Belgische vluchtelingen. Laatste berichten. Het einde van den oorlog. Londen-, 18 Oct. Lord Curzon, die tu Harrow een redevoering hield, be sprak de meening, dat de oorlog met Kerstmis zou voorbij zijn. Hij geloof de dat, wel meer dan een Kerstfeest nog zou voorbijgaan, voordat de Engolsche troepen naar huis zouden terugkeeren. Duitsche spionnen I Londen, 14Oct. Dc „Times" meldt: 'Drie-en-dertig Duitsche spionnen wer den per boot van Ostende naar Folke- stoiie gebracht. Bij hun aankomst werden zij, door een rij soldaten geëscorteerd, gedwongen tusscben twee rijen Belgische soldaten to mar- cheeren, die niet aarzelden hun gé; voelens van afkeer te uiten. Zij zagen er ellendig uit; aan het: hoofd van den stoet ging een vrouw, ge volgd door twee mannen met, bui tengewoon lange baarden. Rebellie in Zuid-Afrika. Londen, 13 Oct. (Beuter) De minis ter van koloniën ontving het volgend telegram van den gouverneur- generaal der Zuid-Afrikaansche Unie „Sinds het aftreden van generaal Beyers als bevelhebber der burger wacht waren er aanduidingen van troebelen onder de troepen in het noordwesten van de Kaapkolonie die onder bevel stonden van kolonel Maritz. De regeering besloot dezen van het commando te ontheffen. Majoor Hen Bouwer, met dit doel door kolonel Brits erheen gezonden, werd gevangen genomen bij zijn aan komst in .Maritz' kamp, vervolgens vrij gelaten met een ultimatum, zeggende dat indien de regeering der Unie hem niet de garantie gaf voor Zondag 11 October tien uur des morgens- dat zij de generaals Ilerzog, De Wet, Beyers, Kemp en Muller toestond met hem, Maritz, in zijn kamp te komen beraadslagen, hij de I,roepen van kolonel Brits zou aan vallen en de Unie overmeesteren. Majoor Bouwer verklaarde, dat Maritz, behalve zijn eigen troepen, ook een Duitsche macht tot zijn be schikking had. Alle officieren en soldaten die geweigerd hadden zich bij de Duitschers te voegen, had hij dóen gevangen stellen. Majoor Bouwer kreeg inzage van een overeenkomst getoekend door Maritz en den gouver neur der Duitsche kolonie Zuid-West Afrika, waarbij de onafhankelijkheid dur Unie als republiek werd erkend, tegen afstand van Walvisch-Baai en enkele andere deelen van de Unie aan dc Duitsche kolonie. De Duitschers zouden het gebied der Unie binnen rukken alleen "op verzoek van Maritz. Deze zeide overvloed van munitie, wapenen en geld van de Duitschers ontvangen te hebben. De regeering neemt krachtige maat regelen en zal de krijgswet in geheel Zuid-Afrika afkondigen." Londen, 13 Oct. (Reuter) Creswell, de leider van de Arbeiderspartij in '1, Zuid-Afrikaansche Unie parlement cm zijn voornaamste medestander Madely, hebben onvoorwaardelijk hun diensten voor het front aangeboden. De Kaapsche boeren hebben de scherpste afkeuring voor het gedrag van den opstandigen Boefenkolonel Maritz en bieden onvoorwaardelijk hun diensten aan generaal Botha aan. Het invloedrijke Boeren-orgaan „Ons Land" veroordeelt op veront waardigden toon „het verraad van Maritz" en wekt alle Boeren op om steun te verleenen aan de regeering. Men gelooft dat do partijgangers van Maritz niet met hart en ziel op standig zijn, doch veeleer zijn te beschouwen als slachtoffers van de trouweloosheid van hun leider. Het geval heeft een krachtigen stoot „gegeven tot de aanmelding van vrijwilligers. in gastvrij Nederland, zoolang moge lijk. Tot geen prijs terug te gaan naar Belgie! „Waarom niet? vroegen we, „waarom niet., als van hoogerhand wordt gewaarborgd, dat ulieden geen leed zal geschieden?" „Waarom we niet terug willen?" zeiden de mannen, sprekende namens tientallen, namens bonderden, en fel blonk de woede in hun oogen, „omdat we niet voorden Dötser willen werken, omdat we liever onder de tram ons werpen, liever ons verdrinken of ons de handen laten afkappen dan terug te koeren, op gevaar af, neen, met do zekerheid, het lot te ondergaan van Mechelen, van ViséZoolang er nog één Dötser in Antwerpen blijft, gaan wij niet, terug". En dan volgden ontboezemingen van den grootsten haat tegen het land, dat hun land van het Oosten naar het Westen heeft verwoest. Men meldt ons uit Den Haag De regeering zal vandaag of rnorgeu een proclamatie richten totde vluchte lingen uit Antwerpen en de dorpen binnen den buitensten fortengordel betreffende hun terugkeer. Over den terugkeer van de vluchte lingen uit het land van Waes is met de Duitsche autoriteiten nog geen overeenstemming verkregen. Drieduizend hunner zullen om Zee land te ontlasten heden voorloopig naar het Noorden worden vervoerd. Men meldt d.d. 14 October uit Burgen-op-Zoom De stroom van vluchtelingen houdt langzamerhand op en de meeaten van hen, die nog in de bosschen om Bergen-op-Zoom rondzwierven, zijn met auto's gehaald en hier nog onder gebracht. Toch komt er in de op ruiming geen schot, omdat er geen hooien met vluchtelingen meer uit de haven mogen vertrekken en er geen extra-treinen meer aankomen, om hen verder te vervoeren.' Nu blijkens de door de Duitsebe re- goering uitgevaardigde proclamatie do Antwerpenaren weer gerust naar hun woonplaats kunnen terugkeeren, wil onze regeering niet, dat de Bel- ?en verder Holland intrekken, maar racht zij hen te bewegen weer naar hun land te gaan. Velen doen dat ook, zoodat de trammen van hier hedenmorgen naar de grens, haast oven vol zitten als verleden week in omgekeerde richting, maar niet wei nigen durven Diet, sommigen uit wantrouwen, anderen uit vrees, dat ze aan de fortificaties der stad zullen moeten werken tegen hun oigen natie. Ook gaan vele gegoeden naar Engeland. Soms kau men aan het telefoonkantoor in drie uur geen aansluiting met Vlissingen krijgen. Toch blijven er hier nog steeds te veel vreemdelingende bevolking is minstens driemaal grooter dan ge woonlijk en er komt aan alles gebrek. Prachtig helpt anders heel ons land. Gistermorgen werden er weer 12000 dekens gezonden, die in enkele uren waren uitgedeeld ook boden tal van verpleegsters haar diensten aan en zond het Leidsche Studenten-vrijwil ligerscorps eenigen van zijn leden in uniform, maar nog steeds komt er hulp te kort, nu het aantal zieke vluchtelingen voortdurend toeneemt. Terug naar België? Meer dan twintigduizend Belgen vertoeven thans in Amsterdam - het juisLe cijfer werd tol nog toe niet officieel bekend gemaakt - en ze zijn in vele tientallen gebouwen onder gebracht. Hoe lang zo in Amsterdam, in Nederland nog zullen blijven? Daarvan is niets bekend. Of zij zelf echter terug verlangen naar Antwer pen Om dat eens van meer nabij gewaar te worden, hebben we een aantal lokalen bezocht on de leiders zoowol als de vluchtelingen onder vraagd. Daar bleek maar één verlangen te bestaan bij die duizenden: te blijven Zoo groot is de angst voor een ge dwongen terugkeer naar het Zuiden, dat, toen uit een der gebouwen een vijftigtal personen naar Steen wijk moest worden overgebracht, geen dier vluchtelingen de spoorreis durfde wagen, doodelijk bang als ze waren, naar Antwerpen te worden terugge voerd. En toen eindelijk een vijftigtal was bereid gevonden, bleek op het oogenblik, dat men naar het station zou vertrekken, dat elf personen de groep hadden veriaten en stilletjes naar het gebouw waren teruggegaan. Neen, ze waren in Amsterdam en ze bleven er. Niet weg, niet uit Holland. Zóó hoorden we het ook getuigen in de Manége, in Odéon, in Art,is en de Diamantbeurs, in de diamantclub Concordia, in de IJsclub en elders. In do Waalsche Kerk op do Kei zersgracht, waar juist het orgel dreun de, troffen wij den onder-stati-overste van Antwerpen aan, den heer Van Vlasselaer, die dezer dagen, zoo als men weet, een telegram van dank had gezonden aan de Koningin en aan den burgemeester voor den vriendelijke ontvangst. De proclama tie van den burgemeester en schepe nen van Antwerpen had men den vluchtelingen juist voorgelezen. Waarom we niet willen terug keeren zeide hij, toen wij hem het doel van onze komst verteld hadden. Een der hoofdredenen is, dat wij de „Dutsclien" niet vertrouwen. Als wij Daar Antwerpen gaan, dan worden wij krijgsgevangen gemaakt en dan moeten wij voor den koning van Pruisen werken. Wij worden naar Oost-Pruisen gestuurd, om daar te arbeiden, of wij moeten bij Antwer pen de opgeblazen spoorbruggen her stellen en de treinen besturen, die den Duitschers levensmiddelen aan brengen. Dat zou toch niet vader landslievend zijn. Wij weten, wat in Aerschot, in Leuven en in Mechelen gebeurd is. Ook daar noodigden de Duitschers ons uit, terug te komen en de Belsen kwamen, maar zo moes ten arbeid verrichten voor de Duit schers en ze werden gevangen ge nomen Wij gelooven niets meer van wat ze zeggen en hechten niets geen waarde aan proclamaties. Zij breken hun woord toch. Maar wij willen wel allemaal naar ons geliefd Antwerpen terug, wan neer de Duitschers er niet meer zijn. Wij begrepen heel goed, daL wij niet zoolang ten laste van de Nederlan ders kunnen blijven, die ons buiten gewoon vriendelijk ontvangen hebben. Er zijn hier ook velen, die geen werk hebben. Schrijft u maar in de gazet, dat dit niet alleen de meening is van alle spoorwegbeambten doch ook van de meeste vluchtelingen, die hier zijn. En ik zal u het bewijzen, en bij liet uit de kerkbanken een paar vluchtelingen komen, die dezelfde redenen opgaven. Een oude man ver haalde ook van wat te Leuven en Mechelen geschied was. Wij gingen naar een ander vluchte lingen-oord. Juist speelde daar in een der ruime lokaliteiten een pianiste het „Wilhelmus" en allen zongen het mee. Ook daar kregen wij hetzelfde te hooren. „Het is de beste taktiek, om hier te blijven," zeide een hoofd conducteur, die juist ons de, in ons blad afgedrukte proclamatie van den Antwerpschen burgemeester toonde. „Die proclamatie heeft voor ons niets te beteekenen, want misschien heeft burgemeester De Vos wel ge- teekend onder pressie van de Duit- schors. Wat voor „garantie" hebben wij, als wij in Antwerpen komen, dat ons niets kwaads geschied „En", zei hij bitter, „zij vragen juist bakkers, kruideniers, nering-' doeners en al wat betrekking heeft op de voeding. Ja, ze hebben ons noodig en daarom gaan wij niet. En die bedreiging, dat strenge maatrege len genomen zullen worden, als de winkels niet heropend worden, zal ook geen invloed hebben. „Een andere reden, waarom wij niet naar onze stad terugkecron is ook de vrees, dat de stad nog eens gebombardeerd wordt." Wft wezen den man op de onmo gelijkheid, dat al die duizenden vluchtelingen in ons land bleven. Ja hier kunnen wij niet blijven. Graag willen wij werken gaan. Mis schien kunnen wij naar Frankrijk gaan, daar komt men handen tekort". En zoo als deze man, spraken ze allen. Zooals de heer Van Dam ons ver telde, had zelfs de mededeeling, dat zij naar een anderen gemeente zouden worden gezonden, groote bezorgdheid gewekt onder de vluchtelingen. Zij waren bang, dat zij zouden worden teruggezonden naar België. De rede neering scheen daarbij deze te zijn men kon hun wel voorspiegelen, dat zij veilig konden terugkeeren, maar zij waren bang, dat een of andere Belg, hetzij in dronkenschap, hetzij van streek geraakt ten gevolge van de doorgestane ellende op een Duit- scher zou schieten. En dan zouden er weer herhalingen komen van ver brande dorpen on gfefustleerde in- wonei s En daarom bleven zij liever in gastvrij Holland. (Handelsblad.) Uit Vlissingen meldt men: Om hier plaats te maken, zullen morgen eenige gewonden per boot naar Rotterdam worden vervoerd. Heden zijn hier weer 17 gewonden aangekomen, van wie 15 naar Middel burg werden vervoerd. Een heele karavaan vluchtelingen werd naar Middelburg getransporteerd, omdat hier nog steeds zeer vele uitgeweke nen aankomen. Namiddag was de toevloed ontzettend. Er zijn 9 nieuwe gebouwen, waaronder 2 kerken, in gebruik genomen. Er zijn 17.000 be- hoeftigen aanwezig; in elk gezin vooris een of meer gegoeden. Prof. Nicrmeyer seint uit Bergen op Zoom: Na een tweedaagsch bezoek aan Bel gen op Zoom veroorloof ik mij, u wat uitvoeriger over den toestond in te lichten. Men schat het aantal bij burgers ingekwartierde vluchtelingen in dit stadje van 2500 huizen op 10.000. In kerken, scholen en andere ge bouwen zijn er enkele malen meer ondergebracht. Het totaal is mis schien 50,000. MARINE EN LEGER. Bli K-ui. besluit Is. met ingang van 16 Oct.: der marine te Amsterdam, opgedragcu dc- betr. van voor/., der commissie tot hel examlnceren van zeeofficierenen aan den gep. kap. ter zoo S, li. Wolterboek opgedragen de betr. van dir.-ndm. van het Weduwen- en Weezonfonds der mll. off. b(J de zeemacht. Do ofllclor-mnchihist 2de kl. B. Soliurlnk zal binnenkort wegens lichaamsgebreken den zee dienst mot pensioen verlaten. Do machinist C. 1'. M. Siarck van Schündel van llr. Ms. „de Ruylor" overgeplaatst lil de d van Hr. Ms. „Van Halen" en gydetneheord ;i llr. Ms. kanonneerboot „Dog". 3 Kerkconcerten. Naar men ons meedeelt is een bedrag van 1' 90.— afgedragen voor de Belgische vluchtelingen, welke som het saldo is van de concerten, die tot nu toe op Zondagmiddagen in de Nieuwe Kerk werden gegeven. Men zij eraan herinnerd, dat de prijs der programma's weliswaar is vastgesteld, doch dat; hetgeen men meer geeft besteed wordt ten be hoeve der vluchtelingen, steunco mité enz. In Engeland. Naar wij in de Times lezen, er op het eind der vorige weck 00.000 Belgische vluchtelingen bij de com missie van onderstand in Engeland bekend. Naar schatting zullen er op het eind van deze week 100.000 zijn. Voor de vluchtelingen. Londen, 14 October. De „Times" verneemt uit New-York, dat het, Leger des Heils in Amerika reeds bij open bare oproeping 400.000 Lire bijoen- bracht voor de Belgische vluchte lingen. Rockefeller bood 20.000 pond sterling aan. Een gastvrij volk. Een Wolff-tolegram uit Berlijn nieldt: Ouder den titel „Een gastvrij volk" schrijft de „Lokalanzeiger"Indien wij heden van het jammerlijk noodlot lezen, dat een groot deel van het Belgische volk heeft getroffen, dan zwijgt in ons elke volkshaat, waarin we trouwens nooit meester waren. Wij voelen deze dingen slechts als mensch tot menseh. En dan vêrvult het ons met verblijdende hoogachting te zien op welke humane edole wijze de Nederlanders de hun zoo onver wachts opgelegde taak volvoeren. Dit plotseling binnenstroomen van hon derdduizenden vluchtelingen is, zoo wel voor de overheden als voor het volk, buitengewoon bezwarend. Aan het organisatietalent der overheden, aan het menschelijk gevoel van het volk worden even hoogo eischen ge steld, bovenmenschelijke eischen. De tegenwoordige toestand kan, en zal immers ook, niet lang durendat hij niet tot een catastrophe heeft geleid is het wat den Nederlanders vooral hoog aan te rekenen is. De quaestie over de rechten en de plichten der neutralen komt tegen woordig ieder oogenblik aan de orde. Het is een netelig thema en wij kun nen begrijpen, dat elk neutraal volk, dat hierbij in zekere gevallen is be trokken eenigszins nerveus wordt bij dergelijke besprekingen. Verblijdend echter is liet op welke humane schoone wijze de Nederlanders hun positie als neutralen tegenover de hun land binnenstroomende vluchte lingen, eerst de Duitsche, thans de Belgische, opvatten. Dat de Neder landers een gastvrij volk zijn, hebben we steeds geweten, wij hebben het echter verre boven ons weten thans van hen bewezen gevonden. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Bunila, tliulur., is 12 dezer Perim gopass. Kangenn, ultr., vertrok 11 dezer van Colombo. Prins der Nod., ultr.. vertrok-12 dezor v. Colombo Roopnt, ultr., vertrok 12 dezer van Catauia. Kon. Emma, tliuisr., vortrokl3 dezor van Mul ia. Prinsen .1 uliana, ultr., vertrok 13 dezer van Maltn Kotti, ultr-, is 12 dezer Gibraltar gopass. Rotterdamsche Lioyd. Kawi, uitr.. pass. 12 dezor Tarifa. Madloen, uitr., pass. 13 dezer Ouessant. A ralian, ultr., is 18 dezer 1'omt de Gallo gopass. Mcnado, uitr., pass. 12dezer Gibraltar. Taluinan, tliuisr,, vertrok 13dezer van Porl Sald. Tarabora, ultr., Is 18 dezer Perim gopass. Kon. Hol!. Lioyd. Gelria,uilr.,is 12 dezer Ponicliegepsss. Hol land ia. ullr., arriv. 18 dezer te Santos. Tubantia, tliuisr., vertrok lSdezor van Vigo. Zeeland ia, tliuisr., arriv. 13 dozer to Santos. Kennemerland vertrok 14 dezer van A'dam naar Buenos Ajres. Kon. West-Indische Maildienst. Prins der Nod„ thuisr., vertrok 12dezer van Fuil- clial (Madera). Jan van Nassau, van New-Tork naar A'dam, pass. 13 dezer Lizard. Lede w. van Nassau, tliuisr, vertrok 13 dezer van Lissabon. Nlclcorienrriv. 12 dezer v. A'darn te Paramaribo. Java-Bengalen Lijn. Java vertrok 13 dezer van Calcutta naar Colombo. Haven te Nieuwediep. Oot, Vortrokken van Harlingen naar New enstlo h.b. „Nicolaua". let. Idom van Harlingen raar I.onden s.s „Sterling". Idem van Harlingen naar Wost-lfarllu- pool h.b. „Bolsy Anna". BINNENLAND. Derde stuurman Gouv.-Marina Ned.-lndië. Tel' vervulling van de betrekking van derde stuurman bij de gouver- nemenls marine in Ned.-lndië kun nen dorwaarts worden uitgezonden personen, die met goed gevolg heb ben afgelegd het examen bedoeld iu het bij bet Kon. besl. van 15 Oct. 1909 uo. 36 (Ind. Stbl. No. 592 en van 14 Febr. 1914- no. 358), gevoegd programma letter C, waarvan exempl. verkrijgbaar zijn bij de afd. personeel van het Min. v. Koloniën; dan wel die in het bezit zijn van een Ned. of Ned.-Ind. diploma voor 3e stuurman groote stoomvaart. Aanmelding bij gezegeld adres bij het Dep. v. Koloniën. Voor bijzonderheden zie St. Ct. No. 241. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 14 Oct. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman I. Bos, J. B. A. Larnettweede stuur man J. Kool; derde stuurman J. P. Boshoff, C. H. F. van Delden, J. W. F. Nanninga, C. H. Bakker, K. H. Blits, Th. de Boer. Staatsloterij. Trekking Woensdag 14 October. 4de klasse. 3de lijst. No. 2528 3873 6650 elk f1000. No. 13979 15238 elk f400. No. 1879 2018 4603 8966 elk f 100. Burgerlijke Stand van Helder, van 13 en 14 October. ONDERTROUWD: R. de Bruin en B. W. C. de Vroome, J. Smits en E, Horsman. GETROUWD: T. FENNIK en J. Abbenes, J. L. Verheijen en G. N. Klerk. BEVALLEN: M. Momber - Haags- ma z„ C. W. Delft van Kalleen z., G. Strasse—Piso d., M. 't Hart— Riek wel d. OVERLEDENF. F. Stark, 20 dagen. VISSCHERIJBERICHTEN. kloino tong f 0.10 por stuk, 20 mandon Btortaoliol l'O.OO a f 3.00 por mand, BO manden kloino schol f3.00 a f4.00 por mand, 10'manden schar fl.60 iioi' mand. Door 1 trokker 2 tal haring f10.50 por tal. 14 Oct. Aangebracht door 25 korde» 1 tot 5 stuks groote tong f0.75 por stuk, 10 tot 20 stuks middcltong f0.40 per stuk. 10 lot 30 stuks kloino long f0.15 por stuk, 1 tot 4 manden stortschol f6.00 a fS.Öü per mand, 1 tot G manden kleine schol f3.00 a I 4.00 por luand, 1 tol 2 manden scliar fl.60 por mand. Door 1 trokkor 4 UI lidring f 10.75 a f 11.60 MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 14 Oct. 1914. Ter markt waren heden aangevoerd: - vette koeien, le kW. - a - cL, 2e kW. - a - cL, Se kw. - a et.; melk en kalfkoeien f-Oaf-O, JtS vette kalveren, le kw. TO.96 a 100,2e kw. fO.94, 3e kw. f 0.90 per K.G.; OS» nuchtere kal veren f12 a f 18 per stuk. - schapen f - a f - por stuk. O00lammeren fOO.- afUO.- perstuk. lOGO vette varkens, Hollandsche le kwaliteit 62 a 04 et-, 2e en 3e kw. 60 a 02 ct. per K.G. Behagen, 15 Oct 1914. - Paarden t h IX— - Voulens 0- d- - Ossen - 20 Slieren 200 Reldekoeien (mai 162 Geldekoeieu (vel! 160 Kalfkooicn 120 Vaarzen - Pinkeu 64 Graskal veren 40 Nuchtere Kalven - Kammen 170 Schapen (mager- Wette) sta- 'itó - 320 - !«re) 000 Schapen (vette 880 Ovornouders - Lammeren - Bokken en Geilen - Varkens (mago 100 Varkens (vette 86 Biggen 400 Konijnen 100 Kippon 26 Eenden - Duiven - Ganzen - Zwanon 400 K.G. Boter 60 K.G. Kaas 700 Kipeieren - Eendeieren PLAATSELIJK NIEUWS. Ten bate van de Belgische vluchtelingen. Groot on spontaan was het mede lijden, dat alom in ons land opwelde voor do arme, onschuldige slacht offers van den oorlog. We hebben hiei, we zeiden het reeds, een glimpje van de ontzaggelijke ellende gezien en dil reeds was voldoende om hier ter plaatse van allen kant de hulp en de ondersteuning te doen toe vloeien. Het hnisaan den Kanaal weg waar dc goederen worden gedistri bueerd en geëxpedieerd, en dat wel haast, daar er genoeg was ingekomen voor de toen in ons land zijnde vluchtelingen, gesloten was, heeft de deuren weder wijd geopend, liet steeds waakzame comité is weer aan den arbeid gegaande godle gaven vloeion van allen kant toe. Ze zijn niet allen te noemenieder, ieder geeft op zijne beurt wat hij missen kan. Ook-de lijsten, waar mede (lamos langs de huizen gaan om gold te verzamelen, leveren veol op. Het is of ieders hart getroffen is door de ellende, dio hot arme Bolgiü teisterde, of ieder, guller en gauwer dan anders, klaar staat, om to goven. Te midden van den onzettendon jammer, dien deze oorlog brengt over bijna geheel Europa, - en wie zal nog zeggen waar het einde is? ligt als een lichtend, blinkend plekje het kleine Nederland. Op de wereldkaart neemt het slechts een bescheiden plaatsje in, maar zooals in den donkeren avond het uiterst kleine glimwormpje reeds op aan zienlijken afstand zichtbaar is, zoo ook zal op de wereldkaart hol lich tende stipje ..Nederland" reeds uit de verte aankondigen, waar gast vrijheid en onderdak, gulle hartelijk heid en joviale vriendschap worden gevonden. De muziekkapel van de Koninklijke Marine - Directeur: de Heer A. L. Hazebrock wil ook naar haar beste krachten medewerken en bood aan hel Comité een Concert aan, dat a.s. Maandag 19 October gegeven zal worden in „Casino". Indien het nog noodig is dit Concert aan te bevolen, doen we dat gaarne. Zoo menigmaal is gezegd bij concerten van de Marine: Hé, kondon we daar eens weer van proflteoronWelnu, de gelegenheid is er thans en men heeft tweeledig ploizier van zijn geld. Het gcheele orkest werkt aan dit concert mee. Bovendien hebben de dames Bol- dingh-Goemans, onze bekende con- fóroncièré en mejuffrouw Molenaar, concert-zangeres, belangeloos hare medewerking aangeboden, waardoor de aantrekkelijkheid van dit concert niet weiuig verhoogd zal worden. De 'opbrengst van het concert komtgeheel ten goede aan doBclgen .Behal ve dames, zullen ook stafmuzikanten met lijsten rondgaan. Is het nu heusch nog noodig om meer ter aanbeveling te zeggen Neen, nietwaar Wij krijgen immers toch een driemaal uitver kochte zaal? Huisvlijtwedstrijden. Een commissie voor dc Militaire Huisvlijtwedstrijden ouder goedkeu ring van den Commandant van do stelling don Helder door de afd. den Helder van den Volksbond tegen drankmisbruik, uitgeschreven voor onderofficieren, korporaals en man schappen van alle wapens behoorende tot hot bezettingsleger in en om de forten en op de schepen in de stel ling den Helder, heeft zieh gevormd. Zij bestaat uit de heeren G. C. Dibbetz en C. van de Bilt als respect, voorzitter en secretaris der afd. Hol- der en de heeren Snellen, luitenant kolonel der infanterie, de Wal, luit. kolonel der marine, Bolomey, majoor der artillerie en Wolterboek, le lui tenant der artillerie, als secretaris der commissie. Een vijftal dames en heeren zal worden aangezocht om als voorlich tingscommissie inlichtingen te vor- verschaffen voor wie (lio noodig mochten achten. Vrije geneeskundigs behandeling voor militairen. Door den Min. v. Oorlog is bepaald, dat. do vrouwen en kinderen van de militairen, behoorende tot de militie, de reserven, de landweer en den landstorm, geen recht hebben op vrije geneeskundige behandeling door de zorg van het Departement van Oorlog. Bezuiniging. De Min. v. Oorlog, overwegende dat in verband met de zeer aanzienlijke geldelijke offers, welke onder de tegen woordige omstandigheden van do schatkist worden gevorderd, de uit gaven tot het strikt noodige moeten worden beperkt, heeft bepaald, dat te rekenen van 1 October jJ. af tot en met den dag, waarop de mobilisatie- toestond zal eindigen, een lagere toe lage aan de militairen zal worden toegekend dan tot op lieden werd genoten. Meel aangehouden. Gedurende de laatste dagen liepen zoowol op de Korenbeurs te Rottci- dam als op die to Amsterdam hard nekkige geruchten, dat uit het stoom schip „Sommelsdftk" der Holland- Amerika-lijn, hetwelk thans te Hivre ligt, op last der Fransche regeering een gedeelte der voor Holland bestemde meellading verwijderd zou zijn. Ten kantore der Holland Amerika- lijn werd heden op desbetreffende navrage geantwoord, dat inderdaad de beursgeruchten waarheid bevatten. Hoeveel tarwebloem en welke mer ken in beslag genomen zijn, kon nog niet meegodeold worden, doch hier mede zullen do betrokken ontvan gers zoo spoedig mogelijk in kennis worden gesteld. Uit Brazilië. Eenigen Lijd geleden namen wij een correspondentie over van een Braziliaansch kolonist, wien liet zeer voorspoedig ging. Thans schrijft bedoelde correspon dent, dat hij zoo gauw mogelijk weg- wil uit de wildernis, daar het geen leven is. Het dichtstbijliggende plaats je ligt 6 uur loopen van hun neder zetting vandaan, „als de rivieren niet te hoog zijn, dat men er door kan loopen, anders kan men niet eens zijn etenswaar halen, wat bestaat eiken dag uit zwarte boonen met droog malabrood en zwarte koffie. Boter of melk kent men hier niet. Wij krijgen nu nog twee maanden 45 milr. ondersteuning per maand (f 121.50 Red. H. Ct.) en als dat op is moet je maar van den wind leven, daar wij hier in October pas kunnen beginnen met planten en het dan nog zoo veel maanden duurt eer de zaak rftp is. Verder ben je hier van alles afgesloten. De dokter woont van af P.2J uur met het spoor en dan nog uur loopen plus 6 uur naar onze. kolonie, dus moest er eens wat gebeuren. Hij komt niet eens. Do passage is bier erg druk. In de drie maanden dat wij hier zftn, heb ik 5 menschen gezien en dan nog geen vreemde. Je zit hier ge woon in du wildernis met boomen en nog eens boomenOnze kolonie is 1000 X 250 meter, vol boomen, geen kaal plekje is er in. Onze naaste buurman woont 1.5 uur ver. De ondersteuning is 45 mill. per maand per gezin. Zijn de 5 maanden om dan kan men nog een weg maken midden door liet bosch en over de bergen, van 1 kilometer laug en 3 meter breed en ontvangt daarvoor 112 mill." De zoon van den Premier. Omtrent het ongeluk, den zoon van don minister Cort van der Linden overkomen, verneemt „Het Vad." nog, dat de trein overvol was, zoo dat lift geeii plaats kon krijgen. Hij wilde toen bovenop den trein in het hokje van den remmer gaan zitten, maar Jiad daarbij het ongeluk uit te glijden en van den trein te vallen, waardoor hij een schedelbreuk en een lichte hersenschudding kreeg. Men meldt uit den Haag van gister De toestond van den zoon van minister Cort van der Linden is vooruitgaande. Doodgeschoten. Ongoveer '12 uur in don nacht van Maandag op Dinsdag reed de chauf feur J. IC., uit Nijmegen, onder do viaduct te Lent, gemeente Eist. Tot driemaal toe werd lift door een schild wacht aangeroepen. Toen hij niette min doorreed, schoot de schildwacht, met liet gevolg, dat K, werd getrof fen en gedood. Een ongeluk. Naar do „Nieuwe Ct." vernam, is den zoon van minister Cort van der Linden, die met eenige andere Leid sche studenten op weg naar Brabant was om bij de verzorging van de Belgische vluchtelingen hulp te bie den een ongeval overkomen. Staande op de treeplank van een in beweging zijnden trein, is hij met het hoofd tegen een langs den weg geplaatsten paal gebotst en verwond. Hij heeft een kleine hoofdwonde en een lichte fractuur. Zijn toestand is zeer bevredigend, en indien compli- cafcios uitblijven, wordt zijn geleide lijk horstel verwacht. De Minister heeft gisterenmorgen zijn werkzaam heden aan het departement hervat. Aanhouding van een „dokter". Omtrent de Zondag te 's-Graven hage plaats gehad hebbende arrestatie van zekeren H., daar ter stede meer bekend ouder den naam van „dr. Retau", als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan abortus, wordt nog het volgende vernomen _Dr. Retau", want, zooals gezegd, als zoodanig was H. in sommige kringen alleen bekend, woonde vroe ger aan de Paviljoensgracht. Reeds toen stond hij ernstig onder ver denking, zoodat politie en justitie zich nog al eens met hem bemoeiden. Echter bewijzen werden niet tegen hem geleverd en H. ontkende altijd alle schuld. Sedert werd H. bankier, betrok een villa in de nabijheid der stad en hield kantoor aldaar. De zedenpolitie verloor hem echter niet uit het oog. Eu nu had het hare aandacht 'ge trokken, dat H. des Zondags op be paalde uren zijn vader, wonende aan de Paul Krugerlaan, voor een paar uien ging bezoeken en dat er dan terwijl hij daar was, vele vrouwen en meisjes eveneens op visite kwamen, Hot welke de achterdocht van de zedenpolitie op. Zij stelde zich ver dekt op en toen haar nu Zondag bleek, dat de visite in vollen gang was, deed zij een inval in de woning en [trof daar, behalve de verdachte, o.a. ook aan een 7-tal vrouwen van verschillenden leeftijd. De politieman- neu oordeelden dat er voldoende reden was om dr. Reteau mede te nemen, terwijl ook do bezoeksters zonder dat 't in het oog liep, per auto naar een politiebureel werden geleid, om verhoord te worden. Ook werden door de politie in de woning verschillende instrumenten in beslag genomen. INGEZONDEN. Speenhoff voor de Militairen. Mijnheer de Redacteur! Nu er in deze dagen voor de mili tairen zooveel wordt gedaan om dezen in hun vrijen tijd aangenaam* en nuttig bezig te houden, past het ons zeker wel om de personen, die hun krachten daarvoor geven, dank te betuigen. Velen toch hooren of zien zelden of nimmer iets van wat hun hier wordt aangeboden on missen in hun gewone leven datgene wat tot hen spreekt, wat hen iritresseert, waar zo iets van kunnen loeren, wat hun verstand en hart prikkelt om het goede daaruit te halen en een blijvend aandenken mede naar huis te nomen, Velen vergeten in zulke uren hun zorgen voor zaken, voor vrouw en kinderen of andere beslommeringen en koeren opgeruimd en dankbaar naar hun legersteden terug. Hieraan denkende trof het me, dat doordeRedactie van dit blad geen waar- deerend woord was gericht aan den heer Speenhoff, alleen vond ik daarin vermeld het resultaat van een collecte voor verloren gelden door een land weerman, was dat dan het eenige goede op dien avond? Of ging het uw verslaggever net als mij? Vol verwachting toog ik naar „Casino" om de liedjes van den be kenden zanger te hooren, om daar mogelijk nog iets te leoren wat mij nog niet bekend was, om indrukken mede te nemen, die mij tot nog toe vreemd waren. En mijnheer de Redacteur, ik heb indrukken mede genomen, maar van het slechtste soort (ik hoop niet dat ze blijvend zullen zijn). Is hot niet meer dan ergerlijk, liedjes te hooren uitbraken van den vuilsten en laagsten inhoud? Is een Nederlandsch zanger dan zoo laag gezonken om woorden te zeggen (al is dit eenigszins onder bedekte termen) die een individu van het slechtste soort zouden doen blozen Of was dit programma voor onze soldaten (burgers van alle rangen en standen) speciaal vervaardigd? Vergat Speenhoff dat hier dames aanwezig waren, die zijn vuile taal mede moesten aanhooren? Vergat Speenhoff dat de soldaten van onzen tijd ook kunnen deuken, ook hun hersens kunnen gebruiken, of zag hij ons voor beesten aan? Volgons mft'n bescheiden meening ging er dan ook van het Speenhoff- programma een alles behalve opvoe dende kracht uit, en ga ik volkomen aocoord met de volgende regelen uit het blad „Mobiel". „Waarom ik dit vertel? omdat er „onder de menschen met wie wft' in „aanraking komen, ook altijd zijn „die duizenden ongelukkig maken „met vuile toespellingen. Zulk een „woord is als een haak met weer haken, het grft'pt in uw geest en „ziel en laat niet los. Zulk een vuile „grap is als een om zich heen grij pende vetvlek, het schoone wit „wordt er onherstelbaar mee bezoe- .„deld." Ten slotte een enkele raadgeving aan den zoo gevierden zangerwerpt uw liederenbundel daar waar ze thuis behoort on kom terug met liederen eon zanger waardig. Mijnheer de Redacteurindien ge dezelfde gevoelens koestert als de ondergeteekende, kan ik me begrij pen waarom uw verslag zoo sober was aan dank. Met de opname zult ge ten zeerste verplichten Th. Pauw, Ros. Sergeant-maj» Administrateur, a/b. van Hr. Ms. „Nautilus", den Helder. Belgische vluchtelingen. Roosendaal, 14 October. Gisteravond is het grensstation Esschen door de Duitschers opgeëischt en hedenmor gen door Duitsche troepen bezet. Gisteravond is oen Duitsche grens- commissaris in Roosendaal gekomen om mot den stationscommandant het verkeer te regelen. Sas van Gent, 14 Oct. De Duit schors gaan voort uit Antwerpen groote troopenmassa's te verplaatsen in westelijke richting. De bondge- nooten zijn ten westen van Gent teruggedreven. De vluchtelingen uit de Belgische grensdorpen zftn, nu blijkt dat (le Duitschers zichzelf correct gedragen, voor een deel reeds teruggekeerd; overal manen de Duitschers de be woners aan toch niet te vluchten. Veriaten huizen worden door de troepen opengebroken om er een' ouderdak te vindenik zag te Sel- zaete een door de bewoners verlaten herberg, waar 14 Duitschers den nacht hadden doorgebracht. Ze had den alles wat eet- of drinkbaar was opgemaakt, maar niets vernield, zelfs de portretten van het Belgisch ko ninklijk paar hadden ze op hun plaats gelaten. Waar de bewoners gebleven waven, werd alles betaald, kleine bedragen met contant geld, groote bedragen met bons. Vlissingen, 15 October. De stroom van vluchtelingen hierheen houdt nog maar steeds aan. Hun aantal beloopt sedert gisteren weer verscheidene duizenden. Zij komen thans hoofd zakelijk van do Belgische kustplaatsen en worden op alle mogelijke vaar tuigen hierheen vervoerd, als visch- bommen, hoogaarsen, enz. Waar al deze duizenden vluchtelingen heden- nacht worden ondergebracht is nog niet bekend, want hier is alles tjokvol. De bevolking is als het ware ver dubbeld. Berlijn, 14 Oct. (Wolff.) Het groote hoofdkwartier bericht d.d. 14 Oct. 's middags Van Gent af bevindt de vijand, waaronder een doel van de Ant- werpsche bezettiug, zich in haastigen terugtocht naar het Westen, in de richting van de kust. Onze troepen volgen hem. Rijssel is door ons bezet. Er zftn aldaar 4500 gevangenen gemaakt. De stad was, naar door haar auto riteiten aan de Duitsche troepen medegedeeld werd, voor openbaai verklaard. Niettemin bracht de vijand daar, bij een poging tot omtrekking van Duinkerken uit troepen heen, met de opdracht, stand te houden tot de aankomst van het omsingo- lingsleger. Daar dit natuurlijk niet aankwam, was het eenvoudig gevolg, dat de nutteloos verdedigde stad bij de in neming door onze troepen bescha digd werd. Van het front van ons leger valt niets nieuws te melden. Dicht bij de kathedraal to Roims zijn twee zware Fransche batterijen iu stelling go bracht. Verder werden lichtsignalen van den toren dur kathedraal waargeno men. Het spreekt van zelf, dat al onze troepen tegen voor hen nadee- ligo maatregelen en strijdmiddelen van den vijand zullen kampen zon der rekening te houden met het sparen van de kathedraal. De Fran- schon dragen dus thans, evenals vroeger, zelf de schuld wanneer het, eerwaardige bouwwerk het offer van don oorlog wordt. Duitsche persstemmen. Berlijn, 14 October. Dc „Tügliche Rundschau" schrijft: Een juiste, omschrijving van onze politieke verhouding met Holland ts een buitengewoon moeilijke taak, want Holland vreest niet minder onze vriendschap als onze vijandschap. Men wil van onze liefde niets en natuur lijk van onze haat nog minder in Nederland woten. Geheel onverschillig kunnen wij de Hollanders toch ook weder niet zftn, en zij ons ook niet, want daarvoor is onze geographische ligging minder geëigend. Hoe zullen wft ons dus tegenover een land plaatsen, dat onze onmidde- lijke buurman en met ons stamver want is, on waarmede ons de meest verscheidene betrekkingen van oom- mercieelen en goostelijken aard ver binden. Er is maar een enkele weg: De betrekkelijke kleinheid van dit land geheel to vergeten, Holland als een absoluut gelftk-gerechtigde factor naast het Duitsche rijk te beschou wen en het iu volkomen nuchtere berekening de voordooien van oen nadere verbinding voor te houden. Laat Holland zich niet overtuigen, dan moet men slechts den tijd laten werken, vooral niet aandringend on ook niet beleedigend zijn. Alleen op die wijze zullen wft het wantrouwen des lands overwinnen. Want dit wantrouwen bestaat nog immer en Engeland zorgt er met alle middelen voor het te laten groeien en het te bevorderen. Nederlandsen Jle bezetting van Antwerpen. Berlijn, 14 Oct. (W. B.) De „Buil, am Mittag" schrijft onder den titel „Duitschland en Nederland" o.m. Duitschland deukt er niet aan Neder land te bedreigen. Het bezit van Antwerpen heeft ook zonder de vrije beschikking over denNederlandschen Scheldemond zeer groot waarde, de zelfde waarde, welke het voor Belgie had en steeds in de oogen van Enge land gehad heeft. Yan eenige on vriendelijke plannen tegen 't Konin krijk Nederland was en is bij ons geen sprake. Wij betreuren reeds genoeg, dat Nederland door de vluch telingen-invasie cn de interneering van Belgische cn Engelsche troepen zonder zftn toedoen in moeilftkhedun gekomen is en wij koesteren oprech te bewondering voor de gastvrijheid waarmede men daar de honderd duizenden dakloozen opneemt. Hot zftn geen geringe moeilijkheden, welke voor de Nederlanders rijzen ten gevolge van de komst over hun grenzen vau die scharen, welke ondersteuning behoeven.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2