Laatste berichten. Na elk salvo riepen do overlevenden Vive la France Ten slotte slaagde de '250 over levenden er met buitengewone in spanning in de bovenhand te krijgen en de stelling te hernemen. Meer dan 1000 doode Duitschers bleven op het veld liggen. BELGIË. Het beleg van Antwerpen begonnen. Antwerpen, 29 September. Officieel wordt medegedeeld Vandaag heeft de vijand de be schieting der forten Waelhem en St. Kathelijne Waver voortgezet. Het bombardement is afgenomen om 6 u. geëindigd 6.30 u. De forten hebben het vuur beantwoord. Den aanvaller is het niet gelukt, de actie-middelen dei forten te verminderen. Soms verdwenen deze in dikke rookwolken, veroorzaakt door ontploffing der pro jectielen. Sommige bommen brachten bij de ontploffing rookwolken van meer dan 15 M. hoog voort. Het heftig bombardement heeft geenszins het moreel van het garnizoen der forten aangetast. Nergens heeft de vijandelijke infanterie een beweging aangedurfd tegen de eerste verdedi gingslinie. Een enkele poging was gericht tegen de forten Liezele en Breendonck. De Belgische troepen, welke de tusschenruimte dezer for ten bezetten, hebben de vijandelijke infanterie laten naderen tot zij geheel ónder schot was. Toen hebben de artillerie en infanterie der Belgen met bewonderenswaardige eenheid een regen van kogels en projectielen iloen neerkomen op de aanvallende colonne, die wanordelijk en haastig terugtrok. Deze poging kostte heel veel manschappen aan de Duitschers, die begrijpelijk den aanval niet her haalden. De gebeurtenissen van van daag bevestigen het vertrouwen in de weerstandskracht der Belgische nationale verschansing. Londen, 30 September. (Reuter.) Volgens een telegram aan (le „Daily News" was Aalst met zijn 33,200 in woners Maandagmiddag om S uur ge heel door de bevolking ontruimd en bevond zich om dien tijd geen enkele Belg ineer in de stad. De regeering had dc ontruiming gelast, om Aalst Lu sparen voor het lot van Dender monde. De Métropoie meldt bij geruchte dat burgemeester Max niet, zooals de Flandre Libérale had geschreven, na ziju gevangenneming op vrije is gesteld, maar naar Vorviers is ge zonden om vandaar naar Duitschland te worden overgebracht. Belgische vluchtelingen. Uit Baarle-Nassau wordt aan het Dgbl. v. Nbr. gemeld: Er worden ernstige dingen in de Kempen verwacht, tallooze vluchte lingen komen hier aan. Bij honderden trekken zij met hun karretjes en huis raad langs de wegen en zoeken veilig heid -in het gastvrije Nederland. Zij vertellen, dat de Duitschers, die plan schenen te hebben op Antwerpen aan to rukken, begonnen zijn de Kempen en heel Noord-België schoon te vegen zij worden te Turnhout eiken dag verwacht. De zusters van het H. Graf uit Turnhout zijn naar hier gevlucht. De krankzinnigen uitGlioel hebben ook de vlucht genomgn. Alle vluchtelingen, die hier aan komen worden gevaccineerd. „Wilde treinen." Over een der „wilde treinen" die Zaterdag uit Mechelen zijn losgelaten, schrijft de „Nieuwe Gazet" Een dezer treinen is in duizeling wekkende vaart men schatte zijn snelheid op 100 K.M. in het uur door de statie van Aerschot komen gestoven. Waar die dampende bolied tot staan is gekomen, weten wij tot lieden niet. Te Gent zijn in de i ichting van Eughien eenige wilde treinen los gelaten. Van het Oostelijk oorlogs- tooneel. De cholera. Uit Boedapest wordt d.d. 24 Sept. aan de „N. Rott." geschreven Van overal komen berichten over gevallen van cholera; in Hongarije werd zij bij een gewond officier in 't ziekenhuis te Munkacs en bij twee Russische krijgsgevangenen gecon stateerd, maar sterfgevallen kwamen nog niet voor. De regeering heeft evenwel krachtige maatregelen ge nomen om een verbreiding tegen te gaan. In Nisj moet het aantal cholera- lijders in den laatsten tijd op schrik barende wijze zijn toegenomen; de gegoeden hebben de stad reeds ver laten, het hof en de regeering over wegen naar Uskub te verhuizen. Daar het meerendeel der Servische couranten wegens gebrek aan papier en personeel niet meer verschijnt en het persbureau van het departe ment van buitenlandsche zaken zich uitsluitend met het samenstellen van overwinningsberichten bezig houdt, over minder glorierijke zaken geen inededeelingen verstrekt, is liet niet mogelijk omtrent den gezondheids toestand van het Servische leger betrouwbare gegevens to verkrijgen Uit Sofia verluidt dat een groot deel der manschappon wegens slechte voeding en kléeding ziek is en ook de cholera dagelijks tal van slacht offers eiacht. Weenen, 29 September. (Wolf- bureau.) Officieol. Uit het hoofd kwartier wordt d.d. 29 September 's middags gemeld Naar aanleiding van de, door de verbonden Duitsche en Oosten rijksche strijdkrachten begonnen nieuwe opera tie, kunnen terugtrekkende beweging en van den vijand aan beide zijden van de Weichsel gemeld worden. Sterke Russische cavalerie werd door ons bij Biccz uit elkander geslagen. Ten Noorden van de Weichsel zijn verscheidene vijandelijke cavalerie divisies voor de verbonden legers uit gedreven. Aan de Russische grens. Berlijn, 29 Sept. (Wolffbureau). Uit het groote hoofdkwartier wordt d.d. 29 September 's avonds gemeld In het Oosten hebben Russische aanvallen, die over de Njemen t' gen het gouvernement Sulwalki onder nomen werden, schipbreuk geleden. Op de vesting Ossowiec is gisteren door de zware artillerie hot vuur geopend. Semlin Servisch. Pet rograd. 29 Sopt. (R. T. A.) Vol gens een telegram uit Belgrado hebben de Serviërs Semlin heroverd na een bloedig gevecht. Burgerlijke Stand van Helder, van £1 lui 30 Stuit. 1914. ONDERTROUWD: 0. ,1. Uldor eu D. C. I-Toe- keil horst, S. .1. Groonovoltl on C. Zwagerman. I'minlk on J. Abboncs. BEVALLEN 0. W. J. Zeeuw-van Staveren P. Willomse-Oeorvllot a., O. Laroo—Kramer G. van Unnr-PH'or d, 0. do WollT- O^ERLEÜEN.1. A. J. Bakker-Sprenger, l jaar, M. S. do Wuurd-Akkorman 67 jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Verbod van visschen Oostkust van Engeland. Londen, 29 Sept. De marine-auto riteiten te Grimsby doelen mede, dat van Donderdag af, geen neutrale treffers de havens van de Oostkust van Engeland mogen binnenvallen, noch bij die havens mogen visschen. Zij zullen wel aan de Westkust mogen visschen. Dit verbod treft een groot aantal Nederlandsche en Deen- sche treffers. Londen, 29 Sept. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dal; in de laatste dagen d,e Duitsche kruiser „Emden" in den Indischen Oceaan de stoombooten „Furlnerlo", „King Lud", „Ribera", en „Foyle" aange houden en in den grond geboord heeft en een kolenschip buitgemaakt heeft. De bemanning van deze booten werden overgebracht aan boord van 't stoomschip „Gryfevale", dat ook aangehouden was, maar later vrijge laten werd om de equipages naar Colombo te kunnen vervoeren, waar zij hedenmorgen aankwamen. De Duitsche vloot. Londen, 30 Sept- (Reuter.) Aan de „Daily Tel." werd Maandag uit Kopen hagen geseind: Uit Kiel teruggekeerde reizigers vertellen, dat het kanaal vol oorlogs schepen ligt. In het arsenaal wordt dag en nacht gewerkt. Per trein wor den telkens zware kanonnen aange voerd voor de Duitsche oorlogsbodems. Het - heet, dat de geheele vloot weldra slagvaardig zal zijn. BINNENLAND. Texel, 30 September. Bij hot uitbreken van' den oorlog, werd eensklaps de wolhandel stop gezet. De meeste veehouders bleven met hun geheelen voorraad zitten. Nu echter komt er veel vraag naar wol, zoodat de prijs is gestegen. Dagelijks worden flinke hoeveelheden verhandeld, tegen f 1.20 per K.G. Staatsloterij. Trekking van 29 September. 3e klasse. 2e lijst. No. 2665 f25.000. Nos. 6704 en 10918 elk f 1000. Nos. 1526 en 40S7 eik f 400. Nos. 3584, 5209 en 9725 elk f200. Nos. 41,1332,9705 en 12290 elk 100. MARINE EN LEGER. Bevordering van 1 Octpber WU. Met 1 Juli 1911. Stoker-olieman A. Wezemor lui korp. m nedryver Se kL Met 1 Augustus 1914. Matroos bottelier K. P. vuil Rooüen tot.I bottelier. Met Soptombnr 1914. .--oll nedrliver 2e Kl., lumn m. v cl matroos 2o kl. H. Landwoart ?.ov hiuuuuTkSk, idem J. F. Baillmil tot Idoin, idem C. Rood tot idem, matroos 3e kl. W. M. van D(|k tol iilom, idem F. J. Meelis lot idom. idem P. N. Goosen tot idem, matroos 2e kl. J. O. van der Linden tot matroos-schril v., idom J. H. Schrier tot idom, Idem A. B. wendol tot idem, idein C. Kievit tot Idem, matroos Se kl. A. van der Uoek tot idom, idom D. Zuidhoorn tot malroos-hofin., idem A. M. Loesberg tot idem. Mot 1 Octobor 1914. Matroos-torpedorn.. J. C. Woronstoin totkorp- torpedom., Idem Th, J. Wilmink tot idom, korp.- machinedr. le kl. H. J. Stam mor tot sergeant.- machincdr., idom F. L. A. van Brussel tot idem, matroos 2o kl. J. Hoets tot scheerder, matroos sclirljv. P. H. Vaesson tot korp.-schr(jv., korp.- kok B. van Veen tot serg.-kok. Overplaatsing. Serg.-schrijv. P. Blom van W.schlp Woord toegevoegd aan do fiskaal naar Hr. Ms. Emma op 1 Oct, idem J. II. Dumans van Hr. Ms. Emma naar W .schip W'oord op 1 Oct. werkzaam ge steld a.b. Hr. Ms. Van Speyk, serg. der mari- K. de Groot van W.schip W'oord tydeljjk op l Oct. Bezoek van Hare Majesteit de Koningin. De stelling van den Helder geniet hedon de eer van een bezoek van Hare Majesteit de Koningin. Meteen extra-trein van de Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij, waarin eenige salon- rijtuigen van H. M. waren gehaakt, en dïe door een groote Jumbo-loeo- motief van deze maatschappij getrok ken werd, arriveerde H. M. precies te half negen aan het station. Op het perron waren uitsluitend eenige militaire autoriteiten aanwezig, daar het bezoek een streng militair karakter droeg. W(j merkten o.a. op den stelling commandant, vice-admi raai Naudin ten Cate en zijn adjudant, den heer Prillevitz, den kolonel dei- mariniers Berdenis van Berlekoni, den kapitein der infanterie Haak en eenige andere officieren, ook de com missaris van politie. Tevens was aan wezig de heer Lookhorst, inspecteur der maatschappij, die daartoe was overgekomen. Hare Majesteit, die gekleed was een eenvoudig grijs wandel- costuum, zag er opgewekt en wel varend uit. Nadat zij aan de op het perron aanwezige autoriteiten was voorgesteld en met sommigen eenige woorden wisselde, begaf zij zich dooi de wachtkamer naar de buiten ge reedstaande auto's voor haar en haar gevolg. Daar het vóór het offieieele school uur was, profiteerde de jeugd in grooten getale van deze gelegenheid om de Koningin eens van dichtbij te zien. Op het Stationsplein bevonden zij zich, door do politie-afzetting in be dwang gehouden en hieven, toen Hare Majesteit door den hoofdingang naar buiten trad, een spontaan ge juich aan. Hare Majesteit, die door een lakei 'inmiddels haar pels was aangereikt., nam hierop plaats in de auto en, vriendelijk buigend voor d.e haar ge brachte hulde, reed zij langs Station straat en Kanaal weg naar deii buiten kant. Op de reedo lagen drie onzer groote oorlogsschepende Zeeland, de Noord- Brabant en de Gelderland, benevens eenige toi-pedobooten, een paar mijnen- leggers en een onderzeeër. Hare Majesteit begaf zich aan boord van een der torpedobooten, die ver volgens langs liet eskader voeren. De bemanning stond aan het dek geschaard, en hief, toen de torpedo- toot mot de hooge bezoekster langszij kwam, een luid hoera aan. Een der oorlogsschepen had even te voren de gebruikelijke saluutschoten gelost. Hare Majesteit begat zich nu aan boord van de „Gelderland" waar dc Koninklijke Standaard geheschen werd. Dczu oorlogsbodem stoomde naai deniljnonlögger „Medusa", welke vervolgens door li. M. bezichtigd werd. (Zie verder onder laatste berichten.) Onze Marine. Wij ontvangen voortdurend vragen waarom in ons blad geen melding meer wordt gemaakt betreffende do beweging van onze oorlogsschepen, enz. enz. Nogmaals zij hier mede gedeeld, dat, zoolang de oorlogstoe stand niet gewijzigd wordt, het ons verboden is daarvan melding te maken. toegevoegd a. d. liskaal o Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Oranje, thuisr., arriv. 28 Sept. to Gravesend. Kambangan, thuisr., vertr. 29 Sept. v. Port-Said. Kangean uitreis, pass. 29 Sept. Perim. Rembrandt, thuisreis, vertrok30Sept. v. Genua. Rotti, uitreis, pass. 30 Sept. Prawlepoint. Pr.Juliana, uitreis, vertr. 30Sept.van Gravesend Rotterdamsche Lloyd. Arakan, uitreis, vertrok 28 Sept, van Suez. Djooja, uitreis, arriv. 29 Sept. to Colombo. Goroutalo, thuisr,, pass.28 Sopt. Kaap Esperonne. Tambora, uitreis, pass.29 Sept. Kaap Finistorre. Insulinde, thuisreis, pass. 29 Sopt. Porim. Kon. Holl. Lloyd. Frisla, thuisr., pass. 29 Sopt. Tenorlffo. A ..~,L n Lissabon. .li Santos, i. BraziUr Kon. Wost-Indische Maildienst. Prins Frederik Hendrik arriv. 29 Sept. va West-lndiö te New-York. Java Bengalen Lijn. CalcutU arriv. 29 Sept. van Java to Cal out la. Ceylon arriv. 25 Sept. van Calcutta te Batavia. Haven te Nleuwedlep. Sept. Aangekomen van Huil en vertrokken naar Harllngen het Ned. 83. „Minister Tack". VISSCHERIJBERICHTEN. stortschol f10.00 a f8.00 i kleine schol f4.00 a f" schar f3.00 per mand. r stuk, 5 lot 20 ___k, 1 tot 2 mand .r mand, 1 tot 4 mand per mand, 1 mand MARKTBERICHTEN. Schagen, 1 Oct. 1914. 5 Paarden f 120.- ii 3 Veulens 0.— 0 Ossen - - 23 Stieren 100 Geldekoelen (magere; 160 Geldekoeion (volle) 80 Kalfkoelen 13 Vaarzen Pinken 5 Graskalveren 60 Nuchtere Kalveren Rammen 280 Schapen (mogero) 920 Schapen (vette) 890 Overhouders Lammeren Bokken en Geiten n 120 - r 180.- 190.- 70 KonUnen 320 Kippen 20 Bendon Duiven Zwanen 600 K.G. Boter 60 K.G. Kaas 1000 Klpelereu Eendeieren Hr. Ms. „Kortenaer" heeft tele grafisch bericht ontvangen om via Bermuda naar Nedorland terug tc keeren. Logger gestrand. Achter den Hoorn op Texel is hedennacht de Scheveningsehe logger 274 gestrand. Het volk is gered. 10ct. 1884. „Pro-Patria" 1 Oct. 1914. Heden herdenkt de Gymnastiek- en Excercitie-vereeniging „ProPatria" haar 30-jarig bestaan. Met trotsch eu genoegen kan de vereeniging op deze jaren terugzien. Bestond ze aanvan kelijk uit slechts één heerenafdeeling, thans bestaat „P. P." uit één dames- afdeeling, twee meisjesklassen, één heerenafdeeling en drie jongensklas sen. Zeer vele Pro-Patrianen zullen zich ook de aangename en nuttige uren herinneren, op de vereeniging doorgebracht. De leiding der vereeni ging berust nog steeds in handen van den heer van Hooydonk, wiens 25- jarig directeurschap verleden jaar luisterrijk is herdacht. Door hem toch ook is „P.P." geworden, wat ze thans is en we gelooven wel, dat ieder die aan de vereeniging verbonden is gaweest, met vreugde terugdenkt aan de uren, die hij of zij onder lei ding van den heer van Hooydonk heeft geturnd. Ook de lieer F. C. H. Schlahmilch (heilgymnast) heeft zeer veel voor „P. P." gedaan. Reeds meer dan 25 jaren leidt, hij geheel belang loos do jongensklasse A. Als oud voorzitter wordt zijn meening in vereenigingszaken nog dikwijls ge vraagd. 'i'hans is hij, evenals de heeren H. Buhse, oud vice-voorzitter en G. D. Hagenaar, oud-penningmees ter, eeru-lid van de vereeniging. Ter herdenking van het 30-jarig bestaan, zouden eind October twee feestavonden georganiseerd worden. De feestcommissie heeft echter ge meend, deze feesten, met 't oog op de tijdsomstandigheden, voorloopig uit te stellen. Wel zal er eind October nog een feestje georganiseerd worden maar de herdenking zal later plaats hebben. In verband met de mobilisatie zij nog medegedeeld, dat door den heer J. B. A. de Vries, Loodsgracht 66, het secretariaat wordt waargenomen. Militaire huisvlijt-wedstrijden. Door een 15-tal afdeelingen van den „Volkbond tegen Drankmisbruik" is een plan ontworpen, om onder het Bezettingsleger in en om de forten in de verschillende stellingen het nuttig en aangenaam bezig zijn in de vrije uren to bevorderen door het organiseeren van Militaire Huis vlijt-Wedstrijden. Ook de afd. Helder stelt pogingen in het werk om een zoodanigen wedstrijd alhier te organiseeren. komeet. Bij heldere lucht is aan de noor delijken sterrenhemel een komeet (staartster) te zien. Het is de komeet van Delavan, met een lichtsterkte van eene ster der vierde grootte. Ze bevindt zich onder de vier groote sterren van den Grooten Beer (hellewagen) ongeveer '2 maal den afstand der beide achterste ster ren. De staart is naar boven gekeerd. Met een kijker is zij nog duidelij ker waarneembaar. IJmuiden, 30 September. Door den commissaris van politie is aan de visscherlieden bekend ge maakt dat zij zich blootstellen aan eene strafrechtelijke vervolging, als zff niet alls wat zij op zee opvisschen na binnenkomst bij den strandvonder of do politie aangeven. Voorts worden ze verzocht een opgevischt. lijk even eens aan te brengen, of als dat niet gaat de op het lijk gevonden voor werpen, om zoodoende de identiteit nog te kunnen vaststellen. Onze correspondent te IJmuiden soeint ons: Hedennacht vertrokken 16 van de verpleegde Engelschen uithetRoode Kruis-gebouw te IJmuiden met het stoomschip „IJstroom" naar Londen. Op de sluizen waren verschillende autoriteiten, waaronder al de haven meesters, de Britsche Vice-Consul, de voorzitter van de Roode Kruis commissie en een aantal soldaten, ter uitgeleide aanwezig. Voordat het gebouw verlaten werd, weiden van beide zijden toespraken gehouden, waaruit de erkentelijkheid der Engelschen voor de goede be handeling oprecht bleek. Deze laatste zongen bij het wegstoomeu van de „IJstroom" het Engelsche volkslied. Brand in de Munt. Dlusdag.omstreeks 9 uur brak tu Utrecht een groote brand uit inden linkervleugel van het nieuwe Munt- gebouw, waarin de herstolwerkplaats gevestigd is. De brand is ontstaan in do smeltzaal op de bovenverdieping. Direct poogden de nachtwachts het vuur te blusschen, doch dit mislukte. De brandweer werd onmiddellijk ge waarschuwd, doch kon, doordat er niet voldoende druk op de waterlei ding was niet de volle kracht, ont wikkelen. Eerst een uur na het be gin van den brand kwamen dc stoom spuiten opdagen, daar men nergens paarden kon krijgen om ze te ver voeren. Groote schade is aangericht in hot smelthuis, in de| stempel- en medaillefabriek, zoomede in de sme derij en in de stootkamer. Het per soneel was om half negen wegge gaan. Toen bespeurde men nog niets. Do directeur werd te negen uur ge waarschuwd en toen reeds st.ond de linkervleugel van het gebouw in lichtelaaie. Het bedrijf zal, hoewel gestoord, kunnen doorgaan. De schade is zeer aanzienlijk, vooral doordat de reductiekamer is vernield. Een ont zettende menschenmassa was op de been. Te vroeg van stapel geloopen. Een half uur te vroeg lag gister middag het nieuwe stoomschip „Jan Pieterszoon Coen", in aanbouw voor de Stoomvaart-Maatschappij „Neder land", reeds in zijn element. Terwijl men op de helling van de „Nederlandsche Scheepsbouw-Maat schappij" bezig was met de voorbe reidende maatregelen voor don stapel loop, als het wegslaan der stutbalken, schoof het gevaarte ruim twaalf uur plotseling een decimeter vooruit. Dadelijk werd de havenmeester, de heer Kotting gewaarschuwd, die in het bassin de noodige veiligheids maatregelen trof, daar het kon door zetten. Intussehen bleek, dat de stapelloop, die op half drie vastgesteld was, vervroegd moest worden en de „Jan Pieterszoon Coen" gleed over de duchtig met zeep ingesmeerde helliug reeds tegen 2 uur to water. En toen tusschen twee uur en half drie honderden en honderden belang stellenden en genoodigden op de werf kwamen, konden zij vanaf de helling de romp van het grootste schip, tot nu toe in Nederland gebouwd, onbe wegelijk in het bassin zien liggen aan stevige ankerkettingen vastge maakt. Mevrouw Den Tex, de echtgenoote vun een der directeuren der „Neder land", zou het schip doopenhiervan kwam echter door deze al te voor spoedige tewaterlating niets. Wij behoeven zeker niet te zeggen, dat er zeer velen teleurgesteld waren, want juist het afglijden van dit-reus- achtige schip, dat een waterverplaat- siug heeft van 15.600 ton en een afloopgewicht van 6470 ton, was voor velen een interessant gezicht geweest. menschliovendheid. Ook deze officier zeide tot den gozagvoorder„Enge land zal u niet vergeten Van de bemanning vernamen we nog, dat in het bijzonder de burgerij en do havenarbeiders zich zeer erken telijk betoond hadden en dat hen van alle zijden geschenken werden aan geboden. Een der matrozen aan boord van de „Flora", die zijn eigen hoofd deksel verspeeld had, droeg een pet van een der geredden van de „Cressy". In de sluis gekomen, ontving de gezagvoerder een schrijven van het Engelsche vico-consulaat, om hem en zijne bemanning geluk te wenschen en dank te betuigen voor dc held haftige redding van 288 schipbreuke lingen. (Telegraaf). Tarwemeel. Naar het .Centrum" verneemt, is het vrij zeker, dat met eenige dagen de voorraden tarwe en tarwemeel van alle tarwemeel fabrieken in ons land door de regeering zullen worden Terugkomst van het s. s. „Flora". Juist 8 dagen geleden, precies op hetzelfde uur, nl. te 40 uur 30 was het, dat de- „Flora" met zijn eigen aardige lading IJmuiden binnenviel, om den volgenden morgen de reis naar Leith te vervolgen. We waren natuurlijk nieuwsgierig, wat den ge zagvoerder en de bemanning in de Engelsche haven was wedervaren. Van den gezagvoerder vernamen we, dat het oponthoud te Leith slechts kort geweest was, doch lang genoeg om de overtuiging te krijgen, datjhet Engelsche volk zeer dankbaar was voor de moedige redding. Gezagvoer der, eerste stuurman en machinist werden des avonds bij den burge meester van Leith te zijnen huize genoodigd en werd hen warmen dank gebracht voor de verleende hulp. „Nimmer zal Engeland vergeten, wat gij allen voor onze marinesoldaten hebt gedaan." Den dag daarop bracht een officier van een oorlogsschip een bezoek aan de „Flora", om de gezagvoerder en de bemanning namens de regeering hulde te brengen voor do onder zulke moeilijke omstandigheden betoonde Voortaan zullen de meelfabrieken dan de tarwe van de regecring ont- angen en voor haar vermalen. De distributie van het tarwemeel zal dan verder van regeer ingswege geschieden. In verband met dit bericht wend den wij ons om inlichtingen tot Den Haag en verkregen de volgende inededeelingen De hoeveelheden tarwe en tarwe meel, welke bij de meelfabrikanten nog beschikbaar zijn, zullen dezer dagen worden opgenomen en zal onder bepaalde voorwaarden van Re- geeriugswege tarwe ter beschikking worden gesteld van die meelfabri kanten, die aan de stellen voorwaar den zullen voldoen. In verband hiermede zal binnenkort ook een herziening plaats hebben van de maximum-prijzen van tarwe, tarwemeel en rogge en zullen de maximum-prijzen worden gesteld voor roggemeel en voor verschillende brood soorten. Wij vernemon verder dat de aan voer van tarwe voor regeeringsreke- ning geregeld zal worden voortgezet. De regeering heeft ook oen belang rijke partij buitenlandsch meel in Amerika aangekocht, welke onderweg is naar Nederland. (IT.blad.) Een veelbelovend jongmensch. De 18-jarige P. S. van Alkmaar, die Maandag op aanwijzing van de Alkmaarsche politie, die door een aan een vriend geschreven brief achter zijn verblijfplaats was gekomen, uit Harlingen naar Alkmaar werd over gebracht, heeft heelwat op zijn kerf stok. De Utreciitsche rechtbank heeft hem Maandag wegens diefstal bij een familielid te Utrecht van een gouden horloge, eén gouden ketting en een gouden ring bij vestek veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. In verschillende plaatsen van ons land heeft hij in hotels gelogeerd ouder valsche namen en verdween zonder te betalen. Hij bezigde de namen J. Hagmeister, P. Smits van Waasborgen, Schurihga, J. Hofmees ter, Elzinghe Waesberghe. Te Alkmaar heeft hij zich schuldig gemaakt aan diefstal van verschil lende goederen uit een pakhuis, waar voor hij zich voor de rechtbank al daar. zal hebben te verant,worden. Maar ook voor verschillende andere rechtbanken in ons land zal hij moe- ton terechtstaan. In Amsterdam stal hij uit de hut van een machinist 3o klasse, uit Alk maar afkomstig en met wien hij be vriend was, diens diploma. Hij meldde zich als J. Hagmeister aan bij een Am- sterdamsche stoomvaartmaatschappij om tesolliciteeren naar de betrekking van machiuist 3e klasse, hoewel hij van machines niet in het minst ver stand heeft, doch „gedekt" als hij was door het gestolen diploma alsmede een keuringsattest. Den volgenden dag werd hij aangenomen voor drie jaar en kreeg van den kapitein een papier, goed voor f207, f200 handgeld en f? reisgeld, hetwelk hem op het bureau der maatschappij werd uitbe taald. In de woelige dagen van begin Augustus vervoegde hij zich als J. Hagmeister bij het Duitsche gezant schap te 's-Gravenhage, om te vra gen, waar hij zich moest aanmelden voor de indiensttreding bij het Duit sche leger ingevolge den oproep tot mobilisatie. Terwijl de ambtenaar, die hem te woord stond, zich even verwijderde, nam hij twee kaarten weg, welke voorzien waren van den stempel van het Duitsche gezantschap en welke hij door invulling en valsche onder- teekening tot botalingsmandaten maakte. Zoo heeft hij o. m. een grooten autotocht, waarbij ook Alkmaar werd aangedaan, gemaakt. Aan het gezant schap was hij verwezen naar Wezel. In Vlïssingen, waar hij eenigen tijd in een hotel doorbracht, hetwelk hij evenals verschillende hotels in andere plaatsen, o. a. Groningen en Leeuwarden, zonder bqtaling verliet, nam hij een aan een logeergast be- hoorende handtasch mee, waarin zich o. rn. een bedrag aan f35 bevond. (Alkm. Ct.) Nederlandsch priester gefusilleerd. De oud-gardiaan Vincenfcius Son- broelr, geboren te Zaandam, die den eersten Augustus van Urmond naar 't klooster te Leuven vertrokken is, is 't slachtoffer van den oorlog ge worden. Tijdens 't uitbreken van den oorlog bevond hij zich bij den pastoor te Bflcke op assistentie. Van den pastoor, die ziek te bed lag, beweerden de Duit schers, dat hij geschoten had. Toen de pastoor na de oproeping door de Duitschers niet verscheen, werd Pater Vincentius ontboden. Hij is toen zon der dat hem tyd gelaten werd iets ter zijner verontschuldiging in te brengen, a bout portant gefusilleerd. („L. K.") De algemeene toestand. Het meest eenvoudige en meest lakonieke bericht over den toestand op het westelijk oorlogsterrein wordt uit Parijs ontvaugenhet luidt toch „Niets nieuws". De millioenenslag duurt echter nog steeds voort. En de Engelsche be- berichtgever van „Politiken", een te Kopenhagen verschijnend blad, meldt dat de Duitschers bovefimenschelljke krachten aanwenden om de gevechta- lljn der verbondenen te doorbreken. Tot dusver is dit echter nog niet gelukt. Maar naar alle waarschijn lijkheid zullen de gevechten in de eerstkomende dagen op dit gedeelte van de slaglinie voor de eindbeslis sing van den strijd aan de Aisne den doorslag geven. In het centrum is, naar de „Times" meent, van die beslissing niet veel te wachtendaar zijn de posities zoo sterk, dat de herhaalde aanvallen van beide zijden, steeds werden af geslagen. Er zijn twee gedeelten van de 280 K.M. lange slaglinie, waarop iets kan worden verwacht. Het eene is op den Franschen linkervleugel, waar de omtrekkende beweging wordt voort gezet, die volgens Duitsche be richten mislukt zou zijn. De Duitschers hebben groote troepenmassa's over Aken, Luik en Kamerijk aangevoerd, om hun rechtervleugel to verlengen en te versterken. Het tweede belangrijke punt is op den Franschen rechtervleugel. Dat het fort Camp des Roraaine, in de linie Toul-Verdun, in Duitsche handen is gevallen, werd tot nog toe door Fransche berichten niet bevestigd: die zwijgen over de inneming van het fort. Maar de „Times" erkent, dat de Duitsche troepen Zaterdag dit fort hebben bezet. In het Oosten heeft Rennenkampf de offensieve beweging hervat, tegen het leger van Hindenburg, en tegen de Duitsche legers, die bij Mlava, in Russisch Polen, zijn binnengetrokken en naar Warschau oprukken. Hoede toestand daar is, kan uit de berichten van de verschillende zijden niet dui delijk worden opgemaakt. Volgens de „Times" waren de Duitschers daar opgerukt tot Czechanof on Prasnitsj, doch moesten zij voor de oprukkende Russen terugtrekken. In het Zuidoosten schijnen de Oostenrijksch-Duitsche legers zich saam te trekken ineen lijn Krakau— Czentockau Wuljuu Italisch achter do rivier de Warta. Volgons de be richten, die de '„Times" ontvangt, zouden de Duitsch Oostonrijksche troepen elkander de hand gereikt hebben in dit gebied. Ook een Reuter-telegram uit Petro- grad maakt van een dergelijke samen werking melding. Docli de voorstelling is ietwat anders. De Russische be richten zeggen, dat de Duitschers zich versterken in het Zuiden van het Russische gouvernement Kielce (Kjelzy), op de hoogten, die de grenzen van SileziG domineeren, waarschijn lijk, zegt het bericht verder, om de nadering van Duitsche troepen te maskeeren, die door Sileziê trekken, om do Oostenrijkers to helpen bij de verdediging van Krakau. Do Russen verwachten, dat ook in die streek woldra ernstige gevechten zullen worden geleverd. Aangaande den toestand te Brus sel wordt Uo aanhouding van burge meester Max bevestigd. De veront waardiging onder de .bevolking is zeer groot. De oorzaak der aanhou ding schijnt te zjjn de weigering van den magistraat tot betaling der nog verschuldigde 30,000,000 oorlogsbe- lastiug. Sommige bladea beweren, dat Max opgesloten is te Namen. Bockstael, de burgemeester van Lae- ken is eveneens aangehouden, om dat hij weigerde de hooge brand weerladders af to staan. Generaal Von Luettwitz heeft de volgende proclamaüe laten aanplak ken: „De Duitsche regeering had de betaling van requisitiebons bevolen, terecht veronderstellend, dat de stad vrijwillig het geheele bedrag der haar opgelegde oorlogsbelasting zou heb ben betaald. Slechts op die voor waarde was de behandeling gewet tigd, die Brussel genoot in tegen stelling met andere steden, waar de requisitiebons eerst na het sluiten van den vrede zullen worden be taald. Vermits het Brusselsche ge meentebestuur weigert het restant der oorlogsschatting te doen, zal vandaag af geen enkele requisitiu- bon door de regeering meer worden betaald." Nederlandsche mail. De Nederlandsche mai! uit Oost- Indiö, per s-s. „Wilis" overgebracht, is hedennacht via Vlissingen hier te lande aangebracht. Duitsche rapporten. Berlijn, 30 Sept. (W. B.) Het groote hoofdkwartier deelt mede onder dag- teekening 29 Sept. des avonds: Op den rechtervleugel hadden tot heden nog onbesliste gevechten plaats: Op het front tusschen de Oise en de Maas heersehte in algemeen rust. Het met den aanval op de Maasforten be laste leger sloeg de herhaalde Fransche aanvallen uit Verdun en Toul terug. Gisteren heeft belegeringsgeschut tegen een deel der forten van Ant werpen het vuur geopend. Een uit val van Belgische troepen tegen de insluitlinie is afgewezen. Parijs, 29 Sept (Reuter.) Het com muniqué van elf uur luidt: Niets nieuws. De strijd in Noord-Frankrijk. Parijs, 30 Sept. (Communiqué.) Op den linkervleugel wordt onze acte in noordelijke richting voorgezet. Wij hebben een krachtigen aanval van den vijand op Tracy le-Montafgeslagen en hein ernstige verliezen toegebracht. Wy zijn eenigszins vooruitgekomen tusschen Argonne en de Maas. In Woövre zijn hevige gevechten geleverd. Wij zijn op verschillende punten geavanceerd, speciaal bij St, Mihiel. Van het Oostelijk óorlogstooneel. De Russen teruggedrongen. Boedapest, 30 Sept. Een hoog geplaatst officier van den Generalen Staf, die uit Uszok is teruggekeerd, heeft den Obergespan (eerste ambte naar van eon comitaat) het offieieele bericht gebracht, dat de gevechten, die gisteren en eergisteren bij Uszok werden geleverd, een voor Oostenrijk gunstigen afloop hebben gehad en dat de Russen tot Sjanki terug gedrongen zijn. De pas van Uszok is weder in Oostenrijksche handen. De Russen hebben zeer zware verliezen Antwerpen, 30 Sept. Officieel wordt gemeldDe Duitsche artillerie heeft vandaag het bombardement in de eerste fortenlinie, Zuidwaarts van du vesting, voortgezet. In weerwil van het groot verbruik van munitie heb ben de foiten weinig geleden; zij gaan voort over alle actiemiddelen te beschikken. Tusschen de Senno en de Nette heeft geen enkele vijan delijke infanteriebeweging plaats ge had, tusschen de Schelde en de Senne daarentegen weiden vermetele hef tige aanvallen afgeslagen door de Belgen, gesteund door de forten. De vijandelijke verliezen waren in ver houding met de stoutheid hunner pogingen. Men meldt uit Maastricht aan do N. Rott. Ct. Iemand, die uit Luik hier aankwam, deelde mede, dat in genoemde stad wederom zes groote 42 c.M. kanon- zijn aangekomen, die naar Antwerpun getransporteerd zullen worden. Voorts kwamen te Luik 50 auto's met ge- niesoldaten aan. Ook deze vertrokken naar Antwerpen. Bezoek van H. M. de Koningin. (Vervolg). Op dozen oorlogsbodem werd oen versperring gelegd, en |een bestaande versperring opgeruimd. De divisie, de drie groote Oorlogs chepen on een aantal torpedobootuii en kleinere vaartuigen ging thans onder stoom, en manoeuvreerde door het Mursdiup. Het was een imposant gezicht, de dl ie groote kruisers, voor op de „Gelderland" met den Konin klijken standaard iu top, langzaam en statig te zien stoornen, begeleid door een menigte kleinere oorlogs vaartuigen. Weldra waren zij buiten gaats, en jammer genoeg, was ten gevolge van het lievige weer, spoedig niets meer te zien. Naar wij vernamen, zou Hare Ma jesteit aan boord van de „Gelderland" een torpedo aanval bijwonen, die door den onderzeeér op een der oorlogs schepen zou worden gedaan. Vervol gens zou door de torpedobooten eon schijnaanval worden gedaan op de divisie. Hare Majesteit zou vervolgens over gaan op de Noord Brabant, en met een torpedoboot weer aan wal keerun, Dit programma hing gedeeltelijk al van hut weder en daar er nog nl wat zee stond, is het mogelijk dat hier verandering in gekomen is. Hare Majesteit gebruikte aan boord van het Wachtschip het dejeuner en bezichtigde vervolgens in hare auto de linie^ Langs de geheele linie stonden reeds de manschappen ge reed tot de ontvangst van du hooge bezoekster. Uitteraard kunnen wij omtrent dit bezoek in 6it nummer niets medodeclen. Om 3.55 had liet vertrek van dun Koninklijken trein plaats. In het gebied van het comitaat bevindt zich geen enkele Rus meer. Generaal v. Auffenberg ziek. Weenen, 30 Sept. Het oorlogspers bureau bericht officieel, dat de opper bevelhebber Yon Auffenberg ziek is geworden. Russen en Duitschers. Petrograd, 30 September. De groote Generale Staf berichtOp 28 Sept. hebben de Russische troepen hevige gevechten zich meester ge maakt van de Duitsche stellingen bij Augustord en Koptzyewo. Zij hebben de passen en de meren in de rich ting van Simny, Seree en Leipoeni bezet. De vijand is teruggeslagen naar Soewalki, Seiny en Mariempol. Het Russisch offensief wordt krachtig voortgezet. Het Duitsche belegeringsgeschut beschiet nog steeds Ossowetz, maar zonder succes. In het rayon Ichtajoetsjin en de omstreken van Andrejewo hebben kleine gevechten plaats gehad. In aanvulling op het bovenstaande kunnen we nog mededeelen, dal Hare Majesteit aan boord van den mijnen- legger „Medusa" te ongeveer 1 uur aan wal keerde. Hoewel de Konink lijke auto's gereed stonden, begaf Hare Majesteit zich met de haar ver gezellende officieren en leden van het gevolg te voet naar het Wacht schip, waar de lunch gebruikt werd. Onmiddellijk ua het betreden van dezen bodem werd aldaar de Konink lijke Standaard-geheschen, en sloegen de tamboers een roffel, waarna de Slafmuziek inviel met een marscl). Een tallooze menigte juichte Hare Majesteit, die op het achterdek stond, toe, en de Koningin dankte, vriendelyk wuivend, voor hulde. Telegrammen, ontvangen na 1 uur: Londen, 1 October. De correspon dent van de „Daily Telegraph" seint uit Frankrijk: Het is zeker, dat de tweede grootu poging der Duitschers is mislukt on de vijand over de geheele linie is Zonder twijfel is de tegenstand van den vijand aan de Aisne gebroken en zal hij naar het Oosten en Noorden terugtrekken. De „Daily Mail" meldt uit Kopen hagen, dat de Duitsche troepen, die in Sleoswijk-Holstein liggen, in allerijl zijn gezonden ter versterking van de troepen in Frankrijk en Belgié, als mede ter bescherming van het eiland Sylt. Londen, 1 Oct. De „Daily Telu- graph" meldt dat de open stad Albei l den 30 September door een bombar dement der 'Duitschers geheel is ver nield. Een telegram uit Londen aan de Stoomvaart-Maatschappij „Nedorland" van heden meldt, dat de stoomschepen „Nias" on „CelebeB", hedenmorgen, de „Riouw" op 2 Oct. en behoudens onvoorziene moeielijkneden, de „Oran je" ovoneens op 2 Oct. van Grave- zand naar Amsterdam zullen ver trekken.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2