HELDERSCHE COURANT De Duitschers in Frankrijk teruggeworpen. De Oostenrijkers verslagen. De Russen in Onst-Pruissen No. 4363 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1914 42e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad zijn opgenomen: 1. Volksbuurt-leven. (Actueele schets van P. N. v. R.) 2. De stemming in Duitschland. 3. De Engelsche hulptroepen. 4. Het zeegevecht bij Helgoland. 5. Feuilleton enz. DE OORLOG. De algemeene toestand. Hoewel van Duitsche zijde gisteren nog werd gemeld, dat de Duitsche kansen in den slag, die tussehen Seine en Marne geleverd werd gunstig te noemen zyn, is uit de Fransche en Engelsche berichten, die met groote uitvoerigheid het verloop van dien slag schetsen, duidelijk op te maken, dat de opmarschen der Duitschers in Frankrijk niet alleen is tot staan gekomen, maar de Duitsche legers zijn teruggeslagen met aanzienlijke verliezen. De rechtervleugel is zelfs over een afstand van meer dan 60 K.M. tot benoorden de Aisne terug gedreven. Zoolang de Duitsche lin kervleugel zich nog kon handhaven was dit resultaat niet met zekerheid te voorzien. Nu echter aan deMeur- the de Duitsche legers ook de terug trekkende beweging moesten volgen, St. Dié, Luneville en Pont-ii Mousson moesten ontruimen, is de nederlaag die de Duitschers daar leden volkomen. Wij geven op een andere plaats in dit blad in de breedvoerige tele grammen van Fransche en Engelsche zijde een duidelijk verhaal van de verschillende phasen van het gevecht, dat eindigde met de terugdrijving van de Duitsche legers. Het is on- noodig aan dit verhaal veel toe te voegen. Dit zal in Duitschland, als het be kend wordt, zeker zeer diepen in druk maken. Hoewel het na wat de Duitsche troepen in de eerste maand van den oorlog hebben verricht, niet verwacht werd in Duitschland dat de groote ontmoeting met de Fransch- Engelscne legermacht zulk een resul taat zou hebben, schreef nog slechts enkele dagen geleden de Duitsche generaal Von Blume aan de „Köln. Ztg.": „Maar steeds opnieuw moet her innerd worden, dat de weg naar het doel ver is, dat wij nog pas aan het begin staan van de opofferingen en het lijden, die wij zullen moeten dragen, opdat het einde van den strijd met het begin in overeenstem ming zal zijn. Het gevaar dat men dit niet scherp genoeg in het oog zal houden is groot, wijl wij door den onafgebroken zegetocht van 1870/71 verwend zijn." Het is nu wel gebleken, dat de strijd niet een „onafgebroken zege tocht" worden zaldat integendeel ook voor de Duitsche legers neder lagen niet zijn uitgesloten. Neder lagen waarin groote verliezen zullen worden geleden. Voor het verdere verloop van den strijd zal deze Duitsche nederlaag van groote beteekenis blijken te zijn. Maar het is daarmede nog niet uit. Het is te verwachten, dat de Duitschers met alle kracht zullen be proeven deze „Schlappe" uit te wis- schen. En dat daardoor de strijd om de Fransche grens nog feller worden zal. Tegelijk met den grooten slag in Noord-Frankrijk hoeft liet garnizoen van Antwerpen een uitval gedaan. In den rug van de Duitsche legers, om hen daardoor te noodzaken de troepen, die in Belgiö beschikbaar waren tegen de Belgen te keeren, zoodat zij niet naar Frankrijk konden worden gezonden. Tegen de Belgen trokken Duitsche landweer- en land stormtroepen op, benevens marine troepen, die naar Belgiö gezonden waren, om de étappelinies te bewaken. Gedurende vierdagen duurde de strijd, waarin aan beide zijden aanzienlijke verliezen werden geleden. Toen wer den de Belgische troepen binnen de linie van Antwerpen teruggetrokken. Terwijl vau de Russische legers in Oost-Pruisen geen andere berichten worden vernomen, dan dat de Rus sische linkervleugel voor Konings bergen staat, meldt de generale staf uit BerUjn, dat het zuidelijker daar van opereerend Russische leger vlucht voor de Duitsche troepen, met achter lating van vele duizenden krijgsge vangenen en meer dan 150 kanonnen. Daarentegen wordt van de gevechten tegen de Oostenrykers in een breed voerig relaas medegedeeld, dat zij tot een groote overwinning over de Duitsch-Oostenrijksche legers hebben geleid. De Russische berichten geven den indruk, dat de legers van Auffenberg en Dankl, nadat gedurende zeventien dagen gestreden is, -werden terugge- j dreven. De Oostenrijkei's werden daar over de San teruggeslagen, meer dan 200 officieren en 80.000 man werden krijgsgevangen gemaakt, en vele ka nonnen en mitrailleurs vielon den Russen in handen. En uit het zuiden komt nu nog het bericht, dat de inbezitneming van Semlln, door de Servische troepen, wordt bevestigd. Semlin ligt aan de samenvloeiing van Save en Donau, vlak tegenover Belgrado. Het is van daar echter een heel stuk weg, dat de Serviërs moeten afleggen, wanneer zij volgens het be richt uit Nisj, naar Boedapest willen murcheeren, om zich daar met de Russen te vereenigen. Parijs, 12 September. Het officieele bericht van 11 uur 's avond luidt Op onzen linkervleugel duurt de algemeene terugtrekkende beweging der Duitschers voor de Engelsche en Fransche troepen, die dou beneden loop van de Aisne bereikt hebben, voort. Hetzelfde geschiedt aan hetcentrum. De Duitschs legers blijven zich terug trekken. Wij hebben de Marne tus sehen Epernay en Vitry le Frangois overschreden. Op onzen rechtervleugel heeft de vijand heden eveneens zijn terugtocht aangevangen en de streek om Nancy ontruimd. Wij hebben Lunéville opnieuw bezet. In weerwil van de vermoeienissen van 5 dagen van onophoudelijken strijd vervolgen onze troepen den vijand op zijn algemeene terugtocht krachtig. Deze terugtocht schijnt in veel sneller tempo te worden uitgevoerd dan de opmarsch was geweest. Hij is op enkele punten zoo overhaast geweest, dat onze troepen in de hoofdkwartieren, o.a. te Montmirail, achtergelaten kaarten en schrifturen hebben gevonden en paketteu met ontvangen of nog te verzenden brieven. Overal heeft de vijand materieel achtergelaten. In het bijzonder is bij FromeDtières (Oostelijk van Mont mirail) een batterij houwitsers in onze handen gevallen, verder talrijke voer tuigen en paarden. De gevangenen geven den indruk gebrek te hebben gelcdeu, terwijl men te veel van hun inspanning heeft gevorderd. Zij zijn ontmoedigd en vooral uitgeput. Den óden September haddeopper: bevelhebber van het Fransche leger de volgende dagorder tot de troepen gericht: „Op het oogenblik dat de veldslag begint, waarvan het lot van het land afhangt, moet ik er allen aan herinneren, dat de tyd van achterom zien voorbij is. Allo pogin gen moeten ten doel hebben den vijand aan te vallen en terug te wer pen. Een troep, die niet meer kan oprukken, moet koste wat het wil stand houden op het veroverde ter rein en zich eerder op haar plaats laten dooden dan terugtrekken. In de huidige omstandigheden kan geen zwakheid worden geduld." Men weet, hoe deze bevelen zyn opgevolgd en hoe schitterend het verkregen resul taat is. Bij den intocht van onze zegevie rende troepen in Vitry le Frangois heelt men in een vertrek, waar de generale staf van het 8ste Duitsche legercorps was gehuisvest, de vol gende, door luitenant-generaal Tulff von Tseheppe und Werdenbach onder- teekende dagorder gevonden: Vitry le Frangois, 7 September, 10 u. 30 m. Het doel van onze lange, moeielijke marschen ia bereikt. De voornaamste Fransche strijdkrachten hebben den strijd moeten aanvaarden na zich aanhoudend tehebben teruggetrokken. De groote beslissing is ophanden. Morgen zal dus de gehoelo Duitsche strijdmacht, waaronder ons legercorps over de geheele linie van Parijs tot Verdun slag levoren. Voor de eer en den voorspoed van het Duitsche rijk verwacht ik van eiken officier en soldaat, dat hij in weerwil van do hevige en heldhaftige gevechten van de laatste dagen geheel zijn plicht zal doen en tot zijn laatste ademtocht. Alles hangt van het resultaat van don dag van morgen af." De vergelijking van de beide dag orders is belangwekkend; zij toont dat de Duitschers niet minder betee kenis aan dun uitslag van den veld slag aan de Marne gehecht hebben dan onze opperbevelhebber. Parijs, 13 September. De Fransche strijdkrachten hebbenZaterdagmiddag 6 uur Soissons (N.O. van Parijs a.d. Aisne) opnieuw bezet. Parijs, 13 September. (Part.) Het schijnt wel dat de uitslag van den veldslag aan de Marne een besliste en belangrijke overwinning van de Fx-anschen is, welke overwinning van zeer grooten invloed zou kunnen zijn op den afloop van den veldtocht. Deze indruk krijgt men althans van de dagorders van generaal Joffreenden bevelhebber van het 83te Duitsche legercorps, zooals zij in het officieele communiqué van vannacht worden medegedeeld. Te Parijs zal de vreugde als de morgen aanbreekt en de stad b(j haar ontwaken de overwinning verneemt, groot zijn, een zege, die de bevrijding kan brengen. De dagorder van generaal Joffre van 6 September roept de herinnering aan de meest heldhaftige tijden op. Het zou mij niet verwonderen, indien dit sobere, krachtige stuk in de krijgs geschiedenis zal voortleven. Londen, 13 September. (Reuter.) Het Persbureau geeft een overzicht van den vierdaagschen slag. Zondag 6 dezer bereikte de opruk kende Duitsche rechtervleugel zijn verste punt in de streek van Coulom- miers. Cavaleriepatrouilles drongen door tot Nogent sur Seine. Deze be weging werd gedekt door eene groote flankdekking ten Westen van de Ourcq, dienende om de vooruitgescho ven verdedingstroepen van Parijs te observeerèn, alsmede een strijdkracht tegen te houden, die van de stelling Parijs uit zou kunnen komen op trekken. De Zuidwaartsche beweging van den vijand had zijn rechtervleugel in een gevaarlijke positie gebracht, aan gezien de Duitschers de streek van Creil, Senlis en' Compiègne hadden ontruimd. De verbondenen vielen Dinsdag den 8sten September dezen blootgestelden vleugel in het front en in de flank aan. De Duitsche dek kingstroepen werden aangevallen door een Fransch leger, dat in actie trad op de linie Nanteuil le Haudouin Meaux. De hoofdmacht van den Duit- schen rechtervleugel werd door het Britsche leger aangevallen, hetwelk van een punt ten Noorden van Parijs naar een punt ten Oosten van Parijs overgebracht. Deze aanval werd gesteund door een Fransch legercorps, dat langszij daarvan oprukte op de linie Crëcy—Colommiers—Sézanne. Deze gecombineerde bewegingen zijn totnogtoe met succes bekroond. De uiterste Duitsche rechterzijde werd teruggedrongen op de Ourcq. Aldaar nam zij een sterke verdedi- gingsstelling in en voerde onder scheidene hevige tegenaanvallen uit. Z(j was echter buiten staat om den druk van den Franschen opmarsch te breken. De hoofdmacht van den Duitschen rechtervleugel trachtte zich tevergeefs langs de Grand Morin en vervolgens langs de Petit Morin te handhaven. De Duitsche rechtervleu gel, over beide rivieren teruggedron gen en in de rechterflank bedreigd, doordien de verbondenen de dekkings troepen hadden verslagen, trok den lOden September over de Marne terug. De Eugelschen, door Fransche ver sterkingen aan de linkerzijde gesteund, trokken beneden Chateau Thierry over de Marne. Deze beweging dwong de Duitsche strijdkrachten ten Westen van de Ourcq, die daar reeds een aanval van het Fransche corps, dat op den uitersten linkervleugel van het leger der verbondenen stond, hadden te ver duren, om Noord-oostelijk, in de rich ting van Soissons te wijken. Sedert Donderdag, den lOden September, is de heele Duitsche rechtervleugel in groote wanorde aan het terugtrekken, van dichtbij gevolgd door de Engelsche en Fransche troepen. Zes duizend gevan genen en 15 kanonnen zijn den lOden en den llden verraeesterd en er wordt gemeld, dat de vijand zyn terugtocht met spoed over de Aisne voortzet, de streek van Soissons ontruimende. De Engelsche cavalerie is vandaag, naar wordt gerapporteerd, tot Fis mes doorgedrongen, niet ver van Reims. Terwijl de Duitsche rechtervleugel aldus werd teruggedreven en in wan orde gebracht, waren de Fransche legers verder Oostelijk in hevigen stryd gewikkeld met het Duitsche centrum, hetwelk tot Vitry was door gedrongen. Van Dinsdag tot Donder dag waren onze bondgenooten niet in staat om ten Westen van Vitry veel voordeel te behalen. Dit ge deelte van het Duitsche leger begon Vrijdag te wijken en gaf ten slotte Vitry prijs. De Franschen vervolgen den vijand en drijven een gedeelte van zijn strijdkrachten naar het Noorden in de richting van het Argonner woud. Het aantal kanonnen, dat het derde Fransche leger heeft verraeesterd, bedraagt waarschijnlijk 160. Het Duitsche leger is derhalve aan het terugtrekken over de heele linie ten Westen van de Maasafgezien van de zware verliezen aan menschen- levens en materieel, heeft het ook moreel een geduchten stoot gekregen. Men seint aan de „N. Rott. Ct.". Parijs, IA Sept. lü u. 35 v.m. Er- is thans geen twyfel meeralle aan vullende mededeelingen, in den af- geloopen nacht ontvangen, bevestigen dat de Franschen een zeer belang- rljke overwinning hebben behaald. Engelsche officieren van den staf van generaal French, gisteren te Parijs aangekomen, hebben het ons met zooveel woorden bevestigd zon der eonigen ophef, doch als de een voudige vaststelling van feiten. Zij voegden er aan toe dat in 't bijzon der de Duitsche rechtervleugel door de nederlaag is getroffen. Zij vonden het Fransche officieele communiqué uiterst gematigd, daar het beneden de werkelijkheid blijft. De overwinning van de Franschen wordt mede toegeschreven aan het feit dat zij, niettegenstaande hun aanvankelijken terugtocht tot over een afstand van 100 kilometer, den ouderlingen samenhang zoomede hun weerstand hebben weten te bewaren. De Fransche pers betoont zich uiteraard zeer verheugd over de be haalde overwinningen, doch geeft meteen te verstaan dat men in den vreugderoes de voorzichtigheid niet uit het oog zal verliezen, daar de oorlog nog niet ten einde is en er nog langdurig gevochten zal moeten worden. De militaire medewerkers der bla den vragen zich af welke taktiek de Duitschers thans zullen volgen. En kelen gelooven dat zij al hun troepen uit België en den Beneden-Elzas zul len ter hulp roepen en zullen traclu ten een beslissenden slag te leveren tussehen Reims en Verdun. Anderen zijn van oordeel dat de Duitschers nu zullen trachten verdere voordee- len op de Russen te behalen. Allen raden het land aan, den oorlog niet als geëindigd te beschouwen en zich krachtig voor te bereiden op de ko mende dingen. Parijs, 13 September. (1 u. 9. u.m.) (Part.) De officieren van denEngel- schen generalen staf hebben zich nog uitgelaten dat heele terreinen zoo danig overdekt zijn met de in staat van ontbinding verkeerende lijken van menschen en paarden, dat er- spoedige maatregelen noodig zijn om het uitbreken van vreeselijke epide mieën te voorkomen. De Duitschers hebben wel getracht een deel van hun dooden te verbranden, doch vele zijn slechts ten halve verbrand en verspreiden een vreeselijken stank. Een onbetwistbare overwinning noemt generaal Joffre den uitslag der krijgsverrichtingen van de laatste v(jf dagen in een heden bekend ge maakte dagorder. Wie van het begin van den oorlog heeft nagegaan met hoeveel soberheid en gematigdheid Joffre, bijgenaamd „de Zwijger", zich heeft uitgedrukt, zal de beteekenis van deze verklaring begrijpen. Joffre constateert een terugtocht van de Duitschers over de geheele linie. De eenige plaats waar zij nog stand houden, is het Zuidelijk deel van het Argonner woud. De terugtrek kende Duitschers hebben zelfs niet getracht hun stellingen aan de Marne ten Zuidoosten van Reims te verde digen. Op den rechtervleugel hebben Puralimento's Blikgroenten, Tafelzuren, Jams, Limonades, etc. zuiverder en smakelijker zijn dan elk ander fabrikaat,weet iedereen, maarweet gy ook, dat zij niet duurder zijn? De geneeskundige commissie: Pror. Dr. P. KÜ1T1NGA, Prof. Dr. R. H. SALTET, Prof. P. v. d. WIELEN, Hoogleeraren aan do Amstord.üni verslteit, geeft u do meest mogelijke garantie voor hygiënische bereiding en volkomen zuiver heid dor artikelen. Gegarandeerd vrij van kleur stoffen e» conserveermiddelen. Hygiënische Fabriek van Verduur zaamde Levensmiddelen Amsterdam. de Franschen na Saint Dié en Luné ville opnieuw de volgende plaatsen bezetRaon 1'Etape (aan de Meurthe, 15 K.M. ten N. van St. Dié), Bacca rat (halverwege tussehen Lunéville en St. Dié), Reraoreville Nomeny (30 K. M. ten N. van Nancy bij de grens vau Lotharingen) en Pont h Mousson (halverwege tussehen Metz en Nancy). De korporaal-vlieger Brinc-de-Jonc heeft verscheidene verkenningen ver richt, waarbij zijn toestel door tal van projectielen is getroffen. Parijs, ISSeptomber. (Havas.) Een officieel communiqué meldt dat de Duitschers op hun rechtervleugel den terugtocht voortzetten en Amiens hebben ontruimd. Zij trekken zich samen in Oostelijke richting. In het centrum hebben de Duit schers Revigny (aan de Ornain) en Brabant le Roi verloren. Parijs, 13 September. (Reuter.) De Fransche opperbevelhebber heeft de volgende legerorder uitgevaardigdDe slag die sedert vijf dagen geleverd wordt, ia geëindigd met een onbe twistbare overwinningonzer wapenen. Het eerste, tweede en derde Duitsche leger trekken terug voor onzen lin kervleugel en ons centrum. Ook het vierde D'.itsche leger begint ten noorden \an Vitry le Frangois en Sermai^ Q(teu Z.W. van Révigny) terug te ekken. De vi,yud laat tal van gewonden en groote* hoeveelheden munitie in den steek. Overal maken onze troepen krijgsgevangenen. Het door ons ge wonnen t(-i-rein toont de duidelijke sporen van den verbitterden strijd en van '.e geweldige inspanning, waarmede le Duitschers hebben ge tracht onz«.u opmarsch te stuiten. De krachtige hervatting van het offensief heeft ons ewScee verzekerd. Officieren ondferü/Öcieren on sol daten Gij hebt gehoor gegeven aan mijn oproep; Gij hebt u zeer ver dienstelijk gemaakt jegens het vader land. Het Duitsche échec. Londen, 11 Sept. (Reuter.) Een telegram aan de „Daily Express" van 13 Sept. uit Genève meldt: Niettegenstaande alle Duitsche voor zorgsmaatregelen, is de tijding van het Duitsche échec toch over Zwit serland in Duitschland doorgedrongen. Hot bericht verwekte, na de reeks overwinningen, diepe wanhoop. De menigte in de straten riep: Zegt ons de waarheid, geeft ons berichten." De bureaux der dagbladen in München zijn gesloten uit vrees voor onlusten. Het Duitsche volk zegt: „Als do Franschen ons reeds verslaan wat zullen de Russen dan doen. We zijn verloren." Op het slagveld. Parijs, 14 Sept. (Reuter's speciale dienst). Duizenden Parijzenaars be zochten Zondag de slagvelden in de Marne-vallei. De straten waren des avonds vol met terugkeerende reizigers, die aller lei zegeteekenen medebrachten, Duit sche hel men, granaatscherven, wapens van allerlei soort. Dit slagveld bood een gruweiyken aanblik, overal lig gen lyken en granaatscherven. Langs de wegen worden uitgehon gerde Duitschers voortdurend gevan gen genomen, in deerniswaardigen toestand, in smerige, versleten klee ding, met de voeten door de laarzen, Een Engelsche soldaat kwam te Meaux met vijf gevangen genomen Duitsche soldaten. De terugtrekkende Duitschers heb ben alles wat binnen hun bereik kwam, vernield. Zij ledigden de kel ders en in de kampementen worden tal van halfvolle champagne- en absinth-flesschen gevonden, die be wijzen hoe snel de aftocht der troe pen is geweest. De Fransche troepen zijn vol lof over de meerderheid hunner artille rie. De Duitsche granaat kareisen deden betrekkelijk weinig schade. Parijs, 14 Sept. De schoonheid en belangrijkheid van de laatste krijgs verrichtingen, de krasse, doch bewon derenswaardige legerorder van Joffre, waarin gezegd werd, dat jnen zich liever op de plaats moest laten dooden dan terugtrekken: het wachtwoord voor dezen oorlog, en de onbetwist bare overwinning beginnen de geesten te doordringen. Maurice Barrus schrijft vandaag onder het opschrift: „Victorie": Joffre heeft het woord gesproken, waarop wij sedert 44 jaren hadden gewacht. Frankrijk heeft de overwin ning teruggevonden. Tot 7 September bedroegen de ver liezen van het Engelsche leger in Frankrijk (en België), volgens de op gave van het hoofdkwartier, 73 offi cieren gesnouveld, 225 gewond en 291 vermist, 273 minderen gesneuveld, 1671 gewond en 16,296 vermist; te zamen 589 officieren en 18,140 min deren. Onder de vermisten, zegt het Engelsche Persbureau, zijn zoowel ongewonde krijsgevangenen en ver dwaalden begrepen, als dooden en gewonden. Londen, 13 Sept. Naar uit Dyon gemeld wordt,heeft het Duitsche leger, dat het gebied van Nancy ont ruimde, tien dagen weerstand gebo den, maar werd het ten slotte totaal verslagen. De aanvallen der Duitschers had den Maandag onder leiding van den keizer plaats. Bericht wordt, dat de verliezen der Duitschers bij Nancy 20.000 man be dragen en die bij Lunéville 10.000. De -Franschen houden nog stand te Thann en in de omgeving van Altkirch. Uit een telegram via Rome uit Bazel ontvangen blijkt, dat er gis teren een hevige strijd werd gevoerd tussehen Thann en Sennheim, waar aan 90.000 man deelnamen. De Duit schers bezetten de Gebweilervalei. Aan beide zijden werden herhaalde lijk door gepantserde treinen verster kingen aangevoerd. Gemeld wordt, dat de Duitschers honderden gewonden naar Bazel brachten. De Duitsche lezing. Berlijn, 18 Sept. (W.B.) (Officieel.) De groote generale staf deelt mede: Op het westelijk oorlogsterrein heb ben de operaties, over welke tot dus verre nog geen bijzonderheden ge publiceerd kunnen worden, geleid tot een slag, waarvan de kansen gunstig zijn Voor ons. De door den vijand met alle mid delen verspreide, voor ons ongun stige, berichten zyn onjuist. Berlijn, 14 September. De oorlogs correspondenten van de „Vossische Zeitung" en van het „Berliner Tage- blatt" melden aan hunne bladen, dat de eerste periode van den strijd voor Parijs haar beslissing nadert. Toen de rechtervleugel der Duit sche strijdkrachten den oen Septem ber tot aan het Noord-Oosten van Parijs was doorgedrongen, deden de Parijsche dekkingscolonneB een uitval in de streek ten zuiden van Crépy en Valois-Meaux. Deze uitval aan Fransche zijde door zware artillerie gesteund - van uit Parijs werden batterijen grof geschut door de aanvalscolonnes in de gevechtslinie -gebracht werd door de Duitsche strijdmachten afge- De Franschen werden tot onder de verdedigingslinie van Parijs terug geworpen, waarbij de Duitsche rech tervleugel ondersteund werd door het legercorps van generaal von Kluck. Den 6en September geschiedde ten Zuiden van Parijs een krachtigon aanval van Engelsche en Fransche troepen op de linie Meaux-Montmirail. Een deel van den Duitschen rech tervleugel, zich bevindend in de buurt van Crépy, raakte vanwege de over macht der vijandelijke troepen in een gevaarlijken toestand, zoodat ilit tactische overwegingen de rechter vleugel terugtrok. De Fransche aanval ontwikkelde een zeer bloedigen, hardnekkigen strijd, het gelukte de vijandelijke strijdmacht niet, de onze terug te werpen. De aanval op de sperforten dei- linie Verdun-Toul is van het oosten en het Westen uit begonnen. Gedurende eenige dagen (het tele gram is gedateerd 12 September en komt uit het groote hoofdkwartier, Red.) wordt er hevig gestreden op de geheele frontlinie Parijs-Verdun- Nancy-Fransch-Lotharingen St. Petersburg, 13 September. Onze legers hebben over de Oostenryksch- Duitsche legers bij Krasnik en To- maszof een volledige overwinning behaald. Dezen, zijn over de rivier de San teruggeworpen. Een groot succes is tegen de Oosten- x-ijkers ten Westen en Noordwesten van Lemberg behaald. Wij namen meer dan 200 officieren en ongeveer 80.000 man gevangen voorts hebben wij vele kanonnen, mitrailleurs en munitie vermeesterd. Men is nog bezig, om bijzonder heden te verzamelen. St. Petersburg (Petrograd), 13 Sept. (Pet. Tel. Ag.) De groote generale staf maakt het volgende bericht van den opperbevelhebber over de beslis sende overwinning, die door de Rus sische troepen op de legers van don vijand bij Krasnik en by Tomaszóf behaald is, openbaar De geheele strijdmacht der Oosten rijkers en Duitschers telde meer dan 1 millioen manschappen en 2500 kanonnen, namelijk meer dan veertig divisies infanterie en elf divisies ruiterij, die versterkt waren met verscheidene Duitsche divisies. De hoofdmacht van de vijandelyke legers, sterk 600.000 man ontplooide zich in de richting van Zawichost (bij het punt waar de San in de Weichsel stroomt aan de Oosten rijksch-Rus- sische grens) en Tomaszóf (ten N.W. van Rawa-ruska, vlak bij de grens op Russisch gebied) en rukte op Cholm aan. Haar rechtervleugel werd beschermd door het leger van Lemberg, tellende 200 bataljons, haar linkervleugel door verscheidene Oostenryksehe on Duitsche divisies en troepen rondom Radom. Den 25sten Augustus begonnen de Oostenryksehe legers een vastberaden voorwaartsche beweging om den slag, die Oost-Pruisen bedreigde, af te woren. De ontplooiing van de Russische troepen over een front van ettelijke honderden werst was nog niet vol tooid. Wij konden dus tegenover de Oostenrykers in Noordelijke richting slechts veel minder talrijke troepen De eerste aanvallen van den vyand waren tegen Krasnik gericht. Weldra verplaatste zich echter het zwaarte punt van de pogingen der Oosten rijkers naar het gebied om Tomaszóf, waar hun versterkingen begonnen heen te stroomen. Den 3den September omstreeks het oogenblik, dat Lemberg viel, had de voorwaartsche bewegingder Oosten rijkers haar hoogtepunt bereikt. De linie van het front van den vijand strekte zich uit van Opole tot By- chawa en naderde op kanonschot afstand het station Travniki. Er werden twee bruggen over den Weichsel geslagen, over welke de troepen uit Radom zich naar het slagveld begaven. Ondanks de minderheid in getal van onze troepen in het centrum bepaalden zij zich niet tot de ver dediging, maar ondernamen zij een tegenaanval waarbij zij bij Laucht- chewo een aanmerkelijk voordeel be haalden. Daar sloegen z'y zes dagen lang voortdurende aanvallen van den vijand af. Alleen op 4 September moesten wij volgens het ontvangen bevel een klein eind achteruit. De voordeelen, die de generaals Roezsky en Broeslof behaalden, stel den ons in staat een algemeenen aanval tegen het centrum van den vijand te ondernemen, dat bij Soe- chodolje verslagen werd. Dank zij een snellen stoot in de richting van het centrum tegen de troepen by Krasnik werden dezen door generaal Roezsky op 6 Septem ber uit het Zuidoosten aangevallen en gedwongen naar drie fronten slag te leveren. Wij sloegen de tegenaanvallen van de troepen bij Krasnik af. De vijan delijke stellingen tegenover Opole en Turobin, die een uitgestrektheid van 60 werst hadden, werden door ons op 9 September in een onstuimigen stormaanval genomen. De Oostenrijkers sloegen toen op de vlucht met achterlating van hun wapens. Echter gingen zij voort hef tige aanvallen op onzen linkervleu gel te doen, met het doel in de rich ting van Lemberg een voordeel te behalen. Maar tegen den 12den dezer gingen wij ook daar tot den aanval over. Thans loopt de slag in Galiciö, die zeventien dagen geduurd heeft, ten einde. De vervolging van den vijand duurt voort. Oostenrykschelezing. Veenen, 13 September. (Wolff.) Generaal-majoor von Höfer, die den chef van den generalen staf vertegen woordigt, meldt: In den slag by Lemberg slaagden onze strijdkrachten aan en ten Zuiden van den weg naar Grodok (Westelijk van Lemberg) er in om den vyand na den vyfdaagsche hardnekkige worsteling terug te dringen, 10.000 krygsgevangenen te maken en tal rijke kanonnen te vermeesteren. Van deze overwinning kon echter niet geheel party worden getrokken, omdat onze noordelyke vleugel bij Rawa-ruska door een groote over macht bedreigd is. Bovendien zijn nieuwe Russische sti-ydkrachten zoowel tegen het leger van generaal Dankl als in het gebied tussehen dit leger cn het slagveld van Lemberg opgerukt. Door de aanzieniyke meerderheid van den vijand zyn wij genoodzaakt onze reeds gedurende 3 weken bijna onafgebroken en met heldenmoed strijdende legers op een goed terrein te concentreeren en op verdere kr ijgs verrichtingen voor te bereiden. Berlijn, 12 September. (Wolff.) Het leger van generaal-veldmaar- schalk von Hindenburg heeft het Russische leger in Oost-Pruisen na een gevecht van verscheidene dagen volkomen verslagen. De terugtocht der Russen is een vlucht geworden. Generaal von Hindenburg is bij de vervolging reeds de grens overge trokken en heeft tot dusver ruim 10.000 ongewonde gevangenen en ongeveer 80. kanonnen aan buit ge rapporteerd. Bovendien zijn machine geweren, vliegtuigen en voertuigen van allerlei soort buitgemaakt. In een bericht uit St. Petersburg aan de „Daily Telegraph" vinden wij o. m. vermeld, dat de troepenmacht, door de Duitschers overgebracht van het Westelijke oorlogsterrein naar het Oosteiyke, 800.000 man heeft bedra- „N. Rott. Gt." Inval der Russen In Boekowlna. Londen, 13 Sept. Uit Boechurest wordt geseind, dat de Russen een in val hebben gedaan in Boekowina, zich meester hebben gemaakt van Szermay, Gatna, Southava en nu be gonnen zyn met een inval in Zeven bergen. BELGIË. De ultvalvan het Belgische leger. Antworpen, 13 Sept. (Officieel). Na vier dagen van beftigeu en hardnek kigen strijd is het Belgische veldleger uit de stelling van Antwerpen tot den aanval overgegaan. De Duitschers zyn uit hun positie in den driehoek Brusasel—Leuven Mechelen terug getrokken onder bescherming van de eerste fortenlinie. Het doel van don uitval, die eerst slechts een operatie schoen tegen de observatietroepen, door de Duitschers tegenover Ant werpen achtergelaten, heeft groote uitbreiding genomen. De vijandelyke verdedigingslinie was zeer sterk, dank zy de topografische gesteldheid van de streek en de aardewerken, welke sinds oen veertiental dagen waren uit gevoerd. De verplichting, totiederen prijs deze stelling te behouden, nood- zaakto do Duitschers alle machten, waarover zy nog in België konden beschikken, te bewaren. Zoo trok hot derde legercorps, tussehen Nlnove en Uederbvakel, in alle haast naar Brussel terug om den schok der Belgen te weerstaan. Het negende corps, op de baan Oudenaarde—Ruyen werd even eens teruggeroepon. Detachementen Landwehr en Landsturm, gelegerd ten zuiden van Brussel, hebben aan de actie deelgenomen, evenals 16000 zeesoldaten, die sinds eenigo dagen te Brussel waren aangekomen. De uitslag biedt dus, ton opzichte van de geheele operaties der Fran sche en Engelsche legers, een zeer groot belang, daar door tussehen- komst yan de Belgen de twee ge noemde Duitsche legercorpsen onmo gelijk hulp konden biedon aan de aftrekkende legers in het noorden van Frankrijk, zooals in de officieele Fransche mededeelingen van 12 Sep tember is vastgesteld. Ten gevolge van de concentratie der Duitsche troopen, in België be schikbaar, stond het Belgische leger aan het einde van den vierden dag tegenover een machtiger vyand dan ooit. Heden is het op Antwerpen terug getrokken. Het Belgische veldleger vormt een steeds groote bedreiging tegenover den vijand, dio verplicht zal zyn be langrijke machten te immobiliseeren, welke hy in Frankryk hoog noodig heeft. De verliezen, in deze vier dagen geleden, zijn aanzieniytzy bewijzen de hardnekkigheid van den stryd. Evenals bij vorige ontmoetingen is de Duitsche artillerie inférieur geble ken aan de Belgische, terwyi hot aantal gekwetsten groot is, zijn de wonden weinig gevaarlijk. Duitsche officieren bekenden, dat de Belgische soldaten koelbloedig zy» en het geschut zeer moorddadig was. De Duitschers In België. Het „Handelsblad van Antwerpen" publiceert den inhoud van een al gemeene order, welko in het bepit was van een der gevangen genomen Landsturramannen. De dagorder is 5 September te Aerschot uitgegeven. Daarin wordt allereerst gewaar schuwd tegen het veelvuldig gebruik van rauwe vruchten. Dan zegt de bevelvoerende officier, dat hein ter oore is gekomen, dat velen het gebruik van de landstorm buiten de Duitsche grenzen in strijd met de wet achten. Zonder twyfel, heet het in de order, moet de landstorm gebezigd worden voor garnizoensdienst. Slechts bij keizeriyk besluit kan dezo formatie ook in vijandelijk land gebruikt wor den. En dit besluit nu is afgekondigd. Verder zegt de order: Den manschappen moet duidelyk gemaakt worden, dat in dezen oor log het bestaan vau Duitschland op het spel staat. „Zoo onze talryko vijanden, die ons in aantal overtreffen, overwinnen, zal dit voor Duitschland ongetwyfeld groote ellende beteeke- nen. Het land zullen zulke lasten ffegd worden, dat wc pas na verloop van zeer langen tijd weer het welzijn van thans zullen kunnen genieten. Daarom was het nood zakelijk, dat de geheele landstorm werd opgeroepen. Wie zyn plicht doet, doet dit voor eigen haard, voor vrouw en kind. In de laatste dagen hebben enkele mannen van het bataljon teekenen van vrees gegeven - ik hoop, dat dit niet meer zal gebeuren. Elke inbreuk op de tucht voor den vyand wordt gestraft met gevangenis en lafheid met den dood". Hoe 300 Duitschers gevangen genomen werden. Twee der te Vlissingen aangeko men Antwerpenaars deelden Vrydag aan onzen correspondent mede, dat de gevangenneming van de 300 Duitschers, waarvan reeds melding gemaakt is, op zeer eigenaardige wijze plaats had. Er stond aan oen station een trein met 800 mannen van den landstorm, toen de Belgen verschenen en do tydelyk onbezette locomief bestegen en den trein weg reden. Zoo liepen do Duitschers in de val. RUSLAND. Dag aan dag bevatten de Russische dagbladen artikelen, waarin zy wel zeer verschillend van wat velen in West-Europa zouden verwacht hebben er op hameren, dat alle barbaarsch- heid aan de Russische oorlogvoering vreemd behoort te blyven, maar dat vooral ook het Russische volk zich vrij behoort te houden van fanatieken volkerenhaat. Oe aankomst der Russen tegengesproken. Ondanks de zeer besliste verzekerin gen van enkele Engelsche bladen over de aankomst-van Russische troepen in Engeland, die van daar naar Frank ryk werden vervoerd, schynt het wel vrij zeker, dat dit een verzinsel is. In Frankryk tenminste zyn geen Russische troopen aangekomen. Semlln. Een officieele Frausche mededee- ling, van den Franschen Consul ont vangen, bevestigt de bezetting van Semlin door de Serviërs en de neder laag der Oostenrykers tegen de Ser viërs. VEREENIGDE STATEN. Het Duitsche militarisme. Londen, 18 Sept. (Reuter.) Uit New- York wordt geseind De „New-York World'" bevat een artikel tegen het Duitsche militarisme, waarin o. a. wordt gezegd: Europa en het Duitsche volk zelf kan niet tot vrijheid geraken, voor het monster vau het militaris me is verdwenen. Een „vrede op papier" is niet moge- lyk. Deze oorlog moet de beschaafde woreld bevryden van de militaire autocratie, anders zullen al het ïyden en bloedvergieten nutteloos zyn ge weest.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1