HEVEA Laatste berichten. Steuncomité Ingezonden Meded eeling. Iop RIJWIEL., RIJTUIG.» AUTOBANDEN waarborgt aoIldiUlt. Fabriek Hevea, Hoogetand (qroningen.)j Sond, die de eenige toegang van de Noorzée tot de OoBlzee voor groote schepen is. De Sond zou vol mijnen z(jn. [De opmerking van Reuter's Agent- schap over de Sond dient aangevuld t-o worden. Voor groote linieschepen on liniekruisers is de Sond te ondiep. De Groote en de Kleiue Belt heeft Denemarken door mijnen afgesloten; het internationale gedeelte van den breeden Zuidelijken mond van de Kleine Belt heeft het natuurlijk open gelaten, alleen mijnen leggende in hot vaarwater aan de Deensche kust, - maar al zou Duitschland ook dat internationale vaarwater niet met mijnen versperd hebben wat het vermoedelijk wel heeft gedaan door het afsluiten van het Noorde lijke, geheel Deensche vaarwater heeft geen van de oorlogvoerende vloten er iets aan. In de Sond heeft Denemarken alleen het vaarwater bij Kopenhagen met mijnen ver sperd. Daarnaast ligt, zoover wij weten, de Sond open, maar, als ge zegd, het water is er voor groote schepen te ondiep. Nu beweert het telegram echter, dat de heele Sond vol mijnen ligfc.J De actie der Fransche vloot. Woenen, 24 Sopt. Ambtelijk wordt mudegedeold Do Fransche vloot, welko na een beschieting zonder uitwerking van Puntra d'Ostro op den eersten Sep tember buiten de Adriatische Zee bleef, is dezer dagen weer in actie gekomen. Zij verscheen 10 September's mor gens om zes uur weer voor Cattaro en beschoot eenigen tijd de forten uit haar zwaarste geschut.. Er waren drie treffers; een artillerist werd gewond. Vervolgens stoomde de vloot tel sterkte van ongeveer veertig schepen naar Lissa, waar de vuurtoren en het somaphorestation werden beschoten. Hierbij werden twee man gekwetst; vorder werd slechts oppervlakkige schade aangericht. Het gros van de vloot manoeuvreerde tot 's middags vijf uur voor Lissa en stoomde toen in Z. W. richting weg, waarbij nog enkele schepen een demonstratie hielden voor Palagosa. Ook hier werd op den vuurtoren geschoten. Na ver nieling van een seininstallatie en verontreiniging van het drinkwater door gelande matrozen, verliet het eskader de Adriatische zee met me deneming van den proviand van eenige vuurtorenwachters en enkele kleeding- stukken. PLAATSELIJK NIEUWS. In memoriam P. A. E. Thijssen. Daar is een goed Heldersch burger van ons heen gegaan, oen man in landbouw- 011 fokkerakringen zeer gezien en wiens adviezen hoogelljk worden gewaardeerd, omdat bij er varing was gebleken, welk een goeden kijk Thijssen op de dingen had. Hij was een man vol gezond opti misme, vol werkkracht en ijver, die, als hij zich ergens voorspande, niet lustte voor hij had bereikt, wat hij zich voor de oogen had gesteld. Overtuigd als hij was van 't groote nut van land- en tuinbouwonderwijs, is het voor een niet geriug gedeelte zijn werk, dat in onze gemeente de Tuinbouwcursus kon worden opge richt en dat de landbouwcursus te Koogras kon worden voortgezet. Dat van alle onderdeelen van het landbouwbedrijf de paardenfokkerij hem het naast aan 't hart lag, wie zal het hom, zijn vroeger bedrijf herinnerend, euvel duiden? En ook op dit gebied heeft Thijssen zijn sporen verdiend. Als voorzitter der Vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij te Koegras heeft hij met zijn corporatie een beslist gun- sligen invloed geoefend op de fok- rlchting in onzen polder. Als vice voorzitter der afd. Helder der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd hij zooals te begrij pen is mede zeer gewaardeerd en bij dit alles vond hij nog den tijd om zijn betrekking als lid van het Bur gerlijk Armbestuur ambitieus waar te nemen. Hjj leed aan een ongeneeslijke ziokte, maar nimmer hoorde men hem klagen, steeds was hij opgewekt en wie den krachtig gebouwden ouden Heer zag vermoedde niet, dat hij zoo gauw van ons heen zou gaan. Ja hij ging heen, maar hij wordt niet vergeten, wij eeren zijn nage dachtenis, om al 't geen hij belange loos voor onze streek heeft gedaan. Hij ruste in vrede! Stoommelk-inrichting „Jong Holland" Sedert eenige weken rijden op ge zette uren wagens met blinkende melkbussen door de stad om aan vei schillende huizen de versche melk to brengen. De koperen sierkannen schitteren in de zon, en zijn in har monie met de uitrusting van den begeleider en, waar een paard voor do kar is gespannen, inet het licht bruin van dezen viervoeter. De melk wordt verstrekt in flesschen of uit de kannen dooi' middel van een kraan afgetapt; het ouderwetsche melk- inaatje, dat in de kan bungelt, en telkens voor een deel onderduikt in den witten vloed, heeft eens vooral afgedaan. Nu het bedrijf aan dc Westgracht, dat deze melk verkrijgbaar stelt, sedert kort geheul geïnstalleerd is, hebben wij, daartoe uitgenoodigd door de directie, eens een kijkje genomen. Op bescheiden voet ingericht, trof ons al aanstonds bij het binnen komen de lichte en luchtige ruimte. „Licht en lucht", dat is het eerste mi het laatste voor de melk-fabricage geen product is zoo uiterst ontvanke lijk voor invloeden van allerlei aard als melk en niets beter dan zindelijk heid eu lucht is in staat alle bac terie» verre te houden. Rechts van den ingang heeft de directie een l>oachetden laboratorium ingericht, hoofdzakelijk ingericht voor onder zoek op vetgehalte en verschlieid. Want er werdeu den contracteeren- den boeren hooge eischen gesteld door de directie; zij moeten een vet gehalte van minstens 2.80 garan- deeren. Door een waterdichten vloer van terrazzo-tegels wordt, die noodige reinheid zeer in de hand gowerkt. De dagelijks aangebrachte melk wordt van buiten door een schuif deur in het groot reservoir geworpen, vanwaar uit het pioces begint. Een deel wordt gepasteuriseerd voor-karne- melk en gaat naar een pasteuriseer- apparaat. Onmiddellijk na de pasteuri seering wordt zij vrij sterk afgekoeld, waardoor de bacteriën gedood worden en komt daartoe in een afkoel-appa- raat: twee gegolfde veitind-ijzeren platen, waartusschen een koud-water stroom wordt gevoerd, en waarlangs de melk vloeit om daardoor zeer koel gezuurd te worden. Dit geschiedt ook al dooi een bizondei pi oces en als dat afgeloopen is, komt de melk in de karn. Een ander deel van de melk, dat voor gewone consumptie dient, komt in een centrifuge apparaat, waarbij zij tevens schoongemaakt wordt, ge zuiverd van onreinheden. De uit de gekarnde melk ontstaande boter wordt machinaal gekneed op een houten bord. De inrichting is uiterst eenvoudig, maar praktisch. In eeu koelen kelder wordt de boter opgeslagen, afgewogen en verpakt, op een marmeren tafel, om haar op temperatuur te houden. De smaak is, zooals een proefje ons leerde, overheerlijk. Ook de bekende karnemelksche pap gort met karnemelk, die de directie in flesschen verkoopt, wordt in een dergelijk toestel als de karn gemaakt. Alleen' gaat het proces hier wat langzamer, daar de pap vier uren koken moet. Do vuile flesschen worden machi naal gereinigd. Wij kouden ons over tuigen, dat dit reinigingsproces be slist afdoend is; nadat zij eenigen tijd staan weeben in een bepaalde zeepachtige oplossing, komen zij in hot reinigingstoestel, waar tal van schuiers ze van binnen en van buiten reinigen, en worden daarna auto matisch met koud water afgespoeld. Mot een hevel-apparaat worden de flesschen gevuld, zoodat onder geen omstandigheden de melk met de handen wordt aangeraakt. Wanneer de melk 111 de flesschen is, worden deze in water op 78° C. gebracht (gepasteuriseerd). Dit moet met fleseh geschieden, daar anders steriele melk in een niet-steriele flesch zou komen en het proces zijn waarde zou hebben verloren. Door de daarop gevolgde sluiting en plot selinge afkoeling, ontstaat een abso luut luchtdichte sluiting en de melk is voor aflevering gereed, 11a voorzien van étiket. Aan de koperen bussen, waar de melk per liter uit afgeleverd wordt, en die van binnen zwaar vertind zijn, zoodat geen verbinding van koper- en melkzuur kan ontstaan, zitten hangsloten, die, als de bus gevuld is, worden afgesloten. Daar door is ten eenenmale uitgesloten, dat onderweg niet do melk geknoeid kan worden. Een enkel woordje nog over do karnemelk. Teneindodosmakelljkheid daarvan te behouden, is hot noodig steeds nieuwe reinculturen te hebben. Ook daarvoor is gezorgddeze worden stelselmatig aangekweekt. Achter de fabriek bevindt zich de schuur, waarin de verschillende wa gens staan en ook het paard gestald is. Ook hier heerscht de grootst mogelijke zindelijkheid, licht en lucht hebben vrij spel, en bruintje, die nieuwsgierig omkeek bij onze nade ring, heeft een patente liggiug. Een en ander heeft ons voldoende aangetoond, dat de sympathie, waar mede deze inrichting hier ter stede ontvangen is, waarlijk reden van bestaan heeft. Afgifte van Correspondentie des Zondags. Naar ons door de Directie van het Postkantoor wordt medegedeeld, zal du afgifte van Correspondentie, des Zondags weder op den gewonen tijtl, dus van 12 u. 30—1 11. 30, plaats hebben. BINNENLAND. Brievenmalen voor „De Kortenaer". De directeur-generaal der poste rijen en telegrafie maakt bekend, dat de verzending van brievenmalen aan Hr. Ms. pantsersohip „Kortenaer" in Westrindië, wegens terugkeer van dien bodem naar Nederland, ingaande 25 September 1914, wordt gestaakt. Door den architect. G. de Beurs Gz. is hedenmorgen alhier aanbesteed voor den heer II. Bakker, het bouwen van een Schuur met voorhuis en boet nabij de Doggersvaart te Koegras. Ingekomen 9 biljetten, en wel van de H eeren Th. v.d. Sterr te Helder voor f 12.553, J. de Graaf te Julianadorp en M. Smit to Blauwe Keet voor f 11.685, P. van Eeten te Anna Paulowna voor 1' 11.500, C. Vlaming to A.-Paulowna v. f 11.450, J. de Graaf, Anna Paulowna f 11.371, Gebr. Boekei, Oude Niedorp f 9.777, J. J. Kossen, Koogras f 9.900, W. J. Bregaar. Helder f12.300, J. Tongerloo, Koegras f 9.875, - De opperbevelhebber van leger en vloot, generaal Snijders niet gene raal majoor, zooals wij in ons vorig bericht melden - is gisterenmorgen 8 uur met de torpedoboot G. 16, commandant luitenant ter zee le kl. O. D. T. de Ridder, naar IJmuiden vertrokken. Ter benoeming van een leeraar in de Fransche taal aan de 2e H. B. S. met 8 j. c. te Amsterdam, wordt aan bevolen het volgende tweetal: W. van der Moleu, leeraar aan de Rijks H. B. S. te Helder en K. J. Reimens, leeraar aan het gymnasium en de Rijks H. B. S. te Gouda. Voor de Militairen. Hot Casino-orkest (Dir.M.P. J. Polak) heeft zich belangloos voor de militai ren disponibel gesteld. Reeds werden uitvoeringen gegeven in de forten, Huize „Nas" (Binnenhaven), de Frö belschool, School aan de Paralelweg, a.b. Hr. Mr. „Neptuuus" en in de cantine Huisduinen (Badpaviljoen). Dat deze uitvoeringen door de militairen óp prijs worden gesteld, behoeft geen betoog. Eon loffelijk voorbeeld. Een gemeenteambtenaar schrijft: „Naai" aanleiding van de promotie, welke ik als gemeente-ambtenaar dezer dagen verkreeg, dacht het mij goeit, mijn bijdrage ten behoeve van het Steuncomité te brengen op 4 0/0 van mijn salaris', pev week'in te vorderen". S. Wolfson. t In den ouderdom van 81 jaar is te 's Gravenhage overleden de heer S. Wolfson, oud-referendaris aan het departement van Marine, ridder in dc orde van den Nedorhuidschen Leeuw. Stoomschepen „Celebes", „Riouw" en ,,Nias" liggende te Gravesend. Bij de Stoomvaart Maatschappij Nederland is telegrapliisch bericht ingekomen dat begonnen is met de lossing van de aan boord dezer schepen met bestemming naar Hol land verladen huiden, rubber en mais, terwijl ook de koffie gedeeltelijk en de rijst geheel of gedeeltelijk zal worden gelost. De maïsprijzen. De hoeveelheid mais, voor welker aanvoer de regeering zorg gedragen heeft, moet zoo groot zijn, dat er alle hoop bestaat, dat de buiten sporige prijzen, welke thans voor dit artikel gevraagd worden, zich niet zullen handhaven. Ook zonder het stellen van een maximum-prijs voor maïs zal dus het gevaar, dat varkens met tarwe en ïogge inst.edu van met maïs gevoerd worden, kunnen worden bezworen. De gevallen bom te Maastricht. W(j vernemen, dat de Britsehe ge zant in Den Haag de opdracht van zijn regeering ter kennis van deNe- derlandsche regeering heeft gebracht, dat. op 22 dezer een Britsch vliegtuig bij een verkenningstocht naar Duitsch grondgebied een bom heeft verloren, terwijl tengevolge van mist de be manning gedurende i\'2 uur geen plaats heeft kunnen bepalen en zich daarom niet bewust is, over Neder- landsch grondgebied to hebben ge vlogen. Aangezien het echter, mede in ver band mot de omstandigheid, dat scher ven van de. op den zelfden dag in Maastricht neergekomen bom op Brit- schon oorsprong duiden, waarschijn lijk is, dat deze door bedoeld vlieg tuig is verloren, heeft .de Britsehe regeering in die ondeistellifig haar oprecht en einstigi leedwezen aan onze légeering doen betuigen over het onopzettelijk vliegen boven Ne derlaudsch grondgebied en over het plaats gegrepen hebbend ongeval zij verheugt zich ei over, dat geen verlies van menscheulevens is Le be- botreuren geweest Zij heeft, levens vergoeding van de veroorzaakte ma- lerieele schade aangeboden. Weinig nauwgezette handelaars. Aangezien gebleken is, dat op onze Oostelijke grenzen op groote schaal gesmokkeld wordt., zal ook daar, (evenals voor hot Zuiden van 011a land reeds geschied is) de staat van beleg worden afgekondigd. Indien daartoe aanleiding bestaat, zal" de regeering ook voor andere landsgedeelten voor krasse maatrege len niet tei Hgsehrikken. Kr zijn helaas Nederlandsche handelaars, die alleen dan den weg naai' dc departementen van algemeen bestuur weten te vin den, als zij in ongelegenheid ver- keeren, maar in andere omstandig heden het al te licht buiten alle voor lichting meenen te kunnen stellen, ofschoon b.v. de commissie voor den handel (Lange Voorhout l^Den Haag) steeds bereid is, hen van advies le dienen. Afkondiging Staat van Beleg. Een buitengewone SUuits-Gouraiit bevat het Kon. besluit d.d. 25 Sep tember, tot het in staat van beleg verklaren van verschillende gemeen ten of gedeelten, te wetenin Fries land, Schiermonnikoog, in Groningen, Kantens (voor zooveel betreft het onderdeel Rottum), Finsterwolde, Beerta, Nieuweschans, Bellingwolde, Vlagtwedde; in Drente: Emmen, Schoonebeek, Dalen en Coevorden in de provincie OverijselGramsber- gen, Handcrberg (stad), ilaardenberg (Ambt.), Vriezen veen, Tubbergen, Ootmarsum, Denekamp, Weerselo, Oldenzaal, Losser, Enschedé, Lonneker, Haaksbergen: in de provincie Gelder landEibergen, Groente, Winterswijk, Aalten, Lichtenvoorde, Wiscli, Dinx- perio, Gendringen, Bergh, Didam, Zevenaar, Ubbergen, Nijmegen, Groes- beek en Heumenin Limburg Mook- Middelaar. Ottersum, Gennep er Bergen; in Zeeland: Rilland-Bath (voor zooveel betreft het onderdeel Volcker polder). Naar wij vernemen spelen bij deze laatste uitbreiding van liet gebied, dat in staat van beleg is verklaard, militaire overwegingen niet de hoofd rol. De pogingen, om de verschillende uitvoerverboden te ontduiken en aller lei waren, waarvan do uitvoer niet geoorloofd is, toch over de grenzen te smokkelen, begonnen zulke afme tingen aan te nemen, dat de regeering zich verplicht zag, krachtiger in te grijpen dan door het toezicht van de ambtenaren der uitvoerrechten moge lijk was. Het is te hopen, dat deze maatregel afdoende zal zijn. maar zal nu tijden laug in zee blij ven ronddrijven, totdat zij aan de kust drijft of tegen de rotsen (Noor- sche kusten) lek slaat en zinkt. De Engelsche post. Van verschillende zijden wordt ge vraagd wal ei gisteren met de dag boot van do Maatschappij „Zeelaud" yvas gebourd, omdat de Engelsche post van Donderdag niet was aange komen. Na informatie bij de#Maatsehappij „Zeeland" bleek ons «t de dagboot gisteravond half zeven te Vlissingen is aangekomen, doch de Engelsche post, op last der Britsehe autoriteiten niet mocht worden meegenomen. Ook de passagiers moesten, alvorens Enge land te verlaten, de kranten, die zij 111 bezit hadden, afgeven. Gaasterland. Gisternacht zijn per vrachtauto 800 volledige Uitrustingen onder- en bovenkleeding doorliet Engelsch con sulaat to Amsterdam naar hetinter- necringskamp te Gaasterland gebracht. Het vertrek der Engelschen uit het kamp zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Uitgewekenen in Scheveningen. Het aantal uitgewekenen uit België, voornamelijk uit Antwerpen, Brugge, Namen, Luik, Ostende en andere kust plaatsen van dit land, is te Scheve ningen zoo talrijk en neemt nog dage lijks zoo toe, dat de drukte aan het hulppost- en telegraafkantoor van de badplaats even groot is als in de drukste Augustusmaand. De meeste uitgewekenen nemen hun intrek in particuliere woningen. Een zonderling patiënt. I11 het Academisch ziekenhuis te Leiden, werd een man geopereerd, in wiens maag eeu aantal metalen voorwerpen werden gevonden, geld stukken, spijkers, tot zelfs een beitel toehij had deze voorwerpen blijk baar opzettelijk ingeslikt. De patiënt verkeert in levensgevaar. Moordaanslag. De soldaat G. H., van het ïogiment grenadiers uit Den Haag, die mot verlof te Rotterdam was, bracht Dinsdag avond een bezoek aan zijn vroegere meisje, de 23-jarige juffrouw C. M. Z. wonende iu de Hildegardisstraat alhier. Deze wilde echter van een vrijerij met hem niets meer weten. Samen loopende in dc Hildegardis straat.,. nabij haar woning kregen zij daarover twist, waarbij de grenadier een revolver te voorschijn haalde en op zijn gewezen meisje een schot loste, dat haar in de mond trof. Zij werd in het ziekenhuis aan den Berg weg gebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Haar toestand levert geen gevaar op. Na het schot op juffrouw v. Z. richtte de grenadier het wapen op zichzelf. Hij joeg zicli een kogel dooi den rechterslaap en zakte bewusteloos ineen. In den loop van den nacht is hij in het ziekenhuis aan den Berg weg overleden. Wij zullen hopen, dat weer deze maal boter is dan de beide vorige keeren, opdat de moeite van de elftal commissie dan door de opkomst van eene groote massa publiek, beter beloond zal worden. Dat liet de H.B.S.- elftalcommissie moeite kost om een goed elftal bijeen te brengen, nu er tal van hare leden in andere garni zoenen ouder de wapenen zijn, zal een ieder begrijpen! Ondanks dit alles bracht H.B.S. j.1. Zondag toch nog een elftal in 't veld, dat het officierselftal, waarin meerdere goede spelers zaten, met een flinke nederlaag naar huis zond. Helaas kan Costerman, die de vo rige maal een uitstekend spel liet zien, deze maal niet uitkomen, maar gelukkig komen Meerens en Kramer den aanval weer versterken. Ook zal Schraver wederom het H.B.S.-doel verdedigen, terwijl Hoek een half-back plaats zal innemen. H.B.S. speelt Zondag een serie wedstrijd om het Gouden Kruis tegen Alcmaria I. Als het weer zoo blijft zal er Zondag ongetwijfeld een talrijk publiek langs de lijnen zfln opgesteld om het H.B.S.- elftal aan te moedigen. Van hun "kant zullen do spelers hun best doen voor het publiek te geven wat het verlangdeen na alle inspanning bevochten H-B.S.over winning. De volgende maal zullen Boers en Costermans weer op 't appèl verschij nen; Kuljpers en Stoffels, die j.1. Zondag in 't officierselftal speelden, zullen waarschijnlijk dit seizoen voor H.B.S. uitkomen. H.B.S. II speelt van 12-lï uur een wedstrijd tegen H.F.C. II. Zeemijnen in de Noordzee. Men schrijft van deskundige zijde, dat na langdurige krachtige stor men, zooals onlangs op onze kusten in de Noordzee gewaaid hebben, vel schillende mijnen van hunne veran kering zullen geslagen zijn. De be richten van het zien van mijnen Zullen vermoedelijk veelvuldiger worden, doch deze moeten eerder geruststellend dan vreesverwekkend werken. De staaldraad ankertouwen der mijnen zijn betrekkelijk dun; de mijnen in open zee zijn aan de kracht vau de hooge zeeën bloot gesteld, waardoor de ankertouwen ten slotte het zware rukken van de mijnen niet langer kunnen weer staan en zullen breken. Do mijn komt dan aan de oppervlakte, weidt echter tegelijkertijd ongevaarlijk, LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN: NaamBeroop: Woonplaats: Van: Gel.: C.M.NiomoHor Jansen, zonder, Scliauonsir. 97, Wilrjjck (België), N.H. J.Koning, korp.-bott, v.H.durpsir.26, A'ilain. R.C. -l.W.T. Ha verkam p,z,Binnenb.10, Hliv.sum.W.H. J.A.v.Suurnereo, smid, Nieuvrstr. 37, Assen, R.C. 5L Oost, zonder, Jonkorstr. 12, Bremerli. (D.), Ger. J.Y.Dok,looilsl., Jan in "t Yeltstr.57, Velsen, N.H. G.M.Riet.lufc, luit. t_ ?-, Binnenh Sa. U.stede, Geen C. Bimmol, inatr, C. Ditostr. 10. Vlissingen, N.H. C.E.Stemerding-Bruin, z., JonkerstrAS, A'datn, J. de Boer, fotogr., Jan in 't Yeltstr.öO, BI.daal, J..S(ekeleiiburg-Büposl,z,v.H.iiorpst31,H.sum, P.C.Gravomaker.apot.-ass„Breow.slr.lO,Leid.1 J. Serano,gopd.,Spoorgr.41, Koudekerke, M.Vonk-Leinni6ns,z.,2eSch.dvY.str. 14, A'dam,R.C. A. Ou mes. slager, Bloemstr. 0, Medomblik, G.SLeUnon-Reurslag,z.,Brouw.Bt.60,LochOiU, Rem. D. I.orrier-RaadsveTd, z., Bassingr. 10, Bonkoelon (O. I.). N.H. G.ile Jong, zonder,Doolhof9, Amsterdam, J.G.Poloy, ufl'.-mucli., Pol dor w. 2cIVllsslugori, H.C.deJong - Uromer, Spoorslr.104,A'dam, H.L. K. Dol, kapper, Westgracht 26, Hlllosom, N.H. HJ.L.deFosl, betonw-, Sluisdykstr lü.A'dam J.M.v.d Poll, leerares. Binnenh. 60, 's-Hoge, F. JAdam, werkman,Hoogste87B, A'dam, R.C. E. Roskam, s«rgt.-torp., Botbastr. 10. A'dam, '.W, Drecbselcr, inatr., A.Blnnenh.UI,R'dain, R.C'. VERTROKKEN Naam: Beroep: Van: Naar: Gel.: N.Sclicltus.wutkin., Kuegras215. A.Paul.. N.II. t .ll.J.M.v.d.Made.kind j_ Weststr. 1-2. Laren, R.C. GJJ.Westers,stuurrn., Weststr. 07, Batavia. - S.Roosendaal, zond., Nieuwstr. ll.Eruielo. Gi SPORT. Voetbal. (3—5 uur). Eindelijk zal liet H.F.C.-terrein weer in gebruik worden genomen, liet heeft een duchtige verandering ondergaan, ten goede en ten kwade 't Speelveld is op de kale gedeelten met nieuwe graszoden belegd en flink gerold. De schutting is helaas ver dwenen en met haar liet kleed lokaaltje. Ze zijn gevallen als slacht offers der mobilisatie. Voor a.s. Zondag heeft II.F.O. een Amstord. combinatie van 2o klussers uitgenoodigd. Hoe deze er uit zal zien, is nog niet bekend. H.F.C. stelt daar tegenover bijn: haar gewone elftal met uitzondering van Grootte, die na vete jaren een der moest trouwe leden van do ver: eeniging te zijn geweest, nu door bevordering en daarop gevolgde over plaatsing genoodzaakt was zijn elyb te verlaten. Zeer zeker een gevoelig verlies! Gelukkig heeft't bestuur een waardigen plaatsvervanger gevonden in Dros, den productieven midvoor van Hermes (Schiedam), een club die in 't afgeloopen seizoen kampioen van haar afdeeling werd (3e kl. N.V.B). In do promotie-wedstrijden was zij door onvolledig uitkomen niet geluk kig, evenmin als het sterke W.F.C. Wo hopen dat Gem Dros op even schitterende wijze de H.F.C.-kleuren zal verdedigen als hij dat van Hennes en van de Texelsche Sport club heeft gedaan. Een tweede nieuwe ling is Vau der Meer, die op do back plaats zal debuteeren. We kunnen over zijn prestaties niet oordeelen. Volgens zeggen was hij een der beste krachten van Sport uit Hoorn. We zullen zien. In de middenlinie zal Ten Herckel de spilplaats weer bezetten en 't is in de wedstrijden tegen de Militairen wel gebleken, op welk een uitsteken de wijze hij dit kan. Rest nog te vermelden dat de ge wone weg naar het terrein door prik keldraadversperring onbegaanbaar is geworden. Heel goed is 't veld echter te bereiken langs de Kerkhoflaan, wat slechts een geringe omloop is. Voor echte voetballiefhebbers zal dit natuurlijk geen bezwaar zijn om a.s. Zondag het H.F.C.-clftal te komen aanmoedigen. W. v. S. Nader vernemen we dat de opstel ling van hut Amsterdamsc-ho elfuil is als volgt De Jong Haarlem II Philips F. Schoevaart Wllli. Vooruit i AJax I Max. Rodrigues Dekker v. d. Ploeg Wllh. Vooruit I Ajax II A.K.C. I Rutho Vermeer Nuorlundiii I Aliix I De Jóng Maason Busbach Olympiu, (Juurttt AJax I Ajnx I Bovendien speelt om 12 uur 't 2e elftal van H.B.S. tegen H.F.C. II. H. B. S. I—Alcmaria Victrix I. Zondag a.s. zal" op het terrein Bol- weg H.B.S. haar derde wudstrijd in dit seizoen spelen. Door het niet spelen in de zomer maanden is hut terrein veel verbeterd tui hut zag er du vorige maten, on danks deu legen, uitstekend uit. Burgerlijke Stand van Helder, van 31 lot en met 25 Sept. 1014. GETROUWDG. II. Mahorst on A. Denüs. J. Ilubrugtsen on D. T. M. Zoons BEVALLENM. A. L.leRntte-Blk.d. M.Starlc Irtrslanjo, d. J. Bakker-Swennen, d. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. i'rlns dor Nud., uilr., arriv.24 dezer to Oemtn. Kambangau. tliulsr., pass. 23 dezor 1'erini. Kangeuii, uilr., vertrok 24 dezer vau Suoz. Oranje,tliulsr.,arriv.24 dezer in Sandown Hay. Remlirandt, tliuisr., vertrok 31 dezer v. 1'ort-Said. Kon. Holl. Lloyd. Rijnland vertrok 24 dezer van AMain naarCardifl'. Eeiuluiid vertrok 34 dezer v. A'dam n. B.-Ayres. HullandM, uilr., is 24 dezer BevexlerguiuHx. Rotterdamsche Lloyd. Gorontalo, thuisr,vertrok 23 da» r van Porl-Suid. opliir, uilr., pass. 24 dezor Pcrim. Kon. West-Indische Maildienst. Niukorie vertrok 95dezer v. A'dam n. Suriname. Medou, tliulsr., vertrok 25 dezor vau Fuuciial naar Lissabon. I'rlns Maurils arriv. 36 dezor van Paramaribo to iu het gebied van de hoogten van de Maas en HaLtou-Ch&tel, diongen door in de richting van St. Mihiel en beschieten de forten Paröches en Camp Romains. Daarentegen blijven wij ten zuiden van Verdun meester in do streek van de hoogten bij de Maas en ruk ken wij op in het gebied van Beau- mont. Parijs, 25 Sept. (Reuter). Het offi- cieele communiqué van hedennamid- dag drie uur meldt: De linkervleugel van het Fransche leger was tusschen de Som me en Oise in zeer hevige gevechten gewik keld met legercorpen, die de vijand teruggetrokken had uitzijn centrum, alsmede uit Lotharingen en de Vogee- zen, welke troepen hij via Kameryk, Luik eu Valenciennes had aangevoerd. In het centrum hebben wij terrein gewonnen. Het was den vijand onmogelijk bij Varennes verder te komen. Hij is er echter in geslaagd vasten voet te ver krijgen op de hoogten van de Maas in de streek van Hatonchatel. Hij drong door in de richting van St. Mihiel en beschiet de forten des Pa röches en Camp des Romains. Ten zuiden van Verdun blijven wij meester de hoogten van de Maas, terwijl troepen uit Toul voortrukten tot de streek van Beaumont (zuidwestelijk van Pont h Mousson). Onze rechtervleugel steeg een niet ernstigen aanval op Noumëny af. Ten oosten van Lunévillu voerde de vijand eenige operaties uit op de linie der Vézouze en Blette. Reims, 25 Sept. (Havas). De Duit- schers begonnen gisteren de kathe draal opnieuw te bombardeeron. Ostende. 25 Sept. (Reuter.) Sinds Zaterdag zijn 40,000 Duitschers ge kampeerd in omstreken van Waterloo. Aan de Russische grens. Petersburg, 25 Sept. (Petersburg- sche Telegraaf-agentschap). Het com muniqué van den Russischen generalen staf, dato 23 September luidt: De Russen beletten de poging van de Duitsche voorhoede, om in het gouvernement Souwalki voort te rukken. In het gebied van Szczuczyn en Wincenta (aan de Oost-Pruisische grens) hadden verschillende voorpos tengevechten plaats, die voor de Rus sen gunstig afliepen. In Wcst-Galiciö werd niet gestreden. Het Oostenrijksche leger, dat b(j Khyrow teruggeslagen werd, retireert nog steeds. De Russische legatie te 'sGraven hage ontving het volgende bericht, nopens de krijgsverrichtingen der Russische legers. Op het Gallicische gevechtsterrein hebben de Russische troepen de ver sterkte stelling van Falstijn, Chir en Ustrzyki genomen, daardoor de nadering van de versterkte Jrlaats Przemys! van de-zuidzijde dekkende. Aan de noordzijde zijn eveneens ge nomen do forten in de streek van Radimo, met het geschut, waarmede zij bewapend waren. Plet garnizoen van Przomysl heeft Médica in zijn oostelijkon sector ontruimd en is op de fortonlinie teruggedrongen. Op het Pruisische front hadden geen gevechten plaats. Londen, 25 Sept. (Reuter). De En gelsche 'admiralitiet ontving een tele gram van viceadmiraal Patey, mel dend, dat de hoofdstad van Duitsch Nieuw-Guinea door een Australische troepenafdeeling bezet is, zonder dat tegenstand werd geboden. De vijandelijke troepenmacht, die zich bij Herbertshöhe had geconcen treerd, werd daar in do pan gehakt. Er is een Australisch garnizoen in de hoofdstad gelegd. Haven te Nieuwedlep. Dopt. QopnsseerU van Ldth naar Harllngon r Ilarlingcu „Amulet". Idem vau Loude.n „Leeuwarden". VISSCHERIJ BERICHTEN. >160 stuks inlddellong I 0.66 a f 0.75 per stuit, iu Uil 50 stuks kleine long f 0.15 a f0.20 per stuk, 1 lot 4 manden storlsi Iiol I S.00 a f 10.00 por mand, 1 tot 6 manden kleine schol 12.00 a f4.00 per mand, 1 tot 2 manden schar f3.00 por mand. 35 Sept. Van 25 korders tozamonZtotlOstulcs groote tong f 0.85 per stuk. 10 tot 50 st uks middel tong 1040 a I'0.60 per stuk, 10 tot 40stuks kloino tong f0.15 nor stuk, 1 tol 4 manden HtortBcliol f6.00 a f8.00 por mand, 1 tot 4 manden kleine schol 2.00 a M.00 per mand, 1 tot 2 manden schar f8.50 per mand. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 25 Sept. 1914. KAAS. Kleine volvette met riJksmcrk f kleine fabrieksbaas f 34.-, kleine boerenkaas f34.-, commissie fabrieksbaas f30.—, commis sie boerenkaas f3150, middelbare fabriekskaas f31.middelbare boerenkaas 132-- Aange voerd 390 stapels, wegende 225.000 K.G. Kaashandel (kleine) goed. Alkmaar, 25 Sept. 1914. Heden werden lor graanmarkt aangevoerd 4977 JLL. Tarwe f 9.00a f9.65 rogge f8.76 a f9.60, gerst winter f 0.00 a 0„ id. cliev. f 8.70 a f9.75. haver F 4.75 a f5.76, paardeboonen f a— a fik-, bruine boonen fia- a f19.- citroen boonon f-.- a f0-, duiven boonen flO.—witte boonen f25,50 a f—gele f---, Karweizaadf 16.25,a 1' Rood mosterdzaad f17.75, geel id. I'-. blauw- maanzaad flO,—Erwten: groens fll.af21.— grauwe 1" 18.ft f25.—, vale f18.— a f— Hoorn, 24 Sept. 1914. KAAS. Aanvoer 160 sbipols, wogondo (15.214 K.G. Prijs: kleine f88.00, commissie rsi.00, middelbare f-.-. fabneks f33.00. Handel vlug. Beverwijk, 25 Sept. 1914. Groenten. Spersieboonen (enkel) f 10-12, idem (dubbel) fO-8, snüboonen f6-S per 100 K.G.. bloemkool f7-8, groene kool f2-3per 100, st., a r.düvio f 1.G0-*1.75, salado f0.80~l.00 p. 100 kr_ wortelen f"-10 per 100 bos, appelen (zuur) f2öö —2.76, id- (zoel) '2.00— 2.26. peren 11.75-2.25p. in„ knolselderu f2—8 per 100 bos. uien fOBO—1.2a per zak; duinaardappolen fS-S.25 per H.L. Aan het Westelijk front. Parijs via Londen, 25 Sept. (Ha vas.) Het officieel communiqué deelt mede Op den linkervleugel hebben al- gemeene en zeer hevige gevechten plaats tusschen de Fransche troepen, die tusschen de Som me en Oise ope- reeren, en Duitsche legercorpsen, op gesteld in de streek tusschen Terg uier en St. Quehtin. Op den rechter Maasoever hebben de Duitscbers vasten voet gekregen Veertien dooden van de „Köln" aangespoeld. Aan de „Buil. Lok.-Aliz." wordt uit Kuxhayén geseind, dat de zware storm van een paar dagen geleden verscheidene dooden aan de kusten heeft docu aanspoelen. Zoo zijn aan het strand van Sylt- in ee monding van den Eider, bij Büsum, enz. lijken geborgen, die tot de bemanning van den kleinen kruiser „Köln" behoor den, dio met de twee kruisers „Mainz" en „Ariadne" in den zeeslag bij Hel- goland op 28 Augustus zijn gezonken. Dertien dezer lijken zijn reeds be graven op het nieuwe kerkhof van Westerland op Sylt, de veertiende werd op de begraafplaats van Pönning ter aarde besteld. Deze begrafenissen hadden plaats met militaire eer, onder algeineene deelneming der bevolking. Weeneh, 25 Sept. (Wolff). Niet offi cieel. Heden is te Brünn een geval van Azatische cholera geconstateerd. De lijder is een soldaat, die den 24sten hier van het noordelijk oor- tegstooneel is aangekomen on onmid- delijk naar het hospitaal is overge bracht. Het torpedeeren van oorlogsschepen. Londen, 25 September. (Reuter, Part.) Vanavond heeft de admirali teit een verklaring gegeven over het zinken van de drie kruisers in de Noordzee. Dit feit zal een gewichtige veran dering brengen in de gedragslijn, tot nu door de Britsehe oorlogsschepen gevolgd, bij de redding van over levenden van zinkende schepen. Het zinkeu van de Aboekir is al leen een toeval geweest van een onderzoekingstocht, maar de Hogue en de Cressy zijn gezonken, omdat ze gestopt hebben om menschen te redden. Het natuurlijk gevoel van menschelijklieid in dit geval getoond heeft aldus tot zware verliezen ge leid, welke voorkomen zouden zijn geweest, wanneer men zich strikt had gehouden aan krijgskundige over wegingen. Deze vergissing is te vergeven onder de omstandigheden van de moderne oorlogvoering, maar de ad miraliteit verklaart, dat het noodzake lijk is voor de toekomst deze gedragslijn voor Britsehe oorlogs schepen vast te stellen wanneer een schip averij krijgt door een mijn of bloot staat aan een onderzeeschen aanval, moet het ontredderde schip op zjjn eigen hulpmiddelen zijn aan gewezen, ten minste als het groote oorlogsbodems betreft. Omtrent de barkas van den ge- torpedeerden Engelschen kruiser „Cressy", gistermiddag te Scheve ningen binnengesleept, meldt men ons nog, dat de Scheveningsche schokker SOH. 29 de barkas eergislor het eerste ontmoet heeft. Daar dit, vaartuig alleen over zeilvermogen beschikt, moest het gistermorgen aan een Muassluizer motorschokkur MA. 187 hulp vragen voor het mede sleepen. De motorschokker verleende deze hulp. Bij het onderzoek van de barkas trok het de aandacht, dat geen enkel voorwerp zich in de barkas bevond. Men stelde een onderzoek in, en na niet al te laugeu lijd bleek, dal de schipper van den Scheveningschen schokker op zee voorwerpen uit de barkas had gehaald, als een kompas, touwwerk, een trommeltje, ammuni tie enz. De schipper viel door do mand en de voorwerpen in kwestie worden in beslag genomen. Men vond naar aanleiding van een en ander het ook wenschelijk een onderzoek in te stellen op den Maas- sluizer schokker, die weder zee had gekozen. Te dien einde begaf de di recteur der visschershaven, de heer Bakker, zich met een hoofdinspecteur van politie met de motorreddingsbooL op zee. De heeren slaagden er echter niet in, den Maassluizer schokker te ontmoeten, hoewel zij een tochtje van een &l2 uur maakten. Men ver moedt, dat ér in de barkas nog meer voorwerpen zijn geweest dan die welke in beslag genomen zijn. Duitsche verliezen. De Duitsche verliezen aan dooden, gewonden en gevangenen, worden regelmatig in de dagbladen vermeld, d.w.z. korpsgewijze, zonder een telling van het totaal te geven. In het heden door ons ontvangen „Berliner Tago blatt" van 24 September vinden wij de S2e verlieslijst vermelddaaronder zijn niet begrepen de verliezen van de Beijersche en Saksische troepen. Wij hebben de moeite genomen dit maal deze lijst eens op te tellen; wij komen dan tot de navolgende getallen Gedood 85 officieren, 140 onder- offleieren 856 manschappengewond 196 officieren, 603 onderofficieren on 4729 manschappen. Vermist 11 offi eieren, 79 onderofficieren 2293 man schappen. Deze 32ste lijst geeft dus een totaal verlies aan vau 8992 man Telegrammen, ontvangen na 12 uur: Maastricht, 26 September. Giste run- morgen passeerden aan het station Aken tusschen halfnegen voormiddag» en halftwee 's namiddags niet minder dan 18 treinen met gewonde Duitsche militairen. Allen waren uit Frankrijk afkomstig. New-York, 25 September. Ken telegram uil Berlijn via hot station voor draadlooze telegrapliie te Say- ville ontvangen, dat vermoedelijk geïnspireerd is, meldt, dat voor de ontzaggelijke opofferingen die Duitsch land zich getroost. Bethmann Heil weg en Moltke eerst dan den vrede zullen kunnen aanvaarden, wanneer de positie van Duitschland in de toe komst absoluut onaantastbaar is ge worden. Rome, 26 September. Een telegram uit Petersburg meldt, dat de Russen de bezetting van geheel Galicië heb ben voorbereid en thans moester zijn van de passen in de Karpathen. Bordeaux, 26 September. Hel'offi cieel communiqué van gisterenavond 11 uur luidt: Aan den linkervleugel in het gebied ten N.-W. van Noyon zijn onze vooruitgeschoven afdeelingen op sterke vijandelijke troepen gestuit, welko in den morgen eecig terrein wonnen. Toen onze troepen door nieuwe, krachten werden versterkt,, hernamen onze strijdkrachten een krachtig offensief. De strijd in dit gebied neemt het karakter van bui tengewone hevigheid aan. In het centrum is niets niouws voorgevallen. Aan den rechtervleugel moest den vijand tegenover de aan vallen onzer troepen zijn strijdkrach ten bij Nancy en Toul verspreiden. De vijand begon eenige terrein te verliezen in Zuid-Woevre, zich terug trekkend in de richting van de Rupt. de Mad. De ze actie wordt op de hoog ten van de Maas voortgezet. De Duitsshers drongen door in de rich ting St. Michel, doch konden niet oversteken. Berlijn, 25 September. Officieel. Het groote hoofdkwartier meldtDe voortzetting der operaties aan onzen uitersten rechtervleugel gaf aanlei ding tot nieuwe gevechten zonder eenig beslissend resultaat. In hel centrum vau het het front is, afge zien van eenige kleine gevechten, niets voorgevallen. Het fort Camp des Romains bij St. Michel is als het eerste der sperforten ten zuiden van Verdun heden gevallen. De Duitschers heschen er de vlag. Ook overschreden onze troepen daar de Maas. Noch aan het westelijk, noch aan het oostonlijk front hebben wij zigingen plaats gehad. Londen, 25 Sept. De admiraliteit, deelt mede, dat de verliezen bij liet zinken van de drie Engelsche krui sers 60 officieren en 1400 manschap pen bedroegen. HELDER. In dank ontvangen: 25 Sept. '14. Een jeugdig trio 12.60. De Penningmeester, W. BIERSTEKER, Loodigrachl 21.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2