HEVEA Ingezonden Mededeeling. Iop RIJWIEL., RIJTUIG, «d AUTOBANDEN waarborgt aolldltalt. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.) WinterdienstHoll. Spoor, aanvangende 21 Sept. 1914. Vertrek en aankomst der treinen. VAN OEN HELDER NAAR AMSTERDAM. uitbreken, vau den oorlog door hen werden genoten. De patroon betaalt hun echter thans slechts de helft uit. De andere helft zal hun ten volle worden uitbetaald op een tijdstip, door het bestuur der A. J. V. en het onze gezamenlijk vast te stellen. Op deze wijze is het den werkgever mogelijk gemaakt zijn bedrijf weder op te nemen. De werklieden hebben het, de helft van hun loon ontvan gende, nog heel wat beter, dan zij het met de uitkeering zouden hebben. Do loonstandaard blijft gehandhaafd. Zoodat, alles bijeengenomen, een be vredigende regeling is verkregen. Hierbij nog worden gevoegd, «lat op gelijke wijze een onzer groote juweliers een deel van zijn personeel aan den arbeid heeft laten gaan, dat eiken dag grooter wordt. Aan een der belangrijkste juweliers, die den arbeid wenschte te hervatten, doch togen eenigszins lager loon dan voor den oorlog voor hom gold, werd dit geweigerd. In de week van 6 tot 12 dezer bedroeg het aantal werkloozo diamant bewerkers 8872, tegen S803 in de week, die er aan voorafging. De suikerquaestie. In verband met het feit, dat de minister van landbouw, nijverheid en Itandel overweegt, voor de oplossing van de moeilijkheden inzake de suiker, mede met het oog op het tegengaan van opdrijving vau do suikerprijzen, gebruik te maken van de bevoegdheid, welke de Levensmiddelenwet geeft, tot inbezitneming van de suiker- voorraden, heeft de minister Donder dag meegedeeld, dat het zijn voor nemen is, bij de uitvoering van dezen maatregel zooveel mogelijk rekening te houden met de verschillende bona fide-overeenkomsten inzake koop en verkoop van ruwe of geraffineerde suiker, welke voordat het vorige be richt bekend werd, zijn gesloten, maar dat met contracten, die van Donderdag af gesloten zijn, geenerlei rekening zal worden gehouden. Vertrek 6.26 7.40 12.- 4.10 8.80 Aankomt* 9.10 9.10 2.21 6.03 10.54 VAN AMSTERDAM NAAR OEN HELDER. Vertrok Aankomst 6.048.35 9.47 gc-rloeltelyko sneltrein 11.47 12.543.25 3.386.07 8.3611.14 Er valt eenigc verbetering in den dienst te constateeren. Zoo zal de ochtendsneltrein van hier naar Am sterdam weer rijden, terwijl een vroege trein van Amsterdam naar Helder (aank. 8.35) is ingevoegd. De laatste trein van Amsterdam naar Helder wordt echter een ellendige verbiuding, doordien men èn te Uit geest èn te Alkmaar moet overstap pen. Officieel heet het, dat zij 2.38 uur noodig heeft om het traject af te leggen. Doch de afgeloopen twee maanden hebben bewezen dat deze laatste trein, nog wel direct loopende van Amsterdam naar hier, geregeld een half uur en meer te laat aank wam. Door het overstappen en wachten op de aansluitingen is allicht nog grooter vertraging te wachten. Haven te Nieuwediep. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Banka, v. Saigon n. Havre, pass.» SepLGibrultar. Boston, thuisreis, vertrok 16 Sept. van Batavia, oranje, thuisreis, arriveerde 10 Septt- as, uitrei», arr'*-*»»—• is der Neder Ia Uungenoss. Rotterdamsche Lloyd. Bogor, thuisreis, vertrok 16 Sopt. van Batavia, Jncutra, uitreis, arriveerde 16 Sept. te Batavia. Ooiontalo. thuisreis, passeerde 17 Sept. 1'orlni. Arakan, uitreis, passeerde 17 Sept. Finisterre. Kon. Holl. Lloyd. Frisla, thuisreis, vertrok 16 Sept.van Uto Janeiro. Oelrla, thuisreis, vertrok 16 Sept. van Vigo. Zeelandia, uitreis, vertrok 16 Sept. van Lissabon. Java-Bengalen Lijn. Cerara vertrok 17 Sept. van Rangoon naar Java. MARKTBERICHTEN. Scluigen, 17 Sept. 1914. 6 Baarden Veulens 20 Ossen 80 Stieren 31 Geldekoolen (magere] 120 Geldekoelen (vette) O) Kalfkoelen Vaarzen 10 Pinken Graskal voron 40 Nucbtero Kalveren Rammen 200 8chapen (mugore) .1680 Sehaïion (vette) Ovorlioudera 430 Lammeren Bokken on Geilen f 100.- k 400.- 0.- 0.- 90.- 190.- 120.- 250.- „160.- 210.- .180 - 325.- 900.— p. K.O. 80 Varkens (volle) 70 Biggen 20 Konpnon 160 Klpjjen p. stuk Duiven Ganzen Zwanen 650 K.G. Boter p. K.G. 60 K.G. Kaas 2600 Klpoleron p. 100 stuks Eendeiuron p. 100 stuks Kievitseieren Hoorn, 17 Sept. 1914. KAAS, Aanvoer 167 stapels, wegende 7 K.G. Prijskleine f27.50, coir—1"s~ middelbare f-.-, fabrieks f27.6( 406de Staatsloterij. 2e kl. 3e lijst. Trekking 17 Sept. GETROKKEN PRIJZEN. (Naar de voorloopigen lijst.) Prijs van f 100012905 17115 19569 400: 2155 100: 1878 1963 4028 12122 18215 INGEZONDEN. Zeer Geachte Redacteur! Van verschillende zijden komen verzoeken, of ik op die plaatsen, waar gemobiliseerden zijn en geen catine bostaat, niet wat gezelschapsspelen zou kunnen bezorgen. Gaarne breng ik deze verzoeken.in Uw blad over en verklaar me bereid, liet gevraagde in ontvangst te nemen en te ver deelen. Moge deze oproep veel succes hebben Met beleefden dank, hoogachtend, C. STUMPHIUS. Dijkstraat 33. SPORT. Voetbal. Terrein Bol weg. 21/s—4 uur. Zondag a. s. zal er een wedstrijd gespeeld worden door het le elftal van H.B.S. tegen oen olftal, samen gesteld uit officieren van de Land wacht. Naar wij vernemen spelen er in het officieren-elftal eenige spelers van de Zuidelijke le-klasser „Volocitas 1", terwijl voor H.B.S. de heer Costerman, die het vorig seizoen in de Oostelijke le klassor „U. D. I" speelde, zal uit: komen. Verder zien wij nog in H.B.S. vorschiinon de hoeren Schouten on Van Benthem, zoodat wij wel ver trouwen, dat deze wedstrijd oen gang naar den Bol weg waard zal zijn. PLAATSELIJK NIEUWS. September. In den volksmond heet. het, dat, zoodia er een maand met een r er in is aangebroken, de slechte dagen beginnen. September is de eerste maand van hot najaar, en meestal verloochent, zij haai karakter niet. Zoo ook thans: na de eerste bui tengewoon mooie dagen is dekente- ing gekomen, plotseling, onverwacht. Geweldige herfststormen hebben de boomen geteisterd, die nog weinig van hun bladertooi verloren hadden hevige regens hebben de uitgedroogde aarde gedrenkt. En zie thaus het resultaat daarvan In weinige dagen zijn de frissche, groene bladeren bruin cn verschrom peld geworden; bij duizenden cn en tienduizenden verspreidt ze de wind naar rechts en links, en de arme, thans bijna kale boomen, ma ken een treurig figuur. Vooral in den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft het ontzettend gestormd. En wat erger is, de hevige noord wester-storm, welke hier woedde, heelt vrij veel schade in den Helder aan gericht. Tal van boomen werden ontworteld of afgeknapt, in hun vaart soms de telefoondraden en -palen meeslepend, zoodat storing op de lijn ontstond. In de Molenstraat is een zware boom ontworteld en tegen een huis aangevallen, in zijn val de dak' goot meeslepend en een gedeelte van het dak vernielend. Elders in deze straat is het dak van een woonhuis beschadigd tengevolge van een vallen den boom. Aan den Polderweg, buiten de kom der gemeente, is een in aanbouw zijnd huis van deu aannemer Lastdrager geheel omgewaaid; slechts een gedeelte muur is blijven staan. H. M. „Gelderland" verloor twee haror ankers tengevolge van den hevigen storm. De grootste windsnelheid kwam voor te 5.5 v.ra. en bedroeg 29.4 M. per sec. (De grootste windsnelheid, die vroeger hier voorkwam, was 31.5 M. per sec. en wel op 30 Sept. 1911). Ook onze zeedijk hoeft 't weer hard te verantwoorden gehad, 't Hoog opgestuwde water bereikte tegen 6.10 v.m. oen hoogte van 1.64 -j- N. A. P. Concerten „Jacob Kwast". Voor hen, die beu worden van het vele oorlogsnieuws, zal het eenever- ademing zijn de advertentie in dit blad te lezen, waarbij do komst wordt aangekondigd van „DeWognummers". Wo man singt, da lass' dich rullig niederdit eminente, wereldberoemde koor helpt op zijne wijze de rust te bevorderen, onze neutraliteit te hand haven en wel door het zoo groote garnizoen eene ontspanning te be reiden van de schoonste soort. Op Zondag 27 Soptember zullen n.1. twee concerten worden gegeven, waarbij de toegangsprijs voor minder gefortuneerden,korporaals en soldaten, slechts de drukkosten bedraagt van het tekstboekje, tien cent. Ten einde dit mogelijk te maken, is de toegangs prijs voor meer gegoeden geheel on bepaald, doch minstens vijfen twintig cent. Hierdoor krijgt men het curieuse geval, dat men een goed doel kan steunen en tevens goedkoop een concert bijwonen kan, want, be denkende, dat hiervoor de entiée meestal twee gulden of twee gulden vijftig bedraagt, heeft men, door b.v. één gulden te offeren, minder entrée dan gewoonlijk betaald en tevens in de algemeone kosten bijgedragen. De boekjes zullen worden aan geboden door dames, die hiervoor door „Toonkunst" of door het Steun comité zijn uitgenoodigd, en die regen en wind zullen trotseeren, om voor dit goede doel Nieuwediep, den Helder en zelfs Huisduinen te doorkruisen. Laten wij dan de taak vaii deze schoonen niet noodeloos verzwaren door bij hare komst to vragen: „Of u nog eens terug wilt komen, want wij moeten er eerst nog eens over spreken". Eenvoudiger is vooraf to bepalen, wie 's middags en wie 's avonds zal gaan, dus welke boekjes men nemen zal en of men een rijks daalder, een gulden of een andere prijs per boekje zal geven. Die er het eerste bij is heeft keus; later zal men zich moeten vergenoegen met middag- of avondconcert, naarmate er onver kochte boekjes over zijn. Wien het niet schikt geeft weinig, doch men doet de dames, die zich op do eerste aanvrage beschikbaar stelden, een grooten dienst vlug te handelon. Bis dat, qui cito dat. J. C. Rij het Zaterdag 1.1. te Utrecht gehouden examen slaagde voor liet Machinistendiploma B, de heer C. Keet, leerling der Zeevaartschool alhier. Het bestuur van de Fiicsche Vereeniging „Gvsbert Japicx" alhier heeft het. plan opgevat binnenkort een gezellige „Friesche avond" in Casino te organiseeren voor de vele Friezen, dio wegens de mobilisatie zich binnen de „stelliDg den Helder" bevinden. Een der bekendste sprekers uit Friesland zal uitgenoodigd wor den. Indien de eerste avond 3laagt, zullen er met korte tusschenpoozen meerdere vergaderingen worden uit geschreven met telkens één of meer andere sprekers. Luitenant ter zee 2e klasse J. Th. Stroeve. Reuter seint dat de luitenant ter zee der 2de klasse J. Th. Stroeve aan de Geelvinkbaai, aan de noorde lijke kust van Nieuw Guinea, door een pijlschot is gedood. („N. Rott. Ct.") N. C. van der Leeuw f. In den ouderdom van 51 jaar is te 's-Gravenhage ovelleden de heer N. C. van der Leeuw, officier-machi nist der Kon. Ned. Marine. De over ledene, die j.1. Zaterdag per „Tam- bora" hier te lande was aangeko men, was tijdens de reis uit Ned. Oost-Indië ernstig ongesteld gewor den, zoodat hij met de grootste voor zichtigheid naar zijn familie te 's-Gravenhage moest worden ver voerd. Gisteren word zijn stoffelijk overschot op de begraafplaats Nieuw- Eik-en-Duinen ter aarde besteld. („N. C.") Zeekrijgsraad te Willemsoord. Voor den zeekrijgsraad alhier stond Woensdag terecht een matroos 2c kl., wien ten laste was gelegd een bedrag van f 168.88i,toebehooreude aan do kas van den Bond voor Minder Marine-per soneel, gedurende een tijdsverloop var. ongeveer Sept. 1913 tot 28 Mei 1914, te hebben verduisterd. De beklaagde beweerde bestolen te zijn. Het bleek, dat bekl. steeds veel meer geld bij zich had dun hij als matroos verdiende en veel uitging. Het opnemen van zijn kas, dat volgens het reglement elk kwartaal door eene commissie moest geschieden, was een paar koor voor Meil914 niet geschied. Velschillende blieven van den ad ministrateur van den Bond, aan het afdeelings-bestuur te Hellevoetsluis gericht, en inlichtingen verzoekende waarom de penningmeester zijne ver verplichtingen ten opzichte van het zenden van afrekening niet nakwam, bleken achtergehouden te zijn. Geöischt werd 7 maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorloopig arrest. De verdediger, mr. Kraakman, trachtte als het eenige lichtpunt in deze geschiedenis te wijzen op de slechte contröle, die blijkbaar op dezen jongeman van 19 jaar bestond, en vroeg oplegging van eene lichte straf. Vechtpartij te Helder. Voor den krijgsraad te 's-Graven hage stond terecht een 26-jarige mi licien-soldaat, die in den avond van 9 Augustus in zijn garnizoenplaats Helder een kameraad levensgevaar lijk met een mes heeft gewond ou wel zoodanig dat deze op liet oogen- blik in het militair hospitaal wordt verpleegd. Beklaagde en de verwonde waren met nog een paar kameraden dien dag uit geweest. Beklaagde was be schonken geworden en de verwonde had hem weten over te halen naar bed te gaan. Bekl. was echter meer gaan tegenspartelen en toen had hij zijn mes getrokken. De beklaagde, die veel berouw tooude en de ver wonde waren altijd goede vrienden ge weest nooi t was er iets tusschen beiden voorgevallen, ook niet op den bewus- ten dag. Uit de schriftelijke verklaring van den verwonde, welke werd voor gelezen, bleek dat de verwonde sol daat J. P. zelfs zegt overtuigd to zijn dat bekl. in een toestand van ver standsverbijstering ten gevolge van dronkenschap heeft gehandeld zonder te weten wat hij deed. In zijn ver klaring voegt de verwonde er nog aan toe dat bekl. prettig in don om gang was en dat hij hem gaarne ook na het gebeulde, weer de hand als vriend wil drukken. Ook verzocht de verwonde den bekl. zoo licht mogelijk te straffen. Ook in de voorgelezen verklaringen van andere getuigen wordt gezegd dat men zich overtuigd hield dat bekl. niet heeft geweten wat hij deed. Een soldaat die den 9en Augustus met bekl. was uitgeweest, legde eveneens een gunstige betuigenis af. De auditeurmilitair, cenerzijds wijzende op den ernst vau hot feit, doch anderzijds aannemende verzach tende omstandigheden, vorderde 6 maanden gevangenisstraf ter zake vau mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende. De verdediger, mr. Royaards, be twistte, zich beroepende op mr. Van Hamel en mr. Novon, dat hier sprake van opgezet is geweest en beLoogde dat bekl. alleen gestraft zal kunnen worden wegens het door schuld ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Pleiter verzocht den krijgsraad aan bekl. ten dier zake zoo licht mogelijk straf op te leggen, liefst niet langer dan zoolang de preventieve hechte nis heeft geduurd. Uitspraak later. DE OORLOG. (Vervolg). BELGIË. Berlijn, 18 Sept. Een artikel inde „Norddoutache Allgemeiue Zuitung" brengt onder den titel: „Detoealand te Leuven", een rapport van de naar Leuven gezonden ambtenaren der keizerlijke regeering tG Brussel, waarin geconstateerd wordt, dat slechts een vijfde of zesde gedeelte 'vau Leuven in puin -ligt, terwijl de meeste open bare gebouwen behouden zijn geble ven, in het bijzonder het prachtige raadhuis. De St. Pieterskerk is wel beschadigd, maar slechts in die mate, dat zij gemakkelijk weer gerestau reerd kan worden. Ook konden alle kostbare voorwerpen door onze sol daten uit de kerk gered worden. Dat de kunstschatten behouden bleven, is vooral to danken aan het beleid van majoor van Mantcuffel, kolonel Bock on de spoorwegtroepen, die alles in het werk stelden om een uitbreiding van den brand to voor komen. Manteuffel heeft vooral alle krachten ingespannen om het raad huis te redden en de abdij der Bene dictijnen Mont Besar te behouden. De rechtspleging kan weer worden opgevat; de rechtbanken staan door hun krachtig optreden tegen het gespuis, de militaire overheid krach tig ter zijde. Daar de plaatselijke commandant uitgeweken bejÉraers voortdurend toestaat terug keeren, valt weel een toeneming der bevolking op te merken. Een aantal winkols zijn weer geopend. De lokaalspoorweg Leuven Brus sel heeft den dienst hervat, Er rijdt één personentrein per dag. De bloeien de bierbrouwerij van Leuven, die weer op normale wijze werkt, ver keert weer in de mogelijkheid haar goederen te vervoeren. Verder kun nen door een lokaalspoorweg de voor Leuven noodzakelijke levensmidde len aangevoerd worden. Ook de openbare diensten zijn zoo veel mogelijk weer hersteld. Het gevecht in de lucht. De „Daily Telegraph" bevat hut volgende verhaal van luitenant Wer- "nei's vlucht boven Parijs, waarbij hij, zooals men weet, tweo bommen liet vallen.! Luitenant Werner komt uit Hari- nover on is een bekeyd tennis-spoler, maar ook een uitstekend amateur- vlieger. Hij had ongeveer zes maanden aan de vliegsport gedaan toon de oorlog uitbrak en hij zi<-h ter hesrhikking van de regccring stelde. In den slag bij Bergen gaf hij de beweging van den vijand aan. Ingedeeld bij het leger van generaal von Kluck, werd hem bevolen bommen boven Parijs te laten vallen, zoo mogelijk op den Eiffeltoren mot zijn toestel voor draad- looze telegrafie. Hij steeg, voor zijn veiligheid, tot 1600 a 2000 meter, op welke hoogte men geen gebouwen meer kan onder scheiden. Niettemin zag hij de stra ten vol groepen monschen, voor wie hij papieren liet vallen, met een ont kenning, dat de Russen voor Berlijn zouden staan, hetgeen men In Parijs vertelde. Toen liet hij, na eenige aarzeling, twee bommen vallen. Een gebouw zag hij in brand vliegen; welke schade de tweede bom aan richtte, kon hij niet zeggen, daar twee Fransche vliegmachines hem begonnen na te zetten. De een was een Bleriot eendekker, de andere een Bristol tweedekker. Luitenant Werner steeg onmiddellijk hoogcr. Hij wist zeker, dat hij sneller vloog dan de Engelsche machine, maar de Bleriot, die een richting had, een scherpen houk vormend met de vlucht van Werner, was spoedig zoo dichtbij, dat de twee vliegers revol verschoten wisselden, zonder elkaar te treffen. Toen Werner boven de versterkingen van Parijs was, keerde do Fransche vlieger terug. Den volgenden dag herhaalde Wer ner zijn vlucht zonder vijandige vliegmachines te zien. Aan den weg. De correspondent van het „Berli- ner Tageblatt", die aan het westelijk front is, meldt onder dezen titel het volgende aan zijn blad, onder dag- teekeniug vau 14 September uit het front hoofdkwarier geschreven Op vooruitgeschoven posten, ver van het vaderland, ontmoette ik landstorin-lieden uit de omstreken van Trier, baardige, verbrande ge zichten met blauwe, kinderlijke oogen. Daar was Peter Büsch I, de zoon van den ouden Büsch uit Fle ringen, Kreis Brürn. Hij heeft vijf jongens in 't veld. Daarnaast staat een zekere Lamberti uit Monzelfelden- Hinterbach, Kreis Bernkastel. De oude Lamberti gevoelt zich nog trotscherzes zonen zijn in het leger, en de zevende is zooeven ingelijfd. Maar wat beteekent dit alles in vergelijking met wat Dominicus Eiser in Wittlich overkwamHij heeft negen jongens, die in alle deelen van het vaderland en op alle posten in het vijandelijke land staan en strijden. Negen jongens! En de tiende heeft zich aangemeld. Dat vertelden »e mij en de onderofficier Pülger.van de 4e Landstorm-compagnie, 2e landstorm bataillon Trier II, schreef de namen voor me op. Hij vertelde mij ook met trots en vreugde, dat zijn eigen jongen reeds te velde is. Is het land, waar zulke harteu slaan, niet gelukkig? Hartroerende ontmoeting. Een Gentsch burger, die uit Neder land kwam, vertelt het volgende in het „Handelsblad van Antwerpen": Zijn eerste woord was: „In Neder land worden de Belgen gelijk broers ontvangen." Eu hij vertelde allerlei voorvalletjes, om dat te bewijzen.- 't Laatste sprak hij van de grens streek boven Vlaanderen. Ten Noorden vau Terneuzen is een groot, overdekt kamp opgericht, waar 2500 Belgische vluchtelingen koste loos van alles voorzien worden. Dat is meer dan sympathie in woorden: dat zijn daden van edele naastenliefde. De Belg zal het niet vergeten. Woensdag had in de grensgemeente K... een eigenaardig voorval plaats. Een Belgische patroelje was zoo dicht de Nederlandsche grens ge naderd, dat zij zich eensklaps tegen over eene Nederlandsche patroelje bevond. Beide officieren keken verrast op, zij hielden hunne mannen staan 011 gingen elkander tegemoet bijeen grenspaal, waar 'n warme handdruk- na den eeregroet, de wederkeerige sympathie tot vriendschap bezegelde. Ook de mannen kwamen dan el kander nader, met verlof van de offi cieren natuurlijk, en verbroederen weldra, al waren er slechts vier Vla mingen naast een aantal Walen in de Belgische patroelje. Tamelijk veel volk kwam die ver broedering aanschouwen en een rijk man uit de streek zette de kroon op dat militair broederfeest. Hij deed tafels aanrechten, met het eene uit einde op Belgisch, het andere op Neóerlandsch grondgebied. Elk bleef op zijn eigen grond en toch zaten allen samen bij spijs en fijnen drank, die hun overvloedig werden voorge- diend. 't Volk had er een vreugdig hart van bij 't zicht alleen. Als vreemden hadden de soldaten elkander ontmoet, als warme vrienden scheiden zij. Laatste berichten. Op het Westelijk oorlogstooneel. Dultsche successen. Berlijn, 18 Sept. (W.B.) Officieel wordt hedenmorgen uit het groote groote hoofdkwartier gemeld, ter aanvulling van het bericht van gis terenavond: Het Fransche dertiende en vierde legercorp en velen van een andere divisie zyu gisteren ten zuiden van Noyon beslissend verslagen. Zij verloren vele batterijen. Vijandelijke aanvallen tegen ver schillende gedeelten vau het front zijn op bloedige wijze afgeslagen, eveneens is een beweging der Fran sche Alpenjagers in de Vogezen langs het dal van de Bruche teruggeslagen. Bij du bestorming vau het kasteel Brimont bij Reims zijn 2500 gevan genen gemaakt. Ook overigens zijn in den open veldslag gevangenen gemaakt kanonnen vermoesterd, waarvan het aantal niet te overzien is. De slag in Frankrijk. Parijs, 18 Sept. De slag duurde den 17den voort over het geheulo front van de Oise tot hut landschap Woëvre zonder bektngrijke veranderingen op eenig punt. De Duitschers beproefden driemaal de Engelschen terug te dringen, doch hun pogingen daartoe mislukten. Wij avanceerden op zekere punten in de richting vati de hoog ten ten noorden van de Aisne en sloegen hevige nachtelijke tegenaan vallen tusseheii Craonne cn Reims terug, en keerden cvenzoo oen aan val op Reims. Tusschen Reims en het Argonne- woud legden de Duitschers belang rijke versterkingswerken aah en na men zij een volstrekt defensieve hou; ding ;ian. In Lotharingen en dé Vogezen nemen zij eveneens verde digingsposities in, in de nabijheid van de grens. De situatie bleef on veranderd ter hoogte van het land schap Woövre en het Argonnewoud. Het Duitsche leger in het Oosten. Berlijn, 18 Sept. (W. B. Officieel wordt uit het hoofdkwartier gemeld, dat het oostelijk leger de operatien in het gouvernement Soewalki voort zet. Een deel der troepen rukte op de vesting Osowice aan. Londen, 18 September. (Part.) Uit Rome aan de Daily Telegraph: Het achtste Duitsche legercorps heeft Frankrijk en België verlaten en is naar het front in Oost-Pruisen zonden. In Oost-Pruisen. Berlijn, 18 September. (W. B.) De bevelhebber van het vijftiende Rus sische legerkorps, generaal Muitos, is geboeid naai Halle aan de Saaie vervoerd en zal voor den krijgsraad terecht staan. Hij had bevel gegeven om alle plaatsen in Öost-Pruizen, in het bereik van zijn. troepen, te ver branden, ook al namen de inwoners niet deed aan deu strijd en al wil den zij voedingsmiddelen gewillig overgeven. De burgemeester van de Oost- Pruisische stad Neidenburg roept in de dagbladen hulp en ondersteuning in voor de inwoners. Deu 22eu Aug. waren Kozakken de niet-bezette stad doorgereden, hadden geschoten op de vensters der huizen, inwoners ge kwetst en de stad daarna gedurende drie uren gebombardeerd, zoodat die voor het grootste gedeelte is afgebrand. De Russische troepen vernielden ver der nog huizen en huisraad, zoodat de inwoners niets meer bezitten dan de kleeren die zij dragen. Russische successen. Petrograd, 18 Sept. Eeu cominu1 niquè van doe generalen staf meldt: Aan het Pruisische fiont hebben de troepen vangeueraalRenneukampf den 17en September den opmarsch der Duitschers op verschillende pun ten met goeden uitslag tot staan ge bracht. Dc Duitsche troepen trokken terug en uamen andere stellingen in. Aan het Oosteniijksche front werd de vorvolging van den vijand voort gezel. De Russische troepen naderden de verdedigiugsstellingen Siniawa, Juroslau en Przemvsl. De houding van Italië. Londen, 18 Sept. Een hier ont vangen telegram uit Rome behelst dat de radicale partij een motie zal aannemen om er bij de regeering op aan te dringen, de onzijdige houding te laten varen en zich bij de Drie voudige Entente aan te sluiten. Berlijn, 18 Sopt. (E.). Op de lucht- acheepvaartwerven in Duitschland wordt druk gewerkt. Elke week wordt ten minste één nieuw lucht schip afgeleverd en ten minste 70 nieuwe vliegtoestellen. Er hebben zicli meer dan 10,000 vrijwilligers bij 't leger cn meer daii 3000 bij de marine gemeld voor dienstneming bij de luchtvloot. Dit zyu meeren- deeis mecaniciens en technici. Do oorlogccorrespondent van de „Daily Mail" in Frankrijk meldt dat du Duitschers aanzienlijke verster kingen hebben gekregen, waarschijn lijk Lotharingen. Over de gevechten aan dc Aisne vertelt hij van een duel In de lucht tusschen een Engelsch en een Duitsch vliegtuig. Het Duitsche was uitge varen voor een verkenningstocht, en het Engelsche steeg op om het te vernietigen. De Duitscher poogde zijn vijand van boven aan te vallen, doch behendig ontweek de Eugelsche vlie ger hem en trachtte in wijde spiralen vliegend, boven hem te komen. Beneden kon men hooren dat beide vliegers, toen zij elkaar dicht nader den. revolverschoten losten. Het leek een gevecht van twee reuzenvogels. Plotseling schoot de Engelschraan steil in de hoogte, kwam boven zijn tegenstander en verwondde hem met een welgericht schot. Langzaam kwam het Duitsche vliegtuig naar beneden. De vlieger werd gewond opgenomen. De Metropolo meldt, dat een Duitsch legerkorps, waarvan men het aantal manschappen op 7 of 8000 man schat Donderdagochtend uit het Zuiden naar Dendermonde is opgerukt met de klaarblijkelijke bedoeling die stad te hernemen. Zij stelden batterijen op op een vrij grooten afstand van de stad en bombardeeren die van half zes tot half negen. Belgische troepen trokken daarop de Duitschers tegemoet en dwongen hen te wijken met achterlating van veel dooden en gewonden. Men ver onderstelt, dat de Duitschers de op dracht hebben het Belgische veldleger zooveel mogelijk naar het zuidwesten te lokken, teneinde het van zijn ver bindingslinie af te snijden. Straatsburg, 18 Sept. Door den krijgsraad is bekend gemaakt, dat tegen den advocaat en justitieraad Blumenthal, gewezen Rijksdagafge vaardigde en burgemeester vau Col- mar, wegens hoog- en landverraad een vervolging wordt ingesteld. Zijn vermogen is in beslag genomen. Ixmden, 18 Sept. Minister Asquith hield te Edinburg een rede, waarin hij mededeelde, dat een beschikking reeds in zicht was, toen Duitschland wille keurig den oorlog veroorzaakte. Duitschland had geene poging ge daan dit te weerspreken, doch ver spreidde opzettelijke onjuisthedon. Washington, 18 September. Bel li man Holl weg moet in zijn antwoord aan president Wilson verklaard heb ben, dat Duitschland bereid zou zijn •n eervollen vrede te sluiten. Zelfs moet hij den president aangeraden hebben met de geallieerden de vredes voorwaarden vast te stellen. De Duitsche gezant Bernstorff heeft in een interview verklaard, dat Duitsch land zou eischen de integriteit van zijn grondgebied in Europa en uit breiding zijner koloniën. Tevens ver klaarde hij, dat de moeiel ijk heden, waarin Duitschland zich bevindt, ziju de vernietiging van den handel door de Eugelsche vloot en het isolement un Duitschland tengevolge van het doorsnijden dor kabels. New-York, 18 September. De „Eve- ningpost" zegt, dat men zooals de toestand op het oogenblik is, niet kan wachten op een voorstel van de een of andere partij tot oplossing van het conflict en dat, ofschoon van groot belang de wensch van Amerika is <om mede te werken tot een tot standkoming van den vrede, het kwaad zou doen in plaats van goed, indien men dezen wensch op een ongeschikt oogenblik to veel zou doordrijven. Antwerpen, 18 September. Bij het bombardement van Dendermonde door de Duitschers zijn de weinige huizen, waaronder het prachtige Stadhuis, dagteekenende uit de 16e eeuw, door de Duitschers verbrand en gebombardeerd, zoodat er niets meer van Dendermonde over is. De Duitschers worden voortdurend van Dendermonde teruggeslagen onder enorme verliezen. De verliezen dei- Belgen zijn beslist zeer gering. Londen, 18 September. De Engel sche pers spreekt op sarcastischen toon over vredesvoorstellen, dio Duitschland zou hebben gedaan. Som mige bladen zeggen, dat de rede van den koning tot sluiting van het par lement, er een voortreffelijk antwoord op is en herhalen dat Engeland de wapenen niet zal neerleggen voor het doel van den oorlog volkomen is bereikt Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. BUllton, thuisreis, pass. 18Sopt. 1'olnlilu Galis. Koningin der Nederlanden, uitreis, arriveerde 18 Sept, le Singapore. Rotterdamsche Lloyd. Besoeki arriveerde 18 Sept. van Java teR'dain. Kon. Holl. Lloyd. Oclria, thuisreis, arriveerde 18 Sept. te Falmoulh. (De laatste berichten zijn ongecorrigeerd.) UIT DEN OMTREK. Wieringen. Woensdagavond ontlastte zich boven het Oosteinde van het eiland een hevig onweder. Do bliksem sloeg in de torenspits van het elfde eeuwscho kerkgebouw te Oosterland. Het steenwerk sloeg uit elkander, doch brand werd niet veroorzaakt. Dit is de tweede maal in dien toren. Zou het geen aanbeveling ver dienen zulke antieke bouwwerken van bliksemafleiding te voorzien? Texel, 18 September. De heer R. D. Bouma, geboren al hier, die eenigen tijd als Oost-Indisch onderwijzer hier te lande verbleef, is thans als len onder wijzer geplaatst, te Kota Radja. De heer W. Post, leerling der Zee vaarschool alhier, slaagde te 's-Gra venhage voor dorden stuurman groote stoomvaart. De uitvoer van vee gaat thans weer zeer geregeld. In den loop dezer week zijn naar elders verscheept 587 schapen, 548 lammeren, 7 koeien, 13 kalveren, 4 paarden en,40 varkensï De bevestiging van ds. P. Glas beroepen predikant bij de H. G. te Oudeschild, eerst bepaald op 20 Sept., is uitgesteld en zal nu geschieden op Zondag 4 Oei. De bevestiging zal worden verricht door ds. H. Buiskool, te Helder. Door don stormvloed van den af geloopen nacht is voor honderden guldens zeegras, dat langs den zee dijk was opgehaald, verloren gegaan en door den sterken golfslag meege voerd. Voor de wiervisscheis Is dit een gevoelige schadepost. Aan de grens. Uit Maastricht wordt geseind Vandaag werden alle auto's, die de slad aan de verschillende kanten binnenkomen en niet van behoor lijke passen voorzien zijn, door een militair, naar de hoofdwacht gevoerd. De passen moeten vertoonen het por tret der inzittenden, merk en nummer van de auto, euz. Files van auto's, waaronder vele Belgische, staan den geheelen dag bij de hoofdwacht. Men veronderstelt dat er oen grondige roden is voor deze verscherpte con trole. De „Gelrla". Reuter seint uit Londen: Du „Gelria" van Buenos Aires naar Am sterdam, is door Britsclie kruisers opgebracht naar Falmoulh. Het schip had 100 Duitsche reservisten aan boord, die door militairen gevangen zijn genomen. De Besoeki. Het stoomschip „Besoeki" van do Rotterdamsehon 1 .loyd, dat naar Dover was opgebracht, heeft Vrijdag de reis naar Rotterdam voortgezet en kwam dien avond te Rotterdam binnen. De „Noordam". Men meldt uit Rotterdam dd. 18 Sept. De „Noordum" is heden uit Queens- town, waar zij acht dagen werd vast gehouden, Lu Rotterdam gearriveerd met 21 eerste, 61 tweede on 139 derde klas-passagiers. Te Queenstown werden 120 dienst plichtige Duitschers en Oostenrijkers van boord gehaald. Niet-dienstplich- tige Duitschers mochten aau boord blijven en de reis voortzetten. De lading bleef onaangeroerd. Verkiezing Eerste Kamer. Gekozen tot lid van de Eerste Ka mer in Friesland (vacature Bloember gen) de heer Th. M. Th. van Weideren baron Rengers" (lib.) te Oenkerk oud lid Gedeputeerde Staten en lid Pro vinciale Staten voor Leeuwarden. Hij kreeg 26 stemmen, de heer Ij. W. de Vries (Chr.-Hist.) had 1 stemin blanco waren 19 stemmen. Stranding. Hedennacht is ter hoogte van Vlieland de Zweedschu driemast- schoener „Oceaan" aan den grond geraakt. Een torpedoboot der Kon. Ned. Marine en de sleepboot „Volharding" zijn ter assistentie aanwezig en trach ten de bemauning te redden met het vuurpijltoestel. Hot schip, geladen met cokes, is verloren. Burgerlijke Stand van Texel, van 11 tot 17 September 1914. GEBOREN Pieter, zoon van Arie Lap en Gerberdina Kok. Aaltje, doch ter van Piëter Blom en Antje Schaap. Dirk, zoon van Gerrit Duinker en Harretje Dry ver. ONDERTROUWD i 0 GETROUWD: ne' OVERLEDENGrietje Schraag, Wed. van Jan Zijm, 84 jaar. Aaltje Blom, dochter van Pieter Blom en Antje Schaap, 3 dagen. LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN: Naam: Beroep: Woonplaat»: Van: Gel.: F.Marijs^eig.-raont„P.KrugerKU.2./.ierikzou.N.H H.Riemens,bankw., v.Galenstr.55, Alkmaar. schipper, Nieuwstr. 11, Velsen. C.Gro6nevold,mets.,J.i.'tV.8t.82Woudrichem.N.l I A. Forrer, barbier, Spoorstraat 99, Alkmaar. VERTROKKEN: Naam: Beroop: Van: Naar: Gel.: P.deQroes,letterzetter,Pnosonst.r.l,BolswardH,e. A. Klerk, z. b„ hellestraat 12, Amsterdam. N.H. Wcd.C.Smit, zonder, Achtorgr.W.-ZJ8,'s-Hage 11.1.. D. Prins, slager, Binnenhaven 28, Velsen. N.H. D.Kouwenberg,w.,OudeK.str.l7a,Oudewaler. J.W.Govers-Bossïnk, ,dtK.slr.l7a.Uudewaler z.,Vijz.str. 71, R.C. AX.viuyen,sg.-z.v.pl.,C.Ditost.lO,vbssingeiiN.H. J. Solp, tuinman, Koegras 33a, Veendam. J.van'tHert,w orkman,\ yzelstraatSb,Velsen. J.P.vanMenen, stokor,Ourustl3,Amsterdam. lt.C (i.H.Wigmun,bloemist,Vossl.lGItloenienclaalN.il. J.Wolf-Vrie8lander,z.Zuldst,8CSt.IJoetiiH-.bemN.I. J.C.Bakker, bodionde, Spoor$tr£7, Arnhem. N.H. Kos, kaasmaker, Koegras 72-73, Winkel, Burgerlijke Stand van Helder, van 17 tot 18 September 1914. ONDERTROUWDW. G. M. ten Hacken en M. Th. Koppen. GETROUWD. D. Kraft en C. J.W.Boelsuins, M. v. d. Kamp en P. Kegge, B. J. Boelene on T. (i. Smit, Tb. W. Kuüpera on K. J. Jacobs, A. 1'ezie on A. C. de Groot. BEVALLEN: T. Schorst)-Houtkoop d,, V. Albers—Hood d., A. Kneifor- v. Gilst cl., A. ThUssen—Mours d., M. A. Voonstra—Ruigrok d. Tijdstippen van verzanding der Brievenmalen. Naai' Oost-Indië Verzendingswog. Per: Datum dor bezorging. Tijdst-der laat. buel. u/b Poalk. zeepost via Amsterdam zuupost vla Rotterdam 26 Sept, 2 Oct. 6.66'sav ü.66 'Hiiv. Naar Atjeh en ondorhoorighedon, Sumatra's Oostkust, Palembang, Riouw, Banka, Billiton on Borneo: over Engeland eiken Dlnsd 6-66'sav. Naar Guyana (Suriname): 21 Sept. 1 6.66 'sav. jj.65 'su\ Naar Curatjao, Bonaire en Aruba: of Queenstown Idugc-n Dond.l 0.66'sav. Naar St. Martin, St. Eustatius un Saba: zeepost vla Amsterdam I 24 Sept. I lL66'sav. (alleen op veil. d. afz.) mail vla Engeland 21 0.66'nav. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie un Transvaal eiken Vrijdag, 8,40 's namiddags.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2