Steuncomité <Ie belangrijkste straat te Mar- seille marcheerden, speelden de pijpers de Marseillaise, hetgeen, zoo als te begrypen is, een reusachtig succes had. Er waren grijze veteranen, krachtig en breedgeschouderd, en lange baarde- looze jongelingen met de kinderen van vorsten. Men zag dat ze een triomphale intocht hadden. Tulbands en geweren waven ver sierd met bloemen en overal langs den weg dien de glimlachende krijgs lieden gingen klonk een salvo van toejuichingen en van de balkons wuifden zakdoeken en werden kus handen geworpen. Glimlachende krijgslieden. Dit is echter niet het juiste woord. Hun gelaat straalde en de donkere huid schitterde en de witte tanden glin sterden. De menigte langs den weg geschaard kon hen aanraken bij het passeeren en velen drongen vooruit om „les Hindoes" een warmen hand druk te geven. De „Hindoes" gaven die handdrukken vriendelijk terug, in de opwinding wel eens hun reuzen kracht vergetend en menig Marseil- laan wreef met pijnlijk gezicht zijn saamgedrukte hand.Maar allen hadden niettemin de voortreffelijkste indruk, zoowel van „les Anglais", als „les Hindoes", die Frankrijk thans binnen trokken. Bij hun aankomst in Frankrijk zond de Engelseho koning aan de koloniale en de inlandsche troepen telegrammen, waarin hij hen opwekte nieuwe luister te voegen bij de tra dities van moed en ridderlijkheid van het Indische leger. De neutraliteit van Italië. Men meldt van Duitsche zijde: De Italiaansche minister-president Salaudra heeft aan liberale afgevaar digden, die hem een in hunne ver gadering op Monte Citorio eenstem mig aangenomen motie van vertrou wen kwamen aanbieden, gezegd De regeering is zich van hare zware verantwoordelijkheid volkomen be wust, zij moet echter eischen dat men haar volkomen vrijheid Yan beweging late, want zij alleen ia in staat duidelijk te zien en te over wegen wat de politieke situatie noo- dig maakt. Om de leden van het parlement tot een dergelijk oordeel in staat te stellen, zouden staatsge heimen moeten worden geopenbaard. Met betrekking tot de slagvaardigheid van het leger gaf Salandra gerust stellende verklaringen. De Dardanellen. Volgens de offlcieuse „Tanin" hoeft de Porte besloten, de Dardanellon te sluiten, omdat de ervoor kruisende Fransche en Kngelsche vloot niet alleen alle koopvaardijschepen aan hield, maar ook Turbsche torpedo- hooten, waaraan bevolen werd dade lijk binnen de zeeöngte terug te keeren, anders zouden ze in den grond geboord worden. Toen de torpedobooten aan dit bevel voldeden, volgden de oorlogs schepen hen tot zoo vlakbij den ingang, dat de commandant van de zeeöngte onmiddellijk de geheele versperring gelastte. De „Tanin" ziet in het optreden der Franschen en Engelschen het be wijs, dat zij Turkije, ondanks zijn strikt onzijdige houding, wantrouwen en acht het 't beste, de Dardanellen den geheelen oorlog dicht te houden, teneinde de veiligheid van de hoofd stad afdoende te verzekeren. Een afkeurend oordeel. New-York, 3 Oct. De „New-York Heralg" laakt in scherpe bewoordin gen de gewoonte der Duitschers orn aan de Belgische steden oorlogsschat ting op te leggen en de burgemeesters gevangen te zetten wanneer het geld niet betaald wordt. Belgische vluchtelingen. De correspondent van de N. Rort. Crt. geeft een beschrijving van de aankomst van vluchtelingen te Es- schenHet station hier lijkt wel een landverhuizershotel. Wachtkamers en gangen zitten vol met vermoei.de menschen; zijn gevuld meteen groot aantal koffers en pakken. Zij die ons land binnenkomen zijn naar het schijnt voor het grootste deel de welgestelden. Ook vele reli- gieusen komen ons land binnen met de meisjes waarmede zij de kloosters en pensionaten verlaten hebben. Allen, dames, heeren, religieusen en kost schoolkinderen, de boeren en boerin nen, allen dragen de Belgische kokarde of een lint met de Belgische kleuren. Het stadje zit vol vluchte lingen, huizen zoowel als cafo's. Al leen op de straat is het leeg. Overal zijn de deuren gesloten, uit vrees voor een overrompeling door meerdere vluchtelingen Op bellen wordt niet meer opengedaan. Zij die dan ook eenmaal onderdak zijn, wagen zich niet meer buiten. Van hen die naar Hol land gaan wordt haastig de bagage gevisiteerd, en dan blijkt maar zeer dikwijls dat de menschen allerlei nuttelooze zaken hebben nomen, en het noodzakelijkste en kostbaarste hebben achtergelaten. En steeds weer komen nieuwe groepen vluchtelingen aan in karren, wagens, etc. Een groot deel van deze vluchtelingen wordt doorgevoerd naar Rotterdam en verder. MARKTBERICHTEN. Furmsrond, O October 1914. 28 stapels Fabriekswaas per GO K.G. f 126 Booronkaas 60 f 1 Commissie 60 f i 1 Middelbare 60 r S 1064 K.ö. Bolor per K.G. f 1.60 4 f 944 Runderon: G36 vette per K.G. f O.GS I 306 melke en gelde f 14a- f S 8T Stieren f 000. - T (X 32 Paarden f 000.- f CK 106 vette Kalveren per K.G. f 0.00 I' 3B5 nuchtere ld. per stuk f 10.— f S 701 vette Varkens per K.G. f 0.00 f 31 magere ld. per stuk f 15.- 1 248 Biggen per stuk f 4.- r 1 8823 Schapen f 21.- n f 5 - Overhouders f 0.— f C - Lammeren f 18.- f 1 147 Ganzen f 4.G0 1' - Kalkoenën r 0.- t - Zwanen f 0.- f - Kipeieren por 100 stuks f 0.76 f - Eendeieren „100 f 0.- X - Klovltaeieren per stuk f 0.- f 900 zak Appelen f 1.- f 1200 zak Peren f 1.60 f Melke- en golkokoekm handel mat kalveren ld. stug; nuchtere kalveren vette varkens ld. vlug; magere varkens biggen ld. stug; schapen ld. matig. vette L vlug; Alkmaar, 3 Ooi. 1914, f20,-, 425 inaeoró schapen flD.- it f31,'- i lammeren f 00 a f 00, 14 magere varkens 18,- a f24,-, 184 biggen (6,00a f 10,—11 bokken i geiten f3,- a f8,—0 kleine bokjes fO.Oü t'0.00, boter por huif K.G. hoogste j>ri|9 f0,82», mlddelpr(js f 0.76, laagste prijs f 0,05, aangevoerd 6228 kop, kipeleren t".- a f7,50 per 100. Alkmaar, 5 OcL 1914. Aangevoerd 25 koeien en ossen f SWO,- a f290,- 84 vette kalveren f40 a f96,—. per K.G. f0,76 a f0,86, -36 nucht. idem f8.- a f22,-, 986 vette hapen f25j- a f83,75, 625 vette varkens f0,46 fO.oO per K.G., 4 magere id. fin a f38. - Hoorn, 2 Oct. 1914. Hoorn, 3 Oc.t. 1914. Tarwe f9,- a fll,-,gorstf8,00a f 10,—haver f5,60 afO,—groonocrwten f16,— al8,-, vale ld. f21.- a f24,-, grauwe id. f22.- a f24,—, br. boon. f 14a f 16.50, karwoiz. f 16af 16,75, mosterdz. f19 a f20,75,9 koeien r 180 a r2G0, 774 schapen f 21,00 - f31,-, 0 lammeren f af-,-, 0 kalvn- _n fOO,— a f00,-, 0 zeugen 1'-,- a f-.-, 135 biggen f6,-. a f 11,—5 paarden l'120,- a f360.—, kipoioron f0,75 a f7.25, 3410 kop boter 70 a 80 et. per kop. Beverwijk, 5 Oct. 1914. Groenton. Sporsieboonen (enkel) f 18-16, idem (dubbel) f 12—14, snijboonen 18-12 per 100 K.G., bloemkool f 8-12, groene kool f2-3 por 100 st., andijvie fL60-2, salade f0.60-0.80p. 100 fcr, wortelen f6-7 por 100bos, appelen (zuur) f260 -3.00,id. (zoet) 12.-220, peren f 1.60-2.00 p.m., knolselderij f2.— per 100 bos; uien f 1.50-1.00 per zak: duinaardappolen f8.-8.25 per H.L. koeien, le kw. 77 a 82 ct., 2e kw. 72a76ct., 8e kw.63a69ct.; 198 melk en kalfkooion f200 a f360, 000 vette kalvoron, le kw. f0.00 a 0.00,2o kw. f0.00, 8o kw. f0.00 por K.G.; 35 nuchtere kal- f8 a f 14 por stuk, 38 schapen f22 a f28 ..i. „nnipor stuk. stuk. OÓOlammoron fOO.- aft.. votte varkons, Hollandsclie lo kwaliteit a 60 ct., 2o on 3e kw. 56 a 68 ct. per K.G. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooat-Indiö: Verzondingswog. Datum der Tijdshder ter post- laat. busl. bezorging. a/hPoslk. Naar Atjeh en ondorhoorighodon en de Oostkust van Sumatra ovor Engeland lolken Dinsd. 3.40 's l). Naar Guyana (Suriname): zeepost vla Amstordam 8 et) 22 Oct. 6.5ó's;tv. mail vla Queenstown i 12 en 20 i 3.40's n. mail via Southampton 5 en 10 i 3,40 's n. (alleen op verl d.afz.) Naar Curagao, Bonaire en Aruba: zeepost via Amsterdam 8en220ct. I 666 'sav. mail via Southampton I eiken Maan of Queenstown dagenlWnd. 3.40 's n. Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: mali via Engeland in 22 Oct. inlBOct. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie en Transvaal "eiken Vrijdag, 3.40 'snamiddags. MARINE EN LEGER. machinisten In bewerking, waarop een eroote plaats wordt Ingeruimd aan liet werktuig kundig teekenen, ook gedurende den lijd, dien die auspiranten later gedurende een Jaar b(j het Kon. Instituut voor de Marine zullen door brengen. De kapitein-luitenant ter zee C. L. van Buuron is eervol ontheven van z.ün lijdelijke functie van le ofticler aan boord van Hr. Ms. in8tructleBchlp „Van Galen" on weer opgotrodon als direcleur van du kweekschool voor zeevaart to Lelden. BU 'besch. van den Minister van Marine Is de off. mach. 2e kl. W. G. Jansen mei 8 dezer gopl. te Rotterdam. Bij Kon. besluit is aan M. D. van Di|k, op verzoek, met 1 Nov. eervol ontslag vc-rleend als leeraar band- on rechtlijnig teekenen Kon. Inst. voor de Marine. Stoomvaartberlchten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Biouw arrl v. 3 Oct. v. Java, 1. v. Londen, te A'dam. Oranje, thuisreis, passeerde 3 Oct. G ra vosend. ita, thuisreis, vertrok 3 Oct. van Pudang. Booton, thuisrois, vortr.29Sept. v. Kolisinchang. Koningin Emma, thuisreis, pass. 2 Oct, Purim. Boere, thuisrois, arriveerde 8 Oct, to Suoz. Vondel, thuisreis, vertrok 3 Oct, van Singapore. Kembrandt, thuisreis, pass. 4 Oct. Finisterre. Rotterdamsche Lloyd. Deli, thuisreis, vertrok 2 Oct. van Padang. Soerakarta, thuisrois, vertrok 2Oct. van Malta. Kawi vertrok 4 Oct. van R'dam naar Batavia. Arakan, uitreiB, passeerde 8 OcL Perlm. Bogor, thuisreis, vertrok 8 Oct. van Tellichorry. Djocja vertrok 3 OcL van Colombo naar Padang. Insulinde, thuisreis, vertrok 4 OcL v. Port-Sald. Kediri, thuisreis, vertrok 4 OcL van i'adnng. Ophir, uitreis, vertrok 3 OcL van Colombo. Ternate, thuisrois, passeerde5 Oct. Gibraltar. Kon. Holl. Lloyd. Gooiland vortr. 8 Oct. v.Buonos-Ayresn. A'dam. Eemland, uitreis, is 2 Oct. Madera gepassoerd. Zeolandia arriv.3 OcL v. A'dam te UuenüH-Ayros. Delfland, van Amsterdam naar Cardiff, is 4 Oct. DungeneHs gopasseord. Frisia, thuisrois, vertrok 4 Oct. van Plvmouth. Zaanland, uitrols, arriveerde 5 Oct. to Leixues. Kon. West-Indische Maildienst. Lodew. v. Nassau, thuisr., vortr. 2OcL v. Madera. Nickerie, uitreis, vertrok 2 OcL van Madera. Pr. d, Nederl. vertrok 30 Sept. van Paramaribo. Haven te Nieuwediep. 4 October. Aangekomen van Harlingen en vi trokken naar Lyth s.s. „Amulet". Id. van Harlingen en vertrokken nnar Londen s.s. „Moranmo". 5 October. ld. van Goolc cn vortrokkon naai Harlingen s.8. „Wostland". Id. van Londen on vertrokken naai Harlln^ou de Engolsclio s.s. „Stading' VISSCHERMBERICHTEN. Nieuwediep, 8 October. Aangebracht door 3 korders: 2 tot 10 stuks tong f 0.75 po stuk, 10 tot 60 stuks middeltoug f0.30 a f0.3 per stuk, 10 tot 60 stuks kleine tong f0.10 f0.20 per stuk, 1 tot 2 mand stortscliol f6.00 f7.00 per mand, 1 tot 4 mand kleine schol f2.00 a f4.00 per mand, 1 mand schar voor f8.00, 1 tarbot voor f6.00. 6 October. Niets binnen. 6 October, v. m. 8 uur. Van 26 korders 1 tot 2 mand stortschol f6.00 a f8.00 per mand, 1 tot 4 mand kleine schol fl.60 a f 4.00 p. mand. Burgerlijke Stand van Helder, 3 t./m. 5 Oct 1914. BEVALLEN W. Gildeineijer-Lau- rier, D.J. M. de Groot-Körber, D. T. Dekker-Buiter, Z.; K. Ligthart- Wiering, D.M. Kliffen-Aarsen, D. S. M. v. d. Leek-Thomasse, Z. OVERLEDEN H. F. Olivier, 6i PLAATSELIJK NIEUWS. - Van fort Erfprins wordt lieden Dinsdag met, licht geschut geschoten. Polsmoffen voor de Militairen. Nu de koude dagen aanbreken en er voorloopig nog geen kijk is op een naar huis zenden der militairen heb ben verschillende Nederlandsche vrouwen zich vereenigd om pols moffen voor de soldaten te breien. Zij doen een beroep op de medewer king van alle vrouwen en moiqjes, Voor verdere bizonderheden verwij zen wjj naar achterstaandeadvurtentie. BINNENLAND. Schip gestrand. Hedennacht is op Eierland (Texel) gestrand het Noorsche stoomschip „Isbjorn", kapitein Tahlkeleen, ko- m< nde van Kragerü naar Ostonde, met een lading ijs. Elf man zyn ge red, dc kapitein is nog aan boord. Het schip zit gevaarlijk. Condltloneele contrabande. De „Daily News" zegt in een hoofd artikel over Engelands houding ten opzichteder couditioneelecontrabande: ..Ons recht om te handelen zooals wij handelen, is onbetwistbaar. Wij hebben de Declaratie van Londen niet onderteekend en derhalve zijn haar bepalingen voor ons niet bindend. Het zal trouwens niet moeilijk zijn een regeling te treffen met de neu trale staten, indien deze van oordeel zijn, dat hun levensbelangen op het spel staan." Tweede Kamer. De Tweede Kamer is heden bijeen geroepen tegen v.m. half twaalf. Aan de orde is: wetsontwerp tot aanvulling en verhooging der Marine- begrootiug 1914 (opleiding onderoffi cieren en matrozen) en regeling van werkzaamheden. Uitgifte van schatkistbiljetten. De „St. Ct." No. 233 bevat een Kon. Besluit van 3 October j.1., waarbij de Minister van FinanciCn wordt ge machtigd tot een uitgifte vau schat kistpromessen tot een bedrag van f 6,000,000, welke uitgifte is gegrond tot een bedrag van drie millioen driehonderd duizend gulden op de wet houdende voorziening in het kas tekort vpn don Indischen dienst in 1914, zooals die laatstelijk is gewijzigd en voor een bedrag van twee millioen zevenhonderd duizend gulden op de Middelenwet voor 1913. De visscherij op de Noordzee. Het stoomschip „Wodan", gechar terd door het Kon. Nationaal Steun comité, vertrok heden van Nieuwe diep, om de Nederlandsche visachers, die zich in het Westelijk deel van de Noordzee bevinden, te waarschuwen meer Oostwaarts te visschen. De visschers, die westwaarts van de Britsche oorlogsschepen worden aangetroffen, worden beschouwd de visscherij niet op rechtmatige wijze uit te oefenen en onder do verdenking te staan, mijnen te leggen. De „Wodan" zal bij de vloot blijven kruisen voor de verzorging van zieken enz. en zal hebben te waken tegen overtreding van de bepalingen der Noordzeeconventie, welke overtre- dingon behalve gevaar voor schade, ook gevaar voor ongevallen opleveren. De logger KW 175 heeft op de Noordzee ecu mijn in zijn netten ge had. Er is alleen schade aan de vleet veroorzaakt. Aanhouding s.s. „Oranje". Onze berichtgever te IJmuiden schrijft Zondagmorgen is het stoomschip „Oranje", van de Stoomvaar t-Maat- „Nederland", van Louden alhier aan gekomen na in Engeland oen woek te zijn opgehouden. In Genua had men reeds de voor Duitschland bestemde lading, om eene uitlossing in Engeland te voorkomen, ontscheept. De passagiers en troepen worden in Londen overgezet op dén der Batavier-booten, die naar Rotterdam vertrok. De ongeveer 6000 balen suiker, welke voor Londen waren bestemd, werden nu daar tegelijkertijd gelost, waarna het stoomschip weer werd vrijgelaten. 8. s. „Rembrandt". Het thuisvarende mailstoomschip „Rembrandt", dat 4 October Finistorr passoordc, zal Gravesend aandoen, alvorens naar Amsterdam te koinen. Schipbreuk s.s. „Nleuwland". Onze berichtgever te IJmuiden schrijft: Zondagavond heeft de logger KW 148 Wilhelmina IV, schipper Dirk van der Boon van de reederij Gebr. den Duik te Katwijk aan Zee, hier zeventien personen aangebracht,welke de bemanning van het Nederlandsche stoomschip „Nieuwland" vormden. Dit stoomschip was met kolen van Goole naar Harlingen bestemd en was bij de Outer Dowsing op een mijn gestooten, zoodat bet dadelijk zonk. Uit den mond van één der gered den teekeuden wij het volgende op: Het stoomschip „Nieuwland" was eerst een paar maanden oud en te Goole met steenkolen beladen voor Harlingen, tusschen welke beide plaatsen een geregelden stoomvaart dienst wordt onderhouden. Zaterdag middag was het stoomschip bij de gemelde ongeluksplaats aangekomen en bevonden de 2e stuurman E. Sten- gers uit Nieuwediep afkomstig en oen matroos zich op dc brug, terwijl kapitein Drayer zich een oogenblik in de kaartenkamer ophield. Een mijn ontplofte onder het voor- ruim met zulk een kracht dat de 3 duims sjorringen van do luiken af sloegen en de steenkolenlading als een fontein in de lucht spoot. Tot geluk waren de kolen zeer fijn, zoo- dat de massa eerst in elkander ge perst werd en eenigen weerstand bood, waardoor de opvarenden even langer tijd hadden zich te redden. Onmiddellijk werd de stoomfluit opengezet om de aandacht van den logger te trekken, waar men echter alreeds een schok gevoeld cn het ongeluk opgemerkt had. De logger zette dadelijk een boot uit om het volk af te halen, wat echter niet noodig was, want op de „Nieuwland" zelf had men dadelijk een dei' scheeps- booten laten uitvieren en daarin met achterlating van alle eigendommen en scheepspapieren plaats genomen. Het stoomschip ging eerst over stuurboord, daarna over bakboord en toen rechtstandig voorover naar de diepte. Een stoker kon de stookruimte niet meer verlaten omdat de trap naar dek door den kracht der ontploffing als een spiraal in elkander draaide. Door de machinekamer kon hij nog ontvluchten. Op den logger werd men zeer liefderijk ontvangen, waarover uien zich telkens zeer dankbaar toonde.1 Hoewel hot schip eerst acht dagen uit was en weinig haring aan boord had, wendde schipper van der Boon, na den nauwelijks gekleeden de klee- ren van de eigen bemanning te hebben aangetrokken, dadelijk den steven en zette koers naar IJmuiden, waar de bemanning door de zorgen van de agenten der Nederlaudsche Lloyd te Rotterdam, aan wien het stoomschip toebohoorde, gevoed en gekleed werd. Als bijzonderheid ka^i nog worden vermeld, dat de stoldr Noordergraaf eveneens de schipbreuk in de Oostzee van het stoomschip „Houtdijk" mede- maakte. Toen kwam de bemanning er echter niet in haar geheel af. Maandagmorgen gingen allen naar Rotterdam om daar bij do reederli eenc verklaring van hot gebeurde af te leggen. Aangedreven lijken. Op onze kusten drijven vele lijken aan van de in den grond geboorde Engelsche schepen. Te Noordwijk spoelden 17 lijken aan, te Katwijk 5, te Hoek van Holland 2 cn te Loos duinen 1. Ook worden op onze stran den vele goederen gevonden, welke opschriften dragen: „Crcsfy" en „Hoque." Belgische vluchtelingen op de reis naar Engeland. Men meldt uit Ylissingen: De stroom van vluchtelingen houdt hier steeds aan. Gisteren voeren tien sleepbooten uit Antwerpen binnen. Op een dier vaartuigen bevonden zich 100 kloosterzusters uit Lier, die, even als een groot aantal andere vluchte lingen, de reis naar Engeland heden per mailboot voortzetten. Mijn goud terug! Te Maastricht is dezer dagen aan gekomen de ruim 70 jarige Neder lander Hoek, laatstelijk werkzaam als magazijnmeester bij de waterleiding to Leuven. Bij de verwoesting van Leuven riep hij steeds dat lrij Hol lander was. Hij wist met de handen omhoog tot aan het station te komen, doch daar luisterde men niet naar hem en stuurde hem met al de Bel gische manneu als gevangene naar Bremen. Hij had zijn voorraad aan geld in goud op zijn lichaam ver borgen en moest dit te Bremen af geven. Weken lang bleef hij daar ge vangen totdat men eindelijk begreep, dat lilj Hollander was en hij verlof kreeg naar Nederland te gaan. Hij vroeg natuurlijk zijn geld terug; men gaf hem papieren waarde. Doch de oude man was hiermee niet tevreden. Ik heb goud gegeven en ik .wil goud terug hebbon", zeido hij. Hij kreeg t.en slotte het gevraagde en kwam eindelijk te Nijmegen bij de directie. Thans is bij te Maastricht bij de water leiding werkzaam. Hij was de eenige van het perso ncel uit Leuven, die nog zoek was. Weer een milicien doodgeschoten. Men seint uit Breskuns: Te Retranchement is Zaterdag een milicien bij ongeluk door een yvapen- broeder doodgeschoten. Eon logger, schippor Brouwer, uit den Helder, heoft-Yiljdagavondiu.de visschershaven' te Schovcningen liet geheel naakte lijk van eon 30 a 35 jarigen man aangebracht. I-Ict was 11 mijl ten Noordwesten van Scheve- ningen opgevischt. Do directie der Spaarkas te Leeu warden is verdwenen. 15r is f 1600 Lc kort in kas. Op voordracht van den voorzitter der commissie voor dc stuurlieden- examens, den heer J. van Scheers, ia door het bestuur van de vereeni- ging „het Nederlandsche Zeewezen" oen sextant, door een oud-zeeofficier ter beschikking van dat bestuur ge steld, toegekend aan den heer J.van Rees, leerling van de Zeevaartschool te Terschelling, die in de September- zitting van de commissie een uit muntend examen heeft afgelegd voor 3e stuurman bij de groote stoomvaart. De onderzeeërs. Dr. Kuyper schrijft in „De Standaard" Ten deele mogen we vau geluk spreken, dat onze Draednoughts voor Indie nog niet op stapel staan. Wel had een Engelsche admiraal reeds voor ettelijke maanden de waar schuwing doen uitgaan, dat de toe komst allicht niet aan de groote slagschepen, maar aan de duikbooten zou blijven, doch toendertijd had toch nog niemand zich een genoegzaam juist denkbeeld gevormd van het evenement, dat nu met de „U 9" wereldkundig werd. Nu toch, kan men er zeker van zlin, dat de groote Zeemogendheden driemaal zooveel werk van de vecht- schopen onder water zullen gaan makenen tenzij het gelukken mocht, de groote kruisers en slagschepen togen zoo onverhoedschen aanval te wapenen, zal er aan het besteden van 30 milloen voor één onkel reuzenschip wel een einde komen. Ook ons departement van Marine zal ten deze een beslissing hebben te nemen. Op de wijze, zoo als 't nu toeging, kon evengoed binnen één uur eeD trio Dreadnoughts naar den kelder gaan, en, hadden we in de Oost negen van zulke kolossen, in één voormiddag heel onze kolossale vloot zyn opge ruimd. In zooverre is de vertraging, die 't plan onderging, in ons voordeel geweest. Het „bezint eer'ge bugint", kan nu althans zijn toepassing vindon. moet thans ongeveer 300 mijl be dragen. Een gevoel van optimisme spreekt uit de berichten der particuliere cor respondenten, die overtuigd zijn dat de vijand ofschoon de slag nog eenigen tijd kan duren en kleine tegenslagen op enkele punten kan brengen weldra genoodzaakt zal zijn zich op zijn eigen gebied terug te trekken. Londen, 5 October. De hervatting van het offensief door de geallieer den veroorzaakte groote voldoening; het toont aan, dat de ontzaglijke omtrekkende beweging zich meer en meer in Noordelijke richting uitbreidt. De lengte van het front zou thans bijna 300 mijlen bedragen. Een zeer optimistische tendenz kenmerkte de berichten der particuliere correspon denten, die overtuigd zijn, dat, hoe wel de slag nog zekeren tijd kan voortduren en zich kleine tegensla gen op zekere punten kunnen voor doen, de vijand spoedig gedwongen zal worden binnen zijn eigen grond gebied terug te trekkken. Naar uit een mededeeling van de Duitsche legatie to 'sGravenhage blijkt, heeft de kroonprins van Boieien liet. commando over het Noorder- legor op zich genomen. De Tsaar bij het leger. Petrograd, 5 Oct. Uit het hoofd kwartier wordt bericht, dat de Tsaar- opperbevelhebber bij het actieve leger is aangekomen. Op een mijn gestooten. Londen, 5 Oct. Het Engelsche stoomschip „Ardmount", dat heden ochtend uit Dover met een lading graan naar Zeebrugge was vertrok ken, is op een mijn gestooten. De bemanning, 35 koppen sterk, is gered. Kiau-tsjao. Tokio, 5 October. (Reuter.) Officieel. Te Tsing-tao deden 350 Duitschers bij nacht een tegenaanval, maar werden teruggeslagen met achter lating van 47 dooden. De verliezen aan Japansche zijde bedragen 5dooden en 8 gewonden. Het Japansche bele geringsgeschut nam de kanonneerboot „Iltis" onder vuur, die zich terugtrok, na enkele schoten gewisseld te hebben. Wolff's bureau seint: Duitschers, die Saigon hebben moe ten verlaten, zijn op Java met harte lijkheid ontvangen. Te Buitenzorg heeft zich een commissie gevormd, die twee huizen voor deze Duitachors heeft ingericht'. Laatste berichten. De strijd in Noord-Frankrijk. Parijs, 5 Oct. (3 uur.) (Reuter.) Op onzen linkervleugel ton noorden van de Oise woedt de strijd voort zonder beslist resultaat. Op enkele punten hebben wij terrein verloren. Op het overige gedeelte van. het front is niets gewijzigd. Londen, 5 Oct. (Reuter.) De her vatting van het offensief door de ge allieerden heeft groote bevrediging gewekt, omdat er uit blijkt, dat de groote omtrekkende beweging zich meci en racer naar het. noorden uit breidt. De lengte van hel slagfronl Antwerpen. Antwerpen, 5 October. Officieel. De toestand van de versterkte stelling te Antwerpen is ongewijzigd. De toestand in Antwerpen. Een der berichtgevers van het ILblad seinde gisteren Ik kom zooevcn uit Antwerpen terug, waar de regecriog een bom bardement vreest, tegen Dinsdag of Woensdag. De stad is kalm en moe dig. Maar de toestand is uiterst kri tiek; verleden Woensdag wordon de forten Waelhein en Wavro totaal vornietigd; tegelijkertijd vernielden de Duitschers Antwerpen's water leiding, waardoor de stad sinds bijna een week zonder water is en gegronde vrees ontstaat voor ziekten in armere stadsdeelen. Zaterdag drong de Duitsche cava lerie tot Lint via Duffel, dal eerst was kapot geschoten. Zaterdagmiddag redden de Belgische artillerie en in fanterie met uiterste opoffering de positie, maar Zondag zagen de Duit schers af van verdere pogingen om zo Nethe te fo'rcoeren en vernielden de de forten tusschen Senne en Schelde. De Duitschers niet overmacht van zwaar geschut schieten een ijze ren bres door de wanhopig vechten de Belgische troepen welke thans worden bijgestaan door Engelsche infanterie. Alles wat in den weg dei Duitschers komt wordt vernield dorpen, kerken, huizen. Hun voorwaarts dringen gelijkt op een meedoogenlooze prairiebrand, welke, niets ontziende doorwoedt. De bevolking uit de vruchtbare streek rond Antwerpen trekt in een langen, droeven stoet met elndelooze reeksen kinderen, met vee, en met beddegoed en invalieden op handwagens in de richting van de Hollandsche grens. Zoodra de eerste fortenlinie gevallen is, zullen de Duitschers over de tweede linie heen de stad kunnen beschieten. Het Belgische leger met koning Albert voortdurend aan het front, vecht werkelijk met schitte renden moed, maar de Duitsche ex plosieven vernielen heele regimenten. Iedere burger mag de stad verlaten, doch niemand mag terug. De verwoesting van Leuven. Berlijn, 5 Oct. (W. B.) De „Nordd. Allgem. Zeitung" schrijft: „De „ge- heimer Regierungsrat" von Falke be zichtigde op 13 September de kunst monumenten van Leuven met den toenmaligen burgemeester'en bracht daarover het volgende rapport uit: „De als bibliotheek en universiteit gebruikte oude Lakenhal is met uit zondering van twee gevels, die staan zlju gebleven, totaal uitgebrand. De bibliotheek met haar zeer kost baren schat aan handschriften is be laas dientengevolge teloor gegaan Afgezien van deze zeer ernstige schade vallen te Leuven geen ver liezen van buitengewone kunstwerken te betreuren. Het Raadhuis is bewaard gebleven, doordat op bevel van majoo; von Manteuffel, die de ramp zooveel mogelijk wilde beperken, de belen dende brandende huizen omvergehaald weiden. De St. Pieterskerk is ernstig door het vuur beschadigd, zij kan echter in haar oorspronkclljken toestand worden hersteld. De schilderijen in de kooi kapellen, waarvan de kostbaarste zijn do wer ken van Dierik Bouts en Meigersde Flemalle, zijn met alle andere losse kunstvoorwerpen van de St. Pieters kerk overgebracht naar een zaal van het Raadhuis. Van de oude kunstwerken der St. Pieterskerk is alleon het portaal ver nield, het steeuen metselwerk is ech ter bewaard gebleven. De overige kerken van Louven, die buiten 't terrein van den brand, dat ongeveer een zesde gedeelte vau de stad be sloeg, lagen, zlju vrij gebleven van het. vuur. Derhalve totaal onbescha digd: de St. Michielskerk, de Sl. Ja- cobskerk, de St. Geertruidenkerk en het Collége du Saint Esprit met zijn bibliotheek. Baronesse De Baye beschuldigt den Dultschen kroonprins van roof. In het Antwerp8che blad „Le Matin" van 2 dezer lezen wij het volgende ongeloollijke bericht. Wy nemen hot zonder commentaar over, de beschul diging is zoo ernstig, dat zij van Duitsche zijde ongetwijfeld spoedig zal worden besproken. „Parijs, 30 Sept. De „Matin", van Parijs, maakt een brief bekend van de baronnesse De Baye, waarin zij bevestigt dat de Duitsche kroonprins twee dagen heeft verbleven in haar kasteel bij Champaubert, en dat hy persoonlijk het museum heeft ge plunderd, dat een zeer waardevolle oudheidkundige verzameling bevatte, vrucht van opsporingen van baron De Baye gedurende 28 jaren van reizen en navorschingen in den Kaukasus. „Baronesse de Baye voegt hieraan toe, dat de kroonprins wapens, vazen, ikons, en geschenken van den Tsaar heeft meegenomen en dat hy orders gaf om de meubels, de waardevolle schilderijen en de tapisserieën naar Duitschland to verzenden. Eigenhandig vernielde hij de por tretten van Tsaar en Tsarina die in de kapel hingen." Militaire berichten. Herhaaldelijk liepen in de laatste dagen hardnekkige geruchten, volgens welke aan onze grenzen strijd zou zijn geleverd met troepen van oorlog voerende mogendheden, welke zich niét wilden laten interneeren. Met beslistheid kunnen dergelijke ge ruchten worden tegengesproken. Naar aanleiding van berichten, aangaande het voorloopig niet ver- leenen van verloven bij een deel van het leger, kan worden medegedeeld, dat een bepaalde acute- oorzaak hier voor niet bestaat. By een gemobili seerd leger is de normale toestand, dat geen verloven worden verleend. Tijdelijk heeft men dit weer toege staan. Zoodra de toestand zoodanig wordt, dat tegen het verleenen van verloven geen overwegend bezwaar meer bestaat, zal deze maatregel opnieuw worden toegepast. (H.blad.) De vaart op Amerika, Wij vernemen dat van de schepen der Holland-Amerikalijn, die in het Kanaal worden vastgehouden, de vier vrachtbooten „Sommelsdijk", „Soesl- dljk", „SlotenUjk" en „Noorderdyk" vrijgegeven en naar Rotterdam onder weg zijn. Ze zullen na aankomst onmiddellijk gelost worden om weer zoo spoedig mogelijk met uitgaande lading to kunnen vertrekken. Lijken aangespoeld. Te Noordwijk-aan-Zee zijn gisLeren 30 lijken aangespoeld, waarschljnly: van Engelsche zeelieden dor drie kruisers, die 2 weken geleden in den grond geboord zijnook eenige inven taris is goboi'geu, waaronder oonige hangmatten, dekstoelen, scheepskis ten, enz. Op een dor lijken weid nog eenig Engelsch gold en een horloge gevonden. Het comité tot steun van Belgische vluchtelingen in Haarlem heeft, gister middag van het hoofdbestuur te Amsterdam kennis gekregen dat mor gen in den loop van den dag 400 vluchtelingen naar Haarlem zullen worden ovorgobraoht. Het comité heeft do toezegging gekregen van een vereeniging te Haarlem, dat zy voor on bepaalden tijd zal zorg dragen voor do voeding van 1000 vluchtelingen. Telegrammen, ontvangen na 2 uur: Petrograd, 6 October. De terug tocht der Duitschers naar du Oost- Pruisische grens duurt voort. In hot laatste gevecht namen de Russen 1000 krijgsgevangenen on vele ka nonnen. Parijs, 6 Oct. Het officieulu commu niqué luidt: Ter hoogte vau de Maas en de Argonnon zijn de aanvallen der Duitschers dooi' de Franschen afge slagen. Tweede Kamer. Den Haag, 6 Oct. De Tweede Kamer zal Donderdag behandelen hot wetsontwerp tot verhoogiug van hoofdstuk 9 der Staatsbegrooting (buitengewone werkzaamheden ter voorkoming van werkeloosheid). Heden was aan de orde het ont werp tot wyziging van de opleiding van onderofficieren en matrozen bij de marine. De heer Duymaer van Twist (a.-r.) betreurde het, dat dit [ontwerp thans aan de orde kwam. De Regee ring moet thans geen principiöele kwesties aan de orde stellen, waai van de uitvoering op het oogenblik toch niets komen kan. Naast de nieuwe regeling staat geen enkele poging om verbetering te brengen in de rechtspositie van het personeel. Het wetsontwerp werd aangenomen met 46 tegen 19 stemmen. Donderdag zal de Kamer ook be handelen de wijziging van ilu over gangsbepaling der auteurswet, De veldslagen bij Moekden en aan de Aisne. in dc „Frankf. Ztg." trekt Erail Daniels een parallel tusschen de veld slagen bij Moekden en aan de Aisne. Wij ontleenen het volgende aan deze beschouwing In mijn „Geschiedenis van 't krygs- wezen" noemde ik den slag van Moekden de grootste actie in de geschiedenis der oorlogen.Daar streden 300.000 Japanners tegen 305.000 Rus sen, en de slag duurde 13 dagen, n.1, van 25 Febr. tot 9 Maait 1905. Maar deze worsteling, hoe grootscli zij ook was, zinkt volmaakt in het niet naast den ontzaglijken volkeren- slag, die thans sedert weken in Noord-Frankryk woedt. Weliswaar weet niemand op eenige tienduizenden na te zeggen, hoeveel man hier tegenover elkaar staan. Men spreekt van ongeveer een millioen Duitschers, en het aantal Fianscheu zal wel niet veel geringer zijn. Aan Duitsche zijde moesten van de hoofdmacht troepen- afdeelingeu worden afgenomen om in Belgiö en tegen de Russen teageeren. Daarentegen is het Fransche leger met ongeveer 100.000 Engelschen en zeer waarschynUjk ook Engelsch-Indische troepen versterkt. Ook het gevechtsterrein is ont zaglijk veel grooter dan dat vau Moekdenhet is verdeeld over een ganscho reeks Fransche departemen ten, over vyf der oude provincies van het land: Lotharingen, Cham pagne, Isle de France, Picardie en iet graafschap Artois. En nauwe lijks is hiermede de omvang van het slagveld geheel omschreven, want reeds opnieuw herhaalden zich de pogingen der Franschen, met hun rechtervleugel uit de departementen Vogeezen en Saone in den Elzas binnen te dringen en den Duit8chen linkervleugel te doorbreken of te overvleugelen. Een slag van dezen ontzaglijken omvang zou in het geheel niet zijn uit te vechten, als hier de verbin dingen zoo onvoldoende waren als in 1905 aan de Huncho. Bij Moekden zat de geheele actie vast aan den éénen Mandjoerijschen spoorweg. Hoe anders liggen de zaken in Noord- Oostelijk Frankrijk! Generalissimus Joffre vermocht, door middel van het wijdvertakte Fransche spoorweg net legercorpsen uit de Vogeezen te halen en die zonder al te groot tijd verlies tot in de buurt van het Nauw van Calais te zenden, opdat zij in de buurt vau St. Quentin, Amiens, Bapaume bij verrassing don indrin ger op het lijf zouden vallen, aan diens rechtervleugel. Al die momenten ontbraken bij Moekden. Trouwens gingen alle be wegingen gedurende den oorlog 1904/1905 zóó langzaam, dat de Ja panners b.v. volle tien maanden noodig hadden voor den opniarech van de Koreaansch-Mandsjoerijsche grens tot Moekden, een afstand als van Berlijn tot Hanuover (5 uren sporen. Red.) Het eind van den slag aan de Aisne is nog volstrekt niet te zien. En het is hier de plaats op to merken, dat bij slepend verloop van een veld slag, liet defensief gunstiger staat dan het offensief, wegens de voort durende verzwakkingen van den aanvaller. Om nu toch het offensief zlju onvoorwaardelijk overwicht te hergeven, heeft onze generale staf in zoo'n gevel dc a nachtelijken bajonet- aanval aanbevolen, al werd erkend, dat het slagen daarvan afhankelijk is van zekere voorwaarden. Het aanvalsdoel moet reeds over dag nauwkeurig zijn bepaald, men moet zich tot dicht bij den vijand hebben weten te werken, de nachte lijke aauval moest iuet alle macht en onder uitstekende leiding en voor bereiding worden uitgevoerd. Juist wat dit laatste punt betreft, is er in den Japansc.h-Russischen oorlog zwaar gezondigd door slecht geregelde nachtelijke bajonotaanvallon door afzonderlijke troepen. Hierdoor zou het nachtelijk gevecht, ten onrechte, in miskrediet gebracht zijn, aldus onze generale staf. Pas als het kanongedonder in Frankrijk zwijgt, zal men langzamer hand kunnen nagaan, in hoeverre deze theorieén in de bloedige praktijk deugdelijk zijn gebleken. Andere hooggeplaatste actieve officieren heb ben nog onlangs verklaard, dat liet bajonetgevecht in het donker eon wat grootere k'ans op succes biedt dan midden op den dag, maar dal. iti onzen tijd het blanke wapen der infanterie in geen geval oen beslis sende uitwerking kan hebben. De ervaring zal thans moeten uitwijzen, wie gelijk hebben. Maar daaromtrent zijn alle geleei - den het eens: 't defensief dat.steeds defensief blijft, is veroordeeld om de nederlaag te lijden. Slechts de defensief-offensieve tak- tiek, dat is die verdeeiging, die op het juiste oogenblik tot den aanval weet over te gaan kan zegevieren. HELDER. In dank ontvangen: 3 Oct. J. Sf2.- 5 Oct. A. G„2.50 L. G5.- De Penningmeester, - W. BIERSTEKER, Loodsgracht 21. Advertentiën. Den 17den October hopen onze J geliefde Ouders, HENDRIK WILHELM MULDER en AAFFIE DIENAAR, den dag te herdenken, dat zij 8 i vóór 25 jaar ln den echt werden verbonden. Dat zij nog lang ge- spaard mogen blijven, is de wensch van hunne liefhebbonde Kinderen en Kleinkind R. v. d. "WERFF. A. v. d. WERFF - Mui.der g en Kind. M. W. MULDER en Verloofde. Helder, 6 October 1914. Jan in 't Voltstraat 76. 17 October hopen C. RUBEN en C. M. RUBEN-JANZEN 9 den dag te herdenken, dat zij jj i vóór Pi'/ajaar in den Echt worden jj j verbonden. Namens Ouders, Zusters en Broeders, g Helder, 6 October 1914.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2