Steuncomité. Ingezonden Mededeeling. op RIJWIEL», RIJTUIG* «o AUTOBANDEN waarborgt aoUdltelt. Fabriek Hevea, Hoogczand(aropingeno| Hun Sinterklaas-avond, door Norma. „Ook ik staak J" riep Meta, ze wierp hut fijn borduurwerk met een smak op tafel en stapte, de handen diep in haar ulsterzakken, met woeste schre den en trappelend van de kou, de kamer op en neer. „Kom dan hier bromde een stem van onder de dekens in 't aangren zend vertrekje, „hier ben je ten minste warm". „Och jij, met je eeuwigdurend op bed kruipenriep 't vrouwtje, half boos, half lachend, „'t is nu al, ge loof ik, de derde dag dat je van uit je schuilhoek dien welgemeenden raad geeft. - Toe, kom er maar 1 ie vol uit. en laten we samen eens een (linken tippel maken naar Huisduinen of zoo, da's in elk geval gezonder", on ze hervatte haar' wandeling in mavschtempo. „Zeker met een leege maag, he? en dan bij 't zien van al die lekkere winkels een flauwte krijgen - merci!" Mot een majestueus gebaar opende 't vrouwtje een kast.. „We hebben broodklonk 't plechtig, en slappe thee en suiker. Kan ik mijnheer soms dienen „Een sigaret, slechts een enkele sigaret", steunde de stem uit de verte, geef me een sigaret 'k ben direct (ion ander monsch. In geen vier dagen er een tusschen mijn lippen gehad. Da's 't allerergsteHier zweeg de spreker siil Hoever ben je met je prutswerk klonk 't een oogenblikje later een tien Ietsje geanimeerder en een neus weid zichtbaar. „Wanneer zou 't klaar zijn?" „'k Schiet niet op" klaagde 't vrouw tje, „werk eens met zoo'n kouAls 't in hemelsnaam nog maar warm was, maar heusch, Willy, mijn han den zijn door on door verkleumd en cn 'k 'ben zoo flauw, zoo akelig (I iuw. - Woensdagavond moet 't afgeleverd zijn on we hebben nu al, laat 's zien, vijf December. Hemel ja, Sinter klaasavond vandaag. Bah, zoo'n el lendige Sinterklaas heb ik nog niet beleefd. Geen cent in huis, in geen dagen iets goeds te bikken gehad, nergens crediet natuurlijk in zoo'n vreemde stad, en hoe lang nog zoo, hoe lang? 'k Ben op, 'k kan niet moer, is dat een leven!" Haar stem stokte in tranen. „Kom eens hier, kind", baste't uit 't, ledikant, en een mager, groot hoofd met woeste, blonde liaron verschoen boven den horizon, „kom es hier, Meta, vrouwtje, mijn dapper vrouw tje Zoo, leg je kopje hier maar tegen me aan, en huil eens goed uitSchat, lieve schat, wat ben je ook begonnen mot zoo'n ongeluk van 'n kerel, die niks kan dan teekenen, waar je niet voor betaald wordt, en een beetje vliegen. En dan nou die mobilisatie op den koop toe en jij met je fijne landweermannetje in dit land, waar goen land meer achter ligt 1" „Och, Wil, maar we moeten ook zuiniger doen", zuchtte't kleine, don kere vrouwtje, mot een taxi naar't Kurhaus, dure apartementen, fijne cadeautjes, een kapitaal aan siga retten, dat moot toch ook anders worden. Ja, hier in den Helder valt niot veel te rekenen van die f5.60, zijn we al lekker met een schrale boterham in ons gemeubileerd boD- denhokje - och, Wil, wat ben ik flauwmaar als de moordpartij ge daan is en we weer naar 't Haagje trekken, laten we dan op wat min deren stand gaan wonen, heusch, jongen, wat hindert het, en mag ik dan kas houden, als je weer goed verdient, ja? Dan begin jij aan een groot werk, dat je beroemd zal ma ken, en ik borduur voor Tesselschade zoo komt Jan Splinter door den winter „Och, kind", ermde de ander en keerde zich onwillig af, „dan zeker weer dat lekkere eten van den kok, onmogelijk vleesch en aan alles zoo'n vreeselyk vies vetsmaakje. Je rilde er zelf ook van. Jij met je fijn tongetje dan geen heerlijke doos pralines meer, waar je zoo dol op bont, geen kleine attenties, die 't leven toch zoo mooi maken, en gun je je arme manui dan geen sigaretje ook meer?/ 't Vrouwtje antwoordde niet, streek zacht over 't groote, blonde hoofd en liep naar de trekpot, om te zien of er nog geen kopje (lauw aftreksel in was. 't Hielp niet, of je met Willy er al ernstig over redeneerde, 't was met hem toch vechten tegen de bier kaai. Als hij goed geld Verdiende, moest alles even fijn. Ze had al zoo dikwijls op 't zelfde aanbeeld gesla gen, en och ja, als je 't op de kepe beschouwde, vond zij 't ook wel heer lijk, zoo'n luxeleventje. Als dan maar niet die armoe er op volgde, die vreeseltjke armoe. Geen fa milie, geen vriend, die eens de red dende hand uitstak. - Zij een arme wees en Wil, nu ja, op den achter grond een rijken pipa, die niet af schuiven wou en de deur voorje ge sloten hield. Terwijl Meta zich trachtte to verwannen met haar slap kopje thee, spiedden haar oogen on derzoekend rond. Was er nu niets .moer, niets dat beleend kon worden Alles wat eenige waarde had al weg gebracht naar dat vreeselyk pandjes huis. Ze rilde er van, als ze be dacht, doe zwaar die tocht haar telkens viel. Zij moest het doen, want Wil in zijn soldatenpakje, dat ging toch niet. Met een oude cape om cn een hoed diep in de oogen, zoo rustte ze zich uit voor 't hoog bezoek. Natuurlijk een valsche naam, he, hoe in-treurigMaar toch, als 't moest, ook nu zou ze 't doen, alles liever dan zoo'n Sinterklaas avond. Ze deed een doos open, waarin tot voor korten tijd haar sie raden glansden. - Niets meer, een kapot prullig zilveren broche, dat was alles. Die magnifieke armband van haar verjaardag, ook al in den ga penden muil verdwenen. „Wu hebben ook niets meer voor oome Jan, he riep de slem uit het donker. „Rien du tout, mon amiant woordde 't vrouwtje on vervolgde haar inspectie, „alleen, ja, als je die zoudt willen misseu, je grijze stofjas". „Mijn vliegjas nou kind, laten we 't 'doen, 't geeft allicht een paar pop Zuchtend haalde Me la hum voor den dag. He, Wil, wat een corvee, je kunt 't niet. geioovcn, 'k vind het iedere keer weer even erg. - Zoo'n pandjeshuisbaas, ohen dan dat schunnige publiek somsEnfin, dan maar, hoe eer, hoe beter, en de oude geruite cape kwam te voorschijn. „Kyk es even of er niets in de zakken zit 1" gebood mijnheer met een air van gewicht, „misschien wel ergens een vergeten bankbiljetje/. „Nee, maar zeg, toch iets, een brief, en nog niet geopend. Den WelEd. Geb. Heer W. ICremers ZEd. Per soonlijk". „Laa 's kijken, zeg!" en oen heel bovenlijf kwain voor den dag. „Be- kendo poot, vrouwehand", en hij scheurde het couvert open. Even stilte, dan een schreeuw en in nacht hemd, op bloote voeten danste Wil de kamer in, een zeker duu papiertje zwaaiend boven zijn hoofd. „Engel, Meta-kind, we zijn gerod, die goeio mama toch, honderd gulden, zeg, honderd gulden!" en over 't koude zeil wipte hij als een kikvorsch naar vrouwlief, die met wijd open oogen en de jas nog steeds in de handen, roerloos was blijven staan. „Is 't heusch een echt bankbiljet, heusch?" vroeg ze stil en keek dan 't papiertje door od door. Zoo'n groote uitkomst, 'L leek haar toch al te on waarschijnlijk. Toch 't was een echt lapje, en mei vau ontroering vochtige oogen zag ze naar 't krab- belpootje op den brief. Waar had ze dat meer gezien waar en wanneer? Dan plots herinnerde zo zich alles en schuldbewust zag ze haar opgewon den echtvriend aan. „Och, en dat 't nu mijn schuld, mijn vergeetachtigheid is geweest, waardoor we zoo'n misère tijd hebben meegemaakt. Had ik jo deu brief toch maar dadelijk gegeven!" „Mij gegeven en wanneer dan toch?' diong Wil aan en zocht onderwijl zijn voelbekleedsels on andere onmis bare artikelen bijeen, 't Vrijwillig rustkuurtje was gelukkig voorbij. Nog juist tijd je te scheren en te kleeden en dan fijn naar „Bellevue". Heerlijk dinertje vandaag,altijd wat bijzonders met zulKe dagen en dan na afloop wat lekkers en een kleinig- heidjo koopen voor 't schattig vrouw tje, maat aller allereerst even op den hoek de onontbeerlijke Splendo's gehaald. „Maar zeg 't dan, kindje, wanneer?" vroeg hij andermaal aan 't. wijfje, dat maar zat Ie turen op de conespon- dentiekaai t van MaEen kleinigheid van moeder, antwoord er niet op. Pa, weet er niets van I" Dan vertelde ze, hoe op den dag, dat hij met zijn ballon op zou stijgen in don Bosch, je weet wel, die onge luksdag, loon de wind zoo plotseling opstak cn je bovendien zoo vreeselljk je hoofd had gestootun, dat je direct in 't hótel naar je bed moest", nu, toen was cr oen dienstman geko men met den brief „of ze me vrouw Kremers was en dat aan mijn heer wou geven", hoe ze den brief eerst op tafel legde, „maar toen je steeds niet, kwam, je was op't terrein met die tweo Belgen, weet je nog?" hem in je vliegjas had gestopt, dan raakte hij niet weg, en hoe door alle narigheden van dien middag 't hani ge woon door 't hoofd was gegaan. „En zet je daar nou zoo'n arme zondaarsgezicht voor, kind, kom on middellijk hier en zoen me af op mijn zeepgezicht, zoo. - Weet. je wel, dat 't geld toch allang gevlogen zou zijn?" Wees blij met de blijden, vrouw, knap, zuinig spaarpotje, ja, dat ben jeEn nu, een twee drie je witte zijdje aan en verdere mooie bulletjes, we gaan fijntjes uit, schat!" en hij sprong in 't rond als een jonge geit. „Toe, jongen, denk een beetje aan 't mensch beneden, '„der gloeikous jes", jo weet wel". „Nou, ze krijgt er morgen een Dieuw voor van mijn part. Bah, zoo'n poenig mensch en zoo'n poenig straatje, zouden we maar niet eens"..,. „Wil, als je nu graag hebt, dat'k meega, dan daar niet over beginnen, 't Is een hartelijk schepsel en we wonen hier goed en goedkoop. Ja, zeg, konden we eigenlijk niet thuis blijven? 't ons gezellig maken? Zal ik gauw -'t noodige inslaan Dan kan 't ook knusjes worden". Maar daar wou mijnheer niets van hooien, „'k Haal even sigaretten", riep hü vanaf de trap, „en als 'k te rugkom, ben je klaar, he en rom- merdebom, zoo stormde hij naar be neden. Opgewonden vloog hij naar binnen, vertplde schaterend hoe de „sigaren- frik" dat papiertje dooren door scheen te kijken, schoon hij't, niet wou lat.en merken, het nog moest wisselen in de buurt en bij zijn thuiskomst zoo beleefd werd als 't maar kon en onderwijl blies hij vol wellust den eenen rookwolk na den anderen uit.... Dan togen ze op pad, innig arm in arm dooi de volle, vroolijklichte straten, werd plots halL gehouden voor een goudsmid winkel en vóór Meta 't goed begreep, was ze de ge lukkige bezitster van o zoo'n snoesige bracelet. „Voor hoe lang?" flitste 't door haar hoofd, als Wil met bij zondere galanterie haar den band om 't rondo polsje sloot. In een bloe menwinkel een paar mooie chrysan ten, zoo stapten ze in 't zonnigst humeur op hun Sint-Nieolaasmaal aau, de buigende kelluers voorbij en zochten een gezellig hoekje op. Of Mota al zacht bedenksels m-aakte, er moest en zou een fijne flesch bij en Wil dronk op zijn mooi wijfje, op zijn oude moeder, „die goeie dikkert", kreeg grootsche plannen, wou morgen beginnen aan een reusachiig zeege zicht hij voelde het 't moest, 't zou hem gelukken. Het vrouwtje, in een zalige stem ming eveneens, kon toch niet nalaten in stilte haar berekening te maken. Dit betalen en dat moest er zijn, en dat kon niet wachten, en als ze nu eens heel zuinig leefden, hadden ze 't een paar maanden wat ruimer, en de oorlog zou toch ook niet eeuwig duren Maai dan ook heel eenvou- digjes middagmalen, margarine op jo brood, en tersluiks koek ze Wil eens aan, die zoo echt, echt genoot in die behaaglijke omgeving, zoo heerlijk op zijn plaats - en cordaat schrapte ze van 't geheugenlijstje een paar post' n. Die huisbaas ia don Haag moest nog maar wat wachten, was er tooli niet om verlegen en midden volgende maand kreeg Willem immers vast zijn geld van die groote firma in Rotterdam voor die fijne reclame platen - dan ineens, met besliste zekerheid, wis! ze, dat binnen een paar dagen „Bellevue" hun weer tot zijn gasten zou rekenen ze kende Wil en ookzichzelf. Met schitterende oogon keek ze haar man aan. Wat was 'ttoch een schat! Wat een bezield gezicht toch Die krullende, blonde snor van hem om te kussen gewoon PLAATSELIJK NIEUWS. Zangvereeniging „Morgenrood". Ter gelegeuhuid van haar tweejarig bestaan, gaf deze Zaugvereenigiug Donderdagavond in „Casino" een Soirée Amusante. Nadat de heer Koningstem eenige woorden van wel kom had gesproken en geconstateerd had, dat de Vereeniging in. die twee jaar tot bloei gekomen was, werd met do afwerking van het programma een aanvang gemaakt. Het frisscho en pittige „Morgen rood", eene compositie van een ex- stadgenoot, gaf al dadelijk een hoogen indruk van wat de Vereeniging, on der de bekwame leiding van den heer Denker, kan praesteereD. De wijze waarop dit lied gezongen werd, was, wegens tempo en nuanceering, bovc-n onzen lof verheven. Na nog eea „Hymne" gezongen te hebben, trad het vrouwenkoor op met Cat,b. van Hennes' „Goeden Nacht", een klein, maar lief nummer, dat over 't al gemeen goed gezongen werd. Doordat een aangekondigde voordracht ver vallen moest, zong het gemengd koor vóór de pauze nog het wel lieve, maar ietwat banale „O, waar ik eens kind was". (Nergens stonden op het pro gramma de componisten aangeduid, zoodat wij niet weten van wie de nummers waren). Na de pauze trad het gemengd koor nog eenige malen op, het laatst in een z. g. „Neutra- li teitsmafsch". Dit nummer werd gebisseerd, waaruit wij Concludeerden, dat eens verslaggevers smaak niet, die is van het publiek en dat je nu, wol tegen het pulijiek kunt. zeggen dit of dat is niet mooi, doch dal het publiek deze boodschap feitelijk aau zijn laars lapt. Wij. zullen dan ook alleen zeggen, dat het. gebisseerd werd en dïis mooi was. Het slot was „Leen me je kanu blijspel in één bedrijf. Daar ook hier van geenc rolverdeeling stond aan gegeven, weten wij niet hoe du ver schillende personen heetten. Het beste speelde nog do student, on vooral diens ouders, Dat. waren oen pad. echte boeren typen, ook in hun ma nier en ze oogstten dan ook een dank baar applaus. Ook de huishoudster mocht er wezende juffrouw, die voor artistc speelde, had zich een beetj< zwieriger moeten kleeden. Behalve dat zij" geweldig zat te lachen als er oen aardigheid werd getapt, vervulde ze uitstekend haar rol. Zoo was hot afgeloopen vóór we er erg in hadden en begon „te elfder ure" het bal. Een collecte voor de wed. Ilathmer bracht f 10.28F'. op. „Toonkunst". De plaatselijke afdeeling van „Toon kunst". houdt wel hot doel harer Maatschappij hoog: „Bevordering der Toonkunst". Niettegenstaande de vele kosten, die zich de afdeeling moet getroosten voor solisten, directeur, orkest, zaalhuur, enz. enz., wil zij ditmaal nog eene extra uitvoering geven ten genoege der gemobiliseer de!!. Jammer, dat de ruimte niet grooter is; eene uitvoering, in de Nieuwe Kerk bracht o. a. door het opslaan 'van een orkest te vele be zwaren mede, zoodat ook dit Concert, speciaal voor militairen, zal plaats hebben in „Casino". De zeer lage entreeprijzen dienen ook in geenen deele tot dekking der extra kosten, docb slechts om eenige verzekering te verkrijgen, dat alleen belangstel lenden gebruik maken van de vrij gevigheid van „Toonkunst", terwijl men hierdoor tevens een keuze aan biedt van drie soort plaatsen vijftig, vijf en twintig en tien cent. En mi litairen, dio hiermede nog niet te vreden zijn, knnnen zich - methunne huisgenooteu - voor één gulden per persoon doen introducceren op den leden-avond. Waarlijk, keuze genoeg. Wanneer men nu weet, dat voor de tweede helft van het seizoen op het programma slaat: tMïrjans Sic- gessang". van Schubert, en de „ün- vollendete Oper Loreley", van Men- delssohn, met als soliste Hanna Ver bena, die, geaccompagneerd door hare muzikale opvoedster Cath. van Ren nes, ook nog liederen van deze com poniste zal voordragen, nu, dan bo tloeven we niet te twijfelen of velen, die hier permanent of wel door de mobilisatie tijdelijk verblijf houden, zullen geen entrée betalen, doch zich doen inschrijven als lid, waardoor zij met twee dames (op andere plaatsen soms met een) toegang hebben in alle afdeelingen, d. i. in bijna alle plaatsen van ons land. Bij het werk, dat thans hier ten gehoore zal worden gebracht, zal waarlijk niet veel toelichting nóodig zijn. Wie heeft niet gehoord van Haydn's meesterwerk: „De Schep ping". Zelfs aan den muzikaal niet geschoolde goeft de ouverture van dit oratorium eene duidelijke voorstelling van den chaos, van den bajert, die aan de schepping voorafging, en wan neer dan aau het slot der inleiding het „daar was licht" zacht, bijna on hoorbaar wordt ingezet en aanzwelt tot een donderend gejubel, waarbij op het laatste woord het volle orkest invalt - dan zal de minst muzikale, de minst geloovige, dan zal ieder in vervoering komen en onder den in vloed geraken van dit reuzenwerk, van deze scheppiug in het rijk dei- tonen Doch - laten wij niet op de uit voering vooruitloopen. Het bestuur heeft gemeend, ten einde den indruk niet te verzwakken, de groote. repe titie niet toegankelijk te stellen; eerbiedigen, wü dit besluit en wagen wij geen kijkje achter de schermen: de avonden van 15 en 16 December zullen ons zooveel meer doen ge nieten. J. C. De enthusiaste pers over Kathleen Parlow. „De Telegraaf", 6 3 on 10-3-'13 ik geloof', dat. Parlow nu grooter wondor is, dan toen zij nog kind was. Juïsl omdat zij nog diezelfde harts tochtelijke, naar het onbegrijpbare, smachtende, fel-opstorm^de zielele- ven openbaart, doch inzeil andere, doelbewuster, phase dan toen. Er is ouder de tegenwoordige kunstenaars geen persoonlijker dan zij. 't Was een onzegbaar heerlijke avond. Het werd een van heerlijke emotie door schokte. wedergave van Brahm's ideeën het was een machtige reactie van des componisten denkbeelden op een diepvoelende kunstenaarsziel. Enorm veel rijper is Kathleen Par- low's talent geworden. Dat was vooral in Corelli's La Folia variaties te voe len, die van een ontzaggelijke inhouds- zwara pracht werden, episodes brach ten van een aangrijpende en ontstel lende heftigheid cn grilligheid en ge speeld werden als een ontlading van een door de hevigste artistieke aan doeningen „gezwollen" emotieleven. Ze is „koningin" over de compositie die ze speelt. Ja, koningin vooral, want „geadeld" door haar grenzen van- artistieke individualiteit, wordt elk werk. „Het. Nieuws v. d. Dag", 6-3 *13 Zij dwingt de menigte zich aan hare meening aan te passen en die van heeler harte te huldigen. Al die macht en die kracht c-n dar. vuur is het hare, maar als wij uit haren ban zijn bevrijd, is onze geestdrift wer kelijk de onze. 't Is geen tijdelijke bekoring, die zij over hare hoorders brengt, het. laat den indruk van hooge, waarachtige kunst, na, nu en voor een langen, langen tijd. Welk een buitengewoon kunstenares was zij, is en blijft „De Nieuwe Courant". 26 2'13: Tschaikowky's concert kwam ons veel belangrijker voor, dan wij het ooit hebben gevonden. Kathleen Pai- low's interpretatie, doorgloeid van temperamentvol ressentiment, forsch van rhytmiek, nobel van mclodiek, brillauL van virtuositeit, was een zeer superieure, door en door artistieke wedergave. BINNENLAND. Oproer in een interneeringskamp. Aan tl.' inodedeelingon, die liet „Handelsblad" namens overste Col- lard, commandant van do bewaking van het intenïeerhigsdeput, ontving bij monde van diens adjudant, luite nant K. P. Innemóe, dio den verslag gever ontving in het kamp der bewakiugstroepen, waar een viertal ambulancewagons wachtten op het transport der lichtgewonden de zwaargewonden waren reeds gister morgen naar het hospitaal tc Amers- foort vervoerd - ont,leunen wij: Woensdagavond reeds heerschtc onder de Belgen van het eerste der interneoriugsdepêts, waar 6000 Belgen vertoeven, een oproerige stemming. Dos middags hadden drie Belgen ge tracht te ontvluchten in burgerkleeren maar hun toeleg was ontdekt en zij werden gearresteerd'. Omdat deze drie mannen terstond in provoost worden gezet, was de opwinding onder do Belgen groot, Hun ontevredenheid sproot verder voort uit het feit, dat zij niet met hun vrouwen mochten uitgaanboven dien werd de consumptie in de cantine te tluur gevonden. De gemoederen geraakten dientengevolge Woensdag avond zoo verhit, dat do Belgen de hulpcantine bestormden en de ruiten van dat gebouw ingooiden. Tot 11 uur was er sectic-versterking. Onder commando van de"luitenants Valkhoff en Innemée werd gepatrouil leerd en het gelukte, de menschen Jangzamerhand rustig naar de barak ken terug te krijgen, zoodat de ver sterkte sectie weer kon inrukken en naar bed gaan. Er waren, ter waar schuwing van de mannen, eenige schoten in de lucht gelost. De ge wone wacht, 48 man sterk, bleef gedurende den nacht, die geheel rustig verliep, posten, 's Avonds was ook bericht gestuurd aan overste Gollard, die met oen paar officieren naar de Belgen toeging om met hen te sprekon en ze wat te kalmeerén. Gistermorgen omstreeks 10 uur vernam luitenant Innemée op zijn bureau, dat er geschoten was, en een luitenant, die per fiets van Amers foort het kamp naderde, vertelde hem dat het gejoel en geschreeuw der ontevreden Belgen op den weg zeer duidelijk was te hooren. Inderdaad waren de mannen wederom opge drongen de grootste schreeuwers bleven op den achtergrond staan. Men kon hier alleen kras optreden, want herhaaldelijk waren do mannen gesommeerd' oni hun oproer te sta ken. Ze hebben Donderdagmorgen weer de cantine bestormd eu choco lade en koek - daaruit gestolen in grooten voorraad, daar de pachter afwezig was sinds de verwoesting, gisteravond aangericht. Een ooggetuige van het geval ver telde het volgende Eeft peloton, ongeveer 20 man sterk, onder aanvoering van den luitenant Mallinckrodt, die piket-dienst had, sommeerde de Belgen viermaal om rustig uiteen te gaan. De Belgen drongen echter op eu riepen den Hollandschon soldaten allerlei tartende woorden toe, hieven de handen omhoog en riepen: „Gij durft toch niet schie ten De Hollanders durven niets l" Toen, na vier keer gesommeerd te hebben, gaf luitenant Mallinckrodt bevel een salvo af te vureu op de schreeuwende menigte. Het 20 man sterke peloton vuurde twee salvo's af, waarop een 35-tal gewonden neer vielen. waaronder 8 dooden. De. Bel gen vlogen verschrikt uiteen. Gistermorgen, terstond nadat hij in kennis was gesteld met het ge beurde, bracht generaal Knel uit Amersfoort een bezoek aan bet kamp. Na op de hoogte te zijn gebracht van het gebeurde, betuigdu liij zijn tevredenheid over de wijze van optre den in deze. In het kamp der Belgen is thans, den namiddag, volkomen rust weergekeerd. De maunen staan, met een uitdrukking van verslagenheid op hun gelaatstrekken, in groepjes bijeen en vertellen hun familieleden, die hen op dit uur mogen bezoeken, wat hedenmorgen zich binnen do afrastering heeft afgespeeld. Nader vernemen wij, dat luitenant Mallinckrodt het bevei tot vuren niet eerder heeft gegeven dan na 10 of 12 maal de Belgen te hebben gesom meerd. Zij hielden echter niet op met hun tartend geschreeuw en het aan nemen van eun dreigende houding, en gingen zelfs zoo ver, dat zij den luitenant, toen hij zich ontwendde, met steenen wierpen. Verder dient nog t.e worden medegedeeld, dat reeds voordat de luitenant overging tot het nemen van den uitersten maatregel, enkele Belgen in arrest werden ge steld, die betrapt waren op diefstal uit de bestormde en geforceerde can tine. waaruit zij ontsnapten met flesch- jes bier in de hand. Ceïnterneerden. Men schrijft aan de ,N. R. Ct." In een der interneerings-depöts, welke doet niet ter zake, bevindt zich een groot aantal Belgische offi cieren en onder deze heerscht niet ten onrechte groote ontstemming. Een majoor, twee kapiteins, een le luitenant, en een pas aangesteld 2e luitenant, allen behoorende tot het zelfde korps, waarvan een ander ge deelte nog deel neemt aan de gevech ten op den westelijken vleugel der geallieerden, hebben namelijk bericht ontvangen, dat* zij ontslagen zijn ais officier. Men wil weteu, dat een zelfde lot ook anderen, die eveneens over de Nederlandsche grens trokken, nog boven het hoofd hangt. Ze hebben niet alleen hun ambt verloren, doch zijn in een vreemd land hoe gastvrij ook plotseling zonder middel van bestaan. Leenings-ontwerp. Naar men meldt, is de aanneming van het. leenings-ontwerp, na de wijzi ging door den minister van financiën, daarin aangebracht, zoo goed als ver zekerd. Op enkele ondergeschikte punten acht men het ontwerp nog voor wijziging vatbaar. Maximum boter- en kaasprijs in December. Boter groot-verkoop binnenland maximum fl.55 per Kg. in vat. v 50 K.g. Klein-verkoop maximum f 1 per Kg. Grootverkoop volvette jonge Goud- scho kaas f35, met rijksmerk f37, volvette Goudsche Mei- en Sepleinber- kaas f45, Edammer Meikaas (+40) f40, jonge Edammer 4.0) f3" Goudsehe (-f 40; f83. Edammer dn Goudsche (+30) f28, Edammer en •Goudsehe (+20) f23, magere Edam mer en Goudsche f 15, Fricsche nagel kaas f 18, Leidschc en Delftscho komijnekaas f 40 per 50 Kg. Klêiüverkoopvolvette jonge Goud sche f 1, met rijksmerk f 1.05, volvette Goudsche Mei- en September-kaas 11.20. Edammer Meikaas (+40) fl.10, jonge Edammer (+4«>) fl, Goudsche (+4f>) f0.95, Edammer cn Goudsehe (+30) f0.75, Edammer en Goudsche 20) f 0,65, magere Kdam mei' en Goudsche f0.50, Friesche nagel f0.55, Leidsche cn Delft,sche komijne fl.10 pér Kg. Militairen op reis. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft als zijn verlangen to kennen gegoven, dat alle militairen bij hun reis, bij vertrek met verlof, aan het spoorwegpersoneel hun volle medewerking vcrleenen, om te be reiken, dat het openbare reizigers verkeer zoo min mogelijk belemme ring ondervindt, tengevolge van den grooten toevloed van verlofgangers. Zij zullen zich in voorkomende ge vallen moeten tevreden stellen met minder plaatsruimte dan waarop zij volgens de inrichting van de spoor wegcompartimenten recht kunnen doen gelden, en ook zullen zij zich zoo noodig dienen te getroosten een gedeelte van de reis slaande, hetzij in de zijgangen van do rijtuigen, hetzij in de bagagewagens, door te brengen. De Batjan. Reuter meldde uit Londen: In een orkaan is Woensdagavond een schip, dat men voor het Neder landsche stoomschip Batjan houdt, bij Deal (op de kust, van Kent) ge strand, nadat het met een- ander schip in aanvaring is geweest. De reddingboot kon niet bij het schip komen, ofschoon het slechts een meter of zeventig van het strand lag. Toch werden Donderdagochtend, toen de storm wat bedaard was, verscheiden manneu aan wal bracht. Zij vertellen dat het schip, waarmede zij in aanvaring waren geweest, was gezonken, naar zij vreesden met man en muis. Naar Lloyd's uit Deal verneemt, is Woensdag het op de reode van Duins voor anker liggende Neder landsche stoomschip Niobe gedurende den storm aangevaren door het Nederlandsche stoomschip Batjan, van Batavia naar Londen. Het voor schip van de Niobe is vol water, maar de kim en de tanks zijn droog. De Batjan heeft men op het straud moeten zetten. Twee ruimen zijn vol water. De Pieter Teyler v. d. Hulst-erfenis, Men deelt, hot volgende mede Deze week is door erfgenamen van deze veelbesproken zaak een door hen in alle vormen en van alle be wijsstukken voorzien adres aan de Tweede Kamer gezonden inhoudende een verzoek dat het der Tweede Ka mer moge behagen deze zaak toch recht te laten wederwaren. Genoemd adres, gesteld in een 12-tal punten, gesteund door 67 bijlagen en bewijs stukken, het recht der erfgenamen aanduidende, heeft door een rondreis van een der medewerkenden door Nederland waardoor hij niet minder dan 1015 handtoekeningeii verkreeg, den vorm van een petitionnement aangenomen. Ongeluk. Donderdagavond is de echtgenoote van notaris C., te Leiden, op de Breestraat., bij het uitstappen uit do tram, gevallen en kort daarop over leden. IJmuiden, 3 December. Dc- vischomzet in de Rijksvischhal alhier, was in den maand November van dit jaar f893.988, tegen f457.887 in denzelfden maand van 1913. Gedurende de verloopon elf maau- den van dit jaar was de vischomzet f 422.677 minder dan in dezelfde periode vau 1918. Vischrljkdom en de oorlog. Meermalen heeft- men zich afge vraagd of do vischstand van de Noord zee niet,achteruit zou gaan door het steeds grooter wordende aantal stoom trawlers in de omliggende landen. Zoo ja, dan moest de vischrijkdom door het opleggen van de moeste stoomtrawlers in Duitschland en aau de oostkust van Engoland noodwen dig weer toenemen. Naar onzo berichtgever te IJmuiden verneemt is uit officieele statistieken gebleken dat de Nederlandsche stoom trawlers werkelijk gemiddeld per week meer visch aanbrengen dan in vorige jaren. Onze Nederlandsche visscherij pro fiteert dus door de gedwongen'wer keloosheid van twee concurreerendo visch vloten. zich voldaan on allerminst niet ver slagen. Hoofdstrekking en constructie en uitwerking van zijn ontwerp zijn volkomen intact gebleven in de cri- tiek. Het gehalte der gebezigde ar gumenten is spr. echter tegengevallen. De bezwaren zijn tot drie categorieën terug te brengenle. het ontwerp ls politiek en sociaal onbehoorlijk 2e. het is juridiek en technisch on mogelijk 3e. het is onnoodig. Hij weerlegt nu deze argumenten ach tereenvolgens. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 3 December. De algemeene beschouwingen over het ontwerp-Mendels worden voortgezet. De heer Visser van IJ z e n- doorn (v.1.) betoogt, dat het ont werp juist de meeste lasten legt op de schouders van hon, die liet meest ónder de tijdsomstandigheden hebben te lijden. Hij vindt den grondslag vau de wet niet zuiver, die een last legt op een doel der bevolking. Hü brengt hulde aan de groote juridische scherpzinnigheid van den voorsteller, die echter geen poging godaan heeft om aan de gewichtige materieele be zwaren, tegen zijn voorstel geopperd, tegemoet te komen. De heer Spiekman (s.d.a.p.) verdedigt het wetsontwerp. Hij be schuldigt de regeering verwachtingen te hebben opgewekt, die niet ver wezenlijkt zijn. Het zijn de circulaires en de woorden, namens de regeering geschreven en gesproken door het Kon. Nut. Steuncomité, do uitingen van den Minister van Landbouw, dat de arbeiders zouden worden geholpen en dat die hulp niet als armenzorg zou zou worden beschouwd. Hij geeft, ten bewijze, dat wel degelijk eon noodtoestand aanwezig is, verschil lende voorbeelden uit de praktijk. Hoe kunnen al die arbeiders, w vau spr. staaltjes van uitzetting noemt, anders worden geholpen dan door deze wetDe bedoeling van het. wetsvoorstel is geon andere, dan vau den kantonrechter, dio thans auto matisch moet rechtsproken, oen mensch te maken, die do omstandig heden kan beoordoolon. Misschien zijn er juridische bezwaren, maar waar het een noodtoestand betreft, moet men daar over heen stappen. De hcor Beutner (a.-r.) vindt het een onaangename taak dit wetsont werp to bestrijden. Reeds in zijn memorie van antwoord heeft de vooi steller gezegd, dat de aangevoerde bezwaren niet vermogen indruk op hem te maken en op de meest zon derlinge manier gaat hü /.Ijn tegen standers te lijf. Ook de meeting ton voordeelo van het ontwerp beschouwt spr. als oen ongunstig symptoom van de stemming, die gemaakt wordt. Blijkbaar is het den voorsteller meer te doen om te agiteeren en.te demon- streeren dan zijn ontwerp te zien aangenomen. Spr. verwijt den heer Mendels geen gegevens t.e hebben overgelegd tot staving der noodza kelijkheid van dit ontwerp. Waarom de huiseigenaars anders behandeld dan de leveranciers van brood, vleesch, enz., die ten volle betaald willen worden De heer Yan Doorn (u.-l.) meent, dat men de Regeering niet verwijten kan, dat zij tekort is geschoten. Met het stelsel' der huurbons heeft zij veel bereikt. HJj becijfert, dat er voor f 14000. per week, dat zijn 4000 kwesties per week, zijn opgelost. Er komen thans volstrekt niet meer uit zettingen voor dan vroeger. Hij wijst verder op het praktisch bezwaar, dat het. wetsvoorstel de taak van den kantonrechter aanmerkelijk bezwaart. De leden van de Steun Comité's ko men herhaaldelijk bedrogen uit en blij ken onwaardigen gesteund te hebben. De heer Duys (s.d.a.p.) Dat komt omdat ze geen arbeiders in de steun- comité's gehaald hebben, dan kwam dat niet voor, De heer Van Doorn: Er is uit drukkelijk verklaard dat arbeiders ook als leden in de steuncomités zullen kunnen worden opgenomen. De heer Duys: Maar daarom ge beurt het nog niet. De heer Troelstra (s.d.a.p.) brengt hulde aan den voorsteller. Reeds om politieke redenen was zijn voorstel oen daad van moed, omdat, het verwyt voor de hand lag, dat het ontwerp tegen de regeering was gericht, en ook nog om andere redenen Reeds zijn de huiseigenaren voorzich tig gewórden en deze bescheidenheid hunnerzijds is wel het beste compli ment, dat aan aen voorsteller kon wor den gemaakt. Spr. betoogt, dat van noodtoestand thans wel sprake is. Men wil thans de huurders niet pressen, de helft van hun huur af te doen; zü behouden alleen de rooreele schuld. Zonder een zoodanige bepaling, zou de bevolking in angst blijven; laat men .dit niet doen, maar rust en ver trouwen aankweeken. De angst van de vrouwen en kinderen is een ele ment, dat in onzen tijd niet meer thuishoort. De buitengewone toestand geeft dus thans aan elke uitzetting een ander gevaarlüker karakter, en dat is de grond voor den noodtoestand. Kan men nu niet voor de gemobili- seerden althans het bestaan van.een noodtoestand eischen In Duitschland heeft men dit beter begrepen. Ten slotte een woord tot do Re geering en de critici. Laat ons den toestand voelen en begrypen, het geldt hier niet de belangen van en kelen, maar van de gansche natie. „Levert dan", vraagt hij, „gij, die hier critiseert, iets meer dan afbrekende critiek, komt met iets van uzelf!" De lieur Mendels (s. d. a. p.), de voorsteller van het ontwerp, toont Nu W8 op het balanspunt van da wipplank staan. Dat is een goed plaatsje. Het meest gunstige voor ons. De Duitschers bob ben de handen vol aan deFransche, Engelschen en Belgen, en omgekeerd zijn de bondgenooten niet bij machte de Duitschers over de grenzen terug te slaan. Dat duurt zoo al een heele poos; er is constant evenwicht in de wipplank. En als wij nu met onzen 200 a 300.000 man in het midden, op het evenwichtspunt, plaats nemen, dan zijn wij daar feitelijk de sterkste van allemaal. Wat als we willen o, we willen niet, maar als we willen, kunnen we de plank doen overslaan naar den kant dien wij verkiezen. Ook De Stand, wyst daarop. Stel, zegt het blad, dat, 't zij in 't Ooste lijk, 't zij op het westelijke front, 'n kleine Staat plotseling een 2-a 300,000 man in de schaal wierp, dan zou na tuurlijk binnen twee etmalen de slag beslist zijn en gewonnen worden door het leger, dat er deze hulp bykreeg. Dit nu weten de oorlogvoerende mogendheden opperbest, en vandaar dat het voor de groote mogendheden volstrekt geen onverschillige zaak is, om ook met ons op voet van neu traliteit te blijven. Hiervan nu behooren ook de neu trale Staten zich bewust te zijn, of, zoo ze 't nog niet zijn, het te worden. Met zich t,e laten spelen, zou voor 'n kleinen Staat op dit oogen bi ik vooral beteekene», noch door leden- ken, noch zyn positie te kennen. INGEZONDEN. Steuncomité Helder. Van verschillende zijden bereiken ons medodeelingen, dat men ophoudt met bijdragen aan het plaatselyk Steuncomité, „omdat dit comité geld genoeg heeft". Dit, noopt ons enkele mededeelingen te doen over den flnan- tiëelen toestand. Op I Nov. 1.1. was er een saldo in kas van f5176.566. Aan verschillende bijdragen werd sedert 1 Nov. tot heden ontvangen f 1225.516, daartegenover werd over ditzelfde tijdsverloop uitgegeven aan ondersteuning, werkloonon enz. f1907.976, zoodat op lieden in kas is f4493.076. Hieruit blijkt dus, dat de uitgaven de ontvangsten belang rijk overschrijden en dat terwijl de winter nu nog pas begonnen is. Het comité is ten zeerste dankbaar voor de vele, groote en "deine bijdragen, tot heden ontvangen.. Totaal werd tot heden ontvangen f 10088.19. Uit gegeven werd over Aug. f785.736, Sept. f1187.20, Oct. fl7I4.206en Nov. f 1907.97°. 't Zal ieder opvallen, dat de uit gaven steeds toenemen, terwijl do ontvangsten elke week minder wor den en dat, hoe verder we den win ter ingaan, hoe grooter den nood. Steeds is ons comité er op bedacht geweest, dat we zooveel mogelijk zuinigheid moesten betrachten, om vooral in den winter in staat te zijn hulp te kunnen blijven verleenen. Hadden we nu geen reserve kas, dan zou het er met onzesteunverleening, die toch noodzakelijk is, zeer slecht voorstaan Tot heden wordt aan 108 gezinnon, wier kostwinners in militairen dienst, zijn, een uitkeering gedaan, terwijl 23 kostwinners voor rekening van ons comité aan het werk gesteld zijn. De werkloosheid neemt eiken dag toe - gelukkig was die tot heden nog niet groot en eiken dag mel den zich meerderen aan. Het comité overweegt daarom wat in deze meer gedaan kan worden. In elk geval evenwel is versterking van de geld middelen dringend noodzakelijk, wil het comité in staat blyven door te gaan met haren arbeid. We vertrou wen, dat ieder naar vermogen ons zal blijven steunen en dat na deze uiteenzetting men zal inzien, dat het comité geen geld genoeg heeft, doch integendeel steeds meer geld noodig heeft. De Penningmeester, W. Biersteker, Loodsgraeht 21. Het Centraal-bureau is gevestigd in 't Bebouw der Openbare Werken aan de Kerkgracht en is geopend op werk dagen van 10—12 uur, Alg. Secretaris Ds. H. BUISKOOL. Wie finantieelen steun wil geven, zende zün büdrage aan den Heer W. BIERSTEKER, Loodsgraeht 21, Pen ningmeester. Wie werk zoeken of werkkrachten noodig hebben, worden uitgenoodigd zich te richten tot het Subcomité dat daarvoor dagelijks zitting houdt in het Gebouw van Openbare Werken, Centraal-Bureau, Kerkgracht, van 10 -12 en 2—4 uur. Voor gratis hulp in de huishouding wende men zich tot den Heer W. VISSER, Stationstraat 4. Degene, die gratis een rantsoen eten wil bekomen, kan zich opgeven bij Mevr. DE BOER -JONGKEES, Koning straat 28-30. Wie tengevolge van de mobilisatie flnantieele hulp noodig heeft, melde zich op Maandag, Dinsdag, Woensdag of Donderdag aan bij het Subcomité voor Uitkaaring, Bebouw dBr Opanbara Werken, 2—4 uur.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2