Laatste berichten. Ingezonden Mededeeling. I op RIJWIEL.,RIJTUIG.» AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. 1 Fabriek Wevei. Hoogcund <OroDinteB.)| gy zult het misschien zeer bedenkelijk vinden, wanneer ik beken, dat ik over strategische kwesties altijd met de grootste schroomvalligheid schrijf en mijn leekschap daarbij pijnlijk gevoel. Hot komt mij echter voor, dat het vrij duidelijk is, dat de bezetting van Ostende met het oog op die onder neming is verricht. En dat een vijande lijk leger van daaruit samenwerkend met de Belgen in Antwerpen, de Duitschers in groote moeilijkheden zou kunnen brengen, vooral wanneer de FranBchen in hun tegenwoordige stellingen weten stand te houden, leert, dunkt mij, de kaart overtuigend. Op het oogenblik intusschen heefc men geen voldoende troepen beschik baar, maar de Indische hulptroepen kunnen ten deele spoedig verwacht worden, de Canadeesche zullen ook wel niet heel lang meer talmen, de Territoriale, die bij duizenden zich voor dienen buitenslands hebben beschik baar verklaard, kunnen binnenkort reisvaardig z4jn. Men zegt voorts rnen zegt veel dat er Russen onderweg zyn (om de Noord) naar het Westelijk krygstooneel. Het kan een bonte verzameling nationaliteiten worden, die de Duitschers daar in het Westen tegenover zich vinden. Van Japanners ln Europa is niet in ernst sprake. Engeland bereidt zich op een lang- durigen oorlog voor. De „Tiuies" voorspelt vanochtend dat het lang duren zal, omdat noch Frankrijk, noch Engeland kunnen toelaten dat zij ten onder gebracht worden. „Onze Koning", dus zegt het blad, „regeert over bijna een vierde gedeelte van het geheele menschen-ras; wij kunnen leger na leger naast onze Bondge- nooten in het veld brengen en zijn bereid dezen oorlog desnoods jaren en jaron voort te zetten. Zooals die Bondgonooten zullen wij vechten tot de geest van hetPruisisch militairisme, dat Europa tot dezen betreurens waard igen oorlog gebracht heeft, voor goed vernietigd is. Wij zullen het ongelijk, ons aangedaan, wrekerr en onzen eigen twist beslechten, ofschoon het meer geworden is een quaestie van wereld-beschaving dan een nationale quaestie." En ook de „Daily News" wijst op het hoogst ernstige van dén toestand, en erkent dat er niet veel reden is thans optimistisch te zijn, waar het er op lijkt dat de Duitschers hun weg naar Parijs mogelijk vinden zullen, en zulks binnen enkele dagen het geval kan zijn, en dan dient de Engel- sche natie wel te overwegen wat de Bondgenooten dan hebben te doen. Het blad wijst er op, dat het onver standig zou wezen te meenen dat het Russische leger thans van veel in vloed kan zijn op den toestand van het oogenblik in Frankrijk, omdat het Russische leger uiterst langzaam vooruit komt en het vermoedelijk niet voor October de Duitschers zóó zal kunnen hinderen, dat dit zou kunnen leiden tot de bevrijding van Frankrijk. Dit land en Engeland moeten zoo lang rekenen op eigen krachten. Het blad meent dat de verbonden legers daarom hebben te zorgen in het veld te blijven; zij moeten zich niet laten terugdringen op Parijs en daarin opgesloten raken dat zou de ernstigste der strategische fouten zijn. BELGIË. Uit Leuven en Brussel. Een bijzondere berichtgever van het Handelsblad seint uit Maastricht Over en langs puinhoopen ben ik naar Brussel gekomen. Te Leuven heb ik halt gehouden om te zien wat ei van die stad was overgebleven, nadat ik haar in den nacht van Don derdag op Vrijdag zoo helsch had zien branden. Er is niets van over gebleven. Wel is er nog een groot deel van de stad blijven staan, maar hot centrum, het oude historische Leuven, is afgebrand en totaal ver woest. De puinhoopen liggen over de straten en ieder oogenblik storten de muren der verbrande huizen neer. De kathedraal en al de universiteits gebouwen, inclusief de wereldbe roemde bibliotheek, zijn definitief verwoest. Het Stadhuis staat nog, maar is inwendig totaal verbrand. Brussel is uiterlijk nog steeds rustig; het gewone leven schijnt er door te gaan, maai- het kookt en broeit er, temeer omdat er nijpend gebrek aan levensmiddelen begint te ontstaan, waarin moeilijk zal te voor zien zijn, ondanks de ingespannen pogingen van den in deze dagen bewonderenswaardigen burgemeester Max, die al het mogeiyke doet om Brussel te vrijwaren voor het lot, dat Leuven getroffen heeft. Alles wordt in het werk gesteld om regelmatige distributie van levens middelen te verzekeren, maar Brusselaars z(jn er nu juist niet de menschen naar om zich bij de Duit- sche disciplinaire organisatie neer te leggen. Bovendien heorscht in de benedenstad ontevredenheid over het verbod tot verkoopen van alcohol. En geen Brusselaar die niet innerlyk kookt als hy ziet hoe de Duitschers heer en meester zijn op zyn boulevards, in zijn straten, in zijn regeeringsge- bouwen. De voiy'verige secretaris van het Nederlandsche gezantschap, de heer Van Vollenhoven deed al het moge- ïyke om de positie der Hollanders te Brussel en binnen zyn bereik lig gende andere Belgische steden te verbeteren. Over het algemeen is die toestand niet gunstig, vooral tenge volge van het nog steeds stand houdende verhaal, dat de Duitschers over de Nederlandsche grens zouden zijn getrokken. Het is ongelooflijk, welke zotte praatjes in verband hier mee te Brussel de ronde doen. De Hollanders zijn er de dupe vanzij worden met schele oogen aangezien, zelfs hier en daar gemolesteerd. Eon op instigatie van den gezantschaps secretaris aangeplakte offlcieele mede deeling dat van neutraliteitsschending voor Nederland geen sprake is, heeft weinig effect. Met dat al mogen wy van de be moeiingen van den heer Van Vollen hoven het beste voor de Brusselsche Nederlanders hopen. De beschieting van Mechelen. Aan het Antwerpsch „Hf ndelsblad"' wordt d.d. Maandag uit ^echelon geschreven: Aan Mechelsche lieden, die verleden week door de Duitschers gevangen genomen werden, hadden deze soldaten gezegd, dat zij gerust naar hunne stad mochten terugkee- ren, aangezien de Duitsche troepen naar hun land terugtrokken. Het kanon zweeg gedurende twee dagen, en talrijke lieden, die verleden Dinsdag gevlucht waren, dachten dat de stad weer in veiligheid was on kwamen terug naar Mechelen. Heden, Maandagmorgen te 8 uur, scheen dan ook in de straten een schijn van leven te komen. Doch dit duurde niet lang, omstreeks 9 uur lieten zich allerhevigste kanonschoten hoo ien, vergezeld van helsch gerucht, slagen zoo hevig, dat de gansche omtrek daverde. Elkeen vluchtte op nieuw in de kelders, terwyl de lucht weergalmde van het gedruisch. De vernielingen duurden tot 10J uur. Alsdan waagden wij bevend te gaan zien, wat er gebeurd was. De kerk van Onze Lieve Vrouwe over de Dijle is zoodanig met bommen door boord,' dat de groote benedenramen uitgerukt en tot ver in den omtrek weggeslingerd zijn. Stukken arduinen drempels, zware steenen, lagen op het kerkhof zoo dik verspreid, dat de doortocht onmogelijk was. Het huis van een doctor was van onder tot boven vernield, overal zijn ge bouwen en woningen verwoest. Toen wij te 11 uur de stad verlieten, was het bombardement voor het oogenblik gestaaktwij weten niet of het latei- op den dag hervat is. DUITSCHLAND. Men schrijft ons van de Neder- landsch-Duitsche grens dat Donder dag door Duitschland een transport is vervoerd van gevangen genomen Belgische burgers, inwoners van Leuven, beschuldigd op de Duitsche soldaten te hebben geschoten. Hun aantal bedroeg byna duizend. Onder streng geleide werden de ongelukkigen, in gesloten spoorwegwagens, naar het binnenland overgebracht. Gedurende de reis ontstond in eon der wagens een kleine opstand. Een der wan- hopigen vloog plotseling een soldaat naar de keel. Met eenige bajonet steken in den buik werd hij door de andere soldaten afgemaakt. Tevens werden eenige andere gevangenen door geweerschoten verwond. Na dit voorval is de bewaking van de zoo genaamde franctireurs nog gestrenger geworden. Zij krijgen slechts het hoognoodigo voor hun levensonder houd. (N.Rott.Ct.) De „Bugra". Naar de N. R. Ct. verneemt hebben reizigers uit Duitschland naar Italië het bericht meegebracht, dat de Engelsche, Russische en Fransche paviljoens op de „Bugra" te Leipzig met hun kostbare verzamelingen een prooi der vlammen zijn geworden. Het heet, dat er van overheidswege niets zou zijn gedaan om het vuur te stuiten. OP ZEE. De Duitsche verliezen. De bemanning van de vyf verloren Duitsche schepen bedroeg te zamen ongeveer 1200 officieren en manschap pen, van wie er ruim 800 gewond of gevangen genomen zijn. De overi gen zyn den zeemansdood gestorven. Bovendien zijn de verliezen aan boord van de Duitsche torpedobooten en kruisers, die aan het gevecht bij Helgoland deelnamen, naar luid der Engelsche berichten, aanzienlijk. De Engelsche verliezen bedroegen 69 man gedood en gewondonder deze zyn twee officieren, de luitenant Nigel Barttelot, en luitenant Ene Westmacot. Alle Engelsche schepen zullen in een week of tien dagen weer in staat zyn aan de gevechten deel te nemen, Het succes van dezen strijd dankt de admiraliteit voornamelijk aan de marine-officieren der onderzeeörs, die voortdurend poogden in de Duitsche wateren de opstelling der Duitsche schepen na te gaan. De minister van marine heeft aan den Amerikaanschen gezant te Berlijn verzocht, aan admiraal von Tirpitz mede te deelen, dat zyn zoon niet gewond is en het goed maakt. ln de Stille Zuidzee. "Wellington, 3 September. (Reuter). De Duitsche gouverneur van de Sa- moa-eilanden heeft gecapituleerd en is gevankeiyk naar de Fidji-eilanden gevoerd. De „Tambora" opgebracht? Het stoomschip „Tambora" van den Rotterdamschen -Lloyd, op thuisreis van Java, passeerde 81 Augustus Ouessant. Sedert kreeg de Maatschappij geen nadere berichten, zoodat vermoed wordt dat het stoom schip hetzy door de Franschen, het zij door de Engelschen is aangehou den en opgebracht. Onder het groot aantal passagiers aan boord is ook mevrouw Idenburg, de echtgenoote van den Gouverneur-Generaal. Volgens do Engelsche bladen, heeft de Duitsche kruiser Karlsruho na een gevecht met de Engelsche krui sers Berwick en Suffolk de wijk ge nomen in de neutrale haven van Willemstad (Curatjao.) PLAATSELIJK NIEUWS. Parijs. Naast onze groote kaart van het Duitsche-Belgische-Fransche-oorlogs- terrein, geteekend op een schaal van 1 op 120.000, die thans een opper vlakte beslaat van 86 M., hebben wij, torwllle van een duideiyker overzicht, een detailkaart van Parijs opgehangen, aangevende de forten en batterijen, rondom Parys gelegen. Men kan vei-wachten, dat. binnenkort dit terrein in den strijd zal worden betrokken. Bij voldoondo deelneming zal Donderdag 10 dezer een extra trein loopen van Holland naar Zwitserland. Gisteren slaagde te 's-Graven- _i voor acte boekhouden M. O. K XII (schoolakte), de heer A. C. v. d. Meij, alhier. Het lyk van den verdronken zeemilicien de Jong is Vrijdagnacht bij Kaaphoofd gevonden. Het verkeerde reeds in staat van ontbinding. Het werd aan het identiteitsplaatje her kend. Het lijk is overgebracht naar het marine-hospitaal. Aanbesteding. Door den Directeur van 's Rijks werf alhier werd gister aanbe steed a. het maken van een chrono- graphenhuisje langs den vaugdam van 's Rijks Zeehaven het Nieuwediep b. het stellen van paalwerk in ge noemde havenc. het maken van waterberging voor den Marine-torpe- dodienst op 's Rijkswerf, waarvoor werd ingeschreven, als volgt J. Spruit f18710, A. Krijnen f18669, J. de Vries f 17990, Gebr. v. Pelt f16998 en H. Wijker f 16890 allen alhier. Van een Niauwedieper in Rusland. Door de familie J. v. R. alhier werd ons een dezer dagen ontvangen brief uit St. Petersburg ter inzage gegeven, waarin hun zoon, die als machinist op het stoomschip „Wolga" uit de Oostzee aldaar binnenkwam, het volgende schrijft ....„Het gaat hier wonderlyk en barbaars toe in het land van vadertje Tsaar, in het rijk van den knoet en den strop, van omkooperlj en knoeierij, van schijnheiligheid en bedrog, van slavernij en knechtschap, van doodslag en moord. Sinds Rusland in den oorlog gewikkeld is met Duitsch land, is men met de mobilisatie van het leger nog drukker in de weer dan eenige weken geleden. Van alle mannelijke ingezetenen maakt men soldaten en al het volk, dat op zee thuis hoort, pikt men in voor de marine om het personeel op de vloot te versterken. Toen wij met de „Wolga" binnenliepen, was het heel anders dan gewoonlijk. Aan de haven heerschte niet de oude drukte, de groote toeloop van allerlei men sehen. Er werd niet gelost, niet geladen, niet gehandeld. Alle groote particu liere vaartuigen lagen stil, waren ingericht tot hulpkruisers, zwaar bewapend en bemand met marine matrozen. Tien Duitsche stoomsche pen waren zooeveu in beslag geno men en één der kapiteins, die zich verzette, was aan de groote mast van zijn schip opgehangen. Je zag nu geen Perzen en Bokha- ren met zijden stoffen en tapyten, geen Chineezen met kisten thee, geen Hindoes met fijne weefsels, geen Kaukasieörs met edelgesteenten en zelfs de Russen waren niet present met hun leder, pelswerk, metaalwaren, porcelein, aardewerk, koren, meel, hennep, vlas, huiden en wol. In de prachtige en ruime residentiestad scheen de handel totaal lamgeslagen. Op verschillende punten zag je dui- zende soldaten, die, geheel uitgerust voor den oorlog, als mieren krioelden. Ik heb in-Holland wel eens infanterie gezien, maar het is een handjevol vergeleken bij hier. Je begrijpt niet waar ze zóóvéél menschen vandaan halen, het is alsof ze uit den grond komen, zonder ophouden en je ver stand kan er niet bij hoe ze de massa militairen bergen en voeden en je moet bewonderen de orde en tucht en de ingestampte plicht onder deze reusachtige menigte. De mooie buitenverblijven en de qude kasteelen van den Keizer zijn ingericht tot hospitalen en behalve de kazernes en forten, die eivol zijn, heeft men het marmerpaleis, het winterpaleis, de talrijke groote en fraaie kerken en de bonderde scholen en fabrieken in orde gemaakt voor de soldaten, terwijl de meeste inwoners van deze kostgangers in huis hebben gekregen en in de groote tuinen, in de parken, op de uitgestrekte landery'en staan ontelbare veldtenten met soldaten. Die thans in Rusland geen uniform dragen, zyn erg oud of beslist inva- liede. Het wemelt van menschen op leeftijd, die nog vlug iu het soldaten pak zijn gestoken. Geen enkel man netje mag aan den dienst ontglippen en het lijkt wel of men ze uit alle hoeken en gaten vandaan haalt, of de regeering precies weet wie er nog ontbreken. Toen. wy een half uur aan den kant lagen, kregen we bezoek van de havenpolitie, groote kerels, gewapend met karabijnen en revolvers. Onze kapitein werd van de brug gehaald en kreeg een bevel- om zich direct te melden als reserve officier bij de zeemacht. De eerste en tweede stuurman moesten als bootsman voor do marine hem volgen en de matrozen werden daar voor aangewezen en terstond weg gevoerd. Van het machine-personeel werd niemand gespaard en ook ik moest naar den wal om mij bij de autoriteiten voor de actieve oorlogs vloot aan te melden, niettegenstaan de ik voldoende aantoonde Hollander te zijn. Toen ik fatsoenlyk protes teerde en blijk gaf weinig lust te hebben om de Russische natie te dienen, werd ik geboeid en naar het Petershof gebracht, een ontzaglijk militair gebouw, svaar generaal Nicolajev zyn zetel heeft en waar een groote staf van hooge militairen van land- en zeemacht de zaken regelt. Voor den ingang stonden kozakken in dubbele rijen te paard en door de vestibule kwam je in een zaal waar wel tweu duizend mannen zich gereed hieldon om in dienst van het land te gaan. Een voor een werden ze naar een bureau gebracht, door den dokter onderzocht gekleed, van wapens voorzien en in gedeeld. Polen, Zetten, Esten, Zit- tauwers, Tinnen, Lappen, Samojedén, Kozakken en_ Russen, die daar als een kudde schapen verzameld waren, moesten hun burger plunje uittrekken en afgeven en als soldaat of matroos zag je ze gaan, door gewapondeu vergezeld met grooten spoed, alsof heel Rusland aanstonds in nood ver keerde. Terwijl ik als Niouwedieper ver dwaald stond te midden van doze bonte mengelmoes van volksstam men uit hot Rijk dat tweemaal zoo groot is als Europa, werden vier Duitschers uit de Oostzeeprovincie op ruwe wyze naar het bureau ge voerd en toen hier bleek.tot welke nationaliteit ze behoorden, werden ze naar buiten gesmeten en toen ze daar de onvoorzichtigheid hadden om te spreken en hun taal gehoord werd, moesten de arme kerels danig boeten: men sloegen trapte hen en één werd half dood geranseld door stokslagen van het volk. En een Rus uit Warschau, die aan handen en voeten geboeid was binnenge dragen en die de wapens niet wilde dragen omdat hij anarchist was, werd op een plein, links van de zaal, wegens zijn hardnekkige weigering met <$n kogel gedood. 's *Lorgens negen uur was ik hier binnengekomen en 's middags half twee was het eerst mijn beurt. Mijn papieren werden nauwkeurig onder zocht en in orde bevonden, zoodat ik weer kon gaan. Aan de haven gekomen, meende ik de „Wolga" qp te zoeken om myn kist en kleeren en mijn geld te halen, maar op het schip was be slag gelegd en een luitenant van de zeemacht, die op het dek stond, liet mij dadelijk door een aantal ge wapende matrozen arresteeren, daar hy veronderstelde dat ik diefstal wilde plegen. Ik verklaarde hem in 't Engelsuh mijn wedervaren en hy antwoordde dat het onderzocht zou worden. Nadat ik twaalf uur geboeid en zonder eten of drinken in het benedenschip had gezeten, werd ik door politie afgehaald en in een soort boevenwageu naar het hoofd bureau getransporteerd. Hier moest ik opnieuw in een cel, kreeg niets dan wateren hard brood en werd eerst twee dagen later voor don commissaris geleid. Deze nam mij in verhoor en liet my weer opslui ten tot den volgenden dag. Toen möest ik voor de tweede maal naar Petershof, waar het nog steeds vol en druk was van menschen die onder dienst moesten. Maar na drie uur gewacht te hebben, weid myn kwestie behandeld en opgehelderd en men gaf mij den raad dat ik mij tot den Nederlandschen consul zou wen den, die alles wel in orde zou brengen. Dit zal ik nu doen en hoop spoedig hot resultaat ervan te kunnen melden. Misschien dat myn zaak door hein behartigd wordt en ik er nog zonder schade afkom BINNENLAND. Julianadorp. Donderdagmiddag kregen wij hier hoog bezook, van Z.K.H. Prins Hendrik om her. dorp te bezichtigen bezocht weiden de school, waar do kinderen door Z. K. H. werden toegesproken, de kerk, de huizen der bouwvereni ging en de proeftuinvooraf was de boerderij van den heer J. v. d. Veer aan het N. H. Kanaal bezocht voor die gelegenheid waren de koeien van v. d. Veer op het erf gehaald hot een zoo goed als liet andere werd met groote belangstelling door Z. K. H. aanschouwd. Callantsoog, 2 September. Tot wethouder dezer gemeente is herbenoemd de heer W. Govers. Najaars-paardenmarkt te Schagen. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie betreffende de October-paardenraarkt en verloting te Schagen. Staatsloterij. Naar men ons meedeelt, zal de uitgestelde trekking van de tweede klasse der 406de loterij aanvangen op Maandag 14 September a.s. De verwisseling van de klassikale loten der tweede klasse moef dientenge volge plaats hebben voor of op 11 September a.s. De trekkingen der- volgende klassen zullen als naar ge woonte met de gebruikelijke tus- schenruimte worden gehouden. Ter navolging. De vorige week is door het perso neel van 'sRijks Marinewerf te Amster dam besloten, 2 percent van hun wekelyksche verdiensten af te dragen aan het Koninklijk Steuncomité. Op enkele uitzonderingen na voldoen allen gaarne hieraan. Wegens de moeilykheden, die aan het inzamelen der gelden verbonden zyn, heeft de directie op zich geno men bijdragen van het loon in. te houdeq en wekelijks aan het Steun comité op te zenden. BUITENLAND. Een mooie theorie. Burgers van een oorlogvoerenden staat mogen zich niet verdedigen, dat wil zeggeD, zy mogen de vijan delijke militairen niet bevechten. Doen zij het wel, dan worden zijge- fusileerd. Vijandeiyke luchtschepen mogen wel, door middel van hun bommen, onschuldige, burgers ver moorden, hun eigendom vernietigen, en behoeven niets te ontzien, zelfs geen hospitaal. Wordt zoo'n lucht schip neergeschoten, dan mogen de bommenwerpers niet worden gefu- sileerdl 00 nieuwe Paus. Rome, 3 Sept. Onmiddellijk na de stemming in het conclave, waarby kardinaal della Chiesa tot paus ver kozen was, begaf ragr. Boggiani, secretaris van het conclave, zich met den ceremoniemeester naar de Sixtijnsche kapel. De oudste kar dinaal, met de oudsten der kardinaal- priesters en kardinaal-diakenen, boog voor den zetel van della Chiesa en vroeg hem in den voorgeschoven vorm of hy het pontificaat aan vaardde. Na het bevestigend ant woord van kardinaal della Chiesa zeide deze op de vraag van den kardinaal deken, dat hy den naam Benedictus XV wilde dragen. Mgr. Boggiani, bijgestaan door de cere moniemeesters, maakte vervolgens een offlcieele acte van de verkiezing van den paus en het aanvaarden van het pauselyke ambt door kardi naal della Chiesa op. Daarop werden de conclavisten in de Sixtynsche kapel binnen gelaten en begeleidden den nieuwen paus naar het kleed vertrek, waar hij de witte kousen, roode schoenen, het witte gewaad, den koorrok en do roode rozet aan- deed. Kardiuaal della Volpe, de oudste der diakenen, hing hem de roode met goud geborduurde stool om. Zoo keerde de paus in de Sixtyn sche kapel terug en nam plaats op den troon op de laatste trede des altaars om de adoratie der kardina len te ontvangen, die eerst zijn voet, en vervolgens zijn handkusten. Ten slotte omhelsde de paus hen en gaf hun zyn zegefl. Mgr. della Volpe schoof den ring aan 's pausen vinger, dien deze weer aan Mgr. Demico teruggaf om er zijn naam in te laten graveeren. Door de kardinalen ge volgd, verliet de paus de Sixtynsche kapel, om in de St. Pieterskerk den zegen te gaan geven. Zoodra deze plechtigheid verricht was, keerde de paus naar de Sixtijnsche kapel terug, waar lïij de betuiging van gehoor zaamheid van de kardinalen in ont vangst nam. Benedictus XV. De nieuwe paus heeft den naam aangenomen van Benedictus XV. Het is al lang geleden, dat de laatste Benedictus op den Stoel van Sint Pietor zat. Benedictus XIV was paus van 1740 tot 1768. Hij was van ge boorte een Bolognees en, evenals della Chiesa, kardinaal van Bologna, toen hy paus werd. Van hem wordt getuigd, dat hij een wijze en gema tigde politiek volgde, die ook bij protestanten waardeering vond. Hij was voorts een bevorderaar van de wetenschap en van de kunst. Dat de nieuwe paus den naam Benedictus heeft gekozen, voorspelt dus veel goeds. (N. Rott, Ct.) Voorzorgen. Wy hebben reeds iets gemeld van de voorzorgen, die de directie van het l.ouvrc neemt, om de kunst schatten iu het grooto museum te beschermen, voornameiyk tegen bom men, die daar van vliegtuigen of bestuurbare luchtschepen uit op neer- geslingerd kunnen worden. Zoo is, gelyk gemeld, de Venus van Milo in een stalen kast weggesloten. De Grieksche zaal niet meesterstukken van Phidias wordt door zakken aarde beschermd on bovenverdiepingen van liet Louvre zyn tot Roode Kruis- hospitaal ingericht; de vlag van het Roode Kruis vfcait van het dak. Uit het Luxernbourg-museum zijn heel wat schilderijen en beeldhouw werken naar het. oude Seminarium- overgebracht en van veel andere verzamelingen, openbare zoowel als particuliere, zijn de kunstschatten in kelders onder den grond verborgen. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië Datum dor ter post- beeorglng. Tüd8tder laai. busl. a/h 1'ostk. r.oopoHtviu AniHterdum 111 oii26Snpt.| U.B&'auv zeepost via Rotterdam j 18 (Ifjj 'aav. Naar Guyana (Suriname): zeepost, via Amsterdam 110en 24 Sopt.1 6.66'sav. inall vla queeustowu 11 en 25 i 8.40 'sn. mail viu SoulhumpLon 7en31 6.60'sav. (alloon op vei-l. d. nt'z.) j Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba mali via Engeland Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 3.40 's namiddags. MARINE EN LEGER. 11(1 bosch. v. d. Min. v. Marine is off.-macli. 2de 61. W. yan der Gaag met 5 dezer lijd.gepl. in de directie te Amsterdam. Bij K. B. is met ing. van 16 Sept. aan kap. A. A. Raasveldt, 10de reg. inf„ ter zake van Iichaamsgobr. onder toekenning van een pen sioen van f1818, eervol ontslag uil den mil. dienst verleend. In verband met ontvangen opmer kingen van onze geabonneerden, be richten wij, dat van hoogerhand verboden is, berichten op te nemen, betreffende de bewegingen der sche pen, enz. enz. Do machinisten der marine J.J. Oitmans, H. de Vries, F. K. Köpper, P. A. Karsdorp, J.Wal- ravo, P. van den Bos, G. J. H. Yerbeoic, D. A. G. Bakker on H. H. Wasterval z(in bevorderd tot linofdmachinist. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Naderland. Rlouw, thuisreis, is 2 8ept. Gibraltar gepass. Banka, thuisreis, is 50 Aug. Perim gepasseerd. Grotiu9, uitreis, is 3 Sept. Carvoeiro gepasseerd. Pr. Juliana, thuisreis, ls 3 Sept. Gibraltar gepass. Rotterdamsche Lloyd. Besoekl, thuisreis, is 3 Sept. Be vezler gepass. Soerakarta, thuisreis, vertrek 1 Sept. v. Padang. Tabanan arriv. 3 Sopt. van R'dam te Batavia. Kon. Holl. Lloyd. Hol tandiu, thuisreis, arriv. 3 Sept. to Lissabon. Kon. West-Indische Maildienst. Haven te Nieuwediep. „Friesland" ld. van Hnrlingen on vertrokken naar New- castle s.8. .Westland". Id. 8.8. „Betay Anna". Id. van Goole naar Harlingen 83. „Schieland". VISSCHERIJBERICHTEN. Kiouwodlep, 8 September. Aangebracht door 16 kord'ers to zamen 40 stuks tong f0.80 per stuk, 100 stuks mlddoltong f0.45 por stuk, 200 stuks kleine tong f0.16 per stuk, 4 mand stort- 8chol f7.00 a f9.00 per maud, 12 mand kleine scltol fS.00 a f 4-50 per mand, 10 mand schar f3.60 per mand. 2 mand stortschol f7.00.a f9.00 per mand, ltot 2 mand kleine schol fZSO a f6,00 per mand, 1 tot 2 mand schar f8.00 per mand, 20 stuks rog fOAO per stuk. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 4 Sopt. 1914. KAAS. Kleine volvette mot rUksmerk f klolne fabriekskaas f26.00, klolne boerenkaas f26.60, commissie fabrlokSKoas f22.~, commis sie boerenkaas f23.-, iniddolbare fabriekskaas f22.60, middelbare boerenkaas f26.—. Aange voerd 240 stapols, wegonde 160.000 K.G. Kaashandel (kleine) stug. Alkmaar, 4 Sept. 1914. lieden werdon ter graanmarkt aangevoerd WV5 H L. Tarwe f9.40 :i t M.Ti. rogye 13.00 a 18.60, gerst winter f 0.00 a 0„ id. tliov. f 8.25 a f 9.10, haver f 4.40a f6.00, poardeboonon f8.50 u f0.-, bruine boonen f21.- u f21.60, uitreen boonen f—u f0-,duiven booneu f—witte boonen f a fgele f—Karwclzaad f 13.10, nieuw. Rood mosterdzaad 119.-,geel ld. f—blauw- maanzaad M6,-, Krwton groene TB.—u f22.-, gruuwe f22.- a f28.-, vale f 14.— a f 19.— Anna Paulowna. Groenteveiling van Vrijdag 4 Sep tember 1914 Aardappelen f 1.— h f 1.40 per zak. Aardappelen kleine f0.70 ii f 1.— p.zak. Slaboonen f6.- i f 9.26 p. 100 K.G. Snijboonen f 0.95 f 1.80 per 1000. Roode kool f 2.40 per 100. Komkommer f 2.25 a f 3.— per 100. Peren f 3.30 a f 8.40 per zak. Appelen f 2.50 h f 2.70 per zak. Burgerlijke Stand van Helder, ONDERTROUWD: M. v. d. Kamp i P. Kegge, Th. W. Kuypers en R. J. Jacobs. GETROUWD: A. Augustin ën A. Bakker, S. Stemerding en C. E. Bruin, J. Romkes en W. C. Kaan, L. Brasser en S. Schoorl. BEVALLEN: J. Wiegel-Meyer d. OVERLEDENJ. M. Naerebout jaar, P. de Jong, 21 jaar. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN: Naam Boroep: Woonplaats: Van: Gel.: AJI.M.Polling,schild„Mlddc-nstrB5c,Altona.NJI. J. N. Muller, stoker, Goversstraat67, A'dam. R.C. P.J.Hartje3vold,s t.-olIem.,Prinsenstr.4, Delft. N.H. W. Lodder, corveeBr, Blomdw.str. 2a, Gonda. A.W.v.Wiehon,b.U.,vlamingstr .84, Peteraburg., J.H. Boode, bediende, Bloomstr. 2c, A'dam. J. v.Riol—Donkor. z„ Basstr.51, Groningen. G. J. de Jong, moubelm., Zuidstr. 82, Arnhem. L.v.d.Weldo, dionatb.. Kanaalwog 70, 's-Hago. I-'. W.Coolen, gasfitter, Rozenstr.46, R'dam. R.C. R.T.LuUckx, 2o Luit. Art., Weststr. 61, Breda. H.Me(Jor,korp.-mach.dr„Bothastr.4G,ZutphenN.H. G. Vlam, stuurman, Janzonstraat78, A'dam. J,Hontink,ugontv.pol.,Wllh.atr.l(l, Enschede, P. D. Witteveon, marinior, Gasstr. 23, A'dam. VERTROKKEN NaamBeroepVanNaarGel.: J. v. Stralen, korp.-sloker, OnrustlOa, Leiden. R.C. H. S.Suormondt, kap.luit. t.z., Stationstr. 1, Prln- senhage. Ger. J. de Graaf, beton w.,Sluisd.str.87,Dordrecht. N.H. R. J. Hajema, kp.-torpm, Molengr., 16 A'dam. N.H. A. d. Hinde, gep., Middenstr. 16., Lcouwarden.R.C. Jhx.M. Rappard, ingen., Binnen li. 39, 's Hage.N.H. J. P v. Baol, schipper, Smidslr. 6, N, Hoorn, R.C. J. Dlngemanso, kp.stk.P. Hoinatr. 18, Soest. NJI. A. J. Teekamp, werkm., Doolhof 12, A'dam. R.C. WT. de Booy, kap. tz., Hoofdgr. 12, 's Hage. N.H. G. J. H. de Lingny.gezelscli. juff.idem,Goor. N.H. J. Dokker. verpleegster ziekenhuis, Zwolle. Ger. GJV.Grundeken,mar„Acht.gr.W.Z.27, R'dam. R.C. Lemberg en Hallcz genomen. Petrograd (St. Petersbuig), 4 Sept. Hot St. Polersbiii'gscht' telograaf- agentsclmp meldt: Een telegram van grootvorst Niko- laas aan den Keizer meldt d. d. gis teren „Met buitengewone vreugde en dank jegens God meldt ik Uwe Majes teit, dat het zegevierende leger van generaal Roezsky vanochtend om elf uur Lemberg heeft genomen. Het leger van generaal Broessilof heeft Halicz (een stad in Galicié op de plaats waar de Luckow in de Dnjesler stroomt met 4850 inwoners) genomen. Ik vraag als helooning voor gene raal Roezsky wegens zyn leiding van de voorafgegane gevechten de orde van St. George 4de klasse en voor de inneming van Lemberg dezelfde orde 3de klasse; voorts voor generaal Broessilol' Voor de dooi' hem geleverde gevechten de orde van St. George 4de klasse." Bijzonderheden ontbroken. (Lemberg is de hoofdstad van Galiciö, telt 250.000 inwoners, is de zetel van drie aartsbisschoppen, heeft een universiteit en talrijke instellin gen van hooger vakonderwijs. Lemberg is met zyn vele fraaie gebouwen een van de schoonste steden van Oostenrijk-Hongarije en het centrum van handel en nyverheid in Galiciö. In Lemberg komen acht spoorwegen tezamen). De Duitschers in Frankrijk. Parys, 4 September. (Havas.) Het offlcieele communiqué van vandaag luidt: De bewegingen van de tegen over elkaar staande legers in den omtrek van Parys zyn voortgezet, zonder dat zij tot dusverre voeling met elkaar hebben gekregen. In den streek van Verdun hebben de Duitschers enkele tegenslagen ge had. In Lotharingen en de Vogezen hebben de Fransche wapenen opnieuw plaatselijke voordeelen behaald. Berlijn, 4 Sept. (Wolff.) Uit het groote hoofdkwartier wordt officieel gemeld Reims is zonder'tegenstand door de Duitsche troepen bezet. De buit, door de Duitsche legers behaald, be gint eerst langzamerhand bekend te worden, daar de troepen zich by hun snellen opmarsch daarom maar wei nig kunnen bekommeren. Vermee sterde kanonnen en voertuigen zijn in het vrije veld achtergelaten, de troepen die de verbindingslijnen be waken moeten ze geleideiyk ver zamelen. Tot nu toe heeft "slechts het leger van veldmaarschalk Von Bülow daaromtrent opgave gedaan. Tot einde Augustus heeft dat leger zes vaandels, 238 zware kanonnen, 116 veldkanonnen, 79 machinegeweren en 166 voertuigen vermeesterd en 12,934 krijgsgevangenen gemaakt. w. g. VON STEIN, kwartiermeester-generaal. De Russen In Oost-Pruisen. Berlijn, 4 September. (Wolff.) Uit het groote hoofdkwartier wordt offi cieel gemeld: Veldmaarschalk Hin denburg heeft kennis gegeven, dat meer dan 90.000 niet-verwonde Russische krygsgevangenen naar het binnenland zijn getransporteert. D.w.z. dat een geheel vijandelijk legor ver nietigd is. De Russen In GallclN. St. Petersburg (Petrograd), 4 Sept. (Potr. Tel. Agentschap.) Een com muniqué van den generalen staf luidt Voor den aanval op het front Lublin- Cholm ontplooide zich de Oosten- ryksche hoofdmacht op da lijn Zawichost Janof - Bielgorai To- massof—Belz (de vier eerste plaat sen in het Russische gouvernement Lublin, Bolz in Galiciö). Om deze operatie te dekken aan den kant van het militaire district Kief verza melde zich in de streek ten Oosten van Lemberg het tweede Ooston- ryksche leger, samengesteld uit het 3de, 11de en 12de legercorps. Op het oogenblik dat de Russen tot den aanval overgingon, was de concentratie der Oostenrijkers nog niet voltooid en de plaatselijke ge steldheid dwong den vyand, het tweede leger nog te versterken met troepen van het 7e, I3e en 14e leger corps, bestaande uit 12 divisies en verscheidene brigades van den land storm. De Russische troepen in de streek van Loetsk, Doebno en Proskoorof trokken den 20sten Augustus de Galisische grens over in de richting van Lemberg, met het doel de dekking der Oostenrijkers te vernietigen en den vijand in de flank en den rug aan te vallen. Deze operatie werd bemoeilykt door de talryke zijrivieren van de Dnjestr, die alle wegen doorkruisen. Bovendien beschikken de Oostenrijkers over ver sterkingen aan de Dnjestr ter ver dediging van de bruggen. Daardoor werd de linkerflank bedreigd. In de tijdruimte iusschen 17 Aug. en 3 Sept. heeft de Russische linker vleugel al vechtende een afstand van 220 werst afgelegd. De groote vyandelijke troepenmach ten, die verschanst waren in een sterke positie tusschen Kamcnka tm Haliez, bonden den stryd aan, doch werden geheel verslagen in een vei - bitterd gevecht, dat op 31 Augustus en 1 September plaats had. Alleen in het gebied van het on beduidende riviertje de Gnita Lipa, waar de opstelling van het vyandr- ïyke leger in de war werd gestuurd, hebben de Oostenrykers20.000 dooiten en gewonden verloren. De terugtocht van het Oostenrljk- sche Jeger na de nederlaag bij Lem berg nam het karakter aan van een ongeordende panische vlucht. De Rus sen namen 200 kanonnen, vele con- vooien en maakten tienduizenden krijgsgevangenen. De rest van het tweede Oosten- ryksche leger heeft geen militaire beteekenis meer. Reeds op 2 September waren de Russische troepen Lemberg genaderd op een kanonschot, afstand. De forten van de stad hieldeu hen toon tegen, zonder hen eehtor terug te drijven. Op denzelfdon dag werd Lemberg nauw ingesloten door de Russische troepen en genomen met oen onormen oorlogsbuit. Alle woningen van de siad waren vol gewonden. De Oos tenrijkers verlieten in een overhaaste vlucht do stad.; Behalve de groote politieke en ad ministratieve beteekenis van Lemberg als centrum van Galiciö, is de inne ming van deze stad voor Oostenrijk zeer ernstig uit een strategisch oog punt, daar het een kruispunt is van de wegen, die naar 'l gebied van de Duliester en naar de laatste Oosten- rljksche legers leiden, welke thans tot stilstand zijn gekomen op de lijn Opole-Zamosc-Belz (ten noorden der Galicische grens)! De inneming van Lemberg zal dé Russische troepen in staal, stellen om de Oostenrijkers niet nog méér kracht terug te slaan. Berlijn, 4 September. (Part.) Uit liet Oosfceorijksche hoofdkwartier wordt aan de Vossisohe Zeltmig" geseind, dat volgens de algemeene overtuiging de Russen hun inval in Galiciö met groote offers hebben betaald en veel van hun offensieve kracht hebben ingeboet. Dat het zegevierende leger van generaal Von Auffénberg acht dagen heeft moeten vechten voor de over winning volgde is te verklaren uil. den wanhopigen tegenstand van de achter sterke dekkingen strijdende Russen en uit de moeilykheden van het moertassige gevechtsterrein. Overal konden de Russen, waar hun eerste linie tot wijken was ge bracht, sterke reserves in het vuur brengen, zoodat voor de Oostenrijksche troepen steeds nieuwe vijanden uit den grond schenen op te rijzen. Gevecht om Dendermonde. Officieel wordt medegedeeld: De Belgische divisie, welke de stel ling Namen verdedigde en tetugtrok in Frankryk, is gisteren ontscheept en heden in goede orde te Antwér- pen teruggekeerd, waar zij uitmun tend tot de verdediging zal kunnen bijdragen. Denderraonde werd aangevallen bij dageraad door aanzieniyke Duitsche Inachtenjvanalle wapens. Het gevecht heeft den ganschen voormiddag ge duurd. Voor de verpletterende ge talsterkte zag het garnizoen zich verplicht de stad te verlaten en noordwaarts van de Schelde zich terug te frekken, zonder iets voor de Duitschers achter te laten. De stelling Dendermonde was gedeclasseerd; het verlaten heeft dus geen rechts- streéksch belang voor de verdedi ging van Antwerpen. Antwerpen, 4 September. Een sterke Duitsche legermacht is heden ochtend vertrokken uit Brussel iu noordwestelijke richting, blijkbaar met de bedoeling de gemeenschap tusschen Antwerpen en de kust te verbreken. Zy heeft den weg ge nomen over Merchtem en Buggen- hout naar Dendermonde. Op hun doortocht hebben de Duit schers weer talryke woningen in brand gestoken. Gisteravond reeds hadden de Duitschers het station van Buggen hout vernield en de tele graafdraden doorgesneden. Door een patroelje Uhlanen, die stoutmoedig vooruitreed, werd in den voormiddag het verkeer tusschen Gent en Ant werpen over Dendermonde weer af- Van zes uren dezen morgen af biedt het Belgische leger een verwoeden tegenstand. Ten Zuid-Westen van Mechelen heeft men de dyken van de Leuvensche vaart doorgestoken en heel de streek onder water doen loopen. De vijand werd door deze overstrooming totaal verrast. De manschappen stonden tot boven het middel in het water en de kanonnen geraakten in het siyk vast. Op deze half verdronken troepen richten heel den namiddag onze troepen, ondersteund dooi dc forten van de buitenste verdedigingslijn, een woedend vuur, dat ouder den vijand een enorme schade aanrichtte. T.ot dusver hoeft de vijand de stad Den dermonde niet kunnen bereiken.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2