HELDERSCHE COURANT No. 4380 ZATERDAG 24 OCTOBER 1914 42e JAARGANG Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden in de 2e helft van October. Zalordag 24 Blnncnhav. 87 J Zangk. „Ons Doel" met Stafmuz. Zondag 25 Erfprins j Muziekuitvoering „Winnubat" Maandag 2>1 .Kon. Emma" Stafmuziek Erfprins Litheransche voordr. Mej. v. d. Pol Dinsdag 27 Marino-cantlno Ensemblo-Kokelaar, tooneelultv. 8u. Binnenhav. 2 Terrepleln, uui (ü/r8 u. 8 u* 7101/* u. Op pagina 4 van dit blad zijn opgenomen: 1. Da Pruisische Landdag. 2. Feuilleton. DE OORLOG. De algemeene toestand. De strijd aan de kust en om de kust wordt voortgezet. Hoewel in de berichten van Pransche zyde melding wordt gemaakt van gevechten.langs de geheele lijn, van St. Mihiel tot Rijssel, blijft het zwaartepunt van het gevecht nog steeds de Lys- en IJserlijn. Het gaat daar om het bezit van de kust, om het voortrukken langs de kust. De verbondenen zou den graag Oostende weer in bezit nemen en de mededeeling van de „Morning Post", dat Ostende herno men was, kwam slechts voort uit do wensch dat dit gebeuren zou, een wensch, die reeds meet de vader der gedachte is geweest. In Engeland kan men zich nog niet vereenigen methet denkbeeld, dat Duitsche troepen aan de Noordzeekust zijn. De „Times" vindt het niets opmerkelijks. Reeds voorlang hadden de Duitschers, zoo zij dat wilden, Ostende kunnen bezettenweken geleden waren reeds uhlanen in Ostende en trok een Engelsche ma rinebezetting, die daar geland was, naar Engeland t6rug. Het bezit van Ostende op zich zelf is voor de Duit sche troepen niet van belang; het bezit van Duinkerken en Calais echter wel. En daarom wordt nu door de Belgisch-Engelsche macht bij Nieuw- poort zoo hardnekkigen tegenstand geboden aau het verder voortrukken der Duitschers. In Engelsche en Duit sche belichten wordt van de hevige gevechten aan de User melding ge maakt maar het verschil is in de mededeeling van het aanvankelijk resultaat. De Engelsche berichten zeggenondanks de hevige aanval len wisten de Fransch-Belgische troe pen, gesteund door de Engelsche oorlogsschepen, zich in hunne posities te handhaven de Duitsche berichten daarentegenTen Oosten van Dix- muiden werden de vijandelijke troe pen teruggeslagen, en ook bij Yperen drongen onze troepen met succes vooruit. Do „Times" meent, dat vooruit rukken van de Duitsche troepen daar niet gemakkelijk zal zijnhet blad zegt: de geheele omgeving van Nieuwpoort en Duinkerken is door sneden door kleine riviertjes en kan gedeeltelijk worden geïnundeerd. Het is dientengevolge een. zeer sterke po sitie, die zeer goed kan worden ver dedigd. Bovendien komt de Engelsche vloot (laar de bondgenooton te hulp. Een Engelsch bericht geeft van die hulp uitvoerige mededeelingen, waaruit blijkt dat de Engelsche oorlogsbodems den Duitschen troepen groote verlie zen toebrengen. Desondanks blijven de Duitschers met groote volharding den strijd vol- houdeü. Zij voeren zooveel mogelijk versterkingen aan, zoodat zelfs, vol gens een bericht in de „N. R. Ct.", de geheele bezetting van Antwerpen naar het zuiden is gevoerd, en er slechts een paar honderd landstorm soldaten zijn overgebleven. De pogingen van de Duitsche legers om door de lijn der verbondenen te breken, worden dus krachtig voort gezet. De Engelsche mededeelingen over de nederlaag die de Duitsche troepen voor Warschau zouden hebben gele den, worden door de Duitschers tegen gesproken. De „Times" bevat een lang verslag over de nederlaag, waar in gezegd wordt dat het gevaar voor Warschau geweken was; maar de Duitsche berichten meldden integen deel, dat de Russen uit Warschau terugtrekken, en dat het spoorweg station Proeskof, op nog geen 12 K.M. afstand van de buitenforten van Warschau, door de Duitsch-Oosten- rijksche troepen bezet is. Dit blijkt ook wel uit de „Times"- mededeeling, dat de paniek in War schau groot was, toen de stroomen boeren, met hunne karren, uit San- domir komend, de stad binnenkwa men, met verhalen over de nadering der Duitsche troepen. Een aantal officieole,bureaux vertrokken, even als consulaten der vreemde mogend heden, uit de stad,, en het gemeente bestuur van Warschau organiseerde zelfs een soort burgerwacht om voor de veiligheid in de stad te waken, gedurende de bezetting door de Duitschers. Maar nu zouden de Russen de stad hebben ontzet en de troepen, die op rukten naar Warschau, hebben terug geslagen de Duitsche berichten ont kennen dit en maken melding van nieuwe overwinningen der Duitsch- Oostenrijksche troepèn, zoowel in de nabijheid van Warschau als in het zuiden, waar in Galicië en Bukowina de Oostenrijkers overal overwinnend oprukken. De volgende dagen zullen ons wel doen zien, aan wiens zijde de waar heid was. (H.blad.) De Duitschers in Frankrijk en België. Parijs, 21 October. Officieel bericht van 11 uur 'savonds: Op onzen linkervleugel, van de Noordzee tot La Bassöe, op de fron ten van Nieuwpoort tot Dixmuiden, van Yporen tot Menin, van Warnc- ton tot La Bassée, is heden een hevige slag geleverd. Volgens de laatste berichten hebben de bondge- nooten zich overal gehandhaafd. Van het centrum en van den rechtervleugel is niets te vermelden. Londen, 22 Oct. Het persbureau maakt bekend, dat de vijand giste ren den geheelen dag hevige tegen aanvallen op het front der bondge- nooten heeft ondernomen, doch met aanzienlijke verliezen is teruggesla gen. Vooral het Belgische leger onder scheidde zich door de moedige ver dediging van zijn stelling. Berlijn, 22 Oct. Mededeeling uit het groote hoofdkwartier van heden morgen De gevechten aan het Yser-kanaal duren nog voort. Ell Engelsche oor logsschepen ondersteunen de vijan delijke artillerie. Ten oosten van Dixmuiden werd de vijand teruggeworpen. Ook in de richting van Yperen rukten onze troepen met succes op. De gevechten ten noordwesten en ten westen van Rijssel (Lille) zijn zeer verbitterd. De vijand week echter zeer langzaam over het ge heele front. Hevige aanvallen uit de richting van Toul tegen de heuvels ten zuiden van Thiaucourt zijn onder zeer zware verliezen voor de Franschen afge slagen. Het is zonder twijfel vastgesteld, dat de Engelsche admiraal, die het bevel voert over het smaldeel voor Oostende, slechts met moeite door de Belgische autoriteiten is afgebracht van zijn voornemen om Oostende te beschieten. Londen, 21 October. (Reuter.) De admiraliteit maakt bekend, dat de monitors van de Severn, deHumber en. de Mersey bij de jongste krijgs verrichtingen aan de Belgische kust betrokken zijn geweest. Zij hebben den rechtervleugel der Duitschers met hun vuur bestookt en veel bij gedragen tot het succes van den strijd. Ook zijn afdeelingen met mi trailleurs ontscheept, die aan de ver dediging van Nieuwpoort hebben medegewerkt en er zich verdienste lijk hebben gemaakt. Bij de gevechtéh is 1 luitenant gedoodverder zijn er 6 gewonden en 3 vermisten. Dover, 22 October (Reuter). Een flottielje van 3 vaartuigen, bestemd voor rivierdienst en aangebouwd voor een vreemde natie, is Zaterdagmid dag overhaast vertrokken. De vaar tuigen waren gewapend met 6-duims kanonnen en werden geëscorteerd door aviso's en torpedobooten. Zij staken het Kanaal over en te Dover hoorde men Zondagavond geschut vuur. Maandagmorgen bracht een der vaartuigen van de flottielje zeven mariniers terug, die den vorigen avond bij het bombardement van de Duitsche verschansingen in het ge zicht van. Nieuwpoort door geschut vuur gewond waren. Ook kwamen er torpedojagers terug, waarvan de opvarenden vertelden, dat Zondag een Taube en een Zeppelin naar beneden waren geschoten. De kanonniers van de marine zouden 1600 Duitschers gedood of gewond hebben en verscheidene kanonnen tot zwijgen gebracht. Verscheidene sche pen gaan voort de verschansingen van den vijand met goed gevolg te beschieten. Aardenburg, 22 October. Zwaar kanongebulder was hier ia een richting tusschen Brugge en Ostende geheel den nacht en vandaag verneembaar. Het was nog niet zoo gehoord. Vluchtelingen vertellen, dat West- ende (zeebadplaats, 14 K.M. ten zuid westen van Ostende) gebombardeerd wordt en vele treinen gewonde Duit schers in Brugge aankomen. Parijs, 22 October. Officieele mede deeling van vanmiddag drie uur: Op onzen linkervleugel hebben aan zienlijke Duitsche strijdkrachten hun hevige aanvallen voortgezet, voorna melijk rond Dixmuiden, Warneton (ten Zuiden van Yperen), Armentières, Redinghera en La Bassée. De bond- genooten hebben zich in hun stellin gen gehandhaafd. Op het overige deel van het front heeft de vijand op enkele plaatsen aanvallen gedaan, die alle zijn afge slagen, met name te Fricourt (ten Oosten van Albert), op de hoogvlakte ten Westen van Craonne in de streek van Souain, in Argonne op het „Fort de Paris" (ten Zuid-Westen van Va rennes), in de streek van Malancourt, in Woe vre in de richting van Champion en ten Zuidoosten van St. Mihiel in het bosch van Ailly. Wij hebben eenige vorderingen gemaakt in Argonne en ten Zuiden van Woevre in het bosch van Morte- mare. Parijs, 22 Oct. (Communiqué van 11 uur 's avonds.) De activiteit, die de vijand gisteren heeft betoond, is ook heden niet verslapt. Tusschen de zee en la Baseé duurt de slag voort, de vijanden hebben echter noch het Belgische leger, noch de Fransch-Britsche troepen achteruit kunnen drijven. Ook spant de vijand zich buitenge woon in tusschen Arpes en de Oise zijn pogingen hadden echter nergens succes. In Argonne zfjn wij vooruit gegaan tusschen St. Hubert en Le Fort de Paris. Ten noorden van Verdun hebben wij terrein gewonnen in de richting van Haumont en Brabant sur Meuse. In Woevre hebben wij een aanval op Champion afgeslagen. (H.blad.) I Londen, 22 October. Officieel: Op aanvraag van de bevelhebbers der verbonden legers is een flottielje, van een groot aantal zware stukken scheepsgeschut met groote draag kracht voorzien, den 19den October steun gaan bieden aan den Belgischen linkervleugel. Zij beschoot den Duit schen rechtervleugel in den rug. De groote Duitsche kanonnen beant woordden het vuur zonder veel schade aan te richten, omdat het Engelsche geschut verder droeg. Sedert den 19den October heeft de flottielje de beschieting van den Duit schen rechtervleugel onophoudelijk en op krachtige wijze voortgezet. Ballon nen boven de kust geven aanwijzin gen voor de richting van het vuur tegen de vijandelijke batterijen. Het richten is goed en den vijand worden ernstige verliezen toegebracht. Giste ren had een hevige ontploffing plaats, waarschijnlijk van een munitiewagen. De Engelsche verliezen zijn tot nog toe, in vergelijking met die van den vijand en in aanmerking genomen den aan het Belgische leger verleen den belangrijken steun, zeer gering. Alle door de admiraliteit ontvangen rapporten maken gewag van den moed en de vastberadenheid, waarmede het Belgische leger, bezield door de tegen woordigheid van zijn koning, de en kele vierkante mijlen van het nog niet door den vijand bezette Belgische grondgebied verdedigt. Parijs, 23 October. De senator dr. Reymond, 50 jaar oud en gebreveteerd vlieger, had zich reeds in September bij het militaire vliegkorps doen in schrijven en was ook al in een dag order vermeld. De bladen maken heden van zijn heldendood melding. Hij werd bij een verkenning zwaar gewond, maar vond de kracht om van boven de vijandelijke gevechtslijn binnen de Fransche linie terug te keeren en zijn rapport uit te brengen, waarna hfj is gestorven. Nieuwe troepen. Londen, 23 October. De „Times" verneemt uit Bordeaux, dat na een oefening van twee maanden de recru- tenlichting van dit jaar thans gereed is tot den strijd. Deze troepen zullen in afdeelingen naar het front worden gezonden. De reserves die nog niet opgeroepen zijn, tellen waarschijnlijk ongeveer een half millioen volkomen versche troepen. Londen, 23 October. (Reuter.) Een door het persbureau openbaar ge maakt verhaal van een ooggetuige in het Engelsche hoofdkwartier geeft een beschrijving van de gevechten in de streken van de Aisne en ten zuiden van Nieuwpoort. Het resul taat van deze gevechten, zegt hij, is, zonder beslissend te zijn, bevredigend. Onze linkervleugel is aan de Aisne aanzienlijk vooruit gekomen, den tegenstand van den vijand ten spijt. Het doel van den rechtervleugel was, den uitgeoefenden druk vol te hou den. De van den lOden tot den 16den dezer gevolgde tactiek kwam feitelijk overeen met die van de laatste ge vechten, hoewel de artillerie minder werd aangewend wegens den mist en den regen. Wy hadden slechts één nachtelijken aanval te doorstaan, die plotseling werd gestaakt. De nachtelijke aanvallen met de bajonet van onze patrouilles werden steeds met succes bekroond. Al deze ge vechten in het noorden hebben slechts een voorbereidend karakter. Het noordelijke gebied golft een weinig of is geheel vlak. Alleen in de buurt van Hazebroek is een heu vel, de Mont des Cats geheeten. De verbindingen zijn slecht, aangezien men dikwijls op boomgroepen en moerassen stuit, doorsneden van on telbare kanalen en dijken. De vijandelijke strijdkrachten be staan meestal uit cavalerie, gesteund door jagers te voet met vele machine geweren. Elders waren talrijker troepen in fanterie. Menig gebouw is in staat van verdediging gebracht met snel- vuurgeschut, in het midden van de kamers opgesteld. Wij hebben den vijand groote ver liezen toegebracht. Wanneer het mogelijk is trekt bij zich in de duis ternis terüg. Ten spijt van het feit, dat de Duit schers den hoogen heuvelkam van Gobewaersvelde tot Bailleul bezet hielden, was onze cavalerie niet in toom te houden. Zij dreef den vijand terug. Een scherp treffen vond plaats bij Mont des Cats, waar prins Max van Hessen sneuvelde. Hij werd met drie Britsche officieren begraven op het terrein van een klooster. Ten zuiden van Lys was onze voortgang minder snel, doordien de talrijke dijken het noodzakelijk maak ten veel materieel, w.o, ladders mee te voeren. Hardnekkige gevechten vonden plaats om het bezit van dorpen. Het opvoeren van geschut in dit terrein baarde groote moeilijkheden. Het was een droef gezicht de ver nielde dorpen te aanschouwen, waar lijken van paarden, koeien en varkens de straten bedekten. Ook lagen er doode Duitschers en cavn- leriepaarden, die door de dorpelingen begraven werden, bij welk werk de Engelschen hielpen. Het schouwspel van al deze vernie ling met overal houten kruisen en imen op de graven was om nooit te vergeten. Sluis, 23 October. Even geweldig als gisteren buldert heden weer het kanon. Geen oogenblik zwijgt het. Men strijdt over een groot front in West-Vlaanderen ten Noorden van Bselaere, in de omgeving van. Thourhout en tusschen Ostende en Nieuwpoort. De Duitschers zijn niet voorspoedig. Het volk spreekt van aftocht. Men zegt wel dat troepen van de geallieerden in dé nabijheid van Eecloo zijn. 25 K.M. Oostwaarts van Brugge en de Duitsche linie afgesneden hebben, maar deze be richten zijn nog niet bevestigd. Ge ruchten over ontruiming van Ostende en Brugge zyn tot nog toe .onwaar gebleken, maai-iets achteruitgeweken zijn de Duitschers wel. Het front wijst dit uit. Echter is de strijd tot heden toe nog onbeslist. Van beide zijden stelt men alle krachten in het werk. Gisteravond voerde men een troepje Belgische en Engelsche krijgsgevan genen binnen Brugge. De Engelschen riepen tot het volk: „Very well doelend op den strijd. Boerenwagens met buiven over spannen kwamen bij avond in lange rijen de stad Brugge binnen. Zij brachten 4000 gekwetsten aan. Het gemeentebestuur moest voor ligplaat sen zorgenwaren de openbare gebouwen niet voldoende, dan moest men de gewonden in particuliere woningen brengen. De oudere soldaten der bezetting staarden droevig die wagens na. Er heersebt werkelijk ongerustheid onder de Duitschers die ik zag. In een dorp in Noord Vlaanderen namen soldaten der landweer kinderen op den arm en zeiden op treurigen toon „Ik heb ze ook; binnen drie dagen kan ik dood zijn". Het terrein tusschen de kust en over 15 K.M. zuidwaarts, is polder- grond, dan begint de droge zandgrond in de richting van Thourant. Op vele plaatsen is de streek boschachtig. In sommige bosschen hebben verschrik kelijke tooneelen plaats gehad. Zoo zijn door het geschut honderden Duitschers gesneuveld in het Leom- bosch, tusschen Gits en Cortemarkt, ten Noordwesten van Rousselaere. (Telegraaf). Van het Oostelljkooriogstooneel. Aan het Poolsch- Galisische front. Berlijn, 22 October. (Wolff.) Uit het groote hoofdkwartier wordt heden morgen medegedeeld Bij Warschau en verder in Polen is gisteren na de onbesliste worste ling der laatste dagen niet gevochten. De toestand daar is nog bezig zich te ontwikkelen. Weenen, 21 October. (Wolff.) Amb telijke mededeeling: Met moeilijke, hardnekkige aan vallen op de versterkte stellingen van den vijand, van Felztyn tot aan den straatweg ten Oosten van Me- dyka (de streek ten ooston van Prze- mysl), hebben wij op verscheidene plaatsen terrein gewonnen, terwijl de tegenaanvallen der Russen nergens geslaagd zijn. In den afgeloopen nacht hebben onze troepen ten Noorden van Mizy- niec den heuvel bestormd, waarop een kapel staat. Ten Zuiden van Magiera slaagden zij er reeds gisteren in, van uit de veroverde dorpen tegen de heuvels vooruit te dringen. Aan den Zuidelijken vleugel wordt de strijd hoofdzakelijk door artillerie gevoerd. Door ruime toepassing van de mo derne wijze van het opwerpen van voldversterkingen neemt de slag grootendeels het karakter aan van een vestingoorlog. In de Karpathen werd gisteren de Jabloncapas, de laatste nog dooreen Russische afdeeling bqzette bergweg door ons heroverd. Op Hongaarschen grond staat nu geen vijand meer. In de Boekowina heeft onze voor hoede de Groote Sereth bereikt. De Duitschers voor Warschau. Berlijn, 22 Oct. (Corr. Norden.) De „Krakauer Glas Naroda" verneemt uit Radom, dat.de Russen uit War schau terugtrekken. Het spoorweg station van Proeskof, op nog geen 12 K.M. afstand van de buitenforten van Warschau, is door de Duitsche en Oostenrijksche troepen bezet. Als plaatsvervangend gouverneur van Warschau is generaal von Eszer op getreden. Weenen, 22 October. (Wolff./ De generale staf deelt vanmiddag mede In den slag aan beide zijden van de Strwiaz is het ons gelukt nu ook in de streek ten zuiden der rivier voorwaarts te dringen. Op den de streek beheerschenden heuvel ten Zuiden van Stary Sambor zyn twee verdedigingsposities van den vijand genomen. Ten Noordwesten van Stary Sambor is onze gevechtslinie dichter bij den heirweg naar Starasol geko men. Volgens de tot dusver ontvangen rapporten zijn in de laatste gevechten 3400 Russen, onder wie 25 officieren gevangen genomen en 15 machine geweren buit gemaakt. Onze voorhoede is te Czernowitz binnengerukt. Boedapest, 22 October. (Wolff.) Do meidon, dat de Oostenryksch- Hongaarsche troepen, nadat zij de Russen van de Groote Sereth ver dreven baddeD, tegen Czernowits zijn opgetrokken. De Russen hebben Czer nowits ontruimd en zijn in Noord westelijke richting afgetrokken. Parijs, 22 October. (Reuter.) Volgens de Officieele Fransche mededeeling van vanmiddag wordt de opmarsch der Russische legers met bracht voortgezet. In de streek van Warschau is de vijand door een heftigen aanval meer dan 10 K.M. teruggedreven. De vorderingen der Russen zijn ook bij Iwangorod en ten Zuiden van Przemysl aanzienlijk. Oostenrijkers en Russen. Weenen, 22 Oct. (W. B.) (Officieel.) Het is ons thans ook gelukt in den slag aan beide zijden van de Strwiaz ook aanvallend op te treden ten zuiden van deze rivier op de domi- neerende-trigonometrische hoogte 668. Ten zuiden van Story Sembor wer den twee achter elkander gelegen ver dedigingstellingen van den vijand ge- Volgens tot dusverre ingekomen Egyptische regeering genomen, berichten zijn in de laatste gevechten vooral het bevel om het banaal van 3400 Russen, onder wie 25 officieren, Suez te verlaten, gegeven aan alle gevangen genomen en 15 machine- vijandelijke schepen die lang genoeg geweren buitgemaakt. in de haven3 van het kanaal hadden Onze vooruitgeschoven troepen zijn j gelegendaardoor toch toonden zij duidelijk dat zü geen plan hadden te vertrekken, om te voorkomen dat Czernowitz binnengerukt. OP ZEE. De „Emden". Londen, 22 Oct. Het optreden van de „Emden", hoewel uiterst hinder lijk, wekt toch een zekere bewonde ring onder de Engelschen, vooral omdat de commandant, wiens dapper heid en stoutmoedigheid boven allen twijfel verheyen is, bij alle gelegen heden bewijzen heeft gegeven van de ridderlijkheid en menschlievendheid, die den Engelschen zeelieden steeds wordt ingeprent. Toch is men van meening, dat het tijd wordt voor maatregelen om dit maraudeerende schip te nemen. Ten noordwesten van plaats kwam de gevechtslinio nader den grooten weg naai' Starasol. Men heeft de nieuwe daden van de „Emden" gemeld. Zes Engelsche booten kunnen weer uit Lloyd's regis ters worden geschrapt, als in den grond geboord door den Duitschen kruiser. De „Emden" blijkt nu in meer westelijke richting te opereeren. Zijn laatste bedrijf was van de Suma- traansche kust gemeld. Thans maakt h|j de Arabische Zee onveilig, aan de Zuidwestkust van Voor-Indië, ten Zuiden van Cochin. Van de thans vernielde schepen vertegenwoordigt de „Troilus" de grootste waarde. Het was een mooi schip van 7562 ton, dit jaar gebouwd voor de z. g. Holt-lijn, welke groote vrachtbooten heeft loopen tusschen Europa en Oost-Azië. De „Troilus" kwam van Japan, China en de Straits en was op weg met naar Engeland met een kostbare lading rubber en tin. De „Chilkana", van de British India Steam Navigation Cy., was eveneens dit jaar gebouwd. Ze mat 5146 ton. Het schip was op weg van Londen naar Madras en Oalcutta. De vrachtboot „Benmohr", metende >06 ton, gebouwd in 1912, was van Leith en Londen op weg naai- de. Straits en China. De „Clan Grant", van de Clan-lijn, een oudere boot, van 3948 ton, maakte de reis van Liverpool naar Madras en Calcutta. De „Ponrabbel" was een splinternieuwe baggermolen, bestemd voor Tasmaniö, welke een groote waarde vertegenwoordigde. Voorts is nog bericht ingekomen van het zinken van de „St. Egbert", een nieuwe boot van 5596 ton, terwijl het Engelsche stoomschip „Exford", dat werd vermeesterd, 4542 ton meet. Naar ruwe schatting is de schade, op den laatsten verschrikkingstocht van' de „Emden" toegebracht te stellen op een millioen pond sterling. Het aantal slachtoffers van de „Embden" bedraagt nu 20, waarvan 15 in den grond geboord. De „Times" is niet tevreden over de admiraliteit welke volgens dat blad te weinig aandacht schenkt aan het optreden van de Duitsche kruisers. De schade, door de „Emden" tot dus ver toegebracht, staat wel gelijk met de waarde van een dreadnought. Bovendien heeft de „Emden" de ver zekeringspremie voor de Oostersche wateren enorm doen stijgen en vormt b\j een voortdurende bedreiging voor don Indischen maildienst. De „E 3". Londen, 22 Oct. De admiraliteit bericht, dat de onderzeeër „E 3" veel te lang is uitgebleven en dat men vreest, dat hq in de Noordzee is ge zonken. Een ontmoeting tusschen een koopvaardijschip en een onderzeeër. Reeds maakten wij melding van het laten zinken van de Leith-boot „Glitra" bij de Noorsche kust door een Duitschen onderzeeër. Kapitein Johnston die met 16 leden van de bemanning uit Skudesniis te Stavanger aankwam, vertelt nog het volgende over het zinken van zijn schip. De „Glitra" vertrok Zondag van Grangemouth met steenkolen en cokes voor Stavanger. Om half een 's mid dags van den 20sten werd het schip aangehouden door den Duitschen onderzeeër „U 17" op negen mijl Z.-W. van Skudesniis. De onderzeeër zond een boot met vijf man naar de „Glitra". Met revolvers in de hand gaven zij bevel, dat de Engelsche vlag neergehaald moest worden en z(j dreigden den kapitein, dat hij neergeschoten zou worden, als hij niet gehoorzaamde. Wij kregen 10 minuten, om de reddingbooten te strijken. De kapitein streek de vlag, waarna de Duitsche officier de vlag verscheurde en er op trapte. De kapitein mocht de scheepspapieren meenemen, doch overigens was noch aan hem, noch aan de bemanning toegestaan, iets mee te nemen. De bemanning ging in de twee reddingbooten, welke door den onder zeeër 500 yards gesleept werden. Drie Duitschers bleven aan boord van het stoomschip, dat door hen door zocht werd. De kapitein gelooft, dat een van deze Duitschers een machi nist was en dat hij de kleppen opende, want het achtergedeelte van het schip begon weldra te zinken. De reddingbooten moesten naar de Noorsche kust roeien, waar zij in de territoriale wateren door een loods boot werden opgepikt. Later werden zij door de Noorsche torpedoboot „Hai" naar Skudesnas gebracht. In het Suez-Kanaal. Londen, 22 Oct. De Engelsche re geering lieeft aan alle vertegenwoor digers van vreemde regeeriogen te Londen medegedeeld, dat Engeland de maatregelen goedkeurt, door de zij genomen werden. Het Kanaal is daarvoor niet De „Hawke". Omtrent het lot van de „Hawke", de kruiser, deelt men aan de „Times" het volgende mede: „Donderdagochtend der vorige week om elf uur ongeveer zag de „Hawke" een kolenboot, die de Noorweegsche vlag voerde en veranderde eenigs- zins haar koers om zich te verge wissen welk soort van schip het was. De kruiser voer met gemiddelde snelheid, toen men op eens een hevige ontploffing hoorde. Het schip sidderde onder den schok; een deel van z(jn zijwand was weggeslagen; het was door een torpedo getroffen, precies elf uur. De bemanning was bezig met ver schillende oefeningen en de com mandant bevond zich op do brug. Oogenblikkelijk werd 't signaal „rust" gegeven en ieder man aan dek bleef op zijn post. Ondertusschen was in de machinekamer alles in verwar ring. Groote hoeveelheden kool reusachtige poken, stukken van de machines en stukken gereedschap werden weggeslingerd, terwijl het schip overhelde. Van de brug gaf de commandant het bevel de booten te strijken. Officieren en manschap pen snelden naar hun post om zulks te doen, doch men kon geen stoom krijgen om de booten te hijschen. Ondertusschen helde het schip steeds over en de commandant gaf het be vel:' „Ieder man voor zich zelf.' Hun kleeding afwerpende, sprongen de mannen in zee en klampten zich vast aan alle wrakhout. Tien minu ten na den schok was de „Hawke" Met de_ grootste moeite was één boot bestreken een kotter, oDge veer 28 voet lang. Hij was neer gelaten uit de davits en de hoek, waaronder de kruiser toen lag was een zoodanige dat de kotter niet kon neergelaten worden vrij van het schip, doch langs de zijde afgleed, en ook toen wilde het neerlaatwerk niet goed functioneeren. De kotter bleef nog met een takel aan den kruiser bevestigd en toen de kruiser, die nog gang had, vooruit ging, liep de kotter gevaar vol te loopen. Fluks een bijl grijpende, hakte de bootsman Terry den kabel door en de reddingsboot was vrij. Bevrijd van den warboel, sprong de bemanning haastig in de boot en poogde nog te redden, degenen die in zee zwommen in het geheel werden 46 man en drie officieren gered. De „Hawke" had uitnemend red dingmateriaal. Zij had drie vlotten, gemaakt van planken en drijvende op olie-trommels en ledige vaten. Velen klauterden op deze redding middelen. Do zee was niet ruw, doch het was bitter koud en men zag mannen van de vlotten in het water vallen. „Toen de „Hawke" getroffen was, voer de kolenboot haastig weg en nadat de kotter al het mogelijke ge daan had om van de bemanning te redden wat mogelijk was, begon men naar land te roeien. Opeens zag men op ongeveer 200 yards afstands, de periscoop van een onderzeeër de eerste maal dat men den vijand ge zien had. De onderzeeër dook, maar kwam een paar minuten later weder te zien op eenige yards afstands van den kotter. Hoewel verkleumd en half naakt besloten de mannen op den vijand af te gaan. Een der man nen was gereed met een ijzeren bout met het doel den aanvaller „op zijn kop" te slaan, terwijl de anderen roeiden wat zij konden om den peris coop te naderen, doch het kranige voornemen mislukte, want de duik boot wist weg te komen. Gaande op de zon af roeide de be manning naar land. De koude was vreeselijk en de manuen namen bij beurten de riemen om zich warmte houden. Zij, die twee stuks kleeren hadden, deelden die met degenen, die niets hadden. In de boot lagen twee oude kranten, waarin men een der scheepsjongens wikkelde. Zij roeiden gansch den dag en na zes uren wer den zij opgemerkt door een Noorsche boot, die hen aan boord nam. De mannen spreken met groote erkentelijkheid over de onvergetelijke vriendelijkheid der Noren; do kapi tein en zijn mannen gaven hun alle kleeding, die zij hadden. De geredden werden door den trawler „Ben Riunes", waarop zij waren overgebracht, te Aberdeen aan boord gezet." BELGIË. Uit Antwerpen. Breda, 22 October. Een hedenmid dag van Antwerpen vertrokken Ne derlander deelt mede, dat zich te Antwerpen thans niet meer dan enkele honderden Duitsche landstorm soldaten bevinden. De staf is uit het hotel St. Antoine vertrokken. Inden nacht van Woensdag op Donderdag te half drie trokken de laatste bezet tingstroepen, bestaande uit marine- infanterie, uit dé stad weg. Het voorbijtrekken van de colonnes duurde vijf kwartier. De troepen werden van de Turnhoutsche poort af met den spoorweg naar het Zuiden vervoerd. Tegen half vier vloog een Zeppelin in Zuidelijke richting over de stad. Ook de ganscho omgeving van stad en forten zijn verlaten. In de forten te Borsbeek 1, 2, 4 en 6 waren de Belgische kanonnen en projectielen zonder eenige bewaking gelaten. Duitsch spoorwegpersoneel, dat in de laatste dagen bezig was met het herstellen van bruggen en spoor- egeu, is eveneens verwenen. Gedurig komen gewonden te Ant werpen aan. Zy worden meerendeels naar den dierentuin vervoerd. Een groot schip met gewonden ligt in de Schelde voor de kade. Vele Engelsche verpleegsters benevens enkele mili taire Belgische doctoren doen dienst. Hedenmorgen wapperde opde L. Vrou wetoren en het stadhuis de Belgische vlag. Onze zegsman, wie dit bericht aanvankelijk ongeloofiyk voorkwam, heeft zich met enkele landgenooten persoonlijk overtuigd. Een Duitsche officier, die hierop gewezen werd, antwoordde dat zy zich thans wel met andere dingen bezig te houden hadden. Het is onbekend door wien het verwisselen van de vlag ge schiedde. Te Borsbeek zijn vele tusschen de forten liggende villa's geplunderd. Op het binnenkomen en verlaten van de stad werd heden bijna geen controle uitgeoefend. Levensmiddelen zijn overvloedig en goedkoop. Er zouden veel meer trams ryden indien er genoeg be dieningspersoneel voorhanden was. De telefoon is nog niet hersteld. Ook de waterleiding is nog niet geheel in orde. Alle herstellingswerken lig gen trouwens thans stil. Het dienst doend politie-personeel wordt gestadig talrijker. Beiersche soldaten wierpen giste renmiddag een aantal (vermoedelijk onbruikbare) mitrailleu8es in de Schelde. De treinen en tot de stad toegang gevende wegen zijn vol terugkeerende vluchtelingen, doch ook de naar Nederland vertrekkende treinen waren dicht bezet. Onder de Duitsche soldaten heerscht een gedrukte stemming. Rywielen werdon gisteren onop houdelijk in de straten gerequireerd, waarschijniyk omdat ze voor de des nachts uitgetrokken troepen noodig waren. De stad wordt gestadig levendiger. Kardinaal Mercier te Brussel. De Brussolsche correspondent van „de Tyd" boricht uit Roosendaal dd. 22 Oct.: Gisteren kwam kardinaal Mercier te Brussel aan en had een gewich tige bespreking met den militairen gouverneur van België, baron Von dor Goltz. Tijdens dit onderhoud heeft Z. E. het misverstand opgehelderd, dat van Duitsche zijde blijkbaar eenigen tyd heeft bestaan nopens het optreden der Belgische goeateiyk- heid, een misverstand, waaruit zoo veel treurige gebeurtenissen zyn voort gevloeid. Ook kwam tydens het onderhoud ter sprake, hoe op het oogenblik het beste een einde kon worden gemaakt aan do heerschende regeeringloosheid. Do kardinaal werd óp de meest harteiyke wijze ontvangen en hot onderhoud had op ongedwongen wjjze plaats. Daar kardinaal Mercier ook te Antwerpen zyn tactvolle en invloed rijke tusschenkomst had verleend, om van het militaire bestuur aldaar gewichtige toezeggingen te verkrygen, mag men ook van zy*n onderhoud met baron von der Goltz zegenryke resultaten verwachten. De Duitsche Keizer is in kennis gesteld van de zienswyzen, welke de kardinaal-aartsbisschop ontwikkeld heeft. FRANKRIJK. Het kasteel Baye. Berlqn, 22 October. (W. B.) Do „Nordd. Allg. Ztg." schrijft: Een mede werker van het „Journal de Genóve" bezichtigde het slagveld aan de Marne zag ook het kasteel Baye, welks eigenares, een barones, in een brief den kroonprins beschuldigde het kas teel te hebben uitgeplunderd en het geroofde in kisten te hebben wegge voerd. De journalist vond het gebouw ongeschonden. De huishoudster in het kasteel verklaarde van niets te weten, hoewel ze aanwezig was toen er officieren logeerden. Beschadigd waren slechts twee vitrines, wier glaswanden gesprongen waren, waar- schynlyk ten gevolge van de deto naties van het geschutvuur. Duitsche krijgsgevangenen In Frankrijk. De „Daily Tolegraph" verneemt uit BrestEen trein met eenige Duitsche officieren, aviateurs en 800 soldaten, die gevangen waren genomen, Is juist te Nantes aangekomen. Toen<le trein stilstond in het station, werd er brood en ander voedsel onder de Duitschers uitgedeeld, die hierover zeer verheugd waren. Zy werden naar het depOt van Belle Isle gebracht, waar zy zul len blyven. Duizenden Duitsche gevangenen zyn gehuisvest in 'de barakken van St. Brieuc en Dinan (Cdtes du Nord) en de bevolking vraagt, evenals de pers, waarom deze ge\Angenon geen werk verrichten ten behoeve van den staat. Waarschijniyk zullen zy dan ook de wegen moeten onderhouden, nieuwe aanleggen, steenen uitbreken en aan de spoorbanen werken. Vol gens de bepalingen van de inter nationale overeenkomst van 's-Graven- moeten de krijgsgevangenen voor hun werk betaald worden. Zy zullen dan ongeveer 75 cent per dag verdienen. PORTUGAL. Volgens berichten in Fransche bla- >d, zou Portugal de te verwachten oorlogsverklaring aan Duitschland, daarop grond vesten, datde Dulltschers, onder hot voorwendsel van onluBten onder de inboorlingen te willen be dwingen, het Portugeesche gebied Niassa bmnengedrongon zyn on daar een onderofficier en vier soldaten doodgeschoten hebben. Het kabinet te Lissabon moet daar over reeds opheldering aan Duitsch land gevraagd hebben. Vele in Portu gal wonende Duitschers begeven zich naar Spanje. Te Gibraltar moeten zeBtien transportschepen tot het af halen van Portugeescbe troepen ge reed liggen.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1