houding als neutrale natie handhaafde. Nederland toonde jegens de zeelieden van de vernietigde kruisers der Cressy-klaase een vriendelijkheid en zorg als nauwelijks verwacht mocht worden en weldra zullen de te Gro ningen geïnterneerde Britsche solda ten verbeteringen in hun lot worden aangebracht. De gezant keurde hoo- gelijk het artikel van de „Saturday Review" af. En als een voorbeeld van de loyauteit van Nederlaud wees de gezant op de correspondentie tus- schcu Nederland en Duitschland over do quaestie van hot levensmiddelen gebrek in België. Canada en het Moederland. Londen, 20 Oct. De bewijzen van loyauteit van Canada jegens het moederland riemen in den volsten zin des woords verbazende afmetingen aan. De oproeping voor een' tweede contingent en van 30.000 man om een reserve-troep te vormen hebben een stroom van aangiften ten gevol ge gehad, zoodat nu reeds een vol doend aantal manschappen beschik baar is. Sommige provincies zijn reeds op de rekruteering vooruitge- loopen. De provincie Saskatchewan stolt nog 1500 paarden beschikbaar boven de 1300, die zij reeds heelt geleverd, en de stad Winnipeg heeft 5000 doll. maandelijks voor de vader- landsche fondsen uitgetrokken. Hughes, de Canadeesche minister van verdediging, die zich thans te loonden bevindt, verklaarde in ccn Interview, dat de uitbarsting van patriotisme in Canada absoluut spon taan was en dat het volk vastbe sloten is oen eiudo te maken aan de Pruisische autoerats en dc rechten der vrije mannen in do wereld to handhaven. DUITSCHLAND. De courant in oorlogstijd. Het „Berlinor Tageblatt" van Zater dag 1.1. bevatte niet minder dan twin tig bladzijden advertenties. En dat in een oorlogvoorend land, hetwelk den economischen druk van zulk een tijd zwaar moet voelen! Zou hier alleen het idee „we moe ten dé krant steunen" in 't spel zijn Of welbegrepen eigenbelang van den Duitscher, die, bij al zijn andere sterk sprekende eigenschappen ook boven al die van een goed zakenman ver toont? vraagt het „N. v. d. D." Boeken worden nauwelijks meer gelozen, kranten daarentegen ver slonden. De Duitschers blijken er zich van bewust te zijn, dat in deze dagen een dagbladadvertentiehonderd maal meer „trefkans" heeft dan in kalmer tijden. De laatste woorden van koning Carol. Bel-mn, 20 Oct. (W.B.) Do „B.Z verneemt uit Kopenhagen, dat, vol gens do „Rjets", koning Carol kort voor zijn dood zijn opvolger aanbeval de neutraliteit te handhaven. Zijn laatste woorden waren „Spaar hot vaderland. Vergiet geen blood." Koning Fcrdinand zouden minister president hebben verklaard, dat hij van den raad van zijn voorganger niet zou afwijken. Belgische Vluchtelingen. Langzamerhaud komt er meer orde onder de vele duizenden die Holland's gastvrijheid hebben ingeroepen. Het geheel wordt thans overzichtelijker. Uit Amsterdam vertrokken er reeds weder naar Antwerpen, maar ook nog naar verschillende andere plaatsen van ons land. Van een algeraeene terugtocht is echter nog geen sprake. Te Bergen op Zoom bijv. zijn en blijven nog steeds ettelijke duizenden vluchtelingen. Maandag vertrokken er van daar goed 8000 vluchtelingen naar Antwerpen. In de overige gemeenten in het zuiden van ons land voelt men er naar het schijnt steeds meer voor om terug te keeren. Zoo besloten de in woners van Mechelen, welke te Breda ondergebracht waren gisteren naar hun woonplaats terug te keeren. Ook zijn er vandaar uit naar Antwerpen teruggekeerd. Uit Vlissingen vertrokken er velen woer naar Antwerpen en naar Gent. Te Selzaete is het qen onhoudbare toestand. Hier zijn namelyk een 800 knnkzinnigen, welke Antwerpen oveneens verlaten hadden. Het toe zicht en de verpleging zijn natuurlijk onvoldoonde. Aan de Nederlandsche regeering is thans verzocht toestem ming te verleenen tot het vervoer der vluchtelingen naar Torneuzen en van daar per -schip naar Antwerpen. Van Amsterdam vertrokken Woens dagmorgen weder 376 vluchtelingen naar Antwerpen. Jhr. Boreel, hofmaarschalk van H. M. de Koningin is van z|jn in op dracht van H. M. gedane reis. naar do Belgische grens teruggekeerd. Het was de bedoeling van H. M. dat hij zich persoonlijk zou overtuigen of de Nedorlaudsche bevolking van de grensplaatsen, vooral van die plaat sen waar de binnenkomst van vluch telingen liet grootst geweest is, zeer geleden heeft onder deze bijzondere omstandigheden en ook hetzelfde van do militaire bezetting in die grens plaatsen. Het bleek dat de toestand van de bevolking aan de grens in alle op zichten goed is. Vorder was de samen- workiug tusschen civiele en militaij'e autoriteiten uitstekend. De soldaten hebben gewerkt als paarden om alles ordelijk te doen verloopen. In het bijzonder roemde Jhr. Boreel de wijze waarop de gemeente Bergen op Zoom maatrogolen had genomen om de vluchtelingen tc herbergeu en van voedsel en kleeren te voorzien. In aansluiting op het bericht in ons vorig .nummer aangaande de stommen welko opgingen in Scan dinavië om Holland niet alleen de kosten te laten dragen van het on dersteunen der Belgische vluchte lingen, meldt men dat ook in ver schillende Engelsche bladen artikelen van soortgelijke strekking voorkomen. L Uit Amerika kwam bij den Amori- ■oanschen gezant te Den Haag een n in van 25.000 gulden ten bate van het Comité voor de Belgische vluchtelingen. Deze som werd gezon den door den heer Robert W. de Forest, lid van het Belgisch onder steuningsfonds to New-York. Het onderhoud van de vluchtelin gen komt het Rijk en vele gemeen ten op groote kosten te staan. Niet alle vluchtelingen toch zijn by de burgerij ondergebracht. In vele plaat sen blyven zij ten laste van de ge meente. Het is daarom dat een groot aan tal gemeentebesturen zich gewend heeft tot het departement van Finan ciën, om een voorschot, teneinde te kunnen voorzien in dc uitgaven, noo- dig voor het onderhoud der Belgische vluchtelingen. Het juiste aantal hier te lande vertoevende Belgen is nog niet op te geven, maar als zeker mag worden aangenomen, dat dit getal niet ver beneden een raillioen is. Hiervan worden velen door particulieren on derhouden, maar verreweg het groot ste deel komt ten laste van het Rijk. Neemt men nu aan, dat de verple- gingskosten per hoofd f 0.30 per dag bedragen, en dat het aantal van rijks wege te onderhouden Belgen op on geveer 500.000 mag worden geschat, dan is dit voor het Rijk een uitgave van f 150.000 per dag. Het voor dit doel aan de regeering toegestane bedrag van f 100.000, was aangevraagd vóór den val van Ant werpen, waardoor honderdduizenden Belgen over onze grenzen kwamen, en was bestemd om te voorzien in de uitgaven voor de vole vluchtelin gen, daarvoor reeds in ons land op genomen. Kardinaal Mercier en de vluchtelingen. In „De Tijd" van Dinsdag komt een schrijven voor van den oorlogs correspondent M., waarin hij mode- doeling doet van een onderhoud met kardinaal Mercier te Antwerpen-, de kardinaal drong daarin zeer aan op* den terugkeer van de uit België naar Holland gevluchte priesters, wier hulp in de parochie van het aarts- diocees dringend noodig is. „En vermeldt toch vooral aldus ging Z.Em. voort dat ik innig don terugkeer weusch der gevluchte be volking. In alle oprechtheid, er is geen enkel gevaar te vreezen. Ik zou het bijzonder op prijs stollen, indien do bladen in Holland de aandacht wilden vestigen op de volgende toe zeggingen, die ik van de Duitsehe overheid verkreeg en welke ik ge rechtigd ben in haren naam te doen lo. Do jongelieden behoeven niet te vreezen, naar Duitsehltvnd te worden weggevoerd, om in het Duitsehe leger te dienen of tot dwangarbeid verplicht te worden. 2o. Indien ergens het politiereglement door enkele personen overtreden wordt, zal de overheid de daders opsporen en do plichtigen straften, zonder de schuld aan de gansehe bevolking toe te schrijven. 3o. Do Duitsehe en Belgische over heden zullen alles in 't werk stollen om te beletten, dat er gebrek aan voedsel ontsta." „Eminentie, u veroorloove mij op merken, dat vooral de tweede bepaling een zeer belangrijke is cn heel wat geruststellender, dan de vroegere verklaring van den keizerlijk Duit- schen gouverneur, dat hij er niet voor kon instaan, indien bij oven- tueele misslagen de onschuldige be volking met de schuldig ?n zou moeten lijden? Mag ik vragen, is dit gunstig resultaat door uw persoonlijke be middeling verkregen?" „Dat wil zeggen.... ja, ik heb deze maatregelen voorgesteld en zo zyn goedgekeurd geworden. Ik hoop, dat ze er toe zullen bijdragen, dat alle vluchtelingen in Holland onmiddellijk terugkeeren. Door een persbureau in uw land is het bericht versproid, dat ook ik gevlucht was. Daarvan is echter niets waar. 't Was mijn plicht de mijnen niette verlaten, nietwaar? De herder moet bij zijn schaapkens blijven en dat moeten de pastoors ook» doen, en de pastoors, die uitge weken zijn, moeten dus terugkomen." De kardinaal deelde voorts zijn plan tnedo spoedig naar Mechelen terug te koeren en het bisschoppelijk paleis te betrekken. Z.Em. zeide B't Zal natuurlijk tijd vergen, maar onherstelbaar is de aan de St. Rom- boutskerk en het paleis aangerichte schade niet. De kerk heeft veel, heel veel geleden, de toren is minder be schadigd". „Er zal veel noodig zijn, Eminen tie, om te herstellen, wat in het on gelukkige land verwoest werd". „Ja.... ja.... daartoe zal ontzaglijk veel noodig zijn. We gaan er komi- teiten voor oprichten, maar er bestaat behoefte aan zoo véél. Ook in Enge land worden al komiteiten opgericht en ik ontving reeds geld uit Enge land, .Schotland en Ierland en Hol land...." Een klein oogenblik werd Z.Em. de ontroering te machtig, hij aarzel de enkele seconden en ik zag tranen in zyn oogen. Met trillende stem ver volgde hij dan „Holland is een edelmoedig land. Hoe dankbaar.... oneindig dankbaar ben ik het Hollandsche volk ook voor wat hot voor onze arme vluchtelin gen gedaan heeft. Dien dank kan ik niet genoegzaam uitdrukken. Ik heb verslagen gehoord van teruggekeerde priesters en ik ben er diep van ont roerd. Ze vertelden me, hoe de sol daten in Roosendaal hun brood aan de vluchtelingen gaven, terwijl ze wisten, dat ze vooreerst zelf geen ander krijgen zouden. Neen, voor zóó'n opoffering kan men nimmer dankbaar genoeg zijn. En katholiek en niet-katholiek hebben daar aan meegedaan. Dat is mooi, zeer, zeer schoon". „Eminentie, wat Holland voor de arme Belgen gedaan heeft, is uit het hart des volk voortgekomen, en ik weet ook zeker, dat Katholiek Neder land niet achter zal blijven om bij •te dragen voor den heropbouw van de verwoeste kerken cn woningen". „Holland heeft reeds zoo veel ge daan. Maar ais liet ons ongelukkige volk ook hierin nog te hulp wil komen, zou het ons aartsbisschoppe lijk bestuur zeer verblijden, dat gaarne in deze moeilijke dagen alle giften aanneemt". MARINE EN LEGER. l'.t Octobor lalt. üepliuitNt min boord van II/. Ms. Wachtschip to Willomsoont: lulteirant tor zee dor 2oklasBo Marino-roBOive J.K. Vorstoogli. 27 Octobor oulliovon van zlju plaatsing,;A<lel- t orst dor le kl.isso Marino-resorve A.Orouwstia, 'jrwül do onthening vnn plaatsing op dien datum van den Adelborst der le klassoMarine- reservo G. Zelling» is ingetrokken. 22 Oetober overgeplaatst van Hr.Ms. Zoeliond naar Hr. Ms. Atjoh, luitenant ter zoo dor So klasso O. H- i'oolmau. 22 Octobor overgeplaatst, van Hr. Mn. Van Spoyk naar Hr. Ms. Koningin Emma bestemd voor Hr. Ms. I)as, lultonant tor zoo dor 2e 1:1. J. .1. Dikkers en van Hr. Ms. Atjeli naar Hr. Ms, Koningin Kmma, bcstorad voor Hr. Ms. Havik, luitenant ter zoo dor 2o klasse P. Ha- verkamp Do apotheker lo klasso dor Marine l'.A.Huber wordt 1 Nov. geplaatst in do Directie dor Marin- ailiier; zijn plaats taj- - worden vervuld. e Amstordam zal niet ra Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Ambon vortr.SOOct. van a'dam naai Batavia. Krakatau vertrok 20 Oct, van A'dam n. Port Said. lianda, thuisreis, vcrti. 19 Oct. van Port Said. Bocroo, thuisreis, pass 19 Oct. Gibraltar. Bootonthuisreis, pass. 10 Oct. Perim. Java, thuisreis, arriv. 18 Oct. to Colombo. FloroB, thuisreis, vortr. 19 Oct. van Padaug. Kanecnn, uitreis, nrriv. 20 Oct. te Padang. Koningin dor Nedorlandon, thuisreis, vertrok 20 Oct, van Sabang. Radja, thuisreis, vertrok, 30 Oct. van Gibraltar. RotU, uitreis, arriv. 20 Oct. te PortSaid. Vondel, thuisreis, vertrok 20 Oct. van Port Said. Prinses Juliana, uitreis, pass. 20 Oct. Perim Sumatra, thuisreis, vertrok 31 Oct. van Port-Said. Rotterdamsche Lloyd. Kawl, uitreis, vertr.20 0et, van Suez. Kedlrl, thuisreis, vertr.200ct. van Perim. Sumnrinda, thuisreis, vertr. 20 Oct. van l'adang. Tnbannn, tnuisrois. pasa. 20 Oct, Gibraltar. Menado,uitreis, vertrok 21 Oct. van Suoz. Merauke, uitreis, pass. 21 Oct. 1'inislerre. Goronlalo, thuisreis, pass. 20 Oct. Sagres. Kon. Holi. Lloyd. RUnlund,uitreis, pass. 18Oct. Si. Vincent. Zaanland, uitreis, arriv. 20 Oct-te Pernombuco. Konnemorland,uitr., vertr. 20>ct. van Loixoes. Amstellsnd, thuisreis, is 20 Oct,Teneriffe gopass. Dei Hand, uitreis, pass. 21 Out. Madera. 1'rlsln vertr. 21 Oct. van A'dam n.Buonos-Ayres. Kon. West-Indische Maildienst. Coininewyne vortr. 19 Oct, van Paramaribo naar Amsterdam. Jan van Nassau arriv 20Oct. van New--Vork l.v. Londen to Rotterdam. Ledewyk van Nassau arriv. 20 Oct. van Parama ribo te Amsterdam. Prins dor Nederlanden, thuisreis, Is 21 Octobor Lizard gopass. Java-Bengalen Lijn. Oalcutla vertrok 19 Oct. van Calcutta naar Java. Haven te Nieuwediep. 20 Oi t. Vertrokken van Harlingen naar Sunde land s.s. „Willy". Idem van Harlingen naar London s „Moranlo". 21 Oct. Idem van Harlingen naar Londen s „Starüng". VISSCHE RIJ BERICHTEN. Nieuwediep. 21 Oct. Door 10 korden aange bracht 30 stuks m.ddeltong f0.40 per stuk, 70 stuks kleine tong f0.16 per stuk, 8 mandon stortschol 10.00 a raoo per mand, 20 mandon kleine scliol 12.00 a ft.00 per mand, 4 manden scliar fl.25 per mand. 22 Oct., v.rn. 8 11111".'Van 15 korders 1 tol. 2 manden stortschol 18.00 per mand, 1 lol tl manden kleine schol f2.00 a f3.00 per mand. MARKTBERICHTEN. Amstordam, 21 Oct. 1914. Ter markt waren hoden aangevoerd 1 - velto koeien, lo kw. a ct., 2e kw. a cl., 3e kw. a - ct.; -0 molk- en kalfkoeiun f000111' -0, 217 vette kalveren, lo kw. f0.88 a 0.92,2e kw. 10.8-% 8e kw. I 080 por K.G.; 57 nuchtere kal veren P12 a f 18 per stuk. schapen f - af - -/an perstuk. ;>or stuk. 000lammeren COO.aft.. 1069 vette varkens. Ilullamlseho lu kwaliteit 11 n 63 cl. 2e eil 3« kw. 59 a Cl ct, per K." Behagen, 22 Oct. 1914. 4 Paarden f 80.— k 400 Veulens 0.— 0.— Ossen 1G Stieren 100.- 200.- 540 Geldekoolen (magere) 120.- 240.- 204 Geldekoolen (vette) 200.- 300.- 200 Knlfkoeien 180.- 290.- 1D0 Vaarzen 100.— „190.— Pinken 0.— 0.— 116 Graskat voren 40.- 70.- 40 Nuchtere Kalveren 9. - 21.- Rammen O.— O.- llO Schapen (magere) 20.- 23.- 780 Schapen jvolte) SB.— 41.50 200 Ovorhoildors 18.- 20.- Lammeren 0,— 0,~ Bokkon on Geilen tt— 0.— Varkens (magere) 0.- 0.- 70 Varkens (vette) p. K.O. 0.61 0.04 80 Biggen 0.- 10.- 225 Konijnen Duiven Ganzen Zwanen 425 K.G. Boter 50 K.G. Kaas 000 Kipoieren Eendeieron p. stuk 030 1.76 Burgerlijke Stand van Helder, van 20 tot en met 21 Oct. ONDERTROUWD: J. J. Reuvers en D. Bakker, H. Rooversen B. Mulder. BEVALLEN: A. G. Mieldijk- Versluisd., Z. Scholten - Buis z. DE WEEK. 21 Oetober. Ju. verband met de geruchteü over een lecnlng van 250 millioen, waar toe de Regeering zou willen over gaan, is herinnerd aan dc maatrege len, waartoe men nu driekwart-eeuw geleden, in 1839, na den Belgischen oorlog, genoodzaakt was. En hoe toen niet vruchteloos een beroep werd gedaan op dc vaderlandslievende offer vaardigheid van de vermogenden in den lande. Ook ia troebele tijden vindt men, bij alle volken, individuen, los van eiken altruïstischen aanleg en slechts cp winst belust. Sinds begin Augustus j.l. hebben allerlei categorieën vaD dit slag de revue in de bladen gepasseerd. Men had ach tereenvolgens de „verzamelaars" van zilvergeld, toen men, vóórdat de zil verbons redding uit den nood brach ten, geen muntje gewisseld kon krijgen, - óók niet in den sigaren winkel of het café, waar men sinds jaar on dag stamklant was, en men U plotseling voor een valschen mun ter scheen aan te zien Men had de edele zielen, die wèl muntjes wil den wisselen, mits met oen zoet winstje, schommelend tusschen twee kwartjes en een daaldertje Wij hebben gehad of bezitten nog? de groote en kleinere handelaars, die er geen been in zagen om het gevaar van iu den wereldbrand te worden betrokken to vergrooten, mits zij er maar „eon sla&tje" uit konden halen. Zij brachten ons „a deus pas", vlak bjj den -staat van beleg in de groótc steden. Men had de menschen, die van don port-vrijdom van de militai ren profiteerden om hunne correspon dentie gratis door don staat te doen vervoeren, en aldus do gemeenschap bestelend. Er waren de knoeiertjes met witbrood, thans eensklaps een „délicatesse" geworden, - iets heel bijzonders op de ontbijttafel, tot wanhoop dei bakkers, die van de grondstof, welke z(i nu moeten ge bruiken, geen brooden scheppen, hun zoo nuttig vak tot wezenlijke glorie strekkend. Men heeft nog een gan sehe lijst van „niet-altrulsten" De allerjongste geruchten maken ge wag van oen meneer uit hot Haagje, die er do liofhebber|j op na zou hou den om paardjos ter waarde van f700 voor f200 a f250 van Belgen te koopun, dan nog overtuigd, dat hij de „zuidelijke broeders", momen tooi zonder geld zittend, uit den brand helpt. Ook circuleert een ver haal over een hotelhouder, ook al in het Haagje, die du correspondentie van kiauten, die (na afdoening van hun schuld) een goedkooper logies opzochten zou hebben achtergehou den uit dépit, nijdigheid, en een meisje zou hebben «mishandeld in zijn vergramde stejpning. Men ziet, de „zou hebben'*' komen in rijken getale voor in bovenstaande zinne- kens. Best mogelijk, dat deze, - en nog meerdere - booze geruchten achteraf zullen blijken overdreven of verzinsels tc zijn, - wat ik van harte hoop. Er blijft., helaas, nog genoeg „treurige waarheid" over. Die in tusschen vor, zéér ver wordt overtroffen door den schat van raen- schenliefde en onbaatzuchtige offer vaardigheid, den vluchtelingen op Nederlandschen bodem bewezen.Lang zaam, heel langzaam heeft de terug tocht "zich in beweging gesteld. En telkens duiken voor de mannen, die thans de verantwoordelijkheid hebben te dragen, nieuwe zorgen op. De neutraliteit is een uiterst teer, moei lijk te hanteeren, broos ding Duidelijk is aangetoond, welk een moc-ite onze gezant te Parijs, de heer Do Stuers, had om het zotte (zelfs „geïllustreerd!") praatje, dat begin Augustus de Duitsehe soldaten door ons Limburg zouden getrokken zijn, te dooden. Het verwijt over laksche tiaag-onverschillige- houding, den heer De Stuers gedaan, blijkt geheel onge grond, onverdiend te zijn. Hem komt veeleer 'n eere-saluut toe. Des te beter natuurlijkWy allen weten, hoe gauw „men" booze, ongunstige ge ruchten gelooft, alsook welk een schier-onverwoestbare taaiheid van leven die hebben Zeker, wan neer Vieille Moustache" in de „Satur day Review" verkondigt dat Enge land nu maar oons gauw eventjes Zeeland moet koopen (voor money is, zegt. de man, toch alies te krijgen) dan haast de Britsche legatie in Den Haag zich, dergelijke taal „dwaas heid" te noemen. En iu Engelsche organen van be- teekenis wordt de neutraliteit van Nederland, van Denemarken, in be scherming genomen. Aan denloyalen „goeden wil", te Londen overheer- 8chend tegenover onze onzijdigheid, mag niet getwijfeld. Maaronverpoosde zorgen on groote offers (men detike aan den petroleum 1) eischt zij voorzeker. Zy belet soms (de pas-gepubliceerde briefwisseling tusschen het Duitsehe gezantschap tc onzent en jhr. London is er een treffend staaltje van!) om hulp te verleenen aan eene uitgehongerde bevolking. En dan noodzaakt zij plot seling ouzo Regeering to verbieden hulp to verleenen aan jonge Belgen; dwingt zij zelfs to gelasten eon ver trek naar Engeland van Belgen, die dienstplichtig kunnen worden geacht, „zooveel mogelijk te beletten". Dat klinkt niet slechts hard, maar is 't in de praktijk ook zoer zeker. Wij hebben hier geen keuze Jn- tusschen Of beter gezegd: tusschen do mot onverflauwde waakzaamheid behoede neutraliteit en 't gemengd worden in de gruwelen van dun wereldoorlog is geen tusschenweg Misschien zullen van do vormogon- den te onzent 't moge dan voor een verplichte leening van 250 mil lioen of op andere wijze geschieden - belangrijke offers worden geviaagd. Bestaat er reden om te pruttelen, te weeklagen; de gelden, te storten voor don prijs van onze neutraliteit inderdaad to hebben gered, te aan zienlijk te noemen? Ik noemde straks liet jaar 1839. En 't kon zeer zeker voor menigeen nut hebben om eene „parallel te trek ken" tusschen dat Nederland van driekwart-eeuw terug en het Patria van 1914. Toen, - een Staat, aan den rand van het bankroet staande. Vernederd, ondanks de kranig- heldhaftige houding tegc-uover den opstand der zuidelijke provinciën, voor het oog van gansch Europa. De band tusschen volk en vorst bijna verbroken, zoodat slechts vrijwillige afstand der Kroon deze kon redden. Een verarmde, uitgeputte natie. Wat er van handel en industrie nog restte lamgeslagen, dermate kwijnend, dat slechts de blijmoedigste optimisten eene herleving durfden hopen Het Nederland van 1914: midden in een prachtig „revival", eene koste- lijkeu opbloei, zoowel op het ge bied van wetenschap, van kunst als van handel en nijverheid. Nederland's naam op de geheele aarde in waar achtige, hooge eere. De legende over „de Chiueezeu van Europa" gestorven. Alom hot besef diep geworteld, dat Nederland, zij 't dan niet in mili taire kracht, tot de eerste en boste natiën behoort te worden gerekend. En zelfs, na 1 Augustus 1914, de overtuiging gewekt, dat wanneer 't, wat zeker nog tot de mogelijk heden behoort onvcrmydelyk zou worden, dat Nederland de onschend baarheid zijner grenzen, de onafhanke lijkheid van z'n volksbestaan met kracht van wapenen zou hebbon te verdedigen, te handhaven: dat ook een machtige, numeriek veel sterker vijand lang niet de „quantité négli- geable", het onbeduidende handje vol tegenover zich zou krygen, waarvoor velen over do grenzen en „sommigen" laten we maar zeg gen van eigen landaard ons zoo vaak en zoo lang hebben versleten- In 1S39, toen 't aankwam op belangrijken geldelijken steun voor het toen zoo arme, ontredderde vader land, - openbaarde zich (is nu weer herinnerd) de nationale offervaardig heid op sympathiek-mildo wijze. Ik kan me niet anders voorstellen, dan dat wanneer straks de Oproep der Regeering tot de vermogenden zal komen, nu, in 1914, een stroom van warme geestdrift zich ook in die maatschappelijke sfeer zal ont ketenen Mr. Antonio. "schillende personen wonende in de Spoorstraat, waarin verzocht wordt dezo drukke verkeersweg te voor zien van klmkerbestratiug zooals overal ik do kom dei' gemeente is aangelegd. De thans bestaande keibestrating veroorzaakt groot lawaai bij het door rijden van voertuigen, dit is zeer hin derlijk voor de vele winkels in die straat. Herhaaldelijk komt het voor dat, paarden voor voertuigen vallen; de ongelijkheid der straat schynt daartoe veel bij te dragen. De Spoorstraat, een der hoofd ver keerswegen te Helder, is ten opzichte der bestrating het slechtst bedeeld. Destijds is een aanvang gemaakt met klinkerbestrating, en is men ge vorderd van Keizerstraat tot Weezen- straat. Wanneer naar dien maatstaf van tijd de geheele Spoorstraat onder handen genomen moet worden dan hebbon we nog wat jaarges voor den boeg. In bovenvermeld schrijven is te vens verzocht een veikeersbopaling te treffen voor de hoek Spoor- en Koningstraat' Herhaaldelijk komen daar botsingen voor, dit leidt van daag of morgen tot .ongelukken van grooter omvang. Heldersche Tooneeivereeniging „T. A. V. E. N. U." Bovengenoemde vorceniging geeft Zaterdagavond 31 Oct. a.s., in „Casino" hare eerste uitvoering in dit seizoen, voor leden en introducé's. Opgevoerd wordt de bekende klucht: „Broeders Vrijmetselaars", naar het Duitscli, van Carl Laufs. Voor het kunstlievend lidmaatschap kan men zich wenden tot den secre taris der vercecDiging, den heerJ.J. Cohen, Kan aal weg 54. Helders Harmoniekapel. Naar wij vernemen zal de Muziek vereniging Helders Harmoniekapel" morgenavond van 8 tot 9 uur een concert geven b|j het Politiebureau bij dc Molenbrug. Bij' hot examen voor vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek te Amsterdam slaagde inej. Pli. J. P. van de Bilt, leerlinge der R.-K. Kwoekschool te Bergen (N.-H.). Nederlandsche Middernacht- Zending-Vereeniging. Ten behoeve der alhier vertoevende militairen had de afdeeling Helder van de Ned. Middernacht Zending- Veroeniging gisterenavond een open bare samenkomst georganiseerd, wel willend opgeluisterd door de Chr. zangvoreeniging „Halleluja" iu de gereformeerde kerk Spoorstraat. Het ruime .en fraaie kerkgebouw was geheel gevuld, voor liet over groots deel door militairen van land-en zeemacht. Na een gemeenschappelijk gezang sprak ds. Stadig, de voorzitter der afdeeling, oen kort openingswoord, waarin hij de aanwezigen wolkom heetto cn met genoegen constateer Je, dat de verwachtingen niet teleur gesteld waren, ten opzichte van het groot aantal aanwezigen. Spr. rele veerde de gebeurlenissen der afge- loopen weken. Nu de soldaten zoo den geheelen dag in touw zijn, en iederen dag bezig zijn, is eenige ont spanning wenschelijk. Die te geven is het doel van dezen avond. Na dit korte openingswoord zong de zangvereenigiug „Halleluja" de- hymne „de Starrenhemel", woorden van H. v. Alphen. Do mooie accoorden in dit toonstuk kwamen door de vele fraaie stemmen goed uit. Zeer goed klonken de tenoren, van wolke de zangvereeniging fraaie telt. De heer J. M. van Munster, lid van het Hoofdbestuur der Ned. Midd. Zend.-Ver., hield hierna een toespraak over „De verbonden vijanden binnen onze grenzen". Spr. bedoelde daar mede de verbonden vijanden alcohol en ontucht, die te zamen menig leven vaii een jongen man ondermijnen en verwoesten en illustreerde zijn be toog op pakkende wijze. Wij hebben thans niet te strijden tegen de vij anden, die nu met hun legers tegen over elkander staan, maar die andere vijanden sluipen ongemerkt binnen. Na de boeiende en bevattelijke rede van den heer van Munster trad de heer J. L. Feyten van Utrecht op met voordrachten. Spr. had ernstige en komische op zijn programma staan, en wist door gebaar en mimiek, en, niet het minst, door zijn dialect, te boeien en een schaterlach te doen opgaan. De heer Feyten scheen on uitputtelijk en trad maar telkens weer op met een andere voordracht. Heel geestig wist h(j de verschillende personen voor te stellen die tijdens een maskerade-feest den stoet af wachten en herhaaldelijk onderbrak hem zijn auditorum door een schater lach. Het programma bevatte af wisselend voordrachten van dezen heer en zangnummers van de zang vereeniging. Dit alles te bespreken zou ons te ver voeren, wij volstaan met te constateeren, dat door de aanwezigen genoten is, dat in den volsten zin des woords deze avond een ontspanningsavond was, waarvan zij een aangename herinnering mede huiswaarts nemen. Een paai solo-nummers moeten afzonderlijk worden genoemd, welkede heer Zwanenburg met een fraaie bari ton zong, terwfjl als gemeenschap pelijk gezang een „Soldatenlied" (woorden van kapt. Meis, muziek van Joh. H. L03er) opklonk. Ds. Stadig sprak tenslotte een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van den avond mede werkten. PLAATSELIJK NIEUWS. Aan Burgemeester on Wethou ders van Helder is een schrijven verzonden, onderteekend door ver- BINNENLAND. Aankoop rogge. Minister Treub heeft den burge meesters, behalve in do provincie Groningen, per circulaire in over weging gegeven liefst voor gemeente rekening en anders voor rijksrekening :üle partijen rogge binnen hun ge meente, voor zoover voor dc con sumptie goschikt, aan te koopen tegen 40 cent por 100 kilo bouodon den maximumprijs, zulks voor eerste qualiteit rogge; andere qualiteiten naar verhouding. Wol en Sajet. Men meldt uit Tilburg aan het Hbld. Wanneer het uitvoerverbod door Engeland van wol, sajet enz. gehand haafd blyft, zullen de fabrieken van wollen stoffen alhier binnen niet al te langen tijd, bijvoorbeeld vier k zes weken, wegens gebrek aan grond stoffen moeten worden stopgezet. Een voorstel van de groot-indu- strieelen, om het verbod op te hef fen' onder voorwaarde, dat van hier niets aan het buitenland, met name Duitschland zal worden afgeleverd, is bij de Engelsche regeering in be handeling gegeven. De treinenloop. Met machtiging van den opper bevelhebber van land- en zeemacht zal met ingang van 1 November a.s. een nieuwe beperkte dienstregeling op de NedOrlandsche Spoorwegen worden ingevoerd. Hoewel het aantal treinen belang rijk wordt uitgebreid, blijft in verband met het beschikbaar houden van een groot deel van het materiaal in het belang der defensie, de dienst beperkt on zoolang ,de politieke omstandig heden niet veranderen, zal het niet mogelijk zijn een verdere belangrijke vermeerdering van treinen toe te staan. Bij de nieuwe regeling is in hoofd zaak gevolgd het door den minister van Waterstaat goedgekeurde ontwerp van den wintordienst 1914/15, die onder gewone omstandigheden op 1 Octobor j.l. zou zijn in werking Met Yele in de laatste maanden gerezen bezwaren en geuite wenschen, is thans rekening gehouden, verbeter de aansluitingen tusschen de treinen der maatschappijen onderling zijn tot stand gekomen en op verschillende belangen, zoowel van het verkeer op grootere afstanden als van het buurt verkeer is beter geregeld, dan tot dusverre mogelijk was. De nieuwe dienst is opgenomen in een door de maatschappijen gezamen lijk samengestelde reisgids in boek vorm, die a 10 cent binnen enkele dagen bij den boekhandel en aan de stations verkrijgbaar zal worden gusteld. Gedwongen leening. Dr. Kuyper schrijft in een „Stan daard"-driestar Als uit de lucht kwam het bericht vallen, dat we een leening krijgen van tweehonderd en vijftig millioen, en dat aan deze leening het karakter zal worden gegeven van gedwongen deelnoming. Daaronder zou dan te verstaan zijn, dat een iegelyk, van wiens kas de regeering genoegzaam afwist, om te constateeren, dat er een vermogen in lag van zeg hoven de f 10.000, van overheidswege verplicht zou worden, naar verhouding van het bedrag van zijn vermogen, pbligatiön of aandeelon in deze leening te nemen. Het karakter van dwang zou dan aan deze leening gegeven worden, om tc voorkomen le. dat binders de leening allicht niet aanstonds geheel geplaatst werd, en 2e. om te ver hoeden, dat de prijs, ervoor geboden, te laag liep. Niet allooii, dat dus de loening ge dwongen zou zijn, maar ook de koers zou in handen van do regeering moeten blijven bij de inschrijving. Dit ziet er niet aantrekkelijk uit. Doch Nederland heeft 't immers in zijn macht, dit onweder af te leiden. En dit zal ook wel. Ons volk kan zeer wel deze 250 millioen vrijwillig nemen. Dat zou gelijk staan met 1/10 van vjjf milliard francs. En in Duitsch land is nog pas vrijwillig zelfs voor b|jna vijf milliard mark aangeboden, terwijl onze bevolking ongeveer ljUO is van die van Duitschland. Natuurlijk kan 't voor zeer groote kapitalen een heele hap uit de taart zijn, maar zonder klappen komt thans niemand er af. En wat men in een Staatsleening neemt, biedt alle kans later toch weer gezond kapitaal te worden, zoodat zelfs elk denkbeeld van schade of verlies ten slotte nog geheel kan wegvallen. Alleen renten en aflossing zullen natuurlijk bij 't budget bijkomen, on hiermede zal de minister van financiën moeite krygen. Het zal op 10 millioen aan rente komen te staan, buiten en behalve de aflossing. De vraag is nu maar, hoe deze rente plus aflossing te vinden zijn. De verrassingen, die nog komen konden, blyven spannen. We weten vooruit, dat er ook dan weer moot ingehakt, en dat ook dat inhakken niet malsch zal zijn. En toch zit er niet anders op dan de schouders er onder te zetten. Zelfs veel klagen er over zou be neden onze waardigheid als natie zijn. Verkiezing Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Zuid- Holland verkozen gisteren tot lid dei- Eerste Kamer den heer A. J. A. Gil lissen, bankier te Rotterdam, met 45 stemmende heer Plate kreeg 29 stemmen. Stuurlieden-ex. 's Gravenhage, 21 Oct. Gesl. groote stoomv. le stuurm. A. Tymont, H. WijnstokderdostuurmanS. Hofman, M. C. van dor Hoog, W. Janssen, M. J. Kuyper, A. Mos. Een drijvende zeemijn. Men meldt uit Oostburg: Te Heijst is Maandag een drijvende zeemijn aangedreven, welke tegen een der strandhoofden is ontploft; drie kindereu, die in de nabijheid speelden, werden gedood. Te Knocke is even eens een mijn aangedreven, die dooi de Duitsehe militairen in beslag is genomen en naar Zee-Brugge is ge bracht. Den Bosch. Eergisteren is te Geldrop op een gevaarlijke bocht de eerste luitenant dor veldartillerie Josephus, Jitta uit Amsterdam met zijn r(jwiel door de stoomtram uit Mierlo bij het oversteken van de lijn gegrepen. Zwaar verwond werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij aan de gevolgen overleed. De heer Josephus Jitta was gehuwd on vader van twee kinderen. Alkmaar. B. en W. hebbon den raad en overweging gegeven, in be ginsel te besluiten tot het instellen van een keuringsdienst op eet- en drinkwaren en niet de leiding daar van te belasten den directeur van hot gemeoto-slauhtiiuis. Voorts sLellen zij voor, te besluiten tot oprichting van een school voor zwakzinnige kinderen, voor de inrich ting een crediet te verleenen van f4872 en B. en W. te machtigen, te zijner tijd over te gaan tot oproeping van sollicitanten voor hoofd (jaarw. f 2000- f 2400) en voor onderwijzeres (jaarw. f 1000-f1350). Texel, 21 Oct. Door de leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. to Oudeschild, werden als leden van dat college herkozen, de heereu B. Beunikos, M. Vlas en D. Krijnen Fz. DE BARON. DOOR NORMA. Vader Weersma wist niet hoe hij 't had. Deed me daar zijn Ant in hot tweede kopje koffie nog een lepeltje suiker. Niet voor zichzelf, of voor hem, dat zou ook onbegrijpelijk zijn, maar voor zoo'n gewone soldaat daar brak zyn klomp van. Was het ooit voorgekomen in die vijf en t win tig jaar van hun trouwen, dat ze zoo royaal met de suiker omsprong en dat nou in den oorlogstijd, nu toch suiker en al dat gesnor zoo in de hoogte ging! Gold niet van den eersten dag als regel: in het eerste kopje thee of koffie suiker on dan weg met den suikerpot? En je wende er aan, waarachtig je wende er aan, 't zou niet eens meer smaken b|j je boter ham. Had ze soms een goed oogie op dien landweerman? Kom, allo Piet, geen malligheid in je ouwen kop halen, was immers toch ql te idioot had ze zelf een jongen van dien leeftijd en bovendien Ant was niet. gemakkelijk, maar anders viel der ooit iets op te zeggen? Maar wat dan, wat dan? Zijn boterhammen smeerde ze dikker, had ie straks ook al. gezien, en altijd er wat op luk- kêre Friesehe kaas of wat hartigs van den slager. En sinjeur nam het an, of 't zoo hooide. „Dank u wel, juffrouw" zoo kalmpjes mogelijk. En kijk daar, nauwelijks was 't naar binnen of mijnheel nam de leuning stoel in't hoekie, Piets eigen leuning stoel en haalde de nieuwe krant naar zich toe en natuurlijk weer de eene sigaret na de andere. Je bent toch maar opgeschoopt met zoo'n kerel Bedrijvig liep Ant heen en weer, bracht het vuile goed naar de keuken om af te wasschen, veegde binnen wat bij, wreef de tafel af en onder wijl trachtte Piet haar met de oogen te bewerken kuchte eens een paar maal, niets hiulp. Ant was blindden doof, leekt 't wel. Evon zei ze, tus schen de bedryven door een paar vriendelijkheidjes teg-su den gast, gaf een paar opmerkingen m 't algemeen over 't ruwe woer en verdween dan. voor goed in 't keukentje. Piet stopte eon pijpje en nam eon oud zondagsblad ter hand, doch tel kens dwaalden zijn blikken naar het heerschap in 't hoekje. Ja, wat zou 't toch eigenlijk voor een snuiter wezen? dacht Piet. Van Doorn heette hij, maar verder liet-ie zich nergens over uit. Hij had een deftig spraakie en eon fatsoenlijk gezicht en fijne manieren soms. Aan tafel, 's middags, in zijn eene hand een mes en in zijn andere een vork, zoo werkte hij zijn maaltje naar binnen en altijd moest er een glas water bij zijn bord staan. Lastig was hy overigens niet, klaagde nergens over. Nu, je zou 't altijd nog zoo hebbonEen smakelijk mid dagmaal, want koken kon Ant, en de lappies, 't mochten dan paarde- lappies zijn, braadde ze kostelijk. En 's nachts een warm, zindelijk bed „Kijk er es man", had Ant gezegd, toen hij ermde over de inkwartiering en maar peinsde het van zich af te kunnen schuiven, ,,'t geeft 80 cent per dag kunnen we toch met z'n allen goed van eten" (ze smakte al met de dunne lippen) „en 't kamer tje van Leendert is nou toch vrij, beddegoed, lamp, alles is er, dus geen onkosten". Nou en of ze er goed van aten't Leek nou iederen dag wel Zondag. En dat die snuiter dat nou allemaal net aannam, of ie 't zoo altijd gewend was. Nou, wie weet. Hij deed nog al opschepperig over zyn papa, die voor de tweede keer getrouwd was en dan had ie 't zoo terloops over dat groote buiten met rondom bosschen, waarin hij als jongen met tot gezelschap een paar jachthonden uren kon dwalen. Natuur lijk opsnijerij, waarom zei die dan niet, waar dat buiten wa3? Toen vader Piet 't hem vroeg, praatte hij er gauw overheen. „'k Ga nog een luchtje scheppen" stoorde de stem van den soldaat don ouden heer in zijn overpeinzingen, „'t is magnifique weer", en na nog een versch sigaretje te hebben ont brand, verliet hij met een „bonsoir" het kamertjo. „Dag mynheer 1" kweelde Ant van uit de keuken. Nu hield vader .Weersma het toch niet langer uit, zocht Ant op, die de aardappels voor morgen zat te jassen. „Is die weg?" vroeg ze, om toch maar iets te zeggen, want Piet deed zoo geheimzinnig en keek haar zoo strak aan. „Zeg moeder", begon hij dan en pufte, als om zich courage to geven, ontzaglijke rookwolken om zich heen, zoo zag hy slechts vaag de flikke rende oogen van Ant, „zog, waarom sloof je je zoo uit voor dien knul, daar steekt wat achter. Zoo vriendelijk ben je waarachtig anders niet voor een vreemde, niet dat ik er ja- loersch van ben, Godbewaarme", weer een paar rookpuffen als eon stoomboot, „maar zie je, op al zijn - brood wat, en twee koppies achter meikaar met suiker on „mijnheer" voor en na heb ie je soms een extraatje toegestopt, of ia 't soms een baron?" „Gaan op 't dak zitte" beerde Ant en nijdig schoof ze den emmer op zy en plofte hut houten aardappelbakjo op tafel. „Nou nog mooier, ben ik hier de baas of jij? Doen dan maar me boezelaar voor, knapperd" en woest trok ze aan de banden. „Nou, nou", suste vader Piet en ging behoedzaam een paar stappen achteruit, „mag ik nou heelemaal niks meer zeggen? Ik vertel je im mers al, dat 't me geen steek kan schelen, kon je toch wel vertellen, wat ju der mee vóór hebt" en weer blies hij een rookgordijn tusschen zich en zijn andere helft. „Nou, eu als ik dan vast en zeker

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2