HELDERSCHE COURANT No. 4384 DINSDAG 3 NOVEMBER 1914 42e JAARGANG Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden in de perste helft van November. Dlusdug 3 Erfprins Wachtschip Dirks Admiraal Erfprins Woeehula N'optunus Lezing mot pianospel en voor- draenten as, Warnere Ensemble VanTrigt Lozing mot llchtb. dr. Minkema Ensemble Van Trigt Lozing Stumphius l'opul. wotenscli. lez. Kranten Bioscoop Rumpll-Staalman ju. Kaaplioofd, Bollona, W.-oover, O.-oovor, Marine, Harssons, Wier- hoofd en Visclimarkt 8 u. Zoo mogelijk ook afd. Landvak Op pagina 4 van dit blad zijn opgenomen: Tweede Kamer. Qevecht aan het Yserkanaal. Soldatenbrieven. Een moedige vrouw. Marine en Leger. Sport. Militaire vliegers. Feuilleton, enz. DE OORLOG De algemeene toestand. De houding van Turkije, dat aan de zijde van de Midden-Europeesche mogendheden aan den oorlog gaat deelnemen, is het belangrijke feit van den dag. Dat Turkije dien oorlog begonnen is, zonder voorafgaande oorlogsver klaring, wordt in de Engelsche pers de Porte zeer hoog aangerekendde „Times" neemt zelfs de gelegenheid waar om Duitschland voor dezever- meonde schending van de oorlogs- gebruiken de schuld te geven, en zegt: dat de Turken zich goede teer lingen betoond hebben van de Ber- lljnsehe militaire professors. Het verhaal, dat de Russische vloot den aanval begonnen is, toen Donder dag de Turksche troepen voor een oefeningstocht de Zwarte Zee in- stoomden, wordt van Russische zijde officieel tegengesproken. Hoe het ook zij, dat de strijd is uitgebroken, is niet meer te betwijfelen, nu officieel wordt gemeld, dat aan de gezanten der oorlogvoerende staten de passen zijn toegezonden. De „Times" schrijft dit toe aan den Duitschen invloed. Turkije, zegt het blad, is een Duitsche provincie; de commandant der Turksche strijd macht is generaal Liman von Sanders, on deze heeft Enver-pasja opzij ge duwd, en zijn plaats ingenomen. Alle commandanten van legerkorpsen in Turkije zijn Duitsche officieren en er zijn heel wat Duitsche onderoffi cieren en manschappen in het Turk sche leger verspreid. Dit optreden van Turkije moet wel oenige bezorgdheid wekken in Enge land, al verklaart ook de „Times": Het Engelsche garnizoen in Egypte is goed voorbereid en weet wat het doen moet, in geval van troebelen; het weet ook wat het doen moet als de vijand het Suez-kanaal bedreigt. Egypte heeft Indië, Australië en Nieuw-Zeeland achter zich. De Tur ken in Mesopotamië zijn onmachtig, maar zij kunnen de olievelden in Perzie bedreigen.. Dat echter Turkije in staat zou zijn de Mohammedaansche wereld in beroering te brengen, en de Moham medanen te doen deelnemen aan den strijd acht de „Times" onmogelijk: Turkije kan den Heiligen oorlog niet prediken, sinds het de fez heeft vervangen door den" Pruisischen Pickelhaube. De Mohammedanen in Indië zien met leedwezen, dat de Porte zich in dienst heeft gesteld van Pruisische intriges en Pruisisch goud. Evenals de Engelsche bladen zeg gen ook de Russische bladen, dat het optreden van Turkije geen be- teekenis heeft, slechts vreest men te Petrograd, dat de Turken een inval zullen doen in den Kaukasus, doch daar heeft Rusland de noodige occupatietroepen. De Sultan heeft aan alle mogend heden een nota gezonden, waarin hij protesteert tegen de Engelsche occupatietroepen in Egypte, die hem beletten de hem toekomende sou- vereiniteitsrechten in dat land be hoorlijk uit te oefenen. De Khedive van Egypte, die nog steeds in Kon- stantinopel vertoeft, zal op grond daarvan Engeland den eisch stellen, zijn regeering niet langer te be moeilijken, en het onrechtmatig be zette land te ontruimen. In een proclamatie, die de Sultan in de Arabische taal heeft doen toe komen aan de Mohammedaansche soldaten, die in de gelederen der bondgenooten strijden, wordt gezegd, dat: Engeland, Frankrijk en Rusland de oorzaak zijn van alle ongelukken, die over den Islam zijn gekomen, en dat daarom de Mohammedanen in die landen niet moeten strijden tegen de vijanden dier landen. Welken invloed het optreden van Turkije voor Azië zal hebben, staat nog af te wachten. In Perziëismen overtuigd, dat nu of nooit het oogen- blik is aangebroken om het Russisch- Engelsche juk af te werpen. Uit Afghanistan komen berichten van toerustingen, die zoowel Rusland als Indiö bedreigen. Het optreden van Turkije schijnt een geheele reoks van nieuwe oorlogen na zich te zullen sleepen. De tiende oorlogvoerende staat zal, als alle voorspiegelingen en voorspellingen bewaarheid worden, het aantal oorlogvoerenden weldra tot vijftien brengen. Daarbij is nog niet gerekend Egypte, dat in een allerzonderlingste toestand komt te verkeeren. Het maakt deel uit van Turkije, dat in oorlog is met Engeland, en het staat onder Engelsch bestuur. De khedive, de vorst van Egypte is in Konstantinopel, en zijn regeering bestaat uit Engelschen. Dat er in Egypte gewerkt wordt tegen Engeland onder de Jong-Egyp tische groepen is zuker; en ook van buiten af worden er troepen tegen de Engelsehen in Egypte bijeenge bracht. Maar het resultaat van dit alles schijnt nog zeer onzeker. Bij de nieuwe verwikkelingen kun nen de weinig beteekenende berich ten van de oorlogstooneelen in het Westen en het Oosten, met enkele woorden worden behandeld. De opmarsch naar Calais, dien de Duitsche troepen meenden te kunnen volvoeren, is nog steeds niet verder gekomen, dan het Yser-kanaal, en de lijn Nieuwpoort Dixmuyden La Bassée. Sedert veertien dagen nemen de Engelsch-Belgisch-Fransche legers daar een defensieve stelling in, die de Duitschers, ondanks de herhaalde pogingen en de vele verliezen, nog geen stap heeft doen vooruitgaan. De troepen die den Yser waren ovor- gegaan, moesten door de overstroo ming van het terrein, een gevolg van de vernietiging der sluizen bij Nieuwpoort, terugtrekken. De berichten van het Oostelijk oorlogsterrein geven weinig verande ring in den stand van zaken aan na den terugtocht voor Warschau, die zich tot achter Lodz heeft uit gestrekt, wordt geleidelijk een nieuwe reeks gevechten geleverd, en ook op het zuidelijk deel van het oorlogs terrein hebben gevechten plaats ge had, maar zonder dat belangrijke beslissingen gevallen zijn. Op zee heeft de „Emden" in Penang een Russische kruiser en een Fran- sche torpedoboot in den grond ge boord. En in de Noordzee heeft een Duitsche onderzeeboot het vergaan veroorzaakt van een Engelschen kruiser, „Hermes", een ouden kruiser die slechts voor het transporteeren van watervliegtuigen werd gebruikt. (H.blad.) Op het Westelijk oorlogstooneel. De Duitschers in België. Berlijn, 1 Nov. (W. B.) (Offiiceel). Uit het groote hoofdkwartier wordt onder dagteekening van 1 Nov. 's nam. bericht: In Belgiö worden de ope raties bemoeilijkt door overstroo mingen tengevolge van de vernie ling van de sluizen bij Nieuwpoort van het kanaal van de Yser naar Yperen. Bij Yperen zijn onze troepen verder doorgedrongen. Er werden minstens 600 man krijgsgevangenen gemaakt en eenige kanonnen op de Engelschen veroverd. Ook de ten westen van Rljssel strijdende troepen zijn vooruit geko men. Het aantal der bij Vailly gevangen genomen manschappen is geklommen tot ongeveer 1500. In de streek van Verdun en Toul hebben slechts kleinere gevechten plaats gehad. Uit Sluis d.d. 1 Nov. Hoewel tot dusver nog uit geen enkele beweging der Engelsche vloot zou kunnen worden geconcludeerd, dat een landing in het voornemen ligt, doen de Duitschers alles om zich nu reeds tegen de mogelijkheid te vrijwaren. Niet alleen, dat overal langs de kust loopgraven worden aangelegd en kanonnen opgesteld, ook de pier bij Blankcnzergh is door brand ver nield. Blijkens het kanongebulder, dat nog steeds wordt gehoord, duurt het ge vecht aan het Yserkanaal onafgebro ken voort. Parijs, 1 Nov. Het oflicieele com muniqué luidt: Er valt niets nieuws van het front Nieuwpoort-Dixmuiden te melden. De Duitschers hebben hun hevige aanvallen in heel het noordelijk ge bied voortgezet. Wij hebben vorde ringen gemaakt ten noorden en oosten van Yperen. Op het overige gedeelte van het front hadden hevig kanon vuur en eenige tegen aanvallen geen resultaat. Alleen in de week van 14 tot 20 October zijn er 76S3 Duitsche krijgs gevangen geïnterneerd, ongerekend het konvooi krijgsgevangenen, dat van het front naar de achterhoede op weg is. Fransche berichten. Barijs, 1 Nov. Het communiqué- van elf uur luidt: Uit België niets nieuws. In den loop van den dag hebben wij scherpe aanvallen afgeslagen in de omstre ken van Lihons, Guesnel-en-Santerre (beide ten O. van Aruiens), Vailly- sur-l'Aisne en het bosch van Grurie in het Argonnengebied. Ten Noorden van Souain blijven wij langzaam terrein winnen. In de Vogezen maakten wij ons meester van de hoogten bij St. Marie. Duitsche berichten. .Berlijn, 2 Nov. De Duitsche troepen hebben bij Soissons den vijand uiteen sterk bevestigde positie verjaagd en zyn gewichtigste steunpunt Vailly ingenomendaarbij werden 1500 man gevangen genomen. Bij Reims, in de Argonnen en ten westen van Rljssel winnen de Duitschers dagelijks meer terrein. B(j Toul en Verdun hebben slechts kleine gevechten plaats. Fransche tegenspraak. Parijs, 2 Nov. Op grond van het offleieuse relaas van het gevecht bij Vailly sur TAisne hecht uien iu de Duitsche pers een overdreven betee- kenis aau hot gebeurde. Eenige Fran sche troepen slaagden er met groote stoutmoedigheid in vasten voet te krijgen op de hellingen aan den rech teroever van de Aisne, maar zij ver mochten het plateau niet te bereiken. De Duitschers trokken overmachtige strijdkrachten samen, terwijl de ter reingesteldheid den Franschen reser ves belette hulp te bieden, tenzij met groote verliezen. Derhalve kregen de Fransche troepen bevel op de Aisne terug te trekken. Deze gevechtsepisode nu trachtten de Duitschers voor te stellen als een groot succes voor hen. Het is onjuist, dat zij gevangenen maakten. Eveneens wordt officieus ontkend, dat Verdun ooit is ingesloten geweest of dat de Duitschors in het Argon- nenwoud vooruit zijn gekomen. Niet alleen is in de stad geen enkele gra naat gevallen, maar het fort Douhau- mont is het eenige werk, dat de Duitschers op grooten afstand hebben kunnen beschieten gedurende 24 uur, en dan nog zonder eenig succes. Een Duitsche afdeeling afgesneden. Londen, 2 Nov. De „Times" ver neemt uit Noord-Frankrijk dat ten gevolge van de vernieling van een spoorbrug door een Belgisch wielrij derscorps een aanzienlijke Duitsche legermacht van de hoofdmacht werd afgesneden en zich moest overgeven. Van de Zeeuwsch- Belgische grens. Vlissingen, 1 Novemher. Gisteren en vandaag is er op geheel Walcheren nog onophoudelijk zwaar kanongebulder uit de richting van de Belgische kust gehoord. Aardenburg, 1 November. (Part. P.) Alle militaire wagens van de Burcht plaats te Brugge vertrokken met 2 kanonnen door de Smedenpoort op weg naar Thourout of Oostende. Twee lange groengemaakte treinen met zingende Duitsche militaren gingen naar Oostende of Blankenberghe. Nie mand mag door Standries naar Oostende. Verder kan ik mededeelen, dat er gevallen van zelfmoord en de- sertatie onder de Duitschers voorko men. N. Rott. Ct. De stemming onder de Duitschers in België. Een correspondent van „De Tijd" te Brugge meldt het volgende over de. stemming onder de Duitschers in België, dat gedeeltelijk klopt met hetgeen ook in ons blad reeds over deserties in hun gelederen is gemeld „Wat ik in Ostende reeds heb meenen op te merken, zag ik hier bevestigd. Er begint zich, en dat is begrijpelijk, een onrustige stemming onder de Duitsche troepen voor te doen en een mopperend geluid tegen de officieren, die nutteloos menschen- offers brengen om de Yser te for- ceoren, te hooren. Niet zoozeer nog onder de nieuwe aankomende troepen, maar onder hen, die van het front terugkeeren. Wanneer de soldaten van den strijd zijn teruggekeerd en in de achterhoede wat pauseeren, komen hun zinnen tot kalmte en beseffen ze wat waan zinnigen strijd ze hebben meegemaakt. Ik kan dan ook als volstrekt zeker mededeelen, dat de laatste dagen verscheidene gevallen van desertie in de geheele streek zijn voorgeko men. Daartegen zijD reeds verscherpte bewakingsmaatregelen genomen en den soldaten is verboden den nacht bij particulieren door te brengen, daar sommigen daarvan gebruik gemaakt hadden, om zich in burgerkleeren te steken en aldus uit te wijken. Ook de zelfmoorden onder de offi cieren nemen aanmerkelijk toe en in het Hotel du Sablon alhier hebben zich reeds drie officieren een kogel door het hoofd gejaagd, terwijl een majoor zich verdronken heeft. Wan neer de Duitschers dan ook blijven voortgaan,overwinningen te forceeren door massa-offers en het roekeloos verspillen van kauonnenvleesch, zal men spoedig nog wel erger hooren dan deze deserties." De burgerlijke gouverneur van Ant werpen heeft, in antwoord op een desbetreffende vraag, als zijn meening te kennen gegeven, dat de bemiddelde Duitschers thans voorgoed naar Ant werpen kunnen terugkeeren. Te Gent moeten tal van Duitsche soldaten, die zich in burgerkleeding bevonden, teneinde te deserteeren, gevuDgen genomen zijn. (N. Rott. Ct.) De Brusselsche oorlogs schatting. Na langdurige onderhandelingenis de Brusselsche oorlogsschatting op 45 millioen francs vastgesteld. Dit beteekent een vermindering met 5 millioen. Wekelijks moet 121/" mil lioen worden afbetaald. Fransche troepen in den Elzas. Een aanwijzing omtrent de aan wezigheid en de operaties van Fran sche troepen in Elzas zou men kun nen vinden in de mededeeling van de Duitsche posterijen, dat postpakket ten naar de Elzassische steden Alt- kirch, Mülhausen, Thann, Geibweiler Colmar, Diedolshausen, Dreigehren, Urbeis nietkunnen verzonden worden. Militaire vliegers. De Daily Mail meldt een aanval van Fransche vliegers op het Duit sche hoofdkwartier, dat bij Dixmui- den in een villa was gevestigd. Acht vliegtuigen, zes tweedekkers en twee eendekkers, gewapend met 240 bom men, trokken er op uit. Toen zij zes bommen op de villa hadden gewor pen, raakte deze in brand. De gene rale staf zocht een goed heenkomen in 't aangrenzende bosch. In aansluiting op de 64ste Pruis- sische verlieslljst maakt de Reichsan- zeiger de 38ste Beiersche, de 43ste Saksische en de 46ste Wurtemburg sche verlieslijst openbaar. Op het Oostelijk oorlogstooneel. Russisch legerbericht. Petrograd, 31 Oct. De groote gene rale staf bel icht van hot front in Oost- Pruisen: Het plan van ned vijand om onze versterkte positie bij Beka- largewo door te breken is mislukt. Sinds vijf dagen doen de Duitschers vergeefsche aanvallen. Zy leden buiten ge woon groote verliezen. Onze troe pen zijn op een groot aantal punten vooruitgegaan. Aan de overzijde van de Weichsel houden wij Postynu, Lenezica, Lodz en Ostrowez bezet. In Galicië duren de gevechten voort, zonder dat een feitelijke wijzi ging van den toestand is ingetreden. St. Petersburg, 31 October. De Rus sische groote generale staf meldt Op het front in Oost-Pruisen is het plan van den vijand om het centrum van onze verstrekte stelling by Ba- kalarzewo (ten westen van Soewalki) in te drukken, mislukt! De Duitschers hebben bij hun ver geefsche aanvallen vijf dagen lang reusachtige verliezen geledon. Onze troÉpen hebben in verschei dene districten op het Oost Pruisische front vorderingen gemaakt. Aan het front over de Weichsel hebben wij stelling genomen op de lijn Lemezica—Lodz-Ostroviec. In Galicië duurt de strijd voort de toestand is daar niet noemenswaard j gewijzigd. Van het Poolsch- Gallclsche front. Weonen, 1 November. Officieele mededeeling van hedenmiddag: In Russisch Polen ontwikkelen zich nieuwe gevechten. De aanvallen op onze stellingen werden terugge slagen en eenige vijandelijke deta chementen vernietigd. De verbitterde slag, die verscheidene dagen geduurd heeft ten noordoosten van Toerka en ten zuiden van Stary Sambor, heeft gisteren tot een volledige overwin ning van onze wapenen geleid. De vijandelijke troepen, twee divisies in fanterie en een brigade scherpschut ters werden uit al hun stellingen ge worpen. Te Czernowitz handhaven onze troepen zich. Het vooral op het ver blijf van den aartsbisschop gerichte artillerievuur der Russen bleef zonder uitwerking van boteekenis. St. Petersburg, 1 November. Het communiqué van den generalen staf meldt Aan de overzijde vau den Weich sel zijn wij zegevierend over het heele front vooruitgerukt en hebbon de plaatsen Petrokof, Opochna on Pja- roff bezet. In de gevechten, welke op den weg naar Opatof zyn geleverd, hebben wij 400 krijgsgevangenen gemaakt, mi- trailleuses, convooien en munitie buit gemaakt. Aan de San, nabij Lozachovo, heeft een Russisch regiment een aanval gedaan op een naburig hulpfort en er 5 officieren en 500 soldaten gevangen genomen on mitrailleuses buitge maakt. Een vijandelijke colonne, welke van de Karpathen was afgedaald en zich nabjj Nanvorna had versterkt, is door Russische troepen aangevallen en verdreven. Van het Oostenrijksch-Servische front. Weenen, 1 November. (Wolff.) Offi cieel is gisteren medegedeeld: De Oostenrijksch-Hongaarscho troe pen, die destijds bij hun vooruitdringen in het landschap Macva (in 't Noord westen van Servië) op sterke, door draadversperringen beschermde stel lingen stieten, waarin zij eerst twee dagen geleden na een langen, zwaren strijd bij Ravnue bressen kouden slaan, hebben thans aanmerkelijke vorderingen gemaakt. Ondanks den wanhopigen tegenstand der Serviërs en de moeilijke begaanbaarheid van het gedeeltelijk moerassige terrein in Macva zijn heden alle troepen die over de Save en de Drina waren ge trokken met een breed front verder opgerukt en hebben de plaatsen Srdanbaro (bij de Bosnische grens), Banovopolje, Radenkovic, Glusci, Ta- banovic en Potiorek genomen. Aan het Duitsch-Russlsche front. Berlijn, 1 Nov. (Wolff.) Officieel. Het groote hoofdkwartier heeft van ochtend medegedeeld: In het noordoosten waren onze troepen ook gisteren nog in een on- beslisten strijd met de Russen. St. Petersburg, 1 Nov. (Reuter.) Het communiqué van den generalen staf meldt van het Pruisisch-Russi- sche front: De Russische troepen maken vor deringen in het gebied van Vladislavof en het bosch van Romentigen. De vijand heeft zyn aanvallen in den omtrek van Bakalarjevo gestaakt. In Polen. De St. Petersburgsche correspon dent van de „Daily Mail" geeft de volgende beschrijving van de jongste krijgsverrichtingen in Polen. „Het Duitsche krijgsplan was, den overgang over den Weichsel te for ceeren, door het Russische centrum heen te breken, do vesting Iwangorod te vermeesteren en de Russische legers uiteen te slaan, voor de winter in viel. Toen de groote generale staf op 11 dezer te Radom zijn laatste be schikkingen trof, vroeg de (Duitsche) Kroonprins met de taak belast te mogen worden om den vijand den doodelljken slag toe te brengen. De Duitschers hadden zeer sterke troepen samengetrokken en rekenden op de bewegingon van een ander Duitsch leger in de richting van Warschau, om het verzet van de Russen to fDuiken en een wig tus- schen hen in te dijjveu. De beste Pruisische troepen werden ter beschikking van den Kroonprins in het centrum gesteld en versterkt met Oostenryksche infanteriebrigades en een groote hoeveelheid kanonnen, waaronder zware belegeringsartillerie, waarmee men Iwangorod in een paar dagen klein hoopte to krijgen. Op den linkervleugel stond generaal v. Hindenburg met de Beieren, en aan den rechtervleugel waren de'Oosten rijkers. Het algemeene denkbeeld was, om, terwijl het centrum Iwangorod aan viel, beide vleugels de Russen te laten omvatten en hen geheel te verplet teren. Maar de Kroonprins hield geen rekening met wat de Russen zouden doen. Niet alleen beletten zfi den Duitschers om den Weichsel over te trekken, maar zij staken zeiven die rivier over en dreven de Duitschers op de vlucht. De onverwachte en hevige tegen aanval der Russen brak allen tegen stand. Het leger van den Kroonprins week in het centrum en liet veel oorlogsmaterieel achter, o.a. zes en dertig zware kanonnen, die diep in den modder waren weggezonken. Het Duitsche leger trachtte zich staande te houden langs een linie van stel lingen, die voorafin gereedheid waren gebracht, maar de vervolging was te hevig. Een tweede poging werd ge daan, om de verstrooide troepen op nieuw te groepeeren met den rug naar den spoorweg toe, maar opnieuw dwong de krachtige aanval van de Russen de Duitschers tot den terug tocht. Dinsdagavond was de Kroonprins te Radom teruggekeerd, dat hij veer tien dagen met zoo groote verwach tingen verlaten had. Hij hoopte toen zijn leger langs de linie Edlinsk-Iga op te bunnen stellen, met Radom als centrum. Maar ook dit plan werd spoedig opgegeven. De Russische ruiterij zat den Duitschers den vol genden dag op de hielen en trok Radom binnen. Tezelfdertijd werd het leger van generaal v. Hindenburg aan don linkervleugel te Esien uit al zijn stellingen ten N. van de Pilitsa ge worpen, ondanks dapper verweer, en was ook in vollen aftocht. De rechtervleugel van de Oosten rijkers bood minder tegenstand en werd spoedig op de vlucht gedreven. Intusschen gaat de vervolging van het DuitSche leger, dat van voor Warschau teruggedreven is, voort. Op het Oostelijke front is het Duit sche opperbevel in nog geen drie maanden vijfmaal veranderd. Hot ziet er naar uit, of er weer een ver andering in gebracht zal worden." Aldus de correspondent van de „Daily Mail". De winter. Het Berliner Tageblatt verneemt uit Koningsbergen dat in Oost-Prui sen de vorst zijn intree heeft gedaan met een scherpen Noordoostenwind. De thermometer is al 2 graden onder 't vriespunt gedaald. In Archangel heerscht al sedert eenige dagen 15 graden vorst. Een Oostenryksche soldaat, die in Galicië had gevochten was zoo on voorzichtig geweest op een open brief kaart naar huis te schrijven, dat het met de Oostenrijkers in Galicië niet goed ging en hij voor zich er niet rouwig om zou zijn, indien hij door de Russen krijgevangenen werd De familieleden van den soldaat vonden op de keerzijde van de kaart de aanteekening„Doodgeschoten op vonnis van den krijgsraad". Turkije en de geallieerden. Onverwachts is thans ook Turkije in den grooten oorlog betrokken, zoo dat thans reeds 10 staten er aan deel nemen. De reden welke Turkije tot deel neming aan den oorlog hebben ge leid worden van beide zijden ver schillend opgegeven. Van Turksche zijde beweert men dat een Turksche vloot welke oefeningen in de Zwarte Zee hield door de Russen werd aan gevallen, terwijl men van den ande ren kant beweert dat de Turken zonder eenige reden begonnen zijn met het bombardeeren van de Rus sische Zwarte Zee-havens Theodosia en Nowo-Rossisk. Over het algemeen schijnt het echter dat men in Turkije over de houding der geallieerden weinig gesticht is geweestmet name over de houding van Engeland. De ontwapening der Egyptische troepen en het onder militair bestuur stellen van Egypte heeft veel kwaad bloed gezet. Daarbij kwam nog de verklaring van den commandant van het Engelsche eskader voor de Dar- danellen, welke inhield dat de Turk sche schepen als vijandelijke bodems beschouwd zouden worden. Hiertegen over staat de kwestie van de „Goe- ben" en de „Breslau". Deze schepen hadden moeten worden ontwapend. Echter verklaarde Turkije ze gekocht te hebben daar zij verplicht was zich op mogelijke gebeurlijkheden voor te bereiden, en de door haar in Engeland bestelde en betaalde schepen dooi de Engelschen in beslag genomen waren. Dit is zeer goed mogelijk indien dit streng was doorgevoerd. Echter hebben beide schepen nog steeds de Duitsche bemanning. Van de zijde van Turkije wordt verder nog aangevoerd dat de regee ring naar aanleiding van de verkla ring van den commandant van het Engelsche eskader besloot de Darda- nelïen te sluiten. Hiertegen kwam Rusland in verzet en zond eenige torpedobooten, welke de uitgang van den Bosporus moesten versperren. Daardoor werd de toestand zoo ver scherpt dat Turkye tot vijandelijk heden is overgegaan. Behalve de bovengenoemde plaatsen werd ook Sebastopol gebombardeerd en de ,Donetz",eenRussischeonbeschermde kleine kruiser van 1250 ton in den grond geboord. Het bombardement van de Zwarte Zee-havens is van groote beteekenis. Indien het toch den Turken gelukt deze havens af te sluiten, zal het voor Rusland zeer moeilyk, hoewel niet onmogolyk zijn, troepen-afdee- lingen naar Turksch gebied over te brengen. Do weg langs de Wolga en vau- daar over de Kaspische Zee, blijft thans nog mogelijk. In den winter is deze weg echter zoo goed als onbruikbaar. Inderdaad rekende Rus land op troepenvervoer over de Zwarte Zee, hetgeen tijdens den Balkan-oorlog bleek, toen na het opnieuw bezetten van Adrianopel door de Turken een groote Russische troepenmacht te Nowo-Rossisk werd samengetrokken. In zooverre is dus het eerste suc ces van de Turksche schepen van belang dat voorloopig het transport van Russische troepen over de Zwarte Zee verhinderd is. Het gevolg van don aanval van Turkije is geweest dat.de Russische gezant zijn post heeft verlaten. Ook meldt men reeds dat de gezanten der overige geallieerden Constantino- pel verlaten hebben. In Duitschland heerscht natuurlijk groote vreugde over het optreden van de Turken. Het zal dan ook wel zijn invloed op den loop der zaken doen gevoelen. Of het echter van dion aard zal zyn als de Duitsche bladen het doen voorkomen, valt te betwijfelen. Wel heeft de missie onder den Duitschen generaal Liman von Sanders hard gewerkt, maar of de reorganisatie van het leger, en vooral die van de intendance welke gedurende den Balkan-oorlog totaal niet voor haar taak berekend bleek te zijn - nu reeds voltooid zal zijn moet nog afgewacht worden. In Engeland is men natuurlijk hoogst verontwaardigd. In een be- beschouwing van de „Times" ovor de aanval van Turkije komt het vol gende slot voor: „Door zich aan te sluiten bij onze vijanden, en onze bondgenooten aan te vallen, heeft Turkije alle rechtop onzen steun verloren, voor nu cn later. Het heeft zich een onvertrouw baren bewaker getoond van de groote positie in Konstantinopel en kan daarin dus niet langer worden ge handhaafd. Do bondgenooten zullen de straf voor dit optreden te gelege ner tijd uitspreken, en Turkije heeft de gevolgen van zijn optreden alleen aan zich zelf te wijten." Van groot bolang is thans de hou ding der overige Balkan-staten. Tus- schen Bulgarije en Turkije schijnt op het oogenblik een zeer vriend schappelijke verstandhouding te be staan. Wat de overige staten betreft, hieromtrent is weinig bekend. Dat zal dus de toekomst moeten leeren. Berlijn, 1 November (Wolff.) De „Tagliche Rundschau" bespreekt de deelneming van Turkye aau den wereldoorlog. Turkije kent Rusland on Engeland beide als zijn doodsvij anden, die de verdeeling van Klein- Azië in hun politiek hebben opgeno men. Duitschland heeft zich echter een vriend van Turkije betoond. Rus- laDd krijgt nu een nieuwen, zeer lastigen tegenstander. Voor Engeland kan het te wapen snellen van den Islam onberekenbare gevolgen hebben. Dit wereldrijk kraakt in alle voegen. Bij zijn moeilijkheden met Turkije, Egypte en Indië, komen nu ook de Zuid-Afnkaanscho moeilijkheden. Het vuurtje, dat Engeland snoodelijk heeft aangestookt om 't Duitsche staats gebouw in den asch te leggen, slaat zijn vlammen steeds feller uit naar 't Engelsche staatsgebouw. De „Börsen-Courier" geeft in een artikel over den Russisch-Turkschen oorlog eon historisch overzicht van de geschiedenis der Russisch-Turk- sche betrokkingen in de laatste jaren. Het blad schrijft, dat het thans uit gebroken conflict reeds lang in den lucht zat en zoekt de oorzaak in de nu eens fijne, dan grovere spelden prikken, welke Rusland en zijn bond genooten Turkije toebrachten. De „Börsen-Courier" herinnert aan de inbeslagneming van twee Turksche >antserschepen door Engeland, aan iet Russische dreigement om Turk sche schepen bij het verlaten van de territoriale wateren aan te vallen en eindigt als volgt„Duitschland heeft tot dusver een kalmeerenden invloed op den Balkan geoefend. Ons heele streven is er op gericht geweest om een zwenking van de neutrale staten in de richting van onze vijanden te voorkomen. Thans heeten zij den vijand onzer vijanden als vriend en wapenbroeder welkom. De „Lokal-Anzeiger" schrijft dat het ilotseling ontwaken van de Turkscho levenskracht voor de Parijsche pers geheel onverwacht schijnt te zijn gekomen. De bladen vinden de houding van Turkije onbegrijpelijk. Wat de bond genooten voorloopig voornemens zijn tegen Turkije te beginnen, moet volgens de Parijsche pers geheim blijven. Met zulken praat - zegt de „Lokal-Anzeiger" tracht men te Parijs zijn verrassing te verbloemen. Berlijn, 1 November. (Wolff.) De Vossische Zeitung verneemt uit Athene, dat volgens daar ontvangen berichten 8000 Bedouïnen over Suez in Egypte zyn gevallen. Konstantinopel, 1 November. (Wolff.) In een officieel commiqué wordt Blijkens uitlatingen van Russische matrozen had de aanwezigheid van een m(jnlegger bij de Russische vloot ten doel den uitgang van den Bos porus met mijnen te versperren, om do Turksche vloot, welke dan door de mljnversperring in twee deelen ver deeld zou zijn te vernietigen. Op grond dat zij hierdoor aan het gevaar van een overval zou zijn blootgesteld, is de Turksche vloot, aannemende dat de Russen de vijandelijkheden hobben geopend zonder voorafgaande oorlogsverklaring, begonnen meteen vervolging van dc Russische schepen en heeft deze in den grond geboord. Engelsch-lndië en het optreden van Turkije. Simla, I November. Het nieuws omtrent het optreden van Turkije en de Turksche vijandelijkheden is heden in heel Engelsch-Indie bekendgemaakt in den vorm van een kalm gesteld communiqué, waarin de onderkoning verklaart het te belreuren dat chauvinistische elementen pogin gen doen om Turkije in een oorlog met Engeland te betrekken alleen ten voordeele van Duitschland en Oostenrljk-Hongarije, die eeuwenlang de vijanden van de Turksche natie zijn geweest. 'Men zal eerst na eenigen tijd kun nen weten hoe do bevolking in do ver afgelegen gedeelten vau Indië het communiqué zal opnemen, doch de toonaangevende hoofden der Mohamodaansche gemeenten houden vergaderingen om Engeland testeunen. Reeds vóórdat het communiqué ver scheen is in de moskeeën in alle deelen van Indië gedurende de thans beëindigde Mohammedaansche feesten gebeden voor de zege der Engelsche wapenen en hebben de verschillende Mullahs preeken gehouden waarin zij Turkye vermaanden om hetzij de onzijdigheid te handhaven, hetzij zich te scharen aan do zijde der bondge nooten. Bulgarije en Turkije. Berlijn, 1 November. (Wolff.) Het Berliner Tageblatt laat zich uit Rome seinen dat er volgons eon verklaring van den Bulgaarsche gezant aan Romeinsche journalisten, tusschen Bulgarije en Turkije een nauwe vriend schap en eensgezindheid bestaat. Een Duitsche oorlogsbljdrage. Londen, 2 Nov. Uit Kopenhagen wordt aan de „Times" gemeld, dat Duitschland aan Turkije een voor- looplge oorlogsbljdrage van 200 mil lioen mark heeft verstrekt. OP ZEE. Engelsche kruiser in den grond geboord. Londen, 31 October. (Reuter.) Offi- cieolEen door eon Duitsche duik boot afgeschoten torpedo heeft beden in het Kanaal den ouden kruiser „Hermes", die van Duinkerken terug keerde, doen zinken. Bijna alle officieren en matrozen zijn gered. Het verlies is uit militair oogpunt niet zeer belangrijk. De „Hermes" was een zusterschip van de „Highflyer", die den Duit schen hulpkruiser „Kaiser Wilhelm der Groaze" in den grond heeft ge boord. Het was een pantserdekkrui- ser van 5700 ton, die in 1898 van stapel was geloopen. De Hermes" was aangewezen als moederschip voor de luchtvaartuigen, liep onge veer 20 mijlen en was o.m. bewa pend met 11 kanonnen van 15.2 cM. Dover, 1 November. (Reuter.) De „Mennes" werd gisterenmorgen om S uur door 2 torpedo's getroffen. Het schip bleef 45 minuten drijven, voor dat het kapseisde en zonk. Andere schepen hebben de bemanning gered, waarvan er 40 vermist worden. De „U 9" en een Hollandsche trawler. De correspondent van het „N. v. d. D" te IJmuiden verneemt dat oen stoomtrawler bij de Haaks de be faamde „U 9" heeft aangetroffen, onklaar gemaakt door een trawlnet. Schade aan de Engelsche handelsvloot. 1 Nov. (W. B.) De „Berl. Lokal-Anz." neemt een bericht over uit de „Corriore della Sera", waarin wordt medegedeeld, dat men te Lon den de schado, die tot dusverre door Duitsche kruisers aan de Engelsche vloot is toegebracht, op 80 millioen Mk. schat. De „Emden" alleen heeft aan die vloot een nadeel van 40 millioen be rokkend. Nog grooter echter is, volgens het bericht, hot moreole nadeel, daar zich in de handelswereld teekenen van groote ongerustheid voordoen. Ministercrisis in Italië. Rome, 31 October. Naar aanleiding van het aftreden van den minister van financiën Rubini heeft het minis terie besloten zyn ontslag aan te bieden. Salandra, de minister-presi dent, heeft hedenmiddag dit besluit medegedeeld aan den Koning, die zicli een beslissing voorbehield. Belgische vluchtelingen in Frankrijk. Volgens een telling van het Fran sche ministerie van oorlog, bedraagt het aantal van de naar Frankrijk gevluchte Belgen 400,000. De Nobel-prljs. Uit Christiania wordt gemeld, dat tegenover hot voorstel van hot blad der sociaal democraten, ditmaal den vredesprijs der Nobelstichting tot lator tijden te bewaren, TidensTegn voorstelt den prijs aan de Nederland- sche regeering aan te bieden wegens verzachting van don nood der Belgi sche vluchtelingen. Duitsche vluchtelingen uit Portugal. Berlijn, SI Octobor. Meer dan dui zend Duitsche vluchteliDgon uit Por tugal zjjn te Barcelona aangekomen.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1