Laatste berichten. Motorgesnor trekt dati dc aandacht cu wij zien in de lucht een Franschen tweedekker, die een Duitsch vlieg tuig nazet, dat snel in noordelijke richting wegvlucht. Koningin Elizebeth van België. In .den „Temps" vertelt Roland de Marès hoe koningin Elizebeth haar taak van Landsvrouwe vervult. Toen het ernst werd in België, meende een ieder, dat zij met haar kinderen in Engeland zou blijven tot rustiger tijden. Maar de bommen, die in Antwerpen vielen, schrikten deze moedige vrouw niet af. Na haar kinderen in veiligheid to hebben ge bracht, keerde zij terug aan de zijde van haar gemaal: d;'uir en nergens anders was haar plaats. En thans vertoeft zij met koning Albert te midden van do Belgische troepen. Zij g&at van dorp tot dorp, van kamp tot kamp, van loopgraaf tot loopgraaf. Zij brongt troost aan do soldaten, die sterven en geeft do strijders nieuwe moed, zij glimlacht hun toe en verbindt hun wonden. Zij is een engel van zachtheid en meegevoel, tijdens deze donkere dagen in Vlaanderen. Zij is niet de gade van den ko ninklijken krijgsman, flor gaande aan zijn zljdo bij de intocht in veroverde steden onder het gedonder van het geschut en het geschetter van de trompetten. Het lichtste zwaard zon te zwaar zijn voor haar teere hand zij veracht de praal van dekouings- vi ouwe, die in uniform aan het hoofd van haar regiment paradeert. Zij verschijnt als het kanon zijn werk heeft gedaan. Zonder escorte of go volg gaat dezo nobolste der edel- vrouwen van hospitaal tot hospitaal en helpt dappere mannen in liet moeilijke stervensuur, zij, de edel ste, juist door haar eenvoud, haar moederlijk gevoel en haar mensche- lijkheid. Elizebeth, koningin der Belgen, die thans nog slechts regeert over de desolate streek, welke zich aan de duinvoet uitstrekt, draagt de schoon ste der kronen. Zij biedt in een tijd, die twijfelen doet aan het bestaan van alle deug den, liet verheven schouwspel van een zwakke vrouw, die in haar groot karakter du moed vindt weerstand te bieden aan het wreedste noodlot. Ver dreven koningin, maar koningin in de ware beteeken is .van het woord, is zij het symbool van het verminkte vaderland, dat niet sterven wil. Verre van trotsche residenties en paleizen, begeeft zij zich tot de soldaten, die vielen onder het vijandelijk vuur on als zij tusschen hen'doorschrijdt, dan heffen de stervenden nog eenmaal het. hoofd op on welt een laatste traan in het brekend oog; de van koorts gloeiende handen strekken zich naar haar uit met een smeekenüe beweging en bleeke lippen murmelen het woord, dat alle menschelijke teederheid in zich sluit; het woord, dat alle harten roert: moeder Van het Poolsch-Galicische gevechtsterrein. St. Petersburg, 26 Oct. (Officieel.) (Reuter). De Russen hebben de Duit- sche achterhoeden verscheidene neder lagen toegebracht. Zij hebben Lowiez (ten Westen van Warschau aan de Bzoera, een zijrivier van den Weicir sel), Skierniewice (ten Zuidwesten van Warschau) en Rawa (ten Zuiden van Skierniewice) met bajonetaan- vallen genomen. De Oostenrijkers on Duitschers, die naai1 Radom terugtrekken, bioden hardnekkigeu tegenstand. De poging der Oostenrijkers om den Russisclieu lirfkervleugel ten Zuiden van Przemysl om te trekken is mislukt. De Oostenrijkers hebben zware verliezen geleden. Weenen, 25 Oct. (Wolff.) Officieel wordt hedenmiddag door den gene nden staf meegedeeld Op het Noordoostelijk oorlogstoo -neel staan thans onze legers en sterke Duitsche strijdkrachten in een bijna ononderbroken front, dat zich van de noordelijke uitloopers van de ooste lijke Karpathen over Stary-Sambor, het oostelijke voorterrein van de ves ting Przemysl, de Beneden-San en het Poolsche Weichselgebied tot in de streek van Plask uitstrekt, zijn in gevecht gewikkeld met de hoofdmacht der Russen, die ook hun troepen uit Siberië, Kaukasië en Tur- kestan in het veld hebben gebracht. Tengevolge van ons offensief naar de overzijde der Karpathen zijn sterke vijandelijke strijdkrachten tegenover ons saanigetrokken. In Midden-Galicië, waar beide tegenstanders versterkte stellingen hebben, houden de partijen elkander óver 't algemeen in even wicht. Ten Zuidoosten van Przemysl on aan de Beneden San hebben ouze troepen de laatste dagen verscheidene successen weten te behalen. In Rus- sisch-Polen zijn aan beide zijden sterke troepenmachten in 't veld gebracht, die sedert gisteren ten Zuidwesten van het Weichsel-gebied, tusschen Iwangorod en Warschau, strijden. Bommen opWarschaugeworpen. Warschau, 24 Oct. Uit vliegtuigen op de stad geworpen bommen hebben op een dag 44 menschen gedood, van die waren slechts 9 soldaten. Op een anderen dag zijn 62 menschen gedood, van wie geen enkele soldaat was. Onder do slachtoffers waren veel kinderen die uit nieuwsgierigheid de straat op waren gegaan. Do correspondent van de Daily News to St. Petorsburg (Pretrogad) beweert, dat de verliezen van de Duitschers in den slag bij Warschau ongeveer 200.000 man zijn. OP ZEE. Een Duitsche duikboot in den grond geboord. Londen, 24 October. (Reuter. Offi cieel). De torpedojager „Badger" heeft, uit do Nederlandsche kust een Duit sche duikboot geramd en in den grond geboord. P© boeg van de „Badger" is conigs- zins bé^üdigd. De „U 9". Hol. wai do „U 9", dezelfde onder Zeesehe boot. die do drie Eugelscho kruisers in de Noordzee deed zinken, die op 20 October het Engelsche stoomschip „Glitra" ter hoogte van de Noorsche kust tot zinken bracht. Kap.-luitenant Weddigen. Berlijn, 25 October. (W. B.) Aan kapitein-luitenant Weddigen, com mandant van de „U 9", is de orde Pour le mérité toegekend. Lichten gedoofd. Chtistiania, 25 Oct. (W. B.) Hot ministprio van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de lichtboeien rond om Soltholm gedoofd worden en liet, Drogden-lichtschip voorloopig buiten dienst wordt gesteld. Een nieuw vlootverdrag. Weenen, 24 Oct. (W. B.) Uit Sofia wordt aan de „Reichspost" geseind Het jongste nummer van de Peter- burgsche „Nowoje Zwono" bericht, dat op verlangen van Engeland een nieuw Engelsch-Fransch-Russisch vlootverdrag is gesloten. Volgens dit verdrag wordt het opperbevel over de Russische vloten in de Oostzee en de Zwarte Zee aan Engelschen opgedragen en verplicht Engeland zich die vloten met zijn eigen eskaders te versterken. Afsluiting van de Noordzee. Uit Stockholm wordt aan de Frank furter Zeitung gemeld, dat mon daar in deskundige kringen niet gelooft aan een verwezelijking van het op zienbarende denkbeeld der Times om de Noordzee van Zweden tot Calais af te sluiten. Men verwerpt het plau op strategische gronden, daar zulk een afsluitiug juist de Duitsche vloot tot aanvallen zou uitlokkenboven dien acht men een dergelijke ver sperring in strijd met het volken recht. Aftonbladet wijst op de met zulk een plan strijdige bepalingen van de Haagschc conventie en de Lon- densche verklaring inzake het zee recht. De „Tjimahi". Reuter seint uit Batavia, dat liet s.s, „Tjimahi" terecht is. Het schip had 400 passagiers aan boord, o. w. de Nederlandsche militaire attaché in Japan. Voorts de heele inzending van Nederlandsch-IndiG op de Pana ma-tentoonstelling. Een verdacht schip opgebracht. Het stoomschip „Maasstroom", van Londen, Vrijdagavond te IJmuiden aangekomen, deelde het bericht mede, dat den dag tevoren bij het binnon- liggen te Londen, aldaar op de Theems een vaartuig opgebracht werd, dat er zeer verdacht uitzag en vermoedelijk een Duitsche mijnenlegger was. Het droeg den naam „Orpholia" on had een rood kruis in den schoorsteen en was wit geschilderd, terwijl er onge veer 17 man aan boord waren. Het heette een hospitaalschip te zijn, doch na onderzoek door een Eng. torpedo- boot bleek het, dat er noch een ge neesheer, noch verbandmiddelen aan boord waren. Het vaartuig werd toen meegenomen naar do Theems. Ook loggers te IJmuiden binnenge komen meldden in het begin dezer week een soortgelijk vaartuig benoor den Texel gezien te hebben. Dien dag werd het ook door onze kustwacht gemeld. Krijgsgevangenen. Van Duitsche zijde wordt bericht dat zich tot 21 October in Duitsche krijgs gevangenschap bevondenFranschen 2472 officieren en 146,897 manschap pen, Russen2164 officieren en 104,524 manschappen, Belgen: 547 officieren en 31,378 manschappen, Engelschen 218 officieren en 8669 manschappen. Onder de gevangenen waren 6 Fran- sche, 18 Russische generaals (met inbe grip van 2 commandeerende generaals) en 5 Belgische generaals. In totaal dus tot op 21 October 296,869 gevangenen. De rebellie van Marltz. Pretoria, 25 Oct In een officieel telegram over het gevecht bij Kei moes wordt medegedeeld, datMaritz met zijn geheele krijsmacht en een detachement vau eenige honderden Duitschers met vier mitrailleurs en acht kanonnen de Engelschen aanviel. Aan Engelsche zijde werden tien man gekwetst; hoeveel verliezen de vijand heeft geleden valt niet na te gaan, daar hij de gewonden heelt meegevoerd. De actie tegen commandant Marltz. Pretoria via Londen, 25 Oct. (Reu- ter's spec. dienst). Kolonel Van De venter is bij Calvinia in gevecht met de troopon van Maritz en do Duit schers. Negentien rebellen gaven zich over aan een verkenningsdetachement, dat tevens twee mitrailleurs veroverde. Bü Irosrliikking van «Ion minister do apolhokor lsto klanno b(j do z Hubor mot I NovomLm- geplun hospitaal dor matino Lu Wlllomsoor Haven te Nleuwedlep. :t. Aangekomen van Hardingen en vertrok ken naar Guolo liet Noderlandscho s.s. -Woetland". Idoin van Harlingcn naar Londen liet Nederl. sa .Leeuwarden". Idem van Harhngen naar Leith hel Kngelscho s.s. „Amulet". Mem van Arehnngol naar Harllngon liet Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Boetou, thuisreis, vertrok 35 Ooi. vau Port-Said. Kangean aniv. 23Oct van A'damte Batavia. Boeroe, thuisreis, passeordo 35 net. Oravrsond. Kon. Emma. thuisr.,pass.250«:t. Kaap SLVInoonl Kon.d.Noderl„thuisr.,vortr.230ct.vanCoIomho. Krakat.au, uitreis, pass. 24 Oot. Kinisterro. Radja, thuisreis, passeerde 25 Oot. Scillv. V ondol, l.h uisreis, arriveerde 25 Oct. te öeiiua. Rem brandt,, uitreis, arrlv. 20 Out,, te Gravosuml. Sumatra, thuisreis, passeordo 2(1 Oct. Knap Bon. Rotterdamsche Lloyd. Bandocng, uitreis, passeerde 26 Oct. Dover. Gorontalo, thuisreis, pass, 26 Oct. Dungcncss. Kawi, uitreis, passeerde 21 tiet. Aden. 'i'abanan arriv. 24 Oct. van Java te R'dam. Wihs, uitreis, passeerde 23 Oct. Land's Entl. Goentoer vertrok 22 Oct. v. Batavia n. K'.lam. Insuiindearriveerde23Oct. te Rotterdam, Medan vertrok 23Oct. v. Batavia naar R'dam. Menndo, uitreis, passeerde 26 Oct. Pcrim. Kedlri, thuisreis, arrivoordc 25 oer., te Suo?.. Samarinda, thuisreis, pass, 25 Oct, Polnt. do Gulle. Kon. Holl. Lloyd. Amstolland, thuisreis, vortr. 284/cl. v. Lissabon. Konnemorland, uitreis, yortr. 22 Oct. v.'Lissabon. Geirla, uitreis, vertrok 25 Oct. van Santos, Ilollandia vertrok 24 Oct. vau Buenos-Av ros naar Amsterdam en don 25stc-n van Montevideo. Rijnland, uitreis, pass. 21 Oct. Kernando Nnronha. Frisia. uitreis, vertrok 26 Oct. van Vigo, Zaanland, uitreis, vertrok 25 Oct. van Bahia. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Wi I lom I, uitreis, pass. 24 Oct. Dungom-ss. Pr. W V vortr. 21 Oct. v. New York n.WcSt-Indiö. Pr. d. Nederl. arriv. 20 Oct V. Suriname to A'dam. 20 Oct. lilom van Londen naar Harllngon hot Engolscho s.s. „Starling". Idem van Cardifl'met bestemming Nieu- wodiep hot Nodurl. s.a. „Ohindu". Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië Vorzeudingswog. Datum der ter post bezorging. MARINE EN LEGER. do lult. lor zet borst lo kl. P, U. M. vim Blraelen. De ofllcier-mauhlnisl le kl. H. C. Beaanson tijdelijk geplaatst in do Directie der Marino i Amsterdam. VISSCHERIJ BERICHTEN. Nieuwediep, 24 October. Aangebracht door 35 kurders5 tot 20 stuks loilg fO.uO a f0.65 stuk, 10 tot GO stuks iniddeltong fO.'iO a f per stuk, 10 tot 80 stuks kleine ti.ng C0.I 10.15 per stuk, 1 tarbot voor f4.00. t lot 4 mand stortscliol 14. -uf7.— per int 1 tot Unutnd kleine schol t'1.50 n f3.-pui mi l tot. 2 mand schar Cl.- per mand. 26 Oct. Niels binnen. Oct. V.m, 8 uur niets. Tijdst,. der huat. busl. u/li Postk. Naar Atjeh en onderhoorighoden en de Oostkust van Sumatra over Engeland |olkoo Dinsd. 11-30 "8in Naar Guyana (Suriname) zeopost via Amsterdam Senl'JNov. 8.- 'sav mail via (Jueonstowu 9un23 111.30 'sm mail vla öouthampton 2enlG U.30 'sin (alleen op verl. d. alk,) Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba zeepost via Amsterdam 5 en 19 No v. 8.-'sav (alleen op vorl. d. aft) tnail via Engeland 2en 10 11-30 'a m Naai- Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal eiken Vrijdag U.30 's m èr'T MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 84 Oct. 1914. Aangevoerd 15 paarden f70 a 350, kooien i ossen ril» a f320, 80 nucht. kalveren 110.- fffl,-, 110 magere schapen f20.- a f33,-, 00 lammeren I OU a f 00. 3 mager.: varkens <,-■ 105 biggen r 5,50 a lr>,75,13 hokken f3,- a CS,-. 0 kleine hokjes f0.00 ter per half K.G. hoogsloprUs 10,87'' s 10.30, laagste, prijs 10,70, anngovocri kipeieren I8,ij0 a f!),- por 100. Hoorn, 2) Oct- 1914. 10,—a riSjiO, gotstr8,50a f 10,luiver -, groene erwten f 14,- a 18,-vale id. «.-.grauwi td, f24.- a f28,-, br. boon. karweit ri5,00a riG.no, mosierdz. rit» koeien riDO af220, 35 schapen I 20,00 bi,-, O lammeren f af—,—. 0 kalvn- foo, - a fOO,-, 0 varkens f-,- a f-.-, 151 biggen f5,- a flO,-, O paarden TO-,- a kipoicren f8,- a f850, 2510 kop boter 5 a SS'* cL per* kop. Alkmaar, 2ti Oct. 1914. Aangevoerd 42 koolon en ossen f220,- a f860,- 46 votto kulvpron f40 a f 100,—, nor K.G, l'0,80 a ro.510, 52 nucht. Idem l'll,- sif24,-, '.(GO vetto schapen f24.— a f3ü,60, 016 votto varkens l'0,47 rn'" r K.G., - magoro id. f a f-. n:iafl7 rariAO. f27. O l.ininii Hr. Ms. „Kortenaer" is 24 dezer van Horlft (AzóïlHche eilanden) ver trokken. Tot agent van politie te Utrecht is benoemd de heer J. C. van der Wcrff van hier. Ten huize van den heer Van der Spek, le Vroonstraat 85, is een postduif komen aan vliegen. Hot diertje hooft een aluminium ringetje aan den rechterpoot, gemerkt:j p|DL21^53 De heer B. Verhey, officier-machi nist le kl., indertijd zwaar verwond bij dc ontploffing aan boord van het pantserschip „Gelderland", en sinds eenige maanden verpleegd in het hospitaal te Algiers, is thans op terugreis naar hier per- stoomschip „Koningin Emma" van de Maat schappij Nederland. Den 25en October jl. herdacht de heer G. de Boer, marktmeester bij den Vischafslag dezer gemeente, zijn 25 jarig ambts jubileum. Namens de afdeeling Helder der Vereeniging van Ambtenaren van het Natiónaal Verbond, werd den geachten jubilaris een bloemenhulde met een begelei dend schrijven ter hand gesteld. „Reformkleeding voor iedereen De vereeniging „Vakschool voor verbetering van vrouwen- en kinder- kleeding", bureau Joh. Verhulststiaat, 195 te Amsterdam, heeft weder een nieuw geschriftje het licht doen zien ter propagandecnug van hare denk beelden. Het is de beschrijving van jongenskleeding voor den leeftijd van 3-10 jaar door de dames M. A. Faddegon en Redeke-Hoek. Achter eenvolgens worden de volgende kleedingstukken daarin beschreven een poreus gebreid hemd in machine- of handbreiwerk, oen lijfje van rek baar geweven tricot, een tricotbroekje met opgestikte kousenbandgordel, ter wijl verder beschreven wordt hoe men de bestaande modellen kousen, die meestal niet goed zitten, met een kleine moeite veranderen kan. Vorder wordt nog een model gegeven van schoenen of sandalen, en tenslotte een beschrijving met knip-ovorzicht van een pakje voor kleinere en voor grootere jongens. Een en ander is zeer duidelijk ïuetafbeoldingcn ver lucht. Dit. boekje is no. 4 van de serie „Reformkleeding voor Iedereen". Du vorige nummers behandelden de zuigolingenklfcding, kruipleeftijd en kleeding voor meisjes van 2 6 jaar. Do boekjes zijn niet in den handel, doch voor don prijs van 10 ct. per stuk bij bestuursleden en correspon denten van genoemdevereeniging verkrijgbaar. Voor den Ilolder bij Mevr. Redeko— Hoek, Buitenhaven 25. De typografische uitvoering van de brochure kon zonder verbooging van kosten, beter verzorgd zijn. Amsterdam, 26 Oct. 1914. Ter murkl warenliedeuaangevoerd: 435 vette koeien. Ie kw. 78 a s3 ct„ 2e kw. 73a70ct„ 3e kw.64 a 70ct.; 202 molk- 011 kalfkooicn f3»a f 323. 0- vetto kalveren, le kw. f0.— a 0.—2okw. rO.-, 3o kw. f0.- per K.G.; 72 nuehlero kal- voron f 12 a f18 p6r stuk, 60 schapen f23 a f26 per stuk. 000 lammeren fOO.— afflO.— per stuk. C07 vette varkens, Hollandsche le kwaliteit ül a 63 ct„ 2e en 3e kw. 59 a 61 el. per K.G. Beverwilk, 26 Oct. 1914. f1.00—1.60 per 100 stuks. I'urmerend, 27 October 1914. K.G. f 38.- 14 stapels Fabrtekskaas por 78 Boerenkaas 1 Commissie Middelbare por K.G. f 50 32.- f 30.- f 0.- r stuk r 14.- r sluk f 5.- f 22.- f 34.— r 0.65 f 25.— f 10.- f 34.- 911 K.d. Boter 968 Runderen: 043 vette por K.G. f 0.(38 825 melke on gelde f 140.- 31 Stieren f 000.- 48 Paarden f 000.- 107 vetto Kalveren per K.G. f 0.75 309 nuchtere id. per stuk f 12.— 711 vette Varkens 36 magere id. 195 Biggen 3033 Schunen Overnouders Lammeren f 0.— f 0.— 209 Oanzon f 4.- f 5.— Kalkoenen f 0.— 1' 0.- 1) Zwanen 1' 7.— f 0.— Kipeieren per 100 stuks f 8.- f 0.— Eondeiercn 100 f 0.- f 0.— Kievitseieren por stuk f 0.— f 0.— 501 zak Appelen f 2 f 4.— 1000 zak Peren f L50 f 5.- Molke- ep geidekoeien liandel matig; vette kalveren matig; nuchtere id. matig; vette var kens vlug; magero id. stug: higgc-u stug;scha pen matig. Burgerlijke Stand van Helder, van 24 tot en met 26 Oct. BEVALLEN: P. G. Kuiken-Jonk man d., J. van Dam—Lastdrager d., T. Toes - Vliek d., J. F. Beets - Fritz z., M. L. Leen—Beurts z. OVERLEDENJ. D. Mahieu, 74 j. N. Zaal, wed. P., H. Kosten, 74 j. Men verzoekt ons opname van het volgende: In Den Heldor is, ovenals in vele andere plaatsen, opgericht een Mo bilisatie club van Soc.-Democratische Militairen, welko zich ten doel stelt de ontwikkelingsarbeid die door den oorlog is onderbroken, voort tc zetten, het velband tusschen de partijgenoo- ten le. onderhouden en de propaganda naar buiten voor de S. D. A. P. en de moderne vakorganistie «ter hand te nemen. Zij zal dit doel trachten te bereiken door het houden van huishoudelijke cursusvergaderingen, waarvan aan enkele eeii feestelijk karakter zal worden gegeven. Ledeu der S. D. A. P. en geestver wanten die tot deze club wenschen toe te treden wenden zich tot Wiers- ma, Voorz. Middenstr. 62, Schippers, Secr., 4e C. 3o Bat. 21o Reg. I. en Kofman, Penningra., 27—1 L. W. „Erfprins". dank to hebben uitgesproken voor do gastvrijheid wolko do Belgen in ons land ondervonden, drong hij er op aan dat degenen welke werkzaam waren aan inrichtingen van «algemeen belang, zooals gasfabriek, water leiding etc. zoo spoedig mogelijk moesten ter ugkeeren. Zoo zij dit niet deden maakten zij zich aan grof plichtsverzuim schuldig. Ook timmerlieden, metselaars en andere handwerkslieden ried hij den terugkeer sterk aan. De dokwerkers wekte hij op om eveneens terug te keer en. In Holland was onder hen reeds genoeg werkeloosheid, zoodat zij dit niet mochten verergeren door te' blijven. Vooral maakte hij aanmerkingen op degenen die uit gemakzucht in Holland bleven. Hij bepleitte dan ook de wenschelijbheid dergelijke personen in kampen onder te brengen waar hen slechts het hoognoodigé erstrekt zou worden. Spreker raadde de mannen van 18—25 jaar welke zichzelf geschikt voor den dienst achten aan nog eenigen tijd met den terugkeer te wachten, aangezien deze onder voort durend toezicht der Duitschers staan, uit vrees dat zij zich alsnog bij het Belgische leger zullen voegen. Prof. van Cauwelaert riep de gast vrijheid in van Holland voor de ouderlooze kinderen en voor de vrou wen, welke zonder mannelijken steun waren achtergebleven. Spreker eindigde met den wensch uit te spreken, dat zij die thans het .genadebrood" in Holland eten, in staat zouden zijn hun weldoeners later het feestbrood aan te bieden iu hersteld België. De toespraak werd met grooto aandacht gevolgd on had tot resul taat dat zich direct reeds volc ge zinnen voor den terugkeer aanmeld den. De burgemeester van Bergen op Zoom, heeft in opdracht van den generaal-majoor commandant der 3e divisie, ingevolge de bcvelon van den luitenant-generaal commandant van het veldleger, het verder drukken en colporteeron van het Belgische dag blad Journal des Refugiés, te Bergen op Zoom verboden. (Hblad) Een heldin. Dezer dagen kwam bij „dc groote vlucht" in een onzer grensplaatsen ook oen groepje kinderen binnen. Het oudste ervan, een knaap van een jaar of dertien, droeg zorgzaam een pakje tusschen de plooien van zijn blouse; hij hiold hel. toeder vast on sloeg er beschermend dc handen omheen. Wat was hot, dat hij bewaarde als een schat? Een gered huisdier wellicht Toen men hem opnam onder gast vrij dak, en hij zijn schatten toonen moest, kwam er te voorschijn.... een kindje van drie dagen. Door alle ellende heen, door koude en gevaar, had hij het veilig gebracht naar Holland. En hij verteldeVader was aan 't front en moeder, te bed, zag den dood komen. Toen had ze haren oudste gezegdNeem mee en vluchtEn zoo had zé haar kinderen zien gaan, de oudste en de jongeren, en ook 't allerjongste, en zij wist niet wat er van hen worden zou, maar aan den knaap van dertien jaren iiad ze hen toevertrouwd.... Het kindje leeft en maakt het goed. Ds. Vermeer te 's-Gravenhage deelde het verhaal Zondag mee, in zijn prediking in de Willemskerk. Terecht sprak hij van die moeder als eene heldin. (Ned.) Kaasuitvoer verboden. Tot nadere aankondiging is de uit voer van kaas door onze Regeering verboden. BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. Tevredenheidsbetuiging van den opperbevelhebber. Dc vice-admiraal Ten Cate heeft, naar „Het Anker" meldt, de volgen- do dagorder bekend gemaakt na het bezoek van den opperbevel hebber aan de stelling van Helder. „De generaal, opperbevelhebber van land- en zeemacht, heeft zijn groote tevredenheid betuigd over het geen in de stelling van Don Helder - dank zij do samenwerking van land- cn zeemacht tot verhooging van het verdedigend vermogen van de stolling is tot stand gebracht eh over de wijze waarop blikbaar zoo wel het personeel van de zeemacht cn van 's Rijkswerf als de onder deden der landmacht hun taak ver vullen. „Het is mij aangenaam doze te- vredonheidsbetuigiiig ter k-onnis te brengen van 'het onder mij gestolde personeel." - Bij het gisteren te 'sGravenhage gehouden examen slaagde voor 3den Stuurman groote vaart, de Heer J. H. Oostendorp, Leerling der Zee vaartschool, alhier. Mej. M. C. Bels alhier is ter beschikking gesteld om te worden benoemd als onderwijzeres bij liet lag. onderwys in Ned.-Iudië. Belgische Vluchtelingen. Naar „Het Vad." meldt, staat het vast, dat de Fransche cn Engelsche regoering weldra een belangrijk deel van de zorg voor de Belgische vluch telingen van ons zullen overnemen. Het voornemen bestaat Fransche schepen ter beschikking van de vluch telingen te stellen, ten einde daar mee uit ons land te worden overge bracht naar plaatsen in Frankrijk en Engeland, waar voor hen vanwege de regeeringen van die landen zal worden gezorgd. „Göteborgs Aftenbladet" bevat het Verhaal van den heer Olsson, een Zweed, over do vlucht uit Antwerpen. Met vrouw en schoonzuster en dochter deden zij te voet de reis naar de Nederlandsche grens en hadden even als hun tochtgenooten veel van den honger te lijden, maar, vertelt hij, bij de grens verandert de toestand. De Nederlandsche soldaten ontvangen de vluchtelingen grootsch. Zij bieden hun volop eten on. drinken aan. Ook do burgerlijke bevolking toont de grootste welwillendheid. Men zou haast niet gelooven, zegt de heer Olsson, dat er in de wereld zooveel goedheid bestaat. Vele boeren reden er met hun wagens op uit om vluchtelingen onderweg op to halen. Geld wilden zij er niet voor aannemen. Soldaten boden den heer Olsson en de zijnen voor den nacht hun kwartier aan. Den volgenden dag reed hij naar Bergen-op-Zoom. Hij vertelt hoe daar de kurk voor de ontvangst der vluchtelingen werd ingericht en ze ook in de huizen werden opgenomen. Op de heenreis naar Rotterdam stond de bevolking aan elk station met eten en drinken, melk en beschuit voor de kinderen. En alles om niet. In Rotterdam vond de familie Olssen weer vriendelijke opneming in een gezin. Hij kon er niet over uit, zooveel goedheid er nog in de wereld bestaat. In andore Gothenburgsche bladen zoo schrijft men van ginds - prijzen Zweedsche vluchtelingen even eens de gastvrijheid van ons land. Zondagmiddag hield Prof. dr. Frans van Cauwelaert een toespraak tot de Belgische vluchtelingen welke te Voorburg verblijf hielden. Na een kort woord van warmen Inkrimping. Naar wij vernemen, zal de 14-daag- sche passagiersdienst. op Indië van de Maatschappij „Nederland" en van de Rotterdamsche Lloyd worden ver anderd in een maandelijkschen dienst. Om de veertien dagen vertrekt dan beurtelings een stoomschip van de Maatschappij „Nederland" en van de Rotterdamsche Lloyd. De mail (zee post) zal echter ook met de vracht booten worden verzonden. Rogge onbruikbaar gemaakt. De gemeentepolitie te Hoogeveen heeft gistermorgen ten huize van den oudsten wethouder, den heer R. v. Hees, een groote partij rogge ontdekt vermengd met haver. Van deze wets ontduiking is kennis gegeven aan be voegde autoriteiten te Assen. Brood in beslag genomen. Bij den bakker Snapper aan de Jodenbreestraat te Amsterdam zijn Zondag door de politie eenige brooden in beslag genomen. Deze brooden waren een vinding van den bakker, die zes „fijntjes" aan elkaar in den vorm van een oorlogsbrood had ge bakken. (Zooals men weet mogen „fijntjes" van gebuild tarwemeel worden gebakken). Een groot aantal dezer brooden moet reeds aan den man zijn gebracht. Het verkoopen van deze brooden en de inbeslagne ming veroorzaakten in de Jodenbree straat een grooton oploop van nieuws gierigen Mijnen gerapporteerd. IJmuiden, 24 Oct. Het van Londen hedenavond alhier binnengekomen stoomschip „Lapwing" rapporteerde tusschen den mond van do Theems en het Maas-vuurschip twee drijvende mijnen gepasseerd te zijn, welke zeer gevaarlijk voor de scheepvaart rond dreven. De kapitein liet het stoom schip ten anker gaan en wachtte het stoomschip „Maasstroom" op, dat eveneens vau Londen naar Rotter dam bestemd was en dus denzelfden koers uitging. De gezagvoerder van de „Lapwing" rapporteerde het gebeurde toen aan den kapitein van de „Maasstroom" waarna beide zeer voorzichtig geza menlijk naar IJmuiden stoomden. Lijken aangebracht. Door den stoomtrawler „Neeltje Catharina" (IM170) zijn Vrijdagavond te IJmuiden aangebracht twee lijken van opvarenden der gezonken Duit sche torpedobooten. De stoomtrawler had de lijkon opgepikt ongeveer 30 mijl N. W. van vuurschip Haaks en rapporteerde, dat er nog verscheidene lijken ronddreven. Op het eene word een plaatje met do merken S. 117-15 gevonden," tor- wijl in eon dor zakken van de an dore zich een horloge bevond. Dus beiden zijn vermoedelijk van de Duitsche torpedoboot S. 117 afkom stig. De lijken werden voorloopig naar het Roode Kruisgebouw gebracht en zullen denkelijk te IJmuiden wel be graven worden. Door inboorlingen gedood. De „Javu-Bode" van 17 Sept. be vat het bericht van den dood van den luitenant ter zee Stroeve, toege voegd bij de exploratie op Zu'id- Nieuw-Guinea. Naar gemeld wórdt zou hij in de Geelvinkbaai door in boorlingen zijn bepeild en gedood. In een volgend nummer vertelt de „Java-Bode" nog: Den 23en Sept. kwam de goever- nementsstoomer „Albatros" van Manokwarie (Noord-Nieuw-Guinea) hier aan. Dit schip vervoerde het lijk van den luitenant ter zee 2e kl. J. Th. Stroeve, exploratieleider. Hij was gesneuveld bij een ontmoeting met een onbekenden volksstam. Hij was alleen met een fuselier en een dwangarbeider en kreeg twee pijl schoten in de zijde. Hij attakeerde daarop alleen, waardoor zijn beide metgezellen gered werden, doch hij werd getjingtjangt met eigen klewang. Het lijk werd door de volgende patrouille gevonden. De begrafenis is geschied op het kerkhof te Ambon mot militair eer bewijs. Er bestond veel deelneming en belangstelling. De Amsterdamsche „kadetjes"- aanval. Hoezeer het gebruik van witte brood in groote steden als Amster dam is ingeworteld, hóe ongaarne do verwende monden, die zoo graag „groote stadslucht" inademen, het g. „bruin" brood slikken, is j.1. Zaterdagavond wel het duidelijkst gebleken. Eerst drie dagen was de nieuwe verordening in werking, waar bij het bakken van wittebrood werd verboden, maar waarbij tevens (als pleister op de wonde) het bak ken en leveren van „kadetjes" voor 21/s ct. toegelaten werd. En van dézo faciliteit in de nieuwe Amsterdam sche broodverordening, is Zaterdag avond een ruim gebruik gemaakt, maar niet zóó of de vraag overtrof nog ver het aanbod. In alle wijken van onze stad, zonder uitzondering, werden, naarmate de avond vor derde, de bakkerswinkels bestormd. En of men „oudo" of „nieuwe"! stad bezocht, of men een kijkje nam in Muiderpoort-kwarfciei', Jordaan, of Vijzelstraat en Keizersgracht, de in druk was overal dezelfde. Overal een zelfde 11 le van koopsters en koopers do eersten vooral die, met mandjqs en tassclieu gewapend, de begeerde meel-producten machtig trachtte to worden. De grootste drukte buitou do Mui- derpoort concentreerde zich in de Wagenaarstraat, waar oen drom van menschen geduldig stond tc wachten voor den winkel van oen bakker, die, toen de aanvraag al te sterk werd, een hulptroep van 500 kadetjes uit Watergraafsmeer roquireerdo, doch ook die „hulptroep" moest om 10 uur 's uvouds nog „den oven in"! Wij spreken hier van „kadetjes", doch dit is niet in den Amsterdam- schen stijl! Neen, de echte Amster dammers spreken van „fijntjes" Dat kon men 't best gewaar worden in den winkel van een ouderwet- schen Haarlemmerdijkbakker, waai den geheelen Zaterdagavond het koopgrage publiek zich verdrong. „Bakker, geef mijn twee dubbel tjes fijntjes". „Geen lekker bruin broodje, juf frouw, met molk gebakken?" „Dank je wel, man. De rijke meneer eet morge z'n lijntje, ik wil ook fijntjes En „fijntjes" moesten en zouden het wezen! Eenige militairen vroe gen ook al het populaire gebak, juist toen de voorraad bijna uitverkocht was. Een poging om hun gezond en voedzaam bruin brood te verkoopen mislukte eveneens. „We eten de heele week ons „com missie", op Zondag wil 'k 'n fijntje kauwen En de laatste fijntjes verdwenen in de broekzakken van onze land- Wil men 'n klein staaltje van de „kadetjesdrukte" in cijfers uitgedrukt? De zooeven genoemde Haarlemmer- dijksche bakker verkoopt in normale omstandigheden des Zaterdags pl.m. 3000 kadetjes. Voor dit maal had hij er ruim 5000 laten bakken en kwam naar hij ons uitdrukkelijk ver klaarde er zeker 1500 te kort! Telkens en telkens weer moesten drommen liefhebbers teleurges den winkel verlaten. Behalve deze kadetjes-berg waren 750 krenten broodjes en 630 kleine luxe-broodjes door denzelfden bakker gebakken en ook van die broodsoorten kwam men vóél te kort. Of onder die omstandigheden, de overheidsmaatregel om zoo min mo gelijk tarwe-b 1 o e m te doen verbak ken, wel van practischc uitwerking is geweest? Da Honderdduizend. Als een merkwaardigheid kan wor den medegedeeld dat de hoofdprijs (f100,000) van de tegenwoordige Staatsloterij gisteren bij den aanvang van de trekking der vijfde klasse is gevallen op nummer 1513, dat het eerst uit de bus getrokken werd. Zondagmiddag zijn, op den weg tus schen M.uiden en Dieraen, door ver keerd uithalen, twee automobielen met elkaar in botsing gekomen. Een auto is omgevallen eu gedeeltelijk in het water terecht gekomen. De inzittenden van deze auto zijn allen min of meer zwaar verwond. Een hoer werd door de voorruit ge gooid en is zeer ernstig aan liet hoofd verwond. IJmuiden, 27 October. De hier gehouden collecte voor de gevluchte Belgen, welke hier een-te huis vonden, heeft ruim duizend gul den opgebracht. De kottor „Maria" is lek naar hier teruggekeerd. Het schip had op 80 mijlen N. W. 'I'. N. van hier op een onder water drijvend wrak gestooton, doch kon met pompen boven water blijven. De Duitschers in Frankrijk en België. Berlijn, 26 Oct. (Wolff. Officieel.) Mededeeling van hedenochtend van den grooten generalen staf uit het groote hoofdkwartier Westelijk van het Yser-kanaal, tus schen Nieuwpoort en Dixmuiden, welke plaatsen nog door den vijand bezet zijn, hebben onze troepen den zich daar nog hardnekkig verdedigen den vijand aangevallen. Het Engelsche eskader, dat aan den strijd deelnam, is door zwaar artillerievuur tot den terugtocht gedwongen. Drie schepen zijn getroffenhet geheele eskader is daarom in den namiddag van 25 dezer buiten het gezicht gebleven. Bij Yperen is het gevecht tot nog toe onbeslist gebleven. Zuidwestelijk van Yperen en Westelijk en Zuid westelijk van Rijssel hebben onze troepen bij den aanval voordeelen behaald. Bij een verbitterden strijd uit de huizen hebben de Engelschen groote verliezen geleden en meer dan vijfhonderd gevangenen in onze handen gelaten. Ten Noorden van Atrecht is een hevige aanval der Franschen op ons vuur afgestuit. Do vijand hooft zware verliezen geleden. Parijs, 26 October. (Reuter.) Offi cieel© kennisgeving van vanmiddag drie uur: Gisteren hebben wij onze stellingen op het front van Nieuwpoort tot Dixmuiden gehandhaafd. De Duitsche troepen, die tusschen deze tweo plaatsen de Yser zijn overgetrokken, hebben geen vorderingen kunnen maken in de streek tusschen Yperen en Roussolaere. Van een punt tusschen Armentières en Rijsel over een punt ton Westen van La Bassée en vorder van Lens tot Atrecht loopt thans do lijn van ons front, welke zich in Zuidelijke richting voortzet over de reeds in vorige communiqué's aangegeven punten. In de gevechten der laatste dagen blijkt de vijand belangrijke verliezen te hebben geleden. Ter Neuzen, 26 October. Nog steeds gaan do Duitschers voort grooie troe penmassa's in westelyke on zuidwes telijke richting to verplaatsen. Nadat Zaterdagmorgen de bondgonooten lot dicht bij Thielt, op 33 K.M. van Gent, waren genaderd, zijn zij daarna weder teruggedroven door verscho Duitsch® troef^n. Gistoren zijn te Gent onge veer 10000 Oostonrijksche troepen aangekomen. Er waren in genoemde stad toen maar weinig Duitsche mili tairen moer. Het is verboden per fiets van Gent in westelijke of zuidelijke richting te gaan; wel loopen er per dag weer twee treinen in de richting van Ter Neuzen. Dezo treinen vol trekken van Wondelgem, een dorp eenige kilometers ton noorden van Gent. Van het Duitsch-Russische iront. Berlijn, 2G Oct. (Wolff. Officieel.) Mededeeling van hedenochtend van den grooten generalen staf uit het groote hoofdkwartier: Op het Oostelijk oorlogsterrein zet ten wij ons aanvallend opti oden tegen Augustof voort. Bij Iwangorod staat de strijd gunstig voor ons. De lie slissing is nog niet gevallen. Telegrammen, ontvangen na 12'/. uur: Parijs, 26 October. Het officieel© communiqué van hedenavond 11 uur meldt, dat Nieuwpoort opnieuw hevig is gebombardeerd. De Duitschers blij ven aanvallen op het front Nieuw poort—Dixmuiden zonder dat zij vol gens de laatste berichten resultaat schijnen te hebben. Over de rest van het front worden lievige nachtelijke arnvallen gedaan die alle afgeslagun zijn. Folkestone, 27 October. Het stoom schip „Queen" is alhier aangekomen met 2500 Franschen aan boord, man nen, vrouwen en kinderen, grooten- deels boeren uit de streek Pas dc Calais, die aan boord waren geweest van de „Amiral Gautoume" van Ca lais naar Havre. Dit schip ia dicht bij Boulogne op een mijn gestooton. Bij de paniek, die volgde, waren 30 passagiers verdronken. Weenen, 27 Oct. (Officieel). In de gevechten bij Iwangorod maakten wij tot nog toe 8000 Russen gevangen en veroverden 19 machinegeweren. Bij Jaroslaw heeft een Russisch kolo nel zich met 200 man overgegeven. Ten zuidwesten van Sniatijn en ten zuidwesten van Nadworna is de vij and teruggeslagen. Over het algemeun is de toestand onveranderd. Londen, 27 October. (Officieel). De toestand van onze voorhoede is be vredigend. De strijd wordt zonder onderbreking voortgezet. Wij winnen terrein en maken oen groot aantal krijgsgevangenen. Een onzer divisies veroverde 2 kanonnen. Men seint ons uil Den Haag: Tot Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel zal benoemd wor den de heer F. E. Posthuma, directeur Centrale Landbouw- en Tuinbouw Onderlinge. Voor de Belgische Kinderen. Aan de Vereeniging „Tehuis voor Belgische Kinderen", Heerengracht 521, Amsterdam, is door het dames comité alhier afgedragen een beding van f 254.80*, hetwelk bijeengebracht is door de leerlingen van de gemeente scholen, de Hoogere Burgerschool, de Zeevaartschool, de Normaalschool enz. on bestemd is voor dc kinderen van Belgische vluchtelingen. Van het bestuur dezer Vereeniging ontving mevr. Dibbotz een vriendelijk •rli rij ven terug.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2