HELDERSCHE COURANT No. 4365 ZATERDAG 19 SEPTEMER 1914 42e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad zijn opgenomen 1. Tweede Kamer. 2. Marine-begrooting voor het dienstjaar 1015. 3. Feuilleton enz. De algemeene toestand. Het wordt steeds moeilijker ver band te brengen tusschen de be richten van do beide partijen, over den toestand in Frankrijk. De Fransche regeering hult zich thans in een geheimzinnig zwijgen en meldt officieel Blechts: de toe stand is onveranderd. De Duitsche berichten zeggendat in don slag tusschen Oise en Maas de beslissing nog niet gevallen is, maar dat de tegoustand der Fran- schen begint te verslappen. De militaire medewerker van de „Times" geeft een overzicht van den toestand, waarin h(j zegt: De Duitsche legers houden dapper stand,' en over de 'geheelé Imle staan zij in onderling verband. Hun rech tervleugel heeft een uiterst voor- deelige stelling ingenomen op het plateau benoorden de Aisoe. Hun uiterste rechtervleugel is uit het bosch de 1'Aigles ten noorden van Compiègne verdreven en steunt nu tegen do stad Noyon. Verwacht mag worden, dat de bondgenooten, zij het ook met moeite dit plateau zullen pogen te doen ont ruimen doch generaal von Kluck vecht met de wetenschap dat hij onmid dellijk in zijn rug gesteund wordt door het bezit der vestingen van La Fère en Laon. Daardoor heeft hij een sterke verdedigende stelling, en is hij in staat krachtige tegenaanvallen te doenhij is er van overtuigd, dat het lot van de DuitBche legers in Frankrijk grootendeels zal afhangen van zijn volharding en vasthoudend heid. Eerst als de Duitsche rechtervleu gel nogmaals wordt teruggeslagen, zal de toestand voor de geallieerden gunstiger worden, want er is geen tweede positie waar zulk een ver dedigende stelling kan worden inge nomen, als de Fransche grens. Het Duitsche centrum heeft niet zulk een goede stelling, maar hier zal de Fransche opmarsch allicht worden gehinderd door de vernielde bruggen, die de Duitschers op hun terugtocht in de lucht lieten vliegen. Het leger van den kroonprins trekt geregeld, doch langzaam terug. lede ren dag gaan de Franschen iets vooruit. In een ander bericht zegt de „Times": „Verdun is, in tegenstelling met de Duitsche berichten, tot nog toe alleen belegerd en gebombardeerd door WolfFs bureau". Daarentegen wordt van Duitsche zyde verklaard, -dat -verschillende forten om Verdun reeds zijn platge schoten, en dat de" 'Capitulatie van de stad binnenkort kan worden verwacht. Volgens FranBche berichten kan de terugtocht van de Duitsche troepen macht in die buurt niet zoo heel ver zijn geweest, daar de Duitsche af- deelingen tusschen Etain en Thian- court (30 K.M. benoorden Toul) in aanraking zijn met de Franschen. Zooals wij reeds mededeelden, ishet hoofdkwartier van den kroonprins van Varennes overgebracht naar Monfaucon. Over dit geheele gebied van de Oise tot de Maas wordt met kracht en volharding gestreden door de beide partijen, door artillerie en in fanterie. Doch hoe het resultaat van dit gevecht er straks zal Uitzien, wagen nog de Duitschers, nog de geallieerden te voorspellen. Dat in1 Oost-Pruisen de Russen duchtig klop hebben gehad werd nu ook door de geallieerden erkend, en de „Times" meldt, dat ook de Russen in het Noorden van Oost Pruisen zijn teruggetrokken en dat tusschen Koningsbergen eri Tilait geen Russen meer zijn. De legermacht, waarover Von Hindenburg beschikt, thoot vol gens de „Times" 600XXK) tot'800.000 man sterk zijn. Dat Duitschland van de Russen bevrijd Is, nöé'mt-de „Times" zeker een groot militair succes, maar het komt juist drie weken te laat. Want hadden de Duitschers de Franschen kunnen verslaaft in den slag op 21 Augustus, en dan hun Troepen naar het Oosten kannen zenden, om in de lijn Thorn-Allenstein met de Oostenrijkers uit het zuiden 'opruk kende, te kunnen samenwerken, dan zouden de resultaten voor Duitsch land reusachtig zijn geweest. Het ontwijken van den besliBsenden slag door de Fransche troepen en de snelle opmarsch der Russen naar Oostenrijk heeft de Duitsche bereke ningen, naarhet Engelsche blad meent wel wat - gedwarsboomd. Temeer daar de 'Oostenrijkers niet -bestand bleken tegen de krachtige aanvallen der Russchen, en na een krachtigen, hardnekkigen strijd tot den terugtocht genoodzaakt werden, zoodat geheel Polen door de Oostenrijkers verlaten is. De generaals Auffenberg en Danfel, die tot bij Ljublin waren opgerukt, moesten ondanks hun krachtigen tegenstand met aanzienlijke verliezen terugtrekken,- zoodat wat de -Russen in Oost-Pruisen verloren, gewonnen werd in Rus&sch-Polen, en tegelijk met de-ontruiming van Oost-Pruisen door de Russen, die van Polen door de Oostenrijkers kon worden gemeld. De strijd in West-, Noord en Noordoost Frankrijk. De val van Maubeuge. Totdnaver hadden wij over den val van Maubeuge alleen verslagen van Duitsche zijde gehad. Ziehier wat de correspondent van de Times te Boulogne er nu over meldt op grond van een beriGht, dat hem 7 dezer bereikteDe insluiting van de stad begon tusschen 25 en 26 Aug. en de eerste granaat werd op 27 Aug. afgevuurd. De voornaamste aanval richtte zich op het noordelijke en oostelijke gedeelte van de stad. De forten van Boussois, Essarts en Cer- fontaine en de aarden werken van Rocq werden door zware belegerings artillerie geheel vernield. (Deze artil lerie bestond volgens de Duitsche berichten uit mortieren van 42 cM. en Oostenrijksche door auto's getrok ken mortieren van 30.6 cM.) Enkele forten boden twee dagen lang weerstand, andere gaven zich in 24 uur over. De stad leed zwaar onder het twaalf dagen lang met groote hevigheid volgehouden bombardement. Meer dan duizend granaten vielen in een nacht bij het spoorwegstation neer, en de rue de France werd gedeelte lijk vernield. Het verlies aan men- schenlevens was echter betrekkelijk gering. Maandagochtend 7 Septoraber om 11- uur 50 werd de witte vlag op den kerktoren geheschen en werd het sein geblazen: „ophouden met vuren". Maar niet voor drie uur 's middags eindigde het vuren. Middelerwijl was het grootste deelte van het garnizoen erin geslaagd de stad te ontruimen. (De kwartier meester van den grooten generalen Pruieischen staf, heeft gelijk men weet, de gevangenneming van 40,000 man van het garnizoen gemeld.) De Duitsche troepen trokken om 7 uur 's avonds door de poort van Bergen en de poort van Frankrijk de stad binnen. Zondag zijn heel bij Atrecht (Arras) in het departement Pas-de-Calais eenige uhlanen gezien. Zij werden nagezet door Engelsche mariniers in auto's. Een uhlaan werd neergescho ten de overigen wisten zich in een bosch te versteken. Dit is weer een bewijs ervoor, dat kleine groepjes Duitsche ruiters bijzonder ver van de hoofdmacht afdwalen en dan in groot gevaar komen te verkeecen. De Duitschers in Frankrijk. Parijs, 17 September. Het offici- eele communiqué van vanmiddag drie uur luidtOver het geheele front, van de Maas tot de Oise, duurt de veldslag voort. De Duitschers bezetten stellingen, die op verdediging zijn in gericht en met zwaar geschut z(jn voorzien. Bijgevolg kan de Fransche opmarsch slechts langzaam zijn. Op den Franschen linkervleugel zijn de Duitschers, die daar de hoogten ten noorden van Aisne bezet houden, op enkele punten eenigszins terug geweken. In het centrum, tusschen Berry au Bac (aan de Aisne ten Z.Z.O. van Laon en Argonne, is de toestand on veranderd. De Duitschers gaan voort zich in het landschap Woevres te verschansen. Tusschen Etain en Tbiaucourt (30 K.M. ten N. van Toul) hebben de Fransche legers overal voeling met den vijand. De tegenaanvallen der Duitschers, zoowel 's daags als 's nachts ondernomen, zijn alle afge slagen. Het moreel der Fransche legers is voortreffelijk. Berlijn, 17 September. Duitsche cavalerie is er op den Duitschen rechtervleugel op het Westelijk oor logsterrein in geBlaagd een wagen park en munitiecolonnes van de ver bonden legers af te snijden en mee te voeren. In het midden van het gevechts front golft de strijd heen en weer. Bij Verdun zijn verscheidene forten van de buitenste linie zoo goed als plat geschoten. De capitulatie van Verdun wordt spoedig verwacht. Red.) Het slechte weder houdt de ont wikkeling van- den Duitschen aanval tegen; Op 16 September hebben verschei dene Duitsche vliegers boven Parijs gekruist en hebben er bommen ge worpen. Zij zijn door machinege weren beschoten, doch ongedeerd teruggekeerd. De beslissing aan de Marne wordt in de eerstvolgende dagen verwacht. Het leger in marteling. De correspondent van de Times zendt uit de omgeving van Melun d.d. 13 September nadere bijzonder heden over den Duitschen terug tocht „Er waait een 'Orkaan. De regen valt in stroomen, regen die de wegen geeselt en diepe sporen er in nalaat. Over de sombere velden jagen zware wolken, de mist hangt in de toppen der boomen. De beekjes langs den weg zijn tot kloine stroompjes ge zwollen, de meertjes zijii waterval len geworden; en hoewel de aarde geroosterd was in de jongste dagen van tropische hitte, is alles nu door weekt. De groote meren stroomen troebel, wild tussohen de oevers. Dat is het Frankrijk van den groo ten terugtocht - een Frankrijk zoo onderscheiden van het lachende land van de vorige week als maar met mogéliJkheid ISteVbrbéelden. Toen was alles rustig en aanlokkend. De „veroverende" benden van den Duit schen -Keizer trokken over de wegen, hard en gelijk voor de wielen van hun transportwagens; de groote be legeringskanonnen met hun groote bespanningen rolden snel voorbij de mooie veldende hoeven der paar den weerklonken op den vasten weg. Kunt gij u nu die wagens voor- ellen zooals Tn|J'thans hun toestand is geschilderd De groote wielen gaan niet meer over gelijke wegen. De wegen zijn-nu tot rivierovergangen .geworden. De wielen zinken weg in de diepe wagensporen en de overver moeide trekdieren moeten hun uiterste krachten inspannen. -De begeleiders schreeuwen en {gebruiken onbarm hartig de zweep. De groote dieren steigeren en worstelen in heldhaftige poging, maar de wielen zinken dieper. De groote kanonnen slingeren en zwaaien. Een rotter nadert„Gauw, gauw, de Engelschen komen!" Weer dalen de natte zweepen neer. Weer die vreeselljke spanning der trek- touwenTevergeefs: de wielen zitten vast. Soldaten snijden de touwen door. De bevrijde paarden rennen weg. De terugtocht gaat langzaam voort iD de duisternis een eindelooze stroom, vermoeid, afgemat, hongerig, zonder munitie; en in de verte ver telt het geluid der kanonnen van den slag die steeds voortduurt waar men maar waagt stand te houden en zoo alweer een kanon voorde bondgenooten, alweer een zandkorrel in den zandlooper van het lot ge vallen. Dat is het drama op een der ontel bare wegen leidende naar het noord oosten van het gebied van de Marne. Ga terug over het bruine veld, en ge ontmoet een troep Engelsche rui terij. Zij komen met een afdeeling van den vijand een eavalerie- afdeeling vluchtende in het donker. Boven de wolken, die zich van tijd tot tijd openen, schijnt flauw de maan juist genoeg licht gevend om de omtrekken te onderscheiden. Een oogenblik en alles is voorbij. De terugtocht gaat voort in den nacht. Maar denk nu eens verder. Geloof en het is een goed geloof, dat de zonnige uren die hem naar het zuiden lokten, noodzakelijk kwamen voor den donkeren tijd die zijn terugtrek kende beweging vergezelt. Verbeeld u de uitgestrekte vlakten tusschen de groote rivieren en de rivieren zwollen tusschen de oevers de rivieren die overgetrokken moeten worden, terwijl er geen bruggen zijn en terwijl de kanonnen van den vijand op de hoogten eiken overtocht be- heerschen. Men zou medelijden kun nen gevoelen met dit leger in marte ling, indien er niet de rookende ruïnen waren van honderden dorpen, die steeds weer tot krachtige vervol ging-aanzetten. De Duitschers In Frankrijk. Parijs, 17 September. Hetofficieele bericht van 11 uur 'savonds luidt: De veldslag duurt voort. De toestand is onveranderd. Berlijn, 18 September. Ambtelijk wordt uit het groote hoofdkwartier in aanvulling van het bericht van gisterenavond hedenmorgen mede gedeeld Het Fransche 13de, het 4de leger korps en gedeelten van een divisie van een ander legercorps zijn giste ren ten Z. van Noyon geheel ver- De vijand heeft verscheidene batte rijen verloren. Zijn aanvallen zijn op verschillende plaatsen Yan het front op bloedige wijze afgewezen. Evènzoo is een oprukken van Fransche Alpen-jagers aan de kam van de Yogeezen in het Briich dal afgeslagen. B|j de bestorming van Chateau Brimont bij Reims zijn 2500 gevange nen gemaakt. Ook verder zijn in den slag in het open veld gevangenen en kanonnen genomen, waarvan het aantal nog niet te overzien is. Het Oostelijk leger zet de krijgs verrichtingen in het gouvernement Soewalki voort. Afdeelingen vaö dit leger trekken op tegen de vesting Osowiec. Berlijn, 17 September. De groote generale staf rekent er op, dat morgen de definitieve beslissing in den veld slag ten gunste van het Duitsche leger zal uitvallen. In den grooten slag, dio er in Frankrijk geleverd wordt, is een Duitsch generaal gevangen genomen. De Times meldt nu, dat het gene raal Friess is, de bevelhebber over de 25e artillerie-brigade. De infanterie, die deze brigade steunde, werd bij Vitry le Francois omsingeld door Fransche cavalerie en toen generaal die aan een ingewandsaan doening leed, dit hoorde, trachtte hij zelfmoord te plegen. Fransche solda ten vonden hem in hopeloozen toe stand. Hij is naar Troyes vervoerd. De „Daily Telegraph" verneemt uit Parijs, dat daar in den loop der vorige week twee-en-twintig treinen met-'oorlogsbuit zijn-binnengekomen. Zij zijn doorgezonden naar Vincennes. Onder deze op de Duitschers ver zaken zijn zestig kanonnen, dertig machinegeweren en 40 wagons met patronen, granaatkartetsen, ge weren en kruit. Ook zijn drie Duit sche vliegtuigen vermeesterd, waar van er een van het karakteristieke Taube stelsel is. De vleugels van de Taube vertooneu tal van kogelgaten. Nog dagelijks komt er meer buit bij. De Duitsche lezing. Berlijn, 17 Sept. De generale staf deelt mede uit het groote hoofdkwar tier dd. 17 Sept. 'savonds: ln den slag tusschen de Oise en de Maas is de beslissing nog steeds niet gevallen, uit enkele aanwijzingen valt echter op te maken, dat de weerstandskracht van den vijand begint te verlammen. De met groote dapperheid onder nomen poging van de Franschen om door den uitersten rechtervleugel der Duitschers heen te breken is zonder buitengewone inspanning van onze troepen ten slotte op niets uitgeloopen. Het centrum van het Duitsche, leger wint langzaam maar zeker terrein. Uitvallen uit Verdun werden zonder veel moeite afgeslagen. Een rapport van French. Londen, 17 Sept. (Reuter.) Het Pérsbureau publiceert een telegram uit het Britsche hoofdkwartier, be schrijvende de gevechten van 10 tot 18 September. Sinds Donderdag 10 September hebben de geallieerden aanhoudend den vijand teruggedre ven over golvend terrein, door dichte boechpartijen. Zes rivieren doorsneden de richting van den opmarsch. De Engelschen ondervonden weinig tegenstand. Vrijdag wendden z(j zich een wei-, nig naar het Doord-oosten, samen werkend met de bondgenooten, die een succes van beteekenis hadden over de geheele linie. Zaterdag bezette de vijand een geduchte positie tegenover ons ten noorden van Oise, terwijl Soissons uit een sterke verschansing werd verdedigd. Het derdo Engelsche leger bemachtigde de hoogte, vanwaar men een overzicht heeft, over de Aisne, beoosten Soissons. Een artil lerie-duel volgde tot middernacht. De vijand beschikte over vele zware houwitsers in goed verdekte posities. De geallieerden namen het zuidelijk deel van Soissons in den nacht. Dit was het begin van den slag aan de Aisne in zwaren regen. Zondag werd een buitengemeen sterke tegenstand geboden op het geheele Britsche front van vijftien mijlen. Op beide zijden had de artillerie druk werkde Duitschers bezigden zware houwitsers, met het snelvuur waarvan zij de overgangsplaatsen der rivier de Aisne bestreken. Ge deelten van alle drie de Engelsche legercorpsen trokken de rivier bij het vallen van den avond over door middel van drie pontons. De Fran schen aan den linkervleugel trachtten eveneens te naderen. Velen staken de rivier over op den top van een der randen van de spoorwegbrug, die was blijven staan. Gedurende de laatste dagen zijn vele afzonderlijke troepjes Duitschers gevangen genomen. Engelsche genisten. Een Fransch kurassier, Gaston Bossier, die in vredestrijd eenige be kendheid geniet als tooneelspeler on der den naam „Darino", verhaalt de volgende episode uit den terugtocht der Frauschen over de Aisne bij „De Duitschers kwamen met snel heid opzetten en poogden in groot aantal na ons de brug over te komen. De brug moest met dynamiet wor den vernield. Duitsche scherpschut ters schoten op ons uit een boom groep en hun machinegeweren braak ten dood en vernieling onder de troepen der verbondenen. Het werd een hel van geweer- en machinege weervuur. In deze poort der hel ver schenen plotseling de Engelsche ge nisten. Een afdeeling stormde naai de brug en slaagde er in, ofschoon zware verliezen lijdend, een voldoen de lading onder de brug aan te brengen, om die te doen springen. Voor echter de lont kon worden aangestoken waren allen gesneuveld. Nu wachten wij. Een tweede afdeeling van die moe dige genisten was naar de brug ge kropen en had daar dekking geno men; maat op jla.»6en of andere manier hadden de Duitsche scherp schutters hun afstand gevonden en richtten zij een moordend vuur op de Engelschen. Het volgende oogen blik zagen wij iets gebeuren, dat ons het geheele leven niet uit het ge heugen zal gaan. Een van de genisten rendo, alleen, naar de brug. Voor hij de helft van den weg had afgelegd was hij dood geschoten; maar onmiddellijk ging een tweede, en rende naar de brug, tot hij op het lijk van zijn makker dood in elkaar zakte. Een derde, een vierde, toen een vijfde allen tracht ten zij bij de lont te komen; allen werden z(j neergelegd. Maar weer anderen probeerden het., tot er 11 dooden lagen. Toen verflauwe één oogenblik het vuur der Duitschers, en in één oogwenk was de brug op geblazen, want de twaalfde genist, rende het open vak door, waar zjjn gesneuvelde kameraden lagen en stak met een juichkreet den brand in de lont toen ook h(j door een Duitschen scherpschutter werd dood geschoten." AanhetDultsch-Russischefront. De terugtocht der Russen in Oost-Pruisen. Londen, 18 Sept. (Reuter's bijzon dere dienst). Uit Petrograd wordt aan de „Times" gemeld, dat de twee divisies, die den terugtocht van gene- Renïienkampf's leger in Oost- Pruisen dekten, heldhaftig hebben gevochten. Zij trokken eerst terug toen de hoofdmacht in de stelling achter de Goldop gekomen was. V(jf nieuwe Duitsche legercorpsen begonnen op 7 September de omtrek king vanRennenkampfslinkervleugel; deze omtrekkende beweging reikte haast tot Gnmbinnen. De Russen herhaaldelijk aanvallen, den vijand terugslaande. Op 10 en 11 September „was de munitie-voorraad van den vijand uitgeput" en ging hij tot bajonet-aanvallen over. In dezen bajonetstrijd zijn duizenden gevallen. Van het Oostenrijksch- Russlsche front. De overwinning der Russen in Galicië. De oorrespondent van de „Times" te St. Petersburg (Petrograd) seint, dat de zegevierende krljgsverrich tangen van de Russische legers in Galiciö hun telkens nieuwe tropeeën verschaffen. Het is nog onmogelijk de verliezen van den vijand eenigs zins juist te schatten. Maar volgens een tamelijk matige schatting bedroe gen zij tot en met Zondag ongeveer 300.000 dooden, gewonden en gevan genen en 1000 kanonnen. Dit getal moet men dus aftrekken van het millioen manschappen en de 1500 kanonnen, waarop het effectief van de Oostenrijkors-Hongaren bij het begin van den slag geschat werd. Hierbij was nog niet gerekend de buit dien generaal BroeBeilof (van wien Maandag nog geen rapport was ontvangen) had gemaakt. Men weet dat ook Broessilof, volgens nadere berichten, vele kanonnen en gevan genen genomen heeft. De Oostenrijksche terugtocht op Krakau. Aan een artikel van kolonel Sjoemski, ontleend de „Times" het volgende „De Russische vervolging van den vijand over de San, ondanks de physieke uitputting na twintig dagen vechten, zal in de militaire geschie denis een voorbeeld blijven van de oorlogskunst. De resultaten z\jn nu te overzien. Ongetwijfeld zou indien de Russen den Oostenrijkers een paar dagen rust hadden gegund de ver volging groote moeilijkheden hebben ontmoet. De Oostenrijkers zouden t(jd hebben gehad de tegenovergelegen oevers te bezetten en de Russen zouden de rivier moeten hebben over trekken onder het vuur en de tegen aanvallen van den vijand. Nu de Russen aan den linkeroever van de San zijn gekomen zijn zjj op den weg gekomen in de achterhoede van de vestingen Jawslan en Prze mysl. Tegelijkertijd hebben de legers van de generaals Roesky en Broessi lof de tweede en vierde Oostenrijksche legers zulk een nederlaag toegebracht, dat deze van Przemysl terugtrokken. Waarschijnlijk zonden deze flank en- achterhoede afdeeliDgon uit om onze opmarsch te belemmeren, tot ze Gor- litsa en Kroban hebben bereikt. De beide spoorwegen van Jaroslan en Przemysl naar Krakau kunnen niet meer dan een Oostenrijksche divisie vervoeren; er zouden dus 2J week noodig zijn om het tweede en vierde leger van Przemysl naar Krakau te brengen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de terugtocht dus over de gewone wegen plaats hebbon, en dus zeer langzaam gaan, al3 men bedenkt dat de afstand van Krakau naar Przemysl meer dan 300 K.M. is. Blijkbaar hopen de verstrooide Oostenrijkers in de streek van Krakau stand te houden en daar te mogen rekenen op nieuwe Duitsche troepen. Waarschijnlijk be proeven dus de Duitsche en Oosten rijksche staven een nieuwe concen tratie in de buurt van Krakau, van anderhalf ft twee millioen Oosten- rljksch-Duitscbe troepen. Ondanksde pogingen der Duitschers om succes te verkrijgen op het oorlogster rein in Oost-Pruisen, blijft toch het beslissende slagterrein, daar waar de Russen het wenschen, n.1. in Galicié. De Duitschers doen hun uiterste best om de Russen aan den kant van Oost-Pruisen bang te maken, maar de Russische aanvoerders laten zich niet afbrengen van het vaste plan om al hun kracht te concen- treeren op een plaats, en daar - in Galicie - de krachtige slagen toe te brengen". De Russische schrij ver die grooten lof brengt aan de Russische cavallerie, schrijft de groote verliezen dor Oosten rijkers toe aan het feit, dat dikwijls de ongeoefende landstorm-troopen in de vuurlinie worden geplaatst. Van het Zuidelijk oorlogstooneel. Londen, 18 Sept. (Reuter.) De „Times" verneemt, d.d. 16 September uit Athene, dat volgens de laatste tijdingen de Serviërs gedwongen zouden zi)n Semlin te ontruimen. DUITSCHLAND. De Duitsche reserves. Men heeft veelal den indruk ge kregen, dat Duitscbland aan het einde van zijn menschen-materiaal zou wezen, omdat er langs de verbin dingslijnen reeds landstormtroepen en heel jonge soldaten staan. Maar, zoo merkt de militaire mede werker van de Times op, hun plaats is daar. Zelfs indien Duitschland de 4,370,000 geoefende reservisten, waar mee het den oorlog begonnen heeft, tot den laatston man heeft opgeroe pen, kan het nog een ontzaglijk aan tal lichamelijk geschikte manschap pen krijgen die in vroegere jaren van den militairen dienst vrijgesteld waren; een en een kwait millioen van dezen moeten zich reeds als vrijwilliger hebben aaugemeld. De behoefte aan manschappen en aitfjd meer manschappen voor de verbonden legers is daarom heel groot. De bondgenooten kunnen nooit te sterk zijn in dezen oorlog, en aan gezien een defensief Duitschland door de bondgenooten slechts met inspanning van alle krachten te over winnen zou zijn, dient men, zegt de man van de Times, zich op een langdurigen oorlog voor te bereiden en de Engelsche regeering in alle opzichten te steunen in haar toebe reidselen daarvoor. Waarom Von Stein (die tot voor eenige dagen als kwartiermeester- generaal de officieele berichten uit het Duitsche hoofdkwartier ondertee- kende) zwijgt, is nu duidelijk gewor den. Hij is benoemd tot comman- deerend generaal van het 14e reserve korps in do plaats van den generaal der artillerie Von Scliubert, aan wien een andere, niet genoemde, opdracht is verleend. Er is'eenige verandering gekomen in de Duitsche legeraanvoering. We gens ziekte van generaal-veldmaar- schalk Von -Hausen is de generaal der cavalerie Von Einem in zijn plaats tot legeraanvoerder benoemd, die op z(jn beurt is vervangen door den ge neraal der infanterie Von Claer, com- mandeerend generaal van het 7e legerkorps. In de plaats van den ge neraal der infanterie Graaf Kirchbach, commandeerend generaal van het 10e reservekorps, die gewond werd, is de generaal der infanterie Von Eben, commandeerend generaal van het 10e reservekorps, benoemd. FRANKRIJK. Bankvelligheid. Uit Rome wordt gemeld: Weinig in harmonie met de Fransche over- winningsberichten wordt over Londen bericht, dat de Bank van Frankrijk haar goudschat uil Parijs naar Londen heeft overgebracht, in bewaargeving bij de Britsche Nationale Bank, waar heen ook vele groote particuliere Parljsche vermogenszy n overgebracht. De Fransche reserves. In een telegram van den Parijschen correspondent van de Times leest men, dat zoowel generaal Joffre als maarschalk French zuinig met hun soldaten zijn omgegaan. Zij zijn or stelselmatig op uit geweest, om hun manschappen te sparen en geen slag te leveren als de overwinning alleen ten koste van een verschrikkelijk verlies aan menschenlevens te koo- pen was. De goede uitkomsten van dat beleid zijn nu merkbaar. De Fransche opperbevelhebber heefteen ontzaglijke reserve aan manschappen, waarop hij nog een beroep kan doen. Sommigen schatten hun aantal op een millioen, wat vermoedelijk over dreven is, maar in elk geval zijn het er heel wat. Maar zelfs daarna zijn de hulpbronnen van Frankrijk nog geenszins uitgeput. Het heeft een groot leger aan versehe troepen, die b|j vervolging van den vijand te ge bruiken zijn, als men hen langs den meerendeels ongerepten spoorweg naar verschiliende punten vervoert. Generaal Joffre, die een veldheer van de nieuwe school ia, heeft zijn krach ten gespaard, in plaats van ze roeke loos tegen stellingen te worpen. Dit is een verschil in methode met de Duitsche legeraanvoering. ENGELAND. Londen, 17 Sept. Minister Churchil richtte eon schrijven aan een groote propaganda vergadering voor de recru teering van vrijwilligers te Chatham, waarin hij oa zegtDe keizer heeft zijn troepen aangespoord de Engel schen te vernietigen. Chatham zal weten welk antwoord daarop gege ven moet worden. |Er mag geen vrede gesloten worden, zoolang het Pruisische militarisme niet verpletterd is. De oorlog heeft Engeland tot dus ver ongeveer 60 millioen gulden per week gekost. De Russen In België? Do Engelsche bladen zijn verbaasd over do officieele tegenspraak van do landing van de Russen in Enge land en hun vervoer door het land Zij houden niet vol, dat de Russen er zijn geweest, maar verklaren al leen, dat, zoo het niet waar is, de geschiedenis met al de getuigenissen van geloofwaardige menschen, wel het zonderlingste is, waarvan zij op dit punt ooit hebben gehoord. De Engelsche bladen over ons land. De Daily Mail schrijft: „Het is buiten kijf, en de regeering weet het, dat zoowel grondstoffen voor fabrikanten als voedsel voor de bevolking van Engelsche havens over Nederland naar Duitschland woiden verscheept. Er zijn twee middelen in overweging om dat te beletten. Het eene is de konniklijke besluiten te vermeerderen, waarbij de uitvoer van een toenemend aantal waren geheel wordt verboden. Het andere is slechts een stricter onder zoek van de zijde van het departement van handel naar de eindbestemming van een ladiDg, als katoen of rubber of lijnkoeken, die een Engelsche haven verlaat. „Do toestand wordt ongetwijfeld ingewikkelder, nu wij niet gaarne de moeilijkheden van de Hollanders, die stipte onzijdigheid hebben betracht, ook maar in het allerminst zouden verzwaren. Maar de Hollanders zullen, evenals de rest van de wereld, door niets zoo zeer gebaat als door het einde van den oorlog. Eu om dat eind te bereiken zullen weinig dingen zoo afdoende blijken dan Duitschland alle grondstoffen voor zijn fabrieken af te snijden. En wat ons zelf betreft, het zou gekkewerk z\jn het voordeel dat wij van onze heerschappij ter zee hebben te niet te doen." Do Star deelt uittreksels mede uit een brief van eon Engelsch officier in het Oosten van Frankrijk, waarin deze o.m. schrijft: „Als men de ver liezen van velo gevechten bijeentell, is er hier een groote slachting aan gericht. De Fransche artillerie kan niet tegen de Duitsche op, want de zware houwitsers van Krupp zijnde meest dood-en-verderf zaaiende oor logswerktuigen die ooit zijn uitgevon den, als men de helsche automatische onderzeesche contact-mijnen niet meerekent". RUSLAND. St. Petersburg (Petrograd), 17 Sept. Behalve de niededeeling ovor de dui zenden krijgsgevangenen en do ver meesterde houwitsers en andere kanonnen is er hier geen algemeene beschrijving van den strijd tusschen Russen en Oostenrijkers gegeven. Duitschers zijn blijkbaar tusschen de Oostenrijkers in de schansen geplaatst om hun moreel te verhoogen. Een correspondent aan de grens meldt, dat de blauwjassen, d. z. de Oosten rijkers, na de aanvallen der Russen gevlucht waren. De Pickelhauben, d. z. do Pruisen, bereiden er zich toen op voor tot den laatsten man stand te houden en vielen ook allen. Het is voor Rusland een heel vraag stuk wat het met de 200.000 krijgs gevangenen moet doen, zegt de Beurscourant. Sommigen, voorname lijk Duitschers en Hongaren, zijn bij den aanleg van spoorwegen in Siberië en Europeesch Rusland aan het werk gezet. Anderen helpen bij het binnen halen van den oogst en het ploegen. Weer anderen zijn aan het houthak ken. Het Siberische kolonisatie-depar tement gebruikt er velen bij het aanleggen van wegen en bouwen van huizen. Weer anderen gaan naar Toerkestan, om kunstmatige be 3proeiingswerken te maken. Er zijn maatregelen genomen, opdat zy do loonen van de Russische werklui niet drukken. De minister van landbouw heeft bepaald, dat z\j moeten werken en in ruil daarvoor behoorlijk voedsel cn levensonder houd zullen ontvangen. ITALIË. Londen, 17 Sept. (Reuter.) Een diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" zegt, dat in Italië de stemming voor deelneming aan den oorlog zoo sterk wordt, dat de regeering het niet heel lang meer zal kunnen tegenhouden. Het ia dui delijk, zegt de diplomaat, dat de toe stand in Albanië op het oogenblik een dreigend gevaar voor Italiö's belangen is en dat Italië maatregelen moet nemen om te beletten, dat Albanië als een vijandelijke basis wordt gebruikt. Rome, 17 September. (Reuter). Het „Giornale d'Italia" zegt in een be schouwing over de houding der regee ring: „Onzijdigheid is niet meer vol doende om Italië te vrijwaren voor de gevaren die het bedreigen. Het belang van Italië is, militair gereed te zijn. Italié moet in de huidige gebeurtenissen zoodanig ingrijpen, dat het gespaard blijft voor groote schade uit den Europeeschen oorlog en een nieuwen toestand kan afdwin gen in overeenstemming met zijn belangen". OOSTENRIJK. Oostenrijksche reserve. Rome, 17 Sept. (Reuter.) Uit Wee- nen wordt geseind: De „Nue Freio Presse" kondigt do oproeping aan der lichting voor het volgende jaar, evenals reservisten van de lichtingen '93 en '94. Dit komt feitelijk neer op een „levée en masse".. Volgens een bericht van Dinsdag uit Rome zouden toen reeds 60.000 gewonden in Weenen zijn binnen gebracht. OP ZEE. De ondergang van de „Hela." Londen, 17 Sept. Te Harwich aan gekomen zeoliedon hebbon eon be schrijving gegeven van de torpedo beschieting van de „Hela." De onder zeesche boot kwam te half zeven Zondagmorgen aan de oppervlakte en ontdekte toen op schootsafstand don vijand. De onderzeeër dook opniouw en schoot daarop met een tusschen- ruimte van vijftien seconden twee torpedo's af. Na een kwartier kwam de onderzeeër boven en zag toen dat do „Hola" ernstig beschadigd was en zwaar overhelde. Daar er andere Duitsche schepen in de buurt waren dook de onderzeeör opnieuw, toen hij later weer boven kwam, was de „Hela" verdwenen. De onderzeeör werd blijkbaar nooit waargenomen, want geen schot werd op hem gelost. Engelsch opleidingsschip gezonken. Londen, 18 Sept. (Reuter). De ad miraliteit maakt bekend, dat het op leidingsschip Fisgard den 2den Sept. gezonken is: men vermoedt in het Kanaal. De Fisgard was een oud pantser- schip van 6000 ton. De bemanning telde slechts 64 koppen, waarvan er 21 verdronken zijn. De 48 overle venden z(jn te Portland aangebracht. Londen, 18 Sept. (Reuter). Een niet ambtelijk telegram uit St. Peters burg aan de Times meldt, dat de Duitsche vloot onlangs onderling slag geleverd heeft, omdat de schepen el kaar voor den vijand aanzagen. Ver scheidene kruisers en torpedobooten zijn ernstig beschadigd te Kiel bin- nengeloopen. IN ONS LAND. Een nood-Kieswet. Namens de sociaal democratische Kamerfractie heeft het Kamerlid Albarda den voorzitter der Tweede Kamer verlof gevraagd tot den mi nister van binnenlandsche-zaken do volgende vraag te mogen richten Het laat zich aanzien, dat, indien geen bijzondere maatregelen worden getroffen om het te verhoeden, de kiezerslijsten, die op 1 Mei 1915 zul len van kracht worden, een groot aantal namen niet zullen bevatten, welke als de huidigo buitengewono omstandigheden zich niet hadden doen gelden, daarop wol zouden voorkomen le. zal vermoedelijk het aantal dergenen, die van den lsten Maart het door hen ter zake van belastingen verschuldigde niet heb ben voldaan, buitengewoon groot zijn; zullen waarschijnlijk de aantallen der woningkiezers, loonkiezors en grootboek- of spaarbank-kiezers aan merkelijke vermindering ondergaan 3e. zullen velen, dio in gewone om standigheden onderstand niet ont vangen, moeten uitgesloten wordon van de uitoefening van het kiesrecht, omdat z|j in deze tijden door eeu- instelling van liefdadigheid of door een gemeentebestuur z|jn bedeeld. Is de minister bereid mede te deelen, of do regeering voornemens is binnenkort een wetsontwerp in te dienen, dat de strekking hoeft gevol- van den thans heerschenden noodtoestand als hierboven bedoeld to voorkomen Uit de Diamantnijverheid. De heer Henri Polak schrijft in bet Weekblad van den Diamantbewerkers- bond: Er is iets nieuws onder de zon oon onzer werkgevers heeft den ar beid laton horvatten Ter voorkoming van alle praatjes en misverstand zij hier medegedeeld, onder welke voorwaarden dit is ge schied. De ioonen der betrokken werklieden zijn precies dezelfde, als vóór het

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1