Laatste berichten. Ingezonden Mededeeling. I op RIJWIEL., RIJTUIG. AUTOBANDEN waarborgt wlldluli. Fabriek Hevea, Hoogexand<QroDin8cn.)l kanten van de baai snelde men toe om de drenkelingen te redden. Groote angst voor hen was er onder de honderden menschen op het strand. Gelukkig lag de galei de Hope dicht by de Niger voor anker. Men zag van daar de menschen bij dozijnen van de Niger overboord springen. De galei spoedde zich naar het zin kende schip en zag het water in de buurt vol mannen, waarvan velen anderen boven water hielden. Sommi gen waren geheel gekleed, anderen slechts ten deele. Sommigen klampten zich vast aan stukken wrakhout, enz. TeDeal praat men er over, dat men een kleine kruiser met de Neder- landsche vlag de laatste twee dagen dicht by de Niger heeft zien liggen en eerst 's ochtends in zee was ge stoken. Na de torpedeering van de Niger betwijfelen zeelieden te Deal ten zeerste of het wel een Neder landsch schip was. Zo denken, dat het schip de bewe gingen van de duikboot maskeerde. Geen monsch in Deal, ook de agent van Lloyd niet, heeft kunnen uitmaken, hoe het geheimzinnige schip heette. Zeker was het heel vreemd, vond men, dat het schip twee dagen met mooi weer op de leede van Duios was blijven liggen en in con halven storm wegvoer. Bij Deal deed de Niger dienst al wachtschip en had tor beschikking drie sleopbooten, waarmede schepen werden aangehouden en informaties ingewonnen. Toen hot Nederlandsche pantser- schip Kortcnaor Woensdagochtend te 7 uur van Deal vertrok, lag de Niger ongeveer een 500 meter van dézen oorlogsbodem. honden, 12 Nov. De Admiraliteit bericht, dat bij het uitblijven van nadere berichten omtrent ne Engel sche kruisers „Good Hope" en „Mon- mouth", deze schepen als verloren moeten worden beschouwd. De „Emden". Londen, 12 Nov. De „Emden" hoeft, door zich naar de Cocos-eilandon te begeven mot het doel Groot-Britannië te benadeelen door eenige zeer be langrijke kabels door te snijden, haar eigen val bereid. Toen het befaamde kaperschip aan kwam, verzonden de ambtenaren van de kabelmaatschappij onmiddellijk berichten daarover naar het oosten en het westen, het noorden en het zuiden, kortom naar elke punt, van waar signalen de Britsche schepen konden bereiken, die onder leiding van de Admiraliteit een kring vorm den om den Duitschen kruiser. Het landingsdetachement van den vijand slaagde er toch nog in twee kabels door te snijden die reeds voorloopig hersteld zijn maar hel. kon zijn doel niet volledig meer be- reiken. Het bericht, dat een zoo nood lottig einde maakte aan het optreden van öe „Emden", was de dradon reeds gepasseerd. .Heldhaftige zelfopoffering. Finsche bladen maken gewag van de heldhaftige zelfopoffering van de van de bemanning van een Russische piket-boot, om een Russischen kruiser te redden, die, zonder zich van het gevaar bewust te zijn, in de Finsche Golf een mijn naderde. Inziende dat liet te laat was, om voor het gevaar te waarschuwen, liep de boot opzet telijk met volle vaart op de mijn. Er volgde een vreeselljke ontploffing. Zes van de bemanning van zeven koppen kwamen om. De overlevende, die zwaar gewond was, heeft de orde van St. George gekregen. Te Sydney is het Duitsche zeilschip Ernst uit Hamburg met een volle lading binnougeloopen. Het wist niets van den oorlog af en is fluks aan gehouden. Nederl. stoomschepen in beslag genomen. Volgens een Reuter-telegram aan de „Daily Chronicle" zijn te Smyrna twee Engelsche.en twee Nederland sche stoomschepen in beslag genomen. De Nederlandsche consul heeft, echter zonder resultaat, bij de wali geprote steerd. Deze laatste beweert, dat de schepen koopwaar voor vijandelijke landen aan boord hebben. De Turksche vlag is op alle vier stoomschepen geheschln. Volgens Lloyd's liggen de Neder landsche stoomschepen „Achilles" en „Deucalion" te Smyrna. Blikbaar ztjn deze twee bedoeld. Beide schepen zijn yan de Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij te Amsterdam. Amcrlkaansch oorlogsschip vermist. Men maakt zich in Anlerika onge rust omtrent den pantserkruiser „North Carolina". Op 2 November heeft do gezagvoerder aandeAmeri- kaanscho regeoring geseind dat het schip te Beiroet op de kust van Syrië was aangekomen en daar 350marine soldaten had aan land gezet voorde bescherming van Amerikaansche on derdanen en hun eigendommen. Op 7 November heeft de Amerikaansche regeering telegrafisch verschillende vragen tot den commandant gericht en daarop geen antwoord ontvangen. Het gerucht gaat dat de „North Carolina" te Beiroet is in den grond geboord of opgeblazen. Het is een kruiser van 14.500 ton, loopende 22 knoopen, bewapend met vier 10 iaeh- kanonnon en zestien 6 inch snel vuurkanonnen. Hij werd gebouwd in 1908 en voerde een bemanning van 40 ofllcleron on 821 minderen. Men meldt uit de Vereenigde Sta ten, dat het een eigenaardig ver- schynsel is - de brief is van begin November dat in de Unie den laatsten tyd de stemming minder voor Engeland, on tevens minder tegen Duitschland ia. De willekeurige toepassing van het „right of search" door Engelaud, ook op Amerikaansche bodems, heeft hiertoe veel bijgedragen. Een bomaanslag. New York, 12 Nov. Het gerechts hof te Bronx (stadsdistrict van New- york) en de daar tegenover gelegen gebouwen zijn vernield door ontplof fing van een bom. De aanslag was blijkbaar gericht op rechter Gibbs en zijn adjuncten, die de handelaars in blanke slavinnen ijverig vervolgen." LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Beroep: Woonplaats: Vau: Gel.: K.C.W.E.Hantzscli, Off-mach Loodsgr. 00, Watergraafsmeer, N.H. Wed.J.H.N.Walter, z., Palmstr.G, Texel. A.U.G-J.v.Ounsteren.matroos.v.d.Hamstr. 22, Amsterdam, O.K. Wed. J. Bolrnan.zond-, Weslstr.57,'8 llage. Rem. 1 H.R.Krenior, stoker, 2e Dflkw.ï, Haarlem, R.C. ITod.W.deHoer, z„ Janzenstr. 10, R'dam, N.H. Wed.J.Zikkenlieimor, zl, Dijkweg 68, H'sluis. C. C. Nolf, koopman, Waagstr. 17, Rotterdam, R.C. P. A.Huber, apotheker, Hougslr. 19, A'dam, N.H. J. L.do Boer—Wetter.z .Stattonstr. 1, Togal, P. Romein, mam. lo ki., Ie Dijk w. 82e, R'dam, E.L. T. v.d.Veen-Peper, z.,Koiiïngdw.8tr.63,,J'exoll N.H. VERTROKKEN. Naam: Beroep: .Van: ^aar: Gel.: W.P.LeUtoljSlagorskn-Mid.str.öl.Loouward., R-C. II.Kuiper, zonder, KoegrasÜO, Schoor], N.H. r.OGoyers, machln., Iloogatr. 74, Zaandam. G-Koot, korp.-torpotl,, Janzenstr. 76lA'dam, E.L. J'-W.J.y.Kuaupo.Com.R.W.,Mol.gr.4, Il'shils, N.H. D. Kok, Conducteur tram, Langostr.AMrim, MARINE EN LEGER. Etat-Major Hr. Ms. „Kortenaer". De Etat-Major van het pantserschip „Korte- naor", bestaat uit Kapitoln lult. ter zee L. P. W. Van dor Wal, Commandant. Luitenant tor zee le kl F. K. Weber, Eorste Omcler. Luitenants ter zee 2e kl.: A. C. van derDus- son, H. Ntouwenhuis, W. J. Mans, C. Pantekoek °V.' Huugens. Adelborsten le kl.: W. B. K. Verster, R. van nfen" A- Kortlandt, J. van Homert, J. F. A. BIGte en G. G. Bozuwa. Officier van Gezondheid le kl.L. K. Garf. S«cier ,van Adm- 26 kl-: p- n Sluytor. Officier-Machinist le kl.: J. T. Campagne. Het machinekamer personeel bestaat vertier uit de Machinisten: D. W. Kwak, M. Kemp, M. Tjaarda, H. J. C. Deul, A. D. Jnngkees, J.N. dóórles' N' <i0"S' M' A" vau Ier8°l' cn C'- Clief der equipage Is Schipper K. Kunslrn. Mot den 12on dozer Is do machinist der Kon| Marine-reserve N. Broerse overgeplaatst van Hr" Ms. „FreiJor" op Hr. Ms. „Koningin Emma". Met den lOen dezer is de lult. ter zee der 2e kl, A. de Bruine, van Hr. Ms. Wachtschip, ge- detaclieord op Wleringen on mol denzonden datum do detaoheering aldaar van don luit. tor zoo der 2e kl. 15. A, Vroede Ingetrokken en laatstgenoomde mot den ICen dezer geplaatst in de rolle van Hr. Ms. „Koningin Emma" on godotaclieord l>ij den dienst der ondorzeebooten. De lult, ter zee der 2e kl.Marlue-resorve J K. Versteeg, van Hr. Ms. Wachtschip, wordt 18 dezer, en de adelborst der lo kl. Marine-reserve A. Dubois van Hr. Ms. „Koningin Emma", den 20en dozer van hunne plaatsing ontheven, ter wijl de luit. ter zee der 2e kl. Marlno-rcsorvc C. E. Plugge mot den 18en dezer Is geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip tv Willems oord. Luit. ter zee der 2e kl. L. W. Bast wordt 14 dezer overgeplaatst vau Hr. Ms. „Koningin Emma", onder intrekking detaoheering op fort Kijkduin, naar Hr. Ms. „Schorpioen" te Holle- voetsluis, en de luit. tor zee der 2c kl. C. C. F. Jager met denzelfden datum van Ilr. Ms. .Schorpioen" naar Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord en gedetacheerd op fort Kijkduin. Luit. ter zee der lekl. J.C.F.Hooijkaas, lliaus geplaatst in de Directie der Marino te Willems oord, wordt 23 dezer tijdelijk geplaatst bjj het Deiiartement van Marine (Marinestaf.) Srvuuiugin Linrna wortu ai ut/.er gupiuaitii. lu o Directio dor Marine le Willemsoord on toe gevoegd aan den chefvan den staf dor zeemacht aldaar. Luit. tor zee dor 2e kl. E. B. Wlllomstuün' thans non-actief, met 20 dezer geplaatst in de Stelling van den Helder en toogevoogd aan don Plaatselijken Commandant aldaar. Adelborst der lo kl. W. A. don 'fox Bondt met 2L dezer overgeplaatst van do Marlnokazorne te Amsterdam naar Hr. Ms. „Noord-Brabant" Lult. ter zee der 2e kL H. G. Jurrlaans 21 dezer overgeplaatst van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord naar de Marlnekazerno te Am sterdam. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Banda, thuisreis, arriv.llKov. te Llverpool. Java, thuisreis, pass. 1 Nov. Perim. Krakalau, uitreis, vertrok UNov. van Djeddah et pass. don llen Perim. RottI, uitreis, arriv.9 Nov. te Djeddah. BoeL.n, thuisreis, arriv. 12 Nov. te Londen. Koningin der Nederlanden,*thuisreis, passeerde 12 Nov. Gibraltar. Roepat, uitreis, arriv. 11 Nov. te Singapore l!anka, uitreis, is 13 Nov. Wight gepas». Kambangan, thulsr.,isl3 Nov. Lizard gopass. Rem brandt, uitreis, vortrok 12Nov. van Suoz. Lombok, thuisreis, vertr. 12 Nov. van Port Raid. Rotterdamsche Lloyd. Medan, van Java te R'dam, pass. 11 Nov. Perim. Ternale arriv. 12 Nov. van Huil te R'dam. Bongalen, thuisreis, arriv, 12 Nov te Suoz. Djember, uitreis, nrriv. 12 Nov. te Port Snld. Monado, uitreis, arriv. 12 Nov. te Patlang. Kon. Holl. Loyd. Gooiland, thuisreis, is 12 Nov.Dover gepas». Kennem crland, uitreis, vertrok 11 Nov.vauBahia. Frleta, uitreis, vertrok 11 Nov. van Santos. Tubanbia, ultrois, vortrok 11 Nov. van Lissabon. Golria, thulsr., vortr. 12Nov. van ltio-Janeiro. Hollandia, thuisreis, vertrok 12 Nov. v. Lissabon. Salland, uitreis, pass. 12 Nov. Kaap Verdi Eil. Maasland vortr. 18 Nov. v. XJmuiaon n. B.-Ayres. Kon. West-Indische Maildienst. Commewyne vertr. U Nov. v. Lissabon n. A'dam. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 15 Nov. 1914. KAAS. Pabriekskaas meikaasf30.—.Jonge kaas f36.50 kl. fabriekskaas kleine boerenkaas f 31 CO, coma. fabriekskaas f31,—, commis sie boerenkaas f32.—middelbare fabriekskaas f55.- middelbare boerenkaas fS4.-. Aange voerd 26» stapels, wegende 150000 K.G. Handel kleine goed. Alkmaar, 6 Nov. 1914. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 1309 H.L. Tarwe f 1L80 a 18,— rogge f a gerstf—ldchev. flO.— a 111.25, haver f6.60 a 7.-. Bruine boonen f14.- a f16.—, witte Idem f20.— a f24.-, rood mosterdzaad f—geel id, fblauwmoandzaad f paardeboi a 30.-, vale 121.- Bovorwijk, 13 Nov. 1914. uruoubon. Sporsloboonon (onkol) f 00-00, Idem (dubbel) t"00-00, snijboonon 00-00 por 100 K.G., bloemkool f8—12, groene kool f2. -8 por 100 st,, andijvie IL25-2.-, salade f0.00-0.00 p. 100 kr,, wortelen f7—10 por 100 bos, appolon (zuur) fO.0 -0.-,id. (zoet)r—.0-0.00, peren f0.00.Op. knolselderij f 0—0 per 100 bos; uien f0.00- •0.—id. (zoet) f—.0-0.00, peren f0.00.Op.m., nolselderij f 0—0 per 100 bos; uien f0.00.0 Rr baal: aardappelen f .0—0 per II. L., prol -10 por 100 bos, savoije kool f6—0, roode ld f6—(f, witte id f6—8 per 100 stuks, bloten ro.00-0.- per 100 stuks, spruitkool f 1.00 a 1.10 "ier mand, raapstelen fl—2 por 100 bos, liloom mol 2e soort t4—7, spinazie 26—80 ct. por ben. Staatsloterij. Trekking van Donderdag 12 Nov. 5e klasse. 12e lijst. No. 20341 f25.000. Nos. 663 en f8580 elk f1000. No. 16651 f400. Nos. 11703 11723 18G10 en 15587 elk f200. Nos. 4999 0481 6579 0758 8098 10839 11774 18753 1787G 18046 18998 en 19758 elk f 100. Burgerlijke Stand van Helder, van 12 en 13 November 1914. ONDERTROUWD: D. Bonselaar en E. de Haan. BEVALLEN: M.A.Schenk-deSmit, D.0. Clowting-Grootes, D. OVERLEDEN: Geone. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. Kortenaer. Berichten uit Engelsche bron heb ben melding gemaakt van een kleinen kruiser, die de Nederlandsche vlag voerde en twee dagen ten anker ge legen zou hebben op de rcede van Deal (Duins) in de nabijheid van den Engelschen torpedobootjager „Niger", die een halven dag na het vertrek van dien kruiser door oen Duitsc-he onderzeeboot in den grond was ge boord. Daaraan worden in die Engel sche berichten veronderstellingen en verdachtmakingen vastgeknoopt, als zou de aanwezigheid van dezen krui ser in eenig verband staan met den ondergang van de Niger. Naar men aan het departement van marine mededeelt, hebben deze berichten voornamelijk betrekking op Hr. Ms. pantserschip Kortenaer, het welk op de thuisreis uit West-Indiö 9 November door het Engelsche Ka naal stoomde, op den lOden des morgens te 6.50 op de reede van Duins ankerde en den llden des morgens te 7 uur vandaar vertrok met bestemming naar Hoek van Holland, waar hot schip 12 Novem ber is binnengekomen. Het bezoek aan Duins was te voren aan de Engel sche admiraliteit bekend gemaakt. De Britsche vlag was op de gebrui kelijke wijze gesalueerd. Omtrent de identiteit van het Nederlandsche oor logsschip waren de Engelsche autori teiten volkomen ingelicht. Hr. Ms. „Kortenaer", welke, zooals een bericht uit de „Staatscourant" aanvankelijk deed gelooven, gisteren, Vrijdag, van Rotterdam naar Nieuwe- diep zou opstoomen, is, naai wij vernemen, nog niet vandaar ver trokken. Lijken aangespoeld. Op het strand te Huisduinen zijn gisteren cn heden een viertal lijkon aangespoeld, alle in vergevorderden staat van ontbinding verkoerende To Callantsoog zijn. Donderdag morgen 2, ia verregaanden staat van ontbinding verkoerende lijkon van manspersonen aangespoeld. Drijvende mijnen. Schipper A. Bakker, wan hier, aan boord van den logger „V. L. 132", is gisterenmorgen op ongeveer 2 mijl ten Z.W. van het vuurschip „Haaks" een drijvende mijn gepasseerd. Nabij strandpaa! 1 tc Huisduinen is Donderdag een mijn aangespoeld, welke, tengevolge van het storm achtige weer van haar ankers was losgeraakt. Na aanvankelijk onder bewaking te bobben gestaan van de politie, is het gevaarlijke voorwerp door de militaire autoriteiten in be slag genomen. Kerkconcert—v. Oort. De zoo zeer vermaarde bas bariton Hendrik van Oort geeft a.q. Vrijdag 20 November, 's avonds om 8 uur in de Nieuwe Kerk (Weststraat) een concert, waarvan de baten voor het Plaatselijk Steuncomité bestemd zijn. Hiervoor heeft hij zich de modewer king kunnen verzekeren van Mevrouw van Maanen-Martin (sopraan), de heer G. J. Lingeman (viool) en de Heer A. J. C. Mooij (orgel). Van deze laatste drie medewerken den weten we reeds vooruit, dat we onze verwachting hoog kunnen span nen. En wat de welbekende zanger Hendrik van Oort betreft, wel laat niemand deze gelegenheid voorbij laten gaan om den alom geroemden kunstenaar te gaan hooren. Uitvoering Winnubst. Naar wij vernemen gaat het con cert van „Winnubst" dat voor Zondag aangékondigd is, niet door. Dit wordt thans Donderdag 19 dezer gegeven. Maandag 16 Nov. herdenkt de heer P. Klein den dag dat hij voor 25 jaar bij de administratie der poste rijen in dienst trad. Bij het te Utrecht gehóuden examen voor apothokor-assistent slaagde onze plaatsgenoot, do heer K. Bremer. Geslaagd bij het examen voor de vrije-, en ordeoefeningen te Amster dam op 11 November de dames W. J. Koningstem en A. J. van Knaape, van de Rijks-Normaallessen alhier. Geslaagd by het te Arasterdam gehouden examen voor vrije-en orde oefeningen de heer- Th. Pieters, thans te Haarlem, vroeger alhier. Bij het Donderdag te 'sGraven- hage gehouden examen slaagde voor 3de stuurman groote stoomvaart, de heer E.deBie, leerling der Zeevaart school alhier. De prijzen, uitgeloofd voor den mobilisatie-schermwedstrijd op 17 en 18 November a.s. in „Casino," zijn geëtaleerd in het sigaren-magazijn van den heer Jac. Verfaille, Spoorstr. Kegelclub „Hard gaat ie". Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van bovengenoemde kegel club had Maandagavond in „de Pool" een feestelijke kegolavond mot onder ling concours plaats. Alvorens met het eigenlijke con cours aan te vangen, wordt door den voorzitter, de heer A. Kranen, aan allen het welkom toegeroepen. Spr. houdt hierna een overzicht over het 25-jarige tijdperk, dat de club bestaat. Hieraan ontleenen wij het volgende Reeds in 1888 werd door eenige gymnasten hier ter plaatse een Kegel club opgericht. Het was evenwel op 9 November 1889 dat de vereeniging gedoopt werd met den naam van „Hard gaat ie". De club heeft bijge volg 25 jaar bestaan. Met genoegen kunnen wy evenwel op dit tijdperk terugzien. Wel z(jn in dien tijd ons enkele leden door den dood ontvallen, maar steeds heeft de club zich weten te handhaven. De groote vriendschapsgeeat, die op de club heerscht en steéds ge- heerscht heeft, is daar zeker wel het beste bewijs van. Niet minder dan 37 gouden en zilveren medailles, waaronder eere- on le prijzen, mocht de club behalen, waarover wy verheugd mogen zijn, te meer daar onze plaats voor die sportwedstrijden niet zoo gunstig ge legen is. Hoe gaarne „Hard gaat ie" haar 25-jarig bestaan op meer grootsche wijze zou hebben willen vieren onder de tegenwoordige tijdsomstan digheden werd zulks nie^venschelijk geacht waarom dus een onderling concours op touw is gezet. Voorz. sprak de hoop uit, dat als de gespan nen tijd voorby is, dit alsnog te kun nen aanvatten. Hierna werdon nog verschillende bestuursleden, waaronder in 't bijzon der wordt genoemd de penningmees ter, het bestuur van „De Pool" e.a., hulde gebracht voor hun bereidwil ligheid, moeite en Ijver, steeds aan de club bewezen. De voorzitter maakt nog melding van een bijzonder feit, n.1. dat de kegeljongen Gerrit Frinks gedurende 10 jaren als zoodanig bij „Hard gaat ie" werkzaam is, waarmede hij wordt gelukgewenscht en hem een horloge met inscriptie wordt aange boden. Zichtbaar aangedaan dankte Frinks hot bestuur voor deze aardige attentie. Ook don tweeden kegeljongen Willem Swart werd een aandenken aangeboden. Nadat de heer Krijnen nog mede gedeeld had, dat de prijzen, waarom nu gekegeld zou worden, door leden van „Hart gaat ie" en het bestuur van „De Pool" onderling waren bijeengebracht, en allen een genoeglijken avond had toegewenscht, besloot de voorzitter zijn feestrede. Een algemeen applaus volgde. Door den heer Sceboldt werd daarna nog op humoristische wijze eendoor hem vervaardigd gedicht voorge dragen, waarvan hy veel bijval in- oogstte. Dat een genoeglijke en vroolijke avond voor de kegelaars volgde, be hoeft zeker geen betoog. Buikbanden voor de soldaten. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt-, zal het Roode Kruis gaarne de vervaardiging van de verwarmings gordels voor soldaten steunen en roept vrouwen en meisjes op mede te werken aan de vervaardiging daarvan. BINNENLAND. Vice-president Raad van State. Bij Kou. besluit van 11 Nov. is, met ing. van 1G December 1914, be noemd tot vice-president van den Raad van State mr. dr. W. F. van Leeuwen, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als Commissaris der Koningin in Noord-Holland. („St. Ct.") Uitbreiding van het schrijverskorps. Door den Min. van Oorlog is paald, dat ten bureele van don ad ministrateur van een infanterie-bri- gade in stede van één, tioee militaire schrijvers zullen worden werkzaam gesteld. Heffing van uitvoerrechten. Het wetsontwerp tot heffing van uitvoerrechten is in de afdeolingen van do Tweedo Kamer ongunstig ont vangen. Drijvende mijnen. (Hoek van Holland, 12 Nov.) Dooi de ingekomen stoomloodsboot no. 3 werd gerapporteerd, dat voor denN. Waterweg een mijn dreef in de rich ting vuurschip Maas Zuiderhoofd. (Maassluis, 12 Nov.) Het alhier bin nengekomen pantserschip „Korte naer" rapporteerde hedenmorgen ca. s/t mijl Z.W. van het Maasvuurschip een drijvende mijn te zijn gepasseerd. Hr. Ms. Zeehond, welk vaartuig belast is met het opsporen en ver nietigen van drijvende mijnen in de Noordzee, heeft buiten het Oostgat van de Westerscbelde een mijn door geweerschoten tot zinken gebracht. Aan den commandanten der Neder landsche oorlogsschepen, torpedoboo ten en andere marine-vaartuigen is de opdracht verstrekt de drijvende mijnen, die ze in zee ontmoeten, door geweer- of geschutvuur in den grond te boren. IJmuiden, 14 Nov. Wegens het zien van een drijvende myn voorde pieren is de stoomloodsboot Woens dagavond binnengekomen en den nacht daarop niet buiten geweest. De stoomtrawler Rïchard heeft op zijne reis yan Nieuwediép naar IJmuiden ongeveer 2 mijl uit de kust een mijn gerapporteerd. Enkele stoomtrawlers bleven Woens dag liggen, omdat de bemanning uit vrees voor nfljnen niet naar zee durfde. Met het oog op de vele berichten omtrent in zee aangetroffen drijven de mijnen, wordt medegedeeld, dat volgens artikel 1 van het zoowel door Engeland als door Duitschland, Frankrijk en Nederland bekrachtigde mijnentractaat, het verboden is ver ankerde mijnen te plaatsen, die niet ongevaarlijk worden zoodra ze los geraakt zijn. Redelijkerwijze kan dus aangenomen worden, dat eene botsing met een losdrijvende mijn geen nood lottige gevolgen zal hébben, al moet de myn op zichzelf als een gevaarlijk voorwerp worden beschouwd, dat slechts door deskundigen veilig kan worden behandeld. Volgens hetzelfde tractaat mogen niet verankerde mijnen slechts gebezigd worden, wanneer ze zoodanig vervaardigd zijn, dat ze ten hoogste één uur, nadat degene die ze uitgeworpen hoeft, het toezicht er over verloren heeft, onschadelijk worden. In zee aangetroffen, aan de opper vlakte drijvende mijnen, zyn dus als regel ongevaarlyk. voor de scheep vaart te achten. Aangezien het echter altyd mogelijk is, dat de inrichting, waardoor zij onschadelijk worden door een of andere oorzaak niet heeft gewerkt, blijft hot zaak drijvende mynen zooveel mogeiyk uit den weg te gaan. Verloven aan militairen. De heer Duymaer van Twist ant woordt in „Do Nieuwe Courant" onder het opschrift „Waakzaam" het vol gende aan generaal Snijders De heer W. G. F. Snijders, luitenant- generaal b. d., heeft de vrijheid ge nomen een-hoeveelheid hatelijkheden aan mijn adres in uw blad te schrijven. Daarin heeft die opperofficier getooud nog steeds te oude te zijn en niets de hebben geleerd. In zijn militaire carrière heeft zyn ruw en onoordeelkundig optreden aan velen in het leger heel wat leed veroorzaakt. Onze onvergetelijke ka meraad Thomson, die de harde hand van den generaal duchtig gevoeld heeft, heeft de edele karaktereigen schappen van den heer Snijders goed leeren onderscheiden. Maar ook de oud-minister-Colijn is niet vrij gebleven van de vriendelijk heden van den oud-inspecteur van de infanterie. In het nummer van 13 December 1911 van „De Nieuwe Courant" kon men van de hand van den heer W. G. F. Snijders, gep. luitenant-generaal, een artikel aan treffen, waarin een vocabulaire van allerlei grofheden was te vinden, die de opperofficier zich destijds tegen den toenmaligen minister van Oorlog durfde veroorloven. Terecht heeft de heer Coiijn den generaal in het openbaar een flinke afstraffing toegediend. Helaas zonder ander resultaat dan dat de verhouding nog verergerde. Tot soortgelijke verergering zou ik door eon tegenschrift mynerzijds niet gaarne aanleiding geven. Ik doe er daarom het zwijgen toe, te moer waar ook nu weer blijkt op wat lichtvaardige en verdachtmakende wijze de generaal gewoon is zijn meening uit te spreken. De heer W. G. F. Snijders blijkt noch den in houd, noch de bedoeling van mijne vraag aan den minister van Oorlog begrepen te hebben, noch op de hoogte te zijn van hetgeen ten aan zien van rnyne beschikbaarstelling by hot begin der mobilisatie heeft plaats gehad. Spionage. In ons blad van Donderdag melden wij reeds dat de Directeur van de gasfabriek te Oude Tonge op Flakkee, een Duitscher van geboorte, wegens spionage in hechtenis was genomen. Nader verneemt men hieromtrent nog het volgende Eenige jaren geleden werd op Flakkee een gascentrale gebouwd door een Duitsche maatschappij en als directeur aangesteld een zekere T., Duitscher van geboorte. Deze bleek een zeer bereisd man te zijn, aangenaam in den omgang, met dit gevolg, dat liij weldra een populaire figuur in deze streek werd en zich engageerde met een dochter van den moest welgestelden boer. Bij het uitbreken van den oorlog vertrok T., die zijn dienstplicht te vervullen had, naar Duitschland, doch keerde tot ieders verwondering na enkele dagen terug. Hij begon zich thans in het bijzon der met de kustwacht te bemoeien, sprak veel met schippers en maakte meermalen tochtjes op de rivieren. Dit wekte argwaan en een onder zoek bracht uit, dat T. in correspon dentie stond met den Duitschen con sul tc Rotterdam en zijn brieven aan dezen ambtenaar naar Hellevoet- sluis deed brengen, waar zij gepost werden. Bij eerf'huiszoeking schijnt men by T. comproriiitteerende stuk ken gevonden te hebben, wat ten slotte tot zijn arrestatie leidde. Een onderzoek, door den militairen commandant te Flakkee in de gas fabriek te Oude Tonge ingesteld, bracht aan het licht, dat zich tusschcn de gashouders een betonnen vloer bevond. Uitgemaakt is nog niet, of deze vloer voor de fabriek te ge bruiken was. In ieder geval werd geconstateerd, dat een kanon, daar opgesteld, het fort Ooltgensplaat en den waterweg naar Antwerpen kan bestrijken. T., die bekend moet hebben, be vindt zich te Rotterdam in voor- loopige hechtenis. (Telegraaf.) Vergiftiging aan den Koninginneweg. Gisteren had de uitspraak plaats in zake H. C. J. Wijnoogst, beklaagd van poging tot moord (vergiftiging) van zyn broeder en zuster gepleegd tusschen 9 en 13 November. Bij den aanvang der zitting deelde de president den beklaagde de uit spraak der Rechtbank mede; 10 jaar gevangenisstraf. Uiterlijk althans nagenoeg onbe wogen hoorde de beklaagde do uit spraak van het vonnis aan en luister de verder met aandacht naar de voor lezing van de overwegingen. Na vijf weken teruggevonden. Het Steuncomité te Breda heeft onder tal van brieven circulaires en lijsten ook voor een der ramen op gehangen het „Panorama" van 16 October, waarin de portretten staan van verscheidene verloren kinderen. Hieronder prijkt ook het conterfeit- sel van den 7-jarigen Josephus Ludo- vicus van Aelst, die twee weken vóór het bombardement in den om trek van Antwerpen is zoekt geraakt. De ouders hadden in het jasje van het kind een lapje genaaid, waarop naam en woonplaats vermeld stonden. Het ventje is terecht gekomen in Zomer zorg te Leiden. Woensdagnamiddag kwam de vader, een zeeman, toevallig in Breda, liep langs het Steuncomité en zag het portret van zijn verloren kind han gen. Onmiddeiyk zijn door het Co mité stappen gedaan om vader en kind by elkaar terug te brengen^ Een walvisch op het droge. Aan het strand te Katwijk is een walvisch aangespoeld ter lengte van 14 M., die vermoedelijk door een mijn is gedood. Een dure kus. Het kantongerecht te Haarlemmer meur heeft een jougmensch tot 2 gld. boete of 2 dagen hechtenis veroor deeld, omdat hij een 20-jarig meisje op den openbaren weg heeft gezoend en wel zoodanig, dat daardoor gevaar of nadeel kon onstaan. Johannisburg in Oost-Pruisen ver meesterden moesten de Russen ten tweede male zich een weg banen door de bosschen en de uitgestrekte moerassen, die ten zuiden van de Masurische meren een natuurlijke bescherming vormen. Langs de linie Soldau-Lyck heb ben de Duitschers zwaar getimmerde en van veel geschut voorziene blok huizen opgericht, dfe met prikkel draadversperringen afgerasterd zyn. De Duitschers hebben ten noorden van de Masurische meren een sterke troepenmacht samengetrokken, die voorzien is van zwaar geschut uit de vesting Koningsbergen. Weenen, 13 November. Wolff.) Het groote hoofdkwartier deelt vanmiddag officiéél mede: Aan het noordoosteiyke front is gisteren niets van beteekenis gebeurd. De Russen zijn Tarnon (aan de Duna- jee, een zijrivier van den Weichsel), Jaslo (aan de Wisloka) en Krosno (ten oosten van Jaslo) binnengerukt. Het aantal in Oostenrijk-Hongarije geïnterneerde krijgsgevangenen is sedert gisteren tot 867 officieren en 92,727 minderen gestegen. De Oostenrijkers In Servië. Weenen, 23 November. Het groote hoofdkwartier deelt officieel mede: De Serviërs blijven van Koceljewo (ten noorden van Waljewo) en Waljewo naar het oosten terugtrekken. Aan de Save is Usce stormender hand genomen; onze troepen hebben Beljin Bonjani bereikt. Van de vijan delijke verschanste stellingen zijn Gomile en Dreginje reeds in ons bezit en Sopot Stalitse is bereikt. De van het westen en noordwesten oprukkende kolonnes zijn bij Waljewo aangekomen. Vooral de zuidelijke kolonnes hebben door moeilijk terrein moeten marcheeren en den zwaren tocht op voorbeeldige wijze volbracht. in de Stille Zuidzee. Valparaiso, 11 November. Twee Duitsche stoomschepen zijn 'hier zooeven aangekomen. Uit Japan. Tokio, 13 Nov. (Reuter.) Officieel: Een ontploffing van landmynen, welko eergisteren tijdens de over brenging van de mijnen plaats had, heeft 2 officieren en 8 soldaten ge dood, 1 officier en 56 man gewond. Er zijn 436 Duitsche gewonden in het hospitaal te Tsingtao. Naar de correspondent van „De Tijd" t.e Londen meldt, is Zeobrugge op last der Duitsche militaire over heid geheel ontruimd en de haven aldaar tot een station voor onderzee- booten ingericht. In de hotels worden de groote zalen als montage-kamers gebruikt, waar de verschillende on derdeden der booten, over land aan gevoerd, in elkander gezet worden. Telegrammen ontvangen na half twee. Londen, 14 November. Uit Dover wordt gemeld, dat 2 Dnitscho onder zcoörs vernield zijn. Een andere on derzeeër, die gevaar opleverde voor de oorlogsschepen, die de Belgische kust bombardeerden, werd eveneens in den grond geboord. Constantinopel, 14 November. (Offi cieel.) In den strijd bij ICeuprikeu die 11 en 1.2 November plaats had, werden de Russen verslagen on ver loren 4000 dooden en evenveel ge- wondon, terwijl 500 man gevangen weiden genomen. De Turken "veroverden 10.000 ge weren en veel munitie. De Russen trokken in wanorde terug in richting Koetheck(?). De bergachtige terreinsgestelilheid belette ons om den terugtocht der Russen af te snijden. Van het Oostelijk front. St. Pötersburg, 13 Nov. Voor zy UIT DËN OMTREK. Texel, 13 November. Het Noorsche stoomschip „Isbjorn", dat den 4en Oct. in de Eierlandsche gronden strandde, werd Woensdag 1.1. door de sleepbooten „Neptunus" en „Terschelling" afgebracht en naar de Vliereede gebracht, om daarna naar het Nieuwediep te vertrekken. Voor de visschers van De Cocksdorp, die bij 't lossen der lading ijs werk zaam waren en bij 't afbrengen hiel pen, belooft een en ander nog een goede verdienste te zullen geven. Burgerlijke stand van Texel van 7 tot en met 13 November 1914. GEBORENCornelis Willem, zoon van Johannes Cornelis Bakker en Anna Commandeur, den Hoorn Mar- garetha Anna, dochter van Johannes Kuip en Cornelia Catharina Bakker, Nes; Klasina Jacoba, dochter van Arie Cornelis Rab en Hendrika Akker man, den Burg. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Jacob Daalder on Thijsje van Leeuwen. OVERLEDENTheodorus Johannes Witte, oud 35 jaren, Waalenburg. Koegras. Bij onderhandsche aanbesteding is het bouwen der boerenplaats vanjden heer G. Blankman, bewoner de heer A. Grun, gegund aan den heer J. de Graaf, timmerman en aannemer te Julianadorp. SPORT. Voetbal. Terrein Botweg 2—4 uur. De 4e bondswedstrijd werd door H. B. S. verleden week al heel ge* makkoiyk gewonnen en wel met 5—0, wegens het niet opkomen van Z. V. V. Of dat, a.s. Zondag ook zoo zal gaan? Wij gelooven het niet. Oorspronkeiyk moest H. B. S. naar Nieuwendam, doch deze wedstrijd is uitgesteld en nu speelt H. B. S. een thuiswedstrijd tegen Hollandia uit Hoorn. Deze club ls hier geen onbekeude en was het vorige seizoen kampioen van de le klasse N.H.V.B. Vorige jaar won H.B.S. op eigen terrein met 4-2 terwijl zij te Hoorn een nederlaag leed met 2-0. Het is dan ook een van de meest geduchte tegenstanders van H.B.S. en de laatste club zal alles in het werk moeten stellen, om haar onge slagen debuut te handhaven. Er zal dus van beide zijden hard gewerkt worden en voorzien wij alzoo oen spannende wedstrijd. Wy hopen, dat er om 2 uur, dan ook veel toeschou wers langs de lijn zullen geschaald zijn, om door hunne toejuichingen H. B. S. weder ter overwinning le leiden. Tarrein Strooweg. H.F.C. krygt Zondag Z.V.V. I op bezoek. Deze vereeniging gaat zonder een enkel verliespunt aan 't hoofd van haar afdeeling. Dat haar elftal goed in elkaar zit, biykt wel hieruit, dat zij twee der ernstigste adspiran- ten voor de le plaats heeft verslagen. Alcmaria Victrix I moest op eigen terrein de vlag strijken voor de vlugge Zaandammers evenals de kampioen van verleden jaar W.F.C. I. Do hier beter bekende vereeniging Hollandia i uit Hoorn, die trouwens dit jaar niet erg op dreef is, verloor met 2 0 en zal dezen Zondag zich wel erg in spannen om tegen Purmersteyn in Purmereud een beter figuur te maken Dit alles bewijst dus wel, dat we hier iuderdaad met een sterke combinatie te doen hebben, die 't H.F.C. nog lastig genoeg zal maken. Onbehoorlijke bejegening van Engelsche gewonden. Wij hebben gemeld dat de corres pondent van de Tyd, die over onbe hoorlijke bejegening van Engolschc gewonden te Landen door Duitsche militairen had geschreven, telegrafisch verklaard heeft, zijn beweringen tegenover de Duitsche officieole tegen spraak te handhaven. Hij is er nu in oen uitvoerigen brief op terugge komen, waarin hy er allereerst op wijst dat eerst bijna een maand na de publicatie van ziju verhaal de Duitsche regeering en militaire over heden den tijd gekomen achten, om dit te weerspreken na een onderzoek, dat in werkelijkheid geen onderzoek te noemen is. Uit hun communiqué's blijkt wel, dat enkele soldaten ge hoord zijn,die vermoedelijk tot de medeplichtingen, in elk geval tot de belanghebbenden eener loochening van do wandaad to Landen beliooren. Er blijkt echter niet uit de commu niqués, dat de Duitsche overheden ook de aanwezige gowonden zeiven hebben gehoord, plus de beide Ne derlanders, die in don trein reisden, de jongejuffrouw do Bruin van Am sterdam en de correspondent van de Tijd, plus de burgeriyke getuigen te Landen. Tegenover de getuigenissen van den magazijninspecteur Heubnor en den landweersoldaat Kruegor, waarvan niet vermeld is, dat hun beweringen beëedigd zijn, verklaart de correspondent zich bereid, om, indien een volledig en onpartijdig onderzoek wordt ingesteld, hetzij aan een daartoe bevoegde commissie) in Nederland of in Duitschland, hetzij aan den daartoe aangewezen rechter, onder eode zyn lezing to bevestigen. Het verklaard dan nog pens hét volgende Vrijdag den 9den October in het middaguur heeft hij te Landen, in een ontzettend langen trein van per sonen- en goederenwagens met naar schatting 2000 gewonden, een veertig minuten oponthoud gehad, gedurende welk oponthoud de gewonden werden gevoed. Hij zag, hoe een troep van 200 a 300 Duitsche soldaten, deels licht gewonden, die nog goed loepen konden, deels de Duitsche soldaten van de bezetting Landen, af en aan zwermden voor de geopende wagen- deuren van een der laatste wagens, razend en tierend tegen drie zwaar gewonden Engelsche soldaten, waar van hem hun Fransche medegevan genen verzekerden, dat zy in geen vijf dagen eten hadden gehad. De gewonden werden als „zwy'nen" be schimpt, bespuwd en enkele geweren werden op hen gericht. Toen hy oen onderofficier betuigde, dat het toon eel gruwelijk was, antwoordde deze „De Engelsche êiwynen, ze krijgen geld voor hun vuil werk" (daarmede zinspelende op de soldy, die de Engel sche vrijwilligers genieten). De soep is den Engelschen niet aangeboden, doch de Duitsche soldaten hielden de rookende hoeveelheden heete soep aan hen voor, terwijl ze hun toedonderden„Eten wilt ge hebben, zwijnen! zwijnen! Kapot moet je! Dat kun je krijgen!" En terwijl ze dit laatste zeiden, richtten ze hun geweren op hen, terwijl anderen, die deze wapens niet hadden, de vuisten ophieven of hen bespuwden Wat de bewapening der Duitsche soldaten aangaat, waar is, dat de gewonde soldaten geen geweren bij zich hadden, doch liet opstootje bestond uit soldaten van de bezetting Landen. Deze laatste waren zij, die juist voor de bewaking en de orde op het station en het stationsem placement waren aangewezen. Tegenover de bewering, dat liet opstootje niet kan hebben plaats gehad, omdat de soldaten in de eetzaal ge voerd werden, stelt de correspondent dat die „eetzaal" bestoud uit een opgeslagen, aan de voorzijde geheel open, schuur, waarin eenige bankjes. En daarin werden eerst de lichtge wonde soldaten gespyzigd on toen men daarmee gereed was, wenl voedsel gebracht aan de zwaardere gewonden, die in den trein waren achtergebleven. De lichtgewonden 011 de voor de bewakingsdiensten aan gewezen soldaten waren toen met de soep-uitdeelers langs den trein opge- loopen, om hier on daar met hun kameraden in den trein nog een praatje te maken en kwamen zoo doende ook bij Engelschen terecht, toen daar de wagon-deur geopend werd.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2