De Russische lezing. Petrograd; 14 Sept. (R. T. A.) In een officieel communiqué van den staf van den opperbevelhebber wordt melding gemaakt van het snelle en doortastende optreden van het leger van generaal Rennenkampf in Oost- Pruisen. Onze beslissende overwin ningen over het Oostenrijksehe leger tot een sterkte van ruim een millioen man, dwongen de Duitschers een aan- zienlijk gedeelte van hun troepen macht van het westelijk oorlogs- tooneel weg te halen. Van 28 Augus tus tot 7 September versterkten de Duitschors voortdurend hun macht aan de oostelijke grens en gingen vervolgens tot den aanval over door liet gebied der Masurische meren, een terrein, dat zij uitnemend kenden en waar zich talrijke défilés bevin den tusschen meren en bosschen. Zij brachten hun rechtervleugel naar voren en bedreigden mot een grooto macht liet front Nordenburg-Gol- dap-Sou valk. Deze beweging, welke de positie van het. leger van generaal Rennen kampf in gevaar bracht, stuitte op tegenstand op de vleugels. Onze dekkingstroepen wisten met groote zelfopoffering den vijandelijken aan val te weerstaan. Tegen den 14en September wisten onze troepen na hevige gevechten, waarin de vijand zware verliezen leed, zich los to wik kelen uit hun gevaarlijke positie en hernamen zij de oorspronkelijke stel lingen. Devernietiging van een Zeppelin, Londen, 15 Sept. De „Daily Tele- graph" ontving een telegram uit Moskou waarin verhaald wordt, hoe een Zeppelin werd vermeesterd te Mlava, een spoorwegstation aan de Russisch-Pruisische grens. Toen de Zeppelin verscheen bevond ze zich op niet zeer groote hoogte, de Rus sische artillerie opende het vuur en beschadigde drie der motoren. De „Zeppelin" heesch toen de witte vlag, waarop het vuren werd gestaakt. Toen werd echter van het luchtschip een bom geworpen, tal van menschen werden gewond. Toen nog drie bom men waren geworpen, waardoor drie on twintig menschen werden gedood, openden de batterijen opnieuw het vuur, waardoor de vierde motor van de Zeppelin werd beschadigd. Het luchtschip daalde neer vier mijlen van hot station. Voor de Russische troepen kwamen hadden de Duitschers het luchtschip vrijwel volkomen ver nield. Vernieling van voorrallen. Londen, 15 Sept. De correspondent van de „Morning Post" te Petrograd maakt in een bericht van 14 Sept. gewag van het heldhaftig gedrag van veertig Russische verkenners, die rlo Weichsel overzwommen en erin slaagden met dynamiet groote voor raden van de terugtrekkende legers te vernietigen. In enkele uren waren twee Oosten rijksehe stoomschepen, zeventien pon tons en achlien sloepen, gevuld met voorraden, vernield. De Russen In Oostenrijk. St. Petersburg (Petrograd), 15 Sep tember. (Pet. tel.-ag.) Van don gene- ralen staf: Op het Oostenrijksehe front zijn de Russische troepen de San (zijrivier van de Weichsel, en ten deele grens rivier, ten deele op Oostenrijksch gebied) overgetrokken. Bij de verovering van een stelling in de nabijheid van Rawaruska hebben onze troepen meer dan 8000 gevan genen gemaakt en 30 kanonnen be nevens oorlogs- en mondvoorraad vermeesterd. De resultaten van de achtervolging van den vijand in deze richting zijn nog onbekend. In de moerassen in de streek van Bielgoraj (Russisch Polen, ten N.O. van de San) heeft men opnieuw Oostenrijksehe batterijen ontdekt, die op de vlucht in den modder waren blijven steken. Het leger van generaal Broessilof heeft bij het afslaan van den laatsten wanhopigen aanval der Oostenrijkers talrijke gevangenen gemaakt en vuur monden vermeesterd, waarvan het aantal nog moet worden vastgesteld. De generaal rapporteert, dat zijn troepen van zeer veel uithoudings vermogen, kracht en dapperheid blijk hebben gegeven. De commandanten der legercorpsen hebben hun troepen met onverstoorbare kalmte geleiden meer dan eenmaal op kritieke oogen- blikken de overwinning aan den vijand ontrukt. Generaal Broessilof roomt in het bijzonder de groote activiteit van den Bulgaarschen ge neraal Dimitriöf. Op den rechteroever van de Dnjester zijn de Oostenrijkers teruggeworpen in de richting van Drohobyez. Czernowitz, de hoofdplaats van de Bukowina, en omstreken zijn zonder slag of stoot door onze troepen bezet. Czernowitz. Czernowitz, dat de Russen hebben bezet, is de hoofdstad van het hertog dom Boekowina, de Oostelijkste pro vincie van Oostenrijk. De Boekowina is meermalen de mikrokosmos van Oostenrijk genoemd, want evenals Oostenrijk wordt het door een bonte reeks van verschillende naties woond. In de vlakte wonen voornamelijk twee nationaliteiten: Roemeniers en Roethenen. De Roethenen in de Boe kowina zijn voor het meerendeel orthodox en onderscheiden zich daar door van de Roethenen in Galicië, die voor het meerendeel roomsch katholiek zijn. De bewoners van de vlakte houden zich uit den aard der zaak voornamelijk met landbouw be zig. Onder de Roemeniers telt men ook vele landheeren. Onder Roemeenschen invloed staat ook het Grieksche aartsbisdom in Czernowitz, dat in een waarlijk ko ninklijk paleis zetelt, dat financieel steunt op het groote Grieksch Oos- tersche kerkelijke fonds en dat onge veer de helft van de groote land goederen in Boekowina bezit. De ,Matin" verneemt üit St. Peters burg (Petrograd), dat het 1ste Oosten rijksehe leger onder generaal Auffen- berg 300 officieren en 28.000 minderen en 400 kanonnen heeft verloren. Het 2de verloor 500 officieren en 70.000 minderen. Alles aau gevangenen. Het „Journal" meldt, dat de Russen Zaterdag 120.000 Oostenrijkers ge vangen hadden gemaakt. Russische militaire deskundigen uiten vooral hun levendige voldoening over de vermeestering van Tomaszof, omdat zij den toestaud van twee Oostelijke legers der Oostenrijkers hachelijk maakt. Niet alleen zouden dezen nu geheel van het Westelijke leger afgesneden zijn, maar, wat nog erger is, de Russen kunnen nu hun achterhoede en verbindingslijnen in de richting van de spoorwegstations Qavozow en Sedovavishnia bedreigen, waarvan het eerste ligt aau den weg Lemberg-Grodek-Przemysl St. Petersburg, 15 September. Een bekendmaking van den Russiscben generalen staf luidt Russische troepen zijn den beneden loop van de San overgetrokken, zon der tegenstand to ondervinden van den verslagen vijand, die nog steeds terugwijkt. Na de positie bij Giodek te hebben bezet, hebben de Russische troepen Mostnisk (Mosciska) bereikt. Zij slaan nu op één dagmarsch van Premysl. In een correspondentie uit het Oostenrijksehe hoofdkwartier aan de „Frankfurter Zeitung" komt do op merking voor, dat de artillerie van het Russische leger uitmuntend is. De Russen beschikten in don grooten slag tegen de Oostenrijkers over meer dan tweemaal zooveel geschut dan hun tegenstanders en hadden volop munitie. De verzorging van de Russische soldaten noemt do correspondent ge brekkig. Alle door de Oostenrijkers gevangen genomen Russen klaagden over honger. De „Weensche Reichspost" - een onverdacht getuige - prijst de ridder lijke wijze van oorlogvoeren dei- Russen. Alleen over de kozakken is het blad minder goed te spreken. De bezetting van Czernowitz. De bezetting van Czernowitz, het Oostenrijksehe universiteitsstadje in de Boekowina, is zonder verzet ge schied. Uit Boecharest wordt aan de „Times" geseind, dat Roemeniers uit Czernowitz aangekomen, meedeelden, dat de stad door de Oostenrijksehe troepen werd verlaten, twee'dagen vóór de aankomst der Russen. De ontruiming veroorzaakte een paniek onder de bevolking, die nog altijd onder den indruk was van de Oosten rijksehe overwinningsberichten. Zij, die niet in staat waren do stad te verlaten, barricadeeren hun huizen en verscholen zich in hun kelders uit vrees voor een algemeene slach ting. Het gedrag van de Russische troepen echter was uitstekend en het vertrouwen is thans weergekeerd. DUITSCHLAND. De stemming te Berlijn. Londen, 15 Sept. (Reuter.) Een telegram van Maandag uit Stockholm aan de „Daily Tel." beschrijft de verandering in de stemming te Ber lijn in de laatste twee weken. De geestdriftige menigte, die eenigen tijd geleden do straten vulde, is ver dwenen. Het vertrouwen heeft plaats gemaakt voor twijfel. De kentering begon na den slag bij Lemberg en nam toe na de tijding, dat het leger van generaal Von Kluck het plan Parijs te nemen, had opgegeven. In elke courant wordt een pagina gevuld met rouwadvertenties, waarin ,de dood wordt gemeld van echtgenoot, broer of zoon. Eiken nacht komen treinen binnen, geheel gevuld met gewonden. Een protest van de „Nordd. Allg. Zeitung." Berlijn, 14 Sept. (W.B.) De „Nordd. Algg. Ztg." bevat een telegram uit Den Haag rtieldend, dat de Engelsche legatie aldaar aan de Nederlandsche pers meedeelde, dat de Duitsche troepen volkomen gedemoraliseerd zijn, alle Fransche plaatsen die ze bereiken plunderen en zich bedrinken. De Nederlandsche bladen, wier ver tegenwoordigers gelegenheid hebben zich uit eigen aanschouwing een oordeel over de houding der Duitsche troepen te vormen, zullen door dezo misleidingspogingen van den Engel- schen diplomaat niet op een dwaal spoor worden gebracht. Wij echter protesteeren er tegen, dat de gezant van een tegen Duitschland oorlog voerende mogendheid zijn volken rechtelijke immuniteit in de hoofdstad van een neutraal land misbruikt, om tegon het Duitsche leger lage ver dachtmakingen te verspreiden. Berlijn, 15 Sept. De in de laatste dagen in de geheele buitenlandsche pers verspreide, voor Duitschland on gunstige berichten over den loop van den oorlog, worden heden officieel als volgt tegengesproken wij wisten dat de Franschen in hun tegenwoor dige positie zich tot den laatsten drup pel bloed zouden verdedigen en heb ben niet een wandeltochtje voor onze troepen verwacht. Hard tegen hard is het devies. Het vertrouwen dat in het Duitsche volk woont is gerecht vaardigd en mag behouden blijven. Van eenige overwinning op de Duit schers is geen sprake. Ondanks de groote overmacht aan alle kanten is Duitschland van vijanden bevrijd en heeft het tot nu toe ook, behalve op eenige grensplaatsen in het Oosten, niet van de verschrikkingen van den oorlog te lijden gehad. Te Ellwangen, in* Wurterpberg, is het gymnasium hAropend, muur zon der de hoogste klas. Dezo was ir haar geheel ten oorlog getrokken. FRANKRIJK. Het ontzet van Trpyon. - Parijs, 15 Sept. (Reutoris bijzondere dienst.) Het ontzet van het fort Troyon schijnt van grooten invloed te zijn op het lot van de Duitsche legers. De Duitschers belegerden Troyon en de naburige forten tusschen Toulen Verdun, met het doel een terugtochts- weg naar Metz te openen. Telegrammen uit Duitsche bron meldende, dat de belegering van Ver dun moest worden opgegeven, kunnen niet anders beteekenen, dan dat de Franschen meester zijn van het ge bied Toul tot Verdun. Den legers van den Kroonprins en van den hertog van Wurteniboi g zou daardoor belet worden de Maas over te trokken, en moeten trachten dit verder Noord waarts te doen bij Stenay en terug trekken, op Luxemburg of Tronville, over Longuyon en Longwy. ENGELAND. Londen, 15 September. Heden zijn hier ofilcieele stukken gepubliceerd, waarin o. m. een lange, tot in bijzon derheden uitvoerige lijst voorkomt van aanbiedingen tot hulp, uit alle oorden der wereld van Britsche staten en koloniën ontvangen. Tezamen beschouwd geven deze aanbiedingen een merkwaardig beeld van de eens gezindheid vau het Rijk in het huidige conflict. Het zijn niet enkel aanbie dingen van troepen-contingenten, maar ook van levensmiddelen. De regeering heeft pas de aanbieding om mee te vechten vau 200 Mavries uit Nieuw-Zeelaud aangenomen. Ook heeft liet aanbiedingen van voedingsmiddelen van allerlei aard aangenomen. Tal van kolonie» hebben ook bijdragen in geld toegezegd. Alle koloniën hebben inzamelingen ge opend. Ook hebben tal van Britsche kolo niën aanzienlijke sommen beschikbaar gesteld voor de noodlijdende Belgen. BELGIË. De correspondent van de Daily Telegraph te Antwerpen schat de schade door den inval der Duitschers in België aangericht op 500 millioen gulden. De Duitschers in België. De Nieuwe Gazet, het Autwerpsche blad, bevat een proclamatie, die de burgemeester van Grivegnée, bij Luik, den 8n dezer op last van den Duit- schcn bevelhebber, majoor Dieckman, ter kennis van zijn burgers heeft moeten brengen. In die proclamatie wordt den bewoners van Grivegnée een gedragsregel tegenover de Duit sche militaire overheid voorgeschre ven en zoo wordt daarin o.m. gezegd Ik (d.i. majoor Dieckman) eisch, van al de burgers die zich in mijn district bevinden, en voornamelijk van die der gemeenten Bey ne Hensy, Fléron, Bois-de-Breux, Grivignée, dat zij de Duitsche officieren met groote beleefdheid behandelen, door hun hoed af te nemen of door de hand aan het hoofd te brongen als voor den mili tairen groet. In geval van twijfel, moei men voor iedere» Duitschen soldaat aanslaan. Degene die hierin te kort komt, moet verwachten, dat de Duitsche soldaten zich, door alle middelen zelf zullen doen eerbiedigen. Roemenië. Galatz, 14 Sept. Er zijn groote be loogingen gehouden ten gunste vau de Drievoudige Entente. Een reus achtige volksmenigte, samengesteld uit allo klassen der bevolking en der schooljeugd, trok door de stad, zich geestdriftig uitend voor Rusland, Frankrijk en Engeland. Do Duitsche on Oostenrijksehe con sulaten worden door politie bewaakt. OP ZEE. De „Vossische Zeitung" publiceert een brief van een lid der bemanning van het stoomschip „Wittekind" van den Norddeutschen Lloyd. Wij ont- leenen er het volgende aan: De boot had bij haar vertrek uit Rotterdam ongeveer 400 passagiers aan boord. In den nacht van 4 op 5 Augustus werd draadloos bericht ont vangen, dat de oorlog tusschen Enge land en Duitschland uitgebroken was. De kapitein nam dadelijk een zuide lijken koers, om Boston te bereiken. De' zware mist hield het schip langen tijd verborgen. Vier dagen liep het met volle kracht en alle lichten ge doofd op gevaar af met een ijsberg of een ander schip in botsing te komen. Den vijfden dag werd alles zwart geverfd, slechts om den schoorsteen kwamen twee wittelingen. Denaam van het schip werd veranderd in „Trento" en de Amerikaansche vlag geheschen. De reddingbooten waren van proviand voorzien cn klaar om te water gelaten te worden. De red dinggordels lagen gereed, de passa giers kwamen vier dagen niet uit de kleeren en hadden al hun papieren en voorwerpen van waarde bij zich gestoken, want de kapitein liet liever het schip in den grond boren, dan het in 's vijands handen te geven, daar er een lading van 4 millioen mark aan boord was. In den nacht van den oen op den 6en passeerde men op slechts 7 a 8 mijlen den Engelschen kruiser „Essex" en den hulpkruiser „Mauretania". Daar de nevel eonigszins opgetrokken was, openden z(j spoedig de jacht op de passagiersboot. Gelukkig kwam er weer een dichte nevel opzetten, waarin de „Wittekind" van koers kon ver anderen. Den zesden morgen vernam men draadloos, dat de „Mauretania" de haven van Halifax was binnen- geloopen en dat de „Essex" naar het noorden was gegaan. Zjj hadden de vervolging opgegeven. In de Noordzee. Gothenburg, 15 September. (Wolff.) Het hier thuisbehoorende stoomschip „Tua" is Woensdag van de vorige week door een Engelschen kruiser in de Noordzee overvaren cn gezonken Een deel dei- bemanning heeft zich kunnen redden door aan boord van den kruiser over te springen. Vijf opvarenden zijn te water geraakt drie hunner, o. w. de kapitein, zijn geredde machinist en een passagier zijn verdronken. De „Tua" was een klein Zweedsch stoomschip van 212 ton netto. De algemeene toestand. Uit de thans ontvangen Fransche en Engelsche telegrammeu is het wel duidelijk, dat de Duitsche troe pen op hun terugtocht een nieuwe verdedigende stelling hebben ingeno men, die in de Engelsche berichten als een zeer sterke stelling wordt beschreven. Die stelling loopt benoor den de Aisne, boven Reims en het kamp van Chalons, naar Vienne en van daar tot den westelijken voet van het Argonnenwoud. Aan de oost zijde der Argonnon strekt zich die positie verder uit over Varennes en Consenvoye, In die stelling hebben de DuiLsche troepen gisteren don weerstand her vat, zoodat daar een nieuwe strijd te wachten is. De Duitsche berichten, die het doen voorkomen, dat de linie nog steeds een steunpunt heeft bij Verdun, zijn volgens de Engelsche-Fransche mededeelingen niet juist meer. De posities bij Verdun zyn verlaten. Troyon, dal zich tusschen Verdun en St. Mihiel bevindt en dat dooi de Duitsche troepenJwas omsingeld, is door de Franschefi outzet. Maar de overwinning der verbon don legers is nog niet voltooid. Zoo lang de Duitsche troepen niet zijn omsingeld, en afgesneden van hun terugtochtswegen, is het pleit aau die zijde van liet oorlogsterrein niet beslecht. Dit is dan ook zoo spoedig niet te verwachten. Het is duidelijk dat de Duitsche troepen, na versterkingen te hebben ontvangen, en rust te hebben genomen, den strijd weer zullen aanvaarden, en dat in dit noordelijk deel van Frankrijk de vol gende dagen nieuwe, ernstige en bloedige gevechten zullen plaats hebben. De legerorder van generaal Joffre, voor den strijd aan de Marne uitge vaardigd, en de legerorder van den Duitschen generaal, commandant van liet 8e legerkorps, die gevonden werd bij de vermeestering van Vitry-le-, Fran^ois, toonen beide, dat de com- mandeerende officieren van beide legers inzien, dat de gevechten in dit deel van de allergrootste beteeko- nis zijn, en dat het daar, zooals een telegram uit Berlijn het noemde „hard tegen hard" gaat. En dat was te verwachten. Het geheele Duitsche krijgsplan, zooals dat uit de gebeurte nissen sedert de eerste dagen van Augustus is op te maken, was ge grond op een snellen, afdoenden slag tegen de Fransche en Engelsche strijdmacht. Dat die zich niet zou laLen overhoop loopen was te begrij pen en t,e verwachten. Daar staan dus in Noord Frankrijk twee legers tegenover elkaar, die vast overtuigd zijn, dat in hun handen het lot van hun vaderland niet alleen, maar dat van Europa berust. Krachtig, volh; dend, met grooten moed wordt i streden. En die stryd kan niet uit zyn, voordat een der beiden vernie tigd, omsingeld en gevangen ge nomen, of tot een onordelijke vlucht gedwongen is. Dat is nog niet gebeurd, en daarom is de toestand daar van dien aard dat een hervatting van het gevecht zeker te wachten is. De berichten vau den strijd in Galicië, van officieelr; Oostenrijksehe zijde ontvangen, geven eveneens blijk, dat hoewel de Russen daar een vrij he bei augrijk succes hebben behaald, de strijd ook :ian die zijde nog niet ge ëindigd is. Het Oostenrijksehe leger heeft den Russischen vijand krachtig het hoofd geboden, al wenl hot dooi de overmacht gedwongen tot den terugtocht. De Russen melden, dat ze destel ling Grotek hebben bereikt en op een dagmarsch van de vesting Przemysl zijn aangekomen. Maar dat zij daarbij op krachtigen tegenstand zijn gestuit blijkt wel uit de cijfers die in de Oostenrijksehe telegrammen worden genoemd: 41.000 Russen werden gevangen genomen, 300 ka nonnen buit gemaakt, onder wie 200 officieren. In het noorden waar de Duitsche troepen onder von Hindenburg de Russische legermacht met groote verliezen terugsloegen en reeds op Russisch grondgebied doordrongen, hebben zij in het gouvernement Soewatki reeds een burgerlijk bestuur ingesteld en tot gouverneur benoemd den vroegeren regeerings-president uit Munster, graaf Meerveldt. De Stand van het krijgsbedrijf. Uit de verschillende Fransche oor logsberichten blijkt over welk een grooten afstand de Duitschers, die bij Verdun stonden, zyn terugge trokken. Het fort Troyon, ten Zui den van Verdun, heeft het blijkens de berichten, zwaar te verantwoor den gehad. De vesting Verdun is bereids omgetrokken geweest. Zoekt men nu op een kaart do ligging op van Estain Metz-Delme—CM- teau—Salins, de linie, waarop de Duitschers teruggaan, dan wordt duidelyk hoezeer de strategische toestand op dit gedeelte van het gevechtsterrein, sedert eergisteren toen Troyon nog door de Duit schers werd bestookt, is gewijzigd. De Duitsche troepen op de linie Metz Delme-Ch&teau- Salins kun nen niet meer worden beschouwd als te behooren tot het Duitsche in- valsleger in Frankrijk, zij verdedigen Duitsch gebied. Bij het front Metz-Estain sluit zich dat van Consenvoye - Varennes - Vienne, hetwelk Oost-West loopt, natuurlijk aaD. Niet Chalons aan de Marne, maar Camp de Chalons, ruim 20 K.M. ten Noorden daarvan is een der plaatsen, waarmee de stand van liet Duitsche front wordt aangeduid. Dit front loopt verder ten Noorden van Reims. De laatste punten, die zijn genoemd, zijn Craonne en Fort of Foret 1' Aigle. Craonne ligt tusschen Reims en Laon, de ligging van het laatste plaatsje kunnen wij niet terecht brengen. Over het meest Westelijk gedeelte van het krijgsbedrijf is het Fransche bericht het minst uitvoerig, schoon juist hier schynt te worden beslist, of misschien de Duitschers opnieuw zullen kunnen stand houden, dan wel of hun terugtocht langzamerhand in een vlucht zal ontaarden. Dat hangt voor het grootste doel ervan af, of de bondgenooten de achtervolging zullen kunnen doorzetten en er in zullen slagen te kleven volgens het Fransche borlcht, dat in het heele front togenover den linkervleugel der 6ondgenooten dezen in nauw contact met den vijand blijven, is zulks liet geval. (N. Rolt. Ct.) te constateerentoch laat zij nog veel te wenscheu over. Het is be grijpelijk, dat de toestand ten zeerste gedrukt is, als men weet, dat bijna alle groenten naar het buitenland, vooral Duitschland en Engeland, wor den verzonden. Het gevolg hiervan is, dat de prijzen laag zijn. De aan voer blijft dezelfde, omdat de pro ducten niet langer op de akkers kunnen bleven. Alles is hier op hooge prijzen gebaseerdde arbeids- loonen zijn zeer hoog, de huur- en landprijzen zeer abnormaal. Er moet dan ook van den toestand aan den Langendijk worden gezegd, dat hij zeer slecht is, waarbij nog komt, dat de wintel-producten zeer weinig be loven. Oorlogswee. Uit een der gemeenten van ons vaderland werd bij het uitbreken van den Europeeschen oorlog ook een jonge man naar Duitschland voor den dienst opgeroepen. Hij gevoelde echter niet veel lust aan dezen oproep gevolg te gevenwas hier met een Nederlandsche vrouw getrouwd leefde gelukkig en bekleedde een goede betrekking. De vader, in Duitschland woonachtig, stelde alle pogingen in het werk om zijn zoon te bewegen tot vervulling van zijn dienstplichten. Maar niets baatte. Ton slotte drong de vader nog eens telegrafisch bij zijn zoon aan. Hy deelde in dit telegram mede, dat zoo zijn zoon niet overkwam, vader de schande van deze dienst weigering niet langer zou kunnen dragen cn zichzelf den kogel zou geven. Toen is de zoon gezwicht. Hij is gegaan, nam afscheid van geliefden hier, maar helaas... voor altijd. Want eenige dagen terug kwam het droeve bericht, dat de man en vader gesneuveld was. (Geld.). Oe prijs van het graan. Ook al zou de prijs van het voor regeeringsrekemng aangekochte bui tenlandsche graan verhooging van liet prijs-maximum voor tarwemeel tengevolge moeten hebben, dan zal nog niet aan handelaars of graan- boeren worden toegestaan, don prijs van hun voorraden binnenlandsche tarwe zoo hoog te stellen, dat zij buitengewone winsten zouden beha len op kosten van het broodetend publiek. Oe suikerkwestie. Daar de verschillende categorieën van belanghebbenden bij de suiker industrie, niettegenstaande herhaalde besprekingen, niet tot een gemeen schappelijk advies aan de regeeving over de suikerkwestie konden worden gebracht, overweegt minister Treub ernstig, ter voorkoming van prijs opdrijving van de suiker, inbezit neming van de voorraden geraffi neerde suiker, zoomede van de voor raden ruwe bietsuiker, die bij de aanstaande suikercampagne zal wor den geproduceerd, ten einde deze laatste onder nadere voorwaarden over te geven aan. de raffinaderijen, waardoor deze zullen kunnen door werken en werkloosheid in dezen tak van industrie wordt voorkomen. De winsten, die belanghebbenden dachten te behaion, komen dan in de schatkist. Steenkolenuitvoer. Duitschland staat sinds eenigen tijd den steenkolenuitvoer naar Neder land geheel onbelemmord toe. De „Noordam". De „Noordam" van de „Holland- Amerika-lljn" is gistermorgen van Queenstown vertrokken. Er is niets van de lading van het schip gelost. van mejuffrouw Woggeman, vroeger Mart. Stoynstraat 78b I, Rotterdam 406de Staatsloterij. 2e kl. 2e lijst. Trekking 16 Sept. GETROKKEN PRIJZEN. (Naar de voorloopige lijst.) Prys van f 5000: 20938 Prijs van f 400 2787 Prijs van f 200: 9157 17485 18480 Prijs van f 100: 1351 3511 4355 16612 16885 MARINE EN LEGER. Bevorderd op 1 September 1914. Matr. der 2ekl. G. Muller tot Matrooa-tim. idem RB.C.Staubaih Idem idem J. Koeleivon idem Marin. der 2e kl. D. J. Karsson idem Matr. der 3o kl. G. H.Metborst Idem Matr. der 2okl. J.C. Vorboom Matr.-achr\|v. idem J. vauderJaet idem idem W. C. Bodorf idem Matr. dor 3o kl. W. Lichtonbeld idem idem J. Mouter idem Matr.-hoftoeeat. J. Bosma Korp.-hofm. Mlitr. der Se kl. J.G. Strongliolt Matr.-hofin. Matroos-kok A. J. Stlnia Korp.-kok Matr. der 2c kl. P. v. d. Neut Matroos-kok Matr. der 8c kl. A. Stuurbaan idem idem O. v. Leeuwen idem idem M. Ouwerkerk idem Idem J. Polak idem idem 6. Tibout - idem idem J. Oudkei k idem Matr. dor 2o kl. A. A. Theel Scheerder idem W. de Graaf r idem Stoker-oliemun M. H. Antonissc Korp.-machi- nedrilv.2ekl. idem W.F.UUleman idem Korp.-mar.hlne- druv.dor2ekl. J. A. Best wegens ziekte. Matr. der 2e kl. A. F. M. Laagor idem Mariu.der2ekl. O. Hoekstra idem stoomschip ..Kawi" uit Oost-Indiö teruggekeerdsergeant der mariniers b. H. Wessels, marinier der le klasse P. Romein, korporaal-kok H. G. Schouten, matroos der 2e klasse J. F. M. van Oostveon, idem A. van As- peren, korporaal-9chrliver H. 7. .Tamnorh. IN ONS LAND. De Langendijk. Sedert het begin der mobilisatie is de toestand aan den Langendijk met. zijn uitgebreide groenteteelt eigenlijk weinig verbeterd. Alleen in de verzending is eenige verbetering INGEZONDEN. Helder, 16 Sept* 1914. Geachte Redactie Ik acht het noodig ter voorkoming van ongewenschten uitleg een ver andering te verzoeken in het verslag der vergadering van de Algemeene Heldersche Winkeliersvereeniging in Uw blad van 15 September 1.1. Uw verslaggever schrijft o.m.: Intusschen heeft het bestuur het er niet bij gelaten en heeft eene deputatie afgevaardigd naar den inspecteur van het Handels-onderwijs, dr. Fockens. Die gaf het bestuur, na de uiteen zetting gehoord te hebben, gelijk en be loofde alle medewerking. Dr. Fockens raadde aan een request te zenden aan den miDister, waarin de kwestie uit eengezet werd. Dit is bereids geschied, en, hoewel den directeur thans waar neming van het directoraat is ontzegd en der vereeniging het gebruik van de Zeevaartschool voor nog slechts 1 jaar is toegezegd, is er alle hoop, dat de zaak alsnog in goede banen geleid zal worden. In zoodanigen zin is door my niet gesproken, het volgende is door mij meegedeeld; sprekende over het be zoek aan den heer Inspecteur: Deze kon zich met de wijze van arbeid zooals door het Bestuur ver richt vereenigen. Daarna is door het Bestuur een request verzonden aan den Mini3ter van Binnenl. Zaken waarin de geheele situatie duidelyk werd uiteen gezet. Hoewel den directeur thans door den Raad waar neming van het directoraat is ont zegd enz. Overigens schrijft Uw verslaggever over de Commissie L.O. dit moet zijn M.O. In het slot van Uw verslag laat hij mij vragen zooveel mogelijk gecon serveerde levensmiddeleu te bewaren, terwijl ongeveer het volgende door mij is gezegd: Ik geef de plaatselijke winkeliers, vooral hen die comsumptie waren verkoopeu in overweging om zooveel mogelijk rekening te houden met allerlei gebeurlijkheden. Vooral zal men de burgerij zeer van dienst zyn wanneer er voor de komende tijden in geconserveerde groenten enz., vol doende voorraad is. Ik ben U vriendelijkcn dank ver schuldigd voor de opname van deze regelen. H. C. M. Nypels. Correspondentie. Kan een onzer lezers ons ook hel pen aan het tegenwoordige adres Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Biwean (nieuw ojs.), arriv. 18 Sept. v. Glusgo' te Amsterdam. Grotius, uitreis, vertrok 14 Sept. van Suez. Kangean. uitreis, is 14 Sept, Kaap Blanu gopass. Koningin der Nederlanden, uitreis, verlr. 14 Sept. van Colombo. Renibrandt, thuisreis, verlr. 13 Sept. v. Colombo. Bllliton, thuisrelB, vertrok 14 Sept. van Saliang. Rotterdamsche Lloyd. Djocja, nunr Colombo, vertrok 15 Sept. van Suez. 1 nsnll mie, thuisreis, vertrok 15 Sopt. v. Padang. Wilis, thuisreis,arriv. 15 Sept, te Suez. Arakan, uitreis, passeerde 15Sept.Portland. Kon. Holl. Lloyd. Frlsia, thuisreis, vertrok 15 Sept. vau Santos met 20.000 balen kolhe. Kon. West-Indische Maildienst. Fortuna arriv. 16Sept. van West-Indié te A'dnm. .Tan v.Nassan arriv.15 Sept.v.W.-Indiü to N.-York. 't Sorteeren alleen is al een heel werk. Net iets voor dames, die alles netjes rangschikkenkindergoed, dames- blouses, heeren-demisaisons, bonten, jongensondergoed, kousen, linnen goed, schoenen. De heer H. on de heer M. zonden een heele pakdoos nieuwe En als alles netjes gesorteerd is, wordt het in kisten, manden en doozen gepakt. Alles wordt naar Amsterdam ge zonden, naar 't Algemeen Comité, (pakhuis op het Rok in), waar gezorgd wordt dat naar de verschillende kampen en plaatsen een evenredig deel gaat. De verschillende comitéleden doen dienst als aannemings agentschappen en kloppen wellicht deze en gene kennis eens op de mouw. Maar 't gaat prachtig. Helder zal wel zijn evenredig deel hebben bijgebracht, 't Is prettig dezen grooten opofferingszin onzer plaat» genooten ook in dezen te mogen constateeren. „Kindervoeding." In verband met den arbeid van het steuncomité dat o.a. de over blijvende spijzen van Land- en Zee macht uitreikt aan hulpbehoevenden, heeft het Bestuur dei' Vereeniging „Kindervoeding" besloten zijne werk zaamheden uit te stellen tol het einde der mobilisatie. Gelezen in een advertentie in het „Handelsbladwaarin ge gadigden worden opgeroepen voor de exploitatie van een cantine in een der forten: „Brieven worden ingewacht bij den Commandant van het Land vak. DIRKS, Admiraal te Den Helder. Haven te Nieuwedlep. ken n ld. van Harllngen naar Huil het Nodorlaud- sehe s.s. „Minister T ld. van Harllngen s.s. „ShiTling". Vettrolcken het Nedprlandsehe naar Ncwastle. Id. het Nederlandsrho s.s. „WesUand", van Harllngen naar Goole.- 17 Sept. Aangekomen van Sunderland on ver trokken naar Iiarlingen hotNcderl. s.s. „Willy". ir Londen liet Engelsche Burgerlijke Stand van Helder, van 15 en 16 Sept. 1914. BEVALLEN: M. Bijvoet—Visser, d.; M. C. Noest- den Hoed, z.; M. R. C. Odijk Hagedoorn, z.A. Steu- tel Wijnandts,d.G.Griek-Scheer- man, d.F. van der WerffBlaauw, z. OVERLEDEN: J. J. Steeman, 15j. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwedlep, 16 September. Aangebracht door 16 korders te zamen 20 stuks tong f 0.85 per stuk, 40 stuks middeltong f050 per st.uk, 00 stuks klc-ine tong f0.20 per stuk, lOmandstort- schol f 6.00 a fS.00 per mand, 14 mand kleine schol f250 a f4.00 per mand, 4 mand schar f3.00 per mand. 17 September, v.m. 8 uur. Van 30 kordors te zamen 2 tot 10 stuks tong f0.90 per stuk, 10 tot 30 stuks middeltong f0.40 a fölöO per stuk, 10 tot 30 stuks kleine tong f0.15 per stuk, 1 tot 2 mand stortschol f8.00 a flO.OO per mand, 1 tot mand kleine schol f2.00 a f 4.00 por mand, 1 tot 2 mand schar f3.00 per mand. MARKTBERICHTEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Sloep gevonden. Door Heldersche vletterlioden is Dinsdag nabij het Kaap- en Molengat drijvende gevonden een marinesloep, afkomstig van het Engelsche oor logsschip „Amethyst". Zij bevatte nog de geheele uitrusting, b.v.kom pas, sabels enz. De sloep had blijk baar nog maar kort gedreven. Zij werd aan de Marine alhier overgegeven. De heer M. D. van Dijk, leeraar aan het Kon. Instituut v. d. Marine, alhier, is benoemd tot leeraar aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus en daaraan verbonden Handelsschool te Haarlem. Hulp voor de Belgische vluchtelingen. 't Gaat prachtig. De weldadigheidszin onzer plaats- genooten verloochende zich niet. De commissie heeft beschikking weten te verkrijgen over een niet bewoond perceel aan den Kanaalweg. 't Staat, er met groote letters: „Hier worden goederen aangenomen voor de Belgische vluchtelingen". En van alle kanten komen de goederen bij de comitéleden en in 't magazijn. Daar is 't één bonte mengeling. BINNENLAND. Uitbreiding treinverkeer. Mot goedkeuring vau Zijne Excel lentie den opperbevelhebbel van land en zeemacht wordt, met intrekking der thans geldende dienstregeling op 21 September a. s. een geheel gewij zigde dienstregeling ingevoerd op do lijnen der H. IJ. S. M. Deze zal bevatten de door Z.Exc. den minister van Waterstaat goed gekeurde definitieve winterdienst- regeling 1914 1915 waarvan echter eenige treinen zijn uitgevallen. Dit zijn in de eerste plaats de inter nationale treinen, die door het niet meer verkeeren der aansluitende treinen voor het verkeer veel van hunne beteekenis hebben verloren, terwijl eenige beperkingen van den lokalen dienst in verband met mili taire eischen moest plaats vindon. De op 21 September a. s. op de H. S. M.-iynen in te voeren dienst regeling onderscheidt zich van de tegenwoordige doordat: lo. de treinen weder zullen rijden met normale snelheid en formatie. In verband met bekorting van station- nemen ten en niet stoppen aan tus- schenstations zal de reistijd belang rijk worden bekort; 2e. het aantal ter beschikking ge stelde treinen zeer wordt uitgebreid. Op de lijn Amsterdam - Rotterdam zullen enkele der voor het zaken verkeer zoo gezochte expres-treinen, die slechts te Den Haag stoppen, weder gaan rijden, terwijl ook op alle andere lijnen het aantal snel- en personentreinen zeer belangrijk wordt uitgebreid. Ten dienste van het publiek zal op 17 September een spoorwegboekje omvattende de nieuwe regeling, ver krijgbaar worden gesteld. Kustverdediging. Als derde termijn voor de onder scheidene werken, genoemd in do wet houdende instelling van een „Fonds ter verbetering van de kust verdediging" wordt op de onderwer pelyke begrooting een bedrag van f3.080.000 aangevraagd. Ingevolge machtiging van H. M. de Koningin is een aangekochte en gewijzigde stoomtrawler onder den naam van „Triton" als mijnenlegger in 's'lande vloot opgenomen. (Stct.) Onder 's hoeren Lieftlnck's presidium. Op den nestor der Kamer heeft de ouderdom geen vat. De heer Lief tinck blijft nog altijd de oude - jongeling; hij houdt nog van een grapje als weinigen en zegt zelfs in een ernstig speechje gaarne zoo langs zijn neus weg een paar kluchtige woordjes. „Laat ons geestelijk kruit droog en, als 't noodig mocht zijn, ons lage land nat houdenZouden velen onzer een verstandige aanspo ring op zoo smakelijke wijze weten in te kleeden? Met de opgave van candidaten voor het presidentschap was men vrij spoedig gereed. De heeren Borgesius, Troelstra en Van Nispen (Nijmegen) waren in deze volgorde ook ditmaal weder de uitverkorenen. Nieuwe vrije stemmingen of herstemmingen bleken niet noodig. Wat in 't bijzonder den eersten candidaat, den heer Goeman Borgesius, betreft, van de 76 geldige stemmen vereenigde hij er 75 op zijn naam. Hij is ditmaal dus wel de candidaat van de over groote meer derheid der Kamer. Vice-admiraal J. G. Snathlage. t Te Rijswijk is op 61-jarigen leeftijd overleden de gepens. vice-admiraal J. G. Snethlage, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in do orde van Oranje- Nassau. Controleur vermoord. Blijkens een uitNederlandsch-Indië bij het, Ministerie van Koloniën ont vangen telegram is de controleur bij het binnenlandsch bestuur G. K. B. Agerbeek op Halmaheira (residentie Ternate en Onderhoorigbeden) door weerspannige inlanders verinoord. Empress of Ireland. Londen, 14 Sept. De geheele zil verlading van het gezonken st. Em press of Ireland is geborgen.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2