HELDERSCHE COURANT Speel niet met vuur. Steuncomité No. 4371 ZATERDAG 3 OCTOBER 1914 42e JAARGANG Stelling van DEN HELDER. Zondag 4 Maand. 5 Ontspannings-avonden in October. Huisduinen Lezing Stumphius 8 u. Marine-Cantine Zangk. „Ons Doel" met Stafmuz. 8 Oost-Batterij Cither-avond eu voordrachten 8 - Neptunus Bioscoop Weeshuis Lezing Van Dam n Afd. Linie Oost- West-Oevor. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag den öden October 1914, des avonds ten 71/» uur. Onderwerpen ter behandeling: Ingekomen stukken en Mededeelingen. Vaststelling le suppl. kohier belasting op de honden, dienst 1914. Voorstel inzake stichting Werkloozen- fonds. Voorstel inzake credietverleening voor werkverschaffing. Aanbieding Gemeentebegrooting 1915. Benoemingen. DE OORLOG Militaire beschouwingen. Van militaire zijde schrift men aan de „N. Rott. Ct.": Telegrammen in het Ochtendblad van Donderdag melden de beschieting van eenige Antwerpsche forten op het Zuidfront en zelfs reeds, althans volgens het bericht van Duitschen kant, de vernietiging van een twee tal. De namen dezer laatste zijn niet genoemd, vermoedelijk zijn het de forten Waelhem en Wavre St. Ca- therine. Van een krachtigen infanterieaan- val op dit vestingfront vernamen we echter niets, enkel van een beschie ting door artillerie. De reden, waarom de Duitschers eerst nu tegen Antwerpen gaan ageeron is niet met zekerheid vast te stellen. Nu de Duitschers er in Frankrijk allesbehalve rooskleurig voorstaan, kunnen we ons niet voor stellen, dat hunnerzijds een belang rijke krijgsmacht zal worden afge zonderd voor het beleg van Antwerpen. Dit zou in strijd zijn met de éco nomie des forces. De Duitsche stra tegie eischt, dat eerst het Fransche leger moet verslagen worden voor en aleer minder belangrijke doelen kunnen worden bestreden. We weten echter, dat de Belgen den laatsten tijd weer actiever zijn geworden en den ondernemingslust kan den Duitschers veel nadeel be rokkenen. Heel wel mogelijk is dus, dat van Duitsche zijde demonstratief wordt opgetreden met het doel, de Belgische legermacht aan Antwerpen te binden. Het vernielen van eenige forten door artillerievuur kost den aanvaller slechts munitie, maar zou op den verdediger ongetwijfeld indruk maken Intusschen wordt uit Antwerpen ge meld, dat de forten weinig of niets geleden hebben, zoodat het vertrou wen in het weerstandsvermogen der forten nog ongeschokt zal zijn. De geveehten Noord en Zuid van Al bert (N.W. van St. Quentin) dui den op pogingen van Fransche zijde om den Duitschen rechtervleugel om te trekken. Deze pogingen hadden nog geen voldoend succes, zoodat van een omsingeling en bedreiging van de Duitsche verbindingen nog geen sprake is. Daarvoor is het noodig den Duitschen rechtervleugel in te druk ken on op te rollen. Worden de aan vallen afgeslagen, zooals tot heden geschied is, dan is het gevolg, ver lenging van beider front. De afgeslagen krachtige Duitsche aanval op Tracy le Mont (Zuid van Noyon) kan tot doel hebben gehad, de Fransche omtrekkende groep, Noord van Noyon van de rest af te snijden en daarna afzonderlijk te slaan. De algemeens toestand. „De 60e dag van den grooten oor log, de 17e van den grooten slag aan de Aisne", zegt de thans weer te Par^s verschijnende „Temps", „en nog steeds is de beslissing niet ge vallen". Het is de slag der uitput ting. Een beslissing is er nog niet en de verwoede strijd wordt nog steeds voortgezet. De Fransch-Engelsche legermacht heeft van den beginne af haar kracht voornamelijk gericht tegen den Duit schen rechtervleugel, en getracht dien te omsingelen. Sedert hebben de Duitschers, om de aanvallen der bondgenooten op hun rechtervleugel af te leiden, buitengewoon hevige aanvallen gedaan op het Fransch- Engelsche centrum. Doch de oorlogs correspondent van de „Daily News" zegt, dat de omvangrijke Fransche versterkingen het Fransche leger in staat stellen Jiun aanval te richten op de hartader van de Duitsche stel ling. Dagelijks worden, van de Aisne tot voorbij Péronne, aanvallen gedaan op de Duitsche posities. Steden en dorpen worden genomen en her nomen, en steeds wordt gepoogd de omtrekkende beweging van den Duit schen rechtervleugel voort te zetten. De Duitschers verzetten zich krach tig tegen eiken aanval, en daardoor worden somtijds gedeelten van de Fransche posities genomen. Zoob. v. te Lassigny, waar thans, naar de „Daily News" meldt, een Duitsche afdeeling door de Franschen omsin geld is. Ze zijn afgesneden van de hoofdmacht, en hebben zich versterkt in een steengroeve, die een natuur lijke vesting vormt. De „Times" zet den toestand als volgt uiteen: Het noordelijk punt van de Fran sche linie is verplaatst van Péronne naar Albert, een vlek aan den weg Amiens—Douai. De ljjn loopt dan met zeer groote bochten, omdat Chaulnes in Duitsche handen, Roye weer in die van da bondgenooten (doch de hoogten er omheen in die der Duit schers, volgens een bericht uit Berlijn) Lassigny in Duitsch en Ribecourt in Engelsch Fransch bezit is. Langs de l\jn worden dag en nacht aanvallen gedaan. Van Ribecourt tot Reims is de toe stand weinig veranderd. Doch aan den Duitschen linkervleugel is het weer moeilijk de posities juist aan te geven. Tusschen de Argonne en de Maas gaan de Franschen langzaam vooruit. De Fransche lijn loopt van Verdun over een gedeelte tier hoogten langs het Maasdal tot de Trouée de Spada, waar zij de nooidelljke hoog ten bezet hebben. St. Mihiel is in handen der Duitschers, Apremont en Fevoal in die der Franschen. In Parijs is men kalm en vol ver trouwen. Doch in Berlijn eveneens. De „Kreuz Ztg.", naast de Fransche cn Engelsche stemmen mogen ook Duitsche worden gehoord, zegt: „Moge het in de afgeloopen periode den Duitschen legerbevelhebbers zijn voor gekomen, dat hun overmacht nog onvoldoende was, om den beslissenden zet te beginnen thans schijnt het oogenblik te zijn aangebroken, waarop zij de beslissing zullen trachten uit te lokken." Met belangstelling wordt, door ge heel Europa, dat niets vuriger wenscht dan aan deze bloedige eu onmensche- Hjke worsteling een einde te zien komen, de eindelljke beslissing van den slag aan de Aisne tegemoet ge zien. De voortdurende bajonet-aanvallen en de uitwerking van 't zwaar ge schut hebben niét veel verandering kunnen brengen in de versterkte posities der Duitschers in het cen trum, waarvan de Romeinsche „Se coio" een beschrijving geeft: „Waar de Duitsche troepen zich maar even ophielden hebben zij versterkingen opgeworpen, die men moet gezien hebben om zich er een voorstelling van te kunnen maken. Over de ge- heele linie zijn zij in drie onderdee- len verdeeld. Het voorste deel is be stemd voor de nachtelijke voorpos ten 200 meter verder liggen de hoofdloopgraven, die gedeeltelijk zijn gecementeerd en overdekt, om de verkenning door aeroplanes te be moeilijken, en een schuilplaats te bieden; en daarachter zijn groote, lange holen; waarin de slaapplaatsen, de keukens en de munitiemagazij nen werden aangebracht. In deze holen vindt men de scbutstanden voor de veldkanonnen, en achter deze derde linie beddingen van beton, waarop het groote veldgeschut is opgesteld. Het is een onderaardsche stad met kruis- en dwarsgangen en verbindingswegen, die wel 10 K.M. diep is en zich langs de geheele Aisne lot aan het Argonnenwoud uitstrekt, en waarin een bevolking van duizenden soldaten volkomen verborgen is." Over den toestand op het oostelijk oorlogsterrein ontvangen wij berich ten uit Petrograd, meldendedat de Duitse uers in het gouvernement Soe- walki zijn teruggeslagen. In het zuidelijk gedeelte, bijPetro- kof en Kielce, zijn aanzienlijke Duit sche troepen afdeelingen vooruit ge drongen tot bij Andrejef op den marsch naar Kielce; daar zijn zij door de Russische cavalerie teruggeslagen. Het schyut, dat in Duitschland krachtige maatregelen worden ge nomen, om Rusland het hoofd te bieden, en om het prestige van het Oostenrijkache leger te herstellen. In Boheme en Moravie zouden, vol gens berichten over Rome ontvangen, voortdurend troepen naar de Russische grens worden gebracht. Dit zouden dan troepen uit Zuid-Buitschland moeten zijn, dio over Boheme en Moravie naar Krakau of naar hot zuiden van Sileziö worden gevoerd. Een bericht uit Rome meldt ook, dat de Duitsche generale staf het opperbevel op zich nam voor de ge heele campagne van Duitschland en Oostenrijk tegen Rusland.- Uit Duitschland. Berlqn, 1 October. In het groote kamp van Russische gevangenen by Berlijn hebben einige dagen geleden ongeveer 200 gevangenen getracht tijdens een heftige storm te ontsnap pen. Zij stormden plotseling uit bjj de cantine gelegen tenten naar het plein, waar de geweren van de com pagnie van de wacht in rotten stonden. De schildwacht opende dadelijk het vuur op hen en waarschuwde daar door de wacht, waarvan een deel ook van de wapenen gebruik maakte. Toen de voorste gevangenen vielen, werd de poging om te ontsnappen opgegeven. Drie Russen zijn gedood, acht zwaar i verscheidene licht gewond. Door verdwaalde kogels zyn een inspecteur van het garnizoen en een schildwacht behoorende tot den landstorm, ge wond. Berlyn, 1 Oct In „Ba ikarchief," een toonaangevend financieel blad in Duitschland, constateert Helfferich, de directeur der Deutsche Bank, dat de uitslag van de inschrijving op de Duitsche oorl' ileeningen de ver wachtingen te bevoegder plaatse verre heeft overtroffen. Deze leening is tot dusverre de grootste flnancieele ope ratie van het Duitsche Rijk en heeft te meer beteekenis, daar de gelden uitsluitend in Duitschland zijn opge bracht, aangezien het buitenland er met opzet niet in betrokken is. In Engeland Is tot dusverre 900 millioen mark opgebracht, Frankrijk verkeert in geldverlegenheid, terwijl Duitschland in financieel opzicht op zicht gedekt is, als de oorlog tot het voorjaar van 1915 duurt. Als oorzaken van het welslagen der Duitsche leening noemt Holfferich le. Het overvleugelen van den rijkdom van Engeland en Frankrijk door den welstand van het Duitsche volk in de laatste decenniön2e. de. betere flnancieele en economische organisatie in Duitschlandde offervaardigheid van het Duitsche volk, diegrooteris dan in Frankrijk en in Engeland in het geheel niet bestaat4e. de groo- tere bekwaamheid van de fiDancieele leiders in Duitschland. Van belang is ook de zeer sterke deelneming van kleine spaarders aan de oorlogsleening in Duitschland, waaruit blijkt, dat in het volk de wil om te overwinnen, leeft. Duitsch officieel bericht. Berlijn, 1 Oct. (W. B.) (Officieel.) Uit het hoofdkwartier wordt be richt: Op 30 Sept. werden de hoogten van Roye en Tresnoy (ten N.W. van. Noyon) aan de Franschen ontrukt. Ten Zuidoosten van St. Mihiel werden op 1 Oct. aanvallen van Toul uit afgeslagen. De Franschen leden daarbij zware verliezen. De aanval op Antwerpen wordt met succes voortgezet. Op het oostelijk oorlogsterrein hebben geen wijzigingen plaats ge- Te Keulen heeft een dienstmeisje al haar spaarpenningen gegeven voor de geldinzameling ten behoeve van de door den oorlog gewonden, ten be drage van 2000 mark. Als bewijs van waardeering heeft ze van de keizerin een gebedenboek, voorzien van de handteekening der keizerin, gekregen. De Vorwarts. De Vorwitrts doet in een biljet een sroep op bare abonnees, om de courant bij de wisseling van het kwartaal trouw te blijven. Zij heeft, zegt zij, bij de militaire overheid stappen gedaan, om gedaan te krijgen, dat de Vorwarts weer zoo spoedig mogelijk kan verschijnen. Van Engelsche zijde. Londen, 1 October. De Times heeft uit betrouwbare bron den tekst ont vangen van de legerorder van den Duitschen keizer, welks inhoud zoo veel verontwaardiging en toorn in Engeland heeft gewekt: „Het is mijn koninklijk-keizerlijk bevel dat gij uw krachten voor het oogenblik slechts op dit ééne doel concentreert: aller eerst do verradelijke Engelschen af te maken en over generaal French's verachtelijk legertje heen te wandelen. Hoofdkwartier te Aken. 19 Augustus". Noorwegen en Engeland. Christiania, 30 Sept. (W.B.) De Noorsche minister van buitenland- sche zaken heeft te Londen pogingen gedaan om de Engelsche regeering te bewegen de bepaling, dat ertsen" als' oorlogscontrabande worden be schouwd, weder in te trekken. De uitvoer van erts over Harwich is thans reeds geheel en al opge houden. De zienswijze van Engeland wekt de grootste verbitteringen in geheel Skandinavié, te meer daar het tegen woordig optreden van Engeland in strijd is met de op 20 Augustus, dus drie weken na het uitbreken van den oorlog, gegeven verklaring, waarin de Engelsche regeering beloofde, zich stipt aan den tekst van de Verklaring van Londen van 1909 omtrent de rechten in den zeeoorlog te zullen houden, behalve voor eenige bepaal delijk genoemde artikelen, waarbij erts niet werd genoemd. Erts is integendeel in deze Ver klaring uitdrukkelijk genoemd bij de goederen, die onder generlei omstan- omstandigheden als oorlogscontra bande beschouwd mogen worden. De „Times" bevatte Woensdag het eerste van een reeks artikelen van „een onzijdige", volgens het blad een bekend schrijver, onderdaan van een onzljdigen staat, die in Duitschland was toen de oorlog uitbrak eu eeni- jen tijd lang met het Duitsche leger Van de mededeelingen van dezen mztjdige" nemen wij een paar dingen over. Het eenige voordeel dat het Duitsche leger, volgens hem, boven de andere legers heeft, is zijn zwaar veldge schut, zijn groote belegeringsstukken en de menigte van zijn machine kanonnen. Het schieten van de Duit sche infanterie is minder goed' dan van de Fransche en veel minder dan van de Engelsche. Bij het bezettingsleger in Belgis zijn een groot aantal padvinders, van 15 tot 17 jaar oud, allen op de fiets. Bi» elk regiment infanterie zijn ten minste 10 padvinders. Sommigen hebben stoomfietsen. De leger-auto's hebben bijna alle toestellen van ijzerwerk, om de in zittenden te vrijwaren voor touw of Ijzerdraad, dat bij donker over de weg wordt gespannen. Behalve veldkeukens en bakkerijen op wielen heeft het leger rijdende apotheken, auto- en vliegtuig herstel- wagens enz. In Belgie liggen heel wat man schappen van de marine, te Brussel en Luik 5000 of 6000. Zij hebben drijvende mijnen en torpedo's bij zich voor de Schelde. Onze neutraliteit. Londen, 2 Oct. Over het beleg van Antwerpen merkt de militaire mede werker van de „Times" op: Van onze zyde zal niets ontbreken om de vesting te bevrijden. De schrijver er kent, dat Nederland zijn neutraliteit op eervolle wijze handhaaft, maar meent, dat het geduld van de Neder landers op zware proef zal worden gesteld, als zij zien, dat het doel van de Duitschers is meester te worden van de Schelde, waardoor de verde diging van Nederland en de intregi- teit van dat land geen knip voor den neus meer waard zou zijn. Want, meent de schrijver, welke waarde zou de heerschappij der Nederlanders over de beneden-Schelde nog, hebben als Antwerpen een nieuw Wilhems- haven wordt. De Duitschers in Frankrijk. Parijs, 1 October. Officieel bericht 11 uur 'savonds: Er is niets bijzonders te vermelden. Alleen heeft bij Roye een hevig ge vecht plaats gehad, dat gunstig voor ons is afgeloopen, en hebben wy in Argonne enkele nieuwe vorderingen gemaakt. De algemeene indruk blijft be vredigend. De verwoesting van de kathedraal te Reims, na de verwoesting van Leuven, na Mechelen, heeft ver scheidene Fransche schrijvers op een zelfde denkbeeld gebracht. Zij willen, dat Duitschland, indien het indezen oorlog de nederlaag lhdt, vergoeding geeft voor wat het in den oorlog aan kunstwerken, architectuur en bibliotheek-schatten vernietigd heeft. Met geld, zoo redeneeren zij, is hier niets goed te maken en zoo meenen zij, dat Duitschland met schilderijc-n en manuscripten zal moeten beta len. De musea te Berlijn, Munchen, Dresden, Kassei, enz., de weten schappelijke boekerijen bevatten daar voor de materie. Léonce de Joncièrea, André Mau- rel, Arsène Alexandre, Armand Dayot zijn voorstanders van het denkbeeld. Voor Troyon. Een te Montlu?OD aangekomen ge wonde, die het beleg van het fort Troyon bij Verdun heeft meegemaakt, vertelde daarover de- volgende bij zonderheden Terwijl de Duitschers het fort met hun artillerie beschoten, antwoordde de commandant van de bezetting niet. De vijand leidde daaruit af, dat de bezetting was afgetrokken en na derde dus het fort om het te bezetten. Teneinde de Duitschers nog in hun meening te sterken, liet de fortcom mandant twee wagens met stroo ge vuld in brand steken, zoodat het scheen alsof de Duitsche granaten brand hadden veroorzaakt. In gesloten massa's rukten nu de Duitschers op het fort af. Plotseling echter brandden de Fransche kanonnen los en knet terden de mitraileurs, waardoor de Duitschers gruwelijke verliezen leden. Naar schatting sneuvelden voor Troyon zevenduizend Duitschers. Russische berichten. Rome via Londen, 1 Oct. Volgens Russische berichten worden Duitsche en Oostenrijksche strijdkrachten ge-, concentreerd te Krakau, waar gedeel ten van uit Galiciö vluchtende Oosten ryksche regimenten zich in veilig heid brengen. Een Duitsche divisie is reeds aan gekomen; maar krachtige verster kingen worden nog verwacht uit Breelau, terwijl andere troepen uit Beieren via Weenen naar Krakau worden gezonden. Petrograd, 2 Oct. (R. T. A.) Het communiqué van den Generalen Staf luidt De Russische troepen blijven den vijand van de grenzen der gouver nementen Suwalki en Lowra terug drijven. Ten westen van Simno was de strijd buitengewoon hevig. De Duitsche troepen, die de vesting Ossowez aanvielen, hebben zich ijlings naar het noorden teruggetrokken. Aanzienlijke vljandelijkestrljdmach- ten, hoofdzakelijk uit het westen ge komen, zijn geconcentreerd in de districten ten westen van de gouver nementen Petrokow en Kjelee. De Russische cavalerie en de voorhoeden doen stoutmoedige verkenningen in die richting en trachten door hevige aanvallen de bewegingen van den vijand te belemmeren. Een Russische cavalerie-aanval bij Andrejew op de Duitscho voorhoede, die oprukt in de richting van Kielce, is uitnemend geslaagd. De Duitsche infanterie werd overvallen en moest vluchten, achtervolgd door de Rus sische cavalerie. OP ZEE. Het Spaansche stoomschip „Mont- serrat" is uit Mexico to Barcelona aangekomen. Het had 200 Franschen uit Mexico aan boord, die zich na de oorlogsverklaring hebben ingescheept om hun land te dienen. Ongeveer 160 Duitschers uit Mexico waren ook te Vera Cruz aan boord van de „Montserrat" gekomen, maar zijn door Engelsche kruisers van boord gehaald. Do correspondent van de „Times" te Barcelona, die het bovenstaande meldt, schat dat er ruim 200,000 Duitschers uit overzeesche gewesten niet weg kunnen. Zelfs de Duitschers in Spanje kunnen niet haar hun land vertrekken, daar zij noch door Frank rijk bunnen, noch met een schip een vastelandsche haven kunnen bereiken. „Tweehonderdduizend man buiten gevecht!" zegt de correspondent. Dit is evengoed als een overwinning te velde. Het is zelfs beter dan een groote militairè zegepraal, daar de overwinning in dit geval behaald is zonder eenig verlies, enkel door het bevel: Verboden doorgang!" Mijnen In de Noordzee. Londen, 1 October. Een Engelsche kolenboot met 3000 ton steenkool, is op weg van Shields naar Antwerpen, vannacht in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. Do bemanning, die in de booten wist te komen, is door een visachersboot opgenomen en vanochtend te Lowcstoft aange bracht. De „Emden". De Duitsche kruiser „Emden" heeft naar telegrammen reeds meedeelden, opnieuw een viertal Britsche schepen in den grond geboord en een kolen- schip genomen. Een ander buitge maakt schip werd vrijgelaten met de opvarenden der vermeesterde schepen, die voor do vernietiging der schepen werden gered. De gezonken schepen zijn alle vrachtvaarders van 3500 tot 4500 ton groot. En de waarde er van wordt op ongeveer 167,000 p. st. geschat. Te voren heeft de „Emden" al zes grootere Britsche schepen in den grond geboord. Deze kruiser begint dus wel de schrik van de Golf van Bengalen te worden. En geen andere Duitsche kruiser, op vernietiging van den Engelschen handel uit, kan op zooveel succes bogen. In de „Times" vinden we naast de lijst der door de „Emden" ver nietigde schepen, nog slechts melding gemaakt van zes andere Britsche schepen, in volle zee door Duitsche kruisers in den grond geboord. De „Times" vermeldt dan vercler acht kleinere Britsche schepen, die in de Noordzee zonken ten gevolge van het stooten op mijnen, waarbij in het geheel ongeveer 50 menschen- levens verloren gingen. In de Noordzee zijn door mijoen dau verder nog vijf Deensche, oen Noorsch en een Zweedsch schip ver loren gegaan, benevens tal van vis- schersschepen die door Duitschers vermeesterd en in den grond geboord werden. Tegenover dit verlies aan Britsche schepen staat, dat in het geheel 387 Duitsche schepen met een tonnen inhoud van 1,140,000 ton, in Britsche havens, havens der bondgenooten en neutrale havens (de Duitsche hulp kruisers die in Amerika vast worden gehouden) worden vastgehouden, ter wijl er slechts 74 Britsche schepen, met een tonnen inhoud van 170,000 ton, in Duitsche havens verblijven. Buitgemaakte schepen. Londen, 1 October. De admiraliteit bericht, dat de Engelsche kruiser „Cumberland" op de rivier de Kame roen acht booten van de "W oer man n- lljn heeft genomen en de „Arnfleld" van de Hamburg-Amerika-lljn. De schepen hadden een gezamenlljken inhoud van 30915 ton. De Duitsche kanonneerboot „Soden" is eveneens vermeesterd. Men verwacht, dat het drijvend dok en de „Hertzogin Elisa- beth", die gezonken zijn, nog weer boven gebracht zullen kunnen worden. Klao-tsjou. Tokio, 1 Oct. Volgens een niet be vestigd gerucht duurde het artillerie duel gisteren voort. Japansche bele geringskanonnen hebben een Duit schen torpedojager in den grond ge boord. Een Japansche boot, die mijnen opruimde, is vernield- en een andere beschadigd, 23 man kwamen om het leven. Duitsche oorlogsschepen hebben de Japansche stellingen hevig beschoten, twee officieren zijn gesneuveld. De Engelsche Noordzee- torpedojagers. Naar aanleidiDg van bet patrouille- werk van de vooruitgeschoven eska ders eu flottiljes in de Noordzee, in de nabijheid van de vijandelijke vloot, vertelt de maritieme medewerker van de „Daily Telegraph" het een en ander over de groote Engelsche Noordzeq-torpedojagers. De officieren en bemanning van rze vaartuigen gaan een onpleizie- rigen tyd tegemoet. De zomer is voorbij, do herfst is er en dat be- teekent dat de nachten op de Noord zee zeer koud zijn, terwijl er hooge zeeén staan. Tien jaar geleden, toen meer ge dacht kon worden aan een maritieme actie in het Kanaal, was Engeland tevreden met lange lage en dichtge bouwde torpedojagers met een water verplaatsing van 800 h 400 ton, 25— 80 knoop varend. Zij hadden slechts een bewapening van één kanon van ".6 c.M. en vijf kanonnen van 4.7 c.M. Hoewel uitstekend voor het Kanaal, waren zij ongeschikt voor het ruwe weder in de Noordzee, waar zij in stukken dreigden te scheuren, terwijl de golven over het dek sloegen, zoodat het soms onmo gelijk was, veilig op het dek te blijven. Toen Engeland meer de Noordzee als terrein van actie moest beschou wen, werden dan ook nieuwe, groo tere torpedojagers gebouwd. Het bleek, dat men op de Noordzee noodig had vaartuigen met een hoog voorschip, en die stevig gebouwd waren. De Noordzee torpedojagers hebben een waterverplaatsing van -750 tot 1000 ton. Zij hebben een snelheid van 27.38 of 35 knoop, welke vaart zy ook met hooge zee behouden. Zy zijn goed bewapendhet laatste type heeft öf twee kanonnen van 10 c.M. en twee van 7.6 c.M. bf drie kanonnen van 10 c.M. Het zijn echte veebt- schepen, die zeer geschikt zijn voor den dienst op de ruwe Noordzee. Een Duitsche kanonneerboot verkocht voor f1.20. De Correspondent te Canton van de „China Mail" schrijft: enige dagen voor de oorlog uit brak tusschen Engeland en Duitsch land, stoomde de Duitsche kanonneer boot „Tsingtau" de rivier op en wierp haar anker uit voor de Esplanade. Het vaartuig was gevechtsklaar. Twee dagen later werd het grootste gedeelte der bemanning naar Tsing tau gezonden en werd de hoofdmachi nist in commando gesteld over het vaartuig. Den avond na de oorlogsverkla ring werd echter het argwaan van tal van ingezetenen te Canton opge wekt door het feit dat er aan boord stoom werd opgemaakt, hetgeen van uit de Esplanade opgemerkt kon worden en tevens dat alle andere voorbereidingen werden getroffen voor een ongemerkt en overhaast vertrek. Men waarschuwde den Britschen consul. Toen deze kwam was „Tsingtau" reeds onder stoom en gleed zij met een aardig vaartje de rivier af. Buitengaats het de hoofd machinist-waarnemend-Commandant alle munitie overboord werpen, vast besloten dat geene vijandelijke natie het geheim der chemische san stelling van het Duitsche kruit zou doorgronden. Daarna keerde hij weer naar zyn oude ankerplaats terug en verpatste de geheele schuit waarschijnlijk met geschut on al, doch dit staat er niet bij - aan een der voornaamste Duitsche firma's ter plaatse voor schrik nietéén Mexicaansche dollar, zegge één gulden twintig ets. Gisteren is de Duitsche marinevlag neergehaald en werd de vroegere trotsche oorlogsbodem ingeschreven als een gewone koopvaarder! BELGIË. De correspondent van de „Times" meldt uit Antwerpen De Duitschers zijn begonnen hunne groote kanonnen op te scellen, maar of het hun zal gelukken is eene andere vraag, die zeker ontkennend zal moeten worden beantwoord, indien de plannen der Belgen worden, uit- De overheden berekenen, dat de Duitschers enkel toegang tot de stad kunnen krijgen, mits zij een verlies van 100.000 man dooden en zes maal zooveel gewonden willen dragen. Verder beschrijft de correspondent de verwoestingen, die de Belgen rond Antwerpen hebben moeten aanrich ten om alles gereed te maken voor de verdediging. De grootste moeilijkheden, gaat hij voort, worden met merkwaardige blijmoedigheid onder het oog gezien, en het voeden der troepen in de uiterste loopgaven geschiedt met het beste gevolg. Eiken dag bezoekt de koning de vuurlijn, en de hartelijk heid van zijne ontvangst schijnt van tot dag toe te nemen. Ook de koningin speelt een groote rol in de algemeene werkzaamheid en eiken dag kan men haar zien in do straten van Antwerpen op weg naar een of ander liefdadig werk. De actie tegen Antwerpen. De Belgische legatie te 's-Graven- bage deelt het volgende telegram mede, dat zy van de Minister van Buitenlandsche Zaken heeft ont vangen Antwerpen, lOctober, 6 uur 'savonds. De forten in het Zuiden en het Zuid Oosten van Antwerpen z(jn sinds 27 September door het zwaarste ge schut gebombardeerd, doch bieden krachtig weerstand. De aanval heeft in het bijzonder plaats tegen de forten van Waelhem, Wavre-SainteCathé- rine en Lierre. Op het Zuid-Westen is de aanval van de Duitsche troepen tegen Willebroek afgeslagen. Wilde treinen. Een Brussclsche correspondent van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" schrijft het volgende omtrent de zoogenaamde „wilde treinen". Midden in het door de Duitschers bezette gebied hebben de Belgen en Franschen ze bestookt en wel door middel van treinen, die ze zonder bemanning in razende vaart naar het door de Duitschers bezette spoor wegnet afgezonden hebben van de richting van Calai» uit. De eerste dezer treinen is tot voorbij Hal ge komen. Gelukkig voor de Duitschers had een groot troepeD-transport eenige minuten van te voren het station verlaten en was men juist aan 't raDgeeren. Zoo werden slechts twee Duitsche manschappen van het spoorweg-per soneel het slachtoffer. Met donderend lawaai en vreeseltjke vaart stortto zich de trein, waarvan de wagens met nat zand bezwaard waren, op den rangeerenden trein, en nu ligt bij het' station te Hal een verwarde massa van wagenB en ijzerwerk. Dit was mogelijk doordien, tot voor korten tijd, het spoorwegver keer naar het Westen nog doorging, spoorlijnen in westelijke rich ting niet opgeblazen waren. De Duitschers voor herhaling be vreesd, lieten dadelijk twee kleine bruggen ten Westen van Hal sprin gen, en bijna onmiddellijk daarop kwamen nog twee dolle locomotieven uit die richting, die nu zonder schade te veroorzaken in den afgrond stortten. De „wilde treinen". De machinist en stoker van een der „wilden treinen" die op de Duit schers werden „losgelaten", zyn be noemd tot ridders in de Leopoldsorde. Béide mannen zijn in volle vaart van de locomorief gesprongen. Van de bestuurders der andere treinen wordt niets gerept mis schien zijn deze niet zoo gelukkig geweest het leven er af te brengen. De inval der Duitschers in Rusland. St. Petersburg, 2 October. De groote generale staf deelt mede: De Russische troepen gaan voort den vijand van de grenzen der gou vernementen Soewalki en Lomza terug te dringen. Ten westen van Simno (ruim 50 K.M. van de oostgrens van Oost Pruisen, ten N.O. van Soe walki gelegen) was de strijd buiten gewoon hevig. Het offensief van de Russische troepen door de bosschen van Au- gustof (ten Z. van Soewalki) was niet gedekt door artillerievuur. Ten Zuiden van Augustof werd lyf aan lijf ge vochten en de atryd is vooral verwoed geweest bij de sluis van Bialobrzeg. Het oversteken van het kanaal van Augustof door de Russen bij de sluis van Borki heeft het gevecht tot een beslissing gebracht. Door een aanval op Augustof van het Westen en het Noorden van de bosschen van Augustof worden de Russen gedwongen de Duitsche ach terhoede in de talrijke doorgangen tusschen de meren en de versterkte stellingen aan te vallen. Hier had de Russische infanterie den machtigen steun van haar zware geschut, dat den vijand in zijn verschansingen ernstige verliezen toebracht, zoodat hij zich onder het vuur moest terug trekken. De Duitsche troepen, die Osowiec (ten O. van Szczuczyn en ten Z. van Augustof) aanvielen, trokken zich overhaast naar het Noorden terug. Het bombardement heeft slechts schade toegebracht aan particuliere huizen en eenige telefoongeleidingen want het garnizoen bevond zich onder beschutting van talrijke betonwerken in het fort. Over een zeer uitgebreid front is de stryd gaande. De Duitschers had den aanvankelijk stellingen ingeno men van Marjampol (in het Noorden van het gouv. 3oowalki, ten N.W. van Simno) tot ten Z. van Szczuczyn bij Wresoche (in het gouv. Lomza, ten Z.W. van Augustof). Het zeer golvende terrein maakt de verbinding tusscben de troepen moeilijk en breekt den veldslag in een serie van op zichzelf staande gevechten. De Russische troepen slagen er overal in hun voorwaartsche beweging voort te zetten. Aanzienlijke vijandelijke strijd krachten, waarvan het meerendeel uit het Westen is gekomen, zijn samengetrokken in de westelijke districten van de gouvernementen Petrokof en Kielce (Zuidwesten en ZuideD van Polen). De Russische cavalerie eu onze voorhoede doen talrijke verkenningen in deze streek, waarbij de bewegingen van den vijand door krachtige aanvallen worden be lemmerd. De Duitschers rukken op Russisch gebied steeds over de straat wegen, want de modderige land wegen maken het vervoer van hun geschut onmogelijk. Een aanval van de Russische cava lerie tegen de Duitsche voorhoede, die van het front Andrew op marsch naar Kielce was, is met een schit terend succes bekroond. De Duitsche infanterie werd verrast en sloeg op de vlucht, door de Russische cava lerie achtervolgd. HELDER. In dank ontvangen: 29 Sept. '14. Wekelljksche bijdrage van de minder ge ëmployeerden Rijks Werf f 9.90 80 Sept. Comm. voor in zameling „880. (daaronder zyn begrepen de volgende bedragen v. Hr. Ms. schepen) van Speyk f 49.80 Noord-Brabant 87.96 Wachtschip 5.80 Vidar 0.40 Van E. T. (maandelljksch) 1.— Personeel Militaire Verple gings-Inrichting 1 Oct. '14. Collecten bij de bidstonden in de Luthersche kerk, na aftrek der onkosten A. M. Wekel. bydrage „Hadda" 2 Oct.'14. Maand, bijdrage fort „de Harssens" Personeel „de Automaat" De Penningmeester, W. BIERSTEKER, Loodsgracht 21. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen.) 16.76 27.25s 260 1.75 29.50 2.70 Ingezonden Mededeellng. De kleinste onvoorzichtigheid kan de ernstigste gevolgen hebben. Gij weet dat en toch: speelt gy zelf niet met vuur? Als gij hoest, kucht, fluimt, dikwijls niest of ajs g(j licht vorkou den zyt, denkt gij dan nietdlkwyls: „O, het is niets, het zal vanzelf wel overgaan." Is dat niet met vuur spelen? GD weet toch dat een lichte boost tot een ernstige borstkwaal kan lolden, dat de gevolgen van een gewone ver koudheid verschrikkelijk kunnen zijn, indien zy door verwaarloozing in een longontsteking ontaardt. Velon die bedachtzaam en nauwgezet zijn in allerlei zaken, zijn onnadenkend en lichtzinnig als het hun eigen gezond heid betreft. Het is Uw plicht, tegen over U zeiven, en allen, die U lief hebben, het minste hoestje, de ge ringste verkoudheid onmiddellijk te bestrijden met het eenigst daarvoor aangewezen middel, de beroemde Abdijsiroop. De Abdijsiroop zal niet alleen snel en grondig Uw hoesten verkoudheid genezen en zoodoende ernstige gevol gen voorkomen, maar is ook een on overtroffen geneesmiddel tegen slijm en kinkhoest, asthma, bronchitis, influenza, en vele andere borst-, keel- en longaandoeningen. De Abdijsiroop sterkt borst, keel en longen, zuivert ze snol, pijnloos en onschadelijk van verouderde en ontsteking veroorza kende slijm, verjaagt benauwdheden, verdrijft Uw hoest, herstelt daardoor Uw nachtrust en eetlust. Met den dag zult gij U prettiger gevoelen, en weldra volkomen genezen zijn. Per flacon fl.~f2.—, en f8.50. Eischt onze handteekening: L. I. Akker, Rotterdam. Alom verkrijgbaar.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1