Reclame-Sajet f l KLOPPER Magazijn „De Ster". DE OORLOG m De Regimentsbruid. Café „Juliana", Firma Wed. LI. GROEN, St.Nicolaas- geschenken LOODSGRACHT 69. CHEF KREUGER H2N Billard„Wilhelmina" beschikbaar. Café „DU PASSAGE" KEIZERSTRAAT 70-72. JACOB BAKKER D? *JAARSMA'5HAABDE!i GASHAARDEN VULKACHELS PETROLEUMKACHELS TEGELPLATEN BILLIJKE PRIJZEN SYNDICAAT PORTLAND CEMENT Heldersche Courant N.V. Boekhandel ,/h.A.I. MAAS, Gebruik de Geïllustreerd Zondagsblad. U7ïCt».jtr3iu?Eiei HELDRIA" T. van Zuylen, in zeer groote sorteering bij: ZONEN. HOOI te koop HOOI. Steuncomité. Depothouders. Fotograaf, KONINGSTRAAT 98, bij het Koningsplein. Bekroond Binnen- en Buitenslands. ATELIER geopend van 0-3 uur. Aanbevelend, A. DOL. spoorstraat ïói -x] HELDERE a De Scheermesscherper maakt elk scheermes in enkele se conden vlijmscherp. Het eenige apparaat waarop ook de Gillette en gelijksoortige mesjes kunnen worden aangezet. Prlj» t 1.50, (naar buiten f 1.65). HERMAN KOPPEN, Hoofdgr. 84. OROOTE VOORRAAD GEBRS. VAN PELT. In Bouwmaterieel. Vosstraat 10. Keizerstraat 94. Kanaalweg 152. 'Je ondergeteekende laat zijn geachte Clientèle weten, dat er aanstaanden Zaterdag 21 November EEN NIEUW EERSTE KLAS Prins Hendrik-Billard geplaatst wordt. Tevens zal de heer WILSON, profes- seur de blliard, te Amsterdam, op den avond der plaatsing aan MATCH geven. Aanbevelend, A. VISSER. Zonder eenige prijsver hooging worden door bemiddeling van hot Advertentie-Bureau van de advortentHn geplaatst In alls Couranten en Tijdschriften. Moot do advertentie In meerdere Couranten worden geplaatst, dsn behoeft men slechts één copy te geven. ZUIDSTRAAT 79. Koopt steeds tegen de hoogste waarde oud goud, zilver, galon, meu belen en alle voorkomende artikelen. Heeft ook te koop mooie horloges, ringen, kettingen enz., zeer goedkoop. Voor het plaatsen van Advertentiën in alle Couranten, Dag- en Weekbladen beveelt zich beleefd aan de KANAALWEG 78. van Opgenomen in het Terkrijffasar bij den Uitgever van deze Courant, (fr. p. post 45 cU.) Versehijnt w e k e 1 ij k s. Een schat van Illustraties gwrea m muclmmlUi beeld van het verloop van den Oorlsg. D* garing* prijs tal voor gwa MT Imn een beletsel tljn ca te teekenen. op eenvrage GR ATI8. KHNBILJTDT. CHeJ»nid«»lca>de wnnaht grafld te colYiDfW OTmXOtffKSgRD ZOSD AQ4BLA D Ns»d den K»Te« 87Ct», pm I a.«n4— 99 HAARHERSTELLER. Beproefd middel tegen bet uitvallen •n tot bevordering van den hergroei van 't hoofdhaar, blijkt steeds hot beste. Per flaoon 50 oent. Alléén verkrijgbaar bij. Uitvoer toegestaan naar alle plaatsen. 17 gulden per 1000 pond geperst. Groots hoeveelheden minder. Alles In eens nog minder. P. DE BEURS. Winterdienst Holl. Spoor. -Vertrek en aankomst der tieinen. VAN DEN HELDER NAAR AMSTERDAM. Vertrek Aankomta 7.40 sneltrein 12.- 1.15 Alleen Zaterdag» 4.10 9.10 .2.21 3.11 10.54 VAN AMSTERDAM NAAR DEN HELDER. Vertrek Aankomst 6.048.35 9.47 gedeeltelijke sneltrein 11.47 12.543.25 9.06 Sneltrein 6.07 11.14 10.35 FEUILLETON. 15). Een moedige burger had de zaak ter hand genomen, toen de" bevrees de burgemeester aarzelde wat te doen. Hij had die verantwoordelijk heid op zich genomen en getelefo neerd, dat de burgemeester troepen aanvroeg, en zij waren dadelijk ge komen 1 Zij draafden lang3 de straat tot de markt. Overal zagen ze donkere geBtalten, die maakten dat zij weg kwa- meD. Alle zijstraten en gangen waren vol vluchtelingen en in minder dan geen tyd was de markt leeg. De politie, die machteloos geweest was, vereenigde zich. De anarchie, die een oogunblik gedreigd had, was voorbij. En uit do stad, die voor een ramp gevrijwaard was, ging als het ware een zucht van verlichting omhoog. Dit was het einde van de staking. De eigenaars verschrikt door de on verwachte heftigheid, knoopten on derhandelingen aan met de leiders on in korten tijd kwam men tot een vergelijk. Een der gevolgen van dit voorval was, dat het huis vau Ludlow verkocht werd en als bouwterrein werd gebruikt. Mijnheer Ludlow, die veilig was in zijn Italiaansche villa, vond het niet raadzaam naar zijn geboorteplaats te gaan om in persoon bij den verkoop te zijn. Een ander gevolg was, dat de ambtenaar zijn ontslag Dam. De oude man was zoo geschrokken, dat hij niet langer zijn betrekking ken waarnemen. Hij ver trok naar een streek waar geen mijnen waren. Als men later de naam Crabs- hott noemde in zijn bjjzijn, werd bij bleek. Als hij dacht aan dat uur, toen men hem wilde dwiogen, dat huwelijk te sluiten en hij over zijn tuinmuur klom om uit de handen van 't ge peupel te blijven voelde hij zich nog koud worden. Zoodra het huis leeg was, liepen Voyse en juffrouw Carter naar het raam met de groene jalou- zieén. Tusscben de latten door sloegen zjj de troepen gade en zagen zij het vluchten van de stakers. En terwijl zij daar stonden, merkten zij plotseling het rijtuig van Dr. Cobb die nog steeds vol ongerustheid om zich keek en hoorde zij hem roepen „Heeft er ook iemand een dame en een heer gezien?" „Dat moeten wij zijn!" zei Voyse. Hij liep naar de deur die nog in zijn hengsels hing en riep den dokter. Deze haastte zich naar hem toe". „Is u daar! Ik dacht dat gij ver loren waart. Men vertelde mij, dat die kerels u te pakken hadden en dat zij u vermoord hadden. Waar is juffrouw Carter? Hebt u ook iets van haar gezien? Niemand heeft mij kunnen vertellen, waar zy _,ZIj is hier veilig en wel." Dokter Cobb keek naar de vernielde deuren en vensters. „Veilig en wel? Dat is -meer dan ik verwachtte, de toestand van het huis in aanmerking nemende. Een beleg doorstaan? Wel, ik zal haar nu maar naar huis meenemen. Wil u haar vragen hier te komen? Toen stapte Voyse het huis uit en kwam in het volle licht. „Man, wat is er met je gebeurd?" „Dat mag u wel vragen? Voyse keek neer op zijn versoheurde klee- ren en bevuilde banden. Zijn gezicht kon hij niet zien, doch hij voelde dat het vol krabben was, en dat zijn haar hem over de oogen hing. „Zij hebben mij' wel- ruw aangepakt. Maar ik zal juffr. Carter zeggen, dat u op haar wacht. Zjj is dadelijk by u en hoe gauwer zij hier van daan gaat, des te beter." Zij hoorde de stemmen en kwam ook te voorschijn, nadat zij eerst ge probeerd bad zich wat op te knappen. „Dr. Cobb wil u meenemen" zei Voyse. „Ik geloof, dat dit het beste is. Eenige van onze vrienden van zoo pas konden u eens tegen komen en men kan niet weten, hoe zij zich zouden gedragen." HU sprak kortaf. Juffrouw Carter knikte zonder iets te zeggen. Zü ging hem -voorbij- eni liep- de stoep af Daar het wagentje. Voyse volgde moeilijk. Al zijn ledematen waren stijf door de behandeling, die hij ondergaan had, maar hij zou liever gestorven zyn dan zich door baar te laten beklagen. Hij hielp haar in 't rijtuig en wan delde toen naar de herberg, waar zjj hem een kamer gaven en de gele- De Fransch-Duitsche Oorlog van 1870—71. VI. „Diplomatie en Christendom". Dat was de titel van een hoofdartikel in de „Heldersche Courant" van 23 No vember 1870. „Heeft de diplomatie iets met het christendom te doen?" vraagt de redactie en zij bedoelt dit laatste woord in den ruimsten zin des woords. Zjj bedoelt, niet het stel sel, maar het verheveL' beginsel, dat menschenliefde, eerlijcneid en waar heid als zijn voornaamste attributen beschouwt. En de redactie meende, dat beide zaken in het nauwste ver band tot elkander staan, dat de diplo matie zonder het christendom haar roeping moeielijk kan vervullen, en dat beiden tezamen alleen in staat zijn het geluk der volkerente vestigen. De ondervinding leert ons daaren tegen dat de diplomatie weinig met het christendom te maken heeft, al dus betoogde de redactie. Want, of schoon de onzijdigheid van Belgiö door de groote mogendheden is go waarborgd, heeft een dier mogend heden reeds geruimen tijd alle moge lijke middelen in het werk gesteld om zich van dat gewest meester te maken. Is dat geen huichelarij? En Bismark kent de gesmeede plannen en doet er zijn voordeel mee. Zoodra het echter de belangen van zijn rijk kan bevorderen maakt hy geheime plannen openbaai- en neemt daarbij den schijn aan van eene onschuld, waaraan niemand het minste geloof hecht. Rusland kon, meent de redactie verder, reeds lang een einde gemaakt hebben aan het moorden en branden, maar profiteert eveneens van de ge legenheid. Enzoovoort, euzoovoort. Engeland, het christelijke land bij uitnemendheid, heeft een wapenstil stand voorgesteld, maar die wordt niet gesloten, omdatde Franschen het billijk achtten, dat zij gedurende de 25 dagen van den wapenstilstand de proviand te Parijs onaangeroerd zouden laten on zich proviaDdeeren, iets, wat Pruisseu niet wilde toestaan. Kan Nederland iets leeren uit deze conclusie, dat christendom en diplo matie niets niet elkander hebben te maken vraagt het blad. En het ant woordt: Acta, non verba: Daden wil len wij zien, geen woorden. Wel heeft de koning de lichtingen naar huis gezonden, omdat het oorlogs gevaar verdwenen was, maar toch... ons vaderland verkeert in grooter gevaar dan eenige maanden geleden. Groen van Prinsterer heeft gezegd, dat de Nederlanders meer to duchten hebben van den vrede dan van den oorlog, en allerlei geheimzinnige din gen rondom ons gebeuren thans, die aanleiding geven tot ongerustheid. Indien, zooals verluidde, Belgiö door Frankrijk werd geannexeerd, zou Pruisen dan niet een equivalent, wil len hebben en zou Nederland dan niet een prachtige schadevergoeding zijn? Engeland zou zoo iets nimmer ge- doogen, zal men zeggen, maar een Duitsch blad uit die dagen durfde te zeggen: „Het is niet de vraag wat Engeland zal doen, maar wat het kan doen". Laten wij, betoogt de schrijver verder, dus niet te voel vertrouweu op Engeland, dat moge lijk wel ons zal willen redden, maar waarvan we nog af moeten wachten of het ons waarlijk redden kè,n. Laten wy evenmin den moed verliezen, er bestaan andere, krachtiger middelen voor onze onafhankelijkheid. Terugkomende op do geheimzinni ge vermoedens, die ontstaan zijn, zegt het blad, dat allereerst stof tot denken geeft het feit, dat de Pruisische re geering, die steeds gezegd had niet te vechten tegen de Fransche natie, maar tegen den keizer, niettemin nu dien keizer, den eigenlijken bewerker van den oorlog huisvest op een prach tig slot en hem vorstelijke eer laat genieten, eD den oorlog voortzet. Verder komt Rusland, dat weliswaar plechtig heeft betuigd geen oorlog te verlangen met de mogendheden, die het Parijzer verdrag hebben onder- teekend, doch dat zich geheel voor bereidt tot den oorlog en zich door geen tractaten gebonden acht, dat geene pogingen heeft aangewend om den oorlog te doen ophouden en dat zijne macht zoekt te vergrooteu. Pruisen zet, zonder al te veel eerbied voor de tractaten, den oorlog met Frankrijk voort om dit land geheel machteloos te maken en verwerpt- alle inmenging van andere mogend heden. En wat die geheimzinnige plannen en vermoedens betreft, de redactie der „Heldersche Courant" en blijkbaar ook andere bladen meen den, dat Pruisen er nu toe komen zou om een vrede të sluiten met den gevangen keizer Napoleon. Napoleon had steeds nog een leger van een 300.000 man, en zou, met goedkeuring en ondersteuning van Pruisen, zijn troon opnieuw in bezit kunnen nemen. genheid om zijn toilet in orde te maken. Daarna reed hij terug naar het ziekenhuis. Het scheen hem toe, dat de gebeurtenissen van den dag hem verder van juffrouw Carter gebracht hadden. En met het gevoel van te vredenheid over zijn eigen vastheid om haar te weigeren, vermengde zich de wroeging, dat hij haar niet aan genomen had, toen zij zich in zijn macht gaf. Hij was doodmoe. Hij had zijn krachten nog niet lang genoeg terug om zoo'n zware dag zonder gevolgen te doorleven. Hij ging weer naar het hospitaal, dat zijn tehuis scheen te zijn, zich voelende, alsof hij ge- geeseld was. Nadat hij zich geheel gereining en een ander pak aange trokken had en op 't punt stond naar de veranda te gaan om een oogenblikje te rusten, werd de deur zachtjes geopendhij keerde zich om en tot zijn verbazing zag hy juffrouw Carter voor zich. Zij had ook een verandering onder gaan. De gescheurde en bevuilde sluier was weg, zij had een witte japon aangetrokken. Zuster Bayner had ver klaard, toendr. Cobb haar hier gebracht had, dat zy niet naar haar eigen woning terug mocht dien avond, zoolang het zoo rumoerig bleef en dr. Cobb had zich aan haar zijde geschaard. Juf frouw Carter had toegegeven. Iemand was weggezonden om do noodige dingen te halen. Door zijn brillegla- zen kreeg Voyse een onduidelijk beeld van de bevallige verschijning vooi hem. Het plan begint der redactie, volgens haar eigen woorden, hoe langer hoe waarschijnlijker voor te komen. „Wat meer is", zegt. zij, „wij gelooven, dat Pruisen, hetzij door bedwelming van den krijgsroem vervoerd, hetzij door lang gekoesterde nevenbedoelingen, misschien in verband metRusland's plannen, meegesleept, zóóver is ge gaan, dat het alleen op deze wijze de zaak tot een einde kan brengen". De vragenis een dergelijke vrede uitvoerbaar en welke gevolgen zou dit hebben voor Nederland? worden in een slotartikel beantwoord. De redactie meent de zaak niet onuit voerbaar al zou men wellicht stuiten op verzet van het Fransche volk zelf, en zij vreest, dat haar vermoeden geheel of gedeeltelijk zal worden ver vuld. En wat de gevolgen voor ons land betreft, wanneer het Nederland- sche volk de oogen geopend houdt, en zich niet met mooie woorden in slaap laat wiegen of tot werkelooze rust laat verleiden, dan hebben wij niets te vreezen. Ofschoon deze beschouwingen )van 44 jaar geleden geen andere waarde hebben dan die vau curiosa, en de toekomst de vrees en verwachtingen dezer redactie ten eenenmale gelogen straft heeft, is het wellicht voor menig lezer nog wel eens interessant deze bespiegelingen te lezen. Intusschen - wij zijn in het laatst van November begonnen de Parij- zenaars meer en meer in te zien dat hunne zaak wanhopig werd. Uit de bladen bleek, dat er een aanmerke lijke wijziging had plaats gehad in de stemming van het volk. Men werd er de verdediging moede, omdat men geloofde dat zij vruchteloos was. Omtrent een hulpleger werd niets vernomen, terwijl men aandrong op het bijeenkomen eener volksvertegen woordiging om over het al of niet voortgaan van den oorlog te beslissen. Byna de geheele pers verweet het gouvernement, dat het de onderhan delingen had afgebroken. Men weet, dat Parijs door middel van luchtballons nog zoowat de communicatie met' de buitenwereld onderhield. Ze waren natuurlijk tame lijk onbetrouwbaar, onderhevig als ze waren aan de invloeden van win den en weersgesteldheden. Wij heb ben ons met verbijsterend geraak aangepast aan de geheel nieuwe techniek van vliegmachines en be stuurbare ballons, maar wij moeten niet vergeten, dat dit stadium van luchtscheepvaart nog slechts oen tien tal jaren oud is. En ais wij nu het onderstaande bericht lezen, mogen wij glimlachen om de naïveteit, maar niet vergeten dat eerst na jarenlang rus teloos zoeken en pogen de kwestie van de bestuurbare luchtschepen zwaarder dan de lucht dus - opge lost is, voegen wij or dadelijk bij, zeer tot schande vau de menschheid, die ze gebruikt om elkander te ver nietigen. De „Neue Freie Presse", een Wee- nensch blad, dan meldde, dat in Parijs een nieuw plan ontworpen was om luchtballons, waaraan men zich op goed geluk moest overgeven, te besturen. Vier arenden werden aan een luchtballon bevestigd, de luchtschipper is voorzien van een langen stok, waaraan een stuk rauw vleesch is bevestigd. Wil hij naar rechts, dan houdt hy zyn stok aan de rechterzijde en onmiddellijk zullen de hongerige vogels op hot vleesch toevliegen, en de ballon meeslepen. Eveneens doet hij als hij wil rijzen of dalen. Dit denkbeeld moet het eerst zijn opgekomen by een leerling der polytechnische school, die door proefnemingen met een zwaarbeladen wagen heeft aangetoond, dat zlju plan uitvoerbaar was. Al heel spoedig bleek het, dat het vernuftige uitgedachte middel van communicatie door middel van ballons slechts bruikbaar was bij gunstig weer. Toen de Novemberstormen kwamen opzetten, en het weer on stuimig werd, moest men ermede eindigen.. Van Parijs is sinds de laatste dagen niets bekend geworden", schreef de „Held. Crt." van 26 November 1870. „De ballons gaan niet meer heen en weer; de reis wordt met het onstuimige herfstweer zeer ge vaarlijk. En toch verlangen we iets te hooren. Lijdt Parijs Heeft Parijs brood en vleesch? De „Indépendance" vermeldt dat Parijs minstens tot April kan leven. Is Parijs, omdat het Parijs is, nog altijd ligtzinnig en opgewonden? Het 'laatste is niet te denkon. De een, de materialist, is morrend en ontevreden, omdat elk oogenblik zijn wereldsch pleizier kan worden gestuitde ander is zwaar moedig en treurt over zijn verloren en nog te verliezen zoneneen derde wanhoopt aan het behoud van zijn vaderstad, doch ziet deemoedig op ten hemel. Zoo ooit, dan is nu de stemming gedrukt, allergedrukst." „Ik kom u vragen of u buiten zou willen eten. Zuster Bayner vond, dat ik het u vragen moest", zei zij onder danig. Toen Voyse haar koeltjes dankte en naar de deur liep, ging zij een weinig achteruit en greep de knop vast. „Ik.... u ziet, dat u toch nog gered bent" zei zij, terwijl zy naar het ta pijt keek. „U behoefde mij niet te weigeren. U zoudt liever gestorven zijn, dan mij tot vrouw te nemen ja! En dat zei u, nadat u me vroe ger zoo heel veel anders verteld hebt. Ik weet nu, wat u in werke lijkheid voor me voeldet". „Ik zou inderdaad liever gestorven zijn dan u tegen uw zin te huwen" antwoorde Voyse tamelijk kort. „Maak het me niet zwaarderIk kan u zeg gen dat toen ik dacht toen ik ge loofde och, het kan ook niets schelen. Wat geeft het er over te praten! Maar de hemel geve, dat ik niet weer zoo'n zware verzoeking moet doorstaan„U weet, dat ik tegen u zei, dat u niets van mij wist. Ik kon wel eens niet tot uw klasse behooren." „Naar de duivel met die klassen! Wat hebben die er mee temaken?" En bovendien, ik zou ook niet ge weten hebben, hoe ik mij had moe ten gedragen in 't kantoor van zoo'n huwelljksambtenaar!" ZU maakte het hem hoe langer hoe moeilijker. Hij klemde zijn tanden op elkaar, ter wijl hU daar voor haar stond. (Slot volgt). Oe terugtocht der Russen In Polen. Berlijn, 17 Nov. Den toestand in het Oosten overziend, zeggen de bla den: De groote moeilijkheid voor de Russen bestaat daarin, dat de Weich- sel de beide vleugels van elkander scheidt. De bü Wlozlawsk geslagen troepen, die waarschijnlijk van War schau kwamen, zyn in zuidelijke richting teruggeslagen, dus niet in de richtiDg van hun opmarsch. Die gedwongen terugtocht gaat van Kutno over Gombin, terwijl de noordelijk daarvan bij Soldau staande troepen over Lipno en Plozk werd terugge dreven. De Duitachers kwamen daar door op den rechtervleugel van de Russische hoofdmacht. Ten gevolge daarvan is naast een zuiver tactisch succes ook een zeer gunstige strate gische toestand verkregen. De „Lokal Anzeiger"zegt: Opnieuw hebben de Russen hun tocht naar de Pruisische grens duur moeten boeten. De DuitBche troepen hebben de Russen, ondanks hun aanmerke lijke numerieke overmacht, voor zich uit gedreven, zoodat de niet ver van Soldau staande noordelijke legermacht over Lipuo op Plozk, de zuidelijk daarvan staande van Wlozlawsk over Kutno in de richting van Warschau is teruggeslagen. In Engeland en Frankrijk zalmen dit betreuren; men juichte reeds over de onweerstaanbare militaire stoom wals, het Russische leger, en moet dit nu geregeld terug zien slaan. Generaal Hindenburg heeft opnieuw getoond, dat men zijn beweging kalm kan blijven aanzien, ook als hij nu en dan eens teruggaat. De „Kreuz. Ztg."De geheele wijze vau optreden toont een sterke hand en een stelselmatige leiding van den legercommandant, wien de heldhaf tige troepen in het veld vol vertrou wen volgen en dien ook wy, thuis zittende, hoewel wij den samenhang niet steeds kunnen overzien, steeds volkomen vertrouwen. Het „Berliner Tageblatt" zegt: Het bericht van de overwinning onzer Oosterlegers werkt op de bezorgde gemoederen bevrijdend; al kunnen wij niet hopen, dat door deze over winning de geheele oprukkende macht vau het Russische leger tot staan of zelfs tot den terugtocht kan worden gebracht. Want wij staan voor een miljoenen-leger; maar toch zal de Russische legercommandant pijnlek verrast zijn door deze belemmering van zijn operatieplan, die minstens een vertraging vau zijn bewegingen ten gevolge moet hebben. Een goed begin is tenminste gemaakt met de nieuwe periode aau de Oostelijke grens. De „Voss. Ztg." zegt: De nieuwo periode op het Oostelijk oorlogsterrein is begonnen met een groot succes voor de Duitsche wapenen. Hieruit bleek opnieuw, dat de overmacht, zooals die van de Russen, niet alleen beslissend is. De gunstige strategische toestand, waarin de verbonden Oos- tenrijksch Duitsche troepen verkeer den, is een waarborg dat ook verdere successen te wachten zijn in de eerst volgende dagen. De „Post" schryftDe Russen heb ben, ondanks hun overmacht, ook ditmaal niets kunnen doen. Zij zijn opnieuw iu de val geloopen, die Hin denburg hen stelde. Zooais bij Tan- nenburg en Ortelsburg hebben de Russen bij Wlozlawsk de nederlaag De heele Duitsche pers huldigt met warme woorden von Hindenburg om zijn nieuwe overwinning. De Keizer heeft hem een hartelijk telegram ge zonden. De Tagliche Rundschau zegtHet geldt hier een zege van groote be- teekenis. Dat blijkt wel uit de stoi- cljnsche berichten van het hoofdkwar tier, uit de opgave van het aantal ge vangenen op verschillende punten gemaakt, uit de voorloopige opgaven omtrent het buitgemaakte geschut en ten slotte uit het terugwerpen van den vijand. Ten Oosten van den Weichsel zijn de bij Lipno verslagen Russen tot Plozk, dat is 50 kilometer ten Westen van den Weichsel en van Wlozlawsk tot Kutno, dat is 60 kilo meter, teruggeworpen- Het staat te bezien of ze de daar ingenomen stel lingen zullen kunnen handhaven, als het in het plan der Duitsche aan voerders mocht liggen, ze hier nog verder na te zettenof dat zij, mocht dit niet het geval zyn, de kracht zul len bezitten, om een nieuwe onder neming in de richting Thorn te be ginnen. Hoe het ook zijn moge, we zien met vol vertrouwen de verdere zetten van de schaakmeesters Hin- denburg-Ludendorf tegemoet- De Vorwarts merkt nog "op:Blijk baar zyn de Russische strijdkrachten, die tegen Thorn optrokken, wat al te brutaal voortgerukt. Ze hadden, juist als vroeger in Oost-Pruisen, het weer standsvermogen der Duitsche troepen onderschat. De nederlaag, die ze ge leden hebben, zal hun bewijzen, dat al zijn de Duitsche troepeu voor de overmachtige Russen van den Weich sel teruggetrokken, ze toch in getal en vooral door hun moreel volkomen in staat zijn de Duitsche grenzen met succes tegen Russische invallen te verdedigen. Het Berliner Tageblat schrijft nog Nu is de tijd voor het offensief weer ingeluid. De overwinning van von Hindenburg by Wlozlawsk, het ver jagen van het Russische cavaleriecorps bij Kolo en bij Kalisch is het voor spel geweest van den slag bij Wlo- klawek. Het plaatsje ligt ongeveer 50 kilometer ten zuiden van Thorn. Het hier optrekkende Russische leger is in zuidelyke richting teruggeworpen, dus niet de richting, waaruit het ge komen was, namelijk van Warschau. Daardoor heeft de strategie van Hin denburg een voordeel behaald, dat de kiemen voor volgende successen in zich draagt. Voorloopig gaat het bij Wloklawek om een tactisch offensief optreden. Mocht daaruit een strati- gisch offensief kunnen volgen, dan is dit zeker ook gebouwd op den on- wrikbaren tegenstand van onzen bond genoot op de lange Galicische ver dedigingslijn. Uit den strijd bij Yperen. Londen, 17 November. Het Pers bureau heeft de volgende beschrijving over de gevechten, waarin de Pruisi sche garde op 11 November bij Yperen werd teruggeslagen, openbaar ge maakt: Bij het aanbreken van den dag openden de Duitschera op onze schansen ten Noorden en Zuiden van don weg tusschen Meenen en Yperen een verwoed geschutvuur, misschien het ergste, dat ze nog op ons hebben gericht. Eenige uren later volgde op dit bombardement een storm aanval van de infanterie. Deze werd uitgevoerd door de eerste en de vierde brigade van het garde korps, dat, naar wij van gevangenen weten, gehaald was om een uiterste poging te doen, ten einde Yperen te nemen, een taak, welke te zwaar was gebleken voor de linie-infanterie. Toen de aanvallers vooruitstormden, werden ze ontvangen door het vuur van onze frontlijn, en toen ze zich schuins voortbewogen langs een deel van ons front, kwamen ze ook in de flank onder het vuur van ons geschut, geweren en mitrailleuses. Hoewel hun verliezen, voor ze onze linie bereikten, al reusachtig moeten zijn geweest, ontwikkelden zij zulk een kordaatheid en wisten zij hun over wicht in aantal zoodanig te doen gelden, dat zy er, teu spijt van onzen schitterenden tegenstand, in slaagden op drie plaatsen door onze linie heen te breken. Zij drongen over eenigen afstand het bosch binnen achter onze verschansingen, doch werden opnieuw aangevallen, over de heele linie beschoten door machine geweervuur en teruggedreven "naar de linie onzer verschansingen, waar van zij er enkele wisten te behouden, ondanks onze pogingen om hen er uit te houden. •Hoe zwaar hun verliezen moeten zyn geweest, kan worden opgemaakt uit het feit, dat het aantal dooden, dat zij in de bosschen achter onze linie achterlieten, alleen reeds 700 Een aanval, gelijktijdig ondernomen ten Zuiden van den weg Meenen— Yperen, echter niet door gardetroepen, mislukte geheel en al. Want toen de aanvallende infanterie het bosch in trok dicht bij onze linie, openden onze kanonnen er een zoodanig vuur op, dat zij haar aanval niet kon voort zetten. Zooals meestal het geval is in bosch achtig terrein, werd hot gevecht voor een groot deel op korten afstand ge leverd en droeg daardoor een uiterst verbitterd en verward karakter. Ver spreide afdeelingeu van de vijande lijke troepen die achte onze stellin gen het bosch waren binnengedrongen, konden voor- noch achterwaarts en werden bijna alle gedood of gevangen genomen. Het gedeelte van de linie, welke wy ten Zuidoosten van Yperen bezet hielden, werd zwaar bestookt door granaatvuur, doch had geen enkelen ernstigen infanterie-aanval te ver duren. De stellingen der Franschen werden echter beschoten en tevens verwoed aangevallen. Op de rest van ons front was alles, behoudens de gewone beschieting, betrekkelijk kalm gebleven. Op onzen rechtervleugel werd een van onze verschansingen door ons ondermijnd on daarna verlaten. Zoodra de vijand er bezit van genomen had, werden de ladingen onder vuur genomen en vele Duitschers werden aan stukken gescheurd door de ontploffingen. Hoewel deze groote aanval door de garde-troegen geen doel heeft ge troffen, kan de mislukking toch nog niet als een beslissing worden aan gemerkt. Misschien hebben de pogin gen om Yperen te nemen met dezen aanval haar hoogtepunt bereikt, mis schien vormde hij ook het slot van de tweede reeks aanvallen op dit punt. Hy is dan ook niet zonder be- teekenis. Het relaas eindigt met warme hulde aan den onverschrokken moed, waar mede de Duitschers tegen het over stelpende vuur oprukken. Adressen. Het Ceutraal-bureau is gevestigd in 't Gebouw der Openbare Werken aan de Kerkgracht en is geopond op werk dagen van 10-12 uur, Alg. Secretaris Ds. H. BUISKOOL. Wie finantieelen steun wil geven, zende zijn bijdrage aan den Heer W. BIERSTEKER, Loodsgracht 21, Pen ningmeester. Wie werk zoeken of werkkrachten noodig hebben, worden uitgenoodigd zich te richten tot het Subcomité dat daarvoor dagelijks zitting houdt in het Gebouw van Openbare Werken, Centraal-Bureau, Kerkgracht, van 10-12 en 2—4 uur. Voor gratis hulp in de huishouding wende men zich tot den Heer W. VISSER, Stationstraat 4. Degene, die gratis een rantsoen eten wil bekomen, kan zich opgeven bij Mevr. DE BOER-JONGKEES, Koning straat 20-30. Wie tengevolge van de mobilisatie flnantieele hulp noodig heeft, melde zich op Maandag, Dinsdag, Woensdag of Donderdag aan bij het Subcomité voor Uitkeering, Gebouw der Openbare Werken, 2—4 uur. In de navolgende 12 Depóts is ons blad geregeld verkrijgbaar: A. BAKKER, Westgracht 89. BOMHOFF, Koningdwarsstraat 16. J. BROUWER, Schagenstraat 9. J. DE WIT, Vijzelstraat 28. J. DE GOEIJ, Jonkerstraat 48. R. JONGKEES, Paardenstraat 24. J. KIKKERT, Cornelis Ditostraat 84. Wed. F. KLEIN, Hartenstraat 2. Wed. C. RAN, Basstraat 38. A. SIKKERLÊ, Oostslootstraat 20. IJ. STOLL, Molenstraat 172. A. TA BELING, Vischstraat 86. By de Boekhandelaren: N.V. Boekhandel y/h. A.J. MAAS, Kanaalweg. P. SPRUIT, Molenplein. J. C. DUINKER, Spoorstraat. H. J. P. EGNER, Keizerstraat.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 4