HEVEA Belgische vluchtelingen. Laatste berichten. Ingezonden. Mededeeling. Iop RIJWIEL., RIJTUIG.» AUTOBANDEN «utboid soliditeit* Fxirlefc Hexcj, Hoofcwnd.(Ofr<n«w.y zijn onzijdigheid zou weerstaan, van welke zijde of ln welken vorm zulk een schending ook mocht geschieden. Het verdient aandacht, dat dezo be schuldigingen van aanvalsplannen van de zijde 'van andere mogendheden door Duitschland gedaan worden, dat sinds 1906 een reusachtig netwerk van strategische spoorwegen heeft tot stand gebracht, van den Rijn naai de Belgische grens leidende door woeste, schaars bevolkte streken, en met voordacht aangelegd om den onverwachten aanval op België mo gelijk te maken, welke voor twee maanden werd uitgevoerd. De Engelsche pers en onze neutraliteit. De Britsohe pers houdt zich bijzon dei bezig met ons vaderland, wat begrijpelijk genoeg is. Maar die be langstelling gaat ongelukkig een enke len keer gepaard aan groote on wetendheid. Telkens blijkt uit wat geschreven wordt, dat men zich het Nederland- sclie volk voorstelt als in volkomen rust rijk wordende door zijn handel in dezen oorlogstijd! Eenige Engelscho bladen betreuren het bovendien zeer dat Nederland on zijdig is en hadden liever dat het partij had gekozen voor Duitschland. Tot deze behoort de „Spectator", een ander weekblad dat veel invloed heeft. Het zegt in zijn laatste nummer: „Wat Groot-Rrittanniü het meest hel pen kon, zou het partij kiezen van Holland voor Duitschland zijn, zoo dat het een ons vijandige Staat werd. Dat Holland onzijdig is, is geen hulp maar een belemmering voor ons. Die onzijdigheid heeft ons van onze vrij heid beroofd in de Noordzee. Men denke eens hoe Frederik de Groote en zijn opvolgers dat vraagstuk zou den behandeld hebben! Wij opperen niet de mogelijkheid dat wij de diplo matie van Frederik tot ons model zullen kiezen, maar tusschen deze on het ultra groot ontzien van Neder land dat wij getoond hebben, ligt een wijd veld". Hierop zal het weekblad Zaterdag terug komen. Dan zullen wij (lus kennis maken met the ullra-consideration which England hos shovon to Holland". Voorwaar, dag aan dag wordt ineer un méér getoond hoe de bezwaren toenemen van neutrale Staten, welke wij onlangs aantoonden en betreurden. Neutraliteit is een zwaar harnas dat een weinig beschermt, maar ont zaglljk drukt en vrije beweging be lemmert. En wie in het harnas prangd zit, kan enkel slagen opvangen met zijn harnas, maar mag geen zwaard gebruiken voor tegenaanval. (H.blad.) Londen, 15 Oct. (Reuter,) De„Ti- mes" bevat een hoofdartikel waarin, het blad uiteenzet dat het hoofddoel van de oogenschijnlljk zinnclooze ter- rorisatie van Belgie doorde Duitschers was, invloed te oefenen op liet Ne- dei-landsche volk. Het plan de cam pagne voor de uitbreiding vafi het Duitsche rijk heeft altoos in zich be vat de bezetting van Belgie en Neder land. Die landen moesten worden overgehaald zich te voegen bij den Duitschen bond, hetzij door vreed zame middelen of op andere wijze. Belgie is daarvan het slachtoffer en de behandeling ervan is opzettelijk zoo geweest om op de Nederlandsche bevolking indruk te maken. Nederland weet, dat zijn neutraliteit alleen is geëerbiedigd omdat dit voor- deeliger was voor Duitschland dan de schending er van, maar de bezetting van Antwerpen maakt het vooruit zicht op schending dier neutraliteit grooter. Nederland en de inneming- van Antwerpen. Londen, 16 Oct. De „Times" bevat een hoofdartikel over de wettelijke positie van de Schelde, en bespreekt de verschillende- tractaten betreffende die rivier sedert den vrede van Munster in 1648, waarbij de regels werden vastgesteld betreffende rivie ren die door het gebied van meer dan oen staat stroomen. Het congres van Weenen bepaalde, dat Iedere staat eigenaar was van dat deel der rivier, dat door zijn grondgebied stroomt, en dat, zoo dio staat neutraal was, hij aan oorlog voerenden niet kon toestaan oorlogs schepen over dat deel der rivier te laten varen. Dit is ook de meening van Nederland en het is met die moe- ning dat Engeland gedurende den oorlog rekening hield. Hierdoor wordt Duitschland, nu het Antwerpen be zet heeft, voor het dilemma geplaatst, dat het óf niet in staat zal z(jn ge bruik te maken van de Schelde, of de neutraliteit vau Nederland zal zal moeten schenden. En de maritieme medewerker van de „Times" schrijft „Bekeken van maritiem stanlpunt is de beteekenis van den val van Antwerpen de mogelijkheid van hei gebruik dier stad als basis van ope ratién tegen dit land. Om als zoo danig te kunnen dienst doen moet "er een maritieme macht zyn. Doch de wateren der Schelde zijn neutraal en dit is én door de Belgen én door ons geëerbiedigd geworden. Even eens leidt het kanalen-stelsel tusschen Antwerpen en den Rijn of de Ems door Nederlandsch gebied, en te po gen eenige oorlogsvaartuigen langs dit stelsel in de Schelde te brengen zou beteekenen schending der neu traliteit. Dus kan Antwerpen, zoo lang Duitschland neutrale rechten on intornatonale wetten eerbiedigt, niet gobruikt worden voor operatien tor zee tegen ons gericht. „En mochten de Duitschers wat zéér wel mogelijk is de neutraliteit van Nederland schenden, dan zullen ook wij de handen vrij krijgen. Onze zeemacht zal de Duitsche havens bo- waken en er is geen reden te ver moeden dat het voor Duitsche schepen gemakkelijker zal wezen de Schelde op te komen, dan het voor hen is i geweest de zuidelijk gelegen wateren der Noordzee in te komen. Slechts oorlógsvaartuigen, die het kanalen- stelsel van Nederland en Bolgie kun nen gebruiken, kunnen met mogelijk heid naar Antwerpen komon en die plaats maken tot eenbasis vau moge lijke operatiën. Het zou gemakkelijk z(jn hen te beletten die basis te verlaten." Uitvoerverbod. Londen, 15 Oct. Volgens do „Daily Tel." heeft de regeeririg opnieuw krachtige maatregelen genomen tegen den uitvoer van wol en sajet. Een nieuwe bepaling verbiedt den uitvoer naar alle buitenlandsche havens, uit gezonderd de Britsclie bezittingen, van wol, sajet, garen en linnen, bruikbaar voor het vervaardigen van uniformen, verder ook stoffen ge maakt van merinoswol, benevens andere wollen kleedingstukken. Hier door zal de handel met groote neu trale markten worden belemmerd. Nu de stroom van vluchtelingen uit Antwerpen en omstreken heeft opgehouden, en er zelfs pogingen in liet werk worden gesteld om hen tot terugkeer naai- hun stad te bewegen, nu komen zij uit een anderen hoek van België, nl. de westkant ons land binnen. Zoo wordt uit Sluis gemeld, dat aldaar ongeveer 60.000 vluchte lingen de grens gepasseerd zijn. De zelfde ellende van Roozendaal her haalt zich hier. Voor dezen grooten stroom van menschen was natuur lijk geen onderdak te vinden, terwijl er eveneens gebrek aan levensmidde len was. Alle voertuigen werden ge- requiveerd om de vluchtelingen naar Breskens te vervoeren, vanwaar zij verder doorgingen. De meesten hiervan worden naar Vlissingen vervoerd. Hier is het. ochlcr nog steeds overvol. Er wor den er dan ook nog velen vorder naar het Noorden vervoerd. Behalve uit het westen van België kwamen Donderdag nog weer vele vluchtelingen uit hettlorp Meerloto Breda aan. Ook uit eenige andore dorpen arriveerden er nog. Do Duit schers hadden in de buurt hiervan een vrij hevige schermut.seling met een ongeveer 200 man sterke troep Belgen, welke behoorden tot de be zetting der Antwerpsche forten. Zij wei-den ten slotte over de Holland- sche grens gedrongen, waar zij ont wapend en geïnterneerd werden. Daal de Duitschers Donderdag meerdere dorpen aan de Hollandsch-Belgische grens bezetten, stroomden er nog meer vluchtelingen naar Breda. Dc Duitschers trachten de vluchte lingen te bewegen naar Antwerpen terug te keeren. De meest on schijnen hier echter voorloopig weinig trek in te hebben. Er wordt evenwel door onze regeering met de Duitsche onder handeld over een mogelijke terugkeer. Dat de Duitschers overigens een slecht idéé haddèn van den enormen stroom van vluchtelingen, blijkt uit het feit, dat zij de contröle van de terugkee renden aan officier had willen op dragen, welke dan nog slechts op bepaalde uren zitting zou hebben. Deze controle zou dienen om moge lijke dienstplichtigen krijgsgevangen te kunnen maken.Voorts zoudon alleen ordelijke burgers worden toegelaten, welke in hun eigen onderhoud kunnen voorzien. Het zal wel niet mogelijk zijn hieraan streng de hand te houden, en dit is maar goed ook, anders zou men in Nederland met de bezinksels van de groote stad blijven zitten. Het zal echter nog heel wat voeten in de aarde hebben, eer het zoover is. Vooral de kwestie van het spoor wegmateriaal is er een, die maar niet direct opgelost is. Het verkeer naar Esschen b.v., kan slechts over enkel spoor geschieden. Verder is al het technisch personeel van de Belgi schespoorwegen gevlucht, en wenscht ook niot terug te komen, uit vrees door de Duitschers te worden ge dwongen voor hen dienst te doen. Uit Roosendaal wordt gemeld, dat verschillende Belgische voormannen Donderdag overal propaganda maakten onder de vluchtelingen aan de grens om terug te keeren naar Antwerpen. Maar hun woorden zijn tot nog toe niet in staat geweest om althans bij de massa het enorme wantrou wen tegen de Duitschers te verklei nen. Dit bleek aan het station Roo sendaal. Daar vertrokken om twaalf, om drie en om zes uur treinen, die do stad zoo dicht mogelijk naderden, namelijk naar het goederenstation Merxem. Voor deze treinen werden tezamen verkocht 821 kaartjes 8e klasse, 26 tweede en 5 eerste klasse. In het geheel vertrokken Donderdag dus ongeveer 850 menschen in deze richting. Maar daaronder waren ver scheiden Duitsche en Nederlandsche handelsreizigers, afgevaardigden van verschillende firma's, kantoorperso neel, enz. Het aaDtal vertrokken vluchtelingen is dus van geen belang geweest. Op verzoek van het Duitsche be stuur in België werden hier de kaar tjes uitgegeven tot Esschen. Daar moesten de reizigers verder doorbe talen. De Duitsche kas aan het station vroeg zijn deel. De treinen bestonden geheel uit Nederlandsch materieel. In Esschen stonden twee Belgische locomotieven onder stoom waarvoor men nog een paar stel Belgische machinisten en stokers had gevonden. Uit Esschen keerden de Nederlandsche machines telkens terug naar Roosendaal. Het Belgische grensstation werd bediend door Duitsche marine-matro- Een zat er in het loket, een stond er met zijn tang aan hot loket om de kaartjes te knippen, twee gingen er mee op de locomotief, een zat er in de bagagewagen bij wijze vau conducteur. Te Vlissingen weet men mot de vele vluchtelingen die er nog steeds zyn, en de nieuwe groepen die er nog aldoor bijkomen, haast geen raad. Alles, scholen, pakhuizen, etc. zit overvol. Een bewaarschool is inge richt als ziekenhuis. Vooral in Vlis singen is gebrek aan kleeren en geld. Vanuit den Haag werd reeds «enen ander gestuurd. In Zeeuwsch-Vlaanderen. Prof. Kohnstam brengt in het „Hbld." hulde aan de bevolking van Zoeuwsch* Vlaanderen. „Wij Hollanders" zoo zegt hjj, „heb ben een schuld van dankbaarheid .-agens de bevolking van Zeouwscli- vtaanderen, voor dc wijze waarop zij den naam van Nederland hebben hoog gehouden. De Amsterdammers meenen reeds veel gedaan to hebben door 25000 vluchtelingen te hebben opgenomen. Maar wat zouden z|ï gedaan hebben indien er 3.000.000 in de stad waren aangekomen. En in dit cijfer of hooger zou men toch de juiste verhouding moeten uitdruk ken voor wat ginds is geschiod". Iti Hontenisse, een gemeente van 5000 inwoners kwamen in totaal 85000 vluchtelingen. Op elke boer derij in den omtrek waren, al naai de grootte van de plaats 50,100, 250 of meer menschen ondergebracht. To Hulst (3500 inwoners) zorgde men voor 30.000 vluchtelingen. In ver schillende andere dorpen on stadjes was de toestand zoo mogelijk nog erger. Vooral de voedsel-voorziening lever de groote moeilijkheden. Er was tarwe genoeg, en de boeren wilden dit gaarne afstaan, en zelfs bakken, maar er was geen gist te verkrijgen. En dooi de afsluiting van de Schelde en de als je volg daarvan belangrijke in krimping van de verdiensten, maakte dat de aanvoer slechts zeer langzaam kon geschieden. Verschillende auto's met levensmiddelen, welke uit Am sterdam afgezonden waren, bereikten slechts met een gedeelte van hun inhoud Hulst. Het eenige aanvoer- middel was het directe boot verkeer met Rotterdam, en deze booten waren niet beschikbaar. Bij de moeilijkheden van de vluchtelingen kwamen nog die van de interneering van oen 80.000 Belgische soldaten. Het ge meentehuis te Kloosterzando word oogen blikkelijk ingericht als Hospitaal Hier werden 57 gewonden opgenomen. Ook in hel Hospitaal te Hulst had men handen vol werk. De correspondent van het, „Han delsblad" Spreekt beslist tegen dat de toestand van de vluchtelingen 1e Bergen op Zoom bevredigend was. Menschen en kinderen die op dezen tijd in kolders en schuren zijn onder- ge bracht bevinden zich niet in ccn bevredigenden toestand. Ook do scho len zijn nog steeds vol en om deze te ontruimen worden thans op oen plein 250 teuten opgeslagen. Ook zullen op deze wijze de kerken ont ruimd worden. 1 Vrijdagmiddag bracht de prins een bezoek aan Bergen op Zoom, waar bij ook de verschillende hospitalen bezocht werden. Het comité te Belgen op Zoom verzoekt geen kleeren (tenzij nieuwe) of lcvensrryddelen to zonden, maar wel geld, daar dagelijks duizenden noodig zyn. Roosendaal, 16 Octoboiv (Part. B.) De besprekingen mot het Belgische spoorwegpersoneel aan het station Roosendaal, een vijftig man, zijn mislukt. Slechts heel enkelen waren bereid op de gesteldo voorwaarden den dienst te hervatten. De meerder held wilde alleen maar weer aan 't werk gaan, wannoer de Belgische minister van spoorwegen te llavro hun de beloften bevestigt. Hedenmiddag om twee uur is een trein vol vluchtelingen naar Esschen vertrokken. Er stond aangeschreven, dat deze niet doorgaat naar Merxem. De officieele onderhandelingen vorde ren slecht. Er zullen dc eerstejdagon niet meer dan heel enkele treinen naar Merxem worden gezonden. Vrees voor den Duitscher. Zondagavond arriveerden een 200- tal vluchtelingen te Schijndel, waar zij in het R.-K. Patronaatsgebouw en bij de burgers werden ondergebracht. Een dezer menschen vernam tusschen Boxtel en Schijndel, dat hij zich in een trein van de Noordbrabantsch- Duitsche spoorwegmaatschappij be vond, waardoor hij meende, dat hij naar Duitschland vervoerd werd. In zijn verbouwereerdheid opende hij 't portier en sprong uit den in volle vaart zijnden trein een eind voorbij de halte Liempde. Zijn medereizigers, waaronder zijn vrouw cn dochters, trokken aan de noodrem, waarna de trein stopte en terugreed. Men vond den stumper met een wonde aan het achterhoofd liggende in de sloot, die langs de spoorlijn loopt. Hij werd naar het station Schijndel vervoerd en daar verbonden door dr. Kooien. Dé wonde bleek niet ernstig doch de man verkeerde in een aan krankzin nigheid grenzenden staat van zenuw achtigheid uit vrees voor de Duit schers. In een te Tilburg gehouden ver gadering van Belgische vluchtelingen deed de heer Langnor, gemeenteraads lid van Antwerpen, eenige mededee- lingen omtrent den huidigen toestand in de Scheldestad. Oogenblikkelijk bevinden zich in Antwerpen 17.000 raarine-solduten on 200 officieren, onder het commando van een admiraal. De eischen der Duitschers zijn de volgende: 15.000 K.G. aardappelen daags, 2000 flesschen wijn, brood voor het gansche garnizoen, 85.000sigaren, 8500 K.G. vleesch, de betaling der soldij der soldaten en oversten, welke op fr. 50.000 daags is geschat. Aan de Brabantsche grens. Een lezer schijfl aan de N. Rott. Ct. Mag ik bij de vele instantanees, die uw blad dagelijks van dg Brabant sche on de Zeeuwsche grens geeft, er een voegen? 't Is het volgende: Brabantsche provinciestad. Aan 't station elk half uur stampvolle treinen mot vluchtelingen, door onze brave Hollandsche soldaten snel gelaafd, 'n Lachende goedmoedige wacht meester, niot zoo heel jong meer, met kopjes vol snijboonon mot spek, die gretig verslonden werden tong en vingers- doen hun werk; geen lepel meer aanwezig. Koffie pijlsnel gegoten in kopjes, bakjos. Brood, door vriendelijke dames gesmeerd, nog sneller uitgedeeld door hard hollende soldaten. Soop, in onze keukenwagens bereid niet mondjesmaat - voor de vrouwen verstrekt. Melk voor de kinderen, door soldaten, korporaals, in draf aangebracht, in zuigllessehcn en napjes gedaan. Lafenis alom. 'n Groep stafofficieren, eveneens ln actiu, ernstig, goedsmoeds; en daar naast du martiale figuur van den generaal, kaarsrecht, sympathiek, bemind door ieder. Vochtig't scherpe oog; aangegrepen als hij is door die ellende, nooit te voren gezien, vliegt hij de commandant van ons allen van rechts naar links, zoekend de kleinsten en hun aichtkens toedu- wend 'n chocolaadjyh 'topen mondje. Geen man, geen vrouw, slechts kin deren zoekt hij op, en geen enkel krijgt 't snoepje, zonder een kneepje in 't bleeke wangetje en 'n vriende- lijken glimlach'. Door gaat alweer de trein. De generaal tuurt hem na. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Itcmbrnndt. arri v. 18 Oct. van Balavla tc A Mum. Baeroe, tliinr., vertrok 15Oct. van Bi... i Oranje, uitreis, is 15 Oct. DungeueBS gepass. Rolt i, uitr.. is 15 Oct. Kaap Blanc gepass. Sumatra, t h uïBr., Is 11 Oct. Perim gepass. Kanm..eii vertrok l'Jwt.van AViam na-u .1 Kon. der No.i,, vertrok 15 Oct. v. Batavia n. A'dam. 1'nnsc-s J uliana, uitr.. arriv. 16 Oct. te Port SaiU. Vondel, tliuisr.. pass. 15Oct. Perim. Rotterdamsche Lloyd. Kiuüja'iit huist, pass. 15 Oct. Poiill de Callo. Insulindo, thuist, vertrok 15 Ocl. vau Marscllle. Samarlnda vertrok 150cL van Batavia n K'iliun. Kon. Hol!. Lloyd. Hollaudia, uitr-, vertrok IS Oct. van Santos. Zeelandia, thulsr., vertrok 13 Oct. van Santos mol 30,000 bn. koffie. Dol tlaml, uitr., vertrok 15 Oct. van Cardlff. Konnemcrland, uitreis 1(1 Oct. DungenesHgopasa. Tubantia, t huist, verlr. 16 Oct. vaiiFolkestoue. Kon. West-Indische Maildienst. Jan van Nassau. v.New-York naar U'dam, vort 16 Oct. van Deal. Ludow. van Nassau, van West-Imlió naar A'dau pass. 16 denor Lizard. Prins dor Ned* thuisr., arriv. 15 Oct. to Lissalxu Java-Bengalen Lijn. Birma vorlrok 130ct. van Java naar Cakutta. Haven te Nieuwediep. 15 Oct. Vortrokkon van Londen naar iinr11ngon s.k. „Leeuwarden". Idem van Huil naar Uarlingon s.s. „Mi nister Tak". Idom van Gooli; naar Harllngon x.s. „Wostland". 1(1 Oct. idem van Loitli naur llarllngen s.n, „Amulet". Idom van Sundorland naar llarlingoii as. „WlUy". MARINE EN LEGER. Op 27 Oclober 1911 worden van hunne plaat singen onlhevon: do luitenant ter 2eo derle kl.Marino ltesurvc O. Boon en de adelb. dor lekl. Mariiio-Resorvt O. Zeil inga. 0|v 19 Oclober 1911 overgeplaatst van llr. Ms. „Koningin Emma" naar llr. Ms, „Schorpioen" Bcrgeanton-torpcdomaker O. Scliot on C. A. J. Krkons. Hu bescli. v. d. Min. v. Marine, is aan dcu klerli l>ü 'sRijks werven C.J.van Lcusscn.gcpl. te Amsterdam, met ine. van 1 Nov. op "iiu verzoek eervol ontslag uit 'sRuks dienst verleend. VISSCHERIJ BERICHTEN. Nieuwediep, 15 OcL Aangebracht door 10 kor- ders 10 stuks middelLong fO.K) per stuk. ÜOsluks kloinc tong ro.15 per stuk, 10 manden stoitscho! 15.00 a f 7.00 per muud, 40 manden kleine schol f2.50 a F 4.00 per mand, C mandon schar f 1.00 10 Oct. Aangebracht door 10 kordois 80 stuks middeltong f 0.8.5 per 9i.uk, long ro.16 per stuk, O n 10.00 a 18.00 pw^fiiand, 3 schol 1&50 a fl.00 por man' fl.00 por mand. MARKTBERICHTEN. Hoorn, 15 Oot. 191-1. KAAS. Aanvoer 116 stapels, wogondo 51.610 K.G, Prijs: kloino f33.50, oommissio 180.-, mlddolbaref .-,lUbrieksf81.-. Handol matig. Alkmaar, 16 Oct. 1911. KAAS. Kloino volvette mot rüksmork f-.-, kloino fabriokskaas f 34.50, kloino boerenkaas f83.50, vlug, cumm.fabriokskaasf23,50,com slo boerenkaas f29.50, middelbare fabrioks f28.50, middelbare boerenkaas f29.50. Aange voeld 247 stapels, wegende 1GU.10C K.G. Handel kleine matig. Alkmaar, 16 Oct. 1914. Heden werden ter graanmarkt aangevuurd 46(3 H.L. Tarwe f 9.25af 10.75, rogge r 10.20 u f 10.75, gerst winter fO.OOaO.,id.chev.T9.25af H.G0.haver 16.20.1 15.65, paardebooneu f9.25 a f9.60, bruine boonen f18.- a flo.50 citroen boonen f0).- a f22.—, duiven boonen f 050, witte boonen f22.— a f0).-, gele f Karweizaad f-.- a f-.-, Rood mosterdzaad f19.60, geel id. f blauw maanzaad f—Erwten-.groenef1250a(21.-, grauwe f2L- a f3i-, vale f19.50 a (SI-. Beverwijk, 16 Oct. 1914. Groenten. Spersieboonon (enkel) f 0)-25. idem (dubbel) f 15—0), snjjboonc-n 115—0) per 100 LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN: Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Gol.: C. M. Nlemeijer, bekl-, Gasstr.23, Antwerpen. E.L. T.G.Boelens-Smit.,?.., Scliagénstr.27, A'dam. N.n. M.E.v.d.Borg.ass.-h.h.SpoorstT.+lGrootebiocIcKX'. C.W.SchcHeï, matroos, 2eVroonstr.60, 'a Hago. H.Hagen, timmerman,1Goversstr.30, A'datn. N.H. M. E. Holleman—van Parroren, zonder, Oudesclioolstr.4, A'dani- C.deBoer,kapper,leRozendw.8tr.12, Behagen. D.G. L.v.Ruiven, marinier, Koegras, Rotterdam. N.H. II. J.Vol, zonder,Viachstraat 11a, Schiedam. R.C. J.N.G.Hanff, handclsbed.,LaanS7,Antwerpen. K. Arnouts, Goen. W. A. v.d.Zoé,zoom.Brue w.str.53,y, war lu waal. N.II. A.W.Werneoke,fotogr.,Vos8tr.l6,Waalw(ik. E.L. M,Blankors,kwarliorm.,Gov.3tr.l|iLeidwdorpR,C. KJ.Votter1maj.-sein.,Bothastr.481Mlddelburg.E.L. H.Roovers,h.v.e.wasehinr„Knn.w.l4,Schagen R C. 1', v. d.Borg. .- N.H. J. Roisiger, hulshoudster, Kerkgr. 20, Zolst, VERTROKKEN Naam: Beroep: Van: Naar: Gel.: I.M.Bijl Beekma, zd„ Dijkweg82a, A'dam, R.C. B.v.d.Werf Broeksma, zd., Doolhof 9, A'dam, N.H' J. Baert, student, Buitenhaven 22, Leiden, L.de Komijn, kwartierm-, Langesteeg 16, ld., R.C. D.T.SloUfer, brievonb„ Kolenst, 6, Franeker, T.Balkema, kp.macli.dr., Hoogslr. 2S, A'dam, N.H. J. Wlllems, zonder.'Gasstraat 12 id., OJL Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indiër Vereendingsweg. Datum der Tljdst-dor ter post laat. busl. Por: bezorging, a/h Postk. zoepost vi Naar Atjeh en onderhoorighedon en de Oostkust van Sumatra er Engeland |o!kon Diusd. 11.30'sm. Naar Guyana (Suriname): ipoatviuAmstordam 22 Oct. 8.-'sav. til -vla (Juuonstown 0i 11.30's 111. mail via Soutliamptoii 19 11.30 'sm (allouu op verl. d.ufz.) Naar Curagao, Bonaire en Aruba: 1! 22 0( 1 ojkon Maan- or (juoenstown dagen Dond,111.30 'mn. Naar St. Martin, St. Eustatius cn Saba 22 Oct. I 8.— 'snv. Zeepest vla Amsterdam (ulleunopverl.il. afz.) uuiil vla Engeland 10 Oct. 11.80 Burgerlijke Stand van Helder, van 15 en 16 October. GETROUWD: L. J. Groeneveld en C. Zwagerman, C. J. UIder en D. C. Freekenhorst. BEVALLEN: A. W. Boösoken- van Bale d., H. J. van Dok de Muuck z., M. Borcherding-Snip d., G. Romkes Bakker d., P. Niowold Royé d., A. Smak Boor z., OVERLEDEN: D. den Hartog wed. C. Mandemaker 75 j. PLAATSELIJK NIEUWS. Steun aan de Belgische vluchtelingen. Tot heden heeft de alhier gehouden collecte voor de Belgische vluchte lingen met inbegrip |yan de af zonderlijk ontvangen giften - de belangrijke som van f3163.44 opge bracht. Een specificatie der ontvangsten wordt in ons volgend nummer op genomen. Concert „Casino". Gaarne vestigen wij de aandacht op een door de heeren Polak van „Casino" aangekondigd concert, van het dubbelmaunenkwartet „Harmo nie" van Alkmaar, waarbij eenige solisten zullen medewerken. Dit kwartet behaalde in verschil lende wedstrijden zeer vele medailles, welke voor een der ramen van „Ca sino" geëtaleerd zjjn. Wij laten hieronder eenige beoor- deeliDgen over dit concert volgen „De Alkmaarder" schreef: „Er was „Harmonie" in de „Harmonie". Immers het dubbel- mannenkwartet van dien naam, dir. Jac. N. Al, gaf 11. Zondag een uit voering met een keurig samengesteld programma. Alle nummers welke ten gohoove gebracht werden konden ons ten hoogste bekoren. Vooral het vóór dc pauze gezongen „Les Martyrs aux Arènes" voldeed uitstekend hoe wol het voor kwartet een hoogst omvangrijk nummer is, kon men er bij dio hoeren niets van bespeuren, eu na afloop er van, daverdo hot dan ook van liet applaus. liet kwartet, (waar wij voor 't eerst mee hebben kennis gemaakt), beschikt over- prachtig stemmen- raateriaal. Wij hopen zo nog vele muien hier te hooren „Ons Blad" schreef o.mde kunisinakiug met het mannenkoor „Harmonie" w:ts een hoogst aange name. Do nummers welke ten ge hoore gebracht worden muntten allen uit door zuiverheid; en voordracht, terwijl liet ensemble het volmaakte nabij streeft Gymnastiek en Exerc. Vereen. „Pro Patria". Op- de j.l. gehouden jaarlijksclr Vergadering is in overleg met. du feestcommissie besloten, do herden king van 't 30 jarig bestaan der verecniging en 't vijf-jarig bestaan dei damesafdeeling te doen plaats hebben op Zaterdag 21 November a.s. Nederl. Middernachtzending-Vereen. Zooals uit achterstaande advor tentie blijkt, zal de Ned. Middei naclit- zending-Vereeniging afd. Helder voor do militairen oen voordrachtavond orgaiiiseeren, welke Woensdag 21 October des a'vonds 7 uur, in du Goref. kerk Spoorstraat zal worden gegeven en kosteloos toegankelijk is voor militairen. De als voordracht kunstenaar bekende heer Feljten van Utrecht zal optreden met eenige ernstige en komische voordrachten on de Zangvereeniging „Halleluja" zal zingen. - Te Amsterdam slaagde voor liet candidaatsexamen in de Ned. letteren de heer M. de Haas, alhier. Vrijdag hadden de landweerman nen, gelegerd in het Weeshuis aan de Kerkgracht, een recht genoeg lijke avond. De heer Rumpf met zijn staf gaf nl. een bioscoop-voor stelling. Er was voor „elck wat wils". Ernstige en komische films wissel den elkaar af, terwijl ook voor de kleine weezen, mede tegenwoordig, iets gegeven werd. De heer Staalman, amateur-expli cateur, weerde zich, een vakman waardig. De dames Gorter, zorgden met pianomuziek en gezang vooi prettige afwisseling, terwijl in de pauzen de oudere weesmeisjes met haar huiselijk gezang, mede haar bost deden de gezelligheid te ver- hoogen. Ia één woord, de avond is zeer goed geslaagd en alle mede werkenden komt een woord van hartelpen dank oprechtelljk toe. BINNENLAND. De Rijksmiddelen. Het was te voorzien, dat de oorlog voort zou gaan een hoogst ongunsti- gen invloed te oefenen op de Rps- inkomsten, meer speciaal op die welke direct verband houden met den toe stand in zaken. De gisteren gepubl- ceerde Maandstaat over September heeft die verwachting helaas ten volle bevestigd. Welke verwoestingen de oorlog aanricht in onze handels beweging blijkt wellicht het best uit den laatsten post op den middelen- staat, n.1. de loodsgelden. Deze waren leeds van f333,000 in Juli tot f 107,000 in Augustus gevallen. September heeft in plaats van eenig herstel een verdere verlaging tot f 77.600 gebracht tegen f 300,600 ver leden jaar, zoodat de opbreDgst tot minder dan een kwart van de vroegere cijfers is gedaald. Wij moeten tot Januari 1891, dus bijna 25 jaar terug gaan om een dergelijk cijfer aan te treffen en dan nog wel bij wijze van uitzondering in een der wintermaan den, toen het verkeer onder de na tuurlijke belemmeringen van ijsgang enz. leed. Ook bij de opbrengst der invoer rechten komt de invloed van den oorlog sterk tot uiting. Zij brachten slechts f734,700 op tegen f 1,455,000 verleden jaar. Toch valt dit cijfer nog mede na de Augustus opgave ad f 525,000. Intusschen moot hierbij in aanmerking worden genomen, dat do opbrengst van dit middel zich niot zóó direct aan den toestand in zaken aanpast als de loodsgelden, aangezien op de groote losplaatsen nog goederen zijn opgeslagen die vroeger werden aangevoerd, en waar van het recht eerst betaald wordt bij uitslag voor consumptie. Bedroevend slecht was voorts do opbrengst der indirecte belastingen, waarvan de zegelrechten f 249.800 (v. j. f 491.900) opleverden, registratie f 203.600 (v. j. f 554.000) en hypotheek rechten f31.000 (v. j. f51.000), wat alles opnieuw nog belangrijk minder is dan in Augustus. Voor de meeste heffingen zijn in tientallen jaren zoo lage opbrengsten niet geboekt. Een duidelijke aanwijzing van den toestand waarin de oorlog ons land heeft ge dompeld, levert ook het kleine middel der belasting op gouden en zilveren werken, dat echter waardevolle aan wijzingen geeft omtrent den econo- mischen toestand. De bate uit deze heffing bedroeg in September slechts f 5460 tegen f 39.000 in Juli en f 6557 in Auguslus j.l, en 38.100 verleden jaar September. Sterk komt de depressie in zaken tot uiting bij de Posterijen, die slechts f 1.11 millioen tot de Rijksmiddelen hebben bijgedragen tegen f 1.51 mil lioen verleden jaar. In vergelijking met Augustus beteekent dit een ver dere achteruitgang. Sinds 1906 is de opbrengst niet zoo laag geweest. Een geheel ander beeld vertoonen telegraaf en telephoon, die evenals in de beide vorige maanden een opmerkelijke ver meerdering aantoonen. Zij leverden in September niet minder dan f 645.000 tegen slechts f432.000 verleden jaar. In hoofdzaak is dit ongetwijfeld toe te schrijven aan het verbod van code telegrammen in verschillende landen, tengevolge waarvan voluit moet wor den geseind. Dit legt echter het zaken leven een zware last op en is dus allerminst als een gunstig teeken op te vatten. Om de maat vol te meten, hebben ook de successierechten veel minder opgeleverd dan verleden jaar, n.1. f825,000 tegen f 1.265,000, maar dit zal wel grootondeels op toevallige omstandigheden berusten. De totale opbrengst der Rijksmid delen bleef bijna f 2 millioen bij liet vorig jaar ten achteren en gaf hut laagste September-totaal sinds 1907. Voor de eerste negen maanden des jaars is het vroegere accres thans in een minus van f 842.000 overge gaan, zoodat liet thans wel zeker schijnt, dat bij lange na zelfs het bedrag van het vorige jaar niet zal worden gehaald, laat slaan de voor uitgang met verscheidene millioenen, waarop gerekend was om het tekort, dat reeds vóór het uitbreken v:ui den tugenwooi digen toestand wijd gaapte, gedeeltelijk te kunnen dekken. Tege lijkertijd blijven de .uitgaven voorde mobilisatie, etc. nóg steeds groote bedragen vergen. Het herstel van het totaal verbroken evenwicht, zal na tuurlijk een zaak van later zorg zijn. Dat tic meer draagkrachtigen zich alsdan groote offers zullen hebben te geli oosten, kan wel als vqatstaand worden aaugenomen. Stuurlieden-examens. 's-Gravonhage 10 Oct. Geslaagd: groote stoomvaart, derde stuurman B. Bi ouwel, F. H. Colenbraiider, E. I'. Flik, li. van der Graaf, H. vai Honsbergon. S.S. Boeroe. De Stoomvaart-Mij. „Nederland' ontving tolegrafiseh bericht uit Ferry ville (Tunis), dat haar stoomschip „Boeroe" daarheen is opgebracht en daar heoft moeten lossen306 kisten Rubber, 26 kn. Thee en 1000 balen Oliekoeken. Hot schip vervolgde de reis op 15 dezer naar Londen als eerste be stemming. Aangehouden schepen. In vervolg op haar bericht deelt de Stoomv. Mij. „Nederland" ons verder nog mede dat haar mail stoomschip „Koningin Emma", 7 Oct. van Port-Said vertrokken, op de thuisreis van Java via Genua en Londen naar Amsterdam, in de Mid- dellandsche Zee is aangehouden, naar Malta gebracht en aldaar order kreeg om Daar Bizerta te gaan, teneinde daar de volgende goederen te lossen, die door de Fransche autoriteiten als conditioueele contrabande worden be schouwd: Koffie, Rubber, Tapioca, Huiden, Maïs en Thee. De directie is met haar agentschap te Genua in telegraphische verbinding over te nemen maatregelen ten opzichte van de verdere reis van het stoomschip. Het voornemen is, het schip van Bizerta via Londen naar Amsterdam te laten gaan, zonder Genua aan te doen. De lading, die voor Genua aan boord mocht zijn, zal dan te Am sterdam worden ontscheept en van daar naar Genua worden vervoerd. De gep. generaal-majoor Kleynhens. Naar wij vernemen, is de gep. generaal-majoor Kleynhens ontslagen als regeerings commissaris van het vluchtoord te Veenhuizen, op grond dat hij bezwaar maakte zich te ge dragen naar de bevelen der Regee ring inzake het onderbrengen van de Belgische vluchtelingen, die naar Veenhuizen worden gedirigeerd. Een kranige arrestatie. Woensdagnacht heeft 'n politie beambte van het bureau aan de Nieuwe Tolstraat te Amsterdam een kranig stukje uitgehaald. Toen hij omstreeks half vier op den Amsteldljk surveilleerde, bemerkte hij eenige schaduwen in den tuin van de villa, die het eigendom is van den heer W. C. van der Kuylen. Op zjjn vraag, wat die personen wilden, namen zij de vlucht. De agent zette ze na en loste, om ze schrik aan te jag^n, vier schoten uit zijn revolver. Dit baatte niets: de inbrekers renden verder. Honderd meter verder kreeg de beambte er een te pakken. Het individu trok echter een groot mes en wilde den dienaar van het gerecht over de vingers snijden. Deze beantwoordde den aanval door den looi» zijner revolver tegen het voorhoofd van zijn arrestant te plaatsen. Veilig en wel belandde de misdadiger op het politiebureau. Zijn kameraad wordt door de politie gezocht. Later bleek, dat de mannen reeds wat zilverwerk hadden ontvreemd. De deur dei kluis weeistond even wel hun pogingen. SPORT. Voetbal. Zondag a. s. Terrein Bolweg. 12 u.-1.30 u. H.B.S. II—Leonidos. 2.30 u.--4 u. H.B.S. I—Militairen (Oost-Batterij.) H.F.C. terrein. 1.30 u. -3.30 u. H.F.C. II-Z.V.V. II. H.F.C speelt a.s. Zondag baareer sten wedstrijd in den Nedorlandschen Voetbalbond tegen Purmerstein in Purmerend. Jammer dat zij meteen onvolledig elftal moet uitkomen, zoo- dat de kans op een overwinning niet groot is. Heijting en misschien Kooi n zyn n.1. door dienst verhinderd. In Meerburg en eventueel Goes vinden zij goede plaatsvervangers, die natuur lijk al hun best zullen doen de vij andelijke aanvallen naar behoorenaf te slaan. Werkt 't geheele elftal van het begin af aan met kracht en geest drift, dan is een overwinning nog lang niet onmogelijk. Het 2e elftal speelt hier om half twee tegen Z.V.V. II, een herhaling dus van den wedstrijd, dio het le ver leden jaar moest spelen. Dit kon 't toen niet verder dan een gelijk spel brengen. We hopen dat 't 2e nu beter zal doen. Mocht Koor» niet naar Purmerend kunnen, dan speelt hij in alle gevallen in 't 2e mee. De opstelling is dan a. v. Arends Koorn Kwast Gomes KevJzur Wal Boogh Riemerts Wlering Fey v. Scho»en. Fransch communiqué. Parijs, 16 Oct. (Communiqué van 3 uur.) De vooruitgang, vermeld in hut communiqué van gisteren, houdt aan. Op onzen linkervleugel strekt de actie dei' geltllieorden zich tll'ans uil. van de buurt van Yperen tot aan de zee. Een Engelsche kruiser vernield. Londen, 16 Oct. Do Admiraliteit meldt, dat de kruiser „Ilawke" giste ren in de Noordzee is aangevallen en in dun grond geboord door een Duitschen onderzeeër; 49 officieren en manschappen dor bemanning werden gered, ongeveer 350 man worden vermist. De „Hawke" is een oude pantser kruiser, die in 1891 van sta]n-1 Hup. Het schip behoort tot een klasse van tusschen 7450 en 7820 ton water- verplaatsing, (grooter dus dan ons grootste pantserschip „De Zeven Provinciën", met 6530 ton). De schepen dezer klasse hebben een snelheid van 19.5 tt 20.G knoop. Het aantal paarden krachten bedraagt tusschen 120oo en 13500. De bewapening bestaat uit 2 kanonnen van 23.4, 10 van 15.2, 12 van 5.7 en 5 van 4.7, 2 machine- kanonnen en 2 torpedolanceerbiiizcn. Het pantsurdek wisselt af van 25 tof 127 m.M. Ken pantsergordelontbreekt. (Red.) Duitsche legerbericht. Berlijn, 16 Oct. (W. B.) Het groote Hoofdkwartier deelt mede: De Russen beproefden den Hen zich weder in het bezit van Lyek to stellen. Do aanval werd afgewezen; 800 gevangenen, 1 kanon, 3 mitrail leurs vielen in Duitsche handen. Brugge werd 14 Oct, Ostende 15 Oct. door onze troepen bezet. Een heftige aanval van de Fran- schen Noord-Westelijk van Ruims werd afgeslagen. De Franschen zeggen in hun amb telijke mededeelingen, dat zij op ver schillende punten aan het front, bijv. bij Berry -au Bac, noordwestelijk van Reims, merkbare voordeden hebben behaald. Deze beweringen gronden zich op geen enkel feit. De „Oskar II". Stockholm, 16 Oct, (W. B.) Het pantserschip „Oskar II", dat gisteren aan den grond was geraakt, is heden middag weder vlot gekomen. Belgische vluchtelingen. Naar wy vernemen, heeft het over leg van onze Regeering met het Duit sche opperbestuur omtrent den terug keer der Belgische vluchtelingen tot een gunstig resultaat geleid. De terugkeer is toegestaan van de vluchtelingen niet alleen naar Ant werpen en de naaste omgeving, maar naar geheel België. Een proclamatie - gelijk aanvankelijk in het voor nemen dor Regeering lag zal hier omtrent niet worden uitgevaardigd, maar de burgemeesters zullen worden uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk opgaaf te doen van de personen, dio naar België wenschen terug te keeren, opdat dezen weder van regeerings- wege daarheen zullen kunnen worden vervoerd. Alleen dienstplichtige man nen zyn van dezen gunstigen maat regel uitgezonderd, aangezien de Duit sche regeering heeft medegedeeld, dat dezen bij hun terugkeer naar België krijgsgevangen zouden worden ge maakt. Voorts vernemen wij, dat de Minis ter van Binnenlandsche Zaken reeds thans heeft toegestaan dat de vluch telingen, die in de negen aken voor Dordrecht verblijf houden, terstond naar Antwerpen teruggaan. Ook is den Commissaris der Koningin in Zeeland machtiging verleend, reeds morgen en overmorgen eenige dm zenden vluchtelingen terug te zenden. Hr. Ms. „Kortenaer" is heden van Bermuda vertrokken. UIT DEN OMTREK. Texel, 16 October. Voorzichtig te zyn mot schietge weer blijft altoos geraden. Jongens, die wat onhandig met een geladen geweer omgingen, hebben dit weer kunnen ondervinden. Een knaapje toch kreeg 'u lading hagel in de hand. Dokter Wagomaker behandelde 't ventje, doch moest or heel'wat tijd aan besteden, alvoren alle hagelkor rels verwijderd waren. Gelukkig dat 'f kind niet in hoofd of halö getrof fen werd.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2