HELDERSCHE COURANT No. 4361 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1814 42e JAARGANG DE OORLOG. De algemeene toestand. Do berichten van den slag, dio tusschen Aisue en Marne wordt ge leverd, zijn nog niet van dien aard, dat er eeltig peil valt te trekken op liet resultaat. Van Duitsche zijde niets, van Fransche, dat er gevoch ten wordt, dat er partieele successen zijn behaald. Maar hoe het verloop verder zal zijn is op dit oogenblik niet le voorzien. Er is daar een reus achtige troepenmacht van weerszijden bijeen. De geheele Fransche veldleger- rnacht, versterkt met de Engelsche, onder generaal French, staat er tegen over de Duitsche legers van Von Kluck, Von Hausen, Von Bülow, den hertog van Wurtemberg en wellicht ook dat van den Duitschen kroon prins. In hoeverre de bezettingen der fortenlinie tusschen Verdun '1'oul—Epinal en de legers van den Beierschen kroonprins en generaal, von Heeringen aan den strijd deel nemen, is uit de berichten niet op te maken. Met groote belangstelling wordt het resultaat van dit gevecht togemoet gezien. Generaal Joffre, die tot hiertoe is teruggetrokken, geheel Noord- Frankrijk overlatend aan de binnen rukkende Duitschers, heeft een leger order uitgevaardigd, waarin fiij zegt dat de terugtrekkende beweging nu een einde moet hebben. Hier wil hij de Duitsche troepen tegenhouden, op zijn flanken gesteund door de forten linie van Verdun tot Epinal en door die van Parijs; hier wil hij den Duit schers het hoofd bieden. Het zal nu weldra moeten blijken of zijn tactiek de juiste was. Of hij in staat is de troepen, die tegenover hem staan, en die door België en Frankrijk tot nu toe een snelle voor uitrukkendp beweging maakten, terug te slaan. In den rug van het Duitsche leger is nu geen enkele sterkte, geen enkel fort meer, dat de beweging der Fran sche troepen zou kunnen ondersteunen dal de Duitschers, zoo zij worden teruggeslagen zou kunnen tegen houden. Alle forten, alle vestingen in het Noorden zijn in handen der Duit schers. Voor zoover zij zich niet overgaven aan do binnenrukkende troepen, zijn zy gevallep. Zelfs Mau- beuge, dat een zeer sterke vesting werd geacht, en dat krachtig werd verdedigd, moest zich overgeven; de geheele bezetting werd krijgsgevan gen gornaakt, de kanonnen naar Duitschland gevoerd. Op het Belgische leger is niet njeer re rekenen. Dat zit in de linie van Antwerpen, waar het door de Duit sche troepenmacht is ingesloten. Het is echter mogelijk, zoo de Duitacho troepen worden terugge slagen, dat zij op hun.terugtochts- weg de Russen ontmoeten, die vol gens tal van berichten, ook door ons ontvangen, uit Archangel, naar, En geland zijn overgebracht, en van, daar naar Noord-Frankrijk. Eu het zou, indien deze berichten juist zijn, tot de tactjiek van gene raal Joffre kunnen beboeren, dat bij voor de oprukkende Duitschers zoo lang is uitgeweken, totdat hij de zekerheid had, dat deze 'Russische troepen in Noord-Frankrijk waren aangekomen. Dit is een veronderstelling - maar een die wellicht eenigeu grond heeft. De strijd in West-, Noord en Noordoost Frankrijk. De Duitschers in Frankrijk. Parijs, 8 September. Officieel wordt medegedeeld, dat de Fransche opper- bevelhebber onder dagteekeuiug van 7 dezer een dagorder heeft uitge vaardigd, waarin'hij dun ougeduldi- gen troepen mededeelt, dat het nu niet meer het oogenblik is om achter uit te zien, maar om den vijand aan te vallen, terug te dringen en het terrein dat gewonnen wordt, het koste wat hut wil, tu behouden Eveneens uit olflcieulu bron 'wordt medegedeeldIn den ochtend van den 7denheeft het eerste Duitsche leger (de uiterste rechtervleugel, van de Duitschers) onder den fjruji vau het linkerleger der Engelsehen en Franschen naar het Noorden terug moeten trekken. Het. wordt op zijn front en zijii flauk gevolgd. Van het front tegenover het tweede, derde en vierde Duitsche leger wordt geen ernstig gevecht gemeld, maar aan het front van het vijfde Duitsche leger, waar de rechtervleugel der Franschen. slaat, is het .tot een vin nige ontmoeting gekomen. In den avond van den 6den hebben do tioepon van Verdun een uitval gudaan un convooien, behóorende tot het vijfde Duitsche leger, genomen. Parijs, 8 September. Uit hetoffici- eule communiqué van vanmiddag drie uur valt af te leiden (lat 'de rechtervleugel der Duitschers, waar van de opraarsch een yy.ae)f. geiden vrij verontrustend scheen, zijn terug trekkende beweging, die met tegen slagen gepaard gaat, vervolgt. Het communiqué luidt: lè. Op den Franschen linkervleugel dringen de legers der bondgenooten, waartoe ook vooruitgeschoven troepen .van de Parijsche bezetting, befioorep, voort durend vooruit van de oevers der Ourcq tot in de streek van Mont- mirajl (aan de Marne, 50 K.M. ten Oosten van' Parijs).'De vijand, trekt terug in de richting der Marne. Fransche pn Engeteqhe troepep hebben tal van Duitsiyipra govangeh genomen, o. a. een Bataljon infanterie un een compagnie met machinege weren en bovendien, verscheidene caissops buitgemaakt. 2e. Het Fransche centrum is in lievige ge vechten'ge wikkeld'tusschen Fère Champenoise (20 K.M. ten Noord oosten van Sézanne, aan den spoor weg van Parijs naar hét Oosten), Vitry le Frau?ois (30 K.M. ten Oosten van Fère Champenoise) en een punt ten Zuiden van het bosch van Argonne (nog 10 K.M. verder naar het Oosten). De Franschen zijn nergens terug geslagende vijand heeft integendeel terrein verloren bij Vitry le Fran<;ois, waar een terugtrekkende beweging der Duitschers geconstateerd wordt. 8e. Op den Franschen rechtervleu gel heeft een Duitsche divisie een aanval gedaan op de linie Chateau- Salins (in Duitsch Lotharingen, ten N.Ö. van Nancy) Nancy, waar zij is teruggeslagen ten Noorden van het bosch van Cflamponoux. Meer naar het oosten hebben de Frausche troepen de bergkam van Faudray (in de Vogezen) en de pas van Fourneaux hernomen. Berlijn, 8 September. Part. E.) Nadat twee dagen geleden reeds forten van Maubeuge waren gevallen en de versterkte stellingen tusschen die forten waren genomen, is het door beschieting uit het zware Duitsche belegeringsgescht gisteren gelukt de vesting zelf tot onvoorwaardelijke overgaaf te dwingen. Londen, 9 Sept. De op den vyand uitgeoefende druk wordt over het geheele front der bondgenooten voortgezet. De Engelsche troepen zijn den ge- heelen dag in het vuur geweest. De tegenover hen staande vijandelijke macht is na een hardnekkige tegen stand teruggetrokken en steekt nu naar den Noordelijken oever van de Marne over. Het vijfde Fransche leger rukt met gelijk succes op en heeft veel krijgs gevangenen. Het zesde Fransche leger aan de Ourq is in een hevig gevecht ge wikkeld geweest, doch ook hier is de vijand teruggedreven. Het Duitsche leger heeft over de geheele linie ernstige verliezen ge leden. De voorwaartsche beweging is overal met vastberadenheid doorgezet. De Engelsche troepen hebben weer eenige verliezen geleden, doch het aantal is in verhouding tot den aard van den strijd gering. Het resultaat van de krijgsverrichtin gen gedurrend 2 dagen is tot op dit oogenblik zeer bevredigend. Parijs, 8 September. Heden zijn een aantal gewonde Fransche soldaten aangekomen, die deel hadden gehad aan de laatste gevechten in de buurt van Meaux en Coulommiers (ten O. van Parijs). Een sergeant vertelde belangwek kende bijzonderheden vau het gevecht van Zondag, waarbij hij gewond was. „Wij vervolgden zeide hij over een afstand van bijna 19 mijlen twee Duitsche regimenten, die bijgestaan werden door ruiterij en artillerie. Gedurende den overhaasten terug- tochL hebben de Duitschers geen schot gelost. Terwijl de Franschen een hevig vuur onderhielden, dat den vijand decimeerde, slaagden wij er in een gedeelte van een Duitscpe kolonne af te snijden. Daarbij ver meesterden wij 7 kanonnen, 2 mi trailleuses en vqje gevangenen. Eén van hen, een sergeant bij de infan terie, die een weinig Fransch sprak, gaf toe, dat zijn manschappen bijna geen munitie meer hadden en bevel hadden gekregen die te sparen." Een bij Meaux gewonde infanterie- officier vertelde, dat de Duit3che troepen, die in deze streek na twee dagen van hevigen strijd waren teruggedreven, uit twee legerkorpsen bestonden, die zeer groote verliezen hebben geleden. Dezelfde officier bad GOO lijken in een loopgraaf geteld en bevestigde de verklaring van den sergeant met betrekking tot het ge brek aan schietvoorraad bij de Duit- ihe troepen. Deze schenen ook zeer vermoeid te ziju. Russische troepen naar Frankrijk De N. R. Ct. heeft reeds melding gemaakt van een bericht in de Na- tional-Zeitung, volgens hetwelk er 250.000 Russen te Archangel inge scheept zouden ziju om in Engeland on vervolgens in Frankrijk aan land gezet te worden. Sydsvenska Dagbladet Snallposlen, een blad dat te Malmö verschijnt, meldt nu nader- Onze correspondent te Ystad (Zweden) deelt ons mede Een Zweedsch stoomschip is hier vandaag uit Engeland aangekomen. De kapitein was in de gelegenheid, om iets over den toestand in Enge land mede te deelenv Hij vertelt, dat hij tijdens ziju verblijf te Hartlepool vau betrouwbare zijde te weten was gekomen, dat in de laatste dagen groote transporten van Rüssischè troepen te 'Bii tenhead, Li verpoot en Aberdeen aan w,al gezet waren. De ontschepiiig van de' troepen, „die van Archangel met Engelsche transportschepen onder geleide van een gro,ot Engelsph smaldeel waien aangebracht, zou vlot'in haar werk zijn gegaan. Een Noorse li stoomschip, dat op weg naar Hartlepool was, werd door een. Engelachcn kruiser aangehouden en naar Duitsche oorlogsschepen ge vraagd. Volgens verschillende mededeelin- gen, moet het aantal Russische troe pen van 00,000 tot 80,000 bedragen. Zij moe teil van de noordelijke lan- dingspldtitseh niet den spoor naar Deyonport aan het Kanaal overge bracht zyh", om van daar uit naar Brest en Cherboufg in Noord-Frank rijk verVoerd te borden. AI deze transporten hebben in de grootste stilte plaats gehad. Bovenstaande bijzonderheden trof fen wij m ué Kölnlsche Zeitimg aan. („N.- Rott. Ct.") Van het Oosteiuijksch-Russische front. De stand van zaken op het ooriogs- terrejn in Polen en Galicie werd uiterst verschillend beoordeeld Van Oesteiirijkséfifc zijde zegt men, dat de beslissing er nog niet is gevallen. Bij Kawa ïtuska in noordoostelijk Galicie vinden nog gevechten plaats, die de Russische generale staf ernstig noemt en die Oostonrljksche troepen daar bedreigen de Russische verbin dingslijn. Ziehier echter hoe de cor respondent van de Times te Petrograd (St. Potersburg) den toestand be schouwt. „Onze legers hebben den 4den Sep tember op het front tusschon Weich- sel en Bug het offensief genomen." De datum, hier in het oflicieele rapport genoemd, zal in den huidigen grooten Europeoschon oorlog een ge denkwaardige datum blijken. Mot welk een ongeduld men er op heeft gewacht, hoe veel er afhangt van den slag, die nu (het bericht van den correspondent is van den 6den Sep tember) in Zuid-Polen woedt, kan slechts begrijpen, wie met de krijgs kunde bekend is. Ik volsta met te zeggen, dat als de Russen hier de Oostenrijksche legers evenzoo over winnen als zij bij Lemborg en Halicz hebben gedaan, de weg naar Berlijn open ligt. Reeds heeft alleen het vooruitzicht dat deze mogelijkheid, zoo noodlottig voor de Duitsche plannen, zou ont staan, zijn invloed ver in het Westen doen gevoelen. In antwoord op het wanhopig in roepen van hulp door de Oostenrijk sche legeraanvoerders, spoeden zich reeds meer versterkingen door Duitschland. Militaire deskundigen hier zijn van meeniug, dat de Duit sche plannen op het Fransche oorlogs terrein door de snelheid van het Russische succes aan de grens van Galiciö sterk gewijzigd moet zijn. Vertrouwbare inlichtingen over het verloop van den boslissenden slag doen zien dat de vooruitzichten voor de Rassen gunstig ziju. Nochtans zal het verscheiden dagen duren voor de Oostenrijkers beslissend zijn verslagen. De vijand beschikt hier, afgezien van eenige Duitsche corpsen, op zijn minst over 30 divisies. Door den "Weichsel die overigens ook den Russischen opmarsch naar Duitschland zal be lemmeren - is zijn terugtocht af gesneden, hij zal dus strijden met den moed der wanhoop. Het gevaar lijke van de vijandelijke positie is nog zeer vergroot doordien tengevolge van de vernietiging van het tweede leger bij Lemberg zijn flank wordt Volgens de inlichtingen van het ministerie van oorlog was er twee dagen voordat het Russisch offensief bij Lublin begon, een pauze in het gevecht. Daarop deed het Oostenrijksche centrum bij Zamosz een wanhopige poging om door de Russische linie tusschen Lublin en Cholm te breken. Het 10de Oostenrijksche legercorps leidde den aanval, maar werd terug geslagen en vervolgd en liet 5000 man in handen van den vijand. Een telegram van het Russische hoofdkwartier van 6 September geeft hierover nog de volgende bizonder- heden. Op den -fden September trok ken wij tegon het heele Oostenrijk sche front op. Het centrum van den vijand, staande ten Westen van Krastonow werd in verwarring ge bracht. Het 45ste. Oostenrijksche re giment werd omsingeld, een kolonel, 44 andere officieren en 1600 man werden gevangen genomen. Een Duitsche divisie die ter hulp wilde korneti werd op den linkeroever van den Weichsel aangevallen. BELGIË. Dinant verwoest. Ostende, 8 Sept. Binnen enkele uren hebben de Duitschers, met ge schutvuur en door brand, «le stad Dinant aan de Maas verwoest. Vrou wen werden in de kloosters opge sloten, terwijl hondorden mannen werden gefusilleerd. Houderd notabelen werden op de Place d'Annes gefusilleerd. De Duitschers zeiden dit tu heb ben gedaan, omdat, vau du hoogten die Dinant omringen schoten werden gelost, die trouwens geen resultaat hadden. Ken hevig gevecht werd geleverd tusschen 'Mulle un Quatrecht, tus schen Belgische vrijwilligers en een overruachtigen Duitschen troep. Het gevecht duurde vijf uren. Na krach- tigen tegenstaud Lu hebben geboden trokken du Belgen in goed orde terug. De Duitschers bezetten Melle en rukten op naar Uent. Een spion. Ostende (via Londen), 8 Sept. (Reu ter.) Na vontlis van den krijgsraad is de op 4 Augustus te Ostende ge arresteerde spion Ehrardt Zaterdag te Zwljndrecht (bij Antwerpen) gefusil leerd. DUITSCHLAND. Dultschland's verdere oorlogs plannen. Een Duitscli-Amerikaan, die op den terugkeer naar de Nieuwe Wereld tijdelijk te Rotterdam vertoeft, deelde een onzer correspondenten een en ander mede, in zake de maatregelen, door de Duitsche regeering genomen, om den oorlog met kracht voort te zetten. Te Essen wordt in de fabrieken van Krupp met koortsachtige haast gewerkt aan het vervaardigen van nieuw geschut en onderdeelen daar van. Allen, die in de ammunitie fabrieken werkzaam zijn, blijven voorloopig ontheven van hun militaire plichten, en bovendien werden tal van losse werklieden aangenomen. Ook houdt men zich onledig met den bouw van nieuwe Zeppelins. Ruim veertig liggen gereed ora ge monteerd te worden. Tal van nieuwe luchtschiphallen worden gereed ge maakt. De praktijk heeft verscheidene onvolmaaktheden aan het licht ge bracht, die nu bij de nieuwe lucht schepen natuurlijk verbeterd worden. Algemeen hoopt men in Duitschland, dat het de legers zal gelukken, zich meester te maken van de Fransche kustplaatsen, speciaal van Galais. Het nieuwe geschut, aldus verzekerde de Amerikaan onzen correspondent, draagt van Galais naar Dover. Op die manier zou men dus Engeland kun nen aanvallen en bovendien staat, zoodra Duitschland aan de Fransche kust voldoende dekking heeft, een luchtschepen-invasie naar Engeland op liet program. Onze Amerikaan vermoedde, dat uit dit plan de consequentie voort- vlooide, om zich niet met de bezetting van Parijs onledig te houden. De tijd is op het oogenblik meer dan ooit kostbaar voor Duitschland, want zoodra de herfststormen beginnen te woeden, is het uit met de luchtsche pen. Graaf Zeppelin zelf moet nog dezer dagen erkend hebbenIk vrees niets voor mijn schepen, behalve den stormdaar tegenover sta ik mach teloos. Werd onze correspondent goed door z(jn zegsman ingelicht, dan wordt aan het einde van deze of het begin der volgende week het geheele par ticuliere spoorwegverkeer in Duitsch land voor enkele dagen stop gezet, omdat geweldige troepentransporten naar de Russische grenzen zullen plaats hebben. Onderscheiding. Oldonburg, 8 Sept. (W. B.) Aan prins-Eitel Friedrich van Pruisen, schoonzoon van den groothertog van Oldenburg, is het Ijzeren kruis le klasse verleend wegens de buiten gewone dapperheid, door hom betoond, toen hij met zijn regiment een storm aanval deed op de vijandelijke artil lerie. ENGELAND. Londen, 8 September. De Times wijst er in een hoofdartikel op, dat de verklaring der bondgenooten, dat zij afzonderlijk geen vrede zullen sluiten, een machtigen invloed op de onzijdige staten moet uitoefenen. De correspondent te Rome seinde reeds, dat, de verklaring in Italië een diepgaande en heilzame uitwerking had. Gewagende van den indruk, dien de val van Lemberg in Roemenië heeft gemaakt, besluit het blad: De verstandige onzijdige staten beginnen zich reeds bewust te worden, dat een gerekte oorlog niet tot hun voordeel kan strekken. Het eenige middel om te verhinderen, dat de oorlog gerekt zal worden, bestaat intusschen hierin, dat zij hun gewicht aan de zijde der bondgenooten in de weegschaal werpen. Londen, 8 September. Een gerucht doet hier in Oostenrijksche kringen de ronde, dat de Keizer van Oosten rijk overleden is. Het bericht daarvan zou geheim worden gehouden met het oog op den (te verwachten? - Red.) ernstige» binnenlandschen toe stand in Oostenrijk. ALBANIË. Rome, 8 September. De avondbladen vernemen uit Valona, dat Burhan Eddtn - offendi, een zoon van Abdoel Hamid, door de opstandelingen te Durazzo tot koning van Albanië ge kozen zou zijn. Lugano, 8 Sept. De vorst en de vorstin von Wied zijn in het hotel Bristol afgestapt. Het bezoek vau den koning en de koningin van Roemenië was aangekondigd. OP ZEE. Een telegram uit Athene aan de Lokal-Auzeiger maakt gewag vaneen hardnekkig gerucht, dat de groote Engelsche kruiser Warrior in du Adriatiscbe Zee, niet ver uit do Mou- tenegrijnscho kust, op een mijn zou zijn geloopen en gezonken. Tal van lijken van Engelsche ma trozen zouden op de Monteuegrijnsche kust aan land zijn gedreven. Londen, 8 September. De avond bladen bevatten een telegram met het bericht van een visscherschuit, dat een Engelsche kanonneerboot een visschersvaartuig had verineesterd, dat mijnen had uitgezet, waarvan er nog 200 aan boord waren aangetroffen. De „Pathfinder". Torpedobootjagers en andere schepen aldus de „Times" zijn nog steeds bezig met het afzoeken der zee voor de Berwickshire-kust naai de lyken van den Engelsche kruiser „Pathinder", dié daar Zaterdag 1.1. op een drijvende mijn stootte en verging. De volgende dramatische beschrij ving van du schipbreuk wordt door een correspondent te Dunbar ge geven. Daar het zeer helder weer was aldus vangt hij aan kou men de bewegingen der oorlogs schepen tot 20 mijlen afstand duide lijk waarnemen en verscheidene per sonen hebben het ongeluk door verre kijkers van het begin tot het einde kunnen waarnemen. De beambte van het signaalstation te St. Abb deed de eerste officieele raededeeling dat het schip op een mijn wasgestooteu en telefoneerde onmiddellijk om de motor reddingboot. Zonder een oogen blik te verliezen vertrok de redding boot, gevolgd door een aantal stoom- booten. De commandant van de redding boot verklaart, dat toeu hij de plek naderde, waar de „Pathfinder" inde lucht gevlogen was, hij het water over een afstand van anderhalve mijl bedekt vond mot allerlei wrak stukken. Overal zag inen matrozenbuizen, petten, truien, schoeueu, kousen, foto's en boekeu drijven. De ont ploffing was zoo verschrikkelijk ge weest, dat de „Pathfinder" letterlijk aan stukken werd geslagen, eu bin- neu 4 minuten was er geen spoor meer van over, behalve de weinige houten wrakstukken. De „Pathfinder" was bezig met het afpatrouilleeren van de Oost kust, on manoeuvreerde slechts wei nige uren te voren iets meer dan een mijl uit de kust bij St. Abb's Head. Het schip was 2940 ton groot, met een bemanning van 261 kop pen, onder bevel van kapitein Fran- cis Leake. Men gelooft algemeen, dat de mijn, die het vaartqig vernielde, uit de Noordzee is afgedreven, daar reeds gedurende 14 dagen handelsvaartui gen onbelemmerd over diezelfde plek voeren. De ramp werd ook door twee officieren waargenomen, die dienst deden te Cockburnpath. Door hun kijkers zagen zij ontzaglijke rookko lommen uit den kruiser slaan, en bijna dadelijk daurop steeg de boeg omhoog, om daarna als bij tooverslag in de diepte te verdwijnen. Ook te Dunbar werd de ondergang van de „Pathfinder" duidelijk waar genomen. Het aantal omgekomenen wordt thans op 232 gesteld. De overleven den werden te Queensferry aanland gebracht, door het wachtschip „Tyne". Volgens een Reuter-telegram uit Tokio is de Japansche torpedojager „Shirataye" by Kiauchau op eun rots geloopen. De bemanning heeft het schip verlaten. Hollandsche schepen opgebracht. Het stoomschip „Zuiderdijk" van de Holland Amerika-Lijn is aange houden en in een lerscho haven ge bracht. Het stoomschip „Prinses Juliana" der Stoomvaart-Maatschappij „Neder land" wordt te Ryde opgehouden; aan boord is alles wel. Alleen de Engelsche passagiers worden ont scheept. Veiguuning tot vertrek wordt spoedig verwacht. In verband met het opbrengen en lossen van het stoomschip „Nieuw- Amsterdam en andere te Brest heeft onze Regeering verklaard nog niet over de noodige gegevens te kunnen beschikken om bij de Fransche regeering stappen te doen. Ds „Nieuw-Amsterdam". Het stoomschip „Nieuw-Amster dam" der Holland - Amerika-lijn is Dinsdagnacht te Rotterdam voorden wal gekomen, na een reis, die wol is waar voorspoedig, maar niettemin toch eenigszins angstig was voor de ingewyden. Immers op-het rapport van Engelsche oorlogsschepen, dat tusschen het Sandetti-vuurschip en de Galloper mijnen dreven, die nog afkomstig heetten van den mijnen- legger „Künigin Luise", had de kapi tein bevel gegeven de reddmgbooten buiten boord te draaien, ten einde op alles te zijn voorbereid. Het stoomschip blykt 2 September des morgens 5 uur te zijn aange houden door de tot hulpkruisor inge richte mailboot „La Savoie" van de Compagnie Générale, die het naar Brest bracht, waar de „Tambora" reeds werd aangetroffen, terwijl er ook twee stoomschepen van de Ko ninklijke Nedcrlandsche Stoomboot maatschappijen de haven lagen: de ..Fortuna" en de „Atlas", waarvan een in charter van den Koninklijken West-Indischen Maildienst. De „Nieuw-Amsterdaui" kwam, in Legenstelling van de andere schepen, die in de haven moesteii komen, op de jeede voor anker en werd betrek kelijk vlug afgeholpen. Dat afhelpen bestond hierin, dat mot minder daii 733 passagiers van alle klassen van boord werden gehaald en geïnter neerd, terwijl van de lading mei eon beroep op de door Engeland en Frankrijk' gegeven aanvullingen der l«onde»sehe declaratie, alle meel, alle kisten vleeschconservun, alle mais enz., 390 baren zilver, 209 kisten bier en 80) zakken veuvoeder moesten worden gelost, niettegenstaande alk-s aan Nederlandsche fit ma's was ge consigneerd. De passagiers waron Oostenrijkers en Duitschers, ouder wiu eon 20-tal res.-ofikieren. Bij hen was oen naast familielid vau veldmaarschalk Von der Goltz. Een der passagiers moest reeds onmiddellijk zijn onvoorzichtig heid met den dood bekoopen. Hem word door den bevelvoerende» Fran schen officier gelast zijn handbagage zelf te dragen, hetgeen hij niet ver koos. De woordenwisseling, die hier uit ontstond, ging van den kant van don passagier tot een handtastelijk heid over, met het gevolg dat hij op de plaats werd doodgeschoten. Van de weggehaalde passagiers werden later zes doctoren cn nog een tweetal personen op leeftijd terug gezonden. De 173 Hollandsche reservisten, die aan boord waren, werden onge moeid gelattyi. Van ziju equipage moest de kapitein een tiental personen afstaan, omdat zij vreemdelingen waren. Onder hen was een jonge man, wel is waar in Duitschland geboren, doch reeds op zijn 4e jaar naar Nederland gekomen en daar sedert verblijf houdende. Bij gebrek aan eeuig identiteitsbewijs werd met de mondelinge verklariug in dit op zicht geen genoegen genomen. Er bestaat echter wel kans dat van hieruit nog op zijn invrijheidstelling kan worden aangedrongen. De „Nieuw Amsterdam" liep in de Duins nog de „Riouw" van de Nederland achterop, die blijkbaar door de Engelachen was aangehouden. Voor de nabestaanden der passa giers van de „Tambora" is het ver blijdend te vernemen, dat alle passa giers van dit stoomschip, namelijk 27 eerste, 90 tweede en 6 derde klasse passagiers, met de Nieuw Amster dam" zijn meegenomen. Ter aanvulling van het boven staande kan nog worden vermeld dat van de passagiers, die vau boord werden gehaald, 75 behoorden tot de eerste klasse, 222 tot de tweede 442 tot de dorde. De van boord gehaalde lading be- I stond uit 3789 balen meel, 531 kisten vleesch in blik, 3041 kisten Maizena, 390 baren zilver, 290 kisten bier, 583 balen veevoeder. Kapitein Baron van het stoomschip heeft door bemid deling van den Nederlandschen con sul te Brost, den heer R. A. Arnault de la Menandière, geprotesteerd tegen de aanhouding van zijn schip, het verbeurd verklaren van lading voor een neutraal laud bestemd en het oponthoud van de passagiers, daar hem, gezagvoerder, niets bekend was van het feit, dat eon gedeelte van zijn lading door de Fransche regeering als contrabande wordt of zou worden beschouwd, terwijl ver der het Koninkrijk der Nederlanden niet in oorlog is met Frankrijk of Engeland, doch zijn neutraliteit open lijk heeft geproclameerd en tot nu nu toe heeft 'behouden. De kapitein stelt de Fransche Re publiek aansprakelijk voor alle kosten, schade en interessen, welke uit de aanhouding en opbrenging van zyn schip kunnen of zullen voortvloeien, uit de prijsverklaring, verbeurdver klaring, aanhouding, alsmede lossing van een deel der lading. Mevrouw Idenbürg, aan boord van de „Nieuw-Amsterdam", werd in den loop van den dag begroet door den Minister van Koloniën. IN ONS LAND. Staat van beleg. Bij Kon. besluit van 8 Sept. zijn verscheidene gemeenten of gedeelten daarvan in staat van beleg verklaard. Voornamelijk is dit het geval met gemeenten die aan rivieren of aan zee gelegen zijn. In Noord-Holland zijn het de volgende gemeenten: Texel, Vlieland, Terschelling, Den Helder on Velsen. De gemeenten Ameland, Texel, Vlieland en Terschelling worden ge steld onder het gezag van den Gom- mandant van den stelling van Don Helder. De afkondiging van den staat van beleg in verschillende aan zee of aan de rivieren gelegen gemeenten heeft voornamelijk ten doel om den uitvoer te beletten van schepen, die mogelijk hier te lande door of vanwege oorlog voerende mogendheden zijn aange kocht met de bedooling ze voor mili taire doeleinden te gebruiken. Het toelaten van zoodanigen uit voer zou in strijd zijn met de dooi de rogeering afgelegde neutrallteits- verklaring. Om het militaifle gezag in staat te stellen de vereischto maatregelen te treffen en behoorlijke contröle uit te oefenen, was het uoodig verschillende gemeenten in staat van beleg le verklaren. Er zal worden zorg gedragen de gewone scheepvaart zoo min mogelijk overlast te bezorgen; in dien geest zijn de noodigo bevelen aan de be trokken autoriteiten van leger en vloot gegeven. Aan overlast stellen zich dus alleen bloot Nederlanders, dio, in weerwil van het door de regeering uitge vaardigde verbod, trachten om aan eene oorlogvoerende partij schepen of vaartuigen voor militaire doel einden toe te voeren of te verschaffen. Eigenaars van schepen zullen dus goed doen zich bij het ontvangen van aanbiedingen omtrent verkoop terdege ervan te overtuigen, dat er van gebruik voor militaire doeleinden geen sprake kan zijn en er aan te denken, dat de beoordeeUng hiervan geheel berust bij de daartoe door de regeering bevoegd verklaarde autorl- Wethoudarsbenoeming te Amsterdam (Nieuwe verkiezing). Met 2 vrije stemmingeu en 1 hui- stemming tusschen de heeren Vliegen en Van Tienen werd de heer Vliegen tot wethouder gekozen met 19 stem men. Op den heer Van Tienen wer den 15 stemmen uitgebracht en waren 7 stommen blanco. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij het te Utrecht gehouden examen slaagde voor het Machinisten- diploma A de heer 8. W. Ike, leerling der Zeevaartschool alhier. Door het heden alhier binuen- gokoraen stoomschip „Schieland" is aangebracht een groote sloep, welke onder do Engelsche kust werd opge pikt en vermoedelijk afkomstig is van een Duitsch schip. Naar wij vernemen is door eenige dames en heeren eene reeks kerk- concerten georganiseerd, waarvan het eorste zal plaats vinden op 13' Sept. o.k. in de Nieuwe Kerk;die daarvoor welwillend is afgestaan. Deze con- certeu hebben teri doofden rhtTIfalren op hunne vrije dagen eene aangename afwisseling te geven. 'Behalve "voor militairen zijn deze concerten ook toegangkelijk voor familie van mili tairen en voor elkeen, die er belang in stelt. De toegang is vrij! Veel toezeggingen voor medewer king van zangkoren en solisten zijn reeds ontvangen, zoodat ons veel mooie Zondagmiddagen te wachten staan. De programma's zullen steeds Zaterdags vóór de uitvoering in ons blad bekend worden gemaakt. - Hier ter plaatse is opgericht een Comité tot het veileenen van steun aan de Belgische vluchtelingen. Waar dit reeds in meerdere plaatsen geschiedde, mocht ook deii Helder niet achtorbiljven. Ook hier zullen dus Uw gaven voor liet zoo zwaar bezochte Belgische volk gevraagd worden. Men zegge nu niet „alweer"; want hier is hulp dringend noodig. Vele van deze arme vluchtelingen, en het zal wel het grootste deel ziju, bezitten niets of bijna niets meer, en moeten leven vau wat het gastvrije Nederland hen doet toe komen. Niet alleen voedsel is echter noo dig, doch ook kleeren, zoowel voor de mannen en vrouwen als voor de Kinderen. Ziet dus allen eens na, of gy ook iets te missen hebt, en zoo niet, geeft dan Uw financieelen sleun. Het. kleinste bedrag, hoe weinig ook zal dankbaar worden aanvaard. Laat den Helder, evenals niet het plaatselijk steuncomité, ook hiermede een goeden indruk maken. Voor verdere bijzonderheden aan-, gaande het comité verwijzen wij naai de desbetreffende advertentie in dit blad. Aanbesteding. Aan het DepartemunL van Marine te 's-Oravonhago werd Woensdag aan besteed: „Het maken van eenige aanlegsteigers ten behoeve van liet kazernement voorden onderzeodienst alhier". Laagste inschrijver was de heer Chr. Roozondaal tu Kokhuizen, voor f14287. Steuncomité. Het Steuncomité Helder 1914 hiuld Woensdagavond :u „Tivoli" eene algemeene vergadering die ook wurd bijgewoond door de beide eere-voor zitters: Z.Ex. de vice-admiraal Nau- din ten Cate en de Ed.achtb. heer Van Neck, loco-burgemeester. De voorzitter, de hoer O. de Vun, heette de aanwezigen welkom, iii 't bijzonder de beide eere-voorzitlors, en deelde mee dat door het Dag.- bestuur deze vergadering was uitge schreven om mededeeling te doen van wat het Steuncomité doel en gedaan heeft. In de eerste plaats bracht hij dank aan de 80 dames en heeron, die de groote inzameling hielden bij de ingezetenen, burgers en militairen, met zöo'n mooi succes. Namens het steuncomité bracht hij dank aan allen die zoo mild steunden. Een grooteh steun had het comité doordat het door welwillende mede werking kan beschikken over het overgeschoten eten van zee- en land macht. Hij bracht dank aan de damus en heeren die zich voor de verdeeling daarvan beschikbaar stelden. De alg. secr. Ds. Buiskool kreeg thans het woord tot het uitbrengen van zijn verslag. Na de oprichting en de installatie in de Raadszaal te hebben gememoreerd herinnerde h|| er aan dat het de bedoeling was steun te verleenen aan gezinnen alhier, die door den oorlogstoestand in moeilijke omstandigheden zijn geraakt. Het comité werd' daartoe verdeeld in een Dag-Bestuur en verschillende subcomité's. Het Dag-Bestuur heeft, de algemeene leiding, de subcomité's werken zooveel mogelijk zelfstandig maar plegen overleg met het Dag.- Bestuur. Gecorrespondeerd werd met het Kon. Nat. Steuncomité over een uitgeweken Nederlander met zijn gezin uit Zwitserland, die wilde terug- keeren, waarvoor dat Comité f50 beschikbaar stelde. De man kan daar weer aan 't werk. Het Heldersche Steuncomité heeft daar iels bijgepast. Het Dag-Bestuur vergadert eiken dag van 10-12 en van 2-4 uur in de Bouwzaak Vervolgens laat dé secr. de werk zaamheden van de verschillende sub- cbmite's de revue passeeron. Het subcomité voor de inzameling heeft zich danig geweerd, zooals uit het verslag van den penningmeester blijken zal. Het subcomité voor onderzoek en uitbeerlng stelt nauwkeurig onderzoek ih naar de aanvrage en stelt in overlég ulet Bag-Bèsttuir de uitkun" ring vast, un wel naar dun volgenden vonn Voor gezinnen waarvan de kost winnaar in militairen dienst is of die werkeloos is geworden wordt uilgetrokkeu fG per week plus 2 der den der huishuur, vermeerderd met, een bedrag vau f 1 voor 1 kind, 1' 1,75 voor 2 kinderen, f2.50 voor 3 kin deren, f 3 voor 4 kinderen, f 3.25 voor 5 kindereu en f 3.50 voor 6 of meer kinderen. Van dtrze uitkeerlng wordt, afgetrokken de rijksvergoediug en verder alle inkomsten, die het gezin uit andere hoofde mocht hebben. Een afzonderlijke regeling wordt echter toegepast op die gezinnen, die wegens gemis aan geregelde inkom sten en door andere omstandigheden niet tot .de z.g. geregelde gezinnen kunnen gerekend worden. Uitgekeerd werd le week f 141.50 2e week f 162.55 3e week f 197.25 4e week f 173 samen in 4 weken 1'699.25. (Laatste week 62 gezinnen.) Het subcomité voor werkgevers en werkzoekenden had een zeer uitge breid arbeidsveld. Ingeschreven wer den 93 werkzoekenden waaronder 3 vrouwelijke. Het comité wende zich tot verschillende autoriteiten om werkloozen geplaatst te krijgen eu slaagde daarin vrijwel. Het plaatste 7 gehuwden 30 ongehuwde» eu 3 weduwen. Ook op andere wijze werd aan enkelen werk verschaft. Dit comité constateerde ten slotte dat het aantal werkzoekenden stijgt en het aantal aanvragen van werk- go vers verminderd. Het subcomité voor hulpverloening in de huishouding assumeerde zich eenige dames en kon waar hulp in de huishouding gevraagd werd daar aan geregeld voldoen. Dit subcomité kreeg ook de beschikking over hel overgebleven eten, dat geregeld uit gedeeld wordt in de Vijzelstraat (lokaal Breet) eu dé Fröbelschool. Aan 169 gezinnen tezamen tellend 774 personen wordt geregeld eten ver schaft. Gewoonlijk is er ruim vol doende voorraad. Ten slotte constateert de secretaris dat alle krachten zijn ingeapanm-n om het „Steuncomité Helder 1914" aan zyn doel te doen beantwoorden. Hij hoopt op voorldurendèn steun. 't Woord is thans aandeii alg. penningmeester, dëri heer W. Biei- steker tot het uitbrengen van het finan cieel verslag. Ontvangen werd lot 1 Sepff 4829.30 beueyeDSf812.57 van vereenigmgenen

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1