelsche linie, verhaalt van een ruiteraanval door het 9e lansiers, die te vergelijken was met de beroemde charge bij Ba- laclava (den beroemden rit der zes honderd, in den Krim-oorlog.) Bij een gevecht, dat plaats vond dicht bij de Belgische grens, leden de Engelschen zware verliezen door granaat kartetsen, die werden gewor pen uit een battery van elf kanonnen, die in een bosch waren opgesteld. Urenlang bleef dat geschutvuur aan houden, altijd met moordende uit werking voor de Engelschen. Toen deden de lansiers hun held- haftigen aanval. Het regiment moest gedurende den rit niet enkel het directe vuur van de bewuste batterij doorstaan, 'maar tevens een hagel van projectielen uit andere vuur monden. Doch niets kon de charge stuiten; de lanciers bereikten de battery, sabelden de kanonniers neer, maakten de kanonnen onbruikbaar, en reden toen terug. Op dien terugrit leden zij zelfs nog grootere verliezen dan bij den aanval. Berlijn, 3 Sept. (Wolff.) Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld: Bij de vermeestering van het hoog in de bergen gelegen sperfort Givet hebben, evenals bij Namen, de door Oostenrijk toegezonden zware motor batterijen door hun bewegelijkheid en zekerheid van schot hun voor treffelijkheid bewezen. Zij hebben ons uitstekende diensten bewezen. De sperversterkingen bij Hirzon, Ay velles, Condö, La Fère en Laon zijn zonder strijd vermeesterd. Daar mede bevinden zich alle sperverster kingen in Noord-Frankrijk, behalve de vesting Maubeuge, zich in onze handen. De aanval op Reims is begonnen. De kavallerie van het leger van maarschalk Kluch is tot in de na bijheid van Parijs gekomen. Het vvestelyk leger is voorbij de Aisne-linie vooruitgedrongen en zet zijn opmarsch naar de Manie voort. Enkele afdeelingen der voorhoede hebben de Marne reeds bereikt. De vijand trekt voor de legers van de veldmaarschalken Kluck, von Bülow," von Hausen en de hertog van Wurtemberg terug op den oever der Marne. Het leger van den Duitschen kroon prins heeft den vijand, die, steunende op Verdun, tegenstand bood, in zui delijke richting teruggeworpen. De legers van den Kroonprins van Beieren en don generaal veldmaar schalk von Heeringen hebben nog altyd een krachtigen vijand in de versterkte stellingen in Fransch Lotharingen tegenover zich. In den Boven-Elzas hebben Duit sche en Fransche afdeelingen gere geld voeling met elkaar. w. g. VON STEIN, kwartiermeester-generaal. Berlijn, 4 September. Toen de groote slag tegen de aanvallende tien Fransche legerkorpsen werd geleverd, kon de Keizer het niet meer in het hoofdkwartier uithouden. Hij snelde naar het front en bracht den nacht door te midden van de troepen. Op Sedandag 2 Sept. vond - naar een oorlogscorrespondent van de Vos- sische Ztg. meldt op het slagveld by Sarbey de ontmoeting plaats van Keizer en Kroonprins. Ontzaglyke geestdrift ontstond by de troepen, overal waar de Keizer langsreed..De BLIKGROENTEN, Vruchten in flac., Gcloiön, Jams, Tafeizuren en Limonades zijn zuiverder en smakelijker en toch niet duurder dan andere prima merken. De geneeskundige Commissie Prof. Dr. P. RUITINGA, Prof. Dr. R. K. SALTET, Prof. P. v. d. WIELEN, Hoogleeraren aan do Amstord.ünivorsiteit, geeft U d liyglOnisc_. der artikelen. Gegarandeerd vrij van kleur stoffen en conserveermiddelen. Hpniithi Fabriek van Veiduurzaamde Laiensmiddelan inltidan. Keizer begaf zich ook naar het regi ment koninklijke grenadiers no. 7, dat door prins Oskar wordt aangevoerd. De Keizer hield een toespraak tot de troepen. Het was een aangrijpend oogenblik; de ondergaande zon ver lichte het slagveld en uit de richting van Verdun duurde het kanongebulder voort. De toespraak van den Keizer werd met „Hoera" en het volkslied beant woord. Een Duitsche aeroplane gevallen. Parijs, 4 Sept. Uit goede bron wordt gemeld, dat een Duitsche aeroplane gisteravond vijf uur gevallen is te Vincennes. De Duitsche Opmarsch. De oorlogscorrespondent van de „Daily Chron". Philip Gibbs, die zich achter de linies der Fransche en Engelsche legers bevindt, schrijft onder dagteekening van 2 September een uitvoerig relaas van den lang- zamen terugtocht der verbonden legers voor de reuschacbtige opruk kende strijdmacht der Duitschers. Hij beschrijft hoe die Fransche en Engelsche legers sedert Zaterdag in voortdurenden strijd zijn, steeds achterwaarts trekkend voor een overmachtigen en on weerstaan baren vijand, maar nimmer zich op een eigenlijken terugtocht bevindend. Geen achterhoedegevecht wordt gele verd, maar met het front voortdurend naar den vijand, wien hevige verliezen worden toegebracht, trekt men achter waarts. Voor de bevolking van Parys en voor geheel Frankrijk schijnt het een geweldige ramp te zyn, deze snelle ongelooflijke opmarsch van dat groote leger, dat niets tot dusver kon tot staan brengen. Maar niettemin is de correspondent nog vol vertrouwen, na alles wat hy goaien heeft, dat volstrekt nog niet alles verloren is, dat er integendeel nog hoop is op overwinningen, die de Duitsche op marsch in een groote nederlaag kunnen veranderen. Die geest bezielt trouwens ook het Fransche leger. „Wij zullen winnen", zeggen de mannen, hoe ver ze ook teruggedrongen worden. „Wij leiden den vijand naar zijn vernietiging. Weldra zullen zij in een doodelijke val zijn, waaruit ze niet zullen ont komen." Zulk een geest zal ten slotte moe ten overwinnen, meent de correspon dent. „Alles gaat goed. Gij kunt van een terugtocht spreken. Maar we trekken terug in goede orde en hou den ons doel in het oog." Ook deze correspondent schrijft dat de Britsche strijdmacht onder sir John French aan den linkervleugel vooral den druk van do Duitsche legers had te doorstaan. Zaterdagmiddag, zoo zegt hij, werd de strijd langs de geheele linie hervat. De Duitsche voorhoede had toen on dersteuning gekregen van versche legercorpsen uit België. Ton minste een millioen man rukte voort met ongeëvenaarde hardnekkigheid op de verbonden legers aandringend! De vijandelijke cavalerie overstroomde het land, escadron na escadron, gelijk de bereden horden van Attila, maar gewapend met de doodelyke wapens der moderne oorlogvoering. Hun artillerie was sterk en hun colonnes rukten voort onder de dek king van het geschut, niet als een leger, maar meer als een voorbewe- gende natie. Echter niet langs de geheele linie drongen ze met gelijke kracht op. De vijand vormde als het ware een ram, waarvan de punt gericht was op het hart van den Engelschen vleugel, welks basis St. Quentin was. Het was onmogelijk dit geweld te weerstaan. Als de Britsche strijd krachten hadden volhard, zouden ze doodgedrukt en uiteengeslagen zijn. „Onze kanonniers" deden uitnemend werk en overstelpten de' Duitsche kolonnes met doodelijk vuur. Maar zooals één van hen den correspon dent zeide; „Het gaf niets. Zoodra we een troep hadden vernietigd, kwamen er anderen, colonne na co lonne en door hun aantal konden we niets doen om hen tegen te houden. Do spoorweg was vernield en de bruggen waren opgeblazen op de lijn Amiéns naar Parijs en de zijlijnen van Dieppe. Vechtende trokken na deze voorzorg de Britsche troepen terug tot bij Compiègne. De linie van de verbondenen had nu een V- vorm gekregen. Intusschen had echter generaal Pau, die den rechtervleugel aanvoerde, een geweldigen aanval te doorstaan en ondanks den meest dapperen en hard- nekkigen weerstand moest generaal Pau ten slotte op Laon en La Fère terugtrekken. Uit het relaas van dezen oorlogs correspondent over het gebeurde in den aanvang van deze week, dat nu bij den snellen voortgang der gebeur tenissen alweer verouderd is, en waarop we dus niet verder zullen ingaan, blijkt wel dit, dat de positie voor de bondgenooten nog verre van wanhopig is en dat hun legers, hoe zwaar ook getroffen en hoe zeer ook gedwongen om terug te trekken, nog volkomen intact zyn. Berlijn, 4 Sept. (W. B.) De „Voss. Ztg." verneemt van het groote hoofd kwartier De onafgebroken op elkaar volgende overwinningen, zonder dat men van een nederlaag verneemt, zouden bijna wantrouwen kunnen wekken, en heli- ben dat in het buitenland dan ook gedaan. Daartegenover kan de Generale Staf de uitdrukkelijke verklaring afleggen, dat geen enkele nederlaag der Duitschers, op welke plaats ook, is voorgokomon, die verzwegen is. Op de dagelijks bij honderden inkomende verzoeken deelt het leger bestuur mede: Het is onmogelijk de verliezen, in de steeds zoo snel op elkaar volgende gevechten, met het resultaat vandiegovechteneenigs- zins vertrouwbaar bekend te maken. De verliezen van den vijand aan dooden en gewonden zijn steeds tal rijker dan de onze. Weder een vliegmachine boven Parijs. Parijs, 8 Sept. Een Duitsch militair aviateur heeft heden te 12 uur 45 eenige bommen geworpen in dicht bevolkte wijken van het Oosten van Parijs. Zij hebben echter slechts on beduidend schade aangericht. Hij wierp ook een brief naar be neden, gewikkeld in een Duitsche vlag, die bezwaard was met een zak zand, waarin werd gezegd: „Het Duitsch leger staat voor de poorten van Parijs. Er rest u niets anders dan u over te geven." De gevechten in Frankrijk. Berlyn, 3 September. De berichten over de gevechten in Noord-Frankrijk worden in de Berlijnsche bladen zoo opgevat, dat daarmede de weerstand van het Fransche leger gebroken is, daar de Franschen thans niet meer over actieve troepen beschikken, die nog niet verslagen zijn. De „Yoss. Ztg." schrijft: „Het is niet uitgesloten, dat de voorste Duit sche troepen reeds in enkele dagen voor Parijs verschijnen". „De „Voss. Ztg." zegt verder: „De beteekenis van de overwinning, die het leger van generaal von Bülow bij 'St. Quentin behaalde, blijkt uit het feit, dat vier Fransche legerkorpsen en drie reservedivisies tegenover de Duitsche troepen in het veld ston den." „De concentrische opmarsch der Duitsche legers in het westen gaat onafgebroken voort en iedere dag brengt nieuwe successen, die echter slechts gemeld worden zoo zij van beslissende beteekenis voor de ge heele operaties op het westelijk oor- logstooneel zyn." Aan de Russische-Duitsche en Russisch-Oostenrijksche grenzen. De correspondent van de Times seinde Maandag uit Petrograd (St. Petersburg) De krijgsverrichtingen van de Rus sen tegen de Oostenrijkers zijn naar bet oordeel van militaire deskundigen in een stadium gekomen, waarin de beslissing ophanden lijkt. De ver meestering van Dzhuchovitze, dat 65 K.M. ten Z. van Lemberg ligt, heeft de verbreking van de spoorweg verbinding met de forten aan de Dinester en Boekowina ten gevolge. Zoodoende is zoowel het zuidelijke gedeelte van Galicie als Boekowina van de rest van Galicie afgescheiden, behalve langs een omweg door de Karpathen. Een ijzeren ring sluit zich om Lemberg heen. De Russen in Oost-Pruisen. Berlijn, 3 September. (Wolff.) Uit het groote hoofdkwartier wordt go- meld In het Oosten oogsten de troepen onder den generaal-veldmaarschalk von Hindenburg nieuwe vruchten van hun overwinning. Het aantal gevangenen stijgt met den dag en is reeds tot 90.000 geklommen. Hoe veel kanonnen en andere zegeteeke- nen zich nog in de bosschen en moe rassen bevinden valt nog niet na te gaan. Blijkbaar is de Russische com- mandeerende generaal gevangen ge maakt. De Russische legeraanvoerder is volgens Russische berichten ge vallen. w. g. VON STEIN, kwartiermeester- generaal. Volgens officieele berichten uit Petrograd geeft de Russische regee ring toe dat in Zuid-Polen, behalve Petrikow, Konsk, Radow en Dpotow, ook de belangryke fabrieksstad Lodz door de Duitsch Öostenrljksche troe pen is bezet. De strijd in Galicië. Petrograd, 8 September. Een com muniqué van den Russischen gene- ralen staf luidt: Na een gevecht van zeven dagen is het Russische leger, zich meester makende van de zeer versterkte en vooruitgeschoven stellingen van Lemberg, op vijftien tot twintig werst ten oosten der stad, do hoofd-forten genaderd. Na een uiterst hardnekkl- gen strijd zyn de Oostenrijkers in wanorde teruggeslagen, waarbij zij hun zwaar en licht geschut, geheele artillerie-parken, veldkeukens inden steek lieten. Onze voorhoede en onze cavalerie achtervolgden den vyand, die zware verliezen leed aan dooden, gekwetsten en krijgsgevangenen. Het Öostenrljk sche leger, dat bij Lemberg optrad, was samengesteld uit het derde, elfde en twaalfde legerkorps en ge deelten van het zevende en veertiende legerkorps. Dit leger schijnt geheel verslagen te zijn. Bij de achtervolging door de Russische troepen was de vijand, die zich over de Gnita Lipa terug moest trekken, gedwongen nog 31 kanonnen in den steek te laten. De Russische troepen bewegen zich langs wegén, die vol staan met artillerie-geschut en convooien levens middelen van allerlei soort. In het geheel hebben de Russen zich bij Lemberg van honderd vijftig kanonnen meester gemaakt. Weenen, 3 September. De bladen bevestigen dat de uitslag van den grooten veldslag in Gallicie een vol komen en schitterende overwinning op het geheele noordelijke front mag worden genoemd. Op den oostelijken vleugel duurt de strijd nog voort. Alle berichten zeggen dat voorna melijk in Oostelijk Gallicie de spionage en de inlichtingen, aan do Russen verstrekt door het Russisch-gezinde deel der bevolking, onaangenaam merkbaar is. Uit Rusland. Petrograd, (St. Petersburg), 2 Sept. Naar aanleiding van de nederlaag der Russen iu het zuiden van Oost- Pruisen schrijft het Nowoje Wremla Toen Rusland zich gedwoDgen zag den strijd tegen de twee roofzuchtige Duitsche staten te beginnen, bereidde het zich op alle opofferingen, alle verrassingen voor. Niemand in Rus land rekende op een zegevierende wandeling naar Berlijn en Weenen, want wij wisten dat de wreede ver stoorders van den wereldvrede alles op het spel zetten en dat de strijd zonder genade zal zijn. Onlangs heb ben wij drie Duitsche legerkorpsen verslagenthans heeft de vyand onze twee korpsen onder den dappe ren generaal Sambonof getroffen. Wij z(in er zeker van dat deze neder laag niemand zal ontmoedigen en dat integendeel het van onze helden vergoten bloed onzen geest kracht zal geven niet slechts om overwin ningen te behalen, maar ook om be proevingen te ondergaan. Steunende op onze strijdmacht en den moed van onze soldaten zien wij vol vertrouwen den uitslag tegemoet van het werk van rechtvaardigheid, dat wij onder nomen hebben. De Retsj zegt, dat Rusland deze gedeeltelijke beproeving moedig moet dragen, want in eiken oorlog wisse len overwinningen met nederlagen af. Het blad huldigt do openhartigheid van den staf, die niets verbergt aan de natie en dat is het beste bewijs, dat Rusland en zijn bondgenooten niet ongerust behoeven te zyn. Weenen, 8 September. (Wolff.) Van do legers van Dankl en von Auffen- berg zijn totnogtoe 11,600 Russische krijgsgevangenen weggevoerd. De aankomst van nog 7000 is aange kondigd. In den slag aan de Huczwa -zijri vier van de Bug, ten X. van Lemberg, op Russisch gebied) zijn voorzoover bekend 200 kanonnen, zeer veel oor- logsvoorraad, convooi wagen, vele. automobieleu en kanselarijen te velde van het 16de Russische legercorps met belangrijke geheime documenten vermeesterd. De vijand is in vollen aftocht. Ons leger vervolgt hem met alle kracht. Men kan zeggen, dat wij tot nog toe tegen ongeveer 40 Russische divisies infanterie en 11 divisies ca valerie gestreden hebben. Ten minste de helft van deze vijandelijke strijd krachten is onder groote verliezen Ier ugge worpen. Generaal-majoor von Höfer, ver tegenwoordiger v/d. chef v/d. gen. staf. Gelijktijdig werd ook in Oost-Gali- cié hevig gestreden. Den 27sten Augustus stieten de tot afweer van do groote vijandelijke overmacht bestemde troepen langs de linie Dunajow-Busk op den tegen stander. In weerwil van het succes van de kolonnes, die uit Dunajow hoogten ten W. van Pomorzany (Oostelijk van Lemberg) vermeester den, konden de aan beide zyde van den Zloczower weg oprukkende le gerafdelingen. de vijandelijke over macht, die vooral een groot overwicht uan geschut bezat, niet tegenhouden. Den 28sten Augustus zetten de Russen den aanval ook op de ten Oosten van Lemberg strijdende troe- penafdeelingen voort. In den namid dag was een terugtocht achter de Guila Lipa (zyrivier v. d. Djnestr, ten W. van Pamorzany) en in het gebied vlak ten Oosten en ten Noor den van Lemberg onvermijdelijk, vooral daar ook onze Zuidelijke flank uit de richting van Brzezany (ten Z. van Pamorzany) bedreigd werd. De terugtocht geschiedde in vol maakte orde, zonder dat de oprukkende vijand grooten druk op ons uitoefende. Den 29ston Augustus vielen de Russen over het geheele front op nieuw aan en schoven hun troepen uit het gebied ten N.O. van Lemberg in Zuidelijke richting. Den dag daarop werd de aanval zeer veel heviger. In het byzonder van Przemylslany (tus schen Pamorzany en Lemberg) en Firlejow (ten Z. van de vorige plaats en evenals deze aan de Guila Lipa getegen) uit, heeft de vijand steeds nieuwe afdeelingen in het vuur kun nen brengen. Nadat onze troepen vergeefs gepoogd badden, om zich door offensieve bewegingen van nieuwe, ten W. van Rohatyn (ten Z. v. Firlejow, a/d, Guila Lipa) verzamelde legeraf- deelingon ruimte te maken, moesten zij naar Lemberg en Mikolajow (ten Z. van Lemberg) terugtrekken. In al deze gevechten leden onze dappëre troepen, hoofdzakelijk door de groote overmacht en door de moderne zware artillerie van den vijand, zware verliezen. De inval der Russen in Pruisen. Londen, 3 Sept. (Reuter.) Het pers bureau meldt, dat de Russen Ko ningsbergen ingesloten hebben. Petrograd, (St. Petersburg), 8 Sept. Een uitval van het garnizoen van Koningsbergen is niet geslaagd. Onze cavalerie divisies dringen ver in het binnenland van Oost-Pruisen door en vernielen de verbindings wegen. De Duitsche troepen bleven werkeloos. De inval der Russen In Galicië. Londen, 3 Sept. Het pers bureau meldt, dat de Russen by Lemberg vier Öostenrljksche legercorpsen en niet drie, zooais een telegram uit St.. Petersburg gemeld heeft - bui ten gevecht gestold hebben. Petrograd (St. Petersburg), 8 Sept. Aan het gevecht over een gedeelte van het Galicische front heeft het 12de Öostenrljksche legercorps deel genomen, dat eerst den 25sten Au gustus van de Roemeensche grens was overgebracht. Het Oostonrijk- sche leger is versterkt met talrijke lundstormtroepen. De Russen bezetten Lemberg. De Russen, zoo melden de telegram men, hebben Donderdag de stad Lemberg bezet. Lemberg was een zeer verouderde en zwakke vesting. Uit militair oogpunt mag de ver meestering van Lemberg derhalve geen wapenfeit van groote beteeke nis zijn, uit moreel oogpunt is de overwinning, door de Russen hier behaald, van des te grooter beteeke nis. Lemberg is de hoofdstad van de grootste Öostenrljksche proviDcio, van het koninkrijk Galicie en Lodomerië. Het is de zetel van de landsregee- rihg, van den keizerlijken stadhou der, do hoogste autonome beatuurs- overheid. Te Lemberg vergaderde telken jare de Galicische Landdag, het eenige parlementaire lichaam, waarin de Polen een overwegenden rol spoelden, zoodat "de Polen hem niet ten onrechte den eenigen Pool- schen Landdag noemden. Ook de Roethenen hadden wel is waar in dezen Landdag zitting en stem, doch de Polen hadden er, ook nog na de kiesrecht hervorming van Juli 1914 een meerderheid van drievierden. Lemberg was ook de zetel van het hooggerechtshof voor Oost-Gali- cië en de Boekowina. Men zal zich nog de groote hoogverraadprocessen herinneren, die hier tegen de Rus sophillen zijn gevoerd. Deze proces sen zyn nog in vredestijd, kort voor het uitbreken van den oorlog ge voerd. De jury sprak alle beklaagden vry. Van verschillende zijden zag men daarin een bewijs, dat do jury zelf Russischgezind was. Als zetel van drie aartsbisschoppen, zal Lemberg wel een unicum in Europa zijn. Alle drie bisschoppen zijn katholiek. Zij onderscheiden zich door den ritus, de ééne is Roomsch- katholiek, de tweede Grieksch-katho- liek, de derde Armenisch-katholiek. (Officieel.) Op 1 Sopt. trachtte de vijanden, die tegen ons optreden in de richting van Lubliu en Kolrn, het centrum der Russische troepen te for- ceeren, z(j werden echter geslagen en achtervolgd. Het overschot van deze colonnes is snel achteruit getrokken en heeft in onze handen gelateneen vaandel, acht mitraiileus en 1000 ge vangenen. Op 2 Sept. werden de gevechten met nieuwen kracht hervat. In de omstreken van Lemberg ver overden de Russen op 2 dezer nog 23 vuurmonden. Het Russische leger trekt steeds vooruit. ENGELAND. Londen, 3 Sept. (Part.) Dc „Daily News" meldt, dat het thans zoo goed als zeker is, dat Kitcheners tweede honderdduizend vrijwilligers vóór het eind van deze week zullen bijeen zyn. Naar ambtelijk wordt meegedeeld zyn de laatste drie dagen zesduizend man in dienst getreden. Meer Engelsche troepen. De Messagero meldt, dat te Port Saïd vijf transportschepen met 25.000 man Engelsch-Indische troepen zijn aangekomen. Engeland en de oorlog. De correspondent v. d. N. Rott. Ct. te Londen schrijft d.d. 29 Aug. De lijst van dooden en gewonden, die de regeering heeft toegezegd, laat lang op zich wachten. Dat generaal French het volhandig genoeg heeft, laat zich hooien, maar de angsten die door wachtende vrouwen in deze dagen worden uitgestaan, moeten onbeschrijfelijk zyn. De lijst zal lang zijn. Asquith had dat voorspeld. De ontzettende verhalen van gewonden, die allengs zijn losgekomen, en die de censuur met wonderlijke lank moedigheid doorlaat, doen het te be ter begrypen. De Engelschen hebben den zwaarsten stoot van den formi- dabelen aanval der Duitschers te ver duren gehad. Zij hebben hem volgens de berichten met voorbeeldigen moed doorstaan. Maar zij hebben ontzet tend geleden. De Engelschen echter, en dat is een van de omstandigheden die hun een voorsprong geven op hun tegenstanders, kunnen hun ver liezen aanvullen. Hun weerbare jon gelingschap is door de mobilisatie nog slechts gesnoeid, niet kaalgeplukt zooals die van de landen met alge- meenen dienstplicht. Honderdduizen den kunnen de Engelschen nog in het vuur brengen, ja, honderdduizen- den hebben zij reeds nu achter de hand en mocht de voorraad onvol doende blijken, dat kunnen zjj nog putten uit een ruime reserve: ik meen door een zekere mate- van dienstplicht in te voeren. Waai" zij hun eerste versterkingsleger zullen heenzenden? Zij zullen natuurlijk, zoolang de verbindingslijnen niet ver stoord zijn en men verheelt niet meer dat Boulogne en Galais in ge vaar zijn afgesneden to worden, een voudig het leger onder French blij ven aanvullen. Maar het zou mij verwonderen, wanneer zy niet trachtten een niet te onaanzienlijkestrljdmacbtin België Ite landen. Gy weet, dat de journalist van alles verstand moet hebben en

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1