DE HELDERSCHE BANK. Mej. HENRIETTE S. POLAK, DANS- en MAINTIENLESSEN DANSLEERARES, Brand te KOEGRAS, gem. Den Helder, CHEF KREUGER HZN Practische bezuinigingen werkverschaffing DEPOSITO RENTE. f 25.000. cuj „HET WITTE KRUIS" Huisvrouw!! Vergiftigde Levens. HELDRIA T. van Zuylen, Thee M-1 is Hulp voor ,,Casino"-Gebouw, Kanaalweg 145 (huls), Tel. 66. bericht haren Leerlingen dat zij hare medio OCTOBER zal hervatten. Spreekuur dagelijks van 2 - 4 uur. 5 September j.l. Ondergeteekeude verklaart dat de brandkast, door den fabrikant NICO VAN VUURE, Zaadmarkt No. 50 te Alkmaar, hem in Juni j.l. geleverd, in den feilen brand van 5 September, waarin zijn geheele plaats niet inboedel tot aan den grond werd vernield, daarna is geopend en bleek deszelfs inhoud volmaakt ongeschonden te hebben bewaard. KOEGRAS, (gem. Den Helder), 28 September 1914. (Is get.) P. DE GRAAF. Getuigen bij de opening: (Is get.) K. BIJLSMA, Mr. Smid, Julianadorp. (Is get.) J. KOSSEN, Mr. Timmerman, Julianadorp. (Is get.) J. DE GRAAF, Mr. Timmerman en Aannemer, Julianadorp. De Heldersche Grutters- en Zaadwinkel. Grauwe Erwten 32, 28 ct. per kop. Capucijners 28, 22, 20 Groene Erwten 25, 23, 20, 16 Bruine Boonen 22, 20 Witte Boonen 25 Split Erwten 16 pond Linzen 20 Alles beslist puik' in de kook. Door steeds stijgende Graanprijzen zijn wij tijdelijk genoodzaakt ons gemengd Graan en Octendvoer te ver- hoogen. Gemengd Graan 40 ct. per 5 liter. Ochtendvoer 40 5 pond. Baaltjes van 21/» kilo 40, 50 cent. Beleefd aanbevelend, C. KATER. Keizerstraat 88. Fotograaf, KONINGSTRAAT 98, bij het Koningsplein. Bekroond Binnen- en Buitenslands. ATELIER geopend van 9-4 uur. HOOi. Te koop Hooi. uitstekend, best gewonnen Hooi, geperst en ongeperst, per baal, 1000,10.000 of 100.000 pond of geheele hoeveelheid gelijk. P. de Beurs, Heldersche polder 2, Helder. Speciaal adres voor OVERHEMDEN naar maat. OVERHEMDEN met piqué borst f 2.76, prim8 kwaliteit. Mevrouw Er zijn vele artikelen, die hier te lande beier, of evengoed worden ge maakt, en nog goedkooper zijn dan de buitenlandsche, die sommige ivinkeliers U bij voorkeur aanprijzen. Als U hierop eens wilt letten kunt U besparen en tegelijkertijd onze Nederlandsche Nijverheid werk verschaffen. HONIG'S Maïzena is een dezer artikelen, goedkooper dan de buiten- landsche merken, en onovertroffen in kwaliteit. Vraagt het Uwen winkelier. WIJ nemen gelden in déposito. Rente tot nadere aankondiging mei één das opzegging 3'/, tien dagen 4 voor drie maanden veel 3'/2 zes maanden 33/4"/. één jaei vist lo |"L N.V. OBLIGATIE MAATSCHAPPIJ gevestigd te 's-Gravenhage, Anna Paulownaplein 3. Wettige 3 Premie Obligaties f4.50. 0p nummer 10529 viel heden de premie van f 25.000, meermalen ge plaatst door den Hoofdvertegenwoordiger W. 0. DONKER Jr., Brouwerskar'e 47 rood, Haarlam. 9 Gelden onmiddellijk uitbetaald. S0LIEDE VERTEGENWOORDIGERS GEVRAAGD. Voor Uwe Kinderen is „VICTORIA" een onovertrefbare hoofd Eau de Cologne. Per flacon 25 en 35 cent. „HEURECA" werkt eveneens verrassend zeker en is aangenamer in 't gebruik doordat het reukloos is. Het koBt, 35 en 50 cent per flacon. Proefflacon 20 cent. Deze hoofd waters bestaan uitzuivere extrao- Lieve plan ten stoffen en beantwoorden vol komen aan de eischen, welke men voor dergelijke hoofdwaters stelt. Verkrijgbaar bi) de Heeren: WUtsiua, Mlddensü'.; Win keiman, Spoorslr.; F. H- de QoevJ, Spoorstr. eu Wentgr.; Lunet, NleuwatT.; De Bie-Biersteker, Kelïerstr., en m don fabrikant 8. 6. G. de Man, Koningslr. 89. ONGELOOFLIJK RIJWIELEN enz. CADEAU!!! Door een Wolfabrikaut, geassocieerd met een liquideerendo groothan- delaar in Rijwielen en -benoodigheden, daartoe in staat gesteld, mede wegens de huidige groote behoefte aan Wol, kan ik de volgende ongelooflijke aanbieding maken. Een ieder, die mij oude- of stukken van oude (gebreide) Wol zendt, zooals: oude wollen kousen, sokken, handschoenen, truien, borstrokken, enz., alsook oude- of stukken van oude wollen Dekens, ontvangt direct na ontvangst: voor 2 Kilo een prima Engelsche Sleutel of flinke Bel. „3 Bagagedrager, Jasbc-schermer, of groote Fietspomp. 4 Zadel óf Voetpomp. -prima Binnenband (gewenschte maat op te geven). - Buitenband stel prima Binnenbanden Buitenbanden prachtige-electrische Lantaarn (met-batterij), stel Binnen- en 1 stel Buitenbanden. zelf stroomopwekkende electrische Lamp. dito dito prima merk „S.S. Berko". stel Binnen- en 1 stel Buitenbanden èn 1 zelf stroomop wekkende electrische Lamp. prachtig nieuw gouden Dames-Remontoir. Heeren- Heeren- of Damesrijwicl (naar keus). Ik zend'alles franco huis en moet men mij eveneens alles franco toe zenden. Katoen of Halfwol wordt niet medegerekend, alsook niet geretour neerd, dus enkel geheel wol. ïf s.vip. op te geven wat gewenscht wordt. J. R. WESTERDUIN, Rembrandtstr. 6, Den Haag. Telefoon 1904. 7Vs 10 15 30 40 60 75 100 Voor fl.75 een geheele bezending Matten enz., om uw woning gezellig te maken1 prima kwal. Chineesche Vloermat, fijne mooie kleuren, voor slaapkamer,' keuken, enz,; 3 flinke, netto Gangmatten, 1 sterke Deursluit- mat (80 bij 50 cM.), 1 gekleurde zachte Bedmat. Gratis 1 fraaie Wandversie ring en 1 fijn Tafelmatje. Wie binnen 8 dagen briefkaart zendt, ontv. dit alles en nog extra 1 fraai Stoelkussen, 1 Lampekap, 1 fijne Tafellooper, 2 Boodscü.m., of 1 fijnTafelkleed. Naar buiten zending rembours. Mattenfabr. Haarl.dljk 25, Amsterdam. Bestelt Uw DRUKWERK NU! Aanbevelend, C. DE BOER Jr. FEUILLETON. Een beeld der werkelijkheid. 75) Een oogwenk later was het kind verdwenen, en richtte Marcello zich wankelend overeind, om het bosch verder in te dwalen, tot op een plek waar geen enkel men- schelljk wezen haar zou kunnen zien. O! dat kind had haar, in haar onschuld, den genadeslag toegebracht. Zij had dien morgen het gansche mcnscbdom willen ontvluchten, en toch was de wereld, in den vorm van dit kleine teergevoelige wezen, tot haar doorgedrongen om haar een nieuwen dolk in het hart te stooten. Filips ging sterven, vermoord door het doodende klimaat, dat hij om harentwil getrotseerd had; hij bevond zich op een uur afstand slechts van haar, heel hare ziel snelde naar hem toe, en zij durfde zelve niet tot hem te gaan. Wat had zij hem kunnen zeggen, zij wie hij gesmeekt, had op te klimmen tot het ideaal dat hij zich van haar had gevormd, en die roekeloos niet elk harer plichten had gespot? Haar aanblik zou hem nog slechts eeue laatste pijn veroorzaken, en hoezeer zij ook dorstte naar dat afscheid dat voor eeuwig zou zijn, .zij had den moed niet hem nog meer te doen lijden. Hij ook, hij viel dus in het eind als haar slachtoffer; gelijk Eduard Helm veld was gestorven, gelijk Onno op den rand van het graf had ge zweefd en nog met ontbering voort- worstelde, gelijk zij den ellendeling die slechts ééne deugd bezat: zijn grenzenlooze toewijding voor haan zonder een enkel woord van teeder- heid zijn einde tegemoet had laten gaan. Overal waar zij langs was getreden had zij vloek en verderf verspreid. Zelfs haar kind was aan hare zijde bezweken, gelijk een teere rozenknop verwelkt onder de pest walmen van giftige bloemen en zon der dat zijzelve wist te zeggen waar om, rees het beeld harer moeder plotseling voor haar geest. Julie de Clinchamps had zoo stil, zoo ver geten geleefd, dat haar heengaan nauwelijks een leegte had achter gelaten hare stem bad aan eigen haard als niets geteld, en toch had zij dertig jaar lang hare ondankbare taak voortgezet, zonder een enkele klacht, zonder een enkel verwijt, en was zij ingeslapen met den zali gen glimlach van hen die een on> metelijk geluk tegemoet gaan. Marcello huiverde. Waarom kwam zij haar op een maal zoo schoon en zoo verheven voor, de nederige vrouw, die voorbij was gegaan als een viooltje te mid den der haren? Brandstoffenhandel W.deRuijter,Jonkerstr.5. Levert 1ste kwaliteit Anthraclet gezeefd en steen vrij. Duitsche Anthraclet, per H.L. f 1.40. Belgische Anthraclet f 1.60. Bloria Eierkolen f 1.20. Qascokes tegen fabrieksprijs. Franco aan huis bezorgd. Beleefd aanbevelend, W. DE RUIJTER. SS SS' HAARHERSTELLER. Beproefd middel tegen het uitvallen en tot bevordering van den hergroei "van 't hoofdhaar, blijkt steeds het beste. Per flacon 50 cent. Alléén verkrijgbaar bij: onovertroffen van kwaliteit en zeer waterhoudend, 70, 80, 90 en 100 cent per pond. Pakjes van '/a - 1 - 2ons. In het oude Vlotualiehuis. R. MAALSTEED, Dijkstal 22, Helder. Wederverkoopers provisie. Waarom scheen zij haar plotseling zoo wijs toe, zij wier „domheid" zoo vaak in eigen kring-bespot -was ge worden En zij die 0111 haar gelachen had den, wat was er van hen geworden De oceaan sleurde in zijn ruste- looze vaart, het gebeente van den kunstschilder mede; hare broeders en zusters waren alle schipbreuke lingen des levens, die een vloek wa ren voor hunne omgeving, schepse len voor wie geen woorden als „eer" of „deugd" meer bestouden. En zij- zelve? Zij bezat hem eindelijk, den demon van het goud, dien zü zoo harts- tochelljk had nagejaagd! Wat had hij haar anders gebracht als wan hoop? Was hij bij machte geweest haar ook maar één enkele vreugde te schenken? Zij was alleen op de wereld, zij die zoozeer bemind was geworden, maar slechts met liefde had gespeeld. Zij bezat een titel; maar haar naam was geschandvlekt. Zzou nog dertig, misschien veer tig jaar, het bestaan moet voortslee- pen en daarna? Met een luiden angstkreet sloeg zij de handen voor het gelaat. O! die pijn, die ontzettende pijn in het ge laat, waarom verhief zij zich met zulk eene vernieuwde woede? Werd hare ziel dan niet reeds genoegzaam gefolterdHet was onduidelijk, die knaging. Hare moeder had dikwijls diezelfde smarten verdragen, en dat zonder eene enkele klachtmaar Julie Aan de verschillende adressen word reeds veel bezorgd. Dankbaar is het aanvaard en naar het Algemeen Comité te Amsterdam gezonden, dat voor verdeeling zoig draagt. Maar de nood is hoog I Ondergeteekenden vragen aan liefda dige plaatsgenooten alles wat dienstig kan zijn voor de ongelukkigen schoenen, kleeren, ondergoed, enz. Ook giften in geld zijn nog welkom. Goederen worden dagelijks aanvaard tusschen 10 en ll'/s uur, Kanaalweg 101 en aan eik der onder staande adressen. Mevr. NAUDIN TEN CATE-Gebel, Buitenhaven 4. Mej. BA 18, Dijk straat 32. De heer v. u. BILT, Vosstraat 14. Mevr. DE BOER-Jongkees, Koningstraat 28-30. Mevr.DE BRUIJN— v.Ringblbnsïeijn Visch markt. Mevr. DIBBE'L'Z-Romen v, Hoofdgracht 86. Mevr. GUISK-Ltjlofs, Hoofdgracht 65. Mevr. OOSTING Trentels, Stationsweg 6a. Bij opgave aan één der adressen worden de goederen ook gehaald. DE WEEK. 14 October. Hildebrand vertelt in een van zijn 1 >este „Camera"-schetsen, die ovel den Hollandsclien jongen, hoe deze op vinnige manier zijn bok kan ran selen, maar tevens het beest prach tig verzorgt, volop roggebrood voélt. Zoo is 't. Onze „kwajongens" zijn wieede plaaggeesten, soms. Maar dan wordt men weer tenklaps ge troffen door aardige trekjes van goed hartigheid. Als wij een oude stum pert, die met z'u zwakke beenen niet over du gladgevroren straat weet te sukkelen, voor de twintigste maal z'n pet zien afwippen; een in doodsangst verkeerende poes ai rneer in 't nauw zien brengen; een ramp zaligen landlooper die z'n ellende door het zwelgen van spiritus poogde te vergeten, in het slijk zien duwen, en honderd narig- en walgelijk lieden meer langs de straat aan schouwen, waarbij de „kwajongen" een belangrijke on treurige rol speelt, dan zouden wij den rekel een pak rammel kunnen geven, waar-ie drie dagen genoeg aan had. Eu dan zien wij denzelfden jongen een ziek broertje of zusje oppassenzijn laatste cen ten besteden voor moeder, of zelfs buurvrouw, die ziek en nooddruftig is, te hulp te komen't Zijn psychologische raadsels, welke ons vooral leeren om niet te snel te zijn in het uitspreken van een afkeurend. minachtend oordeel over onze mede- meuschen. De tweede week van Octo- ber 1914 heeft een stroom van dak- loozen over Nederland gebracht, 't Nam den omvang van een formeele volksverhuizing aanOp de honderden volgden duizenden. Men kwam overal handen, brood, kleediDg, dekking te kort om te helpen. En toen heeft zich geopend het gemoed van Jan Publiek, 8d hij heeft zich doen kennen op een wijze, die ons dwingen zal, hoe raar, onaardig, oppervlakkig, zelfverheerlijken d hij ook soms moge zijn voortaan slechts met eerbied van hem te spreken. Want zoodra wij weer zullen willen gaan mopperen over Jan, zal de gedachte in ons op komen Herinnert U October-1914, toen de Belgische vluchtelingen hier kwamen. O; - in normale omstandig heden philan tropisch, altruïstisch, liefdadig te zijn bij voorkomende grootere en kleinere nooden en ram pen 't ia prachtig. Maai' men behoeft n Nurks te wezen om dan de doorzichtige „bijbedoelingen" vaak te bespeuren. De stadgenooten„die onbekend wenschën te blijven", ze maken aldus (niet altijd, maar dikwijls, voeg ik er tusschen haakjes haastiglljk bij) soms de mooiste „reclame" voor hun naam. Ze komen op den voorgrond, worden „genoemd". Via-commissién en ini tiatief tot hulp bereikt men candi- daturen voor dit en dat; ontmaagt men ook wel het knoopsgat in de linker-lapèl van z'n jas. Breidt men den kring van z'n clientèle uit, enzoo- voortsWij weten 't immers allen. Maar hier tot het stelpen van den bitteren nood der dakloozeu, van hen, die al hun bezit, en in zoo menig geval het dierbaarste wat zij op aarde bezitten moesten achterlaten, - hier slechts de heerlijke, warme, echt- spontane uiting van mooie mensche lijker deernis. Vrouwen uit den kring der minimum-lijders weifelen geen oogenblik om van hun armoedje te geveu, weg te schenken, in schorten, manden, koffertjes en kisten te ver zamelen zonder eenige „bijbedoeling" en zonder zich af te vragen, wat zij zullen overhouden. „Pak aan, stum pert" roepen zij. En dankbare, gretige handen strekken zich uitDe an deren, rijkeren, openen hunne huizen, villa's, de pronk- en andere ver trekken, waar men in gewone om standigheden zou beven bij de ge dachte aan „vuile voeten" op. de tapijten; „moeten" van ongewasschen handen op gordijnen en tafels en stoelenop het besmetten van de zuivere atmosfeer door de „onschul dige asempies" van armelui's-kroost, dooi de vunzig riekende kleeren van menschcn, die veie uren onbeschut in deu regen hebben geloopen Thans gaan de deuren wagewijd open, van salons, woonkamers, slaap vertrekken. Treedt binnen menschen Er is eene generale verbroederingen verzustering, die U 't hart doet open gaan van vreugde. Daar-'ginds, vlak bij de grenzen, dondert het geschut, liet bloed stroomt er, en jammerkreten ver vulden de lucht. Het isde meuschen- slachting op een schaal, die satan vreugdedronken doet worden 1 Maar hier, in het Nederland, welks onzijdig heid thans Gode zij dank - vei liger Hjkt dan in lang 't geval was na de Antwerpsche misère, hier in Nederland hebben wij liet contrast van menschonliefde, dat dengeen, die reeds twijfelen ging aan de over winning van „het botere" in den mensch en verklaarde zich „den naain van mensch te schamen", - de hoop en het vertrouwen in de ver bitterde ziel doet herleven Auto's, bij tientallen, worden vol geladen. Dames en heeren van de zieh-amusceronde „society" vergeten premières, soirées, de meest interes sante five-o'clocks. Ontrukken zicli aan het leventje van egoïstisch ple- ziei-maken. Snorren naar de streken, waar duizenden op lafenis wachten. De telefonen rinkelen, groote en kleine firma's zeuden van hunne voorraden, bij stapels tegelijk. Aan loven en bieden, aan berekenen deukt niemand. Voor „reclame-maken" heeft niemand lust of t(jd. Wie't wel zou wenschen, hij durft niet. Onbaatzuchtig, snel, kwistig helpen: dat is nu in Neder land het parool. En ik durf zeggen, dat de zege- praai van gelukkig-bloedelooze soort, de zege van waaraehtigen, hoogen zin tot bijstaan, tot verplegen, tot leniging van nood en smart, in deze dagen door Nederland behaald, meer tot de stralende glorie van zijn goe den, ouden naam in de historie der volkeren zal bijdragen dan het hard nekkigste gevecht, waarin - ten koste van vele duizenden jonge men- schenlevens eene „overmacht" tot staan of zelfs tot. wijken zou zijn gebracht, had kunnen bereiken Er worden nu wonderen van geest- Clinchamps had het geloof gehad om haar te troosten, en zijzij bezat niets dergelijks. Een onweerstaanbare loomheid kwam over hare leden, zij liet zich op het gras nederzinken en mom pelde „Slapen? Zou ik dan eindelijk weder slapen? Ja, want al dat lijden verdwijnt, ik voel zelfs nauwelijks meer dat ik ongelukkig ben. Ik zal al mijn geld aan de armen geven ik zal herstellen zelf de zieken gaan verzorgen ik heb gezondigd, maar de toekomst zal alles goedma ken er is vergelding Het waren hare laatste woorden, een seconde later lag zij door pijn en smart uitgeput, roerloos uitge strekt. Dienzelfden dag, op hetzelfde oogenblik, stierf Filips, zijn gansche vermogen achterlatende aan Onno Holdius, die hem tot het laatst toe had verpleegd. Deu volgenden morgen vonden de boschwachters het lijk eener jonge, rijkgekleedde vrouw in een der een zaamste lanen van het Bois de Bou- logne liggen. Zij droeg niets bij zich dat kon aangeven waar zij thuis be hoorde, en men bracht het stoffelijk overschot naar de Morguo over. Heel dien dag rustte zij daar. Zij Bcheen slechts te slapen en geleek eene lelie die op een mestvaalt zou bloeien. Een glimlach vol vrede, den vrede dien zij te laat had leeren ken nen, speelde om baar verstijfde lip pen. Duizenden nieuwsgierigen ver drongen zich voor het breede glas, waarachter zij rustte. De gissingen waarin men zich verdiepte joegen eene huivering door de ledeu van ernstige lieden, die deze sombere plek bezochten. Tegen den avond werd zij herkend door een koetsier die zij vroeger uit haar dienst had verjaagd. Men bracht haar over naar hare woning en den volgenden morgen vermeldden de dagbladen het feit dat barones Emmanuel de Josach, onverwacht in het bosch was over leden. Twee dagen later werd zij graf waarts gedragen. De rijke wagen droeg geen enkele bloem, als alleen een grooten krans violen, waai op de woorden „aan Elsa's moeder" te zen stonden. Slechts oen persoon ook volgde blootshoofds het lijk. Zijn fraai ge laat was als van pijn verwrongen, want ofschoon hij een nieuwe, edele teederheid op zijn pad had ontmoet, herinnerde hij zich in deze donkere ure slechts dat de doode zijn eerste, zijne groote, zijne onvergetelijke lief de was geweest. Op het kerkhof gekomen richtte men zich naar Elsa's graf, want hij had gewild dat zij aan de zijde van hun kind zou rusten. Hijzelf bleef het laatst aan de openstaande groeve achter, en toen doodgraver en dragers zich verwijderd hadden iluisterde hij „God vergeve u even volkomen als ik u vergiffenis schonk EINDE. kracht vertoond, in allerlei kring. Onze premier gaf er een schitterend ijs van toen mr. Cort v. d. Lin den vele uren, tot diep in den nacht van Zondag 10 October met gene raled staf en spoorweg-directièn con fereerde, overlegde, om te bereiken, dat ondanks den stortvloed van vluch telingen ons spoorwegverkeer zou kunnen voortgang hebben. Het won der - want dat is 't - werd be reikt. En toen de grijze staatsman zich moêgepeinsd en gewerkt, had in dienst van het algemeen belang, 'legde men een telegram voor hem neer, den minister noodzakend om iper extra-trein naar Den Bosch te vertrekken, naar het ziekbed van zijn zoon, door 'n hevig ongeval ge troffen Nadat vóór negen maan den, terwijl hij bezig was zich tot de reuzetaak, den grijsaard pas op de schouders gelegd, in te werken, zijn andere zoon (bij Hooghalen) den dood had gevonden. Terwijl ik dit schrijf, worden gunstige berichten ontvangen omtrent den toestand van den getroffene. Doch wie zich tracht te verplaatsen in den toestand van den bejaarden vader, temidden van eene voor veel jonger kracht haast vernielende werktaak door zulk een schrik en angst, gemoedssehok over vallen, hij zal moeten erkennen dat ook de sterkste mensch in be paalde gevallen een schat van geest kracht kan openbaren, rijker dan waarvan de stoutste fantasie durfde droomen Het groote geluk, is, dat wij nu mannen aan het roer van Staat heb ben, die van durven, van aanpakken weten. Halve-maatregelen schuwen. Van regeeringswege is thans weer voor acht tien millioen gulden aan graan aangevoerdmaïs is daarbuiten gerekend. Wat allerminst iets ver mindert aan ons aller plicht om de voorschriften, met zuinigheid en ver standig beheer van eetwaren verband houdend, op loyale wijze te gehoor zamen. Een jobstijding uit de Doe tinchemsche buurt, dat het booze mond- en klauwzeer zich daar ver toonde, doet beseffen hoe men elk uur van den dag voorbereid moet zijn op gevaren en „tegenvallers", behalve nog wat met de groote, vreeselijke crisis in eenig verband staat! De staatsman-in ruste, te Aerden- hout overleden, mr. Gijsbert van Tienhoven, hij was van het goede, sterke, kloeke ras der echte, wljzo regenten. Men zou hem misschien kunnen noemen den Cort v. d. Linden eener periode, vlak-voor af gaand aan de huidige. Ook G. van Tienhoven heeft gedurende zijn schitterende car rière wonderen van tact .en geest kracht, regeerkunst betoond. En ook hij heeft de striemende, vlijmende slagen des levens ondervonden; een van geluk stralend gezinsleven al lengs versomberend, totdat te-langen- leste de stalen veerkracht begon te verminderen. De groote, heldere geest bleef glanzen. Maar het afgemartelde lichaam niet meer bestand was tegen de geeaelslagen van het noodlot. Eeist toer. 't zoover was gekomen, trok Gijsbert van Tienhoven, de twee- en-ze ventigjavige, zich in de eenzaam heid van zijn buitenverblijf terug, met bloedend hart en geschokt weer standsvermogen. Het besef dat hij zijn plicht had gedaan, gewerkt had zoolang 't. hem mogelijk was, zal hem toen tot, vertroosting en berus ting zijn geweest... De troost, im mers, ook van den wreedst-beproefde, die zich voor het beeld van zijn eigen wezen, waar dat voor zijn geestes oog verrijst, niet behoeft te schamen... Mr. Antonio. Van een Heldersche verpleger op het slagveld. De heer H. Riemerts, van hier, aie als verpleger bij de Hol landsche am bulance tijdens de actie tegen Ant werpen op het slagveld was, schreef de volgende interessante correspon dentie 'aan zijn familie, welke wij welwillend ter inzage kregen: „We bevonden ons op het slag veld rondom Antwerpen, onmiddelijk bij de loopgraven, die diep en kun stig in den grond waren gegraven en waarin het vol was van Belgische infanterie. Over één dezer, vluchtig door de genie gemaakt om toch maar klaar te wezen, vlogen de gra naten van de Duitschers die met hun zware artillerie aan den gang waren. Het bombardement duurde vijf kwartier en in de verborgen verschansing waarin honderden Bel gische soldaten zaten, die vandaar over het terrein naar het Duitsche voetvolk 'en de vijandelijke stelling een regen van kogels vuurden, lagen groote en kleine scherven van gra naten en de uitwerking van deze ontploffingen was vreeselijk. Toen we voor het eerst neerdaalden met verpleegsters en verplegers, zagen wo een massa uniformen, ransels, geweien, sabels, armen, beenen, hoofden en andere leden maten, stuk ken en brokken van het menschelijk lichaam, die, rood van bloed, dooreen lagen. Het was verschrikkelijk om te zien hoeveel armen en beenen er afgeschoten of beter afgeslagen waren en juist bij officieren, onderofficieren en korporaals. Een kapitein van het garnizoen Antwerpen, die zijn beide beenen .kwijt was en met den sabel in de hand tusschen eenige lijken zat, liet zich met tegenzin wegdragen en wilde nog een oogenblik blijven, daar het bevel was gegeven een charge uit te voeren met de bajonet. Hij praatte alles door elkaar, Fransch, Vlaamscb, Duitsch en Engelsch en wilde mij met het scherpe staal het hoofd afslaan en moest ten slotte met kracht en geweld vervoerd worden. De soldaten daarentegen smeekten om zoo vlug mogelijk geholpen te worden om opnieuw hun dienst te kunnen doen. Ongeveer honderd ern stig gewonde jonge mannen werden met spoed getransporteerd en terwijl men hiermee bezig was, bulderden van tijd tot tijd kanonschoten uit groote stukken, die op geschikt ter rein voor uitgebracht waren, en even later kwam een afdeeling Duitsche cavalerie aanstormen, galoppeerend en met de lansen vooruit en in hun woeste vaart stortten dertig ruiters op zeshonderd ellen afstand van ons in een droge sloot, die als loopgraaf was ingericht. Er ontstond een ge weldige pauiek. De Belgische stuk lijders snelden er heen, brachten hun artillerie dichtbij in stelling en paar den en huzaren werden weggemaaid, zoodat de Duitschers vele dooden lieten liggen, terwijl de rest al vech tende wist te ontkomen. Op hetzelfde oogenblik verscheen een Duitsch vliegtoestel van over de Nethe en deze wierp verschillende bommen naar beneden, die ontzettende kuilen en gaten sloegen en verscheidene gewonden veroorzaakten. Toen de Belgische stelling met snelvuurge- schut en mitrailleurs versterkt was en de batterijen dood en verderf braakten in de Duitsche troepen op het terrein, die er tevergeefs pro beerden om nader te komen, kregen we weer gelegenheid om ons werk in de loopgraaf voort te zetten. Maar nauwelijks waren we daarmee gereed of de vijand kwam opnieuw aanzetten om een aanval op de loopgraven te doen. Het zwermde van infanterie, doodskop-huzaren en artillerie-colon nes. Maar vóór de loopgraven was het één modderveld, door de Belgen opzettelijk gemaakt, en de Duitschers gingen tot de knieèn er door. Op enkele plekken zoog de weeke grond de menschen nog dieper, doch een paar muziekkorpsen speelden on vermoeid vaderlandsche liederen en opgewekte marschen en toen de keur korpsen der Duitschers na veel in spanning nat en vuil op droog terrein waren, daartoe in staat gesteld door het Duitsche gesehut dat intusschen onophoudelijk granaten naar de loop graven zond, scheen het een hevig gevecht van man tegen man te zullen worden. Duitsche patrouilles lokten namelijk de Belgen uit hun verschan sing en toen de laatsten werkelijk als ratten te voorschijn kwamen, drongen de twee vijandelijke gelederen in woeste drift door elkaar in. Eenige minuten werd er niet geschoten en was alleen de bajonet aan het woord. Deze charge was een korte, maar afschuwelijke strijd, waarin ieder brulde en vloekte en waarin ver scheidene slachtoffers vielen. Er lagen soldaten met drie, vier bajonet steken in het lichaam en als razen- den vlogen ze nog maar steeds op elkaar in. Belgische muzikanten bliezen en trommelden geestdriftig alsof het een feestpartij gold, doch de actieve Duitsche_troepen met de versche secties reserve en landweer- divisies en de veld-artillerie maakten de Belgen krachteloos en afgemat en ze moesten wijken naar de loop graven. Hier, op deze veilige plaat sen. kwamen ze weer langzamer hand op dreef, werd een krachtig geweervuur geoperul en toen de Belgische mitrailleuses en de forten steunden, trok de vijand terug naar ziju stelling om met zwaar geschut een tegenaanval te doen. Uit de loop graven werden nu weer dooden ge haald en begraven en de ambulance korpsen waren onderwijl druk in de weer om gewonden te helpen, om lijden te lenigen, om kalm en onbe vreesd de wonden te verbinden, want er waren zooeven heel wat vermink te Bolgen stilletjes teruggetrokken mot hun bajonetsteken en die lagen in de loopgraven te wachten op hulp en bovendien vlogen de Duitsche granaten weer geregeld over de hoof den der Belgen en af en toe sprong er een kort bij. En te midden der ont zettende geluiden van die uitbarstin gen, hoorde je het kermen en kreunen van gekwetsten. De granaatontplofflng op den Zee dijk aan Don Helder veroorzaakte jaren geleden veel ellende en nu moet ge weten dat hier elk oogen blik zoo'n ramp plaats heeft. Maar in den oorlog let je bijna niet meer op zulke dingen en aan het ergste raak je gewoon. Jullie schreef mij onlaugs, dat de Nieuwediepers zeer zenuwachtig waren in de eerste oogenblikken van mobilisatie, dat er uieL geslapen en gegeten werd en dat de vrouwen al vroeg op straat stonden te huilen en dat sommigen zich in den regenbak wilden ver drinken als Holland in oorlog kwam. O, die zenuwljes! Men was hier eerst ook niet kalm en rustig, maar dat bedaard wel en als bet tot vechten komt dan zijn de menschen van staal en totaal ongevoelig. Het lawaai van kanonnen en hot geknetter van ge weervuur doet je niet meer schrikken en zelfs in het zien van dooden en gewonden raak je op den duur ge hard. Maar niettemin, er is een dik boek te schrijven van de vreeselijke feiten die men beleeft. Gisteren was er nog een getroffene, een ijlende Bel gische sergeant, die mij met een revolver voor het gezicht dwong om een briel te schrijven aanzijn vrouw, die in Oost-Vlaanderen met zes kin deren was achtergebleven. Nu eens sprak h(j Vlaamsch en dan weer Fransch en de gekste dingen moest ik voor hem op het papier zetten, bijvoorbeeld dat hij bevorderd was tot generaal, dat Belgiè het Duitsche leger had vernietigd, dat de oorlog nu afgeloopen was, dat hij naar huis kwam en dat koning Albert hem te Brussel zou plaatsen. Hij wilde zelf den brief bij de veldpost bezorgen en nu moet ge weten dat de man zijn rechterschouder is verbrijzeld en dat hij een schot in het onderlijf had gekregen. De dokter zegt dan ook dat hij het niet haalt in zijn doodstrijd en eer deze brief aan Den Helder in uw bezit is, zal het wel met hem gedaan zijn." Winterdienst Holl. Spoor. Vertrek en aankomst der treinen. VAN DEN HELDER NAAR AMSTEROAM. Vertrek Aankomta 6.269.10 7.40 sneltrein 9.10 12.-2.21 1.15 Ailuon Zaterdags 3.11 4.106.03 8.3010.54 VAN AMSTERDAM NAAR DEN HELDER. Vertrek Aankomst 6.0 48.35 9.47 gedeeltelijke sneltrein 11.47 12.543.25 3.886.07 8.3011.14 9.05 Sueltreln 10.85

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 4