HEVEA Voor de Belgische vluchtelingen. Ingezonden Mededeeling. Iop RIJWIEL., RIJTUIG, .n AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea. Hoogewnd (Groningen.) Ontvangen: van Mej. E. G. K. ft. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN: Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Gel.: n.C. J.de Jong, mach, Spoorstr. 104, A'dam, NJL Wed. J. Bink, zond., Achterer. W.Z.27, ld. B. Brouwer, korp. marn, Breestr.8, R'dam, J. Haoijen, zonder, Binnenh. 42, Groningen, MrscSWXtSiS: l'.U.E. deGroot, leer. t, Dükstr. 10, Groning., Bern. A.H.A.Witsenburg-Niemoller, zonder, Hoofdgracht 28, Amsterdam, H.L. C. J. Kuiper, handlang, Oranjostr.4,A'dam, N.H. ll.Witaenbuig, bedrljfsass, Hoofdgr.77, Delft, I'.Ooudswaara, hand werktuigkundige, Jonkerstraat 56, Briolle, A.J.H.W.Luyckx, bod, Weststr. 60/61, Weert, K.C. J, Jonker, kappor, Spoorstr. 128, Alkmaar, N.H. VERTROKKEN Naam: Beroop: Van: Naar: Gel.: Wed. L. Wisaokorkai z. Koegras, 220, BasBingorliorn, N.H. H, J. do Groot, macli, Hoofdgr. 15, VllSBingen, E. Roskam, sorgt.-torpm, Basatr. 10, A'dam, J, Vcrratlle, zonder. Spoorstraat07, utrecht, P. Kloassen, ond, Kon.str. OO. Bunsclioteii, Gor. WBIRSSiSH-.'Udoi C.WUker, timmerman, Weststraat 86,Zwolle, Wud.A.C. v. d.Leeuw, z., Dijkstr. 6, den Haag, H. Bruüsman, tim., Bloemstr.26, Dordrecht, Wed. G.M. Groen,z,Californiestr. 10. ld. A.v.Popering,8.-Bchrnv.,Hoogstr.46.Medonibl., l'.0.Vonk-v. Loo, z„ Kelzerslr.14, Voorburg, (.er. Wed. T. Storm, z, P-Heinstr. 3, Amersfoort, N.H, F. 8. C. M. Wijs, Hoofd Ingen. b.d. Marine, Binnenhaven 6, Amsterdam, R.C. Burgerlijke Stand van Helder, van 1 tot en met 2 October. GETROUWD: J. Cnossen en G Beukenkamp. BEVALLEN: U. H. Bouchier- Weijens, z.E. H. van VJjnck—Danz, 1'. de Jong—Bontes, z.G. Not- Lelman-Boendermaker, z.C. T. Snijder v. Bruinsvoort, d.L. J. os Akerboom, z. OVERLEDEN: M. C. Mahieu- Misdom, 75 j.C. L. deHoogh.wed. J. A. Peeters, 81 j. Burgerlijke Stand v. Anna Paulowna, over de maand Sept. 1914. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDJacobus Mereboer en Anna Catharina Niewwenburg. GEBOREN: Louis, z. v. Francois Joliannes Carlebur en van Trijntje Schagen. Jan Cornelis, z.v. Jan Vader en van Immetje van Twuijver. Arentje, d.v. Cornelis Hoep en van Antje van den Berg. Grietje Neeltje, d.v. Maarten Slikker en vanGuurtje Ploeger, Maria Jozefina d.v. Jacobus van Went en van Maria van dei- Vlucht. OVERLEDEN: Geene. Stoomvaartberlchten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. thuisreis,vertr.298epLvan Padaug. Prins der Nederl,, uitreis, vertr. 1 Oct. van Suez, Prinses Jullana, ultr., is 1 Oct. OuoBSant gopnss. Vondel vertrok n Batavia ni Rotterdamsche Lloyd. Dell vertrok 29 Sept van Batavia naar R'dam. Goentoer arriv. 80 Sept. van R'dam naar Batavia. Gorontalo, thuisr., arriv. 30 Sept. te MarseiUv. Kediri vertrok 29 Sept. van Batavia naar R'dam. Wllls, thulsr., arriv. 2 Oct. van Java te R dam. Tabanan, tliulsr., vertrok 2 Oct van Colombo. Teruate, thuisr., pass. 1 Oct. Malta. Tambora, uitreis, pass. 1 Oct. Gibraltar. Kon. Holl. Lloyd. Rijnland arriv. 27 Sept. van A'dam teBarry. Friala, thuisr., vertr. 1 Oct van Lissabon. Tabanti*, thuisr., vertr. 1 Oct van Rlo Janelro. Auisteliand, thuisr., vertrok 1 Oct v. Santos, met 35^80 bn. koffie voor Amsterdam. Kon. West-Indische Maildienst. Jan van Nassau vertrok 30Sept van New York naar Rotterdam. Oranje Nassau arriv. 23 Sept. van Amsterdam te Paramaribo. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 2 Oct. 1914. KAAS. Kleine volvette met rijksmerk f kleine fabriokskaas f34.-, kleine boerenkaas 133.50, commissie fabrlekskaas f30.-, coinmis Mie boerenkaas f34.-, middelbare fabriokskaas f82.—, middelbare boerenkaas faz-. Aanga- voord 870 stapels, wegende 217.000 K.G. Kaashandel (kleine) matig. Alkmaar, 2 Oct. 1914. Hodon worden ter graanmarkt aangevoerd 5338 H.L. Tarwe f 9.00 a ITO.75 rogge f9.2C a fil.50, gerst winter f 0.00 a 0, id. chov. f 9.25 a f 9.76,haver Fr.!-*15.60, paardeboonen f 8.30 a f9.86, bruine boonen f18.- a f19.- citroen boonen f21.- a f23.-, duiven boonenf00.-, witto boonen f22.00 a f26.-, gele f Karweizaadfl6.25,af Rood mosterdzaad f19.26, geel id. f -.—.blauw- maanzaad f18.-. Erwtengroene f 11.-af 21.-, grauwef 18.— a f26.50, vale f 17.60 a f21.26. Hoorn, 1 Oct. 1914. KAAS. Aanvoer 223 stapels, wegende 91.416 K.G. Prijs: kleine f83.50, commissie f3260, middelbare f-.-, fabrioks f3450. Handel vlug. Beverwijk, 2 Oct 1914. Groenten. Spersieboonen (enkol) f 10-12, idem (dubbel) f8-10, snijboonen 110-12 per 100 K.G., bloemkool f 10-12, groene kool f 2-3 per 100, st, andijvie f 150-2., salade f 0.80-150 p.lOOkr., wortelen T7-10 per 100 bos, appelen (zuur) f2.- -2.60, ld. (zoet) f2.-2.50, peren fl.76-K60p.ni, knolselderij f 3- per 100 bos: uien f0.00-0.- per zak; duinaardappelen f3—8.28 per H.L- Haven te Nieuwediep. Vertrokken s.s. „Amulet" van NewcasUo naar Horlingen. Vertrokken s.s. „Meranl" van Londen naar Harlingen. VISSCHERIJBERICHTEN. stortachol f".- a f10.- per mand, 1 tot4mand kleine schol X2.64& 4.- per mapd, 1 mand Bchnr 13.-. 2 Oct. Aangebracht door 16 Korders: 2 tot 10 stuks tong fö.80 per stuk, 6 tot 40 stuks middel ton* 1030 ii <a40 per stuk, 10 tot 80 stuks kleine tong; 0.16 per stuk, 1 tot„2mandstortBcliol f6.- k ra— per mand, 1 tot 2 mand kleine schol fï.- k fï.— per mand, 1 mand schar f8.-. Tijdstippen van verzanding dar Brievenmalen. Naar Oost-Indie V srzondl ngs weg. Datum der Tljdst-der Per: bezorging. o/h Póstk. isepust vla Amsterdam 9 en '28 Oct. 6.66'aav. zeepont vla Rotterdam Naar Atjeh en onderhoorighodon en de Oostkust van Suraatra: over Engeland jelke'n Diusd. 6.65 'sav, PLAATSELIJK NIEUWS. Noordzeeschouwspel. We stonden Donderdagmorgen in gedrongen tusschen honderden meu- schen die den Zeedijk hadden bestormd en met volle attentie staarden naar de reede, waar schot na schot knalde uit de kanonnen van een eskader kruisers, bolderzwaar en loos, of zij wilden zeggenhet is geen méénens. Maar toen dit saluut aan de Konin gin was gebracht en Hare Majesteit op een harden bodem van krijgs- duister en grijs stond, boeide weldra een zeer bewonderenswaardig marine- schouwspel. Met de oranje-vlag hoog in top wendde de „Gelderland" den boeg naar de stralende ruimte en in een snijdenden, schietenden vaart stoomde het oorlogsschip over het Marsdiep, bijna uit 't zicht, onmiddellijk gevolgd door de „Zeeland" en „Noord-Bra bant", die in één lijn achter elkaar een beetje dartel door de kabbelende golven gleden. Heel ver van de kust verwijderd, werd gestopt en op ge lijke afstanden lagen deze drie bodems van één type stil, met een gebaar van macht en beslotenheid, alsof zij een vijandelijke vloot hier opwacht ten om haar te verslaan en het land uit doodsgevaar te redden. Opeens doemden uit het nevel achtig verschiet twee groote torpedo booten, die met de grootst mogelijke snelheid langs Texel de Noordzee iü- jakkerden, met een sliert zwarte rook uit de schoorsteenen en gewel dige waterhoozeu over den voor- stèven. De toeschouwei's stonden er be duusd van en veronderstelden dat ze best konden wedijveren met een bliksemtrein, maar hun aandacht werd intusschen afgeleid door een heele school donkere torpedobooten, die opnieuw en als 't ware uit den grond, uit hoeken en gaten te voor schijn kwamen en verbluffend vlug door de branding kerfden, in korten tijd over een ontzaglijken weg scheer den. Doch, als met een passer teekend, zwaaiden zij in 't westen plotseling rond, om nu weer in een razend-snelle jacht terug te keeren. Volle kracht en ruischend naderden zij over de diepte, nu aanstonds door elkaar, naar links en rechts ploegend met de scherpe voorplecht in de golven, zoodat het witte schuim, tintelen en fonkelend in het zonne licht, naar alle kanten spatte. Zóó woest ontstuimig en dapper en prachtig ging het toe, dat velen stonden te halsrekken om beter de verbazende en handige bewegingen, de spannende momenten, de mooie, prikkelende spurt vol welbehagen te kunnen waarnemen. Soms passeerden de torpedobooten elkaar rakelings en werd het een dolle, angstige warreling van kleine zwarte monsters, die onvermoeid en duivelachtig heen CTi weer vlogen. Een oogenblik was het een woelend, woekerend gescharrel van lange, smalle torpedobooten - niets dan torpedobooten, die onophoudelijk en onbevreesd' kort bij elkander snorden, hard, zoo hard als het maar kon, precies of een goedgeslaagde proef tocht van hun respectvolle gang afhing. Naast ons stonden een paar zee robben in hun sla-olie-gele storm- jassen en ze zeiden eenparig: dat de booten het fijn deden. Maar onder een troepje vrouwen, belangstellend present, met kijkers voor 't bloote oog, waarbij wier man nen .daar aan boord warpn, werd ernstig, min of meer bezorgd ge babbeld over dat wilde spel op de Noordzee. „Menschen", zei een grootmoeder uit hun midden; „het is een erg aardig gezicht, maar ik vind dat ze wel wat gevaarlyk doen één on gelukje en 't is gedaan met de een of ander m*n schoonzoon zit er ook op, die staat nou voor een vuur als de hel en die heeft wel eens ge zegd dat de wanden zoo dun zijn als papier npu moeten ze eens ram men als een baksteen naar beneden en het volk komt om, want in de paniek' moet je niet te veel op redding hopen.'' Ze zweeg en met den zakdoek in de rechterhand geknepen tot prop keek ze weer scherp uit, want een paar onderzee-booten lieten zich schielijk zakken en kwamen een eind verder weer boven uit de kolken, waar ze druipend en glimmend en hevig brommend bleven liggen, tot dat de Koningin voorbij kwam met de „Gelderland", met de „Noord- Brabant", met de „Zeeland", met een zwerm torpedobooten, om naar 't westen koers te zetten, den nevel in, waar de heele vloot spoedig uit het oog verdween. Kerkconcert de Nieuwe Kerk, op Zondag 4 October, 'snam. te 3A uur, te geven doormejuffrouw J. Metselaar, den heer Dibbetz, Viool; den heer Bakker, Orgel. Programma 1. Fantasie Qber ,.Eine resto Burg ist unster Golf' (Orgel) W. Scliutze. 2. a. Bede (Zang)A.. Pomper. b. Moedertroost F. J. v. d. Heijden. 3. a. Madrigale (Viool) A. Simonotti- b. LarghettoG. F. Handel. a. Ons Vaderland (Zang) R. Holl. b. BedeVolkslied. 6. Andante (Orgol)Lefébure Wily. s (Viool' 6- Le dóluge (Viool) C. Saint-Saons. Toegang vrjj 1 Voor de Militairen. Donderdagavond was voor de wees kinderen en de manschappen in het Algemeen Weeshuis een gezellige avond gearrangeerd. De landweer-luitenant der artillerie Sikkens zou eenige goochelstukjes laten zien, terwijl de dames A. Vos en Smit, en een soldaat wiens naam ons niet bekend is, voor de muziek zorgden. Nadat het Wilholmus staande aan gehoord en mede gezongen was, werd de „Luitenant-goochelaar" door den Kapitein-Adjudant Enters geintrodu- ceerd. Deze gaf nu, afwisselend met de muziek eenige verbluffende goo chelstukjes te zien, die èn bij de èn bij de manschappen een flink applaus verwierven. Met de handigheid van een beroeps- joochelaar liet de Luitenant Sikkens iet een verdwijnen en het ander te voorschijn komen. Vooral de kom mol gort, die zich, door een tweede kom op te zetten, verdubbelde, een ideaal voor de huisvrouwen indezen tijd en daarna in water veran derde, verwierf daverend applaus. E feneens was het met met het biljet van f 10. dat uit oen zakdoek ver dween en uit een citroen, die open gesneden moest worden, te voorschijn kwam. Nog dient vermeld dat door eenige officieren en een adjudant-onderoff. er voor gezorgd was dat den man schappen en den weezen eenige ver- verschingen en versnaperingen kon den worden uitgereikt. Alles te zamen genomen was het een zeer gezellige avond, waarop het doel de manschappen eenige af leiding te bezorgen - zeker" werd bereikt. Blijkens een bij het departement van marine ingekomen bericht is Hr. Ms. pantserschip Kortenaer, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee L. P. W. van der Wal, 1 dezer van Curaqao vertrokken ter aanvaar ding van de terugreis naar Nederland met eerste bestemming naar Bermu da. Wij vernemen, dat hier ter stede van wege het Leger des Heils' een belangrijke samenkost gehou den zal worden, die wij gaarne on der de aandacht van de lezers van ons blad willen brengen. Adjudant Bruijns, vertegenwoordi ger van hot Hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam, zal op zijn reis door Nederland alhier twee hoogst interessante Lichtbeel- densamenkoinstcn houden, 's uiid. 5 uur voor kinderen, en 's avonds 8 uur voor volwassenen. In deze meetings zullen o.a. vertoond wor den zeer fijn gekleurde platen ter illustratie van boeiende geschiedenis sen, die door den Adjudant op pak kende wijze verteld worden, terwijl ook bij enkele Zangnummers toe passelijke platen vertoond zullen worden Het vergaan van do „Empress of Ireland" zal ook door een serie pla ten aanschouwelijk voorgestel wor den. De toegang tot de kindersamen- kotnst is slechts 3 cents, geleiders 5 centtot de samenkomst voor vol wassenen 10 cents. Kaarten voor de avondsamehkorast kunnen reeds van te voren aan de afdeeling van het Leger des Heils gekocht worden. Nadere bizonderhedeh geeft de ad vertentie in dit nummer, Als een verblijdend teeken van ingenomenheid, kunnen wij mede- deeleu, dat voor de te houden cur sussen voor laud en tuinbouw ten dienste der militaren in mobilisatie in de stelling Helder, zich hebben aangemeld 5S7 deelnemers. Deze cur sussen zullen gehouden worden, des Woensdag, en Zaterdags, dos avonds van 6 tot 8 uur in lokaleu door het gemeente bestuur van Helder daar voor aangewezen. De juiste datums worden zoo spoedig als mogelijk is aan de deelnemers bekend gemaakt. Bedriegerij. Hier ter plaatse wordt door eenige lieden papier te koop aangeboden onder voorwendsel, dat'deze koopwaar hun door het steuncomité geschonken zou zijn. 'fels een list om maar veel van de hand te doen. Bedoelde lieden 'zijn bij het bestuur niet bekend, zoo dat men voor deze praktijken, die wel eens door andere gevolgd konden worden, gewaarschuwd is. BINNENLAND. Officieren-Machinisten. Het ligt in het voornemen van den minister van marine, ora wanneer de tegenwoornige adspirantmachinisten bij de voorgestelde 5-jarige opleiding in 1917 tot officier-machinist der 3de klasse worden aangesteld, de alsdan aanwezige machinisten," wanneer zij daarvoor in aanmerking komen, mede tot dien rang te bevorderen. Hierbij wordt gerekend, dat de aanwezige hoofdmachiuisteu tot officier-machi nist der 2de klasse zijn of worden bevorderd. Het te Wielingen gevonden lijk is door den Vader herkend als dat van C. Cornelissen, oud 36 jaar, ge boren te Hellevoetsluis, 2e stuurman op de „Automaat", welk schip bij der. storm van 17 Sept. is vergaan voor de Nieuwe Waterweg. IJmuiden, 2 October. Aan de scheepvaartbeweging is het zeer wel te merken- dat er oorlog is. In de afgeloopen maand kwamen hier 101 stoomschepen en 1 zeilschip binnen, tegenover ongeveer het dub bele aantal in gelijke maand van het vorig jaar. Vanaf 1 Januari kwamen 1669 stoom- en 31 zeilschepen binnen tegen 1805 stoom- en 17 zeilschepen in het jaar 19 IS. Tarwebloem-schaarschte. De bestuursleden van de Neder- landsche Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf deheeren mr. S. J. Blaupot ten Cate en H.R. Hetzel hebben Donderdag het volgen de meegedeeld: De bakkerij verkeert thans in groote moeilijkhedende reden hiervan is, dat ongeveer nergens meer tarwe bloem te koop is: bijna alle leveranties hebben opgehouden, terwijl de bakkers hoegenaamd niet weten, wanneer er weer tarwebloem zal komen. Wel is dezer dagen een hoeveelheid tarwe met het stoomschip „Rijndam" uit Amerika aangekomen, welke voldoen- is, om eenige dagen in de behoeften te voorzien, maar voorzoover hun bekend was, is deze nog niet ge distribueerd. In elk geval was het volgens hen zeker, dat van deze tarwe uit de „Rijndam" uitsluitend tarwemeel (d. i. z. g. kropmeel,on- gebuild) zal worden gemalen. De bakkers zitten ermee en weten niet, waar zij thans aan toe zijnverschil lenden hebben nog maar voor betrek kelijk zeer korten tijd bloem. Voor het maken van wittebrood, beschuit, enz. is tarwebloem noodzakelijk. En ook het z. g. noodbrood (dat o. a. in Den Haag verkrijgbaar is gesteld) kan zonder toevoeging van tarwe bloem niet behoorlijk worden ge maakt, aangezien het anders onvol doende rijst. De eene bakkerij heeft nog wat meerbloem in voorraad dan de andere, zoodat binnen korten tijd wellicht enkele bakkerijen niet langer witte brood, beschuit, enz. zullen kunnen bakken, en andere het nog een tijdje zullen kunnen volhouden. Verschil lende bakkers hebben zich gehouden aan de aanbeveling der regeering om niet langer dan voor een of twee weken meel in te slaan, maar andere bakkerijen (waaronder enkele coöpe raties) hebben, naaiJüe heeren meen den te weten, waarschijnlijk nog wel voor langer tijd bloem in voorraad; sommige bakkers daarentegen hebben nog slechts bloem voor enkele dagen. Kunnen nu de te dien aanzien in gunstiger positie verkeerende bakke rijen blijven doorwerken, dan kan het gevolg daarvan zijn, dat de andere bakkerijen hun klanten ver liezen. Vandaar groote zenuwachtigheid onder dc bakkers, tengevolge van de onzekerheid, waarin zij verkeer en. Wel hadden de heeren vernomen dat 48.000 ton tarwe zeilende zijn, maar in elk geval komt die hoeveel heid naar hun berekening te laat aan. De heeren betreuren het zeer, dat de meelfabrikanten uit de ingevoerde tarwe alleen kropmeel mogen maken. De reden van dien maatregel is, dat op die wijze van de tarwe 30 pro cent meer meol komt dan wanneer er tarwebloem van gemaakt wordt. Die 30 procent afval wordt meest voor veevoeder gebezigd. Naar aanleiding van deze mede- deelingen heeft het Rijksbureau voor distributie van graan en meel de volgende inlichtingen verstrekt: Het is juist, dat er 48.000 ton tarwe uit Amerika zeilende zijn maar een groot gedeelte daaivan is te Plymouth vastgehouden, omdat onderzocht moest worden, of zich in de schepen, waarin die tarwe ge laden is, ook conditioneele contra bande bevond. Met' de „Rijndam" zijn slechts 5000 ton tarwe aangevoerd. Omdat de regeering niet wist, wanneer de andere booten met tarwe, die te Plymouth vastgehouden zijn, zouden worden losgelaten, achtte zij zich niet gerechtvaardigd, van die 5000 ton 30 procent als veevoeder te laten dienen. Vandaar dat,naar gehoopt wordt als zeer tijdelijke maatregel, van die tarwe alleen meel en geen bloem mag worden gemalen. Zoodra echter de nieuwe booten met tarwe zullen zijn aangekomen, zal de minis ter ernstig in overweging nemen, daarvan ook bloem te laten malen. De Loudensche berichtgever van het „Hbld." seint: Ik verneem, dat de Britsche regee ring heeft, toegezegd voortaan geen Nederlandsche schepen meer te zul len aanhouden, die ladingen aan boord hebben van voedingsmiddelen, waar van de Nedcrlandsche regeering den uitvoer uit Nederland heeft verboden. Dat toont, dat de Britsche regeering volkomen overtuigd is, dat Nederland alles doet om zijn neutraliteit in gezonden zin te handhaven, hetgeen uil de Nederlandsche uitvoerstatis- tieken blijkt. Schepen, die graan ver voeren, zullen echter aangehouden worden, indien ze tevens contrabande bevatten, zooals in hot bijzonder koper en rubber. De „Rotterdam". I-Iet stoonjschip „Rotterdam" van de Holland-Amerika-lljn, dat reeds sinds 22 September te Plymouth ligt, moet aldaar het koper lossen, het geen neerkomt op een algeheele los sing, wijl het koper geheel onderaan is gestuwd. De gezant le Londen, jhr. De Ma- rees van Swinderen, is te Rotterdam gekomen om overleg te plegen over het oponthoud, dat de Nederlandsche schepen oudervinden. (Hdbl.) Het opzettelijk beleedigen van het hoofd van een bevrionden staat. Wegens dit misdrijf moest den heer S. W. Coltof, redacteur van „De Nederlandsche Financier, Dagelijksche Beurscourant" voor de vierde kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht staan'. De beklaagde liet verstek gaan en de officier van justitie las de dag vaarding dermate onduidelijk voor, dat niet te volgen was, waaruit de beleediging heeft bestaan. Alleen hoorden wij, dat de beleeding was gepleegd- in een artikel, verschenen in „De Nederlandsche Financier" en den Keizer van Duitschland was aangedaan. In verband met de tijdsomstandig heden en omdat een gedeelte van het Rijk in staat van oorlog en beleg verkeert en omdat het' 't hoofd van een be vrienden Staat geldt, gelastte de Rechtbank de behandeling der zaak met gesloten deuren. Het O. M., mr. baron van Lains- weerde, eischte drie maanden gevan genisstraf tegen den niet verschenen beklaagde. Hbld. Inkwartiering. B(j Kon. besluit is bepaald, dat alle inkwartieringen met of zonder voe ding gedurende het tijdvak, dat het leger op voet van oorlog verkeert, geschieden voor rijksrekening zonder dat de ingekwartierden deswege aan eenige korting zijn onderworpen, met dien verstande, dat officieren en in rang daarmede gelijk gestelde per sonen, met voeding ingekwartierd zijnde, voor hun voeding het daar voor vastgestelde bedrag aan den kwartiergever hebben te betalen. Het tijdschrift „Wereldwee" is gisteren door de militaire overheid verboden wegens daarin voorkomen de platen die niet strookten met het bewaren van de Neutraliteit. Een ontvlucht krijgsgevangene verdronken. Het Woensdag uit de Haringvliet te Rotterdam opgehaalde lijk is door een ambtenaar van het Belgisch con sulaat herkend als Daniël Quantier, uit Brussel, zijnde een der drie te Winschoten aangehouden en naar Den Haag en Rotterdam doorgezonden, uit Duitschland ontvluchtte krijgsge vangenen. Zijn twee kameraden wa ren te Rotterdam in een hotel onder gebracht. Hij was alleen gaan wan delen en in het water geraakt. Torenbrand te Hilversum. Tengevolge van werkzaamheden van loodgieters, is gistermiddag te half één brand ontstaan in den hoogen toren der R.-K. St. Vituskerk aan de Emmastraat te Hilversum. Het vuur woedde met buitenge wone snelheid en deelde zich tot aan den nok van den 98 M. hoogen toren aan alle gebinten mede. De brandweer was spoedig ter plaatse en begon met veel Ijver het uit deu aard zeer moeilijke blus- schingswerk. Door krachtdadig optreden wist de brandweer het gebouw to behou den. De pinakel, d. i. het ornament, dat liet torentje boven de wijzer plaat kroont, werd door middel van een touw er afgerukt, welke operatie het blusschingswerk vergemakke lijkte. Te ongeveer half 2 was men het vuur meester. De toren werd in 1905 naar plannen van dr. Cuijpers ge bouwd. De aangerichte schade valt nogal mede. SPORT. Voetbal. Voor a.s. Zondag heeft H.F.C. weel een Amsterdamsche combinatie uit- genoodigd, waarin verschillende 2e klasse spelers zullen uitkomen. Het elftal van H.F.C, ziet er als volgt uit: Riemerta. P. Koorn. Meerburg. Bak. Ten Heikel. Kikkert. .l.v.d.Pol. Taylor. GemDros. Kiljan. Dorlfeu. Zooals men ziet doet Kiljan dezen keer weer mee, terwijl de bekende back en captain van de Texelsche Sportclub dit jaar voor de H.F.C. zal uitkomen. Heijting is door dienst verhinderd. Zondag a. s. speelt H.B.S. I op het terrein Bolweg, tegen Holland I uit Alkmaar, 3e kl. N.V.B. De „Karlsruhe". Volgens een officieel bericht heeft de Duitsche kruiser „Karlsruhe" in den Atlantischen Oceaan zeven Engel- schepen in den grond geboord. De „Karlsruhe" is een kloine kruiser van 5000 ton, in 1912 gebouwd, en loopt ongeveer 28'knoopen. Gijzelaars. In verband met de vernieling van den spoorweg tusschen Lovenjoulen Vertrijkh door de Belgen, hebben de Duitschers in Verviers, Luik, Leuven en Brussel gijzelaars gemaakt, die doodgeschoten zullen worden bij een vernieuwde poging om de spoorlijn te vernielen. Bij proclamatie wordt dit medegedeeld in de gemeenten langs die lijn tusschen Verviers en de Fransche grens. Burgemeester Max wordt nog steeds gevangen gehouden. Belgische vluchtelingen. Te Rotterdam worden per scheeps gelegenheid 20.000 Belgische gezinnen en voorts nog 2500 kinderen met ge leiders, allen vluchtelingen uit Ant werpen. Zij zullen voorloopig worden ondergebracht in de loodsen van de Holland-Amerika-lijn en later naar vluchtelingenkampen worden ge zonden. Het vprvoer der vluchtelingen ge schiedt met Rijnschepen. Naar wij vernemen is de Neder landsche regeering met het vervoer van de vluchtelingen op de hoogte Laatste berichten. Belgische vluchtelingen. Roosendaal, 2 Oct. Duizenden en duizenden bewoners van Antwerpen hebben de laatste dagen de stad hunner inwoning verlaten om elders een veiliger, heenkomen te zoeken. Tegenover den geweldigen stroom vluchtelingen heeft het militaire commando van de stad zelfs gemeend een oogenblik te moeten afwijken van de oorspronkelijk gemaakte be palingen en zoo kwamen heden te Esschen, met welke plaats naar men weet van en naar Antwerpen de spoorwegverbinding verbroken was, drie lange treinen met vluchtelingen aan. Gewoonlijk ging de laatste dagen een groot gedeelte van die vluchte lingen naar Holland. Waren de men schen zonder bestaansmiddelen, dan zorgde de juffrouw voor het stations- werk, thans agente van het comité voor Belgische vluchtelingen, dat zij verder konden. Hun werd dun reis gelegenheid verstrekt en een kaartje met het adres van het comité te Breda. Heden Vrijdag werd echter naar Esschen getelegrafeerd om de vluch telingen althans voorloopig zooveel mogelijk in Esschen te houden. Het aantal vluchtelingen, dat dientenge volge in het kleine Belgische grens dorp Esschen bijeen was, wordt ge schat op 5000. Voor zoover de men schen geen onderdak konden vinden, werden zij gehuisvest in de groote quarantaine loodsen, welke in ge wone gevallen dienst doen ter obser vatie van het vee dat uit Holland België wordt binnen gevoerd. Getracht wordt de vluchtelingen te bewegen weder naar hunne haardsteden te keeren; velen geven er echter do voorkeur aan om zich 't zij in Enge land, 't zij in Holland aan ligt oogen- blikkelijk gevaar te onttrekken. Dat de vlucht niet altijd even kalm en geregeld gaat, laat zich denkeu. Vele vaders en moeders komen hier in Roosendaal nog infor- meeren of men ook iets weet van hunne kinderen) broers, ouders enz. Aan het station is zelfs systeem ge bracht in den opsporingsdienst. Aan het station is een groote lijst opge hangen van menschen, die hun bloed verwanten zoeken en een andere lijst van vrouwen en kinderen op deze wijze kenbaar maken, dat zij terecht zijn en daar en daar te vinden. En in België zelf mengen zich nog te midden dier vluchtelingen de anderen, die niets meer van hun zoons hebben gehoord die onder dienst zijn, die moedeloos zoeken links en rechts. Optimisme bij de bondgenooten In verband met den zich wijzigen den toestand wordt de -stemming in Frankrijk meer en meer optimistisch. Dit is zoo sterk dat onder de Fransche en Engelsche soldaten het denkbeeld reeds levendig wordt: „Nous irons a Berlin". Al het mogelijke wordt dan ook gedaan, zij 't dan al niet dit uiterste, dan toch een definitief succes te behalen. Vooral de Engelschen doen hiertoe de uiterste pogingen. Zij brengen tal van vreemde troepen naar Europa. In Calais zijn Cauadeezen ontscheept, in Orléans werd bij pro clamatie de aankomst van Hindoes aangekondigd (die dus waarschijnlijk in Marseille zullen debarkeeren). In Frankrijk zelf heb ik Senegaleezen gezien en in Zuid-België Algerijnen. Het doel van het in den strijd brengen dezer niets ontziende en fanatieke koloniale troepen zou dan zijn om, telkens op het critieke moment, de Duitschers te demora liseeren. Bazel, 2 October. (Wolff-bureau.) De Italiaansche consul, die juist van een reis naar Rome teruggekeerd is, geeft als zijn indruk te kennen, dat aan een algeraeene mobilisatie in Italië niet te denken is. Ook de volks stemming is absoluut niet oorlogs zuchtig. Overal is het werk van den vrede in vollen gang, om de talrijke emigranten bezigheid te verschaffen. De oogst is voortreffelijk uitgeval len. iets terugtrekken ten Noorden en ten Oosten van de stad. Ten noorden van de Somme zijn e opgerukt tot 'voorbij Albert. Te Roy en Lassigny heeft de vijand een hevige aanval ondernomen, die op onzen krachtigen tegenstand stuitte. In dé omstreken van St. Mihiel zijn op den linker Maasoever geen Duitschers meer. Petrograd, 3 Oct. Sedert het uit; breken van den oorlog heeft de Rus sische vloot 73 Duitsche en 13 Oos- tenrijksche koopvaardijschepen opge bracht. Rome, 3 Oct. De Weensche bladen publiceeron een mededeeling, waarin het publiek gewaarschuwd wordt, bepaalde gedeelten van het district Weenen te betreden. Het betreft voor zorgsmaatregelen, die volgens do militaire-autoriteiten slechts van elementairen aard zouden zijn, doch die de bevolking met schrik vervullen. In Weenen zijn de meest angstwok- kende geruchten in omloop. Parijs, via Londen, 2 Oct. (Reuter), Het offlcieele communiqué van heden middag drie uur meldt: Op onzen linkervleugel wordt zeer hevig gevochten, in het bijzonder in de streek van Roye, waar de Duit schers aanzienlijke troepenmachten schijnen geconcentreerd te hebben. De strijd breidt zich meer en meer in noordelijke richting uit. Het veclitsfront heeft thans de streek ten Zuiden van Atrecht (Arras) bereikt. De Duitschers hebben beproefd over de Maas bij St. Mihiel een brug te slaan, die echter hedennacht vernield is. In Woeuvre blijft ons offensief langzaam terrein winnen, in het bij zonder in de streek tusschen Agre- mont en St. Mihiel. Londen, 2 Oct. (Reuter). Een nieu we pagina der geschiedenis is ge opend met de ontscheping van het Indische keurleger te Marseille. Het was een schitterend schouwspel de vorsten, Shiks, Gourchha's, Puncha- bis en Baluchies met hun turbans, versierd met juweelen, en gezeten op prachtige paarden langs de beroem de Cannebièie te zien passeeren. De vensters, balkons en daken zagen zwart van de menschen. De troepen werden met bloemen be strooid. Do menigte spelde bloemen op de tunika's der Indiërs. Londen, 2 Oct. (Reuter.) De recru- teeriog in Wales wordt zoo actief voortgezet, dat minister Lloyd George daar weldra de 50.0(10 vrijwilligers, die hij gevraagd heefl, bij elkaar zal hebben. Engelsche mijnen in de Noordzee. Londen, 2 Oct. (Reuter). De En gelsche admiraliteit deelt mede, dat de Duitsche tactiek van ondorzecsche mijnen gecombineerd mot do activiteit der Duitsche onderzeebooten het nemen van dergelijke tegenmaat regelen uit militair oogpunt nood zakelijk maakt. De Engelsche regeering heeft dien tengevolge machtiging gegeven tot het leggen van onderzeesche mijnen op verschillende plaatsen en een systeem van een mijnenveld is inge voerd en zal op groote schaal worden uitgebreid. Ten einde de gevaren voor neutrale schepen te verminderen deelt de admiraiiteit mede, dat het voortaan voor elk vaartuig gevaarlijk is de ruimte te passeeren begrepen tus schen 51 gr. 15' en 51 gr. 40' noor derbreedte en 1 gr. 35' en 3 gr. oosterlengte. In herinnering wordt gebracht, dat de zuidelijke grens van het Duitsche mijnenveld ligt op 52° NB. Ofschoon deze grenzen wat men noemen kan de gevaarlijke zone vormen, mag men er niet uit afleiden dat de scheep vaart veilig is in het geheele zuide lijk deel van de Noordzee. Aan Engelsche schepen is instructie ge geven om alle schepen, die in ooste lijke richting varen, te waarschuwen. Hieruit blijkt, dat de Engelsche regeering den toegang van uit de Noordzee tot het Engelsche Kanaal door zeemynen zal ver sperren. Londen, 2 October. Volgens een Reuter-telegram uit Rome, dd. 2 Oct., wordt volgens berichten uit het Rus sische hoofdkwartier Przmysl van alle kanten aangevallen. Twee forten zijn reeds genomen, van waaruit men de Oostenrijksche batterijen bestrijken kan. Men hoopt Przmysl in te nemen vóór de aankomst van de Duitsch - Oostenrijksche versterkingen Berlijn, 3 October. Het Duitsche hoofdkwartier meldt: Gistermiddag zijn voor Antwerpen het fort Wavre St. Cathérine en de redoute Dordt- veldt met de tussehengelegen ver sterkingen bestormd en ingenomen. Het fort Waelhem is omsingeld. Het vooruitgeschoven belangrijke weste lijke steunpunt Dendermonde is in Duitsch bezit. Telegrammen, ontvangen na 1 uur: Parijs, SOct. Het communiqué van gisterenavond 11 uur luidt: Op onzen linkervleugel ruoest een troepenafdeellng, die uit Arras optrok, Hallo Lubiin De correspondent van de „N. Rot. Ct." te Boedapest schrijft d. d. 27 September Een gewond honved-luitenant ver telde de volgende intorressaute ge schiedenis aan een medewerker van den „Pester Lloyd". „Wij waren al vier dagen en nach ten in het touw geweest. Eerst een gevecht, daarna vervolging van den vijand totdat hij versterking kreeg, toen weer een vuurgevecht; daui- tusschcn een paar maal een aanval met de bajonet, en zoo voort. Zoo doende waren wij, al vechtende, maar zonder te slapen of warm eten, on geveer 45 of 50 K.M. naar 't Noord oosten opgerukt en niet verder dan 30 K.M. van Lublin meer verwijderd, toen wij eindelijk het vooruitzicht kregen een tijd te kunnen uitrusten. Wij hadden do Russen om 11 uur 's morgens uit een klein dorp ver jaagd en tegen den middag het oord bezet. Nadat de troep een oogenblik had gerust, kreeg ik het bevel met een halve compagnie het heele ter rein tot aan onze voorposten te ver kennen. Ik stelde daartoe mijn man schappen in een zwormlijn op, die van 't dorp tot aan onze voorposten zich uitstrekte en waarbij de afstand tusschen de soldaten ongeveer 20 pas was; ik ging in 't midden, en, naar alle kanten goed uitkijkend, marcheer den wij op die wijze langzaam vooruit. Na ongeveer anderhalf uur, toen wij reeds meer dan de helft van 't terrein hadden verspied, bemerkte ik dat mijn soldaten zeer moede waren en liet daarom uitrusten. Zij gingen dan ook dadelijk op den grond liggen, en ik zelf zette mij op een boomstronk, met mijn sabel in de hand, om een oog in 't zeil te hou den. .Opeens zag ik, dat een korpo raal, die op ongeveer 400 pas van mij lag te slapen, opsprong en door allerlei gebaar mij iets wilde mede- deelen en mij ten - slotte met zijn vinger wenkte by hem te komen. Ik begreep er natuurlijk niets van, dacht eerst dat de man door do groote vermoeienis zijn verstand had verloren, maar besloot toch maar naar hem toe te gaan, Op weg zijnde, gaf hij mij door teekens te verstaan, dat ik niet mocht roepen en op mijn teenen moest loopen, hetgeen voor mij een beves tiging vau mijn vermoeden was, dat de man gek was geworden. Toen ik bij hem kwam, vertelde hij mij fluis terend, dat hij, op den grond liggend, had hoören roepen, zonder dat hij iemand zag; hij had alleen het woord hallo verstaan, was toen opgespron gen, waarna h(j niets meer hóórde en was toen weer op den grond gaan liggen, waarna hij de stem weer dui delijk had vernomen. Ik ging daarop dadelijk op den grond liggen en hoorde eveneens vrij duidelijk hallo, hallohallo Lublin en daartusschen Russische vloeken. Ik stond langzaam op en zag eenige meters verder voor my een mijt bieten met wat aarde toe gedekt, zooals hief op dit bietenveld evenals op' de aangrenzende aard appelvelden regelmatig op afstanden van ongeveer 100 meters te zien waren. Deze mijt voor mij was vlak naast een groote struik, en toen ik dat zaakje wat nauwkeurig onder zocht, bemerkte ik een kleine houten deur in een gat naast de struik, die, dat was aan geen twijfel meer onder hevig, toegang tot een ouderaardsche ruimte verschafte. Ik liet de myt omsingelen en trapte toen de deur in. Drie boeren zaten daar in een ruimte van 2 bij 2 meter ongeveer, met een veldtelefoon. Het waren twee onderofficieren van de veld- teiegraaf-afdeeling en een officier van den generalen staf, die de opdracht had, zyn chef in Lublin van alle bewegingen onzer troepen kennis te geven. Alleen door een toeval had den wij dit telefoonbureau ontdekt, want de dour en het gat in den grond waren zoo goed door de struik ver borgen, dat wij er waarschijnlijk zonder den minsten argwaan voorbij zouden zijn gemarcheerd."

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2